Hlavní Výživa

Rospotrebnadzor (stánek)

Listerióza u těhotných žen a novorozenců.

Listerióza je infekční onemocnění lidí a zvířat způsobené patogenními představiteli rodu Listeria, které se vyznačují mnoha zdroji a rezervoárem infekce, různými cestami a faktory přenosu patogenu, řadou klinických projevů, vysokou úmrtností novorozenců a lidmi s imunodeficiencí. Zdrojem infekce jsou zvířata - nemocní a asymptomatičtí nositelé, kteří vylučují patogen do životního prostředí. Největší význam v šíření listeriózy je schopnost patogenu přetrvávat po dlouhou dobu v různých potravinářských produktech, včetně těch, které jsou zabaleny do bariérových fólií, které omezují přístup kyslíku (ve vakuu, v modifikovaném plynu) Listeria jsou odolné vůči různým fyzikálním a technologickým vlivům, včetně nízkých teplot, jsou uloženy po dlouhou dobu ve všech objektech v okolí Prostředí: v půdě, vodě, patologickém materiálu z mrtvých zvířat, krmení. Mikroorganismus je dobře zachován a množí se při nízkých teplotách - 4 - 6 ° C („mikrob lednice“).

Původce listeriózy je po dlouhou dobu (až několik let) uložen v půdě, vodě, slámě, zrnu. Má schopnost se rozmnožovat v životním prostředí a potravinářských výrobcích (mléko, maso, máslo, sýr, zelenina atd.). Listeria je deaktivována vystavením slunečnímu světlu. K smrti mikroorganismů dochází při teplotě 70 ° C po 20-30 minutách, při 100 ° C po dobu 5-10 minut. Příčinná látka je nestabilní vůči běžným dezinfekčním prostředkům v pracovních koncentracích: 0,5 - 1,0% roztok formalinu, 3 až 5% roztok chloraminu.

Listeria proniká do lidského těla gastrointestinálním traktem, respiračním systémem, sliznicemi, poškozenou kůží a placentou.

K infekci člověka dochází v důsledku konzumace infikovaných produktů živočišného původu (mléčné výrobky, masné výrobky, drůbeží výrobky), zeleniny a ovoce, mořských plodů, konzumace syrového nebo tepelně nezpracovaného; vdechováním prachu kontaminovaného patogenem; kontakt s pacienty nebo nosiči listerií; s intrauterinním přenosem patogenu placentou nebo když novorozenec přichází do styku s porodním kanálem puerpery; kontakt novorozenců s infikovanými předměty péče a zdravotnickým zařízením v porodnicích.

Podle informací zveřejněných na webových stránkách Centra pro kontrolu a prevenci infekčních nemocí (CDC) je v USA od 17. října do současnosti zaznamenán skupinový výskyt listeriózy mezi obyvatelstvem. Celkem bylo zraněno 28 lidí, z toho 26 hospitalizovaných. V 5 případech byl stanoven fatální výsledek. Nemoci jsou hlášeny v 10 státech. Uvádí se, že u těhotných žen a novorozenců je registrováno 9 případů nemocí.

Podle epidemiologického šetření je ohnisko spojeno se spotřebou dezertních produktů v obchodním balení „Karamelizovaná jablka“ kontaminovaná Listeria monocytogenes, patogen kontaminovaný patogeny..

Nejohroženějšími kontingenty rizika infekce listeriózou jsou: těhotné ženy, novorozenci a lidé s oslabeným imunitním systémem Infekce listeriózou způsobuje potraty, mrtvé narození, vývoj malformací plodu a meningitidu, sepsu a pneumonii u novorozenců.

Seznam povolání je možný u veterinářů, jatek, masokombinátů, mléčných farem, chovů hospodářských zvířat, chovů zvířat, jakož i laboratoří, biofaktorů, sportovních zařízení obsahujících nebo pracujících se zvířaty.

Listerióza u těhotných žen

Snížení úrovně buněčné imunity během těhotenství vede ke zvýšené náchylnosti k infekci listeriózou. Těhotná listerióza představuje více než čtvrtinu z celkového počtu chorob s touto infekcí a více než polovina případů u lidí ve věku 10–40 let.

Listerióza se může vyvinout v kterékoli fázi těhotenství, i když většina případů se vyskytuje v druhé polovině těhotenství.

Akutní listerióza u těhotných žen je buď asymptomatická, nebo není závažná, s vymazanými polymorfními příznaky, takže správná diagnóza se často provádí retrospektivně po smrti plodu nebo novorozence. Těhotná žena může mít krátkodobou horečku, bolest svalů, katarální příznaky z horních cest dýchacích, zánět spojivek; v těchto případech navrhněte chřipku nebo SARS. U některých pacientů jsou detekovány příznaky gastroenteritidy, u jiných zánět močových cest (pyelitida). U těhotných žen s anamnézou narušené funkce imunitního systému je listerióza závažná (průjem s křečemi břišního svalu, opakující se bolest) a může vést k úmrtí plodu.

Listerióza matky může vést k transplacentární infekci plodu a vývoj nitroděložní infekce plodu je poměrně intenzivní, v souvislosti s nímž si nemocná matka a plod vyměňují infekci, jako by: nejprve matka infikovala její plod, potom plod znovu infikuje její matku, což jí způsobuje druhou vlnu nemoci, ve formě horečky nejasné etiologie. Díky této funkci je listerióza někdy označována jako infekce „ping pong“..

Charakteristickým klinickým rysem těhotné listeriózy je kritický pokles tělesné teploty po potratu; následně se horečka neobnoví.

Akutní a chronická listerióza těhotné ženy může být příčinou těžké porodnické patologie: předčasné ukončení těhotenství v různých časech, obvyklý potrat, malformace plodu a intrauterinní smrt.

Infekce listeriózou může přetrvávat po dlouhou dobu v těle ženy, zejména v ledvinách, a aktivovat se během těhotenství na pozadí klesající imunity. Screeningové studie odhalily, že u žen, které prodělaly urogenitální choroby, je Listeria přidělena v 16% - 17% případů. Téměř všechny ženy s listeriózou měly „bohatou“ porodnickou a gynekologickou historii: cervikální eroze, adnexitida, pyelonefritida, umělé a spontánní potraty atd..

Listerióza novorozence.

Na rozdíl od těhotných žen, u nichž je infekce nejčastěji pozorována v mírné formě, je novorozenecká listerióza závažným generalizovaným onemocněním s vysokou úmrtností (30–100%), které probíhá jako sepse. Načasování a klinické projevy listeriózy u novorozenců závisí na čase a cestě infekce.

V případě transplacentární infekce plodu, pokud nedošlo k intrauterinní smrti, se dítě s vrozenou listeriózou obvykle narodí předčasně, se sníženou tělesnou hmotností. Po několika hodinách, někdy po 1-2 dnech, se stav dítěte prudce zhoršuje, tělesná teplota stoupá, objevuje se vyrážka, úzkost, dušnost, křeče a ve většině případů dojde ke smrti, která může být způsobena zápalem plic, hnisavou pohrudnicí, hepatitidou, meningoencefalitidou, poškozením ostatních orgány, intrauterinní sepse. Při intranatální infekci vypadá dítě ihned po narození zdravé, klinické příznaky listeriózy ve formě sepse se objevují po 7. dni života dítěte.

Vdechnutí nakažené plodové vody může vést k vážnému poškození plic. Úmrtnost v této formě listeriózy dosahuje 50%.

U některých novorozenců se listerióza vyvíjí 10-12 dní po narození a v těchto případech se obvykle vyskytuje ve formě meningitidy s úmrtností až 25%. Tato forma je nejtypičtější z nozokomiálních ohnisek listeriózy v porodnicích..

Je lepší identifikovat a léčit listeriózu před těhotenstvím; screening na listeriózu je nutný u žen se zatíženou porodnicko-gynekologickou anamnézou (obvyklé potraty, mrtvě narození, urogenitální choroby atd.), jakož i u žen, které mají stálý kontakt se zvířaty.

Prevence listeriózy přenášené zažívací cestou se provádí prostřednictvím řady opatření, jejichž cílem je poskytnout obyvatelstvu nezhoubné, mikrobiologicky bezpečné potravinářské výrobky, provést deratizaci a opatření na ochranu potravin a zemědělských předmětů před hlodavci a hygienické školení pracovníků zapojených do výroby, skladování, přepravy a prodeje. potravinářské výrobky (s registrací v osobních lékařských knihách) a informování a vzdělávání spotřebitelů.

Opatření, která zabraňují kontaminaci potravin listerií během jejich výroby a zabraňují množení patogenu v nich během následného skladování, jsou součástí obecných opatření zaměřených na prevenci kontaminace potravin patogeny otravou a infekcemi potravinami a zahrnují:

- zajištění toku technologických procesů a oddělených zón pro suroviny a hotové výrobky při výrobě, skladování a prodeji potravinářských výrobků;

- omezení pohybu pracovníků a zařízení mezi zpracovatelskými zónami surovin, skladovacími zařízeními a hotovými výrobky v prostorách a na území potravinových zařízení;

- včasná účinná hygiena a dezinfekce zařízení, inventarizace, zákaz používání prašných postupů čištění a čištění;

- včasné čištění / dezinfekce nebo odstranění provozní vody použité v přímém kontaktu s hotovým výrobkem;

- dostatečné větrání, aby se zabránilo kondenzaci na površích;

- zajištění kontinuity chladicího řetězce a sledování skladovatelnosti a podmínek skladování produktů, u nichž se během skladování a prodeje může vyvinout listérie.

Aby se zabránilo listerióze u těhotných žen, měly by být z jejich stravy vyloučeny potravinové výrobky pro rychlé občerstvení, které nebyly podrobeny dlouhodobému tepelnému ošetření (například hamburgery), jakož i sýr feta, měkké sýry a syrové mléko..

Listerióza - původce infekce, způsoby infekce listerií, symptomy, diagnostika, léčba a prevence

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Listerióza je vzácné infekční onemocnění lidí, hospodářských zvířat a hlodavců způsobené patogenními bakteriemi ve tvaru tyčinky Listeria monocytogenes (Listeria monocytogenes). Názvy Listeriellosis, neurellosis, Tiger River nemoc a novorozenecká granulomatóza se také používají k označení nemoci způsobené Listeria. Listeria obvykle žije v půdě, v důsledku čehož mohou infikovat zvířata, která konzumují trávu a vodu jimi infikovanou. Člověk je nakažen listeriózou zpravidla již infikovanými nebo nemocnými zvířaty, jedl jejich maso a mléko nebo je s nimi často v kontaktu.

Listerióza u lidí a zvířat je obtížná a je charakterizována velmi variabilními klinickými projevy, mezi nimiž nejsou žádné specifické příznaky této infekce, což ztěžuje diagnostiku onemocnění. I přes závažnost kurzu u dospělých a dětí starších než jeden rok končí listerióza ve většině případů uzdravením.

Listerióza u lidí a zvířat - stručný popis a epidemiologie

Listerióza je infekční onemocnění, které se u zvířat a lidí vyvíjí, když do těla vstoupí patogenní tyčinkovité bakterie zvané listeria. Tato infekce má celou řadu zdrojů a metod přenosu patogenu a je také charakterizována řadou nespecifických klinických příznaků, násilným a závažným průběhem a velkým počtem úmrtí novorozenců a lidí trpících sníženou aktivitou imunitního systému (například starší lidé trpící závažnými chronickými onemocněními, maligními nádory) HIV infikovaný atd.).

Zdroje a rezervoár infekce jsou různé substráty vnějšího prostředí (půda, voda), jakož i zvířata a ptáci, kteří se živí a pijí na územích infikovaných Listerií. To znamená, že potkani, myši, králíci, prasata, krávy, ovce, psi, kočky, kuřata, krůty, husy a jiná zvířata ve styku s lidmi mohou nést listeria. Navíc se zvířata nakazí Listerií, když pijí vodu, jedí trávu, siláž a krmení a také polykají prach, který obsahuje Listerii..

Zvířata infikovaná listeriózou vylučují patogenní mikroby stolicí, moči, slinami, spermatem a potem. Když tyto biologické tekutiny vstoupí do půdy, trávy, potravy nebo vody, je kontaminováno listerií, která se zase může stát zdrojem infekce pro všechna zvířata, která jedí a pijí v infikované oblasti. Lidé, kteří používají vodu z přírodních těl vody nebo trávy shromážděné na polích, mohou být infikováni listeriózou přímo ze substrátů vnějšího prostředí, a nikoli ze zvířat.

Kromě toho je při přípravě masokostní moučky z biologického materiálu zvířat infikovaných nebo nemocných listeriózou také zdrojem infekce. Pokud zdravá zvířata jedí takové nakažené maso a kostní moučku, nakazí se listeriózou.

Osoba je nakažena hlavně zvířaty s listeriózou, se kterou je v úzkém kontaktu. Například hospodářská zvířata (kozy, ovce, krávy atd.), Drůbež (husy, kachny, slepice atd.), Kočky, psi nebo hlodavci (myši, krysy) mohou být nakaženi listeriózou pitím vody ze zásobníku obsahujícího listerii. Pak tato zvířata sama začnou vylučovat listérii potem, močí, stolicí, slinami a jinými biologickými tekutinami. Osoba, která je v kontaktu s těmito infikovanými biologickými tajemstvími zvířete, je přenáší na svou vlastní kůži, ze které vstupuje do těla a způsobuje vývoj infekční choroby..

Kromě toho může být listérie konzumována s infikovaným a tepelně nezpracovaným masem nebo mlékem a také inhalována během ošetření kůže, škubání peří ptáky nebo intenzivního tření kůže infikovaného zvířete. V tomto případě se do vzduchu zvedne oblak jemného prachu, který se skládá z chlupů zvířecí kůže nebo částic ptačího peří, v nichž jsou také listérie. Pokud člověk vdechne tento oblak, dojde k infekci Listeria..

Listerióza je profesionální patologie lidí pracujících na farmách hospodářských zvířat a drůbeže, jakož i na seminářích, kde se provádí primární zpracování masa a kůží. Kromě toho se v mateřských nemocnicích a porodnických a gynekologických odděleních pravidelně zaznamenává ohniska listeriózy, protože v nich mohou být přítomny nemocné těhotné ženy bez klinických příznaků, které jsou zdrojem infekce pro personál a další pacientky. Nejčastěji jsou ohniska listeriózy zaznamenána na jaře a v létě.

K rozvoji listeriózy nedochází vždy, když listeria vstupuje do lidského těla, protože tyto bakterie nejsou vysoce patogenní. Listerióza se rozvíjí, pouze pokud osoba oslabila imunitu v době infekce. Proto jsou na tuto infekci náchylné těhotné ženy, novorozenci, starší lidé, jakož i ženy trpící závažnými chronickými onemocněními, maligními nádory, infekcí HIV atd. Tito lidé jsou ohroženi listeriózou.

Listerióza - fotografie

Tato fotografie ukazuje listeriózu očí..

Tyto fotografie ukazují kožní projevy vrozené listeriózy kojenců..

Tato fotografie ukazuje malé bělavě šedé granulomy na sliznici hltanu s anginou septickou formou listeriózy u dospělých.

Příčinný původce listeriózy

Původci listeriózy jsou dva typy bakterií rodu Listeria, jako je Listeria monocytogenes a Listeria ivanovii. Kromě toho je nejčastějším původcem listeriózy u lidí bakteriální druh Listeria monocytogenes.

Oba typy listérie, které mohou způsobovat onemocnění u lidí a zvířat, jsou grampozitivní, pohyblivé tyčinky správné formy, které nejsou schopné vytvářet spory. Přiřazení listerie do skupiny grampozitivních bakterií znamená, že jsou-li barveny podle gramů, jsou namalovány modro-fialovou barvou. Tato vlastnost bakterií se používá pouze pro jejich identifikaci a nijak nekoreluje s vlastnostmi jejich životních funkcí. Neschopnost tvorby spór znamená, že Listeria se nemůže transformovat na spory, které jsou odolné vůči negativním podmínkám prostředí a přetrvávají v této formě po celá léta. Vnější forma bakterií je podlouhlá tyčinka, je-li pozorována pod světelným mikroskopem. Pokud studujete Listeria pod mikroskopem, který poskytuje trojrozměrný obraz (3D), pak vypadají jako válce (viz obrázek 1)..

Obrázek 1 - Listeria v trojrozměrném obrázku (vlevo) a ve světelném mikroskopu (vpravo).

Listeria může žít v prostředí bez kyslíku, a proto jsou schopna parazitovat intracelulárně. Trvání antibiotické terapie určuje tendence být uvnitř buněk, tendence k protahované povaze průběhu infekce a možnost asymptomatického přenosu bakterií.

Listeria může růst a množit se při teplotách 3 - 42 o C, to znamená, že jsou dobře přizpůsobeny, aby existovaly při nízkých teplotách. Minimální teplota, při které se může Listeria množit, je 4 - 6 ° C. Proto, pokud byl jakýkoli potravinářský produkt nakažen Listeria, zůstává nebezpečný i při skladování v lednici, protože bakterie neumírají při nízké teplotě. Navíc, při teplotách, které vytváří domácí lednička, se Listeria může množit a setí nejen produkty, které byly původně infikovány, ale také uloženy v jejich bezprostřední blízkosti..

Při teplotě 70 o S Listeria umírá po 30 minutách, při 100 o S - po 3 - 5 minutách. Proto při konzumaci masa a mléka, které mohou být nakaženy listerií, je nutné je zahřát (dobře smažit, vařit nebo vařit mléko po dobu nejméně 5 minut). Kromě toho Listeria zemře pod vlivem 0,5 - 1% formalinu, 5% fenolu, 5% kreolinu, chloridu rtuťnatého (1: 1000) a bělidla, které lze použít k ošetření povrchů v kontaktu s potenciálně infikovanými potravinami, nemocnými zvířaty. nebo lidé.

Listeria může žít v tepelně nezpracovaném masu (sušené, solené, zmrazené, chlazené atd.) A mléko, mrtvola, měkké sýry (například Camembert, Brie atd.), Maso a kostní moučka, obiloviny, otruby, siláž v půdě nebo hnoji.

Trasy přenosu listeriózy

Proniknutí listérie do lidského těla je možné pouze přes sliznice trávicího, genitourinárního a respiračního traktu, přes rohovku oka a také prostřednictvím řezů a oděrů na kůži. To znamená, že v případě infekce listerií se musí dostat buď na sliznice, nebo na poškozenou kůži.

Možné přenosové trasy listeriózy jsou tedy následující:

 • Fekálně-orální přenosový mechanismus;
 • Mechanismus přenosu potravy;
 • Mechanismy přenosu kontaktů;
 • Vzduchový přenosový mechanismus;
 • Transplacentární transmisní mechanismus.

Nejběžnější cestou přenosu listeriózy je fekální orální podání. Podstata této cesty infekce je následující - hlodavci infikovaní listerií zanechávají své biologické sekrece (stolice, moč, sliny, pot atd.) Na trávě, krmivu a ve vodě. Zvířata absorbují krmivo a vodu obsahující Listeria, onemocní a začnou vylučovat bakterie svými biologickými tekutinami (moč, výkaly, pot, sliny, sperma, mléko atd.). Poté lidé přicházejí do styku s nemocnými zvířaty a neumývají si ruce, ale dotýkají se výrobků, očí, jedí, olizují si prsty atd. Jinými slovy, listérie, které padly na kůži, nejsou včas omývány mýdlem a vodou a při běžných denních činnostech vstupují do sliznic trávicího traktu, dýchacích cest nebo očí, které pronikají krví.

Kontaktní mechanismus přenosu listeriózy je mnohem méně běžný a spočívá v bakteriích vstupujících do poškozené kůže z infikovaného krmiva, půdy, hnoje nebo biologických sekretů (stolice, moč, pot, sliny, slzy, mléko, rektální a vaginální hlen atd.) Nemocných zvířat.. Po kontaktu s poškozenou kůží listeria proniká do krevního řečiště a způsobuje infekci..

Častý je také přenos potravy listeriózou a spočívá v nakažení osoby konzumací masa, mléčných výrobků a ryb obsahujících listerii a nevařených (například syrové, zmrazené, solené nebo syrové uzené maso a ryby, měkké sýry, čerstvé nevařené mléko, sýr feta, zmrzlina atd.). Tyto produkty se obvykle získávají ze zvířat trpících listeriózou a v následné technologii pro jejich přípravu se nepoužívá dostatečné tepelné ošetření..

Proto, abyste minimalizovali riziko infekce listeriózou, měli byste pečlivě smažit nebo vařit maso, ryby, mořské plody a konzumovat vařené mléko a mléčné výrobky. Kromě toho je někdy možné získat listeriózu tím, že jí špatně umytá a nevařená zelenina a ovoce, na jejichž povrchu jsou listérie, které se sem dostaly z půdy nebo s biologickými sekrecemi nemocných zvířat..

Infekce kapkami ve vzduchu s listeriózou je charakteristická pouze u lidí, kteří jsou neustále v kontaktu se zvířaty a drůbeží, jakož i ze surovin, které z nich byly získány. Například pracovníci kožedělného průmyslu, kteří ošetřují zvířecí kůži, mohou být nakaženi listeriózou a v důsledku toho mohou vdechnout listerii přítomnou na povrchu materiálu. Kromě toho lidé, kteří trhají drůbež a pracují také s peřím a chmýří, které mohou také obsahovat listerii, mají vysoké riziko infekce..

Transplacentární přenos listeriózy je infekce dítěte během vývoje plodu. V tomto případě listeria proniká placentou a infikuje plod od nemocné matky. Kromě transplacentální dráhy může být dítě nakaženo listeriózou nemocné matky během průchodu porodním kanálem, jakož i kontaktem, vzduchovými kapičkami, orálně fekálními a zažívacími cestami. Nemocná matka a nakažené dítě vylučují listérii do 10 až 12 dnů po narození, díky čemuž je možné pravidelně zaznamenávat ohniska infekce v porodnicích a nemocnicích.

Kromě toho jsou v současné době hlášeny případy sexuálního přenosu listeriózy z nemocného na zdravého.

I přes širokou škálu metod přenosu pro listeriózu jsou hlavní metody výživy a fekální orální. Vzhledem k významu a frekvenci alimentární cesty infekce je listerióza v současné době považována za infekci způsobenou potravinami..

Listerióza - příznaky

Inkubační doba listeriózy je dlouhá a obvykle se pohybuje od 2 do 4 týdnů a ve vzácných případech až 1,5 měsíce (70 dní) u dospělých a dětí starších než jeden rok a u novorozených dětí pouze 4 až 6 dnů. V inkubačním období se člověk nebojí a v žádném případě nemůže předvídat nástup příznaků infekční choroby..

Symptomatologie listeriózy je různorodá, protože závisí na tom, který orgán nebo tkáň byla listerií ovlivněna. V závislosti na tom, které konkrétní orgány a systémy osoby jsou listerií ovlivněny, se rozlišuje několik klinických forem listeriózy, z nichž každá je charakterizována svým vlastním spektrem symptomů.

V současné době tedy rozlišujte následující klinické formy listeriózy:

 • Angina-septická forma;
 • Nervová forma (meningoencefalitická);
 • Oční žlázová forma;
 • Forma tyfu (septik);
 • Septická granulomatózní forma (vyvíjí se u novorozenců);
 • Listerióza těhotných žen;
 • Smíšená forma.

Jak je zřejmé z výše uvedené klasifikace, septická granulomatózní forma je varianta průběhu infekce u novorozenců, která je charakteristická pouze pro ně, a listerióza těhotných žen je zvláštní klinickou formou nemoci u žen s dítětem. Někteří vědci kombinují anginálně septické a oční žlázové formy listeriózy v jedné klinické rozmanitosti infekce a nazývají ji glandulární. Tato možnost klasifikace však zahrnuje rozdělení glandulární formy listeriózy na dvě odrůdy - s převažující lézí očí nebo mandlí. Proto většina lékařů dává přednost tomu, aby anginálně septický a oční žláza byly jako nezávislé formy listeriózy. Někteří vědci tento typ tyfusu nazývají septikem, protože ve svých klinických projevech se blíží septicko-granulosové variantě průběhu infekce u novorozenců, ale u dospělých se vyvíjí..

Kromě toho se v závislosti na intenzitě příznaků a době trvání onemocnění rozlišují akutní a chronické formy listeriózy. V praxi je nejčastější akutní listerióza různých klinických forem a chronická je charakteristická pro těhotné ženy. Jakákoli akutní forma listeriózy začíná příznaky podobné chřipce, jako je horečka (až 40 - 42 o C), jevy intoxikace (bolesti hlavy, bolesti a bolesti svalů, nespavost, celková slabost a únava atd.) A ztráta chuti k jídlu. Poměrně často se kromě těchto chřipkových příznaků objevuje na kůži osoby vyrážka, která se skládá z vesikul a skvrn, které jsou v kloubech nejvíce umístěny. Na obličeji se objevuje vyrážka ve tvaru motýla, která zakrývá nosní nos a horní část líc, která je umístěna na obou stranách od začátku zadní části nosu (viz obrázek 2). Zbývající příznaky listeriózy se liší v závislosti na formě infekce. Zvažte klinické projevy každé formy listeriózy samostatně.

Obrázek 2 - Vyrážka na obličeji ve formě motýla.

Angina-septická forma

Angina-septická forma je nejčastější variantou průběhu listeriózy u dospělých a dětí starších než jeden rok. Hlavními klinickými projevy této formy listeriózy jsou katarální, folikulární nebo peptický vřed. Při absenci léčby a progresi onemocnění se léze nervového systému spojí s anginou pectoris.

Katarální a folikulární tonzilitida s listeriózou je charakterizována zarudnutím a otokem hltanu, bolestí při polykání a také zvýšením mandlí a lymfatických uzlin umístěných v krku. Na mandlích a chrámech jsou vidět malé bílo-nažloutlé vyrážky podobné zrna prosa. Tělesná teplota stoupá na 38 - 39 o C a trvá od 1 do 2 týdnů. Kromě angíny a horečky se angina septická forma listeriózy vyznačuje bolestmi hlavy, ospalostí, slabostí, bolestmi svalů a nevolností..

U listeriózy je ulcerativní membránová tonzilitida obtížná - se zvýšením tělesné teploty na 39 - 40 o C a výskytem následujících příznaků:

 • Zarudnutí a otok krčních tkání;
 • Zvětšené mandle a výskyt šedivých filmů a vředů na nich;
 • Zvětšená a něžnost příušních a submandibulárních lymfatických uzlin;
 • Zvětšená játra a slezina.

Bolesti hlavy, slabost, bolest svalů a další jevy intoxikace jsou velmi výrazné, v důsledku čehož se člověk cítí špatně. Na rozdíl od katarální a folikulární charakterizace ulcerativní membránová tonzilitida s listeriózou je charakterizována zvýšením teploty o 2 až 3 týdny.

Pokud není léčena ulcerativní-filmová listeriotická tonzilitida, onemocnění progreduje a způsobuje sepsu (otravu krví). V tomto případě tělesná teplota stoupne na 40 - 42 o C a nezůstává na této úrovni neustále, ale periodicky stoupá a prudce klesá, což člověka vyčerpává. Kromě toho se objevují silné bolesti hlavy, bolesti svalů, nevolnost nebo zvracení, sčervenání obličeje, výtok z nosu a kašel. Lymfatické uzly různých lokalizací, například tříselné, axilární atd., Se zvyšují a stávají se bolestivými. Na kůži se objeví červená vyrážka tvořená skvrnami a puchýři.

Angina-septická forma listeriózy zpravidla končí úplným zotavením bez jakýchkoli komplikací, proto je její prognóza příznivá.

Nervová forma (meningoencefalitická)

Nervová forma (meningoencefalitická) je charakterizována poškozením mozku a rozvojem meningitidy, meningoencefalitidy nebo mozkového abscesu..

Listeriotická meningitida se projevuje následujícími příznaky:

 • Silná bolest hlavy;
 • Vysoká tělesná teplota;
 • Nevolnost a opakované zvracení;
 • Svalové napětí krku;
 • Bolesti svalů krku při pocitech.

Při těžké meningitidě se u člověka může rozvinout bludy, halucinace a křeče..

Listeriózní meningoencefalitida je charakterizována stejnými příznaky jako meningitida a kromě toho má člověk ptózu očních víček, anizorii žáků, zhoršenou citlivost kůže, parézi a ochrnutí svalů. Ptóza očních víček je patologickým prolapsem horního víčka, což způsobuje, že je oko napůl uzavřené (viz obrázek 3). Anisocoria je zvětšení jednoho žáka (viz obrázek 4).

Obrázek 3 - Ptóza očních víček (nahoře).

Obrázek 4 - Anisocoria.

Mozkový absces v nervové formě listeriózy se vyvíjí pouze u lidí se slabou imunitou, například u pacientů infikovaných HIV, u pacientů s diabetes mellitus, renálního nebo srdečního selhání, závažných somatických nebo onkologických onemocnění atd. Absces mozku se projevuje následujícími příznaky:

 • Bolest hlavy;
 • Horečka;
 • Zvracení
 • Epileptické záchvaty;
 • Neurologické poruchy odpovídající části mozku, která je ovlivněna listerií (například porucha řeči v lézích frontálních laloků mozku, radikulitida, neuritida atd.);
 • Otok Fontanelu u dětí.

Kromě poškození mozku se ve vzácných případech vyskytuje nervová forma listeriózy s vývojem abscesů, cyst a arachnoiditidy míchy..

Průběh nervové formy listeriózy je závažný, asi 30% pacientů umírá, protože antibiotika nemají čas rychle zničit dostatečný počet listerií. Přibližně u 7% případů po přenesené nervové formě dochází k relapsům listeriózy.

Po přenesené nervové formě listeriózy u člověka může ochrnutí jednotlivých svalů, poškození paměti, radikulitida a neuritida zůstat jako komplikace nebo se mohou objevit duševní poruchy. V průběhu onemocnění může být nervová forma listeriózy komplikována hydrocefalem, demencí a rhombencefalitidou..

Oční žláza

Tvar tyfu

Forma tyfu je charakterizována následujícími příznaky:

 • Zvýšená tělesná teplota po dlouhou dobu (nejméně 21 dní), která se vyznačuje prudkým stoupáním a klesáním;
 • Zimnice;
 • Vyrážka na těle je červená a vágní;
 • Pokles krevního tlaku (hypotenze);
 • Zvětšená játra a slezina;
 • Hepatitida se žloutenkou;
 • Bolení břicha;
 • Průjem;
 • Intoxikace (bolesti hlavy, slabost, ztráta chuti k jídlu, bolesti svalů atd.);
 • Vyrážka ve formě velkých červených skvrn lokalizovaných v oblasti velkých kloubů;
 • Motýlí vyrážka na tváři.

Angina s tyfusovou formou listeriózy se téměř nikdy nevyvíjí a lymfatické uzliny zůstávají normální velikosti a bezbolestné.

V některých případech se v těžkém průběhu tyfové formy listeriózy rozvíjí polyserositida (zánět serózních membrán všech vnitřních orgánů), perikarditida (zánět vnější sliznice srdce), pohrudnice, pneumonie nebo trombocytopenie (pokles počtu krevních destiček v krvi). V přítomnosti trombocytopenie dochází ke krvácení. Také ve vzácných případech způsobuje tyfusová forma listeriózy akutní gastroenteritidu, pyelitidu a endokarditidu.

Typhoidní forma listeriózy se může rozvíjet u novorozenců i dospělých, kteří trpí imunodeficiencí, cirhózou, alkoholismem atd. U této formy listeriózy je úmrtnost 60%..

Septická granulomatózní forma

Septicko-granulomatózní forma se vyvíjí u novorozenců, kteří jsou infikováni během porodu nebo do 24 hodin po narození nemocnou matkou nebo zaměstnankyní porodnice. U těchto dětí listeria ovlivňuje dýchací orgány, srdce a krevní cévy s rozvojem pneumonie, pohrudnice, atelektázy, bronchitidy, myokarditidy, perikarditidy, endokarditidy a vaskulitidy. První příznaky onemocnění se objevují 8 až 15 dnů po narození dítěte.

Projevy formy listeriózy septicko-granulosy u novorozenců jsou následující:

 • Vysoká tělesná teplota 38–39 o C nebo vyšší;
 • Dušnost;
 • Nosní přetížení;
 • Zánět hltanu;
 • Rýma;
 • Průjem;
 • Zvracení
 • Sliznice;
 • Cyanóza kůže (dětská pokožka má namodralý nádech);
 • Kašel;
 • Piskot
 • Neschopnost normálně dýchat a vystupovat;
 • Zvětšená játra a slezina;
 • Žloutenka;
 • Vyrážka ve formě červených skvrn, lokalizovaná hlavně na trupu a končetinách;
 • Křeče
 • Paralýza jednotlivých svalů;
 • Nerovnoměrné reflexy šlach;
 • Svalové napětí krku.

U novorozenců začíná listerióza jako obvykle SARS, to znamená, že u dítěte se objeví rýma a kašel. Pak se velmi rychle vyvine pneumonie, bronchitida, pohrudnice, je ovlivněn kardiovaskulární systém a objeví se paralýza svalů, vyrážka na těle a křeče. U bronchitidy a pneumonie může dojít k ucpání dýchacích cest. V důsledku zvýšení jater a sleziny se u dítěte často vyskytuje žloutenka.

Prvky vyrážky se neobjeví okamžitě, ale po 3 - 5 dnech po nástupu choroby. Nejprve vypadají jako červené skvrny, pak se změní na vesikuly nebo hlízy. Blízko umístěné prvky vyrážky se mohou spojit do jednoho velkého bodu. Nejhustěji vyrážky se koncentrují v oblasti velkých kloubů.

Infekce je závažná, s vysokým procentem úmrtí v rozmezí 20 až 25%. Novorozené děti nejčastěji umírají na hnisavou meningitidu, která se vyvíjí v důsledku proniknutí listérie do mozku. Po zotavení u dětí přetrvávají poruchy centrálního nervového systému (neurologické příznaky) po dlouhou dobu.

Listerióza v těhotenství

Listerióza během těhotenství je charakterizována atypickým průběhem, ve kterém příznaky infekce téměř zcela chybí. Listerióza během těhotenství se zpravidla projevuje horečkou neznámého původu, která se objevuje několik týdnů před narozením. Horečka může být izolována nebo kombinována s bolestmi a bolestmi svalů, zimnicí, hnisavou konjunktivitidou nebo angínou. U některých těhotných žen se navíc může vyskytnout listerióza s periodicky se vyskytujícími příznaky podobnými chřipce, pyelitidou (zánět ledvinové pánve) nebo gastroenteritidou.

Pokud v minulosti těhotná žena trpěla narušeným imunitním systémem, je její listerióza obtížná s rozvojem bolesti břicha a křeče a průjmu. V takové situaci se zpravidla vyskytuje smrt plodu.

Listerióza u těhotné ženy vede k infekci plodu, protože listeria dobře proniká placentou. U infikovaného plodu listerióza postupuje rychle a uvolňuje velké množství toxických látek a listerií, které procházejí placentou zpět do krevního řečiště těla matky. V tomto případě se plod a žena neustále infikují, jako by si vyměňovaly infekci. To znamená, že nejprve matka infikuje plod, který potom znovu infikuje ženu, což způsobuje druhou vlnu horečky, poté matka znovu infikuje dítě atd. Vzhledem k podobné vlastnosti průběhu listeriózy u těhotných žen se obvykle nazývá pingpongová infekce..

Po ukončení těhotenství (porod, potrat, potrat atd.) U ženy s listeriózou její tělesná teplota prudce klesá pod normální hodnotu, což je charakteristický znak nemoci. V budoucnu již tělesná teplota stoupá a neobjevují se žádné další známky infekce, na jejímž základě lékaři diagnostikují chronickou listeriózu. Podobný průběh listeriózy je charakterizován periodickými chřipkovými příznaky a konjunktivitidou, které zpravidla nejsou podezřelé. Jedinými známkami listeriózy u ženy v takových případech budou neustálé komplikace těhotenství, jako je potrat, předčasné ukončení těhotenství v různých těhotenstvích, malformace plodu, intrauterinní smrt plodu atd..

Listerióza se může vyskytovat chronicky po dlouhou dobu, ve skutečnosti zůstává v těle ženy a aktivována pouze během těhotenství a vyvolává její komplikace.

Smíšená forma

Listerióza u dětí

Vrozená listerióza (intrauterinní listerióza)

Diagnostika

Analýza listeriózy

Krev pro Listeriózu

Protilátky proti listerióze

Listerióza - léčba

Léčba listeriózy se provádí antibiotiky, která ničí patogenní bakterie, a měla by se užívat až do normalizace tělesné teploty a po dobu dalších 3 až 7 dnů. K léčbě různých forem listeriózy (s výjimkou oční žlázy) se používají především následující antibiotika:

 • Tetracyklin - 300 mg 4krát denně;
 • Doxycyklin - 100 mg denně;
 • Erythromycin - 30 mg na 1 kg tělesné hmotnosti denně, rozdělena do 4 dávek;
 • Sodná sůl benzylpenicilinu (s nervovou formou) - 75 - 100 tisíc jednotek na 1 kg hmotnosti každé 4 hodiny.

Pokud jsou tato antibiotika neúčinná, měl by se použít klarithromycin, ciprofloxacin, chloramfenikol, rifampicin, roxithromycin, azithromycin a ampicilin. Při těžké listerióze při vývoji sepse se doporučuje použít kombinace ampicilinu + gentaminu a penicilinu + tobramycinu.

U malých dětí je při léčbě listeriózy nejprve nutné používat ne antibiotika, ale sulfanilamidová léčiva, jako je Bactrim. Antibiotika by měla být zahájena pouze v případě, že Bactrim je neúčinný.

Listerióza u těhotných žen by měla být léčena kombinací ampicilinu a gentamicinu po dobu 2 týdnů. Ampicilin je podáván 2 000 mg intravenózně každé 4 hodiny a Gentamicin 120 mg každých 8 hodin.

Kromě antibiotické terapie, pokud je to nutné, přidejte patogenetickou léčbu, která spočívá ve zmírnění celkového stavu a odstranění bolestivých symptomů. K odstranění dehydratace a snížení příznaků intoxikace se tedy intravenózně podávají roztoky Reamberin, Reopoliglyukin, Poliglyukin, Ringer, glukóza atd. V kombinaci s intravenózním podáním roztoků je třeba užívat diuretika. Kromě toho se doporučuje užívat antihistaminika (Erius, Telfast, Suprastin, Fenistil atd.) A probiotika, která rovněž zlepšují celkový stav osoby a usnadňují přenos choroby..

Při oční glandulární formě listeriózy se na oči lokálně aplikuje sulfacyl sodný a 1% hydrokortisonová emulze. Při poškození vnitřních orgánů by měl být prednison, hydrokortizon nebo dexamethason užíván po dobu 7 až 10 dnů..

Prevence

Listerióza: způsoby infekce listerií (jídlo), příznaky a symptomy, léčba a prevence infekce - video

Listerióza v Rusku

Identifikace a registrace případů listeriózy v Rusku se sestavením databáze a archivů byla zahájena v roce 1992. Od roku 1992 se každoročně zvyšuje počet případů listeriózy v různých věkových kategoriích. V roce 1996 bylo v Moskvě zjištěno pouze 12 případů listeriózy a v roce 1999 - již 23. V současné době je v Rusku každoročně registrováno 80–100 případů listeriózy. Nárůst počtu případů listeriózy však může být vyvolán nikoli šířením infekce, ale zlepšenou diagnózou, v důsledku čehož je nemoc detekována častěji než dříve.

V Rusku jsou přibližně 2/3 pacientů s listeriózou děti a pouze 1/3 jsou dospělí. Navíc mezi dětmi s listeriózou převládají novorozenci a kojenci prvního roku života.

Úmrtnost na listeriózu v Rusku je dnes velmi vysoká a činí nejméně 17 - 20%, což je způsobeno pozdním odhalením infekce, kdy léčba již není vždy účinná kvůli nezvratnému poškození orgánů granulomy.

U obyvatel měst se infekce listeriózou vyskytuje v polovině případů kontaktem s hlodavci, ve 20% při konzumaci masa, mléka a zeleniny obsahující Listeria. Zbývajících 30% případů infekce listeriózy je spojeno s kontakty s přenosem patogenních bakterií z matky na plod placentou.

V současné době je přibližně 3,5% masných výrobků a mléčných výrobků vyrobených v Rusku infikováno listerií, a proto jsou zdrojem infekce pro lidi, kteří budou tyto produkty konzumovat surové bez tepelného ošetření.

Autor: Nasedkina A.K. Specialista biomedicínského výzkumu.

Listerióza během těhotenství: co je nebezpečné, jaké testy je třeba provést, jak zacházet?

Každý ví, jak nebezpečné infekce pro těhotné ženy jsou, jako je chřipka, herpes, plané neštovice a zarděnka, které mohou být fatální. Během tohoto období je však možné další hrozné onemocnění, o kterém se prakticky nemluví v prenatálních klinikách a porodnicích - jedná se o listeriózu.

Během těhotenství se toto onemocnění vyskytuje jako mírná otrava nebo SARS, ale může vést k předčasnému porodu, potratu nebo mrtvě narozenému.

Pokud se infekce vyskytne těsně před narozením, dítě se narodí naživu, ale téměř vždy má četná zranění, která vyžadují dlouhodobé léčení.

Původce listeriózy a infekce

Tak málo infekce bylo studováno pouze v medicíně pro lidi - veterináři léčí tuto nemoc více než století. Dříve to ovlivňovalo pouze divoká a domácí zvířata, ale lidé občas trpěli - to se týkalo pouze těch, kteří pracovali na farmách a v zemědělství, a také oslabení imunity, zanedbávání hygienických pravidel.

Může dojít k různým příčinám a metodám infekce listeriózou. Hlavní je jídlo, ale jsou možné i vzduchové kapičky, dítě může být nakaženo placentou.

Infekce těhotné ženy je možná:

 1. pití pasterizovaného nebo syrového mléka, které nebylo vařeno a odstředěno;
 2. kontakt s nemocnými volně žijícími nebo domácími zvířaty / ptáky;
 3. jíst ovoce, bobule nebo zeleninu shromážděné v prostředí infikovaných zvířat;
 4. použití produktů, které nebyly podrobeny tepelnému ošetření, pokud králíci, myši nebo krysy žijí poblíž;
 5. požití masa, které bylo podrobeno špatnému tepelnému zpracování;
 6. pokud strava zahrnuje syrová vejce, surové zelí, měkký sýr nebo zmrzlinu vyrobenou ze syrového mléka;
 7. fyzický kontakt s infikovanými lidmi, po kterém žena bez umytí rukou snědla jídlo;
 8. vdechování bakterií škubáním peří nebo řezáním kůže infikovaného ptáka nebo zvířete.

Těhotenství a známky listeriózy

Listerióza se ne vždy vyvíjí, když bakterie vstupují do těla osoby se silnou imunitou, ale u těhotných žen, jejichž ochrana je potlačena, aby nedošlo k poškození dítěte, má nemoc obvykle své projevy.

Inkubační doba je až 1,5 měsíce. Příznaky se mohou lišit, takže se dělí na několik forem. Těhotné ženy se vyvíjejí pouze dvě.

 • Forma angina-septik

Zpočátku se trochu liší od běžného hnisavého bolestí v krku. Teplota stoupne na 38-39 ° C, hlava začíná bolet, bolestivé polykat, ospalost, slabost, nevolnost.

Pokud tato forma není léčena, pak bakterie vstupují do krevního řečiště velmi rychle a způsobují infekci. Vývoj sepse je indikován větším nárůstem teploty (možná až 42 ° C), jeho prudkými kapkami a stoupáním.

Kašel a rýma jsou zaznamenány, obličej získává červený odstín. Lymfatické uzliny rostou v různých oblastech. Na pokožce se může objevit nepravidelná červená vyrážka, která je při natažení kůže bledá.

Tato forma se u těhotných žen vyvíjí, pouze pokud byla jejich imunita zpočátku (před těhotenstvím) významně snížena.

V tomto případě listérie pronikne bariérou obklopující mozek a zapálí buď samotnou látku nebo její membrány, nebo vytvoří dutinu naplněnou hnisem v mozku.

To se projevuje:

 • bolest hlavy;
 • horečka;
 • třes;
 • nevolnost
 • bolest kloubů a dolní části zad;
 • zhoršený pohyb nebo citlivost jedné / dvou nohou / paží;
 • méně pravděpodobné, že ztratí orientaci v prostoru, křeče, výraz bláznivých myšlenek.

Diagnóza nemoci

Pro stanovení diagnózy musíte nejprve podezření na tuto nemoc, protože jsou vyžadovány speciální testy. To lze provést podle symptomů, a proto se pro detekci velkého počtu monocytů odebere kompletní krevní obraz. Poté musíte provést analýzu na listeriózu, kde jsou v krvi detekovány protilátky proti listerii.

Tyto testy se provádějí v sérologické laboratoři a nazývají se "RSK s listeriosis diagnostum".

 • Diagnóza je potvrzena pomocí dalších testů zvaných PCR (polymerázová řetězová reakce), RIF (imunofluorescenční reakce), ELISA (enzymový imunotest) a DNA-DNA hybridizace krve.
 • Hybridizace DNA a metoda PCR lze také použít s vaginálním výtokem nebo nosohltanovým hlenem, protože tato metoda zahrnuje stanovení bakterie DNA, a nikoli imunitní odpověď těla na jeho invazi, jak je tomu v případě předchozích analýz..

Listerióza v těhotenství

Listerióza je akutní infekční onemocnění způsobené speciální bakterií - listerií. Listeria je obsažena v životním prostředí, vodě, půdě, zvířata ji mohou nést. Zdrojem Listeria mohou být téměř všechny druhy potravin, ale hlavně masové pasty, nepasterizované mléčné výrobky, měkké sýry.

Listeriózu můžete získat potravou kontaminovanou bakteriemi, špatně umytou zeleninou a ovocem, nedostatkem tepelně ošetřeného masa atd. Ke kontaminaci potravin listeriózou často dochází při výrobě potravin nebo při stravování.

Inkubační doba onemocnění může dosáhnout dvou měsíců. Ohniska listeriózy se často vyskytují v létě nebo koncem jara, ale vždy existuje možnost infekce..

Listerióza v těhotenství: příznaky

Hlavní příznaky listeriózy během těhotenství jsou: bolesti hlavy a bolesti svalů, horečka, žaludeční nevolnost, nevolnost, zvracení, občas křeče a zmatenost.

Nejčastěji se však listerióza u těhotných žen vyskytuje jako akutní respirační virová infekce nebo mírná střevní infekce. V některých případech může být nemoc matky asymptomatická..

Všechny těhotné ženy však nemusí diagnostikovat listeriózu. Indikací pro analýzu listeriózy je: přítomnost výše popsaných příznaků nebo podezření na infekci plodu plodu.

Diagnostika a léčba listeriózy

Listeria žije uvnitř buněk, takže je těžké diagnostikovat a léčit. Měli byste vědět, že některé ženy jsou nositeli Listeria, to znamená, že Listeria se nachází ve stolici nebo vaginálním výboji, ale to nezpůsobuje nemoc. Takový kočár nezvyšuje riziko infekce dítěte během těhotenství nebo během porodu, nebezpečná je pouze infekce zvenčí.

Diagnóza listeriózy u těhotné ženy je prováděna krví a analýza na protilátky IgG není informativní, je zapotřebí bakterioza. Také pro diagnózu lze použít plodovou (plodovou) tekutinu.

Při potvrzení diagnózy je nutná urgentní léčba, v některých případech porod (v závislosti na gestačním věku a stavu plodu). Včasné zahájení léčby může zabránit infekci u nenarozeného dítěte.

Léčba je obvykle dlouhá, od dvou týdnů nebo déle. Předepisují se antibiotika, která jsou dostatečně bezpečná pro těhotné ženy, zejména ampicilin, penicilin nebo amoxicilin..

Listerióza v těhotenství: důsledky

Listerióza může ovlivnit zažívací trakt, centrální nervový systém, oči, lymfatické uzliny a kůži. U těhotné ženy to nejčastěji probíhá snadno, ale příležitostně může způsobit meningitidu nebo sepsu. Ženy s průvodními onemocněními, jako je diabetes, imunodeficience, jsou vystaveny vyššímu riziku samotné choroby a jejích komplikací..

Hlavním nebezpečím listeriózy je to, že může proniknout placentou a infikovat plodovou vodu. V důsledku toho se dítě může narodit nemocné nebo onemocnět brzy po narození.

Listerióza neovlivňuje výskyt malformací, ale může způsobit předčasný porod, stejně jako mrtvé narození nebo smrt novorozence. Důsledky listeriózy během těhotenství mohou být: předčasná péče, meningitida, asfyxie, pneumonie, sepse, horečka, žloutenka u novorozence.

Více než polovina dětí je zcela vyléčena, ale mohou zde být dlouhodobé neurologické komplikace, stejně jako slepota, ochrnutí, ledviny a srdeční problémy. Mnoho účinků listeriózy lze zabránit včasnou diagnostikou a léčbou..

Jak zabránit listerióze

Prevence listeriózy během těhotenství je mnohem snazší než její léčba. Chcete-li to provést, dodržujte následující pravidla.

• Po použití toalety, před a po vaření a před jídlem si umyjte ruce mýdlem nejméně 20 sekund.

• Důkladně vařte maso a ryby. Je třeba mít na paměti, že Listeria zemře při teplotě vyšší než 75 stupňů a po zmrazení si zachovává své vlastnosti.

• Připravené a syrové potraviny skladujte odděleně. Je také důležité použít různé krájecí desky pro syrové a hotové výrobky. Po přípravě masných výrobků omyjte nádobí a povrchy horkou vodou a mýdlem..

 • • V kuchyni používejte jednorázové ručníky nebo často umývejte ručníky horkou vodou.
 • • Důkladně omyjte zeleninu a ovoce.
 • • Dobře ohřejte zbytky jídla.
 • • Vyvarujte se použití naklíčených semen, nepasterizovaného mléka, měkkých sýrů (feta, hermelín), připravených salátů z deli, jakož i syrových mořských plodů, včetně sushi.
 • • Regulujte teplotu v lednici a mrazničce.

V naší zemi málokdo ví o listerióze, ale může mít neméně závažné důsledky než infekce TORCH. Listerióze naštěstí není obtížné zabránit, pokud po celém těhotenství následují základní hygienická pravidla a pravidla přípravy potravin. Pokud máte podezření na listeriózu, musíte navštívit lékaře a provést urgentní vyšetření a léčbu.

Listerióza v těhotenství

Listeria: obecná charakteristika

Příčinný původce listeriózy - bakterie Listeria monocytogenes a Listeria ivanovii - patří do rodu Listeria. Jedná se o grampozitivní tyčinky nepravidelného tvaru o velikosti 0,5 - 2 mikrony. Netvoří spóry a tobolky, jsou nestabilní vůči kyselinám. Jsou fakultativní anaerobové - mohou existovat bez kyslíku.

Listeria je velmi stabilní v životním prostředí a roste při teplotách od 3 do 42 ° C. Jsou uchovávány a rozmnožovány v potravinářských výrobcích - při teplotě chladničky. Když se vaří, zemřou po 5 minutách.

Jak dochází k infekci?

Donedávna byla Listeria považována za typickou zoonózu. Předpokládalo se, že zdrojem infekce mohou být pouze zvířata a ptáci. Listerióza byla častější u venkovských obyvatel v kontaktu s domácími a volně žijícími zvířaty. Dnes se tento koncept změnil. Městské populace používající infikované potraviny mohou být ohroženy..

Existují dva zdroje infekce:

 • zvířata a ptáci (včetně domácích);
 • ekologické substráty (půda, voda, kanalizace, rostliny).

Mechanismy lidské infekce jsou rozmanité. Existuje několik způsobů přenosu infekce:

 • výživná cesta - při konzumaci produktů rostlinného a živočišného původu (měkké sýry, saláty, klobásy, polotovary masa, nevařené mléko a zmrzlina);
 • kontaktní cesta - dotykem zvířat při péči o ně;
 • aerogenní cesta je realizována při zpracování vlny a kůží;
 • přenosná cesta - s klíšťaty;
 • genitální trakt - s intimitou.

Těhotná žena může Listerii přenést na plod - tímto způsobem je realizována vertikální cesta infekce. Vědci z University of Wisconsin v Madisonu provedli experiment. Představili Listeria monocytogenes v časném těhotenství samicím opic.

Patogeny byly nalezeny ve stolici u 75% zvířat, ale pouze jedna žena měla jasné příznaky infekce. Ovoce uhynulo u všech opic během 7-13 dnů.

To dokazuje, že Listeria prochází placentární bariérou a vede k rozvoji nitroděložní infekce..

Osoba může být nositelem Listeria a ani o ní nehádat. Podle statistik se patogeny vylučují u 5-6% zdravých lidí.

Listeria proniká tělem přes sliznice úst, nosu, očí, genitálií. Je možný přenos poškozenou kůží. Bakterie přecházejí ze vstupní brány proudem krve a lymfy do retikuloendoteliálního systému - játra, slezina a lymfatické uzliny.

Možná proniknutí listérie do ledvin, mozek s poškozením těchto orgánů. Mikroorganismy se množí a tvoří granulomas - shluky buněk a listerie. S progresí nemoci jsou granulomy nekrotické a místo nich se vytvářejí jizvy.

Takové specifické granulomy se mohou vyskytovat v jakékoli tkáni, ale nejčastěji jsou detekovány v játrech..

Rizikové faktory

Listerióza je oportunní infekce. Vyskytuje se se sníženou imunitou. Riziko onemocnění je vyšší v těchto stavech:

 • nedávno přenášená infekční onemocnění, zejména virového původu;
 • stav po operaci nebo zranění;
 • hematologická onemocnění, včetně anémie;
 • kardiovaskulární onemocnění;
 • diabetes;
 • alergická onemocnění;
 • onkologické procesy;
 • Infekce HIV;
 • chronická intoxikace alkoholem.

Těhotenství je jedním z klíčových rizikových faktorů pro rozvoj onemocnění. Po početí dítěte je imunitní systém ženy obnoven. Přírodní obranné mechanismy jsou sníženy - to vše za účelem zabránění potratu. Ale hraje proti nastávající matce. Na pozadí fyziologického potlačení imunity roste riziko vzniku infekčních chorob, včetně listeriózy..

Příznaky listeriózy

Klinické projevy nemoci jsou rozmanité. V klasickém kurzu listerióza prochází několika fázemi:

 • Inkubační doba. Obvykle trvá 2–4 týdny, méně často až dva měsíce. V tomto okamžiku již v těle existují bakterie, ale žádné příznaky nemoci nejsou.
 • Období primárních fokálních projevů. Objevují se první známky listeriózy. Klinický obraz závisí na formě patologie..
 • Období zobecnění nemoci. Bakterie vstupují do krevního řečiště a šíří se vnitřními orgány..
 • Období sekundárních fokálních projevů. Bakterie se usazují ve tkáních, vznikají komplikace.

Existuje mnoho forem listeriózy. Během těhotenství jsou běžnější následující možnosti:

 • Spojivková forma. V očích je slzení, svědění a bolest. Zaznamenává se znatelný otok víček, zúžení štěrbiny a pokles zrakové ostrosti. Na postižené straně rostou příušní a submandibulární lymfatické uzliny. Tato forma listeriózy se obvykle připisuje nespecifické bakteriální konjunktivitidě..
 • Forma kůže. Objeví se vyrážka, bolest, svědění a pálení. Vyrážky s listeriózou procházejí všemi stádii metamorfózy: skvrnou, papulou, váčkem, pustulí a vředem. Vyrážka je obvykle lokalizována po celé ploše těla - zachycuje obličej, kmen a končetiny. Zvyšují se regionální lymfatické uzliny.
 • Dýchací forma. Je bolest v krku, suchý kašel. Při vyšetření, zčervenání hrdla, je vidět zvětšení mandlí. Tato varianta listeriózy je zřídka diagnostikována - obvykle se považuje za ARVI.
 • Angina forma. Je doprovázeno prudkým zvýšením teploty, silnou bolestí svalů a kostí. Při vyšetření jsou vidět zvětšené a hyperemické mandle pokryté hnisem a filmy. Tuto formu listeriózy je obtížné odlišit od ostatních odrůd angíny.
 • Břišní forma. Má akutní nástup a je charakterizován výskytem silné bolesti břicha, zejména v pravé iliakální oblasti. Pokračuje na pozadí vysoké tělesné teploty. Tuto formu listeriózy lze snadno zaměnit s apendicitidou. V subakutním průběhu jsou příznaky podobné projevům gastritidy a duodenitidy - středně bolestivost v epigastrické oblasti a pravá polovina břicha.
 • Genitální. Objevují se příznaky, které jsou charakteristické pro jakoukoli infekci genitálního traktu - patologický výtok, bolest v podbřišku. Genitální listerióza může způsobit neplodnost.

U těhotných žen je infekce často asymptomatická nebo je doprovázena výskytem slabých příznaků nemoci. Tento stav je obtížné diagnostikovat a listerióza je obvykle mylná pro jinou patologii..

Komplikace listeriózy

Bez léčby se mohou objevit komplikace:

 • Meningoencefalitida - poškození mozku a jeho membrán. Je doprovázena vysokou tělesnou teplotou, silnou bolestí hlavy, zvracením. Možné narušené vědomí.
 • Pneumonie je pneumonie. Vyskytuje se s horečkou, bolestí na hrudi a dušností.
 • Hepatitida je zánět jater. Doprovázena bolestí v pravé hypochondrii a žloutenka.
 • Pyelonefritida je zánět ledvin. Charakteristickým příznakem je bolest v bederní oblasti. Když se zapojíte do močového měchýře, objeví se během močení nepohodlí. Možné zvýšení tělesné teploty.
 • Sepse. S generalizací infekce dochází k horečce, objevuje se kožní vyrážka, zvyšuje se slezina a játra.

Důsledky pro plod

Listerióza u nastávajících matek se téměř nikdy nevšimne. Důsledky závisí na gestačním věku. V raných stádiích se objevují neřesti neslučitelné se životem. Embryo obvykle umírá před 6-8 týdny a dojde k potratu. Méně časté se nevyvíjí těhotenství - embryo umírá, ale děloha se nesnižuje a nedojde k potratu.

Ve druhé polovině těhotenství vznikají další komplikace:

 • předčasný porod;
 • chorioamnionitida - zánět membrán s další infekcí plodu;
 • mrtvě narozený.

Listerióza matky vede k infekci plodu a on zase zase infikuje ženu. Fetální onemocnění je aktivní a po nějaké době bakterie znovu vstupují do krevního oběhu matky. Žena má druhou vlnu horečky a další příznaky listeriózy.

Listerióza často probíhá chronicky a způsobuje potrat. Po mnoho let je uložen v těle a aktivován přirozeným snížením imunity po početí dítěte. Listeria obvykle zůstává v ledvinách..

Riziko aktivace infekce je vyšší při současné patologii urogenitálního traktu. U většiny žen s chronickou listeriózou jsou identifikovány průvodní patologické procesy: endometritida a salpingooforitida, pyelonefritida, cervikální eroze.

Vrozená listerióza je nebezpečné onemocnění vedoucí k úmrtí plodu. Pokud se dítě narodilo naživu, vyvine se generalizovaná infekce. Pokračuje jako sepse s poškozením vnitřních orgánů a mozku.

Dítě s listeriózou se obvykle rodí předčasně as nízkou hmotností. Během prvních 1 až 2 dnů se jeho stav prudce zhoršil. Zvyšuje se tělesná teplota, objevují se kožní vyrážky, zvyšuje se játra a slezina.

Úmrtnost je vysoká a dosahuje 20%..

Získaná listerióza je také závažná. Během porodu se dítě nakazí kontaktem s pohlavním traktem matky. První příznaky onemocnění se objevují 7-14 dní po narození. Charakterizovaný vývojem meningitidy a sepse.

Diagnostické schéma

Přesná diagnóza samotných symptomů je obtížná. Listerióza je charakterizována různorodým klinickým obrazem a je často zaměňována za jiná onemocnění. K identifikaci patogenních bakterií se provádí:

 • bakteriologické vyšetření - stanovení listérie v krvi, moči, výkalech, mozkomíšním moku, sekreci genitálního traktu atd.;
 • sérologické vyšetření - detekce protilátek proti listérii v krvi.

K objasnění prevalence procesu je předepsán ultrazvuk vnitřních orgánů. Je zobrazena konzultace o infekčních nemocích.

Léčba listeriózy během těhotenství

Při léčbě listeriózy se používají antibakteriální léčiva - peniciliny a makrolidy. Léky jsou vybírány specialistou na infekční choroby s ohledem na délku těhotenství a závažnost patologického procesu. Listerióza by měla být léčena kdykoli, dokonce i v prvním trimestru. Odmítnutí léčby hrozí zevšeobecněním procesu a může vést k úmrtí plodu.

Průběh léčby trvá do normalizace tělesné teploty (s horečkou) nebo do odstranění dalších příznaků patologie. Obvykle jsou antibiotika předepisována na 7-10 dní. Podle indikací se symptomatická terapie provádí:

 • prostředky na normalizaci průtoku krve v děloze a placentě;
 • léky na snížení tonusu dělohy s hrozbou potratu;
 • probiotika k obnovení mikroflóry trávicího traktu a pohlavních cest;
 • antipyretika na horečku;
 • analgetika - pro bolesti hlavy a svalů.

Listerióza novorozence zahrnuje také užívání antibiotik. V těžkých případech trvá terapie až 2-4 týdny.

Po ukončení antibiotik se provádí imunologické a bakteriologické monitorování. Lékař znovu vezme materiál pro analýzu (krev, moč, jiné biologické tekutiny) a vyhodnotí obsah listérie v nich. Když jsou mikroorganismy detekovány na pozadí viditelného zlepšení, můžeme mluvit o kočáru.

Prevence

Těhotné ženy musí být opatrné proti listerióze - tato infekce je pro plod nebezpečná. Udělat toto:

 • omezit kontakt se zvířaty a ptáky (volně žijícími a domácími);
 • dodržujte pravidla osobní hygieny - před jídlem si umyjte ruce, důkladně opláchněte čerstvou zeleninou a ovocem;
 • Neplavte ve znečištěné vodě;
 • Nepijte vodu z podezřelých zdrojů;
 • vyloučit potraviny z potravy - potenciální zdroj listérie: masné polotovary, měkké sýry a syrové mléko.

V případě jakéhokoli zhoršení během těhotenství byste se měli poradit s lékařem. Čím dříve je stanovena diagnóza a zahájena léčba, tím snazší je zabránit vzniku komplikací.

lékařka porodnice-gynekologka Ekaterina Sibileva

Krevní test na listeriózu během těhotenství

Listerióza v krvi

Ahoj holky! Chtěl bych se vás zeptat na tuto infekci. Našli ho na krev, prošli analýzou PCR listeriózy, ještě nejsou připraveni. Nemocný orvi. Ve večerních hodinách je teplota 37, během dne je normální. Někdy odpoledne se také zvedne na 37. Červené hrdlo zůstává. Ale neublíží to. Jsem 16 týdnů těhotná... Pokračovat ve čtení →

Ne, dobře, čistě se hádat... Nebo sousedit))

Za prvé, listerióza. Chesslovo, nevím, jak na to reagovat, protože všechna lékařská fóra jednomyslně odpovídají, že není čeho se obávat, ale můj doktor stále nepropadá panice, ale stále jej staví do popředí. No, měl bych o tom alespoň trochu jasnosti..... Pokračujte ve čtení →

Není tajemstvím, že těhotenství je vážným testem pro ženské tělo. Během těhotenství žena často zhoršuje chronická onemocnění, snižuje se imunita, a proto je nastávající matka obzvláště zranitelná vůči všem druhům infekčních chorob..

Mezi infekcemi jsou relativně neškodné pro matku a plod (například akutní respirační infekce) a velmi nebezpečné (až do HIV). Existuje však skupina infekcí, jejichž zvláštností je, že jsou relativně neškodné pro dospělé a dokonce i pro děti, a proto jsou pro těhotné ženy velmi nebezpečné..

Podle prvních písmen latinských jmen... Pokračovat ve čtení →

Tyto děsivé infekce ToRCH...

Užitečný článek, rozptýlil všechny „odpadky“ v mé hlavě o infekcích a početí.
Infekce ToRCH v porodnictví se nazývají skupinou infekčních chorob, která mohou vést k vážnému poškození plodu.

TORCH je zkratka tvořená prvními písmeny nejčastějších infekcí: T - toxoplasma (toxoplasma), O - ostatní (jiné infekce), R - zarděnka (zarděnka), C - cytomegalovirus (cytomegalovirus), H - herpes (herpes) Číst dál →

Týdenní kalendář těhotenství

Řekneme vám skutečné příběhy našich matek, které to prošly nebo právě procházejí!

Jsem ohromen tímto příběhem o porodu

Zpráva převzata z jiného webu

Jak přišla na tento svět... nebo příběh války 18. října 2011 16:12
Byla to válka. Válka o život, bitva o dvě duše.

Není zbytečné, že píšu tuto zprávu, protože za prvé, mnoho lidí mi dalo sílu, a za druhé, nechal můj příběh číst co nejvíce dívek. Možná vás můžu naučit věřit...

4. října v 8 hodin jsem stál u okna nemocnice s infekčními nemocemi, pršelo a myslel jsem si, že „bylo by dobré porodit dnes...“ našim... Pokračovat ve čtení →

Tyto děsivé infekce ToRCH: máte?

Dívky, možná někoho potřebujete. Velmi užitečný článek rozptýlil všechny „odpadky“ v mé hlavě o infekcích a početí. Tento článek je velký, ale velmi užitečný a poučný... Pokračovat ve čtení →

Diskutujte o svém tématu v komunitě, získejte názor aktivních uživatelů Babloglogu

Jděte do komunity

Práva těhotných žen (pracujících i nepracujících)
Pracující ženy Číst více →

PRÁVA PREGNANTNÍ ŽENY

Všichni jsme zvyklí na to, že těhotná žena potřebuje speciální ošetření. A to je pravda - ten magický stav, kdy malý muž žije a vyvíjí se uvnitř, je velmi zodpovědný čas pro budoucí matku.

Bohužel je často na prenatální klinice, že žena připravující se stát matkou čelí porušování jejích práv lékaři. Co lze v této situaci udělat? Můžete se chránit a někdy stačí jen vědět o vašich právech.

Účelem tohoto článku je posílit těhotnou ženu a nevyžadovat boj... Pokračovat ve čtení →

Neposkytujte trestný čin ani práva těhotné ženě

Arina Pokrovskaya, psychologička a aktivistka za lidská práva. Specializuje se na problémy vznikající v oblasti medicíny, rodiny a vzdělávání v naší zemi. Jako právník obhajuje povědomí obyvatelstva o jejich zákonných právech, protože psycholog pomáhá účinně hájit tato práva.

Trvá na tom, že zákony v naší zemi fungují a vše, co je potřeba, je aktivní právní postavení občanů. Úspěšně se zapojila do poradenství obyvatelstvu při řešení různých problémů psychologického i právního spektra. Věří, že vždy existuje východisko z jakékoli situace.

Zeptejte se Ariny... Pokračujte ve čtení →

No, uběhl den a dobře)))

Minulý týden jsem absolvoval testy KDL: krev na anti-těla a stěr. Dnes mi poslali výsledky na mýdlo...

Obecně, stejně jako v první B protilátce proti rubeole, listerióza (byl jsem stále poslán k specialistovi na infekční choroby do pekla s koláče a on byl testován na krev pomocí PCR - a nic se nepotvrdilo). Obecně je to v pořádku.

Přistoupila však k analýze nátěru a ofigelu - druhu Ureaplasma a Ureaplasma parvum. Ptám se Yandexu otázku a dává něco jako: Ureaplasma je podmíněně patogenní mikroorganismus... Pokračovat ve čtení →

Kampaň na LCD. Listerióza.

Byli dnes v LCD. Šli jsme darovat další litr krve Rhesusovi a moči. Standardní sada! No, protože můj doktor tehdy pracoval - a skočil k ní. Hmotnost, rozměry, tlak - vše je normální.

Míchání je také vynikající (třetí den je již tsunami!), Lie konečně. vpravo dolů. Ale otok začal (prsten, který jsem byl skvělý před těhotenstvím, sotva vzlétl - nosení se stalo bolestným!).

A já jsem přišel domů, dívám se, na nohou dole, přímo u paty žíly, bobtnaly... To je... Pokračovat ve čtení →

Smutný příběh mého prvního těhotenství...

Těhotné ženy nečtou !! Toto je smutný příběh, ale poučný !! Číst dál →

Už je mi z toho lhaní... po celé ty dny mi ze mě vytékala krev stolice krve, které odstraňovaly skvrny od místa, kde může být proud. Nic nenajdou. stále by. nemůže být nic... zkoumal jsem všechno... před těhotenstvím a během...

dnes provedli analýzu pro nějaký druh listeriózy... sakra... četl jsem o tom a šel ořechů... teď lžu a obávám se... najednou je tu opravdu černá nit.. a já to vezmu, půjdu pryč na účtenku a pak se zabiju, když najednou... na druhou stranu mohu odejít...

Číst dál →

Dnes jsme šli na KDL Test, abychom darovali krev ze žíly na listeriózu, toxoplasmózu a něco jiného... + nátěr na jiný herpes,... nějakou plazmu atd. Nemohl jsem si odtrhnout hlavu z polštáře. Dáša ráno klesl.

Je zvláštní, že pláče: se zavřenýma očima se krouží, vyplivne dudlík a nebere láhev... dokud ji Yura nevloží mezi nás. Okamžitě čichal jako anděl, až jsme se probudili. Vzali krev rychle a bez problémů, ale nátěr... mmmm...

Nesnáším tyto židle, i když jsem si vědom, že bez… Pokračujte ve čtení →

Upřímně řečeno, je to spíš jako nějaký druh absurdního divadla a už je pro mě obtížné je přiměřeně pochopit...
Sobsno absurdity) Číst více →

Plán zkoušek pro plánování těhotenství

Tento příspěvek bude opraven v tlačítkách na první stránce početí.
V případě opakování těchto otázek se můžete na to odvolat, abyste již nepíšeli znovu.
A tak je schéma průzkumu rozděleno do fází... Pokračovat ve čtení →

Ahoj všichni! Možná někdo pomůže mému příběhu nebát se „falešně pozitivních“ výsledků na listerióze.
U LCD nebereme tuto analýzu. Napíšete kus papíru, který je informován o závažnosti nemoci a předáte ji za peníze.

S touto analýzou jsem něco zpozdil a šel jsem to vzít až 23 týdnů! Předtím objasnila s lékařem, co přesně se má vzít - krev nebo stěr?
Ujistila se, že krev. Volba, kde provést tuto analýzu v Moskvě, byla obrovská - je to krevní test a in-vitro a rodina...

Číst dál →

Práva a povinnosti těhotné

První těhotenství bylo pozorováno na státní klinice na jihovýchodě. Dal jsem jen krev a moč. Ani jsem nedělal genetiku. Poprvé nepřišlo kvůli práci. Podruhé - neměli činidla. Potom jsme se blíž k narození přesunuli do Mikhailovky.

Gynekolog - stará babička trvalo hodinu, poslala mě na všechny druhy testů, včetně placených. Polovinu jsem neměl čas sbírat. Protože jsem porodila ve 38 týdnech.
Řekni mi, jaký je rozdíl? Proč někteří odborníci potřebují vzít vše...

Číst dál →

Test na těhotenství Listeriosis

Včera jsem narazil na hororové příběhy o listerióze. Ukazuje se, že během těhotenství je snadné se nakazit, může být asymptomatické a pro plod je riziko obrovské, od předčasného porodu po sepse novorozenců, horor.

Pouze z nějakého důvodu, ani jednou během plánování a těhotenství mi žádný lékař neřekl, abych tuto infekci předal.

Dívky, vzali jste tento test během těhotenství? Pokud ano, který? Četl jsem, že nemá smysl předávat protilátky IGG, pouze ukazuje, zda existuje imunita, IGM se v Listerii vůbec nevykonává, zůstává... Pokračovat ve čtení →

Nevím, jestli píšu do tohoto sloupce...
Plánujeme další dítě se svým manželem. A možná dvě najednou))
Loni na jaře jsem měl zmrazené těhotenství. Histologie se mi neudělala. Lékaři Profuka. Nebudeme jít do podrobností.

Nyní jsem složil testy a našel ve mně cytomegalovirus, HPV 16 a listeriózu. První 2 analýzy, vedoucí laboratoře sama říká, že to může být způsobeno zánětem. Listerióza prošla krví. Gynekolog ani nechce jít, předepíše spoustu pilulek.

Kamarád mi poradil jít na jógu... Pokračovat ve čtení →

15. týden, výsledky dvojitého testu

Včera jsem byl na schůzce s doktorem, čekal jsem na tento den s netrpělivostí a aspirací... Byly následující problémy:
1. Zvýšená TSH (7,2 rychlostí "až 4,6")
2. Listeria analýza: Pochybná
3.

A samozřejmě výsledky dvojitého testu. Čekal jsem na ně nejvíce.
Tady je VÝSLEDEK (spolu s dvojitým testem jsem daroval krev na hormony štítné žlázy a na listeriózu):
1. TTG je normální. (1.28) Díky moc L-tyroxinu.
2.

Analýza pro listeriózu: negativní. Díky Kanefron))))
3. A co je nejdůležitější: výsledky dvojitého… Pokračovat ve čtení →

Plán zkoušek pro plánování těhotenství

Tento příspěvek bude opraven v tlačítkách na první stránce početí.
V případě opakování těchto otázek se můžete na to odvolat, abyste již nepíšeli znovu.
A tak jsem rozdělil schéma zkoušek do etap. Fáze 1.
Volba lékaře a první jmenování.

Mnoho lidí navštěvuje rezidenční komunitu, mnoho chodí na soukromou kliniku. Tady je těžké poradit, už je to štěstí, když jsem našel „svého“ lékaře. Poraďte se s přáteli, kteří již plánovali dítě. Výběr lékaře je nejdůležitějším stupněm a hodně na něm záleží.
Prvním trikem je...

Číst dál →

seznam testů pro 1 screening. Otázky!

Dívky, vítejte! Začala 12. týden těhotenství, ten týden prošla následujícími testy: OAK, OAM, kultivace moči, HIV, syfilis a nátěr a VŠE. Na internetu jsem četl, že stále potřebujeme biochemický krevní test na hCG a PAPP-A, ale nedali jim pokyny..

a nedal doporučení k infekcím (listerióza a toxoplasmóza), přičemž jsem zdůraznil, že mé staré testy, které jsou již 6-8 měsíců staré, jsou vhodné! Mám marné panování? Myslím, že MB by měl jít k soukromému lékaři, konzultovat...

Co myslíš?! Jdu na ultrazvuk za 2 dny) Přečtěte si více →

Je bezpečné chovat psy během těhotenství??

Mateřské zdraví
Domácí zvířata a těhotenství
Nebezpečí během těhotenství V rodině, která čeká dítě, jsou často domácí zvířata. Mezitím mohou být pro dítě nebezpečné nemoci, které z nich může těhotná žena chytit..

Toxoplazmóza a těhotenství
Tato zvířata jsou pro těhotné ženy nejnebezpečnější, protože se můžete nakazit toxoplazmózou, která nejčastěji postihuje různé orgány a systémy těla - oči a centrální nervový systém.

Pokud ve většině populace pokračuje toxoplazmóza s mírnými klinickými projevy, maskujícími se jako akutní respirační infekce a... Pokračovat ve čtení →

Tyto děsivé infekce ToRCH... 

20. března 2012, 14:10
• Různé články Užitečný článek rozptýlil všechny „odpadky“ v mé hlavě o infekcích a početí. Infekce ToRCH v porodnictví se nazývají skupinou infekčních chorob, která mohou vést k vážnému poškození plodu.

TORCH je zkratka tvořená prvními písmeny nejčastějších infekcí: T - toxoplasma (toxoplasma), O - ostatní (jiné infekce), R - zarděnka (zarděnka), C - cytomegalovirus (cytomegalovirus), H - herpes (herpes) Do „jiné“ skupiny - dalších infekcí - patří syfilis...

Číst dál →

těhotná práva v lcd

Těhotná práva v LCD. Může se to hodit! Všichni jsme zvyklí na to, že těhotná žena potřebuje speciální ošetření. A to je pravda - ten magický stav, kdy malý muž žije a vyvíjí se uvnitř, je velmi zodpovědný čas pro budoucí matku.

Bohužel je často na prenatální klinice, že žena připravující se stát matkou čelí porušování jejích práv lékaři.
Co lze v této situaci udělat? Můžete se chránit a někdy stačí jen vědět o svých právech...

Číst dál →

Dobrý večer! Možná, že někdo měl podobnou situaci, chci konzultovat. Moc se mi líbí sushi, ale nějak se ukázalo, že jsem je během těhotenství nejedl. Ale před 2 týdny jsem šel se svým přítelem do Sushi Planet a včera také šel.

Pokaždé, když jsem snědl rohlíky Philadelphie, jsem si byl jistý, že losos tam byl uzený nebo nakládaný. Dnes jsem však volal a zjistil, že tyto rohlíky jsou vyrobeny ze surového lososa (((panikařil jsem, když jsem četl na internetu o toxoplazmóze a zejména listerióze).

Dnes šla dokonce darovat krev... Pokračovat ve čtení →

Plán zkoušek pro plánování těhotenství

Fáze 1. Volba lékaře a první schůzka Mnozí navštíví rezidenční komunitní LCD, mnozí jdou na soukromou kliniku. Tady je těžké poradit, už je to štěstí, když jsem našel „svého“ lékaře. Poraďte se s přáteli, kteří již plánovali dítě.

Výběr lékaře je nejdůležitějším stupněm a hodně na něm záleží. První jmenování by mělo trvat nejméně 15 minut, pokud lékař o nic nepožádal, pak lze pochybovat o jeho způsobilosti.

Na první recepci je nutné diskutovat: - o předchozím B a jejich výsledku, - o existujících dětech, - o... Pokračovat ve čtení →

Co je komplex TORCH

Není tajemstvím, že těhotenství je vážným testem pro ženské tělo. Během těhotenství žena často zhoršuje chronická onemocnění, snižuje se imunita, a proto je nastávající matka obzvláště zranitelná vůči všem druhům infekčních chorob..

Mezi infekcemi jsou relativně neškodné pro matku a plod (například akutní respirační infekce) a velmi nebezpečné (až do HIV). Existuje však skupina infekcí, jejichž zvláštností je, že jsou relativně neškodné pro dospělé a dokonce i pro děti, a proto jsou pro těhotné ženy velmi nebezpečné..

Podle prvních písmen latinských jmen... Pokračovat ve čtení →

Jak provést analýzu listeriózy a jaké choroby?

Co je listerióza, jak je diagnostikována?

Listerióza je bakteriální infekce způsobená bakteriemi Listeria monocytogenes. Toto onemocnění se vyznačuje mnoha přenosovými cestami. Můžete se nakazit volně žijícími zvířaty (hlodavci, lišky, psy), ptáky a nemocnými lidmi.

Rovněž je známa vertikální přenosová cesta - od matky k novorozenému dítěti. Závažnost klinických příznaků sahá od jednoduchého bakteriálního transportu, který se nijak neprojevuje, až po těžkou intoxikaci a sepsu..

Vyšetření na listeriózu zahrnuje vyšetření pacienta, vyjasnění epidemiologické anamnézy, sběr laboratorních testů.

Mezi ně patří sérologické vyšetření (stanovení hladiny protilátek proti listérii v krvi), identifikace DNA patogenu v biologickém materiálu (odřezky z orofaryngu, nosní sliznice atd.).

Při vyšetřování žen se gynekologický materiál (nátěr z děložního čípku) setí na živná média.

Indikace k vyšetření na listeriózu

Listerióza se nejčastěji rozvíjí u lidí s oslabenou imunitou: u starších osob, těhotných žen, novorozenců. Podle statistik je riziko rozvoje listeriózy u těhotných žen 18-22krát vyšší než u ostatních lidí.

Neexistují žádné specifické příznaky listeriózy. Nemoc může začít s příznaky obecné intoxikace: horečka, zimnice, nevolnost a zvracení. Existují časté případy nástupu nemoci ve formě akutního respiračního onemocnění, kdy je pacient znepokojen bolestmi v krku, kašlem, slzením. V pozdějších stádiích onemocnění se u oslabených pacientů může rozvinout encefalitida nebo meningitida.

Testy jsou předepsány lidem s výše uvedenými příznaky, jsou-li ohroženi. Do rizikové skupiny patří osoby pracující se zvířaty (veterináři, psovodi), pacientky léčené imunosupresivní terapií, těhotné.

Kdo může poslat na zkoušku, kde jsou testováni?

Listerióza může být diagnostikována praktickým lékařem, specialistou na infekční choroby, porodníkem-gynekologem, pediatrem nebo neonatologem.

V imunologické laboratoři můžete darovat krev na protilátky, v mikrobiologické laboratoři odebírat zbytky k očkování, biomateriál pro PCR v ošetřovací místnosti v laboratoři nebo na klinice. Gynekologický materiál k setí odebírá gynekolog při vaginálním vyšetření

Jak se připravit na testování?

Zvláštní vyšetření pro vyšetření na listeriózu není nutné. Krev se nejlépe odebere na lačný žaludek. Škrábání sestra vezme speciální špachtlí.

Koncentrace protilátek proti listerióze obvykle nepřesahuje 0,89 U / ml. Přebytek je typický pro minulou infekci nebo pro nedávnou infekci patogenem.

Nedávná infekce je podporována zvýšením titru protilátek v párových sérech, když je indikátor stanoven v intervalu 1,5–2 týdnů.

Test na protilátky proti listerióze má bohužel velmi nízkou specificitu, takže by měl být doplněn dalšími výzkumnými metodami.

Nejpřesnější diagnostickou metodou je PCR pro listeriózu. Stanovení patogenní DNA v biomateriálu umožňuje 100% jistotu diagnostikovat listeriózu.

Klinický význam vyšetření na listeriózu

Diagnóza tohoto onemocnění je velmi důležitá u těhotných žen, protože transplacentální infekce plodu je vystavena vysokému riziku intrauterinní smrti. Proto se ženám plánujícím těhotenství doporučuje podstoupit povinné vyšetření. Měla by se také opakovat v 11 a 34–35 týdnech těhotenství.

Vyšetření je nutné při diferenciální diagnostice různých typů gastroenteritidy, respiračních infekcí. Výsledky naznačují účinnou antibiotickou terapii.

Informace jsou na webu k dispozici pouze pro informaci. Nezapomeňte se poradit s odborníkem.

Listerióza v těhotenství: příznaky, příčiny, léčba, prevence, komplikace

Příčiny

Hlavním důvodem vzniku onemocnění je požití listérie do těla těhotné ženy. Lidé, kteří pracovali nebo pokračují v práci na farmách, drůbežárnách jsou zvláště náchylní k infekci..

Bakterie může být v půdě, ve vodě. Je schopen infikovat rostliny pronikáním do jejich kořenového systému. Nositeli choroby jsou také zvířata, ptáci.

Mezi hlavní příčiny listeriózy patří následující faktory:

 • použití kořenových plodin, masa, které bylo tepelně ošetřeno nekvalitní, masných výrobků a sýrů měkké konzistence, které jsou ve vakuové nádobě;
 • kontakt s pacientem během jeho péče; vdechování prašného vzduchu v místnostech, kde se ošetřují zvířecí chlupy, šatny;
 • pohlavně přenosná infekce.

Příznaky

U těhotných žen toto onemocnění pokračuje bez výraznějších příznaků. Menší projev choroby je také možný. V tomto případě může:

 • zvýšení teploty na krátkou dobu;
 • bolest krku;
 • ucpaný nos;
 • zánět spojivek se objevuje v mírné formě.

U některých pacientů, kteří očekávají dítě, se může projevit gastritida, zánět močových cest. S listeriózou nervový systém málokdy ovlivňuje.

Diagnóza listeriózy

Často je obtížné určit nemoc. To je způsobeno skutečností, že příznaky, které jsou mu vlastní, jsou také charakteristické pro řadu dalších nemocí. Proto nejúčinnější metodou, která vám umožní rozpoznat listeriózu, je laboratorní diagnostika. To zahrnuje:

 • bakteriologická metoda, která vám umožní izolovat bakterii (krev, stěr z mandlí, vagina je odebrána pro analýzu);
 • u žen, které měly mrtvé dítě, je vyšetřena plodová voda, placenta;
 • polymerázová řetězová reakce, která vám umožní identifikovat části DNA Listeria;
 • sérologická metoda, která poskytuje schopnost stanovit protilátky proti specifickému patogenu v pacientově séru.

Těhotné ženy by se měly poradit s porodníkem-gynekologem, aby zjistily nemoc. Často také potřebují pomoc lékaře, který se specializuje na infekce.

Komplikace

Riziko vážných následků pro ženy, které očekávají dítě, je velmi vysoké. Rozvoj listeriózy může vést k chorobám, jako jsou:

 • encefalitida a meningitida (v případě poškození centrální nervové soustavy);
 • hydrocefalus, demence (s nervovými formami);
 • infekční toxický šok (v případě septického stavu);
 • respirační selhání;
 • asymptomatický bakteriocarrier.

Těhotné ženy, jejichž imunitní systém je oslaben, jsou infikovány. Jednotlivé bakterie mohou přežít v žaludku, který se vyznačuje kyselým prostředím, proniká do střev a způsobuje místní zánět. Patogeny se také mohou pomocí placenty pohybovat k plodu..

Protože jeho imunita ještě není rozvinutá, může mít takový pohyb nežádoucí důsledky pro jeho vývoj. V raných fázích těhotenství může dojít k potratu. Plod v pozdějších stádiích je také vystaven patogenu. V tomto případě jsou ovlivněny jeho vnitřní orgány. V tomto ohledu je šance na přežití minimální..

Z důvodu předčasné léčby listeriózy se mohou objevit závažné abnormality ve vývoji plodu.

Léčba

Je přísně zakázáno, aby těhotné ženy léčily tuto chorobu samostatně, aby užívaly léky, které nebyly předepsány lékařem. Pouze lékař bude schopen provést přesnou diagnózu, určit původ listeriózy a vybrat odpovídající a účinnou terapii.

Co můžeš udělat

Období těhotenství vyžaduje dodržování řady pravidel. Žena čekající na dítě by měla jíst správně, vést zdravý životní styl. Při nejmenších projevech nemoci potřebuje vyhledat pomoc lékaře. Těhotné ženy by se měly přísně řídit všemi lékařskými předpisy..

Co dělá doktor?

U těhotných žen, které mají glandulární formu nemoci, se neléčí v lůžkové jednotce, ale v ambulantní bázi. Další kategorie infikovaných žen, které očekávají dítě, je předmětem okamžité hospitalizace ve zdravotnickém zařízení. Během léčby může lékař:

 • předepisovat antibiotika;
 • v případě těžké intoxikace a dehydratace přiřaďte solné roztoky, které jsou injikovány do žíly;
 • provádět symptomatickou terapii, která spočívá ve jmenování určitých léků s přihlédnutím k individuálním příznakům nemoci (masti proti bakteriím a záchvatům, antireumatika).

Listerióza je charakterizována přítomností velkého počtu symptomů a projevů. Některá onemocnění se mohou vyskytovat ve vzácné formě, například zánětlivé procesy v kloubech, endokarditida. V takových případech je léčba vybírána individuálně v závislosti na obecném zdravotním stavu těhotné ženy, termínu.

Prevence

Preventivní opatření zahrnují dodržování několika důležitých pravidel. Nedoporučuje se tedy těhotným ženám:

 • jíst potraviny, které byly uloženy déle než 24 hodin po vaření;
 • rozmrazujte jídlo dlouhou dobu na čerstvém vzduchu, protože za těchto podmínek se bakterie množí mnohem rychleji (pro tyto účely je vhodná mikrovlnná trouba).

Pro prevenci listerózy je nezbytné:

 • správně zahřívat jídlo a provádět důkladné tepelné zpracování produktů (v chlazených částech se mohou objevit bakterie, které vyvolávají výskyt infekce);
 • často provádějí dezinfekci chladicího zařízení, skladují výrobky ve speciálních obalech, daleko od sebe (listérie se může množit i při teplotě + 4 ° C);
 • musíte nakrájet maso a zeleninu na různé desky, na čistou pracovní plochu;
 • po přípravě pokrmů, které obsahují syrové maso, si neustále umyjte ruce dezinfekčními prostředky;
 • umýt ruce po každém kontaktu s jinými předměty, které jsou často používány (peníze, vlasy).

Těhotným ženám se doporučuje pravidelně navštěvovat svého lékaře. Musí se také včas zaregistrovat u příslušných zdravotnických zařízení, podrobit se prohlídkám, testům..

Vyzbrojte se znalostmi a přečtěte si užitečný informativní článek o listerióze v těhotenství. Koneckonců, být rodiči znamená studovat vše, co pomůže udržet určitý stupeň zdraví v rodině na 36,6.

Zjistěte, co může způsobit těhotenství listeriózu během těhotenství, jak ji včas rozpoznat. Najděte informace o tom, jaké jsou příznaky onemocnění. A jaké testy pomohou identifikovat nemoc a stanovit správnou diagnózu.

V článku si přečtete vše o metodách léčby nemoci, jako je listerióza během těhotenství. Upřesněte, jaká účinná první pomoc by měla být. Co zacházet: vybrat léky nebo alternativní metody?

Články O Neplodnosti