Hlavní Testy

Apgarova stupnice: hodnocení stavu novorozence

Jeden z nejdůležitějších a rozhodujících okamžiků porodu se vyskytuje v těch minutách, kdy se dítě již narodilo, a je nutné určit, v jakém stavu je, jak reaguje na vnější podněty, jak fungují jeho vnitřní orgány. Je to samozřejmě vzrušující okamžik jak pro personál, tak pro ženu při porodu, protože v prvních minutách života je nesmírně důležité zjistit, zda novorozenec potřebuje další pomoc, zda potřebuje být umístěn do krabičky, resuscitovat, vyvinout nerozvinutá plíce, která nemusí být schopna zakořenit a začít po porodu.

Popis techniky

Abychom neztratili minutu času, který je pro nový život nejcennější, předložila v roce 1952 americká anesteziologka Virginia Apgar, která byla konfrontována s povinností, která stála život více než jednoho dítěte, předložila důležitou iniciativu - vyvinout měřítko pro stav novorozence. Na základě této stupnice můžete rychle zjistit, jaký je stav dítěte, jaký druh resuscitace potřebuje, jaké patologie má atd..

Zpočátku byla taková stupnice vytvořena výhradně pro pohodlí zdravotnického personálu, zejména porodníků, zdravotních sester a chův, ale postupem času byla zakořeněna v populární literatuře pro matky, začala být tištěna v časopisech a novinách jako osobní metoda určování zdraví novorozence..

Apgarova stupnice se používá k posouzení stavu novorozence ne jednou, ale nejméně dvěma: v první minutě života a pět minut po narození. První test je nezbytný, aby lékaři určili, jak dobře dítě přeneslo dítě, a druhý je potřeba teprve poté, aby zjistil, jak reaguje na životní prostředí a přizpůsobil se mu, pokud má odchylky ve vývoji a vnějších projevech..

Stupnice má pět hlavních kritérií, podle kterých neonatologové (lékaři pro novorozence) dávají hodnocení od nuly do dvou. Špatné - nulové, střední nebo normální - jeden bod, dobrý nebo vynikající - dva body. Zdálo by se, že všechno je velmi jednoduché. Maximální počet bodů, který můžete získat, je však 10 bodů, jak ukazuje praxe. Předpokládá se, že novorozenec ve výborném stavu, pokud skóroval z 8 - 9 bodů, je-li skóre 7 - 8, budou lékaři považovat stav takového dítěte za uspokojivý, ale budou jej dodržovat. Dítě, které získalo 5-6 bodů za Apgar, potřebuje pomoc, Apgar méně než 5 je vážným důvodem k zaznění poplachu a k okamžitému přijetí opatření k jeho záchraně.

Indikátory stavu novorozence

Apgarova stupnice není jen seznam indikátorů, ke kterým bylo přiřazeno jméno autora, ale také zkratka získaná z prvních písmen každého znaku, která je třeba zkontrolovat u dítěte. Všechna tato písmena jsou v původním jazyce a tvoří jméno lékaře (ne příliš skromné).

Barva kůže

A - to je vzhled, který je přeložen z angličtiny jako barva kůže, kůže je plná krve. Stručně řečeno, první indikátor je navržen tak, aby vizuálně posoudil barvu pleti, aby pochopil, jak fungují srdce, tepny, kapiláry, žíly a žilky, které nasycují pokožku krví, takže je masově zbarvena růžovým nádechem. U novorozenců v normálním stavu je kůže bledá nebo tmavě růžová. Pokud je pokožka dítěte jednotně růžová, dávají mu dva body, pokud je tělo dítěte růžové, ale paže a nohy (končetiny) jsou namodralé, pak mluví o acrocyanóze a položí jeden bod, pokud je celé tělo namodralé, dají nulovou hodnotu. Předpokládá se, že tento ukazatel je vyšší u „Caesars“, protože nemuseli „proklouznout“ přes porodní kanál.

Puls

P je puls. To je druhý nejdůležitější ukazatel činnosti všech dětských systémů, zejména srdce. Norma pro novorozence je puls 130-140 tepů za minutu. Na základě toho neonatologové dávají dva body s pulzacemi více než 100 tepů, méně než 100 - jeden bod, nepřítomnost pulsu - nula. Vyšetření se zastaví, pokud dítě nemá puls, okamžitě začne resuscitovat a začít srdce.

Grimasy (reflexní vzrušivost, výkřik)

G - grimasy, výrazy obličeje dítěte v reakci na stimulaci, tj. rychlost jeho reakce. Pokud se dítě v reakci na dotek nosu pokouší odstrčit, kýchá, je zlobivé - dva body, pokud se mu vrásčí obličej - jeden bod, pokud neodpovídá - nula.

Aktivita

Druhá A je aktivita, tj. svalová práce, dětský tělový tón. Po devítiměsíčním pobytu v lůně dala příroda dítěti nebývalou, ale přirozenou aktivitu paží a nohou. Dítě stále neví, jak koordinovat své pohyby, a tak jednoduše zamává na všechno, co umí. Pokud ano, pak dejte dva body, pokud je aktivita snížena, dítě ohne kolena a dlaně - jeden bod, pokud není aktivita - nula.

Dech

R - dýchání nebo dýchání a související reflexy. Pokud dítě nedýchá, jedná se o nulové body a resuscitační opatření (mechanické větrání). Pokud existuje, ale neprůhledný a slabý, s pískotem - jeden bod, pokud dítě dýchá dobře a v reakci na stimulační výkřiky - jsou to zasloužené dva body. Pokud jde o reflexy, které jsou přítomny v dítěti od narození a jsou bezpodmínečné v přírodě, jedná se o reflexy prvního povzdechu, křičení, polykání. Pokud uvedete prst do koutku úst dítěte a lehce stisknete, dítě instinktivně otevře ústa a pokusí se sát prst.

Samozřejmě stojí za to si uvědomit, že stupnice Apgar není soutěží mezi dětmi, které zaznamenaly kolik bodů, ale pouze poznámkou pro zdravotnický personál. Výsledky tohoto testu se předají pediatrovi v místě bydliště k dalšímu pozorování. Pokud se dítě narodilo slabé a neaktivní (podle této stupnice), neznamená to, že bude stejný v dospělosti, a naopak, do značné míry to závisí na péči o dítě. Obecně se však prognózy pro děti s ukazatelem na stupnici nižší než čtyři body stávají skutečností: jsou mírně za vrstevníky a mají špatné zdraví.

Apgarova stupnice pro novorozence: dešifrování hodnot v tabulce

Každá žena, která porodila dítě v porodnici, je konfrontována s konceptem, jako je skóre Apgar pro novorozence. Pro většinu pracujících žen tato divná čísla neřeknou vůbec nic, ale budou zajímat každého lékaře na klinice, dokud dítě nedosáhne 1 roku..

Co je Apgarova stupnice?

Apgarova stupnice je posouzení stavu novorozence podle 5 nejdůležitějších ukazatelů:

Podle metody může dítě za každý z indikátorů „vydělat“ maximálně 2 body.

Tento způsob hodnocení kojenců v nemocnici se používá od roku 1953. Byl vyvinut a navržen anesteziologem Virginia Apgarem, aby se co nejdříve vypočítaly děti, které potřebují okamžitou lékařskou pomoc.

Vyhodnocení novorozence

Neonatolog se podílí na hodnocení dítěte po porodu v moderních porodnicích. Každá matka se jistě zajímala, co tato dvě čísla na výměnné kartě nazývají „stav dítěte na stupnici Apgar“? Mohou to být čísla 6/8, 8/8, 8/9 atd..

Lékař dává dvě známky, protože zkoumá dítě dvakrát: poprvé - v první minutě života, podruhé - 5 minut po narození. Druhé hodnocení u dětí je zpravidla vyšší než první, protože za 5 minut se dítě dokáže přizpůsobit novému prostředí.

Děti s Apgarovým skóre vyšším než 6 vyžadují od lékařů menší pozornost, ale děti s 2–3 body mají šanci na zdravý duševní a fyzický život s náležitou péčí odborníků.

Podívejte se na video o hodnocení dětí v porodnicích:

Dekódování Apgarovy stupnice

Příjmení Apgar se používá k označení každého kritéria pro hodnocení dítěte:

 • A - aktivita: je to indikátor fyzické aktivity novorozence a tónu jeho svalů. Čím je tedy rytmičtější a ostřejší pohyb dítěte, tím vyšší je skóre pro tento parametr.
 • P - puls: srdeční frekvence novorozence. Je-li tep vyšší než 100 tepů za minutu, dítě dostane 2 prasce ve své prasátko, pokud je méně než 100 - 1 bod, pokud není tlukot srdce vůbec, hodnocení 1.
 • G - Grimace: kritéria pro přítomnost nepodmíněných reflexů u novorozence. Hodnocení 2 je dáno vynikající reakcí dítěte na vnější podráždění. Například, když lechtal ve svých stopách, měl by si okamžitě utáhnout nohy. 0 bodů pro děti, které nereagují na podněty.
 • A - Vzhled: vyhodnocuje se barva kůže dítěte. Podle obecně uznávaných standardů je barva kůže novorozence světle bledá až světle růžová. Za tuto barvu získá dítě 2 body. Při mírné modrosti dá lékař skóre 1, a pokud je kůže pravděpodobnější modrá, pak 0.
 • R - Dýchání: dýchání novorozence. Normálně by měl křičet hlasitě a bezprostředně po narození, pokud k tomu dojde, je dáno dítěti 2 body, pokud je křik slabý a dýchání je nerovnoměrné - 1. Při nepřítomnosti dýchání a křiku je dáno 0 bodů.

Apgar skóre tabulka

Kritérium0 bodů1 bod2 body
Tlukot srdceNeMéně než 100 bpmVíce než 100 bpm
DechNeSlabé dýchání a křičení, nepravidelnéHlasitý křik, dobrý dech
Svalový tonusNePaže a nohy jsou ohnuté, nepravidelné pohybyAktivní pohyby
ReflexyŽádná reakce na podráždění nohouDítě se ušklíbne a pohne seDítě křičí, grimasy, kýchá, kašel, pohybuje se všemi směry
Barva kůžeModrá nebo bíláRůžová kůže s namodralýma rukama a nohamaRůžová kůže

Příklady hodnocení dětí

Apgar skóreDešifrování
0-2 body (0/2 1/2 2/2)Takové dítě vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, jeho život je v nebezpečí
2-3 body (2/3 3/3)Podmínka je kritická. Takové dítě bude pravděpodobně posláno na intenzivní péči.
4-6 bodů (4/5 5/6 6/6)Podmínka je pod průměrem. Takový novorozenec potřebuje během prvního týdne života pozornost odborníků.
5-7 bodů (5/7 6/7 7/8)Průměrná podmínka. Je to spíše slabé dítě, ale život neohrožuje nic a v nemocnici je nutná opatrná péče.
8 bodů (8/8)Normální stav, nadprůměrný. Dítě se cítí dobře, nemá žádné zdravotní problémy.
9-10 bodů (8/9 9/9 9/10)Výborný stav dítěte. Personál ho nemusí pozorně sledovat.
10/10Perfektní novorozenec. Toto hodnocení je mimořádně vzácné, ale stále existují takové případy..

Je pozoruhodné, že děti, které se objevují v císařském řezu, mají obvykle vyšší skóre Apgar. Důvodem je skutečnost, že dítě nemusí překonat nejtěžší cestu porodním kanálem, což znamená, že během porodu dostává minimální zranění..

Možná budete muset provést první testy a navštívit více lékařů v prvním roce života, ale to není důvod k obavám.

Hlavní věc je udržovat vyvážený stav, který ovlivní zdraví dítěte a dostupnost mléka u mámy.

Apgarova stupnice pro novorozence - skóre narození, tabulka

Často slyšíte, že všichni novorozenci jsou si navzájem podobní, ale jakákoli žena v práci ji pozná nepochybně, pokud jí byla ukázána ihned po narození. Ale vnější rozdíly jsou pro matku důležité a lékaři hodnotí a rozlišují děti na stupnici Apgar.

Apgar Scale Definition

Měřítko se stalo známým podle jména jeho zakladatele Virginie Apgarové, který navrhl kritéria pro hodnocení novorozenců. Podle nich by měl odborník v krátké době určit, zda dítě potřebuje resuscitaci, nebo zda se dokáže v novém prostředí samostatně přizpůsobit.

Historie metodologie

Apgarova stupnice pro novorozence existuje od roku 1952. Jedná se o tříbodové celé číslo (bez zlomků a desetinných hodnot) pro vyhodnocení pěti kritérií pro stav novorozence. Anesteziologka Virgin Apgar (ne Abgar přes “b” a ne Akbar, jak mnozí říkají) uvedla popis tří podmínek, které může porodník určit v krátké době, přičemž věnuje pozornost 5 hlavním bodům chování a fyziologii novorozence:

 • srdeční frekvence (puls);
 • barva kůže;
 • reflexní vzrušivost;
 • dech;
 • svalový tonus.

Hodnoty pro každý ukazatel mohou být od 0 do 2 včetně.

Zajímavý. Po schválení navrhované verze studie novorozence byla tato studie považována za hlavní na celém světě a stále se používá..

Algoritmus pro vyšetření novorozence

Posouzení stavu novorozence v Apgarově stupnici provádí neonatolog, který je nutně přítomen v porodnici. Pokud není možné pozvat neonatologa, například z důvodu velkého počtu žen při porodu, stav dítěte posuzuje sestra nebo porodní asistentka..

První věc, která se stane novorozenci, je nejprve otřít vlhkou plenkou, která se poté změní na suchou, teplou. Po otření suchou předehřátou plenkou by měl kvalifikovaný odborník odpovědět na následující otázky týkající se vzhledu a stavu dítěte:

 1. Je dítě na plný úvazek?.
 2. Jaká plodová voda, čistá. To je důležité, protože neprůhledná zelená kapalina naznačuje, že ve vodě je přítomno meconium - prvotní výkaly, které se s největší pravděpodobností dostaly do dýchacích cest novorozence, konkrétně do plic. Barvení žluté nebo světle zelené označuje infekci.
 3. Dýchají a křičí.
 4. Je svalový tón v dítěti dobrý?.

Pokud lékař na tyto otázky odpoví kladně, znamená to, že dítě může být pokryto teplou, čistou plenkou a nasazeno na šestinedělí. I když se dítě narodilo po císařském řezu, je dáno matce, protože spinální anestezie umožňuje ženě zůstat při vědomí.

Na matčině hrudi po narození

Indikací resuscitační péče o dítě by měly být odchylky od normy, zaznamenané v prvních 30 sekundách jeho života:

 • nerovnoměrné, matoucí dýchání, spontánní tlukot srdce;
 • zbarvení kůže;
 • detekce vrozených příznaků nemoci.

Pozornost! Díky včasné detekci nejmenších odchylek v první minutě života dítěte mají lékaři příležitost zajistit odpovídající a efektivní léčbu.

Kdy je zkouška

Ve zdravotnických zařízeních se budoucí zaměstnanci učí, že hodnocení novorozence na stupnici Apgar by mělo být provedeno okamžitě po řezání pupeční šňůry. Po operativní analýze stavu dítěte a rozhodnutí o vyhodnocení jeho vývoje ho porodník převede na resuscitační stůl, kde je i nadále vyšetřován. Řezání samotné pupeční šňůry není možné okamžitě, ale teprve poté, co přestala být zaznamenána pulsace jejích cév. Pro pitvu se použijí dvě Kocherovy svorky: jedna co nejblíže vnějším genitálním orgánům ženy, která porodila, druhá ve vzdálenosti 10 cm od pupečního prstence dítěte.

Během následujících 5-10 minut se provede podrobnější studie strukturálních charakteristik těla a první toalety:

 • pomocí papírové pásky změřte délku těla, obvod hlavy a hrudníku;
 • vážený na zvláštních vahách;
 • upevňují náramky na zápěstí obsahující informace o matce, nejčastěji je to její příjmení a iniciály;
 • pro prevenci infekce očí se pod spodní víčko umístí přijatelné množství masti tetracyklinů;
 • pokud je dítě bohatě pokryto prvotním tukem, pečlivě je očistěte vlhkou teplou plenkou.

Pozornost! Hmotnost dítěte, měřená bezprostředně po narození, bude zaznamenána v dokumentu, který bude obsahovat Apgar skóre při narození dítěte, jeho výšku a mnoho dalších informací, a to i přesto, že po několika hodinách se tělesná hmotnost dítěte sníží nejméně o 500 g.

Dítě na vahách

Třídicí stůl Apgar

Indikátory, kterým porodník věnuje pozornost při analýze zdravotního stavu novorozence

Odhadovaný stav012
Puls (srdeční frekvence)Nejsou žádné tóny srdceMéně než 100 úderů za minutuVíce než 100 tepů za minutu
DechChybějícíSpontánní, nepravidelné, povrchní nebo zpožděnéHladký, výrazný, s hlasitým pláčem
Barva kůžePallor / cyanózaTělo je růžové, končetiny se známkami cyanózyRůžová jako tělo a končetiny
Svalový tonusNebyla detekována, končetiny visíVzácná flexe končetiny, slabý tónAktivní pohyby v lokti, rameni, koleni, kyčelních kloubech
Reflexní vzrušivostChybějícíReakce je přítomna, ale mírná, projevuje se ve formě grimasy nebo rozruchuKýchání, kašel, křik v reakci na dráždivé

Zajímavý. Výrazným reflexem nově narozeného dítěte je hledání mateřské bradavky při její aplikaci na hrudník. Tento reflex můžete zkontrolovat dotykem na tvář dítěte - v reakci na toto gesto otevře ústa a obrátí hlavu směrem ke stimulu..

Resuscitace dítě

Dech

Zohledňuje se nejen první výkřik, i když sám o sobě je dobrým indikátorem práce těla, ale také dýchá. Jak často, hluboce a rovnoměrně novorozenci vdechují, kolik tkáně a orgánů přijímají kyslík. Při nedostatku kyslíku, mnohonásobných krváceních se mohou vyvinout funkční poruchy centrálního nervového systému, které mohou vést k poruchám oběhu v mozku, vážným somatickým a psychomotorickým poruchám a dokonce k úmrtí v novorozeneckém období (v prvních 28 dnech života). Počet dechů by měl být blízký 40-45 za minutu.

Provádíme dechovou analýzu v 1, 5, 10 a 15 minutách života na stupnici pro hodnocení novorozenců, můžeme posoudit dynamiku vymírání možného zadušení:

 • 1 minuta soudce o intrauterinní hypoxii;
 • po 5 minutách se stanoví účinnost provedené resuscitace, rozhodne se o potřebě intenzivní péče;
 • 10 minut posuzujte výsledky intenzivní péče;
 • po 15 minutách je vidět výsledek resuscitační pohotovostní péče a je uvedena prognóza pokračující existence dítěte po hypoxii.

Tepová frekvence

Srdce dítěte obvykle vydává více než 100 úderů za minutu, průměrná hodnota je téměř 130 úderů / min. Pokud srdce intenzivně nebije, v důsledku čehož je puls pod 100 úderů za minutu, porodník vloží 1 bod do tabulky Apgarovy stupnice pro novorozence. Při nepřítomnosti tlukotu, hodnocení 0.

Svalový tonus

Zdravé plnohodnotné dítě po narození aktivně používá ruce a nohy a pohybuje je náhodně. Takové dítě získá 2 body. Pokud existuje nepotlačený pohyb nebo pouze schopnost mačkat ruce na hrudník a ohýbat nohy v kolenním kloubu, je uděleno hodnocení 1. Závěsné končetiny, jako biče, znamenají nepřítomnost svalového tónu, a proto jsou hodnoceny na 0 bodech. Takovému dítěti je ukázána taktilní terapie ve formě wellness masáže nebo vážnější lékařské péče..

Zajímavý. V lékařské praxi se vyskytují případy, kdy se dítě narodilo s absolutní absencí svalového tónu, díky masáži bylo získáno a v dospělosti se stal profesionálem, který aktivně používá své kdysi nepracované končetiny. Svaly neznají slavný princip laureáta Nobelovy ceny za medicínu Edgar Douglas „všechno nebo nic“.

Reflexní vzrušivost

Reflexní vzrušivost je chápána jako nedobrovolná reakce organismu na vnější podněty. Vzhledem k tomu, že mnoho novorozenců potřebuje sanitaci horních cest dýchacích, ucpaných primordiálním hlenem, jsou reflexy vyhodnoceny právě během tohoto postupu. Zdravé aktivní dítě kýchá a kašle, když je trubice zasunuta do nosních průchodů, a po chvíli protestuje hlasitým pláčem, za který dostane 2 body. Pokud novorozenec odpověděl jen grimasou nebo implicitním kroutením, dostane 1 bod. 0 bodů se uděluje dítěti, které nijak nereaguje.

Barva kůže

Toto kritérium nejzřetelněji hovoří o poruchách oběhu. Namodralá hlava nebo končetiny jsou jasnými známkami problémů, nemluvě o úplné modrosti celého těla. Zcela růžové nebo, jak se říká, dítěti zbarvené maso získá 2 body. Výrazná zbarvení kůže také naznačuje porušení a je indikátorem zvláštní pozornosti zdravotnického personálu.

Rozdělení koeficientů stavu dítěte

Nejčastěji najdete v dokumentech skóre 7–8, což znamená, že dítě je zdravé a může být s matkou přeneseno na poporodní oddělení do dvou hodin, pokud neexistují jiné kontraindikace. Skóre 10 bodů není často přijímáno.

Tabulka 1 až 10

Poté, co zkušený neonatolog analyzuje stav dítěte, se sčítají ukazatele všech pěti parametrů a jejich součet je konečným hodnocením zdraví dítěte.

Možné ukazatele s popisy

Celkový počet bodůZávěr o stavu dítěte
0-2Stav dítěte je kritický, vyžaduje urgentní resuscitaci..
3, 4Časté hodnocení předčasně narozených dětí, které naznačuje, že dítě potřebuje pečlivou pozornost zdravotnického personálu a odpovídající pomoc
5, 6Dítě má drobné odchylky od normy, potřebuje zvláštní péči a zvýšenou pozornost lékařů
7-9Dítě je považováno za zdravé, schopné samostatného vývoje a adaptace v novém prostředí, může být převedeno na obecnou službu
10Indikátor výborného stavu dítěte, který je aktivní od prvních minut života

Někdy při propuštění z nemocnice zjistí mladí rodiče ve výkazu jednu hodnotu, ale dva, které jsou označeny zlomkem nebo spojovníkem. To naznačuje, že indikátor získaný v první minutě byl znovu zkontrolován po 5 nebo 10 minutách. Výsledek získaný podruhé byl vyšší než první, což jasně svědčí o pozitivní dynamice adaptace dítěte. Poté byla do zprávy zapsána obě čísla, záznam vypadal takto: „6-8 od Apgara“.

Tyto hodnoty neznamenají špatné dítě ani dobré. Jsou potřební pro odborníky, kteří jsou zodpovědní za poskytování včasné pomoci kojenci novorozence. Je důležité, aby každá matka pochopila, že pokud byla propuštěna z porodnice 4. až 5. den, a nikoli 6. až 7. a později, jasně to znamená, že ona a její dítě jsou zdravé, odpovídají „normálním“ indikacím v období po porodu mohou se samostatně, bez pečlivé pozornosti medicíny, naučit učit se společně své tělo a svět, užívat si společnosti druhé strany a zcela zapomenout na to, co bylo napsáno ve zprávě: „8-9 od Apgara“ nebo jinak.

Apgarova stupnice: hodnocení novorozence, skóre narození, dekódování

Apgarovu stupnici používají porodníci a neonatologové pro počáteční posouzení životaschopnosti novorozence. Doporučujeme zjistit, na co lékaři věnují pozornost a jak se hodnotí fyziologické vlastnosti dítěte.

Apgarova stupnice: co to je

Jakmile dítě po narození provede první výkřik, lékaři vyhodnotí, jaké jsou jeho šance na život. Jejich pozorování a závěry jsou zobrazeny Apgarovým skóre. Umožňuje v prvních minutách života dítěte identifikovat ohrožení jeho života a podniknout kroky, aby se zabránilo vážnému narušení tělesných funkcí dítěte nebo smrti.

Většina rodičů, kteří čekají na prvorozence, neví, co je Apgar a v jakých bodech by se dítě mělo bát, co hledat. Proto tento problém podrobně objasňujeme.

Měřítko Apgar je bodový systém, který vám umožní určit, jak životaschopné je dítě. Jejím autorem je Virginia Apgar. Na začátku 50. let navrhla parametry, podle kterých si můžete udělat primární objektivní obrázek zdravotního stavu novorozence.

Brzy se stal stůl Apgar obecně přijímán v mezinárodní lékařské komunitě. To je používáno porodníky a pediatry k tomuto dni..

Apgar Scale: skóre novorozence, skóre narození

Apgar je druh lékařského indikátoru toho, jak odolné je dítě, jeho orgány a systémy dobře fungují, což je signál, který určuje, zda potřebuje resuscitaci..

Mnoho rodičů zajímá, jak doktoři dávají body při narození a co tím myslí? Každá maminka a táta chtějí vědět, které hodnocení je považováno za normální a které naznačuje, že s dítětem něco není v pořádku.

Novorozenecké skóre na Apgarově stupnici se vytváří na základě studie takových životně důležitých ukazatelů dítěte jako:

 • frekvence inspirace a výdechu, objem výkřiku;
 • barva kůže;
 • puls;
 • motorická reakce;
 • elementární reflexy k podnětům.

Každý z těchto parametrů je hodnocen od 0 do 2 bodů, kde:

 • 0 - ostré porušení tělesných funkcí;
 • 1 - malá odchylka;
 • 2 - výrazné vitální znaky.

Zkušený lékař potřebuje pouze 40 sekund k vyšetření dítěte k určení jeho zdravotního stavu. Informační techniky a algoritmus průzkumu umožňují přesné posouzení.

Zde jsou informace, které lékaři berou v úvahu při určování stavu novorozence:

Prvním a nejdůležitějším ukazatelem vitality dítěte je jeho pláč. Jeho síla a síla naznačují, že plíce jsou rovné a připravené dodávat kyslíku do těla..

Pokud není výkřik, pak se lékaři pokusí dítě „dýchat“. Použijte „Ambu bag“ a potom připojte dítě k ventilátoru. Díky tomu je srdeční rytmus vyrovnán, pokožka zčervená, kyslík vstupuje do mozku a jsou aktivovány reflexy.

Apgarova stupnice: přepis

Životaschopnost novorozenců je hodnocena neonatology ve dvou fázích. První minuta života dítěte již porodníkům hodně říká. Vizuální prohlídka dítěte, stanovení decibelů jeho výkřiku, stačí pochopit, že všechny jeho systémy fungují správně nebo potřebují zvláštní pomoc, aby srdce a plíce fungovaly v plné síle.

Charakteristickým znakem novorozence je, že se mění rychlostí blesku. Když se dítě narodilo, neplakalo, ale jen porodní asistentka uvolnila ústa hlenu, protože porodnice oznámila hlasitý a zvučný výkřik nového muže. Také pár minut po narození může primární cyanóza prstů zmizet, celé tělo zčervená.

Lékaři tedy nijak nespěchají, aby ihned po narození dítěte vložili body do tabulky Apgar. Pět minut po narození je objektivní hodnocení životních příležitostí dítěte. Tentokrát stačí na rozhodnutí o resuscitaci.

Body, které určují životní funkce dítěte, se sčítají do určité míry. Takže je vytvořeno Apgarovo skóre.

Co znamenají body? Zde by měli rodiče věnovat pozornost:

 • 10 bodů - maximum, které může novorozenec získat. Takové hodnocení je však vzácné.

Každou šestinu dětí to dostane. Tato skóre znamenají, že zdravotní stav a fungování všech dětských systémů je vynikající. Často je přijímána dětmi narozenými císařským řezem.

 • 7-8 na stupnici Apgar ukazuje, že dítě je dobře vyvinuté, aktivní a může samostatně dýchat. Nevyžaduje zvláštní lékařskou péči. Většina dětí získává takové body v prvních minutách života. Stává se, že po 5 minutách se skóre zvýší na 9–10.
 • Od 4 do 6 bodů znamená, že dítě má v těle vážné narušení, čímž se snižuje jeho vitalita.

Tyto odhady jsou dány dětem, které zažily zadušení - běžná odchylka způsobená komplikacemi během porodu. Pro novorozence je obtížné dýchat sami, srdce sotva bije. Jsou velmi slabě aktivní, prakticky se nepohybují. Mají modré prsty, kolem úst je cyanóza.

Pokud po 5 minutách od narození body nezvýší nad 6, pak lékaři provedou opatření ke stabilizaci dítěte. Lékaři spouštějí základní funkce těla dítěte - dýchání, bušení srdce, reflexy.

 • Skóre od 0 do 3 - alarm pro novorozence.

Novorozenec vyžaduje okamžitou resuscitaci. Dítě nevykazuje žádné reakce na vnější svět. Nemůže dýchat sám, nemá puls nebo zpomaluje, tělo má namodralý nádech.

Pokud takové dítě přidalo v páté minutě několik bodů, lékaři dají pozitivní prognózu ohledně svého života. V budoucnu bude potřebovat pozorování neurologů.

Nízké skóre Apgar je obvykle způsobeno hladovením plodu kyslíkem. To by se mohlo stát během těhotenství se složitým průběhem nebo komplikacemi během porodu. Z tohoto důvodu dochází k narušení činnosti mozku, na kterém závisí všechny další životně důležité funkce lidského těla.

Apgarova stupnice je asistentem lékařů a porodníků. Od prvních minut života dítěte pomáhá určit, zda je pro jeho tělo zapotřebí zvláštní podpora, jaká opatření je třeba zachránit.

Co je Apgarova stupnice pro novorozence: dešifrování získaných bodů

Apgar Scale for Newborns je systém hodnocení zdraví používaný neonatology a porodníky. Test je součástí prvního testu z matky na dítě. Provádí se okamžitě po porodu, aby se okamžitě zjistily možné zdravotní problémy dítěte..

Historie tvorby měřítka

Virginia Apgar, americký profesor anesteziologie, představila v 50. letech 20. století měřítko pro hodnocení zdravotního stavu novorozence. Hlavním cílem této metody bylo rychle identifikovat děti, které potřebují resuscitaci. Zpočátku byla stupnice určena zdravotním sestrám..

Lékař medicíny vyvinul jednoduchý pozorovací test, který identifikuje mnoho vrozených vad během porodu. V roce 1959 se ve Spojených státech a Velké Británii začala používat desetibodová ratingová stupnice. Název testu Apgar slouží jako praktický průvodce funkcemi těla pro poskytovatele zdravotní péče. Považováno:

 • činnost, úsilí a pravidelnost dýchání;
 • puls;
 • grimasy a svalové napětí;
 • přizpůsobení vzhledu;
 • reakce na dráždivé látky (s aspirací).

Získaná data nejsou metodou pro predikci dalšího vývoje.

Podstata Apgarovy stupnice

Škůdce se používá dvakrát k posouzení stavu novorozence: první a pátá minuta života. Počáteční hodnocení ukazuje, jak dítě prošlo procesem porodu. Následující studie ukazuje míru přizpůsobení prostředí..

Výsledky stavu se zaznamenávají ve formě zlomků, kde první číslo označuje počáteční hodnocení a druhé - opakované měření. Za každou položku udělí lékař nebo sestra 0 až 2 body. Systém není ukazatelem stavu a zdraví dítěte v budoucnosti - je součástí informací, které lékaři používají při porodu. Šedesát let novorozeneckých zkušeností ukazuje spolehlivost komplexní studie.

Rozdělení výsledků

Celkem může dítě získat maximálně 10 bodů. Měřítko ukazuje, jak dobře se tělo přizpůsobuje okolním podmínkám mimo dělohu. Pokud jsou výsledky nižší než 7 bodů, je nutné intenzivně sledovat stav novorozence..

Při prvním počítání po narození se od modravé barvy kůže odečte 1 bod. Mnoho rodičů se bojí, když má pokožka namodralý nádech, ale to je normální ochranný reflex. Při prvním dechu, otevřených alveolech, se tělo dostává do okysličení těla, které bylo provedeno v lůně přes pupeční šňůru.

Po 5 minutách zčervená kůže dítěte, lékař zahájí následnou studii. Druhá studie bude uvádět stupeň adaptace. Po obtížném porodu nebo po zavedení léků proti bolesti se hodnota testování uměle sníží. Počet neodráží skutečné zdraví novorozence. Předčasně narozené děti po císařském řezu mají často špatné známky.

Dýchání, palpitace, reflexy závisí na tom, který týden těhotenství se narodil. Hodnocení ovlivňují různé faktory, včetně gestační věk (Ballardova stupnice), léčba léky, resuscitace, kardiorespirační a neurologické stavy.

Což znamená 1-3 body

Nízké skóre dává varovný signál, že v těle mohou být skryté patologie (potíže s dýcháním nebo vnitřní krvácení). Se skóre 0-3 novorozence:

 • nereaguje na vnější podněty;
 • bledý
 • má modrou barvu kůže a sliznic;
 • nemá tep.

Ukazatel se používá ve výsledcích počátečního vyšetření k určení zadušení. Podmínkou se rozumí výrazné narušení výměny plynů, způsobující progresivní hypoxémii, hyperkapnii, metabolickou acidózu.

Dítě potřebuje okamžitou resuscitaci. Výzkum pokračuje během pohotovostní péče, je dokumentován po 5 minutách. V případě resuscitace je vyšetření provedeno po 10, 15 a 20 minutách. Trvale nízké skóre může znamenat neurologické problémy..

Co to znamená 4-7 bodů

Skóre až 6 bodů ukazuje na uspokojivý stav a potřebu některých resuscitačních postupů. Děti s méně než 4 body vyžadují okamžitou pomoc. Pokud je počet bodů během druhého měření menší než 7, je třeba každých 5 minut provádět další zkoušky.

Což znamená 8-10 bodů

Tato hodnota je normou, která označuje dobré zdraví a přizpůsobení po porodu. Protože končetiny zůstávají modré, dokud se nezahřejí, jen málo jich dostane deset.

Algoritmus průzkumu

Neonatolog provádí fázové hodnocení stavu těla - puls, dýchání, barvu kůže a reflexy. Výsledky se zaznamenávají; pokud je dítě nízké, lékařský personál zasáhne. Lékaři by měli vyloučit:

 • poranění při porodu (ochrnutí obličeje, zlomeniny);
 • vrozené deformity (meningomyelocele, exomfaloóza, anální atrézie, genitální anomálie);
 • respirační selhání;
 • anemické podmínky.

Důležitou součástí péče o novorozence je úplné fyzické vyšetření. Každý systém těla je pečlivě zkontrolován na známky patologie..

Dech

Lékař kontroluje, jak dobře dítě dýchá. Novorozenec dýchá rychleji než dospělý, plíce postrádají schopnost zadržovat kyslík. Dýchání není vždy rytmické. Miminka se rychle a mělkým dechem. Pravidelné dýchání je považováno za normální..

Hlučné dýchání je způsobeno zvukem vzduchu protékajícího slinami, které se hromadí v zadní části krku. Cyanóza rtů, jazyk je základem pro snížení skóre.

Tepová frekvence

Srdeční frekvence - počet tepů za minutu; hodnoceno stetoskopem. Toto je důležité hodnocení adaptace:

 • není tam žádný tep, kojenec dostává 0, dokud není obnovena srdeční frekvence;
 • srdeční frekvence menší než 100 tepů není známkou patologie - 1 bod;
 • srdeční frekvence přesahuje 100 tepů, lékař vypočítá maximální skóre.

Rychlost může být ovlivněna: stresem, hormony, užíváním drog během porodu. Studie prokázaly, že vyšší míra klidu je spojena s vysokým krevním tlakem a hmotností kojenců.

Svalový tonus

Většina dětí má po narození zdravý svalový tón. Podmínka umožňuje ohýbat, houpat končetiny. Novorozenci s hypotenzí nebudou mít silné pohyby paží a nohou. Hypotenze vede k potížím při sání, polykání. Lékař prozkoumá svalový tonus:

 • svaly jsou slabé, pružné, dítě získá 0 bodů;
 • v přítomnosti svalového tónu dítě dostane 1 bod;
 • aktivní pohyby - maximální skóre.

Poškození mozku v důsledku nedostatku kyslíku před nebo po narození často způsobuje hypotenzi.

Reflexy

Reakce grimasy nebo reflexní podrážděnosti je termín, který popisuje reakci na stimulaci grimasy, projev a závažnost nepodmíněných reflexů. Výkřik dítěte a reflexní excitabilita ukazují stav těla po odpojení od pupeční šňůry:

 • novorozenec křičí hlasitě, pronikavě bezprostředně po narození, pak je hodnocení tohoto parametru 2 body.
 • slabý výkřik měnící se v pískání - 1 bod.
 • dýchací potíže zhoršují výkon.

Lékaři diagnostikují stav v prvních několika minutách života. Absence reflexů signalizuje problém s mozkem, nervy nebo svaly.

Barva kůže

Když dítě poprvé přijde na svět, má kůže barvu od tmavě červené po fialovou. První den začíná slábnout. Ruce a nohy zůstávají namodralé několik dní. To je normální reakce na krevní oběh dítěte. Modrá barva ostatních částí těla není normální..

Kůže může být lepkavá, hladká a drsná. Normální odstíny růžové (světle až světle) jsou indikátorem normálu. Přítomnost cyanózy kůže slouží jako základ pro snížení skóre. Mírná cyanóza, cyanóza paží a nohou jsou považovány za normální..

U předčasně narozených dětí se objevují měkké, zvrásněné vlasy. U některých dětí se vytvoří žluté zbarvení kůže zvané žloutenka. To ukazuje na patologický stav, zejména pokud se první den objeví žlutá.

Předpověď

Důležitou součástí péče o novorozence je úplné fyzické vyšetření. Každý systém těla je pečlivě zkontrolován na známky patologie a normální funkce. Apgar skóre popisuje stav dítěte ihned po narození, je-li správně použit, je nástrojem pro standardizované hodnocení.

Zdravé dítě by mělo dýchat, plakat po dobu 30 sekund. Analýza fyzické a neuromuskulární zralosti nepředpovídá úmrtnost ani nepříznivý neurologický výsledek. Skóre se sčítají, aby se určil gestační věk a identifikovaly abnormality. Předčasně narozené děti mají nízké skóre, pozdě narození jsou vysoká.

Testování má charakter pozorování, jediným účelem je upozornit zdravotnický personál, že dítě může potřebovat okamžitou pomoc nebo dlouhodobé pozorování na jednotce intenzivní péče..

Existují úpravy tohoto bodovacího systému, například kombinované skóre Edgar. Bodovací program popisuje nejen body Apgar, ale také zásahy, které dítě obdrželo.

Recenze

Lyudmila, 29 let, Orenburg

Syn skóroval 2/5 bodů, resuscitace, napojení na mechanické větrání. Neurolog nenašel významné odchylky, žádnou mozkovou obrnu.

Elena, 33 let, Moskva

Narození nebylo snadné, dcera obdržela 8/9. Šel jsem na 12 měsíců, nyní 5 let, a všechno je v pořádku.

Anna, 24, Khabarovsk.

Byl předepsán nouzový císařský řez. Syn dostal 4/5, ale již v 1.3 začal chodit, odhlásil se 3,5 roku.

Měřítko Apgar: 8/8, 9/9, 7/8 bodů atd..

Hodnocení na Apgarově stupnici po 1 minutě označuje počáteční stav novorozence, označuje děti, které potřebují více pozornosti, a hodnocení 5 minut znamená účinnost. Proto skóre Apgar je vždy dvě, například 8/8 bodů. U většiny novorozenců se stav po 1 minutě po narození v Apgarově stupnici odhaduje na 7-8 bodů, po 5 minutách celkový stav těchto novorozenců odpovídá 8-10 bodům, což je prognosticky příznivé. Pokud matka zjistí, že jí bylo dáno 8 bodů, je velmi rozrušená.

Prvním testem, který novorozenci projdou (a většinou s dobrými ukazateli), je apgarské hodnocení stavu dítěte. Test byl navržen v roce 1952 americkou anesteziologkou Virginia Apgar. Výsledek, zaznamenaný jednu minutu po narození a znovu zaznamenaný po 5 minutách, odráží celkový stav novorozence a je založen na pozorováních v pěti hodnotících kategoriích. Stav dětí, které získají 7 až 10 bodů, je považován za dobrý nebo vynikající a obvykle potřebují pouze pravidelnou péči; ti, kteří dosáhli skóre 4 až 6 bodů, jsou v uspokojivém stavu a mohou vyžadovat pouze některé postupy resuscitace; a ti, jejichž výsledek je méně než 4, potřebují okamžitou pomoc, aby zachránili své životy. Najednou se věřilo, že děti, jejichž výsledek 5 minut po narození zůstal nízký, jsou v budoucnu odsouzeny k neurologickým problémům, ale nedávné studie ukázaly, že většina z těchto dětí vyrostla normálně a zcela zdravě..

Apgar skóre.

Pro identifikaci hypoxie a stanovení jejího stupně jsou novorozenci obvykle hodnoceni na stupnici Apgar (viz tabulka níže). Vyhodnocení se provádí v 1-5 minutě života podle 5 klinických příznaků, z nichž každý je hodnocen od 0 do 2 bodů. Maximální částka je 10, minimum je 0. Skóre 1 až 4 body znamená těžkou hypoxii a 5-6 znamená mírnou hypoxii. Skóre 7 až 10 označuje uspokojivý stav..

Je třeba zdůraznit, že Apgarovo skóre jednostranně charakterizuje stav novorozených dětí. Uvádí přítomnost nebo nepřítomnost hypoxie v době narození. Pokud nízké indikátory na Apgarově stupnici směřují lékaře k antihypoxické terapii, včetně resuscitační péče, hodnocení 7-9 bodů nezaručuje úplnou pohodu. Několik hodin po narození může dojít ke zhoršení v důsledku syndromu respirační tísně nebo jiné patologie.

Apgar měřítko grafu

Posouzení stavu novorozence v první minutě života

Známky0 bodů1 bod2 body
PulsChybějícíMéně než 100 bpmVíce než 100 bpm
DechChybějícíPomalé, nepravidelnéDobrý výkřik
Svalový tonusSlabýOhyby rukou a nohouAktivně se pohybuje
Reflexy (reakce na katétr v nose)ChybějícíGrimasyKýchá, kašel, odpuzuje
Barva kůžeCyanotické, bledéNormální, ale cyanotické paže a nohyNormální v celém těle

Vyhodnocení výsledků zkoušek na stupnici Apgar

Tento test se obvykle provádí v první až páté minutě po narození dítěte a může být opakován později, pokud byly výsledky nízké.

Skóre menší než 3 znamená kritický stav novorozence, více než 7 je považováno za dobrý stav (normální).

Měřítko Apgar bylo navrženo pro zdravotnický personál, aby určilo, které děti potřebují podrobnější sledování..

Dítě, které získalo 5 bodů, potřebuje pozornější sledování než dítě, které získalo 7-10 bodů.

Dítě, které se po minutě po narození dostane na stupnici 5-6 bodů, ale o pět minut později zvyšuje své skóre na 7-10, jde do kategorie dětí, o které se nemusíte bát.

Dítě, které začíná život s pěti body Apgar a zůstává na stejných 5 bodech 5 minut po narození (5-5 bodů), potřebuje pečlivější pozorování. Ideálních 10 bodů je vzácných.

Sledování všech ukazatelů se provádí v první minutě po narození, poté v páté minutě života.

V některých případech, zejména při nízkých sazbách, je skóre Apgar také uvedeno v 10. minutě života. Děti po císařském řezu mají větší šanci získat více bodů na stupnici Apgar, protože nemají potíže s absolvováním porodního kanálu.

Máma a příbuzní obvykle dostávají dvě čísla, například 8-9 nebo 9-9 bodů na stupnici Apgar ukazují, že stav dítěte bezprostředně po narození je dobrý.

Zde jsou příklady interpretace apgarských bodů

3-3 body - kritický stav dítěte

5-6 bodů a pod - pod průměrem - vyžaduje pečlivé pozorování.

Průměr 6-7, 7-8 bodů - nevyžaduje podrobné pozorování

8-8 bodů nad průměrem.

8-9, 9-9, 9-10 bodů - dobře

10-10 bodů - perfektní (nikdy se nestane!)

Apgar měřítko novorozenců v tabulce

Apgarova stupnice je nejoptimálnějším integrovaným systémem, pomocí kterého se určuje, zda jsou pro dítě potřeba naléhavé resuscitační postupy. Skládá se ze základních ukazatelů, které se vyhodnocují za minutu a opakovaně, za 5 minut (někdy navíc a za 10 minut) po narození dítěte.

Porodníci a neonatologové pomocí apgarské stupnice určují stav novorozence, jakmile se narodí. Výsledky ve formě bodů jsou zapsány do lékařského záznamu dítěte. Tyto údaje bere v úvahu pediatr a úzcí odborníci, kteří sledují vývoj dítěte až do roku.

Historie výskytu

Apgarova stupnice dostala své jméno podle anesteziologa Virginia Apgar. Vytvořila průzkumný systém pro rychlé posouzení stavu kojenců ihned po narození. Ukázalo se, že metoda byla promyšlená, jednoduchá a efektivní, proto velmi rychle a pevně vstoupila do porodnické praxe. American Virginia Apgar vytvořil měřítko před více než 60 lety, ale stále se používá po celém světě.

Jaká kritéria bere měřítko v úvahu?

Je zajímavé, že každé písmeno na jméno lékaře popisuje jeden z parametrů hodnocení APGAR:

A (vzhled) - jak vypadá dítě (barva kůže);

P (puls) - jeho puls (tep);

G (grimasa) - přítomnost a živost reflexů;

A (aktivita) - aktivita, reflexní reakce (svalový tón);

R (dýchání) - dýchání.

Table Apgar newborns (tabulka ukazuje všechny parametry stupnice a body, podle kterých jsou odhadovány v množství od nuly do dvou pro každý z parametrů)

Parametry012
Barva kůže dítěteTělo je bledé nebo namodraléNohy, paže jsou cyanotické a tělo růžovéCelé tělo růžové
Tlukot srdceChybějícíMéně než 100 úderů za minutuVíce než 100 tepů za minutu
ReflexyChybíSlabý, ve formě pohybu, grimasyKašel, kýchal, křičel, hýbal se
Svalový tonusChybějícíSlabé, paže a nohy se mírně ohýbajíVýrazný flexionální tón, aktivita
DechChybějícíDýchání mělké, pomalé, nepravidelné, slabéNormální dýchání, hlasitý výkřik

Tato stupnice je studována budoucími lékaři v ústavech a praktici to znají ze srdce..

Dekódování na stupnici Apgar

Nulové body se nastavují, pokud je znaménko zcela na stupnici, 1 bod je dán, když je tam znaménko, ale je špatně vyjádřeno a 2 body jsou nastaveny, když je znaménko výrazné a odpovídá normě. Pro každý z parametrů měřítka se nastaví odpovídající body, které se sčítají. Celkový počet bodů - jedná se o posouzení stavu dítěte na stupnici Apgar.

Takto vypadá dekódovací tabulka pro Apgarovu stupnici u novorozenců:

Celkový počet bodůDešifrování
0,1, 2 bodyKritický výkon. Při tomto hodnocení potřebuje dítě urgentní resuscitaci. V budoucnosti bude dítě s takovými indikátory při narození vyžadovat komplexní vyšetření a pozorování specialistů.
3 - 4 bodyUspokojivý ukazatel, průměrné odchylky od normy. Toto hodnocení je často u předčasně narozených dětí. To znamená, že dítě potřebuje lékařskou péči.
5 - 6 bodůUspokojivý ukazatel, malé odchylky od normy. Dítě také potřebuje pozornost lékařů.
7 - 9 bodůOptimální hodnota, skvělý indikátor.
10 bodůMaximální skóre, nejlepší ukazatel. V Rusku je takové hodnocení poskytováno jen zřídka, protože je to situace příliš ideální..

Jak provádět průzkumy

V první minutě po narození dítěte mu byly uděleny body za všechny ukazatele. Poté, po pěti minutách, se provede druhá inspekce, opět se provede vyhodnocení zlomkem. Někdy, je-li to nutné, proveďte další vyšetření v desáté minutě po narození. Na papíře to vypadá takto: 8/9, což znamená - při narození získalo dítě 8 bodů a po páté minutě už je 9.

V Rusku dostávají zdravé děti bez odchylek při porodu nejčastěji skóre 8 bodů. Vyšší druhé skóre (po vyšetření v páté minutě) ukazuje pozitivní trend, což znamená, že se novorozenec rychle přizpůsobuje, jeho srdeční frekvence se zrychluje, jeho kůže zčervená, reflexy a reakce jsou výraznější. Pokud je druhé skóre nižší než první, lékaři posilují sledování dětí.

Co znamenají body (příklad hodnocení)

Příklady stupňů Apgar v bodech nastavených bezprostředně po narození a pět minut po první třídě (zlomky, lomítka).

 • 8/9, 9/9, 9/10 - ukazatele dítěte ve velmi dobrém stavu, takové dítě nevyžaduje další pozorování porodníků;
 • 8/8 - dobrý stav, dítě se rychle přizpůsobí;
 • 5/7, 6/7, 7/8 - průměrný zdravotní stav, dítě je po narození oslabeno, ale dobře se přizpůsobuje novým podmínkám, takové děti nepotřebují porodníky;
 • 7/7 - uspokojivý stav, není vyžadováno další vyšetření porodníky;
 • 5/5, 6/6 - uspokojivý stav, ale bude vyžadováno pozorování po porodu;
 • 4/5, 5/6 - stav je podprůměrný, ale existuje pozitivní trend, takové dítě je pozorováno během prvního týdne života;
 • 4/4, 3/4 - špatný stav, dítě potřebuje pomoc porodníků, pečlivé sledování v prvních týdnech po narození, s takovými hodnoceními často provádějí další, třetí vyšetření v desáté minutě, aby pochopily, jak se přizpůsobení provádí;
 • 2/3, 3/3 - kritický stav, při tomto hodnocení je nutná urgentní resuscitace;
 • 1/3, 2/2 - ohrožení života dítěte, je nutná urgentní resuscitace;
 • 0,1, 0/2, 1/1 je ohrožen život dítěte, je nutná urgentní resuscitace, vyšetření dítěte a neustálé sledování jeho stavu.

Jaká je předpověď

Celkové skóre na stupnici Apgar je v první řadě indikátorem potřeby urgentní pomoci dítěti po narození. Vyšší skóre neznamená vždy lepší zdraví a naopak.

Děti po císařském řezu často získávají vysoké známky na stupnici (8 a 9), protože přirozená metoda porodu je složitější, může být doprovázena hypoxií. Pokud je těhotenství více, u dvojčat a dvojčat je skóre Apgar obvykle nízké. Nízké skóre za poranění.

Recenze a názory

Pro lékaře je důležitá metoda hodnocení Apgar. To vám umožní rychle určit potřebu pomoci pro vaše dítě, umožňuje vám rychle reagovat, neplést se, vědět, jak a co dělat v této situaci.

Hodnocení Apgarem je vždy sledováno pediatrem, když vezme dítě na kliniku v prvním měsíci. Takové integrované hodnocení mu pomáhá zjistit, zda jsou nutné další vyšetření a bližší sledování dítěte..

Když se rodiče obávají, že jejich dítě dostalo pouze 7 bodů, a sousedovo dítě 9 je špatně. Tato čísla neodrážejí ani skutečný obraz zdraví, ani zejména mentální schopnosti dítěte. Konstantní čísla ve druhém hodnocení (například 8/8, 7/7, 9/9) také nejsou důvodem k obavám. Ukazují stabilní stav dítěte, není důvod k poplachu.

Hodnocení na stupnici od 5 do 7 také není důvodem k panice a rozrušení. To znamená, že dítě bude potřebovat další vyšetření neurologem a dalšími specializovanými odborníky. Ukazatel hraje velkou roli v samotné nemocnici a pro porozumění obrazu místního pediatra. A pro dítě nejdůležitější není hodnocení, ale klid, láska a péče o matku, která pomůže vyrovnat se s jakýmkoli útrapami..

Články O Neplodnosti