Hlavní Zdraví

Kombinace adenomyózy a těhotenství: je to možné?

Adenomyóza nebo vnitřní endometrióza je patologický proces, který ovlivňuje tělo dělohy, s šířením vnitřní vrstvy sliznice v tloušťce stěn orgánu. Na tomto pozadí je vytvořen specifický obraz nemoci s průvodními vážnými komplikacemi. Například adenomyóza a těhotenství se často stávají vzájemně se vylučujícími koncepty, protože toto onemocnění obvykle vede k neplodnosti..

Tato gynekologická patologie zaujímá třetí místo v žebříčku všech nemocí v oblasti ženských genitálií. Protože se ve většině případů vyskytuje u žen v plodném věku, zaslouží si to velkou pozornost.

Co je to adenomyóza

Adenomyóza je patologie, ve které dochází k růstu vnitřní vrstvy dělohy mimo ni. Ve svalové vrstvě orgánu se začnou tvořit plochy sliznice, které se pod vlivem pohlavních hormonů cyklicky mění. V důsledku toho rostou ve stěně dělohy krvácivé ložiska endometria a vyvíjí se chronický zánětlivý proces.

Ohniska takového chronického zánětu ovlivňují funkci dělohy jako orgánu určeného k přenášení dítěte. Svalová vrstva může podstoupit významné změny: ztenčení, dystrofické přeskupení, což vede k narušení kontraktilní funkce orgánu. Pokud se nemoc objeví během těhotenství, existuje vysoká pravděpodobnost hrozby ukončení.

Adenomyóza je docela běžná u žen, u kterých je diagnostikována neplodnost. Toto onemocnění je indikátorem hormonálního selhání v ženském těle. Toto selhání vede k neplodnosti a problémům s porodem dítěte.

Patologické video

Příčiny onemocnění

Důvody pro atypické umístění mukózních řezů jsou stále neznámé. Bylo však jasně prokázáno, že pacienti s adenomyózou mají imunitní a hormonální poruchy.

Předpoklady pro rozvoj patologie jsou následující faktory:

 • genetická predispozice;
 • historie komplikovaného porodu;
 • potraty nebo kyretáž dělohy z jiných důvodů. V těchto případech je možné čistě mechanické vložení řezů děložní sliznice do svalové vrstvy;
 • prodloužené nošení nitroděložních zařízení;
 • obezita nebo jiná hormonální a metabolická onemocnění;
 • nekontrolovaný příjem perorálních antikoncepčních prostředků;
 • stres a podvýživa, které zhoršují hormonální poruchy.

Rizikovou skupinu tvoří ženy s hormonálními a metabolickými poruchami, jejichž příbuzní trpěli podobným onemocněním.

Navíc je pro něj nejcitlivější.

Podle výsledků studií různých žen s adenomyózou bylo určeno, kdo je v ohrožení:

 • Ženy, které podstoupily diagnostické intrauterinní výkony - potraty, čištění a další.
 • Pokud byla ženská polovina rodiny vystavena gynekologickým onemocněním, babičky a matky trpěly benigními (myoma) nebo maligními nádory.
 • Pokud byl dříve proveden chirurgický zákrok na vaječnících, vajcovody nebo ženy trpely zánětlivými onemocněními dělohy.
 • Zajímavé je, že ženy, které porodily, jsou ohroženy, problémy často vznikají při plánování sekundárního těhotenství.

Projevy patologie u těhotných žen

Před začátkem oplodnění se adenomyóza projevuje jako bolest během menstruace, těžká menstruace a špinění v mezeře mezi nimi, což lze zaměnit se známkami zánětu. Nicméně, když nastane těhotenství, tělo zažívá silné hormonální přizpůsobení.

Sliznice dělohy přestává chvíli procházet cyklickými změnami - nemoc ustupuje. Vzhledem k tomu, že během těhotenství neexistují ohniskové ložiska v tloušťce dělohy, vyskytují se, jako by byly v zachované formě, během těhotenství během adenomyózy neodhalují specifické projevy..

Jediná skupina příznaků patologie může být spojena s nedostatečnou plností svalové vrstvy dělohy a nedostatkem progesteronu..

Kombinace těchto faktorů určuje příznaky hrozby potratu:

 • bolest v podbřišku, horší večer nebo po cvičení;
 • zvýšený tón dělohy, stává se „tvrdým“ na dotek;
 • patologický výtok z genitálního traktu (krvavá skvrna nebo tekutá čistá voda).

Jak mohu otěhotnět

Získejte jasnou odpověď na otázku „jak otěhotnět s adenomyózou?“ Docela obtížné. Nejlepší radou by bylo zbavit se této choroby. Vzhledem k tomu, že příčina onemocnění dosud nebyla identifikována, není možné léčbu, která zaručí úplné odstranění problému. Existuje pouze jeden způsob, jak odstranit patologii - odstranění dělohy. V tomto případě bude nástup těhotenství také nemožný.

Nejprve je nutné podrobit se komplexní prohlídce:

 • Zajistěte průchodnost vejcovodů;
 • Zjistěte rozsah procesu;
 • Určete hormonální pozadí;
 • Zřídit ovulaci.

Léčba bude záviset na výsledcích vyšetření a objevení bezprostřední příčiny ženské neplodnosti. I když je problém dočasně vyřešen, existuje 1 šance, že nastane těhotenství.

Kompatibilita s adenomyózou a těhotenstvím

Pro ženu trpící adenomyózou je docela těžké otěhotnět. Podle statistik až 80% pacientů s tímto onemocněním nemůže otěhotnět po dlouhou dobu. Nemožnost oplodnění a následné implantace embrya, stejně jako adenomyóza, jsou spojeny s hormonální nerovnováhou.

Pokud došlo k oplodnění, je pacient pod dohledem porodníků kvůli vysokému riziku potratu. Zvýšené riziko zůstává až do vzniku placenty - hlavního zdroje hormonů během těhotenství. Proto v raných stádiích (v prvním trimestru) jsou pacientům s adenomyózou předepisována hormonální terapie (například lék Dufaston).

Po 14 týdnech se snižuje riziko mrznutí těhotenství. Žena je však pod dohledem, protože stěny dělohy, ovlivněné adenomyózou, ztrácejí svoji elasticitu. S růstem plodu může být postupné rozšiřování stěn dělohy doprovázeno tažením bolesti v podbřišku..

Dalším znakem těhotenství s adenomyózou jsou adheze a uzliny v děložní dutině (s nodulární adenomyózou). Při výrazném procesu lepení může mít rostoucí plod problémy a zaujmout nucené postavení.

Difúzní forma patologie je charakterizována víceméně rovnoměrnými změnami v děložní stěně. Se závažnými dystrofickými změnami v děložní stěně během těhotenství se často vyvíjí fetoplacentální nedostatečnost, což vede k hypoxii plodu a zpoždění ve fyzickém a duševním vývoji..

Fokální forma patologie je nebezpečná v případech, kdy je placenta připevněna v oblasti postižené oblasti. To je plné vývoje jedné z nejzávažnějších patologických těhotenství - placentární narušení.

Ošetření

Hlavní léčba neplodnosti v adenomýze je použití hormonálních léků a operací na zachování orgánů.

Šíření procesu, příznaky ovlivní výběr léčebných metod.

Ženy by měly pochopit, že adenomyóza je nevyléčitelné onemocnění, které se může kdykoli opakovat. Pouze odstranění dělohy poskytuje 100% záruku, ale můžete s tím souhlasit, pokud chcete mít děti?

Někteří lékaři říkají, že je možné léčit adenomyózu těhotenstvím, ale není to pravda, protože ve studiích mnoho žen naznačuje, že se objevila nebo zůstala po porodu..

Při hormonální léčbě neplodnosti

 • Perorální antikoncepční prostředky - Yarina, Jes a další. Na pozadí stažení drog je těhotenství možné, ale podle výsledků studií nejsou perorální antikoncepční přípravky nejúčinnějšími léky. Průběh léčby trvá 0, 5 let.
 • Progestogeny jsou chemické analogy progesteronu, nedávno se začaly aktivně předepisovat. Jasnými představiteli této skupiny drog je Dufaston, Vizanne. Duphaston se užívá cyklicky, nebrání ovulaci. Analogem Dufastonu je přírodní Utrozhestan.
 • Antigonadotropiny (danazol, danoval, gestrinon) - v poslední době psali, že danazol je nejúčinnější pro dosažení těhotenství, ale v současné době se prakticky nepoužívá kvůli skutečnosti, že lék má výrazný vedlejší účinek - nadváhu, zdrsnění hlasy a další. Při užívání léku menstruace zmizí, měsíc po ukončení léčby by měla pokračovat.
 • Agonisté hormonů uvolňujících gonadotropiny (aHnRH) - zoladex, dekapeptil jsou těžké hormony a používají se v pokročilém stadiu adenomýzy. Jsou považovány za velmi účinné léky, ale jejich použití je omezeno jejich vysokými náklady. Dlouhý průběh léčby těmito léky navíc způsobuje přetrvávající nedostatek estrogenu, což vede k významnému snížení hustoty minerálů v kostech..

Hormonální terapie ovlivňuje ovulaci a menstruaci, proto se obnovení všech reprodukčních funkcí vyskytuje 1-2 cykly po zrušení a těhotenství může nastat v tomto okamžiku, ale po zrušení musí být kontrolován proces zrání vajíček a pokud nedojde k ovulaci, je nutné použít léky stimulující ovulaci (gonadotropiny). S nedostatečností corpus luteum, gestageny s pomocí vitamínu E, je tento vitamin užíván ve druhé fázi cyklu.

S neúčinností hormonální léčby se používá laparoskopické odstranění uzlin adenomyózy. Tato operace zachování orgánů se používá pro nodulární formu adenomyózy. Podstata této operace spočívá v tom, že pomocí laseru dochází k excizi uzlu a obnově stěn dělohy..

Po operacích na ochranu orgánů se doporučuje používat hormonální léky do šesti měsíců, perorální antikoncepční prostředky jsou v tomto případě nízké účinnosti, aGnRH a průběh radonových koupelí se ukázal jako nejlepší..

Pokud má pacient ucpání vejcovodů, adhezi, je pro jejich obnovení nutná mikrochirurgická plastická chirurgie.

Je velmi důležité věnovat se psychologickému stavu, v případě potřeby brát sedativa.

Nejjednodušší pro léčbu je cervikální adenomyóza, je snadno diagnostikována a laserová terapie může být aktivně použita v její léčbě pro snadnější a rychlejší odstranění bolestivých ložisek. V 90% nebo více případech s touto diagnózou došlo k těhotenství.

U adenomyózy, embolizace děložních tepen se také používá, účinnost této operace je špatně studována. Během operace jsou cévy, které živí myom nebo ložiska vnitřní endometriózy, uměle „zaneseny“, takže uzly přestanou růst. Tok krve v děloze podle protokolu by měl být obnoven za rok a poté je dovoleno otěhotnět, ale podle recenzí se mnozí později setkají s porušením přísunu krve v děloze.

Pokud se ukáže, že všechny pokusy o lékařské a chirurgické ošetření jsou neúspěšné, mohou je ženy nasměrovat k oplodnění in vitro (IVF), ale účinnost tohoto postupu je v tomto případě dvakrát nižší než účinnost u nemocných žen..

Terapie pro udržení těhotenství

Pokud se žena podařilo otěhotnět na pozadí užívání Duphastonu nebo Utrozhestanu, je zakázáno náhle přestat užívat drogu - to může vyvolat potrat..

Je velmi důležité kontrolovat hladinu progesteronu, často jeho nízká hladina způsobuje spontánní potraty..

V některých případech se Duphaston používá během těhotenství.

Diagnostika

Diagnóza adenomyózy u těhotné ženy je založena na:

 1. Průzkum. Pacientka si zpravidla stěžuje na bolestivou a dlouhodobou menstruaci před těhotenstvím. Stejně jako špinění hnědohnědého výboje několik dní před nástupem menstruace a během dvou až čtyř dnů po cyklickém krvácení.
 2. Inspekce. Při vaginálním vyšetření je děloha stanovena větší, než by měla být během tohoto období těhotenství. Pomocí fokální formy lze určit tuberozitu. Palpace dělohy je často bolestivá nebo alespoň nepříjemná..
 3. Ultrazvukové vyšetření. Stanoví se rozdíl mezi velikostí dělohy a gestačním věkem, zvýšenou echogenitou nebo vzácností svalové tkáně při lokalizaci lézí..

Jiná vyšetření - zobrazování magnetickou rezonancí, rentgen, hysteroskopie - se během těhotenství nepoužívají kvůli možným negativním důsledkům pro plod..

Léčba

Terapie adenomyózy v těhotenství je zaměřena na řešení následujících problémů:

 1. Inhibice proliferace ložisek sliznice ve svalu dělohy. K tomu se používají androgeny nebo progestogeny. Přípravky a dávky jsou vybírány ošetřujícím lékařem.
 2. Odstraňte hrozbu potratu. K tomu je přiřazen kurz:
   antispasmodika (No-shp, Papaverine atd.);
 3. sedativa;
 4. látky zvyšující metabolismus (např. glycin).

Kromě těchto opatření se nepoužívají jiné metody léčby adenomyózy během těhotenství, protože:

 1. Užívání jakýchkoli léků nebo postupů během tohoto období zvyšuje riziko nepříznivých účinků na plod. Za prvé, hlavní pravidlo medicíny je „neubližovat“. Léčba nemoci může být odložena na období po porodu..
 2. Do popředí se dostává hrozba potratu, která se vyvíjí u významné části pacientů s touto diagnózou. Léková terapie je proto zaměřena konkrétně na odstranění tohoto problému..

V některých případech se po narození může hormonální rovnováha změnit a ložiska adenomyózy se postupně začnou zmenšovat. Pokud k tomu nedojde, je pacientovi po narození dítěte předepsána konzervativní nebo chirurgická léčba.

Poporodní terapie

Konzervativní léčba adenomyózy mimo těhotenství zahrnuje:

 • hormony napodobující stav menopauzy. Léčba probíhá od čtyř měsíců do roku;
 • nesteroidní protizánětlivá léčiva se silnou bolestí;
 • odvary a infuze bylin, jakož i jiné metody tradiční medicíny. Ošetřující lékař může předepisovat byliny jak ve formě douchingu, tak pro orální podávání.

Hormonální léky se zpravidla neužívají během bylinné terapie..

Infuze pomohou snížit krvácení tkání a odstranit zánětlivé procesy v myometrii:

 1. Pastýřské tašky. Lžička suché trávy se nalije sklenicí vroucí vody, napustí se na hodinu a vezme se do lžíce čtyřikrát denně půl hodiny před jídlem.
 2. Kopřivy. Dvě polévkové lžíce suché nebo čerstvé bylinky se nalijí do jedné sklenice vroucí vody a trvají na tom, po dobu 40 minut. Celá částka prostředků musí být rozdělena do několika metod a spotřebována za jeden den.
 3. Jitrocel list. Lžíce suché nebo čerstvé bylinky se nalije sklenicí vroucí vody a trvá na tom dvě hodiny. Výsledná infuze je rozdělena do čtyř částí, první by měla být konzumována na lačný žaludek, zbytek může být po jídle, rovnoměrně po celý den.

Kromě bylinného ošetření mohou být zánětlivé procesy v děložním svalu sníženy o:

 1. Hirudoterapie. Pijavice jsou umístěny na podbřišek pod dohledem lékaře. Speciální enzymy, které tato zvířata obsahují, mají silné protizánětlivé a regenerační vlastnosti..
 2. Modré jílové zábaly. Aplikace jílu na tříslovinu zlepšuje krevní oběh v pánvi a v kombinaci s jinými způsoby léčby urychluje procesy regenerace myometria.

Intrauterinní zařízení obsahující gestageny má dobrou účinnost. Nosit spirálu snižuje krevní ztráty během menstruace a oslabuje bolest.

Pokud konzervativní léčba nevedla k požadovanému účinku, došlo ke komplikacím, pak se uchýlili k chirurgické léčbě adenomyózy.

Indikace pro chirurgický zákrok jsou:

 1. Těžké krvácení z dělohy.
 2. Kombinace adenomyózy a velkých fibroidů.
 3. Kombinace adenomyózy s atypickými změnami endometria nebo epitelu děložního hrdla.

Prevence

Sotva je možné se před touto nemocí úplně chránit. Ženy s hormonálními a metabolickými poruchami musí pečlivě sledovat stav vnitřních pohlavních orgánů a dodržovat jednoduchá pravidla:

 1. Nejméně dvakrát ročně navštivte gynekologa a podrobte se pánevnímu ultrazvuku.
 2. Pokud se vyskytnou problémy s menstruací - bolestivé, hojné, špinění se objevilo několik dní před menstruací - je lepší odložit návštěvu gynekologa.
 3. Stanovte správný denní režim a vyváženou stravu, zbavte se nadváhy.
 4. Předefinujte postoje k nervovému přetížení.
 5. Nedopusťte se nadměrné emoční únavě, pravidelně přijímejte kurzy relaxační masáže a fyzioterapeutické procedury zaměřené na posílení nervového systému.

Diagnostická opatření

Jednou z nejúčinnějších metod detekce adenomyózy je ultrazvuk.

Pro přesnější diagnostiku musíte být vyšetřeni gynekologem.

Obvykle tento postup spočívá v prozkoumání genitálií pomocí zrcadel, zachycení nátěrů a prozkoumání děložního hrdla pomocí speciálních zvětšovacích zařízení.

Je také nutné podstoupit obecné vyšetření všech orgánů různých odborníků, aby se vyloučily další doprovodné diagnózy.

Kromě toho musíte absolvovat řadu testů, které mohou být nezbytné pro možný chirurgický zákrok.

Děložní adenomyóza a těhotenství

Adenomyóza dělohy (endometrióza dělohy) je onemocnění, při kterém se ve tkáních dělohy, vaječníků a dalších tkání, které se podobají struktuře děložní sliznice, objevují ložiska, což jsou malé uzly, které obsahují tmavě hustou tekutinu. U těchto ložisek dochází ke změnám podobným odmítnutí děložní sliznice. Rozvinuté krvácení z těchto oblastí vede k bolesti během menstruace. Moderní lékaři běžně nazývají adenomyózu jako nemoc jako endometrióza dělohy. A endometrióza je závažný zánětlivý proces.

Endometriální ložiska mohou být lokalizována v různých orgánech a tkáních: na děložním čípku, v tloušťce dělohy, na stěně břišní dutiny, mimo orgány reprodukčního systému.

Příznaky adenomyózy dělohy

Nejčastějším příznakem je bolest, která se objevuje nebo zhoršuje v průběhu menstruace během menstruace. S porážkou dělohy může dojít k těžké menstruaci, která se objeví před pohlavním traktem před a po menstruaci. Bolest může být dána křížem, konečníkem a vaginou. K děložní adenomyóze může dojít bez příznaků, v tomto případě je tato patologie detekována, když pacienti kontaktují kliniku s otázkou, že nemohou otěhotnět dítě.

Děložní adenomyóza a těhotenství

Existují nějaké šance nést a porodit zdravé dítě? Děložní adenomyóza je často doprovázena neplodností. Neplodnost se provádí, pokud k těhotenství nedošlo během jednoho nebo více let při pravidelné sexuální aktivitě. U děložní adenomyózy je implantace fetálního vajíčka do děložní sliznice nemožná, dochází k úmrtí vajíčka.

U adenomyózy dělohy se zaznamenává komissurální proces, který vede k neplodnosti. Dochází k porušení průchodnosti vejcovodů, což vede k absenci těhotenství. U děložní adenomyózy může také docházet ve vaječníku k nedostatku maturace vajec, ke změně vlastností sliznice dělohy..

Pokud je stanovena diagnóza adenomyózy dělohy, je předepsána gestagenní terapie, na jejímž pozadí může dojít k těhotenství. Tato skupina léků by neměla být zrušena, musí být přijata dále, aby poskytla potřebnou hormonální podporu. Je známo, že toto onemocnění je charakterizováno přítomností hormonálních poruch, takže první trimestr těhotenství je nejvíce odpovědný. Těhotné hormony by zpravidla měly trvat až 14 týdnů. To však musí být kontrolováno s ohledem na výsledky krevního testu na obsah progesteronu. Na základě výsledků vyšetření se rozhodne o zrušení gestagenů nebo pokračování v terapii. Byly provedeny četné studie, podle nichž nebyly obdrženy žádné informace o negativním účinku hormonů, zejména dydrogesteronu, na plod. Tento lék je široce používán v porodnické praxi a pomáhá vytvářet optimální podmínky pro postup těhotenství..

Nejčastější komplikací těhotenství s adenomyózou je hrozba jejího ukončení. Tato situace vyžaduje preventivní kurzy, aby se zabránilo rozvoji hrozebné kliniky. Předepisujte léky ze skupiny antispasmodik, sedativ, sedativ, která zlepšují metabolické procesy.

Příčiny adenomyózy dělohy

Děložní adenomyóza v důsledku genetické predispozice. Existuje teorie hormonálního vývoje nemoci, podle které dochází k narušení obsahu a poměru hormonů v těle ženy. Další teorií výskytu adenomyózy dělohy je implantace, podle které se vyloučené endometriální částice usazují na vaječnících, zkumavkách, pobřišnici a vytvářejí „půdu“ pro vývoj nemoci. Nejdůležitější - negativní změny v neuroendokrinním systému způsobené stresem, podvýživou, různými chorobami nemynekologické povahy.

Diagnostika adenomyózy dělohy

U žen s neplodností a přítomností určitých faktorů je možné podezření na přítomnost adenomyózy dělohy: dlouhodobý bolestivý syndrom, s neúspěšnou léčbou zánětlivých procesů v děložních přílohách, s intrauterinními zásahy, se skvrnami od genitálního traktu; bolest při sexuálním styku, bolest při vyšetření na gynekologickém křesle; známky adheze v pánvi, bolestivost vazů dělohy.

Ultrazvuk je hlavní diagnostická metoda, která vám umožní určit velikost dělohy, strukturu svalové membrány, velikost, strukturu cystických formací ve vaječníku. Další důležitou fází vyšetření jsou metody pro hodnocení průchodnosti vejcovodů. Například přítomnost ložisek zánětu ve stěně dělohy může být detekována pomocí rentgenové fotografie dělohy. Velikost dělohy, stupeň distribuce procesu jsou odhadnuty z obrázku.

Dnes je endoskopická chirurgie (laparoskopie) standardem diagnózy pro různé formy neplodnosti, včetně formy neplodnosti vyplývající z adenomyózy dělohy. Během operace se „nástroje“ vkládají do břišní dutiny otvory v břišní stěně. Pomocí takového vyšetření je možné určit stav vejcovodů, přítomnost adhezí, ložiska adenomyózy dělohy..

Léčba adenomyózy dělohy

Léčba děložní adenomyózy se provádí chirurgickou korekcí, fyzioterapeutickými metodami a hormonální terapií. V posledních desetiletích dominují hormonální léčiva při léčbě adenomyózy dělohy. Dočasně zastaví menstruaci a potlačí práci vaječníků. Vytvářejí umělou menopauzu, což vede ke snížení závažnosti symptomů nemoci, ke snížení ložisek adenomyózy dělohy. Hormonální léky nejnovější generace mají minimální vedlejší účinky ve srovnání s léky předchozích generací. Léčba takovými hormonálními léky se používá jako první fáze léčby před operací. V léčbě a prevenci progrese nezávažných forem adenomyózy dělohy se také používají perorální hormonální antikoncepční prostředky..

Největšího účinku lze dosáhnout kombinací hormonální a chirurgické metody léčby - laparoskopie, během operace se odstraní ložiska endometria. V tomto případě mohou být hormony použity jako předoperační přípravek do 3 až 6 měsíců po operaci jako preventivní opatření proti výskytu symptomů adenomyózy dělohy..

Plánování těhotenství pro adenomyózu dělohy

Laparoskopie se používá, pokud existují endometrioidní ovariální cysty, je třeba stanovit průchodnost vejcovodů. Po operaci po dobu 3-6 měsíců je obvykle předepsána hormonální terapie. Hormonální léky ponoří reprodukční systém do spánku. Po několika měsících je léčba zrušena, pacientka může otěhotnět. Pokud těhotenství nenastane do jednoho roku, pak se tím dramaticky sníží šance na obnovení reprodukční funkce ženy. V tomto případě se doporučuje program IVF. S těhotenstvím a kojením v případě absence menstruace může dojít k obrácenému vývoji děložní adenomyózy. Ukončení těhotenství s kyretáží děložní dutiny vede k exacerbaci a zhoršení adenomyózy dělohy. Včasné vyšetření, léčba adenomyózy dělohy pomáhá těhotenství.

Skutečnost přítomnosti adenomyózy neznamená, že těhotenství nastane u všech těhotných žen s komplikacemi. Velké procento pacientů vůbec neví, že takové onemocnění mají, zatímco početí se objevuje bez problémů. V této situaci není nutné okamžitě jmenovat hormonální terapii. Je nutné provést komplexní následné vyšetření ženy, její hormonální profil, aby bylo možné posoudit potřebu léčby drogami.

Pokud žena trpí adenomyózou a plánuje těhotenství, měla by být připravena na takové důležité období v životě. Úplné vyšetření a odpovídající léčba, v závislosti na výsledcích, je zárukou, že nastane těhotenství a bude pokračovat bez komplikací. Zvláštní pozornost je věnována diagnostice infekcí, které se vztahují k pohlavně přenosným chorobám. S adenomyózou se ochranné, imunitní síly těla snižují. Těhotenství je stav přirozené imunodeficience, takže to může vést ke skutečnosti, že infekční proces během těhotenství bude doprovázen různými komplikacemi. Před těhotenstvím je nutné předepsat průběh specifické terapie, protože seznam léčiv schválených pro těhotné ženy je velmi omezený.

Lze tvrdit, že u ženy by diagnóza adenomyózy neměla znamenat, že nebude schopna porodit zdravé dítě. Nejdůležitější věcí je dodržovat doporučení specialisty v léčbě tohoto onemocnění a zodpovědně přistupovat k plánovanému těhotenství.

Kombinace adenomyózy a těhotenství: je to možné?

Reprodukční funkce ženy závisí na mnoha faktorech. Těhotenství může být ohromující úkol, pokud tělo narušuje produkci jakéhokoli hormonu. Endokrinní patologie se poměrně často projevuje ve formě vnitřní (děložní) endometriózy - adenomyózy.

Co je to adenomyóza

Adenomyóza je patologie, ve které dochází k růstu vnitřní vrstvy dělohy mimo ni. Ve svalové vrstvě orgánu se začnou tvořit plochy sliznice, které se pod vlivem pohlavních hormonů cyklicky mění. V důsledku toho rostou ve stěně dělohy krvácivé ložiska endometria a vyvíjí se chronický zánětlivý proces.

Ohniska takového chronického zánětu ovlivňují funkci dělohy jako orgánu určeného k přenášení dítěte. Svalová vrstva může podstoupit významné změny: ztenčení, dystrofické přeskupení, což vede k narušení kontraktilní funkce orgánu. Pokud se nemoc objeví během těhotenství, existuje vysoká pravděpodobnost hrozby ukončení.

Adenomyóza je docela běžná u žen, u kterých je diagnostikována neplodnost. Toto onemocnění je indikátorem hormonálního selhání v ženském těle. Toto selhání vede k neplodnosti a problémům s porodem dítěte.

Patologické video

Příčiny onemocnění

Důvody pro atypické umístění mukózních řezů jsou stále neznámé. Bylo však jasně prokázáno, že pacienti s adenomyózou mají imunitní a hormonální poruchy.

Předpoklady pro rozvoj patologie jsou následující faktory:

 • genetická predispozice;
 • historie komplikovaného porodu;
 • potraty nebo kyretáž dělohy z jiných důvodů. V těchto případech je možné čistě mechanické vložení řezů děložní sliznice do svalové vrstvy;
 • prodloužené nošení nitroděložních zařízení;
 • obezita nebo jiná hormonální a metabolická onemocnění;
 • nekontrolovaný příjem perorálních antikoncepčních prostředků;
 • stres a podvýživa, které zhoršují hormonální poruchy.

Rizikovou skupinu tvoří ženy s hormonálními a metabolickými poruchami, jejichž příbuzní trpěli podobným onemocněním.

Projevy patologie u těhotných žen

Před začátkem oplodnění se adenomyóza projevuje jako bolest během menstruace, těžká menstruace a špinění v mezeře mezi nimi, což lze zaměnit se známkami zánětu. Nicméně, když nastane těhotenství, tělo zažívá silné hormonální přizpůsobení.

Sliznice dělohy přestává chvíli procházet cyklickými změnami - nemoc ustupuje. Vzhledem k tomu, že během těhotenství neexistují ohniskové ložiska v tloušťce dělohy, vyskytují se, jako by byly v zachované formě, během těhotenství během adenomyózy neodhalují specifické projevy..

Jediná skupina příznaků patologie může být spojena s nedostatečnou plností svalové vrstvy dělohy a nedostatkem progesteronu..

Kombinace těchto faktorů určuje příznaky hrozby potratu:

 • bolest v podbřišku, horší večer nebo po cvičení;
 • zvýšený tón dělohy, stává se „tvrdým“ na dotek;
 • patologický výtok z genitálního traktu (krvavá skvrna nebo tekutá čistá voda).

Kompatibilita s adenomyózou a těhotenstvím

Pro ženu trpící adenomyózou je docela těžké otěhotnět. Podle statistik až 80% pacientů s tímto onemocněním nemůže otěhotnět po dlouhou dobu. Nemožnost oplodnění a následné implantace embrya, stejně jako adenomyóza, jsou spojeny s hormonální nerovnováhou.

Pokud došlo k oplodnění, je pacient pod dohledem porodníků kvůli vysokému riziku potratu. Zvýšené riziko zůstává až do vzniku placenty - hlavního zdroje hormonů během těhotenství. Proto v raných stádiích (v prvním trimestru) jsou pacientům s adenomyózou předepisována hormonální terapie (například lék Dufaston).

Po 14 týdnech se snižuje riziko mrznutí těhotenství. Žena je však pod dohledem, protože stěny dělohy, ovlivněné adenomyózou, ztrácejí svoji elasticitu. S růstem plodu může být postupné rozšiřování stěn dělohy doprovázeno tažením bolesti v podbřišku..

Dalším znakem těhotenství s adenomyózou jsou adheze a uzliny v děložní dutině (s nodulární adenomyózou). Při výrazném procesu lepení může mít rostoucí plod problémy a zaujmout nucené postavení.

Difúzní forma patologie je charakterizována víceméně rovnoměrnými změnami v děložní stěně. Se závažnými dystrofickými změnami v děložní stěně během těhotenství se často vyvíjí fetoplacentální nedostatečnost, což vede k hypoxii plodu a zpoždění ve fyzickém a duševním vývoji..

Fokální forma patologie je nebezpečná v případech, kdy je placenta připevněna v oblasti postižené oblasti. To je plné vývoje jedné z nejzávažnějších patologických těhotenství - placentární narušení.

Diagnostika

Diagnóza adenomyózy u těhotné ženy je založena na:

 1. Průzkum. Pacientka si zpravidla stěžuje na bolestivou a dlouhodobou menstruaci před těhotenstvím. Stejně jako špinění hnědohnědého výboje několik dní před nástupem menstruace a během dvou až čtyř dnů po cyklickém krvácení.
 2. Inspekce. Při vaginálním vyšetření je děloha stanovena větší, než by měla být během tohoto období těhotenství. Pomocí fokální formy lze určit tuberozitu. Palpace dělohy je často bolestivá nebo alespoň nepříjemná..
 3. Ultrazvukové vyšetření. Stanoví se rozdíl mezi velikostí dělohy a gestačním věkem, zvýšenou echogenitou nebo vzácností svalové tkáně při lokalizaci lézí..

Jiná vyšetření - zobrazování magnetickou rezonancí, rentgen, hysteroskopie - se během těhotenství nepoužívají kvůli možným negativním důsledkům pro plod..

Léčba

Terapie adenomyózy v těhotenství je zaměřena na řešení následujících problémů:

 1. Inhibice proliferace ložisek sliznice ve svalu dělohy. K tomu se používají androgeny nebo progestogeny. Přípravky a dávky jsou vybírány ošetřujícím lékařem.
 2. Odstraňte hrozbu potratu. K tomu je přiřazen kurz:
  • antispasmodika (No-shp, Papaverine atd.);
  • sedativa;
  • látky zvyšující metabolismus (např. glycin).

Kromě těchto opatření se nepoužívají jiné metody léčby adenomyózy během těhotenství, protože:

 1. Užívání jakýchkoli léků nebo postupů během tohoto období zvyšuje riziko nepříznivých účinků na plod. Za prvé, hlavní pravidlo medicíny je „neubližovat“. Léčba nemoci může být odložena na období po porodu..
 2. Do popředí se dostává hrozba potratu, která se vyvíjí u významné části pacientů s touto diagnózou. Léková terapie je proto zaměřena konkrétně na odstranění tohoto problému..

V některých případech se po narození může hormonální rovnováha změnit a ložiska adenomyózy se postupně začnou zmenšovat. Pokud k tomu nedojde, je pacientovi po narození dítěte předepsána konzervativní nebo chirurgická léčba.

Poporodní terapie

Konzervativní léčba adenomyózy mimo těhotenství zahrnuje:

 • hormony napodobující stav menopauzy. Léčba probíhá od čtyř měsíců do roku;
 • nesteroidní protizánětlivá léčiva se silnou bolestí;
 • odvary a infuze bylin, jakož i jiné metody tradiční medicíny. Ošetřující lékař může předepisovat byliny jak ve formě douchingu, tak pro orální podávání.

Hormonální léky se zpravidla neužívají během bylinné terapie..

Infuze pomohou snížit krvácení tkání a odstranit zánětlivé procesy v myometrii:

 1. Pastýřské tašky. Lžička suché trávy se nalije sklenicí vroucí vody, napustí se na hodinu a vezme se do lžíce čtyřikrát denně půl hodiny před jídlem.
 2. Kopřivy. Dvě polévkové lžíce suché nebo čerstvé bylinky se nalijí do jedné sklenice vroucí vody a trvají na tom, po dobu 40 minut. Celá částka prostředků musí být rozdělena do několika metod a spotřebována za jeden den.
 3. Jitrocel list. Lžíce suché nebo čerstvé bylinky se nalije sklenicí vroucí vody a trvá na tom dvě hodiny. Výsledná infuze je rozdělena do čtyř částí, první by měla být konzumována na lačný žaludek, zbytek může být po jídle, rovnoměrně po celý den.

Kromě bylinného ošetření mohou být zánětlivé procesy v děložním svalu sníženy o:

 1. Hirudoterapie. Pijavice jsou umístěny na podbřišek pod dohledem lékaře. Speciální enzymy, které tato zvířata obsahují, mají silné protizánětlivé a regenerační vlastnosti..
 2. Modré jílové zábaly. Aplikace jílu na tříslovinu zlepšuje krevní oběh v pánvi a v kombinaci s jinými způsoby léčby urychluje procesy regenerace myometria.

Intrauterinní zařízení obsahující gestageny má dobrou účinnost. Nosit spirálu snižuje krevní ztráty během menstruace a oslabuje bolest.

Pokud konzervativní léčba nevedla k požadovanému účinku, došlo ke komplikacím, pak se uchýlili k chirurgické léčbě adenomyózy.

Indikace pro chirurgický zákrok jsou:

 1. Těžké krvácení z dělohy.
 2. Kombinace adenomyózy a velkých fibroidů.
 3. Kombinace adenomyózy s atypickými změnami endometria nebo epitelu děložního hrdla.

Prevence

Sotva je možné se před touto nemocí úplně chránit. Ženy s hormonálními a metabolickými poruchami musí pečlivě sledovat stav vnitřních pohlavních orgánů a dodržovat jednoduchá pravidla:

 1. Nejméně dvakrát ročně navštivte gynekologa a podrobte se pánevnímu ultrazvuku.
 2. Pokud se vyskytnou problémy s menstruací - bolestivé, hojné, špinění se objevilo několik dní před menstruací - je lepší odložit návštěvu gynekologa.
 3. Stanovte správný denní režim a vyváženou stravu, zbavte se nadváhy.
 4. Předefinujte postoje k nervovému přetížení.
 5. Nedopusťte se nadměrné emoční únavě, pravidelně přijímejte kurzy relaxační masáže a fyzioterapeutické procedury zaměřené na posílení nervového systému.

Recenze žen, které měly tuto nemoc

Podělím se o své zkušenosti. Ve věku 25 let byla diagnostikována adenomyóza druhého až třetího stupně. Lékaři nepředpovídali nic dobrého. Ale po téměř roce a půl jsem ještě otěhotněla. Těhotenství nebylo snadné, neustále ležel na zachování, ale porodila dobrého, zdravého chlapce. Mohu tvrdit, že adenomyóza (bez ohledu na stupeň) je nebezpečná v tom, že roste, kde se můžete „chytit“. A jak mi lékaři řekli - je zcela nemožné ho vyléčit.

Sophia

http://pregnant-club.ru/comment/reply/394/4385

Mám také adenomyózu. Sama jsem otěhotněla, ale v období 5 měsíců voda předčasně odešla a ztratil jsem své dítě. Teď piju Janine a zase opravdu chci otěhotnět.

Zhyldyz

http://bezboleznej.ru/adenomioz

Adenomyóza se nemusí nijak projevit. Feti z atypického umístění děložní sliznice může bezpečně existovat před menopauzou a poté podstoupit přirozenou regresi. Pokud se však příznaky nemoci projeví v reprodukčním věku a podle plánu - těhotenství a porod, musí být patologie pečlivě ošetřena, aby nedošlo k následným problémům..

Jak dochází k těhotenství a časnému těhotenství s adenomyózou dělohy?

Endometrióza je jednou z nejzáhadnějších, dlouho známých, ale dodnes ne zcela pochopených a stále se šířících nemocí posledních desetiletí. Ovlivňuje hlavně ženy v reprodukčním věku, ale stále častěji se vyskytuje u dospívajících dívek a během menopauzy. Podle některých odborníků je počáteční fází adenomyózy, jiné - druhá je považována za nezávislou nemoc. Mohu otěhotnět s adenomyózou a mít dítě? Někteří autoři obecně věří, že tato patologie neovlivňuje těhotenství.

Co je to děložní adenomyóza

Děložní adenomyóza (vnitřní endometrióza) je gynekologické onemocnění, které je založeno na klíčení buněk vnitřní vrstvy děložní membrány (endometrium) do svalové vrstvy (myometrium). Kvůli fyziologickému odmítnutí zarostlého endometria dochází před a po menstruaci k bolesti a špinění, což je důvodem pro kontaktování lékaře. Taková patologie je běžná u žen starších 30-40 let, vyskytují se však případy nástupu onemocnění v raném věku..

Adenomyóza ve 30% případů je kombinována s jiným onemocněním - děložním myomem. Je to benigní nádor pocházející ze svalové vrstvy..

S adenomyózou endometrium roste do svalové vrstvy a tvoří ostrůvky

Antikoncepční pilulky

Těhotenství s adenomyózou může nastat po ukončení antikoncepčního cyklu (Janine, Yarina). Je to dost zvláštní, ale orální antikoncepční prostředky jsou hormonální léky, které mohou obnovit nerovnováhu. Potlačují vnitřní sekreci vaječníků a po jejich zrušení se zvyšuje aktivita orgánů.

Intrauterinní zařízení Mirena lze použít pro stejný účel, protože inhibuje růst endometria. Zatímco je v děloze, endometrium se přestává aktivně množit a nemoc ustupuje.

Mohu otěhotnět

Endometriální patologie vedou k ženské neplodnosti.

Pokud se neléčí, je pravděpodobnost otěhotnění významně snížena. Ale existuje šance na úspěšné pojetí s adenomyózou dělohy, k tomu budete potřebovat pomoc odborníků.

Gynekolog nebo reproductolog léčí adenomyózu.

V vejcovodech dochází k oplodnění vajíčka. To však nestačí na rozvoj těhotenství. Plodové vajíčko se musí připojit k děloze.

U adenomyózy jsou vrstvy endometria příliš vzácné. Proto se těhotenství rozkládá do prvního dne opožděné menstruace. Tento typ potratu se nazývá biochemické těhotenství..

Existují čtyři stádia nemoci. Děložní adenomyóza 1. a 2. stupně nevyžaduje chirurgický zákrok a pravděpodobnost nezávislého těhotenství je poměrně vysoká.

Třetí etapa adenomyózy se vyznačuje deformitou dělohy, kterou lze v rámci operace vyloučit. Jinak žena nebude schopna otěhotnět.

Čtvrtá fáze je nejobtížnější. Ohniska růstu tkáně jsou lokalizovány na jiných orgánech..

Podstata patologie

Příčiny tohoto onemocnění mohou být hormonální poruchy, genetická lokalizace nebo poškození dělohy způsobené během operací nebo potratů.

Ve většině případů se adenomyóza nijak neprojevuje a je detekována pouze po vyšetření gynekologem nebo po ultrazvuku.

Patologie se někdy projevuje bolestmi v podbřišku před menstruací a během pohlavního styku, jakož i nadměrně hojným výtokem během menstruace..

Přečtěte si o dalších příznacích adenomyózy zde..

Toto onemocnění může ovlivnit nejen genitální oblast, ale může se rozšířit i do dalších orgánů v okolí..

Naneštěstí je adenomyóza nejčastější příčinou ženské neplodnosti..

Proč se nemoc vyskytuje?

Příčiny adenomyózy dělohy nejsou v současné době identifikovány. Možné faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku onemocnění, zahrnují:

 • genetická predispozice (přítomnost adenomyózy nebo endometriózy u matky, sestry nebo babičky);
 • sedavý životní styl;
 • zánětlivá onemocnění dělohy a přídavky;
 • začátek sexuální aktivity do věku 16 let;
 • nepravidelný menstruační cyklus;
 • příliš brzy (před 18 lety) nebo pozdě (více než 35 let) těhotenství;
 • přítomnost špatných návyků (zejména zneužívání alkoholu a drog);
 • vlastní podávání určitých léků (hormonální antikoncepční přípravky, steroidy, cytostatika);
 • absence porodu do 40 let;
 • traumatická zranění vnitřních pohlavních orgánů;
 • časté kyretáž během potratu nebo kartáčování po potratu;
 • časný nástup menstruace u dívek (do 12 let);
 • diabetes typu 1 a typu 2;
 • zažívací obezita (3 až 4 stupně);
 • vystavení dlouhodobému stresu;
 • intenzivní fyzická aktivita.

Hlavní příznaky adenomyózy dělohy

V polovině případů se nevyskytují žádné projevy choroby a mnoho pacientů nenavštěvuje gynekologa pravidelně, v důsledku čehož je patologie detekována poměrně pozdě. Adenomyóza dělohy je charakterizována zvýšením klinických příznaků v průběhu onemocnění. Mezi hlavní příznaky nemoci patří:

 • Tmavé skvrny 5-8 dní před nástupem menstruace a 7-10 dní po jejím ukončení. Mohou být zesíleny po pohlavním styku, vyšetření gynekologem pomocí zrcadel, vzpírání, psychologického stresu.
 • Změna v trvání a hojení menstruačního cyklu. Za normálních podmínek je interval mezi menstruací u zdravé ženy od 21 do 40 dnů. U děložní adenomyózy může menstruace začít mnohem dříve, než je datum splatnosti. V období pravidelného krvácení žena ztratí v průměru až 90 ml krve: při nemoci se tato hodnota může zvýšit 2 až 3krát, což představuje riziko anémie (anémie).
 • Změna tvaru a objemu dělohy. V pozdních stádiích vývoje choroby se orgán stává sférickým a získává velikosti charakteristické pro 6-7. Týden těhotenství.
 • Vzhled silné bolesti během menstruace. U pacienta dochází k nepříjemným pocitům v podbřišku, které nezmizí ani po užití analgetik. Bolesti jsou bolestivé v přírodě, v některých případech mohou být doprovázeny mdloby, které jsou typické pro pocení, nevolnost a zvracení, blanšírování kůže a křeče..
 • Nepohodlí při pohlavním styku. Žena může zažít nepohodlí během sexu, když penis partnera poškodí postižené oblasti děložního čípku.

Projevy adenomyózy

Příznaky adenomyózy jsou různé. Vše záleží na stupni šíření patologie, počátečních chronických chorob ženy. Na samém začátku vývoje choroby, pouze gynekolog uvidí, když vyšetření. Šíření patologie vede k tomu, že žena může zaznamenat následující změny v jejím stavu:

 1. Bolest při sexu.
 2. Vypouštění hnědé mezi menstruací.
 3. Menstruační změny.
 4. Živé projevy premenstruačního syndromu.
 5. Nadměrné menstruační krvácení.

Adenomyóza se liší od ostatních ženských onemocnění tím, že propouštění během menstruace se prodlužuje a je hojné. Výboje se objevují také před menstruací a několik dní po jejím dokončení. Po zaznamenání takových příznaků by žena měla okamžitě vyhledat lékaře. A musíte to udělat okamžitě.

Jak se projeví a jak vyléčit difúzní adenomyózu Po provedení všech nezbytných testů pošle lékař na vyšetření orgány jiných systémů: dýchací cesty, krevní oběh, gastrointestinální trakt, moč. Pak udělejte ultrazvuk, který pomůže specialistovi studovat pánevní orgány. Ultrazvukové vyšetření je informativní metoda, která vám umožní správně diagnostikovat a identifikovat komplikace. Kromě toho může lékař předepsat další dva typy výzkumu: laparoskopii a hysteroskopii.

Pravděpodobnost neplodnosti

Pravděpodobnost otěhotnění s adenomyózou je přibližně 40%. Jak nemoc postupuje, šance na úspěšné početí klesají.

První a druhé stádium onemocnění jsou běžné. Snadno se s nimi zachází..

Výsledkem je, že ženy hledají požadované těhotenství. Zahájené fáze patologie vyžadují více pozornosti.

Někdy může adenomyóza vést k absolutní neplodnosti. To platí pro situace, kdy je příliš mnoho lézí. Každá žena má moc se pojistit proti této nemoci.

Příčiny jeho výskytu zahrnují hormonální poruchy, zneužívání potratů nebo neobvyklý životní styl..

Aby se zabránilo tvorbě adenomyózy, musí žena sledovat její stravu a pravidelně navštěvovat prenatální kliniku.

Je také důležité provádět pravidelnou hygienu pohlavních orgánů a sledovat čistotu sexuálních kontaktů.

Je koncepce nebezpečná??

Více než 70% žen s diagnózou adenomyózy nemůže otěhotnět.

Tomu brání mnoho důvodů, například jedna z nich - přítomnost cizích buněk v děloze způsobuje častější kontrakci, čímž se embryo odmítá.

Kromě toho je snížena průchodnost vejcovodů, což zabraňuje oplodnění vajíčka.

I když k tomu dojde, těhotenství nemůže pokračovat normálně a bez komplikací. Taková diagnóza během těhotenství zahrnuje pravidelnou návštěvu prenatální kliniky a neustálé sledování ošetřujícím lékařem.

V různých časech je nutné sledovat stav dělohy, placenty a plodu.

V raných fázích těhotenství je nutné sledovat vývoj placenty, která je zodpovědná za metabolismus a řídí mnoho procesů.

Současně je pro ženu důležitá hormonální podpora a pečlivé sledování placenty. Ve druhém trimestru se může objevit bolest, kterou je třeba také kontrolovat a sledovat..

Kromě toho je často stanovována diagnóza abnormální prezentace plodu, takže ve většině případů je před porodem předepsán císařský řez.

Diagnóza nemoci

Když pacient poprvé navštíví lékaře, musí lékař definitivně vyjasnit anamnézu. Je nutné mluvit o době výskytu špinění, povaze bolesti, intenzitě a trvání menstruace.

Pokud užíváte nebo jste užili hormonální antikoncepci, nezapomeňte to zmínit. Tato skutečnost může být důležitá v diferenciální diagnostice..

Pak lékař zkoumá zrcadlem. Za tímto účelem bude pacient vyzván, aby se svlékl pod pas a ležel na speciální židli. Expandér je vložen do vagíny, díky čemuž může gynekolog vyšetřit děložní čípek. S adenomyózou na povrchu orgánu můžete vidět bodová krvácení, která naznačují klíčivost endometria. Souběžně s vyšetřením gynekolog obvykle vezme nátěr pro cytologické vyšetření k vyloučení rakoviny děložního čípku.

Vaginální zrcadlo vám umožní vyšetřit děložní čípek

Během praxe na gynekologickém oddělení jsem se musel zabývat adenomyózou 4. stupně u ženy ve věku 50 let. Pacient si stěžoval na zvětšení břicha a pravidelné špinění z genitálního traktu. Během vyšetření jsem cítil přes přední břišní stěnu v suprapubické oblasti hustou sférickou dělohu. Poté byl pacient předán k dalšímu vyšetření, kde byla diagnóza potvrzena..

Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) dělohy

Ultrazvuk se provádí 5. až 7. den menstruačního cyklu, kdy se čerpá většina výboje. Pacientka se svléká a leží na gauči a ohýbá nohy na kolenních kloubech. Ve většině případů se studie provádí zavedením speciálního senzoru do vagíny. Pokud existují nějaké kontraindikace této metody (panenství, onemocnění vnějších pohlavních orgánů), můžete postup provést transabdominálně - přední stěnou břicha.

Klasifikace


Existují dvě hlavní klasifikace patologie. V místě lokalizace je genitální, který ovlivňuje povrch vnitřních nebo vnějších genitálních orgánů, a mimogenitální, ovlivňující jiné orgány a systémy. Typ genitálu se liší typem:

 1. Intravenózní - ovlivňující dělohu, isthmus a intrauterinní oddělení vejcovodů.
 2. Vnější: intraperitoneální (lokalizovaný na vaječnících, oblasti pobřišnice pokrývající prohloubení pánve, vejcovody), extraperitoneální (na vagíně, vaginální stěně děložního čípku, vnější genitálie).

Rozlišují se také tři stupně patologie:

 1. Snadné - na vaječnících a pánevním pobřišku jsou jednotlivé ložiska patologie, adheze chybí.
 2. Na povrchu vaječníků se objevují středně malé cysty s hnědým obsahem, na střevech se také objevují ložiska.
 3. Závažné cysty ve vaječnících dosahují více než 2 cm, patologické oblasti na vejcovodech a peritoneu jsou krouceny komisemi.

Jak probíhá terapie adenomyózou?

Léčba nemoci se provádí dvěma způsoby: konzervativní a operační. První zahrnuje použití kombinovaných perorálních kontraceptiv (COC), dalších hormonálních léků a léků k odstranění příznaků. Konzervativní terapie se používá v počátečních stádiích procesu a v relativně mladém (až 30letém) věku pacienta, pokud ještě nevykonávala funkci porodu. Když adenomyóza dosáhne 3–4 stupně a existuje riziko klíčení endometria v sousedních orgánech a tkáních, lékaři zvažují provedení operace.

Hlavní cíle léčby nemoci:

 • normalizace hormonálního pozadí;
 • obnovení normálního menstruačního cyklu;
 • zmenšení objemu postižené oblasti, kde endometrium roste do myometria;
 • prevence progrese patologického procesu.

Chirurgie nemocí

Chirurgická léčba je předepsána při absenci účinku konzervativních metod. Operace používané při adenomyóze dělohy se dělí na následující typy:

 • Zachování orgánů - provádí se s malou lézí svalové vrstvy orgánu (nodulární a fokální formy), stejně jako v případě, že je třeba zachovat reprodukční funkci ženského těla (touha vydržet a porodit dítě). Provádí se laparoskopicky s odstraněným malým množstvím tkáně. Období zotavení je od 3 dnů do týdne.
 • Radikální (laparotomie) - jsou předepisovány pro masivní klíčivost endometria do myometria (difuzním procesem). Provádějí se v následujících variantách: odstranění pouze dělohy nebo dělohy spolu s přídavky. Požadovaný objem resekce tkáně stanoví lékař na základě prevalence adenomyózy. K zotavení dojde během 1–1,5 měsíce.

Pacienti, u kterých byla nemoc objevena ve věku 85 let, téměř žádná chirurgická léčba z důvodu vysokého rizika různých komplikací.

Po resekci dělohy, při zachování jednoho z vaječníků, může žena vykonávat reprodukční funkci pomocí služeb náhradní matky.

V prvních několika týdnech po operaci musí pacient dodržovat mírný motorický režim a omezit těžkou fyzickou námahu. Náhodou jsem se účastnil léčby adenomyózy dělohy u ženy, která pracovala jako čistič. Po operaci byl pacient propuštěn domů a téhož dne se vrátil do práce. Zvedání závaží vyvolalo divergenci stehů, v důsledku čehož musel být pacient opakovaně provozován.

Antikoncepční přípravky a jiné skupiny léčivých přípravků používaných pro adenomyózu dělohy

Léky na kontrolu porodnosti mohou nejen chránit před rozvojem nechtěného těhotenství, ale také pomoci stabilizovat hormonální pozadí. Všechny z nich ve svém složení obsahují různé dávky biologicky aktivních složek estrogenu a gestagenu, které jsou zodpovědné za regulaci menstruačního cyklu. Díky použití těchto látek je možné normalizovat zrání endometria a zajistit prevenci děložního krvácení.

Skupiny antikoncepčních prostředků používaných k léčbě adenomyózy:

 1. COC (obsahují ve svém složení estrogen a gestagen):
   Jeanine;
 2. Logest;
 3. Lindinet-20 a Lindinet-30;
 4. Jess
 5. Yarina.
 6. Čistě gestagenní léky:
   Nitroděložní zařízení Mirena;
 7. subkutánní implantát Implanon;
 8. přípravky pro orální podávání: Charozetta, Midiana.

Chcete-li vybrat optimální léky, měli byste se poradit s odborníkem a absolvovat nezbytné testy. Můžete se tedy chránit před vývojem nežádoucích vedlejších účinků. Trvání průběhu léčby je také určeno porodníkem-gynekologem na základě zdravotního stavu pacienta..

Fotogalerie: antikoncepční prostředky k léčbě adenomyózy dělohy


Lindinet-20 se podává perorálně

Porod s vnitřní endometriózou

S adenomyózou můžete rodit sami, ale pouze za podmínek:

 • Uspokojivý stav ženy a plodu;
 • Neexistují žádné mechanické překážky pro postup dítěte prostřednictvím porodního kanálu (včetně placenta previa, souvisejících fibroidů).

Je také užitečné si přečíst: Specifika difúzní formy adenomyózy dělohy

Vaginální porod ne vždy probíhá bezpečně. Změněná děloha není schopna adekvátně stahovat. Na pozadí adenomyózy se zvyšuje riziko vzniku komplikací:

 • Slabost práce;
 • Nekoordinovaná práce;
 • Krvácení s předčasným placentárním přerušením;
 • Porušení oddělení placenty ve III. Fázi porodu.

Císařský řez je indikován pro vysoké riziko porodnických komplikací. Konalo se po dobu 37–41 týdnů. Pokud se stav ženy a plodu zhorší, je možné předčasné porodu.


Pokud existuje vysoké riziko komplikací při porodu, bude ženě nabídnuta císařská řez.

Terapie endometriózy během těhotenství se neprovádí. Užívání hormonálních léků je kontraindikováno. Chirurgické ošetření je možné až po narození dítěte. Před porodem se doporučuje monitorování gynekologem, ultrazvukové monitorování a pravidelné hodnocení stavu plodu..

Adenomyóza není známkou potratu. Na pozadí patologie je možné úspěšně porodit dítě. Nemoc neohrožuje život a zdraví ženy. Potrat lze provést pouze na žádost pacienta po dobu až 12 týdnů.

Jak na to, způsoby

Před zahájením plánování mateřství se musí pacientka zbavit existujícího onemocnění.

K dispozici je několik procedur:

 • Hormonální terapie;
 • Chirurgická intervence;
 • Fyzioterapeutické ošetření.

Počáteční fází léčby je podávání perorálních kontraceptiv po dobu 3 měsíců až 6 měsíců. Během jejich příjmu je práce vaječníků tlumena. Ohniska formací začnou klesat.

Někdy je těhotenství možné na pozadí stažení drog. Fyzioterapie se provádí na doporučení ošetřujícího lékaře. Jsou vybírány jednotlivě.

Chirurgie je extrémní léčba. Operace se nazývá laparoskopie. Prochází celkovou anestézií. V břiše jsou provedeny tři vpichy.

Prostřednictvím vložených otvorů se používají zdravotnické prostředky, které se používají k eliminaci lézí.

Těhotenství po laparoskopii je možné v dalším cyklu. Dále zkontrolujte průchodnost vejcovodů.

Zánětlivý proces, který vznikl na pozadí proliferace endometria, může vést ke vzniku adhezí.

To vede k porušení průchodnosti dýmek. Potom může být nutná chirurgická operace k pitvě adhezí..

Léčba a poporodní terapie

Během těhotenství je léčba adenomyózy obtížná. Primárním cílem lékařů je eliminovat hrozbu potratu a udržovat těhotenství. Mnoho léků používaných k léčbě adenomyózy má negativní vliv na plod. Proto je léčba patologie u těhotných žen zaměřena na následující:

 • snížit růst endometria (používají se androgenní nebo progestogenní přípravky);
 • eliminovat riziko potratů. Za tímto účelem jsou předepisovány následující skupiny léků: antispasmodika (Spazmalgon, No-Shpa);
 • sedativa (Persen, Novo-Passit);
 • metabolické zesilovače (glycin);
 • zvýšení hemoglobinu v krvi a zmírnění příznaků anémie (Ferrum Lek, Sorbifer Durules).

  Adenomyóza - jeden z případů přímé indikace císařského řezu.

  Po porodu se v některých případech adenomyóza postupně snižuje. Důvodem je změna hormonálního pozadí ženy v poporodním období. Pokud se ohniska nemoci nesnižují, provádí se konzervativní nebo chirurgická léčba.


  Výběr léků by měl být svěřen lékaři

  Konzervativní poporodní terapie spočívá v následujících akcích:

  • provádění hormonální terapie k vytvoření stavu v blízkosti menopauzy. Léky, které se v tomto případě používají, mohou být: androgeny (Danazol);
  • progestogeny (gestrinon, didrogesteron, duphaston);
  • analogy gonadoliberinu (Buserelin, Leiprorelin, Gistrelin, Nafarelin, Goserelin);
  • orální antikoncepční prostředky (Janine, Yarina, Silhouette);
 • jmenování nesteroidních protizánětlivých a analgetik ke zmírnění bolesti;
 • použití přípravků železa v přítomnosti anémie;
 • použití nitroděložního zařízení s těžkým krvácením z dělohy;
 • zvýšení imunity pomocí imunomodulátorů (Polyoxidonium, Interferon).

  Lékař doporučil lék po vyšetření ultrazvukových - endometriálních heterotopií (jednoduše řečeno, děložní endometrióza v počátečním stupni). Nebyly zaznamenány žádné stížnosti, kromě bolesti první den menstruace. Léčba spočívala v přijetí podle schématu 63/7, poté 21/7 po dobu 3 měsíců. V lékárně jsem si koupil jeden balíček, začal jsem ho pít a objevila se bolest hlavy, která prošla dnem. pak začala bolet v hrudi, trochu oteklá, ale únosná. Ve srovnání s Yarinou je tolerance mnohem snazší. během recepce trochu rozmazaně, ale ne kriticky. libido se snížilo, ale s každým dalším měsícem se tělo stále více používalo. Pila jsem podle schématu 63/7. po konzultaci s lékařem a další recepci 21/7 jsem začal s Bonade, protože je to absolutní analog, ale levnější, což se mi líbilo. Což lékař nepopřel. Okamžitě jsem si koupil 63 karet. Za cenu 1200r. Obecně to není špatný lék za předpokladu, že je pro vás vhodný a vyrovná se s jeho funkcí.

  Irisha1986

  https://otzovik.com/review_3454882.html

  Je důležité si uvědomit, že hormonální terapie trvá čtyři měsíce až jeden rok..

  Fotogalerie: léky používané při léčbě adenomyózy


  Persen je bylinný lék s mírnou sedací


  Janine se používá k zabránění růstu endometria


  Sorbifer Durules je předepsán k obnovení obsahu železa v těle


  Léčba adenomyózy Duphastonem má výhody oproti jiným lékům, protože ji mohou užívat také těhotné ženy


  Polyoxidonium - látka s imunomodulačními a detoxikačními vlastnostmi

  Chirurgická terapie

  Při absenci pozitivní dynamiky po konzervativní léčbě rozhodují lékaři o chirurgickém zákroku. Chirurgie pro adenomyózu může být zaměřena na odstranění pouze ložisek nemoci (hysteroskopie, laparoskopie), v pokročilých případech - na odstranění dělohy (břišní operace). Následující důvody jsou indikacemi pro odstranění orgánů:

  • progresivní adenomyóza u žen starších 40 let;
  • difúzní adenomyóza třetího a čtvrtého stupně;
  • nodulární adenomyóza v kombinaci s velkým myomem;
  • hrozba zhoubnosti.

  Ženy drahé, nebojte se nic! Před dvěma týdny byla odstraněna děloha s přídavky. Diagnóza: recidivující endometrióza, adenomyóza. Na jaře došlo k očištění (RVD + hysteroskopie) a po měsíci na kontrolním ultrazvuku byla endometrium 24–25. Rozhodl jsem se. Operace byla vaginální přístup s spinální anestézií - „zlatý standard“ v chirurgické gynekologii. Další den vstala a šla na záchod sama. Katétr z močového měchýře stál jeden den a třetí den byl odstraněn odtok pro odtok krve. Kapátka, antibiotika, anestézie - všichni to dělají. Anestezie po dobu 3 dnů je povinná, pak dle přání, ale do konce 4. dne jsme všichni odmítli. Celé 2-3 dny došlo ke skoku teploty na 37-37,5. To je normální. 8. - 9. den byli všichni propuštěni poté, co provedli vaginální ultrazvuk. Ti, kteří mají hematomy, předepsali čípky indometacinu, a pokud jsou hematomy větší, pak fyzioterapie. Šestý den již nedošlo k žádnému propuštění. Říká se však, že bude více rozmazání. Uvidíme... Hormony mi nebyly předepsány, protože postmenopause se děje už 12 let. Je mi 57 let, tři dospělé děti, jak se říká, není co ztratit. NEDĚLEJTE SE NIKDY nic. Třásla se jako osika. Nestojí to za ty nervy a obavy, které tvrdily o zdraví víc než o samotnou operaci. Udělejte si mysl, nevytahujte se a buďte ZDRAVÍ, ZÁBAVA a HAPPY.

  Nftali

  https://otzovik.com/review_2334903.html

  Nejúčinnější při léčbě adenomyózy je kombinovaná terapie. Tím se chirurgicky odstraní největší ložiska z myometria a následně se provede konzervativní léčba.

  Lidové ošetření

  Poporodní terapie adenomyózy může zahrnovat tradiční medicínu. Jejich účinnost je časově testována..


  Tradiční medicína se široce používá při léčbě adenomyózy

  Při léčbě adenomyózy se používají následující alternativní metody:

  • vykořisťování nebo koupání z infuze léčivých bylin (borová děloha, pastýřská taška, kopřiva, jitrocel, řebříček atd.);
  • hirudoterapie (léčba pijavice);
  • modrá hlína komprimuje ve třísle.

  Podle mého názoru je obtížné připsat hirudoterapii tradiční medicíně, ale pijavice jsou považovány za lékařské a postup se provádí v nemocnici a pod dohledem odborníka. Můj přítel s adenomyózou se zúčastnil několika sezení. Podle ní každý z nich trval asi hodinu, bolest zmizela a tělo se uvolnilo. Po zasedání však byl pocit velké slabosti. Musel jsem se odmítnout zúčastnit tohoto postupu. A dokonce i po třech letech jsou stále viditelné skusové znaky pijavice, což esteticky nevypadá dobře. Ale přítelkyně chválila modrou hlínu, velmi se komprimuje a stále je dělá.

  Je důležité věnovat pozornost tomu, že existují tradiční kontraindikace pro tradiční medicínu. Například děloha boru se nepoužívá pro kojení a hirudoterapie je kontraindikována pro porušení krevní koagulace, těžké anémie a užívání antikoagulancií (léků, které zabraňují tvorbě krevních sraženin v krevních cévách)..

  Po prvním narození mi byla diagnostikována endometrióza dělohy a v důsledku toho neplodnost. Opravdu jsem chtěl další dítě. Jako takový jsem nebyl předepsán pro endometriózu a doporučovali mi, abych byl sledován. Trval jsem na plánování těhotenství, klinika byla placena, takže vzali a začali experimentovat na mě, jako na experimentálním králíkovi. Nejprve zatřásli penězi na drahé testy, pak se pokusili vybudovat endometrium na dlouhou a drahou dobu, aniž by to mělo za následek, pak nabídli stimulaci hCG, v důsledku toho došlo k ovulaci, ale lékaři byli šokováni ultrazvukem ve službě, protože endometrium úplně zmizelo! Tak s ním zacházeli. Obecně, gynekolog pustil oči, radil, aby nezoufal, protože existuje pouze jedno dítě, takže se radujte. Začal jsem hledat alternativní léčby. Našli bombu! Začal jsem pít, vzal jsem si od Elarla filtrační sáčky, opravdu na nic doufat. Chuť tolerantní, ne hořká, tráva jako tráva. O tři měsíce později jsem otěhotněla. A o devět měsíců později porodila. Děloha bóru má řadu kontraindikací. Například mimoděložní těhotenství. Pila jsem to, takže jsem si byla jistá, že mi těhotenství neohrozilo. Ale zdá se mi, že v mém případě to pomohl Borovy uterus. Všechno zdraví.

  Dani7

  https://otzovik.com/review_2856851.html

  Opatření pro prevenci nemocí

  Adenomyóza má negativní vliv na schopnost ženy porodit a nepříjemné příznaky nemoci zhoršují kvalitu života. Proto se mnoho lékařů domnívá, že je mnohem snazší se chránit před působením škodlivých faktorů, které mohou vyvolat výskyt této patologie..

  Nezapomeňte na pravidelné lékařské prohlídky. Jeden z mých kolegů odložil cestu na gynekologa o 2 roky, a když se jí konečně podařilo navštívit lékaře, byla objevena třístupňová adenomyóza. V důsledku toho musela žena spolu s přívěsky odstranit dělohu. Pokud by pacient včas kontaktoval porodníka-gynekologa, takovým důsledkům by se zabránilo.

  Opatření individuální prevence adenomyózy dělohy:

  • Vyberte si nejlepší antikoncepční metodu pro sebe. Například antikoncepční pilulky pomohou nejen zabránit nežádoucímu těhotenství a následnému kyretáži, ale také pomohou stabilizovat hormony. Pro ochranu před pohlavně přenosnými infekcemi se doporučuje používat COC pomocí kondomů (metoda dvojité antikoncepce).
  • Sledujte svůj jídelníček. Jíst slaná, smažená, vysoce kalorická jídla a rychlé občerstvení přispívá k tvorbě nadváhy a rozvoji obezity. Do stravy se doporučuje přidat více čerstvé zeleniny a ovoce, zeleniny a ořechů, nízkotučných ryb a masa, obilovin a obilovin. Jezte alespoň 5krát denně: snídaně, oběd, večeře a 2 občerstvení. K normalizaci rovnováhy voda-sůl by se mělo denně spotřebovat 2 litry neperlivé vody.
  • S rozvojem gynekologických chorob neodkládejte návštěvu u lékaře a okamžitě léčte onemocnění. Mnoho zánětlivých procesů (včetně endometritidy nebo myometritidy) může způsobit poškození endometria a následný vývoj adenomyózy..
  • Pravidelně cvičte s lehkými atletickými aktivitami a vedejte plynulejší životní styl. Nedostatek aktivity přispívá k tvorbě žilní stázy ve spodní části těla, což také vytváří předpoklady pro rozvoj onemocnění.
  • Nezačínejte užívat žádné léky bez konzultace s odborníkem. Mnoho léků má dlouhodobé vedlejší účinky, které mohou mít za následek poškození endometria..

  Užitečné video

  Podívejte se na toto video o tom, jak otěhotnět s endometriózou:

  • Menstruace sraženinami
   Menstruace sraženinami se často může objevit u zcela zdravé dívky. Častěji to však znamená přítomnost patologií. Zvláštní pozornost je věnována menstruaci v černé barvě se sraženinami. Přečtěte si více
  • Namáhání namísto menstruace: když není důvod k poplachu...

  Namísto menstruace se může objevit mazanice, a to jak z úplně bezpečných důvodů, tak i na pozadí nemoci. Také během těhotenství může naznačovat patologii, hrozbu zhroucení. Přečtěte si více

  Kolik krve během menstruace je vylučováno normální a kdy...

  Na to, kolik krve se uvolňuje během menstruace u žen různého věku, ovlivňují určité faktory: věk, hmotnost, klima, přítomnost nemocí. Pomozte vypočítat objem těsnění. Přečtěte si více

  Autoimunitní endometritida: příčiny, příznaky, léčba...

  Autoimunitní endometritida může nastat v důsledku dlouhodobého účinku infekce na děložní výstelku. Důvody - je to chronický proces. Příznaky mohou být rozmazané. Léčba by měla být zahájena co nejdříve, protože chronická endometritida s autoimunitní složkou může ukončit těhotenství. Přečtěte si více

  Léčebné metody

  Pokud chcete otěhotnět, je lepší podstoupit předběžné vyšetření u specialisty.

  Pokud je s početí dítěte zjištěna patologie, měli bychom počkat.

  Průběh nemoci je nepředvídatelný a možné těhotenství může mít různé nepříjemné následky..

  Po absolvování léčby stojí za to čekat několik měsíců a teprve poté přistoupit k početí. Nemoc může ustoupit nebo se může projevit s obnovenou energií..

  V tomto případě můžete předepsat hormonální terapii nebo léky proti zánětu.

  Největší hrozba potratu může nastat v prvním trimestru a zbytek těhotenství závisí na úspěchu tohoto období..

  Co dělat, aby nemoc nezasahovala do mateřství

  Různé endometriózy negativně ovlivňují schopnost otěhotnět a otěhotnět. Pokud je nalezena diagnóza, je nutné podstoupit diagnostické testy, zahájit léčbu.

  Diagnóza patologického procesu je:

  • ve sbírce gynekologických dějin;
  • při gynekologickém vyšetření na židli pomocí zrcadel;
  • standardní ultrazvuk a transvaginální ultrazvuk;
  • mikroskopické zkoumání obsahu děložního hrdla;
  • při setí založit flóru;
  • v případě potřeby se provede hysteroskopie k posouzení stavu pohlavních orgánů a odstranění stávající patologie (cysty, difúzní změny).

  Laboratorní krevní test se provádí na koncentraci hormonů a na posouzení stavu ženského těla: přítomnost zánětu, anémie, chronických nebo akutních onemocnění.

  Analýza hormonů pomáhá určit nejvýhodnější okamžik početí.

  K identifikaci patologie při porodu se nepoužívají metody zobrazování magnetickou rezonancí a rentgenové studie.

  Hysteroskopie se také neprovádí, protože se zvyšuje riziko potratů.

  Plánování těhotenství pro adenomyózu dělohy

  V případě takové diagnózy se doporučuje zodpovědně přistupovat k okamžiku plánování dítěte. Porodníci-gynekologové radí nastávající matce, aby si předem myslela na své zdraví a připravila se na nošení dítěte.

  Jsou adenomyóza a těhotenství kompatibilní

  Dříve se téměř všichni lékaři domnívali, že takové onemocnění je rovnocenné neplodnosti, ale nyní je lékařská komunita přesvědčena o opaku. S děložní adenomyózou můžete nejen otěhotnět, ale také úspěšně snášet zdravé dítě. Ve větší míře je tento proces ovlivňován individuálními charakteristikami ženského těla a přítomností dalších nemocí reprodukčního systému..

  Pravděpodobnost neplodnosti

  Při implantaci hledá fetální vajíčko místo pro připevnění v děložní dutině, poté vylučuje speciální enzymy, které mírně ničí horní vrstvu. To umožňuje embryu pevně přilnout ke zdi a růst. U adenomyózy dochází ke změně myometria a endometria různé závažnosti, což komplikuje proces implantace: v tomto případě fetální vajíčko vychází s menstruační krví. S fokálními nebo nodulárními formami nemoci a stádii 1–2 stále existuje šance na otěhotnění. Pokud patologický proces dosáhne 3–4 stupně nebo je děloha difuzní, lékaři diagnostikují neplodnost.

  Jak otěhotnět s děložní adenomyózou

  Před plánováním těhotenství gynekologové doporučují léčit všechna akutní a chronická onemocnění a dodržovat pravidla zdravé výživy, mají více odpočinku a méně stresu. Početí by mělo být provedeno během ovulace (když vajíčko opouští vaječník). Můžete to zjistit pomocí speciálního testu, který se prodává v lékárně.

  Kdy naplánovat těhotenství po průběhu léčby

  Po konzervativní léčbě lékaři doporučují mít potomky po snížení ložisek adenomyózy nebo vymizení klinických příznaků. Je nutné pravidelně provádět testy a sledovat dynamiku onemocnění. Pacient by měl přestat užívat antikoncepci, aby se vrátila přirozená ovulace.

  V některých případech se po zrušení hormonální antikoncepce u žen může objevit vícečetné těhotenství.

  Chirurgická léčba adenomyózy je pro tělo stresující. Chcete-li plně obnovit funkce reprodukčního systému, normalizovat menstruační cyklus, musíte počkat od 3 měsíců do 6 měsíců. Tím se připraví děloha na následné porodení dítěte a zajistí se prevence vzniku komplikací.

  Důsledky nemoci na těhotenství

  Děložní adenomyóza a těhotenství se špatně kombinují, protože je snížena samotná pravděpodobnost početí. A i když k tomu došlo, pak v průběhu těhotenství existuje vysoké riziko potratu a rozvoje různých patologií, které jsou nebezpečné jak pro plod, tak pro nastávající matku. To je ještě komplikovanější skutečností, že s takovou diagnózou je nesmírně důležité porodit dítě, protože potrat i potrat jen výrazně zhorší stav ženy, jak je uvedeno výše.

  Proč s touto diagnózou otěhotnět?

  1. Ve všech těhotenstvích je vysoká pravděpodobnost zmeškaného těhotenství;
  2. V prvním a druhém trimestru je vysoká pravděpodobnost potratu;
  3. Přívod krve do placenty je narušen;
  4. Nejčastěji je abnormální placenta previa;
  5. Někdy je u dítěte diagnostikováno hladovění kyslíkem;
  6. Taková diagnóza je potenciální indikací císařského řezu, protože přirozený porod může vést k cervikální traumatu;
  7. Po porodu může být přítomno významné a obtížně zastavitelné krvácení;
  8. Silná hypertonicita dělohy je neustále udržována.

  Ze všech těchto důvodů je těhotenství v tomto období nesmírně nežádoucí. Kromě toho při této diagnóze tělo nepotřebuje další hormonální změny a fluktuace. Ale pokud k oplodnění stále dochází, pak lékaři předepíší terapii, aby uchovali plod a úspěšně dokončili těhotenství.

  Popis

  Endometriální růst nastává v první fázi menstruačního cyklu. Blíže k ovulačnímu procesu dosahuje tloušťky 10-12 mm. Endometrium představuje několik vrstev sliznice na vnitřním povrchu dělohy. Dojde-li k početí, potom je vajíčko plodu připevněno na určitém místě.

  Pokud se vajíčko nesetká se spermatem, endometrium se odmítne a opouští tělo spolu s menstruační krví.

  S patologiemi pronikne endometrium do svalové tkáně dělohy, což způsobuje zánětlivý proces. Toto onemocnění je vážnou překážkou připoutání embrya..

  • Bolestivá menstruace;
  • Zkrácení menstruačního cyklu;
  • Těžká menstruace;
  • Bolest při pohlavním styku;
  • Špinění;
  • Deformace tvaru dělohy, změna jejího objemu.

  Jaké jsou šance na IVF?

  Mezi nejčastější způsoby léčby neplodnosti patří umělé oplodnění..

  Provádí se, když není možné oplodnění vajíčka in vivo. S růstem endometriálních vrstev spočívá problém v implantaci embrya.

  Nemoc neovlivňuje proces početí. Výjimkou mohou být situace, kdy onemocnění způsobuje hormonální poruchy, může dojít k anovulačnímu syndromu..

  Vejce neopustí folikul, takže početí nebude možné uskutečnit. Ale i v tomto případě je před provedením IVF nutné obnovit funkci endometria.

  Rysy průběhu těhotenství s adenomyózou

  Je prokázáno, že očekávání dítěte má příznivý vliv na ženské tělo. Těhotenství je druh fyziologické menopauzy: v důsledku absence menstruace zmizí hlavní klinické projevy nemoci a také se zmírní ložiska adenomyózy. V některých případech vyžaduje pacient omezení fyzické aktivity a použití progestinů, aby se zabránilo předčasnému nástupu porodu.

  Žena s podobným onemocněním by měla podstoupit pravidelné screeningové testy (ultrazvukové, krevní a močové testy, nátěry). To umožní čas odhalit vývoj komplikací..

  K porodu s děložní adenomyózou může dojít přirozeně, pokud neexistují jiné náznaky císařského řezu na straně matky nebo dítěte. Plánovaný chirurgický zákrok se provádí po dobu 38–39 týdnů.

  Nežádoucí důsledky nemoci

  Děložní adenomyóza je extrémně nebezpečné onemocnění, které může vést k různým komplikacím v každém trimestru těhotenství. Nejčastěji se vyskytují:

  Kdo je v nebezpečí

  Děložní adenomyóza je benigní novotvar. Do rizikové skupiny patří ženy s gynekologickými chorobami v anamnéze, chirurgické zákroky na pánevních orgánech.

  Riziko adenomyózy se zvyšuje u žen rodících ve věku 35 let a více.

  Operace císařského řezu také zvyšuje riziko vzniku onemocnění..

  Podle statistik je adenomyóza registrována u žen ve vyšším reprodukčním věku, ale nemoc může postihnout dívky v adolescenci.

  Toto onemocnění často postihuje ženy:

  • s hormonální nerovnováhou;
  • s intrauterinním zařízením;
  • nadváha nebo obezita;
  • s vaginálním sexem v kritických dnech.
 • Články O Neplodnosti