Hlavní Testy

Předčasné dítě 7 měsíců

Především se jedná o kojence narozené od 22 do 37 týdnů těhotenství. Předčasně narozené dítě 7 měsíců obvykle dohání své vrstevníky do věku tří měsíců. Po přečtení článku zjistíte, jaké důsledky mohou očekávat předčasně narozené děti.

V posledních několika desetiletích se medicína naučila zachránit životy i hluboce předčasně narozeným dětem, které se narodily po 22 týdnech. Současně lékaři poznamenávají, že děti narozené tak brzy jsou velmi náchylné k komplikacím. U předčasně narozeného dítěte, které se narodilo ve 7 měsících, mohou následky vzniknout i ve školním věku nebo o něco později.

Úmrtnost na malformace u dětí narozených s hmotností nižší než 1 kg je asi 50%. Tento indikátor klesá s rostoucí tělesnou hmotností při narození. U předčasně narozeného dítěte se šance na přežití zvyšuje každý týden.

Stav dětí, které se narodily předčasně, závisí především na tom, v jakém týdnu těhotenství se narodily. Tyto drobky bez lékařské pomoci a speciálního vybavení nepřežijí. Ale ti, kteří se narodili po 34 týdnech, zpravidla potřebují trochu lékařské péče.

Přibližná prognóza předčasně narozených dětí

Předčasně narození v období 23–24 týdnů váží ne více než 500 gramů. Její orgány nejsou dosud plně vyvinuté a nejsou schopny fungovat. Ihned po narození vstupují do inkubátoru a jsou připojeni k zařízení, které podporuje jeho životně důležité funkce..

Předčasně narozené děti samy nemohou sát, dýchat a udržovat konstantní tělesnou teplotu. Následně čekají na stálý lékařský dohled..

Předčasně narozené děti, které přicházejí na tento svět o něco později mezi 28-30 týdny, váží asi jeden a půl kg a asi 34 kg se narodilo za 34–36 týdnů. Pokud by měly být v inkubátoru, pak krátce (až několik týdnů) a do tří měsíců dohoní vývoj včasně narozených dětí, které se narodily s normální hmotností..

Předčasné dítě 7 měsíců a dříve: důsledky

Děti narozené předčasně nebo s nízkou porodní hmotností jsou náchylné k častým infekcím. Mezi nejčastější zdravotní problémy patří:

Podle odborníků jsou předčasně narozené děti více než desetkrát náchylné k infekcím dýchacích cest, zejména na podzim a v zimě, než děti narozené včas. V prvních měsících života trpí až 35% infekcí dýchacích cest.

Je třeba si uvědomit, že dítě narozené předčasně má nezralou imunitu, protože protilátky jsou nezbytné pro boj s infekcemi. Děti dostávají od své matky teprve na konci těhotenství. Proto předčasně narozené děti vyžadují zvláštní péči při postupech péče o pleť..

Jedno z pěti předčasně narozených dětí má vývojové zpoždění. Tato zpoždění lze pozorovat v prvních měsících života dítěte, ale zpravidla jsou vyhlazovány během 2-3 let života..

Rehabilitace je důležitá, kterou musí projít všechny děti narozené předčasně. Většina předčasně narozených dětí ve věku sedmi měsíců se vyvíjí správně, i když některé z nich, nejčastěji po pěti letech, vykazují porušení.

Studie provedené v různých zemích ukazují, že po pěti letech života vykazuje každé páté předčasně narozené dítě určitou formu vývojového postižení. Děti narozené předčasně se ve škole zhoršují, zejména v počátečním období vzdělávání.

Slabé řešení matematických problémů, potíže s cizími jazyky, čtení a soustředění. Většina z nich vyžaduje další třídy..
Také u předčasně narozených dětí jsou problémy se vzděláváním. Často mají emoční poruchy, zejména se soustředěním pozornosti.

Jak stárnou, předčasně narozené děti nahradí ztracený vývoj. Ve věku 19 let se v zásadě neliší v úrovni inteligence se svými vrstevníky.

Příčiny předčasnosti

Příčiny předčasného porodu lze rozdělit na ty, které jsou závislé na matce a ty, které nejsou závislé na jejím životním stylu. Během těhotenství je třeba se vyvarovat stresu, cvičení, alkoholu a cigaret..

Druhou skupinu faktorů, které žena nemůže ovlivnit, patří:

Rodiče předčasně narozených dětí, nečekaně pro sebe, sedí na emocionální houpačce. Když se dítě narodí předčasně, budoucí máma a táta stále nemají čas na přípravu na svou roli. Předčasné dítě často narušuje jejich představy o dítěti.

Rodiče čekají na zdravé dítě, které bude kojit matčina ňadra, a místo toho čelí sklenici inkubátoru. Je pro ně obtížnější navázat kontakt s dítětem, protože v tuto chvíli je dítě v péči zdravotnického personálu.

Ukázalo se však, že kontakt s matkou po narození je velmi důležitý. Japonské studie zjistily, že předčasně narozené děti v inkubátoru pozitivně reagují na zvýšení nízké tělesné teploty, když se jich jejich matka dotkne.

Rodiče předčasně narozeného dítěte mají přirozené obavy o zdraví svých dětí a posuzují, zda jsou připraveni čelit možným zpožděním a nemocem..

Dobrá rada pro rodiče takových dětí: musíte dítě přijmout tak, jak je, přizpůsobit se jeho vlastnostem a dovednostem, obklopit dítě vřelostí a láskou. Koneckonců, nemá žádné příbuzné a nebude mít nikoho.

Dítě začalo koktat, co dělat: koktat u dětí

Hlavní rysy vývoje dítěte po 7 měsících

V sedmi měsících není vaše dítě vůbec bezmocným novorozencem, který by mohl jen plakat, jíst a spát. Každý den se učí mnoho různých dovedností..

Dítě se aktivně pohybuje, usmívá se a komunikuje. Co může udělat pro jeho sedm měsíců a jak mu pomoci pokračovat ve správném směru?

Fyziologické změny

 1. Svaly dítěte jsou tímto věkem zřetelně posíleny, což mu umožňuje dlouho držet tělo v sedu a některé děti se mohou začít plazit a stát, držet se podpory.
 2. Téměř až do konce se vytvoří zrak a sluch, takže nyní se dítě otočí dokonce k tichému zvuku, dobře vidí všechny předměty kolem sebe.
 3. Většina dětí má první zuby. Někteří tedy mohou proříznout jeden a další až dva přední přední řezáky.
 4. Křeslo prochází změnami vzhledu doplňkových potravin v nabídce a stává se vzácnější. Dítě „chodí na toaletu“ obvykle jednou nebo dvakrát denně. Vůně a struktura stolice se mění..

Fyzický vývoj v sedmi měsících života

Standardy výšky, hmotnosti, obvodu hlavy pro chlapce a dívky

Obvod hlavy
Chlapec41,5 cm až 46,4 cm
Dívka40,2 až 45,5 centimetrů

Po 7 měsících dítě také otočí hlavu, když uslyší zvuky, ale reakce se stala mnohem rychlejší než dříve. Kroha si dokonale pamatuje hlasy milovaných a nakonec chápe, kdy se na něj odvolání vztahuje. Nyní vaše dítě posouvá lidskou řeč na novou úroveň..

Důležité! Problémy se sluchem je možné pozorovat, pokud se dítě neděsí a nezamrzne ostrými a hlasitými zvuky, nereaguje na zvuk chrastítka nebo šustění papíru, dokud se neobjeví v zorném poli. Nevykazuje emoční reakci na komunikaci s ním.

Vidění

Oči v tomto věku u dítěte jsou již plně formovány..

Nyní je schopen vidět nejen ty hračky a věci, které jsou v jeho blízkosti, ale také zaměřuje své oči na vzdálenější předměty a postupně se učí přenášet oči z blízkého úhlu do vzdáleného.

Kroha se už naučil vyhodnotit velikost objektu, takže vezme malou hračku jednou rukou a větší jednu se dvěma.

Také umí rozlišovat barvy, nejčastěji kontrastní. Naučí se rozlišovat tvar předmětu. Dokáže odlišit krychli od koule a pyramidy.

Dítě je schopné očima najít hračku, kterou má rád, a po dlouhou dobu ji obdivovat. Rozpoznává mámu a tátu, raduje se, když jsou blízko, a pláče, když odcházejí.

Poznámka! V tomto věku mohou oftalmologové diagnostikovat různé oční choroby, jako je nystagmus, ptóza a počáteční projevy krátkozrakosti..

U nystagmu dítě nezaměřuje své oči na blízký objekt, jeho oči „běhají“ různými směry. Tento příznak může být projevem očních chorob a mluvit o závažných onemocněních mozku. Ptóza je onemocnění, při kterém dochází k prolapsu jednoho nebo obou víček. Pokud si všimnete těchto příznaků a jejich příznaků u dítěte, naléhavě to ukážte neurologovi a optometristovi.

Co by mělo být schopno udělat sedmiměsíční dítě

 1. Posaďte se a plazte se. Některé děti se snaží sedět samy od sebe, ale tato dovednost zatím není pro většinu arašídů k dispozici. Prochází se také různými způsoby. Někdo se naučil dostat se na všechny čtyři a tak se pohybuje, pohybuje rukama a nohama, další děti se plazí, ležící na břiše, dobře, a některé mohou procházet pouze zpět.
 2. Postavte se rukama na pevnou podložku. Některé děti dokonce dělají své první váhavé malé kroky poblíž pylonu. Kromě toho je dítě schopno vstát a sáhnout po podpoře, ale zatím se nemůže posadit.
 3. Držte různé předměty v ruce, i když se jedná o dálkové ovládání z televizoru. Dítě si může hrát s hračkami po dlouhou dobu. Ochutnejte je, hodte je, zavřete nebo otevřete.
 4. Držte lžíci a přineste ji do úst, stejně jako pití z hrnečku, když ji drží dospělý. Dítě také ví, jak držet láhev sám, a také ji zvednout, pokud spadne.
 5. Porozumět řeči dospělých. Na požádání může každý den ukázat některé části těla a známé předměty, které jsou na jednom místě.
 6. Vyjádřete více slabik a učinte to smysluplným.

Na našem webu jsou také články o příštích měsících života dítěte, například 8, 9, 10, 11, 12 měsíců.

Nové v psychoemocionálním stavu

Dítě začíná realizovat zákazy a intonaci slov jako „ne“, „nemožné“, „nedotýkat se“.

Děti se rádi dívají na sebe do zrcadla, také se rádi dívají a cítí své části těla..

Dítě nyní rozděluje všechny lidi na „přátele a nepřátele“. Takže i babička se může dostat na seznam „cizinců“, pokud často nenavštěvuje. Dítě je hluboce a citově svázáno se svou rodinou, zejména s matkou.

Malé děti milují poslouchat hudbu. Možná si všimnete, že se při pomalé hudbě uklidňují a chová se tiše. A pod energickým a veselým - mohou dokonce trochu tančit.

V tomto věku se řeč aktivně zlepšuje. Děti začnou vyslovovat spoustu souhlásek a přidávat je do samohlásek. Dítě blábolí s takovými slabikami a kombinacemi písmen jako „ma“, „ba“, „pa“, někdy i několik slabik v řadě vyjde „pa - pa“, „bu - bu“.

Obzvláště aktivní děti blábolit, když vidí mámu nebo otce. Je šťastný, že mluví, pokud se na něj obrátíte.

Dítě začíná pochopit první slova. Takže, například, pokud se ho zeptáte „kde je máma?“, Pak může ukazovat prstem a úsměvem.

Důležité! Poruchy řeči v tomto věku jsou způsobeny hlavně poruchami sluchu. Pokud ale s dítětem málo komunikujete, rozvine svou řeč špatně, protože se dokáže naučit mluvit pouze od dospělých.

Funkce napájení

 1. Nyní dítě již není jen jedno mateřské mléko nebo mléčná směs, aby se plně zásobilo energií, takže dětem v tomto věku jsou poskytovány doplňkové potraviny.
 2. Taktika zavádění doplňkových potravin u kojeneckých řemesel a kojících dětí je přibližně stejná. Nejprve dejte mléko nebo směs, poté doplňková jídla.
 3. Dítě v 7 měsících jí asi 5-7krát, doba mezi jídlem je asi tři hodiny. V noci se už nemusí probudit k jídlu, ale většina dětí vstává v noci 1-2krát k jídlu.

Jaké potraviny by měly být ve stravě?

 1. Kaše - 150 gramů.
 2. Zeleninové pyré - 150 gramů.
 3. Ovocné pyré - 60 gramů.
 4. Tvaroh - 40 gramů.
 5. Vaječný žloutek - 0,25 gramu.
 6. Šťáva - 20 mililitrů.
 7. Chléb - 3,5 g.
 8. Rostlinný olej - 3 gramy.

Příklad menu

 • První snídaně - mateřské mléko nebo mléčná výživa.
 • Druhá snídaně - mléčná kaše - 150 g s máslem 3 gramy, vaječný žloutek - 0,25 gramu (2krát týdně), jablečná omáčka - 50 gramů.
 • Oběd - zeleninové pyré - 150 gramů s rostlinným olejem, ovocnou šťávou - 50 ml, chléb 3 gramy (v případě potřeby doplňte mlékem nebo směsí).
 • Občerstvení - kefír - 100 ml, tvaroh - 40 gramů, dětské sušenky nebo sušenky (doplňte mlékem nebo mlékem, je-li to nutné).
  Pozdní večeře - mateřské mléko nebo mléčná výživa.

Přibližná denní rutina a spánek

Jednoduchý den v životě dítěte, jak to chodí:

 • 6:00 - 9:00 - Probuď se, první snídaně, hygienické procedury, bdělost.
 • 9:00 -9: 30 - Nabíjení.
 • 10:00 -12: 00 - Oběd, bdělost.
 • 12:00 -14: 00 - procházka, během níž dítě obvykle spí.
 • 14:00 -15: 00 - návrat domů, oběd.
 • 15:00 -16: 00 - doba bdělosti, vývoj her.
 • 16:00 -18: 00 - chůze, druhý sen na čerstvém vzduchu.
 • 18:00 -20: 30 - návrat domů, večeře, bdělost, hry.
 • 21:00 - plavání. Pozdní večeře před spaním.

V noci: kojená děti se probudí 1-2krát a umělé děti spí většinou celou noc.

Děti v sedmi měsících spí asi 15 hodin denně, některé děti pokračují ve spánku třikrát denně, ale existují i ​​ti, kteří přešli na dvoudenní zdřímnutí.

Noční spánek je 9 - 10 hodin, denní - v průměru 5 hodin.

Funkce péče a hygieny

Chlapec

Díváme se ze strany fyziologie.

Při narození u chlapců na kůži glans penis zcela pokrývá záhyb kůže (předkožka). U novorozenců je to zúžené. To by mělo trvat tři až pět let.

Uvnitř masa jsou mazové žlázy, které uvolňují mazivo, kvůli kterému se mohou bakterie objevit pod předkožkou, aby se tomu zabránilo, myjte chlapce každé tři hodiny.

Poznámka! Na rozdíl od dívek můžete prát v libovolném směru. Po defakaci to však nemusíte dělat v pánvi, protože riskujete infikování pohlavních orgánů dítěte.

Po koupání nechte své dítě nahé a namažte záhyby a slabiny speciálním krémem nebo vařeným olejem, ale šourek a penis není třeba mazat.

Mnoho lékařů od narození doporučuje pomalu táhnout předkožku a opláchnout ji převařenou vodou nebo odvar heřmánku.

Dívka

Z hlediska intimní hygieny není mytí dítěte nutnou součástí péče, ale také zárukou jejího budoucího intimního zdraví..

Sedmiměsíční dívka by se měla umýt, když „šla na záchod“, ale v souvislosti s používáním mnoha plenek matkami, které, jak víte, absorbují vlhkost, bude režim pro mytí dítěte takový:

 • po každém defakaci;
 • během večerního koupání nebo těsně před spaním.

Nenoste dítě pod kohoutkem pokaždé, když se rozhodnete, že je čas ho umýt. Nadměrné praní pro ni nebude užitečné, protože prospěšné bakterie umístěné na sliznicích jsou vymývány.

Důležité! Nezapomeňte na důležité pravidlo, že použití mýdla a jiných výrobků pro osobní péči je přípustné pouze na povrchu vnějších stydkých pysků, tj. Venku.

Umyjte dívku pouze teplou tekoucí vodou, mýdlo lze používat maximálně 2-3krát týdně. Pokud používáte mokré ubrousky, ujistěte se, že neobsahují alkohol a antiseptika.

Dr. Komarovsky

Chlapec

Chlapci se tedy nemusejí posouvat, aktivně vědí, jak se převalují, jsou buď na břiše, pak na boku nebo na zádech.

Zároveň se však úmyslně zpomalí a přistupují k překážce, ať už jde o stranu postele nebo polštář pohovky.

Aby zjistil, jaké dovednosti by dítě mělo mít po 7 měsících, provedl Dr. Komarovsky řadu studií..

Podle nich se každé dítě učí svět svým vlastním způsobem a nemá smysl přizpůsobovat ho určitým standardům a stereotypům..

Uvádí však minimální požadované dovednosti, které mají děti (chlapci) k dispozici v tomto věku..

 • sedět na jakémkoli povrchu bez podpory;
 • jakýmkoli způsobem procházet;
 • vstávat s podporou nebo podporou;
 • ovládejte hračky a předměty, zvažte je, hodte je;
 • rozpoznat tváře rodičů, radovat se z jejich vzhledu;
 • vydávat zvuky;
 • odpověz na své jméno.

Dívka

Ο že dívka by měla být schopna to udělat ve věku 7 měsíců, Dr. Komarovsky napsal celý průvodce, takže tvrdí, že nemusíte nutit dítě, aby sedělo, ale musíte věnovat více pozornosti procházení.

Neexistuje žádný konkrétní rámec a lhůty, podle kterých by bylo možné posoudit, zda se dítě správně vyvíjí, nemusíte něco uvalit silou, ale mírně upravit.

Chcete-li u dívky rozvíjet prostorové vnímání, musíte ji vzít do míčových her.

Od dětství sleduje dívka reakce dospělých, jejich výrazy obličeje.

Lekce

Všechny děti s nimi opravdu milují krásné hračky a hry. Co je potřeba k tomu?

Získejte měkké kostky, malé kuličky, dětské koberečky pro děti.

Všechny hračky dítěte musí splňovat určité požadavky:

 • střední velikost, bez ostrých a malých částí;
 • pohodlné uchopení;
 • kontrastní barvy;
 • vydávat různé zvuky;
 • snadno se umývá.

Nedávejte dítěti příliš mnoho hraček. Raději ho nechte hrát s jedním, a pak po chvíli dejte druhému. Aby se drobky bavily, vždy mějte po ruce krásné a zářivé chrastítka, pyramidy, míče, sklenice, kostky.

Koupání vašeho dítěte je zajímavější s použitím hraček ke koupání. Můžete zahájit večerní koupání ve velké vaně, dát mu konev na hračky a kbelík, manipulace s tekoucí vodou jsou pro dítě nejen zajímavé, ale také rozvíjet jeho inteligenci a jemné motorické dovednosti.

Rýmy s rytmickými opakujícími se slabikami jsou užitečné pro rozvoj dětské řeči..

Můžete přijít s takovou hrou na drobky. Chcete-li najít velký plastový kbelík, nechte dítě tam dát své stále malé hračky. Je tedy velmi užitečný pro rozvoj jemných motorických dovedností a dítě začne postupně rozlišovat objekty ve tvaru a materiálu výroby.

Cvičení lze také naředit pomocí různých válců a tyčinek. Fitball je velmi užitečné pro dítě. Může vést hodiny a masírovat..

Zpívejte píseň vašemu dítěti, trávte s ním co nejvíce času hrami a vývojovými aktivitami, to je pro dítě velmi užitečné.

Vývojový test

 1. Dítě se musí převrátit zezadu do jakékoli jiné polohy.
 2. Pokud dítěti nevěnujete pozornost, bude plakat a prokáže, že se mu nelíbí.
 3. Zvědavý na cizince víc než strach.
 4. Položte dítě na kolena u stolu. Popadne okraj stolu, poplácí ho pery.
 5. Dejte mu obouruční hračky, pak nabídněte ještě jednu, první reakcí bude jednání, po kterém dítě uvolní jednu hračku a vezme si.
 6. Položte dítě na záda a zakryjte si tvář plenkou, jeho úkolem je stáhnout ji.

Běžné problémy a jejich řešení

 1. Strach z cizinců. Nenechávejte dítě s cizím člověkem, pokud chcete někoho představit, nejprve zůstaňte blízko.
 2. Problémy s usínáním a spánkem. Vytvoření rituálu pomůže tady, dělat stejné akce každý den před spaním.
 3. Odmítnutí krmení. Mnoho dětí, zejména těch, které saly, protestují proti novým potravinám. Netrpělivě, mnohem méně krmení, zkuste pravidelně nabízet drobky nové jídlo.
 4. Zuby. Děti reagují odlišně na vzhled zubů. Pro některé tento proces probíhá bez problémů a křičí. A pro ostatní se to stává velmi bolestivě a často se teplota zvyšuje a stolice je narušena. Zde přicházejí na záchranu chladné zuby a gely..

Užitečné video

Doporučujeme sledovat video o kojencích ve věku 7 měsíců:

Závěr

Pro dítě je nejdůležitější vaše láska. Trávit s ním čas tak vzrušující a zajímavý, jak je to možné. Pomozte svému dítěti získat více a více dovedností.

Sedmý měsíc života dítěte: vývoj, výživa, spánek, zuby, chůze, řeč

Dobrý den, přátelé! Takže prvních šest měsíců života vašeho dítěte přeletělo. Nyní vaše dítě přestalo být bezmocným novorozencem a stalo se skutečným neklidným badatelem. Sedmý měsíc života dítěte je velmi zajímavé období, protože od tohoto okamžiku vás vaše dítě potěší každý den svými novými úspěchy a dovednostmi.

Sedmý měsíc života: vývoj dítěte

Vaše dítě minulý měsíc získalo asi 400–600 gramů a váží asi 9 kg. Do této doby už měl zvládnout takové dovednosti jako: sedět bez podpory a procházet se. Také, pokud je dítě položeno na nohy poblíž podpěry, pak bude dostatečně sebejistě stát. Na konci měsíce začne chodit po straně postele nebo arény.

Dítě se plazením výrazně rozšiřuje svůj životní prostor. V žádném případě nenarušujte jeho pohyb, protože tato cvičení pomáhají posilovat svaly, abs, obohacují tělo kyslíkem a tím zlepšují krevní oběh do všech orgánů.

Dítě po sedmi měsících jí z lžíce a můžete ho začít učit pít z hrnečku. Nyní vaše dítě již dodržuje každodenní rutinu a může gesty ukazovat, že je čas se umýt nebo vyčesat, pokud na to matka náhle zapomněla. V této fázi vývoje dítě pravděpodobně ukáže, kde je nos, uši, ruce nebo jiné předměty, o nichž mu bylo řečeno.

Sedmý měsíc života: výživa

Právě teď, podle doporučení předních dětských lékařů, stojí za to zavést maso do dětské výživy. Tento produkt je velmi důležitý pro úplný vývoj člověka, ale stojí za zmínku, že až do sedmého měsíce života nemohl trávicí trakt tuto stravu trávit..
Proč je maso tak užitečné? Zaprvé je zdrojem živočišných bílkovin, aminokyselin a vitaminu B. Zadruhé má vysoký obsah železa, který se velmi snadno absorbuje malým organismem..

První část šťouchaného masa by měla být malá - čtvrt čajové lžičky, během týdne byste měli dosáhnout 1 čajové lžičky. Pokud vaše dítě nedůvěřuje novým pokrmům, můžete smíchané maso rozmíchat se zeleninou.

U sedmiměsíčního dítěte je třeba vytvořit návyky, jako například: umýt ruce před jídlem a umýt nebo otřít ubrouskem po. Abychom si vytvořili představu o kráse, stojí za to, aby se dítěti krmilo krásnými a světlými pokrmy, možná v tomto případě se zvýší chuť k jídlu dítěte..

Sedmý měsíc života: zuby

Nejvýznamnější událostí tohoto měsíce je vzhled prvního zubu. U některých se to stává o něco dříve, u někoho později, ale v tomto okamžiku byl první zub řezán, obvykle dolní řezák. Nebojte se, pokud ještě není zub, všechny děti jsou individuální. Stav zdraví dítěte není indikován přítomností zubů, ale sledem jejich růstu.
Při normálním vývoji se nejprve objevují dolní řezáky, poté dva horní řezáky, poté boční řezáky (první horní a dolní řezáky). Následující jsou vyříznuty jeden kořen v horní a dolní části, pak horní tesáky a nižší a na konci poslední dvojice radikálu. Protože růst zubů způsobuje dítěti pocit nepohodlí, úkolem rodičů je zmírnit tyto nepříjemné pocity pro dítě. Co můžeš udělat:

1. Nakupujte v obchodě speciální prsteny s trochou vody. Před použitím by měly být chlazeny v lednici a potom dány dítěti. Kvůli chladu se zanícené dásně trochu uklidní a dítě na chvíli zapomene na bolest, protože má novou hračku, kterou můžete žvýkat.

2. Gel na zuby. Prodává se v lékárně a obsahuje protizánětlivé a analgetické látky. Před použitím se poraďte s pediatrem..

Při výskytu zubů věnujte pozornost základním bezpečnostním opatřením. Dítě se snaží "poškrábat" dásně na jakékoli předměty, sledovat, co si dá do úst. Pokud mu dáte sušenky, ujistěte se, že chléb není měkký, protože dítě může dusit drobky..
Mnoho lidí spojuje růst zubů s horečkou, průjmem, výtokem z nosu a dalšími nemocemi. Nezapomeňte, že v některých případech se to stane, ale dětští zubaři jsou přesvědčeni, že to není spojeno s kroucením! Právě na pozadí poklesu imunity, zhoršeného spánku a chuti k jídlu se dítě stává citlivým na různé infekce. Pokud tedy teplota dítěte přesáhne 38 stupňů a objeví se příznaky nemoci, je lepší zavolat lékaře.

Sedmý měsíc života: sen

U dětí v tomto věku zůstává potřeba spánku trvající 14–15 hodin denně. Vezměte prosím na vědomí, že neustálá každodenní rutina pomáhá zlepšovat spánek. Normálně by mělo dítě spát 10 hodin v noci a asi 3krát 2 hodiny během dne. Pokud dítě spí dvakrát během dne, pak s tím není nic špatného, ​​jen jeden z jeho denních snů má delší.

Sedmý měsíc života: procházky na čerstvém vzduchu

Nejlepší volbou pro děti tohoto věku je chůze na ulici v zimě po dobu 2 hodin ráno a večer a v létě - po celou dobu. Nepoužívejte procházky za velmi větrného dne a chodit na slunci.

Sedmý měsíc života: gymnastika

Fyzická aktivita dítěte se zvýšila. Pojďme se podívat na základní cvičení, která jsou vhodná pro dítě v délce sedmi měsíců.

1. Dejte si dítě na záda. Dej mu prsten v každé ruce. Pokud je drží pevně, uchopte je a uchopte drobky s rukama několika pohyby v kruhu.

2. Ujistěte se, že masáž břicha. Pamatujte, že se to provádí pouze ve směru hodinových ručiček.

3. Ohněte a uvolněte kolena, ujistěte se, že je koleno upevněno rukou.

4. Masírujte nohy a chodidla.

5. Otočte 2krát zezadu do žaludku.

7. Ohněte paže dítěte za lokty. Pokud dítě umí sedět, proveďte toto cvičení při sezení.

8. Vytáhněte ležící dítě za ruce a nechte ho sednout.

9. Dvakrát otočte od břicha dozadu.

10. Dítě leží na břiše. Vezměte dítě pod podpaží a na úkor „jednou“ položte si kolena, na „dva“ - na nohy, „tři“ - položte si na břicho.

11. Položte dítě na záda a pomozte mu sednout, zatímco držíte pouze jednu ruku.

12. Dítě leží na břiše a ve vzdálenosti půl metru od něj je světlá, milovaná hračka. Úlohou drobků je k ní se plazit.

13. Dejte dítě před sebe, držte ho pod podpaží a nechte ho podniknout 5 kroků.

Toto je přibližná sada cvičení. Nejdůležitější věcí jsou pozitivní emoce vašeho dítěte. Pokud dítě nechce dělat cvičení, netrvejte na tom.

Sedmý měsíc života: řeč

Nyní dítě naslouchá jeho intonaci, snaží se zopakovat to, co slyšel, upozorňuje na výrazy obličeje a pohyb rtů. Logopédi říkají, že čím rozmanitější zvuky dítě vydává, tím méně se rodiče starají o svou budoucí řečovou aktivitu.

Je velmi důležité rozvíjet blábolení u dětí. Chcete-li to provést, přečtěte si rytmické verše a zaměřte se na slabiky, které dítě nejlépe vyslovuje. Všimnete si, jak bude dítě opakovat kombinace zvuků, které má rád. Také dítě s potěšením poslouchá rozhovor rodičů a je velmi šťastné, když se na něj obrátí.

Sedmý měsíc života: hry

V této fázi vývoje se děti zajímají o všechno bez výjimky, a pokud si vezmete dítě do náručí, určitě ucítí vaše oblečení, vytáhne si vlasy a náušnice. Abyste ho potěšili, pověste pestrobarevné korálky - moře bude potěšením!

Kromě hmatových pocitů se zvyšuje vnímání zvuků dítěte, takže si nezapomeňte hrát se zvony, zvony, chrastítky, šustění s folií, tašky a další improvizované materiály..

Můžete hrát s dítětem v „Ladushki“ a „Magpie-crow“ - to přispívá k rozvoji motorických dovedností.

V žádném případě nemůžete dítě donutit, aby něco udělal nebo si zahrál, co rodiče chtějí. Poslouchejte vždy názor malého člena rodiny!

Sedmý měsíc života: dovednosti

1. Hraje se s hračkami. Právě teď se první zájem o barevné knihy probouzí. Vezměte prosím na vědomí, že knihy by měly být vyrobeny ze silného kartonu, netoxických a trvanlivých materiálů. Výkresy by měly být velké a s jasným obrysem. Tyto knihy budou studovány s velkým potěšením..

2. Hraje se s velkými kostkami, míčky, rámy Montessori a speciálními hračkami do koupele.

3. Dítě zná své jméno. Je to velmi důležité pro vytvoření vlastního "já".

4. Dítě najde volanou položku.

5. Hodně blábolení a určité slabiky se budou opakovat.

6. Přizpůsobuje se novému jídlu. Samozřejmě, mateřské mléko zůstává nepostradatelnou součástí stravy. Nezapomeňte, že děti nemohou být krmeny násilím.!

7. Objeví se první zuby a od nynějška musí být sledovány, abyste nemuseli skládat rovnátka a provádět drahé zacházení.

8. Pochopí význam mnoha slov..

9. Obavy z rozchodu s mámou.

10. Je schopen investovat do velkých objektů malých.

11. Pevně ​​stojí na podpěře, vystupuje nohama.

14. Obrátí se ze zad na žaludek a zpět.

15. Rád hraji „Ladushki“ a různé hry o prsty.

16. Zapamatuje si pořadí akcí.

17. Zájem o lidi, pečlivě zvažuje cizince.

18. Pokud dítěti nevěnujete pozornost, snaží se ho jakýmkoli způsobem přilákat.

19. Na vyžádání může vykazovat nos, ústa a další části těla.

Během této doby je hlavním úkolem rodičů zajistit bezpečnost dítěte. Koneckonců, začne se plazit a pro jeho rychlý fyzický a intelektuální rozvoj je vhodné ho postavit na zem.

Nezapomeňte věnovat pozornost výchově a vývoji dítěte. Náš každodenní život vyžaduje určitá pravidla chování a je čas naučit dítě pochopit význam slov „Ne!“ a „Ano, můžete.“ Za tímto účelem je třeba laskavě nebo zlostně reagovat na určité záměry drobků. Nemyslete si, že budete okamžitě učit své poslušnosti svého dítěte, ale nechcete vychovat kulhavého robota! Dejte svému maličkému volnost, ale učte základní každodenní komunikační dovednosti a nikdy nezapomeňte na jeho bezpečnost. Pamatujte, že v každém věku je pro dítě nejdůležitější rodičovská láska!

Sdílet s přáteli!

Vážení čtenáři a mí přátelé. Byl bych Vám vděčný, kdybyste o tomto článku řekli svým přátelům. Je to velmi jednoduché: klikněte na tlačítka sociálních sítí a sdílejte tyto informace se svými přáteli. poděkovat!
A nezapomeňte si uložit svůj oblíbený článek do záložek!

S láskou a vřelostí pro vás, Natalya Klishina,
matka dvou dětí, učitelka, choreografka, hudebník,
Poradce pro péči o dítě do 10 let,
Poradce pro přípravu školy,
autor projektu "Dcera roste, syn roste"

Dítě ve věku 7 měsíců (vývojový kalendář)

Věk 7 měsíců je začátkem druhé poloviny života dítěte a novým stadiem vývoje. Děti v tomto věku se stávají více společenskými, více si hrají a méně spí. Děti již znatelně přibývají na váze a výšce. Zahájí se fáze aktivních změn ve fyzickém, duševním a emočním vývoji dítěte.

Na konci sedmého měsíce dítě vyroste o 2 centimetry a přidá přibližně 600 gramů na hmotnost. Průměrné ukazatele dětí tohoto věku: hmotnost - od 7,5 do 8,5 kilogramů (± 1 kg), výška - od 65 do 70 centimetrů (± 3 cm).

Co může dítě udělat za 7 měsíců

 • Dítě může sedět na vlastní pěst a sebevědomě sedět bez pomoci po dlouhou dobu.
 • Začala aktivní fáze procházení. V zásadě se dítě snaží plazit plastickým způsobem, protože je pro něj stále obtížné držet tělo a opírat se o úchyty.
 • V poloze „ležící na břiše“ může jednou rukou snadno brát předměty a v tuto chvíli se opřít o druhou.
 • Dítě provádí otočení a převrácení v různých směrech nezávisle a velmi rychle. Jeho fyzická aktivita je začátek drobných modřin, otěrů a jiných zranění. Rodiče by neměli ani několik sekund zůstat bez pozornosti, protože jeho nepříjemné a nekoordinované pohyby mohou vést k pádu a pláči.
 • Dítě může pít bez lahve dospělých a tento proces regulovat.
 • Boky postýlky jsou spolehlivou oporou pro dítě při dlouhodobém nebo podřepu.
 • Pokud dítě držíte v podpaží, sebejistě přeskupí nohy a aktivně kroky.
 • Pro dítě je zajímavé vzít si do rukou hračky a různé světlé předměty a přesunout je z jedné ruky do druhé.
 • Dítě může hračku srazit, hodit ji, prozkoumat a ochutnat.
 • Dítě má zájem skladovat malé předměty ve velké kapacitě.
 • Tvarované vidění a sluch umožňují dítěti reagovat i na nevýznamné stěží slyšitelné zvuky nebo blikání světla. To neznamená, že během denního spánku dítěte musíte chodit po špičkách. Měl by být přítomen mírný klidný hudební nebo zvukový podklad.
 • Počet zubů v tomto věku závisí na mnoha faktorech, ale především na dědičnosti. Proto některé děti po sedmi měsících nemusí mít zuby vůbec, zatímco jiné již mají několik. To by nemělo být důvodem k obavám rodičů. Zuby vybuchnou během prvního roku.

Zuby jsou individuálním procesem. Pro některé to jde bez povšimnutí a bezbolestně a pro jiné s náladami a bolestí. Před výskytem zubu si mohou matky všimnout těchto příznaků:

 • Nadměrné slinění.
 • Otok a zánět dásní.
 • Dítě vždy něco táhne do úst a kouše.
 • Dítě se chová neklidně - dotýká se jeho obličeje, uší, tváří, leží na polštáři.
 • Tělesná teplota může zůstat kolem 37 stupňů.

Duševní vývoj dítěte po 7 měsících

 • Dítě blábolí, ukazuje prstem na hračku, zvíře nebo jasný předmět, chápe význam některých slov.
 • Dítě reaguje, když je voláno jménem.
 • Dítě je velmi připoutané k tomu dospělému, s nímž je větší denní doba. Rozloučení s tímto člověkem často způsobuje dětskou úzkost, strach a dokonce i slzy. Dítě ví tváří v tvář těm lidem, kteří jsou často v domě, hrát si s ním a mluvit s ním
 • Dítě dobře chápe tón a intonaci hlasu, reaguje odlišně na jemné a přísné hlasy, dokáže pochopit náladu matky a její pocity pro něj prostřednictvím gest a výrazů obličeje.
 • Dítě projevuje emoce ve formě objetí nebo naopak odporu dospělého.
 • Existuje další rozvoj řečových dovedností. Výrazné zvuky jsou složitější, ale smysluplné. Dítě se otočí na stranu volaného objektu (například „Kde je táta?“ Nebo „Kde je ta žena?“) A snaží se zopakovat některé slabiky.
 • Dítě si před očima najde hračku ukrytou pod přikrývkou. Chápe, kde je předmět..
 • Dítě s téměř každým, kdo mu projevuje něhu a pozornost, je připraveno navázat kontakt.
 • V této fázi může dítě použít levou ruku více než pravou. To neznamená, že je dítě levou rukou. Je to jen to, že ve věku sedmi měsíců se u dětí vyvíjí pravá hemisféra intenzivněji. Tento jev je nekonzistentní a je příliš brzy vyvodit jakékoli závěry.
 • Děti v tomto věku negativně reagují na nové neznámé ostré zvuky. V blízkosti dítěte nepoužívejte vysavač, ventilátor, mixér nebo fén - to může vyděsit vaše dítě.

7 měsíční test vývoje dítěte

 • Dítě musí být schopno samostatně se otočit z polohy „ležící na zádech“ do jakékoli jiné polohy, musí být schopno sedět s rovným zády, natáhnout se na hračku a vzít ji.
 • Postavte dítě na klíně, zatímco sedí u stolu. Sledujte, jak se dítě chová. S největší pravděpodobností klepe na stůl a pevně ho uchopí za okraj, natáhne se po objektech na stole a přesune je z místa na místo.
 • Nevšímejte dítě úmyslně, podívejte se na jeho reakci. Dítě bude plakat a přitahovat pozornost, je důležité, aby viděl váš vzhled.
 • Cizinci by měli vzbudit zvědavost a zájem o dítě.
 • Pokuste se lehkým hadříkem zakrýt obličej dítěte ležícího v postýlce, určitě se ho pokusí odstranit.
 • Dejte dítěti hračku v době, kdy již drží v každém peru předmět. Sledujte, co dělá. S největší pravděpodobností pustí jednu z položek a vezme tu, která je nabízena.

Vezměte prosím na vědomí, že:

 • Dítě nevykazuje touhu sedět a otočit se v různých polohách.
 • Když je u stolu, dítě na něj neklepe hračkou ani rukou.
 • Neexistuje žádný projev emocí, žádná reakce na ostré nebo hlasité zvuky.
 • Dítě si nevtáhne hračky do úst, nebo to prostě nemůže udělat.
 • Je pro něj těžké být vzpřímený.
 • Dítě nereaguje na pohyb předmětů a lidí, nevydává žádné blábolící zvuky.

Dětská výživa v 7 měsících

Dítě tohoto věku by mělo být schopno pít z šálku a jíst z lžíce. Jedno kojení by mělo být nahrazeno šťouchanou zeleninou nebo viskózní kaší. Kaše (rýže, pohanka nebo kukuřice), určená pro kojeneckou výživu, již obsahuje máslo a mléko. Je třeba je vařit přesně podle pokynů na obalu. V zeleninovém pyré musíte postupně přidávat rostlinný olej po jedné kapce.

Další návnada by měla být šťouchané ovoce. Musíte začít pouze s jedním ovocem a postupně si zvykat na ostatní. Děti mohou dostat jablka, hrušky, broskve a švestky. Rostlinná strava by se měla také postupně rozšiřovat. Můžete střídavě dát šťouchané brambory, mrkev, cuketa, dýně, květák. Rostlinné a ovocné pyré a obiloviny v prvním a půl až dvou měsících by měly sestávat pouze z jedné složky. Na konci sedmého měsíce zkuste dítěti dát žloutek a dvakrát týdně jej vstříknout do stravy. Během vytržení můžete dát vašemu dítěti cookies.

Přibližná strava pro kojení

 • 7,00 - mateřské mléko (200 ml)
 • 11,00 - mléčná kaše s máslem (150 g), ovocným pyré (asi 50 g) a kompotem nebo džusem (30 ml).
 • 15.00 - šťouchaná zelenina s rostlinným olejem a půl žloutku (150 g), sušenky nebo sušenky, kompot nebo mléko (30 ml).
 • 19,00 - mateřské mléko (200 ml)
 • 22,00 - mateřské mléko (200 ml).
 • Na začátku krmení (od čtyř měsíců) může být v této fázi zavedeno do stravy kuřecí, králičí nebo telecí maso. Maso drtíme do hustého stavu pyré a dejte dítěti spolu se zeleninovým pyré.

Přibližná strava s umělým krmením

 • 7,00 - mléčná směs (200 ml)
 • 11,00 - jednosložková kaše s máslem (150 g), ovocným pyré (asi 50 g), kompotem nebo vodou (30 ml).
 • 15.00 - rostlinné pyré s rostlinným olejem (150 g), masové pyré (asi 30 g), vaječný žloutek (1/2 dílu), kompot nebo džus (asi 30 ml).
 • 19,00 - mléčná směs s sušenkami nebo sušenkami (200 ml).
 • 22,00 - mléčná směs (200 ml).

Denní rutina - spánek a bdělost

Denní rutina závisí na povaze a individuálních charakteristikách dítěte, na situaci v rodině. Dítě může spát v noci po dobu 10-11 hodin. Odpoledne dítě spí dvakrát nebo třikrát po dobu 1,5–2 hodin. Je vhodné, aby alespoň jeden denní spánek dítěte probíhal na čerstvém vzduchu. Denní rutina naučí dítě probudit se a usnout každý den ve stejnou dobu.

Rozvíjení aktivit a cvičení

 1. Upozorněte dítě na ty předměty, které ho obklopují, mluvte o nich, několikrát nahlas řekněte slova - jméno. Ukažte svému dítěti světlé obrázky velkých předmětů, nahlas si přečtěte říkanky a pohádky. Dejte svému dítěti příležitost naučit se obracet stránky dětské knihy.
 2. Pomozte svému dítěti rozvíjet jemné motorické dovednosti. Vzpomínka, pozornost a co je nejdůležitější, řeč dítěte přímo závisí na jeho vývoji.
 3. Naučte své dítě provádět určité akce a své požadavky sami. Například, házet míč, zvednout psací stroj, odeslat zemřít. Při každé správně provedené akci nezapomeňte dítě pochválit.
 4. Hrajte hry s dítětem, ve kterých musíte tleskat rukama, mávat rukama a ukazovat prstem na předmět.
 5. Vytvářejte situace, ve kterých vaše dítě může komunikovat nebo sledovat jiné děti.
 6. Zahrajte si s vaším dítětem hry na rozvoj jemných motorických dovedností, pozornosti, paměti. Užitečné jsou všechny hry, do kterých jsou zapojeny prsty dítěte.
 7. Zkuste chránit své dítě před strachem a nepokoji. Mohou být způsobeny cizími lidmi, novými zvuky nebo nedostatkem pozornosti. Často si vezměte drobky do svých rukou, ukažte, že je pod vaší ochranou, že je v bezpečí. Představte jej novým lidem v náručí.
 8. Procházení je důležitou fází vývoje dítěte, která bude pokračovat ve fyzickém vývoji, rozšiřovat jeho obzory a poskytovat příležitost ke studiu okolních objektů. Pomozte dítěti naučit se procházet, vytvořit pro něj nezbytné podmínky. Dítě by mělo mít spoustu volného prostoru a pozornost upoutávající hračky a různé předměty. Stejně důležité je, jaké oblečení má dítě. Jeho pohybům by nic nemělo bránit. Styl procházení v počátečním stádiu je pro všechny děti odlišný, ale dítě postupem času pochopí, že technika křížového procházení je nejpohodlnější. Všechno přijde s časem.

Zkuste se tam zastavit. Dítě je připraveno na všechno nové a zajímavé, komunikace a pozornost jsou pro něj velmi důležité. Nepodceňujte své dítě.

Předčasně narozené děti

Každá matka se těší na narození svého dítěte a doufá, že se setká včas. Ale někdy se to stane dříve, a způsobuje hodně úzkosti mezi rodiči malého arašídového. Abychom rozptýlili vaše obavy, připravili jsme článek o vývoji předčasně narozených dětí: jak se liší od těch narozených včas, jak vypadají, jak se vyvíjejí během prvního roku života.

Které dítě je považováno za předčasné

Předpokládané děti narozené před 37. týdnem těhotenství s hmotností nižší než 2,5 kg. V závislosti na délce a hmotnosti dítěte existují 4 stupně:

PředčasnostTěhotenský týdenHmotnost dítěteVýška dítěte
1 stupeň35-372-2,5 kg40-47 cm
2 stupně33-351,5-2 kg37-40 cm
3 stupně31-331-1,5 kg35-37 cm
4 stupně29-31méně než 1 kgméně než 35 cm

Musíte vědět, že děti narozené před porodem s tělesnou hmotností menší než 2,5 kg se v dokumentech nazývají lékaři:

 • plod s nízkou tělesnou hmotností (BDC) - pokud se dítě narodilo o hmotnosti 1,5–2,5 kg;
 • plod s velmi nízkou tělesnou hmotností (ONMT) - drobky 1-1,5 kg;
 • plod s nízkou porodní hmotností (ENMT) - děti vážící méně než 1 kg.

Novorozenec je považován za předčasně narozené dítě, které žilo 7 dní.

Neonatologové berou v úvahu kromě váhy a gestačního věku i další faktory, které ovlivňují vývoj dítěte při hodnocení stupně předčasnosti:

 • přítomnost nemocí matky;
 • vrozené patologie;
 • korespondence stupně zralosti těla s těhotenstvím.

Stupeň zralosti dítěte je obecným stavem dítěte v době narození a dodržováním akceptovaných standardů nitroděložního vývoje. Lékaři hodnotí dítě podle 11 základních kritérií a určují stupeň zralosti, což je důležité pro stanovení potřebné péče a lékařských postupů.

Také v prvních minutách života předčasně narozeného dítěte lékaři zkontrolují:

 • zda drobky mají základní reflexy a jak jsou výrazné;
 • v jakém stavu je svalový tonus;
 • úroveň motorické aktivity;
 • může dítě udržovat teplo samo.

Vzhledem ke všem těmto faktorům se rozhoduje o nezbytné lékařské podpoře. Vyhodnocení předčasnosti se provádí v prvních minutách života dítěte. Ihned po narození lékaři vysávají hlen z úst dítěte, v některých případech ze žaludku..

V následujících okamžicích se odhaduje, kolik může samostatně dýchat, jaký druh lékařské podpory bude v nadcházejících hodinách potřebný. U dětí s hlubokou předčasností a hmotností méně než 1 kg je téměř vždy nutná umělá ventilace plic a vytváření podmínek, které jsou co nejblíže těm v matčině žaludku..

Moderní medicína vám umožňuje pečovat o děti s nejmenší hmotností (od 500 do 600 gramů). Neonatologové vytvářejí pomocí různých léků, uzavřených a otevřených inkubátorů optimální podmínky pro dítě a maximalizují pocit bytí v děloze..

Vzhled dítěte před plánovaným termínem je složitý, ale řešitelný problém, který vyžaduje, aby rodiče byli opatrní a shromážděni. Není třeba panikařit a vzdát se, spolu s kvalitní péčí a kontrolou ze strany lékařů, musí vaše dítě cítit pozornost, lásku a péči o mámu a tátu.

Při řádné lékařské péči, jasných a koordinovaných akcích rodičů se děti narozené v předstihu dohnají ke svým vrstevníkům během prvního roku života a od nich se od nich málo liší.

Vzhled

Normální těhotenství trvá asi 40 týdnů. Během této doby se dítě z malé buňky změní v plnohodnotného člověka, který může existovat nezávisle na mamince.

Během tohoto období probíhají procesy vytváření a zlepšování všech systémů nezbytných pro život. Pokud k porodu dojde dříve, než je předepsaných 38–42 týdnů, potom dítě nemá čas plně se připravit na nezávislou podporu života mimo tělo matky.

Předčasně narozené děti se liší nejen od svých vrstevníků narozených včas, ale také mezi sebou. Různé příznaky předčasnosti se vyznačují svými vlastními příznaky..

Předčasné dítě narozené 24-28 týdnů:

 • Hmotnost menší než 1000 g.
 • Hlava je mnohem větší než hrudník. Lebka má neobvyklý tvar: vysoké čelo, podlouhlý šíje, otevřené velké fontanely a velmi tenký krk. Auricles jsou velmi měkké, chrupavka v nich je nedostatečně vyvinutá, asymetrie je patrná, tendence se deformovat s prodlouženým ležením na jejich stranách.
 • Nohy a paže jsou velmi tenké, lokty a kolena jsou ostré.
 • Hřebíky nedosahují k okraji prstů, jsou velmi měkké.
 • Pupek je umístěn výrazně pod středem břicha.
 • Genitálie jsou nedostatečně vyvinuté: u dívek velké pysky nezavírají malé rty, u chlapců varlata nejsou snížena do šourku.
 • Kůže je velmi tenká, pomačkaná, ochablá. Výrazná hyperémie (zarudnutí).
 • V celém těle je jasně viditelná síť cév, tuková vrstva prakticky chybí.
 • Na obličeji, pažích, nohou, zádech a žaludku je patrná bílá chmýří.
 • Svalový tón je slabý.
 • Děti narozené 24-26 týdnů nemusí v prvních několika týdnech života otevřít oči.

Předčasně narozené dítě 28-32 týdnů těhotné

 • Navenek jako obyčejný novorozenec obvod hlavy překračuje hrudní kost o 2-3 cm.
 • Na hlavě jsou velké otevřené švy, pružiny značné velikosti.
 • Auricles jsou měkké, snadno deformovatelné.
 • Pupek je umístěn nízko od středu břicha.
 • Genitálie jsou nedostatečně rozvinuté.
 • Na těle je patrná mírná tuková vrstva.
 • Na obličeji, těle, pažích a nohou je zakrytá bílá chmýří..
 • Svalový tón je slabý.

Předčasně narozené dítě ve věku 32–37 týdnů

 • Tělesné proporce, jako normální novorozenec.
 • Kůže je růžová, na obličeji není chmýří.
 • Vytvořená podkožní tuková vrstva je patrná..
 • Jsou vidět první ohyby na ušních boltcích..
 • Na těle jsou vidět bradavky a kruhy bradavek.
 • Pupek je blíže ke středu břicha.

Předčasně narozené děti se rodí, aniž by dokončily důležitou fázi nitroděložního vývoje, takže vyžadují zvláštní péči a kontrolu nad jejich stavem. Ve většině případů musí být děti v nemocnici v novorozenecké jednotce od 7 dnů do 4 měsíců, v závislosti na stupni předčasnosti.

Každá matka samozřejmě chce být s dítětem co nejdříve doma, ale pokud lékaři trvají na další kontrole a jsou ve zdravotnickém zařízení, stojí za to je poslouchat.

Výška a hmotnost stolu

Předčasně narozené děti se po narození liší od svých časově narozených vrstevníků co do hmotnosti a výšky. Čím kratší je gestační věk, ve kterém se dítě narodilo, tím nižší jsou sazby.

Hmotnost a výška předčasně narozeného dítěte v době narození, v závislosti na týdnu těhotenství
Těhotenský týdenHmotnostVýška
24-28 týdnů0,85 - 1,3 kgméně než 35 cm
29 týdnů1,15 - 1,5 kg35-36 cm
30 týdnů1,25 - 1,7 kg35-37 cm
31 týdnů1,3 - 1,75 kg36-37 cm
32 týdnů1,4 - 1,95 kg36-38 cm
33 týdnů1,55-2,3 kg36-39 cm
34 týdnů1,8 - 2,5 kg37-40 cm
35-36 týdnů1,95 - 2,5 kg40-47 cm

U dětí narozených před 34 týdny je charakteristická silná nezralost trávicího traktu, a proto se jejich výživa a hmotnostní přírůstek velmi liší od ukazatelů dětí, které jsou do tohoto období plnohodnotné.

Děti narozené od 27 do 34 týdnů mají nezralý plicní systém, takže ve většině případů dýchají pomocí umělé plicní ventilace (IVL). Krmení takových dětí se provádí pomocí sondy během následujících 3 až 4 měsíců.

Stupeň předčasné dospělosti dítěte do značné míry určuje rychlost přírůstku na váze a růstu v následujících měsících. Nezralost nervového, plicního a potravinového systému nedovoluje dítěti v prvních měsících života rychle přidávat vyhledávané gramy. Ale o 3 měsíce se procesy stabilizují, dítě dohání vrstevníky, kteří se narodili včas podle roku.

Tabulka hmotnostního přírůstku a výšky dítěte pro první rok života, v závislosti na stupni předčasnosti
Stáří4 stupně3 stupně2 stupně1 stupeň
Přibývání na vázeZvýšení růstuPřibývání na vázeZvýšení růstuPřibývání na vázeZvýšení růstuPřibývání na vázeZvýšení růstu
1 měsíc180 g3,9 cm190 g3,7 cm190 g3,8 cm300 g3,7 cm
2 měsíce400 g3,5 cm650 g4 cm750 g3,9 cm300 g3,6 cm
3 měsíce650 g2,5 cm650 g4,2 cm750 g3,6 cm800 g3,6 cm
4 měsíce600 g3,5 cm650 g3,7 cm750 g3,8 cm750 g3,3 cm
5 měsíců650 g3,7 cm750 g3,6 cm800 g3,3 cm800 g2,3 cm
6 měsíců750 g3,7 cm800 g2,8 cm700 g2,3 cm700 g2 cm
7 měsíců500 g2,5 cm950 g3 cm600 g2,3 cm700 g1,6 cm
8 měsíců500 g2,5 cm600 g1,6 cm700 g1,8 cm700 g1,5 cm
9 měsíců500 g1,5 cm600 g1,6 cm700 g1,8 cm700 g1,5 cm
10 měsíců450 g2,5 cm500 g1,7 cm400 g0,8 cm400 g1,5 cm
11 měsíců500 g2,2 cm300 g0,6 cm500 g0,9 cm400 g1 cm
12 měsíců450 g1,7 cm350 g1,2 cm400 g1,5 cm300 g1,2 cm
Průměr 1 rok7,08 kg68-70 cm8,45 kg69-72 cm8,65 kg70-73 cm9,45 kg71-74 cm

Průměrná hmotnost dětí v prvním roce života v závislosti na stupni předčasnosti

Měsíc života4 stupně3 stupně2 stupně1 stupeň
Váha při narození500-1000 g1000 až 1500 g1500-2000 g2000-2500 g
1 měsíc680 - 1180 g1190-1690 g1690-2190 g2300-2800 g
2 měsíce1080-1580 g1840 - 2340 g2440-2940 g2600-3100 g
3 měsíce1680-2260 g2590 - 3090 g3190-3690 g3400-3900 g
4 měsíce2300 - 900 g3340-3840 g3940-4440 g4150 - 4650 g
5 měsíců2950-3550 g4090-590 g4740-5240 g4950 - 5400 g
6 měsíců3700-4300 g4890 - 5390 g5440-5940 g5650-6100 g
7 měsíců4200-4800 g5840-6340 g6040-6540 g6350 - 6800 g
8 měsíců4700 - 5300 g6440-6940 g6740 - 7240 g7050 - 7500 g
9 měsíců5200 - 5800 g7040 - 7540 g7440-7940 g7750 - 8200 g
10 měsíců5650-6250 g7540 - 8040 g7840-8340 g8150 - 8600 g
11 měsíců6150 - 6750 g7840-8340 g8340 - 8840 g8550 - 9000 g
12 měsíců (1 rok)6600-7200 g8190-8690 g8740 - 240 g8850-9300 g

Tabulka průměrného přírůstku na váze a výšky předčasně narozených dětí během prvního roku života ukazuje přibližné hodnoty získané statistickými prostředky. Každé dítě je individuální, vyvíjí se vlastní rychlostí. Doporučuje se více zaměřit na doporučení pediatrů a úzkých specialistů vzhledem ke specifické situaci, zejména drobenkám..

Když je předčasně narozené dítě propuštěno z nemocnice

Děti narozené předčasně pobývají v nemocnici mnohem déle než jejich vrstevníci na plný úvazek. Délka pobytu pod dohledem lékaře se může lišit v závislosti na stavu dítěte od 7 do 10 dnů do 6 měsíců. O propuštění rozhoduje lékař, který vyhodnocuje stav dítěte. Aby dítě mohlo jít domů, potřebuje:

 • nemají potíže s vývojem;
 • vykazují trvalý pokrok v nárůstu hmotnosti (po dobu 3 až 5 dnů);
 • být schopen udržet tělesné teplo;
 • dýchat samostatně, jíst;
 • váží více než 2,3 kg.

Dalším důležitým parametrem pro propuštění předčasně narozeného dítěte je schopnost rodičů pečovat o dítě, schopnost poskytnout mu všechny nezbytné podmínky..

Vývoj dítěte

Jednou z nejzajímavějších otázek rodičů předčasně narozených dětí je vývoj drobků v prvním roce života. Děti narozené v předstihu jsou ve většině případů velmi slabé, matky a otcové mají obavy, zda jejich dítě bude schopno dohnat své vrstevníky podle hlavních ukazatelů.

Podle statistik vykazují téměř všechny tyto děti během prvních šesti měsíců života výsledky nižší než jejich vrstevníci, ale od 6 měsíců rychle dohoní a v některých případech předběhnou děti narozené včas. Vývoj nervového systému však stále probíhá jinak: u takových dětí je často nestabilní, proto se objevuje hyperaktivita.

1 měsíc

V prvním měsíci života je většina miminců narozených mimo čas pod neustálým dohledem neonatologů. Děti s hlubokou předčasností budou v nemocnici po dobu 3-4 měsíců. V závislosti na stupni předčasnosti mohou být stanoveny v uzavřeném nebo otevřeném typu inkubátoru.

Primárním úkolem lékařů v tomto období je stabilizovat stav dítěte a umožnit všem systémům jeho těla vyvíjet se na nezbytné parametry.

Děti, které nejsou schopny udržet teplo, jsou umístěny na ventilátor a potřebují speciální terapii a léky k urychlení zrání tělních systémů, jsou umístěny v uzavřeném inkubátoru. Po stabilizaci stavu drobků se přenese do otevřeného inkubátoru.

Děti, které mohou dýchat samy o sobě, získaly všechny potřebné reflexy a naučily se jíst, jsou přemístěny do zvláštního oddělení, které je sledováno až do propuštění.

V prvním měsíci života nedonošená miminka nezískávají na váze dobře. To je primárně spojeno s nedostatečným intrauterinním vývojem a nedostatečně vyvinutým sacím reflexem. Ke zvýšení množství jídla vstupujícího do těla drobků se ve většině případů krmení provádí pomocí speciální sondy.

Doporučená strava pro tyto děti je mateřské mléko. Máma se musí snažit udržet schopnost kojení, neustále dekantovat a stimulovat kojení.

V prvním měsíci života novorozence je důležité být v místnosti se stálou teplotou a vlhkostí, aby nedošlo k kontaktu s velkým počtem lidí. Ostatní se musí snažit vytvořit podmínky maximální sterility.

Během tohoto období je dítě v nechráněné poloze, jeho tělo se snaží dosáhnout normálních ukazatelů co nejrychleji a nemůže kvalitativně odolávat infekcím.

Aklimatizace, neúplný vývoj tělních systémů způsobuje, že předčasně narozené dítě v prvním měsíci života je velmi slabé: spí téměř po celou dobu, není příliš aktivní, svalový tonus je snížen (hypotenze). Vše, co může dítě v tomto věku udělat, je spát a spolknout jídlo. V tuto chvíli je pro dítě životně důležitý kontakt s mámou, smysl její péče a lásky.

Předčasnost není věta. Moderní medicína dělá zázraky, kojící děti narozené s hmotností 500 g nebo více. Pokud jste v této situaci, zkuste najít sílu být blízko dítěte, dát mu svou lásku a pozornost, bude cítit vaši podporu.

2 měsíce

Ve druhém měsíci života se děti s 1-2 stupněm předčasnosti vrátí domů, s 3-4 stupněmi zůstávají pod dohledem lékařů.

Během této doby je sací reflex stále špatně vyvinut a je nutné krmit dítě mlékem z lahve s dudlíkem, které musí být nejprve sterilizováno..

Ve 2. měsíci života, děti, které byly poslány domů, pediatrové doporučují zavést první cviky: položení na žaludek.

Během tohoto období je stále pozorována velmi rychlá únava arašídů, ale již je patrný nárůst svalového tónu..

Děti s 1–2 stupněm předčasnosti:

Ve 2. měsíci života se učí soustředit své oči na předmět, začít studovat prostředí, ale jsou stále velmi slabí a rychle unavení. Od asi 1,5 měsíce se zvyšuje motorická aktivita, zvyšuje se svalový tonus.

Pro předčasně narozené děti je charakteristická přilnavost na vačce, palec je velmi obtížné vzít na jednu stranu. Během tohoto období může dětský lékař doporučit vyvíjejícím se prstům speciální masáž, aby stimuloval uchopovací reflex..

Ve věku 2 měsíců se děti snaží držet hlavu, ale zatím je to velmi obtížné a dítě se rychle unaví..

Děti 3-4 stupně předčasnosti

Zůstávají pod neustálým dohledem lékařů, obvykle jsou propouštěni domů po úplné stabilizaci všech tělesných systémů a vážící více než 2,3 kg.

Ve druhém měsíci života je pro hluboce předčasně narozené děti velmi důležitý úzký kontakt s mámou. I když se vám zdá, že dítě na vás nereaguje, musíte pochopit, že je stále velmi slabý.

3 měsíce

Děti s 1-2 stupni předčasnosti

Ve třetím měsíci života se předčasné dítě stává aktivnějším, projevuje zájem o jídlo a rychleji získává na váze a výšce. Pediatrové nedoporučují nechat dítě v tomto věku spát na břiše, je lepší si lehnout na záda a otočit hlavu doprava nebo doleva.

Děti se učí soustředit své oči na okolní objekty a pokoušet se postupně zvedat a držet hlavy. V tomto věku by se hmotnost dítěte měla zdvojnásobit.

Je zobrazen uchopovací reflex, dítě může držet malý předmět v rukojeti.

Děti s 3-4 stupně předčasnosti

Objeví se schopnost soustředit se na předmět. Svalový tón se postupně zvyšuje, dítě se stává aktivnějším.

O 3 měsíce se objeví první pokusy zvednout a držet hlavu.

Zdravá batolata s hmotností 2,3–2,5 kg jsou propuštěna z nemocnice.

V tomto věku může pediatr doporučit návštěvu speciálního masážního terapeuta, aby stimuloval rozvoj svalů..

4 měsíce

Děti s 1-2 stupně předčasnosti

Neuropsychické procesy se postupně aktivují, dítě se snaží komunikovat, vydává nové zvuky.

Je stále lepší a lepší chytit a potřást hračkou, ale stále můžete cítit silný tón v klikách. Po konzultaci s pediatrem byste měli najít speciálně vyškoleného masážního terapeuta, který by pomohl uvolnit nadměrné napětí, stimulovat rozvoj tělesných svalů.

Ve 4. měsíci se pro novorozence stávají důležité denní procházky na čerstvém vzduchu, ale měli byste pečlivě sledovat dětské oblečení, nosit je podle počasí, vyhnout se podchlazení a přehřátí.

Blíže k 5 měsícům, děti 1-2 stupňů předčasné dospělosti potěší své rodiče svým prvním vědomým úsměvem.

Děti s 3-4 stupně předčasnosti

Dítě je silné a aktivně zkoumá okolní objekty. Nyní se mu podaří samostatně držet hlavu, otočit ji při hledání zdroje zvuku. Téměř všechny zdravé předčasně narozené děti ve 4. měsíci dosáhly hmotnosti 2300 - 2900 g, jsou schopny jíst samy, jít domů.

5 měsíců

Děti s 1-2 stupně předčasnosti

Ve věku 5 měsíců, předčasně narozené děti s 1 - 2 stupněm prakticky dohánějí své vrstevníky. Potřásají chrastítka potěšením, dívají se na okolí se zájmem, rádi navazují kontakt s dospělými.

Vnímání zvuků se zvyšuje, dítě rychle otočí hlavu ve směru zvuku a snaží se najít jeho zdroj. Příjemnou novinkou je reakce dítěte na jeho matku. Když vstoupí do místnosti a začne mluvit s maličkým, znatelně ožije, začne se usmívat a blábolit.

O 5,5 měsíce se děti snaží převrátit zezadu do žaludku.

Děti s 3-4 stupně předčasnosti

Jsou tu nové zvuky a touha hrát si s chrastítkem. Držení malých předmětů je snazší, dítě se začne vědomě usmívat.

6 měsíců

Děti s 1-2 stupně předčasnosti

Váha dítěte 1–2 stupňů předčasně narozených dětí se ztrojnásobí o 6 měsíců. Poté, co zvládl techniku ​​převratu zezadu do žaludku, pokračuje maličko ke studiu zpětného pohybu. Rozdíly ve fyzickém vývoji u vrstevníků narozených včas jsou téměř vyhlazeny.

Po konzultaci s pediatrem, posouzení stavu zdravotních a fyzických dovedností, začnou děti s 1-2 stupněm předčasnosti zavádět doplňkové potraviny. Produkty pro první krmení by měly být dohodnuty s lékařem, aby bylo možné zvolit nejlepší možnost.

Neuropsychický vývoj pokračuje rychle. Děti projevují zvýšený zájem o komunikaci s dospělými, hry.

Děti s 3-4 stupně předčasnosti

Oblíbenou zábavou drobenky je třást chrastítko a pevně ho držet v rukojeti. Zvukové vnímání je zesíleno a ten malý chce opravdu pochopit, odkud pocházejí různé zvuky, rychle otočí hlavu, aby zachytil klepání, hluk, konverzaci.

Zvládnutí zatáčky zezadu do žaludku.

7 měsíců

Děti s 1-2 stupně předčasnosti

Aktivní a společenské dítě se snaží ovládat schopnost procházení. Navenek se neliší od dlouhodobých vrstevníků. Autonomie ve hře se zvyšuje, objevuje se touha jíst sama. Děti narozené ve věku 34–38 týdnů, získejte první zuby, naučte se sedět.

Děti s 3-4 stupně předčasnosti

Schopnost házet a otočit se zezadu do žaludku je zvládnuta, zdá se, že se chce naučit plazit, ale motorické dovednosti nestačí.

Při absenci kontraindikací a dostatečné hmotnosti po konzultaci s pediatrem je možné zavádění doplňkových potravin.

8 měsíců

Děti s 1-2 stupně předčasnosti

Dítě se v této pozici učí sedět a hrát samostatně. Je stále těžké držet záda, svaly podporující páteř jsou stále slabé, takže záda se ohýbá v oblouku.

Počet pohybů se neustále zvyšuje, dítě hledá kontakt s dospělými. Teď můžete vidět, že ten malý chápe řeč, která mu byla určena. Řečí jednoduchými větami a požádá, aby označil předmět, který je drobenkou dobře známý, rád na něj ukáže prstem.

Pokusy ovládat procházení se postupně stávají úspěšnějšími. Většina dětí se již může plastopickým způsobem pohybovat po podlaze. Nejaktivnější na všech čtyřech a houpat se v této poloze různými směry.

Děti s 3-4 stupně předčasnosti

Objeví se schopnost pohybovat tělem plastussky. Svalová síla nestačí k tomu na velkou vzdálenost, takže se dítě rychle unaví, může během hry usnout hned během hry.

Děti se stupněm předčasnosti se snaží sedět, pro děti se stupněm 4 nejsou zatím k dispozici.

9 měsíců

Děti s 1-2 stupně předčasnosti

Rozdíly s vrstevníky narozenými včas, téměř vymazány. Malí sedí sebejistě, plazí se na všech čtyřech, aktivně projevují svou touhu komunikovat.

Některé děti začínají vstávat na vlastní pěst, zkuste se pohybovat po zdi.

Nyní dítě spí méně, první slabiky začnou mluvit, každý den zvyšuje své znalosti o světě.

Děti s 3-4 stupně předčasnosti

Zručnost sedadla je plně zvládnuta..

Začnou se objevovat zuby.

Množství spánku klesá, ale stále dosahuje více než půl dne.

10 měsíců

Děti s 1-2 stupně předčasnosti

Do 10 měsíců, předčasně narozené děti s jistotou stojí na podporu a plazit se. Pokud dáte dítěti jméno, bude se otáčet a usmívat se.
Svaly na zádech zesílily, teď ten malý sedí vzpřímeně a přesně drží záda.

Herní akce jsou rozmanité, dítě se velmi zajímá o předměty domácnosti.

Děti s 3-4 stupně předčasnosti

Existují pokusy postavit se na podpěru, udělat první kroky podél zábradlí.

Slabiky se aktivně projevují v řeči. Když mluvíte s dítětem, můžete vidět, že dobře rozumí tomu, o čem mluví. Požádáte-li dítě, aby ukázalo, kde se nachází předmět, o kterém ví, že bude na něj rád ukazovat prstem.

11 měsíců

Děti s 1-2 stupně předčasnosti

V jedenáctém měsíci života se děti s 1-2 stupněm nedonošenců fyzicky neliší od svých vrstevníků. Aktivně se plazili a snažili se udělat první kroky, se zájmem studovali okolní objekty. Zvýšený zájem je způsoben vytvářením zvuků, setrvačných hraček a hodinek. V reakci na adresovanou řeč můžete slyšet stále více různých slabik a jednoduchých slov.

Děti s 3-4 stupně předčasnosti

U zdi se sebejistě stávají drobky s předčasným předčasným porodem, které se snaží pohybovat podél podpory.

O jídlo pro dospělé je zájem.

12 měsíců

Do 12 měsíců se všechny zdravé předčasně narozené děti, s náležitou péčí a pozorností svých rodičů, dohrávají se svými vrstevníky ve fyzickém vývoji. Do roku se většina z nich snaží chodit, mluvit, aktivně studovat různé herní techniky.

Tabulka vzhledu základních dovedností v závislosti na stupni předčasnosti

Dovednost4 stupně předčasnosti, hmotnost až 1000 g3 stupně předčasnosti, hmotnost od 1000 g do 1,5 kg2 stupně předčasnosti, hmotnost 1,5-2 kg1 stupeň předčasnosti, hmotnost 2-2,5 kg
Upevnění pohledu na předmět2-3 měsíce2-2,5 měsíce1,5-2 měsíce1-1,5 měsíce
Sebeobdržení hlavy3-4 měsíce3-4 měsíce2 měsíce1,5-2 měsíce
Otočte se zezadu do žaludku6,5-7,5 měsíců6-7 měsíců5-6 měsíců5-5,5 měsíce
Otočte se od břicha dozadu7,5-8,5 měsíců7-8 měsíců6-7 měsíců6-7 měsíců
Sedí sám9-12 měsíců8-10 měsíců7-8 měsíců6-7 měsíců
Samostatný11-12 měsíců11-12 měsíců9-10 měsíců9 měsíců
Prochází se nezávisle14-15 měsíců14-15 měsíců11-13 měsíců11-12 měsíců
Výslovnost slov12-14 měsíců12 měsíců11-12 měsíců11-12 měsíců

Vlastnosti krmení předčasně narozených dětí

V závislosti na stupni předčasnosti dítěte, tj. V týdnu těhotenství, ve kterém se dítě narodilo, lze použít různé možnosti výživy:

 • kojení od prvních dnů života (1 stupeň předčasnosti, přítomnost sacího reflexu);
 • krmení lahví (2 stupně předčasnosti, výživa s vyjádřeným mateřským mlékem);
 • jídlo pomocí speciální sondy (3-4 stupně předčasnosti).

Možnost krmení dítěte určuje lékař v prvních hodinách života drobků na základě celkového stavu dítěte, jeho schopnosti samostatně jíst, zralosti hlavních tělesných systémů.

Výhodným produktem pro krmení předčasně narozených dětí je mateřské mléko. Kojení (HB) by mělo být pokud možno udržováno pokud možno co nejdéle..

Zatímco v nemocnici, krmení předčasně narozených dětí je řízeno lékaři, v případě potřeby jsou upraveny množství nabízeného jídla. Po propuštění z nemocnice dávají lékaři doporučení týkající se výživy a tento proces podléhá kontrole rodičů.

Výpočet požadovaného množství mléka za den je založen na hmotnosti dítěte a jeho věku.

Dětský věkDenní příjem potravy
10 dní - 2 měsíce⅕ podle tělesné hmotnosti
2-4 měsíce⅙ tělesná hmotnost
4-6 měsíců1/7 tělesné hmotnosti
6-8 měsíců⅛ tělesná hmotnost
8-12 měsíců1/9 tělesné hmotnosti

Je dost obtížné nabídnout dítěti přesné množství jídla v krmivu, zejména při kojení.

 • Při kojení je nutné se zaměřit na chování dítěte: nebude jíst více, než se očekávalo.
 • Během umělého krmení se doporučuje nalít směs nebo mléko v množství přesahujícím normu o 10–15 ml., Vzhledem k tomu, že drobky nepijí všechno.

Krmení předčasně narozeného dítěte je důležitým faktorem vývoje dítěte. Doporučuje se vyvinout program výživy a doplňování stravy společně s pediatrem, s přihlédnutím k charakteristikám konkrétního dítěte.

Očkování

Děti narozené předčasně nejsou očkovány včas. Pro každé konkrétní předčasně narozené dítě vypočítá očkovací plán pediatr na základě charakteristik jeho vývoje, získané hmotnosti.

Před očkováním musí lékař provést měření hmotnosti a výšky, zkontrolovat krevní testy a posoudit celkový stav arašídů. Pro zavedení každé jednotlivé vakcíny byly vyvinuty požadavky na minimální hmotnost dítěte, které má být imunizováno..

Články O Neplodnosti