Hlavní Analýzy

APTT během těhotenství

APTT během těhotenství je jedním z koagulogramových testů, který vám umožní určit nedostatek koagulačních faktorů a transport hemofilie. Zobrazuje čas, během kterého dochází ke srážení krve..

Můžete darovat krev APTT a související testy v ženském lékařském centru na Tagance. Náklady na výzkum - 400 rublů.

Cenová analýza aktivovaného parciálního tromboplastinového času

 • 400 R APTT test
 • Odběr krve 300 Р

Výpočet nákladů na ošetření Všechny ceny

Proč je test APTT těhotný?

Diagnostika APTT vám umožňuje identifikovat a opravit nebezpečné patologie hemostázy, které mohou vést k těhotenským komplikacím - gestóza, eklampsie, hladovění kyslíku plodu, předčasný porod nebo potrat..

Při porodním krvácení se pomocí testu APTT stanoví fáze syndromu DIC - porucha srážení krve způsobená uvolňováním tromboplastických látek z tkání. Nedostatek koagulačních faktorů, přeprava hemofilie a dědičných nemocí Hagemana jsou diagnostikovány Willebrand. Úroveň značky se také bere v úvahu při výběru způsobu doručení..

Specialisté

lékařský porodník-gynekolog nejvyšší kategorie, kandidát lékařských věd

Porodník-gynekolog, hemostasiolog, kandidát lékařských věd

Výhody výzkumu

V průběhu studie je modelován koagulační mechanismus hemostatického systému. Nejprve se do zkumavky s žilní krví zavede látka, která blokuje koagulaci. Poté se přidají aktivátory a zaznamená se čas tvorby krevních sraženin - aktivovaný parciální tromboplastinový čas.

Toto je nejjednodušší způsob, jak zjistit nedostatek antihemofilního globulinu, protrombinu a dalších plazmatických faktorů a protilátek, které nepříznivě ovlivňují hemostázu během těhotenství..

Jak předat analýzu na APTTV

Test APTT se provádí v každém trimestru těhotenství. Krev je odebírána z žíly ráno a na lačný žaludek. V předvečer studie by měla opustit mastná jídla. Před darováním krve můžete vypít sklenici vody.

Následující pracovní den vám budou dány výsledky analýzy, která by měla být ukázána gynekologovi-hemostasiologovi v MLC, který pozoruje těhotenství.

Dešifrování

Referenční hodnota APTT pro těhotnou ženu (20-40 sekund) se liší od normy pro zdravou osobu (24-35 sekund). Je to způsobeno fyziologickými změnami hemostázy: během těhotenství se tělo nastávající matky připravuje na nadcházející krevní ztrátu při porodu, čímž se zkracuje doba koagulace..

Pro každý trimestr těhotenství existuje samostatná norma APTT, která je vysvětlena vlastnostmi uteroplacentálního krevního toku.

Týdny těhotenstvíI trimestr (0-13 týdnů)II trimestr (14-27 týdnů)III trimestr (28-41 týdnů)
APTT norma, sec28-4024-3520-32⁠

Co to znamená, pokud je APTT snížen

Významné zkrácení koagulačního období signalizuje riziko vaskulární obstrukce, trombózy a úmrtí plodu, hypoxie (hladovění kyslíkem). V pozdějších fázích těhotenství může příliš viskózní krev způsobit gestózu - otoky a vysoký krevní tlak, eklampsie.

Co ohrožuje nárůst APTT během těhotenství

Se zvýšením markeru APTT existuje riziko krvácení, spontánního ukončení těhotenství v časných stadiích nebo předčasného porodu. Vysoké hodnoty aktivovaného parciálního tromboplastinového času mohou naznačovat, že žena nesoucí hemofilii, přítomnost patologií jater a antifosfolipidový syndrom.

Test APTT v laboratoři hemostázy s MLC

Test APTT není interpretován samostatně, ale je používán v diferenciální diagnostice společně s dalšími koagulogramovými analýzami: protrombinový čas, antitrombin, INR a RKMF. Všechny tyto typy studií hemostázy během těhotenství jsou k dispozici v laboratoři hemostatické patologie s MZHZ na Zemlyanoy Val.

Ženské lékařské centrum je jednou z mála klinik v Rusku, kde se provádí komplexní vyšetření systému srážení krve u těhotných žen. Můžeme provést testy a poradit se s hemostasiologem o patologiích krevní srážlivosti, heparinové terapie a prenatální diagnostiky hemofilie.

Aktivovaný parciální tromboplastinový čas (APTT)

Aktivovaná částečná doba tromboplastinu je základní hodnotou koagulogramu, který určuje dobu vzniku krevní sraženiny. APTT je nezbytný pro sledování koagulačního procesu (obecného a interního) a v kombinaci s protrombinovým časem (PTT) je důležitým diagnostickým ukazatelem.

Jak praktický lékař (praktický lékař), tak úzký odborník (gynekolog, porodník, hematolog, flebolog, kardiolog, chirurg, anesteziolog) mohou dát pokyny k analýze APTT..

Otradnoye Polyclinic nabízí vhodný systém pro provádění testů pro obyvatele NEAD. Při vaší službě odchod zdravotnických pracovníků doma, automatické zasílání výsledků e-mailem.

APTTV - co to je?

Analýza APTT je lékařský test simulující procesy koagulace krve k posouzení přítomnosti a stanovení úrovně koagulačních faktorů, antikoagulancií a inhibitorů. Za tímto účelem se vzorek získaný z žilní krve očistí z krevních destiček a vystaví působení kaolin-cefalického činidla pro aktivaci hlavních aktivních složek koagulačního systému. Stačí zpracovat materiál připravený tímto způsobem s malým množstvím chloridu sodného, ​​abyste viděli funkčnost aktivních složek a provedli předběžnou diagnózu.

Metoda vyžaduje pečlivé a důsledné provádění akcí a je velmi důležitá pro moderní medicínu:

 • Jedná se o univerzální diagnostický nástroj pro hemofilii a další poruchy krevního srážení (von Willebrandova choroba, Hagemanův syndrom, DIC a AF syndromy);
 • používá se ke sledování stavu pacientů podstupujících terapii heparinem a hirudinem;
 • umožňuje určit příčiny a taktiku léčby infarktu myokardu;
 • monitoruje stav hemostázy u těhotných žen a pomáhá diagnostikovat příčinu potratů a neplodnosti;
 • je povinný test v přípravě na chirurgický zákrok.

ODKAZ! Syndrom DIC má 2 stadia vývoje: nejprve se ve vaskulárním lůžku začnou tvořit krevní sraženiny (proces hyperkoagulace), po kterém se antikoagulační fáze vyvíjí, když krev přestane srážet.

Syndrom DIC je obtížně zvládnutelný a může se stát kamenem úrazu, pokud chcete mít děti.

Indikátor normy APTT

APTT se měří v sekundách. Referenční hodnoty pro každou laboratoř se mohou mírně lišit (s ohledem na kalibraci zařízení a výběr reagencií), ale ve většině případů lékaři dodržují extrémní limity v rozsahu od 21 do 39 sekund.

Norma a interpretace APTTV

Hodnota je zpravidla zahrnuta do složení hemostasiogramových ukazatelů, takže konečné posouzení by mělo být provedeno společně (například s PTR). Pokud se ostatní účastníci koagulogramu odchylují od normy, může se hladina APTT lišit o 30-40%.

Čas srážení má však vlastní dekódování:

 • jestliže indikátor APTT překročí horní prahovou hodnotu normy, nastane stav hypokoagulace, když krev koaguluje buď velmi pomalu nebo vůbec nekoaguluje;
 • nízká APTT je příznakem hyperkoagulace, je-li koagulační systém příliš aktivní, což může vést k riziku trombózy a tromboembolie.

Definice APTT během těhotenství

Zvláštní pozornost by měla být věnována normě APTT u žen během těhotenství. Změna hormonálního pozadí a vytvoření dalšího kruhu krevního oběhu (pro dítě) způsobí, že hemostatický systém reaguje změnou hodnot hemostasiogramu. Hladiny fibrinogenu se zvyšují, což automaticky vyvolává snížení aktivovaného tromboplastinového času. Norma APTT u těhotných žen tak může být snížena na hranici 14-20 sekund. Přípustný rozsah je snížen na 5-6 bodů (ve srovnání s 10-17 u obyčejných lidí), proto je nutné neustále sledovat situaci:

 • Snížení APTT na úroveň 20 sekund může způsobit krvácení z dělohy.

V normálně se vyvíjejícím těhotenství se doporučuje test APTT každý trimestr. Pro ohrožené ženy předepisuje porodník další neplánované sledování. Role rizikového faktoru může hrát:

 • dědičnost;
 • přítomnost kardiovaskulárních patologií (včetně hypertenze);
 • hypertonicita dělohy;
 • toxikóza z pozdního těhotenství (gestóza);
 • zvýšená bílkovina v moči.

Příčiny zvýšené nebo snížené APTT

K APTT nad normálem dochází v důsledku nedostatku plazmatických koagulačních faktorů nebo nízké hladiny fibrinogenního proteinu. Důvodem může být:

 • nedostatek vitamínu K (důležitý přispěvatel k syntéze protrombinů);
 • nedostatek prekallikreinu (specifické proteázy, které katalyzují syntézu kininů - účastníci zánětlivého procesu, který zvyšuje produkci koagulačních faktorů);
 • poškození jater (hlavní místo syntézy protrombinu);
 • vysoká hladina protilátek proti lupusu (působí jako silné antikoagulanty, což narušuje přirozený koagulační proces);
 • užívání heparinových léků;
 • další dopad na organismus biologicky aktivních látek, které zpomalují polymeraci proteinových formací v koagulačním systému (myelomové peptidy, produkty rozkladu fibrinogenu);
 • velké krevní transfuze;
 • chronická glomerulonefritida;
 • onemocnění pojivové tkáně;
 • von Willebrandova choroba a Hagemanův syndrom (geneticky podmíněný deficit plazmatického faktoru);
 • Diseminovaný intravaskulární koagulační syndrom (APTT se zvyšuje ve stadiu 2-3 onemocnění) a antifosfolipidové syndromy.

Důvody pro indikátor APTT pod normou jsou mnohem menší. Zpravidla se jedná o aktivaci interního koagulačního mechanismu, když je překročena úroveň některých koagulačních faktorů nebo když je zvýšena rezistence ke specifickému C-proteinu. Zvýšená trombóza se navíc může vyvinout v počátečním (hyperkoagulačním) stadiu DIC nebo v důsledku užívání hormonálních léků.

Příprava těla na analýzu

Test APTT může být zkreslen vlivem faktorů třetích stran: užívání specifických léků (antikoagulancia) a nespecifických (některá antibiotika a antiepileptika), tromboplastinu se závažným poškozením žil atd..

Chcete-li vyloučit pravděpodobnost chyby, měli byste přísně dodržovat doporučení při přípravě na odběr vzorků krve:

 • přestaňte brát léky za 1-2 týdny (doporučení ošetřujícího lékaře je povinné, zejména pokud není možné vysazení léku);
 • 1 týden před zákrokem upravte svůj jídelníček (vzdejte se alkoholu, kávy, exotických a necharakterických jídel pro svůj životní styl);
 • den před odběrem krve omezte fyzickou aktivitu;
 • v den zkoušky se pokuste nekouřit;
 • půl hodiny před zákrokem můžete vypít sklenici vody.

POZORNOST! Během menstruace mají změny v hormonálním pozadí vliv na hemostázu, proto se pro přesnost studie doporučuje ženám zvolit si datum pro analýzu mimo toto období.

Krevní test na aPTT během těhotenství - vlastnosti a interpretace

Během těhotenství přijímá ženské tělo adaptivní změny, které jsou nezbytné k přípravě na ztrátu krve během porodu. Aby se zabránilo patologické ztrátě krve, je nutné během těhotenství sledovat stav hemostatického systému, jehož jedním z významných ukazatelů je APTT.

Koagulační systém během těhotenství

APTT - aktivovaný částečný tromboplastinový čas. Tento indikátor je měřen laboratorními prostředky a znamená, že krev je připravena ke srážení. Po přidání činidel do krve je simulován mechanismus vytváření trombu v reakci na krvácení.

U obyčejné osoby se tento indikátor obvykle pohybuje v rozmezí od 28 do 40 sekund. Zvýšení nebo snížení této doby znamená porušení poměrů koagulačních a antikoagulačních složek krevní plazmy.

Během těhotenství se APTT mění, což je přirozený adaptační mechanismus pro ženské tělo. Již od konce prvního trimestru těhotenství dochází k postupnému snižování doby tvorby krevní sraženiny.

Tyto změny jsou způsobeny dvěma faktory:

 1. v těle ženy je přidán další kruh krevního oběhu - děložní placenta. Placenta má velké množství cév, skrze které i při malém prostoru oddělení může dojít k významné ztrátě krve. Epizoda narušení placenty může nastat se zvýšeným tonem dělohy - hrozba potratu.
 2. v práci jako kompenzační mechanismus je nutné zkrátit dobu tvorby trombu. Po narození dítěte v období oddělení placenty ztrácí žena současně až 400 ml krve. Při tak rychlé a masivní ztrátě krve by měl být koagulační systém připraven k rychlé tvorbě krevních sraženin a zabránit další ztrátě krve.

APTT během těhotenství klesá a jeho norma je do 17-20 sekund.

Když potřebujete provést krevní test na aPTT

Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, krev na APTT se rutinně vyšetřuje při registraci ženy (až 12 týdnů) po dobu 20–22 a 32–36 týdnů..

Krevní test se provádí na lačný žaludek po 8 hodinách hladovění. Před provedením testu se doporučuje zdržet se mastných potravin, protože nadbytek lipidů může výsledky zkoušky zkreslit. Výsledek může také ovlivnit suplementace železa při léčbě anémie..

Krevní test na aPTT během těhotenství je dále vyšetřován za různých podmínek.

 • Pokud došlo k těhotenství po dlouhodobé neplodnosti;
 • V případech, kdy předchozí těhotenství skončila potratem;
 • Pokud se během předchozích těhotenství a porodu vyskytly komplikace: gestóza (pozdní toxikóza), abrazi placenty, krvácení při porodu a časné poporodní období;
 • Pokud byla během předchozího těhotenství diagnostikována IUGR (intrauterinní růstová retardace) spojená s placentární nedostatečností;
 • S vícenásobným těhotenstvím;
 • Po oplodnění in vitro;
 • V přítomnosti onemocnění jater;
 • S křečovými žilami;
 • S periodickými krvácení z nosu, krvácení z dásní a tendence tvořit hematomy i s lehkými zraněními;
 • S dříve identifikovanými onemocněními krve;
 • S patologií endokrinního systému;
 • S onemocněním kardiovaskulárního systému;
 • Při chronických procesech v genitourinárním systému;
 • V případě autoimunitních onemocnění.

Krev na APTT je vyšetřována podle indikací v případech, kdy se vyskytne těhotenská komplikace - gestóza nebo pozdní toxikóza. S tímto onemocněním dochází k otokům, zvýšení krevního tlaku a bílkovin v moči. Jedná se o závažnou těhotenskou komplikaci, která představuje hrozbu pro život matky a dítěte..

Definice APTT v gestóze

Nebezpečí gestózy spočívá v tom, že pod vlivem řady faktorů, které jsou stále vyšetřovány, dochází v ženském těle k opakovanému poškození cévních stěn. Výsledkem je, že biologicky aktivní látka, fibronektin, je uvolňována do krevního řečiště a je zahájena celá kaskáda reakcí. Existuje zevšeobecněný křeč cév, zvýšení krevního tlaku, porušení uteroplacentálního krevního toku. Intrauterinní hypoxie plodu začíná, což v průběhu času vede ke zpoždění vývoje nebo, ve vážných případech, ke smrti dítěte.

Patologické mechanismy, které se vyvíjejí v těle ženy s pozdní toxikózou, ovlivňují stav koagulačního systému. Antikoagulační vlastnosti krve jsou sníženy. Spolu s hladováním kyslíku a generalizovaným křečí cév vedou tyto procesy k rozvoji syndromu diseminované intravaskulární koagulace.

U syndromu DIC dochází k vícenásobné tvorbě mikrotrombů jak ve vaskulárním lůžku ženy, tak v uteroplacentálním kruhu. V důsledku toho se krevní zásobování všech orgánů těhotné ženy zhoršuje. Plod také zažívá konstantní hladovění kyslíkem. Kromě toho zdlouhavé procesy krevních sraženin vedou k vyčerpání koagulačního systému a v době dodání ztratí ženské tělo svou připravenost na ztrátu krve. V důsledku toho může krvácení během porodu způsobit smrt ženy.

DIC syndrom probíhá ve dvou fázích: fáze akcelerované trombózy a následné koagulopatie spotřeby, kdy krev prakticky ztrácí schopnost tvořit fibrinové sraženiny.

Zvýšení APTT je významným ukazatelem závažnosti poruch koagulačního systému během gestózy. Proto se tento krevní test na komplikované těhotenství provádí několikrát podle indikací.

Když APTT stoupá

APTT se považuje za zvýšenou, pokud analýza ukáže koagulační dobu delší než 40 sekund, což ukazuje na snížení jeho schopnosti tvořit krevní sraženiny a následně riziko krvácení.

APTT stoupá nad normální hodnotu u antibiotik, aspirinu, heparinu a trombolytik. Před provedením analýzy je nutné o tom informovat ošetřujícího lékaře, aby nedošlo k nesprávné interpretaci výsledků.

Prodloužení doby aktivace krevních destiček naznačuje snížení koagulace krve a vyskytuje se u následujících patologií:

 • Onemocnění jater se závažným selháním jater, včetně cirhózy. S těmito patologiemi je narušena syntéza koagulačních faktorů v krvi;
 • Hemofilie A, B, C - dědičná onemocnění, která jsou vrozeným nedostatkem koagulačních faktorů a projevují se přítomností spontánního krvácení;
 • Nedostatek vitaminu K. Vyskytuje se v důsledku narušení produkce tohoto vitamínu ve střevě s dysbiózou, nevyváženou stravou;
 • Von Willebrandova choroba - dědičná patologie, nedostatek produkce transportního proteinu jako nositele koagulačních faktorů;
 • Leukémie;
 • Diseminovaný syndrom intravaskulární koagulace ve fázi konzumní koagulopatie. Ty. stav koagulačního systému, kdy se již nedostatek koagulačních faktorů vyvíjí.

Když APTT klesne

Snížení tohoto koagulačního indexu naznačuje zvýšenou připravenost na trombózu. To je plné vývoje cévní mikrotrombózy s následným kyslíkovým hladověním tkání matky a plodu. APTT se považuje za snížený, pokud analýza ukáže čas kratší než 17 sekund.

Zkrácení doby tvorby krevní sraženiny se může vyvinout:

 • po zánětlivých onemocněních v důsledku poškození cévních stěn toxiny bakterií a virů;
 • V první fázi syndromu DIC - když dochází ke zrychlení procesu tvorby krevních sraženin;
 • Při ztrátě krve bezprostředně před testem má v tomto případě zrychlení krevních sraženin kompenzační mechanismus;
 • V přítomnosti zhoubných nádorů.

Hodnota dalších ukazatelů koagulace u těhotných žen

Doporučujeme, abyste se seznámili s užitečným videem o důležitých ukazatelích těhotenských testů:

Kromě APTT během těhotenství se zkoumají i další koagulogramové ukazatele.

Fibrinogen je proteinová složka krevní plazmy, která se přímo podílí na tvorbě krevní sraženiny. Rychlost indikátoru se pohybuje od 2 do 4 g / litr. Pokud se fibrinogen zvýší o více než 6 g / litr, může to znamenat infekční onemocnění. Pokud je indikátor pod normou v kombinaci se zvýšením APTT, pak existuje vysoká pravděpodobnost vývoje DIC.

Antikoagulant Lupus. Normou během těhotenství je absence této složky v krevní plazmě. Stanovení antikoagulantu lupus v kombinaci se zvýšením APTT znamená, že se zvyšuje riziko rozvoje DIC..

Trombinový čas. Norma během těhotenství je od 11 do 18 sekund. V poslední fázi koagulace krve jejich fibrinogen přechází do fibrinu, tento proces je způsoben působením trombinu. Protože zvýšení fibrinogenu je normou během těhotenství, je za přirozenou reakci považováno také prodloužení doby trombinu.

Protrombin. Norma tohoto ukazatele koagulačního systému během těhotenství je od 77 do 142%. Poměr se měří v procentech, protože určuje stav aktivity protrombinového komplexu ve vztahu k kontrolní plazmě. Tento indikátor koagulogramu charakterizuje stav druhé fáze koagulace krve. Zvýšené hladiny protrombinu jsou stanoveny u těhotných žen s placentární abrupcí.

Koagulogramové normy během těhotenství trimestrem a interpretace analytických ukazatelů

Jakmile žena otěhotní, celý její život se změní. Tělo se obnovuje, připravuje se na růst plodu, fyziologie se mění, objevují se zcela nové pohledy na život, mění se emoční stav.

Dalším důležitým bodem je však účtování na antatologické klinice a nekonečné absolvování testů, včetně koagulogramu, což velmi komplikuje život během těhotenství.

Jaký druh analýzy to je, jak často je třeba udělat a za co - zvažte níže.

Co je koagulogram?

Koagulogram (koagulační test) je běžný krevní test, který pomáhá zkoumat jeho koagulační schopnost: dochází k jakémukoli porušení ve formě zvýšené nebo snížené koagulace.

Děje se to bezpochyby, protože pomocí jeho pomoci se studuje hemostázový systém, určuje se také tendence těla budoucí matky k krevním sraženinám a krvácení, které ovlivňuje patologický vývoj dítěte, komplexní nebo předčasný porod, potrat a další poruchy. Prezentace výsledků hemostázového systému v grafické podobě se také nazývá hemostasiogram..

Při analýze koagulogramů se kontrolují základní a doplňkové ukazatele koagulace (uvedené níže v tabulce).

ZobrazeníIndikátory
1. Hlavní1. Fibrinogen
2. Protrombin, včetně mnoha
3. APTT
4. Trombinový čas
2. RozšířenéHlavní vlastnosti
+ další
5. Ukazatel antitrombinu III (AT3)
6. D-dimer
7. Lupus antikoagulant

Poruchy při předepisování rozšířeného koagulogramu

 • Křečové žíly,
 • Vícečetné těhotenství,
 • Potrat,
 • Patologie jater,
 • Minetální smrt plodu,
 • Poruchy kardiovaskulárního systému,
 • Genetická patologie krve,
 • Stav po operaci,
 • Složitá toxikóza,
 • Špatné návyky u ženy v pozici,
 • Patologie močového a endokrinního systému,
 • Gestóza a placentární nedostatečnost.

Koagulogramové normy během těhotenství

Koagulační test je důležitá diagnóza normálního ložiska dítěte. V následující tabulce jsou uvedeny ukazatele koagulogramových norem pro těhotnou ženu.

P / n Koagulogramová norma během těhotenské tabulky

Koagulogramové indikátoryHodnota pro těhotné ženy v trimestrech
1Fibrinogen (faktor I)norma1. trimestr
4-5 g / l2. trimestr
6 g / l3. trimestr
Protein v prvním trimestru těhotné ženy je stejný jako normální indikátor a poté stoupá
2Trombinový čas11-18 sekund1., 2. a 3. trimestr
Pokud se zkrátí doba trombinu, může při poškození krevních cév nebo orgánů vést k metrorrhagii, a pokud je zvýšena, pak k poškození funkce jater.
3Aktivovaný parciální tromboplastinový čas (APTT)17-20 sekundběhem těhotenství
U ženy v poloze je hodnota vzhledem k normě příliš vysoká
4Protrombin78-142%během těhotenství
Zvyšování hodnoty vede k placentárnímu narušení
5Protrombinový časaž 18 sekundběhem těhotenství
Hodnota během těhotenství je normální. Pokud existují významné rozdíly, pak je třeba neprodleně složit zkoušku a odstranit příčinu její změny
6Antikoagulant Lupusžádné protilátky
Počet protilátek by měl vykazovat nulovou hodnotu, jinak to znamená autoimunitní komplikaci těhotenství
7Rozpustný monomerní komplex fibrinů (RFMC)78-130 jednotek.1. trimestr
85-135 jednotek.2. trimestr
90-140 jednotek.3. trimestr
Zvýšení hodnoty znamená, že se může objevit trombóza žil.
8Antitrombin III75-125%během těhotenství
Pokud je antitrombin 3 snížen, varuje to před možným srážením krve a krevními sraženinami, a pokud je zvýšeno, krvácení
9D-dimer0-525 ng / ml1. trimestr
438 - 1200 ng / ml2. trimestr
888-2085 ng / ml3. trimestr
Označuje tvorbu krevních sraženin: malé zvýšení pro těhotné ženy není děsivé, ale jeho prudké zvýšení může způsobit onemocnění ledvin, cukrovku a další komplikace..

V tabulce koagulogramu, normální hodnoty indikátorů, podle výsledků laboratorní koagulační analýzy, poskytnou výsledek isokoagulace.

Isokoagulace je definice, která znamená, že stav koagulačního systému je normální, a proto těhotenství obvykle pokračuje, takže není čeho se obávat.

Pokud je potvrzena gestóza nebo jiná těhotenská porucha, pak dojde ke koagulabilitě s porušením, takže léčba musí být zahájena okamžitě, nebo se může vyvinout intravaskulární diseminovaný koagulační syndrom (DIC)..

Tento syndrom se vyskytuje ve stádiích.

 • Hyperkoagulace je první fáze, ve které dochází k četným krevním sraženinám, které narušují normální cévní dráhu mezi matkou a plodem.
 • Hypocoagulation - 2. fáze, kdy jsou krevní sraženiny zničeny kvůli oslabení faktorů zodpovědných za koagulaci.
 • Akokoagulace je poslední fáze, ve které dochází ke srážení krve, dochází k krvácení z dělohy, což je nebezpečné pro život matky a dítěte.

Nezapomeňte však, že i když jsou výsledky analýzy zdaleka normální, ale koagulogram byl proveden včas a léčba se provádí okamžitě, můžete se zbavit mnoha rizik.

Potřeba a četnost těhotenských koagulačních testů

Pro těhotné ženy je koagulogram nesmírně důležitou analýzou. S jeho pomocí sledují rovnováhu koagulačních a antikoagulačních systémů.

 • Nedostatek takové rovnováhy má, jak bylo uvedeno výše, ohrožení zdraví budoucí matky a plodu, následky.
 • Nerovnováha ve směru antikoagulačního systému může vyvolat metrorrhagii, abrazi placenty, ztrátu krve během porodu a po porodu a ve směru koagulace, krev zahušťuje, tvoří krevní sraženiny. Zároveň dítě, které přijímá kyslík výhradně z placenty, podstupuje hladovění kyslíkem, vyvíjí se hypoxie, mohou se vyvíjet mozkové patologie, žena trpí bolestmi nohou a trombózou, může také způsobit infarkt, mrtvici nebo potrat..

Postup provedení analýzy je následující: je lepší hladovět před odběrem krve, tj. Provést analýzu na lačný žaludek. Krev je odebírána z žíly na loketním ohybu, lékař dešifruje výsledek hemostasiogramu.

U normálních indikátorů se diagnostika provádí rutinně třikrát:

 • Při registraci těhotné ženy (obvykle 1 trimestr),
 • Ve druhém trimestru,
 • Týden nebo dva před porodem, což je zvláště důležité pro ženy, které se připravují na porod s císařským řezem.

V případě komplikací nebo abnormálního těhotenství je homeostáza kontrolována mnohem častěji, aby byla adekvátně reagována a předepsána účinná léčba..

Ukazatele norem pro ženu během tohoto období se kvůli fyziologickým změnám poněkud liší od ukazatelů před početím, protože ženské tělo nastavuje další krevní oběh prostřednictvím toku krve děložním placentem a plodu (pojistí se proti významné ztrátě krve). A proto může diagnózu výsledků koagulogramu provádět pouze váš účetní.

Hemostasiogram ukazatelů během těhotenství a interpretace výsledků

Co určují koagulační indikátory:

Fibrinogen je speciální bílkovina, která je hlavní složkou krevní sraženiny produkované v játrech zdravým člověkem a je distribuována pohybem krve všemi krevními cévami. Pokud je v cévě poškozené místo, pak se tento protein promění v nerozpustný fibrin, který se stává hlavní složkou trombu, čímž ucpává poškození cévy, čímž z ní zastavuje tok tekutiny. Taková krevní sraženina s normálním počtem prvků bude existovat v místě léze, dokud nebude rána zcela zahojena..

Pokud neexistují faktory 1 a 2, může to způsobit metrorrhagii, a pokud jsou v nadbytku, objeví se nezdravé krevní sraženiny - ty, které se uvolní a putují skrz cévy, což narušuje volnou cévní dráhu.

Rychlost fibrinogenu se měří v mg / dl nebo g / l, přičemž g / l zůstává mg / dl * 0,555 / 100. Na konci období před narozením se hodnota mírně zvyšuje. A jeho nižší hodnota by neměla klesat po koagulogramu na 0,5 g / l, protože je to velmi nebezpečné pro zdraví.

Zvýšení bílkovin může způsobit:

 • Zánětlivá onemocnění,
 • Patologie metabolismu bílkovin,
 • Chirurgický zásah před odběrem diagnostických testů,
 • Kožní léze při vysoké teplotě (pálení),
 • Zvýšený estrogen,
 • Malý počet hormonů, které musí štítná žláza produkovat.

Kritické snížení fibrinogenu (pod 0,5 g / l) je nebezpečné:

 • Vývoj DIC,
 • Nedostatek vitamínu C a B12,
 • Srdeční nebo jaterní selhání,
 • Poporodní komplikace,
 • Akutní promyelocytární leukémie.

Vyžaduje to trombolytické ošetření.

Trombinový čas je období, během kterého plazma v kombinaci s trombinem vytváří trombus.

APTT - doba pro vytvoření krevní sraženiny, podle které kontrolují, jak dobře koagulační systém a přiměřenost plazmatických faktorů v krvi působí.

Prodloužení doby znamená přítomnost těhotné ženy:

 • ICE syndrom 2. nebo 3. etapy,
 • Hemofilie A, B, C,
 • Zrychlená produkce protilátek proti fosfolipidům.

Zkrácená mezera může být příčinou:

 • 1. fáze ICE,
 • Trombóza,
 • Poranění žil při odběru vzorků.

Prothrombin (faktor 2) je komplexní protein, jeden z hlavních faktorů homeostázy, který určuje kvalitu koagulace krve, která je produkována játry s vitamínem K.

Podle koagulogramu je jeho nárůst nebezpečný:

 • Krevní sraženiny,
 • Poškození srdečního svalu,
 • Tromboembolický syndrom.

Snížení protrombinu naznačuje:

 • Nízké hladiny fibrinogenu v krvi a rozvoj ipofibrinogenemie,
 • Nízký obsah vitamínu K se u dětí jeví jako hemoragická diatéza,
 • Nedostatek protrombinu způsobující metrorrhagii.

Prothrombin také stoupá a klesá v důsledku toho, že žena v pozici léků zpomaluje nebo zvyšuje účinky kumarinu.

INR (protrombinový čas) je časový interval, kdy se vytvoří krevní sraženina, když Ca a tkáňový faktor vstupují do krevního řečiště.

Lupus antikoagulant je antifosfolipidová Ig protilátka třídy M, G, která se v případě patologií imunitního systému vyrábí tak, aby porušila nepropustnost membrán destiček. Jeho přítomnost představuje nebezpečné komplikace a potrat.

Rozpustný monomerní komplex fibrinu (RFMC) je mezispotřeba, která se objevuje jako výsledek štěpení fibrinových hrudek, které je velmi obtížné stanovit v důsledku jejich rychlého vylučování z plazmy. Rfmk norma roste ve 2. trimestru a do konce tohoto období je povolena.

Antitrombin III je protein, jehož hlavním úkolem je zabránit hemostáze a vzniku sraženin.

D-dimer je období tvorby trombu a štěpení fibrinu. Toto číslo během těhotenství postupně stoupá..

zjištění

Hemostasiogram má velký význam jak pro život, tak pro zdraví těhotné ženy s jejím nenarozeným dítětem. A pokud je koagulogram normální, není se čeho bát, není ohroženo zdraví matky ani plodu. Ale pokud jsou ukazatele mimo normální, musíte se co nejdříve poradit se svým lékařem.

Hlavní věcí není panikařit, ale podstoupit všechna vyšetření, která vám lékař předepíše, takže v případě potřeby upravte léčbu tak, abyste získali dobré ukazatele.

Jedním z hlavních ukazatelů koagulogramu je APTT. Jak provést analýzu, proč se úroveň zvyšuje nebo snižuje?

Během těhotenství zažívá ženské tělo obrovskou zátěž a zvyšuje se riziko náhlé ztráty krve. Může to být způsobeno potratem, placentárním přerušením, zatíženým porodem. V tomto ohledu gynekologka posílá během těhotenství několikrát ženu, aby brala koagulogram, jehož jedním z hlavních ukazatelů je APTT.

Co to znamená??

Nejprve je do zkumavky přidán citrát sodný s cílem neutralizovat jeho koagulační vlastnosti. Poté se podá tkáňový tromboplastin a následně chlorid vápenatý. Výsledkem je, že po provedených manipulacích se po nějaké době objeví sraženina. Toto období zohledněte indikátor APTT.

Proč darovat a proč na tom záleží?

Ihned po těhotenství mění žena nejen hormonální pozadí, ale také oběhový systém. Během tohoto období se tělo připravuje na další krevní oběh, zvýšení objemu krve i na nadcházející narození.

Odchylky od normy ukazují na změny v hemostatickém systému, což ukazuje na vývoj patologií. K jejich identifikaci budou nutné další studie..

Pokud jsou poruchy krvácení ignorovány, může to vést k masivní ztrátě krve během porodu, předčasnému porodu nebo naopak, tvorbě krevních sraženin a hypoxii plodu..

Indikátor APTT je také důležitý pro sledování fungování těla, pokud:

 • minulá těhotenství skončila potratem;
 • bylo provedeno oplodnění in vitro;
 • vícečetné těhotenství odhaleno;
 • existují křečové žíly;
 • jsou diagnostikována autoimunitní onemocnění nebo patologie endokrinního systému;
 • v předchozím těhotenství byla placentární nedostatečnost, gestóza, krvácení, placentární abrupce, stejně jako prodloužená ztráta krve v poporodním období;
 • existují patologie kardiovaskulárního systému;
 • existují krevní choroby;
 • žena je náchylná k modřinám, dokonce i od lehkých úderů, krvácení z nosu;
 • existují onemocnění jater;
 • těhotenství nastalo po dlouhodobé neplodnosti.

Jak být vyšetřen?

Všechny těhotné ženy jsou odesílány, aby složily koagulogram a podle toho zjišťovaly ukazatele APTT. V případě nekomplikovaného těhotenství a neexistence přímých indikací pro pravidelné provedení takové analýzy to lékař předepíše jednou v každém trimestru, tj.

 • při registraci na prenatální klinice (až 12 týdnů těhotenství);
 • ve 22-23 týdnech těhotenství;
 • přibližně 34-36 týdnů těhotenství.

Zejména výsledky srážení krve jsou důležité pro ženy, kterým se doporučuje naplánovat císařský řez..

Základní pravidla pro darování krve pro APTT:

 1. Darujte krev ráno přísně na lačný žaludek. Přestaňte jíst alespoň 8 hodin před zákrokem.
 2. Odstraňte kouření, alkohol, snižte stres, kdykoli je to možné.
 3. Nejedte tučné, uzené a kořeněné potraviny den předtím.

Aby nedocházelo k chybám a nesrovnalostem ve výsledcích analýzy, doporučuje se vzít je ve stejné laboratoři. Pomůže to také spolehlivě sledovat dynamiku ukazatelů..

Vysvětlení ukazatelů

Norma u těhotných žen nebo přijatelné hodnoty APTT v období trimestrů 1, 2, 3 jsou:

 • první trimestr - asi 25-35 sekund, jako před těhotenstvím;
 • druhý trimestr - 24-33 sekund;
 • třetí trimestr - 18-25 sec.

Pokud je indikátor APTT pod normálním stavem, to znamená, že klesá na 17 sekund. a více, může ohrožovat krevní sraženiny a vysoká, to znamená zvýšení o více než 35 sekund. - riziko krvácení.

Po těhotenství jsou nevyhnutelné změny hemostatického systému - hladina APTT by se měla snížit. K tomu dochází z následujících důvodů:

 1. V těle se objevuje další kruh krevního oběhu, zvyšuje se počet krevních cév a celkový objem krve. I při malém oddělení placenty bude krvácení hojné, proto příroda počítala s postupným zahušťováním krve jako ochranou.
 2. Při přirozených porodech ztrácí žena až 400 ml krve a s císařským řezem dvakrát tolik. To jsou indikátory pro normální průběh obou procesů. Pokud se objeví patologie a komplikace, bude jejich počet mnohem větší. Tělo se proto připravuje na fázi porodu a snižuje hladinu APTT na přijatelný trezor.
 3. V období po porodu je také zaznamenáno prodloužené krvácení, takže koagulabilita není o nic méně důležitá než před narozením.

Pokud je povýšen

K prodloužení časového intervalu potřebného pro koagulaci krve dochází s následujícími patologiemi:

 1. Nedostatek vitamínu K pro srážení. Střevo to produkuje nezávisle, ale s dysbiózou a porušením její práce je tento proces narušen. Speciální dieta nebo příjem vitamínů obsahujících tento prvek pomůže obnovit hladinu..
 2. Přítomnost vrozené hemofilie A, B, C. U tohoto onemocnění existuje riziko krvácení v důsledku nedostatku koagulačního faktoru v krvi..
 3. Villerandrandův syndrom charakterizovaný nedostatkem produkce transportního proteinu pro srážení enzymů.
 4. Koagulopatie různého původu.
 5. Selhání jater, cirhóza.
 6. Rakovina krve - leukémie.

Zvýšení APTT je obzvláště nebezpečné během včasných porodů a chirurgických zákroků, protože ohrožuje nadměrnou ztrátu krve.

Hladiny APTT se mohou zvyšovat v důsledku trombolytických léčiv, jako je heparin a aspirin. Pokud žena užila takové léky krátce před analýzou, je nutné o tom informovat lékaře, aby mohla správně rozluštit ukazatele.

Pokud je snížena

Pokles indikátorů APTT je způsoben následujícími onemocněními:

 • zánětlivé procesy v těle;
 • krevní ztráta krátce před analýzou;
 • závažné SARS a bakteriální infekce, které poškozují stěny krevních cév toxiny virů a bakterií;
 • rané období vývoje DIC;
 • preeklampsie s rizikem preeklampsie;
 • zhoubné nádory.

Pokud je APTT snížena, může dojít k hypoxii plodu.

Užívejte koagulogram nejméně 3krát za těhotenství. Ukazatele APTT hrají důležitou roli v diagnostice mnoha patologií v těle těhotné ženy a mohou být také použity k posouzení rizika porodních komplikací..

Nesprávné srážení krve, které při nízkých hladinách APTT způsobuje závažnou hypoxii, může také ovlivnit zdraví dítěte. Proto, pokud lékař předepíše nějaký druh léčby k obnovení normální koagulability, pak jeho doporučení musí být přísně dodržována.

Koagulogram během těhotenství: zda darovat krev a za jakým účelem

Těhotné ženy jsou často předepsány všechny druhy testů, aby zjistily, zda se plod vyvíjí správně a jaká možná hrozba může narušit jeho zdravý růst..

Jedním z důležitých a nezbytných je podrobný koagulogram: co to je a jaké abnormality se projevují během těhotenství?

Co je tato analýza

Koagulogram je krevní test, pomocí kterého je nutné určit stupeň koagulačnosti u budoucí matky. Díky „zajímavé“ poloze se krev těhotné ženy, zejména v pozdějších stádiích, stává stále viskóznější a náchylnější k rychlé koagulaci..

Zdraví matky a dítěte přímo závisí na tom, jak krev cirkuluje přes cévy a žíly, na sklonu k trombům nebo blokádám..

Pokud je koagulace snížena, pak existuje riziko narušení placenty, předčasného porodu i vnitřního krvácení.

Se zvýšenou koagulací existuje hrozba nedostatku kyslíku v mozku plodu a jsou možné i mikroúdery a tromboembolie..

Krev na koagulogram během těhotenství je darována každé tři měsíce, tj. Jednou za trimestr. Pokud má lékař pochybnosti nebo obavy, je taková analýza předepsána častěji..

Indikátory jsou v rámci normálních limitů.

Indikátory, které určují koagulaci s koagulogramem, zahrnují následující:

 • Aktivovaný parciální tromboplastinový čas (APTT). Je zodpovědný za dobu koagulace. U těhotných žen je APTT rovna 15 až 20 sekundám.
 • Fibrinogen. Protein, který je hlavní složkou krevní sraženiny. Čím větší je hodnota fibrinogenu, tím vyšší je tendence budoucí matky ke vzniku krevních sraženin. Někdy se snižuje kvůli toxikóze, a pak roste znovu. Indikátor by neměl překročit 5-6 g / l.
 • Trombinový čas. Zobrazuje rychlost srážení v konečné fázi. Optimální doba trombinu pro těhotnou ženu je od 10 do 18 sekund.
 • Počet krevních destiček. Může mírně klesnout na 150-350 * 109 9 na 1 litr krve.
 • Protrombin. Další protein zodpovědný za tvorbu sraženin. Jeho numerická hodnota je velmi důležitá, protože zvýšení může vyvolat placentární narušení. Normální číselné hodnoty jsou v rozmezí 80-140%.
 • D-Dimer. Normálně roste pomalu a postupně.
 • Antitrombin. Protein zodpovědný za zkapalnění. Nemělo by se od normy lišit o více než 50%.

Možné normální odchylky

Údaje o srážení u těhotných žen se liší od postav na pozici. Procento odchylek obvykle nepřesahuje 10 - 15% normy.

Fibrinogen je například obvykle 2-4 g / l. U těhotné ženy postupně roste na indikátor 6 g / l. Normální odchylka od normy však může být hodnota mírně vyšší než 6 g / l, což bude znamenat zrychlení sedimentace erytrocytů v krvi..

Index APTT u zdravé ženy, která nemá dítě, je 25-35 sekund. Díky „zajímavé“ poloze se doba skládání zkracuje na 15–20 sekund. Odchylka v rámci normy se také bere v úvahu, pokud se zhroutí ne rychleji než 12–13 sekund.

Normálně je indikátor D-dimeru 250 ng / ml. Od chvíle těhotenství do porodu se tyto údaje mohou zvýšit 3,5 až 4krát. Pokud není zvýšení tohoto ukazatele nižší než 2,5–3krát, nemělo by to vyvolávat obavy.

Obecně lze všechny odchylky od normy považovat za velmi podmíněné. Koneckonců, každá nastávající matka má individuální historii a fyziologické vlastnosti. Říct, který indikátor je na správné úrovni a na jaké hodnotě, je možný pouze v každém jednotlivém případě.

Deciphering porušení ve výsledcích a jejich příčiny

Níže je tabulka odchylek od normy v koagulogramu, které jsou nebezpečné během těhotenství a jejich možné příčiny.

IndexNumerická hodnota v rámci normálních limitůMožná odchylkaPříčiny
APTTV15-20 sekundzvýšit na 25-39 sec. snížit na 10-12 sec.nedostatek vitamínu K, von Willebrandova choroba, onemocnění jater. DIC, zánětlivé procesy.
Fibrinogen6 g / lZvýšení nad 6 g / lInfekční onemocnění, nekrotické procesy, popáleniny a poranění, lupus, srdeční infarkt, nádor
D-dimer250 ng / mlZvýšení více než 4,5krátGestóza, onemocnění ledvin, vnitřní hematomy a krvácení
Počet krevních destiček150-350 * 109 9 na 1 litr. krevzvýšit; pokles.průjem, toxikóza, časté zvracení, tromboembolismus, dehydratace, chronické krvácení, špatná výživa, narušený imunitní systém.

Patologie kardiovaskulárního systému u těhotných žen a plodu

Na základě výsledků koagulogramu těhotné ženy lze posoudit, jak je pravděpodobné riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Pokud tedy krev nekoaguluje dostatečně vysoko, může to znamenat, že nastávající matka je vystavena riziku ztenčení stěn krevních cév a kapilár. V takových podmínkách se srdeční sval opotřebuje rychleji a během těhotenství má také zvýšenou zátěž..

Pokud žena měla numerické hodnoty srážlivosti na velmi nízké úrovni ještě před narozením plodu, měla by se připravit na zahuštění krve od samého začátku těhotenství..

Pokud všechny údaje po analýze naznačují zvýšenou koagulabilitu, potom je pravděpodobné, že nastávající matka bude mít tendenci k trombóze. Z tohoto důvodu srdce nedostává dostatek kyslíku a pracuje pro nošení. Zlomená krevní sraženina může okamžitě blokovat hlavní srdeční tepnu, která povede k mrtvici, stejně jako k smrti části tkání srdečního svalu, a to i při příznivém ošetření.

Zdraví a život dítěte závisí na stavu hemostázy jeho budoucí matky. Při nízké koagulaci je riziko krvácení vysoké.

Čím častěji matka absolvuje testy, tím pozorněji naslouchá svým pocitům při změnách v těle, tím vyšší je šance, že se dítě narodí zdravě a bude se aktivně rozvíjet..

Koagulogram během těhotenství

Coagulogram - co je tato analýza? Dešifrování koagulogramu, důsledky poruch krvácení u nastávajících matek.

Po dobu 9 měsíců těhotenství musí nastávající matka podstoupit značný počet testů. Proč je to nutné a co znamenají jejich výsledky??

Co je koagulogram?

Koagulogram je studie systému srážení krve. Koagulogram vám umožňuje identifikovat funkce poruch srážení u těhotné ženy a některé komplikace těhotenství, a proto provádět správnou léčbu.

Při normálním průběhu těhotenství se obecně zvyšuje aktivita systému srážení krve. Jedná se o přirozený proces spojený s výskytem uteroplacentálního kruhu krevního oběhu. Je to kvůli skutečnosti, že se tělo těhotné ženy připravuje na zvýšení objemu krve při porodu dítěte a na možnou ztrátu krve během porodu..

Koagulogram by měl být užíván jednou za každé trimestr, a pokud se vyskytnou odchylky v hemostáze (kombinace složek krevních cév a krve, jejichž interakce zajišťuje integritu cévní stěny a zastavuje krvácení, když jsou cévy poškozeny) - častěji podle pokynů lékaře.

Krev pro analýzu je odebírána z žíly ráno na lačný žaludek.

Hlavní ukazatele koagulogramu

Fibrinogen je protein, prekurzor fibrinu, který tvoří sraženinu během koagulace krve. Normální hodnoty jsou 2,0 až 4,0 g / l. Fibrinogen je citlivý indikátor přítomnosti zánětu a nekrózy (nekrózy) tkání, hlavního plazmatického proteinu, který ovlivňuje hodnotu ESR (rychlost sedimentace erytrocytů). Se zvyšující se koncentrací fibrinogenu se zvyšuje. Během těhotenství, počínaje od konce prvního trimestru, dochází k přirozenému zvýšení plazmatického obsahu fibrinogenu a dosahuje maximálních hodnot (až 6 g / l) v předvečer porodu. Je to kvůli výskytu dalšího kruhu krevního oběhu - děložního placentu.

APTT - aktivovaný parciální tromboplastinový čas, normální - 24-35 s. Toto je doba koagulace v závislosti na přítomnosti koagulačních faktorů. Definice APTT se spolu s dalšími ukazateli používá při diagnostice diseminované intravaskulární koagulace (DIC), která je popsána níže. Těhotné ženy mají zkrácenou APTT na 17-20 s kvůli zvýšení množství fibrinogenu.

Lupus antikoagulant - obvykle by neměl být produkován u těhotné ženy. Toto je skupina protilátek (IgM a IgG) na vnější membránu destiček. Přítomnost těchto protilátek je doprovázena zvýšením APTT. Tyto protilátky se objevují u autoimunitních onemocnění (když je imunitní systém namířen proti vlastním orgánům), v patologii těhotenství (preeklampsie - komplikace, která zhoršuje stav matky a plodu a projevuje se zvýšením krevního tlaku, výskytem otoků, bílkovin v moči). U těchto pacientů je charakteristická trombóza tepen a žil. Těhotenství na pozadí takové patologie je často komplikováno spontánním potratem, placentárním infarktem, smrtí plodu.

Trombinový čas (TV) - normální - 11-18 s. Toto je doba posledního stádia koagulace krve: tvorba fibrinu z fibrinogenu působením trombinu. Vzhledem k tomu, že se v průběhu těhotenství zvyšuje obsah fibrinogenu, prodlužuje se doba trombinu, ale zůstává v rámci stanovených limitů. Definice TBC se používá k identifikaci defektů v produkci fibrinogenu (například fibrinogen se může zvýšit s patologií jater) a k vyhodnocení antikoagulační aktivity krve.

Prothrombin - normální hodnoty - 78-142%. Tento indikátor je stanoven v procentech, protože umožňuje určit aktivitu protrombinového komplexu plazmy pacienta ve srovnání s naměřeným protrombinovým časem kontrolní plazmy. Jedním z nejdůležitějších ukazatelů koagulogramu charakterizujícího stav krevního koagulačního systému je doba druhé fáze koagulace - tvorba trombinu z protrombinu. Zvýšení tohoto ukazatele u těhotných žen může být s předčasným placentárním poškozením.

Antitrombin III - normální hodnoty - 71-115%. Je to protein antikoagulačního systému, inhibitor trombinu. Má depresivní účinek na procesy koagulace krve. Množství antitrombinu III se stanoví inhibicí (vazba trombinu v kontrolním vzorku). Jeho pokles může vést k trombóze. U nastávajících matek je definice tohoto ukazatele důležitá při používání antikoagulancií - léků, které snižují koagulaci krve. Tyto léky se užívají během těhotenství se zvýšenou koagulací krve, protože tento stav vede k nebezpečí potratu, tvorbě placentární nedostatečnosti atd. Snížení hladiny antitrombinu III o 50% normy naznačuje riziko trombózy.

D-dimer - normální - menší než 248 ng / ml. To je indikátor tvorby trombu (proces tvorby trombu, který se skládá ze tří po sobě následujících kroků popsaných výše) a fibrinolýzy (rozpuštění fibrinu). Stanovení tohoto ukazatele je důležité v klinické praxi pro diagnostiku trombózy. U těhotných žen se hladina D-dimeru v krvi od počátku těhotenství postupně zvyšuje. Na konci období těhotenství mohou být jeho hodnoty 3-4krát vyšší než počáteční úroveň - jedná se o variantu normy. Významně vyšší hodnoty D-dimeru jsou pozorovány u žen s komplikovaným těhotenstvím - gestóza, stejně jako u těhotných žen s diabetem, onemocněním ledvin.

Destičky jsou krevní buňky, které se účastní hemostázy. V kostní dřeni se tvoří destičky. Norma destiček je 150-400 tisíc / μl. U zdravých těhotných žen může být někdy pozorován mírný pokles počtu krevních destiček (až do 130 tisíc / μl). Trombocytopenie - významné snížení počtu krevních destiček - se může objevit v důsledku snížení tvorby krevních destiček, zvýšení jejich destrukce nebo spotřeby. Tvorba destiček klesá s podvýživou. Spotřeba destiček se zvyšuje s DBS.

Poruchy srážení u těhotných žen. Komplikace a důsledky

Rovnováha mezi koagulačními a antikoagulačními systémy je udržována prostřednictvím interakce krevních destiček, koagulačních faktorů a procesu fibrinolýzy. Porucha ovlivňující kteroukoli z těchto vazeb může způsobit vážné těhotenské komplikace. Z těchto komplikací je nejnebezpečnější DIC (diseminovaná intravaskulární koagulace). Tento syndrom se vyvíjí v důsledku aktivace koagulačního systému na jedné straně a systému fibrinolýzy na straně druhé. DIC u těhotných žen může být způsobeno různými důvody. Mezi nimi:

 • předčasné odtržení placenty - oddělení normálně umístěné placenty před narozením dítěte. V 80% případů je toto onemocnění doprovázeno krvácením z pohlavního ústrojí, někdy se za placentou vytvoří hematom. Krvácení je spojeno se snížením plazmatických koncentrací koagulačních faktorů, fibrinogenu a krevních destiček;
 • Embolie plodové vody je vzácná, ale nebezpečná komplikace, která se vyvíjí během komplikovaných porodů v důsledku toku plodové vody do krevního řečiště matky a krevních cév, což vede k akutnímu respiračnímu selhání a šoku. DIC-syndrom se vyvíjí v důsledku masivního vstupu tkáňového tromboplastinu do krevního řečiště - látky, která spouští proces koagulace krve;
 • endometritida - zánět vnitřní výstelky dělohy - vznikající po porodu, může být komplikována fulminantní formou DIC.

Jedním z důvodů ukončení těhotenství v různých obdobích je antifosfolipidový syndrom (APS). APS je komplex symptomů, který se vyznačuje žilní a arteriální trombózou. Těhotné ženy s antifosfolipidovým syndromem jsou vystaveny zvýšenému riziku potratu a spontánního potratu v důsledku porušení zvýšení počtu placentárních cév s rozvojem placentární nedostatečnosti - porušení základních funkcí mateřské placenty, což vede k závažnému narušení vývoje plodu a také kvůli vaskulárním změnám. Pro diagnostiku APS se kromě zvyšující se trombózy stanoví protilátky proti fosfolipidům (vnější membránová membrána)..

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Články O Neplodnosti