Hlavní Testy

Actovegin během těhotenství - proč je předepisován?

Lékaři neunavují přesvědčování žen, že těhotenství není nemoc, je to zcela fyziologické období v životě ženy a neměl by způsobit žádné zvláštní potíže..

Platí to však pouze tehdy, pokud je žena absolutně zdravá a těhotenství pokračuje bez odchylek a komplikací.

V mnoha případech však zdravotní stav nastávajících matek zůstává příliš žádoucí, což vede ke skutečnosti, že během těhotenství dochází ke všem druhům komplikací - hrozbě přerušení, placentárního poškození nebo podvýživy plodu kvůli problémům s placentou.

V takových případech, za účelem léčení nebo prevence různých druhů ohrožujících stavů, jsou předepisovány různé léky.

Jedním z nich je Actovegin během těhotenství. Tento lék je často předepisován nastávajícím matkám, ale mnoho z nich nemá vůbec ponětí, na co je aktovegin předepisován během těhotenství a zda tento lék poškodí plod nebo matku samotnou?

Proč je Actovegin předepsán během těhotenství??

Actovegin se někdy předepisuje i při plánování těhotenství, v případech, kdy je nutná normalizace metabolických procesů v těle ženy a příprava na úspěšné početí.

Ale z větší části se actovegin používá během těhotenství, pokud v procesu přenášení dítěte existují nebezpečné nebo nebezpečné situace.

Je to způsobeno tím, že Actovegin intenzivně transportuje do buněk glukózu a kyslík, což pomáhá jejich aktivní absorpci. Výsledkem je aktivnější výživa buněk, jejich fungování a aktivní schopnost regenerovat buňky a tkáně.

Globálně se jedná o zlepšení metabolických procesů v těle matky, normalizaci krevního oběhu v cévách a žilách, jakož i zlepšení procesů dodávání živin do tkání a vylučování metabolických produktů.

Tato akce Actoveginu pomáhá tělu obnovit poškozené tkáně a normalizovat jejich fungování, zlepšit krevní oběh.

Actovegin se používá v mnoha oblastech medicíny - u neurologických onemocnění, u křečových žil, u kožních lézí navenek.

Actovegin má však další indikace pro použití během těhotenství - obnovuje porušování toku krve uteroplacentální, zlepšuje dodávku kyslíku do placenty a plodu a normalizuje metabolické protézy v tkáních dělohy, placenty a plodu.

I když normalizace krevního oběhu není nejdůležitějším účinkem léku, je často předepisována během těhotenství právě za tímto účelem - pokud je plod hypoxický nebo jej ohrožuje přítomností placentární nedostatečnosti.

Předepisuje se také pro podvýživu plodu a následně pro zpoždění jeho vývoje.

Actovegin: indikace pro použití během těhotenství

Za hlavní podmínky, za kterých bude Actovegin zobrazen při porodu dítěte, lze považovat tyto podmínky:

 • feto-placentární nedostatečnost (FPN);
 • oddělení vajíčka, hrozící potrat;
 • stav placenta previa (úplný a neúplný);
 • fetální hypoxie plodu;
 • přítomnost IUGR (intrauterinní růstový retardační syndrom dítěte);
 • neuspokojivé výsledky ultrazvuku s přítomností podvýživy plodu;
 • pozdní gestóza;
 • přítomnost křečových žil u žen;
 • přítomnost hrozby předčasného narození dítěte;
 • prevence hypoxie za přítomnosti potratů v anamnéze, předčasného porodu atd.;
 • přítomnost diabetes mellitus a dalších závažných somatických patologií;
 • komplexní terapie (v kombinaci s jinými léky) otoky, oligohydramniy nebo hemoroidy.

Lékaři, kteří Actovegin užívají během těhotenství, uvádějí, jak to ovlivňuje plod. U dítěte pomáhá užívání Actoveginu při přizpůsobování dítěte procesu porodu a snižování stresu při narození. Děti se po porodu snáze přizpůsobí novým podmínkám..

Actovegin se používá během těhotenství v injekcích, intravenózně a v tabletách. Taková komplexní terapie pomáhá ženě v kritických situacích i při další léčbě a prevenci těhotenských problémů.

Actovegin intravenózně během těhotenství

Kapátko s Actoveginem během těhotenství lze předepsat ve stacionárních podmínkách za přítomnosti nouzových indikací - pokud stav těhotné ženy a plodu vyžaduje okamžité zlepšení.

V tomto případě je lék dodáván přímo do krevní plazmy a okamžitě do tělesných tkání, což vám umožní zažít účinek jeho podání do půl hodiny od okamžiku podání léku.

Úplného terapeutického účinku látky je dosaženo po dobu tří až šesti hodin od času kapátka.

Actovegin: injekce během těhotenství

Intramuskulární podání Actoveginu má téměř stejné cíle jako kapání - rychlé dodání a nástup léku. Současně je léčivo zavedené do tkáně absorbováno rychleji a plněji než tablety Actoveginu během těhotenství.

Injekce se podávají intramuskulárně ve stejných případech jako kapátka nebo po nich, aby se pokračovalo v intenzivní terapii, aby se rychle a aktivně normalizoval krevní oběh v placentě a zlepšil se přívod kyslíku do plodu pomocí glukózy a dalších živin..

Actovegin tablety během těhotenství

Lék v tabletách působí pomaleji, protože se postupně vstřebává v zažívacím traktu.

Současně díky dávkování vytváří konstantní terapeutické nebo profylaktické dávky léku v krvi, což je použitelné pro prevenci poruch oběhu v placentě u těhotných žen s obvyklým potratem, potraty nebo zdravotními problémy.

Díky těmto kombinacím se účinky vzájemně zvyšují a zvyšuje se úspěšnost léčby..

Actovegin během těhotenství: výuka

Při užívání jakéhokoli léku musí být předepsán lékařem, samovolné podávání aktoveginu během těhotenství je zakázáno.

Actovegin je předepsán během těhotenství v dávkách přesně vypočtených lékařem, jak pro intravenózní, tak pro intramuskulární použití a pro tablety.

Obvykle je dávka Actoveginu během těhotenství jedna nebo dvě tablety třikrát denně, lék se užívá před jídlem, pečlivě se spláchne tekutinou. Schéma však může lékař podle svého uvážení změnit.

Průměrný průběh léku je jeden až dva měsíce, v závislosti na indikacích a stavu ženy.

Obvykle se injikuje 5 až 20 ml, rychlost podání stanoví lékař. Lék se podává odděleně od všech ostatních léků na 5% glukóze nebo izotonickém roztoku..

Actovegin: návod k použití, tablety, mast, gel, indikace během těhotenství

Actovegin je populární lék, který urychluje metabolické a regenerační procesy a zlepšuje výživu buněk. Je to hemoderivát získaný ultrafiltrací a dialýzou. Léčba aktoveginem zlepšuje krevní oběh a zajišťuje správný příjem životně důležitých látek (kyslík a glukóza) v poškozených oblastech tkáně. Lék se používá při mnoha chorobách a patologických stavech a je dobře snášen pacienty..
Farmgroup: antihypoxanty a antioxidanty.

Složení, fyzikálně-chemické vlastnosti, cena

Lék je dodáván v pěti dávkových formách:

Hlavní látkaPomocné látkyFyzikálně-chemické vlastnostiObal
Infuzní roztok v roztoku NaCl nebo dextrózyKrevní složky: Hemoderivat deproteinizovaný z krve telat 25 nebo 50 mlChlorid sodný, voda na injekci + dextróza (pro roztok s dextrózou)Průhledný roztok, bezbarvý nebo slabě žlutý250 ml roztoku ve skleněné láhvi se zátkou a hliníkovým uzávěrem. Láhev je uložena v lepenkové krabičce, která je chráněna průhledným holografickým štítkem s viditelným poškozením.
Cena: 700-800 rub.
Řešení
pro injekci
Actovegin koncentrát (vyjádřeno hemoderivativní deproteinizací z krve telat) 80 nebo 200 nebo 400 mgChlorid sodný, voda na injekciNažloutlý roztok, průhledný, prakticky bez částicActovegin se uvolňuje v ampulích po 2, 5 a 10 ml s přerušovanou čarou. 5 ampulek v balení (kontura, plast) - 1 nebo 5 balení v kartonu.
Každé balení je chráněno průhlednou hologramovou nálepkou a zjevným zásahem.
Cena:
2 ml č. 25: 1200-1400 rub;
5 ml č. 5: 500 - 600 rublů;
10 ml č. 5: 1000-1300 rub.
TabletyKrevní složky: Hemoderivat deproteinizovaný z krve telat 200 mgStearan hořečnatý, povidon, talek, celulóza.
Shell: horský glykol, akáciová guma, hypromelóza ftalát, diethylftalát, žluté chinolinové barvivo, makrogol, hliníkový lak, povidon K30, mastek, sacharóza, oxid titaničitý
Kulaté, lesklé zeleno-žluté potahované tablety50 tablet v lahvích z tmavého skla, v kartonu
Cena: 1400-1700 rub.
Gel 20%Hemoderivat deproteinizovaný z krve telat 20 ml / 100 gKarmelóza sodná, laktát vápenatý, propylenglykol, methylparaben, propylparaben, čištěná vodaGel je jednotný, nažloutlý nebo bezbarvý.Na 20, 30, 50, 100 gr v hliníkových trubkách, v krabicích z lepenky
Cena: 20 gr: 170-200 rub.
Krém 5%Hemoderivat deproteinizovaný z krve telat 5 ml / 100 gMakrogol 400 a 4000, cetylalkohol, benzalkoniumchlorid, glycerylmonostearát,
čištěná voda
Homogenní bílý krémNa 20, 30, 50, 100 gr v hliníkových trubkách, v krabicích z lepenky
Cena: 20 g: 125 - 150 rub.
Masť 5%Hemoderivat deproteinizovaný z krve telat 5 ml / 100 gBílý parafin, cholesterol, cetylalkohol, propylparahydroxybenzoát,
methyl parahydroxybenzoát, čištěná voda
Homogenní mast konzistence, bíláNa 20, 30, 50, 100 gr v hliníkových trubkách, v krabicích z lepenky
Cena: 20 gr: 115-140 rub.

farmaceutický účinek

Lék je antihypoxant, má pozitivní účinek na transport a spotřebu glukózy, stimuluje metabolismus kyslíku buňkami, což zase vede ke stabilizaci buněčných membrán během ischémie a ke snížení syntézy laktátu. Antihypoxický účinek se začíná objevovat nejpozději 30 minut po parenterálním podání a interním podání a jeho maximum dosahuje po 2-6 hodinách.

Actovegin vede ke zvýšení koncentrace adenosin difosfátu, adenosin trifosfátu a fosfokreatinu, jakož i řady aminokyselin, jako je aspartát, glutamát a kyselina gama-aminomáselná.
Léčivo je zvláště doporučováno při léčbě diabetické polyneuropatie, má pozitivní účinek na absorpci a využití kyslíku a vykazuje účinek podobný inzulínu spojený se stimulací transportu glukózy a oxidace. Terapie aktoveginem významně snižuje nepříjemné příznaky, jako je pálení, bolest, parestézie a necitlivost dolních končetin..
Na pozadí léčby Actoveginem jsou poruchy citlivosti výrazně sníženy a duševní stav je stabilizován.

Při lokálním použití Actoveginu se aktivují procesy hojení tkání, které, jak víte, se vyskytují se zvýšenou spotřebou energie. Zvýšený energetický metabolismus buněk, spotřeba a využití kyslíku a glukózy buňkami vedou ke zvýšenému energetickému metabolismu, což vede k aktivaci reparativních procesů.

Farmakokinetika

Není možné studovat farmakokinetické parametry léčiva, protože je založeno na fyziologických složkách přítomných v lidském těle.
V průběhu studií nedošlo ke snížení farmakologického účinku hemoderivátů u pacientů se zavedenou změnou farmakokinetiky, například na pozadí nedostatečnosti ledvin a jater, starších lidí atd..

Indikace pro použití

Řešení

 • vaskulární a metabolické poruchy centrálního nervového systému, včetně ischemické mrtvice, poranění hlavy, cerebrovaskulární nedostatečnosti, demence;
 • periferní vaskulární poruchy, arteriální a žilní, jakož i důsledky takových poruch: trofické vředy, arteriální angiopatie;
 • diabetická polyneuropatie;
 • kožní léze: rány a vředy různého původu, trofické léze (otlaky), popáleniny, nezjizvené rány;
 • léčba a prevence radiačních poškození sliznice a kůže během radiační terapie.

Tablety

 • výše popsaná komplexní terapie dysfunkce mozku;
 • vaskulární poruchy a jejich důsledky;
 • diabetická polyneuropatie.

Gel, mast mastov

 • zánětlivá onemocnění a rány sliznic a kůže: popáleniny různých etiologií, rány, škrábance, odřeniny, praskliny;
 • vředové vředy (jako počáteční terapie);
 • ošetření a prevence poškození kůže a sliznic v důsledku vystavení záření;
 • povrchové ošetření ran před operací transplantace kůže při léčbě popálenin.

Všechny indikace uvedené pro gel plus:

 • prevence a léčba otlaků.

Kontraindikace

Pro všechny lékové formy

 • přecitlivělost na jakoukoli složku léčiva nebo podobná léčiva.

Řešení

 • dekompenzované srdeční selhání;
 • oligurie, anurie;
 • plicní otok;
 • zadržování tekutin v těle.

Používá se opatrně při laboratorně prokázané hyperchlorémii a hypernatremii..

Tablety

S opatrností je předepsáno pro: anurii, plicní edém, oligurii, srdeční selhání 2-3 lžíce, overhydrataci, laktaci a těhotenství.

Actovegin během těhotenství

Mnoho žen v této situaci zajímá, proč je tento lék předepsán během těhotenství. Lék zlepšuje metabolické procesy v buňkách krevních cév, zvyšuje transport glukózy a kyslíku a zlepšuje jejich absorpci. To vede k lepšímu fungování, výživě a regeneraci buněk, zlepšenému přísunu energie a příjmu živin, oběhu žilní a arteriální krve a vylučování metabolických produktů.

Tyto vlastnosti léčiva umožňují jeho použití při léčbě stavů, ve kterých je nutná obnova poškozených tkání a jejich funkcí, jakož i zvýšený krevní oběh v nich. V průběhu těhotenství vám léčba Actoveginem umožňuje obnovit nebo zlepšit průtok krve děložním placentem, upravit metabolické procesy mezi ženským tělem a plodem, které protékají placentou.

Indikace pro předepisování léku těhotným ženám jsou tedy:

 • fetoplacentální nedostatečnost;
 • Ohrožených potratů;
 • oddělení vajíčka plodu;
 • placenta previa;
 • historie potratu a nevyvíjejícího se těhotenství;
 • fetální hypoxie plodu;
 • pozdní gestóza;
 • hrozba předčasného porodu;
 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • fetální dystrofie založená na ultrazvuku;
 • flebeurysm;
 • nedostatek vody;
 • cukrovka a další stavy.

Někteří gynekologové tvrdí, že ženy, které užívají Actovegin snáze snášejí období porodu.

Actovegin pro děti

Hodnotné vlastnosti léčiva, jako je zlepšení výživy poškozených tkání, zvýšení metabolismu glukózy a kyslíku, se používají k účinné obnově buněk, které vznikly na pozadí fetální hypoxie. Tato patologie často komplikuje těhotenství a porod, vede k jedné nebo druhé neurologické symptomatologii a je spojena s oběhovým deficitem, těžkou toxikózou, nízkým hemoglobinem v krvi těhotné ženy, placentární nedostatečností atd..

Použití Actoveginu u dětí je odůvodněné v následujících případech:

 • chronická hypoxie, doprovázená funkčními nebo organickými změnami v mozku;
 • akutní hypoxie (prodloužený porod, zapletení šňůry atd.);
 • poranění mozku.

Nejčastěji je lék předepisován v přítomnosti chronické hypoxie, ke které dochází během života plodu.

 • Injekce aktoveginu se podávají intramuskulárně nebo intravenózně v dávce 0,4 až 0,5 ml / kg jednou denně.
 • Děti ve věku 1-3 let v dávce 0,4-0,5 ml / kg jednou denně. in / m nebo in / in.
 • Děti ve věku 3-6 let v dávce 0,25-0,4 ml / kg jednou denně. in / m nebo in / in.

Vedlejší efekty

Možný vývoj alergických jevů: kožní vyrážky, otoky, hypertermie a hyperémie a závažnější reakce, jako je anafylaktický šok.
Při lokální aplikaci gelu je možný vývoj bolesti, otoky, které nejsou známkou nesnášenlivosti. Zrušení léčby by mělo být pouze tehdy, pokud tyto pocity přetrvávají..

Dávkování

Řešení

Zadejte rychlostí asi 2 ml / min. Protože je možné vyvinout anafylaktický šok, mělo by být testování citlivosti na léčivo provedeno před zahájením podávání. Délka kurzu je stanovena individuálně. Po otevření lahvičky nelze roztok uložit.

 • Ischemická mrtvice - 250 - 500 ml nebo 1 000 - 2 000 mg denně. po dobu 14 týdnů, intravenózně. Poté byl přenesen do tabletové formy.
 • Cévní a metabolické poruchy centrálního nervového systému - zpočátku 250 - 500 ml nebo 1 000 - 2 000 mg denně. po dobu 14 týdnů. Poté se přenesl do tabletové formy.
 • Poruchy periferního oběhu a jejich důsledky - 250 - 500 ml nebo 1 000 - 2 000 mg jednou denně. nebo několikrát během 7 dnů s přechodem na tablety Actoveginu.
 • Diabetická polyneuropatie - 2000 mg denně. iv 3 týdny, poté převeďte do tabletové formy - 2-3 tablety. třikrát denně po dobu 4-5 měsíců.
 • Hojení ran - 250 ml nebo 1 000 mg iv, každý den nebo několikrát každých 7 dní. Kromě toho mohou být použity externí dávkové formy..
 • Léčba a prevence radiačních poškození kůže a sliznic - 250 ml nebo 1 000 mg iv denně před radiační terapií, každý den během ozařování a 2 týdny po jeho ukončení. V budoucnu přecházejí na tablety Actovegin.

Tablety

Vezměte 1-2 tablety. třikrát denně. před jídlem, bez žvýkání, vypijte hodně vody po dobu 4-6 týdnů. Po přechodu na tablety při léčbě diabetické polyneuropatie se užívají 4-5 měsíců. 2-3 tablety.

Naneste tenkou vrstvu na potřebné plochy 2-3 r denně. Při léčbě ulcerativních formací je gel nanášen v silné vrstvě a potažen obkladem nebo gázou namočenou s Actoveginovou mastí. Změňte tento obvaz jednou denně, je-li povrch velmi mokrý - 2 - 3 r denně. V budoucnu se po gelu přepnou na Actovegin krém nebo mast.

Aplikuje se externě, 2krát denně. po dobu minimálně 12 dní. Používá se po celou dobu regenerace..

 • Při léčbě vředů po terapii gelem Actovegin se aplikuje krém na lékovou formu, která se nanáší v tenké vrstvě na povrch rány..
 • Aby se předešlo otlakům, krém se jemně vtírá do rizikových zón jejich tvorby.
 • Aby se předešlo poškození záření, krém se aplikuje v tenké vrstvě po radiační terapii i mezi jednotlivými relacemi.

Používá se také po dobu nejméně 12 po sobě následujících dnů ve fázi aktivní regenerace tkáně, dvakrát denně.

Při léčbě vředů, zánětů, ran na kůži a sliznicích se mast používá jako koncový článek při třístupňovém ošetření: nejprve naneste gel, poté krém a v konečném stádiu mast, která se aplikuje v tenké vrstvě.

Aby se zabránilo poškození pokožky radiací, mast se používá po terapeutickém sezení a mezi sezeními.

Léková interakce

V pokynech pro použití Actoveginu nejsou žádné údaje o lékových interakcích s jinými skupinami drog. Nedoporučuje se však provádět současné iv podávání Actoveginu s jinými léky.

speciální instrukce

Při dlouhodobém parenterálním podání je nutné provádět laboratorní sledování rovnováhy vody a elektrolytů v krevní plazmě.
S rozvojem alergií by mělo být léčivo přerušeno, pokud je to nutné, organizovat antihistaminickou léčbu.

Analogy drogy Actovegin

Podobné složení a technologie výroby je léčivo Solcoseryl.

O bezpečnosti léku

Actovegin a jeho analog Solcoseryl jsou velmi populární v Rusku a Bělorusku, aktivně se předepisují pro léčbu dětí a dospělých. V Kanadě a USA jsou tyto léky pro léčbu lidí zakázány: studie provedené v roce 2011 snížily bezpečnost léků vyrobených z krve skotu. V Evropě byly drogy zakázány ještě dříve.

Actovegin během těhotenství: vlastnosti použití

Actovegin je lék předepsaný v porodnické a gynekologické praxi. Během porodu dítěte se lék používá pouze za zvláštních okolností. Jak lék působí na tělo a kdy je jeho použití během těhotenství odůvodněné - informace v článku.

Pokud jsou předepsány, v jaké formě jsou uvolněny a kolik?

Důležitým faktorem v příznivém průběhu těhotenství je normální krevní oběh z matky na plod, který prochází placentou. Od něj závisí celý vývoj nenarozeného dítěte. Za určitých okolností může být narušen průtok krve, během této doby plod nedostává potřebné živiny a kyslík. To může vést k nezvratným důsledkům (potrat, narození oslabeného, ​​lehkého dítěte).

Actovegin se používá k normalizaci průtoku krve a odstranění následků způsobených tímto porušením, jakož i poškozením kůže.

Vyrábí ji švýcarská farmakologická společnost Nycomed ve formě:

 • injekční roztoky - s objemem 2, 5, 10 ml;
 • infuzní roztoky - objem 250 ml;
 • tablety pro vnitřní použití - 50 tablet ve skleněné láhvi;
 • ve formě gelu, krému a masti - s objemem 20, 30, 50 g.

Cena léku se pohybuje od 500 do 1500 rublů, v závislosti na kusovém množství tablet nebo ampulek v balení, objemu ampulí a výrobci.

Složení a vlastnosti

Lék patří mezi stimulanty regeneračních procesů, má výrazný antihypoxický účinek (zlepšuje produkci kyslíku, jeho distribuci a absorpci). Zvyšuje také buněčný metabolismus v důsledku transportu a zpracování glukózy, zvyšuje koncentraci ATP a zvyšuje počet různých aminokyselin. Stimuluje enzymatickou aktivitu, zlepšuje trofismus tělesných tkání.

Vyrábí se z fyziologických tkání a krve mladého skotu. Účinná látka - deproteinizovaný hemoderiat.

Různé dávkové formy obsahují další složky:

 • 1 injekční lahvička s roztokem obsahuje hemoderiat a tekutou složku (voda, dextróza nebo chlorid sodný);
 • tabletová forma se skládá z účinné látky (200 mg) a pomocných látek (stearát hořečnatý, povidon, celulóza, mastek), potah přípravku sestává ze sacharózy, mastku, horského vosku, barviva, oxidu titaničitého atd..
 • 1 mg masti nebo gelu představuje 2 mg účinné látky a 0,2 mg benzalkoniumchloridu.
 • krém obsahuje hemoderivaci telecí krve, makrogol, čištěnou vodu, cetylalkohol, glyceryl monostearát.

Indikace pro použití

Během těhotenství je Actovegin předepisován pro následující diagnózy a stavy:

 • fetoplacentální nedostatečnost;
 • křečové žíly děložních žil;
 • riziko potratu;
 • porušení uteroplacentálního krevního toku, fetální hypoxie;
 • zlepšit metabolické a energetické procesy v matčině těle;
 • polyhydramnios / nízká voda;
 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • těhotný věk - nad 35 let;
 • rizikové faktory - přítomnost chronických onemocnění nebo infekcí v nastávající matce.

Actovegin je externě předepisován pro porušení integrity pokožky pro nejrychlejší regeneraci tkáně:

 • s popálením a radiačním poškozením kůže;
 • dlouhodobě se hojící vředy, mokré rány;
 • zánětlivé stavy kůže a očí.

Pokyny, dávkování

U těhotných žen je délka průběhu a dávkování léčiva předepsána individuálně na základě diagnostikované patologie a stupně poruchy krevního toku..

Použití kapaček. Počáteční denní dávka je 10-20 ml. Kapající aktovegin se používá pro nejrychlejší působení na organismus v případě závažných komplikací, protože po intravenózním podání je účinná látka absorbována do tkání více než 90%.

Při použití injekčních roztoků je nutné otestovat citlivost na léčivo, aby se zabránilo anafylaktickému šoku.

Injekce Intramuskulární injekce léčiva se používají v případech, kdy není možné intravenózní podání. Současně složky léku také rychle pronikají do těla, čímž se zlepšuje přísun kyslíku.

Užívání pilulek. Tabletová forma se používá jak pro profylaktické, tak pro terapeutické účely. Uvnitř před jídlem 1-2 tablety denně 3x denně se sklenicí vody.

Aplikace masti, gelu, krému:

 • Gel se nanáší na postiženou oblast kůže tenkou vrstvou. V případě mokrých ran nebo vředů se používají ve formě obkladu - aplikuje se gel a potáhne se gázovým obvazem mastí, aby se zabránilo přilepení. Komprese se mění několikrát denně.
 • Krém je předepsán po nanesení gelu. Aplikujte 2krát denně.
 • Masť se používá pro prevenci a léčbu kožních onemocnění a po gelové a krémové terapii jako poslední fáze léčby. Naneste 2krát denně v tenké vrstvě na postiženou oblast.

Možné kontraindikace a vedlejší účinky

Kontraindikace pro použití drogy:

 • respirační onemocnění - plicní edém;
 • nemoci kardiovaskulárního systému - dekompenzované srdeční selhání;
 • diabetes;
 • onemocnění ledvin - retence tekutin v těle, oligurie, anurie;
 • alergické reakce.

Nežádoucí účinky ve formě vyrážek na kůži, mohou být pozorovány otoky. V tomto případě je užívání Actoveginu zastaveno a reakce je odstraněna antihistaminiky.

Informace o nebezpečnosti léku pro matku a plod během těhotenství nebyly zveřejněny. Neexistují ani údaje o probíhajícím výzkumu. V případě potřeby je tento lék předepsán těhotným ženám pod dohledem lékaře s následným sledováním změn stavu pacienta.

Těhotné ženy nesmí užívat lék v žádné formě..

Analogy

K léčivům s podobnou regenerační schopností patří Solcoseryl. K dispozici pro vnitřní i venkovní použití..

Použití jakýchkoli prostředků s podobným účinkem během těhotenství je povoleno pouze po konzultaci s lékařem.

Actovegin má fyziologické složení a je účinný pro normalizaci průtoku krve, což je v období těhotenství nesmírně důležité. Předepisuje se v porodnické a gynekologické praxi po zvážení výhod a újmy matky a dítěte a pouze pod dohledem lékaře.

Actovegin - recenze, analogy, cena (tablety, injekce). Vedlejší účinky a kontraindikace. Těhotenství

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Mohu použít Actovegin?

V posledních letech se aktivně diskutuje o tom, zda lze Actovegin použít? Ve prospěch skutečnosti, že tento lék nelze použít, jsou uvedeny různé argumenty, které nepřímo svědčí o jeho škodlivosti. Jako argument ohledně nebezpečí Actoveginu se často uvádí, že produkt se nepoužívá v Evropě, USA a Kanadě, ale je dodáván výhradně na trhy CIS a Číny. Actovegin se v těchto zemích nepoužívá, tato skutečnost však nutně neznamená, že je lék extrémně škodlivý. Skutečností je, že v Evropě a USA je zakázáno používat jakýkoli lék vyrobený ze složek živočišné tkáně. Actovegin se vyrábí ze složek živočišných tkání, konkrétně z kravské krve. V souladu s tím nebude Actovegin dokonce povolen na licencích na farmaceutických trzích EU a USA.

Byl zaveden zákaz přípravků z živočišných tkání, protože v Evropě a USA byly vyvinuty technologie pro získání dalších léků, které jsou ve skutečnosti podobné těm, které byly dříve vyvinuty ze živočišných tkání. V důsledku vzniku dalších modernějších a bezpečnějších drog zavedly země EU a USA zákaz drog z živočišných tkání. Bohužel se v Rusku výroba léčiv jinými technologickými metodami, bez použití živočišné tkáně, nevyvíjí, a proto se zastaralé drogy vyrábějí a používají docela úspěšně v zemích bývalého SSSR. Je tedy zřejmé, že zákaz používání Actoveginu v Evropě a USA je způsoben vyšší úrovní technologického rozvoje těchto zemí ve srovnání s bývalým SSSR..

Druhým argumentem svědčícím o škodlivosti Actoveginu je nedostatek údajů z klinických hodnocení pro tento lék. Taková data nemohou být v zásadě, protože standardy pro výzkum léčiv se objevily poté, co Evropa a USA opustily léky vyrobené pomocí živočišných tkání. Nikdo samozřejmě nebude utrácet peníze za prokázání účinnosti drogy, která se v zemi již nepoužívá, protože se objevily další, novější drogy s podobným účinkem. Data z evropských nebo amerických studií o účinnosti a bezpečnosti Actoveginu se proto nikdy neobjeví. Obyvatelé bývalého SSSR se tedy budou muset spoléhat na vlastní pozorování účinnosti a bezpečnosti Actoveginu.

V Evropě a ve Spojených státech se skutečně vyskytly závažné alergické reakce na Actovegin. Tyto případy se však zaznamenávají s užíváním jiných drog, a pokud nejsou nahrazeny, nadále se používají. Ale v situaci s Actoveginem v USA a Evropě existuje náhrada této drogy, v důsledku čehož může být její použití bezbolestně zakázáno. A v zemích bývalého SSSR již neexistuje moderní a bezpečná náhrada za Actovegin, a proto ji nadále používají a nezakazují.

Na základě výše uvedeného lze argumenty o nebezpečích Actoveginu považovat za mírně „vytažené“ nebo naopak přesvědčivé. Každá osoba si proto musí sama pro sebe ověřit, zda může být droga použita. Bez ohledu na svůj vlastní závěr však musí být Aktovegin použit podle indikací, a nejen „jen pro případ“, protože to je, bohužel, běžné v zemích bývalého SSSR.

Actovegin během těhotenství a kojení

Během těhotenství lze použít aktovegin v jakékoli lékové formě (gel, krém, mast, tablety, infuzní roztok, injekční roztok). Stejně jako u všech ostatních léků by však měl být Actovegin během těhotenství používán s opatrností a pod dohledem lékaře. Obecně je Actovegin považován za bezpečný lék pro těhotné ženy, protože po několik desetiletí jeho používání nebyl zaznamenán jediný případ malformací plodu nebo jeho negativního účinku na průběh těhotenství. Vzhledem k nedostatku specializovaných studií však výrobce nedoporučuje použití přípravků Actovegin během těhotenství.

Během kojení je vhodné ukončit používání Actoveginu v jakékoli formě. Skutečnost je taková, že úřední pokyny pro tento lék umožňují jeho použití během kojení, ale zároveň je během kojení zakázáno používat přípravek Solcoseryl, což je synonymum pro Actovegin a obsahuje přesně stejnou aktivní složku..

Vedlejší efekty

Actoveginový gel, krém a mast jsou obvykle dobře snášeny a zřídka způsobují nežádoucí účinky. Při jejich použití v prvních dnech se však může v oblasti rány objevit bolest v důsledku otoku tkáně. Taková bolest obvykle zmizí během 15 až 30 minut a nejde o nesnášenlivost léku. Pokud ale bolest přetrvává, měli byste zrušit lék a vyhledat lékaře. Kromě bolesti může Actovegin krém, gel a mast jako vedlejší účinky vyvolat alergické reakce ve formě kopřivky nebo dermatitidy.

Infúzní roztoky, injekční roztoky a tablety Actoveginu mohou způsobovat různé alergické reakce (například vyrážky, zarudnutí kůže, otoky kůže, svědění, pálení, horečka) a také anafylaktický šok jako vedlejší účinky..

Pokud se objeví alergické reakce, Actovegin by měl být zrušen a konzultovat s lékařem.

Kontraindikace

Infuzní roztoky Actoveginu by měly být navíc používány s opatrností u diabetes mellitus (pouze u roztoku na dextróze, který obsahuje uhlohydráty), hyperchloremii (zvýšené hladiny chloru v krvi), hypernatremii (zvýšené hladiny sodíku v krvi).

Actovegin - analogy

Obvykle jsou všechny analogy jakéhokoli léku rozděleny do dvou velkých skupin - jedná se o synonyma a ve skutečnosti analogy. Synonyma jsou léčiva obsahující stejnou účinnou látku (tj. Analogy účinné látky). Analogy jsou přípravky obsahující různé aktivní složky, ale mající podobné a přibližně stejné spektrum terapeutického účinku (analoga terapeutického účinku).

Na domácím farmaceutickém trhu má Actovegin pouze jedno synonymum lék - Solcoseryl, který je k dispozici ve formě očního gelu, masti a gelu pro vnější použití, zubní pasty a také injekčního roztoku. Ve skutečnosti jsou Actovegin a Solcoseryl jedním a stejným lékem, který se jednoduše vyrábí pod různými názvy. Skutečností je, že Actovegin je generický lék původního Solcoserylu. To znamená, že farmaceutická společnost, která vyrábí Solcoseryl, dobrovolně převedla veškerou nezbytnou dokumentaci a výrobní technologii Solcoseryl do jiného farmaceutického závodu, aby zajistila uvolnění stejného léčiva, ale pod jiným názvem a za levnější cenu, což by nezahrnovalo náklady na vývoj technologie cyklus výroby léčiv. To znamená, že švýcarský farmaceutický koncern převedl výrobní technologii Solcoseryl do německé farmaceutické továrny, která začala vyrábět stejný lék, ale pod názvem Actovegin.

Pokud jde o analogy, je extrémně obtížné je vybrat pro Actovegin - prostě neexistují žádná jiná léčiva s tak širokým terapeutickým účinkem. Z tohoto důvodu budete muset pro každý konkrétní případ vybrat analoga Actoveginu individuálně, v souladu s účelem a nezbytným terapeutickým účinkem. Nejjednodušší způsob, jak vybrat analogy pro mast, gel a krém Actovegin, které se používají externě, ale u tablet a injekcí je téměř nemožné. Přesto lze rozlišit několik léčiv, která jsou podmíněně analogy aktoveginu, protože mají podobné terapeutické účinky..

Následující léky jsou tedy analogy Actoveginu:

 • Apropolis mast;
 • Vulnuzanská mast;
 • Deoxinátový roztok pro vnější použití a roztok pro intramuskulární a subkutánní injekce;
 • Extrakt kamadolu pro místní a vnější použití;
 • Masti, čípky a tablety z methyluracilu;
 • Roztok deoxyribonukleinátu sodného (Derinat) pro intramuskulární a subkutánní injekci;
 • Pyolysinová mast;
 • Granule Regencour pro vnější použití;
 • Redecyl mast;
 • Reparef mast;
 • Masť Stizamet;
 • Turmanidze mast.

Actovegin - recenze

Actovegin je nejčastěji předepisován lékaři ve formě tablet a injekcí a formy pro vnější použití (masti, gely a krémy) se obvykle používají na základě vlastního rozhodnutí bez lékařského předpisu. Téměř všechny recenze se tedy týkají Actoveginu ve formě tablet a injekcí..

Tablety a injekce jsou nejčastěji předepisovány pro malé děti, těhotné ženy a dospělé s poruchami oběhu v různých tkáních a orgánech a souvisejícími příznaky.

Actovegin aktivně předepisují kojenci neurologové pro cysty a oběhové poruchy mozku a vývojová zpoždění. Ve většině případů má léčivo viditelný terapeutický účinek, zlepšuje krevní oběh v mozku, což se projevuje normalizací spánku u dítěte, úlevou od nálady, slzami, úzkostí, nadměrnou podrážděností atd. S vývojovým zpožděním má lék dvojznačný účinek - někteří rodiče v přehledech naznačují znatelné zlepšení po průběhu léčby, zatímco jiní naopak označují absenci jakéhokoli účinku. V recenzích rodiče uvádějí, že tablety nejsou vhodné rozdělit na poloviny a čtvrtiny, protože jsou bikonvexní a bez rizika. Děti však zpravidla užívají tabletu rozpuštěnou ve vodě, která má slanou chuť, a to bez problémů, což je výhodné pro rodiče, protože není třeba vyvíjet úsilí, aby dítě donutilo vypít lék. Rovněž v řadě recenzí o použití Actoveginu u dětí je uvedeno, že lék způsobil průjem a těžkou, bolestivou koliku v břiše, v důsledku čehož bylo nutné zastavit léčebný cyklus.

Actovegin je předepisován těhotným ženám často, a to jak ve formě injekcí, tak ve formě tablet. Obvykle je důvodem jmenování Actoveginu fetální hypoxie detekovaná ultrazvukem nebo CTG, poruchy krevního toku placenty nebo placentární nedostatečnost, jakož i toxikóza, závratě, bolesti hlavy nebo křeče nohou v důsledku poruch oběhu. Téměř ve všech případech těhotné ženy zanechávají pozitivní zpětnou vazbu o Actoveginu, protože tento lék zlepšuje jejich vlastní pohodu a stav plodu, normalizuje ultrazvuk, CTG a další studie..

Actovegin je obvykle předepisován všem ostatním dospělým pro různé poruchy oběhu, jako jsou například bolesti hlavy, vegetativně-cévní dystonie, křeče v končetinách, cévní mozková příhoda atd. Recenze ukazují, že lék účinně zmírňuje bolesti hlavy, závratě a jiné příznaky způsobené poruchou mozkového oběhu, a také odstraňuje bolestivé křeče v končetinách, snižuje stupeň mrznutí rukou a nohou. Recenze rovněž ukazují, že Actovegin je velmi účinný u vegetativně-vaskulární dystonie, protože významně zlepšuje celkové zdraví a snižuje závažnost a frekvenci záchvatů. Hodnocení poněkud méně často ukazují, že Actovegin funguje skvěle jako lék pro rehabilitaci po mrtvici nebo traumatickém poranění mozku..

Při použití u starších lidí má Actovegin výrazný stimulační účinek, proti kterému se po vyčerpání injekcí mohou dříve vyčerpaní pacienti na lůžku pověsit a provést jednoduché domácí práce (uvařit jídlo, vyčistit místnost, prát atd.). Mnohé z recenzí proto ukazují, že pro seniory je Actovegin vynikající podpůrnou drogou, která vám umožňuje udržovat aktivitu a mobilitu.

Samostatně je třeba poznamenat: mnoho naznačuje, že pouze rakouský aktovegin „funguje“ a ruština je zcela zbytečná. V důsledku této situace mnoho lidí záměrně hledá léky v lékárnách, které se vyrábějí v Rakousku, a nikoli v Rusku..

O Actoveginu existuje jen málo negativních recenzí a jsou způsobeny hlavně třemi důvody. Za prvé, neúčinnost léku v konkrétním případě. Za druhé, vývoj vedlejších účinků, které vedly k nutnosti přerušit terapii. A zatřetí, jedná se o strach z užívání drogy, která se nepoužívá v USA a Evropě a která nemá žádné terapeutické účinky prokázané moderními standardy.

Actovegin (tablety, ampule) - cena

Autor: Nasedkina A.K. Specialista biomedicínského výzkumu.

"Actovegin" během těhotenství: návod k použití

Pokud je těhotenství problémem, zvyšuje se riziko rozvoje placentární nedostatečnosti, což může vést k předčasnému oddělení placenty, fetální hypoxii a dalším nebezpečným stavům. Aby se těmto důsledkům zabránilo, lékaři často předepisují Actovegin.

Tento lék se osvědčil v léčbě neurologických a kardiovaskulárních chorob. To je také žádoucí v praxi porodníka-gynekologa, protože pomáhá vyléčit různé patologie při přenášení dítěte a také předcházet komplikacím během těhotenství. U některých žen je tento lék předepisován během plánování na podporu těla až do početí a na udržení těhotenství v raných stádiích..

Vlastnosti léku

Actovegin je dostupný v lékárnách ve dvou lékových formách. Jedním z nich je sterilní roztok, který se vstřikuje do žíly, tepny nebo svalové tkáně. Je to čirá kapalina bez barvy nebo s mírně nažloutlou barvou. Takový „aktovegin“ se prodává v ampulích po 2, 5 nebo 10 ml. Jedno balení obsahuje 5, 10 nebo 25 ampulí.

Druhou formou léčiva jsou potahované tablety. Prodávají se ve skleněných lahvích po 10, 30 a 50 kusech, vyznačují se kulatým tvarem a zelenožlutou barvou. Dříve bylo léčivo také vyráběno ve formě masti, krému a gelu, ale nyní se takové léky pro vnější ošetření nevyrábějí.

Akce Actovegin poskytuje aktivní složku nazývanou deproteinizované hemoderivační činidlo. Získává se z krve telat, která se podrobuje vážnému očištění a suší se. Výsledkem je komplex nízkomolekulárních peptidů a aminokyselin, jakož i nukleosidů, antioxidantů a cenných stopových prvků.

Množství hemoderivatu v jedné tabletě je 200 mg, v 1 mililitru injekčního roztoku - 40 mg. Pomocnými látkami injekčního roztoku jsou chlorid sodný a voda, tablety - makrogol, MCC, hypromelóza, sacharóza, arabská guma a další sloučeniny nezbytné pro hustou strukturu.

Je důležité si uvědomit, že obě formy Actoveginu se prodávají na lékařský předpis, což vylučuje použití takového léku bez lékařského dohledu..

Průměrná cena balení s 50 tabletami je 1 500 rublů, pět ampulí s 10 ml injekcí roztoku je 1 000 rublů. Skladování drogy doma by mělo být na místě ukrytém před dětmi při teplotách pod +25 ° C. Doba použitelnosti léku - 3 roky.

Provozní princip

Tablety i injekční léčiva patří do skupiny léčiv, která mohou stimulovat regeneraci tkáně, zlepšit metabolismus a mikrocirkulaci. V první řadě má Actovegin pozitivní účinek na nervový systém, protože účinná látka léku zvyšuje absorpci glukózy a kyslíku v mozkových buňkách, stimuluje v nich tvorbu ATP a acetylcholinu a chrání nervové tkáně před škodlivými účinky aktivních radikálů.

Lék také zlepšuje stav srdečních a jaterních buněk, má příznivý účinek na imunitu a podporuje výživu a obnovu krevních cév. V rámci své činnosti jsou metabolické procesy aktivnější, což urychluje hojení a hojení zranění..

Je to povoleno během těhotenství?

Podle pokynů k roztoku a tabletám lze Actovegin předepsat nastávajícím matkám jak v prvním trimestru, tak v pozdějších stádiích, ale pouze v situacích, kdy očekávané přínosy léčby budou vyšší než možné riziko pro dítě. Proto by o použití takového léčivého přípravku měl rozhodnout lékař pozorující těhotenství, který ženu vyšetřil a také vyhodnotil její analýzy a výsledky ultrazvuku. Pití tablet bez předepisování specialisty je nepřijatelné, zejména v raných fázích.

V jakých případech je předepsáno?

Důvody použití Actoveginu jsou obvykle:

 • mozková dysfunkce vyplývající z traumatického poranění mozku, mrtvice a jiných patologií;
 • problémy s periferní cirkulací, například angiopatie, žilní nedostatečnost;
 • poškození periferních nervů;
 • trofické vředy, popáleniny a jiné kožní léze.

Pokud hovoříme o postavení žen, pak je tato skupina pacientů, lék je také předepsán pro:

 • fetoplacentální nedostatečnost;
 • fetální hypoxie;
 • pozdní gestóza;
 • konflikt rhesus;
 • placenta previa nebo odloučení;
 • hrozící potrat;
 • nedostatek vody;
 • gestační diabetes;
 • křečové žíly;
 • retardace růstu plodu.

Typicky jsou tyto problémy identifikovány během ultrazvukového vyšetření, které je často doplněno Dopplerem. Tato studie hodnotí průtok krve v placentě a ukazuje porušení jeho stavu. Pokud se zúží tepny dělohy, začne placenta exfoliovat nebo plod trpí nedostatkem kyslíku, dopplerovské zařízení pomůže přesně identifikovat tyto nebezpečné jevy, po kterých lékař rozhodne, zda pacientovi předepíše Actovegin.

Mezi faktory, které potvrzují potřebu takového léku, lékaři nazývají věk 35 let a starší, chronická onemocnění u matky, komplikace během těhotenství, zpomalení vývoje plodu. V takových situacích vede nečinnost k narození dítěte, které bude oslabeno a nebude schopno odolat škodlivým účinkům zvenčí..

Actovegin není zpravidla předepisován těmto ženám samotným, ale v kombinaci s jinými léky, které jsou důležité pro normální nasazení konkrétního pacienta, například se špatnými koagulogramy, je lék předepisován současně s Clexane.

Kontraindikace

Léčba Actoveginem v injekcích je zakázána zadržováním tekutin, plicním edémem, problémy s výdejem moči a závažnými srdečními patologiemi, které způsobují srdeční selhání.

Užívání tablet je kontraindikováno v případě intolerance fruktózy, nedostatku isomaltázy nebo sacharózy a malabsorpce glukózy-galaktózy. Obě formy léku nejsou předepsány v případě přecitlivělosti na jejich složky a alergické reakce na tyto léky v minulosti..

Vedlejší efekty

U některých žen může Actovegin vyvolat alergickou reakci, například způsobit zarudnutí kůže nebo kopřivky. Zvýšená alergeničnost léčiva je spojena s přítomností molekul proteinu v něm, což může u některých pacientů vyvolat negativní reakci i přes důkladné přečištění suroviny. A pokud existuje riziko alergie, je před prvním použitím roztoku zapotřebí zkušební injekce.

Některé budoucí matky hlásí po užití léku bolest svalů, pocení, horečku, bolesti hlavy, nevolnost a další příznaky, vyskytují se však jen zřídka.

V takové situaci je nutné po konzultaci s lékařem o možném nahrazení léčby pozastavit používání Actoveginu. Injekce léčiva mohou být komplikovány místními reakcemi, například zhutněním nebo otokem v místě injekce.

Jak se přihlásit?

Tablety Actoveginu by se měly užívat před jídlem. Droga je spolknuta, aniž by došlo k poškození její skořápky, omytá čistou vodou. Nejčastěji se tablety pijí třikrát denně a jednotlivá dávka se volí individuálně, stejně jako délka léčby.

Injekce Actoveginu mohou být intramuskulární nebo intravenózní, méně často intraarteriální. Intramuskulárně injikovat ne více než 5 ml roztoku. Injekci do svalové tkáně by měl provést zdravotnický pracovník, protože léky by měly být píchány opatrně a pomalu. Do žíly se „Actovegin“ v jednorázové dávce 5-10 ml také vstřikuje pomalu, aby neovlivnil krevní tlak. Pokud je dávka vyšší, pak se lék často kape a smísí se s 200-300 ml fyziologického roztoku.

Frekvence injekcí a doba trvání takové léčby se stanoví individuálně. U některých žen postačí 10 injekcí, zatímco jiným je předepsáno 20 nebo více kapátků, dokud se jejich stav výrazně nezlepší. Ve složitých případech začíná léčba injekcemi a poté se podává perorálně. Zároveň může žena nějakou dobu pít tablety, protože jejich složky se nehromadí a nevyvolávají závislost..

Roztok z otevřené ampulky by měl být použit okamžitě. Není nutné uchovávat takový lék po otevření a také podávat lék, pokud se částice objevily v tekutině nebo pokud se stala neprůhlednou..

Recenze

Ženy, které Actovegin použily při čekání na dítě, odcházejí většinou dobré recenze o takové drogě. Potvrzují účinnost léku pro předčasné stárnutí placenty, zvýšený tonus dělohy a další problémy, kvůli nimž je možné narušení vývoje dítěte a průběhu těhotenství. Vedlejší účinky u tablet a injekcí se podle pacientů vyvíjely velmi zřídka. Mezi minusy léku nejčastěji patří jeho vysoké náklady.

Většina lékařů také na takový lék reaguje pozitivně. Všímají si dobrého účinku Actoveginu u těhotných žen, pokud je proces porodu zatížen některým nepříznivým faktorem, například u budoucí matky se vyvinul diabetes mellitus nebo je diagnostikována nedostatečnost placenty. Podle nich je lék dobře snášen a podporuje normální růst plodu, i když je situace kritická.

Analogy

Pokud chcete nahradit „Actovegin“ podobným lékem, často se změní na „Solcoseryl“. Jedná se o plnohodnotný analog takového léku, protože je také vyroben z telecí krve a působí díky složkám s nízkou molekulovou hmotností získaným ze séra a buněčné hmoty. Urychluje regenerační procesy, aktivuje metabolické procesy, podporuje syntézu kolagenu a absorpci glukózy buňkami a také chrání tkáně před nedostatkem kyslíku.

Takový lék představuje injekční roztok a lokální lékové formy (mast, gel). V injekcích se používá pro stejné indikace, když je předepsán „Actovegin“. Ošetření gelem a mastí se doporučuje pro těžce se hojící rány, omrzliny, popáleniny 1-2 stupně, rány, škrábance nebo odřeniny. Použití "Solcoseryl" během těhotenství je přípustné pouze podle pokynů lékaře.

Pokud má budoucí matka problémy s mikrocirkulací krve, může jí místo Actoveginu být předepsán Pentoxifylin. Tento lék v tabletách a injekční roztok má pozitivní účinek na krevní cévy, zvyšuje saturaci krevního kyslíku, snižuje viskozitu krve, která se používá s oběhovými poruchami a angiopatiemi.

Její účinek na plod je špatně zkoumán, a proto je použití takového léčiva přípustné pouze v případě, že je předepsán odborníkem, je-li taková léčba oprávněná. Místo toho lze použít analoga se stejnou účinnou látkou, například „Vasonit“ nebo „Trental“..

Články O Neplodnosti