Hlavní Výživa

Zda můžete pít nebo vstříknout antibiotika během různých období těhotenství: účinky na placentu, plod a mateřské mléko, seznam zakázaných antibiotik

Existují různá antibiotika, která lze také užívat během těhotenství. V takovém případě byste se měli jasně řídit doporučeními lékařů, neukládat se na samoléčení.

Antibiotika během těhotenství: zda nebo ne?

Bohužel, těhotné ženy jsou také náchylné k různým nemocem. Ve většině případů se lékaři pokoušejí předepsat antibiotika během těhotenství.

Stává se však také, že bez nich se neobejdete. Jaká antibiotika jsou bezpečná pro těhotnou ženu, když je jejich příjem nevyhnutelný? Je velmi důležité získat odpovědi na tyto otázky..

Co je antibiotikum?

Antibiotikum je látka biologického původu, která aktivně inhibuje reprodukci a růst virů, mikroorganismů a mikrobů. Antibakteriální činidla jsou také schopna zcela zničit patogenní mikroorganismy..

Specifičnost expozice je hlavním rysem antibakteriálních léčiv. To znamená, že určitá řada škodlivých mikroorganismů není citlivá na všechny typy antibiotik. To vytvořilo základ pro klasifikaci existujících typů antibakteriálních léčiv.

Když je předepsáno těhotenství?

Někteří se mylně domnívají, že užívání antibakteriálních léků během těhotenství nevyhnutelně povede k některým komplikacím nebo poškození dítěte. Hlavní věc v této situaci je přísně dodržovat doporučení ošetřujícího lékaře.

Mnohem závažnější nebezpečí představují progresivní bakteriální infekce v těle, které v případě nečinnosti pravděpodobně způsobí nenapravitelné poškození zdraví nastávající matky a jejího dítěte.

Na začátku těhotenství a v 1. trimestru

Během tohoto období těhotenství je příjem antibakteriálních látek nežádoucí, protože právě v tomto období se začnou tvořit vnitřní systémy plodu..

V některých případech je však užívání antibiotik v 1. trimestru nezbytné:

 • septická a hnisavá zánětlivá onemocnění,
 • exacerbace chronických onemocnění močového ústrojí a ledvin,
 • vážné střevní infekce,
 • jiné nemoci, které vznikly v důsledku expozice patogenům,
 • bronchitida, pneumonie a různé zánětlivé procesy.

Ve druhém trimestru

U nemocí ORL lékaři předepisují antibiotika. Během tohoto období je tělo těhotné ženy nejvíce oslabeno. Lékaři mohou také předepsat antibiotickou terapii z výše uvedených důvodů..

Třetí trimestr

Pokud byla antibiotika předepsána ve třetím trimestru příštího května, není s tím nic špatného. Hlavní věcí je vybrat nejbezpečnější léky, které účinně zvládnou tento úkol a způsobí minimální poškození těla pacienta.

Pokud lékař před porodem předepsal

Stává se, že pár týdnů před porodem může žena chytit infekci a vážně onemocnět. V tomto případě jsou indikována antibiotika, která neutralizují infekční zaměření..

Vliv antibiotika na placentu a plod

Kromě pozitivních vlastností mají antibakteriální látky také negativní vlastnosti. V prvních 3 měsících vznik placenty. Užívání antibakteriálních léků během tohoto období může nepříznivě ovlivnit proces. Droga má také schopnost proniknout placentou a vstoupit do těla dítěte, což ovlivňuje následující orgány:

Navíc ve zvláště závažných případech mohou antibakteriální léky vést k závažným mutacím..

Výše uvedené důsledky mohou mít během těhotenství pouze zakázané drogy. Používáte-li bezpečné léky doporučené odborníky, lze těmto důsledkům zabránit..

Účinek na mateřské mléko

Během kojení by měly být léky užívány se zvláštní péčí. Většina léků by neměla být užívána během kojení, protože mohou procházet mlékem do těla dítěte a způsobit vážné poškození..

Antibiotika během kojení pronikají do mateřského mléka a mateřské krve a poté do těla dítěte. Výsledkem je mnoho vedlejších účinků:

 • průjem,
 • trávicí problémy,
 • bolest břicha,
 • otrava,
 • alergie a tak.

Existují však situace, kdy je užívání antibiotik plně opodstatněné. Za účelem ochrany dítěte je v tomto případě kojení na dobu užívání antibakteriálních látek zastaveno. Existuje však seznam bezpečných léků, které mohou způsobit kojení..

Vylučovací doba

Chemická struktura konkrétního antibakteriálního činidla určuje cestu jeho pohybu tělem. Stahování většiny těchto léků se provádí ledvinami močí. Také menší dávky látky opouštějí tělo se žlučou (střeva).

Injekční antibakteriální látky po podání do těla dosahují maximální koncentrace v nejkratším možném čase a vylučují se po 12 hodinách. Antibiotika ve formě tablet nebo suspenzí se vylučují z těla do 24 hodin.

Různé antibakteriální léčiva a forma uvolňování

Existující antibakteriální látky se liší svým účinkem na organismus:

 1. Peniciliny. Nejdůležitější vlastností penicilinů je možnost jejich pronikání do buněk, což umožňuje nejúčinnější léčbu infekčních patologií..
 2. Skupina cefalosporinů účinně ovlivňuje mnoho známých patogenních mikroorganismů. Antibiotika této skupiny jsou vysoce aktivní na mikrobech, které zůstávají rezistentní na peniciliny..
 3. Makrolidy jsou také schopné proniknout do buňky, aby neutralizovaly mikroby..
 4. Tetracyklinová skupina také účinně ovlivňuje patogen, avšak antibiotika této skupiny mohou způsobit některé vedlejší účinky..
 5. Aminoglykosidy mají hlavní nevýhodu - vysokou toxicitu.
 6. Antifungální antibiotika přispívají k destrukci buněčné membrány mikroskopických hub.

Antibiotika mohou být podávána jako injekční roztoky, tablety nebo suspenze.

Co si vybrat během těhotenství - antibiotikum ve formě tablet nebo injekcí?

Rozhodnutí o tom, jak užívat antibakteriální látku, závisí zcela na lékaři. Někteří doporučují použití injekcí pro injekce, což vysvětluje, že se droga vylučuje mnohem rychleji. Tablety v některých situacích negativně ovlivňují trávicí systém ženy, která je již přetížená.

Seznam nepovolených drog během těhotenství

Užívání nepovolených drog během těhotenství může způsobit vážné poškození zdraví dítěte. Důsledky mohou být velmi odlišné, až po mutaci a slepotu. Abyste předešli takovým následkům, měli byste se zdržet užívání následujících léků:

 1. Tetracyklin prochází placentou a hromadí se v kostech plodu a jater.
 2. Fluorochinolony jsou zakázány, protože nebyly provedeny žádné studie účinků na těhotné ženy.
 3. Klarithromycin není nebezpečný pro plod plodů, proto je jeho příjem zakázán.
 4. Roxithromycin a midecamycin nepříznivě ovlivňují plod a jsou toxické pro játra dítěte.
 5. Aminoglykosidy pronikají placentou a zvyšují riziko možných komplikací ve vnitřním uchu dítěte a ledvin. Jsou případy, kdy v důsledku této drogy dítě po narození trpělo hluchotou.
 6. Furazidin a Nifuroxazid jsou zakázány z důvodu škodlivých účinků na dítě. Nejsou k dispozici žádné bezpečnostní informace pro těhotné ženy..
 7. Chloramfenikol je přísně zakázán, protože léčivo je schopné proniknout placentou a inhibovat kostní tkáň dítěte.
 8. Dioxidin a ko-trimoxazol jsou chirurgy často používány k dezinfekci různých ran. Je přísně zakázáno užívat tyto léky těhotným ženám, protože v průběhu výzkumu byly zjištěny mutagenní a toxické účinky na zvířecí embrya.

Jaké drogy mohou užívat?

Existuje seznam antibakteriálních léků, které jsou povoleny pro těhotné ženy. Díky nim bude možné neutralizovat zánětlivé procesy v těle a zničit patogenní mikroorganismy v nejkratším možném čase..

První trimestr

Následující léky jsou nejbezpečnější. Navzdory tomu však ještě před jejich přijetím byste se měli poradit se svým lékařem, protože na tom závisí zdraví dítěte:

 1. Penicilin prochází placentou, ale nemá škodlivé účinky na embryo. Vylučují se ledvinami dostatečně rychle.
 2. Cefalosporiny používají těhotné ženy bez jakýchkoli omezení, přirozeně s výhradou normálního průběhu těhotenství. Účinná látka léčiv této skupiny prakticky nepronikne placentou, aniž by měla negativní dopad na dítě.
 3. Erythromycin a spiramycin jsou také přijatelné pro použití, protože nevedou k vedlejším účinkům..

Druhý trimestr

Během této doby mohou lékaři předepsat použití ceftriaxonu. Indikací k použití jsou infekční léze na povrchu kůže, genitourinární systém a dýchací cesty.

Vilprofen se doporučuje pro použití u infekčních onemocnění urogenitálního typu.

Třetí trimestr

Ve většině případů se cefazolin používá k zánětům kůže nebo k infekčním procesům v genitourinárním systému. Amoxicilin se doporučuje pro použití s ​​lymfadenitidou, pneumonií, pyelonefritidou nebo sinusitidou..

Důležité tipy

Abyste se vyhnuli užívání antibiotik v časných stádiích těhotenství, musíte se předem starat o své zdraví.

Důležitou roli v této záležitosti hraje životní styl člověka a jeho výživa. Doporučuje se chodit na čerstvý vzduch a chodit pěšky..

Snídaně je nejdůležitější součástí celého dne. Ráno by mělo být vydatné a kalorické a mělo by se skládat z mléčných výrobků: tvaroh, fermentované pečené mléko, mléko, kefír a další. V žádném případě se nemůžeš přejídat, potřebuješ dost přesně, abys toho získal dost.

Po celý den musíte jíst pouze zdravé potraviny bohaté na zdravé minerály a vitamíny. Pouze tak lze imunitní systém dostatečně posílit.

Také samozřejmě stojí za to opustit špatné návyky, jako je kouření a pití alkoholických nápojů..

To bude přínosem především pro dítě a pomůže posílit zdraví a imunitu nastávající matky.

Užívání antibiotik během těhotenství je v některých případech opodstatněné. Bylo by však moudřejší se starat o své zdraví předem, aby se ochránila před užíváním jakýchkoli léků. To je jediný způsob, jak chránit dítě před nebezpečnými následky se 100% jistotou..

Antibiotika v prvním trimestru těhotenství

Antibiotika inhibují růst bakterií - příčinu infekčních chorob. Lékaři se obvykle snaží vyhnout se jejich jmenování během těhotenství, zejména v prvním trimestru, ale bohužel se také stává, že se bez nich neobejdete. V jakých případech je jejich přijetí odůvodněné? Mohou negativně ovlivnit dítě? Jaké jsou důsledky léčby antibiotiky? Pokusíme se odpovědět na všechny tyto otázky, rozptýlit obavy a předsudky..

V jakých případech se neobejde bez antibiotické terapie

Během těhotenství imunitní obrana těla oslabuje. Jedná se o přirozený mechanismus, který pomáhá chránit plod, protože se jedná o cizí prvek imunitního systému. Proto žena v období těhotenství není imunní vůči nemocem a ještě více - je vystavena riziku akutních respiračních virových infekcí a jiných infekčních chorob. Bez antibiotik s takovými patologiemi, jako jsou:

 • pneumonie, tuberkulóza;
 • hnisavá angína, akutní bronchitida;
 • zánětlivá infekce v ledvinách, genitourinární systém, střeva;
 • chlamydie
 • otrava krve;
 • brucelóza;
 • popáleniny a rozsáhlé rány hnisem.

Bez řádného ošetření je ohroženo zdraví a život ženy. Proto je použití antibiotické terapie oprávněné. Je také nezbytný v rehabilitačním období po chirurgických zákrokech během těhotenství a v císařském řezu. Drogy jsou vybírány s ohledem na úroveň rizika pro ženu a dítě, gestační věk, faktor laktace atd..

Proč jsou antibiotika nebezpečná během těhotenství v 1. trimestru?

Od 1 do 12 týdnů jsou všechny orgány dítěte pokládány a formovány: srdce, mozek, plíce, játra, štítná žláza a pankreas, základy paží a nohou, genitálie, zažívací, dýchací a oběhový systém.

To je důvod, proč se lékař vždy bude snažit odložit antibiotickou léčbu pro 2 nebo 3 trimestry a nahradit ji symptomatickou terapií nebo topickými léky. Užívání antibiotik v prvním trimestru je odůvodněné, pokud přínosy z nich převyšují možná rizika. Koneckonců, placenta ještě nebyla vytvořena, což znamená, že embryo není chráněno před negativními účinky drog.

Nekontrolované použití antibiotik má toxický účinek a může způsobit:

 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • vrozené infekce a abnormality ve struktuře orgánů;
 • poškození sluchu a zraku;
 • potrat;
 • fetoplacentální nedostatečnost.

Proto pouze lékař může vybrat antibiotikum po důkladné diagnostice a analýze citlivosti na konkrétní antibakteriální látku. Kromě toho si můžete mezi širokou paletou drog vybrat ty, které jsou schváleny pro použití během těhotenství.

Jaká antibiotika mohou těhotným ženám v prvním trimestru

Všechna léčiva se podrobují zvláštním bezpečnostním studiím, podle výsledků kterých lze rozdělit do 5 skupin:

 1. Skupina A - absolutně bezpečná, jak dokládají kontrolované studie zahrnující těhotné ženy.
 2. B - neovlivňují plod podle výsledků testování na zvířatech, experimenty s účastí lidí nebyly provedeny.
 3. Studie C - na zvířatech odhalily možnost nepříznivých účinků na plod, nebyly provedeny žádné studie na lidech, avšak potenciální přínos léku může odůvodnit riziko jeho použití.
 4. D - existují důkazy o negativních dopadech na lidský plod získaných na základě výzkumu nebo v praxi.
 5. X - během klinických studií byly zjištěny abnormality ve vývoji plodu, riziko použití během těhotenství přesahuje potenciální přínos.

Mezi antibiotika neexistují žádná, která by patřila do skupiny A. Proto může během těhotenství předepisovat léky skupiny B nebo C. Specializují se na peniciliny, cefalosporiny a makrolidy..

Seznam antibiotik povolených v 1. trimestru

PenicilinyCefalosporinyMakrolidy
PřípravyAzlocillin, Amoxicillin, Ampicillin, OxacillinCefuroxim, cefazolin, cefotaxim, cefaclor, cefepimeErythromycin, Azithromycin, Josamycin
Kategorie zabezpečeníBBB
Proti tomu, co je efektivníStafylokoky, enterokoky, streptokoky, listérie, klostridie a výsledná meningitida, salmonelóza, kožní infekce, zánět mandlí, průdušky.Meningitida, močové a respirační infekce, sepse, kožní léze.Kožní patologie, pneumonie, chlamydie, kapavka, mykoplazmóza, infekce Helicobacter pylori proti žaludečním vředům, toxoplazmóza.
Jak ovlivňují plod?Pronikejte placentou, ale nepoškozujte orgány a systémy plodu.Je schopen projít placentou v nízkých koncentracích, není to nebezpečné pro nenarozené dítě.Žádné údaje o zvýšení počtu vrozených malformací.
Vedlejší účinky u těhotnýchAnémie, alergie, bolesti hlavy, poruchy stolice.Zvracení, průjem nebo zácpa, cholestáza, anémie, leukopenie.Alergická reakce, poruchy trávení, dysfunkce jater, nevolnost a zvracení.

Peniciliny jsou vysoce účinné proti stafylokokům a používají se při přípravě na profylaktické operace. 3. a 4. generace cefalosporinů dobře zvládají gonokoky, pneumo- a meningokoky, odborníci úspěšně používají k léčbě žen během těhotenství a v rehabilitačním období po císařském řezu, protože neovlivňují laktaci.

Josamycin je nezbytný pro léčbu chlamydií, kapavek a syfilis u těhotných žen. Erytromycin je jediný, který nepřechází do mateřského mléka, proto je při kojení absolutně bezpečný..

Výběr nástroje závisí na výsledcích analýzy citlivosti na antibiotika. Pouze v naléhavých případech je možné brát drogy se širokým spektrem účinku.

Co je přísně zakázáno

Do léčby nemocí do 12 týdnů těhotenství by neměly být kategoricky zařazeny následující skupiny antibiotik:

 • Karbapenemy, protože existují potvrzené důkazy o jejich teratogenních účincích na zvířata.
 • Klarithromycin související s makrolidy je během těhotenství zakázán, protože je pro embryo toxický.
 • Tetracykliny - hromadí se v kostní tkáni dítěte, mají škodlivý účinek na játra, narušují mineralizaci zubů.
 • Aminoglykosidy - ve vysokých koncentracích pronikají placentou a mají toxický účinek.
 • Fluorochinolony - narušují vývoj chrupavky.

Tato antibiotika v prvním trimestru těhotenství mohou způsobit spontánní potraty, blednutí plodu a genetické mutace. Jejich pozdější přijetí nezpůsobí smrt dítěte, ale vyvolá vážné porušení zdraví novorozence..

Mnoho léků není schváleno pro použití u těhotných žen, protože nebyly provedeny žádné kontrolované studie týkající se jejich bezpečnosti. Jsou to nitrofurany, chinolony, glykopeptidy.

Vzal jsem antibiotika, když jsem nevěděl, že jsem těhotná: co dělat

S největší pravděpodobností se to stalo před 3-4 týdny těhotenství. Je obtížné předvídat účinek antibiotik během těchto období. Na jedné straně placenta dosud nebyla vytvořena a embryo je bezbranné proti vlivu negativních faktorů. Současně se ale vyvíjí i mimo krevní oběh běžný s matkou, takže se k tomu antibiotikum prostě nemůže „dostat“.

V žádném případě to není důvod k ukončení požadovaného těhotenství. Doporučujeme však stále informovat lékaře o léčbě, provést další ultrazvukové vyšetření a provést hCG test za účelem zjištění možného porušení dynamiky vývoje embrya..

Plánování těhotenství po užívání antibiotik

Pokud žena nebo její partner podstoupil antibiotickou terapii, početí by mělo být odloženo o 3 měsíce. Během této doby zbytky léčiv zcela opustí tělo, posílí imunita a těhotenství bude pokračovat bez komplikací.

Na co ještě zapomenout

 • Antibiotika nepůsobí na viry, takže při obvyklém nekomplikovaném ARVI není jejich příjem opodstatněný ani při vysoké teplotě.
 • Sledujte dávkování. Snížením, aby se snížilo riziko, si ublížíte: patogeny „si zvyknou“ na antibiotikum a ztrácí na něj citlivost.
 • Zeptejte se svého lékaře na nutnost současného podávání s probiotiky a látkami, které normalizují trávení, protože poruchy stolice během těhotenství s antibakteriální terapií nejsou neobvyklé.
 • I když jste během těhotenství museli podstoupit antibiotickou terapii, nezoufejte. Stres jen zhorší vaše celkové zdraví. Moderní léky mají krátký seznam vedlejších účinků a mají minimální účinek na nenarozené dítě..

Znovu připomínáme, že nezávislý výběr a podávání antibiotik během těhotenství je nepřijatelný! Aby nedošlo k poškození sebe a vašeho nenarozeného dítěte, poraďte se s gynekologem, který je těhotný, o výběru léčivých přípravků.

Antibiotika během těhotenství

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Mnoho žen, které očekávají narození dítěte, se zajímá o tuto otázku, je možné používat antibiotika během těhotenství? Odpověď na tuto otázku není zcela jasná: ano a ne.

Mezi obrovským seznamem existujících antibiotik je dostatek léčiv, které jsou schváleny pro použití v období porodu dítěte, protože jejich účinek na embryo není nebezpečný. Existují však také léky, které musí být zlikvidovány..

Měli byste se také vyvarovat neracionálního užívání antibakteriálních léků a užívat je bez zvláštních potřeb: například nachlazení nebo SARS.

Indikace na antibiotika během těhotenství

Použití antibiotik během těhotenství by mělo být zcela odůvodněné a vhodné. Je nepřijatelné používat antibiotika pro profylaktické účely během těhotenství a také je užívat bez lékařského předpisu nebo měnit dávku a frekvenci užívání léku.

Antibiotika proti pyelonefritidě během těhotenství

Pyelonefritida se u žen často vyskytuje právě během těhotenství, což je usnadněno velkým zatížením ledvinového systému. Postupy léčby tohoto onemocnění by neměly být odkládány..

Lékař obvykle předepisuje antispasmodická, analgetická, antiseptická činidla a antibiotika ze seznamu schváleného pro těhotné ženy. Jedná se o ampicilin, methicilin, kanamycin, léky skupiny cefalosporinů. Antimikrobiální terapie pyelonefritidy by měla být prováděna v nemocnici pod dohledem lékaře.

Antibiotika proti sinusitidě během těhotenství

Sinusitida není nemoc, která ovlivňuje výsledek těhotenství, ale dává ženě mnoho nepohodlí. U tohoto onemocnění nejsou antibiotika vždy předepisována: někdy stačí obnovit normální dýchání a zajistit průchod sliznic z dutin. Z antibiotik může být amoxicilin dobře předepsán, pokud je jeho použití oprávněné.

Antibiotika pro polyhydramniá

Polyhydramnios je, když množství plodové vody překročí přijatelné hodnoty. Tento stav je často vyvolán infekčními nebo virovými patologiemi zahrnujícími chlamydie, bakterie mykoplazmy, cytomegalovirus. Pokud je polyhydramnium způsobeno infekčním činidlem, nelze se vyhnout antibiotické terapii, jinak to může být riziko fetální infekce..

Antibiotika proti cystitidě během těhotenství

Zánětlivá reakce v močovém měchýři během těhotenství je nebezpečná, protože proces může snadno jít do dělohy a významně komplikovat nebo poškodit průběh těhotenství. Těhotným ženám s cystitidou se zpravidla předepisuje pouze jedno ze dvou povolených léků - amoxiclav a monural. Posledně jmenované je nejvýhodnější kvůli šíři spektra působení a účinnosti nástroje.

Antibiotikum pro kašel během těhotenství

Kašel je příznak nemoci (virové, alergické a jen občas infekční). Proto antibiotika pro kašel nejsou vždy nezbytná. Pokud je kašel následkem bakteriální bronchitidy nebo pneumonie - v takových případech je použití antibiotické terapie oprávněné. Lék předepisuje lékař s přihlédnutím k citlivosti flóry patogenu na antibiotika.

Jaká antibiotika jsou možná během těhotenství?

Nejprve si musíte uvědomit, že nákup a užívání léků samostatně bez konzultace s lékařem není kategoricky přípustné. To platí zejména pro období těhotenství.

Mezi přijatelné léky patří léky, které lze brát po celou dobu porodu dítěte, nebo pouze k určitým datům.

Antibiotika povolená během těhotenství:

 • série penicilinů (neovlivňují negativně kvalitu a vývoj embrya). Tato řada zahrnuje léky ampicilin, oxacillin, amoxicilin, ampiox atd.
 • série cefalosporinů (mají tendenci pronikat placentární bariérou, ale nemají toxické účinky na nenarozené dítě). Cefalosporiny by měly zahrnovat ceftriaxon, suprax, cefazolin;
 • makrolidová řada (v některých případech povolená během těhotenství, podle uvážení lékaře). Jedná se o léky, jako je erythromycin, oleandomycin, roxithromycin, telithromycin, azithromycin (sumamed) atd.;
 • aminoglykosidová řada (gentamicin). Používá se pouze ve velmi závažných případech s povinným přísným výpočtem dávky léku. V případě nedodržení dávek a nekontrolovaného použití může u dítěte vyvolat poškození sluchu.

Vliv antibiotik na těhotenství

Bohužel nemoci vždy přicházejí v době, kdy je nejméně očekáváte. A dokonce i při porodu dítěte, kdy je mimořádně nežádoucí onemocnět a užívat léky, musíte se poradit s lékařem a použít antibiotickou terapii.

Antibakteriální léčiva mohou mít kromě terapeutických účinků také nežádoucí účinek. Každý zná toxický účinek léků na játra, střevní mikroflóru a imunitní obranu. To vše může ovlivnit celkové zdraví těhotné ženy..

Účinek antimikrobiální terapie na embryo do značné míry závisí na období těhotenství, protože závisí na tom, do jaké míry je plod chráněn před účinky negativních faktorů. Antibiotika v časném těhotenství jsou nebezpečná, protože v tomto období embryo dosud nemá takovou úroveň ochrany, jakou může placenta poskytnout. Proto se jakékoli látky, užitečné i ne velmi, nevyhnutelně dostanou k formujícímu plodu.

Antibiotika v prvních týdnech těhotenství by měla být předepisována pouze lékařem kompetentním v otázkách užívání léků těhotnými ženami. Pravda, někdy se stává, že žena bere antibiotika v prvních dnech těhotenství, aniž by měla podezření na její „zajímavý“ stav. Prvními dny jsou období oplodnění vajíčka a implantace vajíčka. Pokud se toho obáváte, v takových případech nebude zbytečné konzultovat lékaře a provést několik ultrazvukových vyšetření, a také provést hCG a zjistit, zda není narušena dynamika procesu..

V zásadě je možné užívat antibiotika v pozdním těhotenství, protože v této fázi je plod již vytvořen, je dostatečně chráněn placentární bariérou. Existují však léky, které snadno pronikají touto bariérou a poškozují dítě. Proto by výběr nezbytného antibiotika měl provádět odborník.

Podívejme se na možnost použití antibakteriálních léků ve fázích:

Antibiotika v prvním trimestru těhotenství

I trimestr - začátek narození nové osoby, tvorba tkání a systémů embrya. V této fázi není dítě ještě zcela chráněno a jakýkoli lék mu může způsobit nenapravitelné poškození. Z tohoto důvodu je většina léčiv, včetně antibakteriálních, zakázána.

Antibiotika ve 2. trimestru těhotenství

V této fázi jsou již identifikovány základní orgánové systémy embrya. II trimestr - to je fáze vývoje mozku a reprodukčního systému, nejlepší čas pro použití povolených antibiotik. Plod během tohoto období je již zcela nezávislý a je schopen se sám chránit.

Antibiotika ve 3. trimestru těhotenství

III. Trimestr - dítě je již prakticky formováno, nyní se jeho orgány a systémy jen vylepšují. V tomto období můžete užívat antibakteriální léky ze seznamu léčivých přípravků povolených během těhotenství, abyste nevyvolávali výskyt patologií a vývojových abnormalit u dítěte.

Antibiotika různých skupin během těhotenství

Penicilinová antibiotika v těhotenství je jedním z nejznámějších a běžných na světě. Mají poměrně širokou škálu účinků, navíc se během těhotenství často a všeobecně používají. Mezi takové léky patří ampicilin, amoxicilin, amoxiclav, oxamp a některé další..

Amoxiclav v těhotenství je kombinované antibiotikum sestávající z amoxicilinu a kyseliny klavulonové. Lék je během těhotenství považován za jeden z nejbezpečnějších antimikrobiálních látek. Může být předepsán pro orální nebo injekční použití..

Ceftriaxon v těhotenství je silné antibiotikum, které ničí i ty patogeny, které jsou rezistentní na jiné antimikrobiální látky. Používá se častěji v druhé polovině těhotenství a používá se ve formě intramuskulárních injekcí denně. Ceftriaxon se používá k infekcím genitourinárního systému, dýchacích cest a zažívacího traktu, kožních integumentů.

Vilprafen během těhotenství se používá pro bakteriální infekční onemocnění, zejména urogenitální. Nejčastěji se používá při léčbě ureaplasmy: tato patologie je extrémně nebezpečná pro těhotnou ženu i její dítě.

Cefazolin v těhotenství se používá pouze v případě přísných indikací u těhotné ženy a pouze od druhého trimestru těhotenství. Používá se k léčbě pneumonie, osteomyelitidy, infekcí kloubů a kosterního systému, kůže, močových cest.

Amoxicilin v těhotenství je antibiotikum penicilin, nemá toxický účinek na játra, nevyvolává abnormality plodu. Aktivně se používá během těhotenství k léčbě sinusitidy, bronchitidy, pneumonie, pyelonefritidy, lymfadenitidy.

Cefotaxim během těhotenství je cefalosporinové antibiotikum, které není určeno k použití během těhotenství.

Linex během těhotenství po antibiotika

Jak víte, antibiotika nepříznivě neovlivňují stav střevní mikroflóry a dlouhodobé užívání drog je pro něj zvláště škodlivé. Poruchy stolice, bolesti břicha, plynatost, poruchy trávení - to jsou projevy dysbiózy. Aby se předešlo rozvoji takového stavu, je nutné před přijetím antibiotik projednat s lékařem možnost užívání léků, které normalizují střevní flóru. Mezi tyto léky patří Linex, účinný a bezpečný lék během těhotenství. Obsahuje bifidobakterie, laktobacily, enterokoky, obnovuje prospěšnou mikroflóru a udržuje imunitu těla. Lék je dobře snášen, nemá žádné vedlejší účinky a kontraindikace (s výjimkou nesnášenlivosti laktózy).

Nicméně i s takovým bezpečným nástrojem, jako je Linex, byste se měli poradit s odborníkem. Možná bude ve vašem případě vhodné jiné léčivo, například bifiform, laktobacterin, acipol, enterol, bifidum-bakterin nebo eubicor..

Plánování těhotenství po antibiotikách

Před zahájením plánování těhotenství většina lékařů doporučuje léčit všechna chronická onemocnění, a to jak u nastávající matky, tak u otce, aby se během těhotenství zabránilo jejich exacerbacím. A má pravdu. Léčba takových onemocnění je však často nemožná bez kvalitní antibiotické terapie. Co dělat?

Reproduktologové často trvají na tom, že zahájení plánování by mělo být stanoveno nejdříve 2 měsíce po ukončení antibiotické terapie. Těhotenství po antibiotikách manžela lze naplánovat nejdříve o tři měsíce později. Proč? Antibakteriální léky neovlivňují nejlépe stav spermatoz: jejich struktura a struktura jsou narušeny, existuje riziko rozvoje narušení embryonálního vývoje. Je důležité, aby před počátkem takové změněné spermie opustily tělo a aktualizace mužských spermií bude trvat jen 2,5–3 měsíce..

Některé typy antibiotik nemusí mít vliv na kvalitu spermií: situaci konzultujte s reproduktologem..

Může být těhotenský test s antibiotiky špatný? Rozhodně ne, testovací indikátory jsou nezávislé na použití antibakteriálních látek: testovací proužek reaguje na hladinu lidského HG hormonu a antibiotikum neovlivňuje hormonální pozadí. Testovací chyba může být způsobena nízkou prahovou citlivostí testovacího proužku nebo příliš brzy na testování..

Lékaři během těhotenství nezavádějí žádné léky. Pokud však lékař předepsal antibiotika během těhotenství, je to skutečně nutné. Je mnohem moudřejší léčit nebezpečnou nemoc včas, než počkat, až infekce ovlivní nenarozeného malého muže.

Antibiotika během těhotenství. Mohu brát antibiotika?

Pouze několik žen se silnou imunitou nemá během těhotenství zdravotní problémy. Devět měsíců je poměrně dlouhé období a drtivé většině nastávajících matek se onemocní více než jednou. To není překvapivé, protože organismus pracující „pro dva“ ne vždy vydrží zátěž, ochranné vlastnosti těla padají a nastávající matka se stane náchylnou k infekci.

Během těhotenství by většina léků neměla být užívána, aby nedošlo k poškození dítěte. Proto se k ošetření používají jemné přípravky připravené na bázi bylin. Co když ale patologický proces ovlivní životně důležité orgány a hrozí nebezpečnými následky? Je možné brát antibiotika během těhotenství a nepoškodit plod??

Proč jsou potřebná antibiotika?

Antibiotika jsou léky, které bojují proti patogenům a choroboplodným zárodkům. S nepříznivým účinkem na patogenní mikroorganismy nejsou antibiotika bezmocná proti patologiím virového nebo houbového původu. Kromě toho může dlouhodobé používání antibiotik způsobit plísňová onemocnění (kandidóza atd.). Bakterie, které způsobily patologii, někdy neodpovídají na antibiotikum předepsané lékařem. V tomto případě je léčebný režim upraven, je vybráno jiné léčivo.

Mělo by se také pamatovat na to, že nejen složení léku je nebezpečné, ale také nesprávně vybrané dávky a porušení doby užívání..

Jaká jsou rizika antibiotik během těhotenství??

Před několika desítkami let lidé umírali na nemoci, které jsou nyní úspěšně léčeny antibiotiky. Léky jsou nepostradatelné pro léčbu pneumonie, cholery, nemocí genitourinárního systému atd. I takové zázračné léky však mají řadu vedlejších účinků, mezi něž patří skutečnost, že spolu s patogenními bakteriemi trpí také prospěšná mikroflóra těla. Bez „ochrany“ prospěšných bakterií člověk pociťuje takové nemoci, jako je průjem, kožní vyrážky a mnoho dalších. Stává se, že prospěšná mikroflóra umírá, zatímco patogeny přežívají, což se vysvětluje rezistencí bakterií na lék známý po mnoho let.

Pravidla pro užívání antibiotik

 1. Antibiotika předepisuje pouze lékař! Neměli byste užívat antibiotika, která vaši přátelé nebo příbuzní užívají, nebo antibiotika, která vám lékař naposledy předepsal.
 2. Nemůžete zastavit léčbu dříve, než je uvedeno. Pokud nepijete dávky označené lékařem, rozhodněte se, že jste byli vyléčeni dříve, pak bude veškerá vaše předchozí snaha zrušena a možná dokonce poškodí vaše zdraví..

Antibiotika během těhotenství

Antibiotika během těhotenství se odebírají, pokud testy prokázaly, že nemoc není virové povahy, ale bakteriální povahy. V tomto případě je nastávající matka vybrána léky v závislosti na typu onemocnění, stavu pacienta a délce těhotenství..

V prvním trimestru jsou antibiotika nežádoucí. Ženy někdy užívají antibiotika, aniž by věděly, že jsou těhotné, a pak se obávají, stojí za to udržet těhotenství? Sdělte svému gynekologovi své obavy, vyhodnotí rizika a poskytne nejlepší radu..

Ve druhém a třetím trimestru došlo k položení vnitřních orgánů plodu, proto je možné rozšířit seznam léčiv, včetně antibiotik. Během tohoto období se zpravidla léčí infekce, které mohou dítě poškodit.

Antibiotika během těhotenství jsou nezbytná, pokud má žena následující patologie:

 • Pyelonefritida;
 • Pneumonie, akutní bronchitida;
 • Chlamydia
 • Nebezpečná střevní infekce;
 • Vážné zranění, zranění (otřesy), popálení;
 • Závažné komplikace infekční povahy: otrava krve, sepse;
 • Specifická onemocnění vyvolaná vzácnými mikroby: brucelóza atd..

Před vstupem do jakéhokoli antibakteriálního léku je nastávající matka testována na citlivost. Tato manipulace umožňuje určit patogen a vybrat nejúčinnější antibiotikum. Pokud není možné provést test, nastávající matka předepíše širokospektrální lék, který ovlivňuje všechny typy bakterií.

Antibiotika, která jsou během těhotenství zakázána:

 • Tetracykliny (doxycyklin, tetracyklin, morfcyklin atd.);
 • Sulfanilamidy (Biseptol, Bactri, Trixazol, Oribact atd.);
 • Fluorochinolony (Ofloxacin, Ciprofloxacin, Ciprolet atd.);
 • Nitrofurany (furadonin, nitroxolin atd.);
 • Chloramphenicol.

Antibiotika, která jsou povolena během těhotenství:

 • Penicilin a aminipeniciliny (ampicilin, amoxicilin, oxacilin, amoxiclav, femoklav a další);
 • Cefalosporiny (cefazolin, ceftriaxon, cefalexin, cefuroxim, cefotaxim, cefepim, ceftazidim);
 • Makrolidy (erytromycin, jamyamycin, spiramycin).

Užívání antibiotik během těhotenství neznamená výskyt zdravotních problémů u dítěte. Avšak neošetřené bakteriální infekce matky představují vážnou hrozbu. Pokud lékař předepíše léčbu, správně zvolená antibiotika uzdraví matku a nepoškodí dítě.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Jaká antibiotika jsou možná během těhotenství

Každá budoucí maminka musí vědět, že antibiotika během těhotenství mohou způsobit nenapravitelné poškození dítěte, pokud budou přijata bez lékařského předpisu..

Tyto léky mohou ovlivnit proces porodu dítěte následujícím způsobem:

 • léky pronikají placentou;
 • mají embryotoxický účinek: ovlivňují sluchový nerv, ovlivňují pokládání zubů, funkci ledvin;
 • schopen způsobit patologický vývoj dítěte.

Bez konzultace s lékařem můžete ublížit dítěti

To je důvod, proč pouze lékař musí rozhodnout, která antibiotika mohou být použita, aby nedošlo k problémům během těhotenství. Tyto léky mohou ovlivnit pouze viry, bakterie a další patogeny, takže nejsou předepisovány na běžnou chřipku nebo nachlazení..

Kromě toho mohou být během těhotenství dívky léčeny antibiotiky pouze ve 2. a 3. trimestru. V tomto období nemají schválená léčiva škodlivý účinek na plod..

Existuje mnoho nemocí, kdy je nezbytným opatřením antibiotika během těhotenství. Tyto zahrnují.

 1. Chlamydia.
 2. Tuberkulóza.
 3. Popáleniny, hnisavé rány.
 4. Angina.
 5. Hnisavá bronchitida.
 6. Zápal plic.
 7. Pyelonefritida.

Většina antibiotik schválených pro použití během těhotenství je pro dítě bezpečná. Nezapínejte užívání těchto léků, protože pokud se onemocnění neléčí, může to nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte.

Jak již bylo zmíněno, chřipka, ARVI a ARI nejsou léčeny. Tyto léky nejsou vhodné pro snižování horečky nebo léčení rozrušení střev, ale mohou působit na různé bakterie, které jsou pro tělo nebezpečné. Přečtěte si také recenze o Doctor Moma během těhotenství a proč je Actovegin předepisován těhotným ženám.

Existují schválené léky

Antibiotika se vyrábějí ve formě tablet, roztoků, které se podávají injekcemi. Ty jsou co nejbezpečnější a nejúčinnější, protože nejsou absorbovány v žaludku. Proto během těhotenství musíte vědět, která antibiotika lze brát a která ne. Zkusme na to přijít.

Povolené drogy

V 1. trimestru těhotenství je používání antibiotik extrémně nežádoucí. Měl by je předepisovat pouze lékař v nouzových podmínkách.

Žena někdy bere drogy v prvních dnech po početí, kdy je vajíčko oplodněno, a poté začíná implantace vajíčka. Nastávající matka ještě nedochází k podezření na její stav, proto terapii nezastaví. Obecně se není čeho bát.

Je nutné vzít hCG k identifikaci možného narušení dynamiky procesu, provést několik ultrazvukových studií a konzultovat se svým lékařem.

Při těhotenství ve 3. trimestru lékař předepisuje antibiotika, pokud se bez nich neobejdete. Dítě je již vytvořeno a je chráněno silnou placentární bariérou.

Navzdory tomu byste neměli předepisovat léky pro sebe a samoléčit. To může být nebezpečné, protože pouze lékař ví, jaké dávky by měly být použity k léčbě určitého onemocnění u nastávajících matek.

Podívejme se, jaká antibiotika jsou možná během těhotenství, kdy a proč jsou předepisována.

TrimetrTitulPročprůměrná cena
2-3AmoxiclavLéčba cystitidyAsi 300 rublů
2CeftriaxonJe předepsán pro infekce kůže, zažívacího traktu, dýchacích cest, urogenitálního systému.Asi 50 rublů
2-3VilprafenJe indikován pro urogenitální infekční choroby.Asi 600 rublů
2-3CefazolinK léčbě infekcí močového systému, kůže, kostního systému, kloubů, osteomyelitidy, pneumonieAsi 60 rublů
2-3AmoxicilinPředepsáno pro lymfadenitidu, pyelonefritidu, pneumonii, bronchitidu, sinusitiduAsi 65 rublů
2-3AmpicilinJe předepsán k léčbě pyelonefritidyAsi 25 rublů

Doporučuje se pro urogenitální infekční choroby

Jaké prostředky by se neměly brát

Musíte přesně vědět, jak mohou antibiotika ovlivnit těhotenství. Nejedná se o ohroženou matku, nýbrž o své dítě, protože účinné látky léku pronikají placentou do krevního oběhu plodu a mají negativní vliv na v současnosti rostoucí orgán. Existuje seznam antibiotik, která jsou během těhotenství přísně zakázána..

 1. Doxycyklin a tetracyklin jsou schopné procházet placentou. Také se hromadí v zubních zárodcích a kostech plodu a narušují mineralizaci.
 2. Fluorochinolony (phloxal, abactal, nolicin, ciprolet, ciprofloxacin) jsou zakázány. Poškozují klouby plodu.
 3. Klarithromycin (clubax, formilid, clacid), známý svými toxickými účinky, je nebezpečný. Podobný účinek má roxithromycin, midecamycin (rulide, macropen).
 4. Aminoglizoidy (streptomycin, tobramycin, kanamycin) mohou způsobovat komplikace v ledvinách, vnitřním uchu dítěte, až do hluchoty.
 5. Nifuroxazid (enterofuril, ercefuril), furazidin (furagin, furamag) jsou známy svými potenciálně škodlivými účinky..
 6. Chloramfenikol (olazol, syntetomycin, chloramfenikol) je přísně zakázán. Vysoká koncentrace rychle prochází placentou, po které narušuje proces dělení krevních buněk, negativně ovlivňuje kostní dřeň plodu.
 7. Přestože se antioxidant používá k dezinfekci ran, je během porodu zakázán..
 8. Co-trimoxazol (groseptol, bactrim, biseptol) se skládá z trimethoprimu a sulfamethoxazolu. Pronikají placentou ve vysokých koncentracích, zpomalují růst plodu a zvyšují riziko srdečních vad a možných malformací.

Plánování dítěte po léčbě

Těhotenství po antibiotikach může probíhat docela bezpečně. Stačí dodržovat několik základních pravidel.

 1. Počkejte nějakou dobu.
 2. Dokončete vyšetření celého těla.
 3. Poraďte se s lékařem.

Lékaři doporučují léčbu chronických onemocnění před plánováním početí. Je nutné podstoupit lékovou terapii nejen pro nastávající matku, ale také pro otce. Abyste se zbavili některých bolestí, musíte vzít silnou dávku drog. Není čeho se obávat. Hlavní věc je vědět, kolik měsíců po užití antibiotik si můžete naplánovat těhotenství.

Konzultace s několika odborníky

Reproduktologové se domnívají, že k početí by mělo dojít nejméně 2 měsíce po léčbě. Pokud byla terapie předepsána manželovi, je možné naplánovat těhotenství přibližně 3 měsíce po užití antibiotik.

Faktem je, že antibakteriální látky mohou negativně ovlivnit stav spermií. Kvůli porušení jejich struktury a struktury může dojít k embryonálnímu vývoji s porušením. Změněné spermie musí opustit tělo, a to trvá asi 3 měsíce.

Současně některé léky neovlivňují spermie, proto je nutná konzultace s reproduktologem. Pokud je to možné, mělo by těhotenství po užívání antibiotik pokračovat bez předepisování léků. Pouze v případě potřeby.

Nebojte se, že těhotenský test může být po užití antibiotik nepravdivý. Testovací proužek je schopen reagovat pouze na hladinu hormonu CG a antibakteriální látky nemohou ovlivnit hormonální pozadí. Test může být mylný, pokud je gestační věk po použití antibiotika příliš malý nebo je citlivost testovacího proužku nízká.

Způsoby, jak udržet zdraví

Abyste zabránili užívání antibiotik v časných a pozdních stádiích těhotenství, musíte si udržet své zdraví, abyste se vyhnuli různým onemocněním.

Doporučení výživy.

 1. Musí mít každé ráno snídani. Snídaně by měla být vydatná a měla by zahrnovat mléčné výrobky: tvaroh, mléko, fermentované pečené mléko.
 2. Není třeba se přejídat.
 3. Jezte, stejně jako vaše tělo potřebuje dostatek.
 4. Vyhněte se spoustě těstovin a cukru..
 5. Zkuste také nahradit živočišné tuky rostlinnými tuky, minimalizovat množství spotřebované soli, smažené, uzené jídlo.

Pijte alespoň dva litry vody denně, ale nepijte jídlo s vodou. Nejlepší je pít tekutinu mezi jídly.

Přes ložisko dítěte musí tělo neustále pracovat. Pokud svaly nefungují, začnou oslabovat a zhroutit se. Kromě toho cvičení odstraní z těla jedy a toxiny a pokožka funguje jako druh čističe: škodlivé látky se vylučují potem.

Pro nastávající matky existuje zvláštní cvičení. Poraďte se s lékařem a začněte pravidelně trénovat.

Je velmi důležité věnovat pozornost procházkám na čerstvém vzduchu. Tělo by mělo přijímat co nejvíce kyslíku. Pokud je to možné, projděte se v lese, v parku, vydejte se na večerní procházky před spaním.

Pokud to finanční prostředky umožňují, pronajměte si letní dům a strávte tam co nejvíce času. To by byla perfektní volba..

Nepřetěžujte a nepřetěžujte své tělo, abyste se svého lékaře zeptali, zda během těhotenství můžete pít různá antibiotika.

Pokud jste unavení, musíte si dát přestávku. Nejezděte své tělo k vyčerpání a stresu. Musíte správně sestavit svou každodenní rutinu. Je nutné spát nejméně 7-8 hodin denně. Postel by měla být pohodlná a prádlo čisté a vysoce kvalitní. Nejlepší je v určitých časech jít spát..

Ano, během těhotenství můžete pít některá antibiotika, ale stojí za to, pokud se jejich použití vyhnete prevencí různých chorob. Zjistěte také pravdu, proč je přípravek Hofitol předepsán během těhotenství a Lizobakt ve 2. trimestru těhotenství.

O autorovi: Olga Borovikova

Antibiotika během těhotenství: proč ne a kdy

Každá nastávající matka spolu se zprávami o své situaci si uvědomuje, že v nadcházejících měsících bude muset přehodnotit svůj životní styl. Výhradně ve směru jeho užitečnosti. Existují však velmi dvojí situace. Co dělat, když onemocníte? Je jasné, že tomu je třeba se vyhnout, ale pokud k tomu došlo. Těhotná žena by měla být oslovena s výběrem léků se vší odpovědností a v žádném případě by neměla samoléčovat.

Tento lék je jiný, ale pravděpodobně každý ví, že antibiotika během těhotenství jsou zlá. Ale je to absolutní?

Stručně o antibiotikách

Zjednodušeně řečeno, zvažte výhody a poškození antibiotik pro jakýkoli organismus. Koneckonců, všichni víme, že jen jít do jejich použití nestojí za to. Jedná se o velmi agresivní kategorii léčiv. A zároveň velmi různorodý. V každém případě antibiotika vyžadují zvláštní pořadí podání - podle pokynů lékaře av souladu s přísným postupem. Jinými slovy, antibiotika mohou být nejen k ničemu, ale také způsobit újmu, pokud je předepíšete podle vlastního uvážení. A proto.

Hlavním účinkem všech antibiotik je ničení bakterií. Pouze bakterie, což znamená, že jsou k ničemu proti virům a plísním. Dokáže jednoduchý laik „pochopit“, proč kašle nebo šplhá - kvůli viru nebo bakterii? Stěží. Problémem je, že pokud lék jednoduše nepůsobil na původce nemoci, ale může ovlivnit i další aspekty vitální činnosti těla!

Většina (ale ne všechny!) Antibiotika jsou velmi toxická, některé z nich nejsou tak radikální a jen několik z nich je prakticky neškodných. Mezi vedlejší účinky antibiotik patří zátěž na játra, ničení prospěšné mikroflóry (například ve střevech nebo vagíně), dysbióza a poruchy trávení, vývoj plísňových onemocnění (kandidóza). Některé z nich (zejména ze skupiny gentamicinů) dokonce ovlivňují fungování ledvin a... vnitřního ucha.

Dalším znakem antibiotik je to, že ke zničení určité bakterie budete možná potřebovat komplex několika léků nebo určitou dobu. Nesoulad a odpor se vyvíjí! Toto tajemné slovo znamená, že bakterie v těle zůstává, její aktivita může ustupovat, ale příště (s exacerbací nebo relapsem) bude skupina léčivých přípravků použitá poprvé poprvé k ničemu. Bakterie vytváří takovou imunitu vůči látce..

Nedokonalost antibiotik spočívá v tom, že většina z nich nechápe, proti čemu bakterie působí. Ale v lidském těle žije a prospěšná mikroflóra. A velmi často je citlivější na antibiotika, to znamená, že umírá před patogeny. Užívání antibiotik v těle je téměř vždy stresující. Zde musíte zvážit klady a zápory: je možné obejít se bez antibiotik a dobře, pokud ano. Pokud jsou antibiotika jednoduše nezbytná (a to určuje pouze specializovaný lékař), pak pozorný lékař určitě předepíše pro svého pacienta průběh hepatoprotektorů a probiotik. Chodit na antibiotika z času na čas je normální, ale pravidelně je škodlivé. Pokud se osoba znovu a znovu stane obětí bakteriálních infekcí, měl by lékař přemýšlet o změně léčebné strategie a spíše o obnovení imunity. Časté používání antibiotik je pouze podkopává..

Proč antibiotika nejsou povolena během těhotenství?

Antibiotika tedy nejsou úplně neškodné prášky. Nebudou jmenováni bezdůvodně pro nikoho, mnohem méně pro budoucí matku. Tvrzení, že antibiotika jsou během těhotenství přísně zakázána, je spíše přehnané. V některých případech se bez nich neobejdete. Doktor to ale stanoví znovu.

Jaká je nebezpečí antibiotik během těhotenství? Zaprvé jsou zachovány všechny výše uvedené negativní účinky - rána do jater a ledvin (a během těhotenství je již jejich zátěž zvýšena), dysbióza nejen střev, ale také genitálního traktu, oslabující imunitu budoucí matky (konec konců to není dost). Za druhé, použití antibiotik v prvním trimestru těhotenství, kdy se plod pouze formuje, je zvláště nežádoucí. Další dva trimestry mají své kontraindikace.

 • Antibiotika během těhotenství v prvním trimestru jsou nebezpečná později, kolem embryí se dosud nevytvořila spolehlivá placentární bariéra. Vystavení antibiotikům a jiným škodlivým látkám bude nejzávažnější. V této fázi je položen základ pro vytváření tkání a systémů budoucího člověka. V prvních třech měsících není použití antibiotik prakticky povoleno, ale v každém jednotlivém případě se lékař řídí pravidlem „očekávaný přínos pro matku by měl překročit potenciální rizika pro ni a plod“ v každém jednotlivém případě..
 • Antibiotika pro těhotenství ve druhém trimestru lze předepsat. Ale ne z kategorie těch, které mohou ovlivnit vývoj mozku a reprodukčního systému plodu.
 • Předepisování antibiotik během těhotenství ve třetím trimestru se příliš neliší od obecné strategie. Samozřejmě se stále berou v úvahu přínosy pro matku a pravděpodobnost rozvoje patologií a abnormalit plodu. Avšak plod v tomto období je spolehlivě chráněn, placenta na něj nepřenáší mnoho toxických látek, ale ne všechny.

Zvláštní pozornost je věnována situaci, kdy v prvních dnech nebo týdnech těhotenství žena, která si není vědoma své situace, bere antibiotika. A někdy úplně nepřijatelné v tomto období. Co vlastně dělat? Obecná rada - vyžádejte si radu od odborníka, který bude váš případ konkrétně posuzovat (co bylo léčeno, co bylo léčeno, zda byl úspěšný, jaké je trvání a průběh těhotenství). Poradenství zejména - udělat ultrazvuk a krevní testy, bude lékař analyzovat, zda dynamika vývoje těhotenství jsou narušeny. Neočekávejte to nejhorší, ale nikdo nebude trvat na potratu bez dobrého důvodu. Současně je třeba si vyhradit výhradu, že průběh nemoci v prvních dnech těhotenství a používání antibiotik v léčbě může „přijít“ později, nikdo z toho není v bezpečí.

Stanovisko k přípustnosti antibiotika během těhotenství se sestavuje na základě studií:

 • pokud jsou prokázány jejich toxické účinky, jsou drogy jasně zakázány;
 • pokud účinek léčiva není dobře znám a jeho negativ není na tomto pozadí zvýrazněn, pak může být předepsán, ale v špetce;
 • pokud se v průběhu studií prokáže, že neexistují žádné vedlejší účinky na těhotnou ženu a plod, je možné antibiotikum v případě potřeby použít a neexistují alternativní způsoby léčby.

Antibiotika během těhotenství a obecně se nedoporučují předepisovat bez zvláštního testu citlivosti bakterií na ně. Pokud to není možné nebo pokud není jasný výsledek, jsou předepsány léky se širokým spektrem účinku. Toto rozhodnutí je v kompetenci profilového specialisty. Musí být informován o postavení ženy, načasování a dalších charakteristikách průběhu těhotenství.

Jaká antibiotika jsou povolena během těhotenství?

Dospěli jsme k závěru, že antibiotika během těhotenství by měla být v některých případech předepsána. Nyní se podívejme, co a kdy:

 • absolutní kontraindikace (v žádném případě nepřípustné):
  • tetracyklin a doxycyklin - snadno pronikají placentou, co můžeme říci o prvních měsících; hromadí se v kostech a zubních embryích plodu, narušují mineralizační procesy, toxické pro játra;
  • fluorochinolony (ciprofloxacin, ciprolet, nolicin, abactal, phloxal atd.) jsou zakázány vzhledem ke skutečnosti, že stále neexistují spolehlivé důvody pro uplatnění jejich bezpečnosti (neexistuje důkazní základna), současně byla prokázána schopnost látek poškodit klouby plodu;
  • klaritromycin (klacid, Fromilid, klabaks) a midecamycin, roxithromycin (macropen, rulide) - není známa bezpečnost při použití během březosti, existují důkazy o toxických účincích na plod u zvířat;
  • aminoglykosidy (kanamycin, tobramycin, streptomycin) - také mají vysokou schopnost proniknout placentou; vyvolat riziko komplikací v ledvinách a vnitřním uchu plodu, může u novorozence způsobit hluchotu;
  • gentamicin - svými vlastnostmi je identický s aminoglykosidy, ale může být předepsán (lépe, samozřejmě později) podle vitálních indikací a v přesně vypočtených dávkách;
  • furazidin (furamag, furagin) a nifuroxazid (ercefuril, enterofuril) - jejich účinek je hodnocen jako potenciálně nebezpečný z důvodu nedostatku údajů o účincích na těhotenství;
  • chloramfenikol (chloramfenikol, syntetomycin, olazol) - je zakázán, protože velmi rychle prochází placentou, a to i ve vysokých koncentracích; negativně ovlivňuje vývoj mozku a narušuje dělení krevních buněk; nebezpečné, mimo jiné, v pozdních stádiích těhotenství;
  • dioxidin - byl zakázán pro těhotné ženy poté, co byly jeho experimenty se zvířaty prokázány jeho toxické a mutagenní účinky;
  • ko-trimoxazol (Biseptol, Bactrim, Groseptol) - opět se liší průnikem placentou a ve vysokých koncentracích; jeho složka trimethoprim je aktivním antagonistou kyseliny listové; ko-trimoxazol zvyšuje riziko vrozených malformací, srdečních vad a také zpomaluje růst plodu;
 • relativní kontraindikace (přiřazené v případě nouze):
  • azithromycin (sumamed, zitrolid, zi-faktor, chemomycin) - je předepisován výhradně v naléhavých případech, zejména bez něj se nemůžete zbavit chlamydiové infekce u těhotných žen; nebyly zjištěny žádné nepříznivé účinky na plod, zejména ve srovnání s vývojem chlamydií;
  • nitrofurantoin (furadonin) - povolen k použití pouze ve druhém trimestru, je zakázán v prvním i třetím trimestru;
  • metronidazol (Klion, Trichopolum, Metrogil, Flagil) - jasně zakázáno v prvním trimestru; ve druhé a třetí části může být jmenován pouze v případě, že neexistuje bezpečnější alternativa; je zaznamenáno riziko rozvoje defektů v mozku, končetinách a genitáliích plodu;
  • gentamicin - použití je povoleno pouze pro vitální indikace a v přesně vypočtených dávkách; nadměrné dávky jsou nebezpečné pro vývoj hluchoty a patologie ledvin u novorozence;
 • přípustné (je to možné, ale v případě potřeby znovu):
  • Penicilin a jeho analogy (amoxicilin, amoxiclav, ampicilin) ​​- ačkoli procházejí placentou, nemají škodlivý účinek na plod a jsou rovněž rychle vylučovány ledvinami;
  • cefalosporiny (cefazolin, cefalexin, ceftriaxon, cefuroxim, cefixim, cefoperazon, cefotaxim, ceftazidim, cefepim) se používají během těhotenství bez omezení, protože extrémně nízké koncentrace procházejí placentou a četné studie neprokázaly negativní účinek na plod látek, které jej pronikly ;
  • erytromycin, josamycin (vilprafen) a spiramycin (rovamycin) jsou přijatelné pro použití, protože nezpůsobují žádné abnormality a dokonce i nejmenší množství pronikají samotnou placentou.

Po absolvování kurzu předepsaného lékařem výše uvedených léků je nutná druhá dávka - pro posouzení pohody ženy a opakovaná vyšetření.

Indikace užívání antibiotik během těhotenství

Obecně lze říci, že indikace předepisování antibiotik během těhotenství se příliš neliší od obecných. Kompetentní lékař nikdy nepředepíše antibiotikum, pokud to zvládnete bez něj. Totéž platí pro jmenování těhotné ženy. Je to jen to, že už je třeba se vyhnout okénku příležitosti pouze s léky, které jsou povoleny k použití. V kombinaci s antibiotiky by těhotné ženě měly být předepsány prostředky na prevenci dysbiózy, komplikací ledvin a jater a samozřejmě na imunomodulační opatření.

Nejoblíbenější skupinou antibiotik předepsaných během těhotenství jsou peniciliny. Ampicilin, amoxicilin, amoxiclav, oxamp - ve skutečnosti mohou významně pomoci pacientovi. Používá se jako injekce a perorálně. Toto řešení pro onemocnění, jako je sinusitida, bronchitida, pneumonie, pyelonefritida, lymfadenitida.

Antibiotika ze skupiny cefalosporinů by měla být předepisována s větší opatrností. Ceftriaxon v těhotenství je silné antibiotikum, účinné i proti nejodolnějším mikroorganismům. Proto je nejpravděpodobnější, že bude předepsán pro infekce genitourinárního systému, dýchacích cest a zažívacího traktu, kožní integuments.

U urogenitálních bakteriálních chorob je relevantní vilprafen. Včetně ureaplasmózy. Ignorování tohoto problému během těhotenství je nebezpečné jak pro ženu, tak pro plod..

Cefazolin je předepsán pro extrémně přísné indikace a poté od druhého trimestru. Obvykle se jim podaří vyléčit pneumonii, osteomyelitidu, infekce kloubů a kostního systému, kůži, močový systém.

Články O Neplodnosti