Hlavní Analýzy

Antibiotika a těhotenství. Seznam schválených léků

Po pozitivním těhotenském testu začnou v ženském těle prudké změny. Některé z nich, pokud jste to nevěděli, vážně zasáhly imunitní systém, vedou k infekcím. To znamená jednu věc - další lék! Včetně antibiotik.

Nedávná studie ve Spojených státech mezi více než 13 tisíci ženami v různých stádiích těhotenství ukázala, že přibližně 30% z nich je léčeno antibiotiky nejméně jednou během celých devíti měsíců. Nejčastěji se používají ve čtvrtém měsíci.

Samozřejmě ne všechna antibiotika jsou stejně užitečná. Mnohé mohou vést k vrozeným vadám a malformacím u dítěte. A co by měla nastávající matka dělat v takové situaci: riskovat, nebo se s nimi vůbec nezacházet, riskovat ještě víc? Nebojte se - ne všechno je tak černé a bílé a existují bezpečné možnosti. Zvažte, která antibiotika lze brát během těhotenství a kterým se nejlépe vyhnete..

Kdy brát antibiotika během těhotenství

Virové infekce by neměly být léčeny antibiotiky ze dvou důvodů:

  Nepomáhají proti virům;

Vyvíjí se odolnost (imunita) na antibiotika. Příště, když je droga skutečně potřebná, nemusí fungovat..

Dobrou zprávou je, že většina virů (jako jsou viry SARS) zabije vaše tělo sami.

Bakteriální infekce

Mezi běžné bakteriální infekce v těhotenství patří nemoci močových cest a streptokokové infekce skupiny B. V tomto případě by se měla používat antibiotika - to je v podstatě jediný způsob, jak se s nimi vypořádat. Musí být přijata, navzdory možnému riziku pro dítě. Proč?

Kamal Badzhai, MD, specialista na reprodukční zdraví v Jacobi Medical Center, poznamenává, že odmítnutí léčby je potenciálně nebezpečnější, protože hrozí vážným vývojovým postižením. Streptokoky skupiny B jsou nebezpečné v tom, že mohou u kojenců vyvolat spoustu vážných chorob:

Je bezpečné brát antibiotika těhotným ženám vůbec

"Deštníkový termín" antibiotikum "vždy děsí mé pacienty vážně," říká Dr. Badzhay. - Je třeba věnovat přiměřenou péči, ale antibiotika jsou důležitou součástí klinické terapie. V každém případě lékař pečlivě vybere, který lék je pro vás vhodný a který je zcela vyloučen. Navíc na trhu nyní existuje velké množství drog. “.

V současné době jsou tedy antibiotika klasifikována podle stupně rizika pro těhotné ženy. Ve Spojených státech to provádí Food and Drug Administration (USA FDA), která rozdělila všechna antibiotika do pěti kategorií: A, B, C, D a X.

Léky kategorie A jsou považovány za naprosto bezpečné, kategorie X je úplný zákaz kvůli výjimečnému riziku pro plod..

Antibiotika z kategorie X jsou nebezpečná s vrozenými a vrozenými vadami. Mezi nimi:

anencefalie (deformace lebky neslučitelná se životem);

atresie choana (obstrukce nosního průchodu);

kýlová brána jícnu;

vrozené srdeční vady;

rozštěp patra (rozštěp patra).

Podobné léky jsou také schopny vyvolat potrat v jakékoli fázi těhotenství s nekontrolovaným užíváním..

Aby byl lék certifikován v kategorii A, vyžaduje se poměrně velké množství klinických údajů a dlouhodobé sledování zdravotního stavu pacienta..

Kategorie B, například Augmentin, je také obvykle bezpečná pro těhotné ženy. Toto antibiotikum se používá pro celou řadu bakteriálních infekcí: sinusitida, pneumonie, bronchitida - všechny jsou mimořádně nebezpečné pro zdraví nenarozeného dítěte s nedostatečnou léčbou. Proto jsou zde rizika opodstatněná.

Penicilinová antibiotika se nejčastěji používají během těhotenství. Bylo zjištěno, že také nejsou spojeny se zvýšeným rizikem alespoň 30 nejběžnějších vrozených chorob..

Při testování nových léků je však poměrně významný problém: etické standardy a stávající zákony neumožňují jejich testování na těhotné ženy. Proto některé léky z kategorie B mohou mít negativní účinky na plod, které v současné době nejsou oficiálně potvrzeny. "Lékař by měl předepsat takové léky, pouze pokud výhody pro zotavení daleko převáží možná rizika pro plod a matku," řekl Alexander Fuchs, vedoucí oddělení porodnictví a gynekologie, Queens Hospital Center.

Je penicilin bezpečný během těhotenství?

Mnoho antibiotik, jako je penicilin, bylo použito po celá desetiletí. Obecně je během těhotenství jedním z nejbezpečnějších léků. Během této doby se však objevily bakteriální kmeny odolné vůči nim, které vyžadují, aby lékaři předepisovali účinnější léky.

A zde začíná bezpečnost ovlivňovat mnoho různých faktorů, nejen aktivní složka: dávka, délka léčby, dávkování, frekvence podávání atd..

Například antibiotika ze skupiny sulfonamidů (Septrin, Bactrim-Forte) jsou spojena s trojnásobným zvýšením rizika hypoplasie levého srdce. Celková frekvence tohoto onemocnění je 1 případ na 4 200 novorozenců. Proto se při užívání sulfonamidů riziko zvyšuje na 1 případ na 1400 novorozenců.

Obecně lze jakékoli antibiotikum rozdělit na bezpečné a nebezpečné (nedoporučuje se) pro použití během těhotenství.

POZNÁMKA: Níže jsou uvedeny pouze příklady nejběžnějších léků. Toto není úplný seznam.!

Bezpečná antibiotika během těhotenství, seznam

Existuje poměrně omezená skupina antibiotik, která jsou během těhotenství považována za zcela bezpečná:

Antibiotika během těhotenství: užívejte nebo onemocněte - co radíte?

Od prvních dnů těhotenství, pod vlivem progesteronu, začíná přirozený pokles imunity. To je nezbytné, aby tělo matky nevnímalo embryo jako cizí předmět, přičemž polovina tvoří cizí genetický materiál. Imunosuprese vede k exacerbaci chronických infekčních chorob nebo vývoji nových. Tyto podmínky jsou nebezpečné pro vyvíjející se plod. Až do vytvoření placenty není dítě chráněno před infekcí, ale v pozdějších fázích mohou bakterie vést ke komplikacím těhotenství. Proto je nutná léčba, ale pouze antibiotiky, která jsou povolena během těhotenství.

Nemoci a stavy vyžadující antibiotickou terapii

Lékař předepisuje léčbu na základě klinických doporučení Ministerstva zdravotnictví. Někdy jsou antibiotiky hlavním léčivem v protokolu, ale existují podmínky, za kterých je jejich profylaktické podávání nezbytné..

Antibakteriální terapie během těhotenství se provádí v následujících situacích:

 • genitální léze: bakteriální vaginóza, mykoplazmóza, trichomoniáza, ureaplasmóza, chlamydie, kapavka, syfilis;
 • patologie hepatobiliárního systému: akutní tuková degenerace, HELLP syndrom, cholecystitida;
 • respirační onemocnění: pneumonie, bronchitida, sinusitida;
 • patologie močových cest: cystitida, pyelonefritida, jediná ledvina;
 • infekční léze zažívacího traktu;
 • s potratem kvůli infekci;
 • těžká zranění, hnisavé rány.

Také jsou antibiotika předepisována po chirurgických zákrokech během těhotenství, po porodu císařským řezem a infekčních komplikacích poporodního období. Jejich volba je založena na bezpečnosti pro ženu a novorozence, kojené.

Skupiny drogových rizik

Všechny léky procházejí mnoha studiemi, jejichž účelem není pouze zjistit jejich účinnost, ale také zjistit, jak jsou nebezpečné pro těhotné ženy a vyvíjející se dítě. Po laboratorních a klinických hodnoceních jim byla přidělena zvláštní kategorie nebezpečnosti. Drogy jsou tedy rozděleny:

 • Skupina A - složila všechny potřebné testy. Podle jejich výsledků nebylo pro plod zjištěno žádné nebezpečí.
 • Skupina B - zahrnuje dva typy drog. První z nich byl testován na zvířatech, v důsledku čehož nebyl žádný negativní vliv na nitroděložní vývoj. Druhá byla testována na zvířatech a těhotných ženách. U lidí nebyl zjištěn žádný účinek na plod a u těhotných žen byly zjištěny menší nežádoucí účinky.
 • Skupiny C - byly testovány na zvířatech, byl odhalen negativní účinek na nově vznikající potomstvo - toxický, teratogenní. Klinické studie u těhotných žen proto nebyly provedeny..
 • Skupina D - po experimentech a klinických studiích byl zaznamenán negativní účinek na plod.
 • Skupiny X - mají velmi nebezpečný účinek.

První dvě skupiny léků mohou být použity v léčbě těhotných žen, bez ohledu na gestační věk. Tři zbývající jsou zakázány pro léčbu těhotných žen. Důsledky jejich použití mohou vést k závažným komplikacím a patologickým stavům plodu..

Důsledky používání antibiotik

Antibakteriální léky mohou poškodit plod, pokud jsou předepsány ze seznamu zakázaných pro použití. Ale hodně záleží na období, ve kterém byla terapie prováděna..

Žena ne vždy plánuje těhotenství a je si vědoma jejího počátku. Může být v takové situaci, že vejce je již oplodněno, ale čas na menstruaci ještě nenastal. Bakteriální infekce je léčena antibakteriálními látkami. Pokud pijete antibiotika před zpožděním, jejich výběr zatím nemá stejnou hodnotu jako v prvních dnech těhotenství, což již bylo potvrzeno. Pokud podstoupíte léčbu, pak princip „vše nebo nic“. To znamená, že tento lék povede buď k vážným vývojovým patologickým stavům a potratům, nebo neovlivní embryo.

Užívání antibiotik v prvním trimestru těhotenství je spojeno s vážnými komplikacemi. Během tohoto období dochází ke pokládání všech orgánů, tvorbě končetin, nervové trubici. Jakékoli negativní účinky během období aktivního dělení buněk vedou ke vzniku vrozených malformací:

 • nedostatek orgánů - aplazie;
 • nedostatečně vyvinutý orgán nebo končetina - hypoplasie;
 • změna v normálním tvaru nebo umístění;
 • tvorba dalších děr, píštěl.

Vážné důsledky užívání antibiotik v některých skupinách během tohoto období jsou vysvětleny neformovanou placentou. Po připojení ke stěně dělohy a až 10 až 12 týdnů vývoje dostává plod výživu přímo z mikrovaskulatury endometria. Neexistuje žádný filtrační systém, který neumožňuje průchod škodlivých látek. Pouze formovaná placenta je schopna chránit nenarozené dítě před působením mnoha toxických látek a mikroorganismů. Proto je nezbytná antibiotická terapie ve druhém trimestru méně nebezpečná.

To však neznamená, že je možné provádět ošetření stejnými léky jako negravidní. Uprostřed těhotenství je období zrání plodu, jeho aktivní růst a tvorba jemnějších struktur. Například kostní tkáň, nervový systém, orgán zraku a sluchu.

Na druhé straně infekční patologie, které jsou aktivní ve 2. a 3. trimestru, nejsou pro dítě o nic méně nebezpečné. Mohou vést k následujícím komplikacím:

 • předčasný porod;
 • nízká voda a vysoká voda;
 • vrozená infekce;
 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • předporodní smrt;
 • feto-placentární nedostatečnost.

Proto je nemožné nechat léčenou infekci bez léčby. Při výběru antibiotika se lékař řídí zásadou: převaha přínosů pro plod nad rizikem negativních důsledků.

Jaká antibiotika mohou brát těhotné ženy??

Patří do tří skupin drog:

Ale navzdory relativní bezpečnosti by měla být léčba dohodnuta s lékařem. Tyto léky mají další nežádoucí účinky, které nesouvisejí s těhotenstvím:

 • Zničte střevní mikroflóru, která vede k poruchám stolice - průjem nebo zácpa, které jsou způsobeny střevní dysbiózou.
 • Vývoj dyspeptických poruch: pálení žáhy, bolesti žaludku, nevolnost. Na pozadí těhotenství, kvůli častým zažívacím poruchám v žaludku, jeho přemísťování rostoucí děloží, tyto příznaky znepokojují mnoho žen. A po průběhu antibiotické terapie se může zvýšit.
 • Vaginální kandidóza je častým společníkem těhotných žen, léčba antibakteriálními látkami narušuje vaginální mikroflóru a vede k exacerbaci plísňové infekce.
 • Alergické reakce se mohou objevit, i když předchozí léčba vybraným lékem nebyla doprovázena takovým vedlejším účinkem..

Bezpečná antibiotika mají určité indikace a spektrum účinnosti. V každé skupině je také několik zástupců, které jsou povoleny u těhotných žen. Podle stupně nebezpečnosti patří do kategorie skupiny B.

Peniciliny

K léčbě těhotných žen používejte syntetická a polosyntetická léčiva: Amoxicilin, Ampicillin, Oxacillin.

Penicilinová antibiotika

Peniciliny mají baktericidní účinek, vedou ke smrti mikrobů blokováním syntézy určitých látek, které jsou součástí bakteriální buněčné stěny. Peniciliny jsou aktivní proti těmto skupinám mikroorganismů:

 • streptokoky;
 • stafylokoky;
 • enterokoky;
 • listeria;
 • neiseria;
 • clostridia;
 • korynebakterie.

Některé mikroorganismy se však naučily bránit proti antibiotikům. Vytvářejí speciální enzym, který štěpí účinnou látku. S tím jsou spojeny problémy s vývojem rezistence na léky.

Oxacillin je antibiotikum, vůči kterému se rezistence přirozeně nevyvíjí. Je schopen bojovat s infekcí spojenou s účinkem stafylokoka. Ale proti jiným patogenům nevykazuje výraznou aktivitu. Proto je jeho použití omezené.

Aby se mikroorganismy nestaly rezistentními vůči působení léků, byly vyvinuty chráněné peniciliny. Tyto léky mají ve svém složení další látky, které neumožňují mikroorganismům je zničit. Mezi tyto léky patří amoxicilin / klavulanát (amoxiclav), amoxicilin / sulbactam (sultasin).

Tyto léky jsou povoleny v prvním trimestru těhotenství a v pozdějších stádiích. Vzhledem ke spektru aktivity se používají k léčbě následujících onemocnění:

 • infekce dýchacích cest: sinusitida, angína, bronchitida, pneumonie;
 • onemocnění močového systému: cystitida, pyelonefritida;
 • meningitida;
 • endokarditida;
 • salmonelóza;
 • infekce kůže a měkkých tkání;
 • v přípravě na chirurgický zákrok jako profylaxe.

Vzhledem k nízké aktivitě Oxacillinu se používá mnohem méně často než Amoxiclav nebo Sultasin. Indikací k léčbě bude pneumonie, sepse, endokarditida, infekce kůže, kloubů a kostí.

Nežádoucí účinky léčby penicilinem mohou zahrnovat následující:

 • dyspeptické poruchy: nevolnost, bolesti břicha, zvracení;
 • alergické reakce, a pokud se u jednoho ze zástupců této skupiny vyvine alergie, je možná podobná reakce jako u jiných zástupců penicilinů;
 • snížení hladiny hemoglobinu;
 • elektrolytová nerovnováha;
 • bolest hlavy.

Nežádoucí účinky se často vyvíjejí při dlouhodobém používání nebo při použití ve velkých dávkách.

Peniciliny by měly být kombinovány s jinými léčivými přípravky pečlivě pouze po konzultaci s lékařem. Například s bronchitidou je Fluimucil často předepisován jako expektorant. Jeho aktivní složkou je acetylcystein. Při současném použití s ​​ampicilinem dochází k jejich chemické interakci, což vede ke snížení aktivity dvou léků.

Cefalosporiny

Jedná se o nejrozsáhlejší skupinu antibiotik se širokým spektrem účinku. Podle mechanismu účinku a aktivity proti určitým mikroorganismům jsou izolovány ve 4 generacích. Nejmenší rozsah aplikací pro první, nejširší - pro druhé.

Cefalosporiny jsou strukturně podobné penicilinům, takže mohou nastat případy zkřížené alergie v přítomnosti antibiotické intolerance z jedné skupiny.

Cefalosporinová antibiotika 3. generace

První tři generace cefalosporinů se používají jako injekce a orální léky. Poslední generace je pouze ve formě injekčního roztoku. Tak:

 • Cefazolin patří do 1. generace. Používá se pouze jako injekce. Antibakteriální aktivita cefazolinu je malá. Infekční onemocnění způsobená streptokoky, některé kmeny stafylokoků, E. coli mohou být léčeny. Nelze použít k potlačení pneumokoků, enterobakterií, mírnému ovlivnění shigelly, salmonel.
 • Druhou generaci představují Cefuroxim a Cefaclor. První je k dispozici ve formě injekčního roztoku a ve formě tablet. Je možné pít antibiotika z této skupiny v časných stádiích těhotenství, musí se rozhodnout lékař. Jejich spektrum antibakteriální aktivity není široké, proto nepomohou při každém infekčním onemocnění.
 • Třetí generace zahrnuje Cefotaxim a Ceftriaxon, které jsou identické svou činností proti stafylokokům, streptokokům, pneumokokům, meningokokům, gonokokům a mnoha dalším.
 • Cefepim patří do 4. generace, která je svými vlastnostmi velmi blízká ceftriaxonu a cefotaximu.

U těhotných žen se nejčastěji používá 3. generace cefalosporinů. Používají se pro následující patologie:

 • těžké infekce horních a dolních dýchacích cest;
 • infekční léze pánevních orgánů;
 • sepse;
 • meningitida;
 • patologie břišní dutiny;
 • těžké infekce močových cest;
 • léze kůže, kloubů, kostí.

Jsou také předepisovány v pooperačním období po porodu císařským řezem pro prevenci infekčních komplikací. Použití těchto antibiotik není při kojení kontraindikováno..

Nežádoucí účinky mohou být ve formě alergií, dyspeptických poruch, leukopenie, anémie. Při použití vysokých dávek ceftriaxonu se může cholestáza rozvinout u těhotných žen s patologií jater nebo zvýšením jaterních enzymů bez klinického obrazu poškození jater se používá opatrně.

Makrolidy

Jaká antibiotika z této skupiny jsou povolena během těhotenství? Jedná se o erytromycin, azithromycin, Josamycin (obchodní analog Vilprafenu).

Povolená antibiotika během těhotenství ze skupiny makrolidů

Spektrum činnosti je poměrně široké:

 • infekce dýchacích cest;
 • zubní infekční léze;
 • kožní choroby;
 • infekční choroby genitourinárního systému;
 • kombinovaná terapie infekce Helicobacter pylori při léčbě žaludečních vředů.

Josamycin je nejčastěji předepisován těhotným ženám k léčbě chlamydiových infekcí, mykoplazmat, kapavek a syfilis. V případě chlamydií je léčba obvykle předepsána ve druhém trimestru. Léky lehce pronikají do mateřského mléka. Ale pro terapii během kojení se doporučuje používat erytromycin, který je pro kojence bezpečný.

Vedlejší účinky jsou vzácné. Mohou to být alergické reakce, břišní diskomfort, nevolnost, velmi zřídka - jaterní dysfunkce.

Drogy kontraindikované během těhotenství

Jak antibiotika ovlivňují těhotenství a plod závisí na jejich struktuře a mechanismu účinku.

Tetracykliny jsou schopny proniknout placentou, jsou nebezpečné v každém gestačním věku. Narušují metabolismus minerálů, ovlivňují tvorbu kostní tkáně a pokládání zubů, způsobují aplastickou anémii. Droga je také zakázána během kojení..

Fluorochinolony Ofloxacin, Norfloxacin, Levofloxacin, které jsou účinné proti infekcím močových cest, jsou těhotným ženám zakázány. Mohou ovlivnit pokládání a růst chrupavky.

Aminoglykosidy procházejí placentou. Se zvýšením gestačního věku se zvyšuje schopnost placentární bariéry přenášet antibiotikum na plod. Účinek na dítě se projevuje ve formě poškození sluchového nervu a rozvoje vrozené hluchoty. Ale v obtížných situacích, kdy není možné použít jiný lék, používá Gentamicin a další zástupci skupiny krátké kurzy.

Účinek antibiotika někdy závisí na gestačním věku. Například Metronidazol (Trichopolum) je kontraindikován v prvním trimestru jako potenciálně nebezpečný, ale je povolen ve 2. a 3. trimestru těhotenství. Tento lék je účinný, když se používá lokálně pro léčbu genitálních infekcí, je lékem volby pro bakteriální vaginózu.

Podobně je v počátečním období zakázáno používat furadonin, který se používá při léčbě cystitidy. Ale při normálním těhotenství je lze léčit od 2. trimestru.

Chloramphenicol je nebezpečný v každém období těhotenství. Prochází placentou a ovlivňuje kostní dřeň. Je to orgán hematopoézy a imunity, proto u dětí zvyšuje pravděpodobnost narození s anémií, rozvoj neutropenie, leukocytopenie a pokles krevních destiček.

Clindamycin a lincomycin patří do skupiny makrolidů, jejich použití se však u těhotných žen nedoporučuje. Jsou schopni proniknout placentou a hromadit se v játrech plodu. Kromě toho je koncentrace v těle mnohokrát vyšší než v krvi. Až do konce nebyl negativní účinek studován, existuje však vysoké riziko poškození ledvin a jater novorozence..

Aby nedošlo k omylu s výběrem léku pro léčbu infekčních nemocí, neměli byste se během těhotenství samoléčit. Pouze lékař může správně posoudit stav, určit původce onemocnění a zvolit antibakteriální látku, která je účinná a bezpečná v konkrétní situaci.

Antibiotika během těhotenství: co může být, když jsou potřeba

Antibiotika během těhotenství jsou antimikrobiální látky, které inhibují růst a reprodukci škodlivých mikroorganismů. Užívání antibiotik během těhotenství se nedoporučuje, ale někdy je nezbytné k udržení zdraví nastávající matky.

Kdy je lepší uchýlit se k používání antimikrobiálních léků? Stojí za zvážení možná použití a léky dostupné během těhotenství..

Cílové situace

Antimikrobiální léky zaměřené na boj proti patogenům.

Specifické vlastnosti léčiv bez racionálně schváleného léčebného režimu lékaře mají nežádoucí důsledky pro matku a dítě.

Použití léčivých přípravků je nevyhnutelné u:

 • bolest krku;
 • zápal plic;
 • gastrointestinální infekce.

Před předepisováním léků bere lékař v úvahu dobu těhotenství, závažnost onemocnění a léky, které jsou ženě povoleny.

V jiných případech se nespěchají s antibiotickou terapií - většina léků proniká do placenty, hromadí se uvnitř a nepříznivě ovlivňuje život dítěte.

Před zahájením léčebného cyklu je třeba kontaktovat terapeuty a požádat o pomoc.

Ohrožené skupiny

Antibiotické složky patří do jejich vlastní kategorie nebezpečí, v níž použití léku poškozuje nově vznikající dítě.

 • A - minulé laboratorní testy a nepředstavují hrozbu;
 • B - během testování bariér nebyl nalezen příznivý vývoj;
 • C - byly identifikovány negativní účinky na tvorbu embryí;
 • D - prvky, které negativně ovlivňují vývoj;
 • X - vysoká koncentrace nebezpečných složek.

Skupiny A a B jsou k dispozici pro použití a nepřispívají k nástupu patologií.

Pití antimikrobiálních léků u následujících onemocnění se matkám nedoporučuje z důvodu nízké účinnosti léčby:

Než nebezpečné

Antibiotika během těhotenství mají teratogenní účinky ve specifických gestačních obdobích.

První trimestr je hrozbou pro embryo - důsledky užívání antibiotik v časných stadiích těhotenství jsou negativní a vedou k vrozeným vadám, jako jsou:

 • placentární aplazie;
 • změna funkcí místa dítěte;
 • hypoplasie - nedostatečně rozvinuté části těla plodu;
 • mění životně důležité orgány nenarozeného dítěte.

Negativní výsledky antibiotické terapie u těhotných žen jsou vysvětleny účinkem na neformovanou placentární vrstvu.

Od prvních dnů plod plodí z mikrovaskulatury endometria matkou krví a kvůli nedostatku filtrace se škodlivé prvky, vstupující do těla dítěte, postupně hromadí uvnitř.

Během druhého a třetího trimestru způsobuje antibiotická léčba menší poškození než v prvním, ale výběr léčiv by měl být léčen pečlivě a pečlivě..

Výsledky nesprávné léčby jsou následující:

 • infekce a onemocnění;
 • málo vody nebo vysoká voda.

V případě, že žena nevěděla, že je těhotná a pila antibiotika, je riziko kritické expozice minimální. Na výběru nezáleží v prvních týdnech, protože orgány dítěte ještě nejsou zcela položeny.

Schválené antimikrobiální látky

Existují tři přijatelné skupiny antibakteriálních léků:

Peniciliny

Peniciliny jsou léky, které vedou k smrti mikrobů blokováním syntézy stopových prvků. Složky bakteriální buněčné stěny.

 • stafylokoky;
 • neiseria;
 • listeria;
 • korynebakterie;
 • clostridia.

K léčbě se používají polosyntetika: Amoxicilin, Ampicillin, Oxacillin.

Oxacillin je lék, který bojuje proti infekcím způsobeným stafylokokem. Proti jiným patogenům nevykazuje nadměrnou aktivitu. Omezené použití.

Amoxicilin a ampicilin patří do skupiny ochranných penicilinů - tyto léky obsahují další složky a neumožňují mikroorganismům je zničit.

Tyto léky jsou přijatelné jak v prvních měsících těhotenství, tak v pozdějších měsících. Vzhledem k širokému spektru akcí používaných při léčbě:

Vedlejší účinky jsou následující:

V akutní fázi onemocnění vám lékař sdělí, která antibiotika lze během těhotenství brát pro minimální riziko vývoje dítěte..

Cefalosporiny

Cefalosporiny - skupina drog širokého spektra; podobné penicilinům. Metody působení jsou rozděleny do několika úrovní aktivity:

 1. Vysoká antibakteriální aktivita. Léčeny jsou poruchy spojené se streptokoky E. coli. Není účinný při potlačování pneumokoků.
 2. Mírná aktivita. Gram-negativní bakterie zvýšily účinek.
 3. Nejčastěji je pro těhotné ženy předepsána mírná hladina..

Vedlejší účinky jsou zaznamenány jako:

Makrolidy

Makrolidy - léky, které zastavují šíření škodlivých bakterií.

Účinné proti intracelulárním patogenům: chlamydie, legionella, rickettsie.

Jsou-li nalezeny alergické reakce na peniciliny, používají se jako analog.

Zaměřeno na léčbu:

Vedlejší účinky jsou následující:

Výše uvedené prostředky procházejí placentou v malém množství. Trvání použití a dávkování určuje lékař.

Jaké léky jsou zakázány

Účinek léku na tělo matky a dítěte je spojen s mechanismem účinku léku. Bez ohledu na období těhotenství je pro budoucí matky zakázáno používat:

 • Tetracykliny. Vedou k narušení minerálního metabolismu, způsobují anémii;
 • Aminoglykosidy. Ovlivňují sluchový nerv, vedou ke vzniku vrozené hluchoty;
 • Fluorochinolony. Způsobuje malformace kosti a chrupavky embrya.

Je nežádoucí uchýlit se k antibiotikům během těhotenství v prvním trimestru těhotenství bez nutnosti, existují však prostředky, které je lepší zapomenout na jejich použití během gestačního období..

Mezi tyto vzorky patří metronidazol, furadonin - poškození těla dítěte je způsobeno pronikáním toxických látek přes placentární vrstvu.

Antibiotika během těhotenství ve 2. trimestru jsou méně nebezpečná, ale některé léky se mohou ukládat v játrech dítěte, což způsobuje další poškození ledvin a jater. Mezi ně patří klindamycin a lincomycin.

Zakázaná antibiotika během těhotenství ve 3. trimestru těhotenství, negativní důsledky pro plod - je možné zpomalení růstu a snížení srdeční frekvence.

Doporučená léčiva: Timolol a Metoprolol.

Jmenování a příjem

Období těhotenství je doba vyžadující jasný plán a bezpečnost zdraví dítěte. Před zahájením léčby je důležité se poradit s odborníkem. Lékař vypracuje kompetentní terapii a vybere pro ni vhodné složky, přičemž vezme v úvahu zvláštnosti situace..

Je důležité si pamatovat následující pravidla:

 1. Nevyberejte si léky sami.
 2. Nezvyšujte ani nesnižujte předepsanou dávku.
 3. Sledujte režim léku.

Po předepsaných kurzech bude možné vyléčit nemoc, která se objevila včas, chránit budoucí matku a dítě před život ohrožujícími patologiemi.

Jaká antibiotika lze brát během těhotenství?

Antibiotická léčba během těhotenství je zakázána, ale existují onemocnění, která nelze léčit jinak. V tomto případě lékař posoudí rizika a pokud je riziko onemocnění vyšší než užívání antibiotik, jsou předepsány vhodné léky. Jejich výběr se bere velmi vážně a existuje dokonce seznam léků přijatelných během těhotenství.

Funkce výběru antibiotik během těhotenství

Antibiotika jsou léčiva, která jsou předepisována k léčbě mnoha infekčních chorob a zánětů. Antibiotika byla původně nazývána drogy přírodního původu - na základě plísní (plísní).

V průběhu času byl penicilin opakovaně modifikován, objevovaly se na něm léky, ale všechny byly zaměřeny na inhibici patogenů. Dnes existují antibiotika nejen přírodního původu, ale také polosyntetická a plně syntetická léčiva.

Při odstraňování infekcí a zánětů v těle těhotné ženy se berou v úvahu následující vlastnosti:

 • Může účinná látka proniknout placentou;
 • Má lék teratogenní účinek (způsobuje malformace nebo zvyšuje pravděpodobnost ukončení těhotenství);
 • Může lék ovlivnit průběh těhotenství;
 • Ovlivňuje lék ženský reprodukční systém, proces narození a orgány nastávající matky?.

Pokud potřebujete naléhavě rozhodnout o léčbě těhotné ženy, lékař použije určitá pravidla:

 1. Zakázané léky, jejichž toxicita je potvrzena vědeckými studiemi.
 2. Drogy, jejichž účinek nebyl plně prozkoumán, mohou být v extrémních případech předepsány.
 3. Pokud studie prokázaly bezpečnost léku pro plod a nastávající matku, je povoleno brát ji v případě neúčinnosti s alternativní léčbou.

Antibiotika během těhotenství se předepisují až po zvláštním testu citlivosti bakterií na ně. Pokud je těsto obtížné nebo nemožné, doporučuje se užívat léky se širokým spektrem účinku.

Jsou antibiotika nebezpečná pro plod?

Neexistují žádná zcela bezpečná antibiotika pro plod. Ve vztahu k dítěti existují tři skupiny antibiotik:

 1. Relativně bezpečné;
 2. Nebezpečný během těhotenství;
 3. Nebezpečný pouze v časném těhotenství.

Relativně bezpečná antibiotika jsou pouze skupinou, která poškozuje plod méně než původce infekce nebo zánětlivého procesu, proti kterému je boj zaměřen. Například některá antibiotika mohou nepříznivě ovlivnit stav zubů plodu, orgány zraku a sluchu a akutní pyelonefritida může způsobit předčasný porod. V tomto případě je lékař nucen rozhodnout se pro antibiotika, protože možné poškození nemoci je silnější než užívání drog.

Obecně lze říci, že antibiotika jsou pro plod stále nebezpečná a mohou se používat pouze podle pokynů lékaře.

Indikace a vlastnosti antibiotik během těhotenství:

- první trimestr

První trimestr je nejnebezpečnější pro matku i dítě. Dopad negativních faktorů by měl být vyloučen na maximum, protože v této době probíhá pokládka hlavních orgánů a systémů dítěte. Plod navíc není chráněn placentou.

V prvním trimestru je užívání antibiotik povoleno pouze v extrémních případech, kdy existuje nebezpečí pro život a zdraví matky a dítěte nebo ukončení těhotenství. Obzvláště nebezpečné je období od 3. do 6. týdne těhotenství. Pokud to situace dovolí, je lepší odložit léčbu antibiotiky do 20. až 24. týdne.

Nelze-li se antibiotické léčbě během tohoto období vyhnout, provádí se pouze pod přísným dohledem odborníka a velmi pečlivě. Pokud je to možné, lékař předepíše léky, které nemají kumulativní účinek, tj. které neovlivňují orgány a tkáně plodu poté, co je matka zastavila.

Indikace užívání antibiotik jsou:

 • Akutní střevní infekce;
 • Zánět ledvin (pyelonefritida);
 • Sexuálně přenosné nemoci, které lze přenášet na dítě;
 • Purulentně-septické procesy mikrobiální flóry (bronchitida, sinusitida, pneumonie);
 • Erysipelas, abscesy, hnisavé rány s rizikem infekce, flegmon.

Antibiotická terapie by měla být zahájena okamžitě, aby plod netrpěl..

- druhý trimestr

Ve druhém trimestru je negativní účinek antibiotik snížen, ale stále je přítomen. Léčba antibakteriálními léčivy se proto provádí stejně jako v prvním trimestru pouze podle indikace lékaře.

Léčba antibiotiky je nutná i po různých operacích prováděných během těhotenství..

Indikace užívání antibiotik ve 2. trimestru:

 • Zápal plic;
 • Závažná bronchitida, angína, sinusitida;

Účinky těhotenství na plod

Antibiotika jsou biologické látky, které jsou syntetizovány mikroorganismy a ničí bakterie a další mikroby. Bez jejich pomoci je obtížné vyrovnat se s mnoha nemocemi, ale jejich příjem je plný porušování určitých tělesných funkcí. Otázka je obzvláště naléhavá, je možné brát antibiotika během těhotenství, protože všichni kolem mluví o škodlivosti takové terapie pro narozené dítě a pro budoucí matku.

Ve skutečnosti potřebujeme prostřední půdu: úplný zákaz antibiotik během tohoto období je nemožný, protože v některých případech se ukázalo, že jsou životně důležité. Zamyšlené a uvážlivé užívání těchto drog však pomůže vyhnout se negativním důsledkům..

Indikace pro použití

O otázce užívání antibiotik během těhotenství rozhoduje pouze lékař. Na doporučení přátel se nemůžete sami léčit. Indikace užívání těchto léků jsou velmi omezené. Lékaři je předepisují pouze v těch nejextrémnějších případech, kdy žádné jiné ošetření nemůže pomoci. Tyto zahrnují:

 • pyelonefritida;
 • zápal plic;
 • angina;
 • bronchitida;
 • střevní infekce;
 • popáleniny;
 • rozsáhlá zranění;
 • hnisavé rány;
 • infekční komplikace (například sepse);
 • brucelóza, borelóza přenášená klíšťaty.

Aby se v těchto případech zabránilo závažným komplikacím, je použití antibiotik oprávněné: přínos pro matku je zjevnější než riziko pro plod. Bohužel ne všechny ženy chápou, že ne všechny mikroorganismy jsou neutralizovány antibiotiky a začínají samostatně léčit taková onemocnění, ve kterých jsou k ničemu:

 • ARVI;
 • chřipka;
 • horečka;
 • kašel;
 • poruchy střev;
 • plísňové léze (kůže, sliznice).

Obzvláště plná nekontrolovaného, ​​sebepodávání antibiotik bez lékařského předpisu v časných stádiích těhotenství, kdy se teprve začíná tvořit malé tělo. Destruktivní účinek účinných léků může upravit vývoj plodu, narušit jej a nepříznivě ovlivnit jeho zdraví..

Důsledky užívání antibiotik

Hlavní důsledky užívání antibiotik během těhotenství ovlivňují dítě, nikoli samotnou matku. Jsou schopni proniknout placentou do těla dítěte. Tam mají škodlivý účinek na vývoj, růst orgánů, který je následně plný různých patologií a komplikací:

 • toxický účinek (zejména v 1. trimestru těhotenství) na sluchový nerv a játra dítěte;
 • poruchy oběhu;
 • poškození zubní skloviny;
 • pomalý růst kostí a tvorba těžkých kostních defektů.

Vědci stále studují škodlivé účinky antibiotik na vznikající tělo nenarozeného dítěte. Ale skutečnost, že v prvních měsících těhotenství způsobují maximální poškození, byla již prokázána a není pochyb.

Antibiotika, která se používají ve 2. a 3. trimestru, když jsou malé orgány již vytvořeny, neutrpí moc škody, ale v budoucnu mohou způsobit abnormality. Abyste tomu zabránili, musíte vědět, jaké léky jsou povoleny pro těhotné ženy a nepředstavují ohrožení zdraví a vývoje dítěte a které jsou přísně zakázány.

Zakázaná a povolená antibiotika během těhotenství

Během těhotenství jsou zakázaná a povolená antibiotika - nebezpečná a bezpečná. Mezi nimi je mezilehlá skupina, která je povolena pouze ve zvláště nebezpečných situacích..

 • doxycyklin;
 • tetracyklin;
 • fluorochinolony (ciprolet, ciprofloxacin, nolicin, phloxal, abactal);
 • klaritromycin (fromilid, clacid, clubax);
 • roxithromycin;
 • midecamycin;
 • aminoglykosidy (tobramycin, kanamycin, streptomycin);
 • furazidin (furagin, furamag);
 • nifuroxazid (enterofuril, ercefuril);
 • chloramfenikol (syntetomycin, chloramfenikol, olazol);
 • dioxidin;
 • ko-trimoxazol (bactrim, biseptol, groseptol).
 • azithromycin (zitrolid, sumamed, chemomycin, zi faktor);
 • nitrofurantoin (furadonin);
 • metronidazol (trichopolum, klion, metrogil, vlajka);
 • gentamicin.
 • penicilin (amoxiclav, amoxicilin, ampicilin);
 • cefalosporiny (cefazolin, ceftriaxon, cefalexin, cefixim, cefuroxim, cefoperazon, ceftazidim, cefotaxim, cefepime);
 • erythromycin;
 • spiramycin (rovamycin);
 • josamycin (vilprafen).

Vzhledem k těmto seznamům by těhotná žena měla být obezřetná s jakoukoli antibiotickou léčbou. V prvním trimestru, až asi 5 měsíců, bez akutní potřeby uchýlit se k takové terapii může předepsat pouze lékař. Během tohoto období dochází k tvorbě orgánů a tkání dítěte a pod vlivem silných drog může dojít k nevratným poruchám jejich fungování. Pokud jsou antibiotika stále předepisována, nemůžete nezávisle změnit schéma, rozvrh a dávkování, které určil lékař. To vše má velký význam pro vývoj plodu v jakékoli fázi těhotenství..

Každý ví, že v průběhu těhotenství je užívání jakýchkoli léků, zejména antibiotik, kontraindikováno, protože mají vlastnost proniknout do plodu placentou a ovlivnit jeho růst a vývoj. Je však třeba poznamenat, že doba porodu dítěte vyvolává zhoršení nemocí v chronické formě a také zvyšuje riziko vývoje nových, protože imunitní obrana ženy během tohoto období je značně oslabena. Co dělat, když těhotná žena potřebuje léčbu antibiotiky? V tomto případě má budoucí matka spoustu otázek ohledně užívání antibakteriálních léků, jejich dávkování, vedlejších účinků atd..

Antibiotika jsou považována za látky biologického původu, které jsou syntetizovány mikroorganismy a nepříznivě ovlivňují růst bakterií a dalších mikrobů. Užívání antibiotik může být hrozbou pro zdraví nenarozeného dítěte. Někteří zástupci těchto látek jsou obecně kontraindikováni během těhotenství, protože mohou vyvolat různé vývojové abnormality, způsobit hluchotu a zdravotní postižení dítěte.

A přesto je téměř každá druhá těhotná žena nucena brát antibiotika, aby zachránila život plodu a její zdraví. Například budoucí matka má pyelonefritidu, v tomto případě bude celé těhotenství doprovázeno užíváním antibiotik, protože se jedná o zásadní léčbu.

Vhodnost použití antibakteriálních léků určuje pouze odborník. Přesto by však každá žena měla znát některé věci v období porodu dítěte. Zejména:

 • Antibiotická léčiva jsou účinná pouze proti bakteriálním onemocněním infekční povahy. V jiných případech jsou tyto léky nebezpečné a škodlivé pro organismus..
 • Zdroje SARS a chřipky jsou viry, takže antibiotická léčba těchto stavů není účinná. Za zmínku také stojí, že takové biologické látky nemají analgetické nebo antipyretické účinky. Nejsou potlačující kašel (příčiny kašle se navíc mohou velmi lišit od virové infekce až po zvýšenou citlivost průdušek na vnější dráždivé látky), nepomáhají při poruchách střeva (protože příčiny mohou mít také celou řadu „kořenů“), neléčí plísňové infekce (kožní plísňové infekce, drozd). V druhém případě se používají speciální léky, které mají úzkou specifičnost.
 • Je také třeba si uvědomit, že užívání antibakteriálních léků před početím stále ovlivňuje sperma a vajíčko, což způsobuje vývoj patologických zárodků.
 • Je nežádoucí, řekl bych, že je kontraindikován a užívá antibiotika v prvních třech měsících těhotenství (zejména od třetího do šestého týdne), protože během tohoto období jsou položeny všechny orgány a systémy dítěte. V případě akutní potřeby je až do pěti týdnů těhotenství předepsána antibiotická terapie s mimořádnou opatrností a léčba nastávající matky je prováděna pod přísným dohledem odborníků na její stav a stav plodu. Je však třeba si uvědomit, že na konci terapie budou mít léky stále škodlivý účinek na orgány budoucího dítěte, ale aniž by v budoucnu způsobovaly jakékoli deformace..

Pokud tedy infekce matky neohrožuje její zdraví ani zdraví plodu, léčba se nejlépe provede po dvaceti čtyř týdnech těhotenství. V takovém případě, pokud vám lékař předepíše antibiotickou terapii, byste měli objasnit veškerou proveditelnost. Hlavními důvody použití antibiotik v těhotenství jsou akutní střevní infekce, pyelonefritida (nebo zánětlivý proces v ledvinové tkáni), pohlavně přenosné infekce, jakož i různá závažná onemocnění, například hnisavá zánět, septická onemocnění (komplikovaná akutními respiračními virovými infekcemi, bronchitida, sinusitida) pneumonie) a dalších nemocí spojených s aktivitou patogenních bakterií. Během porodu dítěte má toto onemocnění závažnější průběh než v normálním stavu, takže je nutné zahájit léčbu co nejdříve.

Pokud je v období přenášení dítěte nutné brát antibiotika jednoduše, musíte pochopit některá pravidla pro jejich užívání:

 • Tento nebo tento druh drogy může být předepsán pouze ošetřujícím lékařem (bez samoléčení!), S ohledem na načasování jeho použití, celkový zdravotní stav ženy.
 • Než lékař předepíše antibiotikum, měli byste podrobně informovat odborníka o všech zdravotních problémech, které se vyskytnou před těhotenstvím, o genetické predispozici a je zvláště důležité mluvit o alergických reakcích.
 • Během přijetí je přísně zakázáno měnit délku léčebného cyklu, měnit dávkování atd., Jinak můžete snížit jeho účinnost.
 • V případě zjevných nežádoucích účinků při užívání antibiotik a nepříjemných pocitů by mělo být jejich použití okamžitě zlikvidováno..

Účinek antibakteriálních léků během těhotenství Podle četných studií bylo zjištěno, že antibiotika neovlivňují genetický nebo dědičný aparát, nevyvolávají výskyt vrozených malformací. A přesto mohou některá antibiotika vyvolat embryotoxický účinek, který se projevuje zhoršenou funkcí ledvin, zubními záložkami, poškozením sluchového nervu atd..

V časných stádiích těhotenství jsou tyto léky přísně omezeny na užívání a jsou předepisovány s velkou péčí. Nejvýhodnější pro léčbu jsou léčiva řady penicilinů (Amoxicilin, Oxacillin, Ampicilin, Amoxiclav atd.). I při dlouhodobém používání nepřispívají k rozvoji abnormalit ve vývoji plodu. Mají však také své nevýhody, mezi nimi odolnost některých mikroorganismů vůči nim. Jinými slovy, terapie těmito léky u některých nemocí může být zcela neúčinná..

Je-li v počátečním stadiu těhotenství nezbytná antibiotická terapie, může lékař, který vyhodnotí výhody a nevýhody, předepsat budoucí matce antibiotika skupiny cefazolinů (Ceftriaxon, Cefazolin atd.). Obvykle jsou předepisovány pro závažné nemoci, jako je pneumonie. U ORL onemocnění jsou drogy v časném těhotenství, pokud je to možné, předepisovány pro lokální použití. Například droga Bioparox může být použita beze strachu kdykoli.

Ve druhé polovině těhotenství jsou možnosti antibiotik, které lze v tuto chvíli použít, výrazně větší, měly by však být předepisovány pouze předním specialistou.

Antibiotika zakázaná v těhotenství.

 • Tetracyklin, doxycyklin, protože mají toxický účinek na fetální játra a také se hromadí v kostech.
 • Ciprofloxacin, Nolitsin, Ciprolet - mají škodlivý účinek na klouby plodu a v jakékoli fázi těhotenství.
 • Furagin, Furamag, Ersefuril - obecně negativně ovlivňuje plod.
 • Chloramfenikol a léky, ve kterých je přítomen, protože ovlivňují kostní dřeň dítěte, narušují proces tvorby krve.
 • Dioxidin - vyvolává výskyt různých mutací a odchylek ve vývoji dítěte.
  Biseptol - pozoruje růst a vývoj dítěte, výrazně zvyšuje riziko vrozených anomálií.

Antibiotika a početí: Velmi často existují situace, kdy byly ženy nevědomky léčeny antibiotiky, které byly na svém místě. Jak být v této situaci? Mohlo by to nějak ublížit dítěti? Pokud použitý lék patří do bezpečné skupiny, ovlivní to plod nebo ne. Pokud byl lék ze skupiny zakázán během porodu dítěte, pak to může v počátečních stádiích skončit potratem, nebo může lék vyvolat zmrazené těhotenství.

V prvním případě je pouze jedna cesta ven: musíte odmítnout vzít antibiotikum a počkat. Při negativním vlivu léku dojde k potratu, pokud plod přežije, pak se ve většině případů bude nadále vyvíjet bez odchylek.

K detekci zmeškaného těhotenství je nutné provést krevní test na hCG a několikrát. Identické výsledky nebo nízká míra budou důkazem zastavení vývoje plodu. Dalším kritériem je vaginální ultrazvuk po dobu kratší než čtyři týdny..

Pospěšte si s potratem hned hned, strach z anomálií ve vývoji dítěte, nestojí to za to. Nakonec, pokud došlo k negativnímu účinku drogy, embryo ve většině případů zemře. Malformace se obvykle vyvíjejí na pozadí škodlivých účinků v pozdějších stádiích v období růstu orgánů.

Při plánování těhotenství byste měli zcela odmítnout užívat jakékoli léky, vést zdravý životní styl, zabývat se lehkými sporty.

Začátek těhotenství je čas, kdy žena musí být opatrná ohledně všeho, co může ovlivnit stav. Snaží se jíst správně, hodně chodit, získat více pozitivních emocí. To však není vždy možné chránit před nemocemi, a proto brát léky. Mohou být antibiotika použita při léčbě časného těhotenství a které?

Před zpožděním: existuje hrozba?

Není možné vědět o těhotenství, dokud se neobjeví první zřejmé příznaky. A pokud to nebylo plánováno, s největší pravděpodobností se příznaky objeví po zpoždění. A předtím žena vede obvyklý životní styl, na kterém může být antibiotická léčba také místem. A když zjistili svůj stav, mnozí se obávají, že nenávratně poškodili své nenarozené dítě jejich přijetím.

Odborníci tvrdí, že neexistuje důvod k obavám. Embryo v této fázi vývoje je samozřejmě velmi křehká látka. Tkáně, které by ho mohly chránit, se dosud nevytvořily. A pokud má plodové vajíčko nezvratný negativní dopad, jeho tělo bude s největší pravděpodobností odmítnuto. To je nejhorší riziko těhotenství. Při normálním vývoji embrya se tak nestane. Situaci však musí zvládnout lékař. Aby bylo zajištěno správné sledování, může odborník předepsat různé typy vyšetření, které by jinak nebyly tak často prováděny. Neměli byste je však odmítnout, abyste si nenechali ujít možnou patologii vývoje plodu.

Nemoci, při kterých můžete užívat antibiotika

Užívání antibiotik v časných stádiích těhotenství je přijatelné, pokud existují závažné indikace, včetně:

V každém případě může jeho absence vést k závažnějším výsledkům než užívání drog. Měl by být předepisován pouze odborníkem, určí dávkování a dobu trvání léčby.

Nemůžete použít antibiotika pro nachlazení, sebemenší malátnost, horečku, na kolik jsou zvyklí.

Jaké léky jsou přijatelné pro těhotné

Mezi mnoho antibakteriálních látek patří i ty, které mohou používat těhotné ženy. Ale jejich jmenování je výsadou lékaře, samospráva je nepřijatelná. V každém případě se jedná o silné agenty, které se zobrazují pouze tehdy, když je nelze nahradit ničím jiným..

Schválená antibiotika pro časné těhotenství:

 • Peniciliny. Kromě samotné drogy je to také Ampicilin, Amoxiclav, Amoxicillin. Mají schopnost prosakovat placentou, ale s jejich použitím nebyly zaznamenány žádné negativní účinky na plod. Důležitou výhodou léků této skupiny je to, že jsou rychle vylučovány ledvinami bez poškození jejich buněk;
 • Zahrnuto do skupiny cefalosporinů. Ceftriaxon, cefixim, cefazolin, cefotaxim, ceftazidim, cefoperazon, cefepim, cefuroxim lze použít, pokud jsou antibiotika v počátečních stadiích těhotenství potřebná. Jejich komponenty jsou zaváděny placentou v malém množství a nejsou schopny poškodit její vývoj;
 • Erythromycin, Josamycin, Spiramycin jsou také povoleny pro těhotné ženy v prvním trimestru. Placentární bariéra není překážkou průniku jejich složek do plodu, ale není schopna způsobit anomálie v jejím vývoji;
 • Zastupující skupinu makrolidů, azithromycin, hemomycin, zitrolid, sumamed, klarithromycin. Jejich negativní účinek na embryo nebyl nalezen, ale tyto léky jsou předepisovány pouze jako poslední možnost. Mohou mít silný vedlejší účinek na tělo nastávající matky. Pokud používáte antibiotika z tohoto seznamu během časného těhotenství, potřebujete přísný lékařský dohled.

Doporučujeme vám přečíst si článek o vitaminech a kontrolách, které jsou předepsány v prvním trimestru těhotenství. Z toho se dozvíte potřebné testy a seznam vitamínů potřebných pro vaše dítě..

Jaká antibakteriální činidla jsou zakázána v prvních měsících těhotenství

Vzhledem k nepříznivým reakcím a toxicitě složek některých antibiotik se mnoho z nich kategoricky nedoporučuje pro včasné použití:

 • Léky patřící do skupiny aminoglykosidů. Jsou to neomycin, gentamicin, amikacin. Snadno pronikají do tkání plodu a zanechávají jim toxické látky, čímž vyvolávají vážné malformace;
 • Tetracyklinové léky. Jedná se o tetracyklin a doxycyklin. Tato činidla mají také tendenci se usazovat ve fetálních buňkách, což způsobuje nevratné změny. Tetracykliny nepříznivě ovlivňují játra nastávající matky;
 • Nitrofurany, které zahrnují ty, které se používají k onemocněním močového systému, Furazolidon a Furadonin. V časných stadiích těhotenství mají tato antibiotika negativní důsledky hlavně pro plod, což způsobuje nevratné změny v jeho tkáních;
 • Fluorochinolony. Antibiotika patřící k tomuto druhu, tj. Ciprofloxacin, Abactal, Phloxal, jsou také zaváděna do fetální tkáně, což způsobuje vývojové abnormality.

Možná hrozba

První měsíce vývoje plodu jsou zvláště klíčovým obdobím. Toto je doba formování všech jejích orgánů a systémů. Již ve druhém nebo třetím týdnu se objevují začátky nervového, vylučovacího, respiračního, trávicího, oběhového. Ve věku jednoho měsíce má embryo páteř a svalový systém. Od 5. týdne začíná formace mozku a placenta určená k výživě a ochraně plodu je tvořena pouze od 6. týdne. Účinek antibiotik proto může být rozhodující pro zdraví nenarozeného dítěte. Jakékoli z drog má spoustu vedlejších účinků, které mohou přinést nepředvídatelné výsledky pro křehký nový život. Kromě toho jsou antibiotika známá svou toxicitou nejen pro bakterie, ale také pro buňky. Tato vlastnost může narušit správný vývoj jater, ledvin a sluchových orgánů. Jejich účinek bude negativní na imunitu nenarozeného dítěte.

Pro ženu není recepce zbytečná. Kromě terapeutického účinku vyvolávají antibiotika kožní reakce, poruchy trávení, které mohou narušovat celkovou pohodu a schopnost absorbovat potřebné živiny. Způsobují rozrušení střeva, zvyšují projevy toxikózy.

Je také důležité, aby antibiotika snižovala účinnost mnoha jiných léků, které je těhotná žena nucena brát neustále. A nezáleží na tom, jak je léčivo zavedeno do těla: orálně, intravenózní nebo intramuskulární injekcí, rektálně nebo vaginálně.

Co je to škoda

Existují nebezpečné následky užívání antibiotik v časném těhotenství, které ohrožují jak samotnou situaci, tak embryo. Již bylo řečeno, že nekontrolované použití může způsobit jeho přerušení. To není způsobeno ani tak neschopností ženského těla vydržet těhotenství, ani fetálními abnormalitami. Díky změnám ve tkáních způsobených drogami je embryo životaschopné. Drogová toxicita také hraje negativní roli..

Jak určité skupiny antibiotik ovlivňují buňky v těle.

Před použitím antibiotik v časném těhotenství, co je pro dítě v konkrétním výrazu nebezpečné, stojí za to vědět každé nastávající matce:

 • Aminoglykosidy mohou vést k vrozené hluchotě dítěte ak vážným onemocněním ledvin;
 • Tetracykliny narušují správný metabolismus minerálů, takže je pravděpodobné, že dítě bude celý život mučit zuby. Přípravky této skupiny negativně ovlivňují tvorbu primordií těchto orgánů. Vrozené onemocnění jater je také „zásluhou“ tetracyklinů;
 • Antibiotika-fluorochinolony během těhotenství v raných stádiích povedou k porušování tvorby kosti a chrupavky budoucího dítěte;
 • Metronidazol, Metrogil, Trichopolum mohou následně způsobit vznik maligních nádorů u dítěte, jakož i defekty ve vývoji mozku, končetin a reprodukčních orgánů;
 • Sulfanilamidy vyvolávají poruchy ve formování hematopoetického systému plodu;
 • Příjem nitrofuranů zajistí abnormality ve vývoji močového systému embrya.

V žádném případě to není celý seznam možných škod způsobených nekontrolovaným příjmem a nesprávným výběrem antibiotik v časném těhotenství. Je dokázáno, že imunita ženy po celé její období je snížena, protože všechny jeho zdroje jsou zaměřeny na nošení. Jedním známkou toho je změna vaginální kyselosti. Užívání antibiotik v časných stádiích těhotenství může přispět k reprodukci plísní v orgánu, a tím i ke vzniku drozdů. Svědění a pálení sliznice, nepříjemně vonící výtok nepřináší v tomto stavu pohodlí. V průběhu těhotenství je obtížnější zbavit se drozdu, protože je zakázáno také mnoho antimykotik. Kromě toho existuje nebezpečí návratu infekce, a tedy infekce s ní během narození dítěte.

Jak brát léky pro těhotné ženy, aby se minimalizovalo poškození

Pokud pijete antibiotika v časných stádiích těhotenství, měli byste dodržovat několik pravidel:

 • Pokud se necítíte dobře, nechte se vyšetřit odborníkem a svěřte mu výběr léku a neberte to, co už jednou pomohlo;
 • Informovat lékaře o všech existujících zdravotních problémech, včetně dříve zaznamenané alergie na léky;
 • Dodržujte předepsané dávkování léku;
 • Dodržovat podmínky léčby, aniž by svévolně zrušil léky a aniž by se pokusil „zásobit se pro budoucí použití“ při delším používání;
 • K terapii používejte originální léky, nikoli generika;
 • Pokud je zaznamenána nežádoucí reakce, informujte o tom lékaře;
 • Neodmítněte léčbu v nemocnici, pokud na ní specialista trvá.

Není tajemstvím, že mnoho žen muselo brát antibiotika během těhotenství v raných stádiích. Pokud tedy existují závažné důkazy a lékařský předpis, neměli bychom „projevovat hrdinství“ a odmítnout je používat. To může způsobit ještě větší poškození dítěte. Přijetí schválených léků v optimální dávce zmírní infekci, nebude rušit další průběh těhotenství a normální vývoj plodu..

Články O Neplodnosti