Hlavní Zdraví

Kojení Antibiotika

Éra antibiotik začala, když byl náhodně objeven penicilin Alexander Fleming. Od té doby drogy těchto skupin zachránily obrovské množství životů a nadále zachraňovaly.

Antibiotika jsou velmi užitečné látky, které bojují s bakteriálními infekcemi inhibicí růstu nebo ničení samotné bakterie. Mohou být syntetického nebo přírodního původu (živočišného nebo rostlinného). Doslovně je ze starověkého řeckého termínu přeloženo jako „proti životu“, které jasně popisuje poslání drog a zároveň varuje: takové látky, pokud jsou použity nesprávně, mohou poškodit lidské tělo..

Těhotné ženy a kojící matky jsou zvláště zranitelnou kategorií pacientů, protože užívání antibiotik téměř vždy ovlivňuje dva životy. Proto vyvstávají přiměřené otázky:

 • Jsou antibiotika přijatelná pro kojení?
 • Jaká opatření by měla být dodržována, pokud je třeba tyto léky užívat?
 • Jak pochopit, zda by léčba měla skutečně zahrnovat antibakteriální látku nebo zda lze upustit od alternativních metod léčby?
 • Které léky jsou klasifikovány jako povolená antibiotika pro kojení a která jsou přísně zakázána?

Samozřejmě, kojící žena - budeme mluvit o této kategorii konkrétně - kvalifikovaný lékař pomůže pochopit tyto problémy. Je odpovědností za správnou diagnózu a předepisování léčby. V jakých situacích se neobejde bez antibiotik?

Indikace pro užívání antibiotik kojící ženě

Pokud bakteriální infekce vstoupila a množí se, jedná se o přímý signál ke jmenování antibiotik. Důsledky otálení mohou být mnohem závažnější než důsledky samotné drogy. Živým příkladem je angina, která je původcem streptokokové infekce (méně často stafylokok). Pokud není léčba zahájena včas, je nemoc plná komplikací ledvin a srdečního systému, rozvoje revmatismu..

Antibiotika pro kojení jsou předepisována bez selhání v následujících situacích:

 • pacient měl těžký porod, v důsledku čehož došlo k prasknutí porodního kanálu nebo k provedení epiziotomie (antibiotická léčba je často preventivní, ale je to nutné);
 • infekční a zánětlivá onemocnění ORL orgánů nebo dolních cest dýchacích (pneumonie);
 • zánět prsu (mastitida);
 • onemocnění genitourinárního systému v přítomnosti patogenní mikroflóry (například pyelonefritidy);
 • některé střevní infekce.

Pokud byla stanovena správná diagnóza a lék byl správně vybrán, bude pro kojící ženu snazší začít ji užívat, což urychlí její zotavení. A dítě, zejména malé, potřebuje především zdravou matku.

První pravidlo pro ženu během kojení: vždy na začátku rozhovoru s lékařem mu řekněte, že kojíte. Nebylo by na místě to zmínit, když stál u pultu v lékárně. V anotaci léčivých přípravků může existovat přímá indikace, že tento lék může být užíván během kojení, a mohou existovat informace jako: může být užito, pokud přínos převáží riziko.

Vliv drog na dítě

Jak víte, drtivá většina drog se vstřebává do krevního řečiště, což znamená, že přecházejí do mateřského mléka. Proto se antibiotika opitá matkou částečně dostanou k dítěti. Existují však takzvaná antibiotika kompatibilní s kojením..

O tom, jak je lék bezpečný pro dítě, se posuzuje především na základě výzkumu. Není však humánní provádět experimenty s těhotnými a kojícími ženami, proto není tolik léčivých přípravků s bohatými důkazy o bezpečnosti pro plod a dítě potvrzených klinickými studiemi. Přesto medicína zná několik skupin antibakteriálních látek, které jsou relativně neškodné dětem při hepatitidě B.

Při výběru antibiotika, které můžete během kojení pít, musíte vzít v úvahu také tyto faktory:

 • Stupeň průniku do mléka. Podíl léku opitého matkou v předvečer krmení a zachyceného v mléčném koktejlu může být od 0,01 do 10%. Někteří pediatrové tvrdí, že z takového množství se nemůže stát nic hrozného. Jiní věnují pozornost tomu, která látka je v mléce. Koneckonců, jak víte, kapka nikotinu zabíjí koně.
 • Věk dítěte. Čím je dítě mladší, tím zranitelnější je. U dětí mladších 6 měsíců, které jsou výhradně kojeny, hrozí, že spolu s matkou „vezmou“ antibiotikum v minimálních dávkách. Pro děti, které dostávají doplňková jídla, je to jednodušší, protože je možné je znovu krmit ne mateřským mlékem, ale kefírem nebo bramborovou kaší.
 • Mnohonásobnost příjmu a období vylučování látky z těla. Některé léky se užívají každých 8 hodin, jiné 2 nebo dokonce 1krát denně. Důvodem je poločas účinné látky. Pokud je maximální koncentrace v krvi, je lepší kojit. To znamená, že je důležité objasnit otázku, do jaké míry je aktivní složka vylučována z těla..
 • Celkový stav dítěte. Má dítě zdravotní problémy, je náchylný na alergie, narodil se včas nebo předčasně - všechny tyto body by měly být brány v úvahu.

Antibiotika pro laktaci

Co můžete pít z antimikrobiálních látek během kojení? Zvažte, jaká antibiotika lze v tomto období užívat..

Peniciliny

Tato antimikrobiální skupina je lékem volby během kojení. Peniciliny jsou naprosto kompatibilní s hepatitidou B, přestože některé referenční knihy zmiňují kontraindikace během laktace. Série penicilinů zahrnuje ampicilin, amoxicilin, oxacillin atd..

Zvažte výhody skupiny na jejich nejslavnějšího zástupce, Amoxicilinu:

 • jeho poločas je méně než 2 hodiny, což znamená, že po 2-3 hodinách po podání bude v mateřském mléce minimální množství a dítě může být bezpečně krmeno;
 • pouze 0,1% dávky podané matkou přechází do mléka;
 • nízko toxický, existuje velký výběr dávek léčiv;
 • má široké spektrum účinku, proto je účinný pro záněty středního ucha, angíny, pneumonie, infekce genitourinární sféry atd..

Největší nevýhodou penicilinů jsou časté alergické reakce ve formě vyrážky a otoků, stejně jako malý průjem.

Dalším negativním bodem je to, že se bakterie naučily přizpůsobit se látkám této skupiny a dokonce je zničit. Proto je otázka použití tzv. Chráněných penicilinů v kombinaci s kyselinou klavulanovou relevantní. Taková kombinace je v přípravcích Amoxiclav, Augmentin.

Cefalosporiny

Existují 4 generace cefalosporinů:

 • Generace I (Cefazolin, Cefalexin);
 • Generace II (cefuroxim);
 • Generace III (cefotaxim, ceftriaxon, cefixim);
 • 4. generace (cefepim).

Obecně jsou cefalosporiny všech generací povoleny antibiotika pro kojení. Podívejme se na některé z nich podrobněji..

Cefazolin je plně kompatibilní s kojením, je předepisován pro dospělé i děti od 1 měsíce života. Lék má krátký poločas - o něco více než 2 hodiny a v mateřském mléce se nachází pouze 0,8% dávky, kterou užila matka..

Ceftriaxon je úspěšně používán v ORL praxi při léčbě sinusitidy, zánětu středního ucha, pneumonie díky svému širokému spektru účinku. To může být předepsáno podle indikace i novorozence. Ceftriaxon se vylučuje dostatečně dlouho - od 12 do 17 hodin a maximální koncentrace v mléce je více než 4% dávky, kterou užívá matka. Přesto je povoleno laktace podle mezinárodních adresářů, nebyl zjištěn žádný zvlášť negativní vliv na dítě.

Cefotaxim, přestože návod obsahuje upozornění a dokonce zákaz používání během kojení, je podle HB v souladu s mezinárodními seznamy kompatibilní s HB. Má krátký poločas (1 hodinu), penetrace do mléka je pouze 0,3% počáteční dávky.

Celá skupina cefalosporinů má nepříjemné vedlejší účinky ve formě poruchy zažívacího traktu, proto je během léčby nutné monitorovat stolici dítěte. Protože jsou léky špatně vstřebávány z trávicího traktu, většina z nich je k dispozici v injekčních ampulích.

Makrolidy

Třída těchto antibiotik není zahrnuta do skupiny léků první volby (podle stupnice FDA jsou zařazena do skupiny C), ale často jsou předepisována kojení, pokud je alergie na peniciliny a cefalosporiny. Makrolidy jsou bakteriostatika (léky, které inhibují růst bakterií, díky nimž je jejich účinek oslaben a anulován), ale ve vysokých koncentracích působí baktericidně.

Zástupci: Erythromycin, Josamycin, Clarithromycin, Spiramycin, Azithromycin, Roxithromycin.

Azithromycin (analogy Sumamed, Azitrox, Azo, Azimed) je lék s kumulativním účinkem, užívaný od 3 do 6 dnů, poločas je velký: od 48 do 68 hodin. Přesto do mléka proniká malá dávka, proto Hale Handbook doporučuje jako léčivo kompatibilní s kojením. Po užití antibiotika se doporučuje zdržet kojení po dobu 3-4 hodin, protože v této době je jeho koncentrace v mléce maximální.

Nedoporučuje se používat makrolidy v prvním měsíci po porodu, protože existují důkazy, že léky mohou mít vliv na výskyt pylorické hypertrofické stenózy u kojenců. Obecně je tato skupina antimikrobiálních látek považována za jeden z nejbezpečnějších z hlediska toxických účinků..

Zakázané léčivé přípravky

V některých situacích mohou být ženě předepisovány léky, které jsou během kojení zakázány. Pokud tedy hovoříme o závažných onemocněních, jako je septická infekce krve nebo meningitida, přemýšlejí především o životě matky a ne o tom, jak udržovat laktaci. Zpravidla je dítě v takových případech odstaveno.

V mírných situacích, pokud je to nutné, vezměte antibiotikum, které není kompatibilní s kojením, je možné dočasné odstavení. Patří sem léky následujících skupin:

 • Tetracykliny (doxycyklin, Unidox solutab, tetracyklin) jsou bakteriostatická činidla se širokým spektrem účinku. Existuje teorie, že dlouhodobé užívání těchto léků může inhibovat růst kostní tkáně u kojenců, jakož i změnit barvu zubní skloviny (v medicíně je dokonce výraz „tetracyklinové zuby“). Vysoce toxický.
 • Fluorochinolony (Ofloxacin, Norfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin). Nejasná skupina drog. Například Ofloxacin v USA je považován za docela slučitelný s hepatitidou B, ale v jiných zemích se nepoužívá k léčbě těhotných a kojících žen. Ve studiích s levofloxacinem u mladých zvířat byl zjištěn negativní účinek na vývoj kloubů, objevila se osteochondrosa. Ciprofloxacin je v souladu s příručkou Thomase Hale povolen, ale vyskytly se případy, kdy se děti zbarvily zeleně tváří v tvář jeho příjmu a vyvinula se pseudomembranózní kolitida.
 • Aminoglykosidy (gentamicin, streptomycin, amikacin, kanamycin). Toxický účinek na ledviny kojenců, zrakových nervů a sluchových pomůcek. Proto jsou přísně zakázány.
 • Sulfanilamidy (biseptol, ftalazol, streptocid). Mají toxický účinek na játra dítěte až do vývoje jaderné žloutenky.
 • Linkosamidy (Clindamycin, Lincomycin). Negativně ovlivňuje činnost gastrointestinálního traktu, zejména střeva dítěte.

Během takové léčby může být matka dekantována pro udržení laktace, a na konci kurzu musíte počkat trochu déle, až se antibiotikum konečně z těla odstraní. Může to být 2 až 7 dní po užití poslední pilulky.

Pravidla pro užívání antibiotika

 • Konzistence. Pokud vám bylo předepsáno užívat antibakteriální činidlo po dobu 5 dnů, musíte podstoupit léčebný postup až do konce, i když to bude snazší o 2-3 dny. Kromě toho je důležité dodržovat četnost podávání: pokud se antibiotikum užívá třikrát denně, měli byste ho zkusit vypít v intervalu 8 hodin.
 • Dávkování Neměli byste podceňovat dávku předepsanou lékařem léku, protože se domníváte, že tímto způsobem se do mléka dostane méně látky. Takové ošetření nepřinese pozitivní výsledek. Kromě toho existuje riziko závislosti na léku a příště to nemusí pomoci.
 • Ochrana. Pokud užíváte antibiotikum, musíte se starat o užívání laktobacilů a bifidobakterií, aby střevní mikroflóra příliš netrpěla. Na radu lékaře mohou být také zavedeni do dětské stravy.

Jak vidíme, pokud jsou antibiotika používána rozumně, mohou poskytnout neocenitelnou pomoc při léčbě některých nemocí. Naštěstí dnes existují léky kompatibilní s kojením, ale i jejich jmenování kojícím matkám by mělo být plně odůvodněno a mělo by pocházet od lékaře.

Jaká antibiotika jsou povolena během kojení: zásady výběru a příjmu

U mnoha kojících matek se užívání antibakteriálních látek bohužel stává nutností.

Během kojení tělo matky ne vždy zvládne patogeny, takže je důležité, aby matka věděla, která antibiotika pro kojení lze brát beze strachu ze závažných následků pro dítě a nepříznivých reakcí na její vlastní tělo..

Seznam povolených léků není velký, navíc má každý lék zvláštní příjem.

O ostatních principech používání antibiotik kojící matkou bude pojednáno později..

Pokud jsou požadována antibiotika?

Potřeba antibakteriálních látek kojící matkou může nastat při závažných zánětlivých procesech.

Důvodem je proniknutí bakterií stafylokokových, streptokokových skupin a dalších mikroorganismů do těla, jejichž reprodukce nemůže být zastavena lehčími drogami.

Kojící matky musí nutně souhlasit s lékařskými předpisy pro následující indikace:

 • infekce porodního kanálu, ke které došlo v důsledku komplikovaného průběhu porodu;
 • těžká zánětlivá onemocnění dýchacího systému (například pneumonie), ORL orgány (angína);
 • střevní infekční choroby (salmonelóza, tyfus);
 • infekce močových cest, těžké poškození ledvin.

U těchto nemocí zajistí užívání antibiotik kojícím ženám rychlé uzdravení a zlepšení pohody. Tyto prostředky však ovlivňují dítě a dostávají se k němu s mlékem. Proto je hlavním kritériem při jejich výběru během kojení neškodnost pro novorozence.

Některá účinná antibiotika jsou během laktace přísně zakázána z důvodu výrazného negativního účinku na tělo dítěte. Doktor bude schopen vyzvednout šetrné a povolené prostředky.

Výhody HB u bakteriálních infekcí

Kojící matky nemusí virus hepatitidy B zastavit ani při boji proti infekčním onemocněním. Odborníci doporučují dodržovat laktaci (s výjimkou závažných onemocnění, například tuberkulóza, antrax), protože příroda se starala o bezpečnost dítěte.

Výhody mateřského mléka jsou zřejmé:

 1. Tento produkt uvolňuje protilátky proti choroboplodným zárodkům ještě před nástupem viditelných příznaků. To znamená, že kojící matka dává dítěti imunitní podporu předem. Pokud přestanete krmit, bude dítě muset bojovat s infekcí samo.
 2. Pokud je novorozenec již infikován, bude kojící matka schopna předávat nejlepší lék - své vlastní mléko. Kromě toho může dítě použít přírodní produkt k podpoře normální střevní mikroflóry..
 3. Ukončení laktace během antibiotické terapie vytváří řadu problémů pro samotné kojící matky. Budou muset neustále namáhat mléko, a to není s nemocí jednoduché. Ale bez vyjádření může maminka získat zánět mléčných žláz jako nepříjemný „bonus“ k základní nemoci.

Navíc jej nemusíte vařit, protože to povede ke zničení protilátek.

Popsané výhody jsou samozřejmě možné pouze tehdy, jsou-li použity antibakteriální látky povolené během laktačního období a jsou vyrovnány při používání zakázaných antibiotik.

Povolená antibiotika

Jaká antibakteriální činidla lze během hepatitidy B užívat? Pokud jde o tuto populární otázku kojících matek, odborníci uvádějí 3 hlavní skupiny léků, přičemž riziko nežádoucích následků pro dítě je minimální..

Penicilin a jeho deriváty

Toto jsou první antibakteriální léky, které lidstvo vynalezlo. Penicilin, ale spíše jeho pokročilé modifikace (ampicilin, amoxicilin atd.), Jsou považovány za „léky první linie“ pro nastávající a kojící matky, děti.

Penicilin a jeho „verze“ má následující vlastnosti:

 • Americká správa potravin a léčiv (FDA) klasifikuje penicilin jako kategorii B (experimenty na zvířecích embryích neprokázaly žádné škodlivé účinky);
 • vědci zjistili, že dávky léků, které pronikají mlékem během kojení, jsou minimální - méně než desetina procenta odebraného množství;
 • po užití penicilinových prostředků jsou nežádoucí účinky extrémně vzácné. Kojící matky a dítě mohou mít vyrážku, střevní potíže, průjem.

  Cefalosporinová skupina

  Během kojení mohou být užívána taková léčiva jako cefepim, cefazolin, cedex a jiná cefalosporinová antibiotika, která mají podobnou strukturu jako peniciliny. Navíc jsou tyto léky oficiálně považovány za neškodné pro kojící matku a dítě..

  Antibakteriální látky mají následující vlastnosti:

  • FDA je klasifikuje jako kategorie B;
  • liší se v minimální toxicitě;
  • máma by se neměla bát, protože se dostávají do mléka v extrémně nevýznamných objemech;
  • po alergických stavech může dojít k narušení mikroflóry.

   Makrolidové přípravky

   Erythromycin a Clarithromycin - nejoblíbenější představitelé makrolidů - mohou během kojení užívat kojící ženy..

   Máma by měla vědět, že jsou předepisována pouze pro kontraindikace na předchozí antibakteriální léky, protože makrolidy jsou klasifikovány jako kategorie C (riziko a přínos by měly být posouzeny).

   Vlastnosti příjmu makrolidů jsou následující:

   • proniknout do mateřského mléka ve velkých objemech, ale nebyl nalezen žádný negativní účinek;
   • Lze očekávat alergické reakce nebo střevní poruchy.

   V případě povolených antibakteriálních léčivých přípravků úřední pokyny uvádějí, že léčivo je přijatelné pro použití během kojení. V některých případech je třeba poznamenat, že při předepisování lékař bere v úvahu pravděpodobné riziko a přínos pro matky a děti.

   Jaká antibiotika jsou pro hepatitidu B zakázána??

   Když berete vážné léky, máte právo doufat v rychlé zotavení, avšak v určitých situacích schválená antibakteriální činidla působí neúčinně proti infekci.

   Z tohoto důvodu je lékař nucen předepisovat kojící léky, které jsou pro kojení zakázány. V tomto případě musí být laktace přerušena, ale po léčbě může být a měla by být vrácena..

   K antibakteriálním látkám, během nichž by matka měla odmítnout kojit své dítě, zahrnuje farmaceutika léky 5 skupin:

   1. Aminoglykosidová antibiotika (streptomycin, amikacin atd.). Pokyny jim zněly: „Nebezpečí pro dítě.“ Kojící matka si musí být vědoma rozsahu ohrožení novorozence. Navzdory slabé penetrační schopnosti vstupují prostředky do mléka a ovlivňují ledviny a oči dítěte, orgány rovnováhy a sluchu. Po jejich použití vznikají další vývojové patologie..
   2. Tetracyklinová léčiva (tetracyklin, minocyklin). "Pokud berete tetracyklin s kojením, buďte připraveni na vážné následky," říkají odborníci a mají právo tak učinit. Pro kojící matky je nebezpečné používat tetracykliny, protože antibiotika této řady jsou toxická - mají destruktivní účinek na kostní tkáň a zubní sklovinu..
   3. Skupina fluorochinolonů (Ofloxacin, Ciprofloxacin atd.). Kojící matka by neměla pít tato antibiotika, protože snadno pronikají do mléka a vedou k patologii chrupavky a kostí dítěte. Američtí lékaři dovolují Ofloxacinu kojícím ženám, ale evropští lékaři jsou proti takovým jmenováním. "Pokud budete mít fluorochinolony, očekávat nežádoucí účinky," - názor domácích lékařů.
   4. Linkosamidové přípravky (Linkomycin, Clindamycin). Při užívání těchto léků by kojící matka měla být připravena na výskyt různých nemocí a poruch dětského střeva, včetně kolitidy, ke které dochází po dlouhodobém používání antibakteriálních látek.
   5. Sulfanilamidová léčiva (streptocid, ftalazol atd.). Kojící matka by měla při konzumaci těchto léků přerušit laktaci, protože se liší agresivními účinky na játra dětí, v důsledku čehož se u novorozenců vyvíjí jaderná žloutenka. Po užití sulfonamidů může dojít ke zpoždění mentálního nebo fyzického vývoje, hluchoty, poškození optických nervů.

   Seznam nežádoucích důsledků používání zakázaných antibakteriálních léčiv je tedy působivý. Znamená to, že je maminka musí odmítnout přijmout? Určitě ne.

   Například, aminoglykosidy jsou předepsány pro těžké stavy - meningitida nebo otrava krve. Proto se lékař řídí důležitou zásadou - při rozhodování o jmenování zvažte poměr rizika a prospěchu. Život matky je dražší než kojení.

   Pravidla pro přijímání antibiotik pro HB

   Pro kojící matky je nesmírně důležité znát pravidla pro používání antibakteriálních látek v období laktace. Pokud je předepsaný lék jedním z léků povolených během kojení, matka by měla dodržovat následující zásady:

   • Dodržujte všechna lékařská doporučení, nesnižujte předepsanou dávku kvůli mýtickému snížení pravděpodobných nežádoucích účinků.
   • Lékař s největší pravděpodobností poradí matce, aby distribuovala léky tak, aby maximální akumulace účinných látek klesla na interval mezi denním krmením. Například: „Piji antibakteriální lék jednou denně - dělám to ve večerním jídle“.
   • Pro udržení optimální střevní mikroflóry u matky a novorozence můžete současně s antibakteriální látkou použít probiotika nebo prebiotika, která obsahují prospěšné bakterie.

   Pokud je matka nucena vzít mezi antibiotika antibiotika, musí být kojení zastaveno.

   Taková pauza však neznamená úplný konec laktačního období - po ukončení terapie a odstranění složek přípravku z těla musí být nutně obnoveno mléčné krmení..

   Ideální možností je dodávat do mrazničky předem užitečný produkt, který ženě umožní nakrmit své dítě vlastním mlékem. Pokud taková situace není možná, musíte po určitou dobu přejít na umělé krmení a vyzvednout dítě vhodné pro věkový mix.

   Moderní farmaceutika tedy dávají jasné odpovědi o tom, která antibiotika jsou během krmení povolena a od kterých se nesmí držet dál. V každém případě však musíte zvážit všechny druhy hrozeb, posoudit zdraví dítěte.

   Proto se může kvalifikovaný lékař rozhodnout, které antibakteriální léčivo je pro vás to pravé, a předepsat optimální léčebný režim..

   Užívání antibiotik kojení, povolených a zakázaných léků

   Nic nezpůsobuje poruchu u kojící matky, jako je nemoc a potřeba antibiotik. Bez ohledu na to, jak tvrdě se maminka snaží chránit sebe, každý může onemocnět. Někdy zima zmizí bez následků. Ale existují situace, kdy se infekce stává bakteriální, a dokonce i při kojení se matka neobejde bez antibiotik. Během kojení je žena zodpovědná za své zdraví a zdraví dítěte. Specialisté identifikují seznam léků, které jsou při kojení zakázány a povoleny.

   Jsou antibiotika kompatibilní s HB

   Při žádosti o konzultaci s odborníkem je třeba uvést, že jste matka s dítětem. Je možné použít kojení antibiotika a v jakých dávkách je na rozhodnutí lékaře, protože kojení a některé skupiny antibiotik nejsou kompatibilní.

   Ukazatele pro zařazení antibiotika do seznamu povolených a kompatibilních s kojením:

   • schopnost aktivně působit na bakterie;
   • minimální průnik do mléka;
   • rychlé stažení;
   • minimální toxicita pro dítě a bezpečnost.

   Pokud jsou požadována antibiotika?

   V případě bakteriální infekce je kojící matka nucena přejít na antibiotika. Nezapomeňte předepisovat antibiotika i během laktace:

   • infekce po porodu;
   • mastitida;
   • onemocnění dýchacích orgánů (pneumonie) nebo ORL (tonsillitis);
   • střevní infekce;
   • zánět močového systému, zánět ledvin (pyelonefritida).

   Žena, která musí začít užívat antibiotika ze seznamu zakázaných, musí přestat kojit a přejít na umělé směsi. Během léčby antibiotiky se však přijímají opatření k udržení laktace.

   Vliv na tělo dítěte

   Ve velké většině případů mají antibiotika na dítě negativní vliv. Pronikají do krve a mléka a vstupují do těla dítěte. Důsledky mohou být následující:

   • otrava;
   • alergické projevy;
   • poruchy spánku;
   • trávicí problémy;
   • dysbióza;
   • slabá imunita;
   • hromadění antibiotik v těle kvůli slabému vylučovacímu systému;
   • zhoršená funkce ledvin;
   • špatná absorpce vápníku;
   • vliv na funkci jater a vývoj patologií.

   Proto typ léčiva, kompatibilita s krmením, dávkování volí lékař na základě následujících ukazatelů:

   • toxicitu účinných látek;
   • dopad na vývoj dítěte a na fungování jeho vnitřních orgánů;
   • vedlejší účinky účinné látky nebo složek léčiva na tělo dítěte;
   • riziko alergických reakcí;
   • individuální citlivost dítěte na složky léku;
   • čas stažení aktivní složky z těla;
   • kompatibilita krmení.

   HB antibiotika

   V ideálním smyslu jsou antibiotika a kojení obtížnými pojmy. V situacích, kdy antibiotika z povoleného seznamu nevyhovují této nemoci, rozhodne lékař o jmenování antibiotik, která jsou během kojení zakázána.

   Důležité! Se správným přístupem k problému, implementací všech doporučení, po absolvování léčebného cyklu žena pokračuje v kojení.

   Seznam zakázaných drog zahrnuje:

   1. Aminoglykosidy. Aktivní složky této skupiny léků vstupují do mléka v některých množstvích, ale i malé objemy mohou nepříznivě ovlivnit orgány sluchu a fungování ledvin. Léky jako Amikacin, Streptomycin, Canomycin apod. Proto nejsou kompatibilní s kojením.
   2. Tetracykliny. Mezi ně patří tetracyklin, doxycyklin. Účinné látky těchto léčiv mají schopnost proniknout hluboko do mléka. Negativním účinkem na tělo dítěte je výskyt sloučenin s vápníkem, což vede k poruchám ve vývoji kostí, zubní sklovině.
   3. Fluorochinolony, drogy ve velkém množství, vstupují do mléka, poté do těla dítěte, což narušuje vývoj tkáně chrupavky dítěte.
   4. Lincomycin má schopnost rychle proniknout do mléka, ovlivňuje činnost střeva.
   5. Clindomycin, jeho průnik do těla způsobuje pseudomembranózní kolitidu.
   6. Sulfanilamidy ovlivňují metabolismus bilirubinu v těle dítěte, tyto procesy vedou ke vzniku žloutenky.

   Povolená antibiotika

   Pokud je zapotřebí kurz, kojící matka se primárně zajímá o otázku: jaká antibiotika lze ještě užívat při kojení.

   V důsledku požití malého objemu v mléce kojící ženy nepředstavují pro dítě významné poškození. Seznam schválených léčivých přípravků zahrnuje penicilin, cefalosporiny, makrolidy. V těchto přípravcích je třeba poznamenat, že lékař rozhoduje o míře rizika a potřebě průběhu léčby.

   Odborníci přesto nemají jednomyslný souhlas s užíváním schválených drog, takže při absolvování kurzu je věnována velká pozornost stavu dítěte. Dojde-li k nepříznivým účinkům, je průběh podávání ukončen, další chod se provádí podle doporučení specialisty.

   Penicilin a jeho deriváty

   Penicilinová antibiotika jsou kompatibilní s kojením. Patří mezi ně ampicilin, augmentin, amoxiclav, Ospamox atd. Tyto léky jsou předepisovány pro svou aktivitu na původce nemoci. Mají minimální pronikání do mléka, nejméně toxické. Mohou však vyvolat alergické projevy, jak u samotné matky, tak u dítěte. Kromě alergií může způsobit průjem.

   Cefalosporinová skupina

   Mezi cefalosporiny patří cefradin, cefuroxim, ceftriaxon. Podobně jako penicilin, neškodný pro matku i dítě. Nemají vysoký průnik do mléka a nemají toxicitu. V průběhu léčby se někdy objevují alergické projevy, průjem.

   Makrolidové přípravky

   Makrolidy zahrnují: Erythromycin, Macropen, Azithromycin, Vilprafen, Sumamed, Clarithromycin. I při hlubokém průniku nezpůsobují na dítě negativní účinky. Tato léčiva jsou dobrou náhradou alergických reakcí na léky skupiny penicilinů..

   Vlastnosti užívání antibiotik pro kojící matky

   Aby antibiotika během kojení měla minimální účinek na tělo dítěte a současně byl během léčby získán pozitivní výsledek, byla vyvinuta určitá pravidla:

   1. Potřeba přijetí, druh léku, dávkování předepisuje pouze odborník.
   2. Neměňte dávku, snižujte ji. Účinnost léčby je snížena, zatímco situace se může zhoršovat a zhoršovat.
   3. Příjem se provádí během krmení nebo po něm. Doporučuje se užívat před velkým intervalem v krmení, takže vrchol akumulace aktivních složek klesá na delší přestávku. Pokud se užívá jednou denně, pak po večerním krmení.
   4. Probiotika jsou předepisována k udržení normální střevní flóry a zajištění její plné funkce..

   Stojí za to vzdát se laktace kvůli antibiotikům

   Každá matka ví, že mléko je pro dítě nejcennějším jídlem. Proto v žádném případě nemusíte kojení zastavit, udělejte vše potřebné pro to, aby se po absolvování kurzu antibiotik vrátil do krmení. Průběh léčby zpravidla trvá až sedm, ve výjimečných případech až deset dní.

   Chcete-li uchovat mléko při užívání zakázaných antibiotik, musíte:

   1. Po třech (čtyřech) hodinách se mléko pravidelně vylučuje na frekvenci, s jakou bylo krmeno.
   2. Nezapomeňte provést noční dekantaci. V noci, od tří nocí do osmi ráno, dochází k maximální produkci prolaktinu, hormonu zodpovědného za kojení..
   3. Prsní čerpadla jsou povolena.
   4. Pokud je to možné, zmrazte přívod mléka, zajistěte maximální dodávku. Existují určitá doporučení pro správné zmrazení..
   5. Při přechodu na dočasné umělé krmení se směs vybere po konzultaci s odborníkem. Během krmení použijte bradavku s malým otvorem, aby si dítě nezvyklo na lehké sání. Následně může odmítnout brát prsa..

   Zotavení kojení po užití antibiotik

   K obnovení výživy dochází až po úplném stažení aktivních složek z těla ženy. Doba koncentrace v krvi závisí na schopnosti vázat se na plazmatický protein. Čím je menší, tím pomaleji se vylučují složky léčiva. Pokyny k danému léku označují dobu léku v těle.

   Čím menší je dítě, tím snazší je vrátit se ke krmení. Pro rychlý návrat musíte být vždy se svým dítětem co nejvíce. Neustálé spojení přispívá k produkci prolaktinu a oxytocinu, laktačních hormonů. Je to dítě s aktivním sáním, je schopné obnovit produkci mléka. Protože obnovení laktace je velmi důležitý proces, je nutné odložit všechny věci a zaměřit se na něj výhradně. Odpočinek, minimální vzrušení a stresové podmínky. Přísné odmítnutí dudlíků a malých lahví. Při pravidelném sání dítě uspokojí svůj hlad, a to i v malém rozsahu, a vyvine sání.

   Chcete-li se vrátit kojení, musíte vyrovnat stravu a každodenní rutinu. Zavádějte do dietních produktů, které podporují zvýšenou produkci mléka, zvyšují množství bílkovinného jídla, spotřebovávají nejméně dva litry tekutin.

   Mezi produkty, které podporují laktaci, patří:

   • mrkvová šťáva, pít čerstvě připravený, nejlépe po jídle, pro lepší vstřebávání vitamínů;
   • infuze sušeného ovoce, s přidáním dat;
   • data v jejich čisté formě;
   • bylinné čaje s fenyklem, anýzem, oreganem, meduňkovým balzámem, kmínem, koprem;
   • čaj se zázvorem a medem (použití včelích produktů je pod pečlivou pozorností, protože med je silný alergen);
   • nápoje z bobulí, zejména z brusinek;
   • ořechy (vlašské ořechy a mandle);
   • kaše, brokolice.

   Během období krmení se vyplatí pečlivě užívat jakékoli léky, protože to ovlivňuje kvalitu mléka, stav dítěte a jeho zdraví. O potřebě antibiotik rozhoduje výhradně lékař, který bere v úvahu všechna rizika. Avšak za předpokladu dodržení všech pravidel a doporučení bude léčebný proces efektivní a bude možné zahájit kojení.

   Antibiotika pro kojení: jaké léky může kojící matka

   Antibiotika pro kojení: jaké léky může kojící matka

   Některé kojící matky jsou podle indikací nuceny brát léky, mezi nimiž jsou antibakteriální léky. Téměř všechny látky procházejí krevním oběhem do mateřského mléka a mají vliv na dítě. V případě závažných patologií je důležité zvolit ten správný lék, někteří lékaři však raději léčí pacienty odvarem bylin místo kompetentní terapie, protože se bojí ublížit dítěti. Zjistěte, která antibiotika nepoškodí kojení a jaká pravidla by se měla dodržovat, aby nedošlo k poškození dítěte.


   kojící antibiotika

   Pokud jsou zapotřebí antibiotika?

   Účelem antibakteriálních léků je inhibice bakterií.

   Kojící matka je běžná pacientka, náchylnější k infekcím: dává dítěti mléko všechny prospěšné látky a nechává své tělo nechráněné.

   Angina s kojením, bronchitidou, cystitidou a jinými zánětlivými procesy - častým výskytem v tomto období života.

   Kdy brát antibakteriální léky?

   • akutní střevní infekce;
   • nemoci močového systému;
   • pooperační komplikace;
   • respirační onemocnění, sinusitida, zánět středního ucha, laryngitida, faryngitida bakteriální etiologie;
   • hnisavá mastitida.

   Nikdy neodporujte radě lékaře - to jsou podmínky, které mohou matce ohrozit život..

   Škodlivé antibiotikum při kojení

   Léky pro kojení jsou pro dítě nebezpečné. Co přesně je jejich újma?

   1. Alergické reakce zpožděného a okamžitého typu. To je důležité vzít v úvahu, zejména pokud je dítě mladší než jeden rok (koneckonců, toto období, střevo, skrz které se vstřebávají všechny látky, není úplně vyvinuto a většina alergenů prochází do krve dítěte).
   2. Akumulace v těle a toxické účinky na orgány močového systému.
   3. Škodlivé účinky na kosti a barvení.
   4. Změna střevní flóry (nejpravděpodobnější účinek antibiotika na kojení).
   5. Účinky na systémy a orgány, změny krevního obrazu.

   Drogy, které kojící matka bere, ovlivňují dítě, ale to jsou vzácné výjimky, nikoli pravidlo.

   Jaké léky nejsou povoleny při kojení?

   Existuje seznam antibakteriálních léků, které jsou přísně zakázány pro kojící ženy, a pokud je předepsán lékařem, je lepší přerušit hepatitidu B.

   Nemyslete si, že mámina nemoc je důvodem pro odmítnutí zdravé výživy vašeho dítěte.

   Pokud máte léčbu, můžete drobky dočasně přenést na umělou výživu: dekantovat, aby mléko nezmizelo. Po době, kdy je léčivo úplně odstraněno z krve, pokračujte v kojení znovu.

   Aby dítě neodmítlo prsa:

   • musíte si vybrat láhev s dudlíkem, který se podobá přirozenému tvaru bradavky;
   • feed on demand;
   • pokud dědic nebere kojení přes láhev s mlékem.

   kojící antibiotika

   Zakázaná antibiotika pro kojení:

   Přípravy neslučitelné s tímto procesem jsou:

   • Tetracykliny (minocyklin, tetracyklin, doxycyklin). Nepříznivě ovlivňují vývoj kostní tkáně, mají toxický účinek na systémy a orgány dítěte.
   • Linkosamidy (lincomycin). Může negativně ovlivnit střevní mikroflóru, vést k průjmu a drozdu; může poškodit sliznici a způsobit krvácení.
   • Fluorochinolony (Ciprofloxacin, Ciprolet, Norfloxacin a další). Vyhněte se jim kvůli teoretickému riziku artropatie..
   • Sulfanilamidy (biseptol, sulfacyl sodný). Mají toxické účinky na orgány a tkáně drobků, zejména mohou narušit játra. Je třeba se jim vyhnout u kojenců s hyperbilirubinemií nebo nedostatkem glukózy-6-fosfát dehydrogenázy.
   • Aminoglykosidy (gentamicin, netromycin). Návod k použití říká, že při provádění tohoto léku by mělo být GV přerušeno - a ne nadarmo. Přestože v malém množství pronikají do mateřského mléka, mohou mít toxické účinky na dítě, ovlivňují ledviny, zrakové a sluchové orgány.

   Povolená antibiotika pro kojení.

   Vždy se obraťte na kompetentního specialistu a neléčte se sami. Rady sousedů a přítelkyň, které užívaly nějaké léky, by neměly být poslouchány - tito lidé nebudou odpovídat za důsledky jejich užívání.!

   Mezi zvolenými drogami:

   Makrolidy (Azithromycin, Clarithromycin).

   Jsou považovány za bezpečné, ale změna střevní flóry, průjem u dítěte je možná. Nedoporučuje se brát tyto prostředky v prvním měsíci po narození dítěte.

   Peniciliny (amoxicilin, flemoxin solutab).

   Považováno za bezpečné. Poznámka: Ačkoli se kombinace amoxicilin / kyselina klavulanová běžně používá během kojení, nejsou zveřejněny žádné údaje o bezpečnosti kyseliny klavulanové.

   Cefalosporiny (Ceftriaxin, Cefipim).

   Jsou považovány za relativně bezpečné, což je ovlivněno nízkým přenosem na mléko. Cefalosporiny třetí generace však mají větší potenciál pro změnu střevní flóry..

   Přínos užívání léku pro matku by měl být vyšší než poškození, které způsobí dítěti. To znamená, že byste neměli brát antibiotikum během kojení „jen pro případ“ nebo pro prevenci.

   Pravidla pro užívání antibiotik.

   1. Sledujte reakci vašeho dítěte na příjem antibiotik. Pokud se objeví uvolněná stolice, zvracení, vyrážky na kůži a sliznicích, vyhledejte lékařskou pomoc a upravte léčbu.
   2. Přísně dodržujte gramatiku léku - snížení dávky vás pouze poškodí a lék se stále dostane do mléka.
   3. Pokuste se pít antibiotikum ihned po krmení - takže bude čas do dalšího, aby se koncentrace látky v krvi snížila.
   4. Pijte tabletu se spoustou vody - takto se lépe rozpustí a začne jednat rychleji.
   5. Pokud užíváte skupinu léků a přerušujete hepatitidu B, věnujte pozornost době, kdy je antibiotikum odebráno z těla - u některých to trvá 1–2 dny, u jiných to trvá 6–7 dní! Nepřestávejte vyjadřovat a pít více čisté vody.

   Pozor: článek je pouze informativní. U všech otázek vždy konzultujte pouze s odborníkem, nedůvěřujte názorům čtenářů fór na internetu.

   Kojení Antibiotika

   Příjem antibakteriálních látek během laktace

   Kojení zahrnuje odmítnutí mnoha chutí potravin, ne příliš zdravých potravin a léčiv, protože veškerá tato „chemie“ v jedné nebo druhé koncentraci přechází do mateřského mléka a způsobuje přinejmenším problémy se střevy u dítěte. Existují však situace, kdy nelze vyloučit použití antibakteriálních látek. Jaká bezpečná antibiotika existují během kojení, je možné se jim vyhnout a jaké léky nemohou kojící matky použít??

   Přijetí antibakteriálních látek v tomto životním období ženy je možné. Ale před pitím pilulek se musíte ujistit, že jsou kompatibilní s kojením, nepoškozují tělo dítěte. Každopádně opravdu potřebujete antibiotika. V mimosezóně a v zimě se antibakteriální léky často užívají pro akutní respirační infekce, akutní respirační virové infekce, tj. Virová onemocnění, když jsou k ničemu. Antibiotika pro kojící matky, které mají preventivní účel, o to více se nestojí za to vzít.

   Pokud vám lékař předepsal lék takového jednání z důvodu bolestí v krku, s odkazem na bolest v krku, nebuďte líní a objasněte otázku. Pokud je bolest v krku virové povahy, tyto léky nepomohou rychleji se zotavit. Antibiotika na anginu pectoris během kojení, a nejen na ni, jsou předepisována pouze v případě, že v krku jsou patogenní mikroorganismy - streptokoky, které způsobují anginu pectoris. Zde je lze porazit antibakteriálními látkami. Důsledky užívání antibiotik během kojení jsou negativní nejen pro dítě, ale také pro matku. Střevní podráždění, průjem a kandidóza - projev plísňového onemocnění, například ve formě tzv. Drozdu..

   Chcete-li zjistit, co je vaše bolest v krku, musíte projít nátěr z krku. Pokud je vše čisté, postupujte podle níže uvedených doporučení.

   Co můžete kojit

   1. Spousta teplého nápoje. Můžete tak snížit nízkou teplotu, chránit se před dehydratací v případě tepla. Teplý nápoj pomáhá nosu lépe dýchat při nachlazení, čistí jej. A k pití je také dobré pití tekutin - bude produkováno více mléka..

   2. Užívání antipyretik. S účinnými látkami paracetamol a ibuprofen. Jsou povoleny s kojením. Podávají se v malých dávkách v případě tepla a bolesti, a to i novorozeným dětem. Ale snížit teplotu pod 38-38,5 stupňů to nestojí. To brání imunitnímu systému v boji proti nemoci..

   3. Kloktání. To je dobrý způsob, jak se alespoň dočasně zbavit nepříjemného tikání. Můžete použít výplachy bylinných odvarů, roztok furatsiliny nebo antiseptikum - chlorhexidin nebo miramistin, například.

   4. V případě rýmy - mytí nosu fyziologickým roztokem a užívání vazokonstrikčních léků.

   Přijatelná a zakázaná antibiotika pro GI

   Pokud se však antibakteriální látky nemohou obejít, je třeba dodržovat následující doporučení.

   1. Pokud lék nelze použít při kojení dítěte a nechcete ztratit laktaci, během léčby každé tři hodiny exprimujte obě prsa. A nalijeme mléko. Poté na konci léčby obnovíte předchozí objem mléka, nebo dokonce více, za několik dní. Hlavní věc je, že dítě, které vyzkoušelo krmení lahví, neodmítá dále kojit.

   2. I když jsou předepsána antibiotika kompatibilní s kojením, poraďte se se svým lékařem nebo návodem k danému léku, kdy je v krvi (a tedy v mléce) dodržena maximální koncentrace léku. A zkuste krmit dítě v tuto chvíli. Expresní mléko po injekci nebo pilule není nutné. Samotný lék „opustí“ mléko.

   3. Pokud dáte dítěti doplňkové potraviny, pak ve dnech léčby, pokud budete pokračovat v kojení, nenabízejte mu nové produkty ani jídla. Nepřetěžujte jeho trávicí systém.

   4. Pokud má dítě těžký průjem, vyrážku na kůži nebo jiné nepříjemné reakce, možná budete muset použít doporučení číslo jedna.

   Pro informaci: některá antibiotika povolená během kojení:

   • Oxacillin;
   • Piperacilin;
   • Ticarcillin;
   • Cefadroxil;
   • Amoxicilin.
   • Doxycyklin;
   • Tetracyklin;
   • Kyselina nalidixová.

   Je možné kojit, pokud byla předepsána antibiotika, jejichž bezpečnost není spolehlivá? Nestojí to za to, je lepší zvolit jinou drogu. Naštěstí je výběr antibakteriálních léků nyní velmi široký..

   Jaká antibiotika lze brát pro hepatitidu B, přehled schválených léků a pokynů

   Často se stává, že kojící matka musí brát léky. V některých případech stačí jeden lék, v jiném je nutná zdlouhavá léčba, vše záleží na složitosti nemoci. Jaká antibiotika lze užívat s hepatitidou B, aby nedošlo k poškození dítěte, jeho indikacím a kontraindikacím?

   V jakých případech se antibiotika používají pro HB?

   Kojení je důležitý fyziologický proces, během kterého matka dává dítěti všechny živiny, přičemž tělo nechává bez ochrany. V tuto chvíli může žena chytit nachlazení, bolest v krku, bronchitidu.

   Lékaři doporučují užívat antibiotika pro:

   • akutní střevní infekce;
   • hnisavá mastitida;
   • pooperační komplikace;
   • sinusitida, laryngitida, bakteriální etiologie, faryngitida;
   • nemoci močových cest.

   Neodolávejte doporučením lékařů, jinak můžete nemoc vyléčit a změní se na chronickou formu.

   Vliv antibiotik na dítě

   Míra vlivu použitého léčiva může být určena přečtením pokynů a získáním rady od pediatra.

   Faktory, které zvyšují účinek antibiotik na tělo dítěte:

   1. Individuální nesnášenlivost léku matkou nebo dítětem, vedlejší účinky.
   2. Úroveň toxicity složení léčiva.
   3. Možnost alergií.
   4. Kompatibilita nebo nekompatibilita s laktací.
   5. Na jaké období se lék vylučuje z matky.

   Pokud se kojící matka rozhodla užívat léky, je nutné koordinovat činnost s lékařem, pečlivě si prostudujte pokyny, aby užívání antibiotik nepoškozovalo tělo dítěte. Měli byste se také poradit se svým lékařem o tom, jak správně pokračovat v kojení po antibiotikach..

   Schválená léčiva pro laktaci

   Existují antibiotika kompatibilní s kojením. To znamená, že když jsou přijaty, vstupují do mateřského mléka do malé míry a nepoškozují malé tělo.

   Penicilin a jeho deriváty

   Jedná se o přijatelná léčiva proti hepatitidě B, jmenování je v případě potřeby předepsáno lékařem. Můžete pít, ale při užívání je důležité sledovat reakci těla. Mezi negativní faktory patří alergické reakce a průjem..

   Ampicilin

   Lékaři povolují ampicilin, když je antibiotikum potřebné pro zdraví matky, a jeho přínosy převyšují potenciální riziko pro dítě. Malá množství léčiva se vstřebává do mléka..

   Někdy je rozhodnuto přestat kojit během užívání ampicilinu a přenést dítě na umělé krmení.

   Amoxicilin

   Lék je povolen během HB bez zastavení kojení, protože množství léčiva, které přechází do mateřského mléka, je pod normou povolenou pro léčbu kojenců. U některých dětí však může způsobit plenkovou dermatitidu, průjem a kandidátní stomatitidu..

   Oxacillin

   Je předepsán pro cystitidu, cholecystitidu, sinusitidu. Účel léku je možný pouze v případě potřeby. Oxacillin se dostane do mateřského mléka v malém množství, ale při předepisování léku vám lékař může doporučit, abyste dítě přenesli do směsí.

   Flemoklav Solutab

   Při provádění studií nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky léku na tělo dítěte.

   Cefalosporinová skupina

   Drogy této skupiny, cefalosporiny, nejsou toxické pro matku a dítě. Během kojení neovlivňují dítě. Při jeho užívání je však důležité vědět, že narušují vstřebávání vápníku, vitamínu D, K. Nedostatek těchto látek vede ke snížení krevní srážlivosti a může dojít ke krvácení..

   Cefazolin

   Lék může být předepsán na infekční léze dolních a horních cest dýchacích, onemocnění žlučníku a močového měchýře, s mastitidou, ORL onemocnění.

   Cefuroxim

   Účel této drogy je možný pouze tehdy, pokud zdravotní přínosy ženy převáží možné riziko expozice dítěte. Indikace k přijetí jsou ORL, cystitida, pyelonefritida. Při vředu je třeba postupovat opatrně..

   Cefotaxime

   Má baktericidní, antimikrobiální účinek. Je předepsán pro infekční onemocnění horních a dolních cest dýchacích, infekce pánve, kostí a kloubů. V mateřském mléce lze pozorovat mírnou koncentraci účinné látky..

   Cefepim

   Antibakteriální činidlo má baktericidní účinek. Je předepsán k léčbě pneumonie, onemocnění způsobených infekcemi.

   Makrolidy

   Při užívání antibiotik proti hepatitidě B v mateřském mléce je pozorována zvýšená koncentrace složek, které dítě nezpůsobují, ale nepůsobí na dítě příliš. Kapky, tablety jsou předepsány, pokud je matka alergická na cefalosporiny a přípravky skupiny penicilinů.

   Erythromycin

   Při poškození ledvin a jater je třeba postupovat opatrně. Pokud je to možné, doporučuje se přenést dítě na umělé krmení..

   Josamycin

   Je předepsán pro perorální podání u infekčních a zánětlivých onemocnění: záškrtu, ORL, pneumonie, bronchitidy, infekčních kožních lézí.

   Clarithromycin

   Vliv složek obsažených na těle dítěte s hepatitidou B nebyl studován, takže při předepisování léku se doporučuje ukončit laktaci.

   Spiramycin

   I přes nízké dávky proniknutí do mateřského mléka je použití antibiotik pro hepatitidu B indikováno pouze v případě potenciálního prospěchu pro ženu. Je vhodné krmit dítě směsí.

   Azithromycin

   K dispozici v tabletách nebo kapslích. Při užívání antibiotik je vhodné přenést dítě na umělé krmení.

   Roxithromycin

   Je předepsán pro choroby infekční povahy. Účinná látka přechází do mateřského mléka.

   Jak brát antibiotika kojení?

   Pro odstranění vedlejších účinků při užívání antibiotik je důležité:

   1. Neléčte sami. Lékař by měl předepsat vhodný lék..
   2. Pravidla pro užívání antibiotik. Doporučuje se užívat léky během kojení nebo bezprostředně po něm, aby se prodloužil interval expozice léku mezi krmivy.

   Je nemožné upravit dávkování léčiva samostatně, protože snížení dávky může být při léčbě nemoci neúčinné..

   Léky, které byste neměli užívat

   Některé léky jsou kontraindikovány k perorálnímu podávání během kojení, protože mohou mít negativní vliv na tělo dítěte, dokonce mohou vést k postižení.

   Například chloramfenikol, pronikající do těla novorozence, ovlivňuje mozek. Sumamed může způsobit řadu onemocnění trávicího, endokrinního, vylučovacího a imunitního systému. Furazolidon, Bioparox, může způsobit nevolnost, zvracení, bolesti hlavy.

   Lékař by měl předepsat antibiotika pro kojení. Pouze v tomto případě se můžete vyhnout negativním účinkům léků na tělo dítěte.

Články O Neplodnosti