Hlavní Neplodnost

Actovegin během těhotenství - proč je předepisován?

Lékaři neunavují přesvědčování žen, že těhotenství není nemoc, je to zcela fyziologické období v životě ženy a neměl by způsobit žádné zvláštní potíže..

Platí to však pouze tehdy, pokud je žena absolutně zdravá a těhotenství pokračuje bez odchylek a komplikací.

V mnoha případech však zdravotní stav nastávajících matek zůstává příliš žádoucí, což vede ke skutečnosti, že během těhotenství dochází ke všem druhům komplikací - hrozbě přerušení, placentárního poškození nebo podvýživy plodu kvůli problémům s placentou.

V takových případech, za účelem léčení nebo prevence různých druhů ohrožujících stavů, jsou předepisovány různé léky.

Jedním z nich je Actovegin během těhotenství. Tento lék je často předepisován nastávajícím matkám, ale mnoho z nich nemá vůbec ponětí, na co je aktovegin předepisován během těhotenství a zda tento lék poškodí plod nebo matku samotnou?

Proč je Actovegin předepsán během těhotenství??

Actovegin se někdy předepisuje i při plánování těhotenství, v případech, kdy je nutná normalizace metabolických procesů v těle ženy a příprava na úspěšné početí.

Ale z větší části se actovegin používá během těhotenství, pokud v procesu přenášení dítěte existují nebezpečné nebo nebezpečné situace.

Je to způsobeno tím, že Actovegin intenzivně transportuje do buněk glukózu a kyslík, což pomáhá jejich aktivní absorpci. Výsledkem je aktivnější výživa buněk, jejich fungování a aktivní schopnost regenerovat buňky a tkáně.

Globálně se jedná o zlepšení metabolických procesů v těle matky, normalizaci krevního oběhu v cévách a žilách, jakož i zlepšení procesů dodávání živin do tkání a vylučování metabolických produktů.

Tato akce Actoveginu pomáhá tělu obnovit poškozené tkáně a normalizovat jejich fungování, zlepšit krevní oběh.

Actovegin se používá v mnoha oblastech medicíny - u neurologických onemocnění, u křečových žil, u kožních lézí navenek.

Actovegin má však další indikace pro použití během těhotenství - obnovuje porušování toku krve uteroplacentální, zlepšuje dodávku kyslíku do placenty a plodu a normalizuje metabolické protézy v tkáních dělohy, placenty a plodu.

I když normalizace krevního oběhu není nejdůležitějším účinkem léku, je často předepisována během těhotenství právě za tímto účelem - pokud je plod hypoxický nebo jej ohrožuje přítomností placentární nedostatečnosti.

Předepisuje se také pro podvýživu plodu a následně pro zpoždění jeho vývoje.

Actovegin: indikace pro použití během těhotenství

Za hlavní podmínky, za kterých bude Actovegin zobrazen při porodu dítěte, lze považovat tyto podmínky:

 • feto-placentární nedostatečnost (FPN);
 • oddělení vajíčka, hrozící potrat;
 • stav placenta previa (úplný a neúplný);
 • fetální hypoxie plodu;
 • přítomnost IUGR (intrauterinní růstový retardační syndrom dítěte);
 • neuspokojivé výsledky ultrazvuku s přítomností podvýživy plodu;
 • pozdní gestóza;
 • přítomnost křečových žil u žen;
 • přítomnost hrozby předčasného narození dítěte;
 • prevence hypoxie za přítomnosti potratů v anamnéze, předčasného porodu atd.;
 • přítomnost diabetes mellitus a dalších závažných somatických patologií;
 • komplexní terapie (v kombinaci s jinými léky) otoky, oligohydramniy nebo hemoroidy.

Lékaři, kteří Actovegin užívají během těhotenství, uvádějí, jak to ovlivňuje plod. U dítěte pomáhá užívání Actoveginu při přizpůsobování dítěte procesu porodu a snižování stresu při narození. Děti se po porodu snáze přizpůsobí novým podmínkám..

Actovegin se používá během těhotenství v injekcích, intravenózně a v tabletách. Taková komplexní terapie pomáhá ženě v kritických situacích i při další léčbě a prevenci těhotenských problémů.

Actovegin intravenózně během těhotenství

Kapátko s Actoveginem během těhotenství lze předepsat ve stacionárních podmínkách za přítomnosti nouzových indikací - pokud stav těhotné ženy a plodu vyžaduje okamžité zlepšení.

V tomto případě je lék dodáván přímo do krevní plazmy a okamžitě do tělesných tkání, což vám umožní zažít účinek jeho podání do půl hodiny od okamžiku podání léku.

Úplného terapeutického účinku látky je dosaženo po dobu tří až šesti hodin od času kapátka.

Actovegin: injekce během těhotenství

Intramuskulární podání Actoveginu má téměř stejné cíle jako kapání - rychlé dodání a nástup léku. Současně je léčivo zavedené do tkáně absorbováno rychleji a plněji než tablety Actoveginu během těhotenství.

Injekce se podávají intramuskulárně ve stejných případech jako kapátka nebo po nich, aby se pokračovalo v intenzivní terapii, aby se rychle a aktivně normalizoval krevní oběh v placentě a zlepšil se přívod kyslíku do plodu pomocí glukózy a dalších živin..

Actovegin tablety během těhotenství

Lék v tabletách působí pomaleji, protože se postupně vstřebává v zažívacím traktu.

Současně díky dávkování vytváří konstantní terapeutické nebo profylaktické dávky léku v krvi, což je použitelné pro prevenci poruch oběhu v placentě u těhotných žen s obvyklým potratem, potraty nebo zdravotními problémy.

Díky těmto kombinacím se účinky vzájemně zvyšují a zvyšuje se úspěšnost léčby..

Actovegin během těhotenství: výuka

Při užívání jakéhokoli léku musí být předepsán lékařem, samovolné podávání aktoveginu během těhotenství je zakázáno.

Actovegin je předepsán během těhotenství v dávkách přesně vypočtených lékařem, jak pro intravenózní, tak pro intramuskulární použití a pro tablety.

Obvykle je dávka Actoveginu během těhotenství jedna nebo dvě tablety třikrát denně, lék se užívá před jídlem, pečlivě se spláchne tekutinou. Schéma však může lékař podle svého uvážení změnit.

Průměrný průběh léku je jeden až dva měsíce, v závislosti na indikacích a stavu ženy.

Obvykle se injikuje 5 až 20 ml, rychlost podání stanoví lékař. Lék se podává odděleně od všech ostatních léků na 5% glukóze nebo izotonickém roztoku..

Actovegin během těhotenství

Stres, výrazné zhoršení životního prostředí, únava těla - to vše jsou nepřátelé číslo jedna pro těhotné ženy. Jen málo budoucích matek se může chlubit, že její těhotenství proběhlo hladce, a nemusela brát žádné léky a dítě bylo vždy ohroženo.

Normální průběh těhotenství do značné míry závisí na stavu placenty. Zdraví nitroděložního dětského „domu“ je velmi důležité pro vývoj dítěte, protože placentární nedostatečnost velmi negativně ovlivňuje vývoj plodu, což způsobuje zpoždění nebo dokonce ohrožení ukončení těhotenství..

Pro zachování života a zdraví plodu včasnou prevencí nemoci by ženy měly vzít v úvahu, že riziko placentární nedostatečnosti existuje u 3–5% případů zdravých těhotenství a u 25% těhotenství komplikovaných patologiemi..

Co potřebujete vědět o placentární nedostatečnosti

Placenta je nejdůležitějším orgánem, který se v těle během těhotenství tvoří, tvoří jeden ze spojení v systému „matka - placenta - plod“ a plní řadu důležitých funkcí pro tělo dítěte:

 • dodávka kyslíku a odstraňování oxidu uhličitého;
 • výživa a vylučování odpadních produktů;
 • ochrana před nepříznivými účinky škodlivých faktorů;
 • produkce hormonů, které zajišťují normální průběh těhotenství.

Když se v placentě vyskytnou abnormality, její funkce se oslabí, začne se vyčerpávat, zpomaluje metabolické procesy a orgán není schopen chránit a vyživovat plod.

V 60% se fetoplacentální nedostatečnost stává příčinou retardace růstu plodu, ve 20% - příčina předčasného ukončení těhotenství.

Statistiky jsou zcela zklamáním, ale existují dobré zprávy - existuje lék, který lékaři předepisují v případě placentární nedostatečnosti a pro její prevenci.

Co je Actovegin?

Lékaři i výrobci jsou podle jejich názoru jednomyslní, protože Actovegin považují za jeden z nejslibnějších prostředků v boji proti placentární nedostatečnosti. Díky této drogě lze zachránit 7 z deseti těhotenství a nepředstavuje nebezpečí pro nastávající matky.

Není třeba mluvit o nebezpečí řeči vůbec: droga je navržena tak, aby zachránila plod.

Tento léčivý přípravek je vyroben z přírodních živočišných složek, jmenovitě: z krevního extraktu mladých telat; těhotná, ve většině případů je vnímána dobře, při aplikaci výrazně snižuje riziko nepříznivého těhotenství.

Pro všechny jeho pozitivní (téměř ideální) vlastnosti je Actovegin přísně zakázán pro nezávislé použití.

Zaprvé, náhodné ošetření během těhotenství může vést k vážným následkům, protože žena není schopna určit skutečnou příčinu onemocnění.

Za druhé, lék a jeho dávkování může předepsat pouze ošetřující lékař.

Zatřetí, placentární nedostatečnost je jedním z nejnebezpečnějších stavů během těhotenství, a proto by ji měla odstranit pouze odbornice.

Riziko vzniku placentární nedostatečnosti existuje v průběhu těhotenství, takže pokud máte první příznaky nebo pocit, že „se něco pokazilo“, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Pokud neztrácíte čas, můžete dítě zachránit několika kapátkem.

Actovegin existuje ve formě injekční tekutiny, tablet a mastí.

Kapalina se používá pro urgentní terapii, tablety - pro léčbu a prevenci, mast - pro preventivní účely.

Expozice lékům

Poté, co je pacient vstříknut do těla pacienta, Actovegin začne působit aktivně - při injekčním podání začíná účinek léčiva po 30 minutách, tablety se rozpustí o něco déle, takže je potřeba více času.

V každém případě se vrchol expozice objeví během 1,5 až 2 hodin po aplikaci.

Actovegin neobsahuje absolutně žádné syntetické nečistoty, proto je snadno začleněn do metabolických procesů ihned po požití.

Proteinové látky léku aktivně dodávají kyslík a glukózu do oslabených buněk placenty, které jsou nezbytné pro adekvátní fungování systému matka-placenta-plod, navíc je lék schopen zvýšit odolnost tkáně vůči nedostatku živin a zabránit jejich oslabení a smrti.

Tři hodiny po užití drogy dokonce i silně poškozené mozkové buňky z hladovění kyslíkem normalizují jejich aktivitu.

Vlastnosti expozice Actoveginu:

 • regulace dodávek energie a zajištění účinného dopadu na všechny části průběhu nemoci;
 • normalizace výměny plynů, zlepšení metabolických funkcí placenty, utero-placentární cirkulace, obnovení funkcí membrány;
 • rozvoj tkáňové rezistence k hypoxii;
 • zlepšení žilního a arteriálního průtoku krve a asimilace kyslíku.

Argumenty pro „

Dalším rysem této drogy je její neschopnost proniknout do plodu. Actovegin, i když pracuje v těsné blízkosti dítěte, mu nemůže ublížit - placenta zcela absorbuje složky léku do sebe, aniž by je předávala dítěti.

Maximální koncentrace léku se vyskytuje v malých kapilárách placentárních stěn, takže proniknutí do vnitřku a způsobující jakékoli poškození plodu není možné ani teoreticky.

Dítě v důsledku užívání drog matkou dostává pouze zvýšené dávky glukózy a kyslíku - co potřebuje.

V procesu užívání léku při diagnostice fetoplacentální nedostatečnosti lékaři pozorují trend rychlého zlepšování: dítě, které bylo před několika dny letargické a pasivní, se stává aktivním, přibírá na váze a na výšce.

Argumenty proti"

Užívání drogy je nemožné, když žena nesnáší jednotlivé komponenty. Vážnou překážkou použití může být také:

 • plicní otok;
 • srdeční selhání.

Je třeba mít na paměti, že při předávkování lékem jsou možné alergické projevy ve formě kopřivky nebo otoku.

Existují také případy zvýšené tělesné teploty a aktivního pocení.

Vlastnosti těhotenství Actovegin

Akutní a těžké formy placentární nedostatečnosti vyžadují pohotovostní terapii. Proto je léčebný režim v takových případech založen na jmenování léku intravenózně.

Typicky jsou pacienti umístěny pod kapátko a to po dvou až třech dnech dosáhne nejlepšího výsledku, který musí být udržován užitím tablet po dobu dalších 3 až 4 týdnů.

V každém případě musí být dávka léčiva správně vypočtena..

Pokud je forma onemocnění mírná, lékař nabídne pacientovi standardní léčebný režim pro tablety: jedna tableta třikrát denně. Průběh léčby je 3-4 týdny.

Pro preventivní účely Actovegin užívá jednu tabletu třikrát denně po dobu 2 týdnů.

Povinností lékaře je sledovat užívání této drogy a v případě potřeby ji kombinovat s dalšími drogami užívanými těhotnou ženou současně s Actoveginem.

Masť Actovegin

Jednou z nejvýhodnějších forem uvolňování léčiva je mast. Působí mnohem pomaleji než roztok a tablety, ale je absolutně bezbolestný.

Masť se používá jako profylaktika doma. Lék v této formě má dobrý preventivní účinek, ale nepoužívá se k léčbě závažných forem placentární nedostatečnosti..

Hlavní indikace

Actovegin může být pro vaše dítě šance, že se narodí fyzicky a duševně zdravě, i když by předchozí těhotenství nemohla být učiněna.

Lék je předepsán pro:

 • těžká somatická onemocnění u žen;
 • těhotenské komplikace;
 • Ohrožených potratů;
 • známky placentární nedostatečnosti.

Zvláštní pozornost věnuje lékař předepisování pacientům s anamnézou zmeškaných těhotenství, potratů ve výši dvou v řadě nebo více.

Actovegin do trimestru

1 trimestr

Nebezpečí hypoxie v časném těhotenství je vývoj abnormalit plodu. Čím delší a intenzivnější hladovění kyslíkem, tím větší je riziko pro dítě. V tkáních dítěte může dojít k hromadění metabolických produktů, může dojít k narušení rovnováhy elektrolytů, což vede k otokům a krvácení. O dalším normálním vývoji fetálních orgánů není pochyb, dochází k potratu.

K normalizaci stavu plodu, vyvíjejícího se v podmínkách hypoxie, je nutné použít Actovegin. Předepište lék po 16 týdnech těhotenství.

2 trimestru

Placentární nedostatečnost se může objevit v kterémkoli stadiu těhotenství, je chybou si myslet, že toto onemocnění je výhradně první měsíce těhotenství. Ve druhém trimestru je Actovegin předepsán ze stejného důvodu jako v prvním, takže dávka závisí na formě nemoci.

3 trimestru

Příčinou kyslíkového hladovění plodu v pozdním těhotenství je často gestóza. Lékaři předepisují Actovegin, aby zabránili úmrtí plodu.

Actovegin během těhotenství

Lékařské odborné články

Pokyny léku "Actovegin" předepsaly jeho příjem pro detekci ischemických procesů, pro nejrychlejší hojení ran po operaci a poranění, popálenin, odstranění poruch cévního systému a krevního oběhu, včetně léčby novorozenců.

Součástí Actoveginu je deproteinizovaná hemoderivativní látka, která se získává z krve telat. Tento nástroj obsahuje velké množství živočišných bílkovin a je považován za účinný z důvodu svého aktivního působení, které je zaměřeno na stimulaci metabolických procesů těla na buněčné úrovni. Užívání tohoto léku přispívá k lepší akumulaci kyslíku a glukózy v těle. Díky Actoveginu se tedy zlepšuje prokrvení těch částí tkáně, ve kterých je narušen metabolismus (tkáně citlivé na proces hypoxie, stejně jako vředy a rány), a tím se zvyšuje energetická rezerva buněk. Toto léčivo zvyšuje koncentraci aminokyselin, jakož i látek, jako je fosfokreatin, ADP a ATP. Účinek léku začíná téměř okamžitě po požití (během prvních 30 minut) a jeho maximálního účinku je dosaženo v průměru po 2-3 hodinách.

Proč je během těhotenství Actovegin předepsán?

Lékaři doporučují některým ženám začít užívat Actovegin již během plánování těhotenství, aby se minimalizovalo riziko problémů spojených s porodem dítěte. To se týká žen, které jsou náchylné k poruchám periferního oběhu (otoky, vředy), křečovým žilám a také predispozici k hemoroidům.

Další indikace aktoveginu během těhotenství podle pokynů:

 • Metabolické a cévní poruchy mozku (včetně ischemické mrtvice, traumatického poškození mozku).
 • Periferní (arteriální a žilní) vaskulární poruchy a jejich důsledky (arteriální angiopatie, trofické vředy); diabetická polyneuropatie.
 • Hojení ran (vředy různých etiologií, popáleniny, trofické poruchy (proleženiny), zhoršené procesy hojení ran).
 • Prevence a léčba radiačních poškození kůže a sliznic během radiační terapie.

Ale i použití léku v těchto případech představuje riziko pro plod.

Je Actovegin možný během těhotenství??

Nastávající matky se často obávají otázky „Je Actovegin možný během těhotenství?“, Zejména pokud je lék předepsán v raných fázích. Na základě pokynů léku a četných recenzí odborníků můžeme dojít k závěru, že obavy týkající se užívání tablet Actoveginu během těhotenství jsou zcela neopodstatněné. Je však třeba si uvědomit, že samoléčení není v tomto období přípustné, a proto by lék měl předepisovat ošetřující lékař. Potřebnou dávku a optimální způsob podání stanoví lékař: ve formě tablet, intramuskulárně nebo intravenózně, po analýze povahy porušení.

Actovegin má za svůj hlavní úkol aktivovat metabolické procesy na buněčné úrovni a obnovit výživu buněk a tkání.

Použití Actoveginu v těhotenství je známo již dlouhou dobu, ačkoli lékařské spory týkající se tohoto léku dosud nezmizely. Oponenti tvrdí, že není k dispozici dostatek údajů o bezpečnosti Actoveginu, a příznivci zaznamenávají dlouhodobé a úspěšné užívání této drogy v praxi. Navíc nebyly nikdy zjištěny případy jeho škodlivých účinků na ženské tělo.

Vzhledem k nedostatečnému počtu studií prokazujících úplnou bezpečnost léku "Actovegin" by se mělo brát opatrně a pouze podle pokynů ošetřujícího lékaře..

Pokyny pro Actovegin během těhotenství

Pokyny pro aktovegin během těhotenství pomáhají určit způsob a dávkování užívání tohoto léku, který se uvolňuje z krve telat. Účinná látka Actoveginu - deproteinizovaná hemoderivace - podporuje aktivaci metabolických procesů v tkáních na buněčné úrovni, zlepšuje výživu buněk a také stimuluje jejich obnovu.

V "Pokynech" k léčivu "Actovegin" je uvedeno, že může být použit v různých lékových formách: tablety, masti pro vnější použití, injekční roztoky a infuzní roztoky. Actovegin tablety jsou 200 mg tablety. Tablety se užívají před jídlem, doporučuje se pít dražé s malým množstvím vody. Obsah tohoto léčiva v roztocích se liší: 10% nebo 20% roztoků je k dispozici pro infuzi a pro injekci se vyrábějí 2, 5 nebo 10 ml ampule.

Je třeba vzít v úvahu, že dávkování a způsob užívání "Actoveginu" v jednom nebo druhém případě by měl být předepsán lékařem s ohledem na stav těhotné ženy a plodu. Prášky přirozeně působí pomaleji, ale po dlouhou dobu. U akutních forem oběhových poruch a nedostatku kyslíku plodu je optimální užívat tento lék ve formě injekcí nebo kapátků.

Actovegin během těhotenství má rychlý účinek po 10-30 minutách po podání a dosahuje svého maxima v rozmezí 2 až 6 hodin (v průměru - po 3 hodinách).

Kontraindikace při užívání Actoveginu během těhotenství

Actovegin během těhotenství prakticky nezpůsobuje žádné vedlejší účinky, avšak navzdory absolutní přirozenosti tohoto léku existuje řada kontraindikací.

Kontraindikace při užívání Actoveginu během těhotenství jsou následující:

 • Alergická reakce těla na lék, projevující se ve formě kopřivky nebo otoků, stejně jako návaly horka, nadměrné pocení atd. Rovněž není vyloučena možnost vzniku anafylaktického šoku u těhotné ženy. Kromě toho může být příznakem alergie pocit napětí v hrudníku, průjem, nevolnost a zvracení, rychlé a obtížné dýchání, bolest hlavy, bolest různých etiologií (kloubů, krku, břicha, svalů atd.).
 • Plicní otok.
 • Retence tekutin v těle.
 • Dekompenzované srdeční selhání.
 • Snížená produkce moči (oligurie).
 • Neschopnost přijmout moč do močového měchýře (anurie).

Pokud dojde k alergické reakci na lék "Actovegin" s pozorováním výše uvedených příznaků, těhotná žena by měla okamžitě přestat užívat lék a okamžitě vyhledat lékaře. Neměli byste prokazovat nezávislost a užívat „Actovegin“ bez jmenování lékařem, protože budoucí matka nemusí vědět o skrytých formách možných poruch a nemocí. Užívání jakéhokoli léku, včetně přírodního složení, může situaci jen prohloubit..

Nežádoucí účinky Actoveginu během těhotenství

Actovegin během těhotenství je dobře snášen a ve většině případů nezpůsobuje těhotným ženám žádné nežádoucí účinky. Je však třeba si uvědomit, že přirozenost a relativní neškodnost tohoto léku nevylučuje při jeho užívání závažnou odpovědnost. Proto by měl být jmenování „Actovegin“ proveden ošetřujícím lékařem v případech, které vyžadují naléhavý zásah, aby se předešlo možným komplikacím při porodu dítěte.

Vedlejší účinky aktoveginu během těhotenství jsou omezeny na takové projevy, jako jsou alergické reakce z těla: ve vzácných případech výskyt otoků a kopřivka. U některých žen se mohou projevit příznaky, jako je zvýšené pocení, mírné zvýšení teploty a nával tepla. Pokud se vyskytnou jakékoli nežádoucí účinky, měla by těhotná žena kontaktovat svého lékaře, který vám předepíše další lék nebo upraví dávku Actoveginu. Pokud má těhotná žena alergii, musí být léčba ukončena. Ženy, které mají srdeční selhání nebo plicní edém, nesmí tento lék užívat..

Dávkování Actoveginu během těhotenství

Dávkování Actoveginu během těhotenství je předepsáno výhradně lékařem a také podle pokynů pro tento lék. Je však třeba si uvědomit, že před zahájením infuze se doporučuje provést test na možnost, že těhotná žena vykazuje přecitlivělost na léčivo ve formě testovací injekce (dávka - 2 ml, v / m).

Přestože užívání drogy „Akevegin“ nikdy nemělo negativní dopad na matčino tělo a vývoj plodu, přesto je nutné vzít v úvahu potenciální riziko pro dítě. Proto zavedení léku vyžaduje opatrnost, mělo by být používáno přísně pod dohledem ošetřujícího lékaře.

Tabletovaný aktovegin se obvykle předepisuje v dávce 200 mg 3krát denně před jídlem. V tomto případě je třeba dražé omýt malým množstvím vody. V případě intramuskulárního podání tohoto léčiva těhotné ženě se injekce provádí pomalu v dávce ne více než 5 ml. Je třeba poznamenat, že roztoky Actoveginu mohou mít nažloutlý odstín. Vzniká v důsledku přítomnosti výchozích materiálů ve složení léčiva, ale neovlivňuje kvalitu a snášenlivost léčiva. Je přísně zakázáno používat neprůhledný roztok nebo roztok, který obsahuje částice. Po otevření ampulky nelze roztok Actoveginu uložit.

Účinek léčiva je pozorován do 30 minut po požití nebo infuzi. Maximální míry jeho účinku je dosaženo v průměru po 3 hodinách.

Actovegin při plánování těhotenství

Mnoho lékařských odborníků doporučuje, aby ženy začaly užívat tento lék před požadovaným těhotenstvím, ty. během jejího plánování.

Actovegin se při plánování těhotenství doporučuje, aby se v budoucnu zabránilo vzniku možných poruch, zejména placentární nedostatečnosti. Faktem je, že nesení dítěte je velmi vážným testem ženského těla, tento proces vyžaduje koordinaci práce všech orgánů a systémů. Ochrana pro budoucí dítě je placenta, skrz krevní cévy, z nichž plod dostává glukózu, kyslík a všechny prvky nezbytné pro plný vývoj. Není neobvyklé, že žena, která čeká dítě, má špatný krevní oběh, v důsledku čehož je placenta vyčerpaná a nemůže se formovat až do konce. Toto je tzv. "Placentální nedostatečnost." Takový problém může způsobit předčasný porod nebo potrat, což je pro každou ženu nesmírně nežádoucí. Aby se předešlo takovým tragickým situacím, gynekolog jmenuje Actovegina budoucí matce ve fázi plánování koncepce. Lék zlepšuje krevní oběh, ovlivňuje strukturu buněk, což zase výrazně zvyšuje jejich životaschopnost a podporuje správné fungování..

Actovegin nemá žádné kontraindikace a výrazné vedlejší účinky, proto nepředstavuje hrozbu pro matku ani dítě. Než však začnete tento lék užívat, musíte se poradit s lékařem, který určí způsob podání a dávkování.

Actovegin během těhotenství může být předepsán brzy nebo pozdě.

Užívání léku Actovegin během těhotenství - indikace a návod k použití, složení a analogy

Podle pokynů k použití může lékař předepsat tablety Actoveginu během těhotenství v případě, že jsou váženy různými nepříznivými faktory. Mezi nimi se rozlišují intrauterinní infekce, diabetes mellitus, předchozí spontánní potraty, placentární nedostatečnost a řada dalších nemocí. Lék je dobře snášen těhotnými ženami. Lék podporuje normální vývoj plodu v mnoha i kritických situacích. Z níže uvedených informací se dozvíte více o tom, jak se Actovegin používá během těhotenství..

Co je Actovegin

Populární farmaceutický produkt, jehož základem je telecí krevní frakce, čištěná z proteinových sloučenin s vysokou molekulovou hmotností. Lék urychluje regeneraci a metabolické procesy, zlepšuje výživu buněk. Použití Actoveginu podporuje zvýšený přísun krve do poškozených míst tkáně, takže jsou nasyceny kyslíkem a glukózou. Během těhotenství je tento léčivý přípravek nezbytný pro obnovení metabolismu systému matka-placenta-dítě.

Struktura

Jedinečné složení léku zajišťuje bezpečnost jeho použití iu těhotných žen. Sada složek závisí na formě uvolňování léčiva. Actovegin ve farmacii je dodáván s infuzními nebo injekčními roztoky, tablety, krémy, masti a gely. Základem jakékoli formy je deproteinizované hemoderivační činidlo z krve telat, které zahrnuje:

 • aminokyseliny - prvky, které regulují syntézu nezbytných molekul proteinu, včetně hormonů a enzymů;
 • peptidy s nízkou molekulovou hmotností - regulují většinu fyziologických procesů v těle;
 • stopové prvky a nukleosidy - účastní se syntézy proteinů a genetického materiálu;
 • antioxidanty - určené k ochraně před negativními účinky molekul, které poškozují buněčné stěny.

Pokud jde o další složky léčiva, jsou určeny formou uvolňování léčiva. Složení je podrobněji popsáno v tabulce:

Množství hlavní látky - hemoderivat deproteinizované z krve telat

celulóza, povidon, stearát hořečnatý, mastek

cetylalkohol, bílý parafin, čištěná voda, propylparaben, cholesterol, methylparaben

Infuzní roztok

chlorid sodný, voda pro injekce a dextróza pro roztok s dextrózou

Injekce ampule

80, 200 nebo 400 mg

voda na injekci, chlorid sodný

Indikace pro použití

Obecné indikace pro použití Actoveginu během těhotenství jsou zlepšení transportu živin a kyslíku do tkání plodu. To je často pozorováno s placentární nedostatečností. Vyvíjí se v důsledku komplikací infekčních nebo chronických onemocnění, nízké nebo vysoké vody. Totéž lze pozorovat u žen starších 35 let, které poprvé otěhotněly. Seznam ukazující, proč je Actovegin předepisován těhotným ženám, obsahuje:

 1. Patologie, ke kterým došlo během těhotenství nebo před těhotenstvím, kvůli kterému plod postrádá živiny nebo hypoxii. Mezi taková onemocnění patří diabetes mellitus, revmatismus, srdeční ischémie, arteriální angiopatie a migréna..
 2. Patologie během těhotenství spojené s abnormální tvorbou placenty. To je její odloučení nebo hypoplasie, gestóza, Rhesusův konflikt plodu a matky.
 3. Zátěž na historii těhotné ženy, například dřívější spontánní potraty, odpojení vajíčka a další podobné patologie.

Kontraindikace

U některých zdravotních problémů je Actovegin kontraindikován nebo užíván pod lékařským dohledem. Seznam chorob je následující:

 • zadržování tekutin;
 • oligurie;
 • plicní otok;
 • srdeční selhání;
 • hypernatremia;
 • diabetes;
 • anurie
 • patologie ledvin a močového systému;
 • netolerance jednotlivých složek léčiva.

Proč je Actovegin předepsán během těhotenství?

Farmakodynamika léčiva je antihypoxický účinek. Tento lék ovlivňuje transport kyslíku v krvi a využití glukózy. Účinek léku se objevuje již půl hodiny po parenterálním podání. Maximální účinek je pozorován po 2-6 hodinách. Farmakokinetika léčiva je obtížné studovat, protože zahrnuje pouze fyziologické složky, jejichž cestu je obtížné sledovat v těle. V gynekologii lékaři často předepisují tento lék pacientům. Soudě podle hodnocení odborníků, plod zažívá méně stresu během porodu.

Tablety

Ženy, které v minulosti zažily obvyklý potrat nebo potrat, jsou předepisovány jako preventivní tablety Actoveginu. Indikace je také těhotenství s komplikacemi. Častěji jsou tablety Actoveginu v těhotenství zahrnuty do komplexní léčby dalšími léčivy, například piracetamem, curantilem, cytoflavinem, glukózou, riboxinem, ginipralem. Lékař může předepsat lék i v prvním trimestru. Actovegin v časném těhotenství je indikován, pokud má žena špatné návyky nebo zhoršený krevní oběh.

Intravenózně

Ještě častěji se Actovegin podává těhotným ženám ve formě kapátků. V kritických situacích, kdy je nutné urgentní zlepšení stavu matky a plodu, je nutná intravenózní kapání. Pouze kapající podání pomáhá urychlit účinek léku. Začíná to za 20-30 minut. Actovegin intravenózně během těhotenství může být podáván s akutním nedostatkem kyslíku plodu nebo těžkou fetoplacentální nedostatečností.

Injekce

S použitím Actoveginu pro těhotné ženy intramuskulárně mají lékaři téměř stejné cíle. Jedná se o urychlené dodání účinné látky do tkání a orgánů. Injekce dávají efekt rychleji než pilulky. Výsledek - krevní oběh v placentě se zvyšuje a plod je nasycen živinami a glukózou. Indikací pro injekce je hrozba ukončení těhotenství nebo předčasného porodu.

Actovegin během těhotenství ve formě masti je předepsán pro typičtější problémy, jako jsou odřeniny, rány, škrábance a modřiny. Toto je jedno z léčivých přípravků, které je povoleno těhotným ženám. Indikace pro jeho použití jsou také:

 • zánětlivá onemocnění kůže;
 • regenerace tkáně po popálení párou nebo vroucí vodou;
 • úžeh;
 • křečové a pláčové vředy.

Pokyny Actovegin během těhotenství

Způsob použití tohoto léku během těhotenství závisí na problému, který lékař zamýšlí vyřešit tímto lékem. Dávkování a forma uvolňování je také určena odborníkem. Tablety pro profylaxi se pijí jeden měsíc po dobu 1-2 kusů denně. Vstřikování není předepsáno více než 10 nebo 20, je-li to nutné. Roztok ve formě kapátků se podává s ohledem na počáteční dávku 5 ml. To je důležité, protože Actovegin způsobuje prudké zvýšení krevního tlaku. U lidí trpících hypertenzí je indikováno pomalé podávání malé dávky..

V raných fázích

V prvním trimestru těhotenství je Actovegin indikován ke zlepšení žilního a arteriálního krevního toku v systému matka-placenta-plod nebo k přizpůsobení dítěte budoucím narozením. Zde je lék potřebován více pro prevenci a eliminaci možných komplikací, proto je předepisován ve formě tablet. Standardní dávkovací režim je 1 tableta dvakrát denně. Průběh léčby určuje lékař, ale častěji je to alespoň měsíc.

S nízkou vodou

Pokud je těhotné ženě diagnostikována oligohydramnióza, lékařským předpisem může být tabletový přípravek nebo injekce. S hrozbou potratu a dalších závažných komplikací se používají intramuskulární injekce. Počet cyklů a dávkování určuje pouze lékař a závisí na závažnosti stavu ženy. V kritických situacích se Actovegin podává intramuskulárně s oligohydramniemi, počínaje 10-20 m. Poté se dávka postupně snižuje na 5 ml. Tablety se užívají ve 1-2 kusech denně..

Při plánování těhotenství

Užívání Actoveginu dalších 1,5–3 měsíce před plánovanou koncepcí zabraňuje mnoha problémům a pomáhá připravit se na vytvoření plnohodnotné placenty. Taková terapie snižuje riziko potratu. Před jídlem je nutné užít 1-2 tablety denně. Průběh léčby trvá měsíc. Pak si musíte dát pauzu, po které můžete opakovat cyklus užívání tablet.

S hypoxií plodu

Prodloužené a výrazné kyslíkové hladovění plodu je nebezpečné pro metabolické a orgánové selhání, destrukci jejich tkání, což v časných stádiích může vést k potratu, av pozdějších stádiích - abnormality ve vývoji nervového systému, plic, střev. V důsledku toho bude dítě zaostávat v duševním a fyzickém vývoji. Závažnými komplikacemi v tomto případě jsou dětská mozková obrna a epilepsie. Actovegin je v tomto případě předepsán, aby se zabránilo hypoxii:

 1. Nejprve intravenózně 4-5 ml na 200-400 ml roztoku glukózy. Kapátka se provádějí každý druhý den po dobu 10 dnů.
 2. Dále musíte brát 3 tablety denně po dobu 2 týdnů.

Jak Actovegin ovlivňuje plod

Při použití Actoveginu během těhotenství není nic nebezpečného, ​​protože lék nemá žádné vedlejší účinky. Zvyšuje cirkulaci placenty, takže dítě dostává potřebné množství kyslíku a živin. To zajišťuje normální růst a vývoj plodu. Pokud existuje riziko potratu, po několika dnech užívání léku začne dítě aktivně přibývat na váze a výšce, pohybovat se normálně uvnitř lůna.

Droga posiluje spojení placenty s dělohou, proto se snižuje riziko potratu a předčasného porodu. Obecně platí, že Actovegin způsobuje, že dítě je odolnější vůči stresu a odolnější, což mu usnadňuje narození. Jeho výhody jsou následující:

 • stabilizace metabolických procesů v placentě;
 • účinné obnovení poškozených tkání a buněk;
 • zlepšení průtoku krve v placentě, zatímco lék nemůže projít skrz něj, proto nevstoupí do dítěte.

Analogy aktoveginu

Složení Solcoseryl má stejné složení. Má stejné indikace pro použití. Jediným rozdílem mezi přípravkem Solcoseryl je absence formy uvolňování ve formě tablet. Kromě toho je v injekčním roztoku účinná látka o něco více - 42,5 mg ve srovnání se 40 mg v Actoveginu. Tento rozdíl je zanedbatelný, proto může tento lék nahradit Solcoseryl..

"Actovegin" během těhotenství: návod k použití

Pokud je těhotenství problémem, zvyšuje se riziko rozvoje placentární nedostatečnosti, což může vést k předčasnému oddělení placenty, fetální hypoxii a dalším nebezpečným stavům. Aby se těmto důsledkům zabránilo, lékaři často předepisují Actovegin.

Tento lék se osvědčil v léčbě neurologických a kardiovaskulárních chorob. To je také žádoucí v praxi porodníka-gynekologa, protože pomáhá vyléčit různé patologie při přenášení dítěte a také předcházet komplikacím během těhotenství. U některých žen je tento lék předepisován během plánování na podporu těla až do početí a na udržení těhotenství v raných stádiích..

Vlastnosti léku

Actovegin je dostupný v lékárnách ve dvou lékových formách. Jedním z nich je sterilní roztok, který se vstřikuje do žíly, tepny nebo svalové tkáně. Je to čirá kapalina bez barvy nebo s mírně nažloutlou barvou. Takový „aktovegin“ se prodává v ampulích po 2, 5 nebo 10 ml. Jedno balení obsahuje 5, 10 nebo 25 ampulí.

Druhou formou léčiva jsou potahované tablety. Prodávají se ve skleněných lahvích po 10, 30 a 50 kusech, vyznačují se kulatým tvarem a zelenožlutou barvou. Dříve bylo léčivo také vyráběno ve formě masti, krému a gelu, ale nyní se takové léky pro vnější ošetření nevyrábějí.

Akce Actovegin poskytuje aktivní složku nazývanou deproteinizované hemoderivační činidlo. Získává se z krve telat, která se podrobuje vážnému očištění a suší se. Výsledkem je komplex nízkomolekulárních peptidů a aminokyselin, jakož i nukleosidů, antioxidantů a cenných stopových prvků.

Množství hemoderivatu v jedné tabletě je 200 mg, v 1 mililitru injekčního roztoku - 40 mg. Pomocnými látkami injekčního roztoku jsou chlorid sodný a voda, tablety - makrogol, MCC, hypromelóza, sacharóza, arabská guma a další sloučeniny nezbytné pro hustou strukturu.

Je důležité si uvědomit, že obě formy Actoveginu se prodávají na lékařský předpis, což vylučuje použití takového léku bez lékařského dohledu..

Průměrná cena balení s 50 tabletami je 1 500 rublů, pět ampulí s 10 ml injekcí roztoku je 1 000 rublů. Skladování drogy doma by mělo být na místě ukrytém před dětmi při teplotách pod +25 ° C. Doba použitelnosti léku - 3 roky.

Provozní princip

Tablety i injekční léčiva patří do skupiny léčiv, která mohou stimulovat regeneraci tkáně, zlepšit metabolismus a mikrocirkulaci. V první řadě má Actovegin pozitivní účinek na nervový systém, protože účinná látka léku zvyšuje absorpci glukózy a kyslíku v mozkových buňkách, stimuluje v nich tvorbu ATP a acetylcholinu a chrání nervové tkáně před škodlivými účinky aktivních radikálů.

Lék také zlepšuje stav srdečních a jaterních buněk, má příznivý účinek na imunitu a podporuje výživu a obnovu krevních cév. V rámci své činnosti jsou metabolické procesy aktivnější, což urychluje hojení a hojení zranění..

Je to povoleno během těhotenství?

Podle pokynů k roztoku a tabletám lze Actovegin předepsat nastávajícím matkám jak v prvním trimestru, tak v pozdějších stádiích, ale pouze v situacích, kdy očekávané přínosy léčby budou vyšší než možné riziko pro dítě. Proto by o použití takového léčivého přípravku měl rozhodnout lékař pozorující těhotenství, který ženu vyšetřil a také vyhodnotil její analýzy a výsledky ultrazvuku. Pití tablet bez předepisování specialisty je nepřijatelné, zejména v raných fázích.

V jakých případech je předepsáno?

Důvody použití Actoveginu jsou obvykle:

 • mozková dysfunkce vyplývající z traumatického poranění mozku, mrtvice a jiných patologií;
 • problémy s periferní cirkulací, například angiopatie, žilní nedostatečnost;
 • poškození periferních nervů;
 • trofické vředy, popáleniny a jiné kožní léze.

Pokud hovoříme o postavení žen, pak je tato skupina pacientů, lék je také předepsán pro:

 • fetoplacentální nedostatečnost;
 • fetální hypoxie;
 • pozdní gestóza;
 • konflikt rhesus;
 • placenta previa nebo odloučení;
 • hrozící potrat;
 • nedostatek vody;
 • gestační diabetes;
 • křečové žíly;
 • retardace růstu plodu.

Typicky jsou tyto problémy identifikovány během ultrazvukového vyšetření, které je často doplněno Dopplerem. Tato studie hodnotí průtok krve v placentě a ukazuje porušení jeho stavu. Pokud se zúží tepny dělohy, začne placenta exfoliovat nebo plod trpí nedostatkem kyslíku, dopplerovské zařízení pomůže přesně identifikovat tyto nebezpečné jevy, po kterých lékař rozhodne, zda pacientovi předepíše Actovegin.

Mezi faktory, které potvrzují potřebu takového léku, lékaři nazývají věk 35 let a starší, chronická onemocnění u matky, komplikace během těhotenství, zpomalení vývoje plodu. V takových situacích vede nečinnost k narození dítěte, které bude oslabeno a nebude schopno odolat škodlivým účinkům zvenčí..

Actovegin není zpravidla předepisován těmto ženám samotným, ale v kombinaci s jinými léky, které jsou důležité pro normální nasazení konkrétního pacienta, například se špatnými koagulogramy, je lék předepisován současně s Clexane.

Kontraindikace

Léčba Actoveginem v injekcích je zakázána zadržováním tekutin, plicním edémem, problémy s výdejem moči a závažnými srdečními patologiemi, které způsobují srdeční selhání.

Užívání tablet je kontraindikováno v případě intolerance fruktózy, nedostatku isomaltázy nebo sacharózy a malabsorpce glukózy-galaktózy. Obě formy léku nejsou předepsány v případě přecitlivělosti na jejich složky a alergické reakce na tyto léky v minulosti..

Vedlejší efekty

U některých žen může Actovegin vyvolat alergickou reakci, například způsobit zarudnutí kůže nebo kopřivky. Zvýšená alergeničnost léčiva je spojena s přítomností molekul proteinu v něm, což může u některých pacientů vyvolat negativní reakci i přes důkladné přečištění suroviny. A pokud existuje riziko alergie, je před prvním použitím roztoku zapotřebí zkušební injekce.

Některé budoucí matky hlásí po užití léku bolest svalů, pocení, horečku, bolesti hlavy, nevolnost a další příznaky, vyskytují se však jen zřídka.

V takové situaci je nutné po konzultaci s lékařem o možném nahrazení léčby pozastavit používání Actoveginu. Injekce léčiva mohou být komplikovány místními reakcemi, například zhutněním nebo otokem v místě injekce.

Jak se přihlásit?

Tablety Actoveginu by se měly užívat před jídlem. Droga je spolknuta, aniž by došlo k poškození její skořápky, omytá čistou vodou. Nejčastěji se tablety pijí třikrát denně a jednotlivá dávka se volí individuálně, stejně jako délka léčby.

Injekce Actoveginu mohou být intramuskulární nebo intravenózní, méně často intraarteriální. Intramuskulárně injikovat ne více než 5 ml roztoku. Injekci do svalové tkáně by měl provést zdravotnický pracovník, protože léky by měly být píchány opatrně a pomalu. Do žíly se „Actovegin“ v jednorázové dávce 5-10 ml také vstřikuje pomalu, aby neovlivnil krevní tlak. Pokud je dávka vyšší, pak se lék často kape a smísí se s 200-300 ml fyziologického roztoku.

Frekvence injekcí a doba trvání takové léčby se stanoví individuálně. U některých žen postačí 10 injekcí, zatímco jiným je předepsáno 20 nebo více kapátků, dokud se jejich stav výrazně nezlepší. Ve složitých případech začíná léčba injekcemi a poté se podává perorálně. Zároveň může žena nějakou dobu pít tablety, protože jejich složky se nehromadí a nevyvolávají závislost..

Roztok z otevřené ampulky by měl být použit okamžitě. Není nutné uchovávat takový lék po otevření a také podávat lék, pokud se částice objevily v tekutině nebo pokud se stala neprůhlednou..

Recenze

Ženy, které Actovegin použily při čekání na dítě, odcházejí většinou dobré recenze o takové drogě. Potvrzují účinnost léku pro předčasné stárnutí placenty, zvýšený tonus dělohy a další problémy, kvůli nimž je možné narušení vývoje dítěte a průběhu těhotenství. Vedlejší účinky u tablet a injekcí se podle pacientů vyvíjely velmi zřídka. Mezi minusy léku nejčastěji patří jeho vysoké náklady.

Většina lékařů také na takový lék reaguje pozitivně. Všímají si dobrého účinku Actoveginu u těhotných žen, pokud je proces porodu zatížen některým nepříznivým faktorem, například u budoucí matky se vyvinul diabetes mellitus nebo je diagnostikována nedostatečnost placenty. Podle nich je lék dobře snášen a podporuje normální růst plodu, i když je situace kritická.

Analogy

Pokud chcete nahradit „Actovegin“ podobným lékem, často se změní na „Solcoseryl“. Jedná se o plnohodnotný analog takového léku, protože je také vyroben z telecí krve a působí díky složkám s nízkou molekulovou hmotností získaným ze séra a buněčné hmoty. Urychluje regenerační procesy, aktivuje metabolické procesy, podporuje syntézu kolagenu a absorpci glukózy buňkami a také chrání tkáně před nedostatkem kyslíku.

Takový lék představuje injekční roztok a lokální lékové formy (mast, gel). V injekcích se používá pro stejné indikace, když je předepsán „Actovegin“. Ošetření gelem a mastí se doporučuje pro těžce se hojící rány, omrzliny, popáleniny 1-2 stupně, rány, škrábance nebo odřeniny. Použití "Solcoseryl" během těhotenství je přípustné pouze podle pokynů lékaře.

Pokud má budoucí matka problémy s mikrocirkulací krve, může jí místo Actoveginu být předepsán Pentoxifylin. Tento lék v tabletách a injekční roztok má pozitivní účinek na krevní cévy, zvyšuje saturaci krevního kyslíku, snižuje viskozitu krve, která se používá s oběhovými poruchami a angiopatiemi.

Její účinek na plod je špatně zkoumán, a proto je použití takového léčiva přípustné pouze v případě, že je předepsán odborníkem, je-li taková léčba oprávněná. Místo toho lze použít analoga se stejnou účinnou látkou, například „Vasonit“ nebo „Trental“..

Actovegin během těhotenství

Každá žena během těhotenství se stará především o zdraví nenarozeného dítěte. Proto při předepisování léků často vznikají pochybnosti: poškodí nenarozené dítě? Měl bych si vzít tento nebo ten lék, nebo se dokonce pokusit vyhnout lékařské léčbě? Podívejme se na tuto situaci.

Jedním z léků, které je předepsáno v různých stádiích těhotenství pro mnoho žen, je Actovegin.

Indikace pro použití Actoveginu během těhotenství

Hlavním cílem aktoveginu během těhotenství je aktivace metabolických procesů a obnovení výživy v buňkách a tkáních. Při užívání tohoto léku je tělu nastávající matky zásobováno dostatečným množstvím kyslíku. Navíc Actovegin zlepšuje krevní oběh v cévách placenty. Díky tomu je plod chráněn před takovými nežádoucími problémy, jako je narušení mikrocirkulace, které může vyvolat hypoxii nebo zpoždění jejího vývoje. Navíc užívání drog snižuje riziko předčasného porodu nebo potratu..

Během těhotenství je Actovegin indikován v těchto případech:

 • přítomnost předčasného porodu nebo potratu při předchozích těhotenstvích;
 • placentární stárnutí u těhotné ženy;
 • s placentární nedostatečností;
 • v případě hrozby úplného nebo částečného oddělení placenty;
 • s toxikózou druhé poloviny těhotenství;
 • retardace růstu plodu;
 • s porušením vaginálního prostředí;
 • v případě extragenitální patologie u těhotné ženy (hypertenze, hypotenze, hemoroidy, bronchiální astma, diabetes mellitus atd.)

Actovegin v časném těhotenství

Actovegin na začátku těhotenství se používá, když je narušena metabolická funkce placenty, díky čemuž není udržována výměna různých prospěšných látek a kyslíku mezi matkou a plodem na správné úrovni.

Actovegin pomáhá budoucímu dítěti přežít hypoxii, jakož i dalším problémům, které se vyskytnou během těhotenství. Droga také pomáhá zvýšit stresovou odolnost dítěte a připravuje se na proces porodu. Má smysl užívat Actovegin na začátku těhotenství, když nastávající matka má problémy s oběhem nebo když plod roste pod hypoxií.

Actovegin v pozdním těhotenství

V pozdním těhotenství je Actovegin indikován pro placentární nedostatečnost. Pomáhá eliminovat problém, jako je nitroděložní hypoxie nebo podvýživa plodu. Na úrovni placenty zlepšuje krevní oběh, poskytuje normální kyslík pro dítě a zabraňuje možnosti předčasného porodu.

Užívání Actoveginu během těhotenství

Actovegin lze použít v různých lékových formách, jako jsou tablety, infuzní a injekční roztoky, masti pro vnější použití. 200 mg tablety se užívají perorálně před jídlem a pacient by je měl vypít malým množstvím vody. Infuzní roztoky jsou k dispozici ve 20% nebo 10% a pro injekci v ampulích po 10, 5 nebo 2 ml.

Způsob podání, stejně jako dávkování léku, musí být předepsán lékařem, s ohledem na stav těhotné i plodu. Tablety samozřejmě vykazují pomalejší účinek, ale po delší časové období. Při nedostatku kyslíku u plodu nebo akutních poruch oběhu je použití léku ve formě kapátků nebo injekcí optimální..

Během těhotenství má Actovegin svůj účinek po 10-30 minutách od doby podání a maximální koncentrace dosahuje po 2-6 hodinách. To znamená, že je účinný jak v chronickém procesu, tak v akutních situacích. Jeho profylaxe je indikována pro obvyklý potrat nebo pravděpodobnost jiných komplikací..

Nežádoucí účinky Actoveginu během těhotenství

Ve většině případů těhotné ženy Actovegin dobře snášejí. Musíte si však uvědomit, že relativní neškodnost a přirozenost tohoto léku nevylučuje odpovědnost za jeho užívání. Actovegin by proto měl předepisovat ošetřující lékař pouze v případě, že je nutné okamžitě zasáhnout, aby se předešlo možným komplikacím během těhotenství.

Vedlejší účinky Actoveginu se mohou projevit alergickými reakcemi (otoky, kopřivka). U některých žen může dojít k mírnému zvýšení teploty, pocení a mohou pociťovat návaly horka. Pokud se vyskytnou nějaké nežádoucí účinky, měla by těhotná žena vyhledat lékaře, který upraví dávkování léku nebo předepíše jiný lék. V případě alergie musí být lék vrácen zpět.

Kontraindikace při užívání Actoveginu během těhotenství

Navzdory přirozenosti Actoveginu existuje řada kontraindikací. Jsou to následující:

 • Projevy alergické reakce na léčivo, které se projevují ve formě otoků, kopřivky, návaly atd. U těhotných žen se někdy může vyvinout anafylaktický šok. Kromě toho se alergie mohou projevovat nevolností a zvracením, bolestmi hlavy, průjmem, pocitem napětí v hrudníku, dušností a rychlým dýcháním, bolestí na různých místech (ve svalech, břiše, kloubech atd.).
 • Dekompenzace srdečního selhání.
 • Plicní edém a retence tekutin.
 • Snížený nebo žádný výdej moči.

V případě alergické reakce na aktovegin, která se projevuje výše uvedenými příznaky, musí těhotná žena okamžitě přestat užívat lék a neprodleně konzultovat lékaře.

Je nemožné a v žádném případě samo o sobě, bez doporučení lékaře, užívat tento lék, protože nastávající matka si nemusí být vědoma skrytých forem možných nemocí a poruch. A užívání jakéhokoli léku, včetně přirozeného složení, může situaci ještě zhoršit..

Články O Neplodnosti