Hlavní Bolest

Fórum rodičů:

Těhotenství se vždy počítá v týdnech. Počátek těhotenství se zaznamenává první den posledního menstruačního cyklu. Další nesprávné výpočty se provádějí pomocí porodnických týdnů a měsíců. V jednom porodním měsíci jsou vždy 4 týdny, což jej odlišuje od obvyklého měsíce v kalendáři. 9 porodnických měsíců těhotenství se tedy bude rovnat 36 porodním týdnům. Celkem je 40 porodnických týdnů, tj. Podle porodnické hodnoty měsíců pouze 10, ale ve skutečnosti to je podle kalendáře 9 měsíců. Proto ženy často používají obvyklé výpočty, nebo spíše kalendář. Pokud si vezmete kalendář, pak 9 měsíců bude přibližně rovná 39-40 týdnů těhotenství.

9 porodních měsíců = 36 týdnů těhotenství.

9 kalendářních měsíců = 39–40 týdnů těhotenství.

9 měsíců těhotná

9 měsíců je kolik týdnů těhotenství

Těhotenství se vždy počítá v týdnech. Výpočty se provádějí podle porodnických týdnů a měsíců počínaje počátečním dnem poslední menstruace. V porodním měsíci pouze 4 týdny (28 dní). V tomto se liší od obvyklého kalendáře. 9 měsíců těhotenství je tedy:

 • pro porodnické měsíce - 36 týdnů;
 • kalendářní měsíce - 39-40 týdnů.
Pro většinu žen na jejich pozici je poslední měsíc těhotenství obdobím „nálady na kufr“ a dlouho očekávaným očekáváním setkání s „mrknutím“.

Je sex možný po 9 měsících těhotenství?

V případě absence patologií je podle odborníků povolen sex v devátém měsíci těhotenství. Člověk by se samozřejmě neměl zdržovat prudkých a energických pohybů, ale jemný a hladký styk je vítán.

Některé dívky se obávají, že orgasmus v 9 měsících aktivuje práci a porod začne před plánovaným termínem. V tom je zrno pravdy. V posledních týdnech těhotenství může mačkání stěn dělohy orgasmem přispět k porodu. Proto pro dívky, které prošly určenou dodací lhůtou (41–42 týdnů), lékaři doporučují „úzkou komunikaci“ s partnerem.

Je třeba poznamenat, že při sexu a dosažení konečného výsledku v něm je skvělé trénovat svaly dělohy a připravit je na plnohodnotnou práci. Pokud tedy gynekologové nevyskytují patologie a kontraindikace, zahajte „milostný trénink“ od druhého trimestru.

Během sexu v 9 měsících těhotenství nejsou pozice, které znáte, pro dítě vždy bezpečné. Jakýkoli tlak na žaludek a hluboký průnik do ženy je přísně zakázán. V tomto období mohou být nejlepší pozice „Picnic“ (muž vzadu na boku) nebo „Rider“ (žena nahoře), kde dívka nezávisle snímá a řídí hloubku pronikání muže.

Během orgasmu se zrychluje průtok krve v těle ženy a krevní oběh v placentě, což přispívá k většímu množství kyslíku. A to je velmi příznivé pro blaho dítěte..

Pocity v 9 měsících těhotenství

9. měsíc těhotenství se pro většinu žen jeví bolestně dlouhý a obzvláště obtížný. Máma je fyzicky i emocionálně unavená a doufá, že přežije toto období rychleji.

Dítě v bříšku rychle přibírá na váze, je zarostlé podkožním tukem, takže se zdá, že bříško je nesnesitelné a obrovské. Vzhledem k tomu, že plod postupně směřuje „k východu“, klesá dolů, je snadnější dýchat. Dýchala dušnost. Namísto toho se však tlak na dolní část břicha zesílil a v ochlupení, vnitřních stehnech a někdy v ocasní kosti se objevily křečovité pocity..

Problém nespavosti v devátém měsíci těhotenství u mnoha žen přetrvává. A kolik budoucích matek ovce nepočítá, myšlenky o nadcházejícím narození stále přetrvávají. Nervozita je spojena s nespavostí, v některých dívčích hysteriích, slzách - jak říkají, „hormony šly divoce“.

Někteří lékaři během tohoto období doporučují pít sedativní sedativa (valeriánské přípravky) nebo si dopřát čaj s mátou, meduňkovým balzámem. Dokonale uklidněte nervy a nasaďte pozitivní meditaci nálady, dechová cvičení.

Vzhledem ke zvýšení množství hormonu progesteronu, který způsobuje kontrakci dělohy, se otoky v posledním měsíci těhotenství jen zesilují. Tento hormon zadržuje tekutinu v těle, takže po 9 měsících se obličej, paže, nohy, prsty stávají trochu nafouknutější.

Edém můžete v posledním měsíci odstranit odstraněním slaných, uzených, smažených potravin, aktivní fyzické aktivity ze stravy, minimalizace procházek v horkém dni. Měli byste nosit pohodlné oblečení, boty, používat speciální léčivé masti. Doporučujeme chladné koupele.

Můžete zabránit vzniku otoků tím, že budete jíst produkty, jako jsou sušené meruňky, mléko (nejlépe teplé) a čaj s citronem bez cukru. Pokud je těžký otok doprovázen bolestmi ledvin, průjmem, horečkou, měli byste se okamžitě poradit s gynekologem. Po narození dítěte otok zmizí.

Břicho v devátém měsíci těhotenství

Dokonce i vizuálně si můžete všimnout, že donedávna zaoblená vzhůru břicho získalo hruškovitý tvar a mírně kleslo. Zpravidla se u primiparous prolapsu břicha pozoruje dva nebo více týdnů před narozením dítěte, s opakovaným narozením - přímo v procesu narození.

Co jiného může signalizovat problémy s „těhotnou“ bříškou:

 1. žaludek ztuhne po 9 měsících nebo ztuhne - to znamená, že děloha je v té době v dobrém stavu, to znamená, že je připravena „vytlačit dítě“. V každém okamžiku může začít práce;
 2. žaludek hrozně svědí: lidově řečeno to znamená, že brzy porodíte. A je to pravda. Ve třetím trimestru se objem břicha rychle zvyšuje a kůže se napíná jako bowstring. Proto svědění a dokonce i loupání. Doporučuje se zvlhčit pokožku pomocí krémů nebo přírodních rostlinných olejů;
 3. Pokud se žaludek krouží, je nadýmání doprovázeno pálením žáhy, důrazně se doporučuje upravit stravu: odmítnout soda, potraviny s vysokou kyselostí, jíst často v malých porcích;
 4. bolest v dolním břiše, doprovázená kontrakcemi v určitém intervalu (asi 10-15 minut), naznačuje nástup porodu. Musíte zavolat sanitku nebo jít do nemocnice sami.
Pokud vás nějaká bolest v břiše trápí nebo je velmi znepokojena, neváhejte se poradit s lékařem. Život a zdraví dítěte budou nejprve nafouknuty od vás, matky.

Potrat v devátém měsíci těhotenství

Fetální mrznutí v posledním trimestru se stává občas. Často dochází k potratu v 9 měsících těhotenství v důsledku přítomnosti krevní sraženiny v pupeční šňůře, vytvořené v důsledku silné krve, a její špatné koagulace. Dítě zemře na nedostatek kyslíku. Z tohoto důvodu je v osmém až devátém měsíci těhotenství nutné citlivě poslouchat pohyby drobků. Pokud jsou vzácné nebo naopak příliš aktivní, znamená to nedostatek kyslíku. Nahlásit podezření lékaři.

Různé zánětlivé procesy nebo nezjištěná infekce v čase mohou vést k úmrtí dítěte. Příčinou potratu v devátém měsíci těhotenství jsou různé genetické choroby. Proto ve fázi těhotenství těhotné ženy tak často procházejí všemi druhy testů.

Hlavní faktory způsobující hrozbu potratu:

 1. Kouření, nekontrolované pití, nemorální životní styl;
 2. Infekční choroby;
 3. Deprese, stres;
 4. Zranění, pády, nadměrná fyzická námaha;
 5. Konflikt Rhesus u manželů (u žen, Rhesus negativní, u mužů - pozitivní).

Těžká bolest břicha, doprovázená krvavým výtokem, naznačuje vážný problém. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Výživa v 9 měsících těhotenství: postupujte podle obrázku

Výživa v devátém měsíci těhotenství musí být zdravá a vyvážená. Nabídka je vybrána správně a naplánována podle hodiny.

Během těhotenství se mnoho dívek oddávalo čerstvým houskám, babičkám chutné koláče, nemohlo odmítnout „poslední“ čokolády. Výsledkem je, že další gramy a nesouhlasný pohled gynekologa.

Aby byla výživa v posledním měsíci těhotenství správná, měli byste do své stravy zavést následující jídla a produkty:

 • mléčné výrobky (kefír, jogurt, tvaroh);
 • libové maso (hovězí maso, krůtí maso, králík), dušené nebo pečené v troubě;
 • zelenina a ovoce bohaté na vlákninu (doporučuje se jíst ovoce ráno);
 • všechny druhy obilovin;
 • vyjmout soda, pít čerstvé sušené ovocné kompoty.
Lékaři doporučují organizovat půst jednou týdně: jíst jablka nebo pít kefír.

Jsou multivitaminy potřebné v posledních měsících těhotenství

Velmi často kladená otázka na fórech budoucích matek: jsou multivitaminy potřebné v posledních měsících těhotenství a které vitaminy jsou preferovány?

Multivitaminy - přípravky obsahující několik vitamínů a minerálů v jedné dávce (tableta). Je vhodné užívat takový „komplexní vitamín“ v časném těhotenství, kde je zvláště znatelný nedostatek kyseliny listové, vitamínu E, vápníku a je nutný pro úplnou tvorbu a vývoj plodu..
Účel vitamínového a minerálního cyklu v 9 měsících těhotenství, především kvůli:

 • zdraví matek (oslabené tělo, nachlazení);
 • s patologiemi ve vývoji plodu;
 • nevyvážená strava ženy.
Některé ženy odmítají brát multivitaminy v posledním trimestru, motivujíc své rozhodnutí s neochotou „ucpávat“ tělo chemií a strachem z vytvoření velkého plodu. Nejlepší multivitamin, podle těhotných žen, je vyvážená strava.

Pokud mozek zapomněl na užívání vitamínů a ruka ze zvyku nesahá po sklenici, znamená to, že samotné tělo mluví o přesycení „utilit“ a o nutnosti pozastavit.

Nevolnost na 9 měsíců těhotenství

Nevolnost, malátnost, zvracení v posledním měsíci těhotenství - harchingery pozdní toxikózy, gestóza. K toxikóze často dochází u 9 měsíců těhotenství u žen starších 35 let nebo u velmi mladých matek.

Zvracení v posledním měsíci těhotenství může být jednoduše způsobeno banálním přejídáním. Zvětšená děloha opouští žaludek s malým prostorem pro hostinu, takže velké množství jídla se jednoduše nehodí.

Některé ženy bezprostředně před procesem porodu mají problémy se střevním traktem a žaludkem: začíná zvracení. To naznačuje, že tělo, jak to bylo, se zbaví nadměrné zátěže, očistí se, takže proces porodu se odehrává lehce.

Uvolnění po 9 měsících

Vypouštění žen je běžný přírodní jev. Tělem vylučuje tělo a zvlhčuje vagínu. Vylučování v posledním měsíci těhotenství se považuje za normální, pokud není hojné, průhledné a bez kyselé vůně. Šedé, nejasné bílé indikují vaginální infekce..

Uvolněný bílý výtok v 9 měsících těhotenství je ukazatelem výskytu drozdu, který musí být odstraněn.
Pokud dojde k výtoku s malým hlenem a příměsí krve, je to signál, že sliznice vyčnívá, což chrání ovocné membrány. Brzy se z tebe stane maminka
.
Špatnou známkou je špinění nebo krvácení za poslední měsíc. Okamžitě byste měli vyhledat lékařskou pomoc, protože existuje riziko předčasného porodu nebo potratu.

Vývoj dítěte v 9 měsících těhotenství

V devátém měsíci těhotenství dítě zaujalo pohodlnou polohu. Zpravidla hlava dolů (prezentace hlavy). Pokud dítě sedí na zadku (gluteal previa) nebo zaujalo podélnou / šikmou polohu, porodník doporučuje císařský řez.

Dítě je již dost malé, je silné a silné. Hmotnostní přírůstek v posledním měsíci těhotenství z jednoho na dva kilogramy. Pokud tedy byla v 8 měsících hmotnost plodu 2-3 kg, pak v 9 měsících to bylo 3-4 kg. Délka se pohybuje od 45 do 53 cm.

Všechny životně důležité orgány a systémy u dítěte se utvořily a fungují, takže v případě předčasného porodu má dítě každou šanci na celý život.

Energie drobků se mírně snížila. Malá velikost dělohy neumožňuje plně se potulovat. Pokud je však dítě v 9 měsících těhotenství velmi aktivní, měli byste o tom informovat svého lékaře. Taková dynamika je charakteristická pro hladovění kyslíkem..

V posledním měsíci těhotenství se dítě vyznačuje:

 1. Kůže dítěte získává růžový odstín a díky podkožním tukovým záhybům;
 2. Díky tvorbě imunitního systému může dítě odolávat různým virům;
 3. Dítě reaguje na hlas a dotek matky a může reagovat „nárazem“. Častěji samozřejmě dítě spí, ale pocítíte 10 šoků za 12 hodin.
Stejně jako maminka se dítě těší na setkání a poznání světa, takže na začátku 9. měsíce se postupně pohybuje směrem „ven“.

Co může a nemůže být v devátém měsíci těhotenství

Poslední měsíc těhotenství je čas vnitřního střetu mysli a srdce. Dlouho očekávané narození dítěte je „na nose“ a mnoho kulinářských preferencí bude muset být po nějakou dobu opuštěno. Ale v posledním měsíci těhotenství je dokonce užitečné léčit se sladkostí. Pokud tedy chcete trochu vína nebo sledě, ignorujte mysl a poslouchejte srdce, pokud je vše v moderování.

Používání alkoholických a nízkoalkoholických nápojů je přísně zakázáno. O cigaretách - a není pochyb o tom. Pokud stále kouříte, zvažte, jaké mléko bude vaše dítě pít.?

Pokud je to možné, navštivte svého zubaře. Zubní ošetření v 9 měsících není kontraindikováno. Krásná matka je šťastná matka, tak jděte do salonu krásy, udělejte účes, manikúru, pedikúru.

Pohoda a bolest v posledním měsíci těhotenství

Poslední měsíc těhotenství je pro většinu žen nejobtížnější. Břicho se snížilo, dýchání bylo snazší, ale pocit tíže a tlaku na ochlupení kosti zesílil.

U žen se problém pálení žáhy v devátém měsíci nezměnil. Pěstovaný plod dále vyvíjí tlak na oblast břicha, a proto se zintenzivňuje pálení a nepříjemná hořkost v ústech. Stav můžete zmírnit správnou výživou:

 • vyloučit ze stravy mastné, uzené potraviny;
 • Nepijte se s moučnými výrobky;
 • dodržujte dietu: jíst málo, ale často.
Pocit pálení odstraňují farmaceutické přípravky, například „Rennie“, „Mezim“. Můžete vyzkoušet lidová léčiva: dýně, slunečnicová semínka, odvarky máty nebo meduňky.

Pátý bod našeho těla trpí pod váhou plodu. Hemoroidy v posledním měsíci těhotenství jsou častým a bohužel bolestným jevem. Během procesu porodu se hemoroidy mohou na dlouhou dobu stát akutnějšími a rušivějšími. Je třeba léčit a zabránit výskytu zánětlivého procesu konečníku následovně:

 1. organizovat zdravou stravu (zbavit se zácpy, průjmu a zajistit správné fungování střeva);
 2. systematicky se účastnit fyzikální terapie;
 3. vyhnout se podchlazení, zejména pátému bodu, minimalizovat chůzi (ne více než 1 hodinu);
 4. po každém vyprázdnění provádět hygienické postupy;
 5. svíčky z rakytníku, různé masti, například „Reliéf“, pomáhají dobře z farmaceutických výrobků.
Poslední měsíc těhotenství je velmi často doprovázen bolestmi hlavy a neklidem. Slabost v 9. měsíci těhotenství je pochopitelná: dívka v pozici je fyzicky a morálně vyčerpaná, „vyhořela“. Úzkost ohledně budoucího porodu vyvolává nervozitu, slznost, vede k nespavosti a celkové slabosti. Častou příčinou bolesti hlavy je deprese a stresové situace. Proto maminky - postarejte se o sebe a své dítě!

Objem a velikost prsu do 9. měsíce se výrazně zvýšila. Prsa je naplněna kolostrem, takže během této doby je při dotyku zvláště citlivá a bolestivá. Lékaři doporučují používat kojící matky z přírodních tkanin speciální nestlačovací hrudní klec. V případě potřeby proveďte jemnou masáž prsou.

V posledním měsíci těhotenství jsou zvláště výrazné křeče. Odborníci vysvětlují, že před narozením děloha provádí trénink a s takovými příznaky je nutné ležet na levé straně a držet polštář mezi nohama. Pokud se kontrakce stávají častějšími (každých 10-15 minut), jsou bolestivější, měli byste zavolat sanitku nebo jít sami do nemocnice. Možná začal proces porodu.

Nachlazení v devátém měsíci těhotenství: jak zacházet

Jak se vyhnout nachlazení po 9 měsících a jak s ním zacházet, pokud stále onemocníte? Chytit nachlazení nebo „zachytit“ virus v posledním období těhotenství je ve skutečnosti nebezpečný jev. Do devátého měsíce se placenta opotřebovala v pořádku, a proto nemůže plně chránit dítě před viry a toxiny, které vstupují do plodové vody.

V případě nachlazení, zvýšené tělesné teploty, nechytte najednou antipyretika, zkuste překonat nemoc lidovými léčivy:

 • teplé pití mléka, rakytníku, malinového čaje;
 • v případě chladu použijte solný roztok (na 1 polévkovou lžíci teplé vody, 1 polévkovou lžíci mořské soli);
 • pokud se objeví kašel, použijte rozprašovač s použitím roztoku sody nebo Borjomi;
 • z léků dávají přednost homeopatickým lékům;
 • Je velmi důležité neužívat horké koupele nebo stoupat na nohy. Takové manipulace mohou způsobit práci.
Máma musí být velmi opatrná a před cílovou čarou minimalizovat výlety na veřejná místa.

Jak přežít poslední měsíc těhotenství

9. měsíc těhotenství je obdobím kontrastu: v noci nastávající matky trpí nespavostí, ale odpoledne neustále chci spát. Lékaři a zkušené maminky doporučují maximální spánek, buďte vždy v pozitivní náladě a naprogramujte se na úspěšný výsledek porodu. Přečtěte si více knih, různé příběhy, vtipné dětské příběhy, poslouchejte hudbu, můžete dokonce pečlivě tančit, navštěvovat bazén, kurzy pro budoucí rodiče.

Devátý měsíc je prchavý: nebudete mít čas se rozhlédnout a dítě už budete držet v náručí. Po nějaké době se budete chtít vrátit do tohoto období, cítit kop pod žebra. Proto si tentokrát užijte.

9. týden těhotenství

Třetí měsíc těhotenství začíná. V tuto chvíli si lidé ve vašem okolí stále neuvědomují vaši situaci a někdy nerozumí důvodům výkyvů nálady. Toxémie vás může obtěžovat, ale ne všechny ženy to dokážou. Obecně platí, že devátý týden je období, kdy si stále zvykáte na svou novou pozici, ale vaše dítě již aktivně roste a má téměř všechny záložky již vytvořených orgánů!

Příznaky těhotenství v 9. týdnu jsou již zřejmé a pravděpodobně jste již navštívili porodnice-gynekologa - možná jste se dokonce zaregistrovali na prenatální klinice. Pokud ne, je čas to udělat, protože čím dříve se zaregistrujete, tím dříve projdete všechny potřebné studie. A to zajistí, že všechno je v pořádku s vámi a dítětem.

Kolik měsíců těhotenství uběhlo? To je začátek třetího porodního měsíce těhotenství. Od chvíle početí uplynulo asi 7-8 týdnů a v této době se objevují velmi důležité momenty ve vývoji dítěte. Po 9 týdnech těhotenství je velikost embrya asi 2,2–3 cm a váží pouze asi 4–5 g.

Co se děje?

V 9. týdnu těhotenství již embryo vypadá jako malý muž - jsou mu vytvořeny ruce a nohy, hlava je stále velmi velká, páteř se postupně narovná, organogeneze je velmi aktivní. Brzy budou vytvořeny záložky všech orgánů a systémů.

Všimnete si změn ve vašem těle a začnete si zvykat na to, že ve vás roste malý člověk. Přes možnou malátnost je nyní obzvláště důležité, abyste se dobře najímali, chodili na čerstvém vzduchu, relaxovali a přemýšleli jen pozitivně.

Plod v 9 týdnech těhotenství a jeho vývoj

Těhotenství 9–10 týdnů je období velmi aktivního vývoje centrální nervové soustavy. Poloviny mozku jsou tvořeny, mozek je položen. Pohyby dítěte se brzy zaměří. Nyní však může pohnout rukama, nohama, a pokud je blízko zdi dělohy, odtáhne se od něj, jako v bazénu. Dítě může dokonce polykat.

Tvoření páteřních ganglií, nervové kmeny. Hypofýza je uložena v mozku dítěte, již produkuje hormony.

Začne se tvořit lymfatický systém, který je zodpovědný za očištění těla metabolických produktů, toxinů a za provedení imunitní funkce.

Svalnatý systém se vyvíjí. Končetiny dítěte zesílí, pohyby se zesilují. Tvorba velkých kloubů. Ruce dítěte jsou nyní mírně před vývojem nohou, takže v raných fázích jsou delší. Vznikne štětec: vytvoří se dlaň, prsty se prodlouží, membrány mezi nimi postupně mizí. Marigold záložky se začínají tvořit, zatímco ve formě zahušťování epidermis.

V dýchacím systému dítěte dochází k významným změnám: začíná se větvení průdušek. Tvoří se hlavní průdušky.

Tvar srdce pokračuje. Nyní je snížena s frekvencí 130 - 150 úderů za minutu.

Zadní strana embrya se postupně narovnává, ocas zmizí. Jeho hlava je nakloněná k tělu a je neobvykle velká. Oči dítěte se již utvořily, ale dosud byly po staletí zavřené. Světelné a barevné citlivé receptory sítnice nejsou dosud vytvořeny, vytvářejí se později.

V této době je placenta dobře tvarovaná a dítě aktivně přijímá všechny látky, které potřebuje. A matka to musí vzít v úvahu - musíte striktně dodržovat dietu, navzdory nevolnosti a averzi k některým pokrmům.

Na konci prvního trimestru začíná placenta fungovat. Je to ona, kdo reguluje metabolické procesy mezi mámou a dítětem. Placentární bariéra nepřenáší na dítě mnoho škodlivých látek. Chrání dítě a poskytuje mu všechny potřebné látky..

Fotografie dítěte, ultrazvuk

Břicho v 9 týdnech těhotenství

Máminy pocity

Nyní se můžete obávat příznaků toxikózy: nevolnost, obvykle ráno, averze k chuti a dokonce i vůně určitých potravin, může dokonce dráždit vůni dříve milovaných parfémů. Vydržte s tím trochu víc - konec konců toxikóza brzy přejde a vy si můžete užít dobu čekání na dítě. Pokud je toxikóza závažná, můžete si dokonce všimnout, že se hmotnost mírně snížila. Poraďte se s lékařem - možná budete potřebovat léky.

Pokuste se odpočívat více, chodit - koneckonců, v této době, budoucí matky často cítí únavu, závratě.

Do této doby se mléčné žlázy začnou zvětšovat, jsou možné některé bolestivé pocity. Musíte nosit pohodlné podpůrné spodní prádlo, nejlépe speciální mateřskou podprsenku. Kromě toho je čas použít strie: pokud je vaše bříško stále neviditelné i v 9. týdnu těhotenství a pokožka se na něm neprotáhne, pak se pokožka prsu významně protahuje. Získejte speciální krém na bázi bylinných ingrediencí - takové výrobky jsou pro dítě bezpečné, jsou speciálně navrženy pro nastávající matky.

Normálně, pokud vám nevolnost příliš nevadí, váha již mírně stoupá. V zásadě ne na úkor dítěte, protože váží doposud jen několik gramů, ale v důsledku zvýšení dělohy, plodové vody, mléčných žláz, množství tukové tkáně, někdy otoků. Kromě toho se zvyšuje objem cirkulující krve. V tomto případě se počet tvarovaných prvků zvýší o něco později, a proto se mohou vyskytnout periodické slabosti, závratě, dušnost.

Během těhotenství se průběh vazomotorické rýmy zhoršuje. Žena si může všimnout nosního přetížení, mírného vodnatého výboje. Pokud potřebujete používat léky, které usnadňují nosní dýchání, zeptejte se svého lékaře, co můžete nyní použít. Je vhodné zakoupit zvlhčovač - bude to pro vás velmi užitečné i po narození dítěte. To je dobrá prevence virových infekcí, alergií.

Matky v prvním trimestru často uvádějí, že neustále chtějí spát. Zároveň je těžké dostat se v noci dost spánku. Důvodem tohoto jevu je změna hormonálního pozadí a často i vaše obavy o průběh těhotenství, o dítě. Pokuste se zorganizovat každodenní rutinu tak, abyste měli alespoň jednu hodinu před spaním procházku, nejlépe se svým partnerem, protože psychologická podpora vašeho blízkého je tím nejlepším lékem. Před spaním si přečtěte dobrou knihu - například o péči o vaše dítě. Poslouchejte klidnou hudbu. Vyberte si pohodlný polštář a je čas přemýšlet o koupi polštáře pro těhotné ženy. Jedná se o velmi pohodlné zařízení ve formě velkého banánu a v pozdějším těhotenství, když vaše bříško roste, pomáhá spát v pohodlné poloze.

9 týdnů těhotenství dvojčat

Pokud máte dvě děti, v tuto chvíli se těhotenství stále neliší od singletonu. Vaše děti se aktivně vyvíjejí, děloha se zvětšuje a může být patrná již zaoblená bříško. Symptomy toxikózy vás také mohou obtěžovat, není to však nutné. Věnujte více času sobě, relaxujte, pokud se cítíte dobře - jděte na sportovní kurzy pro těhotné ženy. Dobrá kondice je pro vás velmi důležitá - pomůže dvěma dětem snáze a snáze porodit.

Sex v 9 týdnech těhotenství

Počátek těhotenství je často doprovázen zvýšeným tónem dělohy, takže budoucí matky a otcové se obávají, zda je v tuto chvíli možný intimní život. Lékaři na tuto otázku jednoznačně odpovídají: kontraindikace pohlavního styku jsou pouze hrozbou potratů a placenta previa. Pokud těhotenství postupuje normálně, není důvod vzdát se potěšení. Kromě toho intimní život přibližuje manželům bližší, což je nyní obzvláště nutné.

Výživa

Poměrně často je krmení těhotné ženy v raných stádiích obtížné. Každá žena chápe, že strava by měla být pestrá, ale při těžké toxikóze je někdy nemožné jíst i ty nejzdravější potraviny. Ale podle určitých doporučení to zvládnete.

Nyní by měla být vaše výživa zlomková: jíst malé porce, ale často. Ujistěte se, že každé jídlo obsahuje proteinové jídlo a zeleninu. Takže i s malým množstvím jídla budete vy a dítě dostávat potřebné cenné látky. Nezapomeňte kontrolovat množství tekutiny, kterou pijete. Měli byste pít asi dva litry čisté vody denně (pokud neexistují žádné lékařské kontraindikace). V nabídce uveďte své oblíbené ovoce, zeleninu, masová jídla, výrobky z kyseliny mléčné. Domácí jogurt je velmi užitečný. Zlepšuje trávení, zvyšuje chuť k jídlu.

Vaše strava by měla zahrnovat potraviny, které zabraňují zácpě: meruňka, švestky, hrozny, fíky, okurky, řepa a další. Odstraňte co nejvíce lehkých sacharidů, a to nejen proto, že vedou k nárůstu tělesné hmotnosti. Přebytečné uhlohydrátové jídlo vyvolává fermentaci ve střevech, v důsledku toho je narušeno trávení, chuť k jídlu se ještě zhoršuje. Naopak komplexní uhlohydráty naopak aktivují trávení, přispívají k doplňování energetických rezerv a mají příznivý vliv na pohodu. V 9. týdnu těhotenství se dítě rychle rozvíjí a potřebuje matku, aby se dobře najedla. Proto se pokuste vybrat nejlepší plán výživy..

Bolest v 9 týdnech těhotenství

Nastávající matky během těhotenství si často mohou stěžovat na bolest. Konstantní společnice těhotenství je považována za bolest zad. V pozdějších stádiích je příčinou jeho výskytu zátěž způsobená zvětšeným bříškem, posunem těžiště a zvýšeným zatížením svalového aparátu. Pokud ale na konci prvního trimestru dojde k bolesti, je důvod úplně jiný. Často to způsobuje bolest se zvýšeným tonem dělohy. Vzhledem ke zvláštnostem inervace se žena necítí jako bolest břicha, ale v bederní oblasti. Pokud takové pocity vyvstanou po fyzické námaze, při vstávání z postele, musíte navštívit lékaře, aby včas zjistil hypertonicitu a předepsal nezbytnou léčbu. Koneckonců to může být první příznak potratu po 9 týdnech.

Bolest v bederní oblasti může mít jinou příčinu. Během těhotenství má žena sníženou imunitu. Takže její tělo poskytuje dítě. Důsledkem je zvýšené riziko vzniku infekcí, včetně močového systému. Bolest s pyelonefritidou je charakterizována jako konstantní, bolestivá, ale někdy to může být jen pocit nepohodlí. Toto onemocnění je doprovázeno horečkou a vyžaduje antibiotickou terapii, takže pokud máte podezření na infekci močového systému, poraďte se s lékařem.

Bolest břicha v 9. týdnu si zaslouží zvláštní pozornost. To je typický znak ohroženého potratu. Za normální se považuje to, že po vynaložení břemene, zvedání těžkého předmětu nebo rychlé chůzi existuje pocit, že je žaludek kamenný. Pokud se však tento pocit rozvine do bolesti, je nutná lékařská konzultace. Zvláště pokud je tento stav doprovázen krvavým nebo hnědým výbojem.

Nezbytný výzkum a analýza

V této fázi těhotenství se často registruje pouze žena. Proto bude nutné absolvovat mnoho testů: od krevního testu s koagulogramem až po specifické testy na přítomnost protilátek proti infekčním agens. Lékař při prvním jmenování vám dá pokyny pro všechny studie, vyplní dokumentaci, vydá výměnnou kartu, prozkoumá vás a podrobně se zeptá na historii porodnictví a gynekologie. V případě potřeby budou naplánovány další zkoušky. Kromě toho vám bude zaslán ultrazvuk.

První screeningový ultrazvuk se provádí v gestačním věku 11-14 týdnů. Toto je optimální období k vyloučení vývojových abnormalit, chromozomální patologie a také k určení přesného gestačního věku plodu. Ultrazvuk v 9 týdnech těhotenství se provádí pouze podle indikací, není součástí rutinního vyšetření.

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Nyní jsem těhotná 9 týdnů. Hnědý výtok se objevil před pár dny a tažné pocity v dolním břiše jsou také znepokojivé. To není nebezpečné?

Popsané příznaky označují hrozbu potratu. Naléhavě potřebujete navštívit lékaře. Léčba by měla být předepsána k prodloužení těhotenství a úspěšnému porodu dítěte.

Co dělat, když v 9 týdnech těhotenství bolest žaludku s jakoukoli zátěží, i když minimální?

Nejprve musíte být vyšetřeni. Lékař musí určit, zda existuje nebezpečí potratu. V případě potřeby vám bude předepsána léčba, aby nedošlo ke zvýšení tonusu dělohy. Kromě toho musíte dodržovat režim: ujistěte se, že máte dostatek spánku, dobře najíte, chodíte na čerstvý vzduch (pomalu, nejlépe déle). Nezvedejte závaží, neprovádějte těžkou fyzickou práci. Relax více.

Jaká by měla být velikost dělohy v 9 týdnech těhotenství?

V této době je děloha asi o velikosti pěstí. Dosud nevyčnívala z ochlupení, takže je obtížné si to vyzkoušet sama. Břicho je v této fázi těhotenství obvykle neviditelné.

Moje hrudník trochu bolí v 9. týdnu těhotenství. To je normální?

Ano. Během tohoto období dochází ve vašem těle ke změnám hladiny hormonů, které tělo připravují na narození dítěte a na krmení. V tomto okamžiku se mléčné žlázy obvykle zvětšují a mohou trochu bolet. To není nebezpečné, takže není důvod k obavám. Nyní musíte nosit pohodlné spodní prádlo bez rámu z přírodních tkanin. Je vhodné používat mateřské prádlo, dokonale podporuje prsa, nenarušuje krevní oběh.

Měsíční těhotenství

Krátké oznámení 10 měsíců těhotenství

Těhotenství netrvá 9 měsíců, jak si většina obyčejných lidí myslí, ale 10... Ale ne kalendářní dny 30-31 dnů, ale lunární dny 28 dnů. V průměru těhotenství trvá přesně 280 dní. A každý z deseti měsíců nese něco velmi důležitého. Níže uvedené informace ve formě krátkého měsíčního kalendáře budou velmi užitečné pro všechny nastávající matky bez výjimky!

První měsíc těhotenství je 1-4 porodnické týdny včetně. Měsíční cyklus ženy, ve které dochází k početí dítěte. Ale máma o takové významné události ještě neví. Nejdříve, když se dozvíte o těhotenství, je 5-6 dní před zpožděním menstruace. Zatímco v děloze je malé fetální vajíčko, které není na ultrazvuku vidět.

Druhý měsíc těhotenství, 5-8 týdnů, je pozoruhodný výskytem jeho příznaků. Budoucí matky mají zpoždění menstruace, toxikózy, nadměrné únavy a ospalosti, citlivost hrudníku, časté močení. Některé ženy si také stěžují na nižší bolesti břicha a mírné zvýšení tělesné teploty. Jedná se o variantu normy, pokud bolesti nejsou časté a nejsou závažné, teplota není vyšší než 37,5 stupňů a bez antipyretik snadno klesá bez antipyretik, pokud neexistují žádné bolestivé příznaky.
Po 5 týdnech ultrazvukový test ukazuje fetální vajíčko. V 6 týdnech - embryo v něm. A už za 7 týdnů je jeho srdeční rytmus snadno určen ultrazvukem. Tento měsíc je pro dítě kritický. Pokud se něco pokazí - dojde k potratu.

Ve třetím měsíci, tj. V 9–12 týdnech, si některé matky všimnou zvýšení břicha. Roste dítě tak rychle? Vůbec ne. Tento vizuální humbuk je způsoben zvýšenou tvorbou plynů a relaxací břišní stěny v důsledku působení hormonu progesteronu. Všechny známky těhotenství přetrvávají. Toxikóza je stále platná. Na konci tohoto měsíce je však plod (dítě již nazýváno) téměř zcela formován, i když je stále malý. V době prvního rutinního screeningu, po 12 týdnech, v délce 5-6 cm.

Další měsíc těhotenství, 13–16 týdnů, je jednou z nejpohodlnějších pro nastávající matky. Projevy toxikózy zmizí, pozoruje se nárůst síly. U vícečetných žen se bříško vlastně začíná zvětšovat (už to nejsou plyny) a některé dokonce cítí první plaché pohyby dětí. Mimochodem, na konci čtvrtého měsíce váží asi 80 gramů. Jejich velikost lze porovnat s avokádem..

Pátý měsíc těhotenství začíná 17 týdnů a končí 20. rokem. Maminky nakupují oblečení pro těhotné ženy, protože se již nehodí do pravidelné bříško. Ano, a váha se zvyšuje, oblečení se stává malým. V první polovině těhotenství se zotavují v průměru o 4 až 5 kilogramů. Ženy s těžkou toxikózou mohou přibývat a některé mohou dokonce zhubnout..
Do 20. týdne těhotenství téměř všechny matky slyší pohyby svých dětí a... dokonce vidí. V této době se provádí druhé plánované ultrazvukové vyšetření, aby se vyloučily malformace plodu a isthmicko-cervikální (cervikální) nedostatečnost (nejčastější příčina potratů po dlouhá období a předčasná porodnost).

Šestý měsíc těhotenství připadá na 21-24 týdnů. Na konci tohoto období může hmotnost dětí dosáhnout 600 gramů, plus voda, placenta, tukové usazeniny na břiše - značná zátěž na spodní části zad. Jste nepříjemní? Je čas nosit obvaz. Poraďte se o tom s lékařem..

Další měsíc těhotenství je zajímavý, protože lékaři, kteří se narodili v tomto období, tj. Ve 25–28 týdnech, jsou povinni zachránit a kojit. Jedná se o hluboce předčasně narozené děti, které se musí dlouho vyvíjet ve zvláštních podmínkách a rehabilitovat se. Ale některé z nich vyrostou docela zdravé děti. Vaším úkolem je pečlivě sledovat vaši pohodu a okamžitě informovat lékaře o nemoci, pokud existuje. Nebezpečným příznakem je bolest v děloze a křeče. To se děje s hrozbou předčasného porodu.

Osmý měsíc těhotenství, 29. – 32. Týden, je pro matku odpočinkem. Po 30 týdnech odcházejí matky na mateřskou dovolenou. Jejich břicha jsou již ostatním jasně viditelná. Děti rychle vyrůstají a aktivně se pohybují. Mimochodem, pohyby jsou snadno určeny táty, pokud položí ruku své matky na břicho.
Hmotnost plodu se stanoví na třetím plánovaném ultrazvuku po 32 týdnech. A rovná se průměrně 2 kg. V době narození se může zdvojnásobit.

V devátém měsíci žena pociťuje kompletní řadu onemocnění - to je pálení žáhy a bolesti zad, nespavost a křeče v noci. Musíte být trpěliví, nezbývá moc. 33-36 týdnů je čas, kdy maminka zvláště potřebuje podporu blízkých. Pokud věno pro dítě ještě nebylo zakoupeno, je čas to udělat. Příští měsíc se pravděpodobně narodí!

A konečně desátý gestační měsíc. 37. - 40. porodnický týden. Každá žena viděná lékařem má předběžný termín dodání. Ale málokdy se kryje se skutečným. Porod začíná, když je dítě úplně zralé. Někdo má období 38 týdnů, zatímco někdo má 40 nebo dokonce 41 týdnů. Zbývají poslední dny těhotenství. Užijte si svou pozici, pořizujte fotografie a videa sami. Pak bude něco na zapamatování!

Kolik týdnů trvá těhotenství ženy?

Období těhotenství u žen v týdnech je 38 nebo 40. Různá čísla souvisejí se skutečností, že lékaři někdy mluví o porodnických týdnech a někdy o plodu.

Trvání těhotenství: Základní pojmy

Při registraci na prenatální klinice uslyší první nastávající matka otázku od lékaře: jaký je datum poslední menstruace. Od tohoto dne se gestační věk počítá do lékařského záznamu. Mezi datem poslední menstruace a datem početí však uplynou nejméně dva týdny. Takže od kterého dne je odpočítávání?

 • porodnický (gestační) gestační věk - počítá se ode dne poslední menstruace; průměrné trvání je 40 týdnů (280 dní);
 • embryonální (fertilizační) gestační věk - od oplození po narození; průměrné trvání - 38 týdnů (266 dní).

Porodníci někdy používají počet týdnů a měsíců: v měsíci mají přesně 28 dní, tj. Přesně 4 týdny.

Výsledkem je, že v 9 pravidelných kalendářních měsících, 10 porodnic.

Fetální termín: jak vypočítat datum početí

Lékaři potřebovali porodnický termín, protože není vždy možné určit přesné datum početí: všechny ženy jsou různé a každé těhotenství je jedinečné a neexistují žádné zázraky. A datum poslední menstruace jsou konkrétní a spolehlivé informace.

Proto na otázku: kolik porodnických týdnů těhotenství můžete odpovědět přesně - 40 týdnů (280 dní), a na základě toho předpovídejte odhadované datum narození.

Výpočet plodu je obtížnější spočítat. Lékaři považují menstruační cyklus 28 dní za pravidlo pro většinu žen; 14. den nastane ovulace (vajíčko opouští vaječník), ve stejném období dochází k oplodnění.

 • první den poslední menstruace + 14 dní = ovulace (početí);
 • znamená, že skutečný gestační věk je 40 - 2 = 38 týdnů, nebo 280 - 14 = 266 dnů.

Přidáme 266 dnů k datu navrhované ovulace a získáme přibližné datum narození.

Ale to jsou pravidla a v životě - solidní výjimky: zdravotní stav ženy, její emocionální nálada, aktivita spermií atd. Opravují..

Lékaři považují následující období těhotenství za normu:

 • těhotenství v týdnech - 38-40;
 • kolik dní těhotenství trvá u žen - 266-280;
 • kolik měsíců - 9 kalendářních měsíců (nebo 10 porodnických měsíců přesně za 4 týdny).

Krevní test na úroveň lidského chorionického gonadotropinu (hCG) a ultrazvuku může pomoci objasnit dobu těhotenství v prvním trimestru. Ultrazvuk určuje velikost dělohy, fáze vývoje plodu. Je důležité si pamatovat: objektivně určit dobu trvání ultrazvuku může až do 16. týdne.

Těhotenský kalendář

TrimestrTýdnyCharakteristika období
1-12Orgány a systémy plodu se začnou formovat
II13-27Jsou vytvořeny všechny orgány a systémy; plod se aktivně pohybuje
III28-40Tvorba orgánů končí, rostou, zlepšují se; smyslové orgány začínají fungovat

Plodová hmotnost v týdnu těhotenství

Gestační období, týdnyHmotnost plodu (přibližná), gramyGestační období, týdnyHmotnost plodu (přibližná), gramy
7124550-600
81,5-225650-700
93-426750-850
104-527800-900
jedenáct6-828950-1100
129-13291000-1200
1314-20třicet1100-1300
1421-25311300-1500
patnáct30-50321600-1800
šestnáct40-60331900-2000
1750-100342100-2300
osmnáct140-180352300-2500
devatenáct200-250362500-2700
dvacet220-270372800-3000
21280-350383100-3200
22400-420393200-3400
23450-500403200-3600

Předčasné a dlouhodobé těhotenství: co je důležité vědět

Každé konkrétní těhotenství je ovlivněno mnoha faktory a okolnostmi, které mohou vést k předčasnému porodu i převládajícímu..

Předčasné těhotenství

Těhotenství je považováno za předčasné a porod je předčasný, pokud se dítě narodilo před 37. týdnem. Pro ženu je tato situace méně nebezpečná než pro dítě. Jeho tělo ještě není připraveno na nezávislý život.

Odložené těhotenství

Předávkování je méně časté než předčasné narození. Taková diagnóza se provádí po 42. týdnu těhotenství..

Příliš pozdní práce je nebezpečná pro obě: pro matku i dítě, protože placenta již nefunguje normálně a dodává dítěti vše potřebné. Ale i když se placenta vyrovná, plod může být již příliš velký, a to je plné poranění dítěte při narození a prasknutí, vážného krvácení pro ženu..

Co ovlivňuje ložisko

Ovlivňují délku těhotenství, způsobují předčasné nebo pozdní narození:

9. měsíc těhotenství: změny ve vývoji ženského těla a plodu v týdnu

Jak obnovit fyzické zdraví a řešit psychologické problémy po porodu? Budeme mluvit o tom, jak je tělo mladé matky obnoveno a jak překonat dočasné potíže.

Jak obnovit zdravotní a psychickou rovnováhu ženy po porodu, což je důležité zvážit a jak dlouho to bude trvat.

Co stojí za vaší pohodu: hormonální změny

Příroda nedovoluje matkám nudit se a poskytuje jim změnu nálad a pocitů. Musí se s nimi zacházet s porozuměním, a nikoli s panikou. Nejprve je důležité vědět, co se děje a jak..

Po porodu tělo prochází rychlou „změnou síly“: rovnováha chemických látek se dramaticky mění. Tato „restrukturalizace“ zřídka probíhá hladce. Nejčastěji ostré uvolňování hormonů nevede k velkému zdraví, nárůstu hmotnosti, stresu a dokonce ani k depresi. Žádná panika! Všechny matky procházejí tímto procesem do stejné míry..

Během těhotenství jsou těhotné matky testovány a mnoho, podobně jako abeceda, si pamatuje jména hormonů: progesteron, estrogen, hCG. Hormony pomáhají porodit zdravé dítě, připravují nás na porod a potom na kojení a dokonce i na testování v noci bez spánku..

Ihned po narození dítěte prudce klesá hladina „hlavních těhotenských hormonů“, progesteronu a estrogenu, stejně jako hladina hormonu štítné žlázy..

Nyní oxytocin a prolaktin začínají vynikat. Pokud dítě pravidelně kojí, pak tato akce sama o sobě přispívá k produkci jmenovaných hormonů, které jsou nezbytné pro tvorbu mléka a jeho odstraňování z hrudníku, jakož i pro snížení dělohy..

A to je skvělé! Oxytocin způsobuje během krmení pozitivní emoce v matce a umožňuje, aby mléko nestagnovalo, což usnadňuje sání dítěte a snižuje riziko laktostázy a mastitidy..

Jsi nejkrásnější! Nezapomeňte na to a nepřiznávejte velký význam dočasným změnám, které se vám teď nemusí líbit. Tělo odvádí ohromnou práci při vytváření nové hormonální rovnováhy. Tělo se aktivně mění, probíhají v něm složité procesy, jejichž konečným cílem je vytvoření nového života vaším tělem. I když nejste spokojeni se svým odrazem v zrcadle - nezapomeňte, že všechny problémy jsou pouze dočasné.

Jak zjistit, zda došlo k závažné hormonální poruše.

Mnoho matek také čelí vážnějším problémům a není vždy dost prostředků, aby si s nimi poradily samy. To je normální! Pro jejich řešení již byly vyvinuty efektivní metody: nesnažte se zacházet sami se sebou, ale okamžitě využijte zkušeností a podpory odborníků, kteří existují jen proto, aby vám pomohli.

Zde jsou hlavní známky vážného hormonálního selhání:

 • Časté nemotivované výkyvy nálad, podrážděnost, apatie;
 • Trvalé poruchy spánku - ospalost nebo naopak nespavost;
 • Ostré výkyvy hmotnosti;
 • Náhlé změny stavu pokožky - náhlá suchost nebo naopak mastná pleť;
 • Opakující se migrény;
 • Skoky v krevním tlaku;
 • Vzhled otoku;
 • Náhlé problémy se zrakem;
 • Přetrvávající svědění kůže;
 • Atypický růst vlasů;
 • Zvýšené pocení.

Nepanikařte, to vše jsou řešitelné problémy! Stačí vědět, že současné projevy několika těchto příznaků jsou příležitostí k okamžité konzultaci s lékařem. Lékař s největší pravděpodobností předepíše vyšetření, které bude zahrnovat obecný krevní test, krevní test na hormony, ultrazvuk vaječníků, štítné žlázy a mléčné žlázy. Poté lékař předepíše nezbytnou léčbu.

Ihned po porodu: co potřebujete vědět o sekrecích

Po narození se děloha neprotáhne okamžitě. Postupně se zmenšuje. Současně se tyto pocity podobají menstruačním bolestem - jedná se o naprosto normální reakci těla. Do 4 až 6 týdnů se uvolní děloha - lochie. První nebo dva týdny - ve formě krve a poté - nažloutlá bílá barva. Do 6. týdne se výboj vrátí do normálu.

Doporučení v tomto období:

 • Často dejte dítě na hrudník - sání způsobuje intenzivní kontrakci dělohy;
 • Často jděte na klidnou procházku - čerstvý vzduch je pro tělo dobrý a chůze pomáhá děloze vrátit se do předchozí velikosti;
 • Alespoň 15 - 20 minut denně leží na břiše, a pokud je to možné, pak spát v této poloze.

Jak se vypořádat s bolestmi zad, svalů a kloubů

Klouby a kosti po narození nejsou snadné. Podívejme se, co je příčinou nepohodlí, které uběhne za pár týdnů.

Za prvé, během těhotenství a po porodu se zvyšuje hmotnost. Po dobu 9 měsíců žena obvykle získá 12 až 18 kg a často i více; ihned po narození matka ztratí 6 - 7 kg hmotnosti a během prvního týdne další 2 - 3 kg.

Z toho vyplývá zatížení kostry, vazů a svalů, což vede k bolesti v křížové kosti a dolní části zad

Za druhé, během těhotenství se mění gravitační centrum ženy. Svaly krční, hrudní a bederní páteře, kolena a kyčle jsou unavené a přetížené

Zatřetí, těhotenský hormon - relaxin - zjemňuje vazy a chrupavku kostry, což často vede k mírnému posunu obratlů a sevření nervových zakončení.

Dobrou zprávou je, že po porodu se kosti, obratle, svaly a klouby postupně vracejí do režimu „před těhotenství“. Zůstává jen čekat, až si na něj tělo znovu zvykne, a pomůže vám vyrovnat se s nepohodlím a bolestí.

Za tímto účelem byla vynalezena terapeutická gymnastika. Můžete jej spustit měsíc po narození. A předtím pomůže protizánětlivé masti - přesně po konzultaci s lékařem. Někdy je pro usnadnění pohody předepisována mladá matka fyzioterapie. Při silné bolesti může odborník poskytnout doporučení MRI, aby se ujistil, že neexistuje meziobratlová kýla.

Jak urychlit proces

 • Vyhněte se zvedání závaží po dobu šesti měsíců po porodu;
 • Sledujte váhu. Extra libry zvyšují bolest zad a zpomalují regeneraci těla;
 • Pravidelně provádějte lehká terapeutická cvičení;
 • Eliminujte náhlé zvedání z křesla nebo postele a vyhýbejte se rovným sklonům;
 • Najděte si pohodlné krmení;
 • Vyberte si pohodlnou tvrdou matraci.

Obnovte krásu a zdraví pokožky

Vaše pleť je individuální a není známo, jak se bude chovat po porodu. Ať už čte a posloucháte cokoli, neexistují žádné vzory. Může se zlepšit stav kůže - tmavé skvrny, které se objevují po těhotenství, mohou samy odeznít. Stejně jako akné, které trápilo mnoho let. A někdo má vyrážky nebo cévní sítě. Známá kosmetika může způsobit podráždění a na břiše a hrudi se mohou objevit strie..

Nedělejte si s tím starosti: hormonální hluk postupně ustupuje a pokožka se vrátí do normálu.

Tyto tipy vám pomohou regenerovat vaši pleť:

 • Zkuste pít více vody a zahrnout studené lisované rostlinné oleje do stravy;
 • Vezměte si kontrastní sprchu s tvrdou žínkou, použijte zvlhčovače (můžete si je půjčit od svého dítěte - jedná se o nejbezpečnější hypoalergenní drogy);
 • Zkuste se omýt studenou vodou;
 • Prvních několik měsíců po narození se snažte nebýt na otevřeném slunci nebo chránit pokožku opalovacím krémem;
 • K boji proti mastné pleti používejte jílové masky;
 • Kefírové masky s přídavkem okurkové buničiny přispívají ke snížení stárnutí skvrn;
 • A co je nejdůležitější, zůstaňte v klidu - uvidíte, že je to nejlepší lék na jakékoli kožní problémy.

A co lze očekávat od postpartum strie? Pokud se objeví, odejdou? I zde je vše individuální. Červené nebo bílé čáry na břiše, hrudi, někdy na bocích a hýždích se objevují dokonce během těhotenství nebo se stanou patrnými po narození dítěte. Za prvé, strie mohou mít vínovou barvu, pak se rozjasní a stanou se téměř neviditelnými. Kosmetičky nabízejí řadu metod, jak se s nimi vypořádat..

Je důležité si uvědomit, že zdravá strava, dostatečné množství nápoje, stejně jako tření za studena a masáže, a to i s olivovým olejem, mohou výrazně zlepšit tón a vzhled pokožky. A co je nejdůležitější - strie nezkazí vaši krásu vůbec a nezvýší jejich význam.

Vlasy jsou opět ve tvaru

Mladé matky vědí, že není snadné najít čas na umytí vlasů. A vypadávání vlasů je nepříjemným překvapením. Neboj se! Každá maminka se s tímto problémem vypořádává a ona postupně odchází. Vaše vlasy budou opět silné a lesklé.

Odkud pramení vlasy? Opravdu, během těhotenství, kvůli vysoké hladině estrogenu, vlasy prakticky neklesly. Po porodu se však tělo „ztratí“ pro ztracený čas a dokonce i ztráta až 500 vlasů denně během tohoto období se považuje za normu. Pamatujte, že po několika měsících se tato intenzivní ztráta zastaví. I když se struktura vlasů může změnit a někteří majitelé rovných vlasů se náhle zvlní.

Chcete-li urychlit proces obnovy vlasů, musíte vědět, že kromě hormonů je jejich stav ovlivňován i rovnováhou mikroprvků v ženském těle. Neměli byste být bez železa, síry, kyseliny listové, zinku a vitaminu B12. Proto je vhodné zahrnout do vaší stravy potraviny s vysokým obsahem těchto látek.

Jak pomoci vlasy vrátit se do předchozí podoby:

 • Nepoužívejte kovové hřebeny a kartáče, které poškozují vlasové kořínky;
 • 2 - 3krát denně masírujte pokožku hlavy štětcem jemnými přírodními štětinami;
 • Zkuste používat fén méně často, vyhýbejte se přímému slunečnímu záření;
 • Věnujte pozornost chemickému složení produktů pro voly - je lepší dát přednost těm, které obsahují přírodní složky.

Mimochodem, pro ty, kteří se obávali nadměrného růstu vlasů na jejich obličeji a těle během těhotenství, přišel šťastný čas: tělo se pravděpodobně zbaví zbytečného „zakrytí“ v příštích šesti měsících.

Zesílení zubů

Kojící matky mohou při čištění zubů zaznamenat krvácení dásní a dokonce se může zdát, že jejich zuby jsou volné. Nikdy se neboj. Jedná se pouze o dočasný jev - a to díky skutečnosti, že tělo matky během kojení ztrácí vápník.

První pomoc při problémech s dásněmi a zuby:

 • Vytvořte stravu.
 • Vyberte si měkký zubní kartáček.
 • Používejte speciální zubní gely, které obnovují zubní sklovinu (po konzultaci s lékařem).
 • Vyloučte pasty s antibakteriálními složkami.

Pokud si myslíte, že vaše zuby potřebují další pomoc, měli byste se poradit se svým zubním lékařem. Zjistí, zda je nutné další vyšetření a pomůže tělu přizpůsobit se hormonálním změnám..

Problémy se zrakem jsou dočasné.

Po narození dítěte si mnoho matek všimlo, že se začaly zhoršovat. Nebojte se - zmizí do 3 až 4 měsíců po otoku tkání po odeznění těhotenství..

Ale co když netolerance obvyklých kontaktních čoček? K tomu také dochází poměrně často a je to způsobeno hormonálními změnami tkání. A to je také dočasné. Můžete odmítnout čočky ve prospěch brýlí - a za pár měsíců je budete moci znovu použít.

Pokud váš zrak „hodně spadl“, pokud vidíte skvrny před očima nebo jste ztratili periferní vidění, musíte podstoupit vyšetření u specialisty. Pomůže vyřešit tento problém..

Co se stane s velikostí chodidla

U mnoha lidí se velikost nohou v průběhu času mírně zvyšuje. U žen po porodu je to také běžný jev. Je to všechno o hormonech, které jsou zodpovědné za měkkost vazů a svalů, jakož i za pohyblivost kloubů před porodem. Přírůstek hmotnosti během těhotenství způsobuje, že chodidlo je o něco větší. Bylo také prokázáno, že podobný účinek je způsoben nošením příliš úzkých bot a vysokých podpatků během těhotenství..

Někdy po těhotenství mohou nastat problémy s klouby nebo se mohou vyvinout ostruhy - nevydržte nepohodlí ani nemaikajte. Ortopedický specialista vám pomůže vyřešit problémy..

Břicho po porodu - vracíme formulář

Kdy půjde žaludek? Jak se zbavit břicha po porodu? Chcete-li to provést, provést jednoduchá cvičení a chvíli počkat. Mělo by to trvat asi měsíc, než se děloha znovu dostane do svých předešlých rozměrů, protože děloha se neprodává ihned po narození. Potom trvá několik měsíců, než se žaludek postupně vrátí do normálu a svaly se natáhnou po dobu 9 měsíců, aby znovu získaly svůj tón. Naším úkolem je pomoci jim v tom..

Po porodu obnovujeme tvar břicha:

 • Pro udržení břišních svalů se doporučuje používat poporodní obvaz;
 • Po 1 - 1,5 měsíci po porodu můžete přistoupit k lehké gymnastice;
 • 2 měsíce po porodu, můžete začít kroucení obruč - asi 10 minut denně;
 • Pro obnovení pružnosti pokožky použijte masáž se smetanou;
 • Naučte se bránice dýchat a zkuste to pravidelně cvičit.

Krásná prsa po porodu

Během kojení je prsa těžší, zvyšuje se zátěž vazů a kůže. Změní svůj tvar po porodu? Všechno je zde individuální. Závisí to na stavu kůže a svalů před porodem, jakož i na velikosti prsu..

Věděli jste ale, že po porodu se díky přílivu mléka na chvíli nejen zvětší prsa, ale často i hrudník? V pozdějších měsících těhotenství stoupá část vnitřních orgánů nad normální. 2 měsíce po narození se hrudník vrátí do normálního objemu.

Lékaři doporučují, aby matky během těhotenství a po něm nosily speciální spodní prádlo. Někdo to nemusí vůbec potřebovat - v závislosti na svých preferencích, stavu a velikosti hrudníku si může mnoho žen zvolit pevné košile nebo trička, sportovní podprsenky nebo běžné podprsenky se širokými pásky a pohodlnými šálky. Je důležité, aby vybrané spodní prádlo bylo vyrobeno z přírodních tkanin (hedvábí nebo bavlna), nestisklo se a nezatahovalo hrudník a nezpůsobovalo žádné nepohodlí.

Jak udržet kůži mléčných žláz v dobrém stavu a udržovat tvar prsu:

 • K zvlhčení pokožky použijte speciální krémy (zpravidla je pokožka hrudníku suchá) a proti strie;
 • Jemně masírujte hrudník po sprše pomocí osušky;
 • Používejte pohodlné spodní prádlo vyrobené z přírodních tkanin;
 • Dodržujte dietní a pitný režim;
 • Vyhněte se průvanům a podchlazení hrudníku;
 • Při hygienických procedurách se vyhýbejte agresivním detergentům (jako je například běžné mýdlo) - používejte dětské koupelové gely nebo speciální kojící výrobky.

Během kojení nejsou vyžadovány žádné zvláštní hygienické postupy pro péči o prsu. Stačí dodržovat obvyklý hygienický režim - například sprchovat se každý den a vyměňovat si spodní prádlo. Samozřejmě v případě problémů - jako jsou praskliny v bradavkách, mastitida nebo zánět mléčných žláz - bude lékař určitě vydávat doporučení, včetně doporučení týkajících se hygieny prsu..

Jak řešit intimní problémy

Mnoho žen se může setkat s jemnějšími problémy, které postupně zmizí, jako je například problém s inkontinencí. Je způsobeno zátěží močového měchýře během porodu, v některých případech zraněnými nervy v této oblasti. Jen se snažte chodit na toaletu tak často, jak je to možné, i když nemáte velkou touhu. Postupem času bude vše obnoveno.

Hemoroidy a zácpa také nejsou neobvyklé po porodu. Zde opět přijde na záchranu velké množství pitné vody (nehybné a studené). A samozřejmě také vyvážená, zdravá strava bohatá na vlákninu.

V případě inkontinence a hemoroidů je vhodné postupovat podle několika tipů:

 • Odmítněte příliš těsné spodní prádlo;
 • Pravidelně provádějte cvičení zaměřená na posílení svalů pánevního dna (cvičení Kegel - zde je článek věnovaný těmto tématům: http://agulife.ru/calendopedia/pregnancy-9-month/health/94771/);
 • Dodržujte hygienická pravidla - odstraňte tvrdý a nejlépe jakýkoli toaletní papír a po každé návštěvě toalety omyjte studenou vodou;
 • Zavádění pravidelných procházek do praxe - chůze zlepšuje krevní oběh v pánevní oblasti.

Psychologické zotavení: Řešení poporodní deprese

Proč může po porodu dojít k depresi? Jak se s tím vypořádat a jak zjistit, že tuto podmínku opravdu máte a je čas na její léčbu?

Je důležité pochopit, že tyto stavy jsou hormonální povahy, to znamená fyziologicky stanovené. Nejde jen o psychologii! Během těhotenství byl do ženské krve pravidelně vstřikován koncentrovaný „hormonální koktejl“, který nastávající matku uvedl do stavu hladkého klidu..

A když se změní chemické pozadí, nervový systém to rozpozná jako nedostatek nebo nedostatek. Můžeme říci, že chemicky podmíněná radost se nyní skutečně snížila.

Mladá matka cítí výkyvy nálad, depresi, podrážděnost, úzkost, neustálou únavu a slzu. A zde vůbec není žádná kritika, a tím spíše narážky na skutečnost, že „je špatná matka“, rady „přitáhnout se k sobě“ jsou zcela nevhodné..

Zde jsou některé lékařské statistiky: přibližně každá sedmá žena trpí poporodní depresí.

Nenechte se mučit sebevědomím, nepovažujte se za „špatnou“ mámu a co je nejdůležitější, najděte odvahu hledat pomoc neuropsychiatra nebo psychiatra. Deprese je nemoc, kterou je třeba brát a léčit. Ale dobrovolné úsilí se s tím nedokáže vyrovnat a ani komunikace s dítětem zde nepomůže. Koneckonců, vaše dítě není univerzálním lékem na zoufalství, ale jednou z jeho příčin. A musíte jen získat svou dobrou náladu a klid.

Co se žena cítí při poporodní depresi

Poporodní deprese se může objevit v prvním měsíci po narození a v některých případech to zmizí od 6 měsíců do roku..

Pocit ztráty

Proč k tomuto stavu dochází? Mladá matka se může cítit, jako by „ztratila právo“ na svůj čas, svobodu, budoucnost, dokonce i na své vlastní tělo, protože nyní je jeho úkolem pomáhat dítěti růst. Zároveň lidé v okolí vždy nechápou, co je to obrovské dílo, a věří, že žena se věnuje přirozenému podnikání pro sebe. Je zřejmé, že nyní nebude fungovat, aby udělal, co chcete, a svobodně naplánoval váš život. Prozatím. Uvědomuje si, že dítě je navždy, a pro některé ženy je taková zkušenost jako šok. A i když je tato podmínka dočasná, její řešení není snadné..

Strach

Mladé matky se často jednoho nebo druhého bojí. Jak je to - poprvé se vykoupat, zavrtat a nakrmit? Pak je to snadné! Ale nejprve je děsivé udělat chybu. Bojí se upustit dítě, poslouchat jeho dýchání ve snu, bojí se, že se při koupání nebo krmení dusí. Stres brání dobrému odpočinku a spánku.

Lékaři se domnívají, že pokud si do 2 týdnů všimnete minimálně 5 příznaků z tohoto seznamu a jeden z nich „vede“, musíte kontaktovat specialistu - čím dříve zahájíte léčbu, tím dříve se budete cítit mnohem lépe!

Jak to zjistit: je to únava nebo poporodní deprese?

 • Špatná nálada („vedoucí“ symptom);
 • Letargie („vedoucí“ symptom);
 • Nedostatek chuti k jídlu;
 • Poruchy spánku (nespavost nebo ospalost, "nedostatek spánku" a "zaspání");
 • Nemůžete si užít něco, co bylo dříve zaručeno potěšit;
 • Pesimismus;
 • Nízké sebevědomí;
 • Nedostatek pocitů („nic necítím“);
 • Myšlenky na smrt nebo sebevraždu;
 • Obtížnost soustředění;
 • Zpomalení nebo naopak prudkost (chaotická motorická aktivita);
 • Neustálá únava, nedostatek energie;
 • Plačtivost;
 • Podrážděnost.

Co dělat nejdřív

Dohodněte si schůzku s lékařem a před použitím pomocí těchto prostředků:

 • Využijte pomoc blízkých - babiček, sester, kamarádek nebo najatých profesionálů (rozdělit břemeno odpovědnosti a omezit strach z omylu);
 • Dbejte na denní režim, který by měl zahrnovat 4 až 5 pravidelných jídel a 2 až 3 periody spánku; spát se svým dítětem - správná volba;
 • Uspořádejte procházky na čerstvém vzduchu;
 • Dočasně ignorujte každodenní problémy - nechte byt nějakou dobu nesvítit, ale vaše oči svítí;
 • Komunikujte a překonejte izolaci a protein v syndromu kol.

Pokud je váš případ poporodní deprese, nezapomeňte, že nejste „vadní“ a „špatní“. Jste citliví. To se děje a vaše vina tam rozhodně není. Mimochodem, podle studií je riziko, že příští narození bude mít za následek i poporodní depresi, mnohem nižší.

Komfortní režim - především

Chcete-li se cítit dobře, je důležité dodržovat správnou denní rutinu a pokusit se vytvořit režim spánku, kdykoli je to možné:

 • Pokuste se trávit co nejvíce času na čerstvém vzduchu a dejte svému tělu měkkou fyzickou aktivitu;
 • Dodržujte dietu - zcela vyloučte ze stravy veškerá „otravná“ jídla a nápoje (káva, alkohol, jakékoli konzervy, potraviny obsahující chemické přísady);
 • Neberte si však příliš přísně - zkuste, kdykoli je to možné, jednat se zdravým dezertem;
 • Získejte podporu svých blízkých - určitě přijdou na pomoc a uvolní vám pár minut navíc „jen pro sebe“;
 • Nezapomeňte, že jste obvykle šťastní, nezapomeňte, že vaše štěstí je klíčem k míru a zdraví vašeho milovaného dítěte.

Nezáleží na tom, jaké změny se vám po narození stanou. Nechte odborníky vyřešit všechny problémy a jste v klidu a důvěřujte procesům, které jsou zcela přirozené, i když ne vždy příjemné.

Uplyne trochu času a všechny nepříjemné vzpomínky spojené s porodem a první měsíce po nich budou zapomenuty beze stopy. Gratulujeme k narození dítěte!

Články O Neplodnosti