Hlavní Výživa

Jaký by měl být výboj po porodu?

V posledním období porodu dochází k porodu po porodu, což znamená dokončení procesu porodu. To je doprovázeno uvolňováním velkého množství krve a hlenu: protože je poškozen povrch dělohy, zůstává na něm rána z bývalého připevnění placenty. Dokud se povrch dělohy neuzdraví a sliznice se neobnoví, bude obsah rány vylučován z vagíny puerper, postupně se mění barva (bude méně nečistot v krvi) a klesá množství. Tyto poporodní sekrece se nazývají lochie..

Ihned po dokončení porodu se ženě injekčně podá lék, který stimuluje kontraktilní aktivitu dělohy. Obvykle se jedná o oxytocin nebo methylegrometr. Močový měchýř je vyprázdněn katétrem (takže netlačí na dělohu a nezasahuje do jeho kontrakcí) a na spodní část břicha je umístěn ohřívač ledu. Tato doba je velmi nebezpečná objevem hypotonického krvácení z dělohy, takže dvě hodiny po porodu jsou stále pozorovány v porodním sále.

Spotting je nyní velmi hojný, ale stále by neměl překračovat normu. Žena nepociťuje žádnou bolest, ale krvácení rychle vede k slabosti a závratě. Pokud tedy máte pocit, že krev proudí velmi silně (například plenka pod vámi je mokrá), informujte o tom zdravotnický personál..

Pokud propuštění během těchto dvou hodin nepřesáhne půl litru a stav ženy při porodu je uspokojivý, bude převedena na porodnické oddělení. Nyní musíte sledovat své propuštění, a proto musíte vědět, jaké jsou a jak dlouho vydrží. Nedělejte si starosti: sestra bude samozřejmě vše kontrolovat. A lékař určitě přijde, včetně posouzení povahy a množství propouštění. Abychom však byli sebevědomí a klidní, je lepší předem vědět, co se s tebou stane poprvé po porodu a jakou povahu by mělo mít normální poporodní propuštění.

Jaké jsou propuštění po porodu?

Lochia je složena z krvinek, sacharózy, plazmy, fragmentů sliznice děložní dutiny (umírající epitel) a hlenu z děložního hrdla, takže si všimnete hlenu a sraženin v nich, zejména v prvních dnech po narození. S tlakem na břicho a také s pohybem se může výtok obsahu rány zvýšit. Mějte na paměti, že pokud se chcete dostat z postele - okamžitě zaplavíte. Doporučujeme proto nejprve umístit plenu pod nohy.

Lochia bude neustále měnit svůj charakter. Zpočátku se podobají výboji během menstruace, pouze mnohem hojnější. To je dobré, protože dochází k očištění dutiny dělohy od obsahu rány. Během několika dnů se lochie stane tmavší barvou a méně kvantitou. Ve druhém týdnu bude výboj hnědo-žlutý, získává slizniční konzistenci a po třetím - nažloutlý-bílý. Krevní nečistoty však lze pozorovat celý měsíc po porodu - to je normální.

Aby se zabránilo krvácení?

I poté, co je žena po porodu přemístěna na porodnické oddělení, je pravděpodobnost krvácení stále vysoká. Pokud se intenzita výboje prudce zvýší, okamžitě zavolejte lékaře. Chcete-li zabránit krvácení, postupujte takto:

 • Pravidelně se obracejte na břicho: pomůže vám to vyprázdnit dutinu dělohy od obsahu rány. A ještě lépe - leží více na břiše než na zádech nebo na boku.
 • Jděte na toaletu tak často, jak je to možné, i když necítíte nutkání. Optimálně každé 2-3 hodiny, protože plný močový měchýř tlačí na dělohu a zabraňuje její kontrakci.
 • Několikrát denně položte na spodní část břicha topný polštářek s ledem: cévy se budou stahovat, což také zabraňuje krvácení.
 • Nezdvihejte nic těžkého - při fyzické námaze se může množství výboje zvýšit.

Navíc u kojících matek končí lochie mnohem rychleji. Proto kojte dítě na požádání - během sání se v matčině těle produkuje oxytocin, který vyvolává kontrakci děložních svalů. Současně se žena cítí křečovité bolesti a samotný výboj se zesiluje.

Alokace po porodu (lochie): norma a patologie

První den po narození většina matek vnímá krvácení dělohy jako samozřejmost, ale za týden nebo dva průchody a začnou se objevovat otázky. A proč je to nějaká žlutá? Je to normální, když to takhle voní? Kdy to všechno skončí? Je to stále poporodní výboj nebo je to již menstruace? Řazeno dohromady!

Co je to lochie

Lochia dostala své jméno, trochu vtipné pro ruské ucho, od řeckého λοχεια - porodu. Navenek se někdy podobají menstruačnímu toku, ale ve skutečnosti tomu tak není: všechno, co by tam mohlo od chvíle těhotenství přetrvávat, je „evakuováno“ z dělohy. To znamená, že nejde pouze o krev a výstelku (vnitřní vrstvu) dělohy, ale také o placentární buňky, zbytky membrán a plodové vody, atd..

Spotting: až pět dní po narození

Během těhotenství je děloha naplněna krví jako houba. Během porodu se začíná stahovat (musíte dítě „vytlačit“) a tento kompresní proces pokračuje i po porodu. Krev z ní vytéká jako voda z mokré houby, pokud ji stisknete v pěst.

Samozřejmě je důležité snížit krevní ztráty: za tímto účelem se močový měchýř s ledem umístí na břicho novorozené ženy (kapiláry, krvácení se zastaví působením nachlazení), pokud toto opatření nepomůže, injekce hormonu oxytocinu (způsobí křeč dělohy připomínající tahanici a malé krevní cévy jsou sevřeny). Takový zásah by neměl být považován za nadměrný a nepřirozený: oxytocin je náš vlastní hormon, který se aktivně uvolňuje během porodu a během kojení. Pokud však dojde k selhání a existuje jen málo „interního“ oxytocinu, je zcela možné doplnit jeho rezervy „zvenčí“..

Fanoušci přirozeného porodu by měli věnovat pozornost skutečnosti, že v šarlatánství byly velmi časté různé bylinné přípravky ke snížení dělohy a ke snížení krvácení dělohy, takže naši předkové nedali přírodě nic. Moderní léky jsou ovšem přesnější a účinnější..

Jak vypadá lochie: krvavý výboj s sraženinami, první den - jasný šarlat.

Jaké je množství výboje: žena může okamžitě po narození ztratit až půl litru krve.

Kdy začít dělat starosti: pokud musíte změnit více než jednu maxi podložku za hodinu, musíte informovat svého lékaře nebo, pokud jste již doma, zavolat sanitku. Měli byste se také poradit s lékařem, pokud se výtok náhle zastaví (to znamená, že velká krevní sraženina ucpala děložní hrdlo a veškerý výboj zůstává uvnitř)..

Co dělat: dodržujte osobní hygienu a sledujte včasné vyprázdnění střev a močového měchýře. Když děloha po porodu prudce klesne, střeva a močový měchýř jsou v „neobvykle“ velkém objemu a žena nemusí cítit, že jsou plná. Mezitím může přetékající močový měchýř vytlačit dělohu a narušit její účinné očištění..

Hnědavý (hnědý) výboj: až dva týdny po narození

Postupně se mění povaha výboje: z šarlatové, krvavé, nahnědlé. Obecně je toto období, pokud jde o hojnost a povahu propouštění, podobné menstruaci a není to náhodné. Dochází k obnově vnitřní vrstvy dělohy, jako na konci menstruačního cyklu, takže výtok hlavně umírá buňky děložního endometria.

Jak vypadá lochie: hnědý nebo nahnědlý výboj, někdy s sraženinami připomínajícími menstruaci.

Kolik propouštění: jak během pravidelné menstruace.

Kdy začít dělat starosti: pokud se náhle změní povaha výboje - opět se stanou bohatými a krvavými, nebo způsobují svědění, pálení a nepříjemný zápach. Zastavení výboje v této fázi také není normou! S největší pravděpodobností ucpala děložní čípek velká krevní sraženina a přísavky se ve své dutině rozložily.

Co dělat: Dodržujte osobní hygienu a, jako by to nebylo žádoucí, dávejte přednost polštářkům než tampónům. Povrch dělohy je nyní velmi zranitelný a otevřený infekcím, vytvoření uzavřeného prostředí může přispět k zánětu..

Nažloutlý výtok: až čtyři týdny po narození

Výboj se postupně zjasňuje a stává se nažloutlým. Jsou méně hojní než menstruace, ale hojnější než každodenní propuštění zdravé ženy. V těchto sekrecích je málo červených krvinek (červených krvinek), hlavně bílých krvinek: povrch dělohy se uzdravuje, takže složení sekrecí je podobné serózní gumě.

Jak vypadá lochie: mukózní viskózní nažloutlý výtok.

Jaké je množství výboje: používáte těsnění s minimální kapacitou.

Kdy začít dělat starosti: pokud se náhle změní povaha výboje - způsobují svědění, pálení, nepříjemný zápach.

Co dělat: dodržujte osobní hygienu.

Bělavý výtok: až 40 dní po narození

Postupně se výboj stává světlejším, průhlednějším a vzácnějším a v pátém nebo šestém týdnu po porodu se podobají průhlednému hlenu. Složení sekrecí jsou bílé krvinky, epiteliální buňky, dokonce i tuk. To naznačuje postupné snižování objemu. Že proces zotavení dělohy skončí úspěšně.

Jak vypadá lochie: transparentní, někdy lehce nažloutlý hlen.

Jaké je množství vypouštění: používáte denní podložky (nezapomeňte, že je třeba je měnit každé dvě hodiny, i když se jeví jako suché!)

Kdy začít dělat starosti: pokud se náhle změní povaha výboje - opět se stanou hojnými a nahnědlou. Ne, nejedná se o krvácení, ale pravděpodobně se váš menstruační cyklus zotavil. Možná, že první menstruace po porodu nebude jako normální menstruace: bude chudší, kratší (nebo naopak delší) než obvykle, ale musíte pochopit, že můžete znovu otěhotnět a pokud je to nežádoucí vývoj událostí, starejte se o antikoncepci..

Co dělat: Pokud se něco stane „mimo plán“ - kontaktujte svého lékaře!

Lochia po císařském řezu

Po císařském řezu je průtok stejný jako po přirozeném porodu, s jedinou výjimkou: vydrží déle. Protože děloha neprošla cyklem kontrakcí, které přirozeně přerušují kapilární přívod krve, může být lochie vydržet šest nebo dokonce deset týdnů. Po chirurgickém porodu jsou ženy v porodu častěji předepisovány oxytocin a různé fyzioterapeutické postupy, které přispívají k poporodní kontrakci dělohy.

Ujistěte se, že špinění netrvá déle než týden. Nepřímé příznaky nadměrné ztráty krve: slabost, závratě, pocit blednutí.

Jak vypadá lochie: doba nahnědlého výboje trvá déle - tři nebo dokonce čtyři týdny.

Jaké je množství výboje: nahnědlý výtok je méně hojný než při normální menstruaci.

Kdy začít s obavami: pokud špinění trvá déle než týden po porodu, nebo máte-li příznaky zvýšené ztráty krve - slabost, závratě.

Co dělat: dodržujte osobní hygienu.

Krev po porodu za měsíc

Zveřejněno uživatelem admin dne 01/08/2020

Krev po porodu: proč to jde a existuje nebezpečí

Krev po porodu je zcela normální přirozený proces, který děloze pomáhá uvolnit její dutinu od částic placenty. Celkově by výtok krve z vagíny neměl vyděsit ženu, avšak silné krvácení je důvodem k obavám.

To, co se považuje za normální a přirozené, a jaké příznaky by měla mladá matka upozornit - o tom budeme mluvit dále.

"Dobrý" typ krvácení

Sraženiny tmavé krve, které se uvolňují po narození dítěte, mohou být způsobeny průchodem lochie. Toto je normální krvácení, které nepoškozuje zdraví ženy..

Se stabilním průběhem poporodní periody a bez komplikací by se tento typ krvácení měl úplně zastavit po 14–16 dnech. Kromě toho je třeba si uvědomit, že „dobré“ vylučování krve po porodu nemůže být hojné. Jinak se jedná o skutečné patologické akutní krvácení..
Aby se snížila pravděpodobnost vážného krvácení po porodu, měli by lékaři ihned po narození dítěte položit na ženské břicho teplejší led. Pokud je to nutné, měly by být zavedeny léky k zastavení krvácení.

Důležité! Všechny ženy po porodu by měly nadále krvácet několik dní až týdnů. Současně, pokud je tmavá krev uvolňována v malém množství a zároveň nezpůsobuje bolest, je to považováno za normu. Opačný obrázek bude, když má žena šarlatovou krev, která je doprovázena vysokou horečkou. Tento stav je významným důvodem pro naléhavou návštěvu odborníka.

Je třeba také poznamenat, že „dobrou“ alokací krve je pozdní menstruace, kterou může žena náhodně zaměnit s menstruací.

U nově razených matek, které z určitých důvodů nepraktikují kojení, se normální cyklus může vrátit k normálu po 20 dnech.

„Špatný“ typ výboje

Krvácení, které nastane měsíc po narození, stejně jako případy, kdy žena chodí na záchod s krví, je nebezpečné. Kromě toho je krvácení považováno za patologické v následujících případech:

 1. Když krev přechází po porodu na tři nebo více dní a současně má jasně červenou barvu (lochie nemůže mít takový stín, který naznačuje krvácení dělohy).
 2. Pokud krev šla měsíc po silném emocionálním zážitku, intimní komunikaci nebo sportovním zatížení těla.
 3. Se zvýšením ztráty krve, když žena potřebuje změnit své hygienické výrobky doslova každou hodinu.
 4. Získání hnilobného zápachu a podivné textury krví.
 5. Vzhled sekundárních nečistot v krvi, které mohou být příznaky akutního hnisavého zaměření na reprodukční orgány.
 6. Krvácení, které je doprovázeno poruchami krevního tlaku, bledostí ženy a dalšími známkami patologického zaměření.

Důležité! Dokud se nezjistí příčina krvácení, gynekolog po porodu nedoporučuje ženám kojit, protože pokud se infekce stane zdrojem krve, může to dítě poškodit.

Krvácení

Kolik dní bude žena mít po porodu krvácení nebo celkový průtok krve, je určeno následujícími faktory:

 1. Přítomnost nebo absence problémů se srážením krve.
 2. Způsob narození dítěte. Při přirozeném porodu dítěte má žena více poraněnou děložní dutinu a císařským řezem jsou ovlivněny svaly přední části břišní dutiny..
 3. Úspěch v poranění dítěte, plodu a porodu.
 4. Celkové zdraví ženy při porodu a přítomnost závažných chronických onemocnění.
 5. Stav imunitního systému u žen.
 6. Praxe kojení (při častém používání dítěte na ženské prsa se děložní dutina vyjasňuje rychleji a zmenšuje se objem lochie).
 7. Správnost dodržování poporodních opatření (aplikace studeného obkladu, zavedení řady léků, čistota při porodu atd.).
 8. Fyziologické vlastnosti ženy a její tendence k zotavení.
 9. Přítomnost poporodních komplikací, jako jsou infekce nebo zánětlivé procesy v reprodukčních orgánech.
 10. Stav hormonálního pozadí ženy a přítomnost řady endokrinních poruch v ní.

Příčiny

Hlavní příčiny krvácení v tomto stavu jsou:

 1. Rychlé narození, které se stalo viníky vážného poškození porodního kanálu ženy. V tomto stavu lze u ženy při porodu pozorovat těžké výbuchy orgánů. Současně lze pozorovat hojný výtok krve několik dní po rychlém porodu.
 2. Patologie připojení placenty k děloze, které následně vyvolaly těžké krvácení.
 3. Špatné srážení krve u žen při porodu může vyvolat hojnou sekreci krve. V tomto stavu by lékaři měli ženě naléhavě podávat hemostatika. V opačném případě není vyloučen fatální důsledek ztráty krve (proto je nebezpečné porodit mimo nemocniční podmínky bez lékařského dohledu)..
 4. Přítomnost změn v děloze.
 5. Špatná kontraktilita dělohy, která může být způsobena velmi silným roztažením jejích stěn.
 6. Ruptura dělohy, která vyvolala obtížné narození (obvykle se stává u velkého plodu).
 7. Akumulace plodové vody v děloze, která ještě nevyšla.
 8. Vzhled krve, která nemůže zcela opustit orgán kvůli reflexní kompresi dělohy. Tento stav je často pozorován během císařského řezu.
 9. Přítomnost ohniska akutního zánětu, který vedl ke zpomalení procesu zotavení.

Diagnostika

Při prvním podezřelém propuštění krve musí žena kontaktovat svého pozorujícího gynekologa. Po úvodním vyšetření a anamnéze může lékař také pacientovi předepsat ultrazvukové vyšetření a krevní testy.

Když se objeví krev, žena podstoupí neodkladnou hospitalizaci a léčbu drogami.

Lékař musí také určit typ krvácení: primární (vyskytuje se ihned po porodu a během prvních tří dnů po něm) a sekundární (vyvíjí se po několika týdnech).

Léčba

Ihned po narození dítěte lékaři provádějí řadu opatření, která zabrání krvácení po porodu. Žena tedy musí zůstat po porodu dvě hodiny po porodu. V případě krvácení je nutné přijmout nouzová opatření..

Během tohoto období je stav ženy v porodu sledován pracovníky, kteří sledují puls, krevní tlak a množství uvolněné krve.

U žen, které porodily poprvé nebo mají těžký porod, lékař zkoumá vagínu a dělohu, aby zjistil poškození. V případě potřeby jsou postižené oblasti mezer sešity a ošetřeny antiseptiky.

Přípustné množství ztráty krve během porodu by nemělo být vyšší než 500 mg. Jinak bude krevní ztráta ženy považována za krvácení.

Pokud dojde ke krvácení, jsou přijata následující léčebná opatření:

 1. Zavádění léků k zastavení krvácení. Lékař je vybere v každém jednotlivém případě..
 2. Chlazení na spodním břiše.
 3. Provádění vnější masáže dělohy. Za tímto účelem lékař položí ruku na dno dělohy a opatrně ji stiskne, dokud se orgán nevrátí. U žen je taková událost nepříjemná, ale lze ji tolerovat i bez anestézie. Také může být do orgánu vložena ruka pro zkoumání stěn. Poté se ruka sevře v pěst.
 4. Stanovení tamponu v pochvě. Tampón musí být namočen speciálním nástrojem, který způsobí kontrakce dělohy.
 5. Při těžkém krvácení potřebuje pacient urgentní krevní transfúzi.

Při pokročilém krvácení může žena potřebovat operaci. Z operací k zastavení krvácení lze použít:

 1. Kompletní odstranění dělohy.
 2. Represe postižených cév v reprodukčním systému.
 3. Šití poškození dělohy.

Důležité! Při těžkém krvácení je jeho zastavení doma nereálné. Navíc, pokud se žena současně pokusí vyléčit lidovými metodami, ztratí jen drahocenný čas. V tomto stavu je moudřejší zavolat sanitku..

Proč je krev vylučována: normální

Podle gynekologů a porodníků může být krev po porodu v malém množství uvolněna až čtyři po sobě jdoucí týdny. Pokud je stav ženy uspokojivý, netrpí bolestí, horečkou a jinými nebezpečnými příznaky, je tento proces považován za fyziologickou normu.

Děloha se postupně odstraní po poranění a obnoví svou sliznici..

Důležité! Po císařském řezu trvá proces zotavení u ženy déle, protože svaly a stěny dělohy jsou chirurgicky zraněny. V tomto stavu bude léčivé období orgánu delší.

Preventivní opatření

Aby se snížilo riziko patologického krvácení po narození dítěte, je důležité, aby se mladé matky řídily následujícími doporučeními lékaře:

 1. Během několika týdnů se vzdejte pohlavního styku s mužem, aby se děloha mohla plně zotavit a uzdravit porodní poranění.
 2. Pravidelně provádějte klinické krevní testy za účelem sledování bílých krvinek, hemoglobinu a krevních destiček. Pokud jsou zjištěny poruchy, užívejte normalizační léky předepsané lékařem.
 3. Před porodem je velmi důležité provést krevní testy na srážení. Sama žena a lékaři tedy pochopí, co je třeba připravit.
 4. Je přísně zakázáno kouřit nebo pít alkohol v období po porodu, zejména pokud žena praktikuje kojení..
 5. Pečlivě dodržujte osobní hygienu pohlavních orgánů. Zároveň musíte pravidelně vyměňovat hygienické vložky a umývat se jednoduchým dětským mýdlem.
 6. Do dvou měsíců od narození dítěte je jakákoli fyzická aktivita, zejména zvedání závaží, přísně kontraindikována. Během tohoto období se žena musí o sebe maximálně postarat, zejména pokud podstoupila císařský řez (stres může nejen způsobit krvácení, ale také přispět k divergenci stehů).
 7. Pro stanovení laktace je užitečné obohatit stravu mléčnými výrobky..
 8. Pečlivě sledujte svůj jídelníček. V tomto stavu je pro ženu velmi užitečné jíst obiloviny, polévky a zeleninová jídla. Současně by měla být převážně dušená, pečená nebo vařená. Mastné, uzené, solené a smažené by se mělo zapomenout na dlouhou dobu..
 9. První den po narození byste měli na žaludek aplikovat komprimaci studeného ledu.
 10. Pro nejrychlejší očištění děložní dutiny se doporučuje ženě ležet na břiše.
 11. Při prvním nutkání k močení musíte okamžitě navštívit toaletu, aby plný močový měchýř nevedl ke zbytečné kontrakci dělohy..
 12. Více na čerstvém vzduchu. Zároveň je velmi užitečné cvičit dlouhé procházky s dítětem, protože tyto akce budou užitečné pro matku a dítě.
 13. Aby se snížila pravděpodobnost poporodních komplikací, musí žena každý týden podstoupit následné vyšetření u gynekologa. Pouze odborník bude schopen včas identifikovat problémy s dělohou a předepsat nezbytnou léčbu.

Mělo by být zřejmé, že je důležité nejen to, kolik krvácení se děje, ale jaké krvácení je a jaké další příznaky jsou u ženy pozorovány. Současně může být hojný výtok krve pro zdraví velmi nebezpečný, takže byste se neměli zdržovat při návštěvě u lékaře, když se objeví..

Scarlet krev po porodu

Každá žena rodící je známa s jevem jako krvácení po porodu. Tento proces je přirozené povahy, protože tělo odmítá zbytky děložní tkáně.

V závislosti na intenzitě a odstínu výboje je zaznamenána určitá doba krvácení..

Co způsobuje krvácení po porodu

Několik dní po narození je krvácení zpravidla nejintenzivnější ve srovnání s pravidelnou periodickou menstruací. Protože tato krev pochází z cév, které jsou umístěny na placentě, má šarlatovou barvu. Fenomén, jako je špinění po porodu, je vysvětlen nedostatečnou kontraktilitou děložních svalů. Jedná se o zcela přirozený proces, který by neměla vyděsit nově razená matka, která tomu čelila poprvé..

Krvácení může trvat několik týdnů, v některých případech i déle než měsíc. Kromě toho je výboj pozorován v různých odstínech, mohou být světle růžové, nasycené hnědé nebo nažloutlé bílé.

Protože se děložní svaly po celou tu dobu intenzivně stahují, tyto sekrece postupně odezní a přestanou jít většinou po 2-3 týdnech..

Existují však výjimky, pokud krvácení trvá mnohem déle. Jaké propuštění je považováno za normální a kdy hledat pomoc?

Jak zjistit nebo spatřit po porodu je normální

Ve skutečnosti je krvácení z dělohy po dobu dvou až šesti týdnů přirozeným procesem. I po 6 týdnech lze pozorovat krevní nečistoty v sekrecích. Stává se, že po 2-3 dnech po narození se propouštění zastaví, ale po chvíli se znovu cítí.

Tento proces je obvykle pozorován u aktivních žen, které se snaží běžet do tělocvičny téměř okamžitě po propuštění z nemocnice. Pokud se žena potýká s podobnou situací, je nutné zastavit fyzickou aktivitu a krvácení se znovu zastaví.

Za „přirozené“ krvácení se považuje zcela přirozený proces, kdy výtok začíná téměř měsíc po narození dítěte. To trvá docela tiše 1-2 dny. Pokud je takové opakované krvácení pozorováno, nemusíte hledat pomoc u gynekologa.

Existují také patologické poporodní krvácení. Vede ke zbytku placenty v děloze, což se jí po porodu nedostává. V tomto případě krvácení zůstává bohaté a jasné barvy..

Pokud je tato situace pozorována, je naléhavě nutné poradit se s gynekologem, který ji provede znovu a vyčistí sliznici dělohy. Přestože se tento postup zdá být mnoha ženám děsivý a později je nasekaný, mělo by být zřejmé, že očistěním se nedá zabránit, a pokud se situace začne, může další měsíce trvat další ošetření..

Stojí za povšimnutí, že takové onemocnění bude mít nepříznivý vliv na kvalitu mléka, které živí matka dítěte, a rovněž může být narušena plodnost žen. Stává se, že hnědý výtok je hojný a pokračuje 6 týdnů po narození. Tento jev může naznačovat infekci a je obvykle doprovázen bolestí v dolní části zad a břiše. Pokud situaci nezhoršíte, lze ji rychle vyléčit kontaktováním gynekologa.

V nejzávažnějších případech se krvácení zastaví, ale po několika dnech se intenzivnější návraty vrátí. Doma tento problém nelze vyřešit, protože tento jev je přímou hrozbou pro život ženy v důsledku ztráty krve.

Jak dlouho trvá krvácení po porodu, což ovlivňuje jeho intenzitu?

Ženy jsou často ve svém zdravotním stavu zcela zanedbatelné, ale měly by být upozorněny, že pokud v případě podezřelého bolestivého krvácení nekonzultujete lékaře včas, mohou nastat nezvratné následky..

To se považuje za normální, když se krvácení zastaví v důsledku pravidelných kontrakcí dělohy. V tomto případě je přirozeným stimulátorem kontrakce kojení, které je poskytováno přírodou.

Pozornost! Pokud se děloha po porodu dostatečně nesnižuje, vede to k dlouhodobému krvácení.

Taková situace je pozorována u žen, jejichž porod byl traumatický, nebo pokud došlo k vícenásobnému těhotenství, polyhydramniu, velké dítě. Tato situace je také vysvětlena přítomností vláknitých uzlů v děloze, placentárním odmítnutím v předstihu, nebo pokud není správně připojena.

Nejvíce zřídka, když je děloha poškozena v průběhu porodu, děloha je funkční, nebo špatná krevní koagulace nebyla detekována omylem. Pokud krvácení nepřestane pár dní po narození dítěte, může to být způsobeno výskytem infekce.

Odborníci by v každém případě měli přísně dodržovat propouštění krve. Krvácení je poměrně komplikovaný a vážný proces, a proto má-li žena nejmenší pochybnosti nebo úzkosti, je vhodné okamžitě vyhledat lékaře, aby se situace nezhoršila..

Scarlet výtok z pochvy po opuštění dítěte, bez ohledu na to, zda to bylo přirozené nebo pomocí císařského řezu. Příčinou normálního krvácení je oprava orgánů, zejména pokud byla placenta přímo připevněna ke zdi. Jak se pomalu zmenšuje na správnou velikost a ženské tělo vytlačuje tekutinu z rány.

Pokud červená krev z genitálního traktu odešla, jedná se nejčastěji o přirozené důsledky vzhledu dítěte a trvá to od 14 do 21 dnů, ale stává se, že v jiné formě zůstává výboj po celou dobu postnatálního období. Kolik krve je normální? Kdy byste měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud se krvácení měsíc po porodu nezastavilo v uvedeném časovém rámci? Podívejme se na každou otázku podrobněji..

Krvácející

Pokud se brzy stanete maminkou, buďte připraveni, že červený výboj bude v prvních několika dnech silnější než během těžkého menstruačního cyklu. Mohou existovat také sraženiny, ale každý den bude méně. Když se poprvé postavíte na nohy, vaše slepice vám může doslova stékat dolů díky akumulaci v pochvě.

Během této doby byste neměli používat tampóny, protože to může způsobit infekci a dráždit vagínu po přirozeném vzhledu dítěte. Velké noční polštářky, urologické polštářky nebo plenky by byly mnohem lepší volbou.

V průběhu času přestane krvácení po porodu tak hojné a množství krve bude stejné jako při normální menstruaci..

Pak se změní velikost a vnější lochie. Brzy po narození budou jasně červené, pak hnědé a žluté. To bude znamením uzdravení vnitřního orgánu. Pamatujte, že cvičení může přispět k tmavšímu odstínu tekutiny..

Během kojení vás může provázet krvácení a bolest břicha, protože se zvyšuje koncentrace oxytocinu, což způsobuje kontrakci dělohy. Asi po sedmi dnech by krvácení mělo být méně bolestivé a jeho množství by se mělo snížit.

Šarlatová barva

Scarlet propouštění po porodu za měsíc někdy obsahuje fragmenty exfoliativní děložní tkáně a hlenu. V průběhu času by měl sekrece získat průhlednou barvu a trvá až 6 týdnů, zatímco by neměl mít nepříjemný zápach.

Za krvácení po porodu za měsíc nesou odpovědnost nejen kontrakce a čištění vnitřních orgánů, ale také další faktory, jako například:

 1. poranění nebo perineální řez během porodu;
 2. rány na krku;
 3. problémy srážení;
 4. prasknutí a krvácení ve vnitřní části děložního svalu.

Pokud se Lochia náhle stane nesmírně bohatou, je proto nutné hygienické vložky vyměňovat častěji než každé dvě hodiny, musíte o tom neprodleně informovat svého lékaře nebo navštívit nemocnici, kde jste porodili dítě. Velmi těžké krvácení vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Měli byste navštívit lékaře, pokud:

 • náhlé zastavení lochie;
 • byla horečka - nad 38 ° C;
 • barva krve se změnila a zbledla;
 • doprovázena velmi silnou bolestí v žaludku;
 • obsahuje sraženiny.

Statistika

K postnatálnímu špinění měsíc po narození dochází u 5% nově razených matek. Je diagnostikována ztráta krve přesahující 500 ml. Během prvních 24 hodin po porodu existuje zvýšené riziko tzv. Primární poporodní krevní ztráty.

 1. vícenásobné těhotenství;
 2. velká velikost dítěte;
 3. polyhydramnios;
 4. dlouhé dítě;
 5. placenta previa;
 6. Celková anestezie;
 7. infuze síranu hořečnatého a předčasné oddělení placenty.

Ve většině případů odcházející masa odpovídá atonii nebo poruchě kontrakce svalu dělohy. Důvodem jsou někdy také zbytky placenty v děloze, trauma nebo koagulace.

Hygiena

Tělo ženy potřebuje asi 1-2 měsíce, aby se vrátilo do podoby poté, co se objeví nový člen rodiny. Děloha se v tomto období podobá velké hojivé ráně, která vyžaduje zvláštní péči..

Zásady intimní hygieny:

 1. Umyjte rozkrok tak často, jak je to možné, vždy po výměně podložek. Použití intimních hygienických tekutin s neutrálním pH nebo šedým mýdlem je povoleno. V lékárnách je možné zakoupit speciální antiseptika s protizánětlivým účinkem pro rozpuštění ve vroucí vodě. Kromě toho snižují bolest v perineu po přirozeném porodu v důsledku analgetik v jeho složení..
 2. Po odeznění krve po narození dítěte byste měli zapomenout na koupání. Koupání v teplé vodě rozšiřuje krevní cévy a způsobuje silný a hojný výtok. Umyjte se ve sprše, v bidetu nebo v misce teplé vařené vody.
 3. Umyjte se od pubis směrem k konečníku, a ne naopak. Neotírejte pokožku, ale jemně se dotkněte ručníku, abyste shromáždili přebytečnou vlhkost.
 4. Je důležité nosit vhodné spodní prádlo. Kalhotky by měly být vzdušné, nejlépe bavlněné. Pokud podráždění pokožky způsobuje lochie a perineální poranění, můžete spodní prádlo při ležení nebo spaní odmítnout. Takové větrání rány by se mělo provádět několikrát denně..

Proud vzduchu urychluje perineální hojení.

Kritické dny návratu

U žen, které se rozhodnou kojit, asi 80% může očekávat, že menstruace začne za 10-11 měsíců. Kojení zpomaluje menstruaci a ovulaci asi o 20 nebo více týdnů. Není však neobvyklé, když je doba menstruace mnohem delší než 20 týdnů. Každá žena a její hormonální hladiny jsou jedinečné, takže je těžké říci, kdy bude období přesně obnoveno. U některých žen se vrací příští měsíc po narození, zatímco u jiných teprve po dokončení kojení.

V prvních měsících po propuštění dítěte nastane menstruace velmi nepravidelně a bude trvat kratší nebo delší dobu, než je obvyklé menstruační období. Některé ženy shledávají, že jejich první menstruace začíná natolik hojná, že kvůli intenzitě výboje používají podložky i tampony.

Menstruace je pro mladou matku nepříjemným pocitem, ale pokud je velikost vylučované tekutiny normální, není důvod k obavám. V případě nadměrného objemu se poraďte s lékařem.

Po porodu by měla být každá žena připravena na špinění dalších 42 dní. Okamžitě jsou zastoupeny sraženinami a krví, postupně klesá intenzita a získávají slizniční charakter. Poporodní období však může být komplikované. Často se jedná o krvácení, které může představovat hrozbu pro život ženy. Jaké jsou příčiny takových stavů, jak pochopit, zda se jedná o normu nebo patologii?

Normální poporodní výboj

Za normálních okolností má žena po dobu šesti týdnů (42 dní) propuštění z pohlavního ústrojí - lochie. Intenzita, konzistence, barva a další parametry během této doby podléhají významným změnám. Přibližně to vypadá takto:

 • První hodiny po porodu. Výtok je hojný, často se sraženinami. Zpravidla žena v tuto chvíli stále leží, odpočívá a lékař a porodní asistentka ji sledují.
 • Prvních pár dní. Postupně se výboj zmenšuje, sraženiny se objevují stále méně. V tuto chvíli může žena bezpečně používat maxi podložky. Po kojení je jich více, protože sání stimuluje kontrakce dělohy.
 • Od asi 7 do 10 dnů je špinění již v přírodě rozmazané, s rostoucími obdobími.
 • Od druhého týdne se sliznice s pruhy krve stávají sliznatějšími. Zachován je také periodický malý mazanec. V tuto chvíli, i několik dní, již nemusí dojít k žádnému propuštění a pak se znovu objeví. Toto je absolutně normální rytmus až 42 dnů po narození včetně.

Pokud propouštění pokračuje i po šesti týdnech, okamžitě vyhledejte lékaře. To je alarmující znamení možné patologie..

Doporučujeme přečíst článek o poporodní nemoci. Z toho se dozvíte o rizikových faktorech, zánětlivých a infekčních patologiích, léčebných metodách.

A více o bylinách pro děložní krvácení.

Období krvácení z dělohy po porodu

Krvácení dělohy je abnormální výtok krve z děložní dutiny. Obzvláště důležitá je otázka v období po porodu. V tuto chvíli, kvůli některým vlastnostem výboje, nemůže dívka vždy správně posoudit jejich objem.

Krvácení dělohy po porodu lze rozdělit do následujících typů:

 • brzy, nastane-li do 2 hodin po narození;
 • pozdě - až 42 dní včetně;
 • po 42 dnech.

V prvním případě je žena stále na porodnici pod přísným dohledem porodnice-gynekologa. Krvácení v tomto období je velmi masivní a může dokonce ohrozit život. Povahu propouštění hodnotí pouze lékař nebo porodní asistentka.

K pozdnímu krvácení dochází z různých důvodů. V tuto chvíli je žena již doma a v případě podezření na patologii by měla konzultovat lékaře..

Příčiny poporodní hemoragie

Příčiny krvácení v časném a pozdním poporodním období jsou poněkud odlišné, stejně jako taktika žen.

Brzy poporodní krvácení

Takové komplikace s předčasnou pomocí mohou vést ke smrti ženy. Proto by všechny akce lékařů měly být vycibrené, dobře koordinované a rychlé. Hlavní příčiny krvácení do dvou hodin po porodu jsou následující:

Příčina krváceníProč se to děje
Atony nebo děložní hypotenzePatologie je nedostatečné zmenšení myometria, v důsledku čehož odeznící cévy placentárního místa (oblast, kde bylo místo dítěte připevněno) nezmizí a nadále krvácí hojně. Za několik minut může žena ztratit až 2 litry krve, což je velmi nebezpečné.
Neúplné oddělení placentyZbytek, obvykle několik centimetrů, narušuje normální kontrakci dělohy, a tím vyvolává krvácení.
Poranění po poroduRoztržky děložního čípku, těla, vagíny, vnějších genitálií jsou vždy doprovázeny krvácením různých intenzit. Někdy s tvorbou hematomů, pokud krev vstoupí do uzavřené dutiny nebo tkáně (například sval, atd.).

Ve většině případů jsou všechny diagnostikovány ihned po narození dítěte. Pozdní detekce slz nebo špatného uzavření může stát ženský život.

Krevní choroby, které ovlivňují jeho srážlivost, jako je hemofilie a podobněV tomto případě se krvácení nezastaví, protože schopnost tvořit mikrotroby v poškozených cévách placentárního místa je ztracena.

Pozdní poporodní krvácení

Pokud se krvácení vyvine během několika dnů po porodu, pak faktory mohou být stejné faktory, které vedou k podobnému stavu v časném období. Čím dál se vyskytuje velmi hojná lochie, tím vyšší je pravděpodobnost nějakého dalšího patologického procesu.

Pozdní poporodní krvácení může také vyvolat následující stavy:

 • Přítomnost placentárního polypu. K jeho tvorbě dochází ze zbytků místa dítěte, pokud během porodu nedošlo k úplnému odmítnutí tkáně. Placentární polyp je malý, ale pánevní ultrazvuk je téměř vždy patrný.
 • Vývoj zánětlivého procesu v děložní dutině. Infekce v pochvě, chronické ložiska (dokonce i zubaté zuby s imunodeficiencí) atd. Ji mohou vyvolat..
 • Dědičné rysy kontrakce myometria. Toto je nejnebezpečnější možnost krvácení po porodu. Zpravidla v tomto případě rychle přechází na pozadí konzervativního zacházení.
 • Drift bublin je poměrně vzácná patologie. Může být benigní nebo maligní. Vypouštění v tomto případě je často mírné.

Pokud žena nedojčí, může během 30 až 40 dnů po porodu mít období, které lze považovat za krvácení.

Často jsou hojnější než obvykle, bolestivé a dokonce i sraženiny. Jejich trvání by však nemělo být delší než 3 - 7 dní. První kritické dny by v žádném případě neměly přesahovat běžné měsíční parametry - přibližně 20 ml vypouštění za den.

Podívejte se na video o děložním krvácení:

Příznaky krvácení z dělohy po měsíci, ve kterém musíte navštívit lékaře

Ihned po narození je žena v nemocnici po dobu 3 až 5 nebo i více dní. Lékaři pečlivě sledují povahu propouštění a v případě podezření na patologii je okamžitě provedeno další vyšetření a v případě potřeby i lékařské postupy.

Jakmile je žena propuštěna, měla by nezávisle sledovat její stav. Pokud nastanou následující situace, musíte vždy vyhledat lékařskou pomoc:

 • Je-li výtok velmi hojný, krvavý (není dost maxi padů na hodinu).
 • Když z neznámých důvodů vzrostla teplota, v dolním břiše se objevily bolesti.
 • V případě, že lochie získá podivnou postavu - stanou se hnisavými, s nepříjemným hnilobným zápachem.
 • Pokud výboj trvá déle než 42 dnů, i když nejsou silné.

Diagnostika stavu matky s děložním krvácením

Pokud dojde ke krvácení, je nutné správně identifikovat jeho příčinu. Pouze v tomto případě lze přijmout nejpřesnější lékařská a diagnostická opatření.

Při časném krvácení po porodu není čas na další manipulace. Proto se okamžitě vše zastaví. V tomto případě se odhaduje pouze množství krve, které žena ztratila. To je rozhodující pro průběh léčby..

Pokud jde o pozdní poporodní krvácení, je nutné objasnit důvod, proč k němu došlo. Používají se následující metody:

 • Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů. S ním můžete detekovat známky zánětu, podezření na placentární polyp. Je také důležité vyloučit nové těhotenství, první menstruaci a další patologii.
 • Hysteroskopie, která se provádí při podezření na placentární polyp nebo děložní dutinu.
 • Normální RSV, pokud to není možné při jiném vyšetření.
 • Krevní koagulační test - koagulogram.

Veškerý získaný materiál je odeslán na histologické vyšetření. Podle jeho závěru můžeme hovořit o skutečné příčině krvácení.

Léčba krvácení z dělohy po porodu

Terapie pro včasné a pozdní poporodní krvácení je jiná. Důvodem je odlišná povaha absolutoria a možné důvody pro rozvoj takových podmínek..

Brzy poporodní krvácení

Na základě možné příčiny se provádí ošetření. Pořadí akcí je přibližně následující:

 • Zavádění látek, které zvyšují kontraktilní aktivitu dělohy, například oxytocinu.
 • Ruční vyšetření dutiny dělohy. Umožňuje identifikovat části placenty, které brání myometrii v kontrakci. V případě potřeby se provádí ruční masáž, aby se zvýšil tón dělohy (atony).
 • Kontrola porodního kanálu z hlediska slz a zranění. V případě potřeby šití.
 • Pokud jsou předchozí opatření neúčinná, je proveden komplex hemostatických účinků: upnutí vaginálních oblouků, opakované podávání uterotonik a některé další.
 • Pokud krvácení pokračuje, je žena převezena na operační sál. Je prováděna intervence, jejíž objem závisí na mnoha faktorech. Může se jednat o uložení speciálních kompresních stehů na dělohu, aby se komprimovaly, a dalších metod. Pokud je to nutné, provádí se odebrání orgánů, což je poslední naděje na spásu žen.

Pozdní děložní krvácení po porodu

Terapie pozdního krvácení ve většině případů začíná konzervativními opatřeními. Jedná se o redukující léky, antibiotika, hemostatika atd..

Po provedení pánevního ultrazvuku je zpravidla jasné, zda je nutná kyretáž nebo hysteroskopie. Provádí se s podezřením na placentu, cystickým driftem. Výsledný materiál je odeslán na histologické vyšetření..

Prevence krvácení po porodu

Žádná žena nemůže být pojištěna proti takovému krvácení, i když již měla úspěšný nekomplikovaný porod. Prevence se proto bez výjimky provádí v časném poporodním období. Zahrnuje následující:

 • Vylučování moči katétrem, takže přetékající močový měchýř nezabrání děloze v kontrakci.
 • Studená až do břicha po dobu jedné hodiny nebo dvou po dobu 20 minut s přestávkami.
 • V rizikových skupinách (velký plod, krvácení v minulosti, myomy, atd.) Se používají redukční činidla, obvykle oxytocin.

Po propuštění z nemocnice by si žena měla také dávat pozor na své zdraví. Aby se zabránilo krvácení, doporučuje se následující:

 • Procvičujte kojení.
 • Nepracujte sami.
 • Sledujte sexuální odpočinek od 2 do 3 týdnů do 2 měsíců, v závislosti na složitosti porodu.

Doporučujeme přečíst článek o zánětu dělohy po porodu. Z toho se dozvíte o příčinách poporodní zánětu, symptomech a příznacích problému, metodách diagnostiky a léčby.

A více o bolesti v děloze po porodu.

Krvácení po porodu je pro ženu vážným, někdy život ohrožujícím stavem. Pouze včasná a kvalifikovaná lékařská pomoc pomůže odstranit její příčinu a zachránit mladou matku. Úkolem ženy je včas se obrátit na odborníky a po porodu se řídit všemi radami.

Vylučování krve jeden měsíc po narození

Narození dítěte je pro ženu komplexní fyziologický proces. Krvácení měsíc po narození není vždy normou. Ohrožení života je určeno množstvím a povahou propouštění.

obecná informace

Když bylo narození normální bez slz a trhlin, během prvních 7 až 10 dnů matky pozorovaly hojný výtok krve. Takový fyziologický proces v těle vám umožní zbavit se zbytků placenty, lochie a částí placenty.

Pokud po narození dítěte uplynulo více než měsíc a výtok se nezastavil a stal se hojným, věnujte pozornost jejich povaze a množství. Pokud není nepříjemný zápach a krevní sraženiny tmavé barvy nejsou pozorovány, je to normální.

Jaký by měl být výboj měsíc po narození:

 1. lochie první den je hustší a po týdnu se stanou tekutými;
 2. během prvních dnů má krev jasnou šarlatovou barvu;
 3. 10-14 dní se barva změní na hnědou, množství se sníží;
 4. slizový výboj světle růžový, bez zápachu;
 5. po 4 týdnech se lochie stane průhlednou.

Normálně vaginální výtok v poporodní periodě trvá 6-8 týdnů, v závislosti na zdraví matky. Objem krve ztracené během tohoto období je asi 1,5 litru. Tělo je zcela obnoveno a očištěno..

Příčiny špinění měsíc po narození:

 • byla provedena císařská řez;
 • části placenty zůstaly v porodním kanálu;
 • přítomnost fibroidů;
 • krevní koagulace je přerušená;
 • došlo k prasknutí dělohy nebo porodního kanálu.

Když žena nedojčí, vyvine se menoragie. K tomu dochází v důsledku hormonální nerovnováhy. S touto odchylkou jsou období před a po dítěti doprovázena velkou ztrátou krve.

Bohatá menstruace se projevuje špatným zdravotním stavem, snížením krevního tlaku, závratěmi. Příčiny jsou hormonální poruchy, porodní poranění, krvácení a genitální choroby.

Pokud od narození uplynul měsíc a průtok krve se začal zvyšovat, musíte navštívit lékaře. Včasná diagnóza určí příčinu a zahájí léčbu včas.

Krvavé propuštění po dobu 4 týdnů po porodu vede k úmrtí ženy nebo odstranění penisu. Máma musí v přítomnosti příznaků, jako je hojné krvácení, tmavé sraženiny a bolest břicha, zavolat sanitku.

Příčiny krvácení měsíc po narození dítěte:

 • atonie nebo hypotenze dělohy;
 • zbytek po porodu;
 • poporodní trauma;
 • krevní onemocnění
 • zánětlivé procesy;
 • placentární polyp;
 • dědičné vlastnosti těla.

Atonie a hypotenze dělohy představují odchylku, jako výsledek mezi cévami je prázdný prostor, skrz který prosakuje krev. Tento stav je pro zdraví nebezpečný, protože ztráta krve je až dva litry.

Kdy navštívit lékaře, pokud špinění začíná měsíc po narození:

 1. krvavý výboj trvá déle než 42 dnů;
 2. stín se změnil na tmavý;
 3. vzhled hnisu, černé skvrny a nepříjemný zápach.

Nadměrný krvavý výboj je způsoben zánětlivými procesy v důsledku zbývajících částí placenty v děloze. Poporodní švy a hematomy vedou ke ztrátě krve. To je způsobeno hnilobou stehu nebo pozdní detekcí vnitřních slz..

U gynekologa je diagnostikována patologie při vyšetření. Za tímto účelem bude žena muset podstoupit krevní a močové testy a podstoupit ultrazvuk genitálií. Časté a silné krvácení indikuje přítomnost patologie.

Komplikace

V období po porodu by měla žena pečlivě sledovat své zdraví. Pokud dojde k abnormalitám nebo krev po měsíci po narození, je třeba věnovat pozornost kvalitě vaginálního výboje.

Kdy konzultovat s lékařem komplikace:

 1. krev získala jasný šarlatový odstín a stala se tekutinou;
 2. množství výboje se zvýšilo, poporodní polštářky postačují maximálně na jednu hodinu;
 3. kreslení silných bolestí v břiše a děloze;
 4. zvýšení tělesné teploty;
 5. nepříjemné zápachové sraženiny.

Jakékoli zánětlivé procesy v děloze vyžadují diagnostiku a léčbu. Pokud žena v porodu nebude věnovat pozornost zvýšenému krvácení jeden a půl měsíce po porodu, mohou být důsledky negativní..

 • endometrióza;
 • nedostatek svalových kontrakcí;
 • ucpání dělohy;
 • zánětlivé infekce.

Endometrióza se vyvíjí jak v genitáliích, tak v oblasti břicha. Předpokládá se, že k tomu dochází v důsledku pronikání krve do vejcovodů. Nemoc se projevuje jak po menstruaci, tak i po porodu.

Nepřítomnost svalových kontrakcí dělohy neumožňuje tělu vrátit se do původní podoby. Příznaky atonie jsou krevní sraženiny, snížení krevního tlaku u pacienta. Patologie velmi často vede k úmrtí v důsledku velké ztráty krve a hemoragického šoku.

Inspekce

U žen, které mají predispozici ke krvácení, se provádí úplná diagnóza. Patologie jsou spojeny s genetickými a chronickými chorobami. Lékaři věnují pozornost velikosti dělohy, placentě previa, srážení krve.

Jak se provádí vyšetření v případě pozdního propuštění krve po porodu:

 1. zkontrolovat dno dělohy;
 2. genitální vyšetření;
 3. měření tlaku, pulsu a tělesné teploty;
 4. obecná diagnostika;
 5. jmenování analýz a ultrazvuku.

Pokud má žena měsíc po porodu silný výboj jasně červené barvy, vyšetření začíná kontrolou na spodní části dělohy a močového měchýře. Poté zhodnoťte kvalitu a množství lochie. Za tímto účelem zvažte těsnění 15 minut po naplnění.

Trauma často vede ke krvácení, díky kterému se děloha nesnižuje a nevrací se do předchozí podoby. Pokud byl orgán zkontrolován a nebyly zjištěny žádné odchylky, věnujte pozornost bolesti a vagíně.

Je důležité sledovat celkový stav pacienta. Změřte tlak, puls a tělesnou teplotu. Normálně by měla být kůže světlý odstín, rty jsou růžové, sliznice bez sucha. Při vnitřním krvácení bude bolest silná a uvolní pánevní oblast. Vagína se zvětší, tón pleti se změní na tmavě modrou. Pak se měsíc po narození dítěte objeví černý výboj, což ukazuje na přítomnost tržné rány uvnitř nebo vně.

Krvácení dělohy se léčí postupně, v závislosti na stavu ženy při porodu. Nejprve se provede diagnóza a vyšetření, na kterém se zjistí příčina patologie. Po celou dobu sestra sleduje tlak a puls ženy.

Práce dělohy je obnovena pomocí drog. Pro každého pacienta jsou prostředky a dávka vybírány individuálně na základě charakteristik těla. Chcete-li zmírnit křeče a zastavit krvácení, aplikujte na spodní část břicha chlad.

Léky na zastavení krvácení měsíc po narození:

 1. Oxytocin - používá se ke kontrakci svalů. Používá se ve formě kapátků jak při porodu, tak i po vzhledu dítěte;
 2. Methylergometrin - je předepsán intramuskulárně pouze v období po porodu. Urychluje kontrakci svalu dělohy.

Lékař zkoumá dělohu, vloží tampon dovnitř s nástrojem, který pomáhá tělu zkrátit. Pokud se zbytky placenty nacházejí uvnitř dutiny a v porodním kanálu, orgán se vyčistí v celkové anestézii.

Pokud nelze krvácení zastavit, je problém vyřešen chirurgickým zákrokem:

 • odstranění dělohy;
 • šití trhlin a zranění uvnitř orgánu;
 • drticí nádoby, které jsou poškozené.

Operace se používá pouze jako poslední možnost, když drogy problém nevyřeší. Všechny chirurgické zákroky se provádějí v celkové anestezii. Při těžké ztrátě krve je předepsána krevní transfuze.

Prevence

Preventivní opatření přispívají ke snížení dělohy, snižují riziko rozvoje patologie po porodu. V prvním měsíci by matka měla pečlivě sledovat změny v těle. Nedodržení hygienických pravidel a doporučení lékaře nepříznivě ovlivňuje zdraví ženy.

Co musíte udělat poprvé po porodu:

 1. při snížené koagulaci krve pravidelně provádějte testy;
 2. Nedoporučuje se kouřit, pít alkohol;
 3. dodržovat genitální hygienu. Pokud existují stehy, osprchujte se po každém návštěvě toalety pomocí dětského mýdla;
 4. ošetřit rány pro rychlé hojení antibakteriálními látkami;
 5. ihned po porodu během prvních dvou dnů naneste na dělohu ledový obklad;
 6. během prvních 5 dnů ke snížení dělohy musíte ležet a spát na břiše;
 7. po propuštění z nemocnice navštivte prohlídku gynekologa každý týden;
 8. sledujte svoji pohodu, dokud se neobjeví průhledný výtok vaginy.

Během prvních týdnů, s vyloučením krvácení, nemůžete hrát sporty, zvedat závaží. Po císařském řezu se doba prodlužuje na 4 týdny, protože švy se mohou oddělit. Pokud během porodu došlo k prasklinám dělohy, porodního kanálu nebo k provedení epiziotomie, zdržte se pohlavního styku s mužem.

Cílem preventivních opatření je obnova ženského těla po narození novorozence. V případě odchylky od normy, hojného krvácení, změny barvy výtoku a výskytu nepříjemného zápachu byste měli okamžitě vyhledat pomoc.

Období po porodu je pro matčino tělo poměrně obtížné. Oslabená imunita často vede k zánětlivým procesům, které vyvolávají děložní krvácení. Při kontaktu s klinikou a diagnostikování příčiny patologie dokážou lékaři zachránit ženský život.

V důsledku těhotenství a porodu dochází v těle ženy k vážným změnám. Návrat do normálu bude nějakou dobu trvat. V důsledku začlenění mechanismů zotavení se výtok začíná objevovat po porodu - lochii. Mohou být fyziologické nebo patologické povahy..

Poporodní špinění

Během těhotenství se množství krve cirkulující v ženském těle může výrazně zvýšit. Statistiky ukazují, že jeho částka se může zvýšit o 30-50%. To je nezbytné, aby dítě dostalo dostatečnou výživu a zásoby. Kromě toho se tímto způsobem vytváří krevní rezerva pro usnadnění procesu porodu a poporodní regenerace. Dochází k expanzi cév dělohy. Než se dítě narodí, její krevní zásobení dosáhne maxima.

Lochia se objevuje kvůli skutečnosti, že v procesu porodu dochází k poškození sliznice a krevních cév dělohy. Zejména je tento jev pozorován v místě připojení placenty. Po narození dítěte se děloha začne vyjasňovat. Musí se zbavit zbytků močového měchýře, krevních sraženin a exfoliačního epitelu. Sekrece také obsahují směs, která je produkována v cervikálním kanálu..

Lochia je pozorována, dokud se nezhojily všechny rány v děložní dutině a ona se nemůže vrátit do svého normálního stavu. Během regenerace je velikost orgánu normalizována a epitel je aktualizován. Pokud proces čištění probíhá bez komplikací, lochie přestane po 5-8 týdnech. Přesné trvání výboje závisí na následujících faktorech:

 • fyzická aktivita ženy;
 • schopnost dělohy stahovat;
 • laktace;
 • věk ženy;
 • krevní srážlivost;
 • stav děložních tkání;
 • stav hematopoetického systému.

První tři dny Lochie se podobají klasické menstruaci. Jejich objem se postupně snižuje. Zpočátku mohou být až 500 ml denně. Časem klesá množství vypouštění na 100 mililitrů za den.

Existuje několik druhů poporodní výboje. Odborníci v seznamu zahrnují následující typy lochií:

 1. Krvavý. Toto je první poporodní výboj. Obvykle jsou jasně červené. Voní jako čerstvá krev. Výtok sestává z krvavých sraženin a částic mrtvé tkáně. Obsahují velké množství červených krvinek, které určují barvu lochie.
 2. Serózní lochie. Objeví se asi 4 dny po narození. Jsou lehčí než špinění. Serózní lochie má hnědo-růžovou barvu. Počet červených krvinek v nich klesá. V tomto případě je pozorován nárůst počtu leukocytů. Výtok má zatuchlou vůni..
 3. Bílá Lochia. Objeví se 10. den po narození. Výboj se konečně rozjasní a nažloutne. Mají kapalnou konzistenci. Necítí. Postupně klesá množství výboje. Stávají se vzácnějšími a špinavějšími. 5-6 týdnů po narození je v sekrecích obsažen pouze hlen z děložního hrdla.

Aby se vytlačily částice odumřelé tkáně, hlenu a dalších produktů, které zůstaly v těle po porodu, stahuje se děloha. To vede k bolesti v podbřišku. Připomínají kontrakce. Po opakovaném narození bolest zesiluje.

Někdy se po 3 týdnech může objevit černá lochie. Pokud nepřítomné bolestivé příznaky a nepříjemný zápach jsou považovány za patologický výboj. Mohou se vyskytnout v důsledku hormonálních procesů, které se vyskytují v těle, jakož i změn ve složení hlenu.

Pozdní poporodní výboj

Krvácení může nastat měsíc po narození. Později může být lochie vyvolána různými faktory. V normální situaci kontrakce dělohy pokračuje po určitou dobu po porodu. Zesilují se, když žena vloží dítě do hrudi. To pomáhá děloze vyčistit se od krevních částic a srážet se v něm. Pokud žena nedojčí, nedochází k produkci hormonu prolaktinu, který stimuluje děložní kontrakce. To způsobuje pomalé čištění orgánů. Pokud ve výtoku nejsou žádné krevní sraženiny a lochie nemá nepříjemný zápach, není důvod se obávat. Postupně se vypouštění zastaví.

Existuje řada dalších důvodů, které prodlužují dobu vyjasnění dělohy po porodu. Seznam obsahuje:

 1. Porucha srážení krve. Pokud je problém znám předem, musí být oznámen lékaři ve fázi plánování těhotenství. Žena by měla být připravena na skutečnost, že přirozené krvácení bude trvat mnohem déle.
 2. Velké ovoce. To vede ke skutečnosti, že děloha během těhotenství se táhne více. Podobný jev je pozorován, pokud existuje několik plodů. Silné protažení prodlužuje dobu, po kterou se orgán vrátí do své předchozí velikosti.
 3. Porod byl proveden pomocí císařského řezu. Výsledkem je, že se na děloze vytvoří šev. Brání jí v tom, aby se správně uzavírala. Výsledkem je zpomalení procesu obnovy. Podobný jev je pozorován, pokud během porodu došlo ke zraněním a prasklinám, jakož i k závažnému krvácení, které vyžadovalo chirurgický zákrok a šití.
 4. V děloze jsou polypy, myomy a fibromy, které jí brání v normální kontrakci. To vše vede ke zvýšení doby vybití.

Obvykle do 2 měsíců po porodu má žena nedostatek menstruace. Toto pravidlo se však vztahuje pouze na pacienty, kteří kojí dítě. V tomto případě se uvolňuje prolaktin, který inhibuje produkci estrogenu, který je zodpovědný za zrání folikulu a obnovení menstruačního cyklu. U žen, které z nějakého důvodu neaplikovaly dítě na prsa, se může menstruace zotavit během 1-1,5 měsíce po porodu. Podobné jevy jsou považovány za pozitivní znamení. Vzhled menstruace naznačuje rychlé zotavení dělohy a hormonálních hladin. Během menstruace se výboj stává hojným a má jasnou barvu. Žena v období po porodu se musí ujistit, že se jedná o menstruační období. Nezapomeňte, že existuje riziko krvácení z dělohy, které vyžaduje pohotovostní péči..

Patologické propuštění po porodu a příčiny jejich výskytu

Pokud lochie začala klesat, ale pak se jejich objem prudce zvýšil, je to důvod k obavám. Takový příznak může naznačovat objev děložního krvácení. Pokud je standardní polštářek namočen do krve za 40-60 minut, jde o vnitřní krvácení.

Pokud výboj nabude hnusný zápach nebo se stane nažloutlou zelenou, může to znamenat vývoj zánětlivého procesu ve vnitřních pohlavních orgánech. Důvodem jeho výskytu může být ohyb děložní trubice a akumulace lochie. Zánětlivý proces, který se vyvíjí v děloze, může způsobit endometritidu. Tento jev je doprovázen silnou bolestí lokalizovanou v podbřišku. Navíc dochází ke zvýšení tělesné teploty a výskytu hnisavého výboje. V rámci boje s patologií lékař předepíše kurs antibakteriálních léčiv a kyretáž dělohy.

Přítomnost patologií může naznačovat následující příznaky:

 • žena má zvýšení tělesné teploty;
 • ve výboji se objeví hlen a sraženiny;
 • dochází k obecnému zhoršení pohody;
 • slabost je přítomna;
 • bolest v podbřišku.

Příčiny pokračujícího krvácení v prvních hodinách po narození mohou být děložní slzy, pokud byly špatně šité nebo nepozorovaně. V tomto případě je pozorováno lokální krvácení ve tkáních pochvy a perineum. Po důkladném vyšetření lékař otevře hematom a znovu zašije slzy. Důsledkem krvácení z dělohy může být vývoj anémie. Toto jméno bylo přijato nedostatkem hemoglobinu a v důsledku toho porušením výživy tělesných tkání kyslíkem. Pokud žena v tomto stavu kojí, nemůže se s ním rozvinout. Do seznamu dalších důvodů vedoucích k výskytu špinění měsíc po narození můžete uvést:

 1. Části placenty a fetálních membrán zůstaly v děloze. To výrazně zpomaluje proces hojení a může vyvolat vývoj těžkého krvácení, které se náhle vyvine. Jeho charakteristickým rysem je absence bolesti.
 2. Dochází k vyléčení nebo hypotenze dělohy. Patologie je spojena s jejím nadměrným protahováním, ochabováním nebo oslabováním. Pokud je pozorována slabá kontraktilní aktivita, proudí krev z pochvy buď v nepřetržitém proudu nebo v oddělených částech. Tento stav je nebezpečný pro život ženy a vyžaduje naléhavou lékařskou péči..
 3. Nadměrné cvičení po porodu. Podobný jev je pozorován v důsledku příliš raného styku.
 4. Malá menstruace. Toto jméno bylo dáno postupnému návratu reprodukčního systému ženy do menstruační funkce. U některých skupin pracujících žen začíná 21. až 28. den opětovný výskyt špinění.

Diagnostický výzkum

Pokud má žena predispozici ke krvácení, provede se kompletní diagnóza. Lékař zkontroluje pacienta na patologické nálezy spojené s chronickými a genetickými chorobami. Zohlední se velikost dělohy a srážení krve. Při pozdním propuštění krve po porodu zahrnuje vyšetření následující studie:

 • měření tělesné teploty, tlaku a srdeční frekvence;
 • zkontrolovat dno dělohy;
 • obecná diagnostika;
 • genitální vyšetření;
 • obecná analýza a ultrazvuk.

Pokud má žena jasně červený výboj měsíc po porodu, vyšetření začíná kontrolou dna dělohy a močového měchýře. Poté se provede hodnocení kvality a množství lochie. Za tímto účelem zvážte podložky 15 minut po naplnění.

Zranění často vedou ke krvácení, díky kterému se děloha nemůže stahovat a vrátit se do předchozí podoby. Pokud při kontrole orgánu nejsou zjištěny žádné abnormality, vezme se v úvahu přítomnost bolesti u ženy a výsledek vyšetření vagíny. Sledování celkového stavu pacienta. Lékař měří puls, tělesnou teplotu a tlak. Normálně by měla být kůže pacienta světlý odstín a rty by měly být růžové. Sliznice by neměly být suché..

Při vnitřním krvácení je pozorována silná bolest. Vagína je oteklá. Kůže zaujme tmavě modrý odstín. Poté se může objevit černý výboj. Jsou-li přítomny všechny výše uvedené příznaky, znamená to, že uvnitř nebo vně je přítomna tržná rána.

Patologické ošetření

Léčba krvácení z dělohy závisí na stavu ženy. Tento proces se provádí ve fázích. Zpočátku se provádí diagnostika a vyšetření, během nichž jsou identifikovány příčiny patologie. Po celou dobu se sleduje tlak a puls.

Práce dělohy je obnovena pomocí drog. Léky jsou vybírány jednotlivě. Pro zmírnění křečí a zastavení krvácení se na spodní část břicha aplikuje zima. Pokud se objevil měsíc po narození, může být pacientovi předepsán oxytocin. Lék se používá ke stimulaci svalové kontrakce. Používá se jako kapátko během porodu nebo po narození dítěte. Kromě toho se používá methylergometrin. Lék se podává intramuskulárně. Používá se pouze v období po porodu. Léky urychlují kontrakci svalu dělohy.

Specialista zkontroluje dělohu a vloží tampon s agentem, který pomáhá stahovat. Pokud části placenty zůstanou uvnitř, provede se čištění orgánů v celkové anestézii.

Pokud nelze krvácení zastavit, je problém vyřešen chirurgicky. Lékař může provádět:

 • mačkání v poškozených cévách;
 • šití trhlin a zranění uvnitř orgánů;
 • odstranění dělohy.

Chirurgie se provádí pouze jako poslední možnost. Všechny chirurgické zákroky se provádějí v celkové anestezii. Pokud dojde k závažné ztrátě krve, je možná krevní transfuze.

Články O Neplodnosti