Hlavní Testy

Seznam antibiotik povolených během těhotenství: 1 trimestr

Každá těhotná žena je při nošení dítěte schopna podstoupit řadu různých závažných infekčních chorob v různých stádiích.

Žádná žena není imunní proti podobné sérii nemocí, které musí být léčeny antibiotiky. Pro vývoj plodu je hlavní trimestr těhotenství hlavní.

Během tohoto období se v embryi vytvoří všechny životně důležité orgány a systémy:

 • Páteř.
 • Srdce.
 • Mozek.
 • Plíce.
 • Zažívací ústrojí.
 • Oběhový systém.
 • Sval.

Proto se během prvních 12 týdnů těhotenství musíte chránit před negativními faktory prostředí a brát léky. Aby se zabránilo rozvoji závažných abnormalit plodu.

Příslušný lékař nikdy nedovolí použití antibiotik k léčbě, pokud neexistují vážné důvody k obavám. Jsou oprávněni užívat pouze v naléhavých případech pro závažné choroby.

Tyto zahrnují:

 • Pneumonie, tuberkulóza, těžká onemocnění dýchacích cest.
 • Nemoci ledvin a močového ústrojí, pyelonefritida, cystitida.
 • Otrava krve.
 • Střevní infekční nemoci.
 • Chlamydia.

Užívání jakýchkoli léků a stanovení dávky je povoleno pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře.

Existuje seznam léků, které lze užívat v prvních týdnech těhotenství:

 1. Amoxiclav, Amoxicillin. Průnik placentou k embryu, aniž by to ovlivnilo jeho vývoj. Snadno a rychle se vylučuje urogenitálním traktem.
 2. Cefazolin. Proniká plodem placentou v malých dávkách, čímž nevyvolává negativní účinek. Jeho použití je povoleno v raných fázích..
 3. Erytromycin nepřechází na plod, nemůže způsobit malformace plodu.
 4. Azithromycin nepříznivě ovlivňuje vývoj a tvorbu dítěte, vede k jeho smrti. Ošetřující lékař ji předepisuje velmi zřídka, v závažných případech.

2 trimestru

Během 2. trimestru těhotné ženy chrání placenta plod před viry, nemocemi a negativními účinky užívání léků.

V této době už dítě vytvořilo všechny orgány. Jejich používání by však mělo být bráno vážně, aby nedošlo k odchylkám dítěte.

2 trimestr je příznivější období pro užívání antibiotik. Seznam povolených obsahuje:

Pouze předepsaný lékař může předepsat tyto léky a předepsat předepsané dávkování po provedení testu.

Existují širokospektrá antibiotika, metronidazol. Ve vzácných a závažných případech by se mělo brát striktně podle pokynů odborníka..

Obsahuje látky, které mohou způsobit abnormality ve vývoji plodu..

Existuje seznam léků, které jsou předepsány ve 2. trimestru těhotenství pro těžká onemocnění, vypočítávající individuální dávku:

Tento seznam léků může mít negativní vliv na vývoj dítěte. Je dovoleno je striktně brát se souhlasem lékaře.

3 trimestru

Ve třetím trimestru těhotenství již dítě vytvořilo všechny orgány, roste a plně se vyvíjí.

V této fázi těhotenství mohou antibiotika předepisovat pouze specialisté a předepisovat pro ně konkrétní dávku.

Ve 3. trimestru je možné použít:

Existují léky, které mohou být použity ve třetím trimestru před začátkem těhotenství 37-38 týdnů:

Bezpečná antibiotika v časném těhotenství

Zvažte v tabulce seznam povolených drog v raných stádiích:

Gestační věkSeznam drog
1 trimestrPenicilin, erythromycin, cefalosporin
2 trimestruPenicilin, erythromycin, Metrogil, Gentamicin
3 trimestruErythromycin, Penicilin, Metronidazol, Gentamicin, Azithromycin

Ve 2. trimestru se seznam léků zvyšuje. Jsou také přijímány pod dohledem odborníků..

Penicilinové přípravky mohou pronikat placentou do plodu, ale nepoškozují ji. Po použití se mohou objevit alergické reakce. Jmenován brzy.

Cefalosporiny jsou v extrémních případech předepsány ženě, pokud existuje alergie na jiné léky. Snadno a rychle se vylučuje.

Během podávání Macrolidu vstupuje do oběhového systému dítěte pouze malá část složek. Neovlivňují však vývoj vrozené malformace nebo patologie plodu..

Důsledky užívání zakázaných antibiotik

Mezi drogami je seznam zakázaných antibiotik, zejména v 1. trimestru těhotenství.

Před jejich předepsáním ženám provádí lékař řadu studií a pouze v kritických případech individuálně předepisuje dávkování.

Zakázaná antibiotika jsou schopna vyvolat spontánní potrat u žen, které mají dítě, rozvíjejí se patologie plodu.

Seznamte se se seznamem zakázaných léčivých přípravků a jejich důsledky po užití:

 1. Gentamicin způsobuje sluchové postižení dítěte a tvoří hluchotu.
 2. Tetracyklin může způsobit otravu plodu játrem plodu, jeho toxické látky se hromadí v kostních tkáních, poškozují zubní sklovinu.
 3. Tsiprolet a Nolitsin ničí klouby plodu v jakékoli fázi těhotenství.
 4. Chloramfenikol nepříznivě ovlivňuje kostní dřeň embrya a oběhového systému.
 5. Dioxidin vyvíjí mutace a defekty dítěte, přispívá k jeho pomalému vývoji.
 6. Biseptol negativně ovlivňuje dítě, způsobuje vrozené vady a patologie.

Povolená a zakázaná antibiotika během těhotenství

Užívání většiny léků, zejména antibiotik, je během těhotenství vysoce nežádoucí. Protože mnoho z nich je schopno vstoupit do plodu přes placentu, což negativně ovlivňuje jeho vývoj a růst. Někdy však existují situace, kdy užívání léků, zejména antibiotik, je prostě zásadní.

Užívání některých antibiotik během těhotenství je přísně kontraindikováno, protože může způsobit poruchy vývoje plodu. Je obzvláště nebezpečné brát je v raných stadiích těhotenství (první trimestr), když jsou položeny všechny systémy a orgány budoucího dítěte..

Těhotenství významně oslabuje imunitu ženy, což způsobuje zhoršení stávajících chronických chorob a vede k nejzávažnějšímu průběhu mnoha nemocí, což nutí lékaře předepisovat antimikrobiální látky. V některých případech je musí žena brát téměř všech 9 měsíců (chronická pyelonefritida).

Antibiotika během těhotenství jsou předepisována pouze lékařem a podle přísných indikací.

Zakázaná antibiotika

 • Tetracyklin, doxycyklin. Mohou proniknout plotem přes placentu, kde se hromadí v pupenech a kostech zubů a narušují mineralizaci. Také negativně ovlivňují játra..
 • Phloxal, Nolitsin, Abactal, Ciprolet, Ciprofloxacin. V průběhu studií bylo zjištěno, že tato antibiotika poškozují klouby plodu. Studie na zvířatech.
 • Clarithromycin (Klabaks, Klacid, Fromilide). Toxický.
 • Midecamycin, roxithromycin (Rulid, Macropen). Toxický pro plod. U těhotných žen nebyly provedeny žádné testy.
 • Aminoglykosidy (streptomycin, tobramycin, kanamycin). Mohou projít placentou, mají negativní vliv na vnitřní ucho a ledviny a mohou u dítěte způsobit hluchotu.
 • Furazidin (Furagin, Furamag), Nifuroxazid (Enterofuril, Ersefuril). Antibiotika mají škodlivé účinky na nenarozené dítě.
 • Chloramfenikol (syntetomycin, chloramfenikol). Proniká fetálním tělem placentou ve vysoké koncentraci, což způsobuje narušení vývoje kostní dřeně a buněčného dělení. Obzvláště nebezpečné je užívání těchto léků v pozdním těhotenství.
 • Dioxidin (Dichinoxid). Toto antibiotikum je během těhotenství zakázáno kvůli toxickým a mutagenním účinkům na plod u zvířete.
 • Co-trimoxazol (Biseptol, Groseptol, Bactrim). Proniká plodem ve vysokých koncentracích placentou, což má negativní vliv na jeho vývoj.
 • Trimethoprim. Zpomaluje růst plodu, zvyšuje riziko srdečních vad a vrozených malformací.

Platí v extrémních případech

 • Azithromycin (Sumamed, Hemomycin, Zi-faktor, Zitrolid). Tato antibiotika se používají pouze jako poslední možnost, například s chlamydiální infekcí během těhotenství.
 • Nitrofurantoin (furadonin). Může být použit pouze ve druhém trimestru těhotenství.
 • Metronidazol (Flagil, Klion, Metrogil, Trichopolum). Je zakázáno užívat v prvním trimestru, protože to může vyvolat vývoj vad končetin, mozku a genitálií plodu. Použití těchto antibiotik ve druhém a třetím trimestru je přijatelné, ale pouze ve zvláště extrémních případech.
 • Gentamicin. Je povoleno použít pouze ze zdravotních důvodů a v přesně vypočtené dávce. Při předávkování antibiotikem je rýže narozením dítěte hluchá.

Bezpečný

Zvažte, jaká antibiotika lze během těhotenství užívat:

 • Penicilin a jeho analogy (Amoxiclav, Amoxicillin, Ampicillin). Mohou projít placentární bariérou, ale nemají škodlivý účinek na plod. Vylučuje se zrychlenou rychlostí ledvinami.
 • Cefalexin, Cefazolin, Cefepim, Cefixime (Suprax), Ceftriaxon, Cefotaxime, Cefuroxim, Cefoperazon, Ceftazidime. Projděte placentární bariérou v malé koncentraci. Žádné nepříznivé účinky na plod.
 • Erythromycin, Spiramycin (Rovamycin), Josamycin (Vilprafen). Pronikněte placentou v nízkých koncentracích, aniž byste způsobili vrozené vady nebo abnormality ve vývoji plodu..

Absolutně jakékoli antimikrobiální lék je účinná látka, takže ji nelze užívat bez konzultace s lékařem. Pokud během užívání antibiotika dojde k nepříjemným pocitům nebo viditelným vedlejším účinkům, měli byste je okamžitě zastavit a navštívit lékaře.

Antibiotika během těhotenství

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Mnoho žen, které očekávají narození dítěte, se zajímá o tuto otázku, je možné používat antibiotika během těhotenství? Odpověď na tuto otázku není zcela jasná: ano a ne.

Mezi obrovským seznamem existujících antibiotik je dostatek léčiv, které jsou schváleny pro použití v období porodu dítěte, protože jejich účinek na embryo není nebezpečný. Existují však také léky, které musí být zlikvidovány..

Měli byste se také vyvarovat neracionálního užívání antibakteriálních léků a užívat je bez zvláštních potřeb: například nachlazení nebo SARS.

Indikace na antibiotika během těhotenství

Použití antibiotik během těhotenství by mělo být zcela odůvodněné a vhodné. Je nepřijatelné používat antibiotika pro profylaktické účely během těhotenství a také je užívat bez lékařského předpisu nebo měnit dávku a frekvenci užívání léku.

Antibiotika proti pyelonefritidě během těhotenství

Pyelonefritida se u žen často vyskytuje právě během těhotenství, což je usnadněno velkým zatížením ledvinového systému. Postupy léčby tohoto onemocnění by neměly být odkládány..

Lékař obvykle předepisuje antispasmodická, analgetická, antiseptická činidla a antibiotika ze seznamu schváleného pro těhotné ženy. Jedná se o ampicilin, methicilin, kanamycin, léky skupiny cefalosporinů. Antimikrobiální terapie pyelonefritidy by měla být prováděna v nemocnici pod dohledem lékaře.

Antibiotika proti sinusitidě během těhotenství

Sinusitida není nemoc, která ovlivňuje výsledek těhotenství, ale dává ženě mnoho nepohodlí. U tohoto onemocnění nejsou antibiotika vždy předepisována: někdy stačí obnovit normální dýchání a zajistit průchod sliznic z dutin. Z antibiotik může být amoxicilin dobře předepsán, pokud je jeho použití oprávněné.

Antibiotika pro polyhydramniá

Polyhydramnios je, když množství plodové vody překročí přijatelné hodnoty. Tento stav je často vyvolán infekčními nebo virovými patologiemi zahrnujícími chlamydie, bakterie mykoplazmy, cytomegalovirus. Pokud je polyhydramnium způsobeno infekčním činidlem, nelze se vyhnout antibiotické terapii, jinak to může být riziko fetální infekce..

Antibiotika proti cystitidě během těhotenství

Zánětlivá reakce v močovém měchýři během těhotenství je nebezpečná, protože proces může snadno jít do dělohy a významně komplikovat nebo poškodit průběh těhotenství. Těhotným ženám s cystitidou se zpravidla předepisuje pouze jedno ze dvou povolených léků - amoxiclav a monural. Posledně jmenované je nejvýhodnější kvůli šíři spektra působení a účinnosti nástroje.

Antibiotikum pro kašel během těhotenství

Kašel je příznak nemoci (virové, alergické a jen občas infekční). Proto antibiotika pro kašel nejsou vždy nezbytná. Pokud je kašel následkem bakteriální bronchitidy nebo pneumonie - v takových případech je použití antibiotické terapie oprávněné. Lék předepisuje lékař s přihlédnutím k citlivosti flóry patogenu na antibiotika.

Jaká antibiotika jsou možná během těhotenství?

Nejprve si musíte uvědomit, že nákup a užívání léků samostatně bez konzultace s lékařem není kategoricky přípustné. To platí zejména pro období těhotenství.

Mezi přijatelné léky patří léky, které lze brát po celou dobu porodu dítěte, nebo pouze k určitým datům.

Antibiotika povolená během těhotenství:

 • série penicilinů (neovlivňují negativně kvalitu a vývoj embrya). Tato řada zahrnuje léky ampicilin, oxacillin, amoxicilin, ampiox atd.
 • série cefalosporinů (mají tendenci pronikat placentární bariérou, ale nemají toxické účinky na nenarozené dítě). Cefalosporiny by měly zahrnovat ceftriaxon, suprax, cefazolin;
 • makrolidová řada (v některých případech povolená během těhotenství, podle uvážení lékaře). Jedná se o léky, jako je erythromycin, oleandomycin, roxithromycin, telithromycin, azithromycin (sumamed) atd.;
 • aminoglykosidová řada (gentamicin). Používá se pouze ve velmi závažných případech s povinným přísným výpočtem dávky léku. V případě nedodržení dávek a nekontrolovaného použití může u dítěte vyvolat poškození sluchu.

Vliv antibiotik na těhotenství

Bohužel nemoci vždy přicházejí v době, kdy je nejméně očekáváte. A dokonce i při porodu dítěte, kdy je mimořádně nežádoucí onemocnět a užívat léky, musíte se poradit s lékařem a použít antibiotickou terapii.

Antibakteriální léčiva mohou mít kromě terapeutických účinků také nežádoucí účinek. Každý zná toxický účinek léků na játra, střevní mikroflóru a imunitní obranu. To vše může ovlivnit celkové zdraví těhotné ženy..

Účinek antimikrobiální terapie na embryo do značné míry závisí na období těhotenství, protože závisí na tom, do jaké míry je plod chráněn před účinky negativních faktorů. Antibiotika v časném těhotenství jsou nebezpečná, protože v tomto období embryo dosud nemá takovou úroveň ochrany, jakou může placenta poskytnout. Proto se jakékoli látky, užitečné i ne velmi, nevyhnutelně dostanou k formujícímu plodu.

Antibiotika v prvních týdnech těhotenství by měla být předepisována pouze lékařem kompetentním v otázkách užívání léků těhotnými ženami. Pravda, někdy se stává, že žena bere antibiotika v prvních dnech těhotenství, aniž by měla podezření na její „zajímavý“ stav. Prvními dny jsou období oplodnění vajíčka a implantace vajíčka. Pokud se toho obáváte, v takových případech nebude zbytečné konzultovat lékaře a provést několik ultrazvukových vyšetření, a také provést hCG a zjistit, zda není narušena dynamika procesu..

V zásadě je možné užívat antibiotika v pozdním těhotenství, protože v této fázi je plod již vytvořen, je dostatečně chráněn placentární bariérou. Existují však léky, které snadno pronikají touto bariérou a poškozují dítě. Proto by výběr nezbytného antibiotika měl provádět odborník.

Podívejme se na možnost použití antibakteriálních léků ve fázích:

Antibiotika v prvním trimestru těhotenství

I trimestr - začátek narození nové osoby, tvorba tkání a systémů embrya. V této fázi není dítě ještě zcela chráněno a jakýkoli lék mu může způsobit nenapravitelné poškození. Z tohoto důvodu je většina léčiv, včetně antibakteriálních, zakázána.

Antibiotika ve 2. trimestru těhotenství

V této fázi jsou již identifikovány základní orgánové systémy embrya. II trimestr - to je fáze vývoje mozku a reprodukčního systému, nejlepší čas pro použití povolených antibiotik. Plod během tohoto období je již zcela nezávislý a je schopen se sám chránit.

Antibiotika ve 3. trimestru těhotenství

III. Trimestr - dítě je již prakticky formováno, nyní se jeho orgány a systémy jen vylepšují. V tomto období můžete užívat antibakteriální léky ze seznamu léčivých přípravků povolených během těhotenství, abyste nevyvolávali výskyt patologií a vývojových abnormalit u dítěte.

Antibiotika různých skupin během těhotenství

Penicilinová antibiotika v těhotenství je jedním z nejznámějších a běžných na světě. Mají poměrně širokou škálu účinků, navíc se během těhotenství často a všeobecně používají. Mezi takové léky patří ampicilin, amoxicilin, amoxiclav, oxamp a některé další..

Amoxiclav v těhotenství je kombinované antibiotikum sestávající z amoxicilinu a kyseliny klavulonové. Lék je během těhotenství považován za jeden z nejbezpečnějších antimikrobiálních látek. Může být předepsán pro orální nebo injekční použití..

Ceftriaxon v těhotenství je silné antibiotikum, které ničí i ty patogeny, které jsou rezistentní na jiné antimikrobiální látky. Používá se častěji v druhé polovině těhotenství a používá se ve formě intramuskulárních injekcí denně. Ceftriaxon se používá k infekcím genitourinárního systému, dýchacích cest a zažívacího traktu, kožních integumentů.

Vilprafen během těhotenství se používá pro bakteriální infekční onemocnění, zejména urogenitální. Nejčastěji se používá při léčbě ureaplasmy: tato patologie je extrémně nebezpečná pro těhotnou ženu i její dítě.

Cefazolin v těhotenství se používá pouze v případě přísných indikací u těhotné ženy a pouze od druhého trimestru těhotenství. Používá se k léčbě pneumonie, osteomyelitidy, infekcí kloubů a kosterního systému, kůže, močových cest.

Amoxicilin v těhotenství je antibiotikum penicilin, nemá toxický účinek na játra, nevyvolává abnormality plodu. Aktivně se používá během těhotenství k léčbě sinusitidy, bronchitidy, pneumonie, pyelonefritidy, lymfadenitidy.

Cefotaxim během těhotenství je cefalosporinové antibiotikum, které není určeno k použití během těhotenství.

Linex během těhotenství po antibiotika

Jak víte, antibiotika nepříznivě neovlivňují stav střevní mikroflóry a dlouhodobé užívání drog je pro něj zvláště škodlivé. Poruchy stolice, bolesti břicha, plynatost, poruchy trávení - to jsou projevy dysbiózy. Aby se předešlo rozvoji takového stavu, je nutné před přijetím antibiotik projednat s lékařem možnost užívání léků, které normalizují střevní flóru. Mezi tyto léky patří Linex, účinný a bezpečný lék během těhotenství. Obsahuje bifidobakterie, laktobacily, enterokoky, obnovuje prospěšnou mikroflóru a udržuje imunitu těla. Lék je dobře snášen, nemá žádné vedlejší účinky a kontraindikace (s výjimkou nesnášenlivosti laktózy).

Nicméně i s takovým bezpečným nástrojem, jako je Linex, byste se měli poradit s odborníkem. Možná bude ve vašem případě vhodné jiné léčivo, například bifiform, laktobacterin, acipol, enterol, bifidum-bakterin nebo eubicor..

Plánování těhotenství po antibiotikách

Před zahájením plánování těhotenství většina lékařů doporučuje léčit všechna chronická onemocnění, a to jak u nastávající matky, tak u otce, aby se během těhotenství zabránilo jejich exacerbacím. A má pravdu. Léčba takových onemocnění je však často nemožná bez kvalitní antibiotické terapie. Co dělat?

Reproduktologové často trvají na tom, že zahájení plánování by mělo být stanoveno nejdříve 2 měsíce po ukončení antibiotické terapie. Těhotenství po antibiotikách manžela lze naplánovat nejdříve o tři měsíce později. Proč? Antibakteriální léky neovlivňují nejlépe stav spermatoz: jejich struktura a struktura jsou narušeny, existuje riziko rozvoje narušení embryonálního vývoje. Je důležité, aby před počátkem takové změněné spermie opustily tělo a aktualizace mužských spermií bude trvat jen 2,5–3 měsíce..

Některé typy antibiotik nemusí mít vliv na kvalitu spermií: situaci konzultujte s reproduktologem..

Může být těhotenský test s antibiotiky špatný? Rozhodně ne, testovací indikátory jsou nezávislé na použití antibakteriálních látek: testovací proužek reaguje na hladinu lidského HG hormonu a antibiotikum neovlivňuje hormonální pozadí. Testovací chyba může být způsobena nízkou prahovou citlivostí testovacího proužku nebo příliš brzy na testování..

Lékaři během těhotenství nezavádějí žádné léky. Pokud však lékař předepsal antibiotika během těhotenství, je to skutečně nutné. Je mnohem moudřejší léčit nebezpečnou nemoc včas, než počkat, až infekce ovlivní nenarozeného malého muže.

Povolená antibiotika během těhotenství

Během těhotenství by měla žena omezit užívání drog, kdykoli je to možné. Nastávající léky, nastávající matka riskuje nejen své zdraví, ale především zdraví svého dítěte. Existují však situace, kdy je nutné léky. Nejčastěji je nutné užívat antibakteriální látky. Je možné používat antibiotika během těhotenství? Tato otázka vyžaduje velmi pečlivý a kompetentní přístup. Zkusme na to přijít..

Je možné používat antibiotika během těhotenství?

Antibakteriální léčiva se používají k léčbě bakteriálních infekcí. Je třeba si uvědomit, že tyto prostředky neovlivňují viry, nejsou léky proti bolesti a antipyretika. Kromě toho antibiotika nejsou vůbec neškodnými léky, které mají mnoho kontraindikací a mohou mít mnoho vedlejších účinků. Můžete je tedy užívat pouze podle pokynů lékaře.

Je zvláště důležité si to pamatovat pro ženu během těhotenství. Tělo nastávající matky během tohoto období je více oslabené a bezbranné proti různým infekcím. Kromě skutečnosti, že žena v této době často zhoršuje chronická onemocnění, stává se bezbrannou proti mnoha nachlazením, infekčním onemocněním. A často existují situace, kdy je nemožné to udělat bez lékařského ošetření. Antibiotika během těhotenství jsou nezbytná pro léčbu akutní pyelonefritidy, těžkého bolestí v krku, bronchitidy, pneumonie, těžkých střevních infekcí, hnisavých ran, popálenin. Kromě toho jsou antibiotika během těhotenství předepisována pro závažné infekční komplikace, jako je otrava krve, sepse. Ženy někdy trpí specifickými chorobami, při nichž jsou antibiotika jednoduše potřebná. Jedná se zejména o brucelózu (infekční onemocnění přenášené ze zvířat na člověka), boreliózu přenášenou klíšťaty (infekční onemocnění přenášené klíšťaty) a další choroby.

Účinek antibakteriálních léků

Antibiotika během těhotenství mají kromě terapeutického účinku mnoho negativních vedlejších účinků. Zaprvé negativně ovlivňují lidské játra, normální mikroflóru těla, významně snižují imunitu. Pro budoucí matku to může mít velmi závažné důsledky..

Účinek na plod do značné míry závisí na gestačním věku ženy.

 • Antibiotika v časném těhotenství jsou zvláště nebezpečná pro zdraví budoucího muže. Během tohoto období dochází k snášení a tvorbě tkání a orgánů plodu. Současně mateřská placenta ještě není připravena chránit dítě před pronikáním drog a jejich škodlivými účinky. Proto je většina antibiotik v časném těhotenství kontraindikována.
 • Ve druhém trimestru jsou již vytvořeny hlavní tkáně a orgány plodu. Ve fázi formace jsou mozek dítěte a genitálie. Budou se vyvíjet až do narození dítěte. Některá antibiotika jsou povolena během těhotenství druhého trimestru..
 • Ve třetím trimestru jsou povolena antibiotika mnohem širšího spektra.

V každém případě by však předpokladem užívání antibiotik během těhotenství mělo být jmenování léku lékařem. Pouze zkušený odborník si může správně zvolit antibakteriální látku, její dávkování, délku trvání léčby.

Při vývoji nejmenších vedlejších účinků by nastávající matka měla naléhavě konzultovat lékaře.

Druhy antibiotik

Všechna antibakteriální léčiva lze rozdělit do tří skupin:

 1. antibiotika, která jsou během těhotenství absolutně kontraindikována;
 2. antibiotika, která mohou těhotné ženy užívat opatrně;
 3. antibiotika, která mohou být použita během těhotenství pod dohledem lékaře.

Antibiotická léčba během těhotenství

Jaká onemocnění a stavy potřebují antibiotika během těhotenství

Antibiotická terapie je nutná, pokud existuje skutečné ohrožení zdraví nastávající matky nebo plodu. V některých případech je však léčba prováděna za účelem prevence infekčních chorob..

Antibiotika během těhotenství se používají, pokud existuje nebezpečí infekce plodu

 • patologie genitálií: chlamydie, vaginóza, trichomoniáza, syfilitická léze, kapavka;
 • poruchy dýchacího systému: různé formy sinusitidy, bronchitida, pneumonie;
 • cholecystitida;
 • krevní infekce;
 • poruchy genitourinárního systému: pyelonefritida, cystitida;
 • infekční onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • nebezpečný stav s hrozbou potratu, který je vyvolán infekčními chorobami;
 • polyhydramnios;
 • tvorba hnisavých ran, vředů s rozsáhlými lézemi kůže.

Po porodu jsou antibiotika předepisována k léčbě infekcí, které se vyskytly během porodu. Léky se často používají po císařském řezu.

Při výběru léků se bere v úvahu stav matky a dítěte, jakož i doba kojení.

Klasifikace antibiotických skupin

Antibakteriální léčiva se dělí podle nebezpečí a rizik, které účinné látky představují. Ošetřující lékař vybere na základě stupně ohrožení dítěte a matky určitý druh antibiotika.

 • Drogy skupiny A. Prostředky nepředstavují hrozbu pro matku a nenarozené dítě.
 • Skupina B. Je rozdělena do 2 typů: léky testované na zvířatech a léky, které prošly klinickým hodnocením na březích samicích a ženách. V prvním případě se vyskytly malé nežádoucí účinky, ve druhém nebyly zjištěny žádné odchylky..
 • Skupina C. Přípravky této kategorie byly testovány pouze na zvířatech. Byly zjištěny negativní reakce, které ovlivňují tvorbu plodu a mají toxický účinek..
 • Skupina D. Zjištěné negativní účinky na vývoj plodu.
 • Skupina X. Léky mají silný negativní vliv na tvorbu plodu..

Prostředky patřící do skupiny A a skupiny B jsou povoleny k použití v jakémkoli, včetně časném období porodu dítěte. Zbývající skupiny jsou zakázány, protože drogy mohou způsobovat vážné poruchy a poruchy u nenarozeného dítěte.

Nebezpečí a důsledky užívání drog

Nekontrolované užívání drog patřících do skupiny antibiotik může způsobit závažné poruchy a patologické procesy u dítěte až do smrti.

Přijímání antibiotik představuje největší riziko pro plod v prvním trimestru - v době začátku tvorby všech orgánů plodu. Riziko komplikací se proto několikrát zvyšuje.

Možné malformace plodu v prvním trimestru:

 • úplná absence jednoho z orgánů;
 • hypoplasie - ne zcela vyvinutá končetina nebo část orgánu;
 • změněné umístění těla.

Většina závažných důsledků je spojena se stádiem tvorby placenty, která plní ochranné funkce plodu a brání pronikání patogenní flóry a toxických látek. Z tohoto důvodu je užívání antibiotik ve druhém trimestru méně nebezpečné a nezpůsobuje tak závažné komplikace..

Doporučujeme však opatrně používat antibiotika v polovině těhotenství, protože v této fázi plod tvoří nervový systém, smyslové orgány a kosti.

Infekce dítěte v trimestru II a III může vést k poruchám, které lze eliminovat pouze antibiotiky.

Možné komplikace infekce:

 • nedostatečný rozvoj dítěte;
 • smrt plodu;
 • vznik vrozených infekčních lézí;
 • předčasné doručení.

Z těchto důvodů se doporučuje infekce plodu léčit antibiotiky. Lékař určuje možná rizika mezi vývojem vrozených vad u dítěte a antibiotickou terapií.

Seznam léčiv schválených k použití

Peněžní prostředky, které jsou povoleny při porodu dítěte, jsou rozděleny do tří velkých tříd: peniciliny, cefalosporiny, makrolidy.

Je třeba si uvědomit, že léčbu antibiotiky by měl předepisovat lékař, protože některá léčiva mohou způsobovat různé nežádoucí účinky, které nejsou spojeny s těhotenstvím..

Vedlejší účinky léků.

 • Potlačení prospěšné mikroflóry ve střevě, což vede k tvorbě dyspeptických poruch: nevolnost, průjem, zvracení. V některých případech se rozvíjí dysbióza..
 • Použití antibiotik může vést k narušení flóry v pochvě. To může způsobit rozvoj vaginální kandidózy nebo jiných plísňových infekcí..
 • Alergické reakce způsobené hormonálními změnami během těhotenství.

Je možné brát antibiotika během těhotenství, záleží na termínu a možných rizicích

Pouze lékař může předepsat léky skupiny A i skupiny B v závislosti na stavu nastávající matky a oprávněných rizicích.

Peniciliny během těhotenství

Přípravky obsažené ve skupině penicilinů se používají při antibiotické terapii. Prostředky se dělí na syntetické a polosyntetické a používají se k potlačení následujících typů bakterií:

 • streptokoky;
 • stafylokoky;
 • clostridia;
 • listeria;
 • enterokoky;
 • neysseries;
 • korynebakterie.

Mnoho bakterií si vyvinulo rezistenci na tuto skupinu antibiotik, což komplikuje proces hojení. Některé typy léčiv dobře zvládají stafylokokové léze, ale jsou neúčinné proti jiným infekčním patogenům..

Existuje však skupina činidel, která obsahují další složky, které neumožňují bakteriím vyvinout rezistenci. Tyto léky mohou být použity jak v raných stádiích porodu dítěte, tak později.

Léky se používají k léčbě následujících poruch:

 • poruchy ženského urogenitálního systému: cystitida, pyelonefritida;
 • infekční poškození dýchacího systému: různé formy sinusitidy, sinusitidy, pneumonie, bronchitida;
 • meningokokové infekce;
 • Salmonella náklonnost
 • infekce kůže;
 • předoperační profylaxe.

Nežádoucí účinky po použití penicilinů se mohou projevit alergickými reakcemi, bolestmi hlavy, snížením hemoglobinu nebo formou dyspeptických poruch. Podobné reakce se objevují jak při dlouhodobém používání, tak při zvýšené denní dávce.

Pokud byla těhotné ženě předepsána jiná léčiva, je třeba o tom informovat lékaře, protože peniciliny nejsou kombinovány se všemi léky.

Cefalosporinová skupina

Tato skupina zahrnuje drogy se širokým spektrem účinku. Celkem existují 4 generace fondů..

Složení léčiv je podobné penicilinům, takže v případě alergické reakce je pravděpodobnost výskytu alergie v obou skupinách velmi vysoká.

Cefalosporiny jsou dostupné ve formě injekčních roztoků a tobolek. IV generace je injekční.

Generování antibiotik.

 • I generace. Používá se k léčbě infekcí způsobených streptokoky, Escherichia coli a některými formami stafylokoků. Uvolňují se jako injekční roztok. Neovlivňují enterobakterie a pneumokoky.
 • Generace II. Vyrábí se ve formě tobolek a injekčních roztoků. Mají úzké spektrum směrovosti. Používají se v prvním trimestru pouze podle pokynů lékaře..
 • Generace III. Používá se proti většině infekčních patogenů.
 • IV generace. Působení a složení léčiv jsou podobné prostředkům třetí generace.

Ve většině případů se cefalosporiny III. Generace používají během těhotenství. Léčivé přípravky jsou účinné při léčbě infekčních lézí dýchacích cest a genitourinárního systému, jakož i meningokokových lézí, sepse, infekce pánevních orgánů a pobřišnice..

Vedlejší účinky se projevují při dyspeptických poruchách, anémii, leukopenii a alergických reakcích.

Makrolidy během těhotenství

Makrolidy se používají v různých obdobích porodu dítěte. Léky se používají při léčbě infekčních chorob spojených s poškozením ústní dutiny a zubů, dýchacích cest. Tato skupina léků je často předepisována k odstranění kožních problémů, nemocí močového ústrojí, s helikobakterií. Léky odvádějí dobrou práci s chlamydií, mykoplazmami, kapavkou, syfilisem.

Mezi vedlejší účinky patří alergické reakce, nevolnost a zvracení. Příjem makrolidu může občas vést k poškození funkce jater..

Antibiotika během těhotenství se používají v závislosti na gestačním věku a pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře. Není povoleno brát všechny druhy drog, je možné pít a které přesně - to určuje pouze lékař. Někdy rizika vedlejších účinků převyšují hrozby pro vznik plodu. V takových případech je konečné rozhodnutí o použití antibiotik ponecháno pouze na nastávající matce. To se však nevztahuje na nemoci nebezpečné pro život ženy.

Jaká antibiotika jsou možná během těhotenství

Každá budoucí maminka musí vědět, že antibiotika během těhotenství mohou způsobit nenapravitelné poškození dítěte, pokud budou přijata bez lékařského předpisu..

Tyto léky mohou ovlivnit proces porodu dítěte následujícím způsobem:

 • léky pronikají placentou;
 • mají embryotoxický účinek: ovlivňují sluchový nerv, ovlivňují pokládání zubů, funkci ledvin;
 • schopen způsobit patologický vývoj dítěte.

Bez konzultace s lékařem můžete ublížit dítěti

To je důvod, proč pouze lékař musí rozhodnout, která antibiotika mohou být použita, aby nedošlo k problémům během těhotenství. Tyto léky mohou ovlivnit pouze viry, bakterie a další patogeny, takže nejsou předepisovány na běžnou chřipku nebo nachlazení..

Kromě toho mohou být během těhotenství dívky léčeny antibiotiky pouze ve 2. a 3. trimestru. V tomto období nemají schválená léčiva škodlivý účinek na plod..

Existuje mnoho nemocí, kdy je nezbytným opatřením antibiotika během těhotenství. Tyto zahrnují.

 1. Chlamydia.
 2. Tuberkulóza.
 3. Popáleniny, hnisavé rány.
 4. Angina.
 5. Hnisavá bronchitida.
 6. Zápal plic.
 7. Pyelonefritida.

Většina antibiotik schválených pro použití během těhotenství je pro dítě bezpečná. Nezapínejte užívání těchto léků, protože pokud se onemocnění neléčí, může to nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte.

Jak již bylo zmíněno, chřipka, ARVI a ARI nejsou léčeny. Tyto léky nejsou vhodné pro snižování horečky nebo léčení rozrušení střev, ale mohou působit na různé bakterie, které jsou pro tělo nebezpečné. Přečtěte si také recenze o Doctor Moma během těhotenství a proč je Actovegin předepisován těhotným ženám.

Existují schválené léky

Antibiotika se vyrábějí ve formě tablet, roztoků, které se podávají injekcemi. Ty jsou co nejbezpečnější a nejúčinnější, protože nejsou absorbovány v žaludku. Proto během těhotenství musíte vědět, která antibiotika lze brát a která ne. Zkusme na to přijít.

Povolené drogy

V 1. trimestru těhotenství je používání antibiotik extrémně nežádoucí. Měl by je předepisovat pouze lékař v nouzových podmínkách.

Žena někdy bere drogy v prvních dnech po početí, kdy je vajíčko oplodněno, a poté začíná implantace vajíčka. Nastávající matka ještě nedochází k podezření na její stav, proto terapii nezastaví. Obecně se není čeho bát.

Je nutné vzít hCG k identifikaci možného narušení dynamiky procesu, provést několik ultrazvukových studií a konzultovat se svým lékařem.

Při těhotenství ve 3. trimestru lékař předepisuje antibiotika, pokud se bez nich neobejdete. Dítě je již vytvořeno a je chráněno silnou placentární bariérou.

Navzdory tomu byste neměli předepisovat léky pro sebe a samoléčit. To může být nebezpečné, protože pouze lékař ví, jaké dávky by měly být použity k léčbě určitého onemocnění u nastávajících matek.

Podívejme se, jaká antibiotika jsou možná během těhotenství, kdy a proč jsou předepisována.

TrimetrTitulPročprůměrná cena
2-3AmoxiclavLéčba cystitidyAsi 300 rublů
2CeftriaxonJe předepsán pro infekce kůže, zažívacího traktu, dýchacích cest, urogenitálního systému.Asi 50 rublů
2-3VilprafenJe indikován pro urogenitální infekční choroby.Asi 600 rublů
2-3CefazolinK léčbě infekcí močového systému, kůže, kostního systému, kloubů, osteomyelitidy, pneumonieAsi 60 rublů
2-3AmoxicilinPředepsáno pro lymfadenitidu, pyelonefritidu, pneumonii, bronchitidu, sinusitiduAsi 65 rublů
2-3AmpicilinJe předepsán k léčbě pyelonefritidyAsi 25 rublů

Doporučuje se pro urogenitální infekční choroby

Jaké prostředky by se neměly brát

Musíte přesně vědět, jak mohou antibiotika ovlivnit těhotenství. Nejedná se o ohroženou matku, nýbrž o své dítě, protože účinné látky léku pronikají placentou do krevního oběhu plodu a mají negativní vliv na v současnosti rostoucí orgán. Existuje seznam antibiotik, která jsou během těhotenství přísně zakázána..

 1. Doxycyklin a tetracyklin jsou schopné procházet placentou. Také se hromadí v zubních zárodcích a kostech plodu a narušují mineralizaci.
 2. Fluorochinolony (phloxal, abactal, nolicin, ciprolet, ciprofloxacin) jsou zakázány. Poškozují klouby plodu.
 3. Klarithromycin (clubax, formilid, clacid), známý svými toxickými účinky, je nebezpečný. Podobný účinek má roxithromycin, midecamycin (rulide, macropen).
 4. Aminoglizoidy (streptomycin, tobramycin, kanamycin) mohou způsobovat komplikace v ledvinách, vnitřním uchu dítěte, až do hluchoty.
 5. Nifuroxazid (enterofuril, ercefuril), furazidin (furagin, furamag) jsou známy svými potenciálně škodlivými účinky..
 6. Chloramfenikol (olazol, syntetomycin, chloramfenikol) je přísně zakázán. Vysoká koncentrace rychle prochází placentou, po které narušuje proces dělení krevních buněk, negativně ovlivňuje kostní dřeň plodu.
 7. Přestože se antioxidant používá k dezinfekci ran, je během porodu zakázán..
 8. Co-trimoxazol (groseptol, bactrim, biseptol) se skládá z trimethoprimu a sulfamethoxazolu. Pronikají placentou ve vysokých koncentracích, zpomalují růst plodu a zvyšují riziko srdečních vad a možných malformací.

Plánování dítěte po léčbě

Těhotenství po antibiotikach může probíhat docela bezpečně. Stačí dodržovat několik základních pravidel.

 1. Počkejte nějakou dobu.
 2. Dokončete vyšetření celého těla.
 3. Poraďte se s lékařem.

Lékaři doporučují léčbu chronických onemocnění před plánováním početí. Je nutné podstoupit lékovou terapii nejen pro nastávající matku, ale také pro otce. Abyste se zbavili některých bolestí, musíte vzít silnou dávku drog. Není čeho se obávat. Hlavní věc je vědět, kolik měsíců po užití antibiotik si můžete naplánovat těhotenství.

Konzultace s několika odborníky

Reproduktologové se domnívají, že k početí by mělo dojít nejméně 2 měsíce po léčbě. Pokud byla terapie předepsána manželovi, je možné naplánovat těhotenství přibližně 3 měsíce po užití antibiotik.

Faktem je, že antibakteriální látky mohou negativně ovlivnit stav spermií. Kvůli porušení jejich struktury a struktury může dojít k embryonálnímu vývoji s porušením. Změněné spermie musí opustit tělo, a to trvá asi 3 měsíce.

Současně některé léky neovlivňují spermie, proto je nutná konzultace s reproduktologem. Pokud je to možné, mělo by těhotenství po užívání antibiotik pokračovat bez předepisování léků. Pouze v případě potřeby.

Nebojte se, že těhotenský test může být po užití antibiotik nepravdivý. Testovací proužek je schopen reagovat pouze na hladinu hormonu CG a antibakteriální látky nemohou ovlivnit hormonální pozadí. Test může být mylný, pokud je gestační věk po použití antibiotika příliš malý nebo je citlivost testovacího proužku nízká.

Způsoby, jak udržet zdraví

Abyste zabránili užívání antibiotik v časných a pozdních stádiích těhotenství, musíte si udržet své zdraví, abyste se vyhnuli různým onemocněním.

Doporučení výživy.

 1. Musí mít každé ráno snídani. Snídaně by měla být vydatná a měla by zahrnovat mléčné výrobky: tvaroh, mléko, fermentované pečené mléko.
 2. Není třeba se přejídat.
 3. Jezte, stejně jako vaše tělo potřebuje dostatek.
 4. Vyhněte se spoustě těstovin a cukru..
 5. Zkuste také nahradit živočišné tuky rostlinnými tuky, minimalizovat množství spotřebované soli, smažené, uzené jídlo.

Pijte alespoň dva litry vody denně, ale nepijte jídlo s vodou. Nejlepší je pít tekutinu mezi jídly.

Přes ložisko dítěte musí tělo neustále pracovat. Pokud svaly nefungují, začnou oslabovat a zhroutit se. Kromě toho cvičení odstraní z těla jedy a toxiny a pokožka funguje jako druh čističe: škodlivé látky se vylučují potem.

Pro nastávající matky existuje zvláštní cvičení. Poraďte se s lékařem a začněte pravidelně trénovat.

Je velmi důležité věnovat pozornost procházkám na čerstvém vzduchu. Tělo by mělo přijímat co nejvíce kyslíku. Pokud je to možné, projděte se v lese, v parku, vydejte se na večerní procházky před spaním.

Pokud to finanční prostředky umožňují, pronajměte si letní dům a strávte tam co nejvíce času. To by byla perfektní volba..

Nepřetěžujte a nepřetěžujte své tělo, abyste se svého lékaře zeptali, zda během těhotenství můžete pít různá antibiotika.

Pokud jste unavení, musíte si dát přestávku. Nejezděte své tělo k vyčerpání a stresu. Musíte správně sestavit svou každodenní rutinu. Je nutné spát nejméně 7-8 hodin denně. Postel by měla být pohodlná a prádlo čisté a vysoce kvalitní. Nejlepší je v určitých časech jít spát..

Ano, během těhotenství můžete pít některá antibiotika, ale stojí za to, pokud se jejich použití vyhnete prevencí různých chorob. Zjistěte také pravdu, proč je přípravek Hofitol předepsán během těhotenství a Lizobakt ve 2. trimestru těhotenství.

O autorovi: Olga Borovikova

Antibiotika během těhotenství. Mohu brát antibiotika?

Pouze několik žen se silnou imunitou nemá během těhotenství zdravotní problémy. Devět měsíců je poměrně dlouhé období a drtivé většině nastávajících matek se onemocní více než jednou. To není překvapivé, protože organismus pracující „pro dva“ ne vždy vydrží zátěž, ochranné vlastnosti těla padají a nastávající matka se stane náchylnou k infekci.

Během těhotenství by většina léků neměla být užívána, aby nedošlo k poškození dítěte. Proto se k ošetření používají jemné přípravky připravené na bázi bylin. Co když ale patologický proces ovlivní životně důležité orgány a hrozí nebezpečnými následky? Je možné brát antibiotika během těhotenství a nepoškodit plod??

Proč jsou potřebná antibiotika?

Antibiotika jsou léky, které bojují proti patogenům a choroboplodným zárodkům. S nepříznivým účinkem na patogenní mikroorganismy nejsou antibiotika bezmocná proti patologiím virového nebo houbového původu. Kromě toho může dlouhodobé používání antibiotik způsobit plísňová onemocnění (kandidóza atd.). Bakterie, které způsobily patologii, někdy neodpovídají na antibiotikum předepsané lékařem. V tomto případě je léčebný režim upraven, je vybráno jiné léčivo.

Mělo by se také pamatovat na to, že nejen složení léku je nebezpečné, ale také nesprávně vybrané dávky a porušení doby užívání..

Jaká jsou rizika antibiotik během těhotenství??

Před několika desítkami let lidé umírali na nemoci, které jsou nyní úspěšně léčeny antibiotiky. Léky jsou nepostradatelné pro léčbu pneumonie, cholery, nemocí genitourinárního systému atd. I takové zázračné léky však mají řadu vedlejších účinků, mezi něž patří skutečnost, že spolu s patogenními bakteriemi trpí také prospěšná mikroflóra těla. Bez „ochrany“ prospěšných bakterií člověk pociťuje takové nemoci, jako je průjem, kožní vyrážky a mnoho dalších. Stává se, že prospěšná mikroflóra umírá, zatímco patogeny přežívají, což se vysvětluje rezistencí bakterií na lék známý po mnoho let.

Pravidla pro užívání antibiotik

 1. Antibiotika předepisuje pouze lékař! Neměli byste užívat antibiotika, která vaši přátelé nebo příbuzní užívají, nebo antibiotika, která vám lékař naposledy předepsal.
 2. Nemůžete zastavit léčbu dříve, než je uvedeno. Pokud nepijete dávky označené lékařem, rozhodněte se, že jste byli vyléčeni dříve, pak bude veškerá vaše předchozí snaha zrušena a možná dokonce poškodí vaše zdraví..

Antibiotika během těhotenství

Antibiotika během těhotenství se odebírají, pokud testy prokázaly, že nemoc není virové povahy, ale bakteriální povahy. V tomto případě je nastávající matka vybrána léky v závislosti na typu onemocnění, stavu pacienta a délce těhotenství..

V prvním trimestru jsou antibiotika nežádoucí. Ženy někdy užívají antibiotika, aniž by věděly, že jsou těhotné, a pak se obávají, stojí za to udržet těhotenství? Sdělte svému gynekologovi své obavy, vyhodnotí rizika a poskytne nejlepší radu..

Ve druhém a třetím trimestru došlo k položení vnitřních orgánů plodu, proto je možné rozšířit seznam léčiv, včetně antibiotik. Během tohoto období se zpravidla léčí infekce, které mohou dítě poškodit.

Antibiotika během těhotenství jsou nezbytná, pokud má žena následující patologie:

 • Pyelonefritida;
 • Pneumonie, akutní bronchitida;
 • Chlamydia
 • Nebezpečná střevní infekce;
 • Vážné zranění, zranění (otřesy), popálení;
 • Závažné komplikace infekční povahy: otrava krve, sepse;
 • Specifická onemocnění vyvolaná vzácnými mikroby: brucelóza atd..

Před vstupem do jakéhokoli antibakteriálního léku je nastávající matka testována na citlivost. Tato manipulace umožňuje určit patogen a vybrat nejúčinnější antibiotikum. Pokud není možné provést test, nastávající matka předepíše širokospektrální lék, který ovlivňuje všechny typy bakterií.

Antibiotika, která jsou během těhotenství zakázána:

 • Tetracykliny (doxycyklin, tetracyklin, morfcyklin atd.);
 • Sulfanilamidy (Biseptol, Bactri, Trixazol, Oribact atd.);
 • Fluorochinolony (Ofloxacin, Ciprofloxacin, Ciprolet atd.);
 • Nitrofurany (furadonin, nitroxolin atd.);
 • Chloramphenicol.

Antibiotika, která jsou povolena během těhotenství:

 • Penicilin a aminipeniciliny (ampicilin, amoxicilin, oxacilin, amoxiclav, femoklav a další);
 • Cefalosporiny (cefazolin, ceftriaxon, cefalexin, cefuroxim, cefotaxim, cefepim, ceftazidim);
 • Makrolidy (erytromycin, jamyamycin, spiramycin).

Užívání antibiotik během těhotenství neznamená výskyt zdravotních problémů u dítěte. Avšak neošetřené bakteriální infekce matky představují vážnou hrozbu. Pokud lékař předepíše léčbu, správně zvolená antibiotika uzdraví matku a nepoškodí dítě.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Články O Neplodnosti