Hlavní Bolest

Kompletní krevní obraz u dítěte: co vám tato čísla řeknou?

Výsledky krevního testu mohou hodně říci o zdravotním stavu dítěte, jeho náchylnosti k určitým chorobám a účinnosti léčby. Obecný krevní test u dětí se proto provádí jak pro preventivní účely, tak během léčby. Krev je odebírána z prstu, obvykle ráno na lačný žaludek, zákrok nebere moc času a není příliš bolestivý.

Jaké indikátory umožňují stanovit obecný krevní test u dětí?

Kompletní krevní obraz je pro lékaře velmi informativní. Tato jednoduchá studie na první pohled poskytuje představu o počtu, velikosti a tvaru červených krvinek a jejich obsahu hemoglobinu. Analýza také ukazuje poměr objemu krevní plazmy a formovaných prvků, umožňuje určit leukocytový vzorec, počet destiček a rychlost sedimentace erytrocytů. To vše velmi výmluvně vyjadřuje zdravotní stav pacienta. Pouze lékař může dešifrovat a správně interpretovat data krevních testů. Stále však musíte mít obecnou představu o obsahu listu s výsledky.

 • Červené krvinky (RBC) jsou nejpočetnější krvinky obsahující hemoglobin..
 • Hemoglobin (Hb) je hlavní složkou červených krvinek (červených krvinek). Jedná se o komplexní protein, jehož hlavní funkcí je přenos kyslíku z plic do tkání, jakož i odstraňování oxidu uhličitého z těla a regulace rovnováhy kyselina-báze.
 • Průměrný objem (CV) je jedním z indexů erytrocytů (spolu s MCH a MCHC). Jedná se o kvantitativní odhad objemu červených krvinek. Indikátor je relativní..
 • Barevný indikátor krve (MCH, Mean Corpuscular Hemoglobin) je obsah hemoglobinu v jedné červené krvince. Podobně jako MCHC (Mean Cell Hemoglobin) - průměrná koncentrace hemoglobinu v červených krvinkách.
 • Reticulocyty (RTC) - mladé červené krvinky. Nadměrné množství naznačuje zvýšenou potřebu tvorby nových červených krvinek způsobené ztrátou nebo onemocněním krve..
 • Destičky (PLT) jsou kulovité, bezbarvé krevní krvinky. Jsou odpovědné za koagulaci krve a hrají důležitou roli v hojení poškozených tkání..
 • Trombocyt (PCT) je indikátor, který charakterizuje procento hmoty destiček v objemu krve. Velmi důležité kritérium pro hodnocení rizika krvácení a trombózy..
 • ESR (ESR) je rychlost sedimentace erytrocytů, je důležitým ukazatelem průběhu nemoci.
 • Bílé krvinky (WBC) jsou skupinou buněk zvaných bílé krvinky. Vyznačují se přítomností jádra a nedostatkem barvy. Úlohou leukocytů je chránit tělo před bakteriemi, bakteriemi, viry a cizími buňkami.
 • Leukocytová formule - představuje procento různých forem bílých krvinek v krevním séru. Indikátor se stanoví počítáním bílých krvinek v obarvené krevní stěně pod mikroskopem..
 • Segmentované neutrofily neboli neutrofilní bílé krvinky jsou nejpočetnější skupinou bílých krvinek. Jejich hlavním úkolem je ničení patogenních bakterií. Izolované jsou také pásové neutrofily. Jsou to mladé neutrofily s pevným jádrem ve tvaru tyčinky. Pokud jde o neutrofilní myelocyty, jedná se o zralejší buňky, včetně růžově zbarveného protoplasmu. Velmi mladé neutrofily se nazývají metamyelocyty. Objevují se v krvi v přítomnosti zánětlivého procesu..
 • Eosinofily (EOS) - buňky obsažené v krvi, které plní ochrannou funkci a jsou nedílnou součástí leukocytového vzorce.
 • Basofily (BAS) jsou nejmenší skupinou bílých krvinek. Ke zvýšení počtu bazofilů dochází u alergických stavů, infekcí, onemocnění krevního systému, otravy.
 • LYM lymfocyty jsou krvinky, které jsou součástí imunitního systému. Cirkulují v krvi a tkáních a poskytují ochranu proti cizím látkám vstupujícím do těla..
 • Monocyty (MON) jsou velké bílé krvinky zodpovědné za čištění krve od fyzických činitelů a cizích buněk. Monocyty mohou absorbovat celé mikroorganismy i jejich fragmenty. Pokud se zvýší počet monocytů v krvi, může to znamenat přítomnost infekce v těle.

Předpokládá se, že na planetě žije asi 1000 lidí s modrou krví, které se nazývají kinetikou. Barva krve je způsobena tím, že místo železa obsahuje měď. Děti s modrou krví se rodí běžným rodičům. Taková krev je méně náchylná k infekci a má větší srážlivost, dokonce i těžká zranění nezpůsobují těžké krvácení. Starověcí rytíři modré krve vzbudili mezi jejich příbuznými strach a úctu. Taková krev byla považována za znamení vyvolené osoby..

Normální ukazatele pro obecný krevní test u dítěte

Norma různých ukazatelů u dětí závisí na věku, protože v souvislosti s růstem dítěte a tvorbou těla se mění složení krve. Pediatri rozlišují následující věkové skupiny: 1 den, 1 měsíc, 6 měsíců, 1 rok, 1-6 let, 7-12 let, 13-15 let. Indikátory obecného krevního testu u dětí těchto věkových skupin jsou následující.

Co mohou říci odchylky výsledků od normy?

Pokud jsou některé ukazatele obecného krevního testu mimo normální rozsah, je to signál pro další diagnostiku a léčbu. Odchylky od normy zpravidla znamenají následující.

 • Červené krvinky ve sníženém množství mohou indikovat nedostatek železa, albuminu a různých vitamínů. Zvýšení počtu červených krvinek naznačuje přítomnost vrozených srdečních vad, chronických onemocnění, různých druhů červených krvinek.
 • Zvýšená hladina hemoglobinu může indikovat onemocnění krve, její zahušťování a také srdeční problémy, včetně malformací. Tento obrázek lze také pozorovat při dehydrataci a zácpě. Co je zajímavé: mírný nárůst hemoglobinu je charakteristický pro děti z horských oblastí. Snížená hladina hemoglobinu se však obvykle vyskytuje v různých stádiích anémie.
 • Destičky ve zvýšeném počtu ukazují na zánětlivé procesy, možnou tuberkulózu, osteomyelitidu. Jejich nízký obsah je pozorován u předčasně narozených dětí a s hemolytickým onemocněním novorozence.
 • Bílé krvinky v nadměrném množství mohou ukazovat na vrozenou leukémii, infekční onemocnění, poruchy příjmu potravy, stres a nadměrnou fyzickou aktivitu a při nízkých hladinách, radiační nemoc, akutní leukémii, poškození kostní dřeně, alergické reakce, infekční onemocnění (zarděnky) (plané neštovice atd.), stejně jako poruchy, vyčerpání dítěte, nízký tlak.
 • Zvýšená ESR indikuje akutní a chronická onemocnění zánětlivé geneze, anémie, onemocnění ledvin. Nízká ESR je však pozorována s nedostatkem výživy a dystrofie.
 • Snížené neutrofily ukazují na infekční onemocnění způsobená bakteriemi a viry. Takový obrázek je také charakteristický pro radiační expozici, systémový lupus erythematodes, nedostatek tělesné hmotnosti. S nárůstem neutrofilů doktoři diagnostikují neutrofilii. Vyskytuje se u kousnutí hmyzem, rakoviny krve, různých druhů zánětlivých reakcí.
 • Monocyty překračují normální hladiny krve u virových infekcí, tuberkulózy, srdečních chorob a maligních nádorů. Absence monocytů nebo jejich malý počet naznačuje inhibici funkce kostní dřeně, leukémie, radiační nemoc.
 • Eozinofily ve zvýšeném množství jsou přítomny v krvi s alergiemi, parazitárními chorobami, řadou kožních chorob, například s dermatitidou a deprivací kůže. Snížení eozinofilů naznačuje akutní bakteriální infekce, stres a neurózu.
 • Basofily překračují normu pro leukémii, hypofunkci štítné žlázy, anémii, chronická onemocnění gastrointestinálního traktu, stejně jako pro ORL onemocnění, například s sinusitidou. Snížení počtu bazofilů je charakteristické pro akutní infekční stavy, nadbytek hormonů štítné žlázy, stres, Cushingova nemoc.

Jak vidíte, je nezbytný obecný krevní test k diagnostice širokého spektra patologií - od alergií po chronická zánětlivá a dokonce i onkologická onemocnění. Proto je důležité sledovat krevní obraz, zejména pokud jde o stav křehkého dětského těla.

Obecný krevní test: norma krevních indikátorů u dětí v tabulkách

Kompletní krevní obraz, nebo zkrátka, OAK, je nejjednodušší, ale poměrně informativní laboratorní metoda krevního testování. Pouze několik mililitrů krve odebrané z prstu může říci o přítomnosti / nepřítomnosti infekce a dalších patologických stavech. Druhou analýzou můžete posoudit úspěšnost / marnost léčebného kurzu.

Výhodou KLA je, že ji mohou používat i novorozené děti. Opravdu, v dětství, dítě nemůže říct, co ho trápí, a UAC pomáhá určit přítomnost patogenních procesů v těle dítěte. A protože se rodiče z různých důvodů pokoušejí kontrolovat všechny činnosti lékařů, musíte mít představu o tom, co může být krevní obraz, jaká je jejich norma u malých dětí. Pomůže to jednoduchá tabulka hodnot, která bude probrána později..

Nejjednodušší, nejrychlejší a nejdostupnější způsob identifikace nemocí u dítěte je provést obecný krevní test. Co znamená počet krve? Jaká je norma pro děti?

Krevní složky vyšetřené společností OAK?

Krev je kapalná látka, jejíž složení je poměrně složité. Krev tedy obsahuje tekutou část a tvarované prvky, tj. Buňky, které transportují kyslík v těle a vykonávají ochranné funkce. Na prvním místě jsou vyšetřovány červené krvinky, krevní destičky a leukocyty s KLA. Laboratorní asistenti věnují pozornost nejen jejich kvantitativnímu složení, ale také vzhledu buněk, které mohou hodně říci o zdravotním stavu kojenců a dospělých..

Pokud se dítě cítí dobře, pediatr zpravidla předepisuje analýzu „tripletů“, při které je vyšetřována krev na sedimentaci erytrocytů (ESR), hladinu hemoglobinu a kvantitativní složení leukocytů. Taková obecná analýza poskytuje povrchní představu o stavu dítěte. Pokud stav dítěte způsobuje určité pochybnosti, je předepsán podrobný krevní test, ve kterém se vypočítá počet všech tvarovaných prvků a další doplňkové ukazatele.

Krevní test je tedy založen na studiu takových složek, jako jsou:

 • hemoglobin (zodpovědný za proces výměny plynu v těle, obsažený v červených krvinkách);
 • erytrocyty (rbc): červené krvinky podílející se na transportu živin, toxinů, kyslíku, drog a oxidu uhličitého v těle;
 • barevný indikátor (studie ukazující, jak „barevné“ červené krvinky, které obsahují krev kojence nebo dospělého);
 • retikulocyty - „mladé“ červené krvinky: rychlost jejich tvorby ukazuje, jak správně a včasně je aktualizováno složení krve dítěte;
 • destičky: plochá těla jsou zodpovědná za koagulaci krve;
 • trombocrit: analýza ukazuje, kolik destiček zabírá celý objem krve, což umožňuje vyloučit / potvrdit přítomnost patologií v práci destiček v raném věku;
 • ESR: v přítomnosti infekce se drží červené krvinky;
 • bílé krvinky (wbc) jsou odpovědné za imunitu. Bílé krvinky mají mnoho odrůd. Jejich studie nám umožňuje pochopit, zda se v dětském těle vyskytuje zánětlivý proces. Při studiu leukocytů se zpravidla stanoví leukoformula (celkový počet leukocytů), neutrofily, eosinofily, bazofily, lymfocyty, plazmatické buňky, monocyty.

Aby dítě mohlo darovat krev na výzkum, není nutná zvláštní příprava. Musí však být dodržena jedna podmínka, jinak existuje riziko získání nepravdivých informací. Hlavní podmínkou je, že dítě musí darovat krev na lačný žaludek. Je povoleno pít minerální vodu bez plynů. Pokud je dítě velmi nemocné a UAC je naléhavě potřebná, není tento stav splněn. Pokud je dítě kojeno, je odebrána krev k analýze po 1,5–2 hodinách po krmení.

Indikace pro UAC

KLA pro děti lze předepsat za těchto podmínek:

 • výskyt symptomů, které nelze vysvětlit;
 • pokud jednoduché, jak se zdálo dříve, nemoc není vyléčena dlouhou dobu;
 • pokud potřebujete posoudit závažnost onemocnění u dítěte a zjistit účinnost terapeutického průběhu;
 • pokud existují komplikace existující choroby;
 • jako profylaxe (dětem se doporučuje mít profylaktický UAC jednou ročně);
 • pokud dítě trpí chronickými chorobami, je předepsán krevní test nejméně dvakrát ročně, aby nedošlo k relapsu.

Krev pro analýzu se odebírá z malých kapilár, které jsou umístěny v prstech pacienta. U novorozenců může být z paty odebrána krev.

Obecný ukazatel analýzy: interpretace v tabulce

Norma ukazatelů KLA, která ukazuje analýzu dětí, se liší od výsledků krevního testu u dospělých. To je vysvětleno tím, že tělo dítěte funguje odlišně, u dětí fungují orgány a imunitní systém odlišně. Proto se doporučuje věnovat pozornost indikátorům, které tabulka obsahuje..

Indikátory (norma)Stáří
1 den1 měsíc6 měsíců12 měsíců1-6 let7-12 let
Hb hemoglobin, g / l180-240115-175110-140110-135110-140110-145
RBC * 10 12 / l4.3-7.63,8-5,63,5-4,83,6-4,93,5-4,53,5-4,7
Barevný indikátor MCHC,%0,85-1,15 pro všechny věkové kategorie
Reticulocyty RTC,%3-513-153-12
Destičky RTL * 10 9 / l180-490180-400160-390160-380
ESR ESR mm / hod2-44-84-104-12
WBC bílé krvinky * 109 / l8,5-24,56,5-13,85,5-12,56-125-124,5-10
Stab jádro,%1-170,5-40,5-5
Segmentováno,%45-8015-4525-6035-65
Eosinofily EOS,%0,5-60,5-7
Basofily BAS,%0-1 pro všechny věkové kategorie
LYM lymfocyty,%12-3640-7642-7438-7226-6024-54
Monocyty MON,%2-122-10

Proč existují odchylky ukazatelů od normy: tabulka

Krevní složkyDůvody poklesuDůvody zvýšení
HemoglobinVyčerpání, anémie, nedostatek železa a vitamínů, leukémie, velká ztráta krve, vrozená onemocnění krveDehydratace, vrozené vady srdce / plic, onemocnění ledvin a krvetvorby, selhání srdce a plic
červené krvinkyJíst potraviny, které mají špatné složení vitamínů, významnou ztrátu krve, hemolýzu, leukémii, dědičnou fermentopatiiStenóza renální arterie, dehydratace, erytémie, plicní a srdeční selhání v důsledku onemocnění dýchacích cest a kardiovaskulárního systému
bílé krvinkyOnemocnění virové a infekční povahy, hypovitaminóza, leukémie (některé typy onemocnění), radiační nemoc, revmatická onemocnění, užívání protinádorových látekFyziologie: aktivní fyzická aktivita, příjem potravy, druhý trimestr těhotenství, menstruace. Zánětlivé reakce: rozsáhlé popáleniny a významná zranění, pooperační období, onkologie, leukémie, hnisavé zánětlivé procesy
Barevný indikátorAnémie a selhání ledvinDehydratace, erytémie, respirační / srdeční selhání
Neurofily (neuropenie)Krevní choroby, důsledky radioterapie a chemoterapie, tyreotoxikóza (zvýšené hladiny hormonů štítné žlázy), infekční onemocnění, dědičná neuropenieInfekční procesy a nemoci, srdeční infarkt, onkologie, užívání imunostimulačních léků, chronické metabolické poruchy, onemocnění vnitřních orgánů, doprovázené zánětlivými procesy
EosinofilyPřítomnost zánětlivých procesů, sepse a hnisavých procesů v těle, otravy těžkými kovyAlergie, revmatická, parazitární a infekční onemocnění, onkologie, nemoci hematopoetického systému
Monocyty (mnocytopenie a monocytóza)Pooperační stav, použití steroidních přípravků, chlupatá leukémie, hnisavé procesy, aplastická anémieVirové, plísňové a parazitární infekce, ulcerózní kolitida, tuberkulóza, syfilis, sarkoidóza, revmatická onemocnění, brucelóza, onemocnění krvetvorby, toxicita s fosforem a tetrachlorethanem
BasofilyChronická myeloidní leukémie, hypotyreóza, plané neštovice, alergická reakce na léky a jídlo, nefrosa, ulcerózní kolitida, hormonální terapie, hemolytická anémie
LymfocytyTuberkulóza, chemoterapie a radioterapie, AIDS, glukokortikoidy, selhání ledvin, lymfogranulomatóza, terminální onkologieInfekce virového původu, SARS, nemoci krvetvorného systému, otrava arsenem, tetrachlorethanem, olovem, toxoplazmózou
DestičkyHemofilie, trombóza ledvinové žíly, infekce, aplastická anémie, srdeční selhání, transfúze hemisyndromů ICE a Evans, paroxysmální noční hemoglobinurieErytémie, zánětlivé procesy, pooperační období, onkologie, fyzické přepracování, anémie, odstranění sleziny

Jak je vidět z tabulek, můžete se naučit číst výsledky UAC samostatně. Diagnózu by však měl provádět pouze specialista, měl by také předepisovat další testy a léčebný režim. Neměla by existovat žádná iniciativa při výběru léků a postupů pro dítě, protože to je plné důsledků, a ne těch nejpříjemnějších..

Dekódování krevního testu u dětí (normy)

Funkce krevního testu pro děti

Kompletní krevní obraz - nezbytný test v pediatrii

Obecný krevní test - OAC - je jednou z prvních a nejjednodušších metod diagnostiky onemocnění dětského těla. Je zahrnuta do minimálního standardu výzkumu, který lze provádět v jakémkoli zdravotnickém zařízení..

Důležité rysy dětského UAC:

 • normy analytických ukazatelů se výrazně liší od norem dospělých, proto se doporučuje je hodnotit podle zvláštních kritérií;
 • ukazatele norem KLA u dětí se mění s věkem, například normy novorozenců se velmi liší od norem dětí 5-7 let;
 • krevní obraz u nemocného dítěte je náchylný k rychlým změnám, proto se během nemoci doporučuje provádět UAC každých 5-6 dní;
 • Před odebráním krve od dítěte je důležité zvážit některé emoční a fyziologické vlastnosti, které mohou vést k chybám v analýze..

Obecné standardy krevních testů pro děti do 1 roku

Interpretace KLA u dětí do jednoho roku má své vlastní charakteristiky

KLA u dítěte prvního roku života má nejvíce funkcí, které je třeba vzít v úvahu pro správnou interpretaci analýzy.

Tělo novorozence má zvýšenou funkci krvetvorby, která je nezbytná pro to, aby dítě mohlo bojovat s hypoxií kvůli nedostatečně zralým plicím. V tuto chvíli můžete pozorovat velké množství retikulocytů, červených krvinek, dobře plné hemoglobinu. Objeví se vysoký index barev a hematokrit. Hladina hemoglobinu v krvi je na začátku také velmi vysoká, její fetální (patřící do plodu) frakce se aktivně mění na frakci hemoglobinu pro dospělé.

Leukocytový kříž je fyziologickým rysem leukocytového vzorce novorozence. Zpočátku se dítě narodí s vysokou hladinou neutrofilů a nízkou hladinou lymfocytů. První kříž vzorce je pozorován ve věku 4-5 dnů, kdy je počet těchto buněk vyrovnán, a poté začnou lymfocyty převládat nad neutrofily až do 5-6 let.

Přibližné normy UAC indikátorů pro děti prvního roku života:

IndikátoryNormyJednotky
červené krvinky4,5-6,010 12 / l
Hemoglobin160-220g / l
Barevný indikátor1,0-1,2-
Hematokrit45-65%
Reticulocyty20-38
Destičky250-32010 9 / l
Bílé krvinky, celkem za 1 měsíc9-3010 9 / l
od 2 do 12 měsíců10-1210 9 / l
Až 4-5 dní:
Neutrofily65-75%
Lymfocyty20-35%
První kříž za 4-5 dní (neutrofily = lymfocyty)45%
Od 6. dne do druhého přechodu:
Neutrofily, celkem25-30%
- segmentovaný20-22%
- bodnout5-10%
Lymfocyty65-70%
Eosinofily1-5%
Basofily0-1%
Monocyty6-11%
ESR za 1 měsíc2-3mm / h
ESR od 2 do 12 měsíců2-8mm / h

Laboratorní vybavení a činidla mohou ovlivnit výsledky, které někdy způsobují malé chyby.

Obecné standardy krevních testů pro děti od 1 do 12 let

Pro každou věkovou kategorii - vlastní standardy

Postupně se zvyšuje hematopoetická funkce, téměř kompletní nahrazení fetálního hemoglobinu dospělým.

5-6 let - věk druhého křížení leukocytů, během kterého se počet neutrofilů a lymfocytů znovu vyrovná a poté se vrací k původnímu podílu (první více než druhý).

Normy ukazatelů UAC se přibližují normám dospělých až po 7 letech života.

IndikátoryNormy u dětí ve věku 1-5 letNormy u dětí ve věku 6-12 letJednotky
červené krvinky3,7-5,04,5-5,01012 / l
Hemoglobin110-130120-135g / l
Barevný indikátor0,8 - 1,00,8-0,9-
Hematokrit32-4235-40%
Reticulocyty5-122-10
Destičky200-350180-400109 / l
Bílé krvinky celkem9-116-10109 / l
Neutrofily, celkem25-3565-75%
- segmentovaný20-2545-66%
- bodnout4-82-6%
Lymfocyty65-7520-35%
Druhý kříž za 5-6 let (neutrofily = lymfocyty)45%
Eosinofily1-51-5%
Basofily0-10-1%
Monocyty6-115-12%
ESR2-62-10mm / h

Jaké je nebezpečí odchylek od normy při obecném krevním testu?

Odchylky v analýze ovlivňují blaho dítěte

 1. Odchylky v červené krvi se počítají. Nejběžnější hematologickou patologií dětství je anémie. Současně se pozoruje pokles červených krvinek a hemoglobinu, barevný index se může lišit v závislosti na původu anémie (nedostatek železa nebo vitamínů, chronická ztráta krve, ledviny, onemocnění jater). K nesprávné syntéze hemoglobinu dochází při thalassemii i při srpkovité anémii. Častěji taková onemocnění vedou k chronické hypoxii, dětské únavě, zpomalení jejího vývoje, v závažných případech dochází k anemické kómě.
 2. Odchylky v bílé krvi se počítají. Zvýšení celkového počtu leukocytů s převahou zralých neutrofilů obvykle znamená bakteriální infekci, převahu lymfocytů a monocytů - obvykle označuje virové onemocnění.

Růst eozinofilů může znamenat alergickou reakci

Růst ve vzorci eosinofilů je považován za indikátor alergického procesu.

Nejnepříznivější situací je výskyt leukocytového vzorce zejména mladých leukocytů (myelocyty, metamyelocyty, myeloblasty), velmi vysoký počet lymfocytů (až 60-80%). Často, zejména při současné anémii a poklesu krevních destiček, to naznačuje přítomnost lymfoidní nebo myeloidní leukémie (rakovina krve), pro stanovení takové závažné diagnózy jsou však nutné další testy..

 • Abnormality destiček. U některých onemocnění lze zaznamenat pokles počtu krevních destiček (trombocytopenie), který se často projevuje hemoragickým syndromem. Na kůži dítěte se objevují modřiny, vyskytují se opakované krvácení z nosu. Příčinou mohou být autoimunitní onemocnění, aplastické a onkologické procesy kostní dřeně, patologie jater, proto je nutné další vyšetření.
 • Příprava dítěte na obecný krevní test

  Rodiče si musí pamatovat na přípravu svého dítěte na výzkum.

  V naléhavých případech může být krev pro KLA odebrána kdykoli během dne a za jakýchkoli podmínek, ale plánovaná analýza, na kterou bylo dítě správně připraveno, vždy odpovídajícím způsobem odráží stav jeho těla.

  S ohledem na fyziologii a psychologii dětí lze formulovat několik pravidel výcviku.

  1. Před zahájením studie by mělo mít dítě dobrý odpočinek. Je lepší přivést ji k analýze ráno, po klidném dlouhém spánku (8-9 hodin). 2-3 dny před studiem by nemělo být dítě podrobeno těžké fyzické námaze, po škole by měl mít dobrý odpočinek.
  2. Protože objem krve dítěte ve vztahu k celkové hmotnosti jeho těla je vyšší než objem dospělého, je kolísání množství tekutin v těle velmi důležité. Ráno před analýzou by mělo dítě močit, vypít více než 1-2 skleničky tekutiny (nejlépe slabý sladký čaj nebo čistou vodu). V zimě by mělo být dítě oblečeno podle počasí, takže zatímco čeká na analýzu ve zdravotnickém zařízení, nepotí se a neochladí.

  Lehká snídaně povolena

  Rozdělení hodnot UAC indikátorů

  Změny krevních testů mohou naznačovat patologii

  1. Červené krvinky jsou nejaderné červené krvinky obsahující hemoglobin. Snížení jejich počtu znamená anémii a zvýšení znamená hypoxii nebo patologii.
  2. Hemoglobin je protein obsahující železo, který může přenášet kyslík do tkání a využívat z něj oxid uhličitý. Může to být embryonální, fetální (až 20% u novorozence, nakonec klesne na 2%), dospělý (až 80% v době narození, pak je nárůst až 96%), menší (až 2% u dospělého).
  3. Barevný indikátor (CPU). To vám umožní vyhodnotit saturaci každé červené krvinky hemoglobinu, což je zvlášť důležité pro anémii. Existují variace: normo, hyper a hypochromní červené krvinky.
  4. Hematokrit ukazuje poměr počtu červených krvinek k celkovému objemu tekuté části krve (plazmy), klesá s anémií, zvyšuje s erytrocytózou.
  5. Počet retikulocytů, mladých progenitorových buněk erytrocytů, je stanoven při podezření na onemocnění krve. Podle jejich počtu je hodnocena schopnost kostní dřeně regenerovat populaci červených krvinek: normo-, hyper-, hyporegenerace.
  6. Destičky jsou destičky nezbytné pro normální srážení krve a nepřítomnost krvácení. Zvýšení indikátoru - trombocytóza, snížení - trombocytopenie.

  Leukocytóza naznačuje zánět

  Leukocytová formule zahrnuje:

  • neutrofily a jejich varianty s různým stupněm zralosti, to jsou tyto buňky, které indikují přítomnost bakteriálních infekcí, onkohematologie;
  • lymfocyty ve velkém počtu hovoří o virových onemocněních, lymfoproliferaci;
  • eozinofily - markery alergií a helmintických invazí;
  • basofily - indikátory alergií, zánětů, onkologických onemocnění;
  • monocyty - mluví o infekčních, autoimunitních, onkologických procesech.
 • Míra sedimentace erytrocytů je ESR. Jeho rovnost k nule není patologií, ale prudký nárůst indikátoru naznačuje zánět v těle a případnou lokalizaci. Mírné zvýšení ESR lze pozorovat při přepracování, ztrátě tekutin, hladu.
 • Novorozenecký krevní test

  Jaké je nebezpečí hypotyreózy

  Hypotyreóza se nazývá pokles normálního fungování štítné žlázy. Vrozená hypotyreóza je nebezpečná, protože dítě se nemůže plně rozvinout jak během nitroděložního vývoje, tak po narození. Pro správnou maturaci centrálního nervového systému je nutná zejména normální funkce štítné žlázy.

  V případě, že štítná žláza nemůže zajistit dostatečnou saturaci těla hormony, zpomaluje se vývoj různých částí mozku, což negativně ovlivňuje duševní zdraví dítěte. Takový vývoj patologie také vyvolává růst různých nemocí v neurologické části.

  Pokud je na screening přijata pozitivní odpověď, proveďte hlouběji analýzy u novorozenců:

  • Konzultace a pozorování endokrinologa;
  • Identifikace procenta hormonů štítné žlázy;
  • Rentgenové vyšetření žlázy;
  • Ultrazvuk štítné žlázy.

  Je nutné odhalit a začít léčit tuto závažnou patologii v raných stádiích, bude to dítěti poskytováno odpovídající vývoj a pomůže předcházet budoucím zdravotním problémům..

  K podpoře těla se používají léky, které obsahují vhodné dávky hormonů štítné žlázy. Dalším důležitým bodem v plné léčbě dítěte je doporučení normálního kojení. Mateřské mléko umožňuje dítěti vyrovnat chybějící hormony, které jsou v něm obsaženy, v dostatečném množství..

  Analýza genetických chorob novorozence

  V časných stádiích výskytu dítěte je velmi důležité identifikovat genetická závažná onemocnění ve své době. V současné době jsou v Rusku všechny novorozené děti testovány na genetická onemocnění i v nemocnici:

  • fenylketonurie
  • vrozená hypotyreóza
  • adrenogenitální syndrom
  • galaktosémie
  • cystická fibróza

  Fenylketonurie je závažné onemocnění ovlivňující duševní vývoj dítěte. Dítě má neurologické poruchy. Léčba speciální dietou pomáhá vyrovnat se s tímto onemocněním..

  Galaktosémie - neschopnost absorbovat mléčné výrobky v důsledku metabolických poruch při přeměně galaktózy na glukózu. Toto onemocnění postihuje játra, ledviny a nervový systém. Specializovaná léčba a dieta neobsahující mléčné výrobky pomáhají léčit onemocnění.

  Cystická fibróza je vážné poškození dýchacího a trávicího systému dítěte. Existují specializovaná centra a oddělení nemocnic, kde jsou léčeny děti trpící touto chorobou. Užívání drogové léčby může zmírnit stav dítěte a zabránit závažným komplikacím a následkům nemoci.

  Vrozená hypotyreóza a adrenogenitální syndrom jsou stručně popsány ve výše uvedeném článku..

  Státní program zkoumání novorozenců v porodnici pomáhá identifikovat dědičnou patologii v rané fázi.

  Pokud laboratorní analýza vykázala pozitivní výsledek, zkouška se provede znovu. Po opakovaném potvrzení diagnózy jsou matka a dítě odeslány ke konzultaci s genetikem.


  Rodiče jsou zodpovědní za zdraví dítěte

  Zpráva mladým rodičům

  Neodkládejte testy svých dětí na „pozdější“, včasné testování pomůže rychle stanovit přesnou diagnózu a zahájit léčbu včas

  • Nesnažte se „dešifrovat“ indikátory dětských testů sami. Pouze zkušený odborník dokáže správně přečíst výsledky analýz.
  • Před provedením testů se poraďte se svým lékařem, jak se připravit na tento postup a správně odebrat biomateriál
  • Před laboratorním testováním by neměla být užívána antibiotika a další silné léky. Pokud vaše dítě nedokončilo drogový kurz, informujte lékaře.
  • V předvečer testů se nedoporučuje podstoupit ultrazvuk, rentgen a fyzioterapii
  • Pro sběr stolice, moči a dalších biomateriálů je vhodné použít speciální sterilní nádoby
  • Provádění rutinního testování krve, moči, výkalů v prvním roce života dítěte není prázdnou formalitou, ale povinným sledováním zdraví dítěte
  • Nezbytné laboratorní testy vám umožní včas zjistit poruchu zdraví dítěte a přijmout nezbytná opatření.
  • Dítě do jednoho roku ještě není schopno vyjádřit své stížnosti a starosti, takže včasné laboratorní vyšetření krve, moči, výkalů a dalších tělesných tekutin pomůže vašemu dítěti zdravé

  Populární články o analýze krve u novorozenců

  Krevní bilirubin

  Bilirubin v krvi je velmi informativní ukazatel stavu těla, což umožňuje lékařům diagnostikovat mnoho nemocí různé povahy.

  Hladina cholesterolu v krvi

  Pro normální metabolismus je nezbytná různorodá složení krve, která zajišťuje životně důležitou činnost těla.

  Červené krvinky jsou zvýšené

  Krev je speciální tkáň těla, která plní řadu fyziologických funkcí. Jeho tekutý stav poskytuje možnost současné činnosti různých složek, z nichž každá má své vlastní specifické úkoly.

  Jedním z prvních míst ve studiu infekcí komplexu TORCH je infekce cytomegalovirem (CMVI). Cytomegalovirus (CMV) na světě infikuje v prvním roce života až 2% novorozenců a 45–60% dětí. Kromě toho podle WHO identifikace protilátek proti CMV...

  Atypické patogeny a infekce dýchacích cest

  Symposium „Atypické patogeny a infekce dýchacích cest“ pořádané generálním sponzorem II. Mezinárodního lékařského a farmaceutického kongresu „Likki i Zhittya“

  Urologie a nefrologie

  Diagnostika a léčba urologických onemocnění u dětí

  Na konci prvního roku života je předkožka přemístěna nad krk penisu pouze u 50% chlapců, o tři roky - již v 89%. Prevalence fimózy u chlapců ve věku 6–7 let je 8%, u chlapců ve věku 16–18 let - 1%.
  Parafimóza vyžaduje...

  Pokyny k screeningu nemocí

  Screening krevního tlaku. Screening na cholesterol a lipidy. Screening nedostatku železa u dětí. Screening obsahu olova. Obecná analýza krve. Analýza a kultivace moči.

  Malformace páteře a míchy

  Vrozené vady vývoje jsou jednou z hlavních příčin dětské úmrtnosti a postižení. Na Ukrajině se v roce 2001 narodilo téměř 400 tisíc dětí, z toho 48 tisíc mělo deformace. Významné místo v této patologii je obsazeno defekty...

  Využití moderních makrolidů v pediatrické praxi

  Mezinárodní unie pro racionální používání antibiotik (APUA) zaregistrovala 15 skupin antibakteriálních léčiv, které obsahují 109 generických názvů s více než 600 obchodními názvy. Mezi specifické přípravky...

  Kojenecká krevní onemocnění trombocytopenická purpura

  Trombocytopenická purpura nebo Werlhofova choroba je spojena s nedostatkem krevních destiček a zhoršenou funkcí.

  Příčiny onemocnění. Hlavní příčinou onemocnění je zkrácení života specifických krevních buněk - krevních destiček, které je způsobeno jejich ničením.

  Predispozičními faktory pro vývoj patologie mohou být virové infekce, reakce na očkování, zranění, dědičná podmíněnost.

  Příznaky nemoci. Na kůži dítěte se objevují hemoragie, od bodu po významné, až do průměru 10 cm. Objevují se spontánně, jsou umístěny asymetricky na kůži končetin, kmen. Čerstvé vyrážky mají jasně červenou barvu, následně se změní na modrou, zelenou a žlutou.

  Druhým hlavním příznakem je krvácení: nosní, ze sliznice sliznice úst; možné renální krvácení, gastrointestinální, může dojít k krvácení do mozku. Časté krvácení vede k anémii.

  V akutní formě trvání nemoci nepřesahuje 6 měsíců, následuje zotavení.

  Léčba. Během krize se doporučuje odpočinek v posteli, alergie bez stravy. Prednisolon se předepisuje v dávce 2 mg / kg denně po dobu 2–3 týdnů, poté se dávka sníží.

  Kyselina epsilon-aminokapronová, léky, které zlepšují vazebné vlastnosti destiček (dicinon, přípravky hořčíku), bylinné medicíny. Ve vážných případech je indikována transfuze destiček. Při krvácení se zavádí kyselina aminokapronová a adraxol.

  Pozorování v dávce se provádí po dobu 5 let.

  Bílé krvinky u dítěte

  Norma obsahu leukocytů v krvi kojenců závisí na jejich věku. V prvních dnech po narození je tato hodnota v zorném poli 8,5 až 24,5 jednotek. Po prvním měsíci života dítěte je hodnota tohoto krevního indikátoru v zorném poli 6,5 až 13,5 jednotek. U dítěte ve věku šesti měsíců je počet bílých krvinek v krvi na úrovni 5,5 až 12,5 jednotek v zorném poli.

  Norma může kolísat jak ve směru nárůstu, tak v opačném směru. Během prvních dnů života dítěte dochází k fyziologické leukocytóze, což je běžný fyziologický jev. Hladina bílých krvinek v krvi se postupně významně snižuje.

  Pokud má dítě zvýšený obsah bílých krvinek v krvi, může tato skutečnost naznačovat, že se vyvíjí mnoho nemocí. Leukocytóza způsobují nejčastěji následující nemoci a stavy:

  • onemocnění způsobená různými infekcemi. Tyto zahrnují:
  • zánět středního ucha, pneumonie, bronchitida, zánět meningitidy (meningitida), erysipelas (infekční kožní onemocnění);
  • zánětlivé a hnisavé procesy, jako je pohrudnice, pankreatitida, apendicitida, peritonitida, absces;
  • nemoci oběhového systému - leukémie;
  • chronické onemocnění ledvin;
  • infarkt myokardu.

  Snížení hladiny leukocytů v krvi dítěte je zase způsobeno vývojem následujících faktorů:

  • patologické stavy, které významně snižují reprodukci leukocytů v kostní dřeni;
  • nemoci, během nichž je postižena slezina;
  • onemocnění způsobená různými infekcemi - chřipka, spalničky, zarděnky, malárie, hepatitida;
  • lupus erythematodes;
  • anémie.

  Snížení hladiny leukocytů v krvi je pozorováno při léčbě kojenců léky, které jsou antibakteriální a protizánětlivé povahy a léky, které inhibují funkci štítné žlázy.

  Kromě toho lze zvýšit hladinu bílých krvinek u dítěte, pokud matka během těhotenství onemocněla. Může být ovlivněn určitý systém těla, který způsobí vývoj projevů spojených s orgány, které byly citlivé na patogenní účinky..

  První očkování

  Očkování novorozenců v nemocnici se začíná provádět již druhý den po porodu. Pediatr vyšetřuje dítě každý den, měří teplotu a v případě běžného zdraví umožňuje očkování dítěte. Očkování pro novorozence je zdarma, v souladu s normami vakcinačního kalendáře, který vytvořilo Ministerstvo zdravotnictví.

  Vakcína proti tuberkulóze se pro dítě stává první. Doporučuje se dát jej druhý den po narození zdravému dítěti. Pokud je dítě slabé, nemocné, předčasné, je povinné očkování novorozenců tolerováno až do normalizace.

  BCG je umístěn do levé ruky nad loktem subkutánní injekcí. V místě vpichu zůstává malé místo, které se může mírně změnit a signalizuje procesy vývoje imunity v těle.

  Stejně jako u jiných očkování pro novorozence má BCG své vlastní kontraindikace:

  • Vnitřní poškození centrálního nervového systému;
  • Infekční léze;
  • Přítomnost vrozené imunodeficience;
  • Některé krevní patologie.

  BCG jako vakcína pro novorozence nejčastěji nemá žádné důsledky a komplikace. V některých případech je však stále pozorována zvýšená reakce těla dítěte. To znamená, že imunita dítěte je oslabena a dávka vakcíny se pro něj ukázala jako vysoká. Velmi zřídka se v důsledku nesprávného očkování objeví negativní reakce těla.

  Vakcinace proti hepatitidě typu B

  Vakcína proti hepatitidě typu B je také zahrnuta do povinného očkování novorozenců. Hepatitida B je velmi závažné onemocnění a, nejlépe ze všech, preventivní očkování dítěte, aby se zabránilo negativním důsledkům..

  Očkování pro novorozence z hepatitidy B se umístí do stehna, provádí se pátý den života dítěte. Nejčastěji se jedná o den, kdy je dítě propuštěno. Výjimka je však - u vrozené hepatitidy se takové očkování provádí nejpozději 12 hodin po narození. Tento jev nastává, když infikovaná matka předává hepatitidu dítěti, nejčastěji se to stává při průchodu porodním kanálem..

  Očkování novorozence, které se narodilo předčasně, se neprovádí, dokud hmotnost dítěte nedosáhne dvou kilogramů.

  Existují kontraindikace pro očkování:

  • Poruchy centrálního nervového systému;
  • Infekční a hnisavé septické léze těla dítěte;
  • Hemolytické onemocnění krve.

  Odmítnutí očkování

  Někdy rodiče nechtějí očkovat novorozence. Podle zákona mají všechna práva tak učinit, protože očkování se provádí pouze s jejich písemným souhlasem. Před přijetím takového rozhodnutí by měl pediatr hovořit o důsledcích takového rozhodnutí a vysvětlit, proč jsou tyto očkování nutné pro novorozence a před jakými chorobami ho mohou chránit před.

  Pokud rodiče stále chtějí odmítnout očkování, vypíší o tom prohlášení ve dvou kopiích, kde potvrdí, že jsou upozorněni na důsledky, a odpovídají za rozhodnutí o odmítnutí očkování novorozence. Jedna kopie tohoto prohlášení zůstává v nemocnici a druhá je určena rodičům.

  V případě, že maminka nebo táta dítěte stále chtějí očkovat novorozence, mohou se s příslušnou žádostí přihlásit na okresní kliniku.

  V každém případě se rozhodnutí očkovat své dítě rozhodnou pouze rodiče!

  Jaká onemocnění jsou detekována krevním testem na patě?

  V naší zemi se krevní test z paty novorozence používá k určení přítomnosti 5 dědičných, spíše závažných onemocnění. Zdá se, že pokud jsou rodiče zdraví, proč tomu tak je, ale ve skutečnosti si to mohou myslet jen amatéři. Mnoho dědičných nemocí se nepřenáší z generace na generaci, mohou chybět několik článků v porodním řetězci a koneckonců, alespoň jeden nosič vážné nemoci je podle teorie pravděpodobnosti pravděpodobně v každé rodině. Je známo, že krevní test z paty může odhalit přítomnost 5 onemocnění.

  Cystická fibróza

  Toto onemocnění je systémové povahy a vede k narušení normálního fungování endokrinních žláz a zažívacího i dýchacího systému. Výsledkem je cirhóza, dítě je náchylné k časté bronchitidě a pneumonii. Jde o to, že tajemství a hlen, které jsou produkovány tělem pacienta, jsou příliš silné a viskózní.

  Phenylketornuria

  Pacient s tímto onemocněním nemá enzym odpovědný za rozklad aminokyseliny fenylalaninu, o kterém je známo, že se nachází v bílkovinných potravinách. Tato aminokyselina, zbavená schopnosti rozkládat se, se stává toxickou a ovlivňuje mozek dítěte a jeho nervový systém. Může dojít k mentální retardaci, ale tomu se lze vyhnout, pokud léčba začíná při narození. Naštěstí 1 z 10 tisíc je nemocných fenylketonurií.

  Galazektomie

  Taková diagnóza je v současnosti prováděna ještě méně často - u 20 000 zdravých lidí se započítává pouze 1 nemocné dítě. Takové dítě má mutovaný gen, který může rozkládat galaktosu obsaženou v mléce. Akumulovaná galaktóza je toxická pro centrální nervový systém dítěte a zasažena je i játra a zrak dítěte. Problém nelze podceňovat - nedostatek včasné a přiměřené léčby může vést k chronickým onemocněním jater, ztrátě zraku a vývojovému zpoždění..

  Vrozená hypotyreóza

  Pokud je diagnostikována vrozená hypotyreóza, znamená to, že hormony jsou v těle dítěte produkovány nevyvážené. Pokud se situace pomocí léčby nevrátí k normálnímu stavu, dítě se bude vyvíjet špatně: kosti a klouby se budou formovat se zpožděním, později se vybuchnou zuby, budou se také nerozvinuté mozkové a nervové tkáně. Naštěstí je toto onemocnění také poměrně vzácné - postihuje pouze jedno dítě z 5 000 novorozenců.

  Adrenogenitální syndrom

  1 z 5,5 tisíc dětí v Rusku se narodilo s touto vážnou nemocí, která se vyznačuje poruchou kůry nadledvin. V těle pacienta dochází k hormonální poruše, která vede k abnormálnímu vývoji pohlavních orgánů a předčasnému ukončení růstu. Naštěstí vám včasná diagnóza umožňuje zahájit terapii a zabránit rozvoji nemoci.

  Je povinná krevní zkouška na patě?

  Mnoho rodičů se obává různých lékařských manipulací s jejich novorozeným dítětem. V komunitě kolují zvěsti, že takové testy, včetně krevních testů z paty novorozence, jsou prováděny za účelem vytvoření jednotné databáze genetických informací o zemi, což v případě potřeby usnadní nalezení vhodného dárce. Teorie o spiknutí však nejsou v žádném případě nové, existují již od doby faraonů, ale měli byste si být vědomi, že rodiče mají příležitost takový test odmítnout. Krevní test na patě je povinný, pouze pokud,
  pokud se dítě narodí předčasně nebo je ohroženo závažným zdravotním stavem.

  Výše uvedené nemoci mohou vyděsit mladé rodiče a jsou ve skutečnosti děsivé a nebezpečné, ale téměř nikdo z nich není v bezpečí. Pamatujte, že včasná diagnóza pomocí analýzy krve z paty dítěte v jistém smyslu je klíčem ke zdraví vašeho dítěte.

  Změna WBC

  Při studiu krevního testu novorozence jsou důležité informace přenášeny nejen obecným ukazatelem bílých krvinek WAB, ale také změnou hladiny všech typů bílých krvinek. Každý typ bílého tele provádí určité úkoly při budování přirozeného obranného systému. Odchylka od normy konkrétní skupiny leukocytů určuje vyvíjející se nemoc, její povahu.

  Leukoformula u novorozenců (normální)

  Dětský věkWBC 10 ^ 9 U / LLeukocytová formule (kvantitativní indikátor buněk v zorném poli)
  neutrofilyeosinofilůbasofilymonocytylymfocyty
  bodnoutsegmentovaný
  1 dendvacet5-1250-701-40-14-1016-32
  5 dní121-535-551-40-16-1430-50
  10 dníjedenáct1-427-471-50-16-1440-60
  1 měsíc101-517-301-50-15-1245-60
  1 rok91-520-351-40-14-1045-65

  Příčiny vysokého počtu bílých krvinek:

  • Neutrofilní leukocytóza: bakteriální léze, zánětlivé procesy v těle, rakovina, vakcinace, ztráta krve, intoxikace, důsledek použití imunomodulátorů.
  • Eozinofilie: alergie, revmatismus, malárie, mononukleóza, parazitární infekce.
  • Basofilie (vzácně pozorováno): nefrosa, kolitida, anemický stav, alergie, plané neštovice.
  • Lymfocytární leukocytóza: otrava, těžké virové infekce (chřipka, tuberkulóza, černý kašel, syfilis).
  • Monocytóza: parazitární, virové infekce, revmatismus, leukémie, lymfogranulomatóza.
  • Důvody nízkých sazeb:
  • Nízké bazofily: těžké alergické reakce, dlouhý stres, infekční léze, poruchy nadledvin, hypertyreóza, akutní pneumonie, po chemoterapii a hormonální terapii, endokrinní poruchy a poruchy kostní dřeně.
  • Eozinopenie: poruchy psychoemotivního pozadí, apendicitida, sepse, hladovění.
  • Neutropenie: anémie, ke které dochází při nízkých hladinách železa, těžké infekce (zarděnky, hepatitida), novotvary, poruchy sleziny a slinivky břišní.
  • Monocytopenie: leukémie, sepse.
  • Lymfocytopenie: patologie kostní dřeně, anémie, infekční léze, pooperační období.

  Hemolytické onemocnění novorozence a hemoragická diatéza

  Hemolytická nemoc novorozence je vrozenou formou nemoci, která zaujímá zvláštní místo mezi anémií spojenou se zvýšeným rozkladem červených krvinek. Vyskytuje se, když mateřská a fetální krev není kompatibilní s Rh faktorem.

  Příčiny onemocnění. Příčinou patologie je nekompatibilita krve matky a plodu, často faktorem Rh, méně často krevní skupinou.

  Příznaky nemoci. U novorozenců existují tři formy tohoto onemocnění krve: anemická, ikterická a edematózní.

  Anemická forma je snadná. Jeho hlavní příznaky jsou bledost kůže, zvětšená játra a slezina. Celkový stav dítěte netrpí. Hemoglobin klesá na 100 g / l, počet červených krvinek - na 3,0 x 10 12 / l.

  Icteric forma je více obyčejná než jiní. Jeho hlavními příznaky jsou výskyt žloutenky v prvním dni života (v těžkých případech onemocnění se dítě narodí s ikterickým zbarvením kůže), zvýšení jater a sleziny. Hladina hemoglobinu je pod 100 g / l, červené krvinky pod 2,8 x 10 12 / l.

  S vývojem žloutenky se zvyšuje svalový tonus, obličej se stává masky, oční bulvy se začnou škubat, objeví se hlasitý „mozkový“ výkřik.

  Edematózní forma často končí smrtí plodu. Pokud se dítě narodí naživu, dochází k otoku všech tkání, k ostrému zbarvení kůže, ke zvýšení jater a sleziny, dušnosti, kardiovaskulárním selháním. Hemoglobin klesá na 30 g / l, červené krvinky - na 1-1,5x10 12 / l.

  Léčba. Fototerapie je předepisována novorozencům pomocí speciální lampy se specifickou vlnovou délkou. Oči dítěte vyžadují ochranu. Fototerapie se provádí s malými přestávkami po celý den.

  Z léčiv je předepisován fenobarbital v dávce 8 až 10 mg / kg hmotnosti denně. Z dalších látek, které zmírňují stav, se používá aktivní uhlí a jeho analogy, vitaminová terapie a choleretika..

  Hemoragická diatéza je krevní onemocnění u novorozenců doprovázené tendencí k opakovanému krvácení, ke kterému dochází pod vlivem různých vnitřních a vnějších příčin. Mezi ně patří hemoragická vaskulitida, hemofilie, trombocytopenie.

  Rozlišují se vrozené a získané formy diatézy. Dědičné jsou spojeny s abnormalitami koagulace krve, méněcenností malých krevních cév. Získané formy krvácení často doprovázejí imunitní léze cévní stěny.

  Audiologické promítání

  Novorozencům v nemocnici jsou rovněž přiděleny další vyšetření. Jednou z těchto vyšetření, která se provádí u naprosto všech dětí, je audiologické vyšetření. Jedná se o detekci časného poškození sluchu dítěte, což vám umožní zahájit nezbytnou léčbu co nejdříve.

  Podstatou postupu tohoto screeningu u novorozenců v nemocnici je použití speciálního vybavení, které nasměruje zvukové vlny do zvukovodu dítěte a opraví jejich odraz..

  Jedná se o bezbolestnou manipulaci, která však vyžaduje dodržování určitých podmínek:

  • V kanceláři nebo oddělení, kde se provádí vyšetření, by mělo být ticho;
  • Dítě by nemělo plakat ani být vrtošivý, což zkreslí výsledky testu;
  • Dítě musí ležet klidně jednu až dvě minuty, zatímco zařízení analyzuje data.

  Audiologický screening provádí novorozenec v nemocnici ve čtvrtý den svého života. Taková manipulace pomáhá určit přítomnost sluchového postižení, v tomto případě odborníci doporučují hloubkovou diagnostiku..

  Norma leukocytů u dítěte

  Existuje metoda pro stanovení hladiny bílých krvinek v moči u novorozenců a starších dětí sedimentem pro analýzu na konci centrifugace. Hladina leukocytů se počítá pod mikroskopem u dětí, což je v zorném poli. Norma leukocytů u dítěte je 1-8 jednotek.

  Obsah leukocytů u novorozenců, považovaný za normu v moči v zorném poli - ne více než osm. Hodnota normálního obsahu leukocytů v moči chlapců je menší než u dívek - ne více než pět jednotek. Přijímá se norma obsahu leukocytů v zorném poli v množství jednoho nebo dvou u zcela zdravého dítěte..

  Odchylky od normy mohou nastat nahoru i dolů. Zvýšený počet bílých krvinek se nazývá leukocytóza. Během prvních dnů po narození dochází k fyziologické leukocytóze, která je považována za běžný fyziologický jev. Následně dochází k postupnému snižování hladiny počtu leukocytů..

  Zvýšené bílé krvinky u dítěte

  V některých případech mají děti po narození zvýšený obsah bílých krvinek. Zvýšené bílé krvinky u kojenců naznačují zdravotní problémy dítěte.

  Pokud ke zvýšení hladiny leukocytů dojde do dvou dnů po narození dítěte, je to považováno za zcela normální, protože tímto způsobem je tělo dítěte chráněno před účinky různých infekcí a virů..

  Rovněž se zvyšuje hladina leukocytů u dětí, které se narodily před datem splatnosti. Pokud se tento ukazatel v průběhu času nenormalizuje, znamená to, že dítě onemocnělo infekční nemocí. Běžné katarální onemocnění může vyvolat nástup a vývoj leukocytózy..

  Aby nedocházelo ke zvýšení hladiny bílých krvinek u kojenců, je nutné je pečlivě chránit před všemi druhy nachlazení. V případě, že je dítě stále vystaveno nachlazení, je nutné s ním zacházet s veškerou odpovědností.

  Když se tělesná teplota dítěte zvýší na 38,5 stupňů a více, měli byste okamžitě jít do nemocnice. Jakmile se dítě zcela zotaví, musíte provést analýzu obsahu bílých krvinek. Jejich úroveň by měla dosáhnout normální úrovně. Pokud k tomu nedojde a bílé krvinky zůstanou na dostatečně vysoké úrovni obsahu, závěr naznačuje významné zdravotní problémy u dítěte.

  Snížené bílé krvinky u dítěte

  Snížení hladiny bílých krvinek pod jejich normální obsah se nazývá leukopenie. Tento jev se může vyskytnout v akutních případech různých infekcí, zejména bakteriálních infekcí, v zánětlivých procesech doprovázených hnisáním, v důsledku akutního nedostatku kyslíku a v důsledku asi deseti různých důvodů. Snížení hladiny bílých krvinek u dítěte je možné při zavedení virové infekce do jeho těla v důsledku přenosu komplexních infekčních a toxikologických stavů, doprovázených nepříznivým účinkem na kostní dřeň dítěte, s určitými infekcemi bakteriální povahy. Seznam různých důvodů, které způsobují snížení počtu bílých krvinek u dítěte, může pokračovat. Informace týkající se kvantitativního obsahu leukocytů samozřejmě ukazují na závažnost situace, ale aby byla provedena správná diagnóza a předepsána správná léčba, tato informace sama o sobě nestačí. Nemoci způsobující leukopenii se vyskytují na pozadí narušení hematopoetické funkce těla dítěte, zejména jeho hematopoetických orgánů, konkrétně kostní dřeně.

  Kromě toho existují další příčiny leukopenie u kojenců, které zahrnují:

  • vrozené genetické defekty;
  • účinky léků na chemoterapii, které se používají v případě nepříznivých procesů v těle;
  • různé projevy tuberkulózy;
  • projevy selhání ledvin.

  Indikace pro obecný krevní test u dítěte do jednoho roku

  Každý dospělý potvrdí, že jakékoli vyšetření těla začíná klinickou studií složení krve. To platí také pro novorozence a kojence, protože právě KLA je zrcadlovým obrazem zdraví dětí (a dospělých). Analýza je předepsána v následujících případech:

  • Diagnostikovat nebo vyloučit vývoj anémie z nedostatku železa. Tato studie se provádí nezbytně ve 3 měsících, protože v tomto věku se zvyšuje riziko rozvoje patologie.
  • Pokud máte podezření na nějakou nemoc nebo přítomnost zánětlivých ložisek. V tomto případě změny v počtu tvarovaných prvků pomáhají při provádění předběžné diagnózy..
  • Před každou preventivní vakcinací se vyhněte kontraindikacím.
  • Po nemoci kontrolovat proces hojení.

  V některých případech (podezření na nemoc, obtížný porod) se v nemocnici odebírá UAC.

  Pravidla pro přípravu a indikace pro dárcovství krve

  Aby výsledky analýzy maximálně ukázaly skutečný obraz o stavu těla, měla by být odebrána krev ráno, s výjimkou příjmu potravy po dobu 8 hodin. Pokud chcete provést analýzu u kojence, je téměř nemožné to udělat na lačný žaludek. Podle pravidel se u velmi malých dětí provádí krevní test 1,5–2 hodiny po krmení.

  Kromě pozorování stravy nejsou pro analýzu požadována žádná další omezení. Čistou vodu lze pít v jakémkoli množství a kdykoli. Pokud stav dítěte vyžaduje opakovaný odběr krve během dne, provádí se to bez ohledu na jídlo.

  Pokud mluvíme o dětech, které kojí, pak se obvykle lékaři při předepisování testů primárně řídí stavem dítěte. Proto mohou být testy příležitostně předepsány pro preventivní účely, aby se vyloučila pravděpodobnost zánětu a aby se viděl obecný obraz vývoje těla..

  Povinný postup pro provedení krevního testu by měl být stanoven, pokud k tomu existují nějaké předpoklady. Dnes existuje seznam indikací, pro které je nutné darovat krev:

  • trvání jednoduché choroby;
  • výskyt komplikací během léčby;
  • posouzení účinnosti léčby a účinku terapie na nemoc;
  • hodnocení průběhu nemoci u chronicky nemocných dětí.

  Jak odebrat moč pro analýzu u novorozence

  Ranní moč po probuzení dítěte poskytuje nejspolehlivější informace pro laboratorní výzkum. Dítě by se mělo umýt vodou při příjemné teplotě. Nedoporučuje se používat hygienické přípravky s antiseptickým účinkem, aby se zabránilo zkreslení výsledků analýzy
  Dívkám se doporučuje umýt se ve směru od pohlavních orgánů k konečníku, aby nedošlo k zavedení infekce z konečníku do vaginální sliznice

  Stačí, když chlapci lehce zatlačí na hlavu penisu a jemně si ji umyjí šourkem
  Moč pro testování se shromažďuje ve speciálním sterilním dětském pisoáru nebo nádobě, kterou lze zakoupit v lékárně


  Sběr moči pro sběr moči pro analýzu

  Algoritmus sběru moči moči

  1. Důkladně si umyjte ruce mýdlem a tekoucí vodou.
  2. Umyjte dítě teplou vodou a vypusťte genitálie
  3. Připojte dětský pisoár lepivou stranou k suchým pohlavním orgánům dítěte podle pokynů: u dívek umístěte pisoár na genitálie mezi nohy a nasaďte si plenku, pro chlapce - vložte šourek s penisem do nádoby na pisoár a také na plenku
  4. Po odebrání moči by měl být pisoár transportován do laboratoře, pokud to instrukce umožňuje, nebo nalít moč do sterilní nádoby
  5. Umyjte dítě znovu, vypusťte rozkrok a nasaďte dětskou plenku

  Starý způsob, jak rychle vyprázdnit dítě

  Dejte své dítě do zad
  Pod dítě vložte sterilní nádobu na sběr moči
  Lehce poklepejte a potom jemně stiskněte oblast suprapubic

  Druhy analýzy

  Složení takové zdánlivě jednoduché látky je ve skutečnosti velmi mnohostranné. Krev obsahuje nejen červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky, ale také mnoho důležitých buněk a látek, které mohou hodně říci o stavu dítěte.

  Krevní test může být:

  Stručně řečeno, jedná se o tzv. „Trojici“, kdy se v laboratoři vyhodnocuje počet leukocytů, hladina hemoglobinu a ESR (rychlost sedimentace erytrocytů). Tato data jsou dostatečná pro pochopení zdravotního stavu drobků. Dříve lékaři jen odkazovali na „trojici“, předepisující rozšířenou verzi krevního testu pouze ve vážných případech k identifikaci nemocí.

  Rozsáhlý (biochemický) krevní test vám umožní vidět obraz širší. V laboratoři se budou počítat všechny tvarované prvky, nejen „vedoucí tři“. Pro takovou analýzu nejsou vzorky krve odebírány z periferie, ale z kubické žíly nebo hluboko z paty dítěte. Biochemie vám umožňuje vyhodnotit nejen poměr krevních buněk, ale také sledovat hladinu cukru, minerálů a dalších látek.

  Dříve bylo složení vzorku krve stanoveno „ručně“ - laboratorní asistent jej studoval pod mikroskopem a spočítal počet buněk v nátěru. Nyní, s příchodem speciálních zařízení, potřeba takové pečlivé a časově náročné analýzy zmizela. Vzorky se umístí do analyzátoru, který automaticky vypočítá počet různých typů buněk, minerálů, cukru a vytiskne výsledek.

  Použití zařízení umožňuje lékařům získat úplné informace o složení krve dětí a chování jejich buněk, jakož i o hladině různých látek a nečistot v nich. Všechny tyto údaje pomohou lékaři posoudit stav dítěte a diagnostikovat onemocnění nebo patologii v případě abnormality.

  Články O Neplodnosti