Hlavní Bolest

Anémie těhotenství - typy a léčba

Mnoho žen se obává anémie během těhotenství. To, že se tento jev často vyskytuje u nastávajících matek, není tajemstvím, ale existuje logické vysvětlení. Ženské tělo během těhotenství maximálně využívá všechny zdroje, zásoby vitamínů a minerálů k udržení a rozvoji nového života.

Hemoglobin je snížen. Co to znamená, rychlost hemoglobinu, známky sníženého hemoglobinu během těhotenství

Při registraci na prenatální kliniku jmenuje gynekolog těhotnou ženu krevní test. Jedním z důležitých ukazatelů je hladina hemoglobinu..

Hemoglobin je krevní bílkovina, která je zodpovědná za přepravu kyslíku přes červené krvinky - červené krvinky. Koncentrace těchto látek určuje hemoglobinový index krve, který je nezbytný pro normální život. Anémie je onemocnění krve charakterizované snížením počtu červených krvinek a hemoglobinu..

Hodnota hemoglobinu pod 110 g / l je považována za odchylku od normy. Během těhotenství má anémie (anémie) povahu komplikací a představuje hrozbu pro zdraví matky a plodu. K normálnímu fungování orgánů se do orgánů dodává nedostatečné množství kyslíku.

První příznaky nemoci: bledost pokožky, suchost a poškození vlasů, nehty začínají odlupovat a lámat se. Se snížením hemoglobinu se k těmto projevům přidávají další příznaky, které jsou charakteristické pro anémii s nedostatkem železa..

Anémie z nedostatku železa (IDA) během těhotenství. Co je to, důvody, jak se projevuje

Nejběžnější formou anémie v těhotenství je anémie z nedostatku železa (IDA). Předpokládá se, že takové onemocnění se vyvíjí v důsledku zvýšeného používání železa plodem a nedostatečné kompenzace nedostatku, který se vyskytuje v těle těhotné ženy v důsledku její výživy..

Anémie během těhotenství se může vyvinout také kvůli špatnému jídelníčku, nedostatku vitamínů a bílkovin ve stravě nastávající matky. Přítomnost železa v krvi je zodpovědná za dodávku kyslíku plodu. U žen v zajímavém postavení se zvyšuje objem cirkulující krve, což se děje s cílem zajistit normální dýchání drobků v matčině lůně..

Tělo tvoří nový placentární kruh krevního oběhu, který zajišťuje tok živin do embrya. Červené krvinky nedrží krok s rostoucím objemem, což ovlivňuje hladinu hemoglobinu. Zvýšení objemu je také způsobeno tím, že tělo má „vlastní zásobu“ v případě velké ztráty krve během porodu..

Zásoby železa a červených krvinek z těla těhotné ženy se velkoryse konzumují, aby se zajistily respirační potřeby plodu. Chemický prvek železo hraje hlavní roli v syntéze hemoglobinu: váže kyslík a transportuje ho do všech tkání a orgánů.

Anémii můžete diagnostikovat na začátku těhotenství vnějšími projevy: bledostí kůže. U 40% žen je anémie z nedostatku železa diagnostikována pouze ve druhém trimestru. V této době se spotřeba kyslíku zvyšuje pro podporu života plodu, takže u těhotných žen existují jasné známky anémie.

Pro klinické příznaky, které se vyskytují ve druhém trimestru, jsou charakteristické:

 • celková bolestivost, častá únava, ospalost;
 • změny nálady;
 • praskliny, křeče v rozích rtů, suchost a loupání kůže chodidel a dlaní;
 • křehkost vlasů a nehtů.

V nejzávažnějších stádiích onemocnění doprovázejí následující klinické příznaky:

 • zvýšení počtu srdečních kontrakcí, někdy provázené nepohodlí za hrudní kost;
 • nevolnost, zvracení, ztráta chuti k jídlu;
 • závratě, mdloby;
 • snížená koncentrace, rozptýlená pozornost;
 • necitlivost.

Jak anémie ovlivňuje těhotenství. Jaké je nebezpečí nízkého hemoglobinu v časných, pozdních stádiích

Anémie negativně ovlivňuje jak zdraví těhotné ženy, tak zdraví plodu v jakémkoli stádiu těhotenství. Snížená hladina hemoglobinu vede k celkové slabosti, únavě. Nedostatek kyslíku v těhotném těle také vede k bušení srdce, dušnosti během cvičení.

Při významném snížení hladiny hemoglobinu se může objevit mdloby, časté závratě a bolesti hlavy. Mdlení je určitě nebezpečné během těhotenství. K krátkodobé ztrátě vědomí může dojít kdykoli, náhlý pád je plný různých zranění.

Při těžké anémii dochází k narušení cirkulace placenty, a proto nenarozené dítě trpí nedostatkem kyslíku a živin. Ve třetím trimestru může anémie způsobit pozdní toxikózu, která často vede k předčasnému porodu.

Míra anémie během těhotenství: příznaky, jak se projevuje, jak nebezpečná je

Existují tři fáze onemocnění:

 1. Mírný.
 2. Střední třída.
 3. Těžký stupeň.

V první fázi může být nedostatek železa kompenzován speciální dietou. Druhá fáze vyžaduje lékařské ošetření. A nejtěžší třetí fáze vyžaduje hospitalizaci. Anémie se může vyvíjet nezávisle a na pozadí doprovodných nemocí.

Příčiny anémie jsou následující:

 • špatná strava a podvýživa;
 • užívání antikoncepcí před těhotenstvím (zejména bez dohledu lékaře), hormonální selhání;
 • vnitřní patologie, zejména chronická onemocnění jater a střev;
 • věkové charakteristiky těla (do 15 let a po 30);
 • historie těžké menstruace;
 • špatné návyky.

Vícečetná těhotenství jsou častou příčinou nedostatku železa. Těhotenství je samo o sobě silnou zátěží ženského těla a dvojčata nebo trojčata jsou zátěží násobenou počtem dětí. Vícečetné těhotenství je téměř vždy doprovázeno anémií, protože je obtížné kompenzovat náklady na železo pouze výživou.

IDA je hrozbou pro matku a dítě. Anémie je příčinou toxikózy v pozdějších stádiích, může vyvolat předčasné narození. Nedostatek železa ovlivňuje krevní srážlivost, která může vést ke krvácení během porodu (posthemoragická anémie). Anémie může být později komplikována ztrátou laktace..

Nízké hladiny hemoglobinu negativně ovlivňují růst a vývoj plodu. Dostává méně, než se očekávalo při tvorbě všech systémů a dýchání kyslíkem. Nedostatek živin v důsledku těchto procesů vytváří riziko porodu s váhovým deficitem a způsobuje hypoxii plodu.

Imunitu dítěte s nedostatečnou intrauterinní výživou nelze vytvořit na správné úrovni. Děti, jejichž matky v těhotenství neměly dostatek železa, se často rodí malé a slabé, snadno citlivé na nemoc..

Anémie 1 (mírného) stupně (závažnost, stadium)

Mnoho těhotných žen má na prenatální klinice mírnou anémii. Tato fáze je považována za nejjednodušší a nejběžnější. Tato anémie je charakterizována snížením hladiny hemoglobinu v rozmezí 110 - 90 g / l. Na základě krevního testu nebo vzorku na hladině sérového železa provádí gynekolog diagnostiku anémie z nedostatku železa.

Je důležité, aby nemoc, jako je mírná anémie během těhotenství, byla ve většině případů překonána úpravou stravy a přípravků železa.

S nástupem nového života se ženské tělo začíná znovu budovat a v nových podmínkách nemá čas zajistit rostoucí objem cirkulující krve s dostatečným počtem červených krvinek (erytrocyty). Téměř každá žena ve svém životě se setká s IDA..

Klinicky se mírné stádium nemusí projevit. Někdy je zaznamenána charakteristická zbarvení kůže. Mnoho žen mylně přisuzuje první příznaky nemoci rané toxikóze. Pouze lékař může stanovit diagnózu a dá doporučení nebo předepíše léčbu.

I počáteční stupeň anémie není zcela neškodný. Ve skutečnosti, i při mírném snížení hladiny železa, u plodu dochází k mírné hypoxii. Ignorovat skutečnost IDA je nebezpečné i v mírné míře. To může vést k dalšímu snížení hemoglobinu, což povede k nedostatečnému rozvoji plodu a jeho hladovění kyslíkem..

Anémie 2 (střední) stupeň (závažnost, fáze)

Druhý (střední nebo střední) stupeň IDA výrazněji ovlivňuje zdraví a pohodu, těhotná žena neustále cítí celkovou slabost a malátnost. Hladina hemoglobinu v krvi v rozmezí 70 - 90 g / l.

V této fázi nelze příznaky nemoci opomenout a ignorovat. V rozích rtů je ztráta vlasů nad fyziologickou normou, křehké nehty, praskliny (džemy). Nastávající matky mohou mít časté potíže, závratě, bolesti hlavy a stěžovat si na špatnou chuť k jídlu a nespavost. Někdy se může objevit podrážděnost a výkyvy nálad..

Negativně průměrná anémie během těhotenství samozřejmě ovlivňuje zdraví plodu, u dítěte dochází k hypoxii. Je známo, že takové snížení kyslíku může vést ke zpoždění vývoje dítěte.

V této fázi anémie lékař předepisuje přípravky železa s přihlédnutím k individuálním charakteristikám těhotné ženy. Je nemožné zvýšit hladinu hemoglobinu pouze výživou.

Anémie 3 (komplexní) stupeň (závažnost, stadium)

Třetí nebo těžká forma IDA je nejobtížnější a nejnebezpečnější. Taková anémie se projevuje snížením hemoglobinu na 70 g / l a méně.

Anémie během těhotenství třetího stupně je pro matku a dítě velmi závažné a život ohrožující onemocnění. Lékaři varují, že tento stav vyžaduje okamžitou hospitalizaci.

Těžká anémie je jednou z hlavních příčin úmrtí matek a dětí a také faktorem předčasného porodu. Hrozí nedostatek kyslíku vedoucí k hypoxii plodu. Ve druhém trimestru existuje riziko vývojového zpoždění v důsledku nedostatečného příjmu živin.

Ve zvláštních případech je ve třetím trimestru riziko úmrtí plodu. Při nízkém počtu železa je koagulace krve výrazně snížena, což může způsobit krvácení. To představuje riziko pro život matky..

Klinické projevy těžké formy jsou vyjádřeny různými způsoby. Komplexní forma anémie však výrazně ovlivňuje zdraví a pohodu těhotné ženy. Je nutné zaznamenat vyčerpání a celkovou slabost, mdloby a závratě, jsou pravděpodobné známky intoxikace. Můžete si také všimnout porušení zažívacího traktu a kardiovaskulárního systému.

Těhotná žena podléhá povinné hospitalizaci a speciální terapii pod dohledem lékaře. Třetí stupeň anémie je nebezpečný výtokem plodové vody a vyvoláním předčasného porodu.

Fetální anémie během těhotenství: proč se vyskytuje, důsledky pro dítě a těhotné

Železo je životně důležité pro lidské tělo. Během těhotenství se potřeba železa zdvojnásobuje.

Při registraci na prenatální klinice těhotenství a v průběhu těhotenství musí lékař sledovat hladinu hemoglobinu v krvi nastávající matky. První laboratorní krevní test na hemoglobin se provádí při registraci, následující - ve druhém a třetím trimestru při absenci problémů.

Pokud je hemoglobin mírně pod normálem, lékař pomůže upravit stravu. V případě mírné anémie se doporučuje těhotné ženě do stravy zavést potraviny s vysokým obsahem železa. Pokud je hemoglobin výrazně nižší než obvykle, předepisují se léky obsahující železo. Pro jejich správnou asimilaci je nutné, aby nedošlo k přerušení fungování jater a střev.

Fetální anémie je diagnostikována po 18 týdnech těhotenství podle výsledků krevního testu získaného kordocentezí. Fetální anémie může nastat v důsledku mateřské anémie nebo v důsledku Rh konfliktu, což způsobuje isoimunní hemolytické onemocnění. V obtížných případech se musíte uchýlit k intrauterinní transfúzi krve břišní dutinou nebo do žíly pupečníkové šňůry..

Těžká anémie je nebezpečná pro dítě i matku. Pro dítě je chudokrevnost plná vývoje závažných komplikací a může představovat ohrožení života. U těhotné ženy anémie způsobuje nejen zhoršení pohody, ale také vážné poškození zdraví. Těžká anémie může způsobit předčasný porod a krvácení..

Je třeba objasnit, že v období 32–34 týdnů těhotenství je pokles hemoglobinu považován za přirozený a nejčastěji nevyžaduje zvláštní terapeutická opatření. V době narození se zvyšuje koncentrace červených krvinek a obnovuje se transport kyslíkových molekul. Nakonec se obsah železa vrátí k normálním 3 roky po narození.

Jak zacházet s anémií: léky, léky na zvýšení hemoglobinu, pilulky pro těhotné ženy

I mírný pokles hemoglobinu vyžaduje kontrolu a pozornost lékaře. Zvolená metoda a metoda léčby závisí na stupni anémie. Nezapojujte se do samoléčení během čekání na dítě.

Nízký hemoglobin v těhotenství: 1 trimestr

Při mírné anémii je věnována pozornost stravě těhotné ženy. Hemoglobin můžete korigovat, pokud do nabídky přidáváte produkty s vysokým obsahem železa, měli byste věnovat pozornost činnosti střev a jater, které jsou zodpovědné za produkci bílkovin - hlavní prvek při syntéze železa. Také nastávající matka doporučuje procházky venku.

Nízký hemoglobin v těhotenství: 2 trimestry

Mírná anémie vyžaduje lékařské ošetření. Pouze lékař může předepsat. Lékař vybírá přípravky železa s přihlédnutím k individuálním charakteristikám organismu budoucí matky, získané historii a povaze průběhu těhotenství. Mezi tyto léky patří: Ferroplex, Ferroceron, Kanefron a další.

Příjem a dávkování léku na zvýšení železa předepisuje lékař. Obvykle je po 2 týdnech podávání předepsán kontrolní krevní test, aby se zjistilo, zda nedošlo ke zvýšení hemoglobinu. S jakýmikoli vedlejšími účinky a neúčinností je léčivo zrušeno a nahrazeno jinými prostředky.

Nízký hemoglobin v těhotenství: 3 trimestr

S komplexní formou anémie je těhotná žena hospitalizována. Pod dohledem lékaře se provádí speciální terapie, nejčastěji infuze. Žena předepisuje léky a sleduje krevní obraz. Ve vzácných případech se mohou uchýlit k transfuzi dárců krve nebo transfúzi červených krvinek.

Ve třetím trimestru vyžaduje druhý a třetí stupeň anémie vážnou léčbu z důvodu rizika předčasného porodu. Je třeba poznamenat, že v období 32-36 týdnů hladina hemoglobinu klesá na minimum. Je to kvůli fyziologickým vlastnostem. V době narození poskakuje zpět. Pokud k tomu nedojde, předepište léky.

Pokud je během těhotenství zaznamenána anémie, může se tomuto onemocnění zabránit obohacením ženské stravy produkty obsahujícími vitamíny skupiny B, bohužel mnoho z nich neví

Při komplexní léčbě hraje důležitou roli příjem vitamínových komplexů pro těhotné ženy, které zahrnují: B12, kyselinu listovou, B6, E. S nedostatkem těchto vitamínů se neabsorbuje železo a léčba nepřinese očekávaný účinek..

Jak zacházet s anémií lidovými prostředky: doporučení lékařů

Problém anémie během těhotenství je znám již dlouhou dobu. Není proto překvapivé, že tento jev způsobil mnoho lidových receptů, jak rychle řešit problém nízkého hemoglobinu.

S anémií u těhotných žen tradiční léčitelé doporučují tyto recepty:

 • Každý den, jíst strouhanou mrkev ochucená zakysanou smetanou nebo rostlinným olejem k snídani. Případně můžete začít ráno sklenicí čerstvě vymačkané mrkvové šťávy.
 • Během dne použijte infuzi jeřabin. Dvě lžičky sušeného ovoce budou potřebovat 2 šálky vroucí vody. Horský popel trvá po dobu jedné hodiny, k výsledné infuzi se přidá cukr podle chuti. Výsledná infúze se rozdělí na 3-4 dávky.
 • Účinným prostředkem ke zvýšení hemoglobinu je toto složení: šťáva z ředkviček, řepy a mrkve ve stejných částech se nalije do nádoby s víkem a vaří se v troubě při mírné teplotě po dobu 3 hodin. Vezměte 1 polévkovou lžíci 3x denně..

Recepty tradiční medicíny se doporučuje používat pouze po konzultaci s lékařem. Nastávající matka by měla pochopit, že lidová rada nemůže nahradit plnohodnotnou terapii pro středně těžkou a těžkou anémii, lze je považovat pouze za pomocné metody.

Je možné, aby těhotné ženy s anémií zvýšily hladinu hemoglobinu?

Od dětství mnoho lidí ví, že hematogenní tyčinka zvyšuje hladinu hemoglobinu. Nyní se do tyčinek přidávají různé aromatické přísady a přísady. Hematogen s čokoládou, kokosem, ořechy atd. Se prodává v lékárnách. Najdete bar pro každý vkus, někteří dokonce považují hematogen za užitečnou náhradu za sladkosti.

Hematogen je vyroben z vařené hovězí krve, která je bohatá na železo. Ale hematogen, stejně jako všechny výrobky obsahující železo, hemoglobinu příliš nezvyšuje. Rovněž je vyžadován dlouhý příjem potravin obsahujících železo. Dochází ke zvýšení hladiny hemoglobinu, ale při nízké hladině je nemožné dosáhnout velkého zlepšení krevních indexů pouze pomocí stravy bohaté na železo.

Je třeba si uvědomit, že norma konzumace hematogenu za den není vyšší než 50 gramů pro dospělého a 20–40 gramů pro dítě (v závislosti na věku dítěte a výrobci drogy). 50 g je jedna tyč!

Během těhotenství se hematogen vůbec nedoporučuje z důvodu mnoha faktorů:

 1. To může způsobit alergickou reakci, která je výraznější během těhotenství..
 2. Podporuje přibírání na váze, jako obsahuje uhlovodany ve snadno stravitelné formě.
 3. Může způsobit nevolnost, jako vedlejší účinek příznaků fermentace v žaludku plynem.
 4. Má schopnost zahušťovat krev, což zvyšuje riziko krevních sraženin.

Nezapomeňte si přečíst drobný potisk na obalu hematogenu. Někteří výrobci upřímně píší, že těhotenství je přímou kontraindikací k užívání hematogenu.

Hematogen je samozřejmě jedna z dobrot, ale neměli byste ji riskovat a jíst během těhotenství, zejména proto, že je nemožné vážně zvýšit hladinu hemoglobinu touto sladkostí..

Nízký hemoglobin v krvi během těhotenství: jak zvýšit hladinu železa, výživu, stravu

Anémie během těhotenství se může vyvinout z různých důvodů, ale skutečnost, že takový stav vyžaduje zvláštní kontrolu, není pochyb. První věc, kterou by těhotná žena měla udělat, je upravit výživu. Nastávající matky musí zavést potraviny bohaté na železo (maso, játra, ryby, pohanka atd.).

S anémií se nemůžete omezit na výživu a ještě víc hladovět. Je lepší rozložit denní jídlo na 5-6 jídel a v každém z nich by měla být přítomna jídla s obsahem železa.

I když nastávající matka dodržuje vegetariánskou stravu, stojí za to dvakrát pečlivě dát zeleninu a ovoce s obsahem železa (mrkev, květák, jablka, banány atd.). Vysoké procento železa se nachází v luštěninách: hrách, sója, čočka, červené fazole.

Ve většině případů je nemožné výrazně zvýšit hladinu hemoglobinu jednou stravou, takže bude vhodné pít komplex vitamínů a minerálů obsahujících železo.

Můžete také užívat speciální přípravky železa podle pokynů svého lékaře. Jsou navrženy tak, aby železo, které je součástí, bylo tělem absorbováno několikrát účinněji než železo, které je součástí běžných produktů..

Přípravky obsahující anemii obsahující železo (bohaté na železo): seznam těhotných žen

Jako preventivní opatření a ke zvýšení hladiny hemoglobinu se těhotným ženám doporučuje, aby do stravy přidávaly tyto produkty:

 • hovězí maso, kuře, krůta, hovězí jazyk;
 • játra;
 • všechny druhy ryb;
 • bílý a žitný chléb;
 • vejce
 • pohanková kaše;
 • tvaroh;
 • rostlinný olej;
 • zelenina a ovoce.

Nedoporučuje se zahrnout do stravy tuky, uzené maso, klobásy.

Je důležité minimalizovat spotřebu kávy a čaje, obsahují hodně tkáně, která zabraňuje vstřebávání železa.

Všechny potraviny, které nepříznivě ovlivňují funkci jater, mohou hrát negativní roli: železo nebude absorbováno ani ze zdravých potravin..

Proto by měla být strava co možná nejvyváženější a její složky by měly být přírodního původu..

Jak jíst, co jíst a pít, aby se zabránilo anémii během těhotenství

Jaká je anémie během těhotenství pro každou ženu, která se chce stát matkou, lékař jí podrobně vysvětlí. Aby se předešlo časnému těhotenství, LCD vám pomůže vybrat vyváženou stravu. Společně se lékař a těhotná žena mohou vyvarovat vývoje nemoci, která představuje hrozbu pro rozvoj nového života.

Přibližné menu budoucí matky na den

Snídaně:

 • strouhaná mrkev s nízkotučným tvarohem;
 • 2 vejce natvrdo vařená;
 • bylinkový čaj.

2. snídaně:

 • pečená řepa nebo jablka;
 • plátek tvrdého sýra;
 • šípkový vývar.

Večeře:

 • zeleninová polévka;
 • Pohanka se smaženým hovězím játrem;
 • kompot;
 • čerstvé jablko.

Svačina:

 • kefír nebo jogurt;
 • čerstvé nebo sušené ovoce.

Večeře:

 • zeleninový guláš nebo dušené zelí s masem;
 • bylinkový čaj.

Ze stravy je nutné vyloučit všechny škodlivé produkty (solené, smažené, konzervované potraviny, rychlé občerstvení atd.). Je lepší vyloučit černý čaj, kávu, omezit mléčné výrobky (kromě tvarohu a kefíru), nepřispívají k absorpci železa v těle.

Anémie během těhotenství je častým a závažným jevem. Aby vás takové onemocnění neovlivnilo, pravidelně provádějte testy, sledujte hladinu hemoglobinu, sledujte stravu a poslouchejte doporučení lékařů.

Video o těhotenské anémii a léčebných metodách

Video o anémii během těhotenství - co to je:

Video s Dr. Komarovským o nebezpečí snížení hemoglobinu pro dítě těhotných nebo kojících žen:

Anémie během těhotenství. Druhy, příčiny, příznaky a příznaky

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Co je anémie??

Anémie je patologický stav charakterizovaný snížením celkového počtu červených krvinek a hemoglobinu v cirkulující krvi. Červené krvinky jsou červené krvinky, které zajišťují transport dýchacích plynů (kyslík a oxid uhličitý) v lidském těle. Hemoglobinový pigment, který je součástí červených krvinek, je zodpovědný za vázání kyslíku na úrovni plic a jeho transport po celém těle. Na úrovni periferních tkání se kyslík uvolňuje z hemoglobinu a přechází do buněk, ze kterých se zase uvolňuje oxid uhličitý (vedlejší produkt vznikající při buněčném dýchání). Oxid uhličitý se také váže na hemoglobin červených krvinek a je dodáván do plic, kde je uvolňován spolu s vydechovaným vzduchem..

Normální indikátory červené krve u žen jsou:

 • Koncentrace červených krvinek - 3,5 - 4,7 x 10 12 / litr.
 • Hladina hemoglobinu - 120 - 150 gramů / litr.
S anémií se může snížit celkový počet červených krvinek i množství hemoglobinu v každé z nich. To vede k narušení transportní funkce krve, v důsledku čehož buňky začínají mít nedostatek kyslíku a zvyšuje se v nich koncentrace oxidu uhličitého, což dále narušuje jejich funkce.

Proč dochází k anémii během těhotenství??

Během těhotenství se v ženském těle pozoruje řada fyziologických změn, jejichž účelem je vytvořit příznivé podmínky pro růst a vývoj plodu. Jednou z těchto změn je zvýšení objemu cirkulující krve, ke kterému dochází hlavně díky kapalné části (plazmě), zatímco zvýšení počtu červených krvinek je méně výrazné (i když ano). V důsledku toho je pozorován jev tzv. Hydrémie (ředění krve). Proto mohou být během těhotenství (hlavně od 2. trimestru) laboratorní ukazatele červené krve u žen mírně pod normálem, což není anémie.

Snížení hladiny červených krvinek o méně než 3,5 x 1012 / litr a snížení hladiny hemoglobinu o méně než 115 gramů / litr jsou považovány za anemii u těhotných žen. Důvodem může být nedostatek plastických látek v mateřském těle nezbytných pro tvorbu červených krvinek (v důsledku jejich přechodu na vyvíjející se plod), zhoršení tvorby krve v červené kostní dřeni (umístěné v femorálních, pánevních a jiných kostech těla), ztráta krve atd..

Okamžitě stojí za zmínku, že u těhotné ženy se může vyvinout anémie, která není spojena s těhotenstvím (například s onemocněním krevního systému, které může být doprovázeno narušením procesu tvorby nebo zvýšeným ničením červených krvinek). Taková anémie je klinicky patrná v první polovině těhotenství. Současně je primární projev anémie u 2 - 3 trimestrů obvykle spojen s těhotenstvím a vyžaduje zvláštní přístup k diagnostice a léčbě.

Hlavní příčiny anémie u těhotných žen mohou být:

 • nedostatek železa v těle (anémie z nedostatku železa);
 • deficit kyseliny listové v těle (anémie s deficitem kyseliny listové);
 • narušení tvorby krve v kostní dřeni (aplastická anémie);
 • zvýšené ničení červených krvinek (hemolytická anémie);
 • krvácení (posthemoragická anémie).
Převážná většina anémie během těhotenství (více než 95 - 98%) jsou anémie s nedostatkem železa a kyseliny listové, zatímco jiné druhy jsou velmi vzácné.

Co je anémie z nedostatku železa??

Anémie s nedostatkem železa u těhotných žen je patologický stav charakterizovaný narušením tvorby hemoglobinu a červených krvinek v důsledku nedostatku železa v těle. V průměru tělo dospělé ženy (nikoli během těhotenství) obsahuje asi 35 mg / kg železa (celkem 3-4 gramy). Železo je důležitým stopovým prvkem podílejícím se na mnoha fyziologických procesech, včetně tvorby červených krvinek (část hemoglobinu, která obsahuje asi 2,6 gramu tohoto stopového prvku, tj. Více než polovina všech tělesných rezerv). Je to kvůli přítomnosti železa, které červené krvinky mohou vázat a transportovat kyslík. Kromě hemoglobinu se také nachází železo ve svalech a v jiných buňkách těla (v malém množství).

Železo v červených krvinek neopustí tělo a po zničení červených krvinek (jejichž životnost je asi 120 dní), je zachycena zvláštním transportním proteinem (transferrin) a doručena do červené kostní dřeně, kde se znovu používá k tvorbě nových červených krvinek. Současně se určitá část železa stále ztrácí spolu s močí, stolicí a menstruační krví. Pokud množství železa absorbovaného ve střevě nepokryje jeho denní ztráty, v průběhu času se vyvíjí anémie s nedostatkem železa.

Proč v těhotenství dochází k nedostatku železa?

Fyziologická ztráta železa u žen je asi 2 mg denně, což je kompenzováno absorpcí železa ve střevě. Během těhotenství toto číslo stoupá na 3-4 mg denně, což je způsobeno přechodem části železa do těla vyvíjejícího se plodu. Železo, které přichází s jídlem, nemůže tyto „ztráty“ vyrovnat, a proto se koncentrace železa v ženské krvi snižuje, což vede k narušení tvorby hemoglobinu a červených krvinek v červené kostní dřeni. Tento proces je nejvýraznější ve třetím trimestru těhotenství, a proto se příznaky anémie z nedostatku železa objevují hlavně v tomto období..

Příčiny nedostatku železa během těhotenství

Kolik železa je spotřebováno během jednoho těhotenství?

Zvýšení počtu červených krvinek v ženském těle

Přenos železa do plodu

(hlavně ve třetím trimestru)

Přechod části železa do tkáně placenty

(Toto železo je odstraněno z těla ženy spolu s placentou po narození dítěte)

Ztráta krve během porodu


V počátečním stádiu vývoje anémie (když se objeví pouze nedostatek železa v krvi), je železo mobilizováno z depa (tj. Z jeho hromadění v těle). Současně se zvyšuje jeho absorpční rychlost ve střevě, což po určitou dobu kompenzuje nedostatek tohoto mikroelementu. Již v této fázi je však pomocí speciálních laboratorních testů možné odhalit latentní (latentní) nedostatek železa v těle.

S dalším progresí onemocnění se koncentrace železa v krvi ještě více snižuje, což vede k narušení procesu tvorby krve v červené kostní dřeni ak vývoji charakteristických projevů anémie.

Co je anémie z nedostatku kyseliny listové??

Tělo dospělé ženy obsahuje asi 10 - 15 miligramů kyseliny listové, zatímco denní potřeby (mimo těhotenství) jsou asi 100 - 200 mikrogramů denně (1 mikrogram obsahuje 1000 mikrogramů). Asi 500 mikrogramů kyseliny listové se vstřebává do střeva denně, ale pouze polovinu z nich mohou využívat buňky. S úplným zastavením příjmu kyseliny listové v těle se tedy její deficit může rozvinout po 2 - 3 měsících.

Během těhotenství přechází část kyseliny listové z těla matky do vyvíjejícího se plodu, který potřebuje velké množství folátů, aby zajistil normální vývoj rychle se dělících tkáňových buněk. V tomto ohledu se potřeba tohoto vitaminu výrazně zvyšuje, ale jeho vstřebávání ve střevě obvykle zůstává na stejné úrovni. To je důvod, proč se anémie z nedostatku kyseliny listové může vyvinout 4 až 6 měsíců po těhotenství.

Co je to aplastická anémie?

Aplastická anémie se vyznačuje poškozením červené kostní dřeně, které je místem vzniku nejen červených krvinek, ale také všech ostatních krvinek (krevních destiček zodpovědných za zastavení krvácení a bílých krvinek odpovědných za boj proti tělu proti infekcím). Aplastická anémie je poměrně vzácný jev (v obecné populaci není zaznamenáno více než 2–5 případů na 1 milion obyvatel za rok) a aplastická anémie u těhotných žen je ještě méně častá. Pokud se však toto onemocnění objeví během těhotenství, je prognóza pro matku a plod velmi nepříznivá. V některých případech vám ukončení těhotenství (potrat) umožní obnovit proces tvorby krve a odstranit příznaky anémie, ve více než polovině případů však ženy s touto patologií umírají.

Přesné mechanismy pro vývoj této choroby nebyly stanoveny. Předpokládá se, že během těhotenství mohou v těle ženy dojít k určitým metabolickým (metabolickým) nebo hormonálním změnám, které při interakci s jinými rizikovými faktory (dědičná predispozice, užívání některých léků, nepříznivé environmentální faktory) mohou způsobit hemopoézu a anémii.

Léčba aplastické anémie spočívá v transplantaci červené kostní dřeně od dárce a použití celoživotní imunosupresivní terapie (tj. Léků, které inhibují imunitní systém ženy proti „cizí“ tkáni z kostní dřeně dárce). Opakované transfúze krve mohou být prováděny během vyhledávání dárců a přípravy na chirurgický zákrok..

Co je hemolytická anémie?

Hemolytická anémie je charakterizována snížením celkového počtu červených krvinek v důsledku jejich zvýšené destrukce. V tomto případě je aktivován proces krvetvorby v červené kostní dřeni, což částečně kompenzuje projevy onemocnění. Pokud se však patologický proces nadále vyvíjí, kompenzační mechanismy nejsou schopny vyrovnat ztrátu červených krvinek, což vede k rozvoji výrazného klinického obrazu..

Hemolytická anémie u těhotných žen je extrémně vzácná a je obvykle způsobena vrozenými anomáliemi, které se během těhotenství zhoršují. Nejběžnější možností je vrozená mikrosférocytární anémie (nebo Minkowski-Shoffarova choroba). Podstatou této patologie je abnormální vývoj membrán erytrocytů v důsledku defektu v jednom ze strukturálních proteinů. V důsledku toho se zvyšuje propustnost membrán, což vede k nadměrnému příjmu sodíku uvnitř buňky. Po sodíku velké množství vody proniká do červených krvinek, v důsledku čehož bobtná a nabývá kulovitého tvaru (místo obvyklého bikonkávního tvaru, který je vlastní normálním červeným krvinkám). Sférické červené krvinky nemají dostatečnou tažnost a nejsou schopny procházet nejtenčími kapilárami sleziny, v důsledku čehož jsou zadržovány a ničeny makrofágy (typ buňky imunitního systému).

Vrozená mikrosférocytární anémie může být dlouhodobě asymptomatická a zhoršuje ji různé provokující faktory, z nichž jedním je těhotenství. Přesné mechanismy, kterými vývoj plodu ovlivňuje proces deformace a ničení červených krvinek, nebyly definitivně stanoveny, odstranění sleziny během vývoje tohoto onemocnění však eliminuje příznaky anémie..

Co je to posthemoragická anémie?

Posthemoragická anémie je charakterizována snížením koncentrace celkového počtu červených krvinek a hemoglobinu po krvácení. Krvácení související s těhotenstvím se obvykle vyvíjí ve třetím trimestru těhotenství a je způsobeno patologií placenty (zvláštní orgán, který se tvoří u žen pouze v průběhu těhotenství a poskytuje spojení mezi ženským tělem a vyvíjejícím se plodem)..

Příčinou krvácení během těhotenství může být:

 • Placenta previa. S touto patologií je placenta umístěna v oblasti vnitřního hltanu dělohy, tj. V místě průchodu plodu porodním kanálem. V důsledku toho je na začátku porodu možné prasknutí krevních cév placenty a rozvoj krvácení..
 • Předčasné oddělení placenty. Za normálních podmínek je do 30 minut po narození plodu placenta oddělena a vylučována z dělohy prostřednictvím porodního kanálu. Poškozené krevní cévy jsou křečovité (zúžené) a trombózované (ucpané krevními sraženinami), proto je ztráta krve obvykle zanedbatelná. Předčasné oddělení placenty může nastat jak před nástupem porodu, tak během aktivní porody. Krvácení, které se v tomto případě vyvíjí, může být velmi významné, což může ohrozit život matky a plodu.
Při posthemoragické anémii se aktivují kompenzační reakce k obnovení objemu cirkulující krve. Především se krev uvolňuje z orgánů depa (z jater a sleziny, které normálně obsahuje více než 1 litr hmoty červených krvinek). Rovněž dochází ke zvýšení množství tekuté části krve ve vaskulárním loži, což vede k hemodiluci (ředění krve). Při nedostatku červených krvinek je aktivována syntéza erytropoetinu, speciální látky, která se tvoří v ledvinách a ovlivňuje tvorbu červených krvinek v červené kostní dřeni. To vám umožní obnovit normální buněčné složení krve a odstranit příznaky anémie během několika týdnů..

Příznaky anémie v těhotenství

Příznaky a známky anémie do značné míry závisí na míře jejího výskytu. Tak například při rychle se rozvíjející posthemoragické anémii nemají kompenzační mechanismy ženského těla čas na aktivaci, v důsledku čehož mohou být klinické projevy výrazné. Současně s pomalu se vyvíjející anémií dochází ke kompenzačnímu zvýšení hematopoézy v červené kostní dřeni, což do určité míry snižuje závažnost klinických projevů nemoci.

Také projevy anémie do značné míry závisí na její příčině. Například u anémie s nedostatkem železa se kromě zhoršené hematopoézy objeví příznaky nedostatku železa z jiných orgánů a tkání. Totéž lze říci o anémii s deficitem listů..

Klinicky se projevuje jakákoli anémie:

 • Obecná slabost a zvýšená únava. Tyto příznaky jsou obvykle první nespecifické projevy anémie. Jejich výskyt je způsoben nedostatečným přísunem kyslíku do svalů a jiných tkání a orgánů (pro jakoukoli svalovou kontrakci je potřeba energie, která je generována pouze s dostatečným přísunem kyslíku).
 • Dušnost (pocit nedostatku vzduchu). Mechanismus jeho výskytu je způsoben nedostatkem kyslíku v krvi (hypoxémie). To vede k aktivaci respiračního centra, v důsledku čehož se zvyšuje frekvence a hloubka respiračních pohybů. Koncentrace kyslíku v plicích se tedy zvyšuje, což přispívá k nasycení červených krvinek. Zpočátku se dušnost objevuje pouze při fyzické námaze (když se zvyšuje potřeba tkáně v kyslíku), ale s postupující anémií se může vyskytovat také v klidu. Během těhotenství přispívá rozvoj dušnosti také ke zvýšení velikosti plodu, který stlačuje a zvyšuje kupu bránice (hlavní respirační sval, jehož redukce zajišťuje expanzi plic během inspirace).
 • Bušení srdce. Tento příznak se také vyvíjí v důsledku hypoxémie. Palpitace srdce zvyšují rychlost krevního oběhu v těle, v důsledku čehož se krev obohacená kyslíkem rychleji dodává do periferních tkání, zatímco oxid uhličitý se z těla rychleji vylučuje plicemi..
 • Bledost kůže. Hemoglobinový pigment v červených krvinkách je červený. Růžový nádech kůže a viditelné sliznice je způsoben přítomností červených krvinek obsahujících hemoglobin v malých povrchových krevních cévách. S anémií se počet červených krvinek a hemoglobinu v nich snižuje, v důsledku čehož je kůže bledá. Také při těžké anémii lze zaznamenat křeč (zúžení) periferních krevních cév (kompenzační reakce zaměřená na udržení dostatečného krevního oběhu v životně důležitých orgánech - v mozku, srdci, játrech a dalších), což má za následek výraznější bledou pokožku..
 • Časté závratě. Nervová tkáň mozku je nejcitlivější na nedostatek kyslíku, takže jedním z prvních projevů anémie může být závratě, ke které dochází při přechodu z horizontální na vertikální. S progresí anémie se mohou v klidu objevit závratě a mohou se také připojit další příznaky narušení krevního zásobení mozku (ztmavnutí očí, tinnitus, bolesti hlavy, ztráta vědomí)..

Příznaky anémie z nedostatku železa během těhotenství

Anémie z nedostatku železa během těhotenství je charakterizována všemi výše uvedenými projevy a také příznaky nedostatku železa z jiných orgánů a tkání.

Anémie z nedostatku železa se projevuje:

 • Těžší svalová slabost. Železo je důležitým prvkem myoglobinu - proteinového komplexu, který je součástí svalů. Při nedostatku železa v těle dochází k narušení procesů regenerace a obnovy svalové tkáně, což spolu se zhoršeným dodáváním kyslíku vede k závažné svalové slabosti a svalové atrofii (zmenšení velikosti svalu).
 • Poškození kůže. Při nedostatku železa je proces obnovy kůže a sliznic přerušen. Stávají suchými a méně pružnými, na pokožce se mohou objevit praskliny..
 • Ztráta vlasů. S nedostatkem železa je proces růstu vlasů narušen. Stávají se tenčí a křehčí, ztratí obvyklý lesk.
 • Poškození nehtů. S anémií s nedostatkem železa se nehty také stávají tenčí a křehčí, ztratí obvyklý lesk (získají matný stín). Při těžkém nedostatku železa se na nehtech mohou objevit charakteristické příčné pruhy (příčné pruhování), okraje nehtů se mohou ohýbat v opačném směru (koilonychia). Rostoucí a vyvíjející se plod může také přispět k poškození pokožky a jejích příloh (nehtů a vlasů), které kromě železa „odebírají“ z těla matky také mnoho dalších živin a mikroprvků.
 • Časté infekční choroby. S nedostatkem železa v těle je narušena tvorba leukocytů, buněk imunitního systému odpovědných za boj proti infekcím. Samotné těhotenství je navíc charakterizováno inhibicí aktivity imunitního systému (což je ochranná reakce zaměřená na zabránění reaktivity těla matky s ohledem na vyvíjející se plod). Proto je anémie z nedostatku železa, která se vyskytuje v těhotenství, charakterizována častými kožními infekcemi (stafylokokovými a streptokokovými) a zvýšenou predispozicí k dalším virovým a bakteriálním onemocněním.
 • Špatné trávení. S nedostatkem železa je proces aktualizace a obnovy sliznice gastrointestinálního traktu přerušen. To vede k narušení trávení potravy v žaludku a střevech, což se může projevit snížením chuti k jídlu, nevolností, těžkostí v břiše a pálením žáhy (zejména po jídle velkého množství jídla), zácpou, méně často - průjem (průjem). Porážku zažívacího systému během těhotenství dále zhoršuje skutečnost, že rostoucí plod komprimuje břišní orgány (žaludek, střeva), snižuje jejich velikost a narušuje zpracování a pohyb potravy podél trávicího kanálu..
 • Poškození ústní sliznice. Při nedostatku železa je zaznamenána atrofie (ředění) sliznice ústní dutiny, rtů a jazyka. Klinicky se to projevuje porušením vnímání chuti nebo perverzí chuti (nemocné ženy mohou zažít akutní potřebu použití nepotravinářských výrobků - křída, země, stejně jako kyselých nebo kořenitých potravin ve velkém množství). Dochází také k narušení procesu polykání jídla (pacienti mohou pociťovat bolest nebo bolest v krku).

Příznaky anémie z nedostatku kyseliny listové během těhotenství

Může dojít k anemii folic deficience:

 • suchá kůže;
 • zvýšená křehkost nehtů;
 • zvýšená křehkost vlasů;
 • snížená chuť k jídlu;
 • bolest břicha (v důsledku poškození sliznice gastrointestinálního traktu);
 • nevolnost
 • průjem
 • zácpa
 • glositida (zánět jazyka);
 • gingivitida (onemocnění dásní);
 • stomatitida (zánět sliznice ústní).

Příznaky aplastické anémie během těhotenství

Jak již bylo zmíněno dříve, s aplastickou anémií je narušena tvorba všech krevních buněk, což vede ke vzniku charakteristických klinických projevů.

Aplastická anémie může nastat:

 • Anemický syndrom. Vyvíjí se v důsledku narušení tvorby červených krvinek a je charakterizována celkovou slabostí, bolestmi hlavy a závratě, bledostí kůže a dalšími výše uvedenými příznaky..
 • Trombocytopenický syndrom. Vyvíjí se v důsledku zhoršené tvorby krevních destiček. Tyto buňky jsou za normálních podmínek zodpovědné za udržování síly cévních stěn a za tvorbu krevních sraženin (krevních sraženin) v případě poškození krevních cév. S jejich nedostatkem se zvyšuje propustnost cévních stěn, v důsledku čehož mohou krevní buňky vystupovat do okolní tkáně. Projevuje se to spontánním výskytem hematomů (modřin) v různých částech těla, krvácení sliznice v ústech a časté krvácení z nosu, které se pomalu zastavují.
 • Leukopenický syndrom. Vyvíjí se v důsledku narušení tvorby leukocytů, které do značné míry ovlivňuje imunitu těhotné ženy a projevuje se častými pustulárními kožními chorobami, respiračními cestami a gastrointestinálními infekcemi, což může být nebezpečné jak pro matku, tak pro plod..

Příznaky hemolytické anémie během těhotenství

U hemolytické anémie dochází k výrazné destrukci červených krvinek, zatímco hemoglobin v nich je přeměněn několika reakcemi na žlutý pigment - bilirubin (volný, nevázaný podíl). Volný bilirubin je poměrně toxický produkt, a proto je za normálních podmínek rychle transportován do jater, kde je neutralizován vazbou na glukuronovou kyselinu (tvoří se vázaná frakce bilirubinu) a poté se vylučuje. Při těžké hemolýze volného bilirubinu se však vytvoří příliš mnoho. Játra nejsou schopna učinit je neškodná v čase, v důsledku čehož začne cirkulovat v krvi a hromadit se v různých tkáních, což způsobuje výskyt charakteristických klinických projevů a vývoj komplikací.

Hlavními charakteristickými znaky hemolytické anémie jsou:

 • Žloutenka. Žloutenka na kůži a sliznicích poskytuje bilirubin, který se v nich hromadí ve velkém množství.
 • Zvětšená slezina. V důsledku hromadění a ničení červených krvinek ve slezině dochází k ucpávání jejích malých krevních cév, což přispívá k přetečení orgánu krví a ke zvýšení jeho velikosti..
 • Zvětšení jater. Játra také obsahují malé krevní cévy, ve kterých se červené krvinky mohou hromadit a rozkládat. I když je tento proces v játrech mnohem méně výrazný než ve slezině, u těžké hemolytické anémie lze pozorovat i hepatomegálii (zvýšení velikosti jater, které může vyčnívat z pravé hypochondrium)..

Příznaky posthemoragické anémie během těhotenství

Hlavním příznakem krvácení při abrazi placenty je uvolnění krvavé tekutiny z pochvy (tento příznak však může zpočátku chybět, protože mezi placentou a stěnou dělohy se může hromadit krev). Před začátkem krvácení nebo současně s krvácením si žena stěžuje na těžkou akutní bolest v břiše, která často dává zpět dolní část zad.

Při těžké ztrátě krve bude zaznamenána bledost kůže, rychlé dýchání a rychlý srdeční rytmus, těžká slabost, závratě nebo zhoršené vědomí. Pokud není těmto pacientům naléhavě poskytnuta lékařská péče, je možná ztráta vědomí a smrt v důsledku poruchy dodávek krve do mozku, srdce a dalších životně důležitých orgánů..

Co ohrožuje anémii během těhotenství?

Rizika pro zdraví matky a plodu během těhotenství jsou určitě přítomná, protože nedostatek červených krvinek negativně ovlivňuje rychlost metabolismu v obou organismech. U plodu mohou být tyto poruchy výraznější, protože jeho tkáně rostou mnohem rychleji než tkáně dospělého těla a potřebují větší přísun živin a kyslíku. Jinými slovy, pokud mírná nebo středně těžká anémie nemusí vůbec ovlivnit tělo matky, může to způsobit závažné poruchy a vývojové abnormality na úrovni plodu. Proto je nesmírně důležité zjistit anémii co nejdříve a předepsat odpovídající léčbu..

Je také důležité si uvědomit, že závažnost negativního účinku na plod a tělo matky závisí na typu anémie, její závažnosti a délce těhotenství. Jak již bylo zmíněno, nejčastějšími typy anémie u těhotných žen jsou nedostatek železa a anémie s nedostatkem kyseliny listové. Obvykle postupují benigně, protože se vyvíjejí po dlouhou dobu (během níž se mohou aktivovat kompenzační reakce těla matky). Tyto anémie navíc velmi dobře reagují na léčbu tím, že do stravy přidávají látky, které tělo potřebuje.

Neměli bychom však zapomínat na vzácnější typy anémie, které se mohou během těhotenství vyvinout. Například u aplastické anémie jsou všechny tři klíčky kostní dřeně ochuzeny o progresivní anémii, trombocytopenii (pokles počtu krevních destiček v periferní krvi) a leukopenie (pokles počtu leukocytů v periferní krvi). Taková anémie není akutní, ale její prognóza je extrémně nepříznivá. Pokud vývoj aplastické anémie klesne na druhý nebo třetí trimestr těhotenství, po dosažení sedmiměsíčního období je porod proveden z důvodu zdraví matky. V případě dřívějších příznaků aplastické anémie se problém potratů objevuje ze zdravotních důvodů.

V případě posthemoragické anémie (v důsledku placentárního narušení) se rozhodnutí o vhodnosti prodloužení těhotenství přijímá v každém případě zvlášť. Pokud je místo placentárního narušení velké a existují známky fetálního utrpení v důsledku akutního nedostatku krve, uchylují se k předčasnému porodu. V případě malého oddělení a při nepřítomnosti aktivního krvácení je těhotná žena hospitalizována v nemocnici pro zachování až do porodu..

Co je nebezpečná anémie během těhotenství pro matku?

Vývoj těžké anémie může způsobit poškození různých orgánů a tkání v těle matky.

U anémie se může těhotná žena rozvinout:

 • poruchy na úrovni kardiovaskulárního systému;
 • placentární nedostatečnost;
 • předčasný porod;
 • poporodní infekce.
Poruchy na úrovni kardiovaskulárního systému
Těhotenství je stav, při kterém se výrazně zvyšuje stres na srdci. Prvním důvodem je zvýšení objemu cirkulující krve o 20-30%. Druhým důvodem je zvýšení tělesné hmotnosti (až do zdvojnásobení a ztrojnásobení původní hmotnosti, což není normou). Výše uvedené důvody vedou ke zvýšení frekvence a síly srdečních kontrakcí, což je nezbytné pro zajištění krevního oběhu v těle. Přítomnost anémie za těchto podmínek způsobuje, že srdce se častěji stahuje a dodává kyslík do životně důležitých orgánů a tkání. Dlouhodobé zvyšování zátěže srdečního svalu v kombinaci se zhoršeným dodáváním kyslíku do něj může nakonec vést k srdečnímu selhání.

Placentární nedostatečnost
V podmínkách hypoxémie se placenta nevyvíjí správně, v důsledku čehož nedosahuje požadované velikosti a nemůže plně uspokojit potřeby vyvíjejícího se plodu v živinách a kyslíku.

Předčasné narození
Riziko předčasného porodu s anémií je spojeno s nedostatečným rozvojem placenty. Kromě toho předčasné porod nemusí být spontánní, ale uměle způsobené ze zdravotních důvodů (k záchraně života matky). Potřeba může vzniknout při těžkém srdečním selhání nebo poškození jiných orgánů a systémů, které nelze během těhotenství vyloučit.

Poporodní infekce
Proces porodu je často doprovázen perineálními zraněními. K obnovení integrity poškozených tkání potřebují odpovídající přísun krve a přítomnost dostatečného množství kyslíku a živin v krvi. V případě anémie je rychlost hojení ran výrazně snížena a zvyšuje se riziko infekce, což je velmi obtížné léčit v podmínkách oslabených porodem..

Důsledky pro dítě s anémií během těhotenství

Jak již bylo zmíněno, nedostatek kyslíku v mateřské krvi může způsobit poškození plodu..

Mateřská anémie může způsobit:

 • zpoždění kladení fetálních orgánů;
 • pomalý vývoj plodu;
 • zhoršený vývoj nervového systému plodu;
 • selhání kanálu kostní dřeně.
Zpoždění v záložce fetálních orgánů
V prvním trimestru těhotenství dochází k diferenciaci pluripotentních buněk (z nichž se může objevit jakákoli jiná buňka těla) a jejich reprodukce. Tyto akumulace buněk jsou organizovány v určitém pořadí, které se nazývá proces pokládání orgánů a systémů těla. Pokud v této fázi některé komponenty nebo podmínky chybí (například dostatečné množství kyslíku nedosáhne vyvíjejícího se embrya), je popsaný proces výrazně zpožděn, díky čemuž se některé orgány a tkáně formují nesprávně nebo se vůbec nevyvíjejí, což se následně projevuje vrozenými malformacemi.

Retardace růstu plodu
Většina procesů v lidském těle závisí na dostupnosti kyslíku. Snížení jeho koncentrace v periferní krvi (v důsledku nedostatku buněk odpovědných za její transport) vede ke zpomalení metabolismu ve vyvíjejících se tkáních. V některých tkáních to lze jen těžko pociťovat (například v tukové tkáni nebo kostní tkáni), zatímco v jiných tkáních (v srdeční nebo nervové tkáni) to může způsobit vážné patologie. Nedostatek kyslíku ovlivňuje zejména fetální tkáně, protože rychlost a závažnost metabolických procesů v něm je mnohem vyšší než u dospělých. Tudíž i mírný (pro matku) nedostatek kyslíku může být pro plod velmi patrný a může způsobit zpoždění v duševním a fyzickém vývoji, jakož i způsobit vrozené vady..

Poškozený vývoj nervového systému plodu
Nervová tkáň je nejvíce závislá na koncentraci kyslíku, protože pouze v přítomnosti dostatečného množství dokončí odbourávání glukózy a uvolnění energie potřebné pro fungování mozku. S anémií a souvisejícím nedostatkem kyslíku se zpomaluje vývoj mozkové tkáně plodu, což může způsobit organické defekty (hydrocefalus) nebo funkční onemocnění (oligofrenie)..

Poškozený vývoj kosterního systému
Defekty ve vývoji kosterního systému jsou zvláště pozorovány v případech anémie s nedostatkem kyseliny listové, která je způsobena nedostatečným příjmem kyseliny listové do plodu. Nejčastěji se u těhotných žen s tímto typem anémie rodí děti s hypotrofy (s nízkou tělesnou hmotností), ve vážnějších případech však mohou mít neuzavření kanálu kostní dřeně, projevující se na úrovni různých tubulárních kostí (holenní kosti, stehenní kosti, humerus a další).

Články O Neplodnosti