Hlavní Výživa

Žádné alergie!

Je nemožné ignorovat alergie a tolerovat její projevy, protože se může vyvinout Quinckeho edém. Pokud v takovém stavu neprodleně nezavoláte sanitku, je udusení fatální. Všechny antihistaminika v různých koncentracích přecházejí do mateřského mléka a léčí alergie, zatímco kojení není snadný úkol. Existují nějaké léky, které můžete kojit?

Tělo ženy po porodu je oslabeno, obnova orgánů a systémů těla vyžaduje určitý čas. Imunitní systém není výjimkou. Abychom bezpečně vydrželi dítě a nezpůsobili jeho odmítnutí (koncepce života je vnímána jako „cizinec“ kvůli otcově „dědičnosti“), jsou v těle těhotné ženy aktivovány mechanismy potlačující ochranné síly..

I když žena, která porodila, nikdy neměla toto onemocnění, může být alergie po porodu pociťována poprvé a stávající matky ji mohou zhoršit. Zdá se, odkud alergie pochází se sníženou imunitou? Konec konců alergická reakce je příliš silnou reakcí imunitního systému na neškodné látky, které jsou omylem vnímány jako „nepřátelé“..

Statistiky jsou však stabilní - stavy imunodeficience jsou často kombinovány s alergickými reakcemi typu 1 - kopřivka, ekzém, anafylaktický šok, falešná záď, atopická bronchiální astma. Příznaky snížené imunitní obrany jsou chronické a často se vyskytující infekce horních cest dýchacích, kůže a sliznic..

Mezi příčiny tohoto stavu lze vyčíst vyčerpání tělních rezerv, podvýživu a nedostatek vitamínů a minerálů, velkou ztrátu krve, anémii s nedostatkem železa, zánětlivá onemocnění, chronické overfatigue a stres - to vše, s čím se žena často po narození potýká.

Kojení je proces náročný na zdroje a energii a za přítomnosti snížené imunitní ochrany po porodu a výše uvedených faktorů můžete imunodeficienci dále rozvíjet. Stav imunity a alergie spolu úzce souvisejí.

Existuje názor, že ke zvýšenému uvolňování histaminu dochází během rehydratace (dehydratace) těla a vysoké hladiny vápníku v krvi, což může být někdy pozorováno při kojení. K zadržování vlhkosti dochází při nedostatečném příjmu vody, což je způsobeno regulační funkcí histaminu v metabolismu vody v těle.

V současné době nebyl mechanismus alergické reakce objasněn a žádný odborník neřekne, co přesně vyvolalo chybnou klasifikaci bezpečných látek jako škodlivých pro imunitní systém. Při léčbě alergií po porodu a během kojení by proto měla být věnována pozornost především posílení celého těla.

Léčba zahrnuje opatření k normalizaci metabolismu v těle, odstranění ložisek chronického zánětu, zajištění dostatečného množství čisté vody, dostatečný spánek a odpočinek a odstranění potravinových alergenů pomocí enterosorbentů. Kojící matka musí také určit alergen a vyloučit kontakt s ním, jinak může být léčba neúčinná.

Kojení s alergiemi u kojící matky nemusí být přerušeno, protože tato patologie není přenášena mateřským mlékem.

Pokud se u dítěte rozvinou alergické reakce, pak to znamená genetickou predispozici k nim nebo individuální nesnášenlivost molekul cizích bílkovin a chemických látek, které nejsou tráveny ve střevě a které pronikají do mateřského mléka.

Při kontaktu s alergenem dochází k nadměrné produkci imunoglobulinu typu E (igE), který v normálním stavu v krvi prakticky chybí. Ke zvýšení hladiny igE dochází, když je v těle parazitární onemocnění způsobené hlístami a členovci..

Při kontaktu s alergenem vytváří imunoglobulin komplex s uvolňováním histaminu a dalších zánětlivých mediátorů do krevního řečiště, což vede ke vzniku vyrážek, svědění, pálení, otoků a dalších alergických projevů. Nejaktivnější z těchto složek vyvolávajících alergii je histamin..

Normálně se volný histamin váže na proteiny krevní plazmy, k tomu nedochází u alergií.

Antihistaminika inhibují další uvolňování histaminu a vážou výsledný aktivní histamin v plazmě.

Z tohoto důvodu jsou tato léčiva úspěšně používána jako antialergická činidla..

V současné době existují 3 generace antihistaminik:

1. Příprava 1. generace. Mezi ně patří cyproheptadin, chifenadin, klemastin, suprastin, promethazin, diazolin, difenhydramin, diprazin.

Všechny mají sedativní vlastnosti a způsobují ospalost, srdeční arytmie, pronikají hematoencefalickou bariérou a ovlivňují nervový systém..

Příručka e-lactancia.org Drug and Drug Compatibility Handbook zkoumala účinky následujících antihistaminik na dítě a kojící matku:

 • Clemastin - vysoké riziko (není kompatibilní s kojením), může inhibovat proces laktace, dítě pozorovalo inhibici, podrážděnost a slzavost, odmítnutí hrudníku;
 • Diprazin - vysoké riziko, je možná jedna dávka (například před operací nebo v případě nouzové péče), příjem po dlouhou dobu není kompatibilní s kojením;
 • Difenhydramin je nízkým rizikem, může být použit v malých dávkách a po krátkou dobu, pokud je dítě starší než 1 měsíc a dlouhodobé, díky vysoké vazebné schopnosti vázat se na plazmatické proteiny lehce proniká do mateřského mléka;
 • Cyproheptadin, Chifenadin, Suprastin, Promethazine, Diazolin - žádné studie.

2. Přípravy 2 generací. Loratadin, Astemizol, Cetirizin, Akrivastin, Terfenadin, Ebastin, Azelastin. Výhody - jednorázová dávka denně, žádný účinek na kardiovaskulární systém, nezpůsobuje zvýšenou ospalost, můžete si vzít dlouhou dobu.

 • Cetirizin (obchodní názvy Alerza, Zirtek, Letizen, Zincet, Zodak, Cetrin atd.) - kompatibilní s kojením; během léčby kojící matky po dobu jednoho měsíce nebyly zjištěny žádné krátkodobé a dlouhodobé vedlejší účinky kvůli vysoké schopnosti vázat se na plazmatické proteiny do mateřského mléka je nepravděpodobné;
 • Loratadin (obchodní názvy Alerpriv, Clallergin, Clargothil, Claritin, Lominal, Loratadin atd.) - podle Americké akademie pediatrů a Britské imunologické a alergologické společnosti je to kompatibilní s kojením, nedošlo k vedlejším účinkům u kojící matky a dítěte, vylučuje se do mateřského mléka ve stopových množstvích;
 • Terfenadin - nízké riziko, lze použít krátce k léčbě, s opatrností u srdečních arytmií, u kojených dětí bylo zaznamenáno podráždění;
 • Akrivastin, Ebastin - jsou nízkorizikové léky.

3. Přípravy 3 generací. Levocetirizin, fexofenadin, desloratadin, sechifenadin. Metabolity druhé generace se zvýšenou účinností. Stejně jako léky 2. generace mají minimální počet vedlejších účinků, postrádají kardiotoxické účinky.

 • Levocetirizin - nízké riziko léku, podmíněně kompatibilní s kojením, lze brát s opatrností a sledovat reakci dítěte;
 • Desloratadin, fexofenadin podle referenční příručky e-laktancia jsou kompatibilní s kojením - účinné látky se vylučují do mateřského mléka ve stopových množstvích, při léčbě kojící matky a dítěte nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky.

Vzhledem k popularitě diazolinu jako léku na alergie stojí za zvážení tohoto léku podrobněji. Tento lék je požadován kvůli jeho nízkým nákladům ve srovnání s ostatními.

Diazolin je antihistaminikum 1. generace, ale na rozdíl od jiných zástupců této skupiny má méně výrazný sedativní účinek a nejdelší účinek je až 2 dny. Lék je málo toxický.

Mohu brát diazolin, pokud je moje matka alergická? Účinná látka diazolin - mebhydrolin snadno proniká hematologickou mléčnou bariérou a poté do těla dítěte. Vedlejší účinky se vyskytují jen zřídka a obsahují:

Diazolin se nedoporučuje kojit, ale pokud není jiná možnost, měl by být předepsán pouze ošetřujícím lékařem, protože lék má závažné kontraindikace. Kojení během užívání léků musí být přerušeno.

U kojících matek s antihistaminiky je možné léčit alergie. Kompatibilní s kojením zahrnují finanční prostředky druhé a třetí generace. Je nezbytné, abyste své léky koordinovali se svým lékařem. Nezapomeňte, že užívání antihistaminik nevyřeší alergický problém. V současné době existují způsoby, jak pomocí imunoterapie úplně vyléčit.

(6 hlasů, výsledek: 4,50 z 5)

Alergie se často projevují rychle a její první příznaky se neočekávaně rozvíjejí. S tendencí k projevům takových příznaků je přítomnost antihistaminik v lékovce povinná. Kromě toho se po těhotenství mohou alergické reakce náhle zhoršit - proces porodu dítěte a porodu je pro tělo velkým stresem, alergie u kojící matky se může objevit kdykoli.

Těhotenství a porod jsou pro organismus velmi stresující, takže průběh mnoha nemocí se může zhoršovat a zhoršovat. Pokud žena trpěla alergiemi dříve, než se dítě objevilo, musíte v případě exacerbace doplnit léky

Alergie se při krmení dítěte objevuje ze stejných důvodů jako kdykoli jindy. Lékaři dělí příčiny do několika typů:

 • Domácnost. Jsou považovány za nejběžnější skupinu, protože nás alergeny denně obklopují. K dráždivým látkám patří prach, zvířecí vlasy, parfémy, kosmetika, detergenty, plísně.
 • Jídlo. Konzumovaný produkt způsobuje negativní reakci a není možné předem říci, na co bude tělo reagovat - vše je individuální. Při kojení nezkoušejte nové předměty z regálů, zejména s vysokým obsahem přísad. Existují produkty, které se nejčastěji stávají zdroji nebezpečí - ořechy, mořské plody, vejce, čokoláda, med, citrusové plody..
 • Léčivý. Není možné předvídat reakci na léky - existuje možnost individuální nesnášenlivosti s následnou reakcí. Pijte léky s velkou opatrností, ještě lépe - po konzultaci s lékařem.
 • Biologický. Když je imunitní systém infikován infekcemi, viry a houbami, aktivuje obranu a nasměruje energii do boje proti cizím buňkám. Při těžké infekci je nutné zničit následky takového boje - mrtvých buněk, pak začíná alergie.
 • Fyzický. Patří sem účinky vnějších vlivů, ať už je to slunce, teplo, chlad, záření. Pro alergiky je takový kontakt nebezpečný, alergeny a protilátky proti nim se aktivně vytvářejí..

Jakýkoli produkt nebo jev může způsobit alergickou reakci. Je nemožné předvídat vývoj událostí, ale zvládají se s ním poměrně rychle. Vědci vyvinuli širokou škálu léků, které může kojící žena použít.

Průběh nemoci a diagnostika

Před zahájením léčby alergií by měl být určen typ reakce. Tok může probíhat jedním ze tří směrů:

 • Respirační alergie Tato reakce je způsobena částicemi prachu, vůní parfémů, pylem květin.
 • Gastrointestinální alergie - nejzávažnější reakce způsobená potravinovou intolerancí.
 • Kožní alergie. Alergen přechází do mateřského mléka, proto způsobuje vyrážky na kůži matky a dítěte. Vyskytují se také vyrážky z plenek, integuments vyschnou, na hlavě se objeví krusty.

Identifikace takových příznaků se stává základem rychlé návštěvy u lékaře: odložení léčby nebo přemýšlení o tom, že alergie zmizí sama o sobě, je extrémně nebezpečné - riskujete poškození sebe a svého dítěte. Není nutná hospitalizace, stačí vzít antihistaminika, která jsou kompatibilní s laktačním obdobím.

Aby vás alergická reakce neobtěžovala, je třeba předem věnovat pozornost preventivním opatřením. Z prostředí musíte odstranit předměty a věci nebezpečné pro alergiky. Postupujte podle pokynů lékařů:

 • Dávejte si pozor na jídlo. Neměl by obsahovat mnoho uhlohydrátů, vylučovat také velké množství cukru a muffinu. Nápoje jsou vítány, ale ať už je to voda, ovocný kompot z jablek nebo sušené ovoce. S projevem alergie na mámu pomůže vegetariánská polévka, hovězí vývar, vařené vepřové maso, bílý chléb, cereálie, rostlinný olej.
 • Přebytečné předměty v každodenním životě se stávají skutečným zlem - zbavte se jich. Staré koberce, měkké hračky, záclony - školky pro plísně a houby. Pokud máte sklon k alergiím, rozloučte se starými věcmi, a pokud to není možné, odstraňte vše do vzdáleného rohu skříně.
 • Odložit nákup domácích zvířat. Čas po narození dítěte není pro experimenty nejlepší. Nezačínejte kočky a psy, a to ani u neškodných ryb, někdy alergií.
 • Nepoužívejte čisticí prostředky a kosmetiku. Čištění by mělo být prováděno bez jakýchkoli chemikálií a všechny předměty po mytí by měly být důkladně opláchnuty..

Používání silných domácích chemikálií může způsobit alergickou reakci. Nejlepší je opustit takové „pomocníky“ ve prospěch obyčejné vody a tradičních lidových metod čištění povrchů.

Antihistaminika by měla být užívána s hepatitidou B bez selhání, protože moderní tablety jsou kompatibilní s kojením. Jaké nástroje se doporučuje vybrat? Upřednostňujte výrobky ve formě spreje nebo inhalačního roztoku - jedná se o typy, které jsou považovány za nejbezpečnější, nepronikají do krevního řečiště, u dítěte nedochází k reakci.

Kojící matka může užívat produkty, které povolují lékaři, tj. Léky druhé generace:

 • Cetirizin, Cetrin, Allertec, Letizin. Lze je vypít beze strachu, dokonce i při kojení, protože při překročení dávky je sedativní účinek minimální. Léky se téměř neabsorbují do mléka a nebyly zjištěny žádné negativní účinky.
 • Loratadin, Claritin, Loridin, Clarotadine. Během kojení se tato antialergická léčiva úspěšně používají, neexistují žádné negativní účinky, protože uklidňující účinek je minimální a produkt zůstává téměř neabsorbován do mléka.
 • Fexadin, Telfast, Fexofast, Allerfex, Dinox. Navzdory skutečnosti, že látky pronikají do mléka, to na dítě nemá žádný vliv. Ošetření je zcela bezpečné..
 • Alzedin. Vyrábí se ve formě inhalačního roztoku, léčivo se neabsorbuje do krevního řečiště a je zcela bezpečné, při kojení nedošlo k žádným negativním účinkům.
 • Erius. Je kompatibilní s obdobím po porodu, dokonale se vyrovnává s alergiemi, lze použít pro kojící matku, nežádoucí účinky pro dítě se neobjevují, což je zaznamenáno v řadě vědeckých studií.
 • Elcet, Zenaro, Gletset, Xizal. Antihistaminika jsou podle mezinárodního adresáře podmíněně bezpečná. U matek a jejich dětí nedošlo k žádné negativní reakci. Britská komunita předních lékařů dospěla k podobnému závěru..

Staré drogy sovětského typu se již téměř nepředepisují - způsobují příliš mnoho vedlejších účinků, ale ne vždy zcela eliminují problém. Informace nebo doporučení babiček nalezené na internetu nebudou přiměřenou náhradou za předpis zkušeného lékaře.

Nežádoucí drogy

Lékaři poskytují seznam léků, které by matce neměly být podávány, pokud chce kojit. Mezi ně patří následující nástroje první generace:

 • Suprastin, chloropyramin. Při jejich použití dochází často k silnému sedativnímu účinku, může dojít ke snížení laktace, existuje riziko negativního účinku na dítě. Vyberte ověřenou alternativu.
 • Diazolin. Kontraindikace ve formě kojení je uvedena abstraktně, tento produkt v mezinárodní klasifikaci neexistuje. Použití zakázáno.
 • Tavegil, Clemastine. Docela nebezpečné látky, které provokují spánek v matce a dítěti. Dítě často odmítá mléko, upadá do stupor, stává se podrážděným. Pokud je schůzka naplánována, maminka nebude moci spát, zatímco dítě odpočívá.

Jmenování léku na alergie by měl provádět pouze lékař. Samoléčení příliš často vede ke smutným důsledkům - neměli byste riskovat, pokud je zdraví vašeho dítěte drahé. Lékaři často předepisují společný příjem aktivního uhlí a dalších sorbentů, které bez následků odstraní alergeny z těla. Pamatujte, že při krmení byste měli zodpovědně přistupovat k výběru léku, věnovat zvláštní pozornost kontraindikacím. Tento léčivý přípravek by měl být označen jako „vhodný kojení“..

Alergické reakce jsou pozorovány u téměř čtyřiceti procent světové populace. Každých deset let počet lidí náchylných k různým projevům nemoci zdvojnásobí. Podle Světové zdravotnické organizace se v tomto století stane hlavní metlou lidstva alergie, nikoli AIDS, hepatitida a další nebezpečné choroby..

Kojící ženy jsou zvláště náchylné k alergickým reakcím. Mladá matka se může setkat s neočekávanou „reakcí“ těla na dříve bezpečný alergen. Nekontrolované reakce během kojení jsou nebezpečné jak pro ni, tak pro dítě.

Alergie je specifická reakce organismu na působení patogenu (alergenu). Mohou to být jakékoli cizí látky. Pro velkou většinu lidí takové látky nejsou nebezpečné. Ale u alergického člověka způsobují nejen banální nepohodlí.

Imunitní systém reaguje na vzhled cizího těla. Ona ho vnímá jako „nepřítele“, což vybízí tělo, aby zahájilo výrobu protilátek. Ty jsou zasílány na místo lokalizace alergenů, což má za následek zánět. Místo je hojně zásobeno krví, zvyšuje se cévní propustnost, dochází k otokům.

Alergenová reakce může být mírná nebo těžká.

 • Mírná alergická reakce. Projevuje se rýmou, zarudnutím očních víček a membrán očí, mírnou kopřivkou, lokalizovanou v malé oblasti kůže.
 • Těžká alergická reakce. Symptomy mírné jsou výraznější. Pokud je postižena kůže, je v celém těle pozorována kopřivka, je pravděpodobné dýchací potíže způsobené otokem hrtanu. Nejnebezpečnějším důsledkem alergie je anafylaktický šok, při kterém pacient ztrácí vědomí, jeho krevní tlak prudce klesá.

Alergie se vyvíjejí rychle, příznaky se mohou náhle objevit. Pokud máte sklon k nemoci, je nutné mít při kojení v kabinetu pro domácí léky přípustné antihistaminika.

Jaká bude alergie na kojící matku, nelze předvídat, i když žena trpí tímto onemocněním již dříve. Porod je pro tělo velmi stresující, takže se po něm nemoc často projevuje nečekaně a poprvé. Nebo se obvyklé příznaky ženy zhoršují, vyskytují se v akutnější formě.

Nepříjemné a nebezpečné reakce těla mohou být způsobeny zcela odlišnými látkami. Moderní medicína rozděluje alergeny na několik typů.

 • Domácnost. Nejširší skupina látek, které nás denně obklopují. Patří sem prach, plísně, chlupy pro domácí mazlíčky a ptačí peří, kosmetika a domácí chemikálie..
 • Jídlo. Absolutně jakýkoli produkt může způsobit specifickou reakci těla, takže potravinové alergie jsou tak individuální. Proto se kojícím matkám poprvé nedoporučuje jíst něco nového, „zámoří“. Navíc existují skupiny produktů, které nejčastěji způsobují reakci imunitního systému. Patří mezi ně proteinové výrobky (ořechy, vejce, drůbež a mořské plody), čokoláda, med, všechny druhy citrusových plodů, bobule (meloun, jahody).
 • Léčivý. Reakce těla na nejbezpečnější lék může být neočekávaná. Proto i homeopatická léčiva obsahují upozornění na nebezpečí, která mohou brát během kojení.
 • Biologický. Imunitní systém trpících alergiemi reaguje podle toho na odpadní produkty (toxiny) bakterií, plísní, virů, které nasměrují své ochranné rezervy, aby nebránily patogenu, ale aby eliminovaly svůj odpad. To komplikuje průběh nemoci..
 • Fyzický. Moderní člověk je obeznámen s alergiemi na chlad, teplo, slunce... Pod vlivem těchto vnějších faktorů, jakož i rádiových frekvencí, mikrovlnného záření, dalších dráždivých látek, může začít výroba alergenů a protilátek proti nim..

Ve skutečnosti může alergie způsobit cokoli. Avšak vzhledem ke specifičnosti jejích příznaků je lokalizace onemocnění dosažena omezeným seznamem léčiv. Většinu z nich mohou používat kojící matky..

Alergie se vyskytují v jednom ze tří směrů..

 • Respirační projevy. Tradičně jsou způsobeny drobnými alergeny (pyl, prach, molekuly zápachu atd.). Žena trpí silným svěděním v nose, kýcháním, silným tekoucím nosem, suchým kašlem. Tyto příznaky jsou podobné akutním infekcím dýchacích cest, ale akutní infekce je doprovázena horečkou, zatímco alergie ne. A příznaky jsou intenzivnější a objevují se ostře, najednou. Může se odehrávat v akutních nebo chronických formách a získávat charakter celoroční rýmy nebo bronchiálního astmatu.
 • Gastrointestinální projevy. Těžká reakce těla spojená s netolerancí na jednotlivé produkty. Způsobuje trávení při konzumaci alergenu až po akutní křeč a krvácení do střev.
 • Projevy kůže. Tyto reakce lze pozorovat jak u ženy, tak u jejího dítěte. Přítomnost alergenu v mateřském mléce způsobuje vyrážku na kůži dítěte, výskyt seboroických krust na hlavě, suchou pokožku a vývoj vyrážky z plenek s dobrou péčí. U alergického nosiče se mohou projevit výraznější reakce ve formě atopické dermatitidy, puchýřů v těle, zarudnutí kůže, ostrý vzhled vyrážky..

Pokud jsou tyto příznaky detekovány, měla by kojící žena vyhledat lékaře. Léčba alergií během kojení u matek nevyžaduje stacionární stavy. A většina antihistaminik je kompatibilních s laktací. Čekání na to, aby alergie zmizela sama o sobě, je zbytečné a plné nebezpečných komplikací..

Diagnózu onemocnění provádí místní terapeut. Po úvodní konzultaci doporučí kontaktovat alergologa. Specialista vám předepíše vzorky, které vám pomohou zjistit příčinu onemocnění..

Hlavním faktorem přispívajícím k regeneraci je odstranění alergenu v prostředí. Proto je nesmírně důležité zjistit, co přesně způsobuje takové reakce ve vašem těle. Neustálá expozice alergenu způsobuje neúčinnost terapie.

Terapeutka Tatyana Veselová doporučuje věnovat pozornost stravě a životu.

 • Jídlo by mělo být s nízkým obsahem cukru, s nízkým obsahem cukru, vdolky. Vítáno je velké množství tekutých sušených ovocných kompotů, neškodných jablek a třešní. Lehké vegetariánské polévky a první chody na hovězím vývaru pomohou tělu v boji proti alergenům. Jíst vařené vepřové maso, hovězí maso, bílý chléb, cereálie, vařené brambory, rostlinný olej.
 • V každodenním životě se zbavte nadbytku. Koberce, záclony, měkké hračky hromadí prach. Hrnkové domácí květiny „pomáhají“ plísním. Pokud jste náchylní k respiračním alergiím, rozloučte se s těmito atributy pohodlného života. Kniha, ložní prádlo, ukládejte pouze v uzavřených skříních.
 • Neuchovávejte domácí zvířata. Jakékoli „zvíře“ může vyvolat alergickou reakci. I ta nejnebezpečnější ryba, jejíž alergie se vyskytuje na potravinách.
 • Používejte domácí chemikálie šetrně. Čistěte bez čisticích prostředků a aerosolů, po umytí důkladně opláchněte.

Podpora těla ukončením kouření a alkoholu. Pokud kojící matka není náchylná ke špatným návykům, ale jeden z příbuzných kouří v domě, měli byste ho důrazně požádat, aby nekouřil v interiéru.

Podle lékaře lékařských věd, pediatra Konstantina Grigoryeva, by měla být antihistaminika pro hepatitidu B povinná. Většina moderních produktů je kompatibilní s laktací. Pokud je to možné, vyberte si lék ve formě spreje nebo roztoku pro inhalaci, vyplatí se to. Takové léky fungují pouze v omezených „oblastech“ těla, aniž by pronikly do systémového oběhu. V důsledku toho se snižuje pravděpodobnost reakce dítěte na léčbu matky.

Schváleny byly antihistaminika a steroidní přípravky druhé generace.

 • „Cetirizine“, „Cetrin“, „Allertek“, „Lethizen“. Derivát piperazinu s minimální sedací, i když je dávka překročena. V souladu s údaji v příručce E-LACTANCIA je tento přípravek vhodný k použití během kojení. Má vysokou schopnost vázat se na proteiny, takže se mírně vstřebává do mléka. Vedlejší účinky u dětí, které byly přijaty matkami, nebyly identifikovány. Cetirizin doporučil British Society of Immunology and Allergology pro použití kojících matek.
 • „Loratadin“, „Claritin“, „Loridin“, „Clarotadine“. Má mírný sedativní účinek a málo proniká do mateřského mléka. Při léčbě matek nebyly pozorovány vedlejší účinky u dětí. Droga je doporučována pro kojící ženy Britskou společností imunologie a alergologie a Americkou akademií pediatrie.
 • Feksadin, Telfast, Feksofast, Allerfeks, Dinoks. Skupina antihistaminik s účinnou látkou fexofenadin. V souladu s údaji z adresáře E-LACTANCIA, aktualizovanými v únoru tohoto roku, má mírný sedativní účinek. V malých dávkách proniká do mléka, aniž by způsobovalo nežádoucí účinky dítěte. V roce 2013 to Americká asociace dětského lékařství uznala za slučitelnou s kojením..
 • Aldetsin. Léčivou látkou je inhalace beclomethasonu. Plně kompatibilní s kojením, podle Příručky E-LACTANCIA. Obsah v krevní plazmě je minimální díky inhalaci léčiva. U kojených dětí nebyly hlášeny žádné vedlejší účinky. Mezinárodní společenství uznáno za vhodné pro použití během laktace, v roce 2002 bylo zařazeno na příslušný seznam WHO.
 • "Eriusi." Lék je založen na účinné látce desloratadinu. Je dobře kompatibilní s kojením, protože s jeho použitím nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky. Doporučeno kojícím matkám Britskou imunologickou a alergologickou společností a Americkou akademií pediatrie.
 • „Levocyirizin dihydrochlorid“, „Elcet“, „Zenaro“, „Gletset“, „Xizal“. Přípravky s účinnou látkou levocytirizin. Podle Příručky E-LACTANCIA, klasifikované jako kompatibilní s nízkorizikovou laktací. Neexistují žádné údaje o negativních reakcích dětí na tuto látku používanou matkou. Britská imunologická a alergická společnost považuje za bezpečné kojení.

Je nežádoucí používat kojící matku antihistaminika první generace.

 • Suprastin, chloropyramin. Účinná látka přípravků chloropyraminu. V souladu s údaji mezinárodního referenčního léku E-LACTANCIA se týká antihistaminik první generace s vysokým negativním rizikem pro kojící ženu. Může způsobit sedaci, snížit laktaci. Doporučuje se bezpečnější alternativa..
 • "Diazolin." Lék s účinnou látkou mebhydrolin chybí v mezinárodním klasifikátoru léčiv. Poznámka k nástroji označuje, že je zakázáno brát jej během kojení.
 • Tavegil, Clemastine. Droga je vysoce ohrožena kojením. Způsobuje ospalost v matce, může u dítěte vyvolat podobný stav. Zaznamenávají se případy odmítnutí kojení v důsledku stuporu a podrážděnosti kojenců. Při užívání se nedoporučuje kloubní spánek matky a dítěte.

Lékař by měl předepsat lék kojící matce. Samoléčení je nepřijatelné, i když jsou k dispozici bezpečné prostředky. Kromě toho může odborník doporučit užívání sorbentů (aktivní uhlí, Polysorb, Enteros-gel) k odstranění toxinů a alergenů z těla.

Antialergická léčiva proti hepatitidě B pomohou rychle normalizovat stav matky a eliminovat negativní reakce u dítěte. Jejich přínos však bude zrušen dalším kontaktem s alergenem. Proto je nutné přistupovat k řešení problému komplexně pomocí antihistaminik a preventivních opatření.

Po zahájení kojení má mladá žena mnoho starostí. Podle statistik trpí každá pátá matka alergií během kojení, takže v tuto chvíli je tento problém zcela relevantní. Abychom předešli účinkům alergických faktorů na matku a dítě, je nutné pochopit příčiny této patologie.

Na začátku kojení přicházejí spolu s mlékem do těla dítěte protilátky, které mu pomáhají bojovat s bakteriemi a viry prostředí. Při krmení dítěte mu matka kromě toho přenáší veškeré nahromaděné zavazadlo bílkovin, tuků a uhlohydrátů. Malý organismus musí absorbovat veškeré toto bohatství, což je pro něj často obtížný úkol..

Tělo matky po těhotenství a porodu je oslabeno, imunitní systém s velkými obtížemi plní své funkce. V důsledku toho je pravděpodobnost alergických reakcí u mladé matky vysoká. Podle WHO se alergie u kojící matky vyskytuje hned po porodu a na začátku laktačního období ve 25% případů.

Příčiny této patologie jsou velmi rozmanité. Odborníci zde připisují reakci těla matky na domácí prach, zvířecí chlupy nebo domácí chemikálie. Nejčastěji je však alergie zaznamenána u ženy nebo dítěte na různé potravinářské výrobky. Projev nesnášenlivosti vůči potravinám nebo jiným patogenům je psychologičtější.

Mladá matka se stará především o zdraví svého dítěte. Současně by měla pochopit, že dítě nebude nakaženo alergiemi přes mateřské mléko, a může zdědit nesnášenlivost jídla, ovoce nebo chemikálií. V případě projevů různých patologických reakcí u dítěte by žena měla okamžitě změnit stravu. Jakýkoli lék na alergie při kojení lze použít pouze v případě, že změna stravy a odstranění položek s vysokou alergickou aktivitou nedá viditelné výsledky..

Poměrně často, bezprostředně po narození dítěte, má žena vnější projevy alergické reakce. Důvodem je skutečnost, že při narození je většina ochranných sil těla matky vyloučena a látky, které dříve nezpůsobily podráždění, jsou nyní nebezpečné pro zdraví mladé matky..

Existuje mnoho příkladů této patologie. Žena mohla používat některou kosmetiku před porodem, po narození dítěte mohou obvyklé masti a krémy u kojící matky způsobit zarudnutí a svědění. Velké množství pomerančů a citronů, které jedla těhotná žena, často vede k nutnosti používat různé prášky na alergie na HS.

S psychologickou přípravou na nadcházející porod a období kojení dostává mladá matka doporučení o výživě v období po porodu. Žena by se měla vzdát mnoha svých oblíbených jídel ve jménu zdraví svého dítěte. Během těhotenství, preference ve stravě pro mnoho žen jsou tvořeny změnou hormonální systém, okurky a čerstvé maliny v lednu dávno se stal kolektivní lidovou cestou.

Po zahájení kojení by měla mladá matka zapomenout na veškeré nadbytky potravin a měla by se řídit pouze doporučeními odborníků na výživu pro kojence i pediatry. Jakákoli potravinová alergie kojící ženy jistě ovlivní stav jejího dítěte. Jíst potraviny s vysokou alergickou aktivitou, jako je čokoláda, káva, mandarinky nebo citron, okamžitě ovlivní pohodu malého muže.

Jakékoli léky na alergie na hepatitidu B se nazývají antihistaminika a jsou široce používány v moderní medicíně. Již dlouho je známo, že se tyto léky v mateřském těle rozkládají téměř o 85 - 90% a jen malá část těchto látek vstupuje do dětského těla s mateřským mlékem.

Léčba alergických projevů u kojící ženy zpravidla u dítěte nezpůsobuje žádné projevy. Před zahájením léčby je však nutné zjistit od specialisty všechny vedlejší účinky tohoto léku na malé dítě. Lékař pomůže mladé matce při výběru nezbytného schématu pro bezpečné používání antihistaminik.

Lékaři zahrnují Suprastin a Loratadin jako hlavní léky pro odstranění různých patologických reakcí. Jsou to hlavní antihistaminika v laktaci, takže je třeba se o nich podrobněji zabývat:

 • Použití suprastinu při laktaci je nejkontroverznější. Anotace pro tento lék ukazuje, že tento lék je během kojení kontraindikován. Je třeba poznamenat, že suprastin vstupuje do těla dítěte s mateřským mlékem a způsobuje „nežádoucí účinky“. Droga může vyvolat ospalost, apatie, nepříznivě ovlivnit činnost trávicího traktu dítěte. Současně většina pediatrů doporučuje použití suprastinu v sirupech ke zmírnění alergických reakcí u dítěte. Podstatou problému je možnost jasného dávkování pro léčbu samotného dítěte, čehož je obtížné dosáhnout, když lék vstoupí do těla dítěte s mateřským mlékem.
 • Většina alergenů doporučuje alergické pilulky pro alergické pacienty s Loratadinem GV s velkou opatrností. Vedlejší účinky tohoto léčiva jsou v lékařské literatuře popsány dostatečně podrobně. To zahrnuje problémy s centrálním nervovým systémem u kojence a různé jaterní patologie. Zároveň se nějak zapomíná, že se tento lék v ženském těle rozkládá do 12 hodin, vylučuje se ledvinami mladé matky téměř denně a přechází do mateřského mléka v dávkách, které nepředstavují ohrožení zdraví dítěte..

Pro léčbu alergických reakcí u kojící matky se v současné době doporučuje používat antihistaminika druhé generace. Jsou dokonalejší, mají méně nežádoucích účinků. Měly by být podrobně považovány za odpověď na otázku, co je možné z alergií na hepatitidu B.

Pokud má žena projevy obecných nebo lokálních alergických reakcí, nelze léčbu léčiv vyloučit. Antihistaminika během laktace se stala hlavní volbou v boji proti různým alergickým reakcím. Moderní farmakologie nabízí řadu léků, které neovlivňují tělo dítěte.

Nejprve to jsou deriváty piperazinu, které prakticky nezpůsobují ospalost kojence. Léky „Cetrin“, „Lethizen“ a „Cetirizin“ doporučuje WHO pro použití ženami během kojení. Tyto léčivé látky jsou zahrnuty do národních protokolů pro boj proti alergickým reakcím u žen.

Jejich bezpečnost pro dítě je způsobena vysokým procentem sloučeniny léčiva s bílkovinnými frakcemi v těle matky a nízkým průnikem do mateřského mléka. Antihistaminika s laktací produkovaná v USA a Anglii „Erius“ a „Zenaro“ se liší ve stejném malém účinku pronikání do dětského těla..

Mnoho žen se na různých fórech ptá: „Co může kojící matka pít z alergií?“ Podobný problém musí být vyřešen nikoli na sociálních sítích, ale s pomocí vašeho lékaře. Léčení jakékoli patologie během kojení je velmi choulostivý úkol, protože se nejedná pouze o zdraví ženy, ale také o blaho malého člověka..

Moderní lékárenský řetězec nabízí velký výběr antihistaminik přizpůsobených kojení žen, ale jejich použití bez konzultace s lékařem může vést k tragickému výsledku..

Jakémukoli onemocnění je snazší předcházet než léčit. Tento postulát je nejdůležitější, pokud jde o boj proti alergiím.

Žena ve stadiu těhotenství by měla od alergologa zjistit, co přesně způsobuje její negativní reakci. Pokud je alergen neustále přítomen v prostředí kojící matky, jakákoli terapie bude zbytečná.

Existuje však několik základních principů, které jsou charakteristické pro boj proti jakýmkoli podnětům ženského těla. Jsou poměrně jednoduché a nevyžadují od matek nadměrné úsilí:

PravidloDoporučení
Během těhotenství a kojení je nutné odstranit z domácnosti veškeré předměty, které způsobují alergiePatří mezi ně koberce, plyšové hračky a domácí rostliny. Dokonce i velké množství knih ve skříních se doporučuje přesunout do jiné místnosti.
Žena během kojení musí odmítnout veškerá domácí zvířataPokud v normálním stavu mladá matka klidně tolerovala svou přítomnost v domě, pak s kojením se pravděpodobnost alergické reakce na vlasy domácích zvířat zvyšuje 4-6krát.
Je nutné vyloučit domácí chemikálie z každodenního životaJakékoli aerosoly, osvěžovače vzduchu a další užitečné předměty pro domácnost mohou způsobit vážný útok. Chemikálie pro domácnost jsou také škodlivé pro zdraví dítěte..
Nejdůležitější věcí, která se má zabývat alergickými reakcemi během kojení, je stravaVšechny látky škodlivé pro její zdraví by měly být ze stravy vyloučeny. Upřednostňují se hovězí polévky, vařené maso, čerstvá zelenina a ovoce, nejlépe jablka, třešně a švestky. Doporučené vařené brambory, rostlinný olej, sušené ovocné kompoty.

Velký počet alergických reakcí zaznamenaných zdravotnickými pracovníky v populaci kvůli špatné ekologii je dnes vážným problémem. Kojící ženy často spadají do této skupiny, protože imunita tohoto kontingentu je významně snížena..

Jedním z nejčastějších alergických onemocnění je sezónní rýma nebo senná rýma. Patologie postihuje hlavně na jaře, kdy stromy začínají rozkvétat a pyl vyplňuje vzduch.

Hlavní příznaky senné rýmy se příliš neliší od běžného nachlazení. To může zahrnovat nosní přetížení, pocit pálení v krku, suchý kašel a bolesti hlavy..

Hlavní rozdíl mezi sezónní alergickou reakcí na SARS je nepřítomnost zvýšení tělesné teploty. Kromě toho závažnost procesu závisí na umístění mladé ženy. Dlouhodobé vystavení čerstvému ​​vzduchu nebo dokonce v místnosti s otevřenými okny často vede k exacerbaci útoku senné rýmy.

Podle původce sdílejí jarní pollinózu nebo alergickou reakci na pyl kvetoucích rostlin a chronickou pollinózu. Tento patologický proces nezávisí na ročním období a je reakcí těla kojící ženy na chlupy domácích zvířat nebo domácí prach.

Hlavním preventivním opatřením pro tento stav je vyloučení patogenu alergií z vašeho prostředí. A pokud se v době zhoršování podmínek můžete pokusit zbavit domácích zvířat, pak sezónní změna pobytu není vždy možná.

V tomto případě můžete kojícím matkám poskytnout několik užitečných tipů, jak zabránit alergiím:

 • hygiena domu, která zahrnuje pravidelné mokré čištění místnosti;
 • po procházce je nutné důkladně očistit všechny vnější oděvy a osprchovat se, je vhodné vypláchnout nosní dutinu roztokem mořské soli;
 • nadměrné podráždění sliznice nosu a očí může způsobit suchý vzduch. Aby se tomuto účinku zabránilo na těle, je docela možné použít spreji a mít s sebou speciální nosní sprej.

V případě senné rýmy by kojící ženy měly vyhledat pomoc a radu odborníka, aby se samy nemylovaly, aby poškodily zdraví dítěte, a zbavily ho tak radosti z kojení..

Uvedená pravidla chování během kojení pomohou kojící matce vyhnout se projevům alergií během kojení. Kromě toho se nebude muset roztavit před výběrem antihistaminik během kojení.

Schválené antihistaminika pro kojení

Alergické reakce se obvykle objevují u lidí se sníženou imunitou. Tento problém se projevuje příznaky, jako je výtok z nosu, svědění a slzení. Alergie se často setkávají kojící matky. Koneckonců, jejich imunita prudce klesá kvůli stresu a neustálému nedostatku spánku. Situaci zhoršuje skutečnost, že ne všechny léky lze použít kojení. To platí také pro antihistaminika. Koneckonců, mohou nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte.

Mnoho antihistaminik je kontraindikováno u kojících žen. Proto je bezmyšlenkové nákup a užívání léků pro matky během kojení nemožné. Je důležité vždy konzultovat s lékařem. Co tedy lze použít k léčbě alergií během kojení?

Zda změnit výživu dítěte na alergie u matky?

Pediatrové si jsou jisti, že přirozené krmení je nejlepším a prospěšným účinkem na zdraví novorozence. Pokud matka trpí alergiemi a potřebuje podstoupit terapii, můžete si krátce přestat v krmení. Současně je možné udržovat schopnost ženského těla produkovat mléko čerpáním.

Lékaři jsou kontroverzní ohledně užívání antihistaminik. Mnozí si jsou jisti, že vedou ke snížení množství produkovaného mléka. O této skutečnosti však neexistují žádné potvrzené údaje. Současně lékaři nedoporučují používat tyto léky do 2-3 týdnů po narození dítěte.

Pokud matka trpí alergiemi, bere antihistaminika a najednou došlo ke snížení produkce mateřského mléka, je naléhavě nutné navštívit lékaře. V takovém případě odborník buď doporučí tyto léky opustit, nebo předepíše alternativní lék.

Kojící ženy by měly upřednostňovat krátkodobě působící antihistaminika. Pomohou zabránit hromadění aktivních a škodlivých látek v matčině těle. V důsledku toho nebudou při kojení přenášena na novorozence.

Dnes existují alergické léky, které jsou bezpečné pro kojící matky. A pouze ošetřující lékař je schopen podle všech pravidel správně zvolit nejvhodnější lék. Tato volba bude do značné míry záviset na charakteristikách těla pacienta a na projevech alergické reakce. Je důležité vědět, že nosní léky jsou mnohem bezpečnější než perorální léky. V žádném případě není nutná samoléčba. Jinak můžete ublížit sobě i vašemu dítěti.

Doporučené alergie pro kojení

Při užívání antihistaminů vstupuje minimální množství účinné látky do mléka kojící matky. Nejpravděpodobněji proto pro dítě nebude žádný vedlejší účinek. Existují však léky, které se kojení nedoporučují.

Lékaři obvykle předepisují kojícím matkám následující antihistaminika:

 1. Pokud je alergie sezónní, nejbezpečnějšími prostředky jsou léky s albuterolem. Je lepší, když se jedná o léky ve formě sprejů. V tomto případě menší množství účinné látky přechází do mateřského mléka. Nejběžnějším lékem je Albuterol..
 2. Klasickým antialergickým lékem pro kojení je Suprastin. Začne působit již půl hodiny po podání a je účinný po dobu 3-6 hodin. Maximální množství účinné látky z léku v krvi u pacientů se zaznamenává během první hodiny jeho působení. Proto je možné lék "naladit" podle plánu krmení dítěte. Lékaři obvykle předepisují přípravek Suprastin, pokud má kojící žena zánět spojivek, kopřivku, svědění, kontaktní dermatitidu, ekzém, potravinové alergie, kousnutí hmyzem nebo léky a atopickou dermatitidu. Tento lék má řadu vedlejších účinků, které budou pozorovány nejen u matky, ale také u dítěte. Jednou z nich je ospalost..
 3. Lékaři předepisují kojícím ženám často lék, jako je cetirizin. Je určen k odstranění alergického astmatu, rýmy, pruritu, konjunktivitidy a dermatitidy. Při užívání léku není třeba přestat kojit. Lékaři pouze občas radí pacientům, aby si na 10 dní krátce přestali kojit (průběh užívání léku).
 4. V poslední době jsou homeopatické léky na alergie velmi populární. Přitahuje je jejich absolutní bezpečnost. Proto mohou být při kojení používána beze strachu na zdraví dítěte. Hlavním principem používání těchto homeopatických léčivých přípravků je přísné dodržování pokynů. Nakonec obsahují složky, které naopak ve velkém množství způsobují alergickou reakci. A v malé dávce to dokážou vyléčit. Složení každého takového produktu zahrnuje množství minerálů a užitečných léčivých bylin. Ale i s veškerou bezpečností používání homeopatických léčivých přípravků by se měly používat výhradně pod dohledem lékaře.

Možné nežádoucí účinky použití antihistaminik při laktaci

Všechny léky mají vedlejší účinky, antialergická léčiva nejsou výjimkou. Jsou vzácné a vymizí okamžitě po ukončení používání přípravku. Mezi vedlejší účinky patří:

 • zachvění;
 • ospalost;
 • nevolnost;
 • vzrušení;
 • euforie;
 • bolest hlavy;
 • průjem;
 • suchá ústa
 • zácpa;
 • tachykardie;
 • zvracení
 • snížení tlaku;
 • potíže s močením
 • svalová slabost.

Všechny tyto projevy se mohou objevit u dítěte. Proto, pokud si žena všimne alespoň některých vedlejších účinků, musíte přestat užívat tyto léky co nejrychleji a vyhledat lékaře, abyste předepsali účinnější terapii.

Chronické alergie u kojících žen: je to nebezpečné?

Co dělat, když alergie u kojící matky není ojedinělým případem a není sezónním projevem, ale chronickým stavem? Tato situace je pro ženu vážným problémem. V některých případech může kopřivka, která neodejde, indikovat přítomnost autoimunitního onemocnění. Musíte jít k lékaři co nejrychleji. Na základě anamnézy, příčiny problému, lékař předepíše správnou léčbu. Je pravděpodobné, že během těhotenství měla pacientka opar, což je považováno za velmi nebezpečnou infekci.

V tomto případě by žena neměla používat obvyklé léky sama. Potřebujete konzultaci s takovými specialisty:

 • alergik;
 • dermatolog;
 • v některých případech je třeba konzultovat revmatologa.

Pouze odborník provede správnou terapii.

Užívání drog pouze se souhlasem lékaře

Neexistují žádná univerzální pravidla pro ženy, které mají děti v mateřském mléce. Ale nemůžete opomenout doporučení lékaře! Jakékoli léky, ať už alergické nebo jiné, musí být dohodnuty s odborníkem. Jinak existuje zdravotní riziko nejen pro samotnou ženu, ale také pro její dítě.

Například při kojení by se k léčbě alergií neměl používat antihistaminikum, jako je Clemastine (Tavegil). Toto je kategorická kontraindikace. Bohužel to málokdo ví a hádá. Proto je vždy nutné před použitím jakéhokoli léku konzultovat lékaře. V opačném případě může dojít k poškození novorozence, u kterého může nejmenší cizí škodlivý lék způsobit jedinečné poškození. Pro ženu je lepší jít před lékařem k lékaři, než po celý život chodit k lékaři se svým dlouho očekávaným dítětem..

Antihistaminika pro kojení

Alergie u kojících matek: rysy

Těhotenství a porod jsou pro organismus velmi stresující, proto u žen po porodu dochází někdy k alergickým reakcím, které dříve nebyly pozorovány. To vyvolává otázku - jaké léky zvolit pro úlevu od alergií, aby byly bezpečné při kojení..

Alergie u kojících matek se objevují z různých důvodů. Může to být reakce na dráždivé látky v domácnosti, některé léky, jídlo. Také se alergie vyvíjejí na fyzikální nebo biologické faktory ovlivňující organismus. Bez ohledu na příčinu alergie se v těle vyskytují typické procesy - hladina histaminu stoupá, v důsledku čehož se projevují charakteristické příznaky:

 • svědění a pálení;
 • vyrážky jako úly;
 • otok spojivky, sliznic;
 • Quinckeho edém.

Nejzávažnějším projevem je anafylaktický šok. Aby se předešlo vývoji takové reakce, je nutné včas vzít bezpečný antihistaminikum.

Antihistaminika: princip fungování

Antihistaminika jsou první a druhá generace. Léky první generace jsou zaměřeny na blokování histaminových receptorů, tj. ty odkazy, které reagují na zvýšení její úrovně v těle ženy. Jejich hlavní nevýhodou je potřeba častého přijímání, protože vytvářejí křehké vazby, které se rychle zhroutí, a alergie se opět vrací.

Léky druhé generace se ukázaly být produktivnější. Působí na cholin a serotoninové receptory, proto tvoří silnější vazby a mají dobu platnosti asi dva dny. Riziko vedlejších účinků léků druhé generace je minimální. Nyní existují moderní léky třetí a čtvrté generace, které mají vynikající účinek a nevyvolávají komplikace. Tyto antihistaminika lze použít i během kojení..

Léky na kojení

U kojících matek se doporučují antihistaminika druhé generace a vyšší, které lze užívat během kojení. Mezi léky bude alergolog předepisovat lékům kojícím matkám takové účinné látky:

 • cetirizin hydrochlorid - zabraňuje rozvoji alergické reakce a pomáhá zmírnit nástup záchvatu, má antipruritický účinek, snižuje propustnost kapilár a blokuje výskyt otoků tkání a sliznic;
 • desloratadin - doporučuje se zejména k léčbě sezónních alergií, vazomotorické rýmy, alergické konjunktivitidy, léky snižují slzení, otoky a svědění;
 • fexofenadin je syntetický antihistaminikum, které blokuje histaminové receptory a blokuje membrány žírných buněk, čímž přerušuje řetězec alergických reakcí, je indikován hlavně pro sennou rýmu, alergickou rýmu a kopřivku;
 • beclomethason dipropionát - lék se doporučuje používat nazálně se symptomy alergické reakce, exacerbací sezónních alergií;
 • levocetirizin - látka, která pomáhá snižovat cévní permeabilitu, má antipruritický účinek.

Zakázané léky

Pokud má kojící matka alergickou reakci, nesahejte na lékárničku a vezměte si antihistaminikum, které je doma. Je důležité si uvědomit, že lék může nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte. Mezi léky, které jsou během kojení zakázány, patří léky s těmito účinnými látkami:

 • chloropyramin;
 • mebhydrolin;
 • clemastin fumarát.

Přípravky, které obsahují tyto účinné látky, mají řadu kontraindikací. Kromě toho jsou schopny proniknout do mateřského mléka, a proto nejsou léky předepisovány ženám během laktace. Mezi vedlejšími účinky drog u kojících matek se mohou objevit následující potíže:

 • suchá ústa
 • bolesti žaludku;
 • ospalost, letargie;
 • přerušení psychomotorických reakcí;
 • narušená koordinace pohybů;
 • křeče
 • hyperémie nebo podchlazení.

Vzhledem k výskytu takových závažných nežádoucích účinků lékaři nedoporučují užívat léky na hepatitidu B. Pokud nejsou k dispozici žádné další léky, musí žena odčerpat co nejvíce mléka pro krmení a skladování v chladničce a pak vzít tabletu antihistaminika. Obvykle se asi jedno procento drogy dostane do mléka, takže antihistaminikum může matce ublížit více než dítě. Krmení je povoleno pouze po vyloučení účinné látky z mateřského mléka. K tomu pijte co nejvíce tekutiny.

Je důležité si uvědomit, že takové případy jsou poslední možností. Kojení je zastaveno před vysazením léku, obvykle je doba nejméně šest hodin.

Prevence

Aby ženy neměly znovu alergickou reakci a nevyloučily používání antihistaminik během kojení, musí se ženy řídit preventivními opatřeními:

 • sledovat výživu, vyhýbat se alergenovým výrobkům a potravinám, které obsahují konzervanty, barviva, potravinářské přídatné látky;
 • zbavte se koberců, plyšových hraček - všeho, co sbírá prach;
 • nezneužívejte kosmetické a sprchové výrobky - dříve známé domácí chemikálie mohou také způsobit podráždění.

Pokud se u ženy během laktace vyskytne alergická reakce, neměli byste se bát použití antihistaminik. Používáte-li schválené léky druhé generace a výše, nedojde k poškození dítěte. V nepřítomnosti těchto léčivých přípravků a nutnosti používat škodlivější léky je třeba mléko vyjmout a pokračovat v krmení i po odstranění léčiva z těla. Přesto, že dítě dostane malé množství, je lepší se zdržet krmení.

Články O Neplodnosti