Hlavní Bolest

Kdo pil amoxiclav v GV?

Léčba infekcí během kojení vyvolává mnoho obav, pochybností. Některé léky jsou zakázány. Amoxiclav během kojení po konzultaci s odborníkem může být předepsán k léčbě zánětlivých procesů, ale pouze podle pokynů ošetřujícího lékaře. Měli byste znát rozsah, vedlejší účinky Gua.

Jak droga funguje??

Amoxiclav je širokospektrální antibiotikum. Lék inhibuje patogenní mikroorganismy. Liší se rychlostí průniku do buněk. Dokáže se rychle hromadit v tkáních a orgánech. Intravenózní způsob podání je nejpraktičtější.

Rychlost účinku je vysvětlena biologickou dostupností účinných látek - dosahuje 90%. Během prvních 60 minut koncentrace dosáhne maximální úrovně, první výsledek je patrný.

Na poznámku! Klavulanová kyselina snižuje schopnost škodlivých mikroorganismů bránit se, což umožňuje amoxicilinu zničit jejich strukturu.

Délka léčby závisí na onemocnění, formě podání, doporučení lékaře. Po dvou dnech se objeví významné změny stavu pacienta. Z těla jsou zcela vylučovány významné kladné látky. Trvání - ne více než 4-5 hodin.

Složení léku

Hlavní aktivní složky:

 • amoxicilin trihydrát - antibiotikum;
 • kyselina klavulanová - antibiotický aktivátor.

Pomocné - křemík, hořčík, talek, celulóza, ostatní. Droga patří do skupiny penicilinů. Má rychlý antimikrobiální účinek..

Uvolněte formuláře

Lék je k dispozici v několika lékových formách - tablety, suspenze, injekce. Tablety jsou malé, potažené rozpustným filmem. Dávkování 375 mg (amoxicilin 250, kyselina klavulanová 125), 625 mg (poměr 500/125). V balení je láhev tablet - 15 kusů.

Suspenzní prášek je k dispozici v lahvích z tmavého skla - jedna v balení. Včetně měřící lžíce. 5 ml hotové směsi obsahuje 250 mg antibiotika, kyseliny - 62,5 mg. K prostředku se přidá kyselina citronová, aromatické látky (třešně, jahody).

Pozornost! Dávka doporučená v pokynech a pravidlech pro užívání léku by měla být přísně dodržována..

Lyofilizovaný prášek pro injekce je balen v 0,6 g nebo 1,2 g lahvičkách. Ve standardní krabičce je 5 lahviček. Poměr aktivních složek je 500/100, respektive 1000/200. Lyofilizační postup zachovává strukturu látek - léčivo podléhá minimálnímu zpracování.

Když je předepsán Amoxiclav

Rozsah nemocí, u nichž je léčba Amoxiclavem předepsána, je rozsáhlý. Je to dáno rychlostí penetrace do tkání, vystavením zánětlivým oblastem, úplnou eliminací v krátké době.

Léčba léčí nemoci horních, dolních dýchacích cest - sinusitida, angína, faryngitida, sinusitida apod. Eliminujte infekce žlučových cest, močového systému - cholecystitida, prostatitida, cystitida, další. Gynekologická onemocnění - endometritida, zánět slepého střeva, syfilis, zbytek.

Infekce kloubů, kostí, tkání (například furunkulosa) lze léčit přípravkem Amoxiclav. Používá se ve stomatologii (tok, stomatitida). Pro preventivní účely, vzít před operací - snižuje riziko zánětu, hnisavé-septické infekce.

Kontraindikace

Droga je kontraindikována u pacientů s některými onemocněními - těžkým poškozením ledvin, lymfocytární leukémie, pseudomembranózní kolitidy, infekční mononukleózy, ledvinovými problémy po hepatitidě a otravou alkoholem. Individuální nesnášenlivost složek je vzácná, je kontraindikací.

Pozornost! Kombinace amoxicilinu a kyseliny klavulanové může způsobit dysfunkci jater, stagnaci žlučových tekutin. Léčba by měla být zastavena.

U pacientů s alergií na cefalosporiny je třeba postupovat opatrně. Samoléčení bez doporučení lékaře je vyloučeno.

Je Amoxiclav bezpečný pro kojení

Během kojení by si žena měla pečlivě zvolit léky. Je amoxiclav možný s kojením - lékaři říkají ano. Kojící matku nelze léčit samostatně. Antibiotika mohou vážně poškodit zdraví novorozence. Proto jsou pro jmenování nutné dobré důvody - závažnost onemocnění, neschopnost provádět léčbu jiným způsobem. Jmenování, dávkování, sledování stavu ošetřujícího pacienta by měl provádět lékař.

Mohu během léčby nakrmit své dítě??

Kojení není zakázáno. Lék dosáhne maximální úrovně účinku za hodinu, vylučuje se beze zbytku dostatečně rychle. Lékaři doporučují užívat tento lék po krmení dítěte. Režim sníží množství látek v mléce během příštího krmení na minimum. Některé ženy vyjadřují mléko pro další krmení. V průměru se léčivo vylučuje po 6-8 hodinách.

Možné důsledky pro dítě

Užívání Amoxiclavu během kojení může mít pro dítě důsledky. Mezi významné projevy patří ztráta chuti k jídlu, průjem (průjem), další příznaky poruchy trávení, vyrážka a svědění a zánět jater. Pokud se u dítěte objeví reakce na léčbu, měli byste ji okamžitě přestat užívat, poraďte se s lékařem. Pokud vám zdraví kojící matky nedovolí přestat užívat lék, měli byste přestat krmit, dokud není kurz dokončen.

Návod k použití a dávkování

Dávkování a průběh aplikace závisí na věku, hmotnosti pacienta. Dospělí, děti starší 12 let s hmotností vyšší než 40 kg - 1 tableta každých 8 (325 mg) nebo 12 (625 mg) hodin. U pokročilých těžkých forem onemocnění se dávka zvyšuje na 625 a 875 mg.

Věk do 12 let, hmotnost menší než 40 kg - pocházejí z maximálního množství za den. Dospělí - amoxicilin do 600 mg, kyselina do 6 g. Děti - do 10 mg / kg a 45 mg / kg celkové hmotnosti, resp..

Kurz trvá 5-14 dní. Trvání, dávkování Amoxiclavu během kojení je stanoveno lékařem po kompletním lékařském vyšetření, vyšetření testů. Samoléčení je zakázáno..

S mastitidou

Mastitida je zánět mléčných žláz. Doprovázena bolestí, zarudnutím, zvětšením, zakřivením obrysu hrudníku. Těžké formy vedou k tvorbě hnisu, je obtížné je léčit (až do odstranění postižených oblastí). U kojící matky je účinek amoxiclavu v mastitidě následující - snížení intenzity vývoje, odstranění zánětu, anestézie.

Léčba mastitidy je 7-14 dní. Dávkování předepisuje ošetřující lékař a závisí na formě, stadiu onemocnění. Pozastavení kojení je volitelné. Amoxiclav s GV je často předepsán k pití ve formě suspenze.

S cystitidou

Cystitida je zánět močového měchýře. Naruší genitourinární systém, zhoršuje celkový stav pacienta. Častou příčinou je podchlazení. Lék předepisuje lékař. Dávky se volí jednotlivě. Vezměte v úvahu věk, stupeň zanedbávání nemoci, vlastnosti ženského těla, očekávaný účinek. Je důležité dodržovat doporučené časové intervaly - lék se hromadí, rychle se vylučuje. Nedostatek látky v těle může vyvolat nové ohnisko.

S jinými nemocemi

Lékaři předepisují léčbu se zaměřením na doporučení uvedená v pokynech k danému léku. Amoxiclav je silné antibiotikum. Konečná dávka, intervaly, periody se mohou lišit v závislosti na závažnosti onemocnění, stavu pacienta. Je zakázáno odchýlit se od jmenování ošetřujícího lékaře nahoru nebo dolů.

Vedlejší efekty

Vedlejší účinky se mohou objevit v různých systémech těla. Trávení - nedostatek chuti k jídlu, pocit nevolnosti, zvracení, bolest v břiše. Alergické projevy - kopřivka, svědění kůže, vyrážka. Oběhový systém - leukopenie, anémie (velmi vzácné). Nervový systém - závratě, bolest, nespavost, hyperaktivita. Vedlejší účinky jsou vzácné. Obvykle jsou mírné, rychle projdou.

Interakce s jinými drogami

Je třeba se vyhnout kombinaci s některými léčivými látkami. Diuretika zvyšují množství amoxicilinu, kyselina klavulanová se vymývá. Antacida, glukosamin, projímadla snižují rychlost antibiotika a zvyšuje se kyselina askorbová. Bakteriostatická antibiotika snižují účinnost Amoxiclavu.

Analogy

Použití analogových léků je možné po konzultaci s lékařem. Léčivé přípravky se mohou lišit složením, stupněm, rychlostí expozice - nahrazení léčiv je nepřijatelné. Levné možnosti jsou Augmentin, Amoxicilin, Azithromycin, Amosin. Podobné farmakologické vlastnosti - Sumamed, Supraks, Flemoxin Solutab.

Léčba ženského těla během kojení je plná omezení. Hlavním způsobem, jak minimalizovat důsledky, urychlit zotavení - výběr kompetentního lékaře.

Užívání Amoxiclavu během kojení - kdy, v jaké dávce pít a důsledky pro dítě

Je Amoxiclav bezpečný pro kojení?

Pokyny k použití léku nezakazují užívání přípravku Amoxiclav pro HB. Kojící matka však musí přísně dodržovat doporučení týkající se dávkování a dávkovacího režimu, aby se zabránilo negativním důsledkům pro novorozence. Podmínky pro užívání Amoxiclavu během kojení, i když mírně, ale liší se od standardu.

Užívání antibiotika během kojení je vhodné, pouze pokud existují závažné indikace. Často je předepsán pro zánětlivá onemocnění, která nelze vyloučit bez antibiotik: pneumonie, cystitida a další onemocnění způsobená bakteriální aktivitou. Amoxiclav se také doporučuje pro bakteriální zánět, kdy je pro matku důležité vyhnout se infekci nebo zastavit laktaci. Nejčastěji je lék předepsán na mastitidu, která vznikla na pozadí podchlazení nebo stagnace mléka se vzácným krmením dítěte mateřským mlékem a nepřítomností čerpání.

Důležité! S mastitidou na pozadí kojení se prevence vzniku abscesu v mléčné žláze stává důvodem pro užívání léku.

Doporučení, jak užívat Amoxiclav, získáte od svého lékaře. Toto je nejoptimálnější varianta, protože odborník vezme v úvahu vlastnosti ženského těla, věk dítěte a intenzitu krmení (například pokud má matka možnost nahradit kojení mateřským mlékem za doplňková jídla). V každém případě se před kojením Amoxiclavu během kojení vezmou v úvahu všechny negativní důsledky, včetně alergických reakcí u dítěte..

Maminův názor

Catherine, 24 let Stalo se tak, že jsem pil lék dvakrát. Poprvé jsem byl předepsán po extrakci zubu: 625 mg tablety, 1 kus dvakrát denně po dobu 3 dnů. Můj syn měl tehdy 2 měsíce. Zánět rychle zmizel, teprve druhý den začala hrozná relaxace, takže jsem musel být doma, vedle záchodu.

Lisa, 23 let. Když užívala lék, byla trochu nemocná, trochu nadýmaná. Společně s amoksiklavem pili linek. Dítě bylo mírně oslabeno, ale nedocházelo k žádným jiným změnám v chování, ačkoli přítelkyně říká, že drogu nemohla vzít: okamžitě posypala celé tělo.

Amoxiclav je tedy dobrým antibakteriálním lékem, který je povolen při krmení kojenců. Musíte ji však používat rozumně: přesně podle indikací a předpisu lékaře, vzhledem k možným vedlejším účinkům a účinkům na střevní mikroflóru. Poté bude léčba úspěšná a dosáhne svého cíle.

Mnoho matek během krmení je velmi znepokojeno potřebou pít antibiotika k léčbě infekcí. Lékaři jsou dotázáni, jak to může ovlivnit zdraví drobků, zda to ovlivní laktaci a kvalitu mléka. Výrobci při této příležitosti tvrdí, že negativní reakce těla dítěte nebudou následovat, pokud matka pije tablety nebo suspenzi Amoxiclavu v dávce, která bude mít terapeutický účinek. A pokud jsou zdravotní přínosy ženy vyšší než odhadovaná rizika nežádoucích účinků u dítěte.

Jak se Amoxiclav

Původní popis a návod k použití léčiva klasifikuje Amoxiclav jako semisyntetický antibiotikum penicilinové skupiny. Seznamem účinných látek se rozumí dvě látky:

 1. Semisyntetické antibiotikum amoxicilin - hlavní účinná látka, která inhibuje bakterie a ničí jejich membrány.
 2. Klavulanová kyselina je další baktericidní složkou, která zvyšuje účinnost léčiva proti beta-laktamovým bakteriím.

Tento nástroj je účinný proti mnoha mikroorganismům. Každá složka Amoxiclavu je schopna proniknout do biologických tekutin a měkkých tkání během hodiny a půl po užití tablet. Při použití Amoxiclavu ve formě suspenze se účinné látky nacházejí v mateřském mléku ještě rychleji - po 30–45 minutách.

Ve prospěch předepisování Amoxiclavu během kojení svědčí skutečnost, že se účinné látky rychle vylučují z těla ledvinami a střevy. To znamená, že na konci léčby můžete pokračovat v krmení po 12 hodinách. Návod k použití kojících matek vám však umožňuje i nadále podávat dítěti prsa bez rizika intoxikace. To je důležité, protože u mastitidy pro kojící matku je nutné udržovat kojení s HS, zejména pokud dítě ještě není 6 měsíců staré.

Indikace pro použití Amoxiclavu během kojení

U žen je zdraví po porodu poněkud oslabené, proto se během kojení bakteriální infekce často zvyšují. V tomto případě se doporučuje, aby kojení matky bylo prováděno s použitím bezpečných antibiotik, která buď nepronikají do prsní tkáně, nebo nemají výrazný účinek na dítě při krmení mateřského mléka..

Použití Amoxiclavu během krmení je účinné a bezpečné při použití jakékoli lékové formy. Její aktivní složky pomáhají eliminovat zánět způsobený aktivitou bakterií citlivých na peniciliny. Kojící ženy jsou předepisovány léky na následující nemoci:

 • zánětlivé procesy ORL orgánů;
 • zánětlivé procesy bronchopulmonálního systému;
 • zánětlivá onemocnění močového systému;
 • zánětlivá a hnisavá onemocnění kůže, kloubů a kostí;
 • gynekologické a infekční patologie genitálií.

K rozvoji zánětlivého onemocnění dochází také v důsledku restrukturalizace těla. Například, antibiotika jsou předepsána pro lakostázu (stagnaci mléka) během kojení, hrozí, že se dostane do mastitidy. Pokud byl podobný stav pozorován po předchozím porodu, pacientovi bude doporučeno během kojení používat masáž, časté krmení nebo vyjadřování mléka.

Poznámka! Přes prokázanou bezpečnost léku má pouze lékař právo předepsat antibiotikum a stanovit jeho dávkování pro lakostázu, bronchitidu, s cystitidou pro kojící matky.

Recenze

Marina, 27 let: Když byl mému synovi 3,5 měsíce, začal jsem mít závažnou bronchitidu, která byla ohrožena komplikacemi v podobě pneumonie. Bál jsem se pít antibiotika, aby nedošlo k poškození dítěte, ale lékař je přesvědčil o potřebě. Amoxicilin v tabletách jsem užíval jednu po druhé (500 mg) třikrát denně. Nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky, po třech dnech jsem se cítil lépe, byl jsem s drogou spokojen.

Elena, 21 let: Mám své první dítě, takže jsem plochě odmítla antibiotika na bolest v krku (nechtěl jsem otrávit svou dceru syntetickými látkami). Ale o tři dny později začala hnisavá tonzilitida a já jsem musel souhlasit s Amoxicilinem, abych se zotavil rychleji a neinfikoval dítě. Na pozadí příjmu bylo nadýmání, ale lékař také předepsal Linex, o týden později zánět hrdla prošel a střeva se vrátila k normálu. Marně jsem léčbu okamžitě odmítl, zejména proto, že moje dcera neměla na antibiotikum žádný účinek.

Oksana, 24 let: Nebojil jsem se pít amoxicilin, protože to bylo předepsáno i mé 5měsíční dceři během zápalu plic. Doktor ujistil, že se dostane do mléka ve velmi malém množství a není nutné odmítat krmení. Otitida prošla doslova za 3-4 dny, ale podstoupila jsem kompletní léčbu, aby nedošlo k opětovnému výskytu zánětu. Nezpůsobily alergie, dcera reagovala klidně.

Amoxicilin je širokospektrální antibiotikum, které je kompatibilní s přirozeným krmením. Aby byla léčba co nejúčinnější a nejbezpečnější, musí se mladá matka řídit pokyny lékaře a v naději na urychlené vyléčení nesmí dávku překročit. Rovněž byste neměli lék zrušit a zároveň zlepšit pohodu a zastavit hlavní příznaky nemoci. Neléčená infekce může být nebezpečná nejen pro samotnou ženu, ale může také ohrozit dítě infekcí.

Jak pít Amoxiclav

Během kojení dítěte se doporučuje užívat Amoxiclav co nejdříve. Lékař vybere minimální efektivní dávku na základě pacientových stížností a diagnostických výsledků. K odstranění nepříjemných příznaků během kojení je nejčastěji dostačující trojnásobná dávka Amoxiclavu v intervalu 8 hodin. V případě potřeby zvyšte dávku a zvyšte interval mezi dávkami až na 12 hodin.

Protože složky léku v maximální koncentraci jsou pozorovány v mléce 1,5 až 2 hodiny po užití tablet nebo suspenze, musíte produkt použít tak, aby vrchol tohoto ukazatele klesal na čas po krmení. Z tohoto důvodu se tablety nebo suspenze vypijí nejméně 30-40 minut před tím, než se dítě aplikuje na prsa. Koncentrací účinných látek v mateřském mléce se zpravidla při příštím krmení sníží.

Rada! Při používání antibiotik se doporučuje ženě s HB pít více, aby ledviny aktivněji odstraňovaly léčivo z těla.

Amoxiclav dávky pro kojící matky

Standardní dávka pro tablety nebo suspenze Amoxiclavu pro mateřské mléko je 125 mg na dávku. Žena smí pít nejvýše 2 tablety denně. Nejsou-li na léčivo vyjádřeny žádné reakce a symptomy jsou závažné, zvýší se jednorázová dávka na 250 mg.

Pokud jde o případy, kdy onemocnění probíhá v závažné formě, umožňuje instrukce kojení ještě větší zvýšení jedné dávky na 500 mg a interval mezi dávkami se zvyšuje na 12 hodin. S mastitidou, se hnisavým účinkem nebo bez něj, se lék užívá po dobu nejméně 2 týdnů v dávce 500 mg třikrát denně a se složitým průběhem 875 mg třikrát denně..

Trvání průběhu a další rysy užívání drog Amoxiclav jsou diskutovány individuálně. U cystitidy tedy stačí pětidenní léčba, zatímco u anginy pectoris a mastitidy by měla být předepsaná dávka antibiotika užívána po dobu nejméně 10-14 dnů.

Důležité! Aby matka neměla střevní mikroflóru, spolu s antibiotiky byste měli začít pít Bifiform, Linex, Hilak Forte a jejich analogy.

Analogy drogy

Přímé analogy amoxiclavu jsou antibiotika se stejným složením (amoxicilin a kyselina klavulanová) a se stejnými deklarovanými vlastnostmi. Léky se liší pouze výrobcem, a tedy i historií, klinickými zkouškami a cenou.

Tabulka: Amoxiclav a další léky na bázi amoxicilinu a kyseliny klavulanové

AmoxiclavAugmentinEcoclaveArletRapiclav
(Švýcarsko).GlaxoSmithKline (Velká Británie).Avva Rus (Rusko).Syntéza (Rusko).Ipka (Indie).
Cena, rubTablety (250/125 mg) od 220 mg.Tablety (250/125 mg) z 250 mg.Tablety (250/125 mg) od 200 mg.Tablety (500/125 mg) z 270.Tablety (500/125 mg) z 270.

Další prostředky na fotografii


Augmentin je kompletní analog Amoxiclavu vyrobeného ve Velké Británii.


Ecoclave - ruský analog Amoxiclavu


Arlet je ruské antibiotikum běžné v zemích SNS

Důsledky pro dítě

Lék je při správném užívání rychle vylučován z těla, takže jeho účinné látky nemají čas, aby měly negativní vliv na drobky. Navzdory tomu jsou však někdy pro dítě nepříjemné důsledky, které jsou pro antibiotika typické. Mezi nimi:

 • drozd v ústní dutině;
 • dermatitida a alergie;
 • střevní nepohodlí.

Aby bylo možné včas identifikovat vedlejší účinky u dítěte, je důležité sledovat jeho stav a náladu. Časté pláč, tažení nohou k žaludku, dunění a průjem by měly upozornit a stát se důvodem návštěvy pediatra. K eliminaci těchto příznaků pomáhají dětské přípravky pro obnovení mikroflóry.

Když se objeví alergické reakce, dítě se může stát úzkostným v důsledku svědění kůže, otoku sliznice v nose atd. Při pečlivém vyšetření se na těle nacházejí červené vyrážky nebo dokonce papuly. V tomto případě je nutné konzultovat pediatrii nebo dermatologa, který může předepsat alergie na externí léky nebo dětské kapky / spreje..

Jak dokládají četné recenze, antibiotikum Amoxiclav se rychle vypořádává s infekcemi v těle kojící matky. Obavy ze stavu dítěte jsou často marné, protože riziko nežádoucích účinků při správné dávce je extrémně nízké.

Vedlejší účinky a kontraindikace

Pokud kojící matka dodržuje dávku předepsanou lékařem, jsou nežádoucí důsledky užívání Amoxiclavu vzácné a zpravidla mírné. Stejně jako všechny léky ze skupiny penicilinů nevylučuje toto léčivo alergické reakce u pacienta, které jsou:

 • svědicí pokožka;
 • kožní vyrážka, kopřivka;
 • ve vzácných případech angioedém (otok sliznic dýchacích cest);
 • ve velmi vzácných případech - anafylaktický šok.

Jiné nežádoucí účinky:

 • nevolnost, zvracení;
 • snížená chuť k jídlu;
 • průjem;
 • závrať;
 • bolest hlavy.

V ojedinělých případech se může objevit kojící matka:

 • bolení břicha;
 • zhoršená funkce jater;
 • cholestatická žloutenka (patologie, ve které jsou žlučovody zablokovány a žluč nevstoupí do střeva), hepatitida;
 • hemolytická anémie;
 • hyperaktivita
 • křeče
 • intersticiální nefritida;
 • superinfekce (když je na jednu infekci navrstvena jiná infekce).

Kontraindikací číslo 1 pro použití Amoxiclavu je samozřejmě alergie pacienta na peniciliny a cefalosporiny. V tomto případě lékař vybere antibiotikum ze skupiny makrolidů nebo hledá jiné způsoby léčby. S Amiksiklavem nemůžeme zacházet s tímto jiným:

 • matky s infekční mononukleózou (akutní virová patologie, u které jsou postiženy lymfatické uzliny, játra a další orgány a mění se také složení krve);
 • ženy s lymfocytární leukémií (maligní poškození lymfatické tkáně);
 • pacienti s cholestatickou žloutenkou vyvolanou penicilinem.

U kojících matek, které se rozhodnou vzít Amoxiclav, trpí:

 • závažné poškození ledvin;
 • selhání jater.

S takovými patologiemi určuje dávku léčiva lékař; interval mezi dávkami Amoxiclavu se zvyšuje.

Co říká Dr. Komarovsky

Aby antibiotika nepoškozovala kojící matku a její dítě, pediatr Yevgeny Komarovsky doporučuje:

 • nakupujte léky v lékárně, které jsou schváleny certifikovaným specialistou;
 • neporušujte dávku předepsanou lékařem, dodržujte průběh podávání;
 • Nedoporučujte léky přátelům, i když vám osobně hodně pomohli;
 • nepoužívejte stejné antibiotikum, pokud se nemoc vrátila: bakteriím zbývajícím v těle se podařilo přizpůsobit „starému“ léku.

Lékař je skeptický ohledně rizika dysbiózy po užití antibiotik. Jedná se o trik lékárníků, kteří jsou ziskoví prodávat „za účelem obnovy střevní mikroflóry“ drahé prebiotika a probiotika. Antibakteriální přípravky předepsané v přiměřených dávkách nevedou k dysbióze..

Obecně však Komarovsky doporučuje léčit antibiotiky jako závažné léky, které příslušný lékař předepíše, pouze pokud se bez nich neobejdete.

Amoxiclav pro kojení

Tento lék je klasifikován jako bezpečný pro kojení a dobře studovaná antibiotika. Jeho jmenování je však přísně v pravomoci lékaře. Toto pravidlo, jak si vzpomínáme, se vztahuje na jakékoli antibiotikum, protože pouze odborník může správně posoudit situaci a zvolit správnou dávku pro kojící matky..

V jaké situaci se droga používá

„Amoxiclav“ pomáhá při léčbě různých infekčních onemocnění dýchacích cest, zejména bolestí v krku, sinusitidy, komplikovaných zánětů středního ucha. Je považován za lék první linie v léčbě tzv. „Domácí“ pneumonie, cystitidy a infekcí močových cest..

Amoxiclav je účinný proti celé řadě nebezpečných mikroorganismů: streptokoky, enterokoky, peptokoky, colibacily, listérie, klostridie, Escherichia, Klebsiella, Shigella, Salmonella, Moraxellus, influenza hemophilus a mnoho dalších.

Jak droga funguje?

Amoxiclav vám umožňuje rychle a efektivně se zbavit většiny známých bakteriálních infekcí. Ve svém složení má jedinečné vlastnosti, protože kyselina klavulanová v ní obsažená poskytuje amoxicilinu (hlavní účinné látce) neomezený přístup k nebezpečným mikroorganismům, blokující jejich ochranné mechanismy.

Výsledkem je, že lék úspěšně funguje tam, kde jiná antibiotika penicilinového typu nejsou bezmocná. Začíná působit 1 hodinu po podání, obě složky léčiva úspěšně interagují v poškozených tkáních těla a tekutinách - v krvi, bronchiální sekreci, sekreci dutin atd..

Jak amoxicilin, tak kyselina klavulanová vstupují do těla dítěte mateřským mlékem, i když v malém množství..

Jak brát lék

Amoxiclav je dostupný ve formě tablet a suspenzí. Pouze lékař může určit dávku a způsob užívání drog.

Aby bylo možné přípravek užívat v suspenzi, musíte použít prášek, který obsahuje 400 mg amoxicilinu a 57 mg kyseliny klavulanové na 5 ml roztoku.

Typicky je frekvence podávání léčiva 3-4krát denně, každých 6-8 hodin, a závisí na teplotě, přítomnosti purulentních abscesů, prevalenci bronchitidy nebo pneumonie atd. Pokud je onemocnění závažné, suspenze se někdy podává intravenózně..

V některých případech, například při potvrzené diagnóze pneumokokové infekce, stačí vzít lék v terapeutické dávce jednou nebo vícekrát, ale ve většině případů se doporučuje aplikace kurzu - 5-14 dní, s anginou pectoris - alespoň 10 dní. Trvání léčby určuje lékař.

Matka, která přijímá Amoxiclav, obvykle krmí dítě. Potřeba přeložit do směsí (alespoň dočasně) vzniká pouze v případě, že dítě začne s alergií nebo pokud je ženě předepsána maximální dávka pro léčbu pneumonie atd. K udržení laktace bude muset vyjádřit prsa.

Opatření a vedlejší účinky

Tento léčivý přípravek je velmi oblíbený díky širokému spektru účinku a absenci závažných vedlejších účinků při standardním použití. Lék by měl být užíván okamžitě po jídle nebo během něj. To snižuje její dráždivý účinek na sliznice žaludku a střev..

Maximální denní dávka při výpočtu amoxicilinu pro dospělé je 6 g, pro kyselinu klavulanovou (ve formě draselné soli) - 600 mg.

Jedním z prostředků, jak předcházet trávicím problémům, bude současné používání biologických produktů, například Linex. Totéž platí pro dítě, protože „Hilak-forte“, „Bifiform dítě“, Bifidumbacterin atd. Může sloužit jako prostředek k prevenci střevních poruch. Znovu si však připomínáme, že o léčbě a výběru léků pro kojící matky rozhoduje pouze lékař.

Vedlejší účinky Amoxiclavu jsou, kromě alergických reakcí, velmi různorodé a vztahují se ke změnám v zažívacím systému, hematopoéze, nervozitě a dalším, ale ve většině případů jsou tyto příznaky po vysazení léku mírné a rychle vymizí. Amoxiclav by neměl být předepsán pro podezření na infekční mononukleózu.

Jak mohu nahradit lék

Úplným analogem Amoxiclavu je Augmentin nebo Flemoxin Solutab. V praxi se liší pouze obchodními názvy. Jiné léky, které se aktivně používají k léčbě nemocí ucha, krku, nosu, plic, zejména Bioparox, Hexoral, Decatilene, Givalex, mají odlišné složení a spektrum účinku a je nepravděpodobné, že by pomohly při závažných respirační bakteriální infekce.

U cystitidy však existuje jen velmi málo možností, jak nahradit Amoxiclav - cefalosporiny a Monural.

Otázka nahrazení Amoxiclavu vyvstává s výskytem alergie u kojící matky nebo jejího dítěte. Taková reakce na ni, stejně jako na jiné peniciliny, je zcela běžná.

Je třeba říci, že tato okolnost je spojena hlavně s rozšířeným užíváním amoxicilinu, a ne s něčím jiným. Lékař samozřejmě musí najít náhradu za tento lék.

Raději by si nevybral přímý analog, ale lék z jiné skupiny, například makrolidy (Josamycin, Roxithromycin nebo Azithromycin). Stejné jmenování bude provedeno ve vzácných případech, kdy je léčba přípravkem Amoxiclav neúčinná. Je to kvůli vlastnostem mikrobiální flóry, která je zpočátku necitlivá na působení penicilinových antibiotik..

Amoxiclav během kojení kojící matce, důsledky, recenze

Dobrý den všem!

Není to tak dávno, co se mi stalo bezprecedentní onemocnění: já jsem fandil společnosti s nejstarším dítětem přivedeným ze zahrady ARVI a jako bonus za komplikace jsem dostal sinusitidu, eustachitidu a teplotu 38,6 ° C. Obecně jsem se rozhodl začít s lékařem buď dát svou duši Bohu, nebo navštívit lékaře.

Na okresní klinice mi lékař předepsal Amoxiclav (což způsobovalo nedobrovolné sarkastické zasmání - já zřídka onemocním a za posledních pár let pouze veterinární lékaři předepsali Amoxiclav jako pozastavení mému psovi a kočkám). Také jsem předepsal vitamíny, Sofradex mi klesl do uší a všechny vazokonstriktory v nose. Řekl, že vše, co bylo přiděleno, je docela slučitelné s tím, že je lidská plechovka a nepoškodí nejmladší.

Lékař dávku nestinkoval - nařídil, aby byl Amoxiclav užíván 1 g 2krát denně, 7 dní. Proto jsem ho musel koupit v lékárně v maximální dávce 875 g. amoxicilin + 125g. kyselina klavulanová.

14 tablet ve 2 blistrech + celoživotní instrukce:

 • Výrobce: Lek, Slovinsko.
 • Datum exspirace: 2 roky
 • Únor 2018: 440,90 rub..
 • Struktura:
 • dávka 1000 mg: amoxicilin (ve formě trihydrátu) 875 mg a kyselina klavulanová (ve formě klavulanátu draselného) 125 mg.
 • Pomocné látky: koloidní oxid křemičitý, krospovidon, sodná sůl kroskarmelosy, stearát hořečnatý, talek, mikrokrystalická celulóza.
 • Složení filmu: hypromelóza, ethylcelulóza, povidon, triethylcitrát, oxid titaničitý, mastek.

Amoxiclav je širokospektrální antibiotikum; obsahuje semisyntetický penicilin amoxicilin a inhibitor b-laktamázy, kyselinu klavulanovou. Klavulanová kyselina inhibuje většinu klinicky významných b-laktamáz (typy 2, 3, 4 a 5 podle klasifikace Richmond Sykes) produkovaných Staphylococcus spp..

, Escherichia coli, Proteus mirabilis, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Bacteroides spp. Neaktivní proti b-laktamázám typu 1 produkovaným Enterobacter spp., Morganella morganii, Pseudomonas aeruginosa, Serratia spp., Acinetobacter spp..

Tato kombinace poskytuje vysokou baktericidní aktivitu amoxiclavu (včetně ve vztahu k kmenům mikroorganismů rezistentních na amoxicilin).

Kyselina klavulanová, která má vyšší afinitu k b-laktamáze než amoxicilin, tvoří stabilní deaktivovaný komplex s enzymem, který brání enzymatické degradaci amoxicilinu působením b-laktamáz.

Amoxiclav tedy působí baktericidně na širokou škálu grampozitivních a gramnegativních bakterií (včetně kmenů, které se staly rezistentními na beta-laktamová antibiotika díky produkci b-laktamáz).

Amoxiclav pomáhá při léčbě infekčních a zánětlivých onemocnění způsobených mikroorganismy citlivými na lék: - infekce horních cest dýchacích a ORL orgánů (včetně.

akutní a chronická sinusitida, akutní a chronická zánět středního ucha, faryngální absces, angína, faryngitida), - infekce dolních cest dýchacích (včetně.

akutní bronchitida s bakteriální superinfekcí, chronická bronchitida, pneumonie), - infekce močových cest, - gynekologické infekce, - infekce kůže a měkkých tkání, - infekce kostí a kloubů, - infekce žlučových cest (cholecystitida, cholangitida);

Shoduje se s mým svědectvím.

 1. - cholestatická žloutenka nebo zhoršená funkce jater v důsledku anamnézy amoxicilinu / kyseliny klavulanové, - přecitlivělost na amoxicilin, kyselinu klavulanovou nebo peniciliny.
 2. Je vhodné zdržet se alergických reakcí na cefalosporiny a pseudomembranózní kolitidy při anamnéze, selhání jater, závažné poškození ledvin.

Vzhledem k tomu, že u velkého počtu pacientů s infekční mononukleózou a lymfocytární leukémií, kteří dostávali ampicilin, byl po užití léku pozorován výskyt erytematózní vyrážky, použití ampicilinových antibiotik u těchto pacientů se nedoporučuje.

Nezjistil jsem žádné kontraindikace, i když se doktor na to neptal....

A nejzajímavější pro nás je použití během těhotenství a při kojení (cituji přísně podle pokynů):

 • Studie na zvířatech neodhalily údaje o nebezpečích užívání léku během těhotenství a jeho vlivu na vývoj plodu.
 • V jedné studii u žen s předčasným protržením amniotických membrán bylo zjištěno, že profylaktické užívání amoxicilinu / kyseliny klavulanové může být u novorozenců spojeno se zvýšeným rizikem nekrotizující enterokolitidy..
 • Během těhotenství a kojení se lék používá, pouze pokud zamýšlený přínos pro matku převáží potenciální riziko pro plod a dítě.

Amoxicilin a kyselina klaviclanová v malém množství pronikají do mateřského mléka. U kojenců, kteří kojí, je možný vývoj senzibilizace, průjem, kandidóza sliznic ústní dutiny. Při užívání přípravku Amoxiclav je nutné rozhodnout o ukončení kojení.

Lékaři obecně říkají, že je to možné, pokyny - je to možné, ale velmi pečlivě.

Co je moje? Naštěstí moje dítě má 2,5 měsíce. Amoxiclav zjevně neměl žádný vliv na rodinu. Po celou dobu se dítě cítilo dobře.

Z trávicí soustavy: možná ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, uvolněná stolice; zřídka - přechodné zvýšení aktivity jaterních enzymů (ALT, AST), zhoršená funkce jater; v ojedinělých případech - cholestatická žloutenka, hepatitida, pseudomembranózní kolitida.

Alergické reakce: erytematózní vyrážka, svědění, kopřivka; zřídka - multiformní exsudativní erytém, angioedém, anafylaktický šok; v ojedinělých případech - exfoliativní dermatitida, Stevens-Johnsonův syndrom Jiné: zřídka - vývoj superinfekce, kandidóza.

Co je moje? Trávicí trakt je přirozeně silný, takže neexistovaly žádné vedlejší účinky. V lékárně, při nákupu Amoxiclavu, bylo doporučeno zakoupit bifidobakterie k obnovení mikroflóry trávicího traktu, ale já opravdu nevěřím v jejich zázračnou sílu, proto jsem nekupoval / nepil.

Jak jsem psal výše, lékař předepsal pouze 1 g (tj. Jednu tabletu) 2krát denně. Ale jako? Co? Před? Po? Namísto? - přemýšlejte sami. Recenze od talashka v tomto vlákně opravdu pomohla.

Nemohu říci, že jsem se řídil všemi doporučeními, ale přesto jsem si uvědomil, že pití pilulky je nejlepší s jídlem a ihned po jídle. Takže v době příštího krmení - po 2.

Po 5-3 hodinách byla koncentrace amoxicilinu a kyseliny klavulanové v těle (a ve skutečnosti v mléce) minimální.

Podrobněji o farmakokinetice (doba maximální koncentrace a vylučování) Amoxiclavu můžete vidět na fotografických pokynech níže.

Pomáhá to a jak brzy?

Ano, droga je určitě účinná. První pil jsem pil v noci a už ráno jsem cítil úlevu. Bolest uší / zkumavek (eustachitida) téměř zmizela. Teplota klesla na 37,5 ° C.

Po 2-3 dnech jsem už cítil „okurku“, ale s vědomím rozkazu lékaře jsem vypil celý sedmidenní kurz.

Jaké jsou alternativy k Amoxiclavu?

Protože Nebyl jsem příliš přesvědčen o jmenování okresního lékaře, který nedostal moc historie, pak jsem se druhý den po jeho návštěvě rozhodl provést následnou návštěvu placeného lékaře.

Podíval se blíže, potvrdil diagnózu, ale poznamenal, že pokud zřídkakdy onemocníte a budete léta bez antibiotik, bude stačit k boji s infekcí čistý amoxicilin..

Je pravda, že zdůraznil, že je nutné pít originální belgickou, prodávanou pod značkou Flemoskin Solutab. Jaký je její rozdíl od domácího levného amoxicilinu, který nevím.

Nezměnil jsem lék, protože už začali brát Amoxiclav.

Pokyny říkají, že je vydáván na lékařský předpis. V lékárnách v Moskvě a Moskevské oblasti nikdo neposlal předpis, ale zeptali se, jestli ho lékař předepsal? Protože Vždy jsem měl ve svých rukou čmáranice od okresního nebo veterinárního lékaře, pak se bez problémů propustili.

Užívá Amoxiclav v GV?

Nemohu předstírat, že bych řekl, že Amoksiklav má za vinu za všechno, ale v pátém a šestém dni příjmu se snížilo množství mléka. Během tohoto období neexistovaly žádné další možné důvody pro její pokles, teplota v těchto dnech již byla 36,6 ° C..

Profylakticky vypila svůj oblíbený senovka pískavice (aka Shambhala, pískavice pískovka) a mléčnost se vrátila na původní úroveň.

Pokud jde o účinnost a pokud již neexistuje žádná další benigní alternativa, samozřejmě ano. Se vší pozorností a péčí o kontraindikace a vedlejší účinky u sebe a dítěte.

Dobré zdraví a špatně! A vštěpovat si do hlavy, tak jednoduchá, ale taková „snadno zatažitelná“ myšlenka, že zdraví matky je především, a ne pohybovat SARS na nohou, jako někteří lidé v bezvědomí. )))

Amoxiclav během kojení

Někdy je ošetřující matce předepsána antibiotická léčba. Stává se to pouze tehdy, je-li to naprosto nezbytné, pokud neexistuje jiný způsob. Amoxiclav během kojení je předepisován pro mnoho nemocí, jako širokospektrální lék bezpečný pro kojence. Zjistíme, kdy a komu je lék předepsán a jak ho vzít níže..

Amoxiclav je kombinované antibakteriální léčivo. Používá se k léčbě infekcí dýchacích cest, genitourinárního systému a zánětu hrudníku..

Antibiotikum se skládá ze dvou účinných látek: amoxicilinu a kyseliny klavulonové. Amoxicilin je antibiotikum ze skupiny penicilinů, je rozšířené a dostupné, rychle se vstřebává a vylučuje z těla. Klavulonová kyselina - látka, která blokuje ochranné mechanismy bakterií, což přispívá k nejúčinnějšímu antibiotickému účinku.

Amoxicilin není nejsilnějším antibiotikem, má minimální škodlivý účinek na organismus. Amoxiclav - jeho kombinace s kyselinou klavulonovou, je schopen zvládnout těžkou infekci s minimálním účinkem na zažívací ústrojí. Ještě silnější penicilinová antibiotika jsou horší než tento lék..

Složky amoxiclavu se rychle absorbují, maximální koncentrace v tkáních po 60 minutách. Lék se vylučuje po 90 minutách, a proto při správném přípravě režimu podávání a době kojení zůstávají v mléce minimální stopy léčiva.

Podrobný popis léků ve videu

Důležité! Amoxiclav je účinný a bezpečný pouze tehdy, je-li dodržen dávkování doporučený lékařem..

Amoxiclav je předepisován pro zánět středního ucha, sinusitidu, bronchitidu, pneumonii, kapavku, gynekologické infekce, infekce kostí a kloubů, lakostázu a mastitidu. Je to nejběžnější lék na předepisování léčby infekcí kojící matky..

Kontraindikace pro použití jsou: věk dětí, individuální nesnášenlivost, hepatitida a cholestatická žloutenka. Kojení není kontraindikací pro přijetí.

Uvolňovací forma amoxiclavu ve formě tablet, prášek pro suspenzi. Dávka závisí na hmotnosti pacienta, vypočítané lékařem. U různých nemocí je ochrana nebo kojení možné nebo zakázané, ale to nezávisí na drogě, ale na typu nemoci. Proto musí kojící matka konzultovat alespoň dva lékaře: terapeuta a pediatra.

Stejně jako jiné léky může amoxiclav vyvolat alergické reakce, zažívací potíže, kandidózu. Všechny tyto nežádoucí účinky se mohou objevit jak u matky, tak u dítěte. Při správném užívání drogy je však pravděpodobnost jejich vzhledu minimální.

V případě nežádoucích následků se poraďte s lékařem.

Nejdůležitějším pravidlem pro užívání amoxiclavu u pacientů s gastrointestinálním traktem je dodržování doby absorpce a vylučování léku. Před užitím léku je nutné dítě nakrmit nebo mléko vyjádřit v lahvi. Po užití léku může být dítě aplikováno na hrudník až po 90 minutách. Při dodržování tohoto režimu vstoupí do těla dítěte minimální množství stopy drogy.

Pokud se u dítěte objeví reakce na amoxiclav, bude muset jednu a půl hodiny po podání mléko exprivovat, krmit dítě dalším mlékem. Při normální výživě, hojném pití, není tam žádný nedostatek mléka, ženské tělo produkuje tolik mléka, kolik je odsáto. Proto se po ukončení krmení ke zvýšení laktace doporučuje zbývající mléko dekantovat.

K udržení normálního trávení kojící matky se léky užívají po jídle. Lék užívaný na lačný žaludek dráždí sliznici a ničí normální mikroflóru..

Při slabém a citlivém střevě by měla být antibiotika doprovázena restorativní léčbou mikroflóry.

K tomu existuje mnoho léků, které jsou povoleny nejen při laktaci, ale jsou také doporučovány pro použití u kojenců s poruchami trávení.

Amoxiclav během kojení je předepsán v minimálním dávkování.

Pokud je v obvyklém případě léčivo užíváno dvakrát denně, pak je během laktace minimální denní dávka rozdělena do čtyř dávek, v pravidelných intervalech.

Je velmi důležité dodržovat intervaly a nenechat si ujít příjem. Jinak škodlivé bakterie mají čas se přizpůsobit lékům, nebude je schopen porazit, budete muset použít silnější antibiotikum.

Důležité! Přeskočení léku je nepřijatelné, jinak bude jeho účinnost snížena na nulu, budete muset začít užívat silnější léky.

Augmentin je analogové léčivo se stejnými účinnými látkami, ale se širší škálou kontraindikací. Má méně studií, takže cena je mnohem nižší.

Flemoxin je antibakteriální lék, který působí proti stejným chorobám. Léčivou látkou je amoxicilin, bez kyseliny klavulanové. Účinnost je nižší než účinnost amoxiclavu, ale vyšší než amoxicilin. Liší se od amoxicilinu v dostatečné bezpečnosti pro použití v.

Amoxicilin - není povolen během kojení, nejlevnější z výše uvedených analogů. Jeho stravitelnost a delší doba eliminace, více vedlejších účinků.

Ampicilin je ještě jednodušší penicilinové antibiotikum. Aktivní a efektivní pouze proti nekomplikovaným infekcím. Během kojení není použití zakázáno.

Ampioks - kombinace ampicilinu s oxacilinem. Lék je účinný proti kožním infekcím a všem výše uvedeným onemocněním..

Trichopolum, které lze během těhotenství použít proti infekcím genitálií, je během laktace zakázáno.

Důležité! Je nepřijatelné vyměnit lék předepsaný lékařem sám. Kojení vyžaduje maximální účinnost léku, minimální poškození dítěte.

Používání antibiotik během kojení je přípustné. Měla by se však rychle absorbovat a rychle vylučovat. Pro bezpečnost dítěte je velmi důležité - dodržování režimu amoxiclavu. Správné použití podle doporučení lékaře zaručuje účinnost léku, minimální pravděpodobnost vedlejších účinků.

Stojí za to pít antibiotika? Doporučení lékaře

Léky s mateřským mlékem. Nemoci matky během kojení

Mateřské mléko je ideální krmivo pro dítě. Při kojení se však člověk nemusí vzdát pouze alkoholu a nikotinu, ale také se snažit obejít bez jakýchkoli léků. Bohužel to není vždy možné, ale doporučený lék lze obvykle nahradit.

Vaše dítě je opilé!

Na konci minulého století byl v Moskvě slavný dětský lékař Neil Fedorovič Filatov. Rychle rozhodoval a hnul, miloval děti, svým nedbalým rodičům. Jednou na karneval ho pozvali k dítěti bohatého obchodníka.

Dorazil, stál a rozhlížel se kolem, v prostorné předsíni, která měla zjevné stopy maslenitsského hýření. Aniž si svlékl kožich, řekl: „Olovo!“ V dětském pokoji jsem se podíval na modrou tvář a tělo se škubalo v rukou chůvy - a zpět.

Spěchali za ním a chytili ho na podlahu: „Vaše Excelence! Řekni slovo! “ Sedící v saních, obchodník, který padl na kolena, hodil: „Vaše dítě je opilé, myslím, že to bude stát. A vsuňte sestru do krku. “ A vlevo.

Filatov se zkušeným pohledem okamžitě určil příčinu nemoci. Vzhled mrtvé opilé zdravotní sestry na chodbě vyvolal spekulace a stav dítěte umožnil konečně stanovit diagnózu akutní otravy alkoholem.

Poté, co doslova vzal vodku, víno nebo dokonce pivo, alkohol okamžitě vstoupil do mléčné žlázy. Stupeň nebezpečí alkoholu pro muže, který začíná žít, je však mnohem vyšší než pro dospělého.

Mimochodem, všechno, co bylo řečeno o alkoholu, se vztahuje výhradně na nikotin. Žena, která kouří během těhotenství, otráví své dítě krví a během krmení mlékem.

Nebezpečné drogy

Některé drogy mohou být stejně nebezpečné jako alkohol a nikotin..

Jakákoli látka užívaná perorálně před působením na dítě jde obtížně: žaludek a střeva matky - krev matky - mléčná žláza - střeva dítěte - krev dítěte.

Na této cestě jsou buňky a buněčné membrány, které vytvářejí bariéry, které musí léky překonat. Ne každý z nich může projít všemi překážkami, velmi mnoho „zakopnutí“ již na začátku.

Léky, které se užívají s cílem selektivní expozice střevům, se zpravidla špatně vstřebávají, a proto jsou pro dítě relativně bezpečné..

Jedná se o antiseptika gastrointestinálního traktu, zejména široce používaná léčiva sulfa, jako je sulgin a ftalazol. Ve významném množství se do mléka vylučuje pouze sulfapyridazin..

Některé nitrofurany (furazolidon, furazolin, furagin) a deriváty oxochinolinu (estestopan, hiniofon, nitroxolin) jsou špatně absorbovány.

To se může zdát divné, ale při krmení dítěte nemůžete užívat projímadla rostlinného původu: senna, rakytník, zoster.

Ve střevě se z těchto přípravků uvolňují účinné látky - anthraglykosidy, které jsou absorbovány sliznicí do krve. Z krve snadno přecházejí do mléka a dodávají mu zelenkavý nádech a nepříjemnou chuť.

Nejdůležitější však je, že se dostávají do střev dětí s mlékem a mají laxativní účinek.

Hormonální mast

Zvláštní pozornost je třeba věnovat použití mastí obsahujících hormonální přípravky z kůry nadledvin. Existuje mnoho mastí: hydrokortizon, corticomycetin (který také obsahuje chloramfenikol), prednisolon, dermozolon, laticort, fluorocort, kenalog, sinalar, locacorten, lorinden, celestoderm, deperzolon.

Je možné, aby kojící matka tyto masti používala, záleží na tom, jak velký je povrch, který má být lubrikován, jak často je třeba lubrikovat a jaký je přípravek. Například prednisolon přechází do mléka mnohem méně než řekněme fluorokort.

Proto, pokud je třeba takové masti používat, měli byste se určitě poradit s lékařem.

Pronikání léčiv přes membránu buněk mléčné žlázy nastává hlavně běžnou difúzí: od vysoké koncentrace v krvi po nižší koncentraci v mléce.

Některé molekuly léku pronikají póry, které jsou ve všech biologických membránách. Přirozeně, čím menší je molekula, tím snáze prochází póry..

Toto je první faktor, který ovlivňuje přechod léku na mléko. Druhým faktorem je rozpustnost v tucích..

Živá membrána je složena z tukových molekul a nenabité molekuly rozpustné v tucích jsou vlastní. Tyto látky se nazývají lipofilní (tuk milující). Molekuly, které nesou plný nebo částečný elektrický náboj, se v tucích nerozpouštějí; nazývají se lipofobní nebo hydrofilní (tukové klobouky nebo milující vodu).

Kojící léky

Léky pro anestezii (ether, fluorotan, cyklopropan), alkoholy, včetně ethylu, a fusel oleje mají lipofilní vlastnosti.

Mezi vitamíny je mnoho nenabitých, a proto vysoce rozpustných látek v tucích. Vitamíny F, A, D, E, K snadno pronikají do mléka, což vytváří zvláštní potíže.

Na jedné straně jsou vitamíny A a D vyžadovány kojící matkou, ale na druhé straně jsou pro dítě nebezpečné, protože je potřebuje v menším množství a nejmenší předávkování u dětí vede k otravě.

Protože dítě potřebuje nejen vitaminy rozpustné v tucích, ale také ve vodě rozpustné vitaminy, které pronikají horší membránou, je velmi obtížné regulovat tok vitamínů mlékem. Kojící žena by měla pravidelně užívat speciálně vyvinutý multivitaminový přípravek Gendevit.

V závislosti na ročním období, zdravotním stavu a dalších faktorech, které by měl lékař vzít v úvahu, je tento vitamin předepisován 1-3 tablety denně. Můžete si také vzít hexavit nebo revitovat drogy (také 1-3 kusy za den). K takovým multivitaminovým komplexům se vitamin D přidává do dražé nebo tobolek. Vitamín D v roztocích může být užíván pouze podle pokynů lékaře.

Hormonální drogy již byly částečně diskutovány. Všimli jsme si pouze, že snadno přecházejí do mateřského mléka, zejména hormonu štítné žlázy. Četná pozorování ukázala, že užívání hormonálních antikoncepčních prostředků (infundund, bisekurin, rigevidon, nonovlon) během krmení není pro kojence nebezpečné, naneštěstí brání sekreci mléka.

Největší počet léčiv má vlastnosti slabých kyselin a slabých bází, což znamená, že jejich molekuly jsou částečně neutrální a částečně ionizované, to znamená, že nesou náboj.

Stupeň jejich rozpustnosti v tucích závisí na poměru mezi nabitou a nenabitou formou molekul. Výsledkem je, že je velmi obtížné předpovědět chování konkrétního léčiva před bariérou prsu.

Stává se, že podle všech odhadů by lék neměl proniknout do mléka, ale proniká a naopak.

Přesto bylo možné určit některé obecné vzorce. Bariéra pro drogy a obecně pro všechny látky cizí lidskému tělu existuje nejen ve střevě a mléčné žláze. Mozek je oplocen od krevní bariéry.

Taková bariéra se nazývá hematoencefalická bariéra (v řečtině haima - krev, enkefalos - mozek).

Látky, které dobře pronikají hematoencefalickou bariérou, dobře pronikají hematoencefalickou bariérou..

Hypnotická léčiva by samozřejmě měla být na prvním místě: fenobarbital, sodná sůl barbitalu, sodná sůl etaminu a další deriváty kyseliny barbiturové.

Samy se prodávají pouze na lékařský předpis, ale jsou součástí řady kombinačních přípravků, kde je obsah barbiturátů nízký, a proto se nezdá být nebezpečný, ale ne pro dítě.

Proto by při používání léků, jako je corvalol, valocardine a corvaldine, jeden měl být opatrný.

Mezi další sloučeniny, které ovlivňují nervový systém, jsou nejnebezpečnější tak zvaná antipsychotika, která způsobují deprese dolních částí mozku spojená s emocemi a prací vnitřních orgánů. Všechny fenothiazinové deriváty dobře pronikají do mléka.

Snadno se rozlišují podle typického konce názvu - „-azine“: chlorpromazin, propazin, levomepromazin. Reserpin také patří k antipsychotikům. Jeho zvláštnost spočívá nejen v depresivním působení, ale také v tom, že podobně jako brom způsobuje ucpání nosu, a proto děti špatně sají mléko.

Mimochodem, reserpin je součástí stále populárního adelfanu.

Většina léků, které ovlivňují krevní tlak, ačkoli proniká do mateřského mléka do stejné míry, není pro dítě nebezpečná, protože normální krevní tlak u dětí je mnohem těžší snížit než vysoký u dospělých. Je zakázáno užívat pouze oktadin (sanotensin, isobarin, ismeline), který může u novorozenců způsobit žloutenku.

Je však třeba mít na paměti, že diuretika, zejména furosemid a hypothiazid, která se často používají k léčbě hypertenze, inhibují produkci mléka.

To neznamená, že v naší době, kdy existuje mnoho finančních prostředků na léčbu kardiovaskulárních chorob, by kojící matky měly zůstat bez pomoci.

Například methyldopa (aldomet, dopegy) neovlivňuje děti a zvyšuje se sekrece mléka.

Pro léčbu ischemické choroby srdeční je pro matku nejlepší užívat nitroglycerin, který se v těle rychle ničí. Ženy s astmatem, které jsou kontraindikovány v užívání léků, jako je atropin, mohou používat salbutamol a orciprenalin sulfát.

Existuje skupina léků, které mají antialergické a antihistaminické účinky. Je velmi heterogenní. Pokud pipolfen (diprazin), difenhydramin a tavegil snadno proniknou do mozku a mléka, pak jsou fencarol a diazolin v tomto ohledu neškodné..

Nebezpečí jiných psychotropních drog není stejné a zdaleka zcela známé. Velká skupina tzv. Malých trankvilizérů (sedativ) souvisejících s benzodiazepinovými deriváty je relativně bezpečná. Při výběru těchto léků by mělo být upřednostněno nosepam s krátkodobým účinkem (tazepam) a mesopam (rudotel).

Fenazepam, který trvá několik dní, by se neměl používat. Předpokládá se, že relativně slabý příjem benzodiazepinů v mléce je dán skutečností, že se tyto látky v krvi vážou na velké proteinové molekuly. V lipidech membrány se proteiny nerozpouštějí a nepronikají póry a léky se s nimi odfiltrují.

Všechny rostlinné alkaloidy dobře pronikají do mléka. Je to pravděpodobně proto, že jsou slabé zásady (slovo „alkaloidy“ znamená „alkalické“, v arabštině al-qali - zásady).

Krev má mírně alkalickou reakci, a proto jsou v ní alkaloidy hlavně v neutrálním stavu rozpustném v tucích. Jakmile se dostanou skrz membránu a dostanou se do mléka, jehož reakce je slabě kyselá, protože získávají náboj, který je nevrací zpět.

Ukázalo se, že ventil pracuje v jednom směru.

Nejnebezpečnější pro kojence jsou alkaloidy, které mohou inhibovat respirační centrum: lék proti bolesti morfin, antitusický kodein a glaucin hydrochlorid, stejně jako lék cofetamin používaný k léčbě migrény.

Dalšími nejnebezpečnějšími jsou alkaloidy, které mohou blokovat přenos nervových impulsů: atropin z belladony, hyoscyamin z henbane, skopolamin z datury, platyfylin z kmotra.

Je přísně zakázáno, aby kojící matky užívaly kombinované přípravky, které obsahují jak nebezpečné alkaloidy, tak prášky na spaní, zejména bellataminal, belloid a bellaspon.

Použití kombinovaných přípravků obsahujících belladonské alkaloidy (belladonna) se také nedoporučuje: bekvašský, bepasální, bellalgin, jakož i čípky Betiol a Anuzol.

Alkaloidy kofein, theofylin a teobromin obsažené v kávě, čaji a kakau přecházejí do mléka, nicméně není kojícím matkám zakázáno pít kávu nebo čaj..

Kakao a čokoláda se nedoporučují, ale ne kvůli teobrominu, ale kvůli schopnosti těchto látek vyvolat alergické reakce. Čistý theofylin může být také nebezpečný, takže je lepší ho brát..

Nejbezpečnější ze všech alkaloidů je papaverin. Měla by ji používat kojící matky jako antispasmodikum.

Morfin, alkaloid známý pro svůj analgetický účinek, má mnoho náhrad. Bohužel, všechny z nich - staré promedol i nejnovější tramadol - jsou pro děti jedovaté. Situace není lepší u nenarkotických léků proti bolesti. Analgin je příliš volný, téměř neomezený, přechází do mléka.

Paracetamol horší proniká, ale pro některé děti s vrozenou nedostatečností enzymu glukóza-6-fosfát dehydrogenáza je velmi nebezpečná, zejména když si uvědomíte, že o tomto nedostatku nebudete okamžitě vědět..

Bylo prokázáno, že kyselina acetylsalicylová nebo butadion, které přecházejí do mléka 10krát horší, je vhodnější pro krátkodobé použití..

Kojící ženy by neměly užívat pentalgin a sedalgin, protože obsahují kodein. Z antitusických léků se neokodion nedoporučuje, kódová fronta je také způsobena kodeinem.

Antitusivní náhražky kodeinu bez předpisu - Libexin, Tusuprex, Sinecode (butamirate) a Falimint - jsou bezpečné a lze je užívat bez obav z poškození dítěte..

Je přípustné užívat broncholitin na krátkou dobu.

Antibiotika pro kojení

Velmi důležitým problémem je přechod antimikrobiálních látek, zejména antibiotik, na mléko. O prostředcích střevního jednání bylo řečeno na začátku.

Z antiseptik močových cest je povoleno používat furadonin, ale kyselina nalidixová (nevigramon, černí) je zakázána.

Ve velkém množství se anti-trichomonas a anti-bederní droga metronidazol dostane do mléka (Klion, Trichopolum, Flags); z tohoto důvodu se také nedoporučuje léčivo Biseptol (Bactrim), které jej obsahuje.

U antibiotik je používání chloramfenikolu zakázáno, což přechází do mléka a je pro děti velmi nebezpečné. Antibiotikum tetracyklin a jeho deriváty (morfcyklin, metacyklin hydrochlorid, doxycyklin hydrochlorid, vibramycin) rovněž nejsou předepisovány kojícím matkám..

Nepoužívejte masti obsahující tetracyklin - oxyzon, hyoxyson, dibiomycin. Tetracykliny se ukládají v základech zubů, které potom zožloutnou a křehkou.

Kromě toho toto antibiotikum přispívá k onemocnění dětí s drozdem, může způsobit poškození jater a střev..

Peniciliny nepronikají dobře do mléka, ale je známo, že snadno způsobují alergické reakce. Erythromycin je relativně neškodný, ale nejen volně prochází hematologickou bariérou, ale dokonce se hromadí v mléce. Antibiotika oleandomycin-fosfátu a lincomycin-hydrochloridu nejsou pro dítě škodlivá.

Střeva dítěte

Konečně poslední bariérou jsou střeva samotného dítěte. Některé látky získané mateřským mlékem děti jednoduše tráví. Takový je osud mnoha hormonálních přípravků peptidové povahy. Při cukrovce matka stále přijímá inzulín, přestože se vylučuje do mléka..

Ve střevech u dětí se však inzulín rozkládá. Léčení diabetu perorálními léky je nebezpečnější. Například koncentrace butamidu v mléce se rovná 25% jeho koncentrace v mateřské krvi a koncentrace chlorpropamidu je ještě vyšší.

V tomto ohledu se použití posledního léčiva k léčbě diabetes mellitus během krmení nedoporučuje..

Některé léky přecházejí do mléka, ale neabsorbují se ve střevech dítěte. Jedná se o mnoho srdečních glykosidů, zejména těch, které se nacházejí v konvalinek..

Jiné glykosidy, jako je digoxin, přecházejí do mléka a procházejí střevní stěnou u dítěte.

Mezi léky, které se zastaví před střevní bariérou, je antibiotikum streptomycin, což je pro děti velmi nebezpečné.

Alkohol a nikotin, o kterém jsme hovořili na začátku, nejsou jedinými jedy, které představují nebezpečí pro dítě.

Mnoho nástrojů používaných k hubení hmyzu, včetně kyseliny borité, chlorofosu, dichlorvosu, karbofosu, hexachloranu a dalších, které pronikají matčím tělem, se přenáší na dítě mlékem.

Jakýkoli kontakt kojících matek s organickými rozpouštědly, zejména s dichlorethanem a chloridem uhličitým, je přísně zakázán. Mezi škodlivé výrobní faktory patří olovo a rtuť zvýšené nebezpečí..

V roce 2000 byla vydána příručka pro lékaře, která obsahuje seznam 400 druhů drog, které jsou zakázané, nedoporučované nebo neprobádané z hlediska pronikání do mléka. Tato tabulka není zcela možná, ale některé látky by měly být samozřejmě uvedeny..

Valentin Prozorovsky, doktor lékařských věd, Petrohrad

Článek poskytnutý časopisem Science and Life, č. 4, 2004

Komentář k článku "Léky s mateřským mlékem"

Antibiotika a kojení

(4,33 z 10) Načítání...

Mohu kojit, pokud mi lékař předepsal antibiotika? Ano, může, pokud jsou antibiotika kompatibilní s kojením..

Jak to zjistit? Existují speciální návody pro lékovou kompatibilitu s HB, jako je průvodce Dr. Hale, průvodce WHO, online adresář E-laktancie a Lactmed - více si přečtěte v článku o průvodcích.

Ve většině případů, když se používají antibiotika, může matka pokračovat v kojení souběžně s léčbou. Všechna antibiotika související se sérií penicilinů jsou kompatibilní s kojením - poraďte se se svým lékařem, aby je pro vás pokud možno vybral.

Většina drog se dostává do mateřského mléka v množství asi 1% toho, co matka vzala, takže pravděpodobnost nebezpečí pro dítě se považuje za malou. Kromě toho musíte vzít v úvahu i věk dítěte. Pokud mluvíme o dítěti do 6 měsíců, pak musíte být opatrnější, protože je na exkluzivním gv.

KDO požaduje omezení užívání antibiotik.

 • Synonyma:
  antibiotika se dostávají do mléka
  penicilin a kojení
 • je možné vzít si na hepatitidu B antibiotikum?

Antibiotika mohou být předepisována nejen matce, přirozeně, ale také dítěti, například při léčbě bronchitidy u dětí. V tomto případě musí matka pokračovat v kojení - to přispívá k rychlému uzdravení!

Je povoleno brát antibiotikum Amoxiclav během kojení??

Díky snížené imunitě po porodu a během kojení se ženské tělo stává bezbranným proti napadení viry a bakteriemi. Z tohoto důvodu mohou kojící matky snadno chytit nachlazení, často komplikované bakteriální infekcí..

Může se jednat o zánět středního ucha, zánět mandlí, bronchitidu a další choroby způsobené banální virovou infekcí. Během kojení je nebezpečné léčit se antibiotiky, ale lékaři zvažují použití Amoxiclavu během kojení..

Proč je tento lék předepsán kojícím matkám, jak jej správně užívat, aby nedošlo k poškození dítěte, o průběhu léčby a možných obtížích se dnes bude diskutovat.

Drogová akce

Mohu Amoxiclav užívat během kojení a jak antibiotikum účinkuje? Složení léčiva zahrnuje amoxicilin a kyselinu klavulanovou, což zvyšuje odolnost antibakteriální složky vůči beta-laktamovým bakteriím. Díky kyselině klavulanové aktivní složka ničí stěnu buněčné membrány, proniká dovnitř a ničí infekční agens. Amoxiclav patří do skupiny polosyntetických penicilinů.

Působení Amoxiclavu začíná pouze 60-90 minut po požití, aktivně působí v ohnisku zánětu a dobře interaguje s tělesnými tkáněmi. Velkou výhodou tohoto léku je přirozené rychlé eliminační období..

Formulář pro uvolnění léčiva

Amoxiclav se prodává v lékárnách ve formě tablet a prášku, ze kterého je připraven roztok pro orální podání a injekci. Ve formě tablet se doporučuje ředit vařenou vodou v množství 100 - 150 ml. Tablety jsou dostupné v různých dávkách amoxicilinu, účinné látky, takže mohou obsahovat 125, 250, 400, 500, 875 a 1000 mg účinné látky.

Souhrnně můžeme uvést formy uvolnění Amoxiclavu:

 • tablety 250 + 125 mg, 500 + 125 mg, 875 + 125 mg (amoxicilin + kyselina klavulanová);
 • prášek pro přípravu perorální suspenze - 125 + 31 mg, 250 + 62 mg, 400 + 57 mg, 600 + 42 mg;
 • prášek pro přípravu intravenózních roztoků - 500 + 100 mg, 1000 + 200 mg;
 • tablety k resorpci v ústech bez polykání - 500 + 125 mg, 875 + 125 mg.

Na poznámku! Výrobce udává množství kyseliny klavulanové v přípravku samostatně. To znamená, že pokud je na obalu uvedeno celkové množství Amoxiclav 156 mg, je třeba mít na paměti, že obsah kyseliny klavulanové je tam 31 mg a zbytek je amoxicilin..

Indikace pro kojící matku

Souvisí Amoxiclav a kojení? Samozřejmě, protože lék v malých dávkách proniká do mléka a antibiotika během kojení by měla být opilá v extrémních případech. Lékaři předepisují Amoxiclav pro tato onemocnění:

 • nemoci orgánů ORL (sinusitida, sinusitida, zánět středního ucha, rinitida, angína, faryngitida, laryngitida);
 • bronchitida, absces a pneumonie;
 • zánět genitourinárního systému;
 • patologie kůže, kloubů a kostí;
 • gynekologická onemocnění a pohlavně přenosné infekce;
 • laktostáza, mastitida.

Amoxiclav se také doporučuje užívat po operaci, aby nedošlo k komplikacím a hnisání.

Na otázku o užívání přípravku Amoxiclav během kojení, zda je to možné nebo ne kojící - lékaři odpovídají kladně.

Tablety jsou účinné proti salmonelám, klostridiím, enterokokům, streptokokům, stafylokokům a dalším infekčním patogenům. Nemají však na dítě vedlejší účinek.

Možné důsledky pro dítě

Při užívání Amoxiclavu byste měli pečlivě sledovat stav dítěte

Při přijímání Amoxiclavu a kojení je nutné sledovat stav drobků.

Používání tablet během krmení nejčastěji nepříznivě neovlivňuje kojence, protože účinná látka proniká do mléka v nepatrném množství.

Matka však potřebuje vědět, jaké důsledky může pro dítě, které může Amoxiclav způsobit, je-li dávka během kojení překročena:

 • kandidóza dutiny ústní - drozd, když je sliznice oblohy, tváří a jazyka v dítěti zakrytá tvarohovým povlakem;
 • trávicí poruchy - plyn, kolika, průjem;
 • vyrážka na těle ve formě kopřivky nebo dermatitidy.

Nezapomeňte! Aby nedocházelo k takovým komplikacím pro drobky, je třeba během krmení dodržovat doporučení specialisty, nepřekračovat dávky tablet a pozorovat dítě. Správné zacházení s Amoxiclavem obvykle nepřinese negativní důsledky..

Jak brát Amoxiclav během kojení?

Schéma, jak brát Amoxiclav během kojení, je rozvíjena lékařem s ohledem na nemoc, celkový stav ženy, přítomnost alergií, onemocnění ledvin a jater.

Pokud infekce není doprovázena závažnými příznaky intoxikace, je léčivo předepsáno v dávce 250 mg na tabletu s intervalem 8 hodin třikrát.

Pokud je Amoxiclav 500 mg předepsán během krmení, měl by být přípravek užíván s 12hodinovou přestávkou. 5 ml suspenze odpovídá jedné tabletě.

Správný příjem při kojení:

 • Amoxiclav 250 mg - třikrát jedna tableta;
 • Amoxiclav 500 mg - dvakrát jedna tableta.

Lék je omyt dostatečným množstvím tekutiny, například čajem, vodou nebo džusem, mléko není vhodné. Tabletu můžete zpočátku rozdrtit a zředit převařenou vodou.

Lék by měl být omyván velkým množstvím vody.

Průběh léčby

Podle oficiálních pokynů k použití je lepší pít Amoxiclav během kojení v minimální dávce, která může eliminovat bakteriální infekci. Standardní léčba anginy pectoris je 10 dní. U cystitidy (zánět stěn močového měchýře, který postihuje mnoho žen po porodu) je průběh 5-14 dnů při trojnásobném příjmu Amoxiclav 250 mg.

Mastitida, která také trápí ženy, které kojí, je léčena po dobu 10-14 dní 500 mg tablety třikrát denně. V závažné formě patologie taková dávka nestačí, zvyšuje se na 875 mg dvakrát denně.

Amoxiclav dávka pro kojení

Aby bylo možné zvolit vhodné dávkování, matka je vyšetřena, diagnostikována a na základě získaných údajů se doporučuje režim užívání Amoxiclavu během kojení. Dávka a frekvence podávání jsou stanoveny přítomností průvodních symptomů doprovázejících bakteriální infekci. To je kašel, bolest v krku, horečka, zánět, hypertermie.

Během kojení se Amoxiclav často předepisuje třikrát po dobu 5-14 dnů v řadě při minimální dávce 125 mg. Například při léčbě anginy pectoris se doporučuje desetidenní průběh podávání.

Během léčby byste neměli přeskočit užívání pilulek nebo injekcí, aby se zotavení netahalo a komplikace se nepřipojily.

Pokud je nutné vyléčit sepsu a vážné následky infekcí, injekce Amoxiclavu se často předepisují v dávce 1200 mg..

Rada! Aby se snížil účinek na zažívací ústrojí, provádí se po jídle perorální podání. Současně se přidávají léky pro udržení střevní mikroflóry - Linex, Hilak Forte, Bifiform Mama.

Potíže spojené s užíváním drogy

Nežádoucí účinky užívání drog jsou nevolnost a závratě.

Vzhledem k možnosti kombinace Amoxiclavu a pokračujícího kojení musí kojící matka vzít v úvahu možné negativní účinky, které se mohou objevit. Tyto obtíže jsou obvykle pozorovány při překročení předepsané dávky:

 • zhoršená chuť k jídlu, zažívací potíže, nevolnost;
 • alergie - projevuje se citlivě na ženské složky ve formě vyrážky, otoku a svědění kůže;
 • problémy s hematopoetickým systémem - snížení hladiny hemoglobinu v krvi, které má za následek letargii, ztrátu chuti k jídlu, oslabenou imunitu;
 • zánět ledvin, drozd;
 • bolesti hlavy, poruchy spánku, závratě.

Všem těmto obtížím lze zabránit pozorováním mnohonásobnosti a množství Amoxiclavu a také užíváním tablet bezprostředně před nebo po krmení..

Pokud Amoxiclav netoleruje dítě, mělo by být užívání léku přerušeno. Je stanoveno, zda matka nebo dítě mají problémy s ledvinami a játry, s alergií na penicilinová antibiotika.

V případě nesnášenlivosti je třeba přenést drobky do mléčné směsi, dočasně přerušit krmení a dokončit průběh léčby.

Mohu i nadále kojit své dítě??

Přestože lékaři umožňují kojení Amoxiclavem během kojení, tablety by se měly užívat opatrně.

Účinné látky, i když v malém množství, pronikají do složení mléka, a pokud nebudete dodržovat bezpečnostní opatření, může dojít k poškození zdraví dítěte.

Nemůžete samoléčit, přiměřené množství finančních prostředků v době, kdy se krmí, a průběh léčby určuje odborník.

Během používání Amoxiclavu by matka, která vede přirozené krmení, měla sledovat dítě, aby nevynechala okamžik vývoje alergické reakce. Aby se nepřerušilo krmení během léčby, je vhodné pít lék po aplikaci na prsa. Můžete tedy částečně snížit koncentraci látky v mléce pro další krmení.

Pozornost! Je nutné přestat s krmením, pokud je dítě citlivé na Amoxiclav nebo pokud jsou předepsány vysoké terapeutické dávky léku. Pro udržení laktace je nutné mléko exprivovat a nalít a pokračovat v krmení až po zotavení a vysazení léku.

Jak snížit vedlejší účinky?

Aby se předešlo problémům během léčby amoxiclavem a kojením, lékaři dávají kojícím matkám pokyny k užívání tablet. Již bylo řečeno, že nejlepší čas na užívání Amoxiclavu je po aplikaci na hrudník.

Maximální koncentrace složek léčiva se vytvoří v mléce jednu hodinu po podání. Proto můžete jako možnost krmit dítě a vzít si pilulku nebo to udělat bezprostředně před aplikací, dokud se lék nedostane do mléka..

Až do příštího období bude antibiotikum z těla téměř vyloučeno a mléko bude obsahovat velmi nízkou koncentraci.

Kromě toho, že matka vezme prostředky na udržení střevní mikroflóry, může být dítěti podán podobný lék. Toto je Bifiform Baby, Linex, Rotabiotic baby. Jsou vhodné jak pro děti ve věku 6-7 měsíců, tak pro novorozence.

Kontraindikace

Je nemožné užívat Amoxiclav v období přirozeného krmení, pokud matka má následující zdravotní problémy:

 • alergie na cefalosporinové a penicilinové přípravky, i když se reakce projevila v minulosti;
 • citlivost na jiné složky léku je kyselina klavulanová, složky tabletové formy a suspenze;
 • onemocnění jater vyplývající z dlouhodobého používání antibiotik;
 • porušení odtoku žlučových a žlučových cest v akutním stadiu;
 • mononukleóza - použití Amoxiclavu v této patologii způsobuje vyrážku podobnou spalničkám.

Pro dispergovanou formu existují kontraindikace - jedná se o fenylketonurii a závažné selhání ledvin. Při předepisování přípravku Amoxiclav ženě, která vede dítě, je nutné vzít v úvahu uvedené situace, kdy je nelze použít.

Názor výrobců a lékařů

Mnoho matek během krmení je velmi znepokojeno potřebou pít antibiotika k léčbě infekcí. Lékaři jsou dotázáni, jak to může ovlivnit zdraví drobků, zda to ovlivní laktaci a kvalitu mléka.

Výrobci při této příležitosti tvrdí, že negativní reakce těla dítěte nebudou následovat, pokud matka pije tablety nebo suspenzi Amoxiclavu v dávce, která bude mít terapeutický účinek.

A pokud jsou zdravotní přínosy ženy vyšší než odhadovaná rizika nežádoucích účinků u dítěte.

Důležité! Lékaři trvají na tom, že je možné kombinovat Amoxiclav s kojením, a pokud se žena řídí doporučeními pro dávkování a četností podávání, nedojde k ničemu špatnému. Antibiotikum se dlouhodobě nepoužívá, takže lékaři trvají na pokračujícím krmení. Koneckonců, mateřské mléko je zdrojem vitamínů a látek nezbytných pro plný vývoj a zdraví drobků.

Analogy

Pokud z nějakého důvodu nemůže žena užívat Amoxiclav během krmení, může lékař navrhnout alternativní možnost z následujícího seznamu:

 • Flemoxin Solutab;
 • Flemoklav Solutab;
 • Arlet
 • Augmentin;
 • Panklav;
 • Ecoclave.

Pokud jde o nahrazení Amoxiclavu jiným lékem, musíte se poradit s odborníkem, protože každý z uvedených analogů má své vlastní kontraindikace a nežádoucí účinky.

Recenze kojících matek

Alexandra, 25 let: po porodu se cystitida zhoršila, Amoxiclav byl předepsán v dávce 250 mg třikrát denně.

Zpočátku její dcera (ve věku 1,5 měsíce) neměla žádné reakce a o několik dní později se objevil průjem.

Doktor řekl, že jsem si musel vzít Linex současně pro sebe, a dát dítěti Bifiform Baby, ale toto doporučení jsem nepovažoval za důležité. Potom jsem samozřejmě s dítětem zacházel, ale příště vezmu v úvahu radu specialisty.

Tatiana, 32 let: Když mi začalo bolest v krku a teplota stoupla na 39 stupňů, lékař neměl na výběr, než mi předepsat antibiotikum Amoxiclav. Řekla, že během krmení je možné pít, ale to nebude mít vliv na pohodu dítěte.

Takže to bylo, můj syn se cítil dobře, snažil jsem se pil pilulky těsně před krmením, aby se látky nedostaly do mléka. Obecně jsem s drogou potěšen, i když jsem se zpočátku bál pít antibiotika, ale doktor řekl, že bez nich by se bolest v krku nemohla vyléčit.

Irina, 26 let: moje tělo dobře snáší antibiotika a všechny ostatní léky, takže když mi byl předepsán Amoxiclav pro zánět středního ucha, nebyl jsem překvapen.

Bál jsem se, že budu muset přerušit krmení, ale vše se ukázalo být jednodušší. Museli jste se krmit podle určitého vzorce, takže antibiotikum mělo čas být z těla odstraněno.

Zároveň pila Hilak Forte a dala své dceři, neměla průjem a otoky ani alergie.

Souhrnně lze říci, že hodnocení lékařů a pacientů, kteří kojí současně s užíváním Amoxiclavu, jsou pozitivní. Droga málokdy způsobuje negativní reakce ze strany těla dítěte, protože koncentrace látky v mléce po 2-3 hodinách po podání je zanedbatelná.

Pokud dodržujete doporučení lékaře a nepřekračujete dávku, bude léčba bakteriálních infekcí i při přirozeném krmení snadná a účinná. Léčba by neměla být přerušena sama o sobě, musí být ukončena, i když akutní příznaky zánětu pominuly.

Neléčená infekce v budoucnu vyvolá komplikace, které nebude možné bezpečně odstranit pomocí antibiotik.

Amoxiclav pro kojení

V jaké situaci se droga používá

„Amoxiclav“ pomáhá při léčbě různých infekčních onemocnění dýchacích cest, zejména bolestí v krku, sinusitidy, komplikovaných zánětů středního ucha. Je považován za lék první linie v léčbě tzv. „Domácí“ pneumonie, cystitidy a infekcí močových cest..

Amoxiclav je účinný proti celé řadě nebezpečných mikroorganismů: streptokoky, enterokoky, peptokoky, colibacily, listérie, klostridie, Escherichia, Klebsiella, Shigella, Salmonella, Moraxellus, influenza hemophilus a mnoho dalších.

Amoxiclav vám umožňuje rychle a efektivně se zbavit většiny známých bakteriálních infekcí. Ve svém složení má jedinečné vlastnosti, protože kyselina klavulanová v ní obsažená poskytuje amoxicilinu (hlavní účinné látce) neomezený přístup k nebezpečným mikroorganismům, blokující jejich ochranné mechanismy.

Výsledkem je, že lék úspěšně funguje tam, kde jiná antibiotika penicilinového typu nejsou bezmocná. Začíná působit 1 hodinu po podání, obě složky léčiva úspěšně interagují v poškozených tkáních těla a tekutinách - v krvi, bronchiální sekreci, sekreci dutin atd..

Jak amoxicilin, tak kyselina klavulanová vstupují do těla dítěte mateřským mlékem, i když v malém množství..

Amoxiclav je dostupný ve formě tablet a suspenzí. Pouze lékař může určit dávku a způsob užívání drog.

Aby bylo možné přípravek užívat v suspenzi, musíte použít prášek, který obsahuje 400 mg amoxicilinu a 57 mg kyseliny klavulanové na 5 ml roztoku.

Typicky je frekvence podávání léčiva 3-4krát denně, každých 6-8 hodin, a závisí na teplotě, přítomnosti purulentních abscesů, prevalenci bronchitidy nebo pneumonie atd. Pokud je onemocnění závažné, suspenze se někdy podává intravenózně..

V některých případech, například při potvrzené diagnóze pneumokokové infekce, stačí vzít lék v terapeutické dávce jednou nebo vícekrát, ale ve většině případů se doporučuje aplikace kurzu - 5-14 dní, s anginou pectoris - alespoň 10 dní. Trvání léčby určuje lékař.

Matka, která přijímá Amoxiclav, obvykle krmí dítě. Potřeba přeložit do směsí (alespoň dočasně) vzniká pouze v případě, že dítě začne s alergií nebo pokud je ženě předepsána maximální dávka pro léčbu pneumonie atd. K udržení laktace bude muset vyjádřit prsa.

Opatření a vedlejší účinky

Tento léčivý přípravek je velmi oblíbený díky širokému spektru účinku a absenci závažných vedlejších účinků při standardním použití. Lék by měl být užíván okamžitě po jídle nebo během něj. To snižuje její dráždivý účinek na sliznice žaludku a střev..

Maximální denní dávka při výpočtu amoxicilinu pro dospělé je 6 g, pro kyselinu klavulanovou (ve formě draselné soli) - 600 mg.

Jedním z prostředků, jak předcházet trávicím problémům, bude současné používání biologických produktů, například Linex. Totéž platí pro dítě, protože „Hilak-forte“, „Bifiform dítě“, Bifidumbacterin atd. Může sloužit jako prostředek k prevenci střevních poruch. Znovu si však připomínáme, že o léčbě a výběru léků pro kojící matky rozhoduje pouze lékař.

Vedlejší účinky Amoxiclavu jsou, kromě alergických reakcí, velmi různorodé a vztahují se ke změnám v zažívacím systému, hematopoéze, nervozitě a dalším, ale ve většině případů jsou tyto příznaky po vysazení léku mírné a rychle vymizí. Amoxiclav by neměl být předepsán pro podezření na infekční mononukleózu.

Jak mohu nahradit lék

Úplným analogem Amoxiclavu je Augmentin nebo Flemoxin Solutab. V praxi se liší pouze obchodními názvy.

Jiné léky, které se aktivně používají k léčbě nemocí ucha, krku, nosu, plic, zejména Bioparox, Hexoral, Decatilene, Givalex, mají odlišné složení a spektrum účinku a je nepravděpodobné, že by pomohly při závažných respirační bakteriální infekce.

U cystitidy však existuje jen velmi málo možností, jak nahradit Amoxiclav - cefalosporiny a Monural.

Otázka nahrazení Amoxiclavu vyvstává s výskytem alergie u kojící matky nebo jejího dítěte. Taková reakce na ni, stejně jako na jiné peniciliny, je zcela běžná.

Je třeba říci, že tato okolnost je spojena hlavně s rozšířeným užíváním amoxicilinu, a ne s něčím jiným. Lékař samozřejmě musí najít náhradu za tento lék.

Raději by si nevybral přímý analog, ale lék z jiné skupiny, například makrolidy (Josamycin, Roxithromycin nebo Azithromycin). Stejné jmenování bude provedeno ve vzácných případech, kdy je léčba přípravkem Amoxiclav neúčinná. Je to kvůli vlastnostem mikrobiální flóry, která je zpočátku necitlivá na působení penicilinových antibiotik..

Články O Neplodnosti