Hlavní Bolest

Kojení Antibiotika

Nic nezpůsobuje poruchu u kojící matky, jako je nemoc a potřeba antibiotik. Bez ohledu na to, jak tvrdě se maminka snaží chránit sebe, každý může onemocnět. Někdy zima zmizí bez následků. Ale existují situace, kdy se infekce stává bakteriální, a dokonce i při kojení se matka neobejde bez antibiotik. Během kojení je žena zodpovědná za své zdraví a zdraví dítěte. Specialisté identifikují seznam léků, které jsou při kojení zakázány a povoleny.

Jsou antibiotika kompatibilní s HB

Při žádosti o konzultaci s odborníkem je třeba uvést, že jste matka s dítětem. Je možné použít kojení antibiotika a v jakých dávkách je na rozhodnutí lékaře, protože kojení a některé skupiny antibiotik nejsou kompatibilní.

Ukazatele pro zařazení antibiotika do seznamu povolených a kompatibilních s kojením:

 • schopnost aktivně působit na bakterie;
 • minimální průnik do mléka;
 • rychlé stažení;
 • minimální toxicita pro dítě a bezpečnost.

Pokud jsou požadována antibiotika?

V případě bakteriální infekce je kojící matka nucena přejít na antibiotika. Nezapomeňte předepisovat antibiotika i během laktace:

 • infekce po porodu;
 • mastitida;
 • onemocnění dýchacích orgánů (pneumonie) nebo ORL (tonsillitis);
 • střevní infekce;
 • zánět močového systému, zánět ledvin (pyelonefritida).

Žena, která musí začít užívat antibiotika ze seznamu zakázaných, musí přestat kojit a přejít na umělé směsi. Během léčby antibiotiky se však přijímají opatření k udržení laktace.

Vliv na tělo dítěte

Ve velké většině případů mají antibiotika na dítě negativní vliv. Pronikají do krve a mléka a vstupují do těla dítěte. Důsledky mohou být následující:

 • otrava;
 • alergické projevy;
 • poruchy spánku;
 • trávicí problémy;
 • dysbióza;
 • slabá imunita;
 • hromadění antibiotik v těle kvůli slabému vylučovacímu systému;
 • zhoršená funkce ledvin;
 • špatná absorpce vápníku;
 • vliv na funkci jater a vývoj patologií.

Proto typ léčiva, kompatibilita s krmením, dávkování volí lékař na základě následujících ukazatelů:

 • toxicitu účinných látek;
 • dopad na vývoj dítěte a na fungování jeho vnitřních orgánů;
 • vedlejší účinky účinné látky nebo složek léčiva na tělo dítěte;
 • riziko alergických reakcí;
 • individuální citlivost dítěte na složky léku;
 • čas stažení aktivní složky z těla;
 • kompatibilita krmení.

HB antibiotika

V ideálním smyslu jsou antibiotika a kojení obtížnými pojmy. V situacích, kdy antibiotika z povoleného seznamu nevyhovují této nemoci, rozhodne lékař o jmenování antibiotik, která jsou během kojení zakázána.

Důležité! Se správným přístupem k problému, implementací všech doporučení, po absolvování léčebného cyklu žena pokračuje v kojení.

Seznam zakázaných drog zahrnuje:

 1. Aminoglykosidy. Aktivní složky této skupiny léků vstupují do mléka v některých množstvích, ale i malé objemy mohou nepříznivě ovlivnit orgány sluchu a fungování ledvin. Léky jako Amikacin, Streptomycin, Canomycin apod. Proto nejsou kompatibilní s kojením.
 2. Tetracykliny. Mezi ně patří tetracyklin, doxycyklin. Účinné látky těchto léčiv mají schopnost proniknout hluboko do mléka. Negativním účinkem na tělo dítěte je výskyt sloučenin s vápníkem, což vede k poruchám ve vývoji kostí, zubní sklovině.
 3. Fluorochinolony, drogy ve velkém množství, vstupují do mléka, poté do těla dítěte, což narušuje vývoj tkáně chrupavky dítěte.
 4. Lincomycin má schopnost rychle proniknout do mléka, ovlivňuje činnost střeva.
 5. Clindomycin, jeho průnik do těla způsobuje pseudomembranózní kolitidu.
 6. Sulfanilamidy ovlivňují metabolismus bilirubinu v těle dítěte, tyto procesy vedou ke vzniku žloutenky.

Povolená antibiotika

Pokud je zapotřebí kurz, kojící matka se primárně zajímá o otázku: jaká antibiotika lze ještě užívat při kojení.

V důsledku požití malého objemu v mléce kojící ženy nepředstavují pro dítě významné poškození. Seznam schválených léčivých přípravků zahrnuje penicilin, cefalosporiny, makrolidy. V těchto přípravcích je třeba poznamenat, že lékař rozhoduje o míře rizika a potřebě průběhu léčby.

Odborníci přesto nemají jednomyslný souhlas s užíváním schválených drog, takže při absolvování kurzu je věnována velká pozornost stavu dítěte. Dojde-li k nepříznivým účinkům, je průběh podávání ukončen, další chod se provádí podle doporučení specialisty.

Penicilin a jeho deriváty

Penicilinová antibiotika jsou kompatibilní s kojením. Patří mezi ně ampicilin, augmentin, amoxiclav, Ospamox atd. Tyto léky jsou předepisovány pro svou aktivitu na původce nemoci. Mají minimální pronikání do mléka, nejméně toxické. Mohou však vyvolat alergické projevy, jak u samotné matky, tak u dítěte. Kromě alergií může způsobit průjem.

Cefalosporinová skupina

Mezi cefalosporiny patří cefradin, cefuroxim, ceftriaxon. Podobně jako penicilin, neškodný pro matku i dítě. Nemají vysoký průnik do mléka a nemají toxicitu. V průběhu léčby se někdy objevují alergické projevy, průjem.

Makrolidové přípravky

Makrolidy zahrnují: Erythromycin, Macropen, Azithromycin, Vilprafen, Sumamed, Clarithromycin. I při hlubokém průniku nezpůsobují na dítě negativní účinky. Tato léčiva jsou dobrou náhradou alergických reakcí na léky skupiny penicilinů..

Vlastnosti užívání antibiotik pro kojící matky

Aby antibiotika během kojení měla minimální účinek na tělo dítěte a současně byl během léčby získán pozitivní výsledek, byla vyvinuta určitá pravidla:

 1. Potřeba přijetí, druh léku, dávkování předepisuje pouze odborník.
 2. Neměňte dávku, snižujte ji. Účinnost léčby je snížena, zatímco situace se může zhoršovat a zhoršovat.
 3. Příjem se provádí během krmení nebo po něm. Doporučuje se užívat před velkým intervalem v krmení, takže vrchol akumulace aktivních složek klesá na delší přestávku. Pokud se užívá jednou denně, pak po večerním krmení.
 4. Probiotika jsou předepisována k udržení normální střevní flóry a zajištění její plné funkce..

Stojí za to vzdát se laktace kvůli antibiotikům

Každá matka ví, že mléko je pro dítě nejcennějším jídlem. Proto v žádném případě nemusíte kojení zastavit, udělejte vše potřebné pro to, aby se po absolvování kurzu antibiotik vrátil do krmení. Průběh léčby zpravidla trvá až sedm, ve výjimečných případech až deset dní.

Chcete-li uchovat mléko při užívání zakázaných antibiotik, musíte:

 1. Po třech (čtyřech) hodinách se mléko pravidelně vylučuje na frekvenci, s jakou bylo krmeno.
 2. Nezapomeňte provést noční dekantaci. V noci, od tří nocí do osmi ráno, dochází k maximální produkci prolaktinu, hormonu zodpovědného za kojení..
 3. Prsní čerpadla jsou povolena.
 4. Pokud je to možné, zmrazte přívod mléka, zajistěte maximální dodávku. Existují určitá doporučení pro správné zmrazení..
 5. Při přechodu na dočasné umělé krmení se směs vybere po konzultaci s odborníkem. Během krmení použijte bradavku s malým otvorem, aby si dítě nezvyklo na lehké sání. Následně může odmítnout brát prsa..

Zotavení kojení po užití antibiotik

K obnovení výživy dochází až po úplném stažení aktivních složek z těla ženy. Doba koncentrace v krvi závisí na schopnosti vázat se na plazmatický protein. Čím je menší, tím pomaleji se vylučují složky léčiva. Pokyny k danému léku označují dobu léku v těle.

Čím menší je dítě, tím snazší je vrátit se ke krmení. Pro rychlý návrat musíte být vždy se svým dítětem co nejvíce. Neustálé spojení přispívá k produkci prolaktinu a oxytocinu, laktačních hormonů. Je to dítě s aktivním sáním, je schopné obnovit produkci mléka. Protože obnovení laktace je velmi důležitý proces, je nutné odložit všechny věci a zaměřit se na něj výhradně. Odpočinek, minimální vzrušení a stresové podmínky. Přísné odmítnutí dudlíků a malých lahví. Při pravidelném sání dítě uspokojí svůj hlad, a to i v malém rozsahu, a vyvine sání.

Chcete-li se vrátit kojení, musíte vyrovnat stravu a každodenní rutinu. Zavádějte do dietních produktů, které podporují zvýšenou produkci mléka, zvyšují množství bílkovinného jídla, spotřebovávají nejméně dva litry tekutin.

Mezi produkty, které podporují laktaci, patří:

 • mrkvová šťáva, pít čerstvě připravený, nejlépe po jídle, pro lepší vstřebávání vitamínů;
 • infuze sušeného ovoce, s přidáním dat;
 • data v jejich čisté formě;
 • bylinné čaje s fenyklem, anýzem, oreganem, meduňkovým balzámem, kmínem, koprem;
 • čaj se zázvorem a medem (použití včelích produktů je pod pečlivou pozorností, protože med je silný alergen);
 • nápoje z bobulí, zejména z brusinek;
 • ořechy (vlašské ořechy a mandle);
 • kaše, brokolice.

Během období krmení se vyplatí pečlivě užívat jakékoli léky, protože to ovlivňuje kvalitu mléka, stav dítěte a jeho zdraví. O potřebě antibiotik rozhoduje výhradně lékař, který bere v úvahu všechna rizika. Avšak za předpokladu dodržení všech pravidel a doporučení bude léčebný proces efektivní a bude možné zahájit kojení.

Jaká antibiotika lze brát během kojení: vyberte léky, které jsou schváleny pro kojící matky

Když kojíte, je nejlepší neužívat žádný lék, protože všichni přecházejí do mateřského mléka a spolu s ním do těla dítěte, ale žádná z matek není chráněna před nemocemi. V mnoha případech byste měli ošetřující matku ošetřovat některými druhy antibiotik a potom pokračovat v krmení dítěte. Úplné odmítnutí léčby může vést k rozvoji závažných komplikací, ohrožení zdraví matky a ukončení laktace nebo k nucenému odmítnutí kojení..

Jsou antibiotika kompatibilní s HB?

Pokud vyhledáte pomoc lékaře, řekněte mu, že kojíte. Antibiotika pro kojení mohou být použita podle pravidel. Při laktaci je možné použít antibiotika, která mají určité vlastnosti:

 • proniknout do mateřského mléka v nízkých koncentracích;
 • relativně rychle zobrazené;
 • netoxické pro dítě.

Díky těmto vlastnostem jsou antibiotika kompatibilní s kojením. Je také důležité, aby léčivo bylo v konkrétním případě proti patogenu aktivní - to se kontroluje analýzou, aby se identifikoval typ bakterie a jejich citlivost na antibakteriální léčiva. Antibiotika jsou aktivní pouze proti bakteriím, takže byste je neměli pít pro nemoci způsobené jinými typy mikroorganismů. Například s ARVI budou k ničemu.

Povolená antibiotika

 • peniciliny: Ospamox, Amoxicilin, Ampicilin;
 • cefalosporiny: cefradin, cefuroxim;
 • Makrolidy: erytromycin, klarithromycin, azithromycin.

Léky z prvních dvou skupin špatně pronikají do mateřského mléka a nemají toxicitu. Peniciliny a cefalosporiny mohou vyvolat alergické reakce jak u matky, tak u novorozence - to je třeba vzít v úvahu při předepisování léku. Další negativní vlastností penicilinů je pravděpodobnost uvolnění stolice u dítěte. Makrolidy pronikají do mléka kojící matky ve vyšších koncentracích, jsou však pro dítě netoxické a nezpůsobují alergické reakce. Prostředky této skupiny se nejčastěji předepisují, pokud existuje alergie na přípravky obsahující penicilin a cefalosporin.

Při předepisování léků se bere v úvahu, že i přijatelná antibiotika pro kojení mohou mít nežádoucí účinky z jejich použití. Lékař musí být informován o tom, jaká onemocnění jste trpěli, stejně jako o chronických onemocněních, aby byl výběr léku co nejpřesnější a lék pomáhá.

Jak brát antibiotika kojení?

Nejdůležitější věcí není samoléčba a užívání drog bez konzultace s lékařem. Pokud potřebujete brát antibiotika, můžete používat pouze schválené léky. Přijímání se provádí v souladu s pokyny a doporučeními ošetřujícího lékaře. Nepokoušejte se snižovat dávkování léku, protože antibiotika jsou léky, které mají požadovaný účinek, pouze pokud jsou přijímány v určitých dávkách. Snížení dávky vede nejen k nedostatečnému terapeutickému účinku, ale také k nežádoucím důsledkům. Mezi nimi může být dokonce aktivace patogenu a zhoršení celkového stavu.

Zakázaná antibiotika během laktace

Mohou nastat situace, kdy povolená antibiotika nejsou účinná. Pokud to není možné bez užívání antibakteriálních léků, musíte během léčby přerušit přirozené krmení. Následující léky nejsou kompatibilní s kojením:

 • aminoglykosidy: Kanamycin, Amikacin, Streptomycin;
 • tetracykliny: tetracyklin, doxycyklin;
 • Ciprofloxacin;
 • Lincomycin;
 • Clindamycin.

Přípravky ze skupiny aminoglykosidů pronikají do mléka v malém množství, ale pro kojence jsou toxické. Narušují normální vývoj sluchových a ledvinových orgánů. Ostatní léky pronikají do mléka v dostatečně velkém množství a mají také negativní vliv na rostoucí tělo. Tetracykliny v kombinaci s vápníkem narušují tvorbu kostní tkáně a zubní skloviny. Ciprofloxacin způsobuje abnormality ve vývoji chrupavky. Lincomycin a klindamycin způsobují problémy ve střevech dítěte.

Jak dlouho vydrží přestávka? Moderní antibakteriální léky vám umožňují podstoupit kompletní léčbu v krátkém čase (7-10 dní). Během tohoto období bude muset být krmení ukončeno, ale po ošetření může být obnoveno.

Antibiotika skupiny tetracyklinů nejsou kompatibilní s kojením, protože pronikají téměř úplně do mateřského mléka (doporučujeme si přečíst: jaká antibiotika lze během kojení brát na bolest v krku?)

Kojení zotavení

Pokud máte přebytečné mléko, nevyhazujte jej, je nejlepší vytvořit zásobu mateřského mléka v mrazničce vaší chladničky, která se v případě potřeby použije. Pak se můžete vrátit k normálnímu krmení. K udržení laktace během přestávky je třeba ji pravidelně vyjadřovat. Takové mléko nemůžete použít, protože obsahuje škodlivé látky z užívaných drog. Je třeba dekantovat ve stejném režimu, ve kterém dítě cucalo jeho hruď, tj. Asi po 3-4 hodinách.

Bude nutné krmit dítě směsí a udělat to z láhve. Je mnohem obtížnější sát z mateřského ňadra než z láhve, takže dítě po přestávce v kojení může být líné a neužívat ho po léčbě (více v článku: co Komarovsky říká o kojení a jaké rady má kojící matka?). Pokud plánujete obnovit krmení, použijte během nuceného krmení bradavku s malou dírkou, aby se dítě mělo snažit vypustit mléko.

Dr. Komarovsky dává matkám mnoho užitečných rad. Ve svých programech jasně a pohotově mluví o problémech a jejich řešení..

Antibiotika pro kojení: jaké léky může kojící matka

Antibiotika pro kojení: jaké léky může kojící matka

Některé kojící matky jsou podle indikací nuceny brát léky, mezi nimiž jsou antibakteriální léky. Téměř všechny látky procházejí krevním oběhem do mateřského mléka a mají vliv na dítě. V případě závažných patologií je důležité zvolit ten správný lék, někteří lékaři však raději léčí pacienty odvarem bylin místo kompetentní terapie, protože se bojí ublížit dítěti. Zjistěte, která antibiotika nepoškodí kojení a jaká pravidla by se měla dodržovat, aby nedošlo k poškození dítěte.


kojící antibiotika

Pokud jsou zapotřebí antibiotika?

Účelem antibakteriálních léků je inhibice bakterií.

Kojící matka je běžná pacientka, náchylnější k infekcím: dává dítěti mléko všechny prospěšné látky a nechává své tělo nechráněné.

Angina s kojením, bronchitidou, cystitidou a jinými zánětlivými procesy - častým výskytem v tomto období života.

Kdy brát antibakteriální léky?

 • akutní střevní infekce;
 • nemoci močového systému;
 • pooperační komplikace;
 • respirační onemocnění, sinusitida, zánět středního ucha, laryngitida, faryngitida bakteriální etiologie;
 • hnisavá mastitida.

Nikdy neodporujte radě lékaře - to jsou podmínky, které mohou matce ohrozit život..

Škodlivé antibiotikum při kojení

Léky pro kojení jsou pro dítě nebezpečné. Co přesně je jejich újma?

 1. Alergické reakce zpožděného a okamžitého typu. To je důležité vzít v úvahu, zejména pokud je dítě mladší než jeden rok (koneckonců, toto období, střevo, skrz které se vstřebávají všechny látky, není úplně vyvinuto a většina alergenů prochází do krve dítěte).
 2. Akumulace v těle a toxické účinky na orgány močového systému.
 3. Škodlivé účinky na kosti a barvení.
 4. Změna střevní flóry (nejpravděpodobnější účinek antibiotika na kojení).
 5. Účinky na systémy a orgány, změny krevního obrazu.

Drogy, které kojící matka bere, ovlivňují dítě, ale to jsou vzácné výjimky, nikoli pravidlo.

Jaké léky nejsou povoleny při kojení?

Existuje seznam antibakteriálních léků, které jsou přísně zakázány pro kojící ženy, a pokud je předepsán lékařem, je lepší přerušit hepatitidu B.

Nemyslete si, že mámina nemoc je důvodem pro odmítnutí zdravé výživy vašeho dítěte.

Pokud máte léčbu, můžete drobky dočasně přenést na umělou výživu: dekantovat, aby mléko nezmizelo. Po době, kdy je léčivo úplně odstraněno z krve, pokračujte v kojení znovu.

Aby dítě neodmítlo prsa:

 • musíte si vybrat láhev s dudlíkem, který se podobá přirozenému tvaru bradavky;
 • feed on demand;
 • pokud dědic nebere kojení přes láhev s mlékem.

kojící antibiotika

Zakázaná antibiotika pro kojení:

Přípravy neslučitelné s tímto procesem jsou:

 • Tetracykliny (minocyklin, tetracyklin, doxycyklin). Nepříznivě ovlivňují vývoj kostní tkáně, mají toxický účinek na systémy a orgány dítěte.
 • Linkosamidy (lincomycin). Může negativně ovlivnit střevní mikroflóru, vést k průjmu a drozdu; může poškodit sliznici a způsobit krvácení.
 • Fluorochinolony (Ciprofloxacin, Ciprolet, Norfloxacin a další). Vyhněte se jim kvůli teoretickému riziku artropatie..
 • Sulfanilamidy (biseptol, sulfacyl sodný). Mají toxické účinky na orgány a tkáně drobků, zejména mohou narušit játra. Je třeba se jim vyhnout u kojenců s hyperbilirubinemií nebo nedostatkem glukózy-6-fosfát dehydrogenázy.
 • Aminoglykosidy (gentamicin, netromycin). Návod k použití říká, že při provádění tohoto léku by mělo být GV přerušeno - a ne nadarmo. Přestože v malém množství pronikají do mateřského mléka, mohou mít toxické účinky na dítě, ovlivňují ledviny, zrakové a sluchové orgány.

Povolená antibiotika pro kojení.

Vždy se obraťte na kompetentního specialistu a neléčte se sami. Rady sousedů a přítelkyň, které užívaly nějaké léky, by neměly být poslouchány - tito lidé nebudou odpovídat za důsledky jejich užívání.!

Mezi zvolenými drogami:

Makrolidy (Azithromycin, Clarithromycin).

Jsou považovány za bezpečné, ale změna střevní flóry, průjem u dítěte je možná. Nedoporučuje se brát tyto prostředky v prvním měsíci po narození dítěte.

Peniciliny (amoxicilin, flemoxin solutab).

Považováno za bezpečné. Poznámka: Ačkoli se kombinace amoxicilin / kyselina klavulanová běžně používá během kojení, nejsou zveřejněny žádné údaje o bezpečnosti kyseliny klavulanové.

Cefalosporiny (Ceftriaxin, Cefipim).

Jsou považovány za relativně bezpečné, což je ovlivněno nízkým přenosem na mléko. Cefalosporiny třetí generace však mají větší potenciál pro změnu střevní flóry..

Přínos užívání léku pro matku by měl být vyšší než poškození, které způsobí dítěti. To znamená, že byste neměli brát antibiotikum během kojení „jen pro případ“ nebo pro prevenci.

Pravidla pro užívání antibiotik.

 1. Sledujte reakci vašeho dítěte na příjem antibiotik. Pokud se objeví uvolněná stolice, zvracení, vyrážky na kůži a sliznicích, vyhledejte lékařskou pomoc a upravte léčbu.
 2. Přísně dodržujte gramatiku léku - snížení dávky vás pouze poškodí a lék se stále dostane do mléka.
 3. Pokuste se pít antibiotikum ihned po krmení - takže bude čas do dalšího, aby se koncentrace látky v krvi snížila.
 4. Pijte tabletu se spoustou vody - takto se lépe rozpustí a začne jednat rychleji.
 5. Pokud užíváte skupinu léků a přerušujete hepatitidu B, věnujte pozornost době, kdy je antibiotikum odebráno z těla - u některých to trvá 1–2 dny, u jiných to trvá 6–7 dní! Nepřestávejte vyjadřovat a pít více čisté vody.

Pozor: článek je pouze informativní. U všech otázek vždy konzultujte pouze s odborníkem, nedůvěřujte názorům čtenářů fór na internetu.

Komarovského doporučení: používání antibiotik kojení

Antibiotika pro kojení Každá žena může onemocnět, ať už je těhotná, kojící nebo „normální“, ale daleko od všech je povoleno léčit se antibiotiky. Přestože se ženě ve „zvláštním“ období života - těhotenství a kojení - nedoporučuje používat léky, nastává to, když je vyžadována okamžitá léčba a nelze obejít antibiotika..

Ve skutečnosti je velmi vzácné vyhýbat se používání silných antibakteriálních léků, protože dnes jsou hlavním farmaceutickým nástrojem v boji proti nemocem. Téma užívání drog je proto zcela relevantní.

V každém případě existuje riziko, ale je možné vyhnout se nepříjemným následkům? Tak určitě. Zde se dozvíme, jak mohou být antibiotika a kojení kompatibilní. Podívejme se na tipy známého pediatra Komarovského a zjistíme spoustu užitečných informací.

Proč předepisovat antibiotika pro hepatitidu B?

Proč by se takové léky měly předepisovat vůbec, pokud už všichni věděli, že kojení může vést k narušení laktostázy, nebo ještě horší k narušení zdraví dítěte? Antibiotika jsou nutná k léčbě různých patologií. Jsou zpravidla způsobeny patogenními mikroby a bakteriemi. Například lze uvést cystitidu, pneumonii, pyelonefritidu, mastitidu, infekce močových cest, endometritidu atd..

Stupeň bezpečnosti konkrétního léčivého přípravku lze určit pomocí jeho účinných látek: kolik pronikají do těla, do mateřského mléka a jaké negativní důsledky mají. Mnoho antibiotik může u kojící matky způsobit různé negativní reakce, vedlejší účinky toxikózy. Ještě horší je, že ovlivňují mladé, ne zcela vyzrálé, dětské tělo.

V moderním světě však existuje řada antibiotik, která jsou přijatelná během kojení. Jemně ovlivňují tělo matky a dítěte. V každém případě pokyny vždy obsahují bod relativní kompatibility léku s dobou kojení. Podle tohoto kritéria lze antibiotika rozdělit na:

 • zakázané léky kojení;
 • povoleno během kojení;
 • podmíněně povoleno - platí v některých případech, pokud má kojící matka vážné příznaky, které nelze léčit jinými prostředky;
 • léky, jejichž povaha během laktace není známa, tj. výrobci neprováděli studie na pacientech takové kategorie lidí, jako jsou těhotné ženy a kojící matky.

Musím říci, že poslední dvě možnosti jsou přijatelné, pokud léčba jinými prostředky již nepomáhá a nemoc postupuje. V tomto případě převládá požadovaný účinek léku před jeho možným poškozením..

Je nutné jednat pouze v souladu s doporučeními lékaře. Pouze on může předepsat lék co ​​nejblíže bezpečné léčbě během HBV.

Léky schválené během laktace

Kojící matka Mezi antibakteriální látky, které mohou ženy během kojení používat, patří:

 • skupina penicilinu: penicilin, ampicilin, ampiox, amoxicilin;
 • cefalosporiny: cefoxitin, cefazolin, cefalexin;
 • makrolidy: azithromycin, vilprafen, sumamed, erytromycin.

Předpokládá se, že řada těchto antibiotik může proniknout do mléka kojící matky jen v malém množství, a proto se vztahují k bezpečnějším lékům.

Jaké by mohly být důsledky?

V otázce bezpečnosti léčiv je důležité vědět o důsledcích jejich používání. Navzdory skutečnosti, že existují akceptovatelné léky proti hepatitidě B, existuje vždy šance na negativní reakci těla u dítěte. Mohou se vyskytnout následující poruchy:

 • krvácející
 • průjem;
 • zhoršená funkce ledvin a jater;
 • bakteriální choroby, jako je drozd;
 • vyrážka;
 • dysbióza a snížení objemu prospěšné mikroflóry;
 • zpomalení produkce vitamínu K, což vede k nepřítomnosti koagulačního faktoru protrombinu ve střevech dítěte, čímž se zvyšuje riziko krvácení;
 • zhoršení imunitního systému;
 • neschopnost rychle absorbovat vápník a vitamíny D.

Jak je vidět ze seznamu, všechny tyto poruchy jsou velmi závažné, jejich léčba vyžaduje okamžitou hospitalizaci dítěte. Pozornost při výběru antibiotika by proto měla být nejvyšší!

Nebezpečná antibiotika pro kojení!

Antibiotika pro kojení Již jsme hovořili o tom, která antibiotika jsou povolena během laktace. Další důležitou otázkou je, které léky by se rozhodně neměly užívat během kojení..

Zaprvé zahrnují skupinu aminoglykosidových antibiotik: amikacin, gentamicin, neomycin, kanamycin a další. Tyto drogy se liší od ostatních ve zvýšené toxicitě, takže jejich jmenování kojícím matkám by mělo být pouze v nejextrémnějších případech. Předepisuje se k léčbě:

 • sepse;
 • mastitida
 • zánět pobřišnice;
 • absces vnitřních orgánů.

Užíváte-li tato antibiotika, můžete získat řadu závažných vedlejších účinků: od ztráty sluchu po poškození zrakového nervu. Proto musí lékař před předepsáním aminoglykosidů důkladně prostudovat situaci pacienta a v případě povinného užívání drog vysvětlit všechny možné důsledky.

Kromě aminoglykosidů existuje celá řada dalších antibakteriálních látek, jejichž použití během procesu léčby není v žádném případě kompatibilní s kojením:

 • chloramfenikol (může způsobit cyanózu, zhoršit hematopoetickou funkci kostní dřeně);
 • tetracyklin (vede k narušení tvorby kostí u dětí);
 • lincomycin;
 • ciprofloxacin;
 • metronidazol (narušuje metabolismus bílkovin);
 • klindamycin (stejný účinek jako metronidazol);
 • skupina fluorochinolonových antibiotik (použitá v případě urologické infekce, mohou poškodit interartikulární chrupavku u dítěte a nepříznivě ovlivnit jeho růst).

Naučíme se názor specialisty, Dr. Komorowského, na základě kterého léčiva by měla být používána během kojení a která by neměla. Nabízíme vám sledovat video, kde pediatr mluví o vlastnostech určitých léků, o možnosti jejich negativního dopadu, a také poskytuje užitečné informace o alternativních možnostech léčby různých nemocí.

Jaká antibiotika jsou povolena během kojení: zásady výběru a příjmu

U mnoha kojících matek se užívání antibakteriálních látek bohužel stává nutností.

Během kojení tělo matky ne vždy zvládne patogeny, takže je důležité, aby matka věděla, která antibiotika pro kojení lze brát beze strachu ze závažných následků pro dítě a nepříznivých reakcí na její vlastní tělo..

Seznam povolených léků není velký, navíc má každý lék zvláštní příjem.

O ostatních principech používání antibiotik kojící matkou bude pojednáno později..

Pokud jsou požadována antibiotika?

Potřeba antibakteriálních látek kojící matkou může nastat při závažných zánětlivých procesech.

Důvodem je proniknutí bakterií stafylokokových, streptokokových skupin a dalších mikroorganismů do těla, jejichž reprodukce nemůže být zastavena lehčími drogami.

Kojící matky musí nutně souhlasit s lékařskými předpisy pro následující indikace:

 • infekce porodního kanálu, ke které došlo v důsledku komplikovaného průběhu porodu;
 • těžká zánětlivá onemocnění dýchacího systému (například pneumonie), ORL orgány (angína);
 • střevní infekční choroby (salmonelóza, tyfus);
 • infekce močových cest, těžké poškození ledvin.

U těchto nemocí zajistí užívání antibiotik kojícím ženám rychlé uzdravení a zlepšení pohody. Tyto prostředky však ovlivňují dítě a dostávají se k němu s mlékem. Proto je hlavním kritériem při jejich výběru během kojení neškodnost pro novorozence.

Některá účinná antibiotika jsou během laktace přísně zakázána z důvodu výrazného negativního účinku na tělo dítěte. Doktor bude schopen vyzvednout šetrné a povolené prostředky.

Výhody HB u bakteriálních infekcí

Kojící matky nemusí virus hepatitidy B zastavit ani při boji proti infekčním onemocněním. Odborníci doporučují dodržovat laktaci (s výjimkou závažných onemocnění, například tuberkulóza, antrax), protože příroda se starala o bezpečnost dítěte.

Výhody mateřského mléka jsou zřejmé:

 1. Tento produkt uvolňuje protilátky proti choroboplodným zárodkům ještě před nástupem viditelných příznaků. To znamená, že kojící matka dává dítěti imunitní podporu předem. Pokud přestanete krmit, bude dítě muset bojovat s infekcí samo.
 2. Pokud je novorozenec již infikován, bude kojící matka schopna předávat nejlepší lék - své vlastní mléko. Kromě toho může dítě použít přírodní produkt k podpoře normální střevní mikroflóry..
 3. Ukončení laktace během antibiotické terapie vytváří řadu problémů pro samotné kojící matky. Budou muset neustále namáhat mléko, a to není s nemocí jednoduché. Ale bez vyjádření může maminka získat zánět mléčných žláz jako nepříjemný „bonus“ k základní nemoci.

Navíc jej nemusíte vařit, protože to povede ke zničení protilátek.

Popsané výhody jsou samozřejmě možné pouze tehdy, jsou-li použity antibakteriální látky povolené během laktačního období a jsou vyrovnány při používání zakázaných antibiotik.

Povolená antibiotika

Jaká antibakteriální činidla lze během hepatitidy B užívat? Pokud jde o tuto populární otázku kojících matek, odborníci uvádějí 3 hlavní skupiny léků, přičemž riziko nežádoucích následků pro dítě je minimální..

Penicilin a jeho deriváty

Toto jsou první antibakteriální léky, které lidstvo vynalezlo. Penicilin, ale spíše jeho pokročilé modifikace (ampicilin, amoxicilin atd.), Jsou považovány za „léky první linie“ pro nastávající a kojící matky, děti.

Penicilin a jeho „verze“ má následující vlastnosti:

 • Americká správa potravin a léčiv (FDA) klasifikuje penicilin jako kategorii B (experimenty na zvířecích embryích neprokázaly žádné škodlivé účinky);
 • vědci zjistili, že dávky léků, které pronikají mlékem během kojení, jsou minimální - méně než desetina procenta odebraného množství;
 • po užití penicilinových prostředků jsou nežádoucí účinky extrémně vzácné. Kojící matky a dítě mohou mít vyrážku, střevní potíže, průjem.

  Cefalosporinová skupina

  Během kojení mohou být užívána taková léčiva jako cefepim, cefazolin, cedex a jiná cefalosporinová antibiotika, která mají podobnou strukturu jako peniciliny. Navíc jsou tyto léky oficiálně považovány za neškodné pro kojící matku a dítě..

  Antibakteriální látky mají následující vlastnosti:

  • FDA je klasifikuje jako kategorie B;
  • liší se v minimální toxicitě;
  • máma by se neměla bát, protože se dostávají do mléka v extrémně nevýznamných objemech;
  • po alergických stavech může dojít k narušení mikroflóry.

   Makrolidové přípravky

   Erythromycin a Clarithromycin - nejoblíbenější představitelé makrolidů - mohou během kojení užívat kojící ženy..

   Máma by měla vědět, že jsou předepisována pouze pro kontraindikace na předchozí antibakteriální léky, protože makrolidy jsou klasifikovány jako kategorie C (riziko a přínos by měly být posouzeny).

   Vlastnosti příjmu makrolidů jsou následující:

   • proniknout do mateřského mléka ve velkých objemech, ale nebyl nalezen žádný negativní účinek;
   • Lze očekávat alergické reakce nebo střevní poruchy.

   V případě povolených antibakteriálních léčivých přípravků úřední pokyny uvádějí, že léčivo je přijatelné pro použití během kojení. V některých případech je třeba poznamenat, že při předepisování lékař bere v úvahu pravděpodobné riziko a přínos pro matky a děti.

   Jaká antibiotika jsou pro hepatitidu B zakázána??

   Když berete vážné léky, máte právo doufat v rychlé zotavení, avšak v určitých situacích schválená antibakteriální činidla působí neúčinně proti infekci.

   Z tohoto důvodu je lékař nucen předepisovat kojící léky, které jsou pro kojení zakázány. V tomto případě musí být laktace přerušena, ale po léčbě může být a měla by být vrácena..

   K antibakteriálním látkám, během nichž by matka měla odmítnout kojit své dítě, zahrnuje farmaceutika léky 5 skupin:

   1. Aminoglykosidová antibiotika (streptomycin, amikacin atd.). Pokyny jim zněly: „Nebezpečí pro dítě.“ Kojící matka si musí být vědoma rozsahu ohrožení novorozence. Navzdory slabé penetrační schopnosti vstupují prostředky do mléka a ovlivňují ledviny a oči dítěte, orgány rovnováhy a sluchu. Po jejich použití vznikají další vývojové patologie..
   2. Tetracyklinová léčiva (tetracyklin, minocyklin). "Pokud berete tetracyklin s kojením, buďte připraveni na vážné následky," říkají odborníci a mají právo tak učinit. Pro kojící matky je nebezpečné používat tetracykliny, protože antibiotika této řady jsou toxická - mají destruktivní účinek na kostní tkáň a zubní sklovinu..
   3. Skupina fluorochinolonů (Ofloxacin, Ciprofloxacin atd.). Kojící matka by neměla pít tato antibiotika, protože snadno pronikají do mléka a vedou k patologii chrupavky a kostí dítěte. Američtí lékaři dovolují Ofloxacinu kojícím ženám, ale evropští lékaři jsou proti takovým jmenováním. "Pokud budete mít fluorochinolony, očekávat nežádoucí účinky," - názor domácích lékařů.
   4. Linkosamidové přípravky (Linkomycin, Clindamycin). Při užívání těchto léků by kojící matka měla být připravena na výskyt různých nemocí a poruch dětského střeva, včetně kolitidy, ke které dochází po dlouhodobém používání antibakteriálních látek.
   5. Sulfanilamidová léčiva (streptocid, ftalazol atd.). Kojící matka by měla při konzumaci těchto léků přerušit laktaci, protože se liší agresivními účinky na játra dětí, v důsledku čehož se u novorozenců vyvíjí jaderná žloutenka. Po užití sulfonamidů může dojít ke zpoždění mentálního nebo fyzického vývoje, hluchoty, poškození optických nervů.

   Seznam nežádoucích důsledků používání zakázaných antibakteriálních léčiv je tedy působivý. Znamená to, že je maminka musí odmítnout přijmout? Určitě ne.

   Například, aminoglykosidy jsou předepsány pro těžké stavy - meningitida nebo otrava krve. Proto se lékař řídí důležitou zásadou - při rozhodování o jmenování zvažte poměr rizika a prospěchu. Život matky je dražší než kojení.

   Pravidla pro přijímání antibiotik pro HB

   Pro kojící matky je nesmírně důležité znát pravidla pro používání antibakteriálních látek v období laktace. Pokud je předepsaný lék jedním z léků povolených během kojení, matka by měla dodržovat následující zásady:

   • Dodržujte všechna lékařská doporučení, nesnižujte předepsanou dávku kvůli mýtickému snížení pravděpodobných nežádoucích účinků.
   • Lékař s největší pravděpodobností poradí matce, aby distribuovala léky tak, aby maximální akumulace účinných látek klesla na interval mezi denním krmením. Například: „Piji antibakteriální lék jednou denně - dělám to ve večerním jídle“.
   • Pro udržení optimální střevní mikroflóry u matky a novorozence můžete současně s antibakteriální látkou použít probiotika nebo prebiotika, která obsahují prospěšné bakterie.

   Pokud je matka nucena vzít mezi antibiotika antibiotika, musí být kojení zastaveno.

   Taková pauza však neznamená úplný konec laktačního období - po ukončení terapie a odstranění složek přípravku z těla musí být nutně obnoveno mléčné krmení..

   Ideální možností je dodávat do mrazničky předem užitečný produkt, který ženě umožní nakrmit své dítě vlastním mlékem. Pokud taková situace není možná, musíte po určitou dobu přejít na umělé krmení a vyzvednout dítě vhodné pro věkový mix.

   Moderní farmaceutika tedy dávají jasné odpovědi o tom, která antibiotika jsou během krmení povolena a od kterých se nesmí držet dál. V každém případě však musíte zvážit všechny druhy hrozeb, posoudit zdraví dítěte.

   Proto se může kvalifikovaný lékař rozhodnout, které antibakteriální léčivo je pro vás to pravé, a předepsat optimální léčebný režim..

   Kojení Antibiotika

   Éra antibiotik začala, když byl náhodně objeven penicilin Alexander Fleming. Od té doby drogy těchto skupin zachránily obrovské množství životů a nadále zachraňovaly.

   Antibiotika jsou velmi užitečné látky, které bojují s bakteriálními infekcemi inhibicí růstu nebo ničení samotné bakterie. Mohou být syntetického nebo přírodního původu (živočišného nebo rostlinného). Doslovně je ze starověkého řeckého termínu přeloženo jako „proti životu“, které jasně popisuje poslání drog a zároveň varuje: takové látky, pokud jsou použity nesprávně, mohou poškodit lidské tělo..

   Těhotné ženy a kojící matky jsou zvláště zranitelnou kategorií pacientů, protože užívání antibiotik téměř vždy ovlivňuje dva životy. Proto vyvstávají přiměřené otázky:

   • Jsou antibiotika přijatelná pro kojení?
   • Jaká opatření by měla být dodržována, pokud je třeba tyto léky užívat?
   • Jak pochopit, zda by léčba měla skutečně zahrnovat antibakteriální látku nebo zda lze upustit od alternativních metod léčby?
   • Které léky jsou klasifikovány jako povolená antibiotika pro kojení a která jsou přísně zakázána?

   Samozřejmě, kojící žena - budeme mluvit o této kategorii konkrétně - kvalifikovaný lékař pomůže pochopit tyto problémy. Je odpovědností za správnou diagnózu a předepisování léčby. V jakých situacích se neobejde bez antibiotik?

   Indikace pro užívání antibiotik kojící ženě

   Pokud bakteriální infekce vstoupila a množí se, jedná se o přímý signál ke jmenování antibiotik. Důsledky otálení mohou být mnohem závažnější než důsledky samotné drogy. Živým příkladem je angina, která je původcem streptokokové infekce (méně často stafylokok). Pokud není léčba zahájena včas, je nemoc plná komplikací ledvin a srdečního systému, rozvoje revmatismu..

   Antibiotika pro kojení jsou předepisována bez selhání v následujících situacích:

   • pacient měl těžký porod, v důsledku čehož došlo k prasknutí porodního kanálu nebo k provedení epiziotomie (antibiotická léčba je často preventivní, ale je to nutné);
   • infekční a zánětlivá onemocnění ORL orgánů nebo dolních cest dýchacích (pneumonie);
   • zánět prsu (mastitida);
   • onemocnění genitourinárního systému v přítomnosti patogenní mikroflóry (například pyelonefritidy);
   • některé střevní infekce.

   Pokud byla stanovena správná diagnóza a lék byl správně vybrán, bude pro kojící ženu snazší začít ji užívat, což urychlí její zotavení. A dítě, zejména malé, potřebuje především zdravou matku.

   První pravidlo pro ženu během kojení: vždy na začátku rozhovoru s lékařem mu řekněte, že kojíte. Nebylo by na místě to zmínit, když stál u pultu v lékárně. V anotaci léčivých přípravků může existovat přímá indikace, že tento lék může být užíván během kojení, a mohou existovat informace jako: může být užito, pokud přínos převáží riziko.

   Vliv drog na dítě

   Jak víte, drtivá většina drog se vstřebává do krevního řečiště, což znamená, že přecházejí do mateřského mléka. Proto se antibiotika opitá matkou částečně dostanou k dítěti. Existují však takzvaná antibiotika kompatibilní s kojením..

   O tom, jak je lék bezpečný pro dítě, se posuzuje především na základě výzkumu. Není však humánní provádět experimenty s těhotnými a kojícími ženami, proto není tolik léčivých přípravků s bohatými důkazy o bezpečnosti pro plod a dítě potvrzených klinickými studiemi. Přesto medicína zná několik skupin antibakteriálních látek, které jsou relativně neškodné dětem při hepatitidě B.

   Při výběru antibiotika, které můžete během kojení pít, musíte vzít v úvahu také tyto faktory:

   • Stupeň průniku do mléka. Podíl léku opitého matkou v předvečer krmení a zachyceného v mléčném koktejlu může být od 0,01 do 10%. Někteří pediatrové tvrdí, že z takového množství se nemůže stát nic hrozného. Jiní věnují pozornost tomu, která látka je v mléce. Koneckonců, jak víte, kapka nikotinu zabíjí koně.
   • Věk dítěte. Čím je dítě mladší, tím zranitelnější je. U dětí mladších 6 měsíců, které jsou výhradně kojeny, hrozí, že spolu s matkou „vezmou“ antibiotikum v minimálních dávkách. Pro děti, které dostávají doplňková jídla, je to jednodušší, protože je možné je znovu krmit ne mateřským mlékem, ale kefírem nebo bramborovou kaší.
   • Mnohonásobnost příjmu a období vylučování látky z těla. Některé léky se užívají každých 8 hodin, jiné 2 nebo dokonce 1krát denně. Důvodem je poločas účinné látky. Pokud je maximální koncentrace v krvi, je lepší kojit. To znamená, že je důležité objasnit otázku, do jaké míry je aktivní složka vylučována z těla..
   • Celkový stav dítěte. Má dítě zdravotní problémy, je náchylný na alergie, narodil se včas nebo předčasně - všechny tyto body by měly být brány v úvahu.

   Antibiotika pro laktaci

   Co můžete pít z antimikrobiálních látek během kojení? Zvažte, jaká antibiotika lze v tomto období užívat..

   Peniciliny

   Tato antimikrobiální skupina je lékem volby během kojení. Peniciliny jsou naprosto kompatibilní s hepatitidou B, přestože některé referenční knihy zmiňují kontraindikace během laktace. Série penicilinů zahrnuje ampicilin, amoxicilin, oxacillin atd..

   Zvažte výhody skupiny na jejich nejslavnějšího zástupce, Amoxicilinu:

   • jeho poločas je méně než 2 hodiny, což znamená, že po 2-3 hodinách po podání bude v mateřském mléce minimální množství a dítě může být bezpečně krmeno;
   • pouze 0,1% dávky podané matkou přechází do mléka;
   • nízko toxický, existuje velký výběr dávek léčiv;
   • má široké spektrum účinku, proto je účinný pro záněty středního ucha, angíny, pneumonie, infekce genitourinární sféry atd..

   Největší nevýhodou penicilinů jsou časté alergické reakce ve formě vyrážky a otoků, stejně jako malý průjem.

   Dalším negativním bodem je to, že se bakterie naučily přizpůsobit se látkám této skupiny a dokonce je zničit. Proto je otázka použití tzv. Chráněných penicilinů v kombinaci s kyselinou klavulanovou relevantní. Taková kombinace je v přípravcích Amoxiclav, Augmentin.

   Cefalosporiny

   Existují 4 generace cefalosporinů:

   • Generace I (Cefazolin, Cefalexin);
   • Generace II (cefuroxim);
   • Generace III (cefotaxim, ceftriaxon, cefixim);
   • 4. generace (cefepim).

   Obecně jsou cefalosporiny všech generací povoleny antibiotika pro kojení. Podívejme se na některé z nich podrobněji..

   Cefazolin je plně kompatibilní s kojením, je předepisován pro dospělé i děti od 1 měsíce života. Lék má krátký poločas - o něco více než 2 hodiny a v mateřském mléce se nachází pouze 0,8% dávky, kterou užila matka..

   Ceftriaxon je úspěšně používán v ORL praxi při léčbě sinusitidy, zánětu středního ucha, pneumonie díky svému širokému spektru účinku. To může být předepsáno podle indikace i novorozence. Ceftriaxon se vylučuje dostatečně dlouho - od 12 do 17 hodin a maximální koncentrace v mléce je více než 4% dávky, kterou užívá matka. Přesto je povoleno laktace podle mezinárodních adresářů, nebyl zjištěn žádný zvlášť negativní vliv na dítě.

   Cefotaxim, přestože návod obsahuje upozornění a dokonce zákaz používání během kojení, je podle HB v souladu s mezinárodními seznamy kompatibilní s HB. Má krátký poločas (1 hodinu), penetrace do mléka je pouze 0,3% počáteční dávky.

   Celá skupina cefalosporinů má nepříjemné vedlejší účinky ve formě zažívacího traktu, takže během léčby je nutné monitorovat stolici dítěte. Protože jsou léky špatně vstřebávány z trávicího traktu, většina z nich je k dispozici v injekčních ampulích.

   Makrolidy

   Třída těchto antibiotik není zahrnuta do skupiny léků první volby (podle stupnice FDA jsou zařazena do skupiny C), ale často jsou předepisována kojení, pokud je alergie na peniciliny a cefalosporiny. Makrolidy jsou bakteriostatika (léky, které inhibují růst bakterií, díky nimž je jejich účinek oslaben a anulován), ale ve vysokých koncentracích působí baktericidně.

   Zástupci: Erythromycin, Josamycin, Clarithromycin, Spiramycin, Azithromycin, Roxithromycin.

   Azithromycin (analogy Sumamed, Azitrox, Azo, Azimed) je lék s kumulativním účinkem, užívaný od 3 do 6 dnů, poločas je velký: od 48 do 68 hodin. Přesto do mléka proniká malá dávka, proto Hale Handbook doporučuje jako léčivo kompatibilní s kojením. Po užití antibiotika se doporučuje zdržet kojení po dobu 3-4 hodin, protože v této době je jeho koncentrace v mléce maximální.

   Nedoporučuje se používat makrolidy v prvním měsíci po porodu, protože existují důkazy, že léky mohou mít vliv na výskyt pylorické hypertrofické stenózy u kojenců. Obecně je tato skupina antimikrobiálních látek považována za jeden z nejbezpečnějších z hlediska toxických účinků..

   Zakázané léčivé přípravky

   V některých situacích mohou být ženě předepisovány léky, které jsou během kojení zakázány. Pokud tedy hovoříme o závažných onemocněních, jako je septická infekce krve nebo meningitida, přemýšlejí především o životě matky a ne o tom, jak udržovat laktaci. Zpravidla je dítě v takových případech odstaveno.

   V mírných situacích, pokud je to nutné, vezměte antibiotikum, které není kompatibilní s kojením, je možné dočasné odstavení. Patří sem léky následujících skupin:

   • Tetracykliny (doxycyklin, Unidox solutab, tetracyklin) jsou bakteriostatická činidla se širokým spektrem účinku. Existuje teorie, že dlouhodobé užívání těchto léků může inhibovat růst kostní tkáně u kojenců, jakož i změnit barvu zubní skloviny (v medicíně je dokonce výraz „tetracyklinové zuby“). Vysoce toxický.
   • Fluorochinolony (Ofloxacin, Norfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin). Nejasná skupina drog. Například Ofloxacin v USA je považován za docela slučitelný s hepatitidou B, ale v jiných zemích se nepoužívá k léčbě těhotných a kojících žen. Ve studiích s levofloxacinem u mladých zvířat byl zjištěn negativní účinek na vývoj kloubů, objevila se osteochondrosa. Ciprofloxacin je v souladu s příručkou Thomase Hale povolen, ale vyskytly se případy, kdy se děti zbarvily zeleně tváří v tvář jeho příjmu a vyvinula se pseudomembranózní kolitida.
   • Aminoglykosidy (gentamicin, streptomycin, amikacin, kanamycin). Toxický účinek na ledviny kojenců, zrakových nervů a sluchových pomůcek. Proto jsou přísně zakázány.
   • Sulfanilamidy (biseptol, ftalazol, streptocid). Mají toxický účinek na játra dítěte až do vývoje jaderné žloutenky.
   • Linkosamidy (Clindamycin, Lincomycin). Negativně ovlivňuje činnost gastrointestinálního traktu, zejména střeva dítěte.

   Během takové léčby může být matka dekantována pro udržení laktace, a na konci kurzu musíte počkat trochu déle, až se antibiotikum konečně z těla odstraní. Může to být 2 až 7 dní po užití poslední pilulky.

   Pravidla pro užívání antibiotika

   • Konzistence. Pokud vám bylo předepsáno užívat antibakteriální činidlo po dobu 5 dnů, musíte podstoupit léčebný postup až do konce, i když to bude snazší o 2-3 dny. Kromě toho je důležité dodržovat četnost podávání: pokud se antibiotikum užívá třikrát denně, měli byste ho zkusit vypít v intervalu 8 hodin.
   • Dávkování Neměli byste podceňovat dávku předepsanou lékařem léku, protože se domníváte, že tímto způsobem se do mléka dostane méně látky. Takové ošetření nepřinese pozitivní výsledek. Kromě toho existuje riziko závislosti na léku a příště to nemusí pomoci.
   • Ochrana. Pokud užíváte antibiotikum, musíte se starat o užívání laktobacilů a bifidobakterií, aby střevní mikroflóra příliš netrpěla. Na radu lékaře mohou být také zavedeni do dětské stravy.

   Jak vidíme, pokud jsou antibiotika používána rozumně, mohou poskytnout neocenitelnou pomoc při léčbě některých nemocí. Naštěstí dnes existují léky kompatibilní s kojením, ale i jejich jmenování kojícím matkám by mělo být plně odůvodněno a mělo by pocházet od lékaře.

Články O Neplodnosti