Hlavní Zdraví

Proč se během těhotenství objevily svědivé vyrážky a co s nimi dělat

Výskyt vyrážky na břiše v časných nebo pozdních stádiích těhotenství některých dívek se vrhá do skutečné paniky. Neměli byste se však obávat předem: většina příčin vyrážek na břiše během těhotenství není nijak spojena s vážnými poruchami v těle. Ale také jejich úplné odmítnutí není nutné.

Hlavní příčiny vyrážky na břiše

Vyrážka může být malá nebo pokrývající celé břicho ve formě vezikul nebo velkých skvrn. Pro každou podmínku existuje soubor specifických symptomů a příznaků..

Jednou z nejčastějších příčin vyrážky na břiše jsou alergie. Tělo se stává citlivějším na různé vlivy a reakce na jídlo nebo chemikálie se může objevit iu žen, které tím nikdy netrpěly..

Reakce se nejčastěji vyskytuje na produktech a projevuje se kopřivkou - skvrny svědí, ale neexistují hnisavé formace. Je důležité okamžitě zahájit léčbu a zkontrolovat stravu. Někdy je vyžadována speciální diagnóza pro identifikaci příčiny alergie. Aby se zabránilo svědění, používají se masti..

Dermatóza se vyvíjí u mnoha žen a liší se od jiných poruch tím, že začíná u břicha. Postupně pokrývá hrudník, hýždě a boky. Problém se může objevit na pozadí hormonálních změn a nejčastěji se projevuje po 6 měsících. Jeho specifickým rysem jsou červené pupínky na břiše během těhotenství, formování skupin nebo jednotlivé formace..

S nedostatkem vápníku zahrnují další příznaky suchou pokožku, vypadávání vlasů, bolest kloubů. V pokročilých případech nehty značně trpí a zuby se začínají rozpadat.

První známky vyrážky se silnými změnami v hormonálním pozadí se objevují v raných stádiích, ale lze je zjistit později. Tento stav nemá žádné patologické důvody, vše obvykle zmizí po narození dítěte.

Stres a úzkost jsou častou příčinou vyrážek a skvrn na břiše, které se mohou projevit dermatitidou nebo kopřivkou..

Příčinou vyrážky může být pichlavé teplo, které se vyvíjí v horkém období. Toto onemocnění je spojeno s nadměrným pocením. Ženy, které nosí obvaz, jsou obzvláště citlivé. Skvrny obvykle nejsou doprovázeny svěděním nebo jinými nebezpečnými příznaky..

Jednou z nejzávažnějších příčin vyrážky, která vyžaduje lékařskou péči, je infekce v těle. To mohou být svrab, stejně jako nemoci vnitřních orgánů nebo jiné kožní infekce a viry. Taková porušení jsou vždy doprovázena svěděním, v některých případech je to bolest, hnisavé formace, mokré vředy.

Příčinou vzniku malé vyrážky s svěděním v pozdním a časném těhotenství může být onemocnění jater, žaludku nebo střev. U jiných orgánů je méně pravděpodobné, že budou trpět a budou mít podobné příznaky. Nejběžnějším zdrojem jsou abnormality žlučníku a žlučovodů.

Patologické a nepatologické příčiny břišní vyrážky během těhotenství nelze rozeznat samostatně. Výskyt takových příznaků u těhotných žen je však velmi vysoký. Taková porušení nelze ignorovat..

Patologická diagnostika

Aby se zjistila přesná příčina porušení, musí žena navštívit terapeuta nebo přímo dermatologa. Poté může lékař poslat na vyšetření jinému specialistovi nebo okamžitě předepsat testy a instrumentální diagnostiku.

Pro detekci alergenu nebo jiných příčin červené vyrážky jsou předepsány krevní a močové testy, jakož i analýza IgE imunitních buněk a biopsie v případě, že výsledky těchto vyšetření nejsou k dispozici. Dále lékař vybere léčebné metody.

Léčebné metody

Pokud je žaludek pokryt červenými skvrnami a svěděním, hlavním úkolem je zabránit poškrábání a zabránit infekci. K tomu použijte antihistaminické masti. Jsou-li alergie potvrzeny, lékař může předepsat léky jako „Suprastin“ nebo „Zodak“..

Je důležité dodržovat racionální stravu, aby se zabránilo rozvoji příznaků nemoci. Kysané mléčné výrobky a ovoce bohaté na pektin, například jablka, pomáhají vyrovnat se s alergiemi..

Můžete použít lidové recepty, ale pouze po konzultaci s lékařem, protože mohou zlepšit projev alergií. Prostředky se používají ve formě obkladů a pleťových vod. Povinná hygiena: pravidelné mytí rukou, těla.

Při léčbě alergií je důležité si uvědomit, že příznaky nezmizí, pokud není vyloučen kontakt s alergenem. Může to být červené bobule a citrusové plody, stejně jako nadměrné množství mastných potravin. Nepříjemné reakce jsou často způsobeny produkty s barvivy, konzervačními látkami a aromatickými látkami - musí být zlikvidovány.

K eliminaci alergenů můžete použít speciální léky - sorbenty (Enterosgel, aktivní uhlí), ale během těhotenství se nedoporučuje užívat sami - lékař by měl předepsat všechny léky.

K léčbě dermatóz se používá pichlavá horečka, masti s hojivým a antipruritickým účinkem a další léky doporučené lékařem. Pokud příčina svědění spočívá v onemocnění žlučových cest nebo jiných orgánů, je třeba zvolit léčbu s gastroenterologem.

Prevence vyrážky

Aby se zabránilo vzniku vyrážky během těhotenství na břiše, měla by žena dodržovat některá doporučení:

 • Dodržujte dietu. Během porodu se zvyšuje riziko alergií na potraviny. Je to způsobeno hormony a také použitím potravin, které se navzájem dobře nemíchají..
 • Odmítnutí nekontrolovaných léků. Reakce na léčiva jsou další příčinou alergií, proto se vyvarujte užívání léků, které Vám předepsal lékař..
 • Odmítnutí syntetického a represivního oblečení. Syntetika vyvolává alergie a mačkání věcí věci zhoršuje.
 • Osobní hygiena. Pravidelné sprchy, koupele a bezpečná kosmetika jsou nejlepším způsobem, jak zabránit vyrážkám..
 • Použití zvlhčovačů. Pro ochranu pokožky a zvýšení její pružnosti je důležité používat každý den speciální produkty nebo přírodní oleje..

Je také nutné zbavit se nadměrného stresu a pokusit se o nic starat.

Pokud se na břiše objeví červená svědivá vyrážka, měli byste se poradit s dermatologem nebo terapeutem. Tento příznak téměř vždy vyžaduje další diagnostiku k vyloučení nebezpečných patologií a procesů v těle. Včasná léčba zahájená pomůže rychle zbavit vyrážky a svědění a předejde psychologickým důsledkům neustálého nepohodlí.

Alergie na žaludek

Vyrážka je patologická změna v kůži a sliznicích. Kůže pokrytá vyrážkou se liší texturou a vzhledem. Pokud se u žaludku u dospělých nebo dětí objeví alergie, je nutné určit příčiny zarudnutí. Svědění na břiše může být způsobeno vnějšími nebo vnitřními dráždivými látkami.

Příčiny výskytu

Při zvažování faktorů, které způsobují vyrážku na břiše, je třeba poznamenat následující:

 1. Premenstruální syndrom u žen. Vyrážky na břiše mohou být spojeny se změnou hormonálních hladin.
 2. Infekční kožní léze, které se přenášejí kontaktem s nemocnými lidmi. Patří sem všechny druhy lišejníků..
 3. Několik infekčních chorob, jako je zarděnka, plané neštovice, spalničky, herpes, šarlatová horečka.
 4. Sexuálně přenosné infekce mohou způsobit svědění vyrážky u dospělých.
 5. Jednoduchá dermatitida je akutní zánět kůže způsobený alergeny nebo dráždivými látkami. Aktuální jméno je CD (kontaktní dermatitida).
 6. Alergie.
 7. Infekční onemocnění kůže způsobené mikroskopickým parazitem svrabím (svrab).
 8. Hormonální nerovnováha způsobená těhotenstvím nebo menopauzou. To vysvětluje alergii na žaludek během těhotenství..
 9. Patologické změny v práci ledvin a endokrinního systému.
 10. Nošení nepohodlného oblečení. Někdy se na břiše objeví podráždění z používání pásu.

U různých typů nemocí se vyrážka projevuje různými způsoby:

 1. Vyrážky v dolním břiše nebo třísle mohou naznačovat stafovou infekci. V tomto případě dítě stoupne na teplotu.
 2. Tinea je charakterizována výskytem červených skvrn v břiše a v pase.
 3. Alergie v slabinách, na břiše, se projevuje ve formě pichlavého tepla. Stává se to u dětí, které ještě nemají dva roky..
 4. Když jsou skvrny enteroviru jasně růžové. Doprovodným příznakem je bolest břicha.
 5. Pokud si rodiče všimnou červených skvrn na těle dítěte, mohou být způsobeny plísní..
 6. U spalniček jsou červené skvrny zaznamenány na obličeji a poté na těle.
 7. Kuřecí neštovice dává malé červené skvrny s bublinkami uvnitř.
 8. Skvrny mohou být příznaky giardiázy..
 9. Svrab se vyznačuje tím, že vyrážka je umístěna na břiše poblíž pupku a na rukou.
 10. Pokud má dítě velké puchýře, které svědí, jsou to příznaky kopřivky.

Obrázek s planými neštovicemi je následující: vyrážky začínají od dolních končetin, poté se objevují na zádech a žaludku. Poté začíná druhá fáze, kdy se skvrny změní na bubliny. A na třetí, vysychají a krustují. Pokud má dítě plané neštovice, pak ve vyšším věku existuje velké riziko výskytu pásových šindelů.

Léčebné metody zahrnují užívání antivirových léčiv a antibiotik. Chcete-li omezit svědění, musíte použít antihistaminika.

Vyrážky u dospělých

Vzhled svědění v břiše ovlivňuje několik důvodů. Mohou to být alergeny nebo mikroorganismy (svrab roztoč). Pokud klasifikujeme faktory výskytu alergií na žaludku, bude to vypadat takto:

 1. Poruchy endokrinního systému. Mužské a ženské pohlavní hormony by měly mít stabilní výkon. Pokud existuje zkreslení v jednom nebo druhém směru, pak to vyvolává vyrážku v břiše. Liší se tím, že nesvědčí a nezpůsobuje nepohodlí. Hormonální pozadí by se mělo vrátit zpět do normálu, jakmile jsou ukazatele na místě, vyrážka okamžitě zmizí. Při používání anabolik, antikoncepčních pilulek, hormonálních léků je třeba postupovat opatrně. Působí na endokrinní systém těla a způsobují nerovnováhu.
 2. Podráždění kůže, které způsobuje nadměrné pocení, se nazývá pichlavé teplo. To je pozorováno u dospělých. To je způsobeno nošením syntetického oblečení. Protože není schopen absorbovat pot, hromadí se na povrchu kůže a dráždí jej. Na lidském těle se objevují červené skvrny, ale nezpůsobují svědění. Abyste se vyhnuli této reakci těla, měli byste nosit bavlněné oblečení, sprchovat se několikrát denně, dodržovat osobní hygienu.
 3. Užíváním některých léků může člověk pociťovat své nežádoucí účinky ve formě vyrážek na těle. Vyznačují se také nepřítomností svědění a lokalizací na břiše. Nelze kategoricky tvrdit, že se tento případ týká projevu alergické reakce, protože farmaceutické společnosti uvádějí v anotaci všechny vedlejší účinky. To nevylučuje návštěvu dermatologa, aby se zajistilo, že neexistují žádné zdravotní problémy. Specialista někdy trvá na zastavení léku, pokud je jeho účinnost komplikována alergickými projevy.
 4. Kožní vyrážky na břiše se objevují při kontaktu s některými typy oblečení.
 5. Alergie na potraviny mohou také způsobit zarudnutí žaludku. To se týká individuálních charakteristik těla..
 6. Nemoci kůže ovlivňují různé části těla, včetně žaludku.
 7. Sexuálně přenosné infekce způsobují řadu příznaků. Vyrážky a svědění, včetně.

Jak překonat vyrážku na břiše

Léky úspěšně bojují proti vyrážkám, ale nezanedbávají lidové léky. Antimikrobiální byliny pomáhají zmírnit svědění a zmírnit zarudnutí.

Populární recepty na vyrážky na břiše:

 1. Chcete-li uvařit sérii, přidejte výslednou infuzi do teplé lázně. Průběh léčby je 8-10 dní. Postupy s vodou by měly být prováděny každý druhý den..
 2. Celandine dobře zasychá rány a má antimikrobiální účinek. Za tímto účelem se čerstvá šťáva z rostliny smísí s rostlinným olejem.
 3. S kopřivy, ručně vyráběná smetana šťávy z měsíčku, oleje z rakytníku a dětské masti.
 4. Pitná soda pomáhá při svědění. Musíte jej otřít pomocí řešení postižené oblasti.
 5. Pro alergie je užitečné přidat do koupele mořskou sůl. Jedná se o přírodní dezinfekční prostředek pro rány..

Lidské tělo má návykový účinek z použití bylin. Aby se tomu zabránilo, měl by být léčebný postup omezen na dva týdny, pak si musíte udělat přestávku.

Chcete-li odstranit vyrážku na břiše, stojí za to správně najít příčinu, která ji způsobila. Po stanovení diagnózy si specialista zvolí individuální léčebný postup pro pacienta. Vyrážka je projevem vnitřních poruch v těle. Jejich odstraněním se pacient zbaví nemoci.

Pokud je kůže člověka postižena vyrážkou, která je způsobena infekcí, pak terapie zahrnuje:

 • antivirová činidla;
 • přípravky pro plísňové infekce;
 • antimikrobiální léky.

Dermatolog na základě klinických testů vybírá léky individuálně. Typ antibiotika závisí na věku pacienta, typu patogenu. Vybírají se také antivirové léky. Kombinace užívání drog a užívání místních drog (masti, gely), můžete dosáhnout úspěchu a zbavit se vyrážky.

Některá kožní onemocnění, jako je lupénka, způsobují přetrvávající vyrážky, které lze léčit, ale spíše pomalu. Pacienti mají předepsané hormonální krémy a pilulky. Ale i tento způsob léčby ovlivňuje pouze intenzitu nemoci a nemůže se jí úplně zbavit.

Při vyrážkách způsobených potravinovými alergiemi je třeba dodržovat přísnou stravu, která je doplňuje o použití antihistaminik.

Šindele se mohou u člověka vyskytnout vícekrát. Proto je vyrážka, kterou způsobují, léčena antivirovými mastmi a tabletami. Ale nemůžete se úplně z nemoci zotavit.

Červené skvrny na břiše mohou být také způsobeny houbou. V tomto případě dermatolog předepisuje speciální hromadné výrobky, masti. Je velmi důležité dodržovat pravidla osobní hygieny.

Každý odborník řekne, že samoléčení může být nejen nekompromisní, ale také nebezpečné. Je důležité určit příčinu vyrážky a odstranit ji.

Během těhotenství je užívání drog omezené, proto je v této záležitosti vždy nutná konzultace s dermatologem. Odborníci doporučují zvlhčení pokožky břicha přírodními oleji. Ženy jsou někdy alergické na určitou značku krému.

Když vyrážka způsobí určitý alergen, pak jeho odstraněním, můžete okamžitě dosáhnout dobrého výsledku. Zároveň nezapomeňte na antihistaminika (Allerzin, Fenistil), které pomáhají rychle odstranit alergen z těla.

Správná výživa je klíčem k úspěšnému fungování těla. Pokud je náchylný k alergickým reakcím, musíte ze své stravy odstranit silný čaj, kávu, přírodní šťávy. Konzumované potraviny by měly mít vysoký obsah vlákniny a pektinu..

S ekzémem vám sodová komprese ušetří svědění.

Jakékoli vyrážky vyžadují, aby osoba dodržovala ještě větší hygienu. Kůže musí být čistá, takže sprcha je nutnou událostí několikrát denně. Mnoho kožních onemocnění je způsobeno stresem, takže musíte sledovat své duševní zdraví a vyhýbat se obavám.

Charakteristika hlavních vyrážkových chorob

Ve více než polovině případů je vyrážka způsobena patogeny. Každá z nich má specifické vlastnosti. Proto by léčebné metody měly být odlišné. Pro úspěšné odstranění vyrážky je důležité stanovit správnou diagnózu pacienta. Proto, když se objeví vyrážky, měli byste navštívit dermatologa.

Houba

Specialista určí tento typ vyrážky podle místa, kde se nachází. Obvykle je zarudnutí lokalizováno nad pubis nebo pod tlustým záhybem břicha. Jsou velké, barva vyrážky je růžová. Existují také žluté a hnědé skvrny. Barva vyrážky závisí na konkrétní houbě, která ovlivňuje kůži.

U plísňových infekcí je pozorován nepříjemný zápach, zejména pokud věnujete pozornost kožním záhybům. Hnis se může hromadit v bublinách, je na dotek lepivý, jeho barva je žlutá.

U plísňových infekcí může být průběh léčby opožděn. Pokud vybrané masti nepomohou, užívají léky ve formě tablet. Tato léčiva mají silný terapeutický účinek, ale zároveň mají škodlivý účinek na tělo. Pokud je to možné, specialista je v prvních stádiích onemocnění nepředepisuje. Hlavní kroky, které pomohou při léčbě plísňových chorob:

 1. Osobní hygiena.
 2. Ohyby kůže ošetřete mastkovým práškem, aby se odstranila přebytečná vlhkost.
 3. Používejte miramistin lokálně několikrát denně.

Je nutné udržovat jeho optimální hmotnost, aby se pot nezvyšoval. Koneckonců, pot je skvělé prostředí pro reprodukci plísní nebo bakterií.

Parazitární infekce

Pokud je žaludek pacienta velmi svěděný v oblasti pupku, může to být známkou svrabů. To způsobuje svědění svrab. Charakteristika infekční léze:

 1. Žaludek pacienta je velmi svěděný. Tento stav není opraven ani antihistaminiky..
 2. V noci se svědění zesiluje.
 3. Vyrážka se vyskytuje ve dvojicích. Protože nejprve svědění proniká do těla a poté se z něj dostane.

Jako preventivní opatření je třeba uvést:

 1. Osobní hygiena.
 2. Odmítnutí používat položky, které jsou přístupné mnoha lidem.
 3. Nebezpečí jsou staré přikrývky a matrace. Proto je musíte používat opatrně.

Jako pomocnou látku lze použít aerosoly. Například benzylbenzoát.

Helminths

Pokud jste zasaženi hlístami, může tělo reagovat s vyrážkou na břiše. Velikost teček je malá, neliší se ve zvláštním svědění. Pokud si osoba všimne následujících podmínek, stojí za to zkontrolovat přítomnost červů v těle:

 1. Dramatická ztráta hmotnosti při stálé výživě.
 2. Špatný vzhled, otok pod očima.
 3. Nedostatek chuti k jídlu.
 4. Bolest břicha.
 5. Průjem.

Abyste vyloučili riziko helmintické invaze, musíte složit analýzu.

Viry

Kožní vyrážka na břiše může být způsobena virovou infekcí. Říká se tomu herpes zoster. Charakteristickým rysem této choroby je systematický stav. Virus infikuje tělo a následně může herpes získat chronickou formu. Bohužel, jakmile vstoupí do těla, virus začíná jeho destruktivní práci. Léčení je zcela nemožné. Úkolem lékaře je odstranit akutní období nemoci a zabránit opětovnému rozvoji.

Vyrážka na břiše sestává z červených váčků, z nichž každý obsahuje tekutinu. Stav s herpes zoster je zhoršován svěděním a bolestí. Některé bubliny mohou prasknout. Kapalina by neměla být na kůži dlouho, musí být rychle vymazána a poté aplikovat antiseptické léčivo. To bude chránit zdravou pokožku před infekcí..

Antivirové masti pomáhají v boji proti herpes zoster. Jedním z nejslavnějších je Acyclovir. Je také k dispozici ve formě tablet, které dobře pomáhají v raných stádiích onemocnění..

Plané neštovice

Plané neštovice zůstávají jedním z nejznámějších virů. K infekci obvykle dochází u malých dětí. Je mnohem lepší získat plané neštovice v dětství, protože dospělí trpí mnohem těžší. Příznaky jsou - velmi vysoká tělesná teplota, horečka. U planých neštovic se může v břiše objevit vyrážka a pak se pohybovat dál..

Neexistují žádná specializovaná opatření ke kontrole ovčích neštovic. Je třeba namazat vyrážku brilantní zelení a také vzít antivirová léčiva.

Alergie na nastávající matky je nepříjemná, ale můžete žít

Jak nebezpečná je alergie během těhotenství pro matku a plod? Existují nějaké bezpečné prostředky, které mohou účinně léčit tuto nemoc, a jaké lidové metody mohu použít? Jak založit hypoalergenní výživu a život?

Těhotenství ovlivňuje všechny procesy a systémy v těle budoucí matky. Imunitní systém také podléhá vážným změnám: počet, procento a aktivita leukocytů se mění, mění se hormonální pozadí, dochází k imunosupresi. To může vést k poruchám imunitního systému, včetně vzniku nové nebo zvýšené staré alergie u těhotných žen.

Proto lze někdy považovat alergie za jeden z prvních příznaků těhotenství.

V průběhu těhotenství však produkce kortizolu, hormonu s antialergickým účinkem, potlačuje rozvoj alergické reakce, zvyšuje, takže v některých případech může nemoc naopak zmizet nebo přejít na lehčí.

Těhotenská alergie - dvojitá hrozba

Zpravidla se alergie během těhotenství často neobjevuje poprvé. Většina žen má jasnou představu o „jejich“ alergenech a projevech onemocnění, ale mohou existovat výjimky. Těhotenství působí jako druh katalyzátoru, což problém zhoršuje. Proto je důležité myslet na možnost alergií a jejich léčby i ve fázi plánování těhotenství..

Schéma: Kde alergeny mohou čekat na těhotnou ženu

Imunitní systém ženy během tohoto období funguje, jak se říká, „nosit“, takže reakce na konkrétní kosmetický nebo potravinářský produkt může být nepředvídatelná.

Alergie u těhotných žen mohou nastat s různým stupněm závažnosti. Pro větší přehlednost jsou rozděleny do 2 skupin. První zahrnuje mírné příznaky:

 • Alergická rýma je doprovázena serózním výtokem z nosní dutiny, pocitu nosní kongesce, kýchání.
 • Konjunktivitida způsobená alergiemi se projevuje zvýšeným slzením, strachem ze světla, zarudnutím rohovky. Alergická konjunktivitida a rýma se často vyskytují současně..
 • Urtikárie, alergická dermatitida. Projevy kontaktní dermatitidy jsou projevy vyrážky na břiše, zádech nebo na hrudi. Dermatitida se projevuje otokem kůže, svěděním, zarudnutím. Vzhled kopřivky připomíná „popálení“ z bodavých kopřivy.

Druhá skupina zahrnuje systémové reakce (reakce ovlivňující celý organismus) se závažným průběhem:

 • Quinckeho edém (edém víček, rtů, jazyka, průdušnice), nazývaný „obří kopřivka“, se projevuje náhlým otokem sliznic a podkožním tukem v obličeji a krku. Zvláště nebezpečné je otok průdušnice a hrtanu, což může vést k vážným dýchacím potížím..
 • Anafylaktický šok se projevuje zhoršeným vědomím, prudkým poklesem krevního tlaku. Pokud žena nepomůže, může zemřít.

Jedná se o okamžité alergické reakce. V případě alergií opožděného typu se alergen hromadí v těle (často se na pozadí několika alergenů vyvíjí zpožděná alergie).

Imunokomplexní reakce může být jednou z příčin glomerulonefritidy, revmatoidní artritidy a dalších onemocnění.

Alergie na těhotenství - účinky na plod

Alergie je obzvláště nebezpečná v prvním trimestru těhotenství, protože orgány, systémy a tkáně plodu jsou v plenkách a placenta s ochrannými funkcemi není dosud plně formována..

Ve druhém a třetím trimestru alergie nemá negativní dopad na plod, protože plně formovaná placenta neprochází antigeny. Ale špatné zdraví těhotné ženy, depresivní morálka může nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte.

Kromě toho mohou alergické reakce ohrozit život nastávající matky a nekontrolovaný příjem antihistaminik může způsobit malformace plodu a předčasné ukončení těhotenství. Při samopodávání léků není možné přesně odpovědět na otázku „Bude dítě trpět?“. Proto byste se měli poradit s alergologem a gynekologem, co a v jakých dávkách je třeba užívat k léčbě alergií.

Diagnostika alergií během těhotenství

Diagnóza zahrnuje krevní test na alergie, jmenovitě:

 • celková hladina protilátky IgE,
 • skrínink na specifické protilátky proti alergenům,
 • kožní testy,
 • zdravotní historie,
 • vedení potravinového deníku pro podezření na potravinové alergie.

Lékař by měl vědět o poloze pacienta, aby jí mohl předepsat nejlepší diagnostické metody..

Jak zacházet s alergiemi během těhotenství

Léčba alergií u těhotných žen je velmi různorodá. Níže popisujeme, co můžete udělat, abyste se zbavili hlavních příznaků alergií.

Léčba alergií během těhotenství v 1. trimestru

V tuto chvíli je nežádoucí používat jakékoli léky.

Pokud jste alergičtí na kvetení, je vhodné po každé procházce prát oblečení a umýt boty. Pokud není možné zabránit kontaktu s alergenem, používejte lékařskou masku.

Pro alergickou rýmu

Kapky v nose, které se používají při nachlazení, hodně pomáhají s alergickou rýmou..

Nejlepší produkty pro těhotné ženy jsou výrobky z mořských solí.

 • Drops Marimer a Aqua Maris;
 • Delfínový komplex s mořskou solí a bylinkami;
 • Sprej Dr. Theiss Allergol mořská voda

Kromě výše uvedeného můžete použít:

 • Pinosol - obsahuje výtažky z máty a eukalyptu, které zlepšují pohodu při alergické rýmě.
 • Prevalinový sprej - vytváří na sliznici tenkou pěnu, blokující alergeny.
 • Kapky solného roztoku - hlavní účinnou látkou je chlorid sodný. Pomáhá čistit nosní dutinu.

Konjunktivitida, slzení

Pro mytí očí jsou vhodné modré kapky Innoxa, které obsahují pouze přírodní látky

Svědění, vyrážka, loupání

Masti jsou dobrým lékem, pomůžou se během těhotenství zbavit kožních alergií - vyrážky, kožní dermatitidy. Například zinková mast má výrazný sušící účinek..

Podobně můžete použít suspenzi Tsindolu obsahující oxid zinečnatý.

Dobrou volbou jsou krémy, které obsahují výtažky z léčivých rostlin. S atopickou dermatitidou je tenká vrstva na postižených oblastech Physiogel A.I..

Alergie na potraviny a léky - čištění těla

Tento typ alergie je nejčastěji charakterizován kopřivkou a jinými kožními vyrážkami. První věc, kterou musíte udělat, je odstranit alergen z používání a poté očistit tělo. To pomůže:

V případě těžkých alergií doprovázených svěděním nebo loupáním byste měli v prvních dnech užít dvojitou dávku jakéhokoli sorbentu, například aktivního uhlí.

Jak snadné je vypočítat: vydělte svou váhu 5. Bude to počet tablet.

Používejte 2-3krát denně po dobu 1-2 dnů. Poté se vrací obvyklá dávka - 1 tableta na 10 kg tělesné hmotnosti.

Mohu brát prášky na alergie během těhotenství??

Pokud jde o antihistaminika, bohužel neexistují žádné léky, které by byly pro těhotnou ženu zcela bezpečné. Zvažíme, jak zacházet s alergiemi během těhotenství, které antihistaminika lze v tomto období použít podle doporučení ošetřujícího lékaře a které jsou zcela zakázány..

Je třeba vzít v úvahu indikace a kontraindikace antihistaminů, aby bylo možné správně zvolit, jak léčit alergie u těhotných žen, zejména v závažných případech.

H1-histaminové blokátory

Blokují histaminové receptory, čímž eliminují příznaky alergické reakce. Existují 4 generace těchto léků, kde každá následující lék je charakterizována menším počtem vedlejších účinků a silou projevu a delší dobou působení. Níže jsou uvedeny hlavní tabletové přípravky kategorie H1 a možnost jejich použití v různých trimestrech těhotenství.

1. generace
 • Difenhydramin. Je přísně kontraindikován v průběhu těhotenství, protože ovlivňuje kontraktilitu dělohy, pokud je užíván v dávce vyšší než 50 mg. V extrémních případech je možné použít pouze ve 2. trimestru.
 • Suprastin. Tento lék je kontraindikován během těhotenství, ačkoli neexistují spolehlivé informace o jeho účinku na plod. Lék není předepsán v prvním trimestru těhotenství a v pozdějších stádiích.
 • Tavegil. Droga se používá pouze v naléhavých případech, kdy není možné použít jiný lék. V prvním trimestru se léčivo nepoužívá. Pokusy na zvířatech ukázaly malformace plodu.
 • Pipolfen (piperacilin, diprazin). O použití tohoto léčiva nejsou k dispozici žádné klinické údaje, proto je jeho použití kontraindikováno. Pokud je nutné brát léky během kojení, mělo by být přerušeno.
2. generace
 • Claritin. Nebyl žádný negativní účinek na plod a matčino tělo, ale zároveň může být reakce těhotné ženy na drogu nepředvídatelná. Z tohoto důvodu je Claritin předepisována těhotné ženě pouze v krajním případě.
 • Terfenadin. Nežádoucí během těhotenství může u novorozence vést ke snížení hmotnosti. Používá se, pokud účinek použití překračuje riziko pro plod..
3. generace
 • Fexadin. Tyto pilulky na těhotenství jsou kontraindikovány..
 • Zirtek (druhé jméno je cetirizin). Při užívání léku nedošlo k žádnému teratogennímu účinku, ale je schopen proniknout do mateřského mléka.
 • Allertec - je možné použít ve 2. a 3. trimestru podle pokynů lékaře

Kortikosteroidy

Vyrábějí se ve formě tablet, injekcí a také mastí a krémů. Mechanismus účinku kortikosteroidů je založen na inhibici Th-2 cytokinů, které jsou „odpovědné“ za výskyt alergické reakce.

Bylo zjištěno, že užívání drog, jako je Dexamethason, Metipred, významně snižuje odolnost ženského těla vůči různým infekcím, a proto také negativně ovlivňuje plod. Proto jsou kortikosteroidy předepisovány těhotné ženě, pokud tradiční antialergická léčiva nedávají požadovaný účinek..

Léčba alergií u těhotných žen lidovými léky

Lidová léčiva se používají hlavně při léčbě kožních projevů alergií u těhotných žen.

Kašel

Při kašli pomáhá dobře inhalace minerální vodou, ze které byl dříve uvolněn veškerý plyn. Můžete použít Borjomi, Essentuki (č. 4, č. 17) nebo Narzan. Hodinu po této proceduře se navíc provádí inhalace s oleji - eukalyptus, broskev nebo oliva.

Úly během těhotenství

Roztoky kyseliny salicylové nebo mentolu zmírní svědění kůže. Pomocí disku nebo tampónu otřete postižená místa vatovou vatou. Nepříjemné pocity zmizí za doslova minuty.

Při silném svědění kůže pomůže infuze listů jitrocele a semen kopru. Směs (polévková lžíce semen kopru a stejné množství rozdrcených listů jitrocele) se nalije vroucí vodou (0,22 l), trvá asi dvě hodiny a používá se k otření postižených oblastí..

Alergická dermatitida

Chcete-li otřít kůži odvarem heřmánku, měsíčku, třezalky a šalvěje. Smíchejte lžíci každé komponenty. Poté se vaří jedna lžíce směsi se sklenicí vroucí vody. Infuze může být podávána perorálně (1/3 šálku, třikrát denně).

Skartovaný list jitroce smíšený ve stejných proporcích s měsíčkem a heřmánkovým květem hodně pomáhá. Čtyři polévkové lžíce směsi vaří 0,5 l vroucí vody. Naneste na pokožku a utřete ji. Dobrou volbou pro pleťové vody je odvar dubové kůry.

Odvar z dubové kůry a výtažku z šípkového oleje také léčí alergickou dermatitidu.

 • 100 gramů dubové kůry se vaří 30 minut v 1 litru vody; používá se ve formě tření a obkladů.
 • Olej se extrahuje ze semen šípky; aplikovat externě a uvnitř po 1 lžičku. ve dne.

Alergický ekzém

Při řešení těchto projevů této choroby pomáhá čerstvý list zelí, který je vázán na postiženou oblast. List se mění jednou denně, dokud příznaky nezmizí. Můžete také použít obklady s nakrájenou zelí a vejcem bílé (3 polévkové lžíce na 1 protein).

Sběr bylin také pomůže: rakytník, fenykl (každý po 2 dílech) smíchaný s kořeny pampelišky, čekanka a list směny (1 díl). Lžíce sbírky se nalije sklenicí vroucí vody a vaří se půl hodiny. Vezměte dvakrát denně na ¾ šálku.

Kromě toho mohu použít octový blok nebo březovou mízu:

 • Jablečný ocet, voda a syrové vejce se smísí v poměru 1: 1: 1 a používají se jako obklad.
 • Otřete pokožku březovou mízou.

Série alergií během těhotenství

Odvar ze série zmírňuje svědění a zarudnutí, má sedativní účinek. Kurz může trvat až několik let, ale 10 týdnů by se mělo užívat 10 týdnů..

Jeden způsob použití: 1 lžička. bylinky ve sklenici vroucí vody, pijte místo čaje / kávy. Také s řešením 3 lžičky. na sklenici vroucí vody můžete zpracovat kůži.

Před použitím jakéhokoli lidového léčiva a vitamínů byste se měli poradit s alergologem.

Přírodní antihistaminika pro těhotné ženy

Mohou přírodní látky pomoci předcházet alergiím nebo zmírnit jejich příznaky? Níže budeme hovořit o možnosti snížení alergií bez pomoci antihistaminik.

Vitamin C nebo kyselina askorbová

Minimalizuje alergické projevy, jako je bronchospasmus nebo rýma.

Doporučená denní dávka je od 1 do 3 g.

Měl by se užívat postupně, počínaje 500 mg / den a poté postupně zvyšovat dávku na 3-4 g.

Rybí olej a kyselina linolová

Zabraňuje vzniku příznaků, jako je vyrážka, svědění, zarudnutí očí a hojné slzení. Příjem těchto léků závisí na vlastnostech těla..

Vitamin B12

Je to univerzální přírodní antihistaminikum. Pomůže vám zmírnit příznaky alergického astmatu nebo dermatitidy. Vezměte 500 mcg po dobu 3-4 týdnů.

Zinkové přípravky

Zinek pomáhá redukovat alergie na různé chemické sloučeniny. Mělo by být užíváno orálně pouze ve složité formě jako součást drog.

Olivový olej

Kyselina olejová, která je součástí oleje, je vynikající antialergická látka. Proto je užitečné použít tento konkrétní typ rostlinného oleje pro vaření.

Prevence alergií

Aby se zabránilo rozvoji alergií u těhotných žen, uchýlte se k následujícím preventivním opatřením:

 • Kontakt se všemi zvířaty je vyloučen;
 • V domě se pravidelně provádí mokré čištění, prach se odstraňuje pomocí vysavače s vodním filtrem, místnosti jsou větrané a koberce, záclony a polštáře jsou alespoň jednou týdně očištěny od prachu, aby se zabránilo vzniku alergií na roztoče;
 • Z nabídky je nutné vyloučit produkty, u nichž byla identifikována alergická reakce; používání vysoce alergenních potravin (citrusových plodů, čokolády, arašídů) je omezené, měli byste také opustit používání nových, exotických potravin;
 • Stojí za to vzdát se špatných návyků, protože mohou u dítěte vyvolat alergii. Například kouření matky může u dítěte vést k pneumonii nebo bronchiálnímu astmatu.

Při léčbě pod dohledem odborníka alergie u těhotných žen nepředstavuje nebezpečí pro plod a použití preventivních opatření a odmítnutí samoléčení pomáhá předcházet komplikacím během těhotenství..

Urticaria během těhotenství: léčit nebo tolerovat?

Během těhotenství dochází k úplné restrukturalizaci těla, adaptaci všech orgánů a systémů na uložení dítěte. V důsledku hormonálních změn jsou pozorovány výkyvy nálad a emoční poruchy.

Imunitní obrana oslabuje, skryté nemoci se cítí. Častým výskytem během těhotenství je kopřivka. Úly u těhotných žen jsou kožní onemocnění, které je převážně alergické povahy a projevuje se ve formě rozšířené svědivé vyrážky na těle..

Fotografie 7 kusů kopřivky během těhotenství

Důležité

Úly během těhotenství nejsou pro plod škodlivé. Dítě je spolehlivě chráněno placentou před účinky alergenů a vnějších faktorů. Léky, které budoucí matka bere k léčbě úlů, mohou způsobit újmu.

Příznaky kopřivky u těhotných žen

Hlavním příznakem nemoci jsou ploché nebo vyvýšené puchýře, které se podobají popáleninám kopřiv nebo kousnutí komárů. Puchýře mají nepravidelný zaoblený tvar, obklopený jasným okrajem růžové nebo červené kolem obvodu.

Počet formací neustále roste, rostou ve velikosti, slučují se.

Vyrážky se objevují, obvykle spontánně, na kterékoli části těla a postupně se šíří všude.

Obrázky různých projevů kopřivky u těhotných žen, které jsou uvedeny na fotografii, vám umožní rychle porovnat příznaky a zahájit léčbu.

Velkým problémem pro budoucí matku je neustálý společník kopřivových vyrážek - svědění. Problémové oblasti jsou nesnesitelně svědivé jak ve dne, tak v noci. Žena nemůže odpočívat, dostatek spánku, stane se podrážděnou.

Při dlouhodobé povaze onemocnění může dojít k obecnému zhoršení stavu:

 • teplota stoupá;
 • je pozorována nevolnost a zvracení;
 • objevují se bolesti hlavy a závratě;
 • krevní tlak klesá.

Obecně je prognóza výsledku onemocnění příznivá, v průběhu času příznaky zmizí beze stopy. K tomu však nemusí dojít brzy. Akutní fáze obvykle trvá asi 1 měsíc a chronická fáze.

Důležité

Nejnebezpečnějším důsledkem kopřivky je anafylaktický šok a Quinckeho edém. Je naléhavé zavolat sanitku, pokud se na tváři objeví známky otoku, štěkající kašel, chrapot a pokles tlaku. Jakékoli zpoždění může být fatální..

Příčiny kopřivky u těhotných žen

Příčiny kopřivky u těhotných žen lze rozdělit do následujících skupin:

 • alergický
 • autoimunitní;
 • kopřivka jako příznak doprovodné vnitřní choroby.

Alergické reakce

Příznaky kopřivky se objevují pod vlivem histaminu - aktivátoru zánětlivých procesů. Histamin se nachází ve speciálních bílých krvinek (žírných buňkách). Při kombinaci s požitým alergenem se histamin uvolňuje ze žírných buněk a způsobuje zánět a vyrážku na kůži..

Tento typ reakce se nazývá okamžitý, protože první příznaky mohou být zaznamenány 30 minut po vystavení alergenu..

Druhy kopřivek, postupující podle typu alergie:

Jídlo. Alergeny jsou jídlo. Od kousnutí hmyzem. Látky provokatéři jsou jedy. Kontakt. Alergenní látka proniká kůží. Například kopřivka na rukou se vyskytuje při kontaktu s domácími chemikáliemi, na obličeji - se krémy a kosmetikou. Fyzikální: fotodermatóza (ze slunce); aquagenic (při styku s vodou); zima (od nízkých teplot); mechanický (z těsného oblečení, tření, tlaku).

Alergeny přímo nevstoupí do těla. Proces uvolňování histaminu je spouštěn vnějšími faktory.

Autoimunitní reakce

V tomto případě se kopřivka vyskytuje v důsledku oběhu protilátek, které imunitní systém produkuje ve svých vlastních buňkách. Tímto způsobem začínají závažná onemocnění, jako je roztroušená skleróza, diabetes typu I, revmatoidní artritida, systémový lupus erythematosus.

Léčba kopřivky u těhotných žen

Léčba kopřivky během těhotenství by měla být prováděna pod dohledem dermatologa nebo alergologa. Pouze lékař si může zvolit terapii s ohledem na 2 základní principy: zmírnit stav nastávající matky a nepoškodit vyvíjející se plod.

Léčebný režim pro kopřivku během těhotenství sestává z několika po sobě jdoucích úkolů:

 • stanovení příčiny choroby;
 • vyloučení přímého kontaktu s faktory vyvolávajícími onemocnění;
 • symptomatická léčba;
 • specifická léčba doprovodných chorob a stavů.

Diagnóza kopřivky u těhotných žen

Pro účinnou léčbu je zásadní identifikace hlavní příčiny výskytu kopřivky u těhotných žen. Neexistují žádné specifické metody pro diagnostiku kopřivky. Klinické testy krve a moči budou neinformativní.

Ukazují přítomnost alergické reakce v těle, ale to je také viditelné. K rozlišení jedné formy nemoci od jiné se někdy používají speciální diagnostické testy: testy na alergii, test - provokace na vliv nachlazení, slunce, fyzické aktivity. Během těhotenství jsou však všichni zakázáni.

Proto je diagnóza kožních vyrážek během těhotenství prováděna na základě fyzického vyšetření a anamnézy. Lékař posoudí výskyt a lokalizaci vyrážky, závažnost stavu, trvání příznaků, identifikuje možné faktory vlivu.

Pokud je příčina správně stanovena, nemusí být léčba vůbec nutná. Po vyloučení kontaktu s alergenem zmizí příznaky samy o sobě a beze stopy.

Léčba urtikárie u těhotných žen

Je nepřijatelné samostatně volit léky pro kopřivku během těhotenství, pouze lékař rozhoduje o tom, jak zacházet.

Z farmakologických látek pro léčbu kopřivky u těhotných žen se používají:

Sorbenty. Jedná se o pevné látky nebo kapaliny, které se nestráví a uvolňují se přirozeně. Prochází trávicím traktem, zachycují škodlivé látky (toxiny, mikroby, alergeny) a čistí tělo.

Obecně jsou drogy v této skupině neškodné. Během těhotenství by však měly být užívány pouze podle indikací, nikoli pro prevenci. Sorbenty společně s alergeny také odstraňují užitečné látky nezbytné pro vývoj plodu (vitamíny, minerály, tekutina). Antihistaminika. Princip působení těchto léků je blokovat produkci histaminu.

Výsledkem je, že příznaky kopřivky zmizí nebo zmizí: svědění se zastaví, otoky a zánět ustupují a tvorba puchýřů se zastaví. Správnou kombinaci drog v této skupině volí lékař. Některé z nich mohou být neúčinné a některé nebezpečné během těhotenství, zejména v prvním trimestru..

Masti a krémy pro lokální aplikaci. Používá se pro místní aplikaci na určité části těla, ke snížení svědění, pálení a bolesti.

Tradiční medicína

Recepty tradiční medicíny mohou být použity při léčbě kopřivky u těhotných žen pouze jako doplněk k tradiční terapii.

K úlevě od svědění a bolesti pomáhá dobře odvar z léčivých bylin: heřmánková lékárna, měsíček a posloupnost. Mokré disky zvlhčené v lékařské infuzi se na místa lézí aplikují vyrážkou. Díky rozsáhlé lokalizaci puchýřů se můžete vykoupat s přídavkem bylin.

Pro zmírnění otoku a zánětu lze na bolavé místo aplikovat plátky okurky, syrové brambory nebo listy zelí..

Pro budoucí matku je velmi důležité chránit se před obavami. Jako sedativum se používají listy máty. Přidávají se do čaje nebo se tinktura vaří ve vroucí vodě..

Prevence kopřivky u těhotných žen

Během těhotenství je žena zodpovědná nejen za své zdraví, ale také za zdraví nenarozeného dítěte. Užívání léků a stresování negativně ovlivní vývoj plodu. Nejzákladnější opatření budou chránit před takovými problémy, jako je kopřivka během těhotenství.

Preventivní opatření:

Sledujte výživu. Dodržujte speciální hypoalergenní stravu. Upřednostňujte domácí jídla, nezkoušejte neznámé produkty. Omezte používání kosmetiky nebo si ji koupte v lékárně.

Nevystavujte pokožku dlouhodobému působení tepla nebo chladu. Neopalovejte se, neplavte v rybnících se studenou vodou, nechodte v mrazivém počasí. Na otevřené plochy těla používejte ochranné krémy a masti.

Používejte volné oblečení z přírodních tkanin. Vyhněte se fyzické námaze, dlouhým procházkám, dlouhým výletům. Pravidelně navštěvujte místního lékaře. Včasné testy. Neužívejte léky bez konzultace se svým lékařem.

Hypoalergenní strava

Nesprávná výživa během těhotenství je hlavní příčinou kopřivky. Dodržování speciální hypoalergenní stravy pomůže vyhnout se kopřivce u nastávající matky i novorozence během kojení..

Hlavním principem takové stravy je vyloučení potravin, které zvyšují riziko alergií, ze stravy:

 • vejce
 • drůbeží maso;
 • Ryby a mořské plody;
 • citrus;
 • ořechy
 • červené bobule, ovoce a zelenina;
 • Miláček;
 • čokoláda;
 • výrobky obsahující histamin (zelí, ředkvičky, ředkvičky);
 • klobásy a klobásy;
 • průmyslové omáčky (majonéza, kečup);
 • výrobky s barvivy a potravinářskými přídatnými látkami.

Vyrážka během těhotenství: co můžete dělat a kdy se bát

Většina vyrážek během těhotenství není přímo způsobena ní a může se objevit ze stejných důvodů jako jakákoli osoba (například kontaktní dermatitida nebo alergie). Existuje však řada specifických dermatóz, které jsou charakteristické výhradně pro období porodu dítěte. V takových případech se vyrážka objevuje v důsledku mnoha změn a interakce různých faktorů v těle těhotné ženy a prochází po porodu. Během těhotenství existují 4 hlavní kožní nemoci:

 • Atopická dermatitida (dermatóza) těhotných žen (anglická atopická erupce těhotenství nebo AEP);
 • polymorfní dermatóza těhotných žen (angl. Pruritic urticarial papules a plakety těhotenství nebo PUPPP, stejně jako erupce těhotenství nebo PEP);
 • pemfigoid těhotná (anglický Pemphigoid gestationis nebo PG);
 • těhotná intrahepatální cholestáza (intrahepatální cholestáza těhotenství nebo ICP).

Atopická dermatitida těhotných žen

Těhotná atopická dermatitida je obecný termín, který zahrnuje tři stavy:

 • těhotný ekzém;
 • svědivá folikulitida u těhotných žen;
 • prurigo těhotná.

Atopická dermatitida představuje asi polovinu všech kožních onemocnění diagnostikovaných během těhotenství..

Známky, příznaky a charakter

Taková vyrážka může být doprovázena silným svěděním a obvykle se objevuje na pažích, nohou nebo trupu..

Ekzém je často charakterizován červenými, šupinatými skvrnami, lehkými hrčkami nebo šupinatou kůží. 1 Objevuje se častěji během prvního jednoletého těhotenství a obvykle v prvním nebo druhém trimestru, na neobvyklých místech: na obličeji, dlaních, ohybu paží a nohou. 2

Svědění folikulitidy zpočátku ovlivňuje tělo a může se šířit do dalších částí těla. Uzly, které se tvoří na kůži, obsahují hnis, takže se mohou podobat akné. Toto vzácné onemocnění se vyskytuje v posledních dvou trimestrech a obvykle trvá dva až tři týdny..

Prurigo se může objevit kdykoli. Tato dermatóza, která trvá od několika týdnů do několika měsíců po porodu, může být postižena přibližně 1 ze 300 žen. To má vzhled svědění nebo křupavé papuly na pažích, nohou nebo žaludku. 3

U žen může dojít k dalšímu výskytu atopické dermatitidy během dalších těhotenství..

Příčiny

Povaha tohoto onemocnění naznačuje problém s imunitním systémem, který je doprovázen sklonem k ekzému, astmatu nebo senné rýmě. Atopická dermatitida se často vyskytuje v anamnéze několika členů rodiny. Je spojena se špatnou bariérovou funkcí pokožky, díky níž je suchá a citlivá. 4

Léčba

Atopickou dermatitidu lze léčit lokálními krémy / masti a perorálními antihistaminiky. Některé ženy dostávají také perorální steroidy..

Jak to ovlivňuje těhotenství a plod?

Atopická dermatitida není škodlivá pro matku ani plod. 1

Polymorfní dermatóza těhotných žen

Polymorfní dermatóza těhotných žen je svědivá vyrážka, která se vyskytuje přibližně u 1 ze 150 těhotných žen, častěji během prvního a vícenásobného těhotenství..

Známky, příznaky a charakter?

Ve třetím trimestru se obvykle objeví vyrážka. Objevuje se na kůži břicha v napínáních a poté se šíří do trupu a končetin, obvykle ne stoupá nad hrudník. Může mít různé formy - papuly, plaky nebo vesikuly. Obvykle prochází po porodu během 1-2 týdnů. S největší pravděpodobností se polymorfní dermatóza, ke které došlo během prvního těhotenství, nebude opakovat během následujících těhotenství nebo bude vyjádřena v mnohem mírnější formě. 3

Příčiny

Lékařská komunita stále neví, proč se vyvíjí polymorfní dermatóza těhotných žen. Existuje několik hledisek.

 1. Protahování kůže. V posledních několika měsících těhotenství je rychlost růstu plodu zvláště vysoká a kůže břicha se napíná velmi intenzivně. Pojivová tkáň může být poškozena, což má za následek zánětlivý proces, který vede k vyrážce..
 2. Imunitní odpověď na dětské buňky. Další teorie je, že některé fetální buňky migrují v těle matky a mohou způsobit imunitní odpověď, vyjádřenou vyrážkou. Tato teorie může vysvětlit, proč polymorfní dermatóza někdy přetrvává i po porodu, protože embryonální buňky v těle matky stále cirkulují po krátkou dobu..

Léčba

Neexistuje žádný lék na tento stav kůže, ale existuje řada způsobů, jak pomoci zmírnit příznaky:

 • Nečistěte postižené oblasti. To může vést k podráždění bakterií a dalších bakterií na podrážděné kůži..
 • Chladné obklady nebo led. Při svědění nebo otoku naneste na postiženou oblast chladný, vlhký hadřík nebo ručník. Ke zmírnění vašeho stavu může pomoci také použití ledové zábaly zabalené v látce po dobu 15–20 minut několikrát denně..
 • Ovesné vločky. Ovesné koupele léčí mnoho alergických nebo zánětlivých stavů kůže. Koloidní oves obsahuje skupinu fenolů zvaných avenantramidy, které mají protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Oves také zahrnuje antioxidanty, jako je vitamin E a kyselina ferulová. Výzkum, včetně revizní zprávy za rok 2014 člena Americké dermatologické akademie (AAA), ukazuje, že ovesné vločky snižují svědění a jiné kožní problémy u lidí s chorobami, jako je atopická dermatitida a ekzém..
 • Hydratační přípravky Svědění kůže může snadno uschnout. Chcete-li zabránit dalšímu podráždění, podle potřeby aplikujte zvlhčovače nebo změkčovadla na bolavou nebo suchou pokožku. Glycerin je obvykle nejvíce doporučovaným přírodním léčivem..
 • Heřmánek. Uklidňující vlastnosti heřmánku se široce používají k léčbě kožních chorob a mnoho extraktů ze svědění a pleťových krémů obsahuje extrakt. Ve studii provedené ve Španělsku v roce 2016 vykázalo 30 lidí s lišejníkovým plotem, kteří aplikovali heřmánkový gel na postižené oblasti kůže, svědění, pálení a bolest. Je důležité si uvědomit, že někteří lidé mohou být alergičtí na heřmánek..
 • Máta peprná. Rostlina obsahuje vysoké dávky mentolu. Většina studií ukazuje, že mentol může snížit svědění, pokud je užíván ve zředěné formě nebo aplikován přímo na kůži v topických přípravcích. Mentol je také mírným analgetikem a může anestetizovat kožní vyrážku..
 • Hřebíčkový olej. Hřebíček obsahuje vysoké dávky antioxidantů a antimikrobiálních látek, zejména fenol eugenol. V egyptské studii v roce 2017 25 lidí aplikovalo vazelínu a pak hřebíčkový olej denně na svědění kůže po dobu 2 týdnů, došlo ke snížení příznaků ve srovnání s podobnou skupinou, která používala pouze vazelínu. 5
 • Steroidy a antihistaminika. Hydrokortizonová mast 1%, aplikovaná na oblasti postižené vyrážkou, může pomoci snížit svědění. Příklady antihistaminů, které jsou považovány za bezpečné během těhotenství, zahrnují difenhydramin a cetirizin. Přestože jsou tyto léky považovány za bezpečné pro těhotné ženy, před použitím je u svého lékaře poraďte..

Jak to ovlivňuje těhotenství a plod?

Tato vyrážka nezpůsobuje komplikace u ženy nebo dítěte. 3

Pemfigoid těhotná

Těhotné pemfigoid je velmi vzácné autoimunitní onemocnění, které postihuje v průměru 1 ze 40 000 až 50 000 těhotných žen..

Známky, příznaky a charakter

S touto dermatózou, ke které dochází ve druhém nebo třetím trimestru, se kolem pupku tvoří červené svědivé uzly, které se šíří do dalších částí těla po několik dní nebo týdnů. Tvář, pokožka hlavy, dlaně a chodidla chodidel nejsou obvykle ovlivněny. Po dvou až čtyřech týdnech se papuly změní na velké, červené, tekutinou naplněné vezikuly. Na konci těhotenství se mohou samy snížit nebo zmizet, ale u 75–80% žen s pemfigoidními těhotenskými ohnisky se vyskytují během porodu. Vyrážka obvykle zmizí po porodu bez léčby. Těhotná pemfigoidní ohniska se často vyskytují v období po porodu (během menstruace, při použití perorální antikoncepce). 6 Taková dermatóza se obvykle opakuje během následujících těhotenství a má tendenci se vyskytovat v závažnější formě. 1

Příčiny

Při tomto onemocnění imunitní systém těhotné ženy útočí na placentu. Placentární tkáň obsahuje buňky od obou rodičů. Buňky přijaté od otce mohou obsahovat molekuly, které jsou imunitou matky rozpoznány jako cizí.

V každém těhotenství jsou přítomny otcovské buňky, ale autoimunitní onemocnění, jako je pemfigoid, se vyskytují pouze v některých případech. Není zcela jasné, proč může imunita matky takto reagovat. Bylo však zjištěno, že v placentě žen s diagnózou pemfigoidu existují molekuly známé jako MHC třídy II (hlavní histokompatibilní komplex), které nejsou pro takové umístění charakteristické.

Léčba

Pokud jsou příznaky mírné, mohou být předepsány antipruritické krémy - topické kortikosteroidy. Uklidňují pokožku a místně snižují úroveň aktivity imunitního systému v oblastech postižených vyrážkou..

Užitečná mohou být i volně prodejná antialergika. Patří sem následující produkty, které nezpůsobují ospalost:

Difenhydramin má prášek na spaní a je nejlepší ho pít v noci..

Během těhotenství se vždy poraďte se svým lékařem, než začnete užívat jakýkoli lék, dokonce i volně prodejné léky.

V případě mírné vyrážky s pemfigoidem těhotných žen mohou být v boji proti svědění také nabídnuty domácí prostředky:

 • ochlaďte pokožku ledem nebo studeným obkladem;
 • Zůstaňte v chladných nebo klimatizovaných pokojích
 • koupat se solí Epsom nebo ovesem;
 • nosit lehké bavlněné oblečení.

Pokud se svědění a podráždění zesilují, budou s největší pravděpodobností předepsány perorální kortikosteroidy. Protože tyto léky působí snížením aktivity imunitního systému, měla by být vždy použita minimální účinná dávka..

Jak to ovlivňuje těhotenství a plod?

Těhotné pemfigoid, které se obvykle vyskytuje pozdě v životě, není život ohrožující pro ženu nebo dítě. Studie z roku 2009 však zjistila, že vyrážka v prvním nebo druhém trimestru by mohla vést k nepříznivým těhotenským výsledkům..

Studie zkoumala anamnézu 61 těhotných žen s pemfigoidem z Velké Británie a Tchaj-wanu. Nežádoucí účinky zjištěné u žen s časným nástupem nemoci zahrnovaly předčasný porod a nízkou porodní hmotnost.

Studie také ukázala, že léčba systémovými (perorálními) kortikosteroidy významně neovlivňuje výsledky těhotenství..

Ve vzácných případech (asi 1 z 100 000) se u novorozenců 6 může objevit vyrážka, obvykle však má mírnou formu a během několika týdnů zmizí. 1

Intrahepatální cholestáza těhotných žen

Těhotná intrahepatální cholestáza, známá také jako těhotná svědění 2, je vzácné onemocnění jater, které způsobuje svědění kůže. Odhaduje se, že u 1 ze 146–1293 žen může během těhotenství dojít k cholestáze.

Známky, příznaky a charakter

Nejčastěji se objevuje ve třetím trimestru jako svědění na dlaních a chodidlech chodidel, které se postupně šíří po celém těle. To se liší od jiných dermatóz během těhotenství v tom, že je zřídka doprovázena vyrážkou. Ale svědění je tak intenzivní, že může vést k poškrábání v místech poškrábání. Také s postupujícím onemocněním je možné žloutnutí kůže. Některé ženy zažívají únavu, nevolnost nebo břišní nepohodlí..

Stav ženy s intrahepatální cholestázou těhotných žen se během několika dnů po porodu zlepší. Toto onemocnění se však obvykle opakuje během následujících těhotenství a může se také obnovit se zahájením perorální antikoncepce..

Příčiny

Příčina svědění u těhotných žen není známa. Játra se zpomalují, žlučové kyseliny se hromadí v krvi, hladina bilirubinu stoupá, což způsobuje svědění kůže. Porodnická cholestáza je často dědičná.

Léčba

Intrahepatická cholestáza se obvykle léčí kyselinou ursodeoxycholovou, což je perorální lék, který snižuje hladinu žlučových kyselin a zmírňuje svědění. Léčba by měla začít ihned po stanovení diagnózy a pokračovat až do narození dítěte..

Jak to ovlivňuje těhotenství a plod?

Tento stav je potenciálně nebezpečný pro plod se zvýšeným rizikem fetální tísně, předčasného porodu a mrtvě narozeného dítěte. Ve vážných případech se schopnost ženy absorbovat vitamin K může snížit, což zvyšuje pravděpodobnost krvácení během porodu. 7

Články O Neplodnosti