Hlavní Neplodnost

Progesteron v těhotenství

Progesteron je jedním z hlavních hormonů těhotenství. Obzvláště v raných fázích. Pokud je tento hormon příliš malý, může vyvolat potrat. Přebytek progesteronu však také příliš neovlivňuje průběh těhotenství..

Progesteron musí být přítomen v ženském těle, aby mohl otěhotnět. Hormon je produkován ve vaječníku po zrání vajíčka. Od okamžiku oplodnění je progesteron produkován corpus luteum další tři a půl měsíce. Po hormonu je placenta již produkována.

Progesteron je jedním z hlavních hormonů těhotenství. Obzvláště v raných fázích. Pokud je tento hormon příliš malý, může vyvolat potrat. Přebytek progesteronu však také příliš neovlivňuje průběh těhotenství..

Progesteron musí být přítomen v ženském těle, aby mohl otěhotnět. Hormon je produkován ve vaječníku po zrání vajíčka. Od okamžiku oplodnění je progesteron produkován corpus luteum další tři a půl měsíce. Po hormonu je placenta již produkována.

Proč je progesteron tak důležitý? Bez tohoto hormonu nemůže děloha připojit vajíčko plodu. Jinak by děloha, stahující se, odmítla oplodněné vajíčko. Díky progesteronu se zastaví a začíná se zvětšovat. Hormon připravuje ženská prsa na sekreci mléka. Kromě toho se žena pod vlivem progesteronu připravuje na porod.

Je zajímavé, že progesteron není jen ženský hormon, ale také mužský, protože určité množství je produkováno nadledvinami. V ženském těle se však produkuje stále více progesteronu.

Hladina progesteronu podle týdne těhotenství

Během těhotenství se hladiny progesteronu neustále mění a postupně se zvyšují s rostoucí dobou trvání. Pro různá období byla stanovena zvláštní norma. Takže až do dvanácti týdnů by měla být hladina hormonu od 9 do 47 konvenčních jednotek na mililitr. Dále až do dvacátého osmého týdne se zvyšuje a norma je od 17 do 146 konvenčních jednotek na mililitr. Po 29. týdnu až do narození dítěte je hladina progesteronu 55 až 200 konvenčních jednotek na mililitr.

Pokud se však výsledky analýzy dostanou do rukou, nedělejte si závěry o hladině progesteronu. Měl by být dešifrován odborníkem. Normy se skutečně mohou lišit v každé jiné laboratoři a tělo každé jednotlivé ženy je individuální a jedinečné. Progesteron může být navíc indikován v různých jednotkách. Existuje například taková tabulka hladin progesteronu za týden:

Těhotenství, týdnyHladina progesteronu, nmol / l
1-212,0-18,2
3-419,8-26,7
5-618,6-21,7
7-820,4-23,6
9-1023,0-27,7
11-1229,0-34,6
13-1430,2-40,0
15-1639,0-55,7
17-1834,6-59,4
19-2038,3-59,1
21-2244,2-69,2
23-2459,4-77,7
25-2662,0-87,4
27-2879,0-107,2
29-3085,0-102,5
31-32101,6-126,7
33-34105,7-119,9
35-36101,2-136,2
37-38112,0-147,2
39-40132,7-172,0

Těhotenský test progesteronu

Hladina pohlavních hormonů, včetně koncentrace hormonu progesteronu v krvi těhotné ženy, je stanovena krevním testem. Lékaři radí ženám, které mají dítě, aby podstoupily progesteronový test v druhé polovině těhotenství - pak můžete diagnostikovat stav plodu a placenty. Kromě toho je možné naplánovat test progesteronu, pokud již je předpokládané datum porodu již pozadu a žena dosud porodila. Taková analýza pomůže zjistit, zda těhotenství odkládá pravdu, to znamená,

zda přijmout radikální opatření k porodu (se skutečnou reprodukcí placenta stárne a nemůže již plně uspokojit potřeby dítěte).

Krevní test progesteronu se podává na lačný žaludek za předpokladu, že poslední jídlo trvalo 8 až 10 hodin před porodem. Z tohoto důvodu je krev obvykle odebrána pro tuto analýzu ráno, ale je také možné ji darovat v jiné denní době za předpokladu, že žena nejedla tuk v ranním jídle a že od doby posledního jídla do doby odběru krve uplynulo nejméně 6 hodin..

Můžete pít před podáním krve progesteronu, pouze vodě. Nezapomeňte informovat sestru o délce těhotenství a užívání hormonálních léků (pokud vám to bylo předepsáno).

Výsledek testu progesteronu je obvykle připraven den po dodání.

Odchylky od norem a jejich příčiny

Pokud se podle výsledků analýzy zjistí, že progesteron je zvýšen, existují důvody. Bohužel, ne všechny z nich jsou příjemné: abnormality ve vývoji placenty, selhání ledvin atd..

Nedostatek progesteronu také naznačuje některé abnormality v ženském těle. Možná je to příznak nepřítomnosti ovulace, hormonální nerovnováhy, retardace intrauterinního růstu, krvácení z dělohy, chronických onemocnění genitální oblasti.

Léky obsahující hormon jsou také schopné změnit hladinu hormonu progesteronu ve směru zvyšování nebo snižování..

I během těhotenství lékaři doporučují regulovat hladinu progesteronu v těle pomocí moderních léků, ale pouze ošetřující lékař může předepsat léčbu.

A aby nedošlo k problémům s hladinou jakýchkoli hormonů, stačí vést zdravý životní styl a naplánovat těhotenství, připravit se na to předem.

Míra progesteronu během časného těhotenství

Během těhotenství se v ženském těle vyskytují hormonální změny. Nastávající matky se mohou u nastávajících matek pohybovat, kvůli čemuž bude při vývoji plodu hrozit spontánní potrat nebo patologie..

Bude možné zabránit nepříjemným následkům způsobeným kompetentní korekcí, která zahrnuje použití speciálních přípravků obsahujících umělý nebo přírodní mikronizovaný progesteron.

Závěr

 1. Progesteron je nezbytný pro úspěšné početí, těhotenství a narození dítěte.
 2. Hladinu hormonu můžete určit pomocí krevního testu.
 3. S poklesem koncentrace progesteronu podléhají těhotné ženy korekci léků.
 4. Na pozadí užívání léků se mohou objevit vedlejší účinky, takže veškerá terapie by měla být prováděna pod dohledem gynekologa.

Proč je progesteron potřebný

Progesteron je hormon skupiny steroidů, který se aktivně podílí na důležitých procesech v těle žen a mužů. Napomáhá například mozku tím, že působí jako neurosteroid.

Progesteron se však také podílí na práci reprodukčního systému, zajišťuje bezpečnou fixaci embrya na stěnách dělohy, normální těhotenství a prevenci potratů..

Pozornost! Hormon je zodpovědný za regulaci menstruačních cyklů. Pokud má žena nízkou hladinu progesteronu, mohou se vyskytnout velké problémy s těhotenstvím. Početí nenastane kvůli nedostatku ovulace.

Progesteron plní také následující funkce:

 • ovlivňuje krásu, která je pro ženské publikum nesmírně důležitá;
 • zajišťuje zdraví a pružnost pokožky;
 • inhibuje nebo naopak zrychluje změny v těle související s věkem;
 • poskytuje mužům a ženám sexuální touhu atd..

Jak je progesteron určen

Abychom zjistili, co těhotná žena má v krvi progesteronu, je nutné provést laboratorní testy. Pro analýzu bude muset pacient darovat krev, kterou specialisté budou studovat pomocí ELISA.

Kolik progesteronu by mělo být normální

Laboratorní hormony vypočítávají hladiny hormonů u těhotných žen pomocí jednoduchého vzorce. Výsledný ukazatel v ng / ml se vynásobí 3,18 (pro každý trimestr existuje norma):

 1. Ovulace - od 0,8 do 3,0.
 2. První je od 11,2 do 90,0.
 3. Druhý - od 25,6 do 89,4.
 4. Třetí - od 48,4 do 422,5.

Nedostatek progesteronu, co to je a proč

Nedostatečné množství hormonu vede k následujícím následkům:

 • problémy s implantací oplodněného vajíčka;
 • Spontánní potrat;
 • nedostatečnost corpus luteum atd..

Vysoké hodnoty progesteronu, co říkají

S nadhodnocenými hladinami hormonů u žen jsou obvykle detekována dvojčata a trojčata. Přítomnost dvojčat lze určit již od 15. týdne, protože během této doby každý plod získává individuální placentu.

Pozornost! Zvýšená koncentrace progesteronu může naznačovat vývoj nádorových procesů. Abnormální indikátor detekovaný na začátku těhotenství naznačuje výskyt smyků (cystických).

Příznaky nedostatku

Žena může mít podezření na snížení koncentrace progesteronu podle charakteristických příznaků:

 • nízká teplota (teploměr je vložen do konečníku);
 • ukládání tuku v břiše;
 • bolestivá období;
 • změny nálady;
 • letargie, únava;
 • poruchy spánku;
 • zvýšené mastné vlasy;
 • vzhled akné, věkové skvrny;
 • oteklost atd..

Pozornost! U těhotných žen se projevuje pokles hladin progesteronu ve formě skvrnitých skvrn, oligohydramnio / polyhydramnios, bederní bolesti.

Nadměrný hormon může být podezřelý z příznaků:

 • migréna;
 • těžká únava;
 • snížená ostrost zraku;
 • apatie;
 • nevolnost / zvracení;
 • ztráta vlasů;
 • rychlý nárůst tělesné hmotnosti atd..

Co dělat, když progesteron klesl

Zvláštní riziko snížení koncentrace hormonu je pro těhotné ženy. Pokud k tomu dojde v prvním trimestru, je vysoká pravděpodobnost potratu. Aby se zabránilo smutným důsledkům, pacienti podstupují lékařskou korekci hladin progesteronu.

Jak opravit nedostatek a nadbytek progesteronu

Pro zvýšení koncentrace hormonu jsou těhotným ženám předepisovány speciální léky:

 1. Tablety Endometrin, Dufaston, Utroezhstan.
 2. Vitamínové a minerální komplexy, včetně B6, zinku, hořčíku.
 3. Antispasmodika, například, papaverinové tablety, bez shp.
 4. Opravená výživa. Odmítnutí mastných a smažených potravin, muffinů, cukrovinek. Množství uhlohydrátů a proteinů je omezené. Upřednostňuje se špenát, mléčné výrobky, dýňová semínka, makrela.

Pozornost! Při vysoké koncentraci progesteronu se těhotenství neprovádí.

Pacientům se doporučuje užívat sedativa, přírodní projímadla, procházky na čerstvém vzduchu, normalizovat spánek a odpočinek. Ve druhém trimestru mohou být předepsány přípravky Kurantil a Actovegin, antispasmodika, vitaminy B..

Je nebezpečné užívat progesteron

Jakékoli léky by se měly používat pouze pro lékařské účely. Pokud jde o přípravky progesteronu, s vysokou koncentrací hormonu existují během prvních čtyř měsíců těhotenství určitá rizika:

 • fetální malformace;
 • potrat;
 • podvýživa plodu.

Těhotenství progesteron hemotest

Pokud máte podezření na těhotenský problém, je pacientům předepsán speciální test. Díky této pomoci jsou gynekologové schopni určit, zda existují reálné hrozby pro vyvíjející se plod..

Hemotest je předepsán pro takové patologické stavy:

 • dlouhodobé užívání hormonálních léčiv;
 • převedený potrat;
 • IVF provedeno dříve;
 • vzhled špinění, bolest v dolní pobřišnici.

Jak provést analýzu

Ráno musíte jít do laboratoře na lačný žaludek. Poslední jídlo před odběrem biologického materiálu by mělo být nejpozději 9 hodin. Je zakázáno brát alkoholické nápoje, léky (kromě životně důležitých).

Pozornost! Při plánování těhotenství se provádí analýza po dobu 21–23 dnů menstruačního cyklu, s kratšími měsíčními obdobími je odběr biologického materiálu prováděn od 15. dne.

Důvody proč nerostou

Pokud těhotná žena nezvyšuje koncentraci progesteronu v krvi, má patologické procesy:

 • zmrazil plod;
 • riziko potratu;
 • porušení formace placenty;
 • mimoděložní těhotenství.

Co hrozí, když spadne do prvního trimestru

Pokud budoucí matka začne snižovat koncentraci hormonu, bude muset čelit hrozbě potratu, doprovázené charakteristickými příznaky:

 • špinění;
 • bolest ve spodní části pobřišnice;
 • obecná slabost;
 • závrať
 • těžkost v podbřišku atd..

Těhotenství Progesteron

Gynekologové předepisují injekce / tablety takové kategorie pacientů:

Brzy rány

Intramuskulární injekce progesteronu jsou indikovány u těhotných žen s rizikem spontánního potratu. S jejich pomocí je možné snížit tonus dělohy, zabránit vývoji procesu odmítnutí embrya.

Tablety

Klinické studie potvrdily bezpečnost Duphastonu a Utrozhestanu dodávaného do lékárenských řetězců ve formě tablet. Jsou předepisovány pro takové patologie:

 • hrozící potrat;
 • chronický potrat;
 • umělé oplodnění;
 • imunitní forma neplodnosti;
 • nízká koncentrace hormonů.

Účinek na plod

Pokud pacient vezme progesteron v dávce předepsané gynekologem, vyvíjející se embryo nebude ovlivněno. Takové léky, například Duphaston, Utrozhestan, pomáhají udržovat těhotenství.

Vedlejší efekty

Každý lék má kontraindikace a může vyvolat nepříjemné symptomy a komplikace. Progesteronové přípravky mají také řadu kontraindikací:

 1. Retardace.
 2. Objeví se migréna.
 3. Ospalost se zvyšuje.
 4. Dizzy.
 5. Kůže se může stát žlutou..
 6. Vyskytují se alergické reakce.
 7. V pochvě je pocit pálení, svědění.
 8. Je pozorována mastná struktura..

Příznaky předávkování

Při překročení přípustné dávky progesteronu se u pacientů objeví nepříjemné příznaky:

 • nevolnost;
 • závrať;
 • silná slabost;
 • říhání.

Pozornost! V případě předávkování je nutné snížit množství progesteronu. Aby se předešlo nepříjemným následkům, lékaři doporučují užívat tento lék před spaním..

Jak je zrušení

Samotné těhotné ženy by neměly přestat užívat progesteron. Pod dohledem odborníků se dávkování postupně snižuje. Zpočátku se každé tři až pět dní denní dávka snižuje o polovinu tablety. V tomto případě gynekologové kontrolují tyto momenty:

 • stav placenty;
 • děložní tón;
 • fetální pozice.

Pozornost! Během vysazení progesteronu by těhotné ženy měly pravidelně darovat krev, aby stanovily hladinu hormonu a podstoupily hardwarové ultrazvukové vyšetření. Tato opatření jsou přijata k včasné identifikaci hrozby potratu..

Jak jinak je těhotenství regulováno v počáteční fázi?

Během období těhotenství, zejména v počátečních stádiích, se hladina hormonů aktivně mění. U této kategorie pacientů se zaznamenávají různé změny:

 • žádný menstruační tok;
 • hypofýza se stává intenzivnější, díky čemuž je potlačen proces vytváření LH a FSH;
 • nedochází k klíčení zárodečných buněk;
 • produkce prolaktinu, která je nezbytná pro tvorbu mateřského mléka, se zvyšuje.

Pozornost! Úroveň prvků nezbytných pro funkčnost nadledvin a štítné žlázy se postupně zvyšuje. Jejich normální koncentrace zaručuje zdravý vývoj embrya, nekomplikované těhotenství a včasné narození.

HCG a časné těhotenství

V rané fázi je obtížné určit přítomnost těhotenství, včetně vícenásobného těhotenství. Pro potvrzení nebo vyvrácení diagnózy jsou pacientům předepsána analýza hCG. Výsledek vám umožní zjistit přítomnost těhotenství a vypočítat období až týden.

Pozornost! Index hCG umožňuje odborníkům určit, zda má plod nějaké vývojové abnormality. Analýza však také pomáhá identifikovat mimoděložní těhotenství, takže u pacientů se významně sníží riziko prasknutí vejcovodů a úmrtí..

Více o Estradiolu

Tato látka, produkovaná vaječníky, je zodpovědná za formování v ženském těle:

 • rozmnožovací systém;
 • sexuální touha;
 • obrysy tvaru;
 • menstruační cyklus.

Během těhotenství potřebuje ženské tělo estradiol, takže placenta se připojuje k procesu tvorby hormonů. Prvek přispívá k systematickému růstu dělohy, zajišťuje plný krevní oběh, nezbytný pro výživu embrya.

Pokud pacientka přibrala na váze před nebo na začátku těhotenství, pak se tukové tkáně bude rovněž podílet na procesu tvorby estradiolu..

Kolísání indikátorů látky může způsobit patologické procesy:

 1. Snižování. Problémy s fetální membránou, podvýživou, nedostatkem kyslíku, spontánním potratem.
 2. Vzestup. Zvýšená nervozita.

Jaké hormony je třeba kontrolovat

Současně s progesteronem by těhotné ženy měly darovat krev, aby kontrolovaly hladinu:

 • estriol (zdarma);
 • prolaktin;
 • inhibin (A);
 • laktogen (placentální);
 • inzulín;
 • hormony štítné žlázy T4, T3, TTG;
 • testosteron.

Jaká je norma progesteronu u žen během těhotenství

Norma progesteronu během těhotenství za týden v tabulce jsou údaje o přijatelné hladině hormonu v týdnech od početí po porod. Pokud testy prokáží, že se množství látky podstatně liší od přípustného množství, předepíše gynekolog žena kompenzační terapii pro ženu.

Co je progesteron?

Progesteron je steroidní hormon. V těle ženy hraje klíčovou roli při porodu a porodu dítěte. Samotný název hormonu v latině znamená „nést“. Progesteron reguluje menstruační cyklus, zdraví pokožky a pružnost.

Jak těhotenství ovlivňuje

Produkce progesteronu začíná od okamžiku, kdy vajíčko putuje z vaječníku přes vejcovody do dělohy. Vejce nese genetický materiál cizí ženskému tělu. Pokud imunitní systém není připraven, tělo vajíčko odmítne. Hormon ovlivňuje přenos nervové excitace mezi vlákny a nedovoluje svalům dělohy spontánně stahovat. Tím se snižuje riziko odmítnutí embryí. Na pozadí zvýšené koncentrace hormonu je usnadněno připojení vajíčka plodu k vnitřní stěně dělohy..

Progesteron je zodpovědný za růst dělohy spolu s vývojem plodu a připravuje mléčné žlázy pro nástup laktace. Ovlivňuje změkčení pánevních svalů a vazů před porodem..

Při působení progesteronu zpomaluje pohyb potravy střevem, takže tělo má čas extrahovat z něj maximum vitamínů, minerálů, živin. Chuť budoucí matky se také formuje pod vlivem progesteronu.

Hormon zpomaluje rychlost reakce těhotných žen, stávají se ospalějšími, nepřítomnějšími, pomáhá soustředit se na zbytečné stresy a silné emoce, zvyšuje odolnost proti stresu.

S normální hladinou hormonu, těhotenství jde hladce.

Jak a proč jsou testovány na progesteron?

Hladina progesteronu je stanovena krevním testem na tento hormon. Aby nic nezkreslilo výsledek analýzy, gynekologové doporučují přípravu na tuto analýzu:

 • omezit fyzickou aktivitu;
 • neprocházejte po diagnostice hardwaru, po ultrazvuku;
 • půst;
 • pokud je to možné, neužívejte žádný lék několik dní před analýzou, pokud nemůžete přestat užívat tento lék,
 • informujte lékaře a laboratorního asistenta.

Když lékaři předepíšou analýzu:

 • ve fázi plánování těhotenství stanovit přesný čas ovulace;
 • při léčbě neplodnosti;
 • s hrozbou potratu;
 • pokud máte podezření na zmeškané těhotenství;
 • s podezřením na mimoděložní těhotenství;
 • je-li detekována patologie placenty těhotné ženy, aby bylo možné sledovat její stav;
 • před přistáním embryí během IVF a po jeho přenosu;
 • pokud jsou detekovány cysty, nádory dělohy, vaječníky;
 • po léčbě progesteronem za účelem kontroly stavu ženy.

Norm progesteronu do týdne těhotenství

Normálně platí, že čím delší je těhotenství, tím vyšší je hladina hormonu v krvi..

V závislosti na laboratoři se koncentrace progesteronu měří v jednotkách:

 • nanogramy na mililitr (ng / ml);
 • nanomol na litr (nmol / litr).

V prvním měsíci se hladiny hormonů zvyšují pomalu. Postupně se tempo budování.

Normální progesteron během těhotenství v tabulce:

Těhotenství (v týdnech)Norma (v ng / ml)Norma (v nmol / litr)
1-212,0-18,2038,15 - 57,80
5-618,60-21,7059,10-69,0
7-820,30-23,5064,80-75,0
9-1023,0-27,6073,10-88,10
11-1229,0-34,5092,10 - 110,0

Norma progesteronu od 13 do 40 týdnů těhotenství:

Těhotenství (v týdnech)Norma (v ng / ml)Norma (v nmol / litr)
13-1430,20-40,096,0-127,20
15-1639,0-55,70124,0-177,10
17-1834,50 - 59,50111,0-189,0
19-2038,20-59,10121,70-187,80
21-2244,20-69,20140,60-220,0
23-2459,30 - 77,60188,90-247,10
25-2662,0-87,30197,20-277,80
27-2879,0-107,20251,20-340,90
29-3085,0-102,40270,20-326,0
31-32101.50-126,60323,10-402,80
33-34105,70-119,90336,30 - 381,40
35-36101,20-136,30321,70-433,10
37-38112,0-147,20356,10-486,10
39-40132,60-172,0421,0-546,0

Pokud není stanoveno přesné datum početí, je vhodné použít jinou tabulku, kde jsou uvedeny hormonální normy pro trimestry. Lékaři používají tabulku týdně i tabulku trimestru.

Progesteron během těhotenství v tabulce (normy pro trimestry):

Trimester těhotenstvíNorma (v nmol / litr)
První38-70
Druhý96-247
Třetí197-546

Důvody pro odchylku od normy

S významnou odchylkou analytických ukazatelů od standardů tabulky lékař předepisuje další testy a vyšetření, aby určil příčiny. Po zjištění problému je předepsána léčba.

Pokud je hladina pod normální úrovní

Při nízké hladině hormonu je obtížné se blastocyt správně připojit k děložní stěně. I když k tomu dojde, nízká hladina hormonu není schopna omezit kontrakce dělohy, což často vede k potratu. Je možné otěhotnět s nízkou hladinou progesteronu, ale k udržení těhotenství bude zapotřebí lékařů.

Nedostatek progesteronu v pozdním těhotenství naznačuje, že místo dítěte je špatně formováno. Pokud nedochází k dynamice růstu hormonu, zvyšuje se riziko krvácení z dělohy a potratu.

Nízké hladiny progesteronu jsou pozorovány při vysokých hladinách estrogenu au žen s dysfunkcí vaječníků..

Snížený progesteron naznačuje riziko zpomalení růstu plodu. V tomto případě je předepsán další ultrazvuk.

Během zmrazeného těhotenství je pozorován prudký pokles hladin hormonů.

Pokud je hladina nad normální úrovní

Vysoká hladina progesteronu je pozorována u těhotných dvojčat nebo trojčat, protože každý plod tvoří svou vlastní placentu, která produkuje progesteron. V tomto případě je normou velké množství progesteronu.

Co může být spojeno se zvýšenou hladinou progesteronu:

 • s pomalým zráním placenty;
 • s nádory v nadledvinách, vaječníky;
 • s cystami;
 • s cystickým driftem na začátku těhotenství;
 • s choriokarcinomem (děložní nádor);
 • s problémy s játry a ledvinami.

Příznaky nadbytku nebo nedostatku progesteronu

Existují určité známky, podle nichž je před testováním rozpoznána nízká nebo vysoká hladina progesteronu.

Jak rozpoznat přebytek progesteronu

Nadměrné množství hormonu v raných stádiích se projevuje sníženým viděním, bolestmi hlavy, které se podobají migrénám, pocitem apatie a těžkou únavou. Tyto příznaky se někdy projevují na normální úrovni progesteronu, takže ženy samy o sobě problém ne vždy rozpoznávají..

Závažná toxikóza v prvních týdnech, nevolnost nejen z potravy samotné, ale také z její vůně, je často vyvolána vysokou hladinou hormonů. K tomu se někdy přidává vypadávání vlasů a dramatický nárůst tělesné hmotnosti..

Jaké jsou další příznaky nadměrného hormonu:

 • otoky kotníků a nohou;
 • mastná akné na těle a obličeji;
 • mastná seborrhea;
 • citlivost prsou;
 • střevní problémy;
 • emoční nestabilita - od záchvatů hněvu k apatii, záchvaty paniky, deprese.

Jak rozpoznat nedostatek progesteronu

Deficit progesteronu se projevuje řadou příznaků. Nedostatek hormonů je rozpoznáván následujícími příznaky:

 • snížená sexuální touha;
 • bolesti hlavy;
 • silné a časté změny nálad;
 • neustálý pocit únavy a letargie;
 • poruchy spánku;
 • vysoce mastné vlasy;
 • stárnutí a akné na kůži;
 • krvavé, krvavé vypouštění z genitálií;
 • otok
 • děložní tón v raných stádiích, projevující se bolestí v dolní části břicha a dolní části zad.

Jak zacházet s nízkou a vysokou hladinou progesteronu

V raných stádiích těhotenství považují lékaři nedostatek hormonů za zvláště nebezpečný, protože vede k hrozbě potratu. V takových situacích lékaři vyvinuli specifické léčebné režimy..

Při vysoké koncentraci progesteronu neexistuje žádná specifická terapie, pouze symptomatická léčba.

Léčba na zvýšené úrovni

Se zvýšenou hladinou progesteronu neexistují žádné léky, které potlačují jeho koncentraci. Lékaři předepisují léčbu, jejímž cílem není odstranění příčiny, ale řešení následků. Jaké léčebné režimy zahrnují:

 • sedativa (pokud existuje výrazná mentální nestabilita);
 • projímadla pro normalizaci funkce střev;
 • vyvážená strava;
 • příjem vitamínů;
 • Dodržování režimu - procházky na čerstvém vzduchu, plný spánek;
 • předepsat léky ke zlepšení uteroplacentálního krevního toku (Curantil, Actovegil);
 • předepište injekce vitamínů B a antispasmodik.

Ve druhém a třetím trimestru může být těhotná žena, jak jí předepsal lékař, hospitalizována, takže je pod neustálým dohledem.

Léčba na nízké úrovni

Je-li snížená hladina progesteronu vyvolána stresem, je těhotné ženě předepsáno těhotné sedativum, takže stresové hormony nebrání produkci progesteronu..

Pokud lékař diagnostikoval hrozbu potratu, bude těhotná žena hospitalizována. Co je součástí léčebného režimu s nízkou hladinou progesteronu:

 • zajištění míru pro těhotnou ženu, odpočinek, přiměřený spánek;
 • předepsat progesteronové přípravky (Utrozhestan, Endometrin, Dufaston);
 • předepsat přípravky vitamínu B6, zinku a hořčíku ke stimulaci vlastní produkce hormonu;
 • antispasmodika pro zmírnění děložního tónu (Papaverine, No-shpa).

Závěr

Sledování hladiny hormonu podle tabulky progesteronu během těhotenství pomáhá udržovat zdraví mámy a dítěte. Pokud je hormonální hodnota vyšší nebo nižší než je obvyklé, lékař předepíše vhodnou léčbu, přičemž vezme v úvahu všechny ukazatele a data z dalších vyšetření.

Progesteron v časném těhotenství

Tělo, dokonce i v plenkách, je dostatečně silné. Pro jeho rozvoj jsou však nezbytné podmínky. Progesteron v časném těhotenství je určen k jejich vytvoření. V této poloze je obecně poměr a objem hormonů velmi důležitý. Nerovnováha v této oblasti může vytvořit podmínky pro ukončení těhotenství, zvyšuje pravděpodobnost vzniku nenapravitelných patologií u plodu, proto je důležité jej sledovat a v případě odchylky opravit.

Proč je progesteron potřebný: podrobnosti

Progesteron je steroidní hormon produkovaný lidským endokrinním systémem. Je přítomen jak u žen, tak u mužů, hraje však největší roli v procesu početí, v období porodu dítěte. Hormon je produkován tělem a kromě těhotenství. Účastní se cyklu a přispívá k nahrazení zastaralé vrstvy vnitřní dutiny děložní membrány za novou..

Indikátory progesteronu během časného těhotenství jsou zcela určeny správným fungováním vaječníků. Jsou to tyto orgány, které produkují hormon. Jeho úkolem je eliminovat nadměrnou aktivitu dělohy poté, co se v ní fixuje vajíčko plodu. Když se orgán stahuje, je odmítnut a vytáhnut..

Progesteron odpovídá za:

 • připevnění oplodněného vajíčka ke stěnám dělohy;
 • prevence odmítnutí plodu (připravuje imunitu ženy na bílkoviny s genetickou strukturou otce dítěte);
 • příprava orgánů a systémů nastávající matky na porod a porod;
 • tvoří endometrium tak, že se stává spolehlivým ložem pro fixaci vajíčka plodu po dlouhou dobu, což je velmi důležité v počátečním stádiu těhotenství, kdy je plod stále slabý a nevyvinutý a pomocné orgány se nevytvořily;
 • růst prsou a jejich příprava na kojení;
 • stimulace přirozeného růstu dělohy;
 • relaxace děložních svalů, prevence předčasné kontrakce;
 • stav nervového systému těhotné ženy;
 • nahromadění podkožního tuku u těhotné ženy, aby se plodu zajistila nezbytná výživa.

Nedostatek tohoto hormonu může vyvolat různé komplikace, takže pokud je to nutné, je ženě předepsána tabletka nebo injekce progesteronu během těhotenství v raných stádiích. Kritické hladiny hormonů mohou vyžadovat hospitalizaci..

Jak je progesteron určen

Množství „těhotenského hormonu“ se snadno stanoví analýzou krve nastávající matky. V raných stádiích se diagnóza provádí pouze tehdy, pokud existují důkazy (například existují chronická onemocnění pohlavních orgánů, došlo k potratům atd.). Při normálním průběhu těhotenství (při absenci rizika potratu) se doporučuje provést progesteronový test ve druhé polovině těhotenství. Je důležité sledovat hladinu hormonu v případě přetížení plodu.

Diagnóza se provádí na lačný žaludek. Existují určitá doporučení týkající se přípravy na analýzu:

 • dva dny, aby přestaly brát hormony;
 • vyloučit stres a nervový stres denně;
 • tři až čtyři hodiny před diagnózou nekuřte (samozřejmě se nedoporučuje kouřit vůbec).

Před diagnostikou můžete pít čistou neperlivou vodu. V krajním případě mohou být testy provedeny během dne, pokud ženská snídaně nebyla tučná a od jídle uplynulo nejméně 6 hodin.

Kolik progesteronu by mělo být normální

Hladiny progesteronu v časném těhotenství musí dodržovat určité hodnoty, ale nejsou konstantní. V počátečním stádiu je hormon produkován vaječníky. Jeho počet kolísá v těle těhotné ženy v různých stádiích menstruačního cyklu. Po oplodnění se množství progesteronu v poměru k načasování stává víceméně konstantní.

Hladina progesteronu během těhotenství v počátečních stadiích a blíže k porodu se výrazně liší: postupně se mění nahoru. Nadledvinky a vaječníky jsou zodpovědné za produkci hormonu. Ve druhém, třetím trimestru je produkována placentou..

Jeho hodnota během prvních 2 týdnů je 1-1,5 n / mol. Dalších 14 dní orgány zvyšují svou produkci na 2 n / mol, což stimuluje dělohu k přijetí oplodněného vajíčka. Po jeho zavedení tělo zvyšuje objem hormonu o 3-29 n / mol za den. Míra progesteronu v časném těhotenství je od 12 ng / ml, později může dosáhnout 172 ng / ml.

Tabulka progesteronu během časného těhotenství poskytuje určitou procentuální chybu hodnot indikátorů (přibližně 10%), protože tělo každé ženy je zvláštní.

Hormony v krvi jsou ovlivněny jedinečnými vlastnostmi těla, které je mohou odlišovat od standardních hodnot. Navíc pro konkrétní ženu budou takové hodnoty progesteronu normální. Závěry k tomu však mohou vyvodit pouze odborníci.

Podívejte se v tomto videu o tom, kdy a proč je progesteron předepsán během těhotenství:

Nedostatek progesteronu: co to je a proč

Bohužel ne všechny ženy se dobře vypořádávají s produkcí „těhotenského hormonu“ v těle. Před početí se to projevuje skokem, nerovnoměrným cyklem, častým zpožděním, skromným měsíčním tempem.

Nízký progesteron během těhotenství v počátečních stádiích představuje hrozbu jeho ukončení, tj. Oddělení vajíčka plodu od sliznice dělohy a jeho odmítnutí. To je způsobeno zvýšenou kontraktilní aktivitou hladkých svalů orgánu. Takový ukazatel může také označovat mimoděložní umístění vajíčka, které by mělo být vyřazeno v rané fázi..

Nedostatek progesteronu může také signalizovat vývoj plodu, zmeškané těhotenství a přítomnost komplikací (například gestosu, fetoplacentální nedostatečnost atd.). Odložené těhotenství může také způsobit snížení progesteronu. Pokud tedy uplynulo očekávané datum doručení, hormonální analýza vám řekne, zda je přeprogramování pravdivé, nebo zda je ve výpočtech chyba.

Pokud je placenta stará a neodpovídá potřebám dítěte, rozhoduje se o stimulaci porodu.

Nedostatek progesteronu během těhotenství má jasné, i když ne vždy výrazné příznaky:

 • zvýšený tón dělohy;
 • slabý výtok z pochvy s krvavými nečistotami, mající charakter mazanice;
 • kreslení bolesti v oblasti dolního trojúhelníku břicha, sahající až k dolní části zad;
 • částečné oddělení placenty, pozorovatelné ultrazvukem.

Existují „vnější“ známky nedostatku progesteronu, mezi něž patří:

 • výkyvy nálad, agresivita, podrážděnost, deprese;
 • suchost v pochvě, která vyvolává bolest při pohlavním styku;
 • zvýšená funkce mazových žláz;
 • nadměrné ochlupení těla;
 • rozdíly krevního tlaku;
 • vzhled věkových skvrn a akné;
 • nadýmání, zácpa, nadýmání;
 • porušení termoregulace těla (zvýšení nebo snížení teploty).

Příznaky mohou být zaznamenány u těch, kteří dříve neznali problémy s objemem tohoto hormonu. Pokud však žena měla potíže s cyklem, pojetím, téměř jistě čeká na její obtížné nasazení. V tomto případě by měl být nízkým progesteronem během těhotenství, jehož příznaky nejsou zřejmé, odhaleny výsledky krevního testu na hormony..

Pokud analýza potvrdí obavy, lékař předepíše terapii k doplnění objemu látky. Mnoho žen se dokázalo bezpečně vydržet a porodit zdravými dětmi pomocí správného výběru léků odborníkem.

Vysoká čísla progesteronu: o čem to mluví

Zvýšený progesteron během těhotenství v časných stádiích je zaznamenán mnohem méně často. V nejlepším případě je to důkaz vícenásobného těhotenství. Přirozeně, dvě nebo tři embrya vyžadují více úsilí od těla pro vývoj než jedno. Z toho důvodu vzrostl indikátor látky.

Progesteron během těhotenství v raných stádiích nad normální hodnotou může být příznakem mateřské renální patologie, abnormalit ve tvorbě placenty (cystická smyk), narušením funkce nadledvin. Proto byste se neměli snažit akumulovat tento hormon „v záloze“, takový ukazatel také vyžaduje úpravu.

Nadbytek progesteronu během těhotenství má následující příznaky:

 • bolesti hlavy;
 • únava;
 • krvácení a nepřiměřeně zvětšená děloha, je-li příčinou zvýšených hormonálních hodnot dysfunkce ve vývoji placenty. Tento příznak vždy neexistuje;
 • ospalost;
 • nevolnost;
 • pálení žáhy, problémy s trávením potravin, nadýmání;
 • zácpa.

Většina příznaků je zaznamenána při normálním těhotenství. Proto je v počátečním období tak důležité provádět hormonální testy a obecně je vyšetřovat. Je třeba si uvědomit, že užívání určitých léků může změnit diagnostické výsledky, proto je důležité se před provedením testu poradit s lékařem.

Nedostatek progesteronu v časném těhotenství

Nedostatek progesteronu během těhotenství vede k potratu v raných stádiích. Mezi jeho příznaky patří bolest v podbřišku, dolní části zad a vylučování krve. Pokud progesteron klesl a plod je životaschopný, pak je v lécích předepsán hormon, aby se zachovalo ložisko dítěte.

Co hrozí poklesem

Snížení progesteronu brání rozvoji těhotenství, je přerušeno jak v rané, tak v pozdní fázi. Pokud pád není kritický, potom plod dostává nedostatečnou výživu placentou. To zhoršuje jeho růst a tvorbu orgánů..

Příznaky nedostatku

Během těhotenství se projevuje nedostatek progesteronu:

 • bolest v podbřišku, sakrální oblasti, dolní části zad;
 • pocit těžkosti;
 • zvýšený tón dělohy;
 • krevní sekrece - od špinění, kapání po intenzivní na začátku potratu.

Co dělat, když progesteron klesl

Pokud progesteron klesl, musíte se okamžitě obrátit na gynekologa. To znamená ohrožení uchování těhotenství, selhání placenty. Taktika akce bude zcela záviset na výsledcích průzkumu. Je zakázáno brát drogy, byliny, potravinové doplňky samostatně.

Podívejte se v tomto videu o příčinách a nápravě nedostatku progesteronu:

Jak opravit nedostatek a nadbytek progesteronu

K úspěšnému porodu dítěte musí být zvýšen nízký progesteron během těhotenství v časných stádiích. Specialisté na to často předepisují Dufaston, který obsahuje potřebnou látku vytvořenou uměle. Pomůže, pokud se čísla indikátoru příliš neliší od normálu.

Jeho analogem je Utrozhestan, který je rostlinného původu, a proto někdy nejvýhodnější. Oba léky mohou být užívány orálně nebo vaginálně..

Pro zvýšení hladiny progesteronu jsou injekce během těhotenství v raných stádiích účinnější, zejména pokud je zjištěna vysoká úroveň rizika jeho přerušení. Droga se rychle dostane do krve a zmírňuje nebezpečné příznaky. Hodinu po injekci do svalu se hormonální objem normalizuje a po 6 hodinách je maximální. Specialista by měl předepsat injekce, vycházející nejen z existujících potřeb, ale také z možných negativních důsledků pro matku.

Ampule progesteron může poškodit osoby s vysokou viskozitou krve, cukrovkou, astmatem, kardiovaskulárními onemocněními nebo chronickým selháním ledvin. Jinak je léčba pro ně bezpečná, snadno se snáší a aby se léčivo rychle rozpustilo, ampule se před injekcí zahřívá v rukou nějakou dobu..

Je nebezpečné užívat progesteron

Některé ženy užívají drogy během fáze plánování početí, aby pomohly tělu připravit se na těhotenství a porodit dítě. Je třeba si uvědomit, že zvýšený obsah tohoto hormonu může také způsobit komplikace. Například pravděpodobnost mimoděložního těhotenství se zvyšuje v důsledku snížení pohyblivosti vejcovodů. Proto by léčbu měl předepisovat pouze lékař.

Zvýšené riziko užívání progesteronu je zaznamenáno v prvních 4 měsících těhotenství. Tento hormon, uměle vstupující do těla, může vyvolat různé fetální malformace.

Pokud však tato žena nemá tento hormon, měla by se porovnat možná rizika a očekávaný účinek léčby. Ani jeden lékař nebude riskovat riziko potratu, pokud bude hladina hormonu budoucí matky výrazně snížena.

Pokud se hladiny progesteronu v časném těhotenství během léčby ustálily, je třeba pečlivě sledovat hladinu hormonu až do porodu..

Pokud žena nechce dítě nechat, je možné použít progesteron k ukončení těhotenství v raných stádiích. Tento postup se nazývá „lékařský potrat“ a sestává z následujícího: těhotná žena bere antagonistu progesteronu (mifepriston), který blokuje působení „těhotenského hormonu“. Z tohoto důvodu je narušena výživa plodu a dochází k potratu..

Těhotenství progesteron hemotest

Progesteron hemotest je předepsán těhotným ženám se známkami potratu (bolest v podbřišku, špinění), stejně jako v případě, že k potratům došlo dříve, byla provedena IVF nebo žena byla léčena hormonálními léky. Abychom dosáhli přesného výsledku do týdnů, je nutné vyloučit vliv léků, alkoholu, přepětí.

Jak provést analýzu

Musí být provedena analýza progesteronu v souladu s pravidly:

 • na lačný žaludek (přestávka na jídlo asi 9-10 hodin);
 • Je zakázáno pít alkohol den předtím;
 • po dobu 2-3 dnů je důležité prodiskutovat s gynekologem možnost zrušení hormonálních léků, není-li to doporučeno, pak je jejich název a dávka uvedena ve směru;
 • přijďte do laboratoře před 10:00..

Výsledky jsou obvykle připraveny den po odběru krve..

Normální týden: tabulka

Normálně se hladina progesteronu zvyšuje o týdny, průměrné hodnoty indikátorů jsou stanoveny podle tabulky. Ne vždy během normálního průběhu těhotenství existuje úplná korelace hodnot, proto je většina gynekologů vedena klinickými příznaky a individuální rychlostí růstu hormonu v krvi.

Ve dvojnásobku

Míra progesteronu u dvojčat a dalších variant vícenásobného těhotenství je vyšší, zvyšuje se asi 1,5 až 2krát rychleji než v přítomnosti jednoho dítěte. Je však možné přesněji určit vícenásobné těhotenství pomocí testů na chorionický gonadotropin a alfa-fetoprotein, ultrazvuk.

Důvody proč nerostou

Progesteron neroste během těhotenství během jeho patologického průběhu, častěji jsou příčiny:

 • riziko potratu;
 • ektopická fixace vajíčka;
 • zamrzlý
 • poruchy tvorby placenty.

Jsou založeny na:

 • hormonální nerovnováha;
 • imunologická nekompatibilita;
 • infekce, zánětlivé procesy;
 • věk (od 35 let);
 • abnormality plodu, genetická onemocnění;
 • vnější faktory - stres, špatná výživa, fyzické přetížení.

Nedostatek progesteronu: co dělat

Pokud progesteron nestačí, předepisují gynekologové jeho analogy v tabletách - Utrozhestan, Dufaston. Injekční formy se používají méně často. Samoléčení hormony a jinými léky během těhotenství je zakázáno. Nedoporučuje se používat byliny a doplňky stravy bez lékaře.

Pomáhá zvyšovat hladinu hormonální výživy, ve které je dostatek živočišných tuků (mléčné výrobky, maso, ryby), vitamíny (paprika, maliny, celá zrna, listová zelenina). Stres má negativní vliv na progesteron, takže je důležité:

 • chodit na čerstvý vzduch alespoň hodinu denně;
 • dostatek spánku v noci;
 • relaxovat během dne;
 • vzdejte se kávy, kouření, alkoholu.

Co hrozí, když spadne do prvního trimestru

Pád progesteronu v prvním trimestru těhotenství hrozí jeho přerušením. To je doprovázeno bolestivostí a těžkostí v podbřišku, celkovou slabostí, špinením krve z genitálního traktu. Takové příznaky naznačují nutnost okamžité lékařské péče..

Pokud se vyskytnou příznaky spontánního potratu, bolest se stane intenzivní, křeče a špinění se zvýší. V tomto případě potřebujete úplný klid a okamžité tísňové volání.

Nadměrný hormon

Přebytek progesteronu během těhotenství nevyžaduje korekci, pokud vyšetření neodhalí cystickou smyčku a chorionokarcinom. Tyto komplikace tvorby zárodečných membrán jsou vzácné. Vyznačují se uvolňováním tmavé krve s vezikulami, těžkou toxikózou.

Možné faktory pro zvýšení progesteronu zahrnují sníženou funkci ledvin a zvýšenou aktivitu nadledvin. V tomto případě krevní tlak často stoupá, je možné otok. V takových případech vyžaduje léčba základní onemocnění, protože vysoký progesteron je jen jeho důsledkem.

Těhotenství Progesteron

Progesteronová léčiva během těhotenství jsou předepisována ve formě injekcí (Progesteron, Ingesta), tablet (Duphaston, Utrozhestan). Moderní léky doporučené gynekologem postrádají negativní dopad na plod. Mezi vedlejší účinky patří ospalost, otok. Při předávkování je nauzea nadýmání možné. Odběr léčiva se provádí pod kontrolou krevních testů ve formě postupného snižování dávky.

Brzy rány

Injekce progesteronu jsou indikovány v časném těhotenství s hrozbou potratu. Pomáhají snižovat tón dělohy, brání odmítnutí plodu. Hormon je účinný pouze v případě, že příčinou potratu je nedostatek progesteronu. Po normalizaci stavu pacienta se nejčastěji přenášejí na tabletovou formu hormonu.

Tablety

Během těhotenství je prokázána účinnost a bezpečnost přípravku Utrozhestan a Dufaston. Používají se k zabránění potratu. Jmenování se doporučuje na:

 • dříve zjištěný nedostatek progesteronu;
 • první hrozící potrat během současného těhotenství;
 • koncepce s IVF;
 • dlouhodobá léčba hormonálních a imunitních forem neplodnosti.
ECO

U obvyklých potratů může podpora progesteronu trvat až 20 týdnů.

Účinek na plod

V terapeutické dávce nemá progesteron škodlivý účinek na plod. To se týká léků Utrozhestan a Dufaston, které byly podrobeny klinickým zkouškám a používají se k udržení těhotenství. U ostatních léků neexistuje žádná záruka úplné bezpečnosti..

Vedlejší efekty

Hlavní vedlejší účinky léků obsahujících progesteron jsou spojeny s účinkem hormonu na mozek:

 • ospalost,
 • retardace,
 • bolest hlavy,
 • závrať.

Kvůli snížené sekreci žluči je vzácná žloutenka, svědění kůže a vyrážky. Pokud se používá vaginální cesta podání Utrozhestanu, je možné svědění v pochvě, pálení, olejový výtok je možný.

Příznaky předávkování

Při předávkování progesteronem se objevuje nevolnost, neustálá slabost, závratě zesiluje. V takových případech může být dávka snížena. V budoucnu se při zvýšené citlivosti doporučuje užívat drogu před spaním..

Jak je zrušení

Progesteron je nutné zrušit postupným snižováním dávky. Začněte snižováním poloviny tablety každé 3-5 dny. Těhotná žena musí být pod neustálým lékařským dohledem. Gynekolog řídí ultrazvukem tonus dělohy, stav plodu a placenty, předepisuje krevní testy na hladiny hormonů. Náhlé zastavení léčby může způsobit potrat.

Jak jinak je těhotenství regulováno v počáteční fázi?

Nemyslete si, že jeden progesteron umožní zvládnout mnoho měsíců práce budoucí matky. Činnost těla v jakémkoli období života a postavení se neobejde bez nakládání s jinými látkami. V očekávání doplnění v rodině se mnoho z nich kvantitativně mění. Hormony během těhotenství v raných stádiích nejsou produkovány pouze endokrinními žlázami a reprodukčními orgány.

V počáteční fázi jsou tyto změny zaznamenány:

 • Hypofýza pracuje intenzivněji a potlačuje produkci FSH a LH. V průběhu těhotenství nová reprodukční buňka nezraje, nedochází k menstruaci. Zvýšená produkce prolaktinu. Látka je zodpovědná za následný vývoj mateřského mléka, které přispívá ke změnám v mléčných žlázách od samého začátku..
 • Hormony podporující činnost štítné žlázy a nadledvin v časném těhotenství se také kvantitativně zvyšují. A určují zdravé uložení a vývoj embrya..
 • Placenta přidává do krve volný estriol a laktogen. Pravděpodobnost vývoje chromozomálních abnormalit u kojenců, přísun krve do tkání dělohy a rozšíření kanálků mléčných žláz závisí na jejich hladině..
 • Množství estradiolu, které vám umožňuje normálně tolerovat dítě, se zvyšuje. Nyní je produkován nejen vaječníky, ale také placentou. V počátečním stadiu těhotenství musí být estradiol v těle přítomen v požadovaném množství, jinak jej nebude možné navzdory optimálnímu množství progesteronu zprostředkovat..

HCG a časné těhotenství

Podle výsledků analýzy je objevena nová látka - lidský chorionický gonadotropin. Tento hormon pomáhá přesně určit těhotenství v raných stádiích. Je produkován fetální membránou ihned po implantaci oplodněného vajíčka do děložní dutiny. Množství progesteronu a estrogenu do značné míry závisí na množství hCG. Pokud existuje nedostatek, je pravděpodobnost přerušení tak blízko jako vždy.

Čím delší je těhotenství, tím vyšší by měly být hodnoty hCG. Proto je třeba po celou dobu provádět hormonální test vícekrát. Díky tomuto rysu jeho odborník snadno zjistí nejen skutečnost existence nového života, ale také termín.

I hCG vám umožní vědět o fatálních malformacích plodu, což vám umožní včas ho přerušit. Jeho rozdíly oproti normálním hodnotám mohou být důkazem mnohočetného těhotenství, cukrovky u ženy, která se projevuje na pozadí nového stavu, nebo mimoděložního těhotenství..

Včasné monitorování hCG homonu a progesteronu v časném těhotenství pomůže posoudit celkový stav těla, v případě potřeby zvolit správné metody léčby. Nestojí za to předepisovat terapii sami - můžete situaci prohloubit a vyvolat různé komplikace (až po potrat). Realizace doporučení lékaře pomůže zlepšit zdraví těhotné ženy a zabránit nežádoucím následkům.

Více o Estradiolu

Tato látka ve skutečnosti dělá ženu takovou. Podílí se na tvorbě jeho reprodukčního systému, tvaru těla, reguluje menstruační cyklus a sexuální touhu..

V časném těhotenství je estradiol natolik nutný, že se k němu placenta také připojuje při produkci vaječníky. Závisí na tom růst dělohy, optimální krevní oběh v cévách pro krmení plodu. Znakem estradiolu je, že je také schopen produkovat tukovou tkáň..

Pokud má žena nadváhu, je přirozené, že jeho ukazatele budou výrazně vyšší než obvykle. Ale není to tak děsivé pro těhotenství, i když zhoršuje pohodu kvůli zpoždění v tkáních tekutin a solí.

Nízký estradiol v raných fázích těhotenství je mnohem nebezpečnější. Znamená to problémy s fetální membránou, která je potřebná k ochraně a výživě embrya. A to vede k nedostatku nezbytných sloučenin, kyslíku. Nejnegativnějším důsledkem nízkého estradiolu je potrat. Placenta, která nedostává dostatek výživy, se odlupuje, plod se vylučuje.

Všechny tyto důvody vyžadují udržení požadovaného množství estradiolu během těhotenství, normy tabulky pomohou přesně vědět:

Články O Neplodnosti