Hlavní Výživa

Bolest v krku během těhotenství ve třetím trimestru

Angina během těhotenství se může kdykoli rozvinout. Nebezpečí onemocnění spočívá ve vývoji časných a pozdních následků pro matku a dítě. Existuje také riziko, že se patologie stane chronickou. Způsob léčby by měl být stanoven lékařem. Včasná diagnóza je rozhodující pro volbu taktiky řízení těhotenství..

Bolest v krku nebo akutní tonzilitida je běžné akutní onemocnění, které se vyznačuje poškozením lymfoidní tkáně mandlí s vysokým rizikem komplikací..

Léčba anginy pectoris v prvním trimestru těhotenství, stejně jako ve druhém a třetím trimestru, závisí na etiologické látce, stavu těla matky a stupni vývoje systémů fetálních orgánů..

Příčiny anginy pectoris

Příčinou anginy mohou být viry, bakterie a atypická mikroflóra.

Rozvoj angíny je usnadněn přítomností akutních a chronických ložisek infekce horních cest dýchacích, snížením obecné a lokální imunity, nepříznivými podmínkami prostředí, zubními zuby, doprovodnými chronickými somatickými onemocněními ve stadiu exacerbace nebo dekompenzace (onemocnění plic a kardiovaskulárního systému), metabolickými poruchami ( obezita), patologie endokrinního systému (hypotyreóza, diabetes mellitus).

Vzhledem k hormonálním a fyziologickým změnám, které se vyskytují v těle během těhotenství, jsou v případě nemoci těhotné ženy vystaveny většímu riziku vzniku komplikací..

Největším nebezpečím je virová nebo bakteriální léze v období až 12 týdnů, kdy je pokládání orgánů a tkání nenarozeného dítěte.

Virová tonzilitida v druhé polovině těhotenství je rizikovým faktorem pro intrauterinní infekci v důsledku transplacentárního přenosu viru na plod. Respirační viry, které způsobují perinatální zranění, mohou přetrvávat a množit se v placentě, fetálním mozku a vaskulárních plexech laterálních komor mozku v 11% případů.

Dojde-li během těhotenství k infekci, jsou embryo a plod ovlivněny nejen patogeny, ale také toxickými produkty, které se vytvářejí jako důsledek metabolismu matky během rozkladu infekčního agens..

Enterovirové infekce jsou dost běžné. Enteroviry jsou přenášeny na těhotné ženy v přímém kontaktu s pacientem se střevní infekcí nebo s poškozením horních a dolních dýchacích cest.

S rozvojem bolestí v krku v časném těhotenství na pozadí chřipky nebo parainfluenzy jsou potraty zaznamenány ve 25–50% případů. Frekvence vad je nízká.

S herpetickým bolestí v krku se mohou vyskytnout srdeční vady, abnormality gastrointestinálního traktu, hydrocefalus, pneumonie, žloutenka, anémie. Také infekce plodu herpes virem vede k spontánnímu potratu, předčasnému porodu.

Nejčastější příčinou anginy pectoris je bakteriální infekce: stafylokoky, streptokoky, diplocoky, hemofilus influenzae, anaerobes, spirochety, chlamydie, mykoplazmy a další.

Mezi bakteriálními patogeny má velký význam beta-hemolytická skupina A streptokok nebo pyogenní streptokok.

Zdrojem infekce je nemocný během exacerbace nebo bakteriální nosič. Převodový mechanismus: ve vzduchu, kontakt, jídlo. Příčinná látka může pronikat plotem placentou a způsobit patologické změny ve vyvíjejících se orgánech.

Příznaky bolesti v krku u těhotných žen

Klinické projevy bolesti v krku u těhotných žen zahrnují:

 • bolest v krku, horší při polykání a mluvení;
 • zvýšení tělesné teploty na 38 ° C a více;
 • bolesti hlavy, zimnice, bolesti kloubů, slabost;
 • fibrinózní nebo hnisavý plak na povrchu mandlí a v mezerách;
 • oteklé a citlivé lymfatické uzliny v oblasti úhlu dolní čelisti.

Obzvláště obtížná je angina v pozdním těhotenství. Ve druhém a třetím trimestru se příjem kyslíku postupně zvyšuje. Rostoucí plod vyvíjí tlak na bránici, což ztěžuje dýchací pohyby, zejména při fyzické námaze nebo pohybu. Proto jakékoli zánětlivé změny horních cest dýchacích mohou ovlivnit celkový stav, což vede k rozvoji hypoxie v tkáních matky a plodu.

Fyziologická imunosuprese těhotných žen může přispět k zobecnění zánětu a zvýšit riziko bakteriálních komplikací.

Co je nebezpečná streptokoková angina pro nastávající matku? Nebezpečí spočívá ve vývoji časných (abscesů, hlenu krku, zánětu středního ucha) a pozdních (akutní revmatická horečka, myokarditida, polyartritida, glomerulonefritida), jakož i rizika přechodu na chronické onemocnění..

Vliv anginy na zárodek, plod, důsledky pro dítě

Dojde-li během těhotenství k infekci, jsou embryo a plod ovlivněny nejen patogeny, ale také toxickými produkty, které vznikají v důsledku metabolismu v matce při rozpadu infekčního agens. Hypertermie a hypoxie vyskytující se při akutním zánětlivém procesu také působí..

Důsledky angíny v 1. trimestru těhotenství závisí na gestačním věku: v prvních 6 dnech po oplodnění může zygota zemřít nebo zcela regenerovat; během embrya a placentogeneze (od 7. dne do 8. týdne těhotenství) je možná smrt plodu, vývoj malformací, primární placentní nedostatečnost.

Angina ve 2. trimestru je nebezpečná pro vývoj sklerotických změn v orgánech a tkáních. Vytvořená patologie různých orgánů a systémů plodu s anginou pectoris ve druhém trimestru těhotenství může být stanovena pomocí ultrazvuku.

Třetí trimestr je charakterizován skutečností, že plod získává schopnost specificky reagovat na zavedení patogenu infekce infiltrací leukocytů, humorálními a tkáňovými změnami.

Použití antibiotik u těhotných žen je možné pouze v případech, kdy indikace nebo očekávaný účinek léčby převáží potenciální riziko pro plod.

V přítomnosti hnisavého zánětlivého fokusu v těle matky, například abscesu, je možná hematogenní infekce plodu. V tomto případě bakteriální léze placenty, po které následuje porušení placentární bariéry, vede k šíření bakterií v krevním řečišti a rozvoji intrauterinní sepse..

V závažných případech může být výsledkem infekce, která postihla plod:

 • smrt vajíčka;
 • Spontánní potrat;
 • předčasnost (například předčasný porod po 37 týdnech proti fetální hypoxii);
 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • předporodní smrt;
 • placentární nedostatečnost;
 • zhoršená adaptace novorozence;
 • různé projevy lokálního a generalizovaného infekčního procesu.

Diagnostika

Při vyšetření se provádí faryngoskopie. Faryngoskopický obraz akutního zánětu mandlí je charakterizován hyperémií a otokem tkání. Purulentní svíčky jsou vizualizovány v mezerách.

V diagnostice angíny je hlavní metodou bakteriologická kultura mandlí a orofaryngu, která je oddělena od sliznice, se stanovením citlivosti na antibiotika. V některých případech je pro identifikaci specifických fragmentů DNA nebo RNA patogenu vyžadována další metoda PCR (polymerázová řetězová reakce).

Existuje také metoda rychlé diagnostiky streptokokové infekce, založená na stanovení antigenu beta-hemolytické streptokokové skupiny A, bez předchozí izolace čisté kultury patogenu. Test vám umožní zjistit přítomnost bakterií během 5-10 minut. Současně je však předepsána klasická bakteriologická kultura, aby se potvrdila předběžná diagnóza a možná korekce léčby.

Relevance včasné diagnózy streptokokové tonzilitidy je dána potřebou včasné, racionální antibiotické terapie a prevencí komplikací, které jsou nebezpečné jak pro matku, tak pro plod.

Ve fázi primární diagnózy se provádí klinický krevní test a obecný močový test.

Pro vyloučení patologie ze srdce se doporučuje elektrokardiografie. Podle svědectví je těhotná žena předána ke konzultaci revmatologovi, kardiologovi, specialistovi na infekční choroby, imunologovi, endokrinologovi, zubnímu lékaři.

Léčba bolesti v krku během těhotenství

Vzhledem k jasnosti klinických projevů anginy pectoris, závažnosti stavu ženy a riziku komplikací je často vyžadována hospitalizace..

Jak zacházet s bolestmi v krku as čím, rozhoduje pouze specialista. Lékař poté, co prozkoumá a vezme materiál pro studium, vyhodnotí závažnost stavu pacienta a určí, co lze předepsat v této fázi těhotenství, protože ne všechny léky jsou pro plod bezpečné.

Těhotnou ženu s akutní tonzilitidou mohou současně pozorovat několik specialistek: porodník-gynekolog, specialista na infekční choroby, ORL specialista, kardiolog, revmatolog.

Největším nebezpečím je virová nebo bakteriální léze v období až 12 týdnů, kdy je pokládání orgánů a tkání nenarozeného dítěte.

Léčba tonzilitidy doma se provádí po konzultaci s lékařem, zpravidla při absenci zvýšené tělesné teploty, což lze považovat za mírný průběh nemoci s minimálním rizikem pro matku a nenarozené dítě..

Se zvýšením tělesné teploty nad 38 ° C je antipyretikum, které lze vypít v kterékoli fázi těhotenství, Paracetamol. Může se užít 500 mg ne více než 4krát denně.

Doporučuje se kloktat roztokem furatsilinu, miramistinu, inhalací minerální vodou, roztokem mořské soli.

Použití antibiotik u těhotných žen je možné pouze v případech, kdy indikace nebo očekávaný účinek léčby převáží potenciální riziko pro plod. V tomto případě je bezpečné předepsat peniciliny, peniciliny chráněné inhibitorem, cefalosporiny. Tetracykliny, doxycyklin, fluorochinolony, ko-trimoxazol a sulfonamidy jsou během těhotenství kontraindikovány..

Vzhledem k tomu, jaké strašlivé následky může mít angina pectoris, je velmi důležité včas se poradit s lékařem a vybrat vhodnou léčbu a zabránit komplikacím.

Video

Nabízíme vám ke shlédnutí videa na téma článku.

Bolest v krku během těhotenství ve třetím trimestru

Léčba bolesti v krku během těhotenství

Pokud jste spolehlivým odpůrcem užívání chemických látek během těhotenství, je rozumné vyhledat pomoc u homeopata, který pro vás určitě najde nejvhodnější léčebnou možnost - mohou to být například tablety angíny-helie nebo tonziltreny.

Pokud nemáte příležitost rychle se poradit s lékařem, je třeba dodržovat následující pravidla:

- žádné samoléčení. Pamatujte, že během těhotenství nesete odpovědnost nejen za sebe, ale také za své dítě. Nelze tedy užívat žádné léky bez lékařského předpisu;

- pokud se vám podařilo „chytit“ nemoc v rané fázi, uspořádejte si trochu odpočinku - jděte spát;

- Neodmítávejte jídlo: vaše tělo i tělo vašeho dítěte potřebují sílu k boji proti nemoci. Nejlepší jídlo pro vás bude jídlo bohaté na vitamíny, zejména vitamín C, bílkoviny;

- zkuste pít co nejvíce teplé (ale ne horké) tekutiny. S anginou pectoris stoupá tělesná teplota, která způsobuje velké ztráty tekutin. Musíte vypít alespoň jeden šálek tekutiny za hodinu. Teplý kuřecí vývar, který nejen kompenzuje ztráty tekutin, ale také pomáhá tělu zotavit se, je pro anginu velmi užitečný;

- Můžete snížit teplotu bez pomoci léků: zkuste studenou koupel nebo sprchu. To však lze provést pouze v případě, že teplota nepřesáhla 38 ° C, jinak je nutné zavolat sanitku, zejména pokud máte bolest v krku v prvním trimestru těhotenství - zvýšená teplota v časných stádiích těhotenství může vést k vrozeným malformacím u dítěte. Nezapomeňte, že aspirin v prvních třech měsících těhotenství je přísně kontraindikován;

- Nezanedbávejte kloktání: 4-6krát denně teplou tekutinou. Opláchnutí si můžete připravit sami. Můžete smíchat 2 části heřmánkových květů, list eukalyptu, lípy, jednu část lněného semínka. 1 polévková lžíce směsi se nalije do sklenice vroucí vody, naplní se půl hodiny a filtruje se. Existuje ještě jedna možnost: citronová šťáva a med se mísí ve stejném množství. Nebo rozpusťte lžíci soli ve 240 ml teplé vody a kloktat tak často, jak je to možné.

Můžete také uvolnit bolest v krku, pokud používáte propolisovou tinkturu k pravidelné lubrikaci mandlí, samozřejmě, pokud jste si jisti, že nejste alergičtí na včelí produkty. Pomáhá při bolestech v krku a citronu - oloupejte citron z pokožky a 2-3 plátky, sání, udržet si v ústech.

Nezapomeňte však, že lidová léčba nemusí být tak bezpečná, jak se zdá na první pohled - mohou vést k alergickým reakcím nebo jiným, ne příliš příjemným důsledkům, a proto byste při nejbližší příležitosti měli konzultovat lékaře.

A poslední chvíle: angína je dostatečně závažné onemocnění, které představuje hrozbu pro zdraví a dokonce i život vašeho dítěte. Proto v žádném případě neignorujte nutnost léčby - i po zotavení, musíte být pod dohledem lékaře, abyste mohli odhalit možné změny v čase - účinky bolestí v krku: horečka, nedostatek vitamínů, intoxikace, kyslíkové hladovění může vést k narušení placenty nebo dokonce potratu. Pamatujte, že v čase lze většinu zjištěných problémů vyřešit - hlavní věcí je nenechat si ujít moment.

Co nelze léčit pro bolest v krku během těhotenství

Za prvé, z bolesti v krku během těhotenství nemůžete brát antibiotika, která jsou kontraindikována v tomto případě zejména pro těhotné ženy. Existuje mnoho takových léků, mezi nimi - Biseptol, Levomycetin, léky založené na ciprofloxacinu, aminoglykosidy (gentamicin, tobramycin, streptomycin), tetracykliny. Všechny z nich mohou vést k určitému porušování vývoje plodu..

Se vší tradicí a krásou inhalace anginy jsou kontraindikovány

To však neznamená, že pokud by takové prostředky byly omylem získány těhotnou ženou (například je žena může použít v prvních týdnech funkčního období, které dosud nevěděly o těhotenství), musí určitě těhotenství ukončit. Pravděpodobnost poškození plodu, i když je přijata, zůstává nízká a s největší pravděpodobností na dítě nebudou mít žádné důsledky.

Dále nemůžete léčit bolest v krku během těhotenství těmito prostředky:

 • Již zmíněný Analgin kvůli závažným vedlejším účinkům hematopoetického systému;
 • Jodovo a Lugolovo řešení, pomocí kterého jsou mandle rozmazané v naději, že umožní odstranit abscesy. Je také zbytečné vyrábět jodovou síť na krku;
 • Různé lidové léky, které se používají systematicky. Například med, med s citronem, vodka s propolisem - téměř všechny lidové léky na angínu nejsou ve skutečnosti schopny potlačit infekci a chránit pacienta před komplikacemi, a proto nemá smysl brát je během těhotenství;
 • Prostředky pro oplachování, které mohou vést k popáleninám: alkohol (včetně alkoholové tinktury), ocet, kerosen, peroxid vodíku a další. Nemají žádný terapeutický účinek, ale mohou vést k vážným zraněním;
 • Inhalace, které nemají žádný terapeutický účinek, ale kvůli zahřátí mandlí, vedou k aktivaci patogenních bakterií;
 • Léky kontraindikované během těhotenství. Například, Teraflu Lar, který často zbavuje bolest v krku, je zakázáno používat během těhotenství.

Nemá smysl používat homeopatické léky na bolest v krku u těhotných žen. V zásadě je lze použít, protože jsou prakticky neškodné, ale v žádném případě by neměly být považovány za léky a pokusit se je nahradit antibiotiky. K dnešnímu dni neexistuje žádný důkaz o tom, že homeopatické léky mohou mít terapeutický účinek, a proto by se měly používat k uklidnění pacienta, když potřebuje fiktivní léky, a pouze ve spojení s úplnou antibiotickou terapií.

 1. Během těhotenství je nutné léčit bolest v krku systémovými antibiotiky, která chrání matku a nenarozené dítě před komplikacemi onemocnění;
 2. Kromě toho se u anginy pectoris používají prostředky symptomatické léčby - antipyretické, protizánětlivé a léky proti bolesti, ale nejsou nutné;
 3. Je nemožné léčit anginu pectoris roztokem, petrolejem, octem nebo inhalací - tyto prostředky jsou k ničemu a škodlivé.

Pokračování:

 • Jak zacházet s bolestmi v krku během těhotenství?
 • Podrobnosti o nebezpečích, příznacích angíny v těhotenství a způsobech, jak je odlišit od SARS a jiných nemocí
 • Než je možné a nutné kloktat anginu

Druhy bolestí v krku během těhotenství

Angina je různých typů v závislosti na klinickém průběhu:

 • katarální bolest v krku během těhotenství - vyskytuje se v horních vrstvách mandlí a nedochází k dalšímu šíření, obvykle způsobenému streptokoky;
 • herpes bolest v krku během těhotenství - vyvolaná virem Koksaki, je velmi nakažlivá a je přenášena tekutinou vylučovanou nosohltary.
 • hnisavá tonzilitida během těhotenství - postupuje vlivem streptokoků a stafylokoků; purulentní ložiska jsou lokalizována na mandlích.

Purulentní angína se vyskytuje v několika formách:

 • folikulární tonzilitida během těhotenství - na sliznici mandlí se tvoří světle žluté hnisavé váčky; zdrojem choroby jsou beta-hemolytické streptokoky;
 • lacunar angina - na mandlích jsou trubičky z bílého nebo žlutého plaku, skládající se z bakterií a mrtvých buněk; provokatér anginy může být bakterie i virové patogeny;
 • nekrotická tonzilitida - tkáň mandlí je zničena.

Také vás bude zajímat: Tažení žaludku v raných stádiích těhotenství - příčiny, nebezpečné stavy

Komplikace folikulární tonzilitidy - fibrotická a flegmonální tonzilitida.

Léčba bolesti v krku během těhotenství

Léčí tonzilitidu pomocí komplexní terapie:

 1. Je indikován průběh antibiotik, antivirových nebo antimykotik. Během těhotenství je povoleno malé množství těchto léků, které neovlivňují plod. Přijímejte prostředky na krátké kurzy do 5 až 7 dnů, v závislosti na výsledku.
 2. Kloktání s bylinkami, antiseptické roztoky.
 3. Bohatý teplý nápoj pomůže odstranit toxiny z těla..
 4. Účinek léků na léky doplní nekonvenční metody.

Horké koupele na nohou jsou kontraindikovány u žen v prvním trimestru kvůli hrozbě potratu. Těhotné ženy s vysokým krevním tlakem a křečovými žilami jsou za všech okolností zakázány..

Kde je léčba

Boj proti angíně se obvykle koná doma. Pokud má těhotná žena teplotu delší než 5 až 7 dní, jsou přítomny netolerantní příznaky, není možné jíst kvůli bolestem v krku - je indikována hospitalizace.

Jaká antibiotika jsou předepisována

Používání antibiotik na tonzilitu během těhotenství by mělo splňovat následující podmínky:

 • být účinný proti stafylokokům, streptokokům;
 • nemají teratogenní účinky na dítě.

Těhotné ženy nejsou předepsány antibiotika, studie, které odhalily negativní vliv na plod v podobě abnormalit.

Ženy v pozici s tonzilitidou je třeba testovat, aby identifikovaly kmen patogenu častěji než ostatní

Obzvláště důležité je vědět, zda má antibiotikum škodlivý účinek na mikroorganismy, které nemoc způsobily. Důvodem je skutečnost, že těhotným ženám jsou předepsány přísně cílené finanční prostředky.

Když je stav pacienta příliš závažný, jsou indikovány široko působící antibakteriální léky.

Údržba vitamínu

U angíny je nutné posílit oslabené ochranné funkce těla vitamíny. To je nezbytné, aby imunitní systém mohl překonat infekční, virové nebo fungální agens a nakonec se zotavit. Předepisujte vitamin C. Ve své čisté formě je stopový prvek nebezpečný pro těhotné ženy, ale ve formě potravy - je docela vhodný. Doporučuje se opírat se o ovoce:

 • paprika;
 • chilli;
 • brokolice;
 • Růžičková kapusta.

Nejezte citrony, protože mohou zvýšit příznaky, způsobit podráždění sliznice.

Průběh léčby

Při správné terapii dochází k zotavení během 7-10 dnů. Pokud jsou terapeutická opatření ignorována, objeví se komplikace, které vyžadují delší léčbu - od 1 měsíce do 6 měsíců. Chronická fáze angíny je eliminována za 14-21 dní.

Důsledky pro plod

Nejnebezpečnější angína v 1. trimestru, a to:

 • s folikulární formou existuje riziko vstupu bakterií do krevního řečiště, dochází k otravě septikem;
 • intrauterinní abnormality ve vývoji dítěte a formování jeho orgánů;
 • fetální zmrazení.

V pozdějších fázích je ženské tělo vyčerpáno, mohou nastat tyto problémy:

 • myokarditida;
 • krční absces
 • meningitida;
 • septická intoxikace;
 • zánět lymfatických uzlin;
 • polyartritida infekční povahy.

Existuje také riziko špatné pracovní síly.

Je možné léčit bolest v krku během těhotenství doma

Je možné bojovat se zánětem mandlí doma, ale pod dohledem lékaře. Žena by měla brát drogy podle pokynů lékaře, podle plánu.

Angina. Obecná informace

Angina je jedním z nejčastějších onemocnění infekční nebo alergické povahy, doprovázená patologickými změnami v lymfoidní tkáni hltanu. Název nemoci pochází ze starověkých Řeků, což se v řečtině nazývá „udusení“. Ve většině případů angina probíhá v akutní formě a má sklon zanechávat vážné komplikace.

U angíny je mandle faryngeálního prstenu ovlivněna infekčními patogeny. V některých případech je angína způsobena akutní alergickou reakcí na specifické dráždidlo..

Podle statistik asi 75% lidí na planetě ve věkové skupině do 40 let trpí různými typy anginy pectoris. Nezapomeňte, že reprodukční funkce těla je v tomto věku aktivní. Je proto možné, že během těhotenství je riziko anginy pectoris poměrně vysoké. Někteří vnímají anginu pectoris jako běžnou komplikaci virové infekce v oblasti nosohltanu, ale tento předpoklad je nesprávný.

Angina je v závislosti na faktorech, které ji vyvolaly, primární a specifická. U primární anginy pectoris neexistuje žádný zvláštní důvod k obavám. Jedná se o nezávislé onemocnění, které prochází po poskytnutí místního ošetření. Specifická tonzilitida je mnohem závažnější. Je způsobena různými patogenními viry a bakteriemi. Tento typ bolestí v krku je obtížné diagnostikovat, protože to může být jen průvodní příznak během některých vnitřních onemocnění.

Ignorování bolesti v krku je život ohrožující, protože následky, i když se jich zbavíte, mohou stát život pacienta. S věkem se lymfoidní tkáň trochu atrofuje a bolest v krku ustupuje.

V závislosti na faktorech, které onemocnění způsobily, a na obecných klinických příznacích se rozlišuje několik typů angíny:

 • hnisavý;
 • folikulární;
 • virový;
 • opar
 • katarální;
 • záškrt;
 • spála;
 • monocytární;
 • chronický.

Podle lokalizace zasažených oblastí má angína několik stupňů závažnosti:

Angina je nakažlivá. Patogen je přenášen vzdušnými kapičkami. Pacienti by měli udržovat bezpečnou vzdálenost od zdravých lidí.

To je obzvláště důležité pozorovat, když je těhotná žena ve stejném domě s infikovanou. Bohaté emise patogenu se vyskytují během kýchání, kašle pacienta a dokonce i při sdílení domácích potřeb

S příchodem chladného deštivého počasí dochází k masivnímu výskytu tonzilitidy virového původu. Někteří lidé prostě potřebují namočit nohy v dešti nebo si vzít pár doušek studené vody a bolest v krku netrvá dlouho. Jen několik hodin po podchlazení se infekce rychle vyvíjí a nezanechává žádnou šanci na mírné onemocnění.

Během období aktivace virových pandemií je vhodné, aby se těhotná žena zdržovala častých cest ve veřejné dopravě a zůstávala v přeplněných místech. Riziko infekce se zvyšuje u lidí pracujících ve velkých týmech, zejména u osob s dětmi. To platí pro zařízení péče o děti, kliniky, supermarkety, průmyslové podniky.

Těhotná žena může chránit sebe i své budoucí dítě, pokud používá základní osobní ochranné prostředky. Můžete nosit gázové obvazy a každé dvě hodiny je vyměňovat. Obvaz, který se po několika hodinách nezmění, se díky své vysoké hygroskopičnosti zvlhne. Takový lék, který zůstane několik hodin na obličeji, se stane vážným zdrojem nebezpečí. Nezanedbávejte také dlouhodobý účinný způsob, jak zabránit proniknutí patogenních mikroorganismů do těla - oxolinová mast. Jeho cena je nízká, je k dispozici v každé lékárně a prodává se bez lékařského předpisu. Mazáním nosních cest oxolinovou mastí se můžete chránit před virovými infekcemi putujícími po okolí.

Angina se může rozvíjet dvěma způsoby:

 • vnější (infekce z prostředí);
 • interní (šíření z vnitřních ložisek chronických infekcí).

Nejnebezpečnějším a nejrozšířenějším počtem nesčetných původců angíny je streptokok skupiny A. Díky tomu se vyskytuje až 80% případů angíny. Streptokoky skupiny A pronikají z vnějšku az vnitřních zdrojů, jako jsou:

 • mykoplazmóza;
 • chlamydie
 • kandidóza;
 • gonorrhální patogen;
 • syfilis;
 • zubaté zuby;
 • chronická sinusitida;
 • stomatitida;
 • záškrt;
 • spála.

Aktivace s nástupem studených adenovirů, nosorožců, skupinových virů a herpesu přispěje pouze k progresi anginy pectoris.

Diagnostické a terapeutické metody

Pouze lékař může diagnostikovat a předepisovat léky. Proto je nutné, aby nemocný při prvních známkách malátnosti šel spát a zavolat lékaře. Diagnóza se provádí na základě osobních zkoušek a výsledků testů. Při externím vyšetření lékař kontroluje stav mandlí a hltanu, zkoumá lymfatické uzliny v blízkosti mandlí.

Dále mohou být předepsány následující studie:

 1. Obecný krevní test k detekci ESR, počet a procento leukocytů.
 2. Bakteriologické vyšetření výtěru z krku, které umožňuje určit původce infekce.
 3. Sérologická metoda pro stanovení přítomnosti protilátek proti streptokokům v krvi.
 4. ELISA a PCR detekující virové antigeny v nátěru.

V prvních dnech po onemocnění musí být pacient v posteli, pak se doporučuje domácí režim s omezenou fyzickou aktivitou. Jídlo by mělo být měkké, výživné a nemělo by dráždit hrtan. První 2-3 dny, pokud jsou při polykání silné bolesti, musíte jíst vývar, kyselé mléko a vitamínové nápoje. Pak je užitečná dieta mléka a zeleniny, doplněná bohatým nápojem. Je nutné dodržovat osobní hygienu, často zajistit ventilaci a provádět mokré čištění místnosti, kde je pacient. Při těžké nemoci může být žena umístěna do nemocnice.

Léčba anginy pectoris se provádí komplexní metodou za použití různých zdravotnických prostředků a léků. Předepsány jsou následující typy terapie:

 1. antimikrobiální terapie (antibiotika, cefalosporiny, makrolidy);
 2. protizánětlivé léky systémového a lokálního působení;
 3. opláchnout;
 4. symptomatická léčiva (léky proti bolesti, antireumatika, antipyretika);
 5. multivitaminy.

Léčba bolesti v krku během těhotenství

Pamatujte na několik pravidel, pokud musíte během těhotenství léčit bolest v krku

 1. V žádném případě neužívejte léky bez předchozí konzultace s lékařem. I když před těhotenstvím vám pomohli a považujete je za neškodné.
 2. Při prvních příznacích infekční choroby, včetně bolesti v krku (bolest v krku, únava), zůstaňte v posteli a konzumujte maximální množství teplého, ale ne horkého čaje. Pijte alespoň jeden šálek za hodinu. Pomáhá také kuřecí vývar..
 3. Nevzdávejte se jídla - jedte více ovoce bohatého na vitamin C.
 4. Pokud se vaše teplota zvýšila, můžete se pokusit snížit pomocí improvizovaných prostředků - otřít ji teplou vodou, osprchovat se, čaj s malinami. Pokud teplota stoupne nad 38 stupňů, okamžitě vyhledejte lékaře - to může být pro vaše dítě nebezpečné. Nikdy neužívejte antipyretika bez předchozího rozhovoru s lékařem..
 5. Kloktat pravidelně. Existuje několik účinných receptů na to. 1. Vezměte dvě stejné porce eukalyptové byliny, heřmánku lékárny a sušených lipových květů. Přidejte jednu porci lněných semen. 1 polévková lžíce Směs se nalije sklenicí vroucí vody, nechá se 30 minut. A kloktadlo. 2. Jedna porce oregana, šalvěje, dvou porcí lesního sladu a heřmánku. Pijte stejným způsobem jako předchozí směs. 3. Rozpusťte ve sklenici vody půl lžičky soli a sodu. 4. Smíchejte stejná množství citronové šťávy a medu. Kloktat můžete s jakýmikoli bylinkami, které mají protizánětlivý účinek: dubová kůra, šalvěj, eukalyptus, měsíček, heřmánek zmíněné výše. Hlavní věc je udělat to dost často.
 6. Pokud nejste alergičtí na včelí produkty, je mazání krku propolisem dobré..
 7. Rozpusťte plátky citronu a medu v ústech.
 8. Pokud máte na krku plak, můžete jej odstranit vatovým tamponem a roztokem sody s vodou.
 9. S těžkým otokem. Zmrzlina pomáhá paradoxně. Ale s takovými experimenty musíte být opatrní.
 10. Nezahřívejte hrdlo - pomůže to rychleji regeneraci bakterií než rychlému zotavení.
 11. Pro inhalaci můžete použít éterické oleje - pouze pokud nemáte teplotu.
 12. Nejezte příliš horké jídlo - to dráždí sliznici. Nejezte potraviny, které mohou způsobit podráždění - sušenky a semena.
 13. Tělo může spojit všechny zdroje pro aktivní boj, pouze pokud je ve stavu klidu. Proto je nutný odpočinek na lůžku.
 14. Pijte hodně. Zdálo by se, že taková primitivní rada, ale jak efektivní! Umožňuje vašemu tělu aktivněji pracovat a zbavuje ho nadměrné intoxikace. Pijte limonády, ovocné nápoje a čaj sami.

Jíst ovoce a být zdravý! Video: co je bolest v krku nebezpečné a jak s tím zacházet

Léčba chronické angíny během těhotenství

Výběr léčby pro těhotnou ženu je možný pouze za účasti otolaryngologa. V každém případě se při léčbě nemoci používají výhradně individuální taktiky. Nedoporučuje se bojovat proti angíně.

Léčba chronické angíny u těhotných žen začíná použitím lokálních protizánětlivých léků. Pokud jejich použití nepřineslo úlevu, jsou předepisovány antibakteriální látky, avšak s ohledem na stav ženy a vlastnosti těhotenství.

Lidové léky fungují dobře v kombinaci s léčivými metodami. Můžete začít kloktáním. Tento jednoduchý postup pomůže zbavit se hnisavého plaku na mandlích. K oplachování se používají antiseptika, jako je například roztok furacilinu, manganistan draselný, mořská sůl. Vhodné jsou vývary bylin: měsíček, dubová kůra, elecampane, třezalka tečkovaná.

Inhalace mají příznivý vliv na stav sliznice, zmírňují podráždění v krku. Vdechování může být provedeno pomocí odvarů heřmánku, máty, eukalyptu, tymiánu, roztoku sody. Hotové řešení si můžete koupit v lékárně, ale bez obsahu antibiotik.

Prášky a spreje

Krk stříká účinně a rychle se vypořádá s příznaky angíny. Jejich hlavním účelem je vytvořit nepříznivé prostředí pro reprodukci bakterií. Mezi nejosvědčenější patří antiseptika, jako je „Cameton“, „Ingalipt“, Lugolovo řešení.

Jako lokální lék na léčbu angíny se používají speciální tablety k resorpci. Lízátka přirozeně budou dobrým lékem pro těhotné ženy: „Doctor IOM“, „Tantum Verde“, „Doctor Tyss“.

Pokud se nedokážete rychle vypořádat s exacerbací nemoci, lékař předepíše antibiotické tablety: Septolette, Faringosept. Užívání antibakteriálních léků během těhotenství je extrémním měřítkem. Taková terapie by měla být prováděna pouze pod dohledem lékaře..

DrogaFotografieCena
CametonOd 74 rub.
IngaliptOd 84 rub.
Dr. IOMOd 164 rub.
Tantum VerdeOd 258 rub.
SeptoletteOd 207 rub.
PharyngoseptOd 145 rub.

Je třeba věnovat pozornost fyzioterapeutickým procedurám. Hořčice, obklady a infračervená lampa se nedoporučují k léčbě angíny.

To zvyšuje krevní oběh a může vyvolat zvýšení děložního tónu. Alternativně se v noci na krk aplikuje oteplovací balzám s mentolem, gáforem nebo eukalyptovým olejem..

Angina: patogeny, odrůdy, příznaky

V mezinárodním klasifikátoru nemocí je tonzilitida definována jako akutní tonzilitida. Lékaři chápou anginu pectoris jako akutní infekční zánět mandlí v krku. Nejčastěji jsou postiženy mandle palatinové. Příčinou zánětlivých procesů je:

V závislosti na původci je angina bakteriální, virová a houbová. První v 80% případů je způsoben streptokokem, druhý - nejčastěji adenovirem, a třetí - houby rodu Candida..

Angina se vyznačuje rychlým (několik hodinovým) nárůstem bolestivých symptomů:

 • teplo;
 • ostré bolest v krku, což je při požití horší;
 • svalová slabost;
 • hyperémie a otok mandlí, plak na nich;
 • zvětšení mandibulárních lymfatických uzlin.

Virové bolest v krku je zpravidla doprovázena nádchou a kašlem a bakteriální bolest v krku.

Podle celkového počtu příznaků a závažnosti jejich projevů se rozlišuje několik hlavních typů angíny:

 • katarální;
 • folikulární;
 • lacunar;
 • flegmonální.

Tyto typy onemocnění jsou často stádia jednoho patologického procesu.

Tabulka: příznaky odrůd angíny

TeplotaObecné jevyStav mandlíMandle povlak
KatarNízká známka.
 • Bolest hlavy;
 • nevolnost;
 • bolest kloubů.
Hyperémie a zvětšení velikosti.Chybějící.
FolikulárníNad 38 ° C.
 • Zimnice;
 • bolest svalů;
 • bledost kůže;
 • nespavost.
Otok mandlí.Přítomnost na povrchu nažloutlých vyvýšenin (purulentní folikuly), bílý povlak na jazyku.
LacunarJako u folikulu.Jako u folikulu.Jasná hyperémie palatinových oblouků a mandlí, což je zvýšení jejich velikosti.Bílo-žlutý plak u úst mezer, někdy se spojují.
HleznoZvýšení na 39–40 ° С.
 • Bolest hlavy;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • nevolnost;
 • nucená poloha hlavy;
 • zkreslení řeči;
 • ostrá bolest při pohybech jazyka.
Jednostranné rozšíření mandlí spojené s hromaděním hnisu.Šedý nebo nažloutlý povlak.

Léčba bolesti v krku během těhotenství

Samoléčení bolesti v krku při přenášení dítěte je nepřijatelné. Po objevení prvních příznaků této nemoci by žena měla sledovat odpočinek v posteli a zavolat lékaře doma. Nemůže jít na kliniku.

 • denní rutina a strava;
 • antibakteriální terapie;
 • lokální antiseptická léčiva;
 • protizánětlivá, antipyretická, analgetika;
 • vitamíny.

Režim a výkon

Během období horečky je nutné přísně dodržovat odpočinek v posteli. Po snížení teploty, zlepšení zdravotního stavu se může pacient pohybovat po bytě, ale neúčastnit se žádné aktivní činnosti. Musíte vědět, že po dobu nejméně 10 dnů po zotavení je žena stále zdrojem infekce. Proto by měla omezit úzký kontakt s dětmi, staršími, oslabenými lidmi nebo nosit lékařskou masku..

Je vhodné pít více tekutin. Vhodný zelený čaj, šípkový vývar, neslazený sušený ovocný kompot, slabý černý čaj s citronem, teplé mléko. Výživa by měla mít vysoký obsah kalorií, zejména během regenerace. Pokud žena nemůže jíst kvůli bolesti v krku, měla by jíst vývar, mléčné výrobky, ale ne déle než 1 - 2 dny, a poté přejít na pravidelné jídlo. Je lepší napařit nebo upéct pokrmy, jsou užitečné tekuté cereálie, šťouchané polévky, dušené kotlety, zeleninové pyré.

Antibiotická terapie

Ne všechna antibiotika lze během těhotenství užívat s bolestmi v krku. V prvním trimestru je jejich seznam velmi omezený. Lékař může předepsat léky ze skupiny penicilinů (fenoxymethylpenicilin, ampicilin, amoxicilin), včetně amoxiclavu odolnějšího vůči bakteriálním enzymům. Cefalosporiny všech 4 generací jsou povoleny k použití, například cefalexin, cefaclor, cefotaxim, cefepim.

Při léčbě těhotných žen lze také použít makrolidy, zejména azithromycin. Krátký průběh podávání činí tento nástroj jedním z léčiv pro bolest v krku u těhotných žen. Ve vážných případech, s rozvojem hnisavých komplikací, lze použít karbapenemy, například meropenem..

Antibiotická léčba vždy představuje potenciální nebezpečí pro plod a matku, a proto by měla být předepisována dobrým odborníkem, který vidí hranici, za níž začíná být nepochybná výhoda antibiotik menší než poškození způsobené těmito drogami..

Aktuální antiseptika

Pro urychlení zotavení, zmírnění příznaků, snížení rizika komplikací by těhotná žena s anginou pectoris měla používat lokální drogy: spreje, inhalace, výplachy. Zde je seznam nejúčinnějších a nejbezpečnějších léků..

Furacilin je antimikrobiální látka, která působí proti stafylokokům, streptokokům a jiným nejběžnějším patogenům. Je k dispozici v tabletách a v roztoku. K přípravě roztoku furatsilinu musíte rozpustit 2 tablety léku ve sklenici vroucí vody, několikrát denně ochladit a kloktat. Je vhodnější použít hotové řešení..

Chlorhexidin je antiseptikum, které čistí a dezinfikuje mandle, odstraňuje z nich hnisavé usazeniny. K dispozici ve formě hotového řešení. Kloktat, musíte použít roztok v koncentraci 0,05%. Pokud je na obalu uvedena vyšší koncentrace (0,2% nebo 0,5%), měl by být takový roztok před použitím naředěn teplou vodou v poměru 1: 4 a 1:10, v tomto pořadí..

Miramistin je vysoce účinné moderní antiseptikum, které je plně schváleno pro použití u těhotných žen. Je k dispozici ve vhodné lahvi s tryskou stříkající lék hluboko v hrdle. Takové zavlažování lze provádět několikrát během dne..

Ingalipt je antimikrobiální lék, který také obsahuje tymol, eukalyptový olej a máta peprná. Kromě antibakteriálního účinku má analgetické a protizánětlivé účinky. K dispozici ve vhodné formě stříkání, kterou lze snadno aplikovat na postižené mandle.

Chlorofyllipt je výtažek z listů eukalyptu, přírodní přípravek s antimikrobiálními, protizánětlivými a antivirovými účinky. K dispozici ve formě máchání, olejového roztoku pro mazání mandlí, jakož i ve formě tablet pro resorpci.

Lokální terapie může být doplněna kloktáním infuzí heřmánku, měsíčku, lipového květu a dalších bylin s dezinfekčním účinkem..

Ostatní drogy

Těhotná žena může užívat paracetamol ke snížení horečky. Při silném bolestech v krku, těžkém zánětu a otoku může lékař předepsat protizánětlivé léky, například orthofen. A samozřejmě by měl pacient užívat předepsané vitamíny.

Vlastnosti léčby tonzilitidy během těhotenství

Angina je infekce krku, ke které může dojít kdykoli. Ženské tělo má během těhotenství velkou potřebu vitamínů, a pokud nebudete dodržovat dietu, pokud nemonitorujete své zdraví, můžete chytit infekci. Angina je poměrně závažné onemocnění, ačkoli je snadné ho vyléčit, má mnoho vedlejších problémů, které se objevují během léčby těhotných žen..

Každý rok se odhaduje, že přibližně 50 000 žen prodělalo předčasný porod nebo je jim předepsán chirurgický zákrok pro jiné indikace než těhotenství. A to vše pouze kvůli tomu, že léčba bolesti v krku byla provedena nesprávně: například léky (antibiotika) byly podávány a používány nesprávně, což zhoršovalo jejich zdravotní stav. Angina u těhotných žen může vést k dětským problémům u novorozence, jako jsou předčasné porody a komplikace kloubů, ale toto je velmi vzácné.

Jak zacházet s bolestmi v krku léky během těhotenství?

Zatímco akutní bolest v krku (pojmenovaná po skupině streptokoků, bakterie, které ji způsobují) je nejčastěji postižena malými dětmi, mohou ji také získat dospělí a těhotné ženy. Streptokoková angina pectoris je charakterizována extrémně bolavým hrdlem, často provázeným horečkou, otoky žláz krku a někdy výskytem bílých pupínků na mandlích. Streptokoková forma onemocnění během těhotenství je léčena antibiotiky, která ničí bakterie, které způsobují infekci..

Mezi schválené léky patří:

Ibuprofen Díky této drogě se můžete rychle postavit na nohy, zánět mandlí uběhne asi za 2-7 dní, prostě ji nezneužívejte, mohou to mít důsledky.;

Indomethacin - používá se nejen pro projevy anginy pectoris, léčí další řadu nemocí.

Ketorolac - tento lék předepisuje lékař ve vzácných případech

Měl by být používán s opatrností, protože lék má řadu vedlejších příznaků.

Homeopatie v léčbě bolesti v krku během těhotenství

Imunitní systém těhotných žen je obzvláště zranitelný. Každý ví, že bez antibiotik v léčbě anginy pectoris je velmi obtížné. Samotné vypláchnutí hrdla nebude stačit. Co dělat těhotná, zatímco léky jsou zcela nežádoucí?

Takže v tomto případě, stejně jako u jiných, musíte navštívit svého lékaře. Koneckonců, pouze vysoce kvalifikovaný zkušený lékař vám bude schopen předepsat nejvhodnější variantu s přihlédnutím k nejrůznějším důsledkům. Kromě toho potřebujete lék, který bude pro plod nejšetrnější..

Angina u nastávajících matek je stále léčena. Pro všechny odpůrce chemikálií (a během těhotenství se tyto řádky výrazně ztluštějí) se doporučuje návštěva homeopatického lékaře. Kvalifikovaný homeopat doporučí velmi dobré přírodní prášky na tuto nemoc, například Anginhel nebo Tonsillotren. Avšak ani takový lék by neměl být užíván dlouho..

Jaké léky nelze léčit pro bolest v krku u nastávajících matek?

Cyklosporin - účinky cyklosporinu (imunosupresivního léčiva) mohou mít teratogenní účinek na plod. Teratogen je látka, která může způsobit vrozené vady.

Extáze - léky, které jsou stimulanty nebo halucinogeny, se během těhotenství přísně zakazují

Enalapril je teratogenní léčivo (ACE inhibitor), které může u dítěte způsobit vrozené vady.

Etodolac je antibiotikum, které může poškodit vaše nenarozené dítě, pokud se před použitím nekonzultuje s lékařem.

Pokud máte podezření, že máte během těhotenství bolesti v krku - zejména pokud pracujete a máte horečku - měli byste se poradit se svým lékařem. S největší pravděpodobností provede „streptokokový test“ (jen si oddělí vzorek kultur v hrdle s tamponem).

Někdy můžete chytit virovou infekci, která také způsobuje bolest v krku a je doprovázena kýcháním, rýmou atd. Léčba virové infekce je jiná než léčba bolestí v krku bakteriálního původu. Pokud máte bolest v krku a bolest je doprovázena horečkou, promluvte si se svým lékařem, abyste mohli určit typ infekce, získat její doporučení a rychle jednat..

Články O Neplodnosti