Hlavní Zdraví

Krevní koagulace

Krevní koagulace

Koagulační systémy

Často existuje takový patologický stav, jako je špatná koagulace krve u muže, ženy a dítěte. Co je to a co je nebezpečné?

Osoba má tři krevní koagulační systémy. Udržují nezbytnou rovnováhu v těle:

 • hemostáza odpovědná za včasnou a účinnou tvorbu krevních sraženin, prevenci ztrát krve;
 • antikoagulace, která působí proti srážení krve a chrání tělo před nemocemi, jako je mozková mrtvice, žilní trombóza, infarkt myokardu.
 • hemokoagulace zabraňuje krvácení z malých cév - kapilár, je obtížnější řešit žilní krvácení, protože výsledné krevní sraženiny jsou odplaveny. Lokalizuje malé zánětlivé procesy vytvářením drobných krevních sraženin kolem ohniska zánětu a zabraňuje šíření infekce krevním oběhem.

V současné době je proces koagulace lidské krve dobře studován a tato patologie může mít několik jmen, v závislosti na tom, který nedostatek komponent způsobil.

Zvýšit

V medicíně je tato porucha známá jako „placentární nedostatečnost“. Při její diagnostice hrozí těhotné ženě komplikace, jako je placentární rejekce, potrat a pozdní toxikóza. Tyto komplikace se týkají období těhotenství. Po porodu může žena s takovými ukazateli vyvinout tromboflebitidu na dolních končetinách.

V případě srážení krve je žena hospitalizována

V tomto ohledu musí být těhotná žena se zvýšenou koagulací krve naléhavě hospitalizována, aby mohla provést antikoagulační terapii. Při mírném nárůstu ukazatelů by budoucí matka měla přehodnotit své menu a pít více tekutin.

V těhotenství byste měli zavést zdravá jídla v dostatečném množství - pokrmy z masa a ryb (hlavní zdroj bílkovin a tuků), stejně jako čerstvé ovoce a zelenina (zajistit potřebám těla těhotné ženy vitamíny a minerály)

Zvláštní pozornost by měla být věnována použití ořechů, mořských řas, papriky, cibule a česneku. Z tuků by měl být upřednostněn rostlinný nerafinovaný olej (ideálně lněný), dočasně omezující spotřebované množství másla

Je velmi užitečné zavést do každodenní stravy pšeničné klíčky..

Objem tekutiny by měl být zvýšen na dva litry denně. Nemusí to být jen voda. Můžete také pít zelené čaje s mátou nebo meduňkovým balzámem, šípkovou vývar, čerstvé.

Výrobky na ředění krve

Rychlost koagulace gestace

Při prasknutí stěn krevních cév se v místě poškození vytvoří sraženina, která zabraňuje ztrátě krve. Tento jev se nazývá koagulace krve..

Srážení je řízeno hemostatickým systémem. Plní následující úkoly:

 • uchovávání krve v tekutém stavu;
 • zastavení ztráty krve;
 • rozpouštění krevních sraženin, které splnily své funkce.

K výživě plodu dochází prostřednictvím placentárního prokrvení. Porušení hemostázy ovlivňuje úplný vývoj dítěte.

Tabulka ukazuje ukazatele koagulačních standardů, jejich charakteristiky a hodnoty:

Název ukazatelůVlastnostiNorma
APTTVObdobí srážení krve17 - 20 sekund
FibrinogenProtein zapojený do tvorby sraženinyna konci těhotenství 6,5 g / l
DestičkyPočet krevních destiček131 - 402 tisíc / μl
ProtrombinKoagulační faktor78 - 142%
Antikoagulant LupusProtilátky, které působí proti přeměně protrombinu na trombinchybí
TV, trombinový časTrvání tvorby fibrinu18 - 25 sekund
Antitrombin IIIProtein srážení krve70 - 115%
D-dimerProces tvorby trombu a rozpouštění fibrinutrimestrem: až 286, až 457, až 644 ng / ml

Hyperkoagulační léčba

V případě diagnostiky vysoké viskozity krve budete potřebovat užívání léků zvaných antikoagulancia. Povaha onemocnění určuje, zda jsou zapotřebí protizánětlivá léčiva a antispasmodika. Při komplikacích je povoleno chirurgické odstranění krevních sraženin.

Změna v obvyklé stravovací a výživové struktuře do určité míry pomáhá snižovat viskozitu. Během dne se doporučuje pít 1,5 až 2 litry čisté pitné vody. Do seznamu tekutin patří zelený nebo bylinný čaj, šťávy z ovoce a zeleniny (upřednostňují přírodní šťávy).

Pokud jde o výrobky, bude mít pozitivní účinek používání mořských řas a ryb, cibule a česneku. Užitečné pro budoucí matice ořechy a olivový nebo lněný olej. Nezapomeňte, že stav dítěte závisí na zdraví matky.

Normální koagulace krve u dítěte

Srážení krve u dětí se poněkud liší od koagulace u dospělých. To je způsobeno normálními fyziologickými procesy zrání těla. Pro stanovení stavu hemostatického systému a rizika prodlouženého krvácení jsou předepsány testy - koagulogram, INR a další. Umožňují určit ukazatele, jako je doba koagulace, množství fibrinogenu, krevní destičky, k identifikaci porušení krevní koagulace u dětí.

Hlavní kritéria hemostatického systému u dětí, jejich norma a dekódování.

 1. Protrombinový čas vám umožňuje stanovit patologie, jako je hemofilie nebo DIC. Norma pro děti 11-17 sekund.
 2. Trombinový čas - 14-21 sekund. Výsledky se mohou mírně lišit při měření v různých laboratořích..
 3. Koagulační doba je období, během kterého se tvoří krevní sraženina. Normálně 2-5 minut.
 4. Čas krvácení - 2-4 minuty.
 5. Fibrinogen u dětí 1-3 gramů. Umožňuje určit funkční výkon hemostatického systému.
 6. Protrombinový index.
 7. Antitrombin-3 - regulátor koagulace krve.

Nezáleží na tom - muž nebo žena...

Kromě výše uvedených forem choroby existují i ​​další odrůdy:

 • Hemofilie C (nedostatek faktoru XI), který může ovlivnit muže i ženy, protože typ dědičnosti je v tomto případě odlišný: není spojen s pohlavím, gen je v autozomu (nikoli pohlavní chromozom), může být recesivní a dominantní;
 • Hemofilie D je nejvzácnější vrozená koagulopatie způsobená nedostatkem Hagemanova faktoru (FXII). Typ dědičnosti je autozomálně dominantní, proto může nemoc stejně ohrožovat jak muže, tak ženy.

Na rozdíl od typů A a B se hemofilie C nejčastěji vyskytuje bez příznaků. Hematomy a spontánní krvácení s hemofilií C jsou vzácné, ledaže po vážném zranění nebo chirurgickém zákroku (pak je stanovena diagnóza), takže lidé často žijí a nevědí o své nemoci, pokud v životě nemuseli řešit problémy tohoto druhu..

Hemofilie D je také méně nebezpečná než A a B - nedává zjevné příznaky, projevuje se sníženou koagulací krve, kterou lze pozorovat během laboratorních testů (prodloužení doby koagulace krve). Tyto testy se obvykle předepisují před jakoukoli operací.

Ženy však trpí více hemofilií D, protože pro ně může být obtížné porodit dítě - mohou neustále trpět opakovanými spontánními potraty.

Von Willebrandova choroba zvaná pseudohemofilie představuje autozomálně dominantní dědičnou patologii, což naznačuje selhání faktoru se stejným názvem, který se podílí na adhezi krevních destiček - destiček. Tato anomálie je charakterizována výskytem spontánního krvácení z času na čas, který má zvláštní trvání, které je spojeno s porušením krevní srážlivosti ve třech polohách najednou (proteolýza a pokles FVIII, vazodilatace za jakýmkoli měřítkem a zvýšená propustnost jejich stěn)..

Vlastnosti hemostázy

Hemostatický systém reguluje ztrátu krve v těle díky dvěma mechanismům:

 1. Hemostáza cévních destiček;
 2. Koagulační hemostáza.

Když žena zjistí, že se v ní narodil nový život a vyvíjí se, všechno se pro ni změní. Samotné tělo těhotné ženy prochází významnými změnami zaměřenými na zajištění příznivých podmínek pro porod a porod dítěte. Proces těchto změn by měl být pečlivě sledován, aby bylo možné předem identifikovat nejmenší odchylky od normy. Jedním z nejdůležitějších ukazatelů vyžadujících zvýšenou pozornost během těhotenství je hemoglobin..

První z nich zabraňuje koagulaci a druhý je zodpovědný za přímou koagulaci krve. Pracují nezávisle na sobě, ale současně tyto dva mechanismy umožňují kompetentní rovnováhu koagulace krve, to znamená chránit tělo před sníženou nebo zvýšenou koagulací.

Konzistence krve by měla být charakterizována stabilitou. Pro dobrý oběh musí být dostatečně tekutý. Ale aby nedošlo k úniku skrz stěny krevních cév pod vlivem tlaku, měla by být krev dostatečně tlustá.

Název analýzyUkazatel rychlostiJaká krev se používá
Počet krevních destičekU mužů a žen 150–400 g / lKapilára (ohradník)
U dětí 150 - 350 g / l
Koagulační dobaNorma podle Sukhareva: začátek - 30-120 sekund; ukončení - mezi 3 a 5 minutami;Kapilární
Norm White Lee 5-10 minutZ žíly
Trvání krvácení vévodyNeměl by přesáhnout 4 minutyZ prstu
Trombinový čas (TV)12-20 sekundZ žíly
Index protrombinu (PTI)Kapilární krev 93-107%Prstová analýza
Žilní krev 90-105%Analýza žíly
Aktivovaný parciální tromboplastinový čas (APTT)Pro všechny věkové skupiny, bez ohledu na pohlaví 35-50 sekundŽilní
FibrinogenDospělí 2-4 g / l; u dítěte v prvních dnech života 1,25 - 3,0 g / lZ žíly

Doba srážení krve může ovlivnit následující faktory:

 • Stav, ve kterém jsou umístěny cévní stěny. Pokud je struktura stěn tepen vážně narušena, může dojít k posílení srážlivosti..
 • Koncentrace plazmatických faktorů. Většinou jsou syntetizovány játry. Tyto faktory ovlivňující srážlivost jsou se sníženou nebo zvýšenou hladinou, na které přímo závisí koagulace krve.
 • Antikoagulační systém a koncentrace plazmatických faktorů. Čím více těchto faktorů, tím tenčí bude krev..
 • Počet krevních destiček a užitečnost jejich fungování. Právě krevní destičky „monitorují“ integritu cév a vyvolávají proces koagulace krve.

Existují tři fáze srážlivosti a pokud se některá z nich vyskytne nesprávně, může to vést k narušení celé koagulační funkce..

Proces srážení krve

Nebezpečí vysoké koagulace krve

Pokud koagulogram zjistí, že u těhotné ženy je zvýšen indikátor koagulace krve, pak takové porušení v budoucnu způsobí mnoho komplikací. Dítě v lůně dostává nezbytnou výživu a kyslík placentou, kterou proniká mnoho malých cév. Příliš silná krev, která vede k vysoké koagulaci, je náchylná k aktivním krevním sraženinám. Ucpávají placentární cévy, díky kterým dítě nedostává potřebný počet stopových prvků. To vede k zpoždění intrauterinního vývoje a vrozených patologií. Proto vysoká míra koagulace je nebezpečná pro potraty, gestózu a placentární nedostatečnost.

Vysoká koagulace krve je také nebezpečná pro samotnou mámu. Na pozadí tohoto porušení se může vyvinout trombóza, která brání volnému průtoku krve. Při nadměrné srážlivosti se mohou vyvinout nebezpečné podmínky, jako je trombofilie nebo tromboembolismus. Ale i po porodu se koagulace vrátí do normálu zdaleka okamžitě. Další měsíc a půl je maminka ohrožena rozvojem tromboembolických komplikací, což představuje určitou hrozbu pro její život a zdraví. Je pravděpodobné, že se vyvine žilní tromboembolismus, při kterém se krevní sraženina pohybuje přes krevní oběh cévním systémem. Podobná patologie je plná žilní trombózy na nohou a tromboembolie plicní tepny.

Dešifrování

Dekódování krevního testu na srážlivost:

Míra koagulaceHodnota
Počet krevních destičekZobrazuje objem funkčních funkčních destiček, které se aktivují při poškození stěny cévy..
Sukharevova koagulační dobaUkazuje schopnost kapilární krve vytvořit sraženinu, když je umístěna do malé kapiláry ze skla, pokud není ostře nakloněna v opačných směrech.

Existuje období, kdy je pohyb plazmy obtížný a tvorba stabilní sraženiny.

Čas bílé koagulaceNa rozdíl od domácí techniky vyžaduje krev ze žíly.
Trombinový časDetekuje stav poslední fáze srážení krve. Nepřímo ukazuje koncentraci chemických látek, léčiv a přírodních faktorů koagulačních a antikoagulačních systémů.
Duke krvácí časPoměrně primitivní metoda, pomocí které se měří doba zastavení krve z prstu. Toto je čas zastavit ztrátu krve.
Protrombinový indexOdráží schopnost plazmatických koagulačních faktorů rozvinuté krve vytvořit sraženinu, když se k nim přidají faktory srážení tkáně syntetizované destičkami.

Vypočítá se poměrem odpovídajícího indikátoru k pacientovým datům..

APTTVNa rozdíl od protrombinového indexu odhaluje pouze aktivitu plazmatických koagulačních faktorů bez role destiček.
FibrinogenDetekce hromadění specifického krevního proteinu, díky kterému je krevní sraženina nerozpustná

Příčiny špatné koagulace krve se mohou lišit:

 • Může to být například autoimunitní onemocnění
 • Různé infekční a toxické nemoci
 • Metabolické poruchy v patologii endokrinních orgánů (například štítné žlázy)
 • Srdeční selhání, při kterém je narušen průtok krve
 • Dědičné příčiny
 • Vysoký počet destiček

To jsou jen hlavní důvody, proč může u mužů a žen dojít ke špatné koagulaci krve.

Hyperkoagulace během těhotenství - příčiny, příznaky, léčba

Hyperkoagulace během těhotenství - zvýšená viskozita krve. K problému dochází na pozadí fyziologických nebo patologických příčin. Bez neustálého sledování stavu a správné léčby může nemoc nepříznivě ovlivnit vývoj plodu..

Co je to patologie?

Hyperkoagulace - zvýšená srážlivost krve, zvýšení její hustoty, rozvoj narušující rovnováhu plazmatických a buněčných prvků.

 • normální nebo fyziologické;
 • patologické;
 • vrozené - zděděné;
 • získané - vyvíjí se na pozadí některých nemocí.

Během těhotenství se u všech žen vyskytuje problém.

Příznaky

S rychlou koagulací krve u těhotných žen se mohou objevit různé příznaky, onemocnění nemá jasný klinický obraz.

 • časté bolesti hlavy, závratě, mdloby;
 • parestézie, necitlivost končetin, svalová slabost;
 • poruchy spánku;
 • dušnost, palpitace, mravenčení ve hrudní kosti;
 • slabost, letargie, ospalost, zívání;
 • zrakové a sluchové postižení;
 • zvýšení arteriálních parametrů;
 • silná žízeň, sucho v ústech, loupání kůže;
 • dlaně a nohy studené, těžké nohy;
 • vzhled uzlů v žilách.

Nejčastěji však neexistují žádné klinické příznaky zvýšené koagulace.

Co je nebezpečné

S hyperkoagulací se zvyšuje pravděpodobnost rozvoje trombózy, tromboflebitidy a křečových žil u těhotných žen..

Důsledky zvýšené koagulace krve během těhotenství:

Zvýšená koagulace způsobuje srdeční infarkt, mozkovou mrtvici, odchlípení sítnice, migrénu.

Kdy a ke kterému lékaři

Nastávající matka by měla být informována o svém gynekologovi o jakémkoli zhoršení pohody. Pokud se při zkouškách projeví zvýšená koagulace, lékař doporučí hematologa.

Diagnostika

Aby bylo možné včas rozpoznat hyperkoagulaci krve, musí těhotné ženy každý měsíc provádět testy k určení koagulace a dalších důležitých ukazatelů..

 1. Klinický krevní test, hematokrit - analýzy ukazují hladinu jednotných prvků a jejich proporce, hemoglobin.
 2. Koagulogram - umožňuje získat informace o stavu hemostatického systému, krevních cév, úrovni koagulace, trvání krvácení.
 3. Aktivovaný parciální tromboplastinový čas (APTT) - ukazuje počet antikoagulancií, plazmatických faktorů a inhibitorů.

U těžkých forem hyperkoagulace, ultrazvukové dopplerografie, flebografie, MRI jsou předepsány k posouzení stavu krevních cév a žil, celkového stavu těla.

Indikátory hyperkoagulace

APTTV17 sec.
Fibrinogen2-4 g / l, v pozdějších fázích - 6 g / l
Protrombinový index120,00%
Antikoagulant Lupus+
Hematokrit50,00%
Destičky402 tisíc / μl
D-dimerOstré změny, ukazatele se pohybují od 248 do 726 ng / ml
Antitrombin III70,00%

Preventivní metody

Pravidla prevence hyperkoagulace se liší jen od obvyklých doporučení pro všechny těhotné ženy..

Jak zabránit rozvoji problému:

 • chodit více na čerstvý vzduch;
 • jíst správně a vyváženě;
 • pozorovat denní režim, dostatek spánku;
 • větrání místnosti několikrát denně;
 • dodržovat pitný režim, pokud nejsou kontraindikace, vypít nejméně 2 litry čisté vody denně;
 • dělat ranní cvičení, cvičení, brát v úvahu gestační věk;
 • Nebuďte nervózní, pokud možno eliminujte všechny stresové faktory;
 • včasné návštěvě prenatální kliniky, provedení všech nezbytných testů.

Hyperkoagulace během těhotenství, způsobená patologickými příčinami, vyžaduje okamžitou léčbu. Nemoc negativně ovlivňuje vývoj dítěte, vyvolává rozvoj dalších zdravotních problémů.

Pouze lékař může předepsat ředidla krve, samoléčení může vést k těžkému krvácení a dalším závažným komplikacím..

(1 hodnocení, průměr 5 z 5)

Koagulogram během těhotenství - k čemu je tato analýza??

Těhotenství na prenatální klinice nebo na soukromé klinice vždy zahrnuje řadu testů, z nichž některé jsou povinné, jiné jsou další a jsou poskytovány, pokud existují určité indikace.

Povinné testy během těhotenství zahrnují koagulogram - speciální studie ke stanovení úrovně koagulace krve.

Tajemné slovo „koagulogram“ skrývá nesmírně důležitou analýzu, jejíž výsledky pomáhají identifikovat možné těhotenské komplikace a předcházet jim.

Jak závisí proces těhotenství na úrovni koagulace krve?

Koagulace krve nebo z lékařského hlediska homeostáza je schopnost těla udržovat konstantní složení a množství krve. V širším smyslu, mobilní rovnováha systémů v těle.

Při normální homeostáze a při absenci jakýchkoli jiných problémů a patologií u ženy pokračuje těhotenství bezpečně.

S poruchami srážlivosti však existuje reálná hrozba pro vývoj těhotenství.

Je-li snížena koagulace krve, existuje smutná možnost placentárního narušení, krvácení a potratu. Zvýšená koagulabilita rovněž není dobrá: v cévách pronikajících do placenty se mohou objevit krevní sraženiny, což vede k nedostatečnému přívodu kyslíku plodu a následně k hypoxii.

Zde je diskutováno použití kyseliny listové. Naučte se správně pít.

Přečtěte si o problémech s umístěním s nízkou placentou.

Jaká je analýza?

Plánovaný koagulogram se provádí během těhotenství každé tři měsíce - 1krát za trimestr. Pokud je nesrovnalost normální, postup je častější. A také větší počet koagulogramů je předepsán těhotným ženám, které trpí onemocněním jater a krevních cév, křečovými žilami nebo mají Rhesusův konflikt s otcem dítěte.

Koagulogram během těhotenství - transkripční analýza

Je třeba si uvědomit, že přesné a rozumné dekódování koagulogramu pro každou těhotnou ženu může interpretovat pouze lékař. Ovšem mnoho žen, které očekávají dítě a mají obavy o jejich vývoj, se samozřejmě zajímají o to, co znamenají nepochopitelná slova a čísla ve formě analýzy.

Hlavní ukazatele koagulogramu jsou tyto:

 • Protrombinový čas je období koagulace krve.
 • Trombosed index je hodnota detekovaná poměrovou metodou v procentech koagulační periody plazmy pacienta s kontrolní plazmou.
 • Fibrinogen je protein, který játra vytvářejí. To je jedna z hlavních složek krve, která se podílí na trombóze..
 • APTT (aktivovaný parciální tromboplastinový čas) je období, během kterého se tvoří jedna krevní sraženina. Zvýšená APTT ukazuje na riziko krvácení, snížená hodnota ukazuje na tendenci k trombům.
 • Lupus antikoagulant - protilátky produkované imunitním systémem.
 • Tyto protilátky narušují funkci fosfolipidů a ničí je..

Přítomnost lupusového antikoagulantu v krvi může vyvolat trombózu žil i potrat. Pokud je vše v pořádku se zdravím, neměly by být tyto protilátky v analýze..

 • Destičky jsou krevní buňky vytvořené kostní dření a aktivně se podílející na procesu koagulace krve. Během těhotenství je povoleno mírné snížení..
 • D-dimer - část proteinu, zbytky po rozpadu fibrinu. Během těhotenství se rychlost může zvýšit.
 • Antitrombin 3 je protein se zvláštní specifičností, je nezbytný pro koagulaci krve. Jeho okamžitou funkcí je zabránit tvorbě krevních sraženin. Snížení bílkovin v krvi znamená riziko krevních sraženin, což je zvýšený ukazatel možného krvácení.
 • Koagulogram během těhotenství - jaká je norma?

  Samozřejmě, jakmile se záhadná slova vyjasní a dokonce se objeví představa o některých prvcích a vlastnostech oběhového systému, je zajímavé a důležité znát normu těchto ukazatelů. Během těhotenství se mohou mírně lišit.

  Trombotický čas: 18-25 sekund

  Další koagulační faktory

  Měli byste vědět, že s hustou krví se nedoporučuje používat některé léky, které zvyšují jeho viskozitu. Tyto zahrnují:

  • Diuretika.
  • Perorální antikoncepční prostředky.
  • Viagra.
  • Hormonální léčiva.

  Pokud užíváte některý z těchto léků a máte těžkou krev, měli byste se poradit s místním lékařem o možnosti dalšího užívání léku.

  Stav krve je také negativně ovlivněn kouřením a nadměrným pitím. Pijáci a kuřáci se musí co nejdříve zbavit špatných návyků.

  Někdy můžete svou krev upravit na normální úroveň pomocí speciální stravy a dostatečného příjmu tekutin. Ale častěji je zvýšená koagulabilita výsledkem nějakého patologického procesu probíhajícího v těle. V takových případech je možné normalizovat krevní obraz až po odstranění základního onemocnění, které vedlo k jeho zesílení.

  Interpretace výsledků a jejich klinický význam

  Počítání destiček je nejjednodušší manipulace. Norma pro novorozence je 100-400x109 / l, ale postupem času se limity normy zužují a snižují. Až do roku -150-350x109 / l je po roce norma stejná jako u dospělých - 180-360x109 / l.

  S poklesem pod normu si lékaři všimnou vysokého rizika krvácení a při výrazném poklesu je extrémně obtížné zastavit krvácení bez intravenózní infuze destičkové hmoty.

  Doba srážení krve je také považována za poměrně informativní metodu. Normálně trvá krvácení 2 až 4 minuty a doba tvorby sraženiny je 2 až 5 minut. Pokud získané výsledky nezapadají do rámce uvedeného v laboratořích, musí lékař stanovit další vyšetření, aby určil příčiny tohoto stavu..

  Protrombinový čas a protrombinový index poskytují lékaři informace o počátečních stádiích hemostázy. Provedení těchto testů pomáhá detekovat DIC nebo hemofilii. Normální hodnoty pro všechny věkové skupiny se pohybují v průměru mezi 11 a 15 sekundami.

  Protrombinový index se počítá z poměru normálních hodnot a výsledku získaného během vyšetření pacienta. Normální hodnota je 70 - 100%, zatímco indikátor je stejný pro všechny věkové skupiny.

  Trombinový čas představuje poslední fázi tvorby sraženiny. Akceptované hodnoty jsou 25-30 sekund. Indikátor charakterizuje rychlost reakce během tvorby trombinu z fibrinogenu..

  Hladina fibrinogenu odráží funkční životaschopnost prvního koagulačního faktoru. Tento protein je tvořen tkáněmi jater a snižuje přítomnost patologií orgánu, onemocnění krve a rakovinných procesů. Zvýšení indikátoru je možné na pozadí chronického stresu nebo těžkých zánětlivých reakcí. Normálně do roku - 1-3 g / l, po roce 2-4 g / l.

  Jedním z nejvýznamnějších ukazatelů koagulogramu je APTT. Výsledek analýzy vypráví o době, během níž dochází k tvorbě sraženiny fibrinu. Normální hodnoty jsou stanoveny laboratořemi, které provádějí analýzu..

  Antitrombin-3 je antikoagulant, který ovlivňuje různé koagulační faktory. Norma ukazatele se liší v závislosti na věku, do jednoho roku nepřesahuje 80% a u starších dětí se pohybuje v rozmezí od 70 do 100%. Zvýšení indikátoru je zjištěno při zánětlivém procesu, nedostatku vitamínu K, užívání hormonálních léčiv.

  Závěr

  Těhotné ženy by měly být o sebe opatrnější, protože jsou mnohem citlivější na různé nemoci. Než jakákoli jiná osoba. Pokud se vyskytne první podezření na zvýšenou viskozitu krve nebo jakoukoli jinou patologii, neměli byste se sami léčit, protože jak ukazuje praxe, nevede to k ničemu dobrému. Okamžitě vyhledejte pomoc odborníka, který provede vyšetření a předepíše odpovídající léčbu. V takovém případě vám nic neohrozí a budete moci normálně vydržet a porodit zdravé dítě. Zůstaňte vždy zdraví a nechte všechno a vždy budete v pohodě s vámi a vaší rodinou.

  Koagulogram

  Obecná informace

  Každý kvalifikovaný lékař ví, že je nejlepší zahájit léčbu jakéhokoli pacienta s anamnézou, což není nic jiného než shromažďování informací o stavu lidského zdraví.

  Jakékoli lékařské vyšetření začíná zpravidla výslechem pacienta o nemocech nebo chirurgických zákrokech, které dříve utrpěl, o alergických reakcích nebo dědičné predispozici k jednomu nebo druhému onemocnění atd..

  Poté lékař předepíše řadu laboratorních testů nebo jednoduše testy, které pomohou doplnit anamnézu informacemi o vývoji onemocnění, jakož i informace nezbytné pro výběr léčebné metody nebo další diagnózu..

  Koagulologické studie (zkrácený koagulogram) zaujímají důležité místo mezi laboratorními krevními testy, které je třeba provádět při přípravě na chirurgický zákrok, například s plánovaným řezem císařským řezem nebo během těhotenství..

  Coagulogram - co to je?

  Mnoho pacientů se začíná marně obávat, když od ošetřujícího lékaře uslyší na první pohled neobvyklá slova jako koagulogram nebo jinak hemostasiogram. Jaký druh analýzy je tento koagulogram a proč se předává?

  Zaprvé je třeba poznamenat, že v moderní medicíně jde o poměrně běžnou metodu, která studuje fungování hemostázového systému lidského těla, který je zodpovědný za důležité důležité funkce, jako je: zastavení krvácení při poškození krevních sraženin nebo krevních cév, jakož i udržení normálního tekutého stavu krve.

  Odpověď na otázku, co je hemostasiogram - studie, která určuje, jak dobře funguje hemostázový systém těla. Krevní test na koagulogram pomáhá studovat tak důležitou krevní funkci, jako je schopnost koagulace, tj. tvorba krevní sraženiny.

  Po obdržení výsledků koagulologie může ošetřující lékař předem předpovědět výsledek operace nebo porodu. Informace o srážení krve jsou životně důležité v nouzových situacích, například v případě zranění osoby, kdy se počet vteřin sníží a je třeba co nejdříve zastavit krvácení..

  Proto se sotva stojí za to se starat o to, kolik stojí tato studie. Koneckonců, cena hemostasiogramu nelze srovnávat s vírou, že pacient bude naživu a dobře.

  Indikací pro jmenování takové analýzy jako hemostasiogramu jsou přítomnost následujících onemocnění u pacienta:

  • střevní trombóza;
  • mrtvice;
  • tromboembolismus;
  • vaskulární trombóza a křečové žíly dolních končetin;
  • chronická cirhóza;
  • preeklampsie;
  • zánětlivé procesy v akutním stadiu;
  • hemoragické patologie, například trombocytopenie, hemofilie nebo von Willebrandova choroba.

  Kromě toho musí být taková analýza předepsána, aby se stanovila rychlost koagulace krve během přípravy na plánované operace, například císařský řez, jakož i během těhotenství, aby se vyhodnotil stav hemostázy a před nezávislým porodem. Ve výměnné kartě každé ženy v porodu je jednoduše vyžadován krevní test, jako je koagulogram.

  Systém lidské hemostázy

  Po určení, že se jedná o hemostázový test, je vhodné podrobněji prozkoumat takový koncept, jako je koagulace krve. Možná se vyplatí začít s definicí. Proto je hemostázový systém lidského těla nejdůležitějším biologickým systémem, jehož hlavní funkce lze považovat za zachování hlavních parametrů krve a zastavení krvácení..

  Lidské tělo není zbytečně nazýváno celým vesmírem a je srovnáváno se složitým mechanismem. A hemostatický systém může sloužit jako nápadný příklad toho, jak skvěle navržení lidé jsou. Krev je jedinečná biologická tekutina, která může doslova působit zázraky v našem těle..

  To nejen cirkuluje přes cévy, ale také nepostřehnutelně pro osobu, která během svého života obnovuje žíly a tepny díky své schopnosti vytvářet krevní sraženiny nebo husté sraženiny, tj. válec.

  Lidský hemostázový systém má tři hlavní složky:

  • Vaskulární buňky endotelu (vnitřní vrstva sestávající z plochých buněk lemujících lymfatické a krevní cévy, jakož i dutiny srdce), které, když dojde k prasknutí cévních stěn nebo jiným zraněním, jsou schopny sekretovat takové biologicky aktivní složky jako prostacyklin, trombomodulin a oxid dusnatý. Spouštějí tvorbu krevních sraženin.
  • Destičky nebo krevní destičky se schopností „slepit se“ spolu za účelem vytvoření primární hemostatické zátky v budoucnosti.
  • Plazmové faktory (celkem 15 plazmatických faktorů, většina jsou enzymy), které vytvářejí fibrinovou sraženinu v důsledku chemických reakcí, které by měly konečně zastavit krvácení.

  V souhrnu všeho výše uvedeného můžeme jednoznačně odpovědět na otázku, co ukazuje krevní test na hemostázi během těhotenství, při přípravě na plánovanou operaci nebo během diagnózy. Tato analýza dává představu o tom, jak dobře nebo špatně pacientova krev koaguluje. Jinými slovy, jak rychle doktoři mohou zastavit krvácení, když k němu dojde.

  Dekódování krevního koagulogramu

  Krevní test na koagulogram zahrnuje mnoho různých ukazatelů, které musíte správně přečíst, tzn. porozumět a analyzovat, jinými slovy dešifrovat. Bohužel ne každý lékař má schopnosti dešifrovat hemostasiogramové indikátory. A pouze vysoce kvalifikovaný odborník dokáže správně interpretovat určité parametry této analýzy..

  Po provedení laboratorních testů krve pacienta a získání výsledků porovnává ošetřující lékař dekódování koagulogramu s normou stanovenou pro dospělé pacienty i děti. Je důležité si uvědomit, že míra koagulace pro dítě, muže nebo těhotnou ženu je velmi odlišná. Je to především kvůli zvláštnostem fungování organismu heterogenních lidí v různých věkových kategoriích..

  Koagulogramové indikátory

  Zvažte parametry testu krevní koagulace, jmenovitě normální hodnoty hemostasiogramu. Pak se budeme zabývat každou z nich podrobněji a také mluvíme o rozšířeném nebo rozšířeném koagulogramu.

  Je třeba poznamenat, že tabulka níže ukazuje několik možností pro normální ukazatele hemostasiogramových parametrů, jako je doba krvácení a doba srážení krve. Důvodem je odlišná interpretace normy pro tyto parametry odborníky zapojenými do jejich studia.

  • od 8 do 12 minut;
  • od 5 do 10 minut.
  • ne více než 4 minuty;
  • od 2 do 4 minut;
  • ne více než 8 minut.
  Název ukazatele (zkrácený název)Standardní hodnota indikátoru
  Doba srážení krve:

  • norma pro mše a Margot;
  • Lee White standard.
  Čas krvácení:

  • Shitikova norma;
  • Dukeova norma;
  • Ivy standard.
  Mezinárodní normalizovaný postoj (INR nebo INR)0,82 - 1,18
  Trombinový čas (TV)14-21 sekund
  Index protrombinu (PTI)73-122%
  Aktivovaný čas rekalcifikace (ATS)81-127 sekund
  D-dimer250,10 - 500,55 ng / ml *
  Quinckův protrombinový čas (PV)11-15 sekund
  Antitrombin III (AT III)75,8-125,6%
  Aktivovaný parciální tromboplastinový čas (APTT)22,5-35,5 sekund
  Fibrinogen2,7 až 4,013 gramů
  Rozpustné fibrin-monomerní komplexy (RFMC)0,355-0,479 IU *

  * Mezinárodní jednotka (IU) nebo akční jednotka (IU), tj. míra dávky látky na základě její biologické aktivity.

  * Nanogram na mililitr. Zdroj: Wikipedia

  Čas koagulace krve

  Tento laboratorní krevní test pacienta dává lékaři představu o čase, kdy tělo potřebuje vytvořit krevní sraženinu. V analýze není pro tento parametr zkratka. Během studie se biologický materiál (krev) odebraný pacientem ze žíly umístí do sterilní a suché zkumavky a poté se zaznamená čas a čekají, až se vytvoří viditelná krevní sraženina..

  Když je doba srážení krve normální, lékař může dojít k závěru, že systém hemostázy funguje správně, a také vyloučit některé patologické stavy, například hemofilii nebo DIC, ve kterých se krevní sraženina vůbec netvoří. V případě odchylky od normální doby srážení krve (zvýšení nebo snížení ukazatelů) je nutné příčiny podrobněji pochopit..

  Například lze pozorovat prodloužení doby krvácení u hemofilie, systémového lupus erythematosus nebo u revmatoidní artritidy, jakož i u peritonitidy, u chronických jaterních patologií, u pneumonie a u přítomnosti maligního nádoru. Zkrácená doba krvácení může signalizovat rozvoj anafylaktického nebo hemoragického šoku, jakož i myxedému..

  Kromě toho se všechny ukazatele koagulogramu, včetně tohoto, mohou během těhotenství odchýlit od normy. Ženy se zpravidla nejprve dozvědí o názvu krevního koagulačního testu v průběhu těhotenství, kdy jsou povinny předepsat mnoho laboratorních testů ke sledování a rychlému ovlivnění zdravotního stavu matky a nenarozeného dítěte.

  Změny, které se rychle vyskytují v těle těhotné ženy, neprojdou beze stopy vlastností a charakteristik krve. Je pozoruhodné, že dochází k postupnému snižování doby koagulace od prvního trimestru a ve třetím trimestru se tento indikátor může velmi lišit od normy. Nebojte se, protože to je jen jeden z ochranných mechanismů, které pomáhají připravit ženské tělo na porod a snižují možné ztráty krve..

  Čas krvácení

  V souladu s pravidly by neměla být doba krvácení kratší nebo delší než několik minut od okamžiku propíchnutí, tzv. Primární hemostázy. K dokončení procesu, tj. tvorba krevních sraženin by měla trvat v průměru maximálně 10 minut. Doba srážení krve je velmi důležitým ukazatelem, který hraje velkou roli při přípravě pacienta na chirurgický zákrok, například při provádění císařského řezu.

  Míra srážení krve u žen se neliší od standardů stanovených pro dospělé. Míra koagulace u dětí závisí na věku dítěte. Průměrná doba krvácení by neměla přesáhnout 2-4 minuty a krevní sraženina by se měla vytvořit během 2-5 minut.

  Čas krvácení může být prodloužen:

  • hemofilie;
  • trombocytopenie, tj. s nedostatkem krevních destiček;
  • hemoragická horečka, například s Ebolou nebo Krymem v Kongu;
  • poškození jater alkoholem (intoxikace);
  • trombocytopatie;
  • předávkování drogami.

  Jak udělat krevní koagulační test?

  Aby mohl lékař po provedení laboratorních testů získat nezkreslené informace, měl by se správně přistoupit k provedení jakýchkoli testů, včetně srážení krve. Biologický materiál se předává ráno, vždy na lačný žaludek. Je třeba si uvědomit, že od posledního jídla by mělo uplynout nejméně 8, nejlépe 12 hodin.

  Kromě toho je vhodné se zdržet užívání alkoholických nápojů a léků v předvečer studie, protože to může ovlivnit výsledek analýzy. Pokud je pacient nucen užívat nějaké léky, nesmí o tom zapomenout informovat lékaře..

  Protrombinový čas

  Co je protrombinový čas? To je jeden z hlavních laboratorních ukazatelů koagulogramu, který lékaři používají k hodnocení hemostatického systému lidského těla jako celku, a také ke stanovení účinnosti léků, které zabraňují srážení krve.

  PV odráží 1. a 2. fázi koagulace plazmy. Jinými slovy, doba tvorby trombinové sraženiny v krvi s přídavkem tromboplastinů a vápníku. Pro tento parametr je někdy akceptováno zkrácené označení PV. Takové parametry krevního koagulačního testu, jako je mezinárodní normalizovaný poměr (INR) a protrombinový index (IPT), jsou odvozeny od protrombinového času, jehož norma se mění v závislosti na věku a pohlaví pacienta..

  Například rychlost trombinu u žen a mužů je 11–15 sekund. Pro děti jsou stanoveny standardy v závislosti na jejich věku. Například pro novorozence - 13–17 sekund nebo 14–19 sekund pro předčasně narozené děti. U staršího dítěte (od 10 let) je norma 12-16 sekund a pro nejmladší 13-16 sekund.

  Trombinový čas nad normální - co to znamená? Odchylka od normativních ukazatelů stanovených pro tento parametr koagulogramu může znamenat následující:

  • nedostatek vitaminu K v těle;
  • nízká koncentrace nebo nedostatek koagulačních faktorů 1,2,5,7 a 10;
  • narušení normální funkce jater, selhání jater nebo jiná onemocnění tohoto orgánu;
  • přítomnost DIC.

  Protrombinový čas se zvýšil, co to znamená? Zpravidla je přebytek PV spojen s tím, že pacient užívá léky patřící do skupiny antikoagulancií, tj. antikoagulační léky, jako je heparin, Coumadinilin nebo Warfarin.

  Mezinárodní normalizovaný postoj

  Koeficient protrombinu (zkráceně PTI) nebo INR v krevním testu, co to je? Měli byste začít s malým pozadím. Parametr jako INR v hemostasiogramu se objevil v roce 1983, když se Světová zdravotnická organizace (dále jen WHO) rozhodla zefektivnit práci výzkumných laboratoří a přenést všechny ukazatele analýzy krevní srážlivosti do jediného modelu, kterému lékaři po celém světě rozumí..

  Dříve mohla každá laboratoř používat různá tromboplastinová činidla, což by mohlo zkreslit konečné výsledky výzkumu. Tento koagulogramový parametr je zkrácen na INR nebo INR. V domácím lékařství lze stále najít místo INR indikátor, jako je protrombinový index, který ukazuje, jak dobře pacientova krev koaguluje.

  Vzhledem k různým metodám pro stanovení tohoto parametru se však považuje za nestabilní, a proto je obvyklé používat INR v zahraničí. Při krevním testu na PTI a INR je norma stanovena na:

  • IPT - 70-100, a pro pacienty užívající Warfarin - 24,0-42,6;
  • INR - 0,82-1,18.

  Co je tedy INR v krevním testu? Toto je indikátor, který není ničím jiným než poměrem PV analýzy pacienta a PV kontrolního vzorku. Norma INR v analýze lidské krve podle mezinárodních standardů se může pohybovat od 0,82 do 1,18.

  Pokud se pacient odchýlí od výše uvedených hodnot, mohou být diagnostikována následující onemocnění:

  • se zvýšenými indikátory PV a INR: chronická hepatitida, nedostatek vitamínu K, jaterní cirhóza, amyloidóza, DIC, nízká hladina fibrinogenu, nefrotický syndrom, střevní dysbióza, deficit koagulačního faktoru (2,5, 7 a 10);
  • se sníženými hodnotami PV a INR: vaskulární tromboembolie, zvýšená aktivita faktoru 7, trombóza nebo aktivace fibrinolýzy.

  Zvýšení INR a PV může navíc indikovat přítomnost antikoagulačních léčiv v krvi pacienta. Proto se norma INR při užívání Warfarinu liší od zavedených standardů. U pacientů užívajících tento lék a léky podobné tomu v akci se používá následující rozmezí normálních hodnot INR - 2,0–3,0.

  Norma INR v krvi u žen se obvykle neliší od obecných hodnot. Během těhotenství se však ženské tělo natolik mění, že se norma INR během těhotenství nemusí shodovat s výše uvedenými čísly.

  Aktivovaný parciální trombinový čas

  Krevní test APTT - co je to? To je další ukazatel analýzy, který poskytuje informace o výkonu plazmatických faktorů určených k rychlému zastavení krvácení. Tento parametr je zkrácen na APTTV..

  Krevní test APTT - co je to? Často existuje takový název parametru, jako je aktivovaný parciální tromboplastinový čas. APTT a APTT poskytují informace o rychlosti tvorby fibrinové sraženiny a nejlépe charakterizují vnitřní proces hemostázy. Předpokládá se, že indikátor APTT je nejpřesnější, ale zároveň nejcitlivější, jako se může lišit v závislosti na reagentech používaných v laboratorních testech.

  Obecná norma APTT v lidské krvi je stanovena na 22,5-35,5 sekund. Norma APTT u žen také odpovídá výše uvedeným hodnotám. Avšak, stejně jako v případě jiných parametrů koagulogramu, norma APTT během těhotenství není vždy v souladu s obecnými pravidly. Zvažte důvody odchylky tohoto ukazatele od normy.

  Obecně platí, že pokud je APTT zvýšen, znamená to, že hemostatický systém je nestabilní nebo pacient užívá heparin a jeho analogy, například Fraxiparin, Kleksan a Zibor.

  Pokud jsou výše uvedené důvody vyloučeny a APTT je vyšší než je obvyklé, znamená to, že pacient může trpět chorobami, jako jsou:

  • fibrinolýza;
  • nabytá nebo možná vrozená nedostatečnost faktorů koagulace krve (8, 9, 11, 10, 12, 2 a 5);
  • DIC-syndrom (2 nebo 3 stádia);
  • autoimunitní patologie (často červený systémový lupus erythematodes);
  • nemoc jater.

  Co znamená, když je APTT snížen? Pokud je hodnota indikátoru pod normální hodnotou, znamená to, že je snížena schopnost koagulace krve. Hlavní příčiny tohoto stavu mohou být:

  • DIC 1 stupeň;
  • zvýšená koagulabilita;
  • chyba při výrobě laboratorních testů, například nesprávný odběr krve.

  Rozpustné monomerní komplexy fibrinu

  Zkratka v koagulogramu je označena jako RFMK. Co je to analýza RFMC? Je vhodné začít s definicí komplexů fibrin-monomer - jedná se o produkty rozkladu krevní sraženiny během fibrinolýzy. Podle vědců je tento indikátor poměrně obtížné spolehlivě určit, protože rozpustné komplexy fibrin-monomer jsou velmi rychle eliminovány z krve.

  Takový parametr jako RFMC hraje velkou roli v diagnostice DIC syndromu (celé jméno je diseminovaný intravaskulární koagulační syndrom). Norma RFMC v lidské krvi je 0,355-0,479 IU. Během těhotenství se však normy RFMC mohou výrazně lišit od výše uvedené úrovně. Protože se ženské tělo aktivně připravuje na nadcházející porod, mění se s ním základní parametry krve, včetně její schopnosti koagulace..

  Jedná se o druh obranného mechanismu, který pomáhá minimalizovat riziko krvácení. Odchylky hladiny RFMC během těhotenství na 5,1 ml jsou považovány za normální. na 100 ml. krev. Pokud dojde ke zvýšení RFMC, co tyto výsledky analýzy znamenají??

  Když je koagulogram pacienta s RFMC zvýšen, mohou být tyto důvody:

  • šokovat;
  • hluboká žilní tromboembolie končetin nebo plicní tepny;
  • sepse;
  • preeklampsie nebo preeklampsie během těhotenství;
  • patologie pojivové tkáně;
  • chronické nebo akutní selhání ledvin.

  Zvýšení tohoto ukazatele je často zjištěno u pacientů, kteří nedávno podstoupili chirurgické zákroky. Proto se v pooperačním období může analýza na RFMC lišit od normy.

  Aktivovaný čas rekalcifikace

  Zkratka v analýze je ABP a označuje čas potřebný pro tvorbu fibrinu v krevní plazmě nasycené destičkami a vápníkem. Tento parametr se také používá k vyhodnocení systému srážení krve jako celku. ABP odráží interakci buněčných a plazmatických jednotek hemostázy.

  Je pozoruhodné, že hodnota tohoto parametru se může lišit v závislosti na činidlech použitých v laboratorních studiích. Zpravidla kratší doba rekalcifikace indikuje tendenci pacienta tvořit krevní sraženiny, a protáhlá indikuje hemofilii, jakož i snížení počtu krevních destiček a změnu jejich základních charakteristik.

  Protrombinový index. Norma pro ženy

  Zkrácený název tohoto parametru v analýze je IPT. Krevní test PTI - co je to? Protrombinový index je poměr stanovené ideální hodnoty protrombinového času k indikátoru protrombinového času násobený 100% v pacientově analýze.

  Je pozoruhodné, že tento indikátor se v současnosti téměř nepoužívá, protože WHO doporučuje použít takový parametr, který je odolnější vůči laboratorním testům, jako je INR. Míra IPT v krvi u zdravého člověka je stanovena na 73–122%.

  Obecně by se poměr PTI u žen neměl lišit od výše uvedených hodnot s výjimkou období těhotenství, kdy se zvyšuje koagulace krve. Pokud se tedy žena odchýlí od normy, měla by se žena v koagulogramu poradit s lékařem. Tento parametr se zpravidla zvyšuje, pokud v lidském těle chybí vitamín K a je zde také nedostatek faktorů koagulace krve..

  Kromě toho je zvýšení IPT způsobeno léčbou antikoagulanty, jako je Sincumar, Warfarin nebo Neodicumarin, a také při užívání Heparinu a jeho analogů. IPT klesá s poškozením jater, například s cirhózou a hepatitidou, s vaskulární trombózou a během těhotenství.

  Míra protrombinu u žen v krvi

  V hemostatickém systému hraje 15 koagulačních faktorů zásadní roli, tj. látky, které charakterizují správnost jeho práce. Jedním z nejdůležitějších faktorů je protrombin nebo faktor II, také známý jako trombogen. Jedná se o protein, který je prekurzorem trombinu, který je zase zodpovědný za koagulační funkci krve - stimuluje tvorbu krevní sraženiny (krevní sraženina).

  Hladina protrombinu v krvi se stanoví pomocí následujících testů:

  • PV by Quick - norma pro ženy je 78-142%;
  • INR nebo INR - norma pro ženy je 0,85-1,15.

  Pokud je hladina faktoru II vyšší, než je obvyklé, pak je krevní oběh obtížný díky skutečnosti, že krev se stává viskózní, v důsledku toho se cévy cév zanášejí. V tomto stavu je tělo pacienta více než kdy jindy ohroženo mozkovou mrtvicí a srdečními záchvaty a také se výrazně zvyšuje riziko vzniku maligních nádorů nebo tromboembolie..

  V případě, že je hladina trombogenu snížena, dochází ke vzniku krevní sraženiny abnormálně pomalu, což je v případě krvácení plné výrazné ztráty krve. Důvody takové poruchy v hemostatickém systému jsou zpravidla: nedostatek vitamínu K v těle nebo jiné vrozené a získané faktory.

  Trombinový čas

  Krátké jméno - TV. Tento parametr charakterizuje konečné stádium hemostázy a určuje dobu, která je nezbytná pro vytvoření fibrinové sraženiny, když je trombin přidán do krevní plazmy. Televizní monitorování je vždy prováděno v kombinaci s PV a APTT pro co nejefektivnější diagnostiku patologií vrozených fibrinogenů a pro posouzení účinnosti fibrinolytické a heparinové terapie.

  Fibrinogen

  Co je to krevní test na fibrinogenu? První koagulační faktor nebo fibrinogen není ničím jiným než proteinem vytvořeným pod vlivem Hagemanovho faktoru v játrech a následně pod jeho vlivem přeměněn na nerozpustný fibrin. Přítomnost fibrinogenu je stanovena trombózou.

  Předpokládá se, že trombotest 4 a 5 stupňů je normální. Stojí za povšimnutí, že protože fibrinogen (protein v akutní fázi), jeho hladina stoupá v krvi během stresu, traumatu nebo infekce. Obecně by měla být hladina fibrinogenu v krvi v rozmezí 2,7 až 4,013 gramu. Norma fibrinogenu u žen v krvi by neměla být nižší nebo vyšší než stanovené hodnoty, s výjimkou období těhotenství.

  Krevní parametry těhotné ženy podléhají změnám, stejně jako celé její tělo jako celek. Je spuštěno mnoho ochranných systémů, včetně hemostatického systému připravujícího se na nadcházející dodávku. Hladina fibrinogenu může být často již v prvním trimestru mírně vyšší nebo nižší než obvykle. Pro toto období těhotenství jsou stanoveny ukazatele od 2,3 do 5 g / l.

  Když hladina tohoto proteinu stoupá, krev je hustší a hustší. Z tohoto důvodu začíná proces trombózy, který poškozuje dítě, protože bude trpět akutním nedostatkem kyslíku a v důsledku toho nedostatkem důležitých mikro a makro prvků, jakož i vitamínů. Během těhotenství v trimestru II by měl být indikátor fibrinogenu v normálním rozmezí 2,4–5,1 g / l, v trimestru III - až 6,2 g / l.

  Zvýšená hladina fibrinogenu je také pozorována u:

  • infarkt myokardu;
  • nemoc spálit;
  • menstruace;
  • revmatoidní artritida;
  • amyloidóza;
  • zápal plic;
  • pyelonefritida;
  • systémová sklerodermie;
  • zánět pobřišnice.

  Kromě toho léky, jako je heparin a perorální kontraceptiva, ovlivňují hladinu bílkovin..

  Nízká hladina fibrinogenu naznačuje přítomnost onemocnění, jako jsou:

  • DIC;
  • rakovina prostaty;
  • jaterní cirhóza a další patologie orgánů;
  • leukémie.

  Hladiny fibrinogenu se mohou snižovat s otravou heparinem, stejně jako u pacientů užívajících anabolika, kyselinu valerianovou, androgeny, rybí tuk a barbituráty..

  Antitrombin III

  Tento fyziologický antikoagulant ve své struktuře označuje glykoproteiny, tj. látky schopné inhibovat 9,10 a 12 koagulační faktory a trombin. Je syntetizován v jaterních buňkách. Normativní ukazatele tohoto parametru koagulogramu se liší v závislosti na věku pacienta.

  Pro dospělé bude míra 75-125% normální, u novorozenců - 40-80%, pro děti od 10 do 16 let - 80-120% a do 10 let - 60-100%. Pokud je antitrombin 3 nízký, co to znamená? Snížení hladiny tohoto antikoagulantu může být spojeno s přítomností nemocí, jako je DIC, sepse, ischemie, cirhóza, tromboembolie nebo trombóza u pacienta.

  Kromě toho se antitrombin III může snížit v posledním trimestru těhotenství a když pacientka užívá inhibitory heparinu nebo fibrinu. Při zvýšení antitrombinu 3 se mohou stát příčinou zánětlivé patologie, jako je peritonitida, pyelonefritida a pneumonie, jakož i hepatitida a nedostatek vitamínu K.

  D-dimer

  Dalším ukazatelem rozšířeného koagulogramu, pomocí kterého lékař analyzuje nejen krevní srážlivost, ale také antikoagulační systém lidského těla. D-dimer je štěpené vlákno fibrinu. Pouze zvýšený výsledek tohoto parametru, který indikuje vývoj onemocnění jater v těle pacienta, DIC, trombózu, ischémii, artritidu, infarkt myokardu, záležitosti.

  Zvýšení D-dimeru je navíc známkou těžkých kuřáků..

  Koagulogram během těhotenství

  Co je koagulogram během těhotenství? Jedná se o stejný koagulogram, který je předepsán pro ženy během těhotenství i bezprostředně před přípravou na porod..

  Během těhotenství norma pro všechny ukazatele analýzy krevní srážlivosti neodpovídá obecně přijímaným hodnotám pro tělo zdravého dospělého.

  Důvodem je především skutečnost, že hemostatický systém těhotné ženy prochází vážnými změnami, stejně jako celé její tělo jako celek v důsledku výskytu dalšího kruhu krevního oběhu - děložní-placentární. Hormonální pozadí, ve kterém dominuje progesteron, hraje důležitou roli..

  Je pozoruhodné, že během těhotenství je významně zvýšena aktivita faktorů srážlivosti, jako je 7,8 a 10, jakož i fibrinogen. Jedná se o druh přirozeného ochranného mechanismu, který pomáhá zvyšovat šance na příznivý výsledek porodu..

  Fragmenty fibrinu jsou ukládány na stěnách krevních cév, a proto je systém fibrinolýzy potlačen. To ženskému tělu umožňuje hrát bezpečně v případě placentárního poškození nebo potratu, při krvácení z dělohy a při tvorbě intravaskulárních krevních sraženin.

  Decipherování koagulogramových ukazatelů během těhotenství

  Zkrácený název ukazatele, měrná jednotkaI trimestru těhotenstvíII trimestr těhotenstvíIII trimestr těhotenství
  RFMK, ED78-13085-13590-140
  Destičky, * 10 9 / l301-317273-298242-263
  Antitrombin III, g / l0,2220,1760,155
  ABP, s60,1-72,656,7-67,848,2-55,3
  Index protrombinu,%85,4-90,191,2 - 100,4105,8 - 110,6
  Fibrinogen, g / l2,91-3,113,03-3,464,42 - 5,12
  APTT, s35,7-41,233,6-37,436,9-39,6

  Jak vzít koagulogram?

  Mluvili jsme o tom, co je koagulogram a proč tuto analýzu projdou. Nyní zjistíme, jak správně zajistit hemostasiogram, aby na základě výsledků mohl lékař učinit správný závěr a zvolit efektivní léčebný plán.

  Pokud tedy potřebujete provést krevní koagulační test, pamatujte na následující pravidla:

  • krev je podávána výhradně na lačný žaludek, je lepší, když uplyne více než 12 hodin po posledním jídle;
  • v předvečer analýzy byste neměli jíst příliš kořeněná jídla, měli byste se také zdržet uzeného masa a příliš mastných jídel;
  • přísně je zakázáno pít žádný alkohol, i když nápoj obsahuje malé procento alkoholu;
  • nekuřte;
  • doporučuje se neužívat léky před analýzou, a pokud jsou léky životně důležité, měli byste rozhodně informovat laboratorního asistenta a uvést, která léky jsou pro vás předepsány.

  Na většině vládních klinik lze provést standardní hemostasiogram a v placených zdravotnických zařízeních je častěji k dispozici rozšířená nebo podrobná analýza. Například v laboratoři Invitro může být koagulogram vyroben poměrně rychle. Výsledek studie lze zpravidla získat za několik dní. Je to kvůli potřebě chování řady chemických reakcí, které vyžadují určité časové náklady, kterým se jednoduše nelze vyhnout.

  V každém případě však získáte výsledek placené analýzy mnohem rychleji než ve státní instituci, kde je laboratoř silně zatížena přílivem pacientů nebo nemusí být pro tuto studii k dispozici žádné potřebné reagencie. Náklady na analýzu závisí na počtu parametrů, které je třeba zkoumat, a liší se od 1 000 do 3 000 rublů.

  Články O Neplodnosti