Hlavní Analýzy

Seznam testů, které musíte absolvovat při plánování těhotenství

Příprava na početí je důležitou fází, která umožňuje manželům stát se šťastnými rodiči zdravého dítěte. Komplexní vyšetření mužů a žen pomáhá určit úroveň zdraví, upravit návyky, životní styl, výživu.

Celá doba přípravy může trvat několik měsíců až šest měsíců. Pokud jsou diagnostikovány problémy s reprodukčním systémem nebo chronické patologie, budete se muset připravit na důležitou událost po celý rok..

Jaké testy je třeba provést při plánování

U obou manželů, zejména budoucího otce, je nutná společná návštěva reproduktologa. Za normální dělení buněk, vytváření systémů, orgánů jsou zodpovědné samčí geny v raných stádiích. Seznam požadovaných studií pro manžela bude mnohem menší.

V počáteční fázi žena navštíví gynekologa. Vyhodnocuje se stav reprodukčního systému, okamžitě se odebere nátěr pro stanovení mikroflóry. Je to tato analýza, která umožňuje odhalit skryté infekce, přítomnost pohlavně přenosných nemocí i stavy předcházející onkologii.

Vyšetření páru při plánování těhotenství:

 • klinický krevní test - je stanovena hladina hemoglobinu, dodržování standardů obsahu krevních buněk;
 • krevní chemie;
 • krevní test na Rh faktor, skupina;
 • obecná analýza moči - umožňuje detekovat zánět, chronické stavy.

Pacient bude také muset projít:

 • krevní koagulační test pomáhá zabránit krvácení v budoucnosti;
 • škrábání z děložního čípku;
 • hormonální markery;
 • ultrazvukové vyšetření genitálií, štítné žlázy, mléčných žláz.

Tyto testy je třeba absolvovat při plánování těhotenství, abyste získali obecný obraz o stavu reprodukčního systému ženy, připravenosti na početí a těhotenství. Rozšířený seznam lze přiřadit, pokud pacient podstoupil chirurgický zákrok související s pohlavními orgány, došlo k frustracím ložiska, vývojovému zastavení, mimoděložnímu těhotenství.

Další vyšetření vyžaduje také páry v přítomnosti chronických onemocnění systémů a orgánů v anamnéze, pokud početí nenastane déle než rok.

Povinné analýzy

Kromě obecného výzkumu musí manželé darovat krev na infekce. Je nutné zjistit, které viry se již v těle budoucích rodičů setkaly a na které nebezpečné nemoci neexistuje imunita.

Jaké testy na infekce musíte projít:

 • krevní test na syfilis (RW), falešně pozitivní výsledek může být ovlivněn diabetes mellitus, maligními nádory, hepatitidou;
 • krevní test na HIV, který byl znovu odeslán po šesti měsících;
 • krevní testy na hepatitidu B a C;
 • lékař také doporučuje darovat krev pro detekci protilátek proti zarděnkám, toxoplazmóze a dalším onemocněním, která jsou nebezpečná pro životaschopnost plodu.

Ve fázi plánování se 2 markery pro stanovení zarděnky řeší samostatně. Pokud jsou v důsledku toho detekovány protilátky IgM, imunita je v procesu formování, je třeba analýzu opakovat po 90 kalendářních dnech.

Pokud je detekována - IgG, zarděnky jsou v latentním stadiu, těhotenství není ohroženo. V nepřítomnosti protilátek je jediným způsobem, jak se vyhnout onemocnění, které vyvolává vrozené abnormality plodu, očkování. Po očkování by to mělo být 3 měsíce před plánovaným početím.

Neméně důležitá je analýza toxoplasmózy, jejíž nosiči jsou domácí zvířata. V případě nepřítomnosti ochrany těla se manželům důrazně doporučuje, aby se vyhnuli kontaktu s nosiči.

Cytomegalovirus je určován stavem krve, vede k vývojovým abnormalitám, riziko úmrtí dítěte po narození zůstává. To je přenášeno různými způsoby, včetně ve vzduchu kapičky, sexuálně, přes položky osobní hygieny. Pokud jsou detekovány zvýšené imunoglobuliny, léčba spočívá v deaktivaci viru, posílení imunity, plánování těhotenství by mělo být na chvíli odloženo.

Oba manželé, zejména muži, se musí v přípravné fázi podrobit standardním testům. Počátek početí, průběh těhotenství a imunita, stav nervového systému a kognitivní schopnosti dítěte závisí na jeho zdravotních ukazatelích..

Genetický výzkum

Pokud není početí po dobu delší než jeden rok, jsou při plánování těhotenství povinné testy kompatibility. K tomu dochází, když jsou afinitní antigeny podobné. Tělo matky nemůže reprodukovat hormony, aby uchovalo embryo a odmítlo plod. Hlavním úkolem je analyzovat nesrovnalosti v chromozomové sadě partnerů, čím více jsou, tím větší jsou šance na početí a formování zdravého dítěte..

Konzultace s genetikem, pokud:

 • v rodině měl jeden z manželů genetická onemocnění;
 • budoucí rodiče jsou příbuzní;
 • žena bere léky podporující životaschopnost;
 • pár žije v ekologicky nepříznivé zóně nebo rozsah činnosti je spojen s nebezpečnou výrobou;
 • věk - mladší 18 let a starší 35-40 let.
 • spermogram - k vyloučení patologických změn v buňkách;
 • cytogenetické vyšetření - kontrola chromozomové řady;
 • HLA typizace - pokud jsou všechny zdravotní ukazatele manželů normální a početí nenastává nebo končí selháním z nejasných důvodů.

Hormonální vyšetření

Ve fázi plánování musí být oba partneři testováni na hormony. Seznam je poměrně široký, práce všech systémů a orgánů závisí na rovnováze biologicky aktivních látek. Gynekolog přikazuje páru, aby podstoupil vyšetření s endokrinologem, lékař může také vyhodnotit výsledky.

Analýzy toho, jaké hormony musí žena projít:

 • estradiol - závisí na fázi cyklu, ovlivňuje připravenost dělohy na implantaci plodové vody po početí, je zodpovědný za růst endometria;
 • progesteron - zajišťuje životaschopnost embrya, potlačuje imunitu těla matky;
 • folikuly stimulující hormon - zajišťuje zrání vajíčka, oplodnění je bez něj nemožné;
 • luteinizační hormon - také zodpovědný za ovulační proces, hodnocení se provádí ve spojení s dalšími indikátory;
 • testosteron - odchylky od normy hrozí po začátku početí potratem nebo zastavením vývoje embrya;
 • prolaktin - je spojován s estrogeny a hormony štítné žlázy, ovlivňuje kojení, před absolvováním testu se nedoporučuje stimulovat mléčné žlázy, mít sex během dne;
 • hormony štítné žlázy - provádějí se u pacientů, kteří měli frustrace z ložiska, diagnostikovala se neplodnost, pozorovala se nepravidelná menstruace;
 • anti-muller hormony jsou podávány ženám po 30 letech, prováděné k posouzení počtu folikulů.

Mužům se doporučuje, aby provedli test ke stanovení testosteronu. Nízký obsah vede k problémům v intimním životě a snižuje pravděpodobnost těhotenství. Vysoká koncentrace je plná emoční nerovnováhy, problémů se sebekontrolou.

Plánovací fáze vám umožní vyhodnotit zdraví budoucích rodičů a v případě potřeby uvést systémy a orgány do normálu. Vědomý přístup k těhotenství pomůže dát zdravému dítěti život.

Jaké testy je třeba provést při plánování těhotenství

Vědomé páry nebo ty, jejichž první těhotenství skončilo neúspěšně, přemýšlejí o analýzách při plánování těhotenství: potrat, anembryonie, zmeškané těhotenství. Lékař, který vede pár nebo pouze ženu, předepíše následující seznam testů:

Seznam testů, které je třeba absolvovat:

  1. Nejprve ze všeho provede gynekolog vyšetření a výtěr vyčistí vagínu. Při vyšetření je patrný zánět, hmatná děloha a vaječníky a také je jasně viditelný děložní hrdlo.
  1. Plánování těhotenství neškodí projít obecným testem na krev a moč. Také krevní test na rhesus a skupinu, vyloučit konflikt rhesus během těhotenství.
  1. Další jsou podrobné krevní testy na viry, které mohou způsobit neplodnost, potrat a malformace plodu. Za tímto účelem darujte krev na infekci TORCH. Tato zkratka je dešifrována následovně: toxoplazmóza, jiné infekce, zarděnky, cytomegalovirus, herpes. Mezi další infekce na seznamu TORCH patří: zarděnka, toxoplasmóza, chlamydie, mykoplazmóza atd..
   V těchto analýzách jsou zajímavé imunoglobuliny třídy G a M. Pokud osoba měla infekci, jsou vytvářeny protilátky a je přítomen Ig G, pokud se člověk nedávno onemocněl nebo se virus z nějakého důvodu stal aktivním, existuje více Ig M než normální. Ne, aby se bál imunoglobulin G, ale imunoglobulin M.
  1. Další analýzou, kterou byste měli absolvovat během plánování, je test na HPV (lidský papilomavirus). Není odebrána z krve, ale z nátěru. HPV je nebezpečný, protože může způsobit rakovinu děložního čípku a také způsobit genitální bradavice na genitáliích. To je nechutná věc, je s ní zacházeno špatně, dlouho a drahé.
  1. Samozřejmě musíte udělat ultrazvuk pánevních orgánů, protože s takovou studií je viditelná velikost dělohy, stav vaječníků, můžete také pozorovat, zda folikul dozrává, zda dochází k ovulaci, protože těhotenství není možné bez ovulace.
  1. K určení ovulace může gynekolog také doporučit některé metody pro stanovení ovulace, například: ovulační test, měření bazální teploty.
  1. Velmi důležitým bodem je analýza hormonů (FSH, prolaktin, estradiol, progesteron), mnozí si ani nemyslí, že vše je řízeno hormony, nedostatek některých nebo nadbytek jiných může způsobit neplodnost nebo potrat..
 1. Existuje další mechanický důvod, proč žena nemůže otěhotnět, je překážka v potrubí. Dochází k ovulaci, vejce se pohybuje trubicí a je zde komisura, není zde žádný průchod a vejce se nemůže pohybovat dál. Pokud je lumen malý a spermie oplodní vajíčko a oplodněné vajíčko uvízne v trubici v důsledku adhezí, dojde k mimoděložnímu těhotenství..
  Adheze jsou způsobeny zánětem, chirurgickým zákrokem atd. Proto je analýza průchodnosti vejcovodů.

Těhotenské testy pro muže

Muži se zdráhají testovat, spíše na žádost své manželky. Mohou být nositeli infekcí, ale samotná nemoc se neprojeví. Proto musí být provedeny testy na muže a zde je jejich seznam:

 1. Pokud neexistují žádné vnější příznaky nemoci (vyrážky, svědění atd.), Pak je na začátku proveden obecný krevní a močový test, stejně jako krev na rhesus a skupinu..
 2. Musíte také provést krevní test na infekci TORCH, i když pokud pár není chráněn a neexistují náhodné spojení, pak se může mnoho infekcí shodovat s analýzou manželky.
 3. Nejdůležitější analýzou mužů v plánování je analýza spermogramu, zde ukazuje, jak moc je člověk schopen otěhotnět a zda je vůbec schopen. Pokud je špatný spermogram, lze jej vylepšit. Chcete-li to udělat, obraťte se na urologa na léky nebo dokonce na chirurgické ošetření, a pokud potřebujete trochu vylepšit sperma, pak se uchýlte k lidovým léčiv.
 4. Další analýzou, která je poskytována navzájem, je zkušební kontakt. Za tímto účelem gynekolog bere během ovulace krční tekutinu z děložního čípku a muž poskytuje čerstvé spermie. Spermie se musí pohybovat a přežívat v ženské sekreci, pokud je to pro samčí buňky příliš agresivní, je snížena šance na otěhotnění.

Jaké testy, které musíte provést při plánování těhotenství v konkrétním případě, řekne pouze lékař, ale během plánování musíte ještě léčit jeden důležitý orgán - to je hlava. Protože pro mnohé není problém otěhotnění ve zdravotním stavu, zejména v hlavě, fóbiích, strachu nebo každodenních myšlenkách na to. Během sexu nemusíte myslet na početí, ale pouze na potěšení.

Mohu mít děti? Jak zjistit před těhotenstvím a co je plodnost?

Ženy, které přijdou za gynekologem v souvislosti s plánováním těhotenství, jsou konfrontovány s konceptem plodnosti. Je to ona, kdo je hodnocen lékařem a odpovídá na otázku: „Mohu mít děti?“ Jaké parametry vyhodnotí lékař, aby na první pohled na tuto otázku odpověděl jednoduchou otázkou.

Anna Tsareva
Porodník-gynekolog, Moskva

Termín „plodnost“ pochází z latinského slova fertilis, což znamená „plodný, plodný“. Porozuměním lékařům je plodnost schopnost sexuálně zralého organismu produkovat životaschopné potomstvo. Plodnost ženy závisí na třech faktorech: schopnost otěhotnět dítě, schopnost otěhotnět a schopnost porodit. Pokud některý z uvedených faktorů chybí, považuje se plodnost za sníženou. Přítomnost všech tří faktorů naznačuje normální plodnost..

Musím říci, že ve většině případů je plodnost více spojena s možností početí, ale možnost porodu mizí v pozadí. S moderním vývojem porodnické vědy je otázka porodu ve velké většině případů úspěšně vyřešena: ve fázi přípravy na porod nebo v samotném procesu porodu je otázka, zda žena může porodit sama, pokud to není možné, vykonává císařská sekce. Schopnost otěhotnět je samostatné téma pro diskusi, které obvykle vyplývá z předchozích neúspěchů s otěhotněním. Proto je v první fázi důležité posoudit schopnost otěhotnět a snášet.

Abychom pochopili, jaké faktory jsou důležité pro početí, vzpomínáme, jak k tomuto procesu dochází. Uprostřed menstruačního cyklu vajíčko dozrává ve vaječnících a je připraveno k oplodnění. Ona opouští vaječník - nastane ovulace, po které vajíčko vstoupí do vejcovodu, kde zůstává životaschopné asi 24 hodin. Pokud k oplodnění nedojde, vejce umře.

Během mužského orgasmu vstoupí do vagíny ženy 200 až 400 milionů spermií. Část spermatu teče z genitálního traktu ženy, zbytek skrze děložní hrdlo vstupuje do děložní dutiny a poté do vejcovodů. Rychlost pohybu spermií je jiná. Předpokládá se, že spermie obsahující chromozom Y se pohybují rychleji (budou během oplodnění chlapec) než spermie obsahující chromozom X (během oplodnění budou dívka). Obecně spermie zůstávají v těle ženy po dobu 48–72 hodin. Ve vejcovodu se nachází vajíčko a spermie. Spermie obklopují vajíčko a vylučují látku, která rozpouští jeho membránu, a jedna ze spermatických buněk ji napadá a určuje počátek početí. Poté již další mužská buňka nemůže proniknout. Spermie se spojí s vajíčkem a vytvoří jednobuněčné embryo - zygota. Po přesunu vejcovodem se oplodněné vajíčko rozdělí na stále více buněk. Přibližně 4. den dosáhne děložní dutiny. Do této doby již obsahuje asi 100 buněk. V následujících dnech se vajíčko pohybuje uvnitř dělohy. Na začátku druhého týdne po oplodnění začíná vajíčko napadat sliznici děložní stěny. Tento proces se nazývá implantace. Jakmile je vejce pevně připevněno ke zdi, proces početí se považuje za dokončený. Villi z vnějších buněk embrya pronikají epiteliální vrstvou lemující dělohu a spojují se s krevními cévami matky a následně tvoří placentu. Další buňky se vyvinou v pupeční šňůru a membrány, které chrání plod. Vnitřní buňky jsou rozděleny do tří vrstev a vznikají různé orgány a tkáně.

Pro začátek těhotenství je tedy důležitý normální menstruační cyklus, což je druh záruky přítomnosti ovulace, dostatečného přísunu vajec do vaječníků, průchodných vejcovodů a endometria, které mohou odebrat vajíčko plodu.

Normální menstruační cyklus je jedním z hlavních ukazatelů stavu orgánů reprodukčního systému žen. Existuje několik charakteristik, podle kterých můžete posoudit „normálnost“ menstruace.

Trvání jednoho menstruačního cyklu je v průměru 28 dní, ale trvání cyklu se považuje za normální od 21 do 35, zatímco trvání menstruačního cyklu se může lišit nejen po celý život, ale také od cyklu k cyklu. Normální menstruace obvykle trvá 3–7 dní. Během této doby ztrácí žena asi 250 ml krve. Tuto hodnotu je obtížné měřit, proto je obvyklé soustředit se na množství hygienických výrobků (podložky), které musíte během menstruace utratit. Normálně by jedno těsnění mělo stačit na 2-4 hodiny. V prvních dnech je menstruace obvykle o něco hojnější než na konci. Menstruační krev může obsahovat malé sraženiny.

Abyste mohli snadno procházet menstruačním cyklem, musíte udržovat kalendář. Moderní elektronické přístroje vám to umožní bez problémů, stačí si do telefonu nebo tabletu stáhnout jakýkoli program s menstruačním kalendářem. Jakékoli změny v cyklu mimo stanovené limity: prodloužení, zkrácení cyklu, samotná menstruace, zvýšení i snížení množství menstruační krve, výskyt intermenstruačního krvácení, může být známkou snížení plodnosti..

Folikulární rezerva nebo vaječníková rezerva je rezerva ve vaječnících folikulů, která se může normálně vyvíjet a ovulovat zralé vajíčko..

Každé ženské tělo, dokonce před narozením, dostává obrovskou rezervu folikulů (asi 5–7 milionů), které mohou dát vajíčku život. V době narození dívky však zbývá jen 1-2 miliony, z nichž 90% zůstává v kojeneckém věku a pouze 10% se může stát plnohodnotnými vejci. Na začátku puberty zbývá jen 200–400 tisíc. Toto je druh rezervy.

Takže pro jeden menstruační cyklus spolu s dominantním folikulem (ze kterého vychází vejce) dochází současně k aktivaci, růstu a atresii (zpětný vývoj nezralých folikulů) asi 1000 bratří. Dostupná rezerva se tak utratí za pouhé 3–4 desetiletí. V průměru celý život dosáhne žena pouze 400 folikulů svého plného vývoje.

Nyní bylo zjištěno, že po 37–38 letech se zvyšuje četnost folikulární atrézie, což výrazně snižuje rezervu vaječníků a pravděpodobnost otěhotnění. V době menopauzy je folikulární zásobení vaječníků zcela vyčerpáno.

Za účelem vyhodnocení tohoto parametru se v 5-7. Den cyklu provede ultrazvukové vyšetření a stanoví se hladina řady krevních hormonů.

Je dobré, pokud je na začátku menstruačního cyklu stanoveno nejméně 5 folikulů v každém vaječníku. Pro posouzení přítomnosti vlastní ovulace lze v jednom menstruačním cyklu provést několik ultrazvuků, aby se určilo, zda dochází k růstu dominantního folikulu (který obsahuje vajíčko), nebo zda vajíčko opouští vaječník. V tomto případě, ve vaječníku, místo dominantního folikulu, ve druhé fázi menstruačního cyklu během ultrazvuku, je stanoveno corpus luteum.

Plodnost ženy: stanovení krevních hormonů

Hormony jsou biologicky aktivní látky, které produkují endokrinní žlázy, to znamená, že pocházejí z těchto žláz přímo do krve. Odtud jsou hormony odesílány do cílových orgánů - míst, která vyžadují hormonální vliv a jsou schopny tento efekt vnímat.

Zajímají nás hormony, které kontrolují orgány reprodukčního systému žen zodpovědných za plodnost žen. Zkusme zjistit, jak k tomu dochází a jaké testy gynekolog obvykle doporučuje zjistit, zda se jedná o problém s hormony..

Centrální hormonální jednotka řízení letu se nachází v samém středu mozku - je to hypotalamus a hypofýza. Hypotalamus produkuje biologicky aktivní látky statiny a liberiny, které kontrolují hypofýzu (tyto látky nejsou v laboratoři zkoumány v běžné lékařské praxi). Hypofýza produkuje folikuly stimulující (FSH) a luteinizační hormony (LH). Tyto hormony působí na vaječníky: pod vlivem FSH roste folikul, který je zároveň „domem“ pro vajíčko a endokrinní žlázu, která produkuje estrogeny (estradiol, estriol). Estrogeny zase působí na dělohu, mléčné žlázy, kůži, vlasy, nehty atd..

Vlivem LH vylučují vaječníky hormon progesteron. Je produkován corpus luteum vaječníku, žlázy, která se tvoří ve vaječníku, když jej vajíčko opouští (po ovulaci). Progesteron působí také na cílové orgány - dělohy, mléčné žlázy atd. Kromě toho, pokud dojde k těhotenství, progesteron zajistí jeho normální průběh v počátečních stádiích těhotenství. Zároveň hypofyzární hormony a ovariální hormony interagují podle principu negativní zpětné vazby: když do ovárií vstoupí málo estrogenu, množství FSH se začne zvyšovat, zatímco množství progesteronu klesá, zvyšuje se produkce LH. Takové vlny produkce hormonů se navzájem uspějí během menstruačního cyklu: v první fázi menstruačního cyklu dominuje FSH, poté estrogeny a ve druhé LH následovaný progesteronem. S nástupem menopauzy, kdy vaječníky téměř přestávají produkovat ženské pohlavní hormony, se produkce FSH významně zvyšuje..

Aby bylo možné zjistit, jak velká je zásoba vaječníků ve vaječnících, může lékař potřebovat analýzu na anti-Mullerův hormon (AMH) a inhibovat - čím vyšší jsou tyto ukazatele, tím větší je folikulární zásobení.

V hypofýze se vytváří další hormon, který ovlivňuje ženské tělo - je to prolaktin (PRL). Jeho význam je nepopiratelný během kojení, ale produkce prolaktinu se vyskytuje po celý život. Pokud množství prolaktinu stoupne mimo těhotenství, pak to negativně ovlivňuje práci vaječníků až do blokády zrání vajec a zastavení menstruace..

Kupodivu, v ženském těle se neobejde bez mužských pohlavních hormonů a jsou produkovány hlavně ve vaječnících a nadledvinách. Ženy jsou obvykle obtěžovány nadbytkem mužských pohlavních hormonů. Je velmi vzácné, že se náhle vyskytuje zvýšené množství mužských pohlavních hormonů a je způsobeno například výskytem ovariálního nádoru, který produkuje mužské hormony. Častěji nelze zvětšené pozadí mužských hormonů - rys, který je ženě dán od narození - zcela vyloučit, ale nežádoucí účinek mužských pohlavních hormonů lze neutralizovat. Abychom pochopili, zda není nadbytek, stanoví se hladiny testosteronu v krvi (nebo přesnější analýza indexu volného testosteronu), 17-hydroxyprogesteronu (17-OPK) a dehydroepiandrosteron sulfátu (DGA-C)..

Kromě výše uvedených hormonů ovlivňuje funkce štítné žlázy také blaho žen, menstruační cyklus a reprodukční funkci, proto může být nezbytné určit množství hypofýzy žlázy stimulující štítnou žlázu (TSH) a volného tyroxinu (bez T4)..

Plodnost: určení stavu endometria

Jak již bylo zmíněno, pro to, aby oplodněné vajíčko rostlo v děložní dutině, je nezbytné, aby ho endometrium (děložní sliznice) bylo schopno přijmout. Existuje několik způsobů, jak vyhodnotit endometrium více či méně přesně. Při ultrazvukovém vyšetření vypadá endometrium před ovulací jako relativně tenká vrstva. V průběhu menstruačního cyklu se jeho tloušťka postupně zvětšuje. S plnou ovulací roste a před menstruací dosahuje 10-12 mm.

Pokud existuje podezření na konkrétní problém s endometrií, je předepsána hysteroskopie - studie, ve které je malá malá kamera vložena do děložní dutiny a poté je odebrána k analýze část sliznice (biopsie).

Stanovení plodnosti: jsou vejcovody průchodné?

Tato otázka obvykle není prioritou při posuzování plodnosti ženy plánující těhotenství v budoucnosti, je řešeno, zda existuje podezření na neplodnost nebo pokud již byla neúspěšná těhotenství, zejména pokud se jednalo o mimoděložní těhotenství. Anatomicky jsou vejcovody trubice dlouhé 10–12 cm a průměrem pouze asi 5 mm. Tyto útvary obvykle nejsou ultrazvukem viditelné (mimochodem, pokud z popisu ultrazvuku vyplývá, že trubice nejsou vizualizovány - to je normální). Chcete-li vidět vejcovodu, je naplněna jednou nebo druhou tekutinou a okamžik plnění je fixován pomocí rentgenového přístroje, pomocí ultrazvukového skenování nebo laparoskopie.

Plodnost je tedy komplexní koncept, pro který se v různých případech používá více či méně testů, a stanovení plodnosti by mělo být v každém případě prvním krokem při plánování těhotenství..

Příčiny předčasného vyčerpání folikulu jsou:

 • genetická predispozice ženy: matka, babička nebo sestry mají v menstruačním cyklu různé nepravidelnosti, problémy s otěhotněním, otěhotnění, časnou menopauzu;
 • snížení počáteční intrauterinní folikulární rezervy je pravděpodobné, pokud matka vyšetřované ženy má obtížné těhotenství s komplikacemi, například se závažnými infekčními chorobami, různými stavy vedoucími k hladovění kyslíku plodu;
 • ovariální chirurgie s excizí jejich tkáně nebo chirurgický zákrok, během kterého je narušena dodávka krve do vaječníků;
 • různá onemocnění pánevních orgánů, například adnexitida, salpingooforitida, endometrióza, které přispívají k rozvoji adhezí v pánvi, rozvoji pojivové tkáně ve vaječnících, snížení krevního zásobení a smrti folikulů.

7 kroků k početí: jak plánovat těhotenství

Jak se připravit na těhotenství? Nezbytné testy a zkoušky

Zdálo by se tak snadné si představit dítě, byla by touha. A pokud tělo není připravené? Je lepší zjistit to několik měsíců před navrhovanou koncepcí. V každém případě bude mít pár čas na obnovení zdraví a porodu zdravého dítěte.

Krok č. 1. Vyšetření před početí

Komplexní diagnostické vyšetření je jedním z nejdůležitějších úkolů budoucích rodičů. Kde začít? Z návštěvy gynekologa. Je dobré, pokud se pár připravuje na první schůzku předem. Musíme si pamatovat naše chronická a dědičná onemocnění, přibližné trvání menstruačního cyklu, přijmout lékařskou kartu k přijetí, protože některé nemoci přenášené i v dětství mohou mít negativní dopad na zdraví nenarozeného dítěte. Podrobné informace pomohou lékaři vytvořit co nejúplnější obraz budoucího vyšetření, identifikovat problémy.

Během recepce gynekolog provede vyšetření a provede nátěry, vypíše pokyny pro testy a obecné klinické testy: obecný krevní a močový test, krevní test na HIV, hepatitida, ultrazvuková diagnostika pánevních orgánů (vaječníky a děloha).

Hlavní věc před těhotenstvím je odstranit všechny možné vnitřní zdroje infekcí. Nastávající matka je proto poslána do hloubkové studie všech tělesných systémů.

Krok č. 2. Testy na infekce: zarděnky, toxoplasma, cytomegalovirus a další

Většina infekcí je nebezpečná během počáteční infekce během těhotenství. Proto je uvedena analýza infekcí, aby se zjistilo, zda jste v minulosti onemocněli. A pokud ne, měla by se během těhotenství věnovat zvláštní pozornost. Zkratka ToRCH se objevila od prvních písmen nejnebezpečnějších infekcí plodu: Toxoplasma (toxoplasma infekce) - Rubeola (rubeola) - Cytomegalovirus (cytomegalovirus) - Herpes (herpes).

Když je přesně známo, že jste měli dítě jako zarděnku, můžete tento bod přeskočit. V případě nejistoty je třeba provést analýzu na protilátky - IgG a IgM. Pokud je detekován IgM, znamená to, že jste se virem poprvé nakazili (tato situace je poměrně vzácná). Těhotenství by nemělo být plánováno na 3 měsíce. IgG by naopak měl být - jejich přítomnost naznačuje předchozí onemocnění a získání imunity vůči zarděnkám. Pokud IgM i IgG chybí, musíte být očkováni, abyste během těhotenství nebyli infikováni. Těhotenství lze plánovat tři měsíce po očkování..

Toxoplasma - test na protilátky proti toxoplazmatické infekci, jejíž infekce pochází od domácích zvířat, nejčastěji od koček. Přibližně 15% žen v reprodukčním věku trpělo touto infekcí, to znamená, že 75% žen může být během těhotenství infikováno toxoplazmou. Pokud během analýzy nemáte protilátky IgG a IgM, existuje nebezpečí, že během těhotenství onemocníte. Doporučujeme omezit komunikaci se psy a kočkami, důkladně vařit nebo smažit maso, před jídlem se umyjte a oloupejte zeleninu a ovoce, nečistěte kočičí toaletu bez jednorázových rukavic, po manipulaci s masem a mořskými plody dobře umyjte ruce.

Cytomegalovirová infekce během těhotenství ohrožuje vývojové patologie a nitroděložní infekce plodu. Infekce je obvykle přenášena vzduchovými kapičkami. Pokud je během přípravy na těhotenství detekována vysoká hladina cytomegaloviru v krvi, měli byste podstoupit antivirovou terapii a teprve potom plánovat početí. Pokud je výsledek negativní, je třeba dodržovat některá preventivní opatření: před jídlem si dobře umyjte ruce, nelíbejte rty malých dětí a je vhodné omezit komunikaci s nimi, zejména pokud pracujete ve školce.

Herpes virus je v těle po celý život. Jakékoli ošetření je zaměřeno pouze na snížení jeho aktivity. Nebude možné se toho úplně zbavit. Proto se provádějí testy, aby se vyhodnotilo riziko primární infekce během těhotenství.

V případě, že něco vadí (svědění, pálení, hojný výtok), došlo k těhotenství s neúspěšným výsledkem nebo se žena připravuje na IVF, je nutné provést analýzu na sexuální infekce (chlamydie, myko- a ureaplasma, gardnerella). Je-li u nastávající matky zjištěn opar nebo chlamydie, musí být na tyto infekce také vyšetřen manžel..

Krok číslo 3. Hormonální pozadí

Důležitým vyšetřovacím kritériem je hodnocení hormonálního pozadí ženy, stanovení koncentrace hormonů v krvi, s přihlédnutím k fázi menstruačního cyklu. Hormony jsou hlavním článkem při budování reprodukční funkce žen a mužů, jejichž úspěšná implementace závisí na činnosti hypotalamus - hypofýza - vaječník. Pokud některá ze složek selže, změní se celá práce reprodukčního systému, a tím se sníží schopnost otěhotnění. Když má žena zlomený cyklus, dochází ke zvýšenému růstu vlasů, akné, obezitě, došlo k těhotenství s neúspěšným výsledkem (regrese, potrat), musí být lékař poslán ke studiu. Určuje seznam hormonů, na které musíte být testováni. Každý případ je jiný..

Krok číslo 4. Krevní typ

Během plánovacího období těhotenství se párům doporučuje stanovit krevní skupinu a rhesus, provést analýzu protilátek proti faktoru Rh. Pozitivní faktor Rhesus u žen a negativní u mužů nepředstavují důvod k obavám. Pokud má žena Rh-negativní krev a manžel má Rh-pozitivní krev, může se během těhotenství rozvinout Rhesusův konflikt. Budoucí matka, která podstoupila chirurgický zákrok (včetně potratu), nedostala krevní transfúzi nebo těhotenství, je pravděpodobnost tvorby specifických protilátek v krvi vysoká. U Rh-negativní matky s Rh-pozitivním dítětem jsou možné imunitní komplikace (hemolytické onemocnění novorozence atd.), Což se projevuje hlavně od druhého a následného těhotenství.

Méně obvyklý je konflikt krevních typů. Pravděpodobnost konfliktu se zvyšuje v následujících kombinacích: žena má krevní skupinu I, muž má jinou; žena má skupinu II a muž má III nebo IV; žena má krevní skupinu III a muž má II nebo IV. U těchto kombinací se doporučuje testovat krev na protilátky na skupinové antigeny, pokud plánované těhotenství není první. Když první - je nutné provést studii skupinových protilátek od 8 týdnů těhotenství.

Krok číslo 5. Ultrazvuk

Ve fázi plánování těhotenství je ultrazvuk prováděn v první fázi cyklu. Objevují se různá onemocnění pánevních orgánů, u kterých je narušena schopnost otěhotnění. V některých případech může být vyžadován chirurgický zákrok: myom - benigní nádor dělohy, cysta nebo nádor vaječníků, polyp děložní sliznice. Ultrazvukové vyšetření pomůže vyloučit přítomnost patologických procesů v genitáliích a zajistit klidné těhotenství a úspěšné narození dítěte.

Krok číslo 6. Klinické vyšetření před počátkem dítěte

Součástí povinného programu pro nastávající matku je také návštěva lékaře, zubního lékaře a terapeuta ORL. Na co jsou potřeba?

Zubař. To je široce věřil, že během těhotenství, zuby nutně "roll in". Před těhotenstvím je třeba ošetřit zuby a během něj by se žena měla postarat o dostatek vápníku. Během těhotenství nebude trpět ani jediný zub.

ORL doktor. Tato konzultace je velmi důležitá, protože musíte zjistit, zda máte chronická onemocnění ucha, nosu a krku. Každé těhotenství je doprovázeno oslabením imunologické ochrany. To znamená, že chytíte všechny infekce, které jsou v autobuse, metru a na pracovišti, mnohem častěji než před těhotenstvím. Nesmíte dovolit potíže dostat se k vašemu dítěti přes placentární bariéru. SARS, chřipka, silně přenesená matkou, může způsobit poruchy vývoje nervového systému.

Terapeut. Při obecných krevních a močových testech musíte navštívit terapeuta, který na základě údajů z výzkumu a vyšetření poskytne názor na váš zdravotní stav. V případě potřeby Vám lékař předepíše podrobnější diagnózu. Poté je v případě potřeby předepsáno vhodné ošetření..

V některých případech bude vyžadována návštěva endokrinologa, genetika a dalších odborníků.

Krok číslo 7. Příprava na početí

Pokud se ukáže, že je vše v pořádku, můžete zahájit přípravy na početí. Doporučuje se, aby budoucí rodiče nepili žádné léky měsíce bez konzultace s gynekologem. Nekuřte, nepijte alkoholické nápoje, nezneužívejte kávu, nejezte více ovoce a zeleniny, neužívejte horké koupele, nechodte do koupele a sauny, pokuste se onemocnět, začněte brát vitamíny kyseliny listové. Postarej se o své zdraví - a nic nezkazí dlouho očekávané setkání s dítětem!

Expert: Nina Ulyanova, vedoucí porodního fyziologického oddělení kliniky porodnictví a gynekologie. V.F.Snegireva, kandidát lékařských věd, lékař nejvyšší lékařské kategorie

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Jaké testy je třeba provést při plánování těhotenství

Těhotenské plánovací testy

Jaké testy je třeba provést při plánování těhotenství a kolik jich existuje? Z nějakého důvodu jsou ženy, které dosud nenarodily, jisté, že toto lékařské vyšetření bude vyžadovat spoustu času, a proto zanedbávají návštěvu u lékaře předem, před početím. Ale ne všechno je tak děsivé.

Existuje řada povinných analýz a dalších. Ženám s různými chronickými onemocněními a špatnými výsledky testu lze předepsat další. Zvažte tyto základní testy při plánování těhotenství a vyšetření, kterými musíte projít.

Gynekologické nátěry

Při první návštěvě gynekologa budete mít vyšetření. Lékař zhodnotí, zda jsou genitálie správně vyvinuté, zda existují zjevné patologie děložního čípku, jaká je velikost vaječníků a dělohy, a také určitě vezme nátěry pro flóru a cytologii. Podle jejich výsledků bude patrné, zda se ve vaginální sliznici a cervikálním kanálu vyskytují infekční patogeny a takové běžné podmíněně patogenní patogeny, jako jsou houby Candida a Gardnerella. Cytologický roztěr nebo pap test vám umožní zjistit o přítomnosti atypických buněk v cervikální oblasti (nejsou vždy nalezeny v ektopické zóně - „eroze“, na rozdíl od všeobecného přesvědčení). Pravidelné dodávání tohoto nátěru pomáhá včas diagnostikovat prekancerózní stav. A včasné ošetření umožňuje ženě žít dlouhý život se zachovanými vnitřními pohlavními orgány. Během těhotenství se imunita sníží, prekancerta se může proměnit v rakovinu, takže při plánování těhotenství je nutně zahrnut pap test.

Kromě toho byste měli projít skvrnou u skrytých infekcí: ureaplasma, mycoplasma, chlamydia. Mnoho žen je má, ale v žádném případě o nich nikdo neví, protože infekce jsou skryté, asymptomatické. Příznaky se mohou objevit až několik let po infekci ve formě adhezního procesu ve vejcovodech, neplodnosti atd. Neléčené infekce jsou nebezpečné pro těhotné ženy. Protože mohou vyvolat předčasné zrání placenty, zhoršení její funkčnosti, potrat, předčasné vypuštění plodové vody, předčasný porod, mentální retardaci u dítěte a další nebezpečné komplikace. Po menstruaci, mimo zánětlivý proces, se používá nátěr na skryté infekce. Neužívejte to s relapsem kandidózy a bakteriální vaginózy.

Krevní test

Vyžaduje se obecný krevní test a hladina cukru v krvi nalačno..

Kromě toho se provádí infekční test. A hlavně na:

- RW - syfilis (u těhotných žen může dojít k falešně pozitivní reakci s onkologickými chorobami, cukrovkou, hepatitidou a některými dalšími chorobami a stavy);

- HbSAg - hepatitida B;

Doporučuje se také provést krevní test na zarděnky - jedná se o velmi nebezpečnou infekci, která se přenáší hlavně v dětství, po které se vytvoří celoživotní imunita. Pokud žena dosud neměla rubeolu, a ještě více, pokud pracuje s malými dětmi, může být doporučena k očkování proti zarděnkám. V tomto případě však bude muset být plánování těhotenství odloženo..

Krev by měla být darována na toxoplazmózu. Jedná se o nebezpečnou infekci, v níž jsou zvířata nositeli. K přenosu infekčního agens dochází, když je spotřebováno syrové nebo nedostatečně zpracované maso, když přichází do styku s exkrementy, a jednoduše při interakci se zvířaty, zejména bezdomovci.

Cytomegalovirus je další onemocnění, které může vést k úmrtí dítěte in utero nebo krátce po narození. Jeho přítomnost je také určována krevním testem. Přenáší se z člověka na člověka pomocí kapiček ve vzduchu, sexuálně přenášených krevních transfuzí.

Genitální opar. Infekce s nimi je během těhotenství velmi nebezpečná. Pokud je titr protilátek velmi vysoký, je diagnostikována primární infekce. A to znamená - těhotenství ještě nemůžete naplánovat. A je to docela možné - potřebujete léčbu antivirovými léky.

Kromě přítomnosti / nepřítomnosti infekcí je důležité, aby lékař znal váš a váš krevní typ a také faktor Rh. Tyto informace musí být následně zapsány do výdejní karty těhotné ženy. Pokud mají manželé různé faktory Rh, a zejména pokud má žena negativní faktor Rhesus a muž má pozitivní faktor Rhesus, může dojít ke konfliktu Rhesus. A jeho pravděpodobnost se zvyšuje s počtem těhotenství. Lékaři nedoporučují ženám s negativním faktorem Rhesus potrat z tohoto důvodu..

Pokud žena nemá neplodnost, není krevní test na hormony na rozdíl od všeobecného přesvědčení vůbec nutný. Pokud těhotenství nenastane déle než rok sexuálního života bez ochrany, lékař může doporučit krevní test na prolaktin a FSH. Se zvýšeným prolaktinem je blokována možnost ovulace a vysoká hladina FSH může naznačovat bezprostřední nástup menopauzy a snížení rezervy vaječníků..

Analýza moči

Tato analýza bude muset být během těhotenství provedena mnohem vícekrát. Proto se připravte a zapamatujte si všechna pravidla pro sběr moči, abyste se vyhnuli problémům způsobeným chybnými výsledky.

Je nutné podat ráno moč, nejlépe do 2 hodin po odběru. Moč by měla být shromažďována mimo menstruační krvácení. Před zákrokem se musíte umýt. Je vhodné uzavřít vagínu hygienickým tamponem. Moč by měla být shromažďována do čisté skleněné misky, nejlépe do jednorázového obalu (prodávaného v lékárně). Průměrná moč se shromažďuje vždy (bez ohledu na to, zda absolvujete obecný test na moč nebo podle Nechiporenka).

Analýza moči pomůže identifikovat akutní a chronická onemocnění genitourinárního traktu, které mohou velmi negativně ovlivnit zdraví, zejména matky během těhotenství..

Ultrazvuk

Ultrazvuk se nutně provádí během přípravy na těhotenství. Pomocí něj můžete:

 • znát stav vaječníků, vidět folikuly v nich, včetně dominantního;
 • vidět stav endometria (je-li studie prováděna uprostřed menstruačního cyklu, je připraven přijmout oplodněné vajíčko, je dostatečná tloušťka);
 • navrhnout nějaké známky toho, zda ovulace byla nebo je očekávána v tomto cyklu.

Během vyšetření mohou být detekovány malformace dělohy, které mohou narušit nástup těhotenství a dokonce ohrozit život ženy. Takové vyšetření často odhaluje benigní novotvary, zejména u žen starších 30 let. Mluvíme o myomech, které se nemusí dlouho projevit. Během těhotenství se však stávají jedním z důvodů hrozby potratu a předčasného porodu. Kromě toho mají tyto novotvary zvláštnost, že během porodu dítěte rostou velmi rychle, což může být nebezpečné s počáteční velikostí nádoru. V některých případech lékaři doporučují odstranit novotvary před početí, pak počkat 1-2 roky a naplánovat těhotenství znovu.

Další průzkumy pro ženy

Kromě výše uvedených analýz a zkoušek mohou být zapotřebí další.
Fluorografie. Každý dospělý by si to měl vzít jednou ročně. Těhotné ženy by neměly podstoupit fluorografii. Pokud tedy od předchozího rentgenového vyšetření plic uplynulo více než rok, musí být vyšetřeno. Tím je detekována nejen tuberkulóza, ale také benigní a maligní nádory.

Kromě gynekologa budete pravděpodobně muset navštívit i další specialisty. U většiny chronických onemocnění nelze návštěvě terapeuta zabránit. Věnujte pozornost všem nemocem. I prodloužený výtok z nosu může ohrozit život dítěte - navštivte ORL. Pokud máte problémy s ledvinami, močový měchýř - nezapomeňte navštívit urologa. Pokud trpíte nadváhou nebo nadváhou, máte problémy s metabolismem atd., Je nutné provést návštěvu endokrinologa..

Pokud má vaše rodina případy závažných dědičných chorob nebo pokud máte vy nebo váš další příbuzný děti s genetickými abnormalitami, genetická konzultace nebude zbytečná.

Co si partner pronajímá

Lékař by měl zjistit, jaké testy musíte absolvovat u muže při plánování těhotenství a řídit se pokyny.

 • fluorografie (pokud nastal čas);
 • krevní test na RW;
 • krev na skupinu a Rh faktor.

Kromě toho možná budete potřebovat spermogram (pokud máte podezření na mužský faktor neplodnosti), analýzu pohlavně přenosných infekcí, krev na HIV a další testy a vyšetření podle uvážení ošetřujícího lékaře v souladu s anamnézou.

Tyto testy by měly být provedeny při plánování těhotenství pro budoucí rodiče. Nebuďte líní, protože na tom závisí zdraví vašeho dítěte.

Těhotenské plánovací testy: seznam požadovaných testů

Rozhodnutí mít dítě je zásadním krokem v životě každé ženy. Chytré dívky chápou, že je třeba plánovat těhotenství. To je naprosto správné rozhodnutí. Před otěhotněním bez výjimky musí všechny nastávající matky nejprve zkontrolovat své zdraví. Při plánování těhotenství je nutné provádět testy, aby těhotenství přineslo pouze štěstí a aby dítě nemělo vážné patologie. Kromě toho bude pro nastávající matku klidnější.

Existují dvě možnosti průzkumu: dodání základních testů (minimum) a úplná studie (rozšířený seznam testů). První seznam se doporučuje všem ženám, které plánují dítě, druhý - pouze podle pokynů lékaře.

Při plánování těhotenství je velmi důležité předat testy oběma partnerům. O tom, jaké testy je třeba provést před početí, rozhoduje pouze lékař samostatně.

Seznam požadovaných analýz

Seznam vyšetření je rozsáhlý, ale na klinice je možné vzít téměř všechno podle povinné zdravotní pojistky. Směr analýzy je dán gynekologem nebo terapeutem. O tom, které testy musí být ženě při plánování těhotenství stanoveny, rozhoduje lékař a které nejsou nutné. Každé vyšetření předepsané lékařem je důležité. Nastávající matka musí provést následující kroky.

Návštěva gynekologa k vyšetření a rozmazání

Bude to první krok při plánování těhotenství. Lékař zkoumá ženu na židli a odebírá biologický materiál z děložního čípku pro cytologické vyšetření. Tato analýza ukáže, zda má pacient erozi, dysplázii nebo zánětlivé procesy pánevních orgánů.

Kromě toho lékař dá pokyny dalším testům, prvním na seznamu bude nátěr na mikroflóře z pochvy. Studie vyloučí přítomnost problémů, jako je drozd, zánět, jakékoli jiné poruchy mikroflóry, které mohou nepříznivě ovlivnit těhotenství nebo narušit početí dítěte. Pokud jsou nalezeny podezřelé ukazatele, lékař pošle ženu k diagnostice pomocí PCR. Vyšetření ukáže specifické patogeny infekce. Pokud je nemoc diagnostikována, je nutné před početí podstoupit léčbu, aby nemoc neměla vliv na zdraví dítěte..

Před provedením testů při plánování těhotenství musíte podstoupit gynekologické vyšetření.

Jab a krevní cukr

Jedním z nejvíce informativních diagnostických testů je obecný krevní test. Zjistí, zda jsou hostitelské mikroorganismy v těle, a bude hovořit o složení krve a stavu ženského imunitního systému. Je zvláště důležité znát schopnost krve srážet a hladinu hemoglobinu.

Další povinný test je test hladiny glukózy v krvi. Počáteční fáze diabetu je často asymptomatická, proto je důležité problém identifikovat již na začátku jeho vzniku. U těhotných žen hladina cukru stoupá, což může způsobit špatné zdraví jak pro matku, tak pro dítě.

Krevní chemie

Tato studie podává představu o činnosti vnitřních orgánů (játra, slinivka břišní, ledviny). Je předepsána analýza, která vylučuje různé nemoci, které mohou těhotné ženě vážně poškodit. Výsledek bude nepřímo znamenat problém. Přesná diagnóza ukáže pouze úplné vyšetření.

Analýza moči

Výsledek celkové analýzy moči řekne lékaři, zda je vše v pořádku pro budoucí matku s ledvinami a močovým měchýřem. U těhotných žen pracuje mnoho orgánů doslova pro dva. Aby nedošlo k nepohodlí (a někdy k vážným problémům) při přenášení dítěte, je lepší zkontrolovat stav ledvin ještě před početí

Studie faktoru Rh a krevních skupin

Tyto typy testů jsou poskytovány za účelem informování lékařů v případě nouze. Například, pokud žena potřebuje naléhavou krevní transfúzi. Dívky s pozitivním faktorem Rhesus nebudou potřebovat další postupy. Ale u žen s negativním výsledkem je nutné objasnit faktor Rhesus budoucího otce dítěte. Pokud jsou partneři různí, provádí prevenci Rh konfliktů.

Je zvláště důležité znát váš faktor Rh, pokud v minulosti došlo k těhotenství, potratům nebo potratům. Dojde-li ke konfliktu Rh mezi těhotnou ženou a plodem, bude tělo dítěte vystaveno negativním účinkům mateřských protilátek. Jednoduše řečeno, ženské tělo bude vnímat plod jako cizí předmět a bude se ho snažit zbavit. To může vést k závažným patologiím u dítěte. Například hemolytická nemoc novorozence. Proto je nezbytné stanovit faktor Rh. Aby se předešlo takovým smutným důsledkům, lékař předepisuje Rh imunizaci.

Pokud mají partneři stejný Rh faktor, pak se není čeho bát.

Krevní test na RW a HIV

Neméně důležité je testování na syfilis a HIV. Obecně se tyto testy doporučuje provádět jednou ročně. Bohužel, ne každý se stará o své zdraví. Současně počet mladých lidí s diagnózou HIV roste každým rokem. Pokud je výsledek analýzy pozitivní, neznamená to, že je ženě zakázáno porodit děti. Ale pro úspěšné porod a narození zdravého dítěte budete muset podstoupit seriózní léčbu. Provádí se jak před početí, tak během porodu dítěte.

Přiřazení doplňkových analýz

Lékař předepisuje některé typy testů individuálně. Zohledňuje věk pacienta, historii jejích nemocí. Například, pokud žena má problémy s jejím obdobím (poruchy cyklu, bolest), pak gynekolog navíc předepíše krevní test na hladiny hormonů. Věk nad 35 let a výskyt dědičných chorob - příležitost ke konzultaci s genetikem.

V některých případech může lékař, kromě základních testů při plánování těhotenství, předepsat další.

Neměli byste však absolvovat celý test bez jmenování gynekologa. Za prvé, je to další plýtvání penězi. Za druhé, je lepší trávit volný čas ne na klinice, ale v příjemném podnikání. Je nutné provádět pouze ty typy testů, které lékař doporučí.

Testy STI

Obecně se tyto studie doporučují každému, kdo chce mít dítě, bez výjimky. Protože však nejsou stanoveny politikou MHI, nejsou levné, a proto se nepovažují za povinné. Lékař může pacientovi doporučit, aby se podrobil vyšetření v placené laboratoři ve fázi plánování těhotenství. Ale pokud jste zodpovědná nastávající matka, pak toto doporučení určitě využijete. Roztěr můžete předat pouze na hlavní typy nemocí.

Seznam pravděpodobných STD:

 1. Mykoplazmóza.
 2. Ureaplasmóza.
 3. Chlamydia.
 4. Cytomegalovirus.
 5. Trichomoniáza.
 6. Hepatitida.
 7. Kapavka.
 8. HPV.

U lidí se silnou imunitou se většina těchto nemocí může objevit zcela bez povšimnutí. Těhotenství je však stresem pro tělo. Jak se bude infekce chovat v této už tak těžké době pro ženu, není známo. Aby se zabránilo infekci nebo abnormalitám plodu, je nutné se před domnělým početí zcela zbavit infekce.

Identifikace STI při porodu dítěte nepomůže v boji proti problému, protože většina drog bude zakázána. Proto je při plánování těhotenství tak důležité provádět testy..

Ultrazvuková diagnostika pánevních orgánů

Pokud existuje obava, že v reprodukčním systému je porucha, lékař předepíše ultrazvuk. Diagnostika se zpravidla provádí 5. až 7. den cyklu. U podezření na endometriózu je však ultrazvukové vyšetření indikováno před začátkem cyklu (krátce před menstruací). Pro sledování práce folikulů se během cyklu provádí ultrazvuk.

Při plánování těhotenství může ultrazvuková diagnostika hodně objasnit..

Ultrazvuková diagnostika poskytne informace o:

 • folikulární zrání;
 • přítomnost polycystických vaječníků;
 • velikost a tvar dělohy;
 • přítomnost nebo nepřítomnost ovulace;
 • zánět dělohy nebo přívěsky, nádory.

A to není celý seznam informací, které lze najít pomocí ultrazvuku.

Hormonální testy

Při plánování těhotenství by měly být hormonální testy předány většině žen. Je velmi důležité zkontrolovat množství hormonů štítné žlázy. Za tímto účelem projdou analýzou hormonu hypofýzy stimulujícího štítnou žlázu. U dívek v plodném věku je každý rok detekováno stále více dysfunkcí štítné žlázy. U hypotyreózy je často pozorována neplodnost. Asi 2% těhotných žen trpí hypotyreózou. Aby nemoc neměla vliv na duševní vývoj dítěte, musí se pacienti přísně řídit všemi pokyny endokrinologa.

Těhotné dívky by měly zjistit, jak funguje jejich štítná žláza..

Analýza ženských pohlavních hormonů vypráví o zdraví reprodukčního systému a stavu vaječníků.

Studie má řadu indikací:

 • Porucha menstruačního cyklu.
 • Nadváha nebo naopak její nedostatek.
 • Vnější projevy nadbytku mužských hormonů v těle.
 • Potraty a zmeškaná těhotenství.
 • Podezření na neplodnost.

Při plánování těhotenství jsou předepsány testy na následující hormony:

 • folikuly stimulující;
 • luteinizace;
 • prolaktin;
 • progesteron;
 • estradiol;
 • anti-muller hormon.

Nebojte se, ne všechny ženy s hormonálními problémy musí podstoupit tento seznam testů. Lékař provede individuální seznam nezbytných studií. Také vám podrobně řekne, v který den cyklu musíte provést tuto nebo tu analýzu..

Genetický krevní test

Studie se provádí pouze podle indikací. Obraťte se na genetika páru, pokud překročili věkovou hranici 35 let. Při plánování těhotenství se doporučuje genetický krevní test, pokud budoucí rodiče mají dědičná onemocnění v rodu jednoho z partnerů (nebo obojího). Pokud žena měla v anamnéze zmeškané nebo ukončené těhotenství, je nutný také genetický krevní test.

Genetička poskytne přesný seznam nezbytných studií při plánování těhotenství po konzultaci.

Komplexní analýza srážení krve

Poruchy srážení krve mohou během těhotenství vést k nepříjemným následkům. Další název pro test srážení krve je koagulogram. Jednou z komplikací poruch krvácení během těhotenství je gestóza.

Infekce TORCH

Analýza infekce TORCH odhaluje přítomnost protilátek typu IgM a IgG v krvi budoucí matky.

Co jsou infekce TORCH:

Zvýšení IgM protilátek v krvi signalizuje onemocnění. Vyskytla se infekce, a proto na ni tělo reaguje. Pojetí během tohoto období je zakázáno, protože hrozí vážnými patologiemi plodu. Pokud jsou detekovány protilátky IgG, měl pacient v minulosti kontakt s infekcí a vyvinula se imunita vůči nemoci. V tomto případě nelze těhotenství odložit..

Pokud se u ženy nevyvinula imunita vůči těmto onemocněním, jedná se o indikaci pro očkování. Je však třeba mít na paměti, že například vakcína proti zarděnkám se podává nejméně 3 měsíce před početí.

Studie kompatibility manželů

Pro podezření z nemožnosti početí je předepsán Shuvarský test. Je nutné zjistit, zda partneři mají imunologickou nekompatibilitu (imunologická neplodnost). Lékaři vyšetřují hlen děložního hrdla po určité době po pohlavním styku partnerů na počet pohyblivých spermií v něm. Takový test se také nazývá postcoital. Obvykle se studie provádí 4-6 hodin po pohlavním styku.

Stručné shrnutí

Testování během plánování těhotenství je klíčem ke skutečnosti, že dítě bude co nejpohodlnější a nejklidnější. Po dokončení studie je nastávající matka přesvědčena, že vážné patologie a infekce nepoškodí malého chlapce. Nezapomeňte, že při plánování těhotenství musí partner absolvovat všechny nezbytné typy testů. Pokud jsou výsledky výzkumu normální, mohou manželé bezpečně přejít od plánování k činu.

Do komentářů napište, zda jste testovali před početí, jaké byly výsledky? Sdílejte své zkušenosti a tipy. Vaše doporučení výrazně pomohou dalším čtenářům naplánovat těhotenství správně. Zeptejte se, naši experti na ně odpoví velmi rychle. Ohodnoťte článek, je to pro nás velmi důležité. Tento článek lze sdílet na sociálních sítích. Díky za návštěvu. Nechte své testy vždy normální!

Články O Neplodnosti