Hlavní Výživa

Konflikt Rhesus během těhotenství - co dělat? Jak si nechat ujít? Jak a kde zacházet?

Poslední změna 22.8.2017

Jsem Rh-negativní matka a během těhotenství jsem četl spoustu informací o provádění těhotenství u Rh-negativních žen. Níže podrobně popisuji vše a sdílím potřebné odkazy. Vyžaduje se pro čtení těhotnými ženami, které mají negativní Rh faktor.

Ke konfliktu Rhesus může dojít, pouze pokud je matka negativní (Rhesus faktor krve (-)), táta je pozitivní (Rhesus faktor krve (+))

A pak, pokud jste negativní matka, neznamená to, že konflikt bude nutně nutný a musíte přežít celé těhotenství a nespát v noci. Jen vaše těhotenství vyžaduje více pozornosti. A protože znáte lékařskou nedbalost, je na vás, abyste si tento problém prostudovali sami a vždy byli ve střehu a zkontrolovali místního gynekologa..

KONFLIKT NENÍ POVOLEN VE VŠECH OSTATNÍCH PŘÍPADECH:

 • Máma pozitivní (Rhesus faktor krve (+));
 • Táta - negativní (Rh faktor (-));
 • Máma a táta jsou negativní (oba mají krevní faktor Rhesus (-));

Zde je odkaz na pokyny Ministerstva zdravotnictví o tom, jak zvládat těhotenství u Rh negativních žen

Jaký je Rhesusův konflikt mezi matkou a dítětem??

Zjednodušeně řečeno, konflikt Rhesus je, když tělo matky vidí své dítě jako mimozemské tělo a začne se ho zbavovat a ničí jeho červené krvinky.

Příčiny Rhesusových konfliktů mezi matkou a dítětem

Nejdůležitější věc, kterou by každá žena (dívka) měla vědět, kdo má faktor Rhesus (-), pokud se krev s faktorem Rh (+) může dostat do vaší krve, musíte do 48 hodin bezpodmínečně podat imunoglobulin! POVINNÁ!

Možnosti, kdy je možná produkce krve a protilátek:

 • během narození pozitivního dítěte;
 • s potratem (dítě bylo +);
 • během potratu nebo zmeškaného těhotenství (dítě bylo +);
 • s krevní transfuzí (+);
 • se všemi manipulacemi spojenými s propíchnutím břicha během těhotenství pozitivním dítětem

Prevence konfliktů Rhesus

Jedinou profylaxí Rh konfliktu je anti-Rhesus imunoglobulin ve 28 týdnech těhotenství (k ochraně současného těhotenství) a do 72 hodin po porodu pozitivního dítěte (k zajištění dalšího těhotenství).

Neměli byste se ho bát, v Evropě už dlouhou dobu dostávají všechny těhotné ženy s negativní Rh krví, ani se jich neptají, proto v Evropě dochází ke konfliktu v ojedinělých případech, a to hlavně mezi emigrantkami. Na našich klinikách se pokuste vyřadit imunoglobulin proti Rhesus od manažera. A je ze zákona svobodný. A někdy jsou případy, kdy místní gynekologové odradí těhotné ženy od podání injekce a řeknou jim: „Co se bojíte, protože první těhotenství atd.“ Dívky, příbuzní, nikoho neposlouchejte! Konflikt je hrozná věc, protože pak nebude muset okresní lékař ze strachu o své dítě šednout, ale vy. Proč říkají, že je to pochopitelné, protože injekce stojí slušné množství peněz. Když vsadím, stálo to kolem 5 tisíc rublů.

Jeden by měl být zmaten injekcí nejméně 4 týdny před hodinou X, tj. ve 24 týdnech těhotenství. Měli byste se zeptat svého gynekologa, zda vám dá IG. Pokud popře, nebo nemá informace, jdeme k hlavě prenatální kliniky. Pokud se vás manažer snaží zavrhnout jako „nepříjemné mouchy“, motivující jeho odpověď „není dostatek peněz na nákup,“ „nebudeme mít čas na nákup“, „není k dispozici“ a tak dále. Níže uvádím algoritmus „války“ s LCD podle zákona!

Krok 1

První věc, kterou musíte říct, je, že pokud vám bude odepřena injekce IG, zavoláte zdravotní výbor. Tento krok pomáhá 99%.

Ippolitova Marina Fedorovna, tel.: 595 89 88

Vedoucí odboru Vladimir Petrovich, tel.: 252-63-46
Krok 2

Federální zákon Ruské federace ze dne 21. listopadu 2011 N 323-ФЗ
„K základům ochrany zdraví občanů v Ruské federaci“

Kapitola 10. Program státních záruk bezplatné lékařské péče pro občany

Článek 80. Program státních záruk bezplatné lékařské péče o občany

VLÁDA RUSKÉ FEDERACE
ze dne 7. prosince 2011 N 2199-r (ve znění „Nařízení“ vlády Ruské federace ze dne 30.07.2012 N 1378-p) Tento seznam se použije v roce 2013 („Nařízení“ vlády Ruské federace ze dne 30.07.2012 N 1378-r ).

S cílem zajistit státní regulaci cen určitých léčivých přípravků pro lékařské účely schválit přiložený „seznam“ životně důležitých a nezbytných léků na rok 2012.
Seznam schválený pro rok 2013 obsahuje číslo 1378-r ze dne 30. července 2012. Kód léku: J06BB01 ---- specifické imunoglobuliny - lidský imunoglobulin anti-Rhesus RHO (D)

Mimochodem z mé vlastní zkušenosti. Když jsem porodila dceru v Perinatálním centru Petrohradu na Pediatrické akademii, okamžitě vzali krev pro Rhesuse v mateřské místnosti. Ukázalo se, že dítě je Rhesus pozitivní, jako táta. Na mé žádosti o okamžité vložení imunoglobulinu mi odpověděli, že se jedná o expresní analýzu a potřebuji potvrzení od laboratoře. V pátek jsem porodila. Když přišli služební gynekologové, zeptal jsem se každého, kdy mi konečně podají injekci. Nikdo opravdu neodpověděl. V pondělí, na konci 72 hodin, jsem šel a křičel na zdravotní sestru ve službě: "Pokud mi nedají injekci hned teď, stěžuji si, kde bych měl." Okamžitě běžela injekční stříkačkou přímo do místnosti.

A kdybych nevěděl, že potřebuji injekci? Týká se to někoho? Příkladem je také kamarádka, která porodila v mateřské nemocnici v Kronstadtu, kde neměla imunoglobulin a ona si ji musela koupit. Ale protože je dívka školením právnicí, okamžitě podala stížnost soudu. A porodnice jí vyplatila správnou částku peněz, jen aby si nepořádala soud a morální škody.

Krevní Rh protilátky během těhotenství

Každá těhotná žena s negativním Rh faktorem krve musí darovat krev na protilátky:

 1. až 20 týdnů, 1krát za měsíc;
 2. od 20 týdnů do 28 týdnů - 2krát měsíčně;
 3. po 28 týdnech MANDATORY daruje krev na specializovaném místě, pokud neexistují protilátky, vložíme injekci imunoglobulinu proti Rhesus

Po injekci IG již není zapotřebí dárcovství krve, v důsledku podávání léčiva bude v krvi přítomno minimální množství protilátek. To rozhodně není děsivé a tyto protilátky zmizí při porodu.

Kde darovat krev na protilátky?

Na prenatální klinice můžete trvat až 28 týdnů. Pokud je negativní, není třeba jej znovu kontrolovat, ale pokud k konzultacím přinesou pozitivní výsledky, měli byste znovu přelít krev před panikou.

Nejlepší laboratoř v Petrohradě "Město krevní transfuzní stanice"

na adresu: Moskovsky pr. 114

Můžete také darovat krev na adresy:

 • Klinika ve Výzkumném ústavu Ott na adrese: V. O., Mendeleevskaya line, 3, tel: +7 (812) 325-32-20;
 • 17 porodnice v: 192174, St. Petersburg st. Lesnozavodskaya, 4, budova 1, tel: (921) 915-54-32;
 • Placené laboratoře Helix, Invitro atd. Mnoho adres

Máte-li pochybnosti o testech na LCD, můžete je někdy vzít do jiné laboratoře. Jistota je jistota.

Injekce imunoglobulinu proti Rhesus

Imunoglobulin se podává, pouze pokud neexistují žádné protilátky.!

Před injekcí po 28 týdnech musíte provést novou analýzu protilátek (nejméně 4 dny). Je lepší podat injekci každý den. Prošel analýzou - dostal výsledek a okamžitě vstříkl.

Lidský imunoglobulinový anti-Rhesus je různých výrobců a jmen. Existují Hyper Row, Cam Row, Russian Ivanovo a tak dále. Princip fungování je stejný pro každého. Bohužel máme přerušené dodávky. Dříve byl IG nejčastěji nalezen v lékárnickém řetězci Fialka. Dostupnost ve všech lékárnách města si můžete zkontrolovat na tel. 003.

Pokud si IG koupíte sami v lékárně, předem si na LCD displeji ověřte, kdo a kdy jej bude moci doručit, protože imunoglobulin vyžaduje zvláštní podmínky skladování. Je lepší koupit v lékárně těsně před injekcí.

Chcete-li dát IG bez pomoci LCD, můžete kontaktovat:

 1. „Evropské očkovací centrum“ na adrese: Nábřeží řeky Fontanka, 132 lit.3, tel.: +7 (812) 327-55-01;
 2. Klinika ve Výzkumném ústavu Ott na adrese: V. O., Mendeleevskaya line, 3, tel: +7 (812) 325-32-20;
 3. 17 porodnice v: 192174, St. Petersburg st. Lesnozavodskaya, d.4, budova 1, tel: (921) 915-54-32

Nezapomeňte telefonicky požádat o dostupnost imunoglobulinu, požadovaných dokumentů pro injekci, zda bude nutné počkat, až bude ampule zahřátá

Injekce IG po porodu se podává, pouze pokud má dítě Rh faktor „pozitivní“. To musí být provedeno POVINNÉ! Jinak v příštím těhotenství s „pozitivním“ dítětem (i po 10 letech) vaše tělo začne okamžitě produkovat protilátky ve velkém množství, protože během prvního těhotenství narazilo na pozitivní krev..

Titr protilátky Rh? - Který titulek je nebezpečný?

Dynamika je důležitá. Pro správnou diagnostiku titru je nutná analýza ve stejné laboratoři (stejně jako dynamika hCG). Nikdo nebude schopen přesně odpovědět na otázku: „Který titulek je nebezpečný?“ Mohou existovat problémy s titrem 1: 2 a možná naopak - titrem 1: 4 000 a nejsou zde žádné zvláštní problémy. Většina lékařů je znepokojena, když titr rychle roste nebo neustále skáká.

Protokol Rh konfliktu detekován - co dělat?

Hlavní klid! Přítomnost protilátek není věta! Nejprve jsou všechny protilátky rozděleny do typů. Některé protilátky jsou škodlivější, jiné méně. Někteří snadno projdou placentou, jiní naopak. Věřte lékařům, kteří tomu rozumějí.

 1. 17 porodnice v: 192174, St. Petersburg st. Lesnozavodskaya, d.4, budova 1, tel: (921) 915-54-32

Michajlov Anton Valerievich - vedoucí lékař porodnické nemocnice č. 17, lékař lékařských věd, profesor Ústavu porodnictví, gynekologie a replikace Státní lékařské univerzity v Petrohradě

Kashtanova Tatyana Alexandrovna - Vedoucí. Ambulance Mateřské nemocnice č. 17, porodník-gynekolog

Směrem se ubíráme na našem LCD, pak je konzultace zdarma (informace je lepší objasnit)

2. Klinika ve Výzkumném ústavu pojmenovaná po Ottovi na adrese: V.O., Mendeleevskaya line, 3, tel: +7 (812) 325-32-20

Shelaeva Elizaveta Valerevna

TsPSiR na adresu: Moskva, Sevastopol Avenue, 24 "A" telefon: +7 (499) 794-43-53; +7 (499) 794-43-73 (od 8:00 do 19:00)

Léčba Rhesusových konfliktů

První věc, kterou budete požádáni, je test na protilátky, protože každý věří pouze ve svou laboratoř. Další léčebnou taktikou je minimalizovat rizika pro dítě:

Ultrazvuk + doppler vás budou neustále sledovat. Doppler je jediný způsob, jak sledovat vývoj konfliktu s Rhesus. To je ono, protilátky teď nejsou tak důležité. Doppler pomáhá vyhodnotit:

 • rychlost průtoku krve v mozkové tepně;
 • tloušťka stěny dělohy;
 • Plodová voda
 • zvětšení jater a sleziny dítěte;
 • známky otoku dítěte atd.

Pokud protilátky začnou prudce ničit červené krvinky dítěte a hladina hemoglobinu prudce klesá, budete muset do nemocnice přenést intrauterinní krevní transfúzi nebo transfuzi červených krvinek. Provádí se pod dohledem ultrazvukového vyšetření. Prorazí břicho a zavedou hmotu červených krvinek, čímž naplní dítě nedostatkem hemoglobinu. V děloze je krev transfuzována pouze do 34 týdnů po porodu. Jedna transfúze podporuje hemoglobin na 2–3 týdny. Potom může být zapotřebí transfuze. Maximální doba těhotenství, které mohou lékaři dosáhnout při konfliktu s Rhesusem v délce 37–38 týdnů.

Když se dítě narodí, zkontroluje se bilirubin. Pokud se hodnota toxického bilirubinu rychle zvyšuje, může být nutné nahradit transfuzi krve nebo očistit krev dítěte od našich škodlivých protilátek + přidat chybějící červené krvinky. Dítě je ihned po porodu odebráno, dáno pod lampy, aby se opalovalo.

Stává se, že tělo nenarozeného dítěte je unavené bojováním s protilátkami a produkováním zvýšeného počtu červených krvinek a kapek hemoglobinu. Taková anémie je léčena v nemocnici injekcemi epokrinní + vitamíny. Pokud je index hemoglobinu pod 70, může být nutná injekce červených krvinek znovu, a možná i více než jedna. Pak ale vše spadne na místo a tělo nového muže začne produkovat tolik červených krvinek, kolik je potřeba!

Nálezy:

 1. Ženy a dívky s negativním faktorem Rhesus MUSÍ znát a informovat své přátele a dcery, že po každém potratu a potratu (mimoděložní, zmrazené atd.) By jim měla být podána imunoglobulinová injekce proti Rhesus. (Pokud ovšem samozřejmě muž s pozitivním faktorem Rh). Pokud bylo dítě negativní, pak IG nijak neovlivní, ale pokud bylo +, zachrání vaše následné těhotenství;
 2. Nezapomeňte svému gynekologovi připomenout doporučení na krevní test na protilátky;
 3. Někdy darujte krev v placené laboratoři ke kontrole LC;
 4. Pokud dostanete pozitivní výsledek pro protilátky - bez paniky! Znovu vložte do placené laboratoře a okamžitě se zaregistrujte u lékaře;
 5. Po 28 týdnech darujeme krev v placené laboratoři a okamžitě vložíme injekci imunoglobulinu;
 6. Po narození vyžadujte od dítěte krevní test a, pokud má pozitivní Rh, do 72 hodin po porodu MUSÍTE injekci imunoglobulinu zdarma

Negativní Rhesus během těhotenství

Pro těhotnou ženu je důležité znát vše, co souvisí s jejím zdravotním stavem a budoucím dítětem. Téma negativního faktoru Rhesus způsobuje strach nejen mezi nastávající matkou, ale také mezi těmi, kteří se plánují stát rodiči. A to vše proto, že existuje teorie, podle které se negativní rézus podobá větě neplodnosti. Je to tak, my to pochopíme, postupně studujeme vše v pořádku. A začněme hlavní věcí - definicí samotného konceptu - faktorem Rhesus.

Rh faktor se stanoví provedením krevního testu. Je to protein v krvi, který se nachází přímo na povrchu krvinek. Ženy, které byly identifikovány jako negativní Rh faktor, nemají tento protein ve své krvi. Neměli byste se však bát. Podle statistik má přibližně 20% žen po celém světě stejný faktor Rhesus, zatímco mnoho z nich jsou velmi šťastné matky. Lékaři tvrdí, že negativní faktor Rh je jednoduše individuálním příznakem člověka, nikoli patologií, a ještě více takovou diagnózou neplodnosti..

Proč tolik nastávajících matek tak zaujímá negativní Rh faktor? Skutečnost je taková, že konflikt v Rhesus musí mít své místo, ale pouze v některých případech, o nichž budeme podrobněji hovořit.

Negativní faktor Rh nebo konflikt Rh je pro ženu v porodu nebezpečný pouze tehdy, pokud se její faktor Rh neshoduje s faktorem Rh nenarozeného dítěte. Ty. u matky byl zjištěn negativní rézus a u plodu pozitivní. Je důležité vědět, že tento jev v medicíně je velmi vzácný, i když neméně významný. Ale nebojte se předem. Pokud se budoucí rodiče Rhesusu budou shodovat s faktorem Rhesus, není důvod k obavám, protože dítě pravděpodobně také zdědí faktor Rhesus rodičů. Proto je při první návštěvě gynekologa nutné darovat krev na analýzu oběma rodičům a určit jejich krevní typ (pokud tak dosud neučinili). Zkušení gynekologové doporučují tento postup provést předem, pouze pokud je těhotenství plánováno. Vyhneme se tak zbytečnému vzrušení a v případě problému s faktorem Rhesus mezi partnery konzultujte zkušené odborníky.

Rhesusův konflikt během těhotenství. Příčiny, příznaky, diagnostika patologie. Jaké je nebezpečí? Léky a injekce pro léčbu a prevenci. Plánování těhotenství. Jak se připravit na porod?

Co je to konflikt rhesus?

Konflikt rhesus je nekompatibilita mezi matkou a plodem podle imunologických příznaků krve. Ke konfliktu Rhesus dochází během těhotenství, pokud matka nemá tzv. Faktor Rhesus a je přítomen plod, protože byl zděděn od otce. V opačném pořadí, pokud má plod Rh-negativní krev a matka je Rh-pozitivní, nedochází ke konfliktu.

Rh faktor je bílkovina, která je přítomna na krevních buňkách, hlavně na červených krvinek (červené krvinky, které přenášejí kyslík) a v menší míře na bílých krvinek (ochranné „bílé“ krvinky) a krevních destičkách (buňky, z nichž se tvoří krevní sraženina) s poškozením plavidla). Termín "Rhesus" je odvozen od jména opice druhu Macaque-Rhesus, ve které byl tento protein poprvé objeven. Hlavní protein, který určuje, zda jsou lidé Rh-pozitivní nebo Rh-negativní, se nazývá Rh-D antigen (Rh D-antigen). Ti lidé, kteří mají Rh-D antigen, mají pozitivní krev Rhesus a v jejich nepřítomnosti mluví o Rh-negativní krvi.

Kdy a proč dochází ke konfliktu mezi matkou a plodem?

Pro rozvoj konfliktu mezi matkou a plodem v důsledku faktoru Rh je nutné, aby se imunitní buňky matky „setkaly“ s fetálními červenými krvinkami a přesněji s antigeny faktoru Rh. Proteinová molekula se nazývá antigen, který má pouze „kódovou“ charakteristiku. Díky tomuto kódu je lidský imunitní systém schopen rozpoznat svůj vlastní a kód ostatních. Cizí antigen je látka, která může vyvolat imunitní odpověď..

Příroda se postarala o „zasahování“ do imunitní rezistence matky a plodu a zajistila vytvoření placenty. Placenta je orgán, který filtruje krev matky a plodu z bílkovin a imunitních částic. Tento „kontrolní bod“ je platný po celou dobu těhotenství, což zabraňuje míchání krve matky a dítěte.

Malé množství červených krvinek plodu však stále prochází placentou a vstupuje do mateřské krve. V prvním trimestru je tento jev pozorován pouze v 5% případů, ale na konci těhotenství - s téměř 50% pravděpodobností. Po narození, když je placenta oddělena od děložní stěny, je fetální krev téměř vždy absorbována žilami dělohy. Existuje tedy „D“ antigen Rhesus a imunitní buňky matky. Mateřské tělo na tuto „invazi“ reaguje obvyklým způsobem - vytváří protilátky (imunitní částice, které musí vylučovat cizí látku). Tomu se říká mateřská imunitní odpověď nebo izolace rhesus. Komplikovaný, na první pohled, termín je dešifrován velmi jednoduše. „Iso“ znamená „stejný“ a „imunizace“ znamená stimulaci imunitní odpovědi. Termín „isoimunizace“ tedy skrývá označení imunitní odpovědi ve vztahu k organismu stejného druhu (tj. Osobě)..

Při prvním kontaktu dochází pouze k „rozpoznání“ erytrocytů plodu, proto se tomu říká primární reakce nebo „podráždění“ imunitního systému matky. Lékaři používají termín „senzibilizace“ k označení tohoto stavu „podráždění“ a Rhesusová senzibilizace se vztahuje na Rh konflikt. Primární imunitní odpověď (senzibilizace) není pro plod škodlivá.

„Podráždění“ imunitního systému matky je možné, pokud do jejího těla vstoupí 0,1 ml fetální krve. K takovému imunitnímu podráždění dochází nejen během těhotenství, ale v některých jiných případech.

V ženském těle se protilátky proti faktoru Rh produkují v následujících případech:

 • potrat (umělý nebo spontánní);
 • Rh-pozitivní krevní transfúze pro ženu s Rh negativní;
 • mimoděložní těhotenství;
 • cystický drift;
 • předchozí těhotenství s negativním plodem Rhesus;
 • závislost (pokud je použita stejná stříkačka).

Všechny výše uvedené faktory jsou ve skutečnosti variantami „prvního setkání“ mateřské Rh-negativní krve s Rh-pozitivní krví (nemusí to být fetální krev).

Ke konfliktu Rhesus dochází, když se znovu setkáte s faktorem Rhesus. V tomto případě nedochází k imunitní reakci, ale k imunitnímu útoku. Imunitní útok je zachycení fetálních červených krvinek protilátkami nebo mateřskými imunoglobuliny a jejich destrukce. Na rozdíl od imunitního útoku znamená imunitní odpověď pouze tvorbu imunoglobulinů nebo protilátek..

Imunitní odpověď je 2 typů - rychlá a pozdní. Rychlá imunitní odpověď je produkce imunoglobulinů třídy M (IgM) a imunoglobulinů třídy G (IgG). Liší se svými vlastnostmi. IgM se tvoří téměř okamžitě po kontaktu s Rh-pozitivní fetální krví. Tyto imunitní částice poskytují dočasnou imunitu vůči jakýmkoli cizím látkám (tělo matky chrání před fetálními červenými krvinkami), ale takové protilátky nemohou proniknout placentou, protože jejich molekula je poměrně velká, aby prošla placentární bariérou. IgG jsou produkovány 3 měsíce po kontaktu s Rh-pozitivními červenými krvinkami, poskytují dlouhodobou imunitu po dobu několika let a jsou schopny procházet placentární bariérou, vstupující do fetální krve. To vysvětluje skutečnost, že během prvního těhotenství nejsou tyto imunitní částice pro plod nebezpečné, protože červené krvinky plodu dráždí imunitu matky až v posledních měsících těhotenství nebo po porodu..

Riziko konfliktu Rhesus se zvyšuje, pokud žena dříve měla jednu z následujících situací:

 • předčasné přerušení placenty;
 • císařský řez nebo ruční oddělení placenty (během předchozího narození);
 • virové infekce během těhotenství (infekce TORCH, virus hepatitidy);
 • diagnostické postupy během těhotenství (amniocentéza, kordocentéza);
 • trauma během těhotenství;
 • preeklampsie (komplikované těhotenství v důsledku narušení adaptačního procesu ženského těla);
 • diabetes;
 • autoimunitní onemocnění matky (onemocnění, při nichž imunitní systém útočí na vlastní buňky, přičemž je bere na cizí látky);
 • časté nachlazení;
 • malárie převedena
 • obezita;
 • hypovitaminóza (zejména nedostatek kyseliny listové);
 • krevní transfúze;
 • krvácení během těhotenství.

Všechny tyto patologie přispívají k oslabení funkce placenty a začíná chybět více červených krvinek než při normálním těhotenství..

Co je nebezpečný konflikt rhesus?

Konflikt krevního rhesus mezi matkou a plodem je nebezpečný pouze pro plod. Pokud tento konflikt přechází v imunitní odpověď proti plodu, pak se u dítěte rozvinula hemolýza.

Hemolýza (hemo-krev, lýza - destrukce) je patologický stav, při kterém se ničí červené krvinky nebo červené krvinky. V důsledku takového „útoku“ imunitních částic (imunoglobulinů nebo protilátek) na erytrocyty plodu trpí všechny orgány těla dítěte, protože když se počet červených krvinek snižuje, hladina kyslíku v krvi prudce klesá (červené krvinky jsou nosiče kyslíku). Hladina kyslíku nebo hypoxie (hypo - nízký, oxygenigenium - kyslík) je stav nebezpečný pro plod, který může vést ke zpomalení jeho vývoje nebo smrti..

Rhesusův konflikt může mít následující důsledky:

 • hemolytické onemocnění plodu a novorozence (tzv. hemolytický stav v důsledku konfliktu Rhesus);
 • předčasnost plodu;
 • infekce plodu a plodové vody (chorioamnionitida);
 • mateřské krvácení;
 • předčasný porod;
 • mrtvě narozený.

Příznaky Rh nekompatibility během těhotenství

Konflikt rhesus během těhotenství se neprojevuje, protože všechny příznaky této nekompatibility se vyskytují u plodu. Samotný konflikt Rhesus je detekován pouze pomocí laboratorních testů..

Zbývající projevy se týkají důsledků imunologického útoku na fetální červené krvinky. Během těhotenství lze detekovat pouze hypoxii plodu. Přítomnost příznaků nedostatku kyslíku naznačuje, že dochází ke zničení fetálních červených krvinek. Zbývající příznaky jsou detekovány až po narození dítěte.

Hypoxie plodu, která je důsledkem Rh konfliktu, se může během těhotenství projevit s následujícími příznaky:

 • změna motorické aktivity plodu (příliš aktivní míchání nebo vzácné pohyby);
 • zvýšená nebo zpomalená srdeční frekvence plodu.

Příznaky vyplývající z konfliktu Rh

Symptom

Mechanismus vývoje

Anémie

Anémie je pokles hladiny červených krvinek. Anémie při hemolytickém onemocnění novorozenců se nazývá hemolytická, tj. Spojená s ničením krevních buněk..

Červené krvinky, stejně jako krevní proteiny, jsou také zodpovědné za udržování tlaku, který drží kapalnou část krve uvnitř cév. Pokud se množství proteinu v krvi sníží, pak tekutá část krve snadno prochází cévní stěnou do extracelulárního prostoru.

Zvětšená játra a slezina

Částice zničených červených krvinek normálně podléhají zpracování v játrech a „nové“ červené krvinky zrají ve slezině, a proto se s velkým počtem zničených červených krvinek tyto orgány zvětšují.

Žloutenka

Žloutenka je výsledkem zvýšené hladiny bilirubinu v krvi. Bilirubin je tvořen z hemoglobinu, který je součástí červených krvinek. Bilirubin je barvivo a enzym nezbytný pro trávení potravy ve střevech. V játrech však dochází k jeho přechodu z toxické látky (bezprostředně po zničení červených krvinek, bilirubinu toxického pro plod) na enzym. Pokud se játra nezvládnou, hromadí se bilirubin v krvi, vstoupí do kůže a zabarví ji do nažloutlé barvy.

Je třeba poznamenat, že tyto příznaky existují jak u plodu, tak u novorozence, ale u plodu jsou vždy vyjádřeny v mnohem menší míře. Proto jsou izolována samostatná hemolytická nemoc plodu (GBP) a hemolytická nemoc novorozence (GBN). Faktem je, že zatímco je plod v lůně, pak všechny škodlivé látky z jeho těla, včetně těch, které se vytvářejí během ničení červených krvinek, jsou odstraněny přes pupeční šňůru. Samotný mateřský organismus je eliminuje. Po narození se však fetální tělo potýká s potřebou samostatně vyřešit problém neutralizace. Vzhledem k tomu, že orgány dítěte dosud nefungují na plný výkon, projevují se všechny jevy s hemolytickým onemocněním po narození silněji.

V závislosti na závažnosti konkrétního příznaku se rozlišují následující formy hemolytického onemocnění plodu a novorozence:

 • Anemická forma je nejlehčí, která se projevuje bledou kůží dítěte, s trochou žlutosti. Játra jsou mírně zvětšená, slezina má obvykle normální velikost. V krvi plodu je zaznamenána nízká hladina hemoglobinu a červených krvinek. Anemická forma se může objevit okamžitě nebo několik týdnů po narození.
 • Icteric forma je mírná forma, vyskytuje se nejčastěji. Kromě příznaků charakteristických pro anémii existují také jevy, jako je silná nažloutnutí kůže, ostře zvětšená játra a slezina, krvácení pod kůží, krvácení z pupeční rány, poškození centrálního nervového systému (dítě je potlačeno, dochází ke křečím). Hladina Bilirubinu v krvi prudce stoupá.
 • Edematózní forma je nejzávažnější. S touto patologií se edematózní tekutina hromadí v tkáních a dutinách plodu. Toto je extrémní stupeň hemolytického onemocnění, kdy jsou vyčerpány všechny schopnosti plodu, zaměřené na adaptaci. Takový plod se obvykle rodí neživotaschopný, protože nahromaděné toxiny bezprostředně po narození začnou napadat mozek dítěte (během těhotenství je útok slabý, protože většina z nich je odstraněna pupeční šňůrou).

Diagnostika (analýzy a studie)

Diagnóza Rh konfliktu během těhotenství je téměř zcela založena na laboratorních testech, zbývající studie jsou nutné k posouzení stavu plodu.

Všechny těhotné ženy by měly podstoupit vyšetření, pokud má jejich krev negativní Rh a otec dítěte má Rhesus pozitivní, protože v 50% případů dítě dědí faktor Rh od otce, což znamená, že existuje vysoká pravděpodobnost konfliktu s Rh. Vyšetření se provádí, když se těhotná žena poprvé přihlásila na prenatální kliniku a byla zaregistrována. Další vyšetření je naplánováno na gestační věk 20 týdnů a poté každý měsíc. Nezapomeňte také vyšetřit ženy, jejichž děti se narodily s hemolytickým onemocněním novorozence před současným těhotenstvím, včetně neživotaschopných.

Každá těhotná žena, bez ohledu na krevní rhesus, podstoupí následující vyšetření:

Vyšetření ženy s Rh-konfliktem těhotenství navíc zahrnuje následující diagnostická opatření:

 • stanovení krevního typu matky a otce;
 • stanovení faktoru rhesus plodu;
 • krevní test na titr protilátek proti Rhesus a jejich třídy (IgM a IgG);
 • analýza fetálního hemoglobinu;
 • analýza placentárních hormonů;
 • ultrazvukové vyšetření plodu (ultrazvuk);
 • Dopplerova studie;
 • fetální kardiotocografie (CTG);
 • amniocentéza;
 • kordocentéza.

Jakmile se dítě narodí, provede krevní test a určí krevní skupinu, krevní rézus, hladinu hemoglobinu, bilirubin a další důležité ukazatele. Tyto testy musí být provedeny, pokud má matka Rh-negativní krev, aby bylo možné posoudit závažnost hemolytického onemocnění novorozence a stanovit taktiku léčby (potřeba krevní transfúze).

Stanovení krevního typu matky a otce

Krevní typ je určován zcela odlišnými antigeny. Jsou, stejně jako antigeny Rh faktoru, umístěny na povrchu červených krvinek, ale antigeny krevních skupin nemají nic společného s konfliktem s Rhesus. Antigeny krevních skupin jsou díky svým antigenním vlastnostem, tj. Schopnosti vyvolat imunitní odpověď, mnohem slabší než faktor Rh.

Krevní skupina s různým rhesus matky a plodu je stanovena za účelem zjištění, zda je na tomto imunologickém základě konflikt. Pokud má matka krevní typ 4, ať už je to jakýkoli fetální krevní typ I, nebude o tom žádný konflikt, protože žena má antigeny A a B (k imunitní reakci dochází, pokud plod má protein, který v matce chybí, a ne naopak). Další věcí je, že matka má první krevní skupinu. Majitelé první krevní skupiny nemají žádné antigeny ze systému ABO (systém krevních skupin). Ve všech ostatních skupinách nesou červené krvinky nějaký druh antigenu, který je „cizincem“ imunitního systému matky. To znamená, že pokud má matka první krevní skupinu, riziko stejného imunitního útoku na červené krvinky je vysoké, jako při absenci Rh konfliktu..

Titr protilátek proti Rhesus (normální a kritická úroveň)

Stanovení anti-Rhesus protilátek je nezbytné k detekci skutečnosti o Rh senzibilizaci, to znamená, že vám umožní získat informace o „náladě“ mateřského imunitního systému ve vztahu k Rh faktoru plodu. Za tímto účelem se těhotná žena podrobí krevnímu testu a stanoví se v ní titr protilátek proti faktoru Rh. Titr je počet protilátek v 1 ml krevního séra nebo maximální ředění séra, ve kterém budou stanoveny protilátky. Čím vyšší je titr, tím více protilátek v séru.

Protilátky proti faktoru Rhesus červených krvinek plodu se začnou vyrábět od 8. týdne těhotenství. Právě v tomto okamžiku se u plodu vytvoří stejný faktor Rhesus na červených krvinkách.

Během těhotenství může titr protilátek proti Rhesus zůstat konstantní, může mít tendenci se zvyšovat nebo snižovat a také pravidelně zvyšovat a snižovat. Poslední možnost se nazývá titul „skákání“. Prognosticky je považována za nejnepriaznivější variantu. Tento indikátor je důležitý v tom, že vám umožňuje identifikovat riziko vzniku hemolytického onemocnění plodu. Neexistuje však žádný vztah mezi titrem protilátek a závažností fetální hemolytické choroby. Faktem je, že placenta v každém případě nadále vykonává imunitní funkci bez předávání protilátek. I když jich je mnoho, ne všechny projdou placentární bariérou..

Když titr protilátek náhle nebo rychle dosáhne kritické úrovně, pak lékaři nemohou přesně posoudit závažnost a nebezpečí Rh konfliktu. Tento stav je indikací pro studium plodové vody, kde jsou všechny látky fetálního těla přítomny ve větším množství než v krvi matky.

Normy pro titr protilátek neexistují. Pokud existuje titulek, pak je zde Rhesusův konflikt, a to nelze považovat za normu. Při určování titru protilátek se lékaři zaměřují na kritickou úroveň těchto imunoglobulinů. Kritickou hladinou protilátek je množství, které může způsobit hemolytické onemocnění plodu. Kritický titr je obvykle 1:32, ale v různých laboratořích může být tento indikátor vyšší nebo nižší. Je to kvůli rozdílné citlivosti testů. Z tohoto důvodu je důležité vždy testovat protilátky proti Rhesus ve stejné laboratoři..

Existuje další indikátor, který určuje nebezpečí titru protilátek pro plod - cytotoxicitu protilátek. Cytotoxicita je schopnost protilátek způsobit destrukci červených krvinek plodu. Ze všech protilátek ne všechny mohou mít tuto schopnost. Index cytotoxicity se stanoví v procentech. Pokud je procento cytotoxických protilátek menší než 10%, pak to není nebezpečné pro zdraví plodu. Při hladině více než 30% se vyvíjí mírné hemolytické onemocnění, při hladině 50% - střední. Pokud cytotoxické protilátky tvoří více než 50% všech protilátek proti Rhesus, znamená to, že plod může mít závažné, život ohrožující hemolytické onemocnění. V takových případech jsou indikovány další diagnostické metody pro hodnocení stavu plodu..

Fetální hemoglobin

V prvních měsících těhotenství má hemoglobin (protein transportující kyslík) v erytrocytech plodu odlišnou strukturu, která se liší od hemoglobinu dospělých. Takový hemoglobin se nazývá fetální (Hb F). Po narození je nahrazen běžným hemoglobinem (Hb A). V matčině krvi může být hladina fetálního hemoglobinu stanovena, pouze pokud červené krvinky plodu pronikají mateřským krevním oběhem placentou. Tomu se říká feto-mateřská krevní transfúze (plod je plod, krevní transfúze je pohyb krve). Zvýšená hladina fetálního hemoglobinu navíc znamená, že plod měl nebo měl hypoxii. Faktem je, že fetální hemoglobin váže kyslík k sobě snadněji, proto v případě nedostatku kyslíku tvoří fetální tělo více tohoto proteinu.

Rh faktor plodu v krvi matky

I v prvním trimestru těhotenství můžete zjistit, který rhesus u plodu, pokud vyšetříte mateřskou krev na gen RHD (gen Rhesus) pomocí polymerázové řetězové reakce (PCR). PCR je analýza, která vám umožní identifikovat genetický materiál, včetně fetální DNA. Pokud je v PCR detekován genetický materiál Rh faktoru, pak je faktor Rhesus u plodu pozitivní. V nepřítomnosti částic genu Rh faktoru laboratoř vydává závěr o negativním Rhesus plodu.

Ultrazvuk

Ultrazvuk plodu vám umožní identifikovat důsledky Rh konfliktu, tj. Poškození orgánů, které vzniklo v důsledku ničení červených krvinek. Již od 20. týdne těhotenství může ultrazvuk detekovat příznaky hemolytického onemocnění plodu. Pokud byla těhotná žena podle průzkumu klasifikována jako vysoké riziko vzniku hemolytického onemocnění plodu, provádí se od 30 týdnů ultrazvuk plodu jednou za měsíc a po 30 týdnech, tj. Ve třetím trimestru - 2krát měsíčně. Faktem je, že blíž k narození se zvyšuje šance na průchod protilátek placentou. Kromě toho se titr protilátek také zvyšuje s růstem plodu..

Na ultrazvuku může lékař identifikovat následující příznaky naznačující hemolytické onemocnění plodu:

 • "Póza Buddhy." Jak víte, normálně je dítě v děloze v mírně ohnuté poloze a nohy a paže přitlačené k tělu. Tato pozice se nazývá „embryo pozice“. Tato situace naznačuje zachovaný tón svalů zad a končetin, avšak při hemolytickém onemocnění, pokud dojde k otoku, jsou páteř a končetiny odstraněny z břicha. V tomto případě je břicho ostře oteklé kvůli hromadění tekutiny. Tato situace připomíná lotosovou pozici, v níž Buddha sedí..
 • Zvýšení placenty. Při konfliktu s rhesus komplikovaným hemolytickým onemocněním se placenta stává silnější v důsledku otoku.
 • Zvětšené fetální orgány. U hemolytických nemocí ultrazvukové vyšetření ukazuje zvětšené játra, slezinu a srdce. Srdce se zvětšuje v těžké formě nemoci, pokud se objeví otok, protože tekutina se také hromadí mezi listy srdečního vaku (v tomto vaku je obvykle přítomno malé množství tekutiny).
 • Edematózní tekutina. Tekutina se hromadí v břišní dutině a v pleurální dutině (plicní membrána), jakož i v měkkých tkáních plodu. Ultrazvukové vyšetření ukazuje dvojitý obrys hlavy a břicha, pokud se v něm nahromadila tekutina.
 • Snížená motorická aktivita plodu. Normálně by plod měl během ultrazvuku provádět určitý počet pohybů (ultrazvuk se provádí do 30 minut, pokud potřebujete spočítat počet pohybů plodu). Pokud se plod nepohybuje pomalu, znamená to, že jeho centrální nervový systém není v nejlepším stavu. Pokud je plod nadměrně aktivní, jedná se o příznak nedostatku kyslíku.

Kardiotocografie

„Kardiotocografie“ (CTG) doslova znamená „záznam srdečních a děložních kontrakcí“. Metoda umožňuje získat informace o stavu plodu uvnitř dělohy ve formě grafu. Fetální parametry, které mu umožňují identifikovat poruchy, jsou srdeční frekvence a motorická aktivita. Tato data se zaznamenávají pomocí senzorů, které jsou upevněny na opasku kolem břicha těhotné ženy..

CTG neodhaluje konflikt Rhesus nebo hemolytické onemocnění, ale umožňuje lékaři posoudit stav plodu - hypoxii nebo snížení adaptačních schopností. Pokud je dítě příliš aktivní (provádí více než 30 pohybů za hodinu), zatímco jeho srdeční rytmus je také zrychlen (více než 160 úderů za minutu), může to znamenat hladovění kyslíkem. Hypoxie plodu je nebezpečný stav, ale mnohem horší, pokud lékař zaznamená nízkou aktivitu a srdeční frekvenci méně než 120 tepů za minutu. To bude znamenat, že hemolytické onemocnění vedlo k vážnému poškození plodu a adaptivní schopnosti jeho těla byly vyčerpány (zvýšená srdeční frekvence a zvýšená aktivita ukazují, že adaptivní schopnosti jsou stále zachovány).

Analýza placentárních hormonů

Placentární hormony regulují vývoj plodu a poskytují hormonální pozadí těhotenství. Jejich hladina se mění, pokud dojde ke konfliktu Rhesus a hemolytickému onemocnění plodu. Proto se tyto hormony nazývají markery stavu plodu. Mnoho hormonů je také zodpovědných za ochranu plodu před imunitním systémem matky, což je zvláště důležité v Rh konfliktu.

Těhotná žena několikrát prochází testem na alfa-fetoprotein (AFP), placentární laktogen, estradiol. U hemolytického onemocnění se zvyšuje hladina alfa-fetoproteinu a laktogenu a hladina estradiolu se snižuje.

Dopplerova studie

Dopplerova studie se provádí během ultrazvuku plodu. Dopplerův režim ultrazvukového přístroje vám umožní studovat průtok krve mezi matkou a plodem placentou. Důležitým parametrem pro hodnocení stavu plodu je stanovení průtoku krve ve střední mozkové tepně a v aortě u dítěte. Rychlost průtoku krve se mění s patologií plodu. Pokud se například u dítěte vyvine anémie s hemolytickým onemocněním, zvyšuje se průtok krve v této tepně. Zvýšená rychlost aorty (v sestupné části) plodu je indikátorem, který vám umožňuje nepřímo posoudit hladinu fetálního hemoglobinu. Čím vyšší je rychlost v této tepně, tím nižší je hladina fetálního hemoglobinu.

Amniocentéza

Amniocentéza je diagnostický postup, při kterém je jehla zasunuta břišní stěnou matky do dutiny močového měchýře, kde se nachází plodová voda. Účelem tohoto postupu je shromáždit plodovou vodu pro výzkum. Amniocentéza se provádí pod ultrazvukovým vedením. Doktor vidí, kde je jehla vložena, takže pro plod není nebezpečí. Studie se provádí po 26 týdnech těhotenství, tj. Již ve třetím trimestru, kdy je plod již dostatečně velký.

V plodové vodě odebrané během amniocentézy jsou stanoveny následující ukazatele, které jsou důležité v Rh-konfliktním těhotenství:

 • bilirubin;
 • celkový protein;
 • glukóza;
 • kreatinin;
 • placentární hormony;
 • acidobazická rovnováha vody.

Amniocentéza tedy umožňuje vyhodnotit funkci všech hlavních orgánů a metabolický stav plodu. Takže bilirubin stoupá již s mírnými formami hemolytického onemocnění plodu, další parametry se mění s těžšími formami tohoto onemocnění.

Amniocentéza v Rh-konfliktním těhotenství se provádí podle následujících indikací:

 • přítomnost kritického titru protilátky;
 • ostré zvýšení titru protilátek (čtyřikrát) během 2 týdnů;
 • přítomnost hemolytického onemocnění plodu středního nebo těžkého stupně podle jiných studií na plodu;
 • kombinace příznaků hemolytického onemocnění plodu a zvýšení titru protilátek (jakýkoli stupeň);
 • pokud byla předchozí těhotenství ženy přerušena kvůli konfliktu s Rhesusem a ultrazvukové vyšetření odhalilo příznaky hemolytického onemocnění plodu během současného těhotenství.

Amniocentéza se provádí v nepřítomnosti kontraindikací (horečka matky, hrozící potrat, vývojové abnormality nebo nádory dělohy, placenta připojená k přední stěně dělohy).

Kordocentéza

Cordocentesis je postup pro odběr krve z pupeční šňůry plodu během těhotenství. Jako u amniocentézy, jehla připojená k injekční stříkačce vložena přes přední stěnu břicha do těhotné dělohy. Procedura se provádí po 24 týdnech těhotenství.

Cordocentesis vám umožňuje určit následující parametry, které jsou důležité pro posouzení závažnosti Rh konfliktu:

 • krevní skupina;
 • Rh faktor
 • hemoglobin;
 • červené krvinky;
 • Coombsova reakce (odhaluje protilátky vázané na červené krvinky);
 • acidobazický stav krve;
 • počet „mladých“ červených krvinek (retikulocytů), což je ukazatel, který vám umožní vyhodnotit aktivitu kostní dřeně plodu;
 • hematokrit (poměr počtu krvinek k tekuté části, která určuje závažnost hemolýzy).

Cordocentéza se neprovádí u všech těhotných žen, protože jsou možné komplikace. Například samotný postup může způsobit prudké zvýšení titru protilátek, způsobit předčasné vypuštění plodové vody, oddělení placenty, poškození plodu.

Těhotenství

Těhotenství v Rh konfliktu se nazývá imunokonfliktní těhotenství. Velmi často, s takovým těhotenstvím, dochází k toxikóze, existuje riziko potratu, zmeškaného těhotenství, předčasného porodu. Tyto stavy přímo nesouvisejí s konfliktem mezi matkou a plodem v důsledku faktoru Rh, ale senzibilizace Rh přispívá k rozvoji těhotenských komplikací a patologický průběh těhotenství zase zvyšuje šance na imunitní odpověď mateřského těla.

Podle údajů z průzkumu je těhotná žena s negativní Rh krví zařazena do jedné z následujících skupin:

 • těhotná s negativní rézní krví, žádný konflikt rhesus (bez titru protilátek);
 • těhotná s negativní krví rhesus, dochází ke konfliktu rhesus (titr protilátek), neexistuje žádné hemolytické onemocnění plodu;
 • těhotná s negativní krví rhesus, dochází ke konfliktu rhesus, dochází k hemolytickému onemocnění plodu.

Titr protilátek chybí pouze v prvních měsících prvního těhotenství (pokud má plod pozitivní faktor Rhesus) a v případech, kdy faktor Rhesus u dítěte je také negativní. Titr protilátek by také neměl chybět po profylaktických injekcích specifických protilátek.

Zmrazené těhotenství

Zmrazené těhotenství nebo stav, kdy se vývoj plodu zastaví a zemře, může nastat v důsledku konfliktu s Rhesus. Přesnější příčinou zmeškaného těhotenství je v tomto případě hypoxie plodu. Pokud hemolytické onemocnění způsobí zničení velkého počtu červených krvinek plodu, pak mozek dítěte postrádá kyslík (červené krvinky jsou nosiče kyslíku). V důsledku takového nedostatku kyslíku je narušen vývoj nervového systému plodu, což zase vede k jeho smrti. Zmrazené těhotenství je charakterizováno skutečností, že žena najednou zmizí příznaky těhotenství (nauzea, zvracení, pronikání prsou) a později než 20 týdnů (pohyb plodu v děloze). Během prvního těhotenství, které pokračuje s Rh konfliktem, je zmrazené těhotenství vzácné. Obvykle dochází ke zmrazenému těhotenství s vysokým titrem protilátek, což je pozorováno při následujících těhotenstvích.

Pravděpodobnost konfliktu Rhesus

Pro určení pravděpodobnosti Rhesusova konfliktu je nutné zjistit „sílu“ genu Rh faktoru u otce a počet těhotenství u Rh negativní matky. Je nezbytné, aby otec dítěte daroval krev pro faktor Rh, a v případě potřeby i genetickou analýzu, aby se určila dominance genu faktoru Rh. Dominantní gen je gen, který může potlačit další zděděnou vlastnost..

Pokud má otec „slabý“ nebo recesivní gen Rh faktoru, pak je pravděpodobnost vzniku Rh konfliktu asi 15 - 30%, a pokud je gen dominantní („silný“) - 50 - 75%.

Těhotenství s Rhesus konfliktem může nastat různými způsoby, v závislosti na tom, jak se počítá. Normální nebo fyziologické těhotenství (bez rizika pro plod) je možné při konfliktu s Rhesus, pokud se jedná o první těhotenství, a pokud žena dostala před těhotenstvím nezbytné prostředky k neutralizaci protilátek proti Rhesus..

První těhotenství

Pokud žena poprvé otěhotněla, její plod není vystaven riziku nepříznivých účinků konfliktu Rhesus. Protilátky se nejčastěji netvoří během prvního těhotenství.

K „setkávání“ červených krvinek plodu s imunitními buňkami matky dochází až po porodu, kdy je placenta oddělena. Někdy během prvního těhotenství během těhotenství se zvyšuje hladina protilátek proti faktoru Rh, ale titr protilátek je malý. Pokud dojde k zanedbatelnému vstupu fetální krve do mateřského těla, pak se její imunitní systém bude bránit tím, že vytvoří dostatečné množství protilátek, aby neutralizoval fetální červené krvinky, které vstoupily do krevního oběhu matky. Toto množství však nebude stačit k vyvolání hemolytického onemocnění plodu. Navíc do tří měsíců po kontaktu s fetálními červenými krvinkami produkuje imunita matky pouze dočasné protilátky IgM. Během prvního těhotenství se tyto imunoglobuliny obvykle tvoří blíže k porodu. Placenta zpožďuje takové protilátky, takže se dítě narodí zdravě, pokud neexistují žádné jiné patologie.

Je důležité vědět, že první těhotenství by mělo být považováno nejen za plánované početí, kdy je dítě žádoucí, a žena ho porodí. Pokud žena před prvním požadovaným těhotenstvím uvede koncepty, které skončily potratem (umělým nebo spontánním potratem), nebude současné těhotenství považováno za první a porod dítěte s pozitivním rhesusem bude pokračovat jako ve druhém nebo třetím těhotenství..

Druhé těhotenství

Když žena s negativní infekcí Rhesus podruhé otěhotní, jsou v její krvi již přítomny protilátky proti faktoru Rhesus, které mohou procházet placentou a začít napadat červené krvinky plodu. K tomu však může dojít pouze v případě, že Rhesus a druhé dítě jsou pozitivní.

Existuje 50% šance, že druhé dítě zdědí po matce negativní Rh a druhé těhotenství proběhne bez Rhesusova konfliktu. Pokud však druhé dítě zdědilo po otci gen Rh faktoru, bude takové těhotenství pro plod nesmírně nepříznivé. Každé následující těhotenství zvyšuje titr protilátek v krvi. Druhé těhotenství může pokračovat normálně, pokud je titr protilátek nízký nebo plod může pociťovat účinky malého množství protilátek (mírné hemolytické onemocnění plodu). Současně, pokud byl titr protilátek již detekován v mateřské krvi během prvního těhotenství, povede druhé těhotenství s imunokonfliktem k vyšší pravděpodobnosti hemolytického onemocnění plodu..

Třetí těhotenství

Pokud během prvních těhotenství nebyla žena s negativním Rh faktorem předepsána profylaktická léčba, pak se při každém dalším těhotenství zvyšuje riziko nepříznivých důsledků Rh konfliktu, tj. Hemolytického onemocnění plodu, zvyšuje se.

V případech, kdy lékaři podávají nezbytná léčiva k neutralizaci protilátek proti Rhesus, bude třetí těhotenství (včetně těch, které byly přerušeny) normálně pokračovat u plodu s pozitivním Rh faktorem. Pokud má plod během třetího těhotenství negativní krev Rhesus, potom, bez ohledu na preventivní opatření a titr protilátek, nebude pro dítě žádné nebezpečí. Riziko ukončení třetího těhotenství je velmi vysoké, pokud žena nedostala včasný imunoglobulin, aby se zabránilo Rh konfliktu.

Pozdní těhotenství

Pozdní těhotenství u ženy s negativním Rhesus není samo o sobě stavem, který zvyšuje riziko konfliktu Rh, pokud žena neměla potrat a neměla potraty. Pokud žena ve věku 35 - 40 let nemá závažná onemocnění, například diabetes mellitus nebo chronická plicní onemocnění, pak první těhotenství, i když dojde ke konfliktu mezi matkou a plodem v důsledku faktoru Rhesus, nebude mít vliv na zdraví dítěte..

Pokud se žena ve věku 35 let rozhodla porodit podruhé, je nutné podstoupit důkladné vyšetření. Její krev musí být vyšetřena, aby se zjistil titr protilátek. V případech, kdy se první dítě narodilo s negativním faktorem Rhesus, by se žena, která počala podruhé po 35 letech, neměla starat o konflikt s Rhesus. V její krvi nejsou žádné protilátky, její dítě není v nebezpečí hemolytického onemocnění. V každém případě lékaři pečlivě sledují všechny těhotné ženy starší 35 let, zejména pokud poprvé nosí dítě. První těhotenství v každém věku vyžaduje, aby se ženské tělo přizpůsobilo novým podmínkám. Po 35 letech se velmi často přizpůsobuje ženské tělo, během těhotenství se vyvíjí gestóza a další poruchy, které mohou ovlivnit funkci placenty a přispět k rozvoji Rh konfliktu..

Jaké léky jsou předepsány v podobné situaci?

Problém konfliktu Rhesus mezi matkou a plodem je vyřešen prevencí vývoje hemolytického onemocnění. To znamená, že nejdůležitějším bodem je prevence účinků protilátek proti Rhesus na červené krvinky plodu. Léčba drogami je neúčinná, pouze částečně pomáhá předcházet důsledkům konfliktu s Rhesusem, ale samotný problém neřeší..

Prevence důsledků Rh konfliktu pro plod je:

 • nespecifický - zaměřený na zvýšení adaptivních schopností fetálního organismu, ale nikoli na samotné protilátky proti Rhesus;
 • specifický - zajišťuje neutralizaci účinků protilátek proti Rhesus.

Desenzibilizační terapie se nazývá terapie, při které se provádí eliminace senzibilizace, tj. Blokování protilátek v krvi matky (jejich přítomnost se nazývá senzibilizace Rhesus)..

Rovněž všechny metody profylaxe a léčby následků konfliktu s Rhesusem jsou invazivní a neinvazivní. Invazivní metoda je léčba, která vyžaduje penetraci fetálního krevního oběhu. Jiné metody, například předepisování léků, jsou považovány za neinvazivní.

Metody pro řešení důsledků konfliktu Rhesus mezi matkou a plodem zahrnují:

 • nespecifická desenzibilizace;
 • plazmaferéza;
 • transplantace kožní chlopně;
 • lymfocytární terapie;
 • intrauterinní krevní transfúze.

Nespecifická desenzibilizace

Desenzibilizace se nazývá snížení citlivosti imunitního systému. Nespecifická desenzibilizace - jedná se o opatření, která jsou zaměřena na potlačování látek, prostřednictvím kterých je imunitní reakce realizována. Taková terapie je nutná, aby se snížila pravděpodobnost přenosu fetální krve do těla matky a také aby se urychlila tvorba nových červených krvinek. Toto jsou všechna opatření zaměřená na posílení placenty, zlepšení krevního oběhu a zachování těhotenství a prevenci vývoje hemolytického onemocnění plodu. Mnoho léků zvyšuje hladinu hemoglobinu plodu, to znamená, že jsou potřeba, aby tělo plodu mohlo snadno začít vytvářet nové červené krvinky..

Přípravy na nespecifickou desenzibilizaci zahrnují:

 • vitaminy (kyselina listová, vitamin B, C);
 • glukóza;
 • glukonát vápenatý (má antialergický, protizánětlivý účinek);
 • přípravky železa;
 • antihistaminika (snižují závažnost alergických reakcí, mají uklidňující účinek na nervový systém);
 • dipyridamol (zlepšuje krevní oběh v důsledku vazodilatace a ředění krve);
 • Essential (zlepšuje funkci jater);
 • ATP, kokarboxyláza, aktovegin (zlepšení metabolismu a výživy tkání).

Interferonové přípravky jsou také předepisovány pro některé těhotné ženy, aby se posílila jejich imunita, protože pokud je těhotenství s Rh konfliktem komplikováno virovou infekcí (a interferon je látka, která působí proti virům), bude funkce placenty narušena. Placenta, která špatně plní svou funkci, způsobí, že krev dítěte vstoupí do těla matky, což zvýší produkci protilátek proti Rhesus.

Plazmaferéza

Plazmateréza je čištění kapalné části krve (plazmy) a obnovení složení bílkovin v krvi, acidobazické rovnováhy a dalších důležitých parametrů. Jedná se o dočasnou náhradu složení plazmy, která byla pod vlivem Rh konfliktu a dalších nepříznivých faktorů porušena. Během plazmaferézy jsou z krevního séra odstraněny všechny škodlivé látky, včetně protilátek proti Rhesus. Plazmaferéza tedy normalizuje imunitní funkci, má antioxidační účinek, zlepšuje koagulační systém krve..

Procedura se provádí v nemocničním prostředí. Plazma se špatným složením a všechny škodlivé produkty jsou odebírány od ženy a místo toho jsou zavedeny látky nahrazující plazmu, které obnovují normální složení plazmy. Prostřednictvím jedné žíly krev vstupuje do filtru, je vyčištěna a již filtrovaná plazma je injikována jinou těhotnou ženou.

K očištění séra je během těhotenství zapotřebí několik postupů. Musíte zahájit plazmaferézu od raných stadií těhotenství, již v prvním trimestru. Každé 2 týdny se postup opakuje a stanoví se titr protilátek. Někdy se po prvních postupech titr protilátek zvyšuje, ale je to považováno za dobré znamení, protože to znamená, že protilátky, které dříve byly v mezibuněčné tekutině, vstoupily do krevního řečiště. To znamená, že plazmaferéza vedla k vyluhování těchto protilátek z tkání a postup je účinný, musí pokračovat.

Transplantace kůže

Lékaři vyvinuli metodu, která vám umožní „rozptylovat“ protilátky proti Rhesus od plodu. Podstatou metody je transplantace kožní chlopně otce dítěte na těle matky. Podle imunitního mechanismu se budou protilátky hromadit v buňkách kožní chlopně otce, protože to vezmou za fetální geny, do kterých byly původně zaslány. V současné době se transplantace kožního laloku od manžela / manželky zřídka používá, protože toto místo kůže je pro matku cizí. Její imunita může začít ještě větší horlivostí zaútočit na cokoli mimozemského, což způsobí zvýšení titru protilátek a zhoršení průběhu Rh-konfliktního těhotenství.

Lymfocytární terapie

Lymfocytoterapie je metoda oslabení imunitní odpovědi těla matky za účelem udržení těhotenství. K léčbě je odebrána krev otci dítěte nebo od dárce, lymfocytová hmota (lymfocyty - imunitní buňky) je od krve oddělena a podávána těhotné ženě. Postup se opakuje za měsíc..

Intrauterinní krevní transfúze

Tento postup se provádí stejným způsobem jako kordocentéza. Jehla připojená k injekční stříkačce je vložena do pupeční šňůry plodu pod ultrazvukovým vedením. Hmota erytrocytů se zavádí do pupeční šňůry touto jehlou, která nahrazuje zničené červené krvinky plodu..

Během transfúze krve jsou plodům také podávány svalové relaxancia - jedná se o léky, které plod uklidňují, takže nedochází k reflexním svalovým kontrakcím. Poté se do správného množství zavede samotná hmota erytrocytů (v závislosti na hladině hemoglobinu). Hmota erytrocytů se liší od běžné krve tím, že postrádá jiné krvinky (krevní destičky, bílé krvinky). To má zabránit nežádoucím následkům. Plod je obvykle infikován červenými krvinkami první skupiny, tj. Těmi, na kterých nejsou žádné skupinové proteiny. Krev první skupiny nezpůsobí další zátěž imunitnímu systému plodu a matky.

Mohou injekce imunoglobulinu zabránit tomuto stavu??

Nejdůležitějším způsobem, jak zabránit Rh konfliktu, je zavedení těhotných specifických imunoglobulinů. Tento konkrétní imunoglobulin je zaměřen výhradně na neutralizaci účinků protilátek proti Rhesus. Protože protilátky jsou směrovány na tzv. D-antigen Rh faktoru (to je nejsilnější místo tohoto faktoru), terapeutické imunoglobuliny se nazývají anti-D-imunoglobuliny. Na první pohled je podávání protilátek v přítomnosti protilátek pro plod zbytečné a dokonce nebezpečné. Tato terapie má však následující mechanismus účinku. Zavedené dárcovské imunoglobuliny inhibují tvorbu protilátek mateřskou imunitou (pokud je v krvi mnoho imunoglobulinů, imunitní systém zastaví produkci vlastních protilátek). Kromě toho zavedené imunoglobuliny blokují „místa“, ke kterým se musí protilátky proti Rhesus připojit, aby zničily červené krvinky. Anti-D-imunoglobuliny tedy chrání červené krvinky plodu před poškozením..

Anti-D-imunoglobuliny se podávají ženám s negativní rézní krví v následujících případech:

 • do 72 hodin po porodu, pokud má dítě při narození pozitivní krev rhesus (to se týká primiparous těhotných žen);
 • do 48 hodin po spontánním nebo umělém potratu;
 • pokud po 12 týdnech těhotenství hrozí potrat;
 • po 28 týdnech těhotenství v nepřítomnosti protilátek proti Rhesus;
 • po provedení diagnostických postupů, jako je amniocentéza, kordocentéza;
 • po každém chirurgickém zákroku na děloze;
 • dojde-li ke krvácení u matky před porodem;
 • po zákroku vnější rotace plodu (pokud je plod před porodem „nohou vpřed“, lékař jej ručně otočí do své normální polohy);
 • jakékoli poranění břicha během těhotenství;
 • po mimoděložním těhotenství;
 • po zmrazeném těhotenství.

Je velmi důležité zavést dávku ve správný čas, dokud mateřská imunita nebyla podrážděna fetálními červenými krvinkami. Toto je podstata specifické profylaxe Rh konfliktu mezi matkou a plodem prostřednictvím imunoglobulinů.

Imunoglobulin se podává intramuskulárně (do ramenního svalu) jednou. 1 dávka imunoglobulinu neutralizuje účinky 30 ml fetální krve, která vstoupila do krevního oběhu matky. Pokud během těhotenství, po podání první dávky, dojde k situaci, která usnadňuje přenos nové části červených krvinek plodu do krevního řečiště matky, pak je ženě podána další dávka, přičemž se bere v úvahu množství ovocné krve. Množství smíšené ovocné krve se stanoví zvláštním testem. Krev matky je vyšetřována podle Kleichauera. Tento test vám umožní zjistit počet červených krvinek plodu v mateřské krvi.

Můžete zjistit, zda zavedení imunoglobulinu bylo účinné nebo ne, 6 až 12 měsíců po injekci. Pokud po roce není v ženské krvi detekován titr protilátek, bylo profylaktické podání imunoglobulinu anti-Rhesus D úspěšné.

Plánování těhotenství

Plánování těhotenství je nezbytné pro všechny ženy, ale tato fáze přípravy budoucích rodičů na vzhled dítěte s různou krví rhesus je zvláště důležitá pro mámu a tátu. Aby se předešlo možným komplikacím Rh-konfliktního těhotenství, měla by se žena před početí poradit s lékařem a podstoupit nezbytné vyšetření v rámci plánování těhotenství. Během období plánování těhotenství (tři měsíce před plánovaným početím) jsou oba manželé pečlivě vyšetřeni.

Plánování těhotenství u Rh-negativní ženy, jejíž manželka má pozitivní infekci Rhesus, se provádí stejným způsobem jako u všech ostatních párů. Jediný rozdíl je v tom, že po početí do 12 týdnů je nutné zjistit zánět plodu a v případě potřeby zabránit hemolytickému onemocnění plodu.

Všechny ženy s Rh-negativní krví by měly vědět, že první těhotenství by nemělo být přerušeno. Šance na porod zdravého dítěte jsou velké přesně během prvního těhotenství, takže Rh-negativní matky ji musí zachránit.

Pokud ženy bez faktoru Rhesus často podstoupily potrat a plánují těhotenství v blízké budoucnosti, možná jejich krev již má poměrně vysokou hladinu protilátek. Je velmi pravděpodobné, že plod měl pozitivní umělý Rhesus během uměle ukončených těhotenství, protože 80% lidí má pozitivní Rhesus a pouze 20% nemá tento faktor. Z tohoto důvodu jsou lékaři zpočátku „naladěni“ na skutečnost, že s negativní Rh krví u žen po potratu budou již připraveni zaútočit na plodové protilátky.

Kdy se připravit na porod?

Rhesus-konfliktní těhotenství vytváří potřebu sledovat stav plodu. Čím blíže k narození, čím více placenta přestává plnit svou filtrační funkci na správné úrovni, zdá se, že „stárne“, takže ještě více krve může procházet pupečníkovou šňůrou do těla matky a ještě více protilátek proti Rhesus přechází z těla matky na plod. To je obzvláště nebezpečné, když je těhotenství odloženo, takže nejdůležitější věcí v Rh-konfliktním těhotenství je zabránit odkládání těhotenství, to je situace, kdy porod nezačne do 40. týdne.

Pokud při normálním těhotenství můžete počkat, až kontrakce začnou samy o sobě, to znamená, neprovádějte žádné kroky do 40 a dokonce 42 týdnů těhotenství, pak je u Rhesus konfliktu nebezpečné. Proto je žena nejčastěji ve věku 36 - 38 týdnů porodu stimulována k porodu, aniž by čekala na přirozené kontrakce. Pokud matka nemá protilátky s negativním Rhesusem v krvi, je narození „naplánováno“ do 40. týdne.

Indikace ke stimulaci porodu po 38 týdnech těhotenství jsou:

 • kritická úroveň protilátek;
 • rychlé zvýšení titru protilátek;
 • vysoká hladina bilirubinu (bilirubin je toxická látka, při vysoké koncentraci je poškozen nervový systém plodu);
 • příznaky hemolytického onemocnění plodu podle ultrazvuku;
 • indikace narození neživotaschopného plodu v předchozím těhotenství v důsledku Rh konfliktu.

Na rozdíl od mnoha jiných patologických těhotenství, u kterých se porod nejlépe provádí pomocí císařského řezu, je v Rh konfliktu lepší porodit přirozeně.

Faktem je, že jakýkoli chirurgický zákrok na děloze zvyšuje šance na přesun červených krvinek plodu do krevního řečiště matky, což zvyšuje podráždění imunitního systému matky a zvyšuje titr protilátek. Pro již narozené dítě to není nebezpečné, ale pokud se žena chystá porodit, může císařský řez zvýšit titr protilátek, což bude pro příští těhotenství představovat hrozbu pro plod..

Císařský řez pro Rh-konfliktní těhotenství je indikován v následujících případech:

 • těžká forma hemolytického onemocnění plodu v období 34 - 35 týdnů;
 • prenatální krevní transfúze byla provedena u plodu;
 • vyvinula se edematózní forma hemolytického onemocnění plodu (nezáleží na tom, jaký týden těhotenství).

Pokud bylo rozhodnuto o porodu vaginou (přirozeně), pak se lékaři pokusí odstranit plod z dělohy co nejdříve. Je tomu tak proto, že u hemolytického onemocnění dítěte zvyšuje jeho pomalá progrese porodním kanálkem riziko krvácení plodu. Aby se dítě narodilo rychleji, je perineum disekováno v lokální anestézii (anestézii).

Po narození dítěte se s tím vypořádají neonatologové (lékaři, kteří se specializují na léčbu nemocí novorozenců). Další léčba již není předmětem Rhesusova konfliktu, nýbrž hemolytické onemocnění novorozence. Imunoglobuliny se již podávají ženě, která má negativní Rhesus, i když se plod narodil zdravě.

Články O Neplodnosti