Hlavní Bolest

Acyclovir pro HB a těhotenství

Droga "Acyclovir" během kojení a těhotenství se v mnoha zemích světa používá jako droga volby proti herpetické infekci. Za vynález tohoto antivirového léku získal americký biochemik Gertrude Elion Nobelovu cenu.

Proč je "Acyclovir" účinný pro herpes?

Je zcela nemožné léčit opar, ale je realistické minimalizovat počet opakovaných relapsů působením s acyklovirem a zvyšováním imunity. Acyclovir je nukleosidový analog, který je herpesvirovou polymerázou vložen do rostoucího řetězce virové DNA a přerušuje jej, čímž zastavuje aktivitu viru v oslabeném těle. Produkt je dostupný v různých formách, mezi něž patří následující léky:

 • vnější (5% mast, 3% oční mast, krém s koncentrací 5%);
 • orální (200 a 400 mg tablety);
 • parenterální (250 mg prášek pro injekce).
Zpět na obsah

Vedlejší účinky a kontraindikace

Při vnějším použití je místní zánět velmi vzácný. Při dlouhodobém používání dochází k odlupování kůže. Příjem ve formě tablet může být doprovázen nevolností, bolestmi břicha, nespavostí, závratěmi, sníženou koncentrací a rychlou únavou. Při intravenózních infuzích kapek a perorálním podání mohou nastat takové vedlejší účinky, jako je nárůst aktivity tvorby jaterních enzymů, zvýšení koncentrace bilirubinu v krvi, obsah kreatininu, močoviny, otoků a lymfadenopatie. Kontraindikace pro použití léku je přecitlivělost na acyklovir a valacyklovir. Také se nedoporučuje pro použití při akutním selhání ledvin.

Může „Acyclovir“ pro těhotné a kojící matky?

Při plánování těhotenství vyléčte chronická onemocnění, včetně oparu, k ochraně nenarozeného dítěte před vážnými následky. Herpetická infekce u těhotných žen, způsobená jednoduchým virem typu II, je mimořádně nebezpečná, zejména během první infekce v prvním trimestru nebo recidivy oparu před porodem (trimestr III). Je tomu tak proto, že do 8–9 týdnů se vytvoří všechny životně důležité orgány a systémy dítěte. Proto byste vždy měli před použitím jakéhokoli léku konzultovat lékaře. Pokud jde o „acyklovir“, jehož přípustnost použití během těhotenství nebyla dosud dostatečně prozkoumána, jedná se o jediný lék předepsaný k léčbě herpesu během těhotenství. U těhotných žen předčasná terapie herpetického onemocnění ohrožuje potrat nebo mrtvé těhotenství (trimestr I), vývojové patologie plodu, předčasné porod.

Při dlouhodobém používání se může objevit peelingová kůže..

V případě recidivy nachlazení na rtech, genitálním oparu nebo herpes zoster v období laktace je povolen lék Acyclovir, protože množství aktivní složky, která vstupuje do těla dítěte spolu s mateřským mlékem, nepřesahuje 1% dávky, která se nejčastěji používá pro prevenci herpetické infekce u novorozenců.

Při vnějším použití nepronikne do mléka kojící matky. Proto v jakékoli formě uvolňování není tento lék během HBV pro dítě nebezpečný.

Návod k použití a dávkování

Externí formy „acykloviru“ jsou vydávány bez lékařského předpisu, což ukazuje na bezpečnost léku. Ošetření oparové kůže a sliznic, primárního a opakujícího se genitálního oparu se provádí pomocí mastí nebo krému. Poškrábejte postižené oblasti pokožky, po očištění antiseptikem potřebujete 4-5krát denně po dobu 7-10 dní tenkou vrstvu. Oční mast se používá k léčbě keratitidy. Pod spodní víčko by měl být nanesen pruh masti o délce nejméně 1 cm. Ošetřujte tímto způsobem každé 4 hodiny po dobu 3–7 dnů..

Úřední pokyny pro tabletovou formu naznačují, že v průběhu těhotenství a kojení je „Acyclovir“ předepisován pouze ze zdravotních důvodů a kojení je na období léčení zastaveno. Jak je však uvedeno výše, „Acyclovir“ přechází do mateřského mléka v minimálním množství, které není pro dítě škodlivé. Tablety a masti "Acyclovir" během těhotenství a kojení by ženy měly užívat pouze k zamýšlenému účelu a pod přísným dohledem specialisty. Herpes s kojením je léčen tabletami v této dávce:

 • Primární genitální herpes - 200 mg 5krát denně po dobu 7-10 dní.
 • Recidiva herpes genitálu - 400 mg 3krát denně po dobu 3-5 dnů.
 • Tinea versicolor - 800 mg 5krát denně po dobu 7-10 dní.
Zpět na obsah

Preventivní opatření

Po celou dobu léčby acyklovirem musí těhotné a kojící matky pít hodně tekutin. To je nezbytné pro normální fungování ledvin. Vnější formy "acykloviru" nemusí být aplikovány lokálně, protože je možná zánětlivá reakce. Při aplikaci oční masti se nedoporučuje používat kontaktní čočky. V žádném případě byste neměli tento lék užívat, pokud jste alergičtí na aktivní složku acykloviru. V případě chronického onemocnění ledvin lékař upraví dávkování léku nebo předepíše vyšetření, aby byla umožněna bezpečná léčba.

Analogy drogy

Mezi léky, které jsou považovány za analogy acykloviru, patří:

 • "Valacyclovir";
 • "Famciclovir";
 • Zovirax
 • "Herpevir";
 • "Acyc";
 • "Cyclovir";
 • "Cyclovax" a další.

"Acyclovir" je velmi účinný antivirový prostředek při léčbě všech typů herpesu. Podle recenzí droga významně zlepšuje zotavení po počátečním kontaktu s infekcí a její relapsu v budoucnosti. Kromě toho je Acyclovir v jakékoli formě bezpečný jak pro vývoj plodu, tak pro samotnou těhotnou ženu.

Acyclovir (Aciclovir)

Ruské jméno

Latinský název látky Acyclovir

Chemický název

2-amino-1,9-dihydro-9 - [(2-hydroxyethoxy) methyl] -6H-purin-6-on (jako sodná sůl)

Hrubý vzorec

Farmakologická skupina látky Acyclovir

Nosologická klasifikace (ICD-10)

CAS kód

Vlastnosti látky Acyclovir

Acyclovir je bílý krystalický prášek, maximální rozpustnost ve vodě (při 37 ° C) 2,5 mg / ml, molekulová hmotnost 225,21. Sodná sůl acykloviru - maximální rozpustnost ve vodě (při 25 ° C) přesahuje 100 mg / ml, molekulová hmotnost 247,19; připravený roztok (50 mg / ml) má pH asi 11.

Farmakologie

Je to syntetický analog purinových nukleosidů. Po vstupu do infikovaných buněk obsahujících virovou thymidinkinázu acyklovir fosforyluje a přeměňuje se na acyklovir monofosfát, který je přeměněn na difosfát působením buněčné guanylát kinázy a poté trifosfát působením několika buněčných enzymů. Acyclovir trifosfát interaguje s virovou DNA polymerázou, vstupuje do řetězce virové DNA, způsobuje, že se řetěz rozpadá a blokuje další replikaci virové DNA bez poškození hostitelských buněk.

Acyclovir inhibuje in vitro a in vivo replikaci lidských herpetických virů, včetně následujících (uvedených v sestupném pořadí antivirové aktivity acykloviru v buněčné kultuře): Virus herpes simplex typu 1 a 2, virus Varicella zoster, virus Epstein-Barr a CMV.

Při dlouhodobé léčbě nebo opakovaném použití acykloviru u pacientů se závažnou imunodeficiencí se u virů Herpes simplex a Varicella zoster vyvine rezistence na acyklovir. U většiny klinických izolátů získaných od pacientů rezistentních na acyklovir je detekován relativní deficit virové thymidinkinázy nebo porušení struktury virové thymidinkinázy nebo DNA polymerázy..

S herpesem zabraňuje tvorbě nových prvků vyrážky, snižuje pravděpodobnost šíření kůže a viscerálních komplikací, urychluje tvorbu křupků a snižuje bolest v akutní fázi herpes zoster. Má imunostimulační účinek.

Při perorálním podání je částečně absorbován z gastrointestinálního traktu, biologická dostupnost - 20% (15-30%), nezávisí na lékové formě, klesá se zvyšující se dávkou; jídlo nemá významný vliv na vstřebávání acykloviru. Po perorálním podání 200 mg acykloviru každé 4 hodiny u dospělých byly průměrné rovnovážné hodnoty Cmax - 0,7 mcg / ml a Cmin - 0,4 μg / ml; Tmax - 1,5–2 hodiny.

Po iv kapání u dospělých průměrné hodnoty Cmax 1 hodinu po infuzi v dávce 2,5; 5 a 10 mg / kg byly 5,1; 9,8 a 20,7 μg / ml. Smin 7 hodin po infuzi se rovná 0,5; 0,7 a 2,3 μg / ml. U dětí starších než 1 rok hodnoty Cmax a Cmin když byly podávány v dávce 250 a 500 mg / m2, byly podobné jako u dospělých v dávkách 5 a 10 mg / kg. U novorozenců a kojenců mladších 3 měsíců, kterým byl acyklovir podáván v dávce 10 mg / kg iv v kapání po dobu 1 hodiny každých 8 hodinmax byl 13,8 μg / ml), Cmin - 2,3 mcg / ml.

Vazba na proteiny je nízká (9–33%). Prochází BBB, placentární bariérou, která se nachází v mateřském mléce (v dávce 1 g / den, s mlékem matky, 0,3 mg / kg vstupuje do těla dítěte). Dobře proniká do orgánů, tkání a tělních tekutin, včetně mozku, ledvin, jater, plic, komorového moku, slzné tekutiny, střev, svalů, sleziny, dělohy, sliznice a vaginálních sekretů, spermatu, mozkomíšního moku a obsahu herpetických váčků. Nejvyšší koncentrace se nacházejí v ledvinách, játrech a střevech. Koncentrace v mozkomíšním moku je 50% koncentrace v plazmě. Je metabolizován v játrech působením alkoholu a aldehyddehydrogenázy a v menší míře aldehyd oxidázy na neaktivní metabolity. Metabolismus acykloviru nesouvisí s enzymy cytochromu P450.

Hlavní cestou vylučování je ledviny glomerulární filtrací a tubulární sekrecí. Při požití je přibližně 14% vyloučeno v nezměněné podobě, při iv podání 45–79%. Hlavním metabolitem v moči je 9-karboxymethoxymethylguanin. Hlavní metabolit představuje až 14% (s normální funkcí ledvin). Do stolice se vylučuje méně než 2%, stopová množství se stanoví ve vydechovaném vzduchu.

T1/2 při perorálním podání u dospělých - 2,5–3,3 hodiny1/2 při iv podávání: u dospělých - 2,9 hodin, u dětí a dospívajících od 1 roku do 18 let - 2,6 hodin, u dětí do 3 měsíců - 3,8 hodin (se zavedením iv kapání 10) mg / kg 1 h 3krát denně). U pacientů s chronickým selháním ledvin T1/2 - 19,5 hodiny, při hemodialýze - 5,7 hodiny, s konstantní ambulantní peritoneální dialýzou - 14–18 hodin. Při jedné hemodialýze po dobu 6 hodin se koncentrace acykloviru v plazmě snižuje o 60%, při peritoneální dialýze je clearance acykloviru významně se nemění.

Při aplikaci na postiženou kůži (například s herpes zoster) je absorpce mírná; u pacientů s normální funkcí ledvin jsou sérové ​​koncentrace až 0,28 μg / ml, se zhoršenou funkcí ledvin - až 0,78 μg / ml. Vylučuje se ledvinami (přibližně 9% denní dávky).

Oční masti snadno pronikají do epitelu rohovky a vytvářejí terapeutickou koncentraci v oční tekutině.

Karcinogenita, mutagenita, účinky na plodnost, teratogenita

U potkanů ​​a myší, které dostávaly acyklovir v dávkách až 450 mg / kg / den žaludeční sondou během života (hodnoty Cmax byly vyšší než u lidí 3–6krát u myší a 1–2krát u potkanů), nebyl nalezen žádný karcinogenní účinek.

Acyclovir vykazoval mutagenní účinek v některých testech: ze 16 testů in vivo a in vitro na toxicitu genů acykloviru byly výsledky 5 testů pozitivní.

Acyclovir neměl žádný účinek na plodnost a reprodukci u myší při orálním podání v dávkách 450 mg / kg / den a u potkanů, když byl s / c podáván v dávce 50 mg / kg / den, zatímco plazmatické hladiny byly 9 až 18krát vyšší ( u myší) nebo 8–15krát vyšší (u potkanů) než u lidí. Při nejvyšší dávce (50 mg / kg / den sc) u potkanů ​​a králíků (plazmatické hladiny 11–22 nebo 16–31 u lidí) bylo zjištěno snížení účinnosti implantace..

Teratogenita. Acyclovir nevykazoval teratogenní účinky, když byl podáván v průběhu organogeneze myším (450 mg / kg / den, ústy), králíkům (50 mg / kg / den, sc a iv), stejně jako ve standardním testu na potkanech (50 mg) / kg / den, s / c).

Studie karcinogenity acykloviru pro vnější použití nebyly provedeny.

U člověka není spermatogeneze, pohyblivost nebo morfologie spermatoze registrována. Vysoké dávky acykloviru - 80 nebo 320 mg / kg / den intraperitoneálně u potkanů, jakož i 100 nebo 200 mg / kg / den iv u psů - však způsobily atrofii varlat a aspermatogenezi. Při iv podávání acykloviru psům v dávkách 50 mg / kg / den po dobu 1 měsíce nebo 60 mg / kg / den perorálně po dobu 1 roku nebyly pozorovány žádné poruchy varlat.

Použití látky Acyclovir

Pro systémové použití: primární a opakující se infekce kůže a sliznic způsobené virem herpes simplex (typy 1 a 2), včetně genitálního herpesu, herpetické léze u pacientů s imunodeficiencí (léčba a prevence); herpes zoster, plané neštovice.

Pro vnější použití: herpes simplex kůže a sliznic, genitální herpes (primární a recidivující); lokalizovaný herpes zoster (adjuvantní léčba).

Pro lokální použití v oftalmologii: herpetická keratitida.

Kontraindikace

Přecitlivělost na acyklovir nebo valaciklovir.

Omezení aplikace

S úvodem / v úvodu: dehydratace, selhání ledvin (riziko nefrotoxicity), neurologické poruchy nebo neurologické reakce při podávání cytotoxických léčiv, včetně Dějiny.

Požití: dehydratace, selhání ledvin.

Těhotenství a kojení

Těhotenství. Je možné, pokud očekávaný účinek léčby překročí potenciální riziko pro plod (adekvátní a přísně kontrolované studie bezpečnosti použití u těhotných žen nebyly provedeny). Acyclovir prochází placentou. Údaje o výsledku těhotenství u žen užívajících systémový acyklovir v prvním trimestru těhotenství neprokázaly zvýšení počtu vrozených vad u dětí ve srovnání s běžnou populací. Protože do pozorování bylo zahrnuto malé množství žen, nelze učinit spolehlivé a jisté závěry o bezpečnosti acykloviru během těhotenství..

Laktace. Acyclovir přechází do mateřského mléka. Po perorálním podání acykloviru bylo stanoveno v mateřském mléce v koncentracích, jejichž poměr k plazmatickým koncentracím byl 0,6–1,4. Při těchto koncentracích v mateřském mléce mohou kojená kojenci dostávat acyklovir v dávce 0,3 mg / kg / den. Z tohoto důvodu by měl být acyklovir předepisován kojícím ženám opatrně, pouze pokud je to nutné.

Vedlejší účinky látky Acyclovir

Pro systémové použití:

Na straně trávicího traktu: s úvodem / v úvodu - anorexie, nevolnost a / nebo zvracení; při perorálním podání - nevolnost a / nebo zvracení, průjem, bolest břicha.

Ze strany nervového systému: při iv podání - závratě, příznaky encefalopatie (zmatenost, halucinace, křeče, třes, kóma), delirium, deprese nebo psychóza (neurologické poruchy jsou obvykle pozorovány u pacientů s predispozičními stavy); při perorálním podání - malátnost, bolesti hlavy, závratě, neklid, ospalost.

Z kardiovaskulárního systému a krve: při iv podání - anémie, neutropenie / neutrofie, trombocytopenie / trombocytóza, leukocytóza, hematurie, DIC, hemolýza, snížený krevní tlak.

Z genitourinárního systému: při iv podání - přechodné zvýšení hladiny močovinového dusíku v krvi a hladiny kreatininu v krevním séru (spojené s hodnotou Cmax v plazmě a vodní rovnováze pacienta), akutní selhání ledvin (častěji rychlou iv injekcí).

Jiné: anafylaktické reakce, kožní alergické reakce (svědění, vyrážka, Lyellův syndrom, kopřivka, erythema multiforme atd.), Poškození zraku, horečka, leukopenie, lymfadenopatie, periferní edém, přechodné zvýšení hladin jaterních transamináz a hladiny bilirubinu; při intravenózním podání - reakce v místě intravenózního podání: flebitida nebo lokální zánět (bolest, otok nebo zarudnutí), nekróza (pokud se lék dostane pod kůži); při perorálním podání - myalgie, parestézie, alopecie.

Pro vnější použití: bolestivost, pálení, svědění, kožní vyrážky, vulvitida.

Při aplikaci oční masti: pálení v místě aplikace, blefaritida, konjunktivitida, lokalizace povrchové keratopatie.

Interakce

Jiná nefrotoxická léčiva zvyšují riziko nefrotoxicity. Při současném použití s ​​probenecidem (blokuje tubulární sekreci) se T zvyšuje1/2 a AUC acykloviru, renální clearance je snížena a vylučování je zpomaleno, toxický účinek se může zvýšit.

Předávkovat

Příznaky: bolesti hlavy, neurologické poruchy, dušnost, nauzea, zvracení, průjem, selhání ledvin, letargie, křeče, kóma.

Léčba: symptomatická terapie, udržování životních funkcí, dostatečná hydratace, hemodialýza (zejména při akutním selhání ledvin a anurie).

Nejsou k dispozici žádné údaje o předávkování při lokální aplikaci..

Cesta podání

In / in (kapání), uvnitř, topicky.

Opatření Acyclovir

Při léčbě acykloviru se doporučuje velké množství tekutiny (aby se zabránilo tvorbě acyklovirové sraženiny v renálních tubulích).

Při intravenózním podání pacientům s neurologickými poruchami, poruchou funkce jater, poruchou rovnováhy elektrolytů, těžkou hypoxií a zhoršenou funkcí ledvin (a při perorálním podání) je třeba postupovat opatrně. Aby se snížilo riziko poškození ledvin při iv podávání, měl by být lék podáván pomalu po dobu 1 hodiny. Pokud se objeví příznaky nefropatie, je léčivo zrušeno.

Toxický účinek acykloviru na centrální nervový systém je pravděpodobnější u pacientů se sníženou imunitou, u starších pacientů, při užívání vysokých dávek.

Během léčby acyklovirem byly v klinické praxi zaznamenány u pacientů s klinicky závažnými formami infekce HIV trombocytopenická purpura a / nebo hemolytický uremický syndrom, ve vzácných případech s fatálním následkem..

Nedoporučuje se dětem v léčbě planých neštovic, pokud je nemoc mírná.

Při léčbě genitálního oparu je třeba se vyhýbat sexu nebo používat kondomy. použití acykloviru nezabrání přenosu viru na partnera.

Krém a mast pro vnější použití (5%) se nedoporučuje aplikovat na sliznice úst a očí, protože možný rozvoj těžkého lokálního zánětu.

Při léčbě oční masti by se kontaktní čočky neměly nosit..

Acyclovir - první pomoc při oparu během kojení

Imunita ženy, oslabená o devět měsíců porodu, během kojení je podrobena těmto testům. Koneckonců, omezení stravy nedovoluje mamince získat všechny potřebné vitamíny a náklady jsou obrovské. Proto je běžným a nepříjemným jevem, který doprovází ženu v období krmení dítěte, herpes.

Kojení Acyclovir

Acyclovir při lokálním použití je pro dítě bezpečný

Jak víte, herpes virus žije v organismech více než 90% lidí na světě. Z velké části se chová latentně, bez projevů. Ale člověk musí oslabit imunitní systém, jak se to často stává během laktace, protože jsou to nepříjemné svědivé vezikuly. Jakmile se objeví první příznaky oparu, existuje logická touha něco vypít nebo na ně něco rozšířit. Nebo oboje.

Přečtěte si více o herpesu u mladých matek v článku - Herpes u kojící matky - nepříjemně, ale ne fatálně!

Acyclovirové přípravky přijdou na pomoc herpetické infekci. Zejména lék se stejným názvem Acyclovir.

Uvolněte formu, složení a princip účinku léku

Acyclovir je k dispozici ve dvou formách - tableta a mast.

V obou odrůdách je hlavní účinnou látkou acyklovir. Jedná se o antivirový lék, který zabraňuje šíření herpesu na buněčné úrovni - kvůli destrukci DNA, kterou syntetizuje.

Acyclovir působí selektivně: poškozuje DNA infekce, látka je bezpečná pro lidské buňky, proto se aktivně používá v moderní medicíně.

Indikace pro použití

Droga se používá v následujících případech:

infekční léze kůže a sliznic způsobené herpesem typu 1 a 2,

Vlastnosti použití pro kojící matky

APILAM (Asociace pro pokrok a kulturní a vědecký výzkum kojení, Alicante, Španělsko) s odkazem na údaje Americké akademie pediatrie označil úroveň rizika pro dítě při obdržení nízké dávky mateřského mléka:

Používá se u infekcí Herpes simplex a Zoster-Varicela a dokonce se používá u novorozenců. Riziko je nízké. Dávka, kterou dítě dostává mateřským mlékem, je malá..

Reprezentativní web APILAM e-laktancia

http://www.e-lactancia.org/breastfeeding/aciklovir/synonym

Podle domácí medicíny je Acyclovir po perorálním podání stanoven ve vysoké koncentraci v mateřském mléce. Takže po užití standardní dávky 200 mg 5-6 krát denně bylo léčivo nalezeno v mateřském mléce v koncentraci 65-400%. Dítě, které konzumuje mateřské mléko, tak „konzumuje“ v průměru 0,3 mg na kilogram tělesné hmotnosti denně. Proto je během kojení považováno za nejbezpečnější užívat Acyclovir topicky - ve formě masti.

Při použití masti je absorpce acykloviru minimální, látka není detekována v krvi a mateřském mléce. Proto je použití tohoto formuláře považováno za bezpečné pro dítě.

Acyclovir s herpesem na hrudi kojící matky

U herpes herpes je po celou dobu používání Acycloviru zakázáno krmení nemocných žláz

Zvláštní případ během kojení je porážka oparu hrudníkem. Herpes virus nejčastěji útočí na mléčné žlázy kojících matek v pozadí:

 • fyziologický pokles imunity po těhotenství a porodu,
 • předchozí infekční nebo virové onemocnění (chřipka, SARS),
 • exacerbace chronických patologií.

Když se vytvoří příznivé podmínky, virus, který byl dříve ve spícím stavu, se začne aktivně množit. Prsní žlázy mají zase významný počet mikrotraumas - praskliny, malé léze, které se objevují v důsledku neobvyklého laktačního režimu. Virus, který najde slabé místo, útočí na hruď.

U herpes herpes je také indikována lokální léčba acyklovirem. Krmení dítěte během herpes simplex je zakázáno. Protože kontakt s ložiskem zánětu vede k okamžité infekci dítěte, kojení přestává po celou dobu léčby. Jsou-li vyrážky pozorovány pouze na jedné žláze, je během léčby přípravkem Acyclovir povoleno krmit dítě zdravými ňadry. Pro zachování laktace a zabránění stagnaci mléka se žláza postižená herpesem dekantuje.

Návod k použití

Různé formy uvolňování mají své vlastní charakteristiky aplikace. Podívejme se na každou z nich podrobněji..

Použití tabletové formy Acycloviru

Acyclovir ve formě tablet se užívá v dávce 200 mg 5krát denně s jídlem nebo ihned po něm. V tomto případě by se tableta měla omýt celou sklenicí vody 250 mg. Délka přijímacího řízení je 6-7 dní s frekvencí 1 čas za 4 hodiny během dne a 1 čas za 8 hodin v noci.

Aplikace masti

Masť se nanáší čistýma rukama nebo vatovou vložkou s tenkou vrstvou na místa herpes vesicles a 2-3 mm kolem nich. Mnohonásobnost příjmu během kojení - ne více než třikrát po dobu 12 hodin.

Produkt je nutné aplikovat, dokud nejsou virové vezikuly pokryty kůrou, nebo dokud není úplně uzdraveno. V průměru je toto období 5–7 dní, maximálně 10 dní.

Není-li účinek účinný, poraďte se s lékařem.

Vedlejší efekty

Protože při použití různých forem uvolňování vstupuje do těla nerovnoměrné množství účinné látky, mění se také frekvence a počet negativních reakcí.

Vedlejší účinky masti

Vzhledem k místním účinkům má Acyclovir ve formě masti minimální vedlejší účinky. Vztahují se k kožním reakcím:

 • suchost a loupání kůže,
 • při kontaktu se sliznicemi - pálení,
 • ve vzácných případech alergická dermatitida.

Vedlejší účinky tabletové formy

Užívání drogy uvnitř je plné negativní reakce trávicího traktu a dalších tělesných systémů. Je to všechno o zvýšené koncentraci ve srovnání s použitím masti:

 • nevolnost, zvracení, průjem,
 • velmi zřídka - hepatitida, žloutenka,
 • anémie,
 • bolesti hlavy, závratě,
 • velmi zřídka - zmatek, třes, halucinace, křeče,
 • ospalost,
 • dušnost,
 • svědění kůže, vyrážka, kopřivka.

Kontraindikace Acyclovir

Acyclovir v jakékoli lékové formě je kontraindikován v následujících případech:

 • selhání ledvin,
 • neurologická onemocnění,
 • alergická reakce na složky léčiva.

speciální instrukce

Během léčby Acyclovirem je třeba zvážit následující faktory..

 1. Acyclovir způsobuje dehydrataci, proto je při užívání léku důležité neomezovat denní příjem tekutin.
 2. Vzhledem k vysoké infekčnosti viru se doporučuje omezit kontakt postižené oblasti s dítětem po celou dobu léčby (pokud se na rtech objeví opar, neměli byste dítě líbat).
 3. Vzhledem k tomu, že lék může způsobit závratě, není-li zjištěn tento nežádoucí účinek, nedoporučuje se řídit vozidla.
 4. Vzhledem k vysoké škodlivé aktivitě viru je Acyclovir nejúčinnější při použití v časných stádiích onemocnění, proto je optimální zahájit léčbu před výskytem herpetických váčků, s prvním příznakem - svědění.

Recenze o drogě

Zde jsou recenze žen, které vzaly Acyclovir:

Acyclovirová mast není drahá, antivirová, v počátečních fázích pomáhá nevyvíjet herpes na rtu při velkých bolestech. ALE. Aplikujte při prvním náznaku svědění. Ne vždy po ruce je mast. Pokud se při práci objeví svědění, pak aplikace nebude tak účinná - každopádně herpes vyskočí ode mě, ale alespoň se lépe léčí mastí - nekrvácí a znovu nepraskne. Jak mi řekl můj zubař, že jakákoli antivirová mast by měla být použita okamžitě, pokud možno během prvních 4 hodin - pak může obecně zastavit tvorbu bolestivosti.

Elena Ch

https://otzovik.com/review_692085.html

Pokud jste alespoň jednou měli rty na rtech, znamená to, že máte v krvi herpes virus. A bez ohledu na to, co s ním uděláte, bude tam žít, období. Všechny druhy drahých léků, které slibují vyléčení tohoto oparu - je to jen plýtvání penězi - testované na vás. V tomto případě je lepší imunitní systém jednoduše posílit. K vyrážkám na rtech a nosu dochází jen v případě oslabené imunity. V mém lékárničce má mast - Acyclovir povolení k trvalému pobytu as tím, pokud začne vyjít jen zima, okamžitě jsem užil tablety Acycloviru. Obvykle, pokud se rozmazáváte okamžitě, trvá léčba den nebo dva. Používám to a radí každému, kdo z toho trpí.

Sněhurka

http://otzovik.com/review_101957.html

Acyclovir pro herpes je tedy dobrým pomocníkem i během laktace. Hlavní věcí je dodržovat bezpečnostní opatření, používat správnou formu léku a sledovat dávkování. A pak takový nepříjemný jev, jako je herpes, zanechává velmi brzy jen nepříjemnou paměť.

Acyclovir pro kojení

Herpes je běžné virové onemocnění, které jakmile vstoupí do těla nosiče, zůstává s ním navždy a projevuje se pouze v akutním stádiu se sníženou imunitou. Podle statistik zažilo 90% světové populace nepohodlí spojené s projevem herpetické vyrážky, zejména během chřipky nebo nachlazení. Při kojení často matkám vadí, protože během této doby je imunitní systém oslaben, tělo se po těhotenství dramaticky změní na jiné hormonální pozadí a současně se po porodu odchýlí od silného chvění.

Nejběžnějším lékem pro léčbu herpesvirové infekce je acyklovir (aka herpevir). Mnoho mladých matek se zajímá o tuto otázku - je možné pít opar léky na kojení, a pokud ano, které z nich a zda je povoleno použití acykloviru?

Popis léku

Acyclovir je antivirový lék, který působí proti infekcím herpevirem, cytomegalovirem, ovčími neštovicemi, herpes zosterem a infekcí HIV. Tento lék je znám už mnoho let, není silný, ale pomáhá zotavovat se co nejdříve, což je důležité pro všechny kojící matky, protože dítě nebude čekat, až bude jeho matka nemocná, protože vždy potřebuje náležitou péči.

Lék najdete v lékárnách v několika formách: prášek pro ředění suspenze, oční mast, mast pro vnější použití a tablety (prodávají se téměř v každé lékárně, tyto formy jsou rozšířené). Oční masti jsou určeny k léčbě lézí virového původu v oční oblasti, masti pro vnější použití se používají k léčbě kožních vyrážek a tablety jsou opilé o celkové systémové účinky, pokud má pacient imunodeficienci.

Použití acykloviru s GV v oficiálních pokynech se nedoporučuje, protože přechází do mateřského mléka v nepatrném množství. Protože se rychle vylučuje z mateřského mléka a nepředstavuje pro dítě žádné ohrožení, lékaři to stále předepisují kojícím matkám. Nejprve je povolen lék pro místní použití, protože minimální množství proniká ranou do těla. Acyclovir tablety pro kojení lze také předepisovat, ale ve skutečně závažných případech.

Jak používat lék během kojení

Je-li nutné vzít tabletovou formu uvolňování, je třeba vzít v úvahu skutečnost, že jedna dávka je 200 mg účinné látky (1 tableta), která by měla být vypita 5x denně (jedná se o standardní dávku podle pokynů). Produkt se z těla rychle vylučuje a podle odhadů v matčině těle zůstane ne více než 0,3 mg léku na kilogram tělesné hmotnosti. Jedná se o malé množství, které, pokud částečně proniká do těla dítěte, nezpůsobí žádné poškození..

Protože poločas léčiva z těla je přibližně 3 hodiny, je nejlepší jej pít ihned po krmení dítěte, aby co nejvíce účinné látky opustilo tělo matky mezi dalším jídlem.

Matka by měla být během léčby co možná nejpříznivější, aby dítě nenafikovala, protože virus se snadno přenáší a po zbytek života. Aby se předešlo infekci, je nutné přísně dodržovat pravidla hygieny: nelíbejte dítě, nepřibližujte ho k obličeji, před každým kontaktem s ním důkladně si umyjte ruce, nevylízejte jeho domácí potřeby. Pokud došlo k infekci a na pokožce dítěte se objevil opar, nepropadejte panice. Je lepší kontaktovat pediatra a on mu předepíše acyklovir. Dávka se volí individuálně a přísně závisí na živé hmotnosti dítěte. Denní dávka se počítá z výpočtu - 0,03 gramu na kilogram hmotnosti.

Co potřebujete vědět pro kojící matku:

 • Masť se nanáší na pokožku maximálně 5krát denně
 • Nové puchýře mohou být léčeny tinkturou fucorcinu nebo propolisu
 • Pro udržení bezpečnosti během léčebného období je lepší dočasně kojení zastavit.
 • Imunitu je nutné posilovat správnou výživou, příjmem vitamínů a zdravým životním stylem
 • Pokud se na hrudi objevily puchýře, mast se nepoužívá a lékař vybere další jemnější prostředky
 • Nejlepší je pokrýt infikované oblasti obvazy, aby nedošlo ke kontaktu.
 • Pokud se obě prsa nakazí, pak se krmení úplně zastaví, pokud je pouze jedno, potom je dítě nakrmeno zdravým prsu.

Možné nežádoucí účinky acykloviru při lokální aplikaci: podráždění kůže, erytém, brnění, svědění.

Systémové jevy: ztráta chuti k jídlu, slabost, bolest hlavy, ospalost, otok, horečka.

Acyclovir a léčba herpesu během kojení

Acyclovir během kojení Herpes je poměrně závažné kožní onemocnění, kterému je třeba se vyhnout zejména při kojení. Ale nepropadejte panice a ještě více přestaňte krmit dítě, pokud máte opar. Tento virus může být v mateřském mateřském mléce, ale s ním bude dítě dostávat protilátky, které budují ochranu a začnou s ním aktivně bojovat. Jediná věc, kterou musíte odmítnout s polibky s dítětem, pokud se na rtech objevil opar. Je také vhodné nosit masku a vždy si umýt ruce.

Pro léčbu oparu nelze upustit od zvláštních přípravků. Jako léčivý přípravek může lékař předepsat Acyclovir ve formě tablet nebo mastí. Uvidíme, zda může být použit během laktace?

O Acycloviru

Tento lék je antivirový lék, který nesouvisí s antibiotiky. Hlavní složkou je aktivní složka acyklovir. Jeho akcí je potlačení reprodukce konkrétního seznamu virů, včetně herpesu. Nástroj není dostatečně silný, aby úplně vyléčil pacienta a zabil infekci, ale urychluje proces hojení..

Acyclovir je dostupný ve formě tablet, kde hlavní a pomocné složky kompozice jsou:

 • acyklovir;
 • kyselina stearová vápenatá;
 • škrob;
 • laktóza.

Populární druh drogy je mast, která zahrnuje:

 • acyklovir (5%);
 • polyethylenoxid;
 • emulgátor;
 • rafinovaný kuřecí tuk;
 • voda.

Kontraindikace na léčivo je přecitlivělost na acyklovir nebo pomocné složky. Pokyny také naznačují, že kojící matky by neměly tento přípravek používat. Je však třeba okamžitě poznamenat, že ve větší míře může složka acyklovir přecházet do mateřského mléka, pokud užíváte pilulky. V případě masti je procento látky v mateřském mléce zanedbatelné.

Možné vedlejší účinky léku:

 • nevolnost, průjem, bolest břicha;
 • závrať;
 • nespavost;
 • dušnost
 • kožní vyrážky (ve vzácných případech).

Akce acykloviru u hepatitidy B

Acyclovirová masti pro kojení Aby bylo možné „získat“ stejné nežádoucí účinky, jaké jsou popsány výše, musíte vypít hodně tablet - podíl acykloviru, který přechází do mateřského mléka, je pouze 1%, počítaje od dávky předepsané lékařem. Pokud jde o mast, v tomto případě má účinná látka ještě nižší procento zásahu. Z toho můžeme usoudit, že Acyclovir ve formě masti a ve formě tablet je bezpečný pro novorozence.

Co dělat, když infekce herpesem začíná u mléčných žláz a v oblasti hrudníku:

 • navzdory bezpečnosti tohoto léku bude Acyclovir ve formě masti působit jako škodlivá látka pro dítě - lékař by měl doporučit vhodnější antivirový prostředek;
 • v žádném případě by nemělo být dovoleno, aby se dítě dostalo do kontaktu s infikovanou oblastí kůže, toto místo by mělo být pevně ovázané;
 • v době léčby je lepší zastavit hepatitidu B, pokud jsou postižena obě prsa. Pokud jeden prsa není nebezpečný, může krmit dítě a druhý dekantovat, aby nedošlo ke ztrátě mléka.

Acyclovir je slabý, ale účinný lék na opar. V Ruské federaci je oficiálně zakázán kojení a těhotenství, protože nebyly provedeny žádné studie o účinku léku na mateřské mléko. Americká centra pro kontrolu a prevenci nemocí však tvrdí, že acyklovir je dobrou preventivní složkou, která zabraňuje infekci během HBV.

Pokud kojící matka vezme dávku 200 mg. 5x denně pak bude v mateřském mléce této látky pouze 0,3 mg / kg tělesné hmotnosti. Složka acykloviru bude v mateřském těle 2,8 hodiny - poločas rozpadu cizích látek z krevní plazmy.

Jsou chvíle, kdy se herpes nakazí i děti. Pokud se u novorozenců vyskytne virus herpes simplex, je jim předepsán průběh léčby acyklovirem: dávka 30 mg na 1 kg tělesné hmotnosti denně.

Léčba herpesu

Herpes během kojení Herpes může být v mírné a komplexní formě, ale v obou případech je to dost závažné onemocnění. Pokud ji spustíte, důsledky mohou být nejhorší. K léčbě herpesu je třeba přistupovat komplexně. Zde je nezbytný jeden antivirový prostředek:

 1. Při kojení se nejčastěji předepisují bezpečné masti: Acyclovir a Zovirax. Masť by neměla být aplikována více než 5krát denně.
 2. Vzhledu vezikul lze zabránit různými sušicími činidly, jako je například roztok fucorcinu nebo tinktura propolisu..
 3. Léky ve formě tablet by se měly během kojení užívat pouze v případě komplikací, zatímco během léčby je vhodné pozastavit hepatitidu B.
 4. Kojící matka by měla co nejvíce podporovat její imunitní systém: zajistit si dobrou výživu, věnovat velkou pozornost proteinovým potravinám, častěji relaxovat a být venku.

Acyclovir pro kojící tablety

Doporučení
Pediatr - Dr. Victor Abdow
Rockville, MD, USA.

Mohu brát Acyclovir během kojení?
Je to bezpečné pro kojící matku a dítě?

Antivirotika jsou velmi aktivní proti virům herpes simplex a herpes zoster-chickenpox. Intravenózní, orální a topické aplikace (dermatologické a oční) Povolené použití u novorozenců a kojenců. Vylučuje se do mateřského mléka v klinicky nevýznamných množstvích, mnohem menších, než jsou dávky používané u novorozenců a kojenců (Drake 2012, Bork 1995, Taddio 1994, Don 1991, 1988 Meyer Lau 1987) a u dětí, u nichž není pozorován žádný problém matky vzaly acyklovir (Taddio 1994). Žádná systémová absorpce topického acykloviru. Seznam základních léčivých přípravků WHO: Kompatibilní s kojením (WHO / UNICEF, 2002).Americká akademie pediatrie: Obvykle kompatibilní s kojením (APU 2001).

Druhy rizik

Velmi nízké riziko
Povoleno kojením. Není to nebezpečné pro dítě. více informací.

Nízké riziko
Mírně bezpečné. Může být přítomen v mateřském mléce. Postupujte podle doporučení svého lékaře. více informací.

Vysoké riziko
Nebezpečný lék, když je třeba brát v úvahu rizika. Používejte bezpečnější protějšky. více informací.

Velmi vysoké riziko
Nedoporučeno. Musíte přestat kojit nebo si vybrat bezpečný analog. více informací.

Herpes v kojící matce: jak se má léčit

Bohužel je dnes herpes virus velmi rozšířený. Přibližně 90% obyvatel světa je nositeli této choroby. Herpes virus je většinou latentní a objevuje se pouze se sníženou imunitou..

Kojící matky patří do zvláštní kategorie infikovaných, protože léčba během kojení by měla být prováděna pod pečlivým dohledem specialisty, aby nedošlo k poškození novorozence. Herpes během kojení je u matek infikovaných virem poměrně častý výskyt. Ženy, které jsou stále těhotné, se často ptají: „Jak léčit opar v případě hepatitidy B? Mohu kojit genitálním herpesem? “ Tento článek popisuje metody léčby a prevence této nebezpečné nemoci..

Druhy herpesu

Herpes je rozdělen do několika typů v závislosti na daných vlastnostech. Například podle zóny projevu herpetických příznaků u kojících matek lze rozlišit následující typy herpesu:

 • Na rtech - nejčastějším typem herpesu, je původcem viru první typ viru přenášený kontaktními a kontaktními metodami domácnosti, příznaky: otok a zarudnutí rtů, tvorba rtů na rtech, bubliny s kapalinou, během počáteční infekce může dojít ke zvýšení teploty..
 • Na genitáliích - nejnepříjemnějším typem nemoci je původcem viru druhého typu. Sexuálně přenosné. Příznaky: svědění, pálení, nepohodlí v perineu, stydké pysky, horečka, slabost, vzhled vezikul s neprůhlednou tekutinou v tříslech a perineu. U tohoto typu oparu se musíte poradit se svým lékařem a složit nezbytné testy. Běh nemoci je pro zdraví nebezpečný..
 • V celém těle (nebo herpes zoster, způsobuje lišejníky, plané neštovice). Příznaky: vyrážky, zarudnutí kůže a projevy příznaků tohoto typu herpesu během kojení, měli byste okamžitě konzultovat lékaře, který vám předepíše léčbu antivirotiky.

Příčiny exacerbace

Herpes, stejně jako jakékoli virové onemocnění, se projevuje během období snížené imunity. Poté, co se dítě narodí, tělo matky podstoupí řadu hormonálních změn, je reorganizováno stejným způsobem, proto během tohoto období jsou možné výkyvy imunity, které způsobují projevy herpetických příznaků.

Existují také další příčiny opary v HS:

 1. Speciální dieta. V procesu kojení jsou některé potraviny vyloučeny z mateřské stravy, aby se vyloučila možnost alergií u dítěte. Matka tedy nemusí dostávat potřebné vitamíny, živiny, stopové prvky, které mohou ovlivnit tělo snížením imunity. Příčinou projevu herpesu je snížení imunity,
 2. Nedostatek spánku. Při narození dítěte matka nemá dostatek času na spaní, neustále jí chybí spánek. Nedostatek spánku způsobuje stres, který může také snížit imunitu, což vede k exacerbaci onemocnění.
 3. Nesprávné zacházení. Mnoho matek po narození dítěte se přestává starat o sebe, o své zdraví, snaží se samoléčit. Ale i nachlazení vyžaduje konzultaci s lékařem, protože nesprávná léčba může vést k zhoršení nemoci a snížení imunity..

Příznaky

Herpes virus je několika typů, z nichž každý je charakterizován určitými příznaky.

Nejčastějšími příznaky oparu během kojení u matek jsou:

 • svědicí pokožka,
 • opary na rtu během kojení (puchýře),
 • zanícené váčky s neprůhlednou tekutinou v oblasti rtů, perineum, pubis,
 • kožní vyrážky,
 • zvýšení teploty,
 • slabost.

Obecné zásady boje proti herpesu u HS

Pokud nelze příznakům oparu zabránit, ale kojící matka si přeje pokračovat v hepatitidě B, je třeba dodržovat následující doporučení, aby nedošlo k infekci dítěte:

 • Pokračujte v kojení - během kojení se v mateřském těle začnou aktivně vyvíjet speciální antivirové látky - protilátky, které neutralizují škodlivé mikroorganismy a viry, poté se protilátky dodávají dítěti spolu s mlékem, čímž se posiluje imunita dítěte a odolnost vůči infekcím.
 • Dávejte pozor na vyrážky na těle - pokud zjistíte výskyt bublin s tekutinou v oblasti bradavek a hrudníku, měli byste dočasně přestat kojit, abyste zabránili infekci dítěte.
 • Pokud máte vyrážku na tváři, nelíbejte své dítě.
 • Před každým krmením si umyjte ruce a hruď mýdlem, aby se zabránilo přenosu infekce na dítě..
 • Získejte dostatek spánku - spánek pomůže obnovit sílu těla v boji proti infekci.
 • Jíst správně, pokud je to nutné, vzít speciální komplex vitamínů a minerálů (pro zvýšení odolnosti těla).
 • Nezneužívejte drogy. Nesprávné užívání drog může vést ke snížení imunity.

Nejste si jisti, jak léčit opary s HB? Nejlepší řešení by bylo konzultovat s lékařem.

Mám přestat krmit?

Mnoho matek trpících herpesem se často ptá: „Mohu s herpesem kojit?“ Jak bylo napsáno dříve, krmení by mělo být zastaveno pouze v jediném případě - když se v oblasti hrudníku objeví vyrážka.

V jiných případech může kojení a mělo by se v něm pokračovat, aby tělo dítěte dostalo potřebné živiny, vitamíny, stopové prvky a protilátky od matky, které pomáhají posilovat imunitu novorozence a rozvíjet odolnost vůči chorobám.

Léčba

Mnoho pacientů se bojí s léčením herpesu po porodu, protože věří, že to může poškodit dítě. Ale s herpesem je třeba zacházet, aby se zabránilo šíření infekce na ostatní.

Podívejme se podrobněji na to, co lze pro opar léčit kojením.

Acyclovir

Acyclovir je antivirový lék nové generace, který lze použít během kojení. Lék je k dispozici ve dvou formách: v tabletách a ve formě masti.

Mnoho matek se zajímá: „Může být Acyclovir použit pro kojení?“ Odborníci tvrdí, že Acyclovir je pro použití v HB zcela bezpečný.

Složení a princip jednání

Aktivní složkou léku je acyklovir, látka, která potlačuje množení herpes viru. Tento lék nemůže nemoc zcela vyléčit, ale dokáže odstranit nepříjemné symptomy a nechat virus odpočívat. Navíc je Acyclovir při kojení bezpečný pro zdraví dítěte, navzdory jeho účinným výsledkům v boji proti herpesu.

Kompozice také obsahuje pomocné látky (acyklovir během kojení ve formě tablet):

Existuje také acyklovir pro kojení ve formě masti, která se také používá k léčbě.

Pomocné masti jsou:

Kontraindikace a možné vedlejší účinky

Acyclovir se nedoporučuje používat v těhotenství, pokud těhotná žena trpí onemocněním ledvin, protože tento lék může zhoršovat onemocnění ledvin.

Vedlejší účinky Acycloviru během kojení se mohou lišit, závisí na míře tolerance k léku. Lze pozorovat:

 • nevolnost,
 • zvracení,
 • průjem,
 • bolest hlavy,
 • bolesti končetin,
 • závrať,
 • zhoršená chuť k jídlu,
 • tlakové rázy,
 • alergické reakce.

Pokud není během kojení pozorováno dávkování Acycloviru, mohou se objevit následující nežádoucí účinky:

 • anémie,
 • vzhled otoku,
 • bolest svalů,
 • zánět sliznic očí a genitálií,
 • anémie.

Jak se používá s hepatitidou B?

Během kojení byste měli zvláště sledovat dávkování léku, protože významná dávka léku se může dostat do těla dítěte mateřským mlékem. Aby se tomu zabránilo, měl by být Acyclovir používán kojení ve formě tablet 200 mg třikrát denně nebo v dávce doporučené ošetřujícím lékařem. Acyclovir pro HB by měl být konzumován okamžitě po krmení a udržován po dobu tří hodin před další, aby se minimalizovala dávka, která vstupuje do těla dítěte.

Pokud se jedná o mast, aplikuje se na postižené oblasti kůže a sliznic, s výjimkou oblasti hrudníku, každé 3-4 hodiny, ale ne více než pětkrát denně, po dobu jednoho týdne.

Preventivní opatření

Acyclovir by neměl být používán pro hepatitidu B bez konzultace se specialistou. Dávkování je třeba dodržovat, aby nedošlo k poškození dítěte..

Zovirax

Zovirax lze bezpečně nazvat vylepšeným analogem acykloviru. To bylo vyvinuto později, tak se vývojářům podařilo vyhnout se mnoha vedlejším účinkům. Zovirax kojí s herpes virem efektivněji než podobné léky.

Dávkování

Před použitím Zoviraxu pro HB musíte konzultovat specialistu. Obvykle se používá podle následujícího schématu: tablety 200 mg třikrát denně, krém - ne více než pětkrát denně, aplikují se na poškozenou pokožku.

Ostatní drogy

Při léčbě oparu hepatitidou B se používají také tyto analogy:

Lidové metody

Nechcete používat seriózní léky, ale nevíte, jak zacházet s oparem kojením?

Tradiční medicína zná několik způsobů, jak bojovat s mírnou formou herpesu, ale měly by být používány s opatrností (účinnost metod nebyla prokázána):

 • Čerstvě vymačkaná šťáva z aloe nebo tinktura lékárny se aplikuje na postižené oblasti kůže (nikoli na sliznice!).
 • Rakytníkový olej lze aplikovat na otevřené rány, podporuje rychlé hojení (obvykle se používá k léčbě opary na rtech pomocí HS).
 • Ošetření jódu nebo brilantních zelených váčků kapalinou na kůži.
 • Česneková šťáva díky fytoncidům snižuje poškození kůže a snižuje riziko infekce ostatních..

Prevence

Chcete-li se vyhnout nepříjemným příznakům oparu při kojení, musíte dodržovat tato doporučení:

 • jíst dobře a vyváženě,
 • pít více mléčných výrobků,
 • dostatečně se vyspat,
 • být venku častěji,
 • sledujte svůj stav a včas vyhledejte lékařskou pomoc,
 • neléčte ani mírné nachlazení.

Nezapomeňte, že samoléčení může často způsobit mnohem více škody než užitku pro matku i dítě..

Video

V našem videu najdete další lidové recepty.

Články O Neplodnosti