Hlavní Neplodnost

Správná strava pro dítě po 9 měsících kojení: sestavíme menu

Dítě ve věku 9 měsíců již aktivně zkoumá životní prostředí, začíná chodit, chápe řeč, která mu je určena. Její výživa se také stává rozmanitou a rozšiřuje seznam nových produktů. Mléčné mléko je stále v nabídce, ale není tak důležité jako doplňková jídla..

Povolené produkty

Strava dítěte do 9 měsíců. zahrnuje téměř všechny hlavní produkty. Používají se všechny instantní obiloviny, zelenina a masitá jídla, ovoce, chléb. Seznam produktů nabízených v tomto věku se neliší od typu krmení. Rozdíl je pouze v množství. Podávat více kojeneckým dětem. Důvodem je především včasné zavedení doplňkových potravin a zvýšená potřeba komplexu vitamínů a minerálů.

Je to tentokrát příznivé pro zavádění tvarohu, kefíru a dalších mléčných výrobků do stravy.

Pokud zavedete takové doplňkové potraviny dříve, bude v těle nadbytek proteinu, což negativně ovlivní práci orgánů zapojených do metabolických procesů. Riziko vzniku alergií je také vysoké..

Dítě je 9 měsíců denně. Můžete dát tvaroh ne více než 50 gramů. Kefir se začíná podávat v malých dávkách (20–30 ml) a postupně se objem zvyšuje na 170 ml. Nejlepší je nabídnout to vašemu dítěti na večeři.

Jedním z nových a hlavních potravin v dětském jídelníčku je 9 měsíců. jsou mořské plody, zejména ryby. Musíte si vybrat odrůdy s nízkým obsahem tuků, které lépe tráví trávicí systém, například štikozubec nebo pollock. Před vařením jídla je třeba ryby nasekat a odstranit kosti. Aby si ryby zachovaly všechny prospěšné vlastnosti, musí být sníženy nikoli ve studené, ale ve vroucí vodě. Filé se vaří asi 20 minut. Poté musíte kousek lehce rozdrtit a ryby můžete podávat s bramborovou kaší.

Čtvrtina veškerého jídla za 9 měsíců. patří do mateřského mléka, zbytek by měl být naplněn bílkovinnými produkty, zeleninovými pokrmy, ovocem a šťávou z nich. Koření jako je petržel, salát, zelená cibule jsou povoleny.

Jídlo obsažené v nabídce devítiměsíčního dítěte již není potřeba uvádět do stavu pyré. Stačí jen hnětet vidličkou. Takže se dítě naučí žvýkat samo.

Denní menu dítěte je 9 měsíců. Při přírodním krmení musí nutně obsahovat doplňková jídla z obilovin (můžete to vyzkoušet na mléku), polévky připravené s masem nebo zeleninou, ovoce. Jako svačinu můžete použít sušenky, sušenky, chléb, banány nebo hrušky.

Chcete-li zjistit, kolik gramů jídla by dítě mělo jíst, musíte znát jeho hmotnost. Tělesná hmotnost by měla být dělena 9. Výsledek se rovná množství denního jídla nezbytného pro plný vývoj.

Seznam jídel

Chcete-li zavést nová doplňková jídla do menu po 9 měsících, stejně jako jindy, musíte pomalu, v malých porcích. Pokud nejsou detekovány žádné reakce, pak se část zvýší. Nejprve můžete produkty rozmělnit mixérem a postupně přenést dítě na jemnozrnné jídlo. Dojde-li k alergii, je produkt vyjmut z nabídky a znovu zaveden po několika týdnech.

Metody domácí kuchyně zůstávají stejné - napařování, pečení, dušení. Stále nemůžete krmit své smažené, kořeněné, uzené pokrmy.

Do konce 9. měsíce. doplňková jídla mohou být nakrájena na malé kousky, pokaždé, když jsou větší a větší. Pokud se dítě dusí a nedokáže žvýkat a spolknout jídlo, musíte nějakou dobu počkat s podobným způsobem podávání jídel v nabídce..

Ve stravě již obiloviny nejsou na vodě, ale na mléce. Mléčné obiloviny by se měly vařit ze všech stávajících obilovin: rýže, krupice, pohanky, ječmene, kukuřice. Do této doby je vhodné zavést dítě do zeleniny a másla.

Kaše pro děti 9 měsíců. by se měl vařit v mléce zředěném vodou. Je lepší nezahrnout do stravy jídla na bázi plnotučného kravského mléka, ale koupit pasterizované. Nepřidávejte cukr a sůl. Vařenou kaši můžete vařit v dětské směsi. Do konce 9 měsíců věku se doplňkové potraviny z obilovin již nemohou protírat sítem.

Ve stravě dítěte 9 měsíců. musíte zahrnout doplňková jídla ve formě žloutku, ovocných kompotů, želé.

Nezbytně pro rostoucí organismus, maso. Proto by tyto doplňkové potraviny měly být zahrnuty do stravy 9letého dítěte. Je lepší zvolit kuřecí, krůtí nebo telecí maso.

Protože dítě stále nemá dostatek zubů, je nejlepší připravit z masa kotlety nebo bramborovou kaší. Vývar, ve kterém bylo maso vařené, lze použít k vaření zeleniny.

Masové kuličky se snáze žvýkají a lépe se vstřebávají do těla. Chcete-li je připravit, musíte několikrát projít filetem přes mlýnek na maso a přidat malý kousek chleba. Nalijte trochu vody a důkladně promíchejte. Rolujte koule z výsledné hmoty a svařujte je.

Rozvrh krmení

Denní rutina devítiměsíčního dítěte se od staršího věku téměř neliší. K prvnímu krmení dochází brzy ráno, asi 7 hodin. Dítě spí dvakrát denně. Mezi krmeními je aktivní: hraje, poslouchá pohádky, chodí, studuje situaci. Jděte do postele asi za 9-10 hodin.

Krmte dítě v 9 měsících by mělo být 5-6krát denně. Interval mezi jídly je asi 4 hodiny. Většina dětí ve věku 9 měsíců odmítá noční krmení.

Pokud má dítě 9 měsíců. probudí se v noci na krmení, pak možná matka sama nevhodně naplánovala stravu. Můžete zkusit několik nocí dát trochu vody. Pokud dítě pláče a žádá o jídlo, musíte zvýšit doplňkové jídlo ve dne.

V 9 měsících musíte začít učit vaše dítě pít z hrnečku, včetně mléka. Pomůže to také rychleji ho odstavit z hrudi..

Ukázková nabídka na celý den by mohla vypadat takto.

 1. První snídaně obvykle zahrnuje mateřské mléko. Dodatečné krmení se obvykle nevyžaduje. Dítě může vysát asi 200 ml mléka. Nic jiného by nemělo být nabízeno, pomůže to udržet laktaci delší dobu..
 2. Druhá snídaně (čtyři hodiny po první) by se měla skládat z jakýchkoli dezertů z obilovin a ovocných pyré. Pokud má dítě zácpu, měli byste omezit spotřebu ovesné kaše. Pohanková kaše je nejužitečnější a hypoalergenní, proto se nabízí nejméně třikrát týdně. Celková hmotnost jídla by měla být přibližně 200 ml.
 3. Oběd by měl být těsný. Nejčastěji zahrnuje masová nebo rybí jídla se šťouchanou zeleninou. Například kotleta se šťouchanou cuketou nebo květákem. Jako nápoj můžete nabídnout džus nebo kompot. Ryby doporučujeme 1-2krát týdně.
 4. Jako odpolední svačinu můžete nabídnout sušenky nebo ovoce..
 5. Večeře se koná přibližně v 18 hodin. Mělo by být lehké a výživné. Při kojení bude stačit dát dítě na hrudník a dát mu doplňková jídla ve formě tvarohu nebo kefíru s cookies.
 6. Těsně před spaním je třeba dítěti mateřské mléko. U matčiny hrudi se dítě uklidňuje a připravuje na lůžko..

Ukázkové menu pro jeden z dní v týdnu pro dítě 9 měsíců. může vypadat takto:

 1. Ráno po probuzení nabídněte dětské mateřské mléko.
 2. Ovesná kaše a přírodní ovocná šťáva.
 3. K obědu si můžete uvařit cuketové pyré s vařeným masem, jablkovým kompotem nebo želé.
 4. Jako odpolední svačinu můžete do svého jídelníčku zahrnout dýně a jablkovou omáčku.
 5. Večeře se může skládat z tvarohu a mrkve..
 6. Před spaním musíte dát mateřské mléko.

Nabídka devítiměsíčního dítěte se skládá z široké nabídky výživných a zdravých jídel. Pokud je dítě kojeno, nezanedbávejte mámino mléko, které můžete začít a ukončit den.

Je důležité zavést stravu a odmítnout noční krmení. To pomůže trávicímu systému správně fungovat..

Dieta a ochutnejte menu pro 9 měsíců staré dítě

V 9 měsících je dětská výživa spíš jako dieta dospělých. Je lepší, když většina stravy 9měsíčního dítěte je založena na kojení, což udržuje psychoemocionální vztah mezi matkou a dítětem. V tomto věku se však často vyskytují umělá výživa. Během tohoto období se musí dítě rozvinout mentálních a fyzických schopností.

Normy hmotnosti dítěte v 9 měsících

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je hmotnost dítěte v rozmezí 6,5 až 11 kg. Praxe domácích pediatrů ukazuje, že tento rámec je poněkud užší: od 7,5 do 10,5 kg. Zároveň stojí za zvážení pohlaví dítěte, protože normy pro ně se mírně liší.

Kolik by měli chlapci a dívky vážit (tabulka od domácích pediatrů)

Hmotnost (kg) / pohlaví dítěteKluciDívky
Sečteno a podtrženo7.97.5
Horní hranice10.59.7

Jak se živí a co by mělo dítě v tomto věku dělat

Musíte pít dítě z šálku, nechat ho držet sami, měli byste jej pouze podporovat. Nechte ho zkusit lžíci a jíst. Samozřejmě, že ty děti, které byly neustále kojeny, nevykazují velkou touhu pokusit se jíst nebo pít samy, mateřské mléko je dražší a chutnější. Některé ženy si myslí, že 9 měsíců je na nezávislost příliš brzy, ale musíte to zkusit.

Dětská strava: kdy a kolikrát potřebujete jíst a pít

 • Dítě v 9 měsících by mělo být krmeno 5krát denně, zatímco ráno a večer by mělo být kojeno nebo upraveno mléko.
 • Nejsou žádné zvláštní rozdíly v nabídce dítěte ohledně kojení a umělého krmení, s výjimkou prvního a posledního jídla. V prvním případě dáte dítěti ranní a noční mateřské mléko, ve druhém - směs.
 • Pokud dítě během dne sníží s záviděníhodnou chutí a jeho hmotnost je v normálních mezích, zkuste ho v tomto věku odstavit od požadavku jíst v noci..
 • Existují určité standardy pro stravu po celý den. Zde jsou.
  ČasJíst
  6,00první snídaně
  10,00oběd
  14:00večeře
  18:00večeře
  10 večer.pozdní večeře
 • Nezapomeňte, že si můžete doplnit režim výživy svého dítěte ve věku 9 měsíců na základě vlastností vašeho maličkého, protože pokud se dítě ráno probudí v 7, nemá cenu ho probudit v 6 letech a do něj vložit mléko nebo směs..
 • Kolik by mělo dítě jíst za 9 měsíců? Pokud vezmeme průměrné ukazatele, pak je denní hmotnost spotřeby ⅛-1/9 hmotnosti dítěte. Podrobnější údaje o gramech jsou uvedeny v následujících oddílech..
 • Pití drobky může být přesně to, co potřebuje, za předpokladu, že je čištěna a připravena na vodu pro děti. Hmotnost ostatních nápojů je regulována.

Čím více příležitostí k vlastnímu krmení dáte svému dítěti, tím dříve se naučí doplňkové potraviny.

Dieta v 9 měsících: jaká jídla by měla být v nabídce

Protože je dieta dítěte v 9 měsících rozšířena, je velmi důležité důsledně sledovat zdravotní stav. Nabídka týdne zahrnuje tyto produkty a jídla:

 • šťouchaná zelenina používající téměř veškerou zeleninu,
 • strouhaná kaše (kukuřice, pohanka, rýže, oves),
 • žloutek,
 • nakrájené maso,
 • králičí nebo kuřecí maso,
 • telecí játra,
 • rybí polévka s nízkým obsahem tuku,
 • mléčné výrobky (tvaroh, kefír),
 • sušenky, sušenky,
 • ovocné šťávy a šťouchané hrnce ve sklenicích.

Neexistuje žádná záruka, že drobky budou šťastně jíst játra nebo pít kefír, ale ten chutný sýr se mu bude opravdu líbit a bude ho schopen jíst každý den. Z tohoto důvodu se doporučuje sestavit menu individuálně s přihlédnutím k doporučení pediatra.

Není nutné nutit krmení, je lepší počkat na hladovou pauzu, pak se chuť k jídlu rychle objeví.

Jak správně krmit dítě: s čím kombinovat během dne

 • Nezapomeňte, že ranní a večerní krmení by mělo být co nejjednodušší..
 • Tvarovka by měla být ráno nebo večer.
 • Je lepší dát maso na oběd.

Když si vezmete lžíci od dítěte, nedáte mu hlavní věc - existují příležitosti ve formě hry, kde se můžete učit sami

Slavný lékař Komarovsky doporučuje trochu jinou stravu. Radí mléčné výrobky, které mají být podávány ráno, a cereálie večer nebo v noci. Výběr stravovacího režimu závisí na matce.

Nabídky na 9 měsíců s gramy jídla

Všechna jídla z dětského menu po 9 měsících bude lepší a korektnější vařit samostatně. Pak si budete jisti dodržováním technologie vaření a čerstvostí všech produktů. Jako příklad nabídky na den můžete použít následující.

Denní graf krmení

Časy jídlaJídelní lístek
6 hodin ráno.mateřské mléko nebo směs 200 g
10 hodin ráno.kaše 170 g + šťáva 30 g nebo čaj 50 g
14:00mleté ​​maso / pyré 50 g + zeleninové pyré 180 + 1/2 vařeného žloutku + šťáva 30 g
18:00ovocné pyré smíchané 1 až 1 s tvarohem 100 g + mateřské mléko nebo kefír 100 g + sušenky 5 g
10 večer.mateřské mléko nebo směs 200 g

Pokud potřebujete podrobnější údaje, můžete použít jinou tabulku nápovědy. Strava v ní je označena 6krát, to však nebrání tomu, aby dítě najedlo komplex druhého a třetího jídla najednou.

Příklad týdenního přídělu (tabulka)

Pokud vaše dítě nezná některé výrobky, pomůže vám tabulka pro zavádění nových produktů do dětské stravy.

Zavádění doplňkových potravin do 1 roku života dítěte

Toto jsou doporučení pro menu, hlavní věc, kterou byste měli udělat, po nezávislé konzultaci s pediatrem. Kdykoli můžete provést úpravy, které budou způsobeny jednotlivými charakteristikami..

Video: stanovisko Svazu pediatrů Ruska o výživě dítěte ve věku 9–12 měsíců

Jaká jídla vařit drobky za 9 měsíců: recepty

Protože nejzdravější jídlo pro dítě připravuje mladá matka sama, recepty na jednoduchá a zdravá jídla dobré výživy pro devítiměsíční drobenku.

Zeleninová kuřecí polévka

 • kuřecí řízek - 50 g;
 • malé brambory - 1 ks.;
 • mrkev - 30 g;
 • půl malé cibule.

V pozdějším věku dítě nemůže pečlivě brousit ingredience polévky

 1. Vložte filé do pánve s vodou, nechte ji vařit a vařit asi další hodinu. Je lepší nepřidávat sůl. Připravený filet jemně nasekejte.
 2. Když je filé vařené, vložte strouhanou mrkev a nakrájenou cibuli do jiného hrnce s vroucí vodou. Voda by měla být o 1 cm vyšší než nasekaná zelenina. Vařte 20 minut, poté jemně nasekané brambory promíchejte a vařte dalších 20 minut..
 3. Nakrájenou filetu přidejte do zeleniny a výslednou směs vařte dalších 5 minut.
 4. Výslednou polévku nalijte do mixéru. Rozemele kompozici, dokud není zcela homogenní.
 5. Výsledné šťouchané brambory přiveďte k varu a položte na talíř, přidejte trochu zeleniny nebo másla (viz normy v tabulkách výše).

Rýžová kaše s jablky

 • rýže - 3 lžíce. l.,
 • voda - sklenice (250 ml),
 • máslo - ½ lžičky.,
 • malé zelené jablko.
 1. Rýže nalijte vodu.
 2. Přidejte oloupané a nakrájené jablko.
 3. Vařte ovesnou kaši po dobu 15 minut, poté ji rozmělněte v mixéru, dokud není hladká, a přidejte olej (volitelné).

V případě potřeby přidejte mateřské mléko nebo směs..

Rybí parní kotlety

 • rybí filé (pouze bílé ryby bez kostí: treska, štikozubec, treska atd.) - 200 g,
 • mrkev - 50 g,
 • polovina cibule,
 • 1 polévková lžíce. l ovesné vločky (strouhané bylinky).

Na základě tohoto receptu můžete vařit kojenecké a králičí kotlety

 1. Mleté rybí filé a cibuli v mixéru do mletého masa.
 2. Vhoďte jemně nastrouhanou mrkev a ovesné vločky do mletého masa. Pokud to vyjde příliš těsně, měli byste uvést složení do správné konzistence přidáním vody.
 3. Připravte si malé masové kuličky, vložte do mísy dvojitý kotel a vařte 20 minut.
 4. Je lepší hnětit výsledné kotlety před podáváním vidličkou, ale nemíchejte je mixérem! Dítě se tedy učí rychle přijímat pevná jídla, zejména pokud kojení bylo do 6 měsíců výhradně..

Poslední chvíle: zvyknout dítě na nezávislou výživu, buďte trpěliví. Budete jej muset mnohokrát vyčistit, ale je to lepší, protože učení ke stolu v pozdějším věku bude delší. Hodně štěstí při krmení, nechte své dítě zdravé!

Článek byl aktualizován v únoru 2017.

Dieta dětí v 9 měsících

Návnada řemeslníků proto začíná mnohem dříve a do devíti měsíců již aktivně jedí potraviny, s nimiž se děti v GV teprve začínají seznamovat.

Výživové funkce za 9 měsíců

Potřeba směsí a mateřského mléka postupně klesá. Je samozřejmě příliš brzy na jejich zrušení. Děti v HB jsou stále aplikovány na prsa ráno a v noci a mohou také pít nové výrobky s obvyklým mlékem.

Umělci dostávají směs i ráno a večer před spaním. Nabídka dítěte se stává čím dál více jídlem pro dospělé.

Do devíti měsíců se strava dětí na IV a HB stane přibližně stejná ve složení jídel. Hlavní rozdíl spočívá pouze v počtu určitých komponent. Například, pokud je vaječný žloutek považován za známý, dlouho známý produkt pro dítě s IV, pak s HS jej začnou uvádět. Totéž platí pro mléčné výrobky a maso. Tyto produkty se objevují ve stravě drobků při kojení za pouhých devět měsíců..

Nové produkty v dětské nabídce 9 měsíců

Při umělém krmení není nabídka dětí v tomto věku doplňována novými produkty. Odrůda je dosažena prostřednictvím nových kombinací, pokrmů, počtu prvků.

Přirozeně krmená kojenci nedostávají doplňková jídla po dobu až šesti měsíců, takže o devět měsíců se jejich nabídka stává rozmanitější. Nové produkty jsou:

 • Žloutek. Žloutek se obvykle mísí s ovesnou kaší nebo se přidává do polévek. Je zdrojem bílkovin, zdravých tuků a stopových prvků..
 • Výrobky z kyselého mléka, tvaroh. Tyto produkty lze samostatně krmit a doplňovat z nich ovoce, pyré a džusy. Tvaroh - důležitý zdroj bílkovin, jogurtů a kefíru - pomáhá trávení, prospěšné bakterie pro střeva drobků.
 • Kravské mléko. Používá se pro obiloviny. Nepoužívá se celé nezředěné mléko. Obvykle se zředí na polovinu vodou, aby se vytvořily kaše, aby se zabránilo alergiím a obtížným trávením..
 • Maso. Uvádí se ve formě lichotníku v kombinaci se zeleninou, takže textura je dítěti známa. Je lepší začít s Tureckem. Kuře může způsobit alergie a telecí maso často způsobuje zažívací potíže. Je lepší zavést tyto druhy masa o něco později, když je dítě už zvyklé na masitá jídla..

Ukázkové menu

Pro dítě, které jedlo pouze šest měsíců mateřského mléka:

 • První ráno a páté krmení - mateřské mléko.
 • Druhým jídlem je mléko nebo kaše bez mléka s přídavkem másla a ovocného pyré. Kaše může být pohanka, kukuřice, oves, rýže, příležitostně krupice.
 • Třetí krmení se skládá z rostlinných a masných složek. Může to být rostlinné pyré s přídavkem rostlinného oleje, žloutku. V nabídce je také šťouchané maso, džus a krajíc chleba, nejlépe pšenice. Dobrým řešením by také byla zeleninová polévka, do které můžete přidat maso.
 • Čtvrtým krmením je fermentované mléko. Například tvaroh s ovocným pyré nebo plátky (je-li ovoce měkké), kefír nebo jogurt.

K diverzifikaci jídelního lístku během týdne stačí střídat obiloviny, zeleninu na polévky a bramborovou kaši, přidávat máslo nebo rostlinný olej. Místo zeleninové polévky dejte lehký masový vývar a zeleninové pyré.

Pro dítě s umělým krmením:

 • Směs.
 • Druhé krmení - mléčná kaše s máslem, polovina žloutku, šťáva nebo ovocné pyré.
 • Třetí jídlo je rostlinné pyré s rostlinným olejem, masovým pyré, džusem a plátkem pšeničného chleba.
 • Čtvrté krmení - tvaroh, ovoce nebo džus, jogurt nebo kefír, sušenky nebo sušenky.
 • V noci opět směs.

Obecná doporučení

Od plně homogenizovaného jídla musíte hladce přecházet k více „dospělým“ možnostem. To znamená, že od zpracování v mixéru a mletí přes síto, můžete postupně přistoupit k hnětení vidličkou, tření na struhadle atd..

Nové výrobky stále vyžadují pozornost, protože tělo dětí na ně může reagovat velmi ostře.

Nucení dítěte za to nestojí. Pokud nechce produkt vyzkoušet, měli byste počkat nebo se pokusit o jeho smíchání se známým produktem, jako je mateřské mléko nebo směs.

Nutriční stůl pro devítiměsíční dítě: dietní prvky a vzorek denního menu s recepty

Dítě už 9 měsíců jí velmi rozmanité. Rozsah doplňkových potravin se ve srovnání s věkem 6 měsíců významně zvýšil. Relevance mateřského mléka nebo receptury je stále platná. Pokud dospělý rodinný stůl zahrnuje použití přírodních produktů a používání užitečných metod vaření, dítě se pomalu připojuje ke společnému jídlu. Rodiče často pokrčí rameny a nevědí, jak krmit své dítě po 9 měsících. Dnes se budeme touto otázkou podrobně zabývat a hovoříme o pravidlech vyvážené stravy v tomto věku.

Výživové funkce za 9 měsíců

Jídelní lístek dítěte ve věku 9 měsíců představuje širokou škálu jídel a nápojů. Užitečné a výživné poskytují rostoucímu tělu potřebné vitamíny, mikro a makro prvky. Bohaté složení směsí a mateřského mléka již nestačí k uspokojení všech fyziologických potřeb dítěte. Připomínáme, že výživa dítěte po 9 měsících nebude záviset na druhu krmení. Děti na kojení a umělém krmení dostanou stejné jídlo. Kromě mateřského nebo umělého mléka by dítě mělo dostat:

 • Ovocné nápoje a kompoty;
 • džusy;
 • ovocné a zeleninové pyré;
 • šťouchané maso (doporučujeme přečíst: jaké masové pyré je lepší zvolit pro první krmení?);
 • obilné cereálie;
 • žloutek;
 • čerstvý tvaroh;
 • nízkotučné kefír;
 • chléb;
 • cookies.

Po prozkoumání seznamu a zjištění, že dítě ještě žádný z uvedených produktů nezkoušelo, je čas začít je uvádět do doplňkových potravin. Jako vždy, musíte doplnit stravu postupně.

Nové produkty

Již ve věku 9 měsíců již dítě vyzkoušelo mnoho produktů a matky ze zkušenosti s krmením vědí, zda má dítě tendenci k alergiím nebo ne. Pokud jsou přítomny alergické reakce, mělo by být další zavádění nových přípravků dohodnuto s lékařem.


Matkám alergických dětí se také doporučuje vést výživový deník, kde by se měly zaznamenávat všechny nuance: doba krmení, množství produktu, reakce atd..

Masovou stravu můžete bezpečně naředit droby: játra, jazyk, srdce. Je to jen sklad vitamínů a železa, což je mimořádně důležité pro děti s nízkou hladinou hemoglobinu..

Pokud neexistují žádné kontraindikace, pak by ryby mohly a měly by být zavedeny do stravy devítiměsíčního dítěte. Pro začátek je lepší užívat nízkotučné a nejméně alergenní odrůdy: štikozubec obecný, treska obecná, pollock, candát, platýs. Stejně jako ve všech ostatních případech zavádění nových produktů je lepší dávat ryby do poledne, abyste se ujistili, že nedochází k alergii, a v případě potřeby antihistaminika včas..

Důležitá jídla pro doplňkové potraviny

Výživa v 9 měsících pokračuje podle obvyklého harmonogramu. Vždy se řiďte pravidly pro zavádění nových produktů: všechny nové produkty jsou uváděny postupně, počínaje minimem prvních vzorků. Matka by měla do několika dnů po zahájení krmení sledovat pohodu dítěte. Dobrá asimilace novosti vám umožní postupně zvyšovat denní dávku. Každý nový produkt se zavádí do stravy v intervalu 7 dnů.

Nezapomeňte do každodenní stravy vašeho dítěte zařadit masné výrobky. Vařené maso může být na výběr: králík, krůta, hovězí nebo telecí maso. Povolené odrůdy zahrnují také kuře a droby (játra, srdce a jazyk) (viz také: Může matka jíst játra kojením?). V drobech je hodně železa, takže budou zvláště užitečné pro děti s nízkou hladinou hemoglobinu. Všimněte si, že dítě jí porci s potěšením, recept z času na čas opakujte.

PŘEČTĚTE SI také: odpolední občerstvení recepty pro 1 rok staré dítě

Mleté maso není vhodné pro děti, proto se jej vždy snažte vařit sami. Doma je výroba vysoce kvalitního mletého masa docela realistická. Pokud jde o otázku výživy obchodními pyré, můžeme to říci - jejich použití je docela možné, ale nemusíte být horliví, používejte je pouze čas od času..

Během procházek nebo při návštěvě hostů se stanou dobrými společníky. V zimě je také můžete pravidelně nakupovat, protože kvalitní čerstvé produkty jsou v tuto chvíli velmi vzácné.

Ryby s nízkým obsahem tuku bílých odrůd by měly být přítomny ve stravě kojenců ve formě doplňkových potravin. Na výběr mohou být tyto odrůdy: štikozubec obecný, treska obecná, platýz, candát obecný. Nekrmte ryby často, stačí jednou týdně. Na oběd nabídněte místo obvyklého masového pokrmu rybí pokrm. Jako vzorek dejte ryby nejprve ve vařené formě a podávejte na večeři se šťouchanou zeleninou. Po ochutnání jeho chuti bude pro dítě snazší vnímat masové kuličky nebo masové kuličky.

PŘEČTĚTE SI PODROBNOSTI: kdy a které ryby mohou být zavedeny jako doplňková jídla?

Máslo

Rostlinné a živočišné oleje jsou také velmi důležité v dětské výživě. Tělo je s jejich pomocí nasyceno vitamíny, minerály, mastnými kyselinami, bílkovinami a to vše je nezbytné, aby se batole harmonicky rozvíjelo.

Jaké rostlinné oleje mohu použít?

 • Vyberte si olivu, lněné semínko, sezam nebo kukuřici.
 • Máslo bude skvělým doplňkem obilovin z obilovin a rostlinné oleje doplní chuť rostlinných pokrmů. Požadovaná dávka: 5 g na porci.

Voda a nápoje

Rostoucí dítě potřebuje stále více vody. Mateřské mléko po zavedení doplňkových potravin již nemůže zvládnout doplnění tekutin v těle. Kolik vody potřebuje dítě za 9 měsíců?

Svazky budou individuální. Někteří děti šťastně pijí 20-30 ml najednou, zatímco jiné neumí zvládnout 2 polévkové lžíce. Nezapomeňte, že zvýšení počtu kojení a snížení kojení vyžaduje zvýšení objemu vody. Omezte to, aby dítě vypilo, nestojí to za to, ale děti mladší jednoho roku stále nepotřebují více než 250 ml vody. Při pití nabízíme nejen vodu, ale také džusy, bylinné čaje.

Mléčné výrobky

Maminky, které kojí své děti, zavádějí do dětského menu fermentované mléčné výrobky bez nadšení. Nastal čas, je čas představit drobky do tvarohu a kefíru.

Tvaroh denně by neměl být podáván více než 50 gramů, i když víte, že dítě potenciálně více jedí. První část kefíru je malá - asi 20 ml, pak se tento objem zvýší na doporučených 100-200 ml. V kolik hodin dát kefíru k pití - každá matka se rozhodne pro sebe, ale bude vhodné je doplnit večerním krmením.

Komarovsky se drží osobního úhlu pohledu a tvrdí, že nejoptimálnějšími způsoby prvního krmení jsou kefír a tvaroh. Podle lékaře jsou „blízkými příbuznými“ mateřského mléka.

PŘEČTĚTE SI také: první krmení dítěte: doporučení Dr. Komarovského

Doporučení pro odmítnutí krmení

Děti jsou konzervativci a velmi pochybují o všem novém. To platí také pro vznik nových potravin ve stravě. Někdy musíte dítěti nabídnout jídlo více než jednou, než si ho dítě zvykne a ochutná. Stává se, že dítě nemá náladu, a on prostě nechce jíst nebo nechce tento konkrétní produkt. U dospělých se také stává, že není chuť jíst pohankovou kaši nebo brokolici. Kromě toho má každý své vlastní preference: někdo miluje ovoce více, někdo miluje zeleninu. Pokud dítě pláče, je zlobivé, unavené, je lepší mu nenabízet doplňková jídla, zejména pro nová jídla.

Možná má dítě špatné vztahy se lžičkou, například pije hořkou medicínu. Proto se nyní, při pohledu na příbory, začíná dítě nervózně a nechce jíst. V tomto případě musíte vyměnit lžíci a vše bude fungovat. Možná je příliš chladno nebo horko. Chcete-li se zahřát, musíte ji před zahájením jídla snížit do doplňkových potravin. Je-li horký, držte ho pod tekoucí studenou vodou.

Nemůžete krmit dítě násilím, rozptylovat ho a dávat jídlo do úst, když dítě civí. Krmení při sledování karikatur je zvláště škodlivé. To naruší trávicí proces a může přispět k přejídání v budoucnosti..

Můžete dát dítěti lžíci v ruce, možná si chce jídlo vyzkoušet sám. Bude zájem, touha se učit, zkusit to udělat sám. Nejprve nechte dítě dělat všechno špatně, ne úhledně, ne bez něj. Je nutné uvázat bryndáček s dítětem a dát mu svobodu při jídle. Ujistěte se, že jste v blízkosti, v tomto věku se děti nejedí dobře, mohou se dusit velkým množstvím jídla.

Děti se často zajímají o obsah talířů svých rodičů a snaží se chytit kus. Proto rodiče potřebují jíst správně. Po chůzi je lepší nabídnout doplňková jídla. Čerstvý vzduch a aktivita podporují chuť k jídlu. Pokud dítě nejedí dobře v základních jídlech, nedávejte mu občerstvení. Možná jich je příliš mnoho a dítě je sní. Děti milují chválu, povzbuzují je k novým úspěchům, takže musíte děkovat dítěti za jedlé kousky.


Máma živí dítě

Nejdůležitější věcí není být nervózní, nezvyšovat hlas, zůstat klidný. Nedívejte se dítěti do úst a nedělejte si starosti s každým kousnutím, najednou se sytiče dítěte. Mámin strach bude přenesen na dítě, bude se bát jídla.

Plán krmení na 9 měsíců

5 jídel denně

Denní objem mateřského mléka nebo směsi se postupně snižuje, což je nahrazeno zavedenými doplňkovými potravinami. V ideálním případě byste měli nechat krmení pouze dvakrát: první ráno a před spaním. Doping se směsí je možný, ale pouze po jídle a v malém množství. Denní dieta dítěte v délce 9 měsíců zahrnuje 5 krmení (více v článku: kolikrát denně by mělo dítě jíst 9 měsíců?).

Opakujeme, že z tohoto počtu krmiv budou dvě mléčné výrobky a tři budou doplňková jídla. Výživné výživné cereálie a zeleninová jídla budou trávit déle ve srovnání s mateřským mlékem a směsí. Mezi krmením je žádoucí udržovat pauzu 4 hodiny. Když po ranním mléčném jídle uplynuly pouze dvě hodiny a dítě už má hlad, trochu ho nakrmte a dejte trochu strouhaného ovoce nebo sušenek.

Rozvrh krmení

Strava 9 měsíců bude mít obvykle přibližně následující rozvrh:

 • Prvním jídlem je lehká snídaně. Kefir můžete nabídnout jako alternativu ke směsi pro dítě na umělém způsobu krmení - vyberte jednu. Když je dítě kojeno, změna mléka nestojí za nic. Vyživující mateřské mléko bude i nadále podporovat imunitní systém a trávení. Snižte počet aplikací, jinak existuje nebezpečí ztráty laktace, protože nyní je méně mléka. Produkce mateřského mléka bude postupně klesat.
 • Druhým jídlem je vydatná snídaně. Při tomto jídle může být dítě a řemeslník krmeno stejně. Při použití různých druhů obilovin je výhodné ošetřovat drobky obilninami. Vyberte si mezi rýží, kukuřicí, Pohanka a ovesné vločky. Pečlivě sledujte vnímání těla u každého typu obilovin. Všimněte si, že rýže negativně ovlivňuje trávení, vyjměte ji z nabídky a nahraďte ji ovesnou kaší. Nejužitečnějším typem obilovin je pohanka. Bezpečně vařte třikrát týdně.
 • Třetí jídlo je oběd. Vynikající a na vitamíny bohaté zeleninové pokrmy se hodí. Vyberte možnosti, které jste již vyzkoušeli: cuketa, květák nebo brokolice. Bramborová kaše může být nahrazena polévkou připravenou na lehkém vývaru. Použijte stejný sortiment jako pro bramborovou kaši, pouze forma podávání je o něco větší a lžičkou vařené rýže nalijte jako doplněk výživy. Každé 9měsíční dítě je připraveno vyzkoušet jídla pro dospělé: masové kuličky a masové kuličky. Můžete je vařit z krůtího, telecího a králíka. Každé 7 dní vyměňte maso s rybou..
 • Čtvrtým jídlem je večeře. Odmítněte velmi vydatná jídla. Nabídka drobků chutný tvaroh a sladké strouhané ovoce. Toto jídlo doplňte upravenou směsí nebo mateřským mlékem.
 • Páté jídlo je před spaním. Když dítě jde spát, dítě si ze zvyku získá oblíbené mléko své matky nebo upravenou směs.

Jak správně krmit dítě: s čím kombinovat během dne

 • Nezapomeňte, že ranní a večerní krmení by mělo být co nejjednodušší..
 • Tvarovka by měla být ráno nebo večer.
 • Je lepší dát maso na oběd.


Když si vezmete lžíci od dítěte, nedáte mu hlavní věc - existují příležitosti ve formě hry, kde se můžete učit sami

 • Džusy, sušenky a ovocné pyré by měly být ve stravě přítomny bez ohledu na režim a podávány mezi jídly.
 • Nezapomeňte si vést dětský deník, může vám to kdykoli pomoci.
 • Jídlo v 6:00 a 22:00 zůstává ve formě mateřského mléka nebo upraveného mléka.
 • Slavný lékař Komarovsky doporučuje trochu jinou stravu. Radí mléčné výrobky, které mají být podávány ráno, a cereálie večer nebo v noci. Výběr stravovacího režimu závisí na matce.

  Ukázkové menu pro daný den

  Již jsme uvažovali o druzích doplňkových potravin v dětské stravě, nyní si vymyslíme, jak je správně kombinovat. Plánování dětského jídla na den není vždy snadné. Pro přehlednost doporučujeme použít tuto tabulku. Zde najdete přibližné denní menu, stejně jako množství jídla, které v tomto věku potřebuje fazole:

  KrmeníDruh jídlaHlasitost
  6,00
  • mateřské mléko nebo upravená směs / kefír
  • 200 ml
  10,00
  • kaše s máslem;
  • šťouchané ovoce
  • 180 g + 5 g;
  • 40 g
  14:00
  • zeleninové pyré s rostlinným olejem;
  • masové suflé nebo masové kuličky / rybí / řízek pyré;
  • ovocná šťáva nebo kompot;
  • chléb.
  • 180 g + 5 g;
  • 50 g / 40 g
  • 50 ml
  • Plátek 5 g
  18:00
  • tvaroh;
  • ovocné pyré nebo šťáva;
  • sušenky nebo sušenky;
  • mateřské mléko nebo směs / kefír
  • 50 g
  • 50 g
  • 2 ks.
  • 120 ml
  10 večer.
  • mateřské mléko nebo směs / kefír
  • 200 ml

  Jak můžete vidět sami, nabídka dne je velmi rozmanitá a vyvážená. Zde byly vzaty v úvahu všechny potřeby rostoucího dětského těla, které bude mít potřebné zdroje pro plný rozvoj. Věnujte pozornost každodenní stravě a uvidíte, jak moc se ve vaší maličkosti objeví síla a energie.

  PŘEČTĚTE SI TAK: denní menu pro 10měsíční dítě a základy stravy

  Strava 9 měsíců staré dítě

  Po devíti měsících se objem mateřského mléka nebo směsi konzumovaných dítětem postupně snižuje. V ideálním případě by mělo zůstat pouze první a poslední krmení. Všechno ostatní jsou doplňkové potraviny. Po jídle je samozřejmě dovoleno mléko strouhat směsí nebo mlékem, ale v minimálním množství.

  Správná rutina pro devítiměsíční den dítěte zahrnuje 5 krmení.

  V jeden den by devítiměsíční arašídy měly dostat tekuté jídlo dvakrát a silné jídlo - třikrát. Kaše a bramborová kaše se tráví řádově řádově déle než mateřské mléko nebo směs, což dítěti dává energetickou rezervu na dlouhou dobu. Proto se krmení provádí v intervalech 4 hodin. A pokud má dítě hlad po 2-3 hodinách po jídle, můžete mu nabídnout sušenky nebo nějaké ovocné pyré. Orientační tabulka na 1 den pomůže rodičům vytvořit optimální stravu drobků spolu s vhodným menu pro rodiče. Ukazuje také, kolik by mělo devítiměsíční dítě denně jíst:

  6:00 předčasná snídaněmateřské mléko nebo směs 200 ml
  10:00 snídaně180 g kaše50 g ovocného pyrépůl žloutku
  14:00 oběd180 g zeleninového pyré nebo šťouchané polévky50 g šťouchané maso nebo kotleta na maso / ryby70 g ovocné šťávykrajíc chleba nebo lžíci rostlinného oleje
  18:00 večeře50 g tvarohu100 g kefíru50 g ovocného pyrékousek chleba nebo sušenky
  22:00 pozdní večeře200 ml mateřského mléka nebo směsi

  Jak a co nakrmit?

  Vaše dítě můžete krmit pouze čerstvě připraveným jídlem. Nikdy neuchovávejte zbývající oběd v lednici, pak ho dejte dítěti znovu. Vzdejte se také touhy sladit nebo slané jídlo. Bude to skvělé a velmi výhodné, pokud má váš domov dvojitý kotel nebo pomalý sporák s touto funkcí. V případě jejich nepřítomnosti se budete muset buď přizpůsobit páře pomocí cedníku a pánve, nebo si vybrat možnost dušení a vaření. Aby bylo zajištěno, že jídlo není monotónní a nudné, je třeba menu neustále aktualizovat a zavádět nové chuťové odstíny.

  Velmi často je pro maminku vhodné připravit přibližné menu pro dítě okamžitě po celý týden a připravit na to vše potřebné. Níže vám nabídneme tabulku odrážející přibližný nutriční plán dítěte ve věku 9 měsíců. Vynikající a výživná jídla jsou v něm vyvážená..

  1 snídaně2 snídaněVečeřeVečeřeNa noc
  PoMateřské mléko nebo směsKrupicová kaše s vejcemCuketová polévka s masovými kuličkamiApple pyré s dýní, kefírMateřské mléko; směs nebo kefír
  ÚtRýžová kaše s dýní a máslemMrkvová a cuketová pěna se šťouchaným masemDýňové pyré, tvaroh
  StKrupicová kaše na jablečné šťávěMrkvová a rýžová polévka s masovým pudinkemHrušné pyré s jablečnou šťávou
  ThPrune kukuřičná kašeBramborová kaše s cuketou a květákem s bramborovou kašíJablečné pyré s tvarohem
  Pohanková kaše na zeleninovém vývaruMrkvová a rýžová polévka s rybí karbanátkemPečené jablko, sušenka s kefírem
  SoOvesné vločky s jablkyBrambory a mrkev dušené s masovými kuličkamiDýňové pyré s tvarohem
  slunceKaše kašeZeleninová polévka se krupicíPečené jablko s tvarohem, kefír

  PŘEČTĚTE SI TAK: kdy začít přidávat kefír k nalákání?

  Podrobné recepty na jídla uvedené v tabulce níže.

  Jídlo a strava 9 měsíců

  Ve věku devíti měsíců jí dítě téměř všechna jídla z dospělého stolu. Dětské menu je pestré a výživné. Desátý měsíc života je dítě stále ráno a večer spokojeno s mateřským mlékem nebo upraveným mléčným přípravkem. O tom, která jídla jsou již v nabídce dítěte a která by měla být přidána do doplňkových potravin.

  • Zelenina. Nyní už dítě užije cukinu, brambory, cibuli, květák, mrkev, dýně a zelený hrášek. Desátému měsíci života může být dítěti nabídnuta řepa, ledaže samozřejmě nemá problémy se stolicí. Řepa má nakonec výrazný projímavý účinek. Kromě toho lze do dětské nabídky zahrnout i brokolici. Jedná se o velmi užitečný produkt, který ve svém složení obsahuje mnoho užitečných látek životně důležitých pro rostoucí organismus. Jen nevařte polévky založené na této zelenině. Při vaření brokolice se toxické složky uvolňují do vývaru. Podávejte řepu a brokolici v bramborové kaši a přidávejte do polévek a masných pokrmů. V den by mělo dítě jíst 200 g zeleniny.
  • Maso. Během tohoto období už dítě jí krůtí, králičí a telecí maso. Pokud dítě tyto druhy masa dobře snáší, musíte ho po devíti měsících seznámit s kuřecím, hovězím, vepřovým a koňským masem. Maso se podává ve formě soufflé, přidává se do zeleninových pyré, polévek, vývarů se vaří na jeho základě. Dítě by mělo jíst 60 až 70 gramů masa denně.
  • Ovoce a sušené ovoce. Z povoleného ovoce: švestka, zelené jablko, hruška, broskev, meruňka, sušené ovoce, banán, černý rybíz, žlutá. Pokud dítě nemá alergie, může být v tomto věku zaveden do angreštu, červeného rybízu. Podávejte ovoce ve formě bramborové kaše, přidejte do jogurtu, tvarohu. V den, kdy by dítě mělo jíst 90 až 100 g ovocného pyré.
  • Ovesná kaše. V desátém měsíci života se dítě kromě známé rýže, kukuřice, pohanky, ječmene, ovesné vločky uvede do krupice a kroupy. Základem pro vaření kaše je voda, mateřské mléko nebo mléčná směs. Cereálie se vaří a pak se rozdrtí pomocí mixéru. Kaše podávaná s ovocem, vařeným žloutkem a zeleninou. Optimální norma pro tento věk je 200 g.
  • Pití. V současné době dítě používá vyčištěnou nebo převařenou vodu, džusy ze zeleniny a ovoce (polovina zředěná vodou). Kromě toho se dítěti nabízejí odvary na bázi rozinek, želé i kompotu, vařené ze sušeného ovoce (bez přidání cukru). V desátém měsíci života dítě nemusí dávat kravské nebo kozí mléko, protože tyto produkty jsou tělem dítěte vstřebatelné..
  • Zeleň. Zelení jsou skutečným skladem užitečných prvků a vitamínů. Devět měsíců staré dítě může být zavedeno jako první do kopru a petrželky. V surové formě se tato zelenina ještě nekonzumuje, ale zavádí se při přípravě jídla v drcené formě. Denní sazba - 5 g.
  • Ryba. Pokud je dítě stále krmeno mateřským mlékem, pak je ryba zavedena teprve nyní - po devíti měsících. Dětský řemeslník začne tento produkt jíst o měsíc dříve. Seznámení by mělo být s dietními druhy mořských ryb - štikozubce obecného, ​​hejna, tresky jednoskvrnné a platýse. Pokud nejsou alergie pozorovány, můžete na stolek pro děti podávat pokrmy z tresky, okoun a lososa. Ryby se přidávají do bramborové kaše, polévek, podávaných ve formě soufflé a bramborové kaše. V den by dítě nemělo jíst nejvýše 40 g ryb. Doporučujeme jídlo používat dvakrát týdně.
  • Mléčné výrobky. Ve věku devíti měsíců si dítě užije tvarohu (norma je 50 g) a přírodního jogurtu nebo kefíru (200 ml). Pro rozmanitost a zlepšení chuti se k nim přidává ovoce a sušené ovoce..

  Co jiného můžu dát svému dítěti za 9 měsíců?

  Desátý měsíc života lze do pokrmů přidávat drobky:

  • rostlinný olej (5 ml);
  • máslo (2,5 g);
  • sušenky nebo sušenky (15 g);
  • žloutek (půl týdne);
  • chléb (10 g).

  Kukuřičná kaše s jablky

  • kukuřičné krupice - 1 lžíce. l.;
  • voda - 1 šálek;
  • máslo - 0,5 lžičky;

  Vyřešte záď, odstraňte odpadky. Opláchněte vodou dvakrát až třikrát. Krk nechte ležet ve vodě asi hodinu, pak vařte, dokud nezměkne. Podle receptury byste měli brousit jablko na struhadle. Nejprve se musí umýt a oloupat. Hotovou kaši rozemeleme sítem a nastrouháme nastrouhané jablko. Posypeme máslem.

  Krupicová kaše s jablečnou šťávou

  • krupice - 2 lžíce;
  • baby apple juice - ¼ cup;
  • voda - ¼ šálek.

  Kombinujte šťávu a vodu a přiveďte pánev s roztokem k varu. Míchejte v tenkém proudu, aby se zavedla krupice a vařte asi 10 minut. při nízkém žáru, míchání, aby se zabránilo hrudkám.

  Šťouchaná kaše s máslem

  • voda - 200 ml;
  • Pohanka - 1 lžíce;
  • podlaha. tsp máslo.

  Pohanka dobře opláchněte vodou, nalijte vařící vodu po dobu 1 minuty, vypusťte vodu a znovu nalijte vroucí vodu, vařte podle klasického receptu. Zabalte hrnec s hotovými cereáliemi a vložte na teplé místo na půl hodiny. Po čase pohanka pohněte sítem a přidejte máslo.

  Vaření sami

  Abychom rozšířili známou nabídku dítěte o délce 9 měsíců, nabízíme následující užitečné a chutné recepty.

  Domácí jogurt


  Skvělý produkt podporující trávení. Je velmi užitečná při stravování dětí v prvním roce jejich života. Skutečný jogurt obsahuje prospěšné bakterie, které napomáhají rozvoji střevní mikroflóry. Důrazně nedoporučujeme nákup jogurtů, které by krmily děti v obchodě, protože téměř všechny obsahují konzervační látky, barviva a stabilizátory. Chcete-li vařit jogurt a nakrmit dítě zdravým produktem, budete potřebovat.

  • nízkotučné vařené mléko;
  • kváskový jogurt (prodává se téměř v každé lékárně);
  • termoska, pomalý vařič nebo jogurt.

  Jídla, ve kterých budete vařit, by měla být sterilní, můžete ji opařit vroucí vodou. Před přidáním mléka do kysaného těsta nechte vychladnout. Do jogurtu nepřidávejte cukr, pokud jej chcete sladit, do hotového výrobku rozemele hrušku nebo jablko. Hlavní podmínkou úspěšné přípravy přírodního jogurtu je udržování stabilní teploty, která nepřesáhne 40 stupňů. Ponecháte-li fermentované mléko přes noc, ráno můžete své dítě nakrmit čerstvým produktem.

  Otevřeli jsme otázku: Vyberte si speciální směs pro koliku u novorozenců

  Brusinkový nápoj

  K přípravě zdravého a chutného nápoje potřebujete 4 lžičky brusinek, 4 lžičky fruktózy a 250 ml vody. Vše vařte na mírném ohni po dobu 20 minut, vymačkejte brusinky a projděte jemným sítem. Je příjemnější pít chlazený nápoj.

  Jaterní polévka

  Budete potřebovat 130 gramů jater, jeden brambor, malou mrkev a cibuli. Nakrájejte játra na kostičky a zeleninu na malé kousky, všechny ingredience vařte, dokud se zcela nevařily, a poté polévku namíchejte v mixéru nebo ji jemně rozemelete.

  Mléčná nudlová polévka


  K vaření potřebujete 1,5 litru mléka, 0,5 litru vody, 25 gramů másla, napůl vařeného žloutku. 6 polévkových lžic nudlí. Vařte nudle ve vroucí vodě asi 10 minut, pokud jsou tenké nudle, pak méně. Vypusťte vodu. Do nudlí přidejte vařené mléko a vložte do polévky polovinu šťouchaného žloutku z kuřecího vejce.

  Květák a cuketa polévka

  • voda (nebo odvar ze zeleniny) - 250 ml;
  • zelí - 5-8 květenství;
  • cuketa - 60 gr.;
  • máslo - 2 lžičky.

  Cuketu nakrájejte na kostky a květák rozeberte na oddělené plátky, připravenou zeleninu ponořte do vroucí vody a vařte do měkka. Až budete připraveni, drtte zeleninu přes síto, vraťte se k vývaru a dejte polévku do varu. Přidat olej.

  PŘEČTĚTE SI také: jak vařit cukety pro první krmení dítěte?

  Rýžová a mrkvová polévka

  • voda (nebo odvar ze zeleniny) - 300 ml;
  • rýže - 1 polévková lžíce;
  • průměrná mrkev - 1 ks.;
  • máslo - 2 lžičky.

  Nakrájenou a loupanou mrkev nakrájejte na středně velké kostičky, nalijte horkou vodu a vařte, dokud nezměkne na mírném ohni. V této době vařte rýži podle klasického receptu. A mletou mrkev a cereálie přes síto spolu s jejich odvarem přidejte 100 g. vodu a přiveďte polévku k varu. Jakmile je připraven, přidejte olej.

  Bramborová kaše

  • brambory - 2 ks.;
  • voda - 0,5 šálků;
  • máslo - 1 lžička;
  • žloutek - 1 ks..

  Brambory důkladně opláchněte, oloupejte. Vařte do měkka. Hotové brambory nastrouhejte sítem. Přidejte bramborový vývar. Položte jej znovu na sporák a počkejte, až se vaří. Rozdrťte žloutek s máslem a přidejte do polévkového pyré.

  Králičí a zeleninová polévka

  • králičí maso - 100 g;
  • květák - 30 g (doporučujeme přečíst: jak vařit květák pro první krmení?);
  • mrkev - 30 g;
  • brambory - 50 g;
  • voda - 0,5 litru.

  Promyté králičí maso uvaříme. Po 10 minutách vypusťte vodu. Maso opláchněte odděleně od kostí a nakrájejte. Do 0,5 l vody vložte krájené maso. Počkejte, až se vaří. Připravte všechny rostlinné ingredience praním a loupáním. Kostky. Všichni posílají maso. Doba vaření je asi půl hodiny. Drtit polévku s mixérem.

  Pravidla pro přípravu dětské výživy pro kojence

  1. V tomto věku můžete své dítě postupně odstavit ze strouhaného jídla a představit vám drsnější. Konec konců už drobky již mají dost zubů a on je již docela schopen je používat pro zamýšlený účel.
  2. Nejprve namísto mixéru můžete použít struhadlo s malými otvory, pak, pokud všechno půjde dobře a dítě neprotestuje, můžete jednoduše hnětit jídlo vidličkou.
  3. Je možné, že takové jídlo může zpočátku způsobit, že dítě začne dávat reflex, ale to by se nemělo bát - dítě si na něj časem zvykne.
  4. V tomto případě je důležité zpracování produktů. Jídlo by mělo být dušené, dušené nebo vařené.

  Maso a ryby

  Telecí pyré s mrkví

  • telecí - 50 g;
  • mrkev - 1 ks.;
  • mléko - 50 ml. (lze ředit vodou 50/50);
  • máslo - 1 lžička;
  • mouka - 1 lžička.

  Opláchněte telecí maso, nakrájejte na plátky a vařte, dokud se nevaří. Mrkev důkladně umyjte a oloupejte. Vařte v plném rozsahu. Nakrájenou mrkev nakrájejte na malé kousky a protlačte mlýnkem na maso spolu s nakrájenou telecí. Postup opakujte dvakrát. Přidejte mouku zředěnou mlékem a zapálte. Vařte za stálého míchání asi 5 minut. Hotovou misku ochutíme máslem.

  Turecko Souffle

  • krůtí prsa - 60 gramů;
  • mléko - 30 ml. (lze ředit vodou 50/50);
  • žloutek - 1/4 ks;
  • máslo - 2 gramy.

  Krůtí mletí dvakrát mletím masa, přiveďte mléko a surový žloutek. Předehřejte troubu na 180 stupňů. Pečicí mísu namažte olejem. Souffle péct asi půl hodiny.

  Turecko Puree

  • krůtí prsa - 100 gr.;
  • voda - ¼ šálek;
  • máslová podlaha. tsp.

  Nakrájejte krůtu na malé kousky, zalijte horkou vodou a duste, dokud nebude jemná. Ochlaďte maso, dvakrát projděte mlýnkem na maso. Vložte mleté ​​maso do vývaru, pár minut vařte a osolte olejem.

  Zdravé recepty

  Jídlo pro dítě by mělo být zdravé a chutné. Doporučuje se experimentovat s recepty. Při zavádění nového produktu do stravy je obzvláště důležité dítě zajímat. V následující tabulce jsou uvedeny recepty na chutná a zdravá jídla..

  Miska jménoPoužité přísadyAlgoritmus vaření
  Apple a mrkev pyré
  • jedno jablko;
  • půl mrkve;
  • pár polévkových lžic mateřského mléka;
  • jedno dětské cookie
  1. Opláchněte a oloupejte jablko a mrkev.
  2. Vařte.

  3. Drtit v mixéru.

  4. Přidejte směs nebo mléko.

  6. Rozpadat cookies

  Polévka "Radost"
  • malý kousek dýně;
  • jeden brambor;
  • lžíce rýže;
  • pár polévkových lžic mateřského mléka;
  • nějaká petržel;
  • máslo;
  • sůl
  1. Oloupejte zeleninu.
  2. Opláchněte krupice.

  3. Ponořte všechny ingredience do vroucí slané vody. Vařte do vaření.

  5. Přidejte mléko.

  6. Porazte mixérem.

  Sýrové a masové knedlíky
  • tvaroh (30 g);
  • krůtí maso (75 g);
  • půl kuřecího vejce;
  • máslo (3 g)
  1. Mleté maso s tvarohem rozmíchejte v mixéru.
  2. Přidejte vejce, máslo.

  3. Sůl, promíchejte.

  4. Formovací koule.

  5. Vařte ve vodní lázni.

  Zeleninová jídla

  Mrkvová a cuketová pěna

  • střední mrkev - 1 ks.;
  • středně velké cukety - 1 ks.;
  • olivový olej - 1 lžička.

  Připravte zeleninu: opláchněte, oloupejte, nakrájejte na kostky. Vložte do hrnce, přidejte olej a několik minut držte na mírném ohni. Přidejte vroucí vodu a nechte vařit do měkka. Trochu se ochladí a rozdrví se přes síto. Rozdrcenou zeleninu porazte dřevěnou lžící do jednotné svěží hmoty.

  Zeleninové pyré „cuketa ráj“

  • cuketa - 1 ks.;
  • brambory - 2 ks.;
  • olivový olej 1 lžička.

  Umyté a loupané cukety a brambory jsou téměř připravené. Zbývá odstranit semena z cukety. Nyní nakrájíme na kostky. Počkejte, až voda vaří v pánvi, vložte plátky zeleniny. Vařte asi 20 minut. Puree promíchejte mixérem nebo protřete sítem.

  Brambory a mrkev dušené

  • brambory - 2 malé kousky;
  • mrkev - polovina;
  • máslo - 2 lžičky.

  Opláchněte a oloupejte brambory a mrkev, nakrájené na malé kostky. Nalijte brambory s horkou vodou a vařte, dokud něžný po dobu asi 10 minut (tak, aby plátky nebudou vařit). Dušená mrkev v pánev s 2-3 lžícemi. voda a olej. Připraveni kombinovat zeleninu.

  Recepty

  Některé recepty, které jsou užitečné pro maminky, najdete níže..

  Krupicová kaše

  Krupicová kaše se strouhankou

  Vařte tenkou krupici kaši (bez oleje). Rozpusťte 6 g másla. Smíchejte s 2 lžičky. drcené a prosévané sušenky, kombinující se s ovesnou kaší, nalévá postupně, neustále se míchá.

  Krupicová kaše s ovocným pyré

  Uvařte tekutou krupici. Připravte pyré z jablek z 35 g sušeného ovoce nebo z 50 g čerstvého ovoce, které jsou předpláchnuty a dusené v malém množství vody pod víkem. Poté otřete sítem nebo v mixéru. Výsledné bramborové kaše vařte do zhuštění 1 polévkovou lžičkou. Sahara. Připravené brambory ochlaďte a míchejte s ovesnou kaší.

  Ostatní druhy obilovin

  Kaše na máslo a mouku (kaše Moro)

  Rozpusťte v pánvi 10 g oleje, přidejte 2 lžičky. prosévaná mouka, za stálého míchání postupně nalijte 1 šálek mléka, přiveďte k varu. Přidejte trochu cukru. Vařte asi 10 minut za stálého míchání.

  Kaše s bramborovou kaší

  3 lžičky Opláchněte rýži, zalijte 1 šálkem vroucí vody a vařte do měkka, dokud rýže nezměkne. Vařenou rýži protřepejte sítem, dokud není hladká, a poté smíchejte s vařeným mlékem (10 g). Přidejte trochu cukru a soli, vložte do sporáku, za stálého míchání přiveďte k varu několikrát, aby kaše zhoustla. Do hotové misky přidejte 6 g másla.

  Ovesné vločky

  2 lžíce Ovesné vločky opláchněte, dokud nejsou čisté. Nalijte 1 šálek vroucí vody, vařte do jemné nabídky, dokud obilí nebude měkké. Třete sítem, zřeďte horkým mlékem (3/4 šálku) - postupně tak, aby nebyly žádné hrudky, znovu rozetřete, přidejte trochu cukru, vařte dalších 5 minut.

  Kaše proso

  2 lžíce Třídění prosa, opláchněte čistou vodou. Nalijte 1 šálek vroucí vody, vařte do jemné nabídky, dokud obilí nebude měkké. Třete sítem, postupně nařeďte horkým mlékem (1/2 šálku) tak, aby nebyly hrudky, přidejte trochu cukru a vařte dalších 5 minut. Přidejte 1/2 lžičky k hotové misce. máslo.

  Pohanka

  Vařil se stejným způsobem jako proso.

  Zeleninové pyré

  Mrkvové pyré

  Opláchněte 200 g mrkve (2 ks.), Oloupejte, nakrájejte, vložte do hrnce, na dno nalijte trochu vody, ve vlastní šťávě dusíme pod víkem. Ujistěte se, že nehoří, v případě potřeby přidejte vodu. Doba vaření 30-40 minut. Horkou mrkev protřepejte sítem, osolte 2 lžícemi. l tekuté krupice, přiveďte na sporák páru. Přidejte 1/2 lžičky k hotové misce. máslo.

  Bramborová kaše

  V troubě pečte 250 g brambor. Peel, drťte do stavu pyré. Přeneste na pánev, přidejte 100 g horkého mléka, sůl, ½ lžičky. máslo, bič. Připravené bramborové brambory by měly být podávány ihned po přípravě.

  Puree z různých druhů zeleniny

  Vezměte zeleninu mladou a čerstvou. Umyjte mrkev, rutabaga, zelí, kůru, nakrájejte na struhadlo. Vařte pod pokličkou na mírném ohni a přidejte malé množství horké vody. Brambory opláchněte, oloupejte, nakrájejte na velké kousky a přidejte do zeleniny, když jsou dušené, dokud se nevaří. Po půl hodině brouste přes horké síto. Přidejte horké mléko, sůl, ½ lžičky. máslo, rozšlehejte všechno.

  Ovocná jídla

  Dýňové pyré

  • jablko - 1 ks.;
  • dýně - 50–70 g;
  • máslo - 1 lžička.

  Omyjte jablko a dýně, oloupejte, vyjměte semena, nakrájejte na malé kousky. Dýně rozmačkejte, až se připraví, přidejte jablko. Vaříme spolu asi 10 minut. V horké formě vše rozemelete přes síto, znovu ho položte na oheň a nechte vařit. Lehce ochlazené brambory šťouchejte kořením s máslem.

  Pečené jablko s tvarohem

  • jablko - 1 ks.;
  • tvaroh - 0,5 lžíce. l.;
  • žloutek - 0,5 ks;
  • krupice - 0,5 lžičky.

  Tvaroh dvakrát protřete sítem, přidejte krupici a žloutek. Důkladně se promíchat. Omyjte jablko, odřízněte horní část. Semena odstraňte lžičkou. Naplňte jablko tvarohem. Předehřejte troubu na 180 stupňů. Pečeme asi 10 minut.

  Účinek produktů na dítě

  Většina produktů má pozitivní vliv na vývoj těla dítěte..

  1. Mléko a kyselé mléko - přispívá k růstu kostí, obsahuje významné množství vápníku, draslíku, sodíku.
  2. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin (maso, ryby, vejce, tvaroh) jsou užitečné pro vývoj všech orgánů a systémů.
  3. Vývoj zubů, kůže, kostí a vlasů dítěte je způsoben obrovským komplexem vitamínů A, B, C, D, PP a stopových prvků v zelenině a ovoci.

  Nabídka 6 měsíců na umělé krmení dítěte

  Šestiměsíční dítě zpravidla sedí dobře, jeho první zuby se mohou začít objevovat, roste každým dnem, stává se aktivnějším a mobilnějším. Jeho energetické potřeby tedy rostou a je pro nás důležité poskytnout mu jídlo, které pomůže růst a rozvíjet se. Proto se kaše objevuje v nabídce šestiměsíčního dítěte na umělém krmení.
  Začínáme s doplňkovými potravinami s bezlepkovou, nejlépe stravitelnou a nejbezpečnější kaší z pohanky a rýže. Skvělou možností by bylo koupit hotové cereálie (sledujte označení na obalu a ujistěte se, že je kaše vhodná pro krmení kojenců od 6 měsíců věku). Ale ještě lépe, pokud vaříte kaši sami mletím pohanky nebo rýže na mlýnku na kávu. Kaše se vaří na filtrované vodě nebo balené dětské vodě, nebo na základě směsi mléka, na kterou je dítě zvyklé. Do ovesné kaše se nepřidává sůl nebo cukr, ale nyní můžete do kaše vložit 1-2 gramy (1-2 kapky) másla a pár rostlinných olejů v zeleninových pyré.

  Kaše je vysoce kalorický a uspokojivý produkt, takže by měl být podáván ráno, ale nyní můžete začít nabízet zeleninové pyré na oběd, tj. Další krmení (ve 12-14,00), no, ovoce se nabízí po obědě v 17-19,00).

  Konzistence kaše je polotekutá, a když je dítě již zvyklé na nové jídlo a naučí se ho dobře polykat - pyré.

  My myjeme obě snídaně a oběd ovocnou šťávou nebo kompotem. Po dokončení plných porcí ovesné kaše nebudete potřebovat další krmení, ale v prvním týdnu, zatímco jsou porce stále malé, seznámení, nabídněte šestiměsíční dítě a směs, aby nezůstal hladový.

  Začínáme se seznamem s pohankou, dáváme porci během týdne od 5 (1 čajová lžička) do 50 gramů.

  Stejným způsobem ovládáme rýži, protože si uvědomujeme, že rýže má fixační účinek, a často se nestane hodné dát ji dětem náchylným k zácpě (a naopak, pro ty, kteří mají volnou stolici, rýže pomůže ji normalizovat)..

  Je věnována vývoji známých kaší, ale do stravy, kterou nabízíme pro odpolední čaj, můžeme také přidat dětský kefír - v tom krmení, které se vyskytuje v odpoledních hodinách (17-19,00). V tomto věku nabízíme dítěti 10 až 30 g produktu. Kefir pro kojeneckou výživu se prodává ve zvláštních obchodech s dětskou výživou, ale pokud si to přejete udělat z mléka a kysaného těsta, pečlivě dodržujte hygienická pravidla a vždy nabízejte pouze čerstvé produkty.

  Krupicová kaše s dýní

  • krupice - 10 gramů;
  • dýně - 100 gramů;
  • mléko - 100 mililitrů;
  • máslo - třetina lžičky;
  • sůl - 0,5 g;
  • cukr - 5 gramů.

  Dýně je třeba očistit od semen a kůry, nakrájet na malé kousky. Vařte třetinu mléka a duste do ní dýně, dokud nezměkne. Po hromadění setřete v homogenní konzistenci. Smíchejte krupici s cukrem, solí a dýňovou hmotou, přidejte zbývající mléko a duste na mírném ohni, dokud se nevaří. Na konci vaření přidejte máslo.

  Rýžová kaše s jablky

  • rýže - 12 gramů;
  • mléko - 100 gramů;
  • voda - 30 mililitrů;
  • jablka - 1-2 kusy;
  • máslo - třetina lžičky.

  Rýže musí být tříděna a promyta několikrát. Vařte mléko a přidejte do něj vodu. Za stálého míchání musíte do tekutiny poslat rýži. Při nízkém žáru musíte konzistenci dosáhnout homogenní hmoty. Jablka musí být loupaná a středová, nakrájená na malé kousky, přidejte do pánve k ovesné kaši. Pokud jsou jablka kyselá, lze v případě potřeby přidat i sůl a cukr. Vařte dalších pět minut za stálého míchání. Do hotové kaše přidejte máslo.

  Články O Neplodnosti