Hlavní Výživa

Amoxicilin během kojení: klady a zápory, pravidla pro přijetí

Existují situace, kdy jsou pro kojící matku nezbytná antibiotika. To vyžaduje odmítnutí krmení. Existují však také takové léky, které lze použít při kojení. V našem článku se budeme podrobně zabývat otázkou, zda lze amoxicilin kojit..

Moderní odborníci považují tento lék za kompatibilní s kojením, protože kombinuje účinnost s bezpečností. Proto může žena bezpečně používat amoxicilin při kojení v dávce určené lékařem.

Popis léku

Jedná se o polosyntetický penicilin se silným antibakteriálním účinkem. Droga patří k moderním antibiotikům, byla propuštěna do lékařské praxe na počátku roku 1970.

Amoxicilin má jiná jména: Flemoxin, Ecobol, Amoxisar, Solutab. Jedná se o analogy, které vyrábějí farmaceutické společnosti z jiných států. Všechny analogy, jako amoxicilin, jsou bezpečné pro kojení dítěte.

Charakteristickým rysem této drogy je její nízká penetrace do mléka, do které se nedostane více než jedno procento dávky, kterou matka dostane. Lék se úplně rozpadne za 3 hodiny, což nepoškodí dítě. Amoxicilin začíná působit v místech zánětu 2 hodiny po podání a je vylučován močí z těla v aktivním stavu.

Tento lék je k dispozici v tabletách a tobolkách, užívejte je bez ohledu na jídlo. V ampulkách tohoto léku se nestalo.

Indikace

Stejně jako všechny léky ze skupiny penicilinů se amoxicilin používá pro onemocnění infekcí horních cest dýchacích, průdušek, zánětu středního ucha a infekcí močových cest, jako je cystitida a pyelonefritida. Amoxicilin v kojení léčí infekční infekce žaludku a střev matky.

Pouze na onemocnění virové povahy nemá tento lék žádný účinek.

Doporučuje se pokračovat v užívání léku další 2 dny po zmizení příznaků nemoci.

Kontraindikace

Existují dvě závažné kontraindikace: alergie na penicilinovou skupinu a přítomnost problémů se složením leukocytů a krevních destiček v krvi. Pokud již kojící matka má dysbiózu, může se výrazně zvýšit.

Nezapomeňte, že správné dávkování léků může určit pouze lékař!

Výhody pro kojící matky

Mezi velké výhody amoxicilinu patří jeho absence negativních účinků na játra. Kromě toho lék prochází všemi vnitřními orgány od ženského žaludku do močové trubice a působí na lokální patologické mikroorganismy, což snižuje potřebu další léčby.

Lékaři vítají použití amoxicilinu u hepatitidy B, ale musí být používán pod lékařským dohledem. Tak málo amoxicilinu se dostane do mateřského mléka, takže lékaři věří, že je prokázáno, že mateřským mlékem významně neovlivňuje tělo dítěte..

Možné vedlejší účinky hepatitidy B

Užívání léku může způsobit nežádoucí účinky:

 1. Amoxicilin může u dítěte vyvolat alergie ve formě dermatitidy nebo stomatitidy.
 2. U samotné matky může užívání drogy způsobit dysbiózu, která způsobuje plyn ve střevech nebo průjem, v tomto případě je nutné brát probiotika.
 3. Pokud máte středně průjem, nemůžete užívat léky, které snižují střevní motilitu. Alergie je možná, nejčastěji ve formě kožních projevů, které lze také snadno odstranit pomocí antialergických mastí. Žena může mít drozd a dokonce i nižší počet destiček.
 4. Možná reakce nervového systému ve formě nespavosti nebo závratě.

Tyto jevy jsou však vzácné. Amoxicilin během kojení nejčastěji nevyvolává žádné vedlejší účinky..

Jak brát lék během kojení

Je třeba dodržovat následující pravidla:

 1. Za prvé, během léčby tímto lékem nemůžete exprimovat mateřské mléko, protože koncentrace amoxicilinu v exprimovaném mléce se zvyšuje.
 2. Užívání léku by mělo být provedeno okamžitě po krmení dítěte. To sníží jeho koncentraci během dalšího krmení..
 3. Amoxicilin v dávce 500 mg se užívá 1 tableta 3x denně po dobu jednoho týdne.
 4. Pokud na začátku léčby dojde ke zvýšení tělesné teploty, můžete ampicilin s ibuprofenem užít v prvních dnech onemocnění. Tablety je třeba omýt sklenicí čisté vody, což urychluje účinek na organismus a je nezbytné, aby se zabránilo poklesu laktace..
 5. Během období užívání amoxicilinu během pohlavního styku by měly být místo hormonální antikoncepce použity kondomy, protože užívání tohoto léku snižuje účinnost antikoncepčních léků.
 6. Pokud lékař předepsal velké dávky amoxicilinu, můžete dočasně přestat krmit dítě mateřským mlékem a pro udržení obvyklého objemu laktace musíte učinit všechna opatření..

Postupujte podle těchto pokynů a léčba bude pro vás a dítě co nejbezpečnější!

Video

Z našeho videa se dozvíte o pravidlech pro odběr amoxicilinu pro HB.

Amoxicilin během kojení

Amoxicilin s GV je schválen k použití, měl by být předepsán lékařem. Kojící žena by se neměla samoléčit, což může zhoršovat stav a nepříznivě ovlivňovat zdraví dítěte. Před použitím antibiotika se doporučuje seznámit se s možnými vedlejšími účinky, při jejichž vývoji musíte lék zrušit, konzultovat s lékařem výměnu léku.

O drogě

Amoxicilin patří do skupiny penicilinů, hlavní látkou je amoxicilin trihydrát. Účinkem léku je potlačení aktivity, ničení patogenních bakterií v lidském těle.

Amoxicilin je předepisován k léčbě:

 • tuberkulóza
 • purulentní angína;
 • zánět středního ucha;
 • zápal plic;
 • mastitida
 • sepse;
 • bronchitida;
 • nemoci zažívacího traktu, genitourinární systém, ledviny infekční etiologie.

Lék se užívá kdykoli, bez ohledu na příjem potravy. Antibiotikum lze zakoupit v jakékoli lékárně ve formě tablet, kapslí nebo granulí pro výrobu kapalné suspenze. Terapie amoxicilinovou tuberkulózou u kojících matek se neliší od konvenčních dospělých pacientů.

Kojení

Mnoho kojících žen přemýšlí, zda lze amoxicilin kojit, protože vše, co kojící matka používá, je dodáváno do těla dítěte prostřednictvím mateřského mléka. Odborníci tvrdí, že užívání léku nemá vliv na produkci mateřského mléka, nepoškozuje zdraví dítěte. V tomto případě je nutné dodržet předepsané dávkování, délku léčebného cyklu.

Po konzumaci daného antibiotika přechází do mateřského mléka pouze 1% drogy, což nepředstavuje hrozbu pro drobky těla. Po 1,5 - 2 hodinách po užití léku je pozorována maximální koncentrace antibiotika v krvi kojící ženy. Vylučování je asi 6 hodin.

Zdraví kojící matky během kojení je obzvláště důležité, což ovlivňuje stav dítěte. Lékař předepisující lék by měl stanovit vhodné dávkování, délku léčby a poskytnout důležitá doporučení.

Dávkování

Amoxicilin se během kojení konzumuje v 500 mg (1 tableta) třikrát denně, bez ohledu na příjem potravy. Terapeutický průběh může trvat 3 až 10 dní. (závisí na patogenu, formě nemoci, zvýšení počtu bílých krvinek). Během užívání antibiotika Amoxicilin by kojení nemělo být zrušeno. Dítě by mělo být krmeno jako obvykle. Aby se zabránilo rozvoji dysbiózy, doporučuje se během léčby brát probiotika.

Dávkování antibiotika a dalších léků na HB by mělo být stanoveno pouze lékařem po vyšetření pacienta, samoléčení je nepřijatelné. Vezměte tobolku / tabletu se spoustou tekutin.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Během kojení musí být mladá matka obzvláště opatrná při používání léků. Tento lék, stejně jako kterýkoli jiný, má kontraindikace a vedlejší účinky. Mezi první patří:

 • individuální nesnášenlivost aktivní složky;
 • mononukleóza infekčního původu;
 • ledviny, selhání jater;
 • přítomnost bronchiálního astmatu;
 • sezónní alergické projevy.

Dané antibiotikum je považováno za nejbezpečnější pro kojící ženy, kojence a je vysoce účinné proti infekcím bakteriálního původu. V některých případech však může vyvolat výskyt vedlejších účinků, jejichž účinek nepříznivě ovlivňuje zdraví dítěte s gu / matkou.

V procesu antibiotické terapie zpravidla dochází k narušení střevní mikroflóry, v důsledku čehož jsou problémy se žaludkem. Proto by používání tohoto, byť bezpečného, ​​léku mělo být kombinováno s použitím probiotik, například Linex, Eubikor, Bifidumbacterin.

Mezi negativní účinky antibiotika patří:

 1. Výskyt alergické reakce doprovázené zánět spojivek, svědivé kožní vyrážky, zánět nosní sliznice.
 2. Snížení hladiny hemoglobinu, zhoršení kvality krve, rozvoj anémie, trombocytopenie.
 3. Trávicí nevolnost, průjem, nevolnost, změna chuti.
 4. Srdeční frekvence, dýchací potíže.
 5. Vývoj kandidózy, stomatitidy.
 6. Ukončení laktace u kojící matky.
 7. Zhoršení nervového systému (výskyt úzkosti, úzkosti, závratě, křeče).

S ohledem na předepsané dávkování a trvání léčby jsou nežádoucí účinky zpravidla velmi vzácné. Důrazně se doporučuje, abyste neužívali léky samostatně (bez lékařského předpisu), které by mohly významně poškodit zdraví kojící ženy, drobky. Pokud se u kojenců objeví bolestivé příznaky, je třeba přestat používat antibiotikum a okamžitě požádat o pomoc pediatra.

Analogy drogy

Následují antibiotická léčiva, která jsou analogy amoxicilinu.

Název léku

Indikace pro použití KontraindikaceVedlejší efektyFlemoxin SolutabJe předepsán pro terapii:

gastrointestinální infekce.Nelze ji vzít s:

onemocnění ledvin, jater;

přecitlivělost na aktivní prvek.Po použití antibiotika reakce ve formě:

pocity nevolnosti, zvracení, poruchy chuti, průjem;

žloutenka, hepatitida, jaterní cholestáza;

problémy s ledvinami

křeče, bolesti hlavy, deprese;

svědivá kožní vyrážka, zánět sliznic;

respirační deprese.AmosinPoužívá se k léčbě:

nemoci dýchacích cest;

patologie infekčních orgánů ORL;

zánět genitourinárního systému;

gastrointestinální choroby.Kontraindikováno pro použití s:

těžké patologie trávicího traktu, ledviny, játra;

infekční mononukleóza.Možný vývoj:

pocity nevolnosti, zvracení, změny ve stolici, ztráta chuti.AmoxiclavPoužije se, když:

nemoci dýchacích cest, ORL orgány infekčního původu;

patologie kůže, měkkých tkání, genitourinární systém bakteriální etiologie;

infekce pojivové tkáně.Nepoužívejte s:

individuální nesnášenlivost na penicilinové léky;

těžká onemocnění jater, ledviny.Možný vzhled:

nevolnost, ztráta chuti k jídlu, zvracení, průjem;

svědivá kožní vyrážka;

závratě, bolesti hlavy;

kandidóza.AmpicilinMezi indikace patří:

zánět dýchacích cest;

problémy s fungováním genitourinárního systému;

gynekologická onemocnění infekční etiologie;

meningitida.Droga je kontraindikována v:

přecitlivělost na léčivou látku;

závažné patologie gastrointestinálního traktu;

bronchiální astma.Po užití antibiotika je možný výskyt negativních následků:

rychlý srdeční rytmus, snížení krevního tlaku;

anémie, leukopenie, trombocytopenie;

závrať.Gramox-APřiřadit terapii:

respirační onemocnění infekční etiologie;

absces ústní dutiny;

kožní, střevní, gynekologické infekce;

zánět pobřišnice.Nelze ji vzít s:

individuální nesnášenlivost složek léčiva;

Kojení

Často se stává, že musíte být léčeni laktací. Někdy je nutná jedna dávka léku nebo krátký průběh léčby, ale u řady nemocí je dlouhodobé užívání léků nevyhnutelné. V každém případě je kojící matka znepokojena otázkou: Je možné tento lék užívat, je to bezpečné pro dítě??

Léčba kojení - obecná doporučení.

Je třeba říci, že existuje velmi omezené množství výzkumu vlivu drog užívaných kojící matkou na tělo dítěte. Ve většině případů tyto studie prostě chybí. Často neexistují ani údaje o proniknutí léku do mateřského mléka. Proto se ve většině instrukcí o léčivech jejich použití při laktaci nedoporučuje, což je zaprvé kvůli nedostatečným studiím. Existuje malý seznam více či méně studovaných léků, které lze během kojení použít. Musím říci, že většina z nich pronikne do mateřského mléka do stejné míry, proto se obvykle doporučuje používat je během kojení opatrně, tzn. přísně podle indikací, nepřekračující dávku a sledovat stav dítěte. V případě výrazného negativního účinku na dítě se lék považuje za kontraindikovaný po dobu kojení.

Stupeň nepříznivého účinku léku na tělo dítěte bude určován následujícími faktory:

- skutečné množství léku, které dítě dostává (závisí na dávce, koncentraci léku v mateřském mléce a množství konzumovaného mléka);

- vlastnost účinku léku na nezralé orgány dítěte;

- délka odstranění léčiva z těla dítěte (schopnost zbavit se drogy závisí na zralosti enzymových systémů, zrání jater a ledvin dítěte);

- délka užívání léku kojící matkou;

- individuální citlivost dítěte na tento lék;

- riziko alergických reakcí (při použití většiny léků se mohou objevit alergické reakce).

Z těch drog, které se nejčastěji používají v každodenním životě, většina nepatří k velmi toxickým lékům, které způsobují významné toxické účinky na orgány a tkáně. Proto se věří, že v mnoha případech lékařského ošetření může kojení pokračovat..

Pokud matka kombinuje kojení a ošetření, může být užitečné zvolit optimální schéma střídání léku a krmení. K tomu je třeba pochopit, kdy je koncentrace léku v krvi nejvyšší (obvykle je uvedena v návodu k danému léku) a zároveň bude nejvyšší v mléce. V souladu s tím musíte brát lék tak, aby doba krmení nespadala na období maximální koncentrace léku v krvi. Při užívání léků kojící matkou je třeba mít na paměti, že vedlejší účinky způsobené tímto lékem se mohou vyskytnout i u dítěte. Pokud je riziko nepříznivého účinku léku na tělo dítěte vysoké, musíte po celou dobu léčby kojení ukončit, ale pokračujte v expresi mléka, abyste si udrželi laktaci. Po ukončení léčby je nutné pokračovat v kojení. Bohužel neexistují jasná doporučení, jak dlouho bude trvat úplné odstranění látky z mateřského mléka, navíc může mít každý lék svůj vlastní čas. Předpokládá se, že po léčbě antibiotiky nekompatibilními s kojením můžete krmit 24 hodin po poslední dávce. A při použití několika radioaktivních látek může radioaktivita mléka trvat od 3 dnů do 2 týdnů.

Drogy kontraindikované kojícím matkám:

- Cytostatika (léky používané k léčbě nádorů a autoimunitních chorob spojených s tvorbou protilátek k jejich vlastním tkáním, například systémový lupus erythematodes atd.). Tyto léky významně potlačují imunitu a buněčné dělení. Pokud potřebujete tyto léky užívat, kojení je zastaveno.

- Radioaktivní léky (používané při radiační terapii nádorů a při provádění radioizotopové diagnostiky různých onemocnění vnitřních orgánů). Doporučuje se ukončit kojení, dokud není radioaktivní produkt zcela odebrán. Při používání radioaktivních léků trvá radioaktivita mléka od 3 dnů do 2 týdnů, v závislosti na drogě.

- Zlaté soli (léky pro léčbu revmatoidní artritidy). Způsobují významné změny v ledvinách, játrech, alergických reakcích, lithiové přípravky (používají se k léčbě manických stavů). Způsobuje svalovou hypotenzi, zhoršenou funkci srdce a ledvin.

-Androgenní hormony se používají u některých gynekologických onemocnění. Snižují laktaci, způsobují virilizaci dívek (mužský vývoj), předčasný pohlavní vývoj chlapců.

-Antikoncepční přípravky obsahující estrogen způsobují snížení laktace.

-Alkohol (ve formě tinktur nebo jako součást léku) dobře proniká do mateřského mléka. Způsobuje narušení vývoje centrálního nervového systému (CNS), ospalost, slabost, narušený růst. Níže jsou uvedeny souhrnné údaje o skupinách drog. Vzhledem k tomu, že bylo provedeno jen velmi málo odpovídajících studií, mohou být informace o mnoha drogách protichůdné.

Pokyny pro skupiny léků

Antacida a obálky. Antacida - léky, které neutralizují kyselost žaludeční šťávy, obalují - léky, které zabraňují poškození žaludeční sliznice. Tato léčiva jsou předepisována pro gastroduodenitidu (zánětlivá onemocnění žaludku a dvanáctníku), pro peptický vřed žaludku a dvanáctníku.

DE NOL. Kontraindikováno při kojení..

VENTER. Může být používán s opatrností.

ALMAGEL, MAALOX PHOSFHALUGEL a podobně. Kojení kompatibilní.

Protidestičková činidla. Léky snižující viskozitu krve se používají ke zlepšení krevního oběhu v kapilárách u různých onemocnění, například patologií srdce, krevních cév a ledvin.

ZÁRUKA. Možné krátkodobé použití během kojení.

Antibiotika. Používají se k léčbě různých infekčních a zánětlivých chorob, jako je mastitida (zánět mléčné žlázy), endometritida (zánět vnitřní výstelky dělohy), salpingooforitida (zánět vaječníků a vejcovodů), angína, pyelonefritida (zánět ledvin), pneumonie (pneumonie), s některými střevními infekcemi atd..

Peniciliny (PENICILLIN, AMPICILLIN, AM-PIOX, AMOXICILLIN AMOKSIKLAV a další), cefalosporiny (CEFAZOLIN, ZINNAT, CEFOTAXIM, FORTUM, CEPTRIACSON, MAXIMI DIPROID, MAXIMI DIPROID, MAXIMEPID, MAXIMEPID, MAXIMEPID.), aminoglykosidy (NETROMYCIN, GEN-TAMICIN, AMICACIN) nejsou při kojení obvykle kontraindikovány. Peniciliny, cefalosporiny, aminoglykosidy pronikají do mléka v malém množství, proto je jejich toxicita pro dítě nízká. Makrolidy dobře pronikají do mléka, ale jejich použití při kojení je možné. Existuje potenciální riziko komplikací spojených s výskytem alergických reakcí, narušení normální střevní flóry (průjem) a množení plísní (kandidóza - drozd). Pro prevenci dysbakteriózy se doporučuje, aby dítěti byly předepsány probiotika (BIFIDUM BACTERIA, LINEX atd.). Pokud se u dítěte objeví alergická reakce, měli byste přestat užívat toto antibiotikum nebo dočasně přerušit kojení. Tetracykliny, sulfonamidy (BACTRIM, BI-SEPTOL atd.), METRONIDAZOL, CLINDAMICIN, LINCOMICIN, LEVOMICETIN, CIPROFLOXACIN pronikají do mléka a pravděpodobnost negativních reakcí je vysoká. Při kojení se doporučuje vyhnout se jejich použití. Vedlejší účinek klindamycinu - riziko gastrointestinálního krvácení. Vedlejší účinky LEVOMYCETINE toxické poškození kostní dřeně, účinek na kardiovaskulární systém. Vedlejším účinkem tetracyklinů je růstová inhibice dítěte, narušení vývoje kostní tkáně a zubní skloviny. Antihypertenziva. Používá se pro vysoký krevní tlak.

DIBAZOLE. Kompatibilní s kojením.

DALŠÍ. Kojení obvykle není kontraindikováno..

VERAPAMIL (ISOPTIN). Používejte opatrně.

CORDAFLEX. Nedoporučeno.

Inhibitory AMF (ENAP, HOOD). Adekvátní studie nejsou k dispozici. Jejich použití při kojení je kontraindikováno. Diazoxid. Kontraindikováno při kojení. Vedlejší účinek - hyperglykémie (zvýšená hladina cukru v krvi). RESERPINE. Kontraindikované.

Antihistaminika (SUPRASTIN, TAVE-GIL, CETIRIZIN, LORATADIN). Jsou předepisovány na alergická onemocnění. Použití těchto léků je možné při kojení. CETIRIZINE, LORATADINE jsou preferovány, protože antihistaminika 1. generace (SUPRASTIN, TAVEGIL) mohou u dítěte způsobit ospalost. ERIUS. Kontraindikované.

Antidepresiva. Používají se k léčbě deprese, včetně poporodní. AMITRIPTILINE. Koncentrace v mateřském mléce je velmi nízká. U novorozenců, jejichž matky dostávaly AMITRIPTILIN, nebyly pozorovány odchylky, proto se tento lék považuje za kompatibilní s kojením. Neexistují žádné studie o jiných lécích v této skupině nebo se nedoporučují kojit..

Při léčbě poporodní deprese lze předepsat antidepresiva ze skupiny „selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu“ (FEVARIN (Fluvoxamin). Fluoxetin, paoxetin, sertralin atd.). Podle lékařů lze tyto léky používat při kojení opatrně. V pokynech pro léčivé přípravky však výrobce nedoporučuje jejich použití při kojení z důvodu nedostatečných studií. Antikoagulancia. Léky, které zabraňují srážení krve. Používají se ke zvýšené koagulaci krve, riziku zvýšených krevních sraženin, srdečních chorob..

HEPARIN, WARFARIN. Obvykle není kontraindikován při kojení, protože pronikají do mateřského mléka v minimálním množství. Při dlouhých cyklech (více než 2 týdny) existuje u dítěte potenciální riziko snížení krevní srážlivosti.

KLEKSAN. Nedoporučeno.

Nepřímé antikoagulanty (Phenylinum). Kontraindikace při kojení může užívání léků vyvolat krvácení. Antiseptika místních akcí. Přípravky pro prevenci a léčbu lokálních infekcí.

HYDROGEN PEROXIDE, chlorhexidin, Fucarcin, Zelenka atd. Kompatibilní s kojením.

Antithyroidní léky. Používá se pro onemocnění štítné žlázy a postupuje se zvýšením jeho funkce.

Aplikujte opatrně a sledujte stav dítěte. Vedlejší účinek - potlačuje funkci štítné žlázy dítěte.

Benzodiazepiny. Skupina léků, které snižují úzkost, uklidňující. Předpokládá se, že řada léků z této skupiny (DIAZEPAM, KLO-NAZEPAM, LORAZEPAM, DORMIKUM, TEMAZEPAM) je kompatibilní s kojením, pokud je použita krátká doba. Vedlejší účinek - deprese CNS, respirační deprese. Bronchodilatátory. Přípravky, které rozšiřují průdušky. Používají se k úlevě od astmatických záchvatů..

SALBUTAMOL, TERBUTALIN, FENOTEROL. Krmení je považováno za přijatelné. Je nutné sledovat stav dítěte, nežádoucí účinky - agitace, zvýšený srdeční rytmus.

Venotonika (DETRALEX). Používají se pro žilní nedostatečnost, křečové žíly, hemoroidy. Nejsou k dispozici žádné údaje o průniku do mateřského mléka, takže je lepší opustit užívání těchto léků během kojení.

Vitamíny, vitamínové a minerální komplexy, minerály. Používají se kojení. Vedlejší účinky jsou alergické reakce. Hormony (Prednisolon, Dexamethason, Hydrokortison). Používají se při autoimunitních onemocněních (revmatoidní artritida, systémová onemocnění pojivové tkáně, autoimunitní hepatitida atd., U některých onemocnění krve, v případě nedostatečnosti nadledvin atd.).

Kojení obvykle není kontraindikováno. Bezpečnost při dlouhodobém používání však nebyla prokázána, takže pokud je léčba nezbytná déle než 10 dnů, je o dalším pokračování kojení rozhodováno individuálně. Pokud kojící žena potřebuje dlouhodobou léčbu vysokou dávkou hormonů (2krát fyziologičtější), má se za to, že je třeba se vyhnout kojení..

Tnreoidní hormony (EUTIROX). Používá se pro nedostatečnou funkci štítné žlázy.

Může být použit pod kontrolou stavu dítěte. Vedlejší účinek - zvýšená srdeční frekvence, vzrušivost, průjem, snížený přírůstek hmotnosti. Diuretika (diuretika). Používají se při léčbě hypertenze, srdečního selhání, s „renálním edémem“. Při používání diuretik existuje riziko potlačení laktace, takže jejich užívání se pro laktaci nedoporučuje.

Nejpřísnější omezení jsou stanovena ve vztahu ke skupině thiazidů (HIPOTIAZID), jsou kontraindikována při kojení. FUROSEMID (LASIX) lze použít s opatrností. Diacarb je indikován zvýšeným intrakraniálním tlakem. Může být použit, protože koncentrace v mateřském mléce je příliš nízká na to, aby měla škodlivé účinky na dítě.

PARACETAMOL. Není kontraindikován během kojení, je-li použit v obvyklé dávce a několikrát (1 tableta až 3–3krát denně, nejvýše 2–3 dny). Je třeba se vyhnout překročení dávky a dlouhodobému užívání, protože vedlejším účinkem léku je toxický účinek na játra a krev. Cholagogue. Používá se při onemocněních jater a žlučníku, doprovázených stagnací žluči.

Není kontraindikováno při kojení. (Pokyny pro léčivo URSOFALK ukazují, že studie nebyly provedeny.) Inhalované kortikosteroidy (BECLOMETA-ZON, BECOTID, Flixotidhydr.). Používají se k léčbě bronchiálního astmatu. Není kontraindikováno. Léky proti průjmu. IMODIUM. Lék přechází do mateřského mléka, proto se nedoporučuje, ale je možná jedna dávka.

Střevní sorbenty. Používá se pro otravu, střevní infekce, alergická onemocnění.

Anestetika mohou být narkotická a narkotická. Narkotika: PARACETAMOL (viz výše), ANALGIN, CAFETHINE, BARALGIN. Kompatibilní s kojením pro jedno použití. Jejich dlouhodobé podávání se nedoporučuje, protože vedlejším účinkem těchto léků je toxický účinek na různé orgány (játra, ledviny, krev, centrální nervový systém atd.).

Narkotika: MORPHIN. TRAMAL, MEDEDOL, NALOXON. V malém množství pronikají do mléka, ale u novorozenců mohou způsobit nežádoucí reakce. Je možná jedna dávka těchto léků. Opakované užívání se nedoporučuje, protože respirační deprese (apnoe), snížení srdeční frekvence, nevolnost, zvracení, deprese centrálního nervového systému a abstinenční příznaky jsou expektorantní drogy. Používají se k různým onemocněním dýchacích cest, ke kterým dochází při kašli..

AMBROXOL, BROMGEXIN, ATSTY. Pre a probiotika (LINEX, PRIMADOFILUS, HILAK FORTE atd.) Jsou kompatibilní s kojením. Kojení kompatibilní.

Prokinetika. Používají se pro gastroezofageální a duodenogastrický reflux házením obsahu z jícnu do žaludku nebo z dvanáctníku do žaludku. Tyto stavy se mohou projevovat symptomy gastritidy (bolest v žaludku, pálení žáhy), MOTILIUM. Může být používán s opatrností. Protizánětlivé léky.

ASPIRIN. Jsou možné jednotlivé dávky léku. Dlouhodobé podávání a podávání vysokých dávek se nedoporučuje, protože se zvyšuje riziko závažných vedlejších účinků (pokles krevních destiček, toxické poškození centrálního nervového systému, játra). IBUPROFEN, DICLOFENAC. V několika studiích bylo zjištěno, že tyto léky pronikaly do mléka v malém množství a jejich použití nezpůsobilo nežádoucí účinky u novorozenců. Jejich dlouhodobé jmenování se však nedoporučuje..

INDOMETACIN. Nedoporučuje se kojit. Existuje riziko záchvatů.

NAPROXEN. Účinek na dítě není znám. Anthelmintika (DECARIS, PIRANTEL). Možná použití kojení. Antidiabetika.

INZULÍN. Při kojení obvykle není kontraindikován, je však třeba pečlivě zvolit individuální dávku. Vedlejší účinky - vývoj hypoglykemických stavů (snížení hladiny cukru v krvi) u dítěte. Orální antidiabetika (hypoglykemika). Vedlejší účinky: hypoglykémie do bezvědomí (pravděpodobnost jejího vývoje se zvyšuje s porušením dávkovacího režimu a nedostatečnou stravou); nevolnost, průjem, pocit žaludku v žaludku. Někdy: vyrážka, svědění, horečka, bolest kloubů, proteinurie. Zřídka: zhoršené pocity, bolesti hlavy, únava, slabost, závratě, pancytopenie; cholestáza, fotocitlivost. Kontraindikováno při kojení. Antiemetika.

CERUCAL. Kompatibilní s kojením pro krátkodobé použití. Protirakovinné léky. Léky, které blokují sekreci kyseliny v žaludku. OMEPRAZOLE. Žádný výzkum.

RANITIDINE, FAMOTIDIN. HISTODIL. Vedlejší účinky - bolest hlavy, závratě, únava, kožní vyrážka, účinek na krevní obraz. Jsou popsány případy hepatitidy. Léky jsou při kojení kontraindikovány. Psychotropní drogy. Používá se k psychóze, neuróze (AMINAZINE. DROPERIDOL. GALOPERI DOL. SONAPAX a další.).

Pronikají do mléka v malém množství, protože existuje riziko závažných vedlejších účinků, nedoporučují se kojit bez absolutních indikací. Vedlejší účinky - útlum CNS, zhoršený vývoj nervového systému.

FORLAX. GUTTALAX. REGULAX ZÍSKÁ. Kompatibilní s mírným kojením.

BISACODIL. Používejte opatrně.

PAPAVERÍNA. Žádná doporučení kvůli nedostatku údajů.

BUT-SHPA. Kojení možné.

Uroseptika a střevní antiseptika. Používají se k léčbě infekčních a zánětlivých onemocnění ledvin a střev..

FURAGIN. Adekvátní studie nejsou k dispozici. Podle pokynů - nedoporučuje se. FURAZOLIDONE. MACMIROR. Enterofuril. FU RADONIN. Možné použití s ​​opatrností.

Kyselina nalidixová (NONGRAM. NEVIGRAMON). Použití s ​​opatrností je možné. Enzymy Používají se ke zlepšení trávení při různých gastrointestinálních onemocněních..

MEZIM FORTE, CREON atd. Kompatibilní s kojením. Souhrnně lze říci, že pro kojící ženy je vhodné vyhnout se lékařskému ošetření. Samozřejmě však mohou nastat životní situace, kdy se matka bez drog neobejde. S výskytem poporodních komplikací, s exacerbací chronických onemocnění, s vývojem závažných akutních onemocnění, je nemožné odložit léčbu. V takových případech je třeba při výběru léčiv posoudit jejich toxicitu a možné nepříznivé účinky na tělo dítěte, po čemž je vhodné zvolit ty léky, které jsou nejméně toxické a nepronikají do mateřského mléka. Je důležité prodiskutovat potřebu a bezpečnost léčby s lékařem, který lék předepisuje. Měli byste se také poradit s dětským lékařem a uvést možné vedlejší účinky léku na tělo dítěte.

Použití amoxicilinu během kojení: indikace k použití, dávkovací režim, kompatibilita

Infekční onemocnění bakteriální povahy vyžadují zpravidla použití antibiotik. Kategorie těchto léků je zařazena podle zavedeného schématu a vyžaduje pečlivou analýzu v léčbě pacientů praktikujících kojení. Během kojení agresivní složky antibakteriálních léků často představují riziko pro zdraví dítěte. Při léčbě bakteriálních infekcí se neobejde bez této skupiny léků.

Penicilinová antibiotika jsou považována za kompatibilní s přirozeným krmením. Zástupce řady penicilinů, amoxicilin, je často předepsán během kojení a je širokospektrální antibakteriální látka.

O drogě

Amoxicilin je dostupný ve formě tobolek, tablet a granulí pro přípravu kapalné suspenze. Droga je založena na amoxicilin trihydrátu - látka, která patří do řady penicilinových polosyntetických antibiotik.
Aplikujte lék na různé infekční a nachlazení, jako například:

 • purulentní tonzilitida (přečtěte si o léčbě nemoci tento článek);
 • zápal plic;
 • sepse;
 • infekční onemocnění ledvin a močového měchýře;
 • bronchitida;
 • infekční onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • mastitida (v tomto článku se můžete dozvědět více o léčbě);
 • otitis a další.

Použití amoxicilinu během kojení

Je povoleno používat léčivo s přirozeným krmením, pokud nemoci matky nelze léčit bez použití antibiotika. Klinické studie ukázaly, že tento lék neovlivňuje laktaci a nepoškozuje dítě, pokud je dodržen dávkovací režim a délka lékové terapie..

Pokud je toto antibiotikum používáno kojící matkou, přechází do mléka pouze 1% látky, což představuje přijatelnou normu pro kojence. Je také důležité, aby farmaceutický přípravek nezatěžoval játra a byl snadno vylučován.

Režim a dávkování

Amoxicilin pro HS se užívá bez ohledu na dietu v dávce 1500 mg, přičemž se toto množství rozdělí na tři dávky. Průběh léčby je od tří do deseti dnů. Délka podávání závisí na vymizení příznaků nemoci..

Během léčby není kojení přerušeno, pokračuje v obvyklém režimu pro dítě. Aby následně užívání antibiotické látky u dítěte nezpůsobilo dysbiózu, lékaři doporučují, aby máma užívala probiotika: Bifidumbacterin, Linex, Lactobacterin.

Kontraindikace a nežádoucí účinky

Při kojení je zakázáno pít antibiotika bez konzultace s lékařem. Pouze lékař může správně stanovit požadované dávkování a zabránit možnému negativnímu dopadu na dítě. Nejčastěji bude před zahájením léčby proveden test na alergii, protože antibiotika mohou způsobovat alergické reakce u matky nebo novorozence.
Nepijte Amoxicilin, pokud matka nebo dítě má zhoršenou funkci ledvin.

V případě výskytu následujících nežádoucích účinků u matky nebo dítěte je naléhavě nutné zastavit používání léčivých surovin:

 • kopřivka;
 • zažívací potíže;
 • dermatitida;
 • stomatitida.

Takové reakce mohou být pozorovány jak u kojící matky, tak u kojenců po požití tablety pacientem, který se drží gua. Praxe ukazuje, že vedlejší účinky jsou velmi vzácné. Je přísně zakázáno zvyšovat dávku léku bez konzultace s odborníkem. Další informace o účinku léku na tělo pacienta naleznete v návodu k použití..

Analogy

Analogy amoxicilinu jsou široce zastoupeny na policích lékáren. Mezi spotřebiteli jsou oblíbené drogy, jejichž účinnou látkou je amoxicilin trihydrát:

 • Amoxil - je nejpodobnějším analogem, je často předepisován dětem a kojícím matkám.
 • Amofast - má podobný účinek na organismus a může být použit k léčbě infekčních chorob, ale jeho jmenování do ženy během laktace může provést pouze lékař.
 • Nystatin je blízkým analogem amoxicilinu, ale s kojením lze brát pouze po jmenování lékaře.
 • Ampicilin - je účinný lék, který není předepsán ženám kojícím dítě.
 • Gramox - používá se pro infekční onemocnění, může být předepsán kojícím ženám.
 • Amoxiclav. Hlavní účinnou látkou je amoxicilin. Je kompatibilní s přirozeným krmením. Vyrábí se ve formě tablet a suspenzí.

Existují případy, kdy není možné překonat nemoc bez antibiotika. Pokud mladá matka kojí dítě, je důležité věnovat zvláštní pozornost výběru léků a neukládat se na samoléčení. Použití antibakteriálních léků vyžaduje přesné dávkování a dodržování požadované délky léčby. Pouze v tomto případě je lék schopen infekci překonat, zabránit recidivě, zabránit nebezpečným komplikacím.

Neoprávněné prodloužení průběhu léčby často způsobuje nerovnováhu v místní mikroflóře těla. Navíc se zvyšuje pravděpodobnost dysbiózy nebo výskytu alergických reakcí u dítěte. Včasný přístup k lékaři a přísné dodržování pokynů pro užívání léků ochrání zdraví dítěte a jeho matky.

Jaká antibiotika lze během kojení použít a která jsou u morčat zakázána, najdete zde
Další informace o užívání léků během laktace se dozvíte na videu s Dr. Komarovským.

Amoxicilin při kojení - je to možné nebo ne

Antibiotika jsou nezbytnými léky pro vývoj bakteriálních infekcí. Antibakteriální farmakologická činidla se používají při mastitidě, angíně, pneumonii a dalších nemocech..

Tato skupina léčivých přípravků pro léčbu kojících matek je rozdělena do kategorií zakázaných a povolených drog. V prvním případě je kojení pozastaveno nebo vyžaduje přísné dodržování. Kojící procesy jsou podporovány dekantací..

Při předepisování léků z druhé skupiny není přirozené krmení přerušeno, pokud mladá matka dodržuje doporučené dávky. Flemoxin Salutab, který je také předepisován pro kojení, je považován za antibiotikum řady penicilinů. Výrobek má však dávkování a také představuje riziko pro dítě z hlediska senzibilizace.

Drogová akce

Toto široké spektrum antibiotik se používá k léčbě těchto chorob:

 • angina;
 • bronchitida;
 • zápal plic;
 • otitis;
 • pyeloneforitida;
 • cystitida;
 • infekce močového ústrojí;
 • infekce žaludku a střev;
 • meningitida;
 • sepse;
 • kapavka.

Amoxicilin patří mezi léky skupiny penicilinů. Dokáže se vypořádat s:

 • stafylokoky;
 • salmonella;
 • úplavice;
 • streptokoky;
 • Escherichia coli;
 • helikobakterióza;
 • Proteus.

Tento lék však nepomáhá při léčbě virových onemocnění, s rickettsiózou, ani v boji proti Pseudomonas aeruginosa.

Pozitivní vlastností amoxicilinu je jeho vhled. Během několika hodin po požití překonává ochranné bariéry a začíná působit v místech zánětu. Téměř 80 procent přijaté dávky je vylučováno močí a bez zastavení boje s infekcemi močovodů a močové trubice.

Toto antibiotikum má oproti jiným lékům další výhodu. Nenáší zátěž na játra, což je velmi důležité pro ty, kteří trpí problémy s tímto tělem.

Tento lék však může navzdory všem pozitivním aspektům ovlivnit vývoj alergií u kojenců. Amoxicilin může také způsobit poruchu stolice, stomatitidu nebo dermatitidu. Proto neužívejte během kojení bez konzultace s lékařem.

Dávkování

Beru tablety perorálně, bez ohledu na jídlo. Tabulka ukazuje dávkování pro různé stupně onemocnění

InfekceDávkování
Lehká a střední závažnost500-700 mg 2krát denně,
5 - 7 dní.
Těžká infekce, relaps750 - 1 000 mg 3krát denně,
5-10 dní.
Streptokokové infekce750 - 1 000 mg 3krát denně,
ne méně než 10 dní.

Například u zánětu středního ucha se Flemoxin Solutab užívá 7-10 dní. S anginou - od 10 dnů, tk. možný návrat choroby.

Dávkování, léčba předepsaná lékařem!

Výhody a nevýhody drogy

Amoxicilin patří do skupiny antibiotik penicilinové skupiny - jedná se o schválený lék proti hepatitidě B. Lék má oproti analogům řadu významných výhod:

 • Amoxicilinové antibiotikum se vztahuje na široké spektrum léčiv.
 • Při kojení je koncentrace účinné látky v mateřském mléce asi 1%. Tato částka je přípustná a nemůže poškodit novorozence, takže není třeba přerušit hepatitidu B.
 • Poločas amoxicilinu je velmi krátký - o něco více než hodinu a půl.
 • Více než 80% látky je vylučováno tělem močí. V tomto případě lék bojuje s infekcemi genitourinárního systému.
 • Tablety začínají jednat velmi rychle. Po 1,5-2 hodinách lék proniká ochrannými bariérami a působí na ohnisky infekce.
 • Lék nemá nepříznivý vliv na játra a je povolen lidem, kteří mají onemocnění spojená s tímto orgánem..

Studie a recenze mnoha matek potvrdily vynikající účinek užívání tohoto antibiotika. Proto je amoxicilin velmi oblíbený u kojících žen a je odborníky aktivně předepisován k léčbě mnoha nemocí..

Další názvy drog - Solutab, Flemoxin atd..

Složení a léková forma

Rozpustné tablety se skládají z následujících složek:

 • amoxicilin trihydrát;
 • mikroskopická celulóza;
 • popsaná celulóza;
 • vanillin;
 • krospovidon;
 • Citronové a mandarínkové aromatické doplňky;
 • hořečnatá sůl kyseliny stearové;
 • sacharinát.

Lék je dostupný ve formě despargovatelných (rozpustných) tablet. Hmotnost tablety je 0,13 g, v každém balení 5 nebo 7 kusů. V balení 2 nebo 4 balení je také návod k použití.

Tablety o hmotnosti 0,25, 0,5 nebo 1 g jsou baleny v balení po 5 kusech. V balení 4 balení s pokyny.

Vzhled jsou to oválné tablety, které mají bílý nebo nažloutlý odstín. Každá tableta je uprostřed rozdělena na pásek, je zde digitální označení (23, 232, 234, 236) a logo Astellas Pharma.

Tablety se používají v moderní medicíně pro infekční onemocnění bakteriální povahy.

Kontraindikace

Existují pouze dvě hlavní kontraindikace pro užívání léku:

 • Identifikované alergické reakce na penicilinová antibiotika.
 • Leukemoidní reakce.

Dokonce i v případě, že kontraindikace, musíte nejprve poradit s lékařem o jmenování. Pouze lékařský odborník může správně vypočítat dávku léčivého přípravku a doporučit jeho příjem během kojení.

Tento lék nelze užívat, pokud:

 • dříve byla pozorována alergická reakce na antibiotika zařazená do penicilinové skupiny;
 • existují leukemické reakce.

Mnoho lékařů předepisuje toto antibiotikum kojícím ženám. Protože jeho koncentrace v mateřském mléce je zanedbatelná a vedlejší účinky jsou velmi vzácné.

V každém případě lze správnou dávku a délku léčby nemocí amoxicilinem pro matku během kojení zjistit až po návštěvě lékaře. S HB byste se neměli samoléčit, abyste nepoškodili stále křehké tělo dítěte.

Odborníci také nedoporučují při užívání tohoto léku vylučovat mateřské mléko, aby nevyvolávali ještě větší koncentraci v mléce. Je vhodné pít ihned po krmení, čímž se sníží riziko, že se lék dostane do těla dítěte.

Tento lék v lékárnách lze nalézt pod jinými názvy: Flemoxin, Ecobol, Solutab, Amoxisar atd..

Režim a dávkování

Dávka antibiotika bude záviset na závažnosti infekce, kterou se snaží pomocí léku eliminovat. Standardní schéma je 250-300 mg léčiva v intervalech alespoň 8 hodin.

Při parenterálním podání - 1 g dvakrát denně (intramuskulární injekcí), 2-12 g denně (při intravenózním podání).

U pacientů s patologickou funkcí ledvin se dávka a interval mezi dávkami stanoví individuálně.

Přijímání antibiotika kojící ženou bez dočasného přerušení HB je povoleno pod přísným dohledem lékaře as podmínkou, že matka bude upozorněna na rizika pro dítě.

Kontraindikace

Tento antibakteriální lék patří do širokého spektra účinku a je předepisován z velkého seznamu nemocí:

 • Meningitida.
 • Zánětlivá onemocnění dýchacího systému (bronchitida).
 • Kapavka.
 • Sepse.
 • Zánět urogenitálního systému.
 • Leptospiróza.
 • ORL nemoci (angína, zánět středního ucha, atd.).

Nejběžnější dávka léčiva je 500 mg tři dávky denně (jedna tableta třikrát denně). Průběh léčby je 5 dnů. Je důležité si uvědomit, že konečné rozhodnutí o užívání léku a jeho dávkování v konkrétním případě učiní lékař!

Pokud je vysoká teplota, doporučuje se vzít ji spolu s paracetamolem nebo ibuprofenem. Účinek léčby se tedy výrazně zvyšuje a snáze se snáší příznaky onemocnění.

Indikace

Lék je koncentrován ve vysokých dávkách v dýchacích cestách, takže se často používá k léčbě dýchacích a ORL orgánů. Hlavní indikace: bronchitida, pneumonie, tracheitida, laryngitida, faryngitida atd..

Lék se používá pro infekce jade a genitourinary. To je vše, protože v ledvinách je pozorováno antibakteriální léčivo ve vysokých koncentracích, protože je vylučováno pomocí tohoto orgánu. V případě selhání ledvin se léčba nedoporučuje.

Asi 20% léčiva se vylučuje játry, a proto je v tomto orgánu koncentrována. Cholecystitida a cholangitida jsou léčeny antibiotikem..

Antibakteriální lék se používá k léčbě genitálních infekcí. Infekce dýchacího a močového systému lze léčit empiricky, pouze na základě symptomů, nikoli na základě výsledků testů. Infekční léze žlučových a reprodukčních systémů jsou léčeny až po laboratorních testech. To je nezbytné pro zjištění, jak citlivé bakterie jsou na Flemoxin. Lék se také používá k léčbě kapavky a vředů..

Amoxicilin je droga na seznamu základních léků WHO

Prvním principem při předepisování antibiotika kojící matce je nadbytek očekávaných pozitivních účinků při léčbě možných negativních reakcí. Jedním z antibakteriálních léčiv, který se používá více než čtyřicet let, je amoxicilin. Vynález amoxicilinu je spojen s hledáním překonání vývoje bakteriální rezistence na první peniciliny.

Tento stav je způsoben skutečností, že účinná látka podle pokynů proniká do mateřského mléka v malém množství a je rychle vylučována. Amoxicilin je proto bezpečný pro laktaci podle doporučení WHO a Americké akademie pediatrů. Potvrzení naleznete v evropské elektronické referenční knize (https://www.e-lactancia.org/breastfeeding/amoxicillin/product/).

Amoxicilin je indikován na onemocnění způsobená bakteriálními infekcemi:

 • Purulentní tonzilitida, pneumonie, bronchitida, akutní zánět středního ucha, tonzilitida.
 • Cystitida, uretritida, kapavka, pyelonefritida.
 • Peritonitida, kolitida, cholecystitida.
 • Infekce kůže, měkkých a kostních tkání.
 • Meningitida.
 • Otrava krve.

Podle národních a mnoha mezinárodních doporučení pro mírné formy komunitně získané pneumonie u pacienta bez současných onemocnění, kteří nebyli léčeni antibiotiky za poslední 3 měsíce, je amoxicilin drogou volby.

Tablety jsou nejčastější formou amoxicilinu.

Amoxicilin je skupina polosyntetických penicilinů. Léčivou látkou léčiva je amoxicilin trihydrát. Účinkem všech penicilinů je zničení buněčné stěny mikroorganismů. Spektrum terapeutické aktivity se rozšiřuje na následující patogeny: stafylokoky, streptokoky, gonokoky, salmonely, shigely, E. coli atd..

Amoxicilin se dobře vstřebává (více než devadesát procent) v gastrointestinálním traktu. Maximální koncentrace účinné látky v krvi dosahuje za hodinu nebo dvě. Poločas rozpadu této drogy je hodinu a půl. Úplně se vylučuje z plazmy během deseti až dvanácti hodin.

Rozšířené používání tohoto antibiotika vedlo ke skutečnosti, že každá farmaceutická společnost vyrábí amoxicilin v široké škále forem: tablety, tobolky, granule pro suspenzi, dispergovatelné tablety, injekce. Kojící matka s lékařem si může vybrat některou z těchto forem na základě následujících kritérií:

 • Tablety a tobolky jsou vhodné pro skladování a použití za všech podmínek..
 • Suspenze jsou určeny hlavně dětem, mají příjemnou chuť, umožňují pečlivější úpravu dávkování..
 • Dispergovatelné tablety s příjemnou chutí poskytují nejúplnější absorpci léčiva.
 • Injekce je účinná forma samotného antibiotika. Používá se ambulantně.

Pro přípravu suspenze se používá granulát ve skleněných lahvích.

Infekční choroby způsobené pneumokoky zůstávají jedním z hlavních předpisů amoxicilinu. Dlouhodobé studie citlivosti více než 1700 kmenů těchto patogenů v Rusku ukázaly, že pouze jedno procento z nich je rezistentních na amoxicilin. Haemophilus influenzae spolu s pneumokoky je hlavním původcem respiračních onemocnění.

Amoxicilin neovlivňuje pouze pět procent kmenů tohoto typu bakterií. Infekce močových cest se vyvíjejí v důsledku E. coli a stafylokoků. Asi třicet procent druhů E. coli nemůže být léčeno daným lékem. Nejlepší alternativou v tomto případě budou léčiva na bázi amoxicilinu a kyseliny klavulanové.

Navzdory účinnosti antibiotika v boji proti bakteriálním infekcím a jeho relativní bezpečnosti je třeba vzít v úvahu negativní účinek léku na tělo kojící matky. V průběhu léčby dochází k narušení střevní mikroflóry. Lékaři současně s amoxicilinem proto předepisují probiotika: Linex, Bifidubacterin, Eubicor atd. Antibakteriální terapie může být doprovázena negativními reakcemi, jako jsou:

 • alergie ve formě kožních projevů (vyrážka, kopřivka, svědění), konjunktivitida, zánět nosní sliznice;
 • zhoršení krevního obrazu: anémie, trombocytopenie;
 • poruchy gastrointestinálního traktu: poruchy chuti, nevolnost, průjem;
 • poruchy nervového systému: úzkost, neklid, závratě, křeče;
 • vývoj kandidózy;
 • rychlý puls;
 • namáhavé dýchání.

K výskytu alergie dochází v důsledku individuální nesnášenlivosti složek léčiva. Obzvláště důležité je pečlivě sledovat dítě. Při sebemenším výskytu negativních reakcí musíte přestat užívat lék a vyhledat lékaře. Pediatr rozhodne, jak nahradit toto antibiotikum. Analýza více než čtyřiceti studií léčiv na bázi amoxicilinu ukázala, že u pacientů užívajících drogy bylo pozorováno dvakrát tolik průjmů než při užívání placeba.

Kategorické kontraindikace jsou:

 • přecitlivělost na léčivou látku;
 • Infekční mononukleóza.

Příjem amoxicilinu je rovněž omezen v následujících případech:

 • bronchiální astma;
 • sezónní alergie;
 • selhání ledvin.

Jíst nemá vliv na stravitelnost léčiva. Proto lze antibiotikum užívat před jídlem i po jídle. Standardní dávka je jedna tableta (500 mg) třikrát denně. U těžkých infekcí se doporučuje zvýšit dávkování, ale během kojení by se to mělo provádět pouze na doporučení lékaře a při absenci vedlejších účinků matky a dítěte..

Délka léčby závisí na závažnosti onemocnění a typu patogenu. Při kojení se léčba nedoporučuje déle než pět až sedm dnů. Vezme v úvahu, že po zmizení bolestivých příznaků musíte po dobu dvou dnů použít antibiotikum. Délka infekce způsobené streptokokem trvá deset dní.

Tablety a tobolky se polykají celé a zapíjejí se velkým množstvím vody. Suspenze se připraví z prášku (granulátu) ve skleněné lahvičce přidáním určitého množství vody podle pokynů. Lahvičky mohou obsahovat různé objemy prášku. Výsledná směs se dobře protřepává. Každé balení obsahuje odměrku (5 ml) nebo pipetu s váhou.

Typicky obsahuje 5 ml sirupu 250 mg amoxicilinu. Výslednou tekutinu skladujte na chladném místě po dobu nejvýše dvanácti dnů. Před každým dalším podáním musí být obsah lahvičky promíchán protřepáním. Dispergovatelné tablety se musí žvýkat nebo vstřebávat v ústech, přičemž není nutné je pít s vodou.

Amoxicilin: mechanismus účinku, indikace, dostupnost

Amoxicilin je semi-syntetické antibiotikum a je součástí skupiny aminopenicilinů. Dalším běžným aminopenicilinovým lékem je ampicilin. Ten je předchůdcem amoxicilinu. Chemický vzorec obou antibiotik se vyznačuje přítomností hydroxylové skupiny amoxicilinu, která zvyšuje jeho biologickou dostupnost při perorálním podání. Dotyčné antibiotikum je odolné vůči žaludeční šťávě, má široké spektrum účinku.

Amoxicilin je účinný proti těmto gram-pozitivním a gram-negativním bakteriím:

 • streptokoky (včetně pneumokoků);
 • stafylokoky (s výjimkou kmenů, které produkují ochranný enzym - penicilináza);
 • původce záškrtu - corynebacterium;
 • enterokoky;
 • původce antraxu;
 • listeria;
 • E-coli;
 • hemofilický bacil;
 • Helicobacter pylori - původce gastritidy a žaludečních vředů;
 • salmonella;
 • shigella;
 • chlamydie.

Mechanismus působení amoxicilinu je poškození buněčné membrány mikroorganismů ve stadiu jejich růstu a reprodukce. Jak je uvedeno výše, antibiotikum je dobře absorbováno z gastrointestinálního traktu. Tato vlastnost je však závislá na dávce a může se pohybovat v rozmezí 70 až 90%. Maximální koncentrace v krvi je dosažena za 1-1,5 hodiny po podání. Většina léčiva (asi 80%) je z těla odstraněna ledvinami po šesti až osmi hodinách. Amoxicilin nejrychleji proniká bronchiální sekrecí, prostřední ušní tekutinou a moči.


Amoxicilin ve tvaru tobolky se nejčastěji předepisuje k léčbě kojících žen.

Hlavní indikací antibiotika pro léčbu kojících matek jsou následující infekční onemocnění způsobená patogenními bakteriemi:

 • komunitní pneumonie;
 • exacerbace chronické obstrukční plicní choroby (COPD);
 • bronchitida;
 • akutní sinusitida;
 • zánět středního ucha;
 • akutní faryngitida;
 • angina;
 • uretritida;
 • cystitida;
 • pyelonefritida;
 • Infekce Helicobacter pylori.

Díky svým vlastnostem si toto antibiotikum získalo širokou popularitu a mezinárodní uznání v lékařských kruzích. Amoxicilin je každoročně zařazen do seznamu životně důležitých léčivých přípravků, který schvaluje ruská vláda. Podle výsledků revize léků WHO v roce 2020 uvedla tento lék do první skupiny antibakteriálních látek. Tato skupina zahrnuje cenově dostupná antibiotika, která mají široké spektrum účinku, prokázanou účinnost a bezpečnost, nízké náklady..

Uvolněte formuláře

Pro snadné použití je amoxicilin k dispozici v následujících formách:

 • granule pro suspenzi;
 • tablety (250, 500, 1 000 mg) a tobolky (250, 500 mg).


Amoxicilin v práškové formě pro přípravu suspenze lze použít jak k léčbě dítěte, tak kojící matky

Odolnost vůči bakteriím amoxicilinu

Navzdory skutečnosti, že amoxicilin je účinný proti celé řadě patogenních mikroorganismů, mnoho bakterií k němu vykazuje rezistenci. Bakteriální rezistence je primární a sekundární. První znamená, že mechanismus účinku léku není vhodný pro potlačení určitých mikroorganismů. Například některé typy mykoplazmat nemají buněčnou stěnu, a jsou proto necitlivé na amoxicilin. Sekundární rezistence se získá v důsledku mutací na genové úrovni. Ve zprávě z roku 2014 WHO uvádí, že rostoucí odolnost mikroorganismů vůči antibiotikům představuje závažné nebezpečí pro lidstvo. Amoxicilin tento problém neobchází. Existuje celá řada kmenů bakterií, které produkují speciální látku, beta-laktamázu, která ničí antibiotikum. Následující mikroorganismy nejsou citlivé na amoxicilin:

 • kmeny stafylokoků, které produkují beta-laktamázu;
 • bakterie acenitidy;
 • cytobakterie;
 • enterobaktérie;
 • Klebsiella;
 • moraxella;
 • některé typy enterobakterií;
 • Pseudomonas aeruginosa;
 • bakteriody;
 • mykoplazma.

K překonání rezistence bakterií produkujících beta-laktamázu se amoxicilin kombinuje s kyselinou klavulanovou. Výsledkem jsou chráněné peniciliny.

Podle lékařských studií zůstává amoxicilin vysoce účinný proti pneumokokům a hemofilickému bacilu, které jsou příčinou většiny onemocnění dýchacích cest. Výrazně vyšší odolnost vůči tomuto antibiotiku u bakterií, které způsobují onemocnění močových cest.


Klavulanová kyselina v chráněných aminopenicilinech ničí beta-laktamázu, která je produkována některými bakteriemi, a tak zachovává antibiotickou aktivitu

Je možné užívat Flemoxin Solutab u žen během kojení

Amoxicilin můžete pít během kojení, ale pouze po vyšetření a v dávce předepsané lékařem. V žádném případě byste neměli porušovat předepsanou dávku. Jediná věc, kterou lékaři doporučují, je vzít si lék ihned po krmení. Při dalším laktačním postupu je lék téměř eliminován a účinek na tělo dítěte bude skromný.

Podle statistik zůstává v Rusku Ampicilin konkurentem Amoxicilinu. Obě léky jsou aminopeniciliny a mají podobné spektrum účinku. První však představuje dokonalejší lék a má několik výhod:

 • širší spektrum farmakologických účinků;
 • rychlejší vstřebávání ze střev;
 • proniká rychleji do plic, ušní dutiny, dutin;
 • méně dráždí žaludeční sliznici.

Například strávitelnost ampicilinu je přibližně dvakrát horší než amoxicilin. Proto musíte brát ampicilin s vyšší frekvencí. Na ruském trhu s drogami je prezentováno mnoho léčiv na bázi amoxicilinu, které mají podobný cenový a terapeutický účinek.

AmoxicilinAmosinEcobolAmoxicilin SandozFlemoxin Solutab
(Rusko).Syntéza (Rusko).AVVA RUS (Rusko).Sandoz GmbH (Švýcarsko)."Astellas Pharma Europe B.V." (Holandsko).
Cena, rubod 60 pro 20 tablet (500 mg).od 70 na 10 tablet (500 mg).od 120 na 20 tablet (500 mg)od 130 pro 12 tablet (0,5 g).od 360 pro 20 dispergovatelných tablet (0,5 g).

Mezi lékaři stále probíhají spory o použití léku při laktaci. Odborníci říkají, že 1% léku, který dostane dítě s mateřským mlékem, mu neublíží.

Návod k použití obsahuje nepřípustné informace. Podle anotace nelze Flemoxin Solutab pro HS použít. Pediatrové uvádějí, že výrobci jsou tímto zákazem zajištěni, protože většina antibiotik nebyla testována na podávání během laktace..

Nejsou k dispozici žádné podrobné informace o účinku léku na novorozence, kteří dostávají dávku léku do mateřského mléka. Praxe ukazuje, že často použití flemoxinu kojící matkou může mít za následek senzibilizaci pro dítě (asymptomatická tvorba alergických reakcí, které se mohou projevit mnohem později).

Během kontaktu s antibiotikem nemusí být pozorovány akutní reakce, ale po chvíli bude dítě alergické na jídlo, pyl a vlnu. Navíc, když matka bere Flemoxin u dítěte, může dojít k dermatitidě, stomatitidě, dysbióze a dalším vedlejším účinkům antibiotika.

Maximální koncentrace látky v krevní plazmě je pozorována dvě hodiny po podání. Amoxicilin rychle proniká do sliznic, působí v kostních tkáních, dýchacích orgánech. To vysvětluje jeho účinnost u různých nemocí. Antibiotická látka je vylučována ledvinami. Při normálním fungování je poločas rozpadu jedna a půl hodiny.

Stojí za zmínku, že zvýšení dávky léčiva ve dvojnásobné velikosti má za následek podobné zvýšení složek léčiva v krevní plazmě, a tedy v mateřském mléku..

Při porušení ledvin může doba eliminace trvat až čtyři hodiny. Pokud vezmete v úvahu všechna rizika pro dítě při užívání tohoto antibiotika kojící matkou, pak nejlepší možností je dočasné odmítnutí GV, jinak bude zdraví novorozence trpět.

Antibiotický popis

Lék Flemoxin Solutab je polosyntetický antimikrobiální lék. Hlavní složkou je amoxicilin trihydrát.

Návod k použití uvádí, že užívání antibiotika během kojení je možné pouze tehdy, pokud zamýšlený přínos převyšuje možná rizika. Lék není vhodný pro nezávislé použití. Lékař předepisuje antibiotikum v jednotlivé dávce. Množství léčiva a doba podávání je určována závažností onemocnění.

 • nemoci horních a dolních cest dýchacích způsobené nespecifickými mikroorganismy - faryngitida, tracheitida, bronchitida, pneumonie;
 • onemocnění ORL orgánů - zánět středního ucha, sinusitida, sinusitida, angína;
 • infekce močových cest vyvolané bakteriálními koloniemi - cystitida, uretritida, pyelonefritida;
 • bakteriální patologie gastrointestinálního traktu;
 • mastitida;
 • bakteriální infekce epidermis a měkkých tkání.

Tipy pro užívání amoxicilinu pro kojící matku

Přestože je toto antibiotikum povoleno pro hepatitidu B, mnoho matek se stále bojí negativního účinku léku na dítě a přemýšlí, zda je možné dekantovat, aby se snížila koncentrace účinné látky v mléce? Ve skutečnosti v tomto případě není dekantace nejen nutná, ale také škodlivá, protože vyvolává pouze zvýšení procenta léčiva v mateřském mléce.

Tablety se nejlépe užívají ihned po krmení dítěte. Vzhledem k rychlému poločasu a krátké době, kdy je léčivo vylučováno z těla pro další krmení, bude koncentrace účinné látky v mléce minimální a na drobky nebudou mít žádné důsledky..

Tablety je třeba umýt velkým množstvím čisté neperlivé vody. Lék se tedy rozpustí lépe a začne jednat rychleji. Kromě toho má přiměřený příjem tekutin, zejména při nemoci s horečkou a horečkou, pozitivní účinek na tělo a zabraňuje poklesu laktace..

Pokud maminka během podávání amoxicilinu používá orální antikoncepci nebo jinou hormonální antikoncepci, je nutné se dále chránit pomocí bariérové ​​metody pro boj proti nechtěnému početí (kondom). Toto opatření pomůže vyhnout se neplánovanému těhotenství, protože užívání antibiotik může významně snížit účinek užívání hormonální antikoncepce..

Bakteriální infekce jsou vždy nepříjemné, zejména při kojení, protože péče o vlastní zdraví se přidává strach z pohody dítěte. Moderní a bezpečné antibiotikum amoxicilin pomůže mamce rychle se vypořádat s nemocí bez přerušení GV, ale musíme si uvědomit, že lékař by ji měl předepsat.

Stanovisko Dr. Komarovského

Známý terapeut O.E. Komarovsky považuje amoxicilin za levné, netoxické, účinné léčivo pro léčbu bakteriálních zánětů středního ucha, bronchitidy, angíny, faryngitidy. Lékař poznamenává, že v kvalifikovaných rukou je toto antibiotikum velmi závažné a bezpečné léčení při léčbě kojící matky. Amoxicilin se však často používá nesprávně, což naopak vede k rozvoji bakteriální infekce. Antibiotikum nelze použít z jakéhokoli důvodu. Například, co se stane, když se amoxicilin začne podávat okamžitě, když se objeví teplota v případě ARVI, a po několika dnech najdou pneumonii nebo zánět středního ucha. Nyní je jejich léčba obtížná kvůli skutečnosti, že tato onemocnění jsou způsobena bakteriemi, které přežily po použití amoxicilinu a získaly rezistenci. Lékař zdůrazňuje, že ve většině případů je pozorováno předčasné podávání antibiotik. Je to způsobeno touhou pacientů okamžitě léčit silným lékem. A antibiotika se zdají být takovým nástrojem v očích obyčejných lidí. Lékaři často reagují na přání pacientů, aby nebyli obviněni z nedostatku profesionality a nedbalosti.

Zkušenost mé rodiny potvrzuje názor populárního pediatra a televizního moderátora. Před sedmi až deseti lety náš místní lékař nijak nespěchal předepsat antibiotika mým dětem, které byly kojeny. Amoxicilin musel být použit k léčbě dítěte pouze jednou, když se začala rozvíjet pneumonie, což vážně ohrožovalo zdraví. Recidivy již nebyly pozorovány. Ale potom další dva roky se dítě objevilo na zubech černé plakety. Během laktace během bronchitidy byla jeho žena opakovaně nabízena k léčbě Amoxicilinem a Amoxiclavem, ale rozhodla se je nepoužívat. Lékaři na naší klinice dnes z jakéhokoli důvodu předepisují antibiotika pro děti i kojící matky. Maminky jsou šťastné, protože s nimi bylo zacházeno se silnými nástroji. Teprve poté z nějakého důvodu vzniká alergie ve formě dermatózy, rýmy a senné rýmy. Také nekontrolovaný příjem antibiotik vyžaduje stále silnější léky, protože aminopeniciliny jsou již neúčinné. V naší rodině byl amoxicilin používán ve výjimečných případech, takže je stále účinným a relativně bezpečným antibiotikem. Jakýkoli lék není jídlo, které je třeba konzumovat denně. Zvláště pokud jde o antibiotickou terapii. Pokud se často používá stejné antibiotikum, pak v budoucnu ztrácí svůj terapeutický účinek. Existuje potřeba silnější drogy. Atd. Zároveň se snižuje obranyschopnost těla a dokonce i nejmenší onemocnění vyvolává bakteriální komplikace. Pokud žena před porodem používala silnější antibiotika než amoxicilin, bude během kojení neúčinná. V takovém případě musíte okamžitě zahájit léčbu přípravkem Amoxiclav nebo makrolidy..

Recenze o drogě

Pil jsem amoxicilin a také z vlastního podnětu, i když v zásadě nemedikuji, ale hostující terapeut předepsal něco, co v zásadě není slučitelné s HB. A uvědomil jsem si, že už nebude mít žádný smysl. Během těhotenství mi v nemocnici předepsali amoxicilin a řekli, že to bylo nejbezpečnější pro těhotné a kojící ženy, a gynekolog potvrdil.

Amoxicilin a amoxiclav jsou opravdu to samé. U HB je považováno za jedno z nejbezpečnějších antibiotik. Pila jsem, dítě bylo 8 měsíců. Měl jsem sinusitidu a byly dvě možnosti - jít do nemocnice nebo vypít antibiotikum. Dítě nemělo žádnou reakci.

Nejsem doktor, ale nemohl jsem projít kolem: v tomto Temku také píšou, že amoxicilin je kompatibilní s HS. Vzal jsem 2krát 2 roky s HB. Fed je naprosto normální. Nic se nepřerušilo. Uzdrav se!

Antibiotikum pro kojení by mělo být používáno pouze pro indikace bakteriální infekce a podle pokynů lékaře. Amoxicilin kombinuje vysokou účinnost a dostatečnou bezpečnost během kojení. Současné užívání tohoto léku a nesteroidních protizánětlivých léčiv (například ibuprofenu) zvyšuje terapeutický účinek.

U těžkých forem onemocnění může být nutné zvýšit standardní dávku antibiotika. V takovém případě může lékař zvážit dočasné zastavení kojení. Léčiva amoxicilin a kyselina klavulanová, která jsou také kompatibilní s kojením, lze považovat za účinnější alternativy..

Kontraindikace a vedlejší účinky při krmení

Podle pokynů nelze amoxicilin použít u kojící matky, která je přecitlivělá na peniciliny a jiná beta-laktamová antibiotika. S opatrností byste měli používat lék na selhání ledvin, alergie, projevující se ve formě diatézy, astmatu, sezónní rýmy.

Přestože je amoxicilin považován za jedno z nejbezpečnějších antibiotik, jeho použití by mělo vzít v úvahu pravděpodobnost nežádoucích účinků. Často (1-10%) se mohou vyvinout následující negativní účinky:

 • zvýšená srdeční frekvence;
 • eosinofilie, leukopenie;
 • letargie, bolesti hlavy;
 • dysbióza, nauzea, zvracení, průjem;
 • kožní vyrážky.

Významně méně často (méně než 1%) se mohou objevit následující bolestivé projevy:

 • snížení krevního tlaku;
 • trombocytopenie;
 • nervozita, deprese, halucinace, křeče, poškození zraku;
 • myalgie, svalová slabost;
 • kopřivka, otok kůže a sliznic;
 • bronchospasmus;
 • zvýšení teploty.

Během antibiotické léčby amoxicilinem by měla matka, která i nadále kojit, pečlivě sledovat reakci dítěte. V případě vyrážky, poruchy trávení, horečky nebo koliky neprodleně vyhledejte lékaře. Možná budete muset změnit lék nebo zastavit přirozené krmení..

Faktory ovlivňující načasování vylučování léčiva z těla

Načasování eliminace antibiotik je ovlivněno:

 • sada složek, které tvoří lék. Důvodem je chemická struktura látek;
 • způsob vstupu do těla. Například injekce jsou rychlejší než tablety;
 • věk pacienta (čím starší je člověk, tím je tento proces pomalejší);
 • stav vnitřních orgánů (například onemocnění ledvin a jater zpomalují stahování léků z těla);
 • antibiotický příjem spojený s jídlem (před, po nebo během jídla). Pacienti často těmto pokynům v pokynech nevěnují pozornost, ale pokud se jich nedodrží, můžete zpomalit proces odstraňování léčiva z těla;
 • použití velkého množství tekutiny, což proces urychluje.

Indikace pro použití v HB

Amoxicilin je polosyntetický zástupce penicilinů s výrazným baktericidním účinkem. Účinnost je ukázána ve vztahu k gram-negativním kokům, gram-negativním bacilům. Indikace pro použití:

 1. cystitida;
 2. zápal plic;
 3. bronchitida;
 4. zápal plic;
 5. mastitida;
 6. sepse;
 7. infekce gastrointestinálního traktu;
 8. zánět a otok ušního boltce;
 9. kapavka;
 10. genitourinární infekce.

Salmonella, stafylokoky, shigella, streptokoky také nemohou odolávat tomuto léku.

POZORNOST! Neměli byste užívat lék s horečkou, bolestmi v krku nebo jinými známkami akutních infekcí dýchacích cest - musí existovat dobrý důvod pro antibiotickou léčbu.

Insight je pozitivní vlastnost antibiotika. Několik hodin po požití prochází ochrannými bariérami a začíná působit v místech zánětu.

80% se vylučuje močí, což zajišťuje požadovaný účinek v močové trubici. Také lék nezatěžuje játra, a to je velmi důležité pro ženy, které mají s tímto orgánem problémy..

Salmonella, stafylokoky, shigella, streptokoky také nemohou odolávat tomuto léku.

POZORNOST! Neměli byste užívat lék s horečkou, bolestmi v krku nebo jinými známkami akutních infekcí dýchacích cest - musí existovat dobrý důvod pro antibiotickou léčbu.

Infekční onemocnění bakteriální povahy obvykle vyžadují použití antibiotik.

Kategorie těchto léků je zařazena podle zavedeného schématu a vyžaduje pečlivou analýzu v léčbě pacientů praktikujících kojení.

Během kojení agresivní složky antibakteriálních léků často představují riziko pro zdraví dítěte. Při léčbě bakteriálních infekcí se neobejde bez této skupiny léků.

Penicilinová antibiotika jsou považována za kompatibilní s přirozeným krmením. Zástupce řady penicilinů, amoxicilin, je často předepsán během kojení a je širokospektrální antibakteriální látka.

O drogě

Č. 8 Kolik můžete kojit: kdy začít?

Pokud užíváte antibiotika z povolené sekce, není nutné přerušit kojení. Nahrazení mateřského mléka mléčnou směsí bude pro dítě škodlivější.

Pokud potřebujete během laktace brát antibiotika zakázaná, musíte kojení ukončit. V případě jednorázového použití léčiva je nutné mléko exprivovat, vložit do ledničky a krmit po dobu 12 hodin po podání.

Výhody pro kojící matky

Mezi velké výhody amoxicilinu patří jeho absence negativních účinků na játra. Kromě toho lék prochází všemi vnitřními orgány od ženského žaludku do močové trubice a působí na lokální patologické mikroorganismy, což snižuje potřebu další léčby.

Lékaři vítají použití amoxicilinu u hepatitidy B, ale musí být používán pod lékařským dohledem. Tak málo amoxicilinu se dostane do mateřského mléka, takže lékaři věří, že je prokázáno, že mateřským mlékem významně neovlivňuje tělo dítěte..

Charakteristika a vlastnosti antibiotik

Zásadní rozdíl mezi antibiotiky a jinými drogami spočívá v tom, že jejich působení je zaměřeno přímo na bakterie, narušení jejich životaschopnosti a překážka v reprodukci.

Neexistuje univerzální lék, který by ovlivňoval všechny bakterie. Některé léky ovlivňují několik desítek patogenů, jiné ovlivňují dva nebo tři druhy..

Bakterie lze podmíněně rozdělit do dvou skupin:

 • přenášené vzduchovými kapičkami a ovlivňující dýchací cesty. Nejčastěji se jedná o streptokoky, stafylokoky, meningokoky atd. Penicilin a erytromycin jsou schopné takové bakterie ovlivňovat;
 • padající přes špinavé ruce, vodu a jídlo do úst. Nejčastěji to bude Escherichia coli a úplavice, Salmonella atd. Polymyxin zde bude účinný..

Například například Ceftriaxon a Ampicilin budou účinné v boji proti bakteriím obou podmíněných skupin..

Hlavním cílem antibiotika je dostat se do ohniska infekce v určité koncentraci. Současně má každý lék vlastní rozsah aktivity. Je důležité, aby byl tento nástroj fatální pro mikroorganismy, které způsobily nemoc. Proto je výběr antibiotika pouze lékařskou výsadou. Vlastní označení je nepřijatelné, zejména během laktace.

Možné nežádoucí účinky

Překročení přípustné dávky Flemoxinu Solutab a dalších faktorů může způsobit:

 • dysbióza;
 • záchvaty nevolnosti a zvracení;
 • poruchy trávicího systému;
 • alergická reakce;
 • dysfunkce dýchacího systému;
 • renální dysfunkce;
 • jaterní patologie (žloutenka, hepatitida).

Pokud se tyto příznaky objeví, je doporučeno ukončit užívání antibiotika..

Jak brát lék během kojení

Mezi velké výhody amoxicilinu patří jeho absence negativních účinků na játra. Kromě toho lék prochází všemi vnitřními orgány od ženského žaludku do močové trubice a působí na lokální patologické mikroorganismy, což snižuje potřebu další léčby.

Lékaři vítají použití amoxicilinu u hepatitidy B, ale musí být používán pod lékařským dohledem. Tak málo amoxicilinu se dostane do mateřského mléka, takže lékaři věří, že je prokázáno, že mateřským mlékem významně neovlivňuje tělo dítěte..

Je třeba dodržovat následující pravidla:

 1. Za prvé, během léčby tímto lékem nemůžete exprimovat mateřské mléko, protože koncentrace amoxicilinu v exprimovaném mléce se zvyšuje.
 2. Užívání léku by mělo být provedeno okamžitě po krmení dítěte. To sníží jeho koncentraci během dalšího krmení..
 3. Amoxicilin v dávce 500 mg se užívá 1 tableta 3x denně po dobu jednoho týdne.
 4. Pokud na začátku léčby dojde ke zvýšení tělesné teploty, můžete ampicilin s ibuprofenem užít v prvních dnech onemocnění. Tablety je třeba omýt sklenicí čisté vody, což urychluje účinek na organismus a je nezbytné, aby se zabránilo poklesu laktace..
 5. Během období užívání amoxicilinu během pohlavního styku by měly být místo hormonální antikoncepce použity kondomy, protože užívání tohoto léku snižuje účinnost antikoncepčních léků.
 6. Pokud lékař předepsal velké dávky amoxicilinu, můžete dočasně přestat krmit dítě mateřským mlékem a pro udržení obvyklého objemu laktace musíte učinit všechna opatření..

Postupujte podle těchto pokynů a léčba bude pro vás a dítě co nejbezpečnější!

Dále se dozvíte:

 • Je možné použít antibiotika pro kojící matky s anginou pectoris
 • Mohu pokračovat v kojení antibiotiky?
 • Jaká pravidla by měla ošetřovatelské matky dodržovat při léčbě bolestí v krku?

Antibiotika pro kojící matky s anginou pectoris se neliší od antibiotik u všech ostatních kategorií pacientů. Existuje obecné přesvědčení, že užívání antibiotik je během laktace kontraindikováno, a proto se mnoho kojících žen velmi obává správnosti konkrétní léčby (s antibiotiky nebo bez nich) a často se dopouští vážných chyb.

Někteří lékaři dnes navíc kojícím matkám úplně neléčí bolest v krku, což v některých případech vede k rozvoji závažných nebo chronických komplikací u nemocné ženy a v jiných situacích kojení dítěte..

Nesprávné zacházení s bolestmi v krku u kojící matky může způsobit problémy s produkcí mléka a blahobytem dítěte.

Nyní si vzpomínáme, že je třeba brát na anginu antibiotika bez ohledu na to, zda žena kojí své dítě nebo ne.

Angina je bakteriální onemocnění se smrtelnými komplikacemi, pokud je léčeno bez použití antibiotik nebo pokud je samotná antibiotická terapie prováděna nesprávně.

Při kojení je důležité dodržovat pouze určitá pravidla, která zajistí jak účinnost léčby, tak její bezpečnost pro dítě.

Zvláštní případ je, když kojící matky (a někteří nekompetentní léčitelé) nazývají anginu pectoris zánět, bolestivost nebo zarudnutí hrdla. Výběr drogy závisí na původci nemoci a na jejím hlavním umístění.

Je však důležité pochopit, že v tomto případě nemluvíme o zánět mandlí, ale o jiných nemocech, i když se někdy nazývají atypická zánět mandlí (například herpetická nebo Simanovsky-Vincentova bolest v krku)..

Typický obrázek bolestí v krku způsobený streptokokem nebo stafillocokem

Hlavní strach mnoha kojících matek a některých lékařů je formulován následovně: při správném systematickém používání antibiotik přecházejí v různých množstvích do mateřského mléka as ním do žaludku a střev dítěte..

Zde mohou drogy vést k útlaku a ve velkém množství k úplné destrukci existující prospěšné mikroflóry.

V důsledku toho se u dítěte může rozvinout dysbakterióza, v některých případech velmi závažná, což samo o sobě vyžaduje samostatné ošetření.

Tento problém je skutečně relevantní, ale pouze v případech použití velmi silných antibiotik v dostatečně vysokých dávkách.

Faktem je, že antibiotikum se v každém případě dostává do mateřského mléka - princip účinného působení těchto léků spočívá právě v tom, že při správném užívání pronikají krví do všech tkání a akumulují se v nich, což způsobuje smrt patogenních a někdy i docela prospěšná mikroflóra.

To znamená, že bolest v krku bude skutečně léčena, ale antibiotikum se dostane do mléka, nebo pokud se lék používá nesprávně v mléce, nebude, ale k léčbě nedojde.

Kojící matky se snaží nepoužívat léky a uchýlit se k nejrůznějším lidovým lékům na nachlazení, bolest, horečku.

Pouze v naléhavých případech je povoleno užívat určité léky, pokud pokyny pro ně naznačují, že jsou povoleny při přirozeném krmení. Amoxiclav během kojení je rovněž povolen a při správném používání nepoškozuje dítě.

Tento nástroj úspěšně bojuje proti různým infekcím. Ale nemůžete pít bez konzultace s lékařem.

Lék je antibiotikum se širokým spektrem účinku. Předepisuje se ženám během kojení:

 • ORL onemocnění (angína, zánět středního ucha, rinitida, sinusitida, frontální sinusitida, sinusitida atd.);
 • léčba pneumonie, bronchitidy, plicního abscesu;
 • nemoci močových cest;
 • kožní choroby;
 • onemocnění kloubů a kostí;
 • gynekologické patologie;
 • infekční choroby pohlavních orgánů;
 • laktostáza;
 • jako prevence hnisavých komplikací po operaci.

Lék je předepsán, aby zabránil hnisavé mastitidě u kojící matky. V případě stagnace mléka, ucpání kanálků a těžkého zánětu antibiotikum odstraní horečku, zmírní bolest, zabrání hnisu v mléčných žlázách.

Amoxiclav dokonale bojuje s bakteriemi nebezpečnými pro tělo: streptokoky, enterokoky, shigella, peptococci. Díky své silné akci je schopen zničit kolibacily, salmonely, moraxely, klostridie a další patogenní mikroby.

Na otázku kojících matek, je možné pít Amoxiclav s HS, lékaři dávají kladnou odpověď. Antibiotikum je pro dítě relativně bezpečné, prošlo klinickými zkouškami a při správném dávkování nezpůsobuje vážné následky.

Drogová akce

Amoxiclav pomáhá rychle překonat mnoho nebezpečných infekcí. Kvůli nedostatku výrazných vedlejších účinků se často doporučuje kojení..

Kyselina klavulanová a amoxicilin, které jsou součástí kompozice, mají antibakteriální a baktericidní vlastnosti. Amoxicilin patří do semisyntetické penicilinové skupiny.

Klavulanová kyselina inhibuje syntézu bakteriálních stěn a umožňuje antibiotiku vstoupit do patogenní buňky.

Vedlejší účinky jsou:

 • alergie;
 • závrať;
 • cefalolalgické útoky;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • nevolnost;
 • zvracení reflex;
 • vyrážka;
 • kandidóza.

Nepříjemné projevy nejsou výrazné a po ukončení léčby zmizí.

 • hepatitida vyvinutá během léčby penicilinovými léky;
 • mononukleóza;
 • droga se nepodává dětem vážícím méně než 40 kg;
 • je zakázáno pít antibiotikum pro lidi s individuální nesnášenlivostí na účinné látky.

Obecně je amoxiclav během kojení matek a kojenců dobře snášen..

Navzdory relativní neškodnosti by měl být Amoxiclav během kojení opilý s mimořádnou opatrností. Aktivní složky pronikají do mléka, což znamená, že se dostanou také k dítěti.

Při řádném ošetření v mateřském mléce bude minimální množství těchto látek a nezpůsobí dítěti žádné poškození. Proto by dávkování, trvání léčby a forma léčiva měla být stanovena pouze zkušeným lékařem.

Samoléčení je v tomto případě nebezpečné..

Po užití přípravku Amoxiclav by maminka měla pečlivě sledovat stav dítěte, protože existuje riziko alergií. Je vhodné pít antibiotikum ihned po krmení. V době příštího krmení účinné látky částečně opustí tělo a jejich obsah v mléce se sníží.

Kojení odmítnout by mělo být v těchto případech:

 • jestliže strouhanka má citlivost na účinné látky Amoxiclavu;
 • pokud během kojení lékař předepsal matce dávku šoku.

Mateřské mléko by mělo být během léčby dekantováno a zlikvidováno a nahrazeno směsí.

 • ve formě tablet (250, 625, 1000 mg);
 • v práškové formě pro suspenzi (125 a 250 mg);
 • jako injekce pro 600 a 1200 mg.

Tablety se před použitím rozpustí ve vodě nebo v prášku. Na jeden den budete moci pít 375 mg 3x s přestávkou 6-8 hodin. V pokročilých případech se denní dávka zvyšuje. Při mírných patologiích stačí jedna dávka antibiotika.

Po důkladném vyšetření, vyšetření a diagnostice je lékař určen taktikou léčby. Antibakteriální léky jsou předepisovány v závislosti na stavu pacienta - má kojící matka teplotu, kašel, horečku, zánět.

Články O Neplodnosti