Hlavní Testy

40 týdnů těhotenství

Tento týden je práce splatná. V praxi se však v odhadovaném termínu rodí pouze 4% žen v práci. Mnohem častěji se dítě objevuje dříve nebo později než v tomto období, a to hlavně z poměrně banálního a neškodného důvodu: gestační věk byl vypočítán s chybou. Může se tedy stát, že tento týden nenarodíte. Ale samozřejmě už se na mládě těšíte. Jak je tam??

Plod po 40 týdnech těhotenství: pohyb

Také se připravuje. O vzhledu není co říci: všechno se již dlouho formovalo a zaujalo místo, přebytek zmizel, objevilo se chybějící - dítě je bezvadné. Růst dítěte po 40 týdnech je průměrně 51,2 cm, hmotnost dosahuje 3,5 kg. Líce jsou baculaté, kůže je hladká, uši, oči, nos jsou pěkné. Chystáte se s ním setkat!

Dítě se již nemůže aktivně pohybovat, ale ty pohyby byste stále měli cítit. Kromě toho jsou jeho pohyby velmi zřejmé: v děloze prakticky nezůstává žádný prostor, takže cítíte jakýkoli tlak na drobky velmi dobře.

Ujistěte se, že posloucháte motorickou aktivitu dítěte: jakákoli změna v povaze a intenzitě pohybů ve směru útlumu, nebo naopak nadměrná aktivita, se stane signálem testované dysfunkce dětské drobečky..

Obecně je norma po dobu 40 týdnů považována za asi 10 znatelných pohybů během 12 hodin. V případě, že dítě flounduje mnohem aktivněji, existuje důvod k podezření, že trpí nedostatkem kyslíku. Špatným znakem bude uklidnění dítěte, nedostatek pohybu. Pokud chybí, informujte o tom svého lékaře..

Budoucí máma

Ale nebojte se, pokud stále nenastanou žádné známky porodu. Jak jsme již řekli, s největší pravděpodobností došlo k chybě při výpočtu gestačního věku.

Nesedejte si na kufry - vést známý životní styl. Ale ujistěte se, že jste připraveni porodit kdykoli.

Dodávka ve 40. týdnu těhotenství: harengaři

Proto se nebojte, pokud porod ještě nezačal - jistě se to stane v následujících dnech. A dozvíte se o přístupu k porodu díky přítomnosti jejich jasných předchůdců. Co vám řekne o přístupu k ceněné "hodině X"?

Jedním z nejednoznačných předchůdců porodu je snížení břicha: dítě v děloze klesá, tlačí hlavu ke dnu a připravuje se na zábavnou cestu do nového světa. Pozorujete to jako jisté snížení břicha, díky kterému je vaše dýchání výrazně snazší, pálení žáhy zmizí. Zároveň se však dítě, které se potápí v děloze, začne vyvíjet tlak na močový měchýř - a proto je zvýšená potřeba močení.

Spolu s častými návštěvami toalety pro „močení“, krátce před porodem můžete najít poruchu příjmu potravy, která je také považována za jeden z nositelů porodu. Ztráta stolice, nevolnost, zvracení - všechny tyto nepříjemné jevy mohou dobře předcházet nástupu porodu a objevují se asi 24-48 hodin před začátkem porodu.

Krátce před začátkem porodu může dojít k mírnému snížení chuti k jídlu, někdy nechcete jíst vůbec. Na pozadí nedostatku chuti k jídlu jsou také možné změny hmotnosti: buď zůstane fixováno na jednom označení, nebo dokonce klesne o 1-2 kg.

Poslední týdny těhotenství jsou také obdobím probuzení u ženy tzv. „Hnízdního instinktu“. Těhotná žena najednou začne vybavovat byt, čistit a uklízet všechno, připravit dětský pokoj. Cítili jste potřebu ještě většího zlepšení „rodinného hnízda“? Počkejte na brzké narození.

A přesto nejzjevnější a nejvýraznější prekurzory porodu jsou ztráta sliznic, výtok plodové vody a výskyt pravidelných bolestivých kontrakcí. Hlenovou zátku poznáte podle přítomnosti husté hrudky hustého hlenu na kalhotkách, pravděpodobně s pruhy krve. Po celou dobu těhotenství sliznice uzavřela děložní čípek, čímž zabránila infekcím a virům dostat se na dítě. Nyní vychází korek a uvolňuje tak dětský porodní kanál.

Odtok plodové vody je také obtížně vynechán: bezprostředně před narozením se voda doslova vylévá do proudu a plazí se podél nohou v pramenech. Zároveň vypadají jako vodnatá kapalina, často průhledná, ale pokud se původní výkaly mekonia dítěte dostanou do plodové vody, může voda získat nažloutlý nebo nazelenalý nádech..

A samozřejmě kontrakce - pravidelné, stále častější, doprovázené bolestivými pocity, budou informovat o nástupu porodu. Mnoho žen, zejména primiparousů, se bojí zaměňovat falešné kontrakce s pravými, zejména proto, že falešné kontrakce do konce těhotenství mají také bolestivý charakter a opakují se mnohem častěji než dříve. Chcete-li zjistit, s jakými kontrakcemi se zabýváte, jednoduše během kontrakcí změňte polohu těla. Vstaňte, chodte po místnosti, sedněte si na stoličku. Pokud se kontrakce současně zastavily, porod bude muset ještě počkat.

Břicho: táhne, bolí

Do 40. týdne se břicho obvykle snížilo, dítě zaujalo pozici, ze které začne postupovat směrem k setkání se svou mámou a tátou. Pokud však u žaludku nedošlo k žádným změnám, nebojte se: v některých případech žaludek neklesne až do začátku porodu.

Nenechte se vyděsit bolestmi břicha - tahání bolestí v dolním břiše, přecházení k dolní části zad, naznačuje bezprostřední nástup porodu. Dítě je nyní „před nízkým startem“ před východem, hlava tlačí na pánevní kosti, žena má obrovskou zátěž díky nesmírně zvýšené hmotnosti. Odtud - a pocit tahání, bolestivé břicho.

40 týdnů těhotenství

Celých 9 měsíců žijí budoucí matky v očekávání malého zázraku: poslouchají, mluví s dítětem a bijí bříško. Až dorazí 40. porodnický týden, konečně pochopíme, že se objeví dlouho očekávané dítě.

Během tohoto období ženské tělo dokončí přípravu na narození dítěte. Stav ženy a plodu se mění. Je to cítit jak na fyzické, tak na emoční úrovni..

Plod

Po 40 týdnech se růst budoucího dítěte může pohybovat od 48 do 53 cm. Toto je zavedená norma, ale hodnoty závisí na jednotlivých faktorech. Přibližná hmotnost je 3,2 - 3,4 kg, což je také poměrně relativně.

40 porodnický týden - to je období, kdy se plod již vytvořil a je připraven k narození:

 • Všechny části těla dítěte jsou dostatečně vyvinuté.
 • Kůže dítěte je hustá. Původní mastný tuk, který chránil plod před plodovou vodou, zůstává pouze v záhybech, takže novorozenci velmi často vrásčili kůži na svých pažích a nohou, jako by na dlouhou dobu stříkali vodou..
 • Vnitřní orgány pracují hladce.
 • Trávicí a vylučovací systém je plně vytvořen. Ihned po narození dítěte začnou tělo aktivně vyživovat a odstranit z něj meconium (původní výkaly)..
 • U dítěte se první bakterie objevují v matčině lůně. V této fázi vývoje již odpovídají za utváření imunity dítěte.
 • Měsíčky vyčnívají přes falangy prstů.
 • Sací a uchopovací reflexy jsou přítomny ihned po narození.
Plod po 40 týdnech těhotenství

Stav budoucí matky

40 porodnický týden je zavedeným standardem. Vzhledem k různým faktorům může porod začít o 38 týdnů nebo o dva týdny později, po 42. Taková narození se nazývají naléhavá, tj. předávají včas.

Cítit

Se zvětšováním velikosti plodu se zmenšuje objem dělohy. Před porodem již dítě nemá dostatek prostoru pro aktivní pohyby. V této fázi žena jasně cítí pohyb, třes plodu a může sledovat jeho aktivitu.

Norma je 1 - 2 pohyby plodu během jedné hodiny nebo 10 - 12 za 6 hodin.

Uklidnění nebo zvýšená aktivita mohou být příznaky nitroděložní hypoxie, když se pupeční šňůra ovine kolem plodu a brání mu v dýchání. Nejvhodnějším řešením by bylo poradit se s lékařem.

Panika je velmi špatný poradce. Je lepší zkusit být klidný a milující, aby se každý pohyb dítěte, i když někdy je tak výrazný, že to může způsobit nepohodlí nebo bolest.

Žaludek

Bříško nastávající matky je jedním z hlavních příznaků, že se dítě připravuje na narození. Plod již otočil hlavu blíže k děložnímu čípku a tento zvýšený tlak na dělohu.

Po 40 týdnech je žaludek již příliš velký. Kvůli závažnosti mohou nastat problémy s pohybovým aparátem:

 • bolesti kyčle;
 • kresba a bolest v dolní části zad;
 • otoky nohou a zhoršený oběh;
 • změkčení pánevních kostí, relaxin zde již funguje - hormon, který je vylučován před samotným porodem;
 • vzhled napětí ve svalech, které podporují kyčelní kloub - protahují se a připravují tělo k porodu.

Nebojte se těchto příznaků. Lehká fyzická aktivita, dobrý odpočinek, chůze, pohodlné oblečení a boty jim pomohou..

Vybít

Po 40 týdnech těhotenství je normální bezbarvý výboj bez zápachu. Dítě se snaží jít ven, zvyšuje se tlak na dělohu, a proto může plodová voda začít unikat.

Během tohoto období sliznice vyčnívá. Jeho hlavní funkcí je ochrana plodu před škodlivými bakteriemi a infekcemi..

Korek vypadá jako jedna velká sraženina hlenu o velikosti palce. V něm jsou viditelné pruhy nebo krevní skvrny a mohou také vyjít v malých částech. Pro každou ženu je tento proces individuální..

Musíte se obávat, že výboj má nepříjemný zápach, šedivý nebo zelenkavý nádech, pokud jsou zkrácené. To ukazuje na přítomnost infekce v těle ženy. Chcete-li zabránit infekci plodu, musíte navštívit lékaře a zahájit léčbu v souladu s jeho pokyny.

Harbingers při porodu

Okamžité narození lze posoudit, pokud:

 • břicho sníženo. Některé matky dokonce provádějí denní focení a měří úhel klesání břicha;
 • sliznice se uvolnila;
 • byl zahájen únik plodové vody;
 • bolest v podbřišku;
 • žaludeční nevolnost;
 • dochází k lehkým falešným kontrakcím. Jsou nepravidelné, podobné pocitům bolestivým obdobím, nemají interval ani periodicitu;
 • došlo k syndromu „vnoření“ - touha po vyčištění a vyčištění. Lékaři vám doporučují, abyste nepřepracovávali, protože k porodu bude zapotřebí síly.

Když se tyto příznaky objeví, těhotná žena jasně chápe, že se dítě brzy objeví. V tuto chvíli je lepší se uvolnit a očekávat zázrak.!

Příznaky porodu. Kdy je čas jít do nemocnice

Porod často může začít odtokem plodové vody.

Je to zpravidla čistá kapalina bez zápachu. Objem může být přibližně 200 ml. V takovém případě se můžete bezpečně zabalit a jít na porodnici.

Pokud má kapalina zelenkavý nebo šedavý odstín, musíte se pospíšit, abyste se vyhnuli hypoxii. Lékaři budou schopni pomoci mamince a dítěti včas.

S vypouštěním vody mohou začít pravidelné kontrakce - kontrakce děložních svalů, které dítě vytlačují.

Porodní bolesti jsou doprovázeny výraznou bolestí v dolní části břicha a v dolní části zad. Břicho se v tuto chvíli stává velmi obtížným na krátkou dobu..

Lékaři považují za optimální čas pro vzhled budoucí matky v nemocnici interval 7 - 10 minut.

Nezbytný výzkum a analýza

Návštěva gynekologa

40. týden je čas na absolvování kontrolních testů a na další vyšetření těhotným gynekologem.

Během vyšetření určí lékař umístění plodu, jeho srdeční rytmus, celkový stav porodního kanálu. Chcete-li to provést, musíte provést řadu akcí:

 • palpace (palpace) těhotné bříško,
 • měření obvodu břicha budoucí matky,
 • stanovení výšky dna dělohy,
 • měření hmotnosti a tlaku těhotné ženy,
 • poslouchá srdeční rytmus plodu.

V době narození již zpravidla prošla hlavní skupina testů (pro skupinu a faktor Rh, HIV, hepatitida) a v tomto směru není třeba provádět další vyšetření..

Pro určení celkové pohody těhotné ženy stačí projít:

 • obecný nebo klinický krevní test;
 • obecná analýza moči.

Při normálním těhotenství lékaři netrvají na častých návštěvách těhotných zdravotnických zařízení. Budoucí máma má dostatek volného času na odpočinek a přípravu na dítě.

Když dorazí 40. týden těhotenství, je komunikace s porodníkem-gynekologem povinná. To je nutné znovu ujistit, že se dítě cítí dobře, není v nebezpečí, připravuje se na narození.

Zdravotní stav dítěte může správně určit pouze odborník.

Ultrazvukové vyšetření

Ve 40. týdnu těhotenství jsou matky odesílány na kardiotocografii (CTG). Metoda sleduje srdeční frekvenci plodu.

Lékaři často předepisují ultrazvukové vyšetření plodu. Ultrazvuková diagnostická metoda umožňuje?

 • stanovení objemu plodové vody a stavu placenty,
 • sledovat přítomnost nebo nepřítomnost propletení dítěte pomocí pupeční šňůry,
 • vidět připravenost dělohy na porod,
 • zjistit přesné datum narození.

Potřeba jmenování ultrazvuku určuje gynekolog.

Doporučení

40. týden těhotenství - čas na odpočinek a přípravu na porod, uklidnění, naladění na bezprostřední příchod nového člena rodiny.
Lékaři raději budoucím matkám hnutí doporučují hnutí:

 • Chůze na čerstvém vzduchu povzbuzuje a nedovoluje, aby krev v kyčli stagnovala.
 • Je užitečné se zapojit do mírné fyzické aktivity. Lehké cvičení je nezbytné pro klouby a celkový tělesný tón.
 • Můžete dělat jógu pro těhotné ženy a dechová cvičení, ale na doporučení lékaře.

Je velmi důležité dodržovat dietu. Masa s nízkým obsahem tuku by měla být vařena v souladu s doporučeními lékaře. Žena ve 40 týdnech by měla jíst hodně zeleniny, ovoce, bylin.

Tato strava není nutná pro hubnutí maminky, ale pro zdravou práci těla a nasycení potřebným množstvím vitamínů.

Ženy v poslední fázi těhotenství často ztratí chuť k jídlu a nechtějí jíst (únava ovlivňuje), ale v tomto případě musíte myslet na zdraví plodu..

Je velmi důležité udržovat dobrou náladu. Knihy, časopisy, koníčky, relaxační hudba, dobré rodinné filmy jsou potřebné pro klidné a radostné očekávání dítěte.

40 týdnů těhotenství. Těhotenský kalendář

Kalkulačka těhotenství vám pomůže určit gestační věk a datum narození. “

Nenarozené dítě ve věku 40 týdnů

Ovoce je stálé, plně tvarované. „Tvorba“ reprodukčního systému končí: například u chlapců sestávají varlata do šourku. Pupek, který „vzrostl“ v posledních týdnech, dosáhl svého právoplatného místa. Sýrový lubrikant zmizel, lze jej zachovat pouze tam, kde je třeba chránit jemnou pokožku před odíráním - v tříslech, v podpaží.

Dítě už má dobrou střevní motilitu a meconium, původní výkaly, se hromadí ve spodních částech. Někdy se hromadí hodně: stává se, během porodu je lékaři předloženo „překvapení“. Odkud pochází meconium? Je to jednoduché: je to výsledek zpracování trávicí soustavy polykané plodové vody. Skládá se z částic epitelu a prvotního mazání, tajemství žaludku a střev. Pokud studujete chemické složení, najdete tuky, bilirubin, cholesterol. Meconium v ​​nenarozeném dítěti je sterilní, ale různé mikroorganismy se ve střevě usadí hned po narození.

Celodenní dítě je růžové, s dobře vyvinutou podkožní tukovou vrstvou. Poměrně mnoho dětí roste v lůně poměrně dlouhých vlasů a jejich nehty jsou již tak velké, že se při porodu někdy dítě poškrábe na tváři..

Průměrná hmotnost narozeného chlapce je 3600 g, dívky - 3500 g. Růst novorozenců je od 50 do 53-54 cm..

Musí novorozenec křičet? Ano, mělo by. Koneckonců křik přichází s prvním dechem: plíce jsou narovnány a dítě začne dýchat.

Nastávající matka ve 40. týdnu těhotenství

Na otázku: „Proč začíná práce?“ - zatím neexistuje žádná definitivní odpověď. Nejběžnější teorie je, že jejich iniciátorem je plod. 40. týdnem (nebo poněkud dříve) se ocitl v obtížné situaci: placenta stárne a již má potíže s přenosem živin do ní a děloha je příliš přeplněná. Dítě pociťuje velmi nepříjemný pocit, jeho kůra nadledvin je aktivována a uvolňuje se velké množství kortizolu - stresového hormonu. V reakci na to se mění hormonální rovnováha v těle matky. V důsledku toho se děloha stává velmi citlivou na biologicky aktivní látky produkované placentou a hypofýzou ženy. Začne se stahovat - objevují se pravidelné kontrakce následované porodem.

Nikdo, ani lékař s rozsáhlými zkušenostmi, nebude schopen přesně určit datum narození. Váš lékař bude pečlivě sledovat výskyt předchůdců začátku porodu: snížení pozadí dělohy nebo založení hlavy nebo přední strany plodu, otevření děložního hrdla. Je známo, že definice přední části plodu, atrofie a otevření děložního hrdla se může u některých žen objevit postupně, během týdne nebo dokonce měsíce. Díky tomu můžete čekat jen na porod.

Samozřejmě jste již shromáždili věci, které si vezmete s sebou do nemocnice. V očekávání rozhodného dne si znovu pamatujte, jak se chovat během porodu a praktikujte analgetické dýchání..

40 týdnů těhotenství

40 porodnických týdnů - to je 38 týdnů od početí - období embryonálního těhotenství a 40 týdnů od začátku poslední menstruace. 40. týden tedy uplynul. Za 9 měsíců těhotenství. To znamená, že vypočítané datum dodání se rychle blíží. Pokud jste se nestali matkou, může se to stát doslova každou minutu! Těhotenství by mělo skončit zpravidla čtyřicátý týden.

Velikosti dítěte ve 40. týdnu těhotenství

Co se stane s plodem po dobu 40 týdnů

Dítě je v každém okamžiku připraveno k narození - jeho orgány fungují a jsou připraveny plnit úkoly, které jim byly přiděleny, dokonce i mimo břicho matky. Zatímco je dítě uvnitř matky, jeho tělo se dále vyvíjí, práce orgánů je odladěná, navazují se chybějící nervová spojení.

V endokrinním systému dítěte jsou změny. Nadledvinky se zvyšují a ledviny se výrazně zvětšují. Během porodu intenzivně produkují stresové hormony: adrenalin a norepinefrin. Studie ukázaly, že v krvi novorozence tyto hormony obsahují mnohem více než u dospělého ve stavu extrémního stresu. Jedná se o nezbytnou adaptivní změnu, která umožňuje plodu být aktivním účastníkem při porodu a pomáhá mu narodit se.

Ve 40. týdnu těhotenství pokračuje nervový systém a jeho smyslové orgány. Plod reaguje na emoční signály vycházející z matky. Na konci těhotenství dává plod matce impuls - signál k nástupu porodu, který určuje nástup porodu. Poté, co udělal kolosální cestu vývoje, je nyní dítě připraveno k narození.

Nakonec se nervový systém vytvoří do konce prvního roku života dítěte. V době narození jsou plně tvořeny pouze nervové buňky míchy, stejně jako gliové tkáně, jejichž účelem je chránit nervy, jakož i část nervu obličeje, která řídí proces vitálního sání.

V době narození jsou játra a ledviny schopny vykonávat své funkce nezávisle, ale proces jejich vývoje u plodu bude nějakou dobu pokračovat..

Před narozením dítěte se volný bilirubin vytvořený v plodu vylučuje placentou a činí neškodným v játrech matky. Bilirubin se tvoří při rozkladu červených krvinek, jehož sušina je 90–95 procent hemoglobinu. Při narození dítěte je pupeční šňůra spojující ji s matkou přerušena a od této chvíle se samotné tělo dítěte musí vyrovnat s výsledným bilirubinem.

Dobré vědět

Po narození dítěte může být narušen metabolismus bilirubinu a jeho obsah v krvi se zvyšuje. Důvodem je skutečnost, že u novorozenců, zejména předčasně narozených dětí, je metabolismus bilirubinu snadno narušen kvůli nedostatečné aktivitě enzymu odpovědného za metabolismus bilirubinu. Charakteristickým příznakem žloutenky je žloutenka kůže a skléry očí.

Po 39–40 týdnech od početí již žaludek produkuje enzymy, které po prvním krmení začnou štěpit potravu. Střeva jsou již plná klků, jejichž cílem je usnadnit pohyb potravy trávicím traktem. Konečný proces trávení se zlepší, když se při první a následné dodávce mateřského mléka naplní prospěšná mikroflóra ve střevech dítěte, což přispěje k rozkladu a dobré absorpci potravin.

V době narození jsou střeva dítěte naplněna originálními výkaly - mekoniem. Normálně odchází s prvním aktem defekace po narození.

Jak vypadá dítě po 40 týdnech těhotenství


Ovoce je naprosto zralé. Dítě má pod kůží dobře vyvinutou tukovou vrstvu, je docela baculaté a růžové. V horní části hlavy plodu je mezera mezi kostmi lebky, zakrytá pouze kůží - tzv. "Fontanel". Usnadňuje průchod hlavy dítěte porodním kanálem a poté, během několika měsíců po porodu, poskytuje nerušený růst mozku dítěte. Vlasové zárodky mohou zůstat na zádech a uších, které časem mizí. V důsledku těsnosti v děložní dutině jsou její pohyby omezeny a omezeny pohyby paží a nohou. Končetiny novorozence jsou ohnuté a přitlačené k tělu a prsty jsou sevřeny v pěsti. Je důležité poslouchat pohyby plodu, spočítat je, a pokud existuje sebemenší podezření na snížení motorické aktivity dítěte, okamžitě vyhledejte porodnickou péči..

Dobré vědět

Při prezentaci hlavy je hlava plodu již do 40. týdne těhotenství pevně přitlačena na kosti malé pánve. Je ohnutá a brada je přitisknuta k hrudi. Zadní část hlavy směřuje k východu z dělohy: na tomto místě je obvod hlavy nejmenší, což bez problémů zajišťuje její průchod porodním kanálem..

Hmotnost plodu v průměru: 3400 g. Růst plodu přibližně: 52 cm.

Co se děje v ženském těle po 40 týdnech těhotenství


Předpokládané datum porodu u zvláště podezřelých žen se stává skutečným - samo-hypnóza se cítí. Ale pro většinu, termín může lišit během 1-2 týdnů, což znamená, že porod vás může chytit kdekoli a kdykoli. Vícečetné ženy mají obvykle méně dětí než děti a často rodí tento nebo předchozí týden. Zbývají ještě dva týdny, než se narodí dítě.

Pokud ultrazvuk určil odhadované datum narození (PD), neznamená to, že porod začne v ten den. Velmi málo žen rodí v pravý čas, ostatní mají chybu 1-2 týdny.

Dobré vědět

Porod začíná v důsledku aktivní produkce hormonů prostaglandinů, které způsobují kontrakce dělohy. Pokud jste tento týden nenarodili, plod nelze považovat za odložený. Těhotné těhotenství - toto je více než 42 týdnů.

Po čtyřiceti týdnech se spodní část dělohy klesá nízko a často táhne žaludek v dolní části. Je snadné dýchat, žaludek funguje lépe, pálení žáhy se vyskytuje pouze při narušení stravy nebo při ležení. Avšak prohnutá děloha silně tlačí na močový měchýř a střevní smyčky. Ženy si uvědomují, že do 40. týdne těhotenství se močení a střevní pohyby staly mnohem častějšími. Nastávající matka před narozením zhubla o 1–2 kg, hlavně kvůli odstranění přebytečné tekutiny ve formě moči z těla.

Zvýšený tlak na pánevní žíly vede k vyplnění hemoroidních uzlů. V řiti se objevují bolestivé uzliny, které často způsobují lehké krvácení během pohybu střev. Komprese femorálních žil brání průtoku krve v dolních končetinách. Pouze stálé používání kompresního punčochového zboží a těsné obvazování nohou může zabránit vzniku komplikací spojených s křečovými žilami..

Prsní žlázy ženy jsou zcela připravené kojení, zvyšuje se jejich krevní zásobení. Zahájí se výroba mleziva - hustá, viskózní, nažloutlá, vysoce výživná tekutina, která poskytne dítěti potřebné látky v prvních dnech jeho života. Asi 3-4 dny po narození bude kolostrum nahrazeno mlékem.

Nespavost se často objevuje před porodem. K jeho výskytu existuje několik důvodů: časté močení, úzkost a úzkost před porodem, tréninkové kontrakce v noci, stejně jako potíže při hledání pohodlné polohy při spánku.

V matčině těle dochází k fyziologickým změnám - porodní kanál se připravuje na porod: pánevní kosti se stávají měkčí, děložní čípek je vyhlazený a stahovaný, což způsobuje šití bolestivých bolestí v perineu a dolní části břicha.

Cervix je krátký, měkký a slizniční zátka vyjde ve formě velké hrudky hlenu, mírně zbarvené krví. Zveřejnění děložního čípku ukazuje blízkost porodu.

Světelný výboj bez nepříjemného zápachu je stále považován za normální. Po 40 týdnech se s nimi smíchá nažloutlý nebo hnědý hlen. Jedná se o sliznici, která přesně označuje blížící se narození..

Před porodem, když hlava dítěte spadne do pánevní dutiny, má žena pocit těžkosti a tlaku v perineu a vnějších pohlavních orgánech a často je bolest v dolní části zad a v zadní části stehna způsobená kompresí femorálního nervu.

Tón dělohy se periodicky zvyšuje, postupně se mění v kontrakce, harbingery při porodu. S rozvojem pravidelných pracovních činností se porod skutečně začíná. Kontrakce zesilují, stávají se pravidelnými a častými.

Dobré vědět

Signálem, že je čas jít do porodnice, jsou pravidelné kontrakce, které se neustále prodlužují, zesilují intenzitu a jsou doprovázeny bolestivými pocity. Kontrakce s rozsahem 5 minut a trváním alespoň 1 minutu naznačují, že porod začal.

Porod se nejčastěji vyskytuje mezi 39–40–41 týdny těhotenství. Musíte být připraveni na jejich začátek. Mnoho žen zažívá prekurzory porodu, mezi které patří:


 • Nepravidelné kontrakce dělohy. Procházejí v klidu, nezpůsobují nepohodlí, nejsou bolestivé..
 • Cork hlen výtok.
 • Prolaps břicha.
 • Ztráta hmotnosti 1 kg nebo více.
 • Snížená motorická aktivita dítěte.
 • Bezprostředně před narozením je možná nevolnost, zvracení, průjem, ztráta chuti k jídlu.

Začátek porodu je charakterizován rostoucími pravidelnými kontrakcemi s klesajícími mezerami mezi nimi. Připadají si jako opasky, napínání bolestí obruče v dolní části zad a břicha, podobně jako při menstruaci, pokud víte, jaké bolestivé období jsou. Vypouštění plodové vody je druhou možností pro nástup porodu. Mohou vylévat najednou, v objemu ½ - 1 šálku teplé, čiré nebo nazelenalé (což je špatné) kapaliny nebo po kapkách unikat. Pokud nemáte žádné harengáky, nic to neznamená. Někdy se pracovní aktivita vyvíjí na zcela klidném pozadí, bez jakéhokoli nepohodlí až do prvních bojů. Sex, vysoká fyzická námaha a dokonce i psychický stres mohou způsobit porod..

Břicho po 40 týdnech těhotenství

Možná vám tyto poslední dny připadají nejobtížnější. Pravděpodobně je váš žaludek obrovský jako nikdy předtím. Stav trapnosti, potřeba pomoci druhých, unavený, chci rodit rychleji a ponořit se do jiných pocitů. Čekání někdy vede k podrážděnosti, slzám, podezřívavosti. K ohni navíc přispívají nekonečné hovory a dotazy od přátel a příbuzných. Nezoufejte! Vtip, smích, užijte si poslední hodiny svého krásného a tak jedinečného těhotenství. Toto je jedna z nejúžasnějších událostí ve vašem životě a před vámi čeká na další neméně úžasnou a úžasnou svátost, svátost narození!

Tipy pro těhotné 40 týdnů

Na konci 39–40 týdnů těhotenství břicho dosáhne své maximální velikosti a působí na pokožku velkým tlakem, který se velmi táhne. To často způsobuje silné svědění, kterému se lze vyhnout masti proti strie. Lékaři jej doporučují používat od prvních měsíců těhotenství.

Dítě se již nemůže aktivně pohybovat, ale ty pohyby byste stále měli cítit. Navíc jsou jeho pohyby velmi zřejmé: v děloze prakticky nezůstává žádný prostor, takže se cítíte velmi dobře. Určitě poslouchejte motorickou aktivitu dítěte.

Obecně je norma po dobu 40 týdnů považována za asi 10 znatelných pohybů během 12 hodin. V případě, že dítě flounduje mnohem aktivněji, existuje důvod k podezření, že trpí nedostatkem kyslíku. Špatným znakem bude uklidnění dítěte, nedostatek pohybu. Pokud chybí, informujte o tom svého lékaře..

V posledních dnech těhotenství by měla žena odpočívat co nejvíce. Správným rozhodnutím je střídat malé procházky s relaxací.

Při častém močení se vyplatí omezit množství tekutiny, kterou pijete 2-3 hodiny před spaním. Není třeba omezovat nutkání. Vyprázdněte močový měchýř pro preventivní účely se doporučuje každých 2,5–3 hodiny.

Vodnatý nažloutlý nebo nazelenalý výboj, nejpravděpodobnější plodová voda. Pokud si všimnete tohoto výtoku, ujistěte se, že k lékaři - roztrhané fetální membrány - vstupní brána pro infekci, čím více budete čekat, tím je pravděpodobnější, že bude dítě infikováno.

Světlé skvrny, příležitost k okamžitému vyhledání pomoci - naznačují oddělení placenty - stav ohrožuje život dítěte a často vyžaduje chirurgický zásah.

Zkontrolujte, zda je vše připraveno na vzhled dítěte a váš odjezd do nemocnice. Přenášejte s sebou dokumenty po celou dobu - porod může začít i v obchodě - připravte se.

Pokud již rodina má děti - nezapomeňte jim věnovat pozornost, vysvětlete, že nebudete doma, že se vrátíte s dítětem. Pokuste se přilákat babičky, aby vám pomohly - dítě snáze snáší odloučení, bude-li poblíž někdo z jeho blízkých.

Snažte se přejídat. Jezte často v malých porcích. Nejezte těžké jídlo, preferujte fermentované mléčné výrobky, ovoce a zeleninu.

Nutriční poradenství před narozením

Nechoďte na porodnici s prázdným žaludkem. Začátek práce je ten pravý čas na doplnění energetických rezerv. Nejezte ale na řízcích a bramborách. Svačinu s jogurtem, měkkým tvarohem, housky se sýrem, pijte sladký čaj, kompot nebo želé.

Když se kontrakce stávají častými a silnými, zdržte se jíst, i když jen málo lidí se při takových pocitech účastní skutečného hladu. Kontrakce dělohy je často doprovázena nevolností a dokonce i kousek čokolády může vyvolat zvracení..

Nebezpečí při 40 týdnech těhotenství

Doba porodu je 40 týdnů, ale pokud vaše dítě ještě není připravené, nemusí pomoci, zacházet s ním opatrně a vyhledat pomoc, pokud se vaše zdraví zhorší, a to:


 • zvýšený tlak,
 • objevila se bolest hlavy,
 • závrať,
 • blikání „mouch“ před očima,
 • otok horních a dolních končetin, obličeje,
 • dítě se nepohybuje déle než 12 hodin,
 • krvavý výtok z genitálního traktu nebo vody,
 • boje se staly pravidelnými a prodlouženými.

Testy při těhotenství 40 týdnů

Nezapomeňte na návštěvy prenatální kliniky - jsou stále relevantní. Pro objasnění stavu plodu a pro posouzení, zda je tělo těhotné ženy připravené k porodu, je nutná konzultace s porodníkem-gynekologem..

Testy a zkoušky:


 • Analýza moči - nezbytná k detekci onemocnění ledvin a močového měchýře, jakož i gestózy.
 • Měření hmotnosti.
 • Měření krevního tlaku.
 • Měření výšky děložního pozadí a obvodu břicha.
 • Poslech fetálního srdečního rytmu s porodním stetoskopem.
 • Stanovení umístění plodu v děloze pocitem břicha.
 • CTG (kardiotocografie).

Ultrazvuk ve 40. týdnu těhotenství

Ultrazvuk v tomto stadiu těhotenství může být potřebný k vyloučení nepříznivých stavů - hypoxie, retardace intrauterinního růstu, patologie pupečníkové šňůry.

S fetálním ultrazvukem ve 40. týdnu těhotenství váží vaše dítě přibližně 3400 gramů a je vysoké 52 cm. Hmotnost dítěte při 40. týdnu těhotenství se samozřejmě může značně lišit v širokém rozmezí: od 2800 g do 4500 g. Lékař, který vás během těhotenství pozoruje, má vypočítat hmotnost dítěte. Alespoň, díky vyšetření a prohmatání břicha, je možné určit velikost dítěte.

Dítě je plně formováno a připraveno na život. S fetálním ultrazvukem ve 40. týdnu těhotenství jsou viditelná Becklarova jádra - jádra osifikace poblíž dlouhých kostí. Beklarská jádra jsou příznaky dospělosti dítěte.

Fetometrie (velikost plodu) s ultrazvukem plodu po 40 týdnech těhotenství je normální

Normální velikosti dlouhých kostí s fetálním ultrazvukem ve 40. týdnu těhotenství


 • Femur 70–80 mm.
 • Humerus 62–72 mm.
 • Kosti předloktí 54–62 mm.
 • Holenní kosti 61–71 mm.

Placenta stárne, její cévy docházejí, uvnitř se usazují kalcifikace, vytvářejí se cysty, to může narušit výživu dítěte a dokonce vést k smrti. Ztenčuje, což vede k porušení uteroplacentární bariéry, která během těhotenství chránila plod před infekcemi a pronikáním toxických látek. Nyní mohou patogenní mikroorganismy prakticky volně pronikat do plodu a způsobit vývoj nitroděložní infekce. Vyhodnocení jejího stavu na ultrazvukovém vyšetření umožní včas přijmout nezbytná opatření - například porodit ženu dříve, než je stanoveno datum doručení.

Co dělat, pokud k porodu nedojde?

Nejprve se uklidněte. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nemusí normální těhotenství trvat 40 týdnů, ale od 38 do 42 týdnů. A někdy je těhotenství v čase 42 a 43 týdnů, v některých případech i více.

Dobré vědět:

Podobné situace nejsou neobvyklé! Světová zdravotnická organizace (WHO) hlásí téměř 10% těhotenství s tímto průběhem.

V tomto případě lze odložené těhotenství podmíněně rozdělit na:


 • Prodloužení, které je spojeno s pomalejším zráním plodu, ale těhotenství v tomto případě končí narozením dítěte bez známek nadřazenosti, proto tento průběh těhotenství nepředstavuje riziko rozvoje patologie plodu..
 • Skutečně odložené těhotenství - v tomto případě je plod již zcela zralý a řádná práce se nevyskytuje včas.

Je třeba poznamenat, že prodloužené těhotenství je variantou normy a skutečně odložené těhotenství je již považováno za patologický stav. Jak bylo uvedeno, skutečně odložené těhotenství je častější u těhotných žen ve věku 25–30 let než u vícečetných žen..

Dobré vědět

Pokud žena měla menstruační cyklus asi třicet dní, pak její plod dozraje později a těhotenství může trvat déle než obvykle. Takové těhotenství se nazývá prodloužené, je považováno za normální variantu, dítě se narodí plně a funkčně zralé, bez známek převažujícího stavu..

Ne všechna těhotenství trvající déle než 40 týdnů se odkládají. Některé jsou jednoduše výsledkem nesprávného výpočtu. Určení přesného věku embrya, a tedy datum nadcházejícího narození, není tak jednoduché. Přesnější údaje jsou k dispozici pro ženy plánující těhotenství, které znají přesné datum poslední menstruace, případně znát datum početí, mají ultrazvukové vyšetření po dobu až 12 týdnů a mají přesně stanovené datum výskytu srdečního rytmu plodu..

U odloženého těhotenství nejsou zaznamenány žádné zvláštní příznaky, s výjimkou prodloužení těhotenství. V této situaci se zvláštní význam přikládá správnému výpočtu gestačního věku, protože chybné stanovení gestačního věku může vést k předčasné pomoci nebo způsobit předčasnou stimulaci práce..

V případě dlouhodobého těhotenství se dítě narodí v plné délce a ve všech ohledech funkčně zralé, bez známek nadřazenosti. Těhotenství, které je delší než obvykle a končí narozením přezrálého dítěte, se považuje za skutečně odložené. Při vyšetřování přenesených dětí se zaznamená suchá vrásčitá pokožka bez vrstvy potřebného lubrikantu. Tyto příznaky jsou spojeny se skutečností, že v důsledku delšího těhotenství klesá množství plodové vody, což může vést k zapletení pupečníku nebo dokonce k úmrtí plodu. Mezi zvláštní příznaky přenesených dětí patří dlouhé nehty a vlasy, otevřené oči, zvýšená aktivita, zelenožlutý odstín kůže a pupeční šňůra..

Podle statistik se však v 95% případů narozené děti narozené po 42 a 44 týdnech později vyvíjejí normálně, bez zjevných zdravotních problémů.

Rizika a nebezpečí prodloužení těhotenství

Z plodu:


 • Schopnost placenty poskytnout dítěti dostatek kyslíku a živin po 42 týdnech je snížena. Existuje možnost hypoxie. Kvůli nedostatku kyslíku se plod může poprvé nadechnout v děložní dutině a vdechnout plodovou vodu meconium. A v prvních hodinách života se u novorozence objeví závažná komplikace - aspirační syndrom meconium, který vyžaduje dlouhodobou mechanickou ventilaci a silnou antibiotickou terapii.
 • Dítě, které se nenarodí včas, začíná „dozrávat“: přibývají na váze, kosti lebky jsou husté a hlava již nemůže měnit tvar, když prochází porodním kanálem, kvůli čemuž existuje nebezpečí různých komplikací a poranění dítěte a matky.
 • Přibližně 10% dětí začíná zhubnout a jejich kůže při narození je pomačkaná a dehydratovaná.
 • Množství plodové vody také klesá, což může vést k zapletení pupeční šňůry. Voda se zakalí, obecné mazivo zmizí z kůže plodu a může dojít k infekci kůže..

Na straně matky:

 • Matka může také trpět určitými komplikacemi: slabá práce, krvácení. Frekvence císařského řezu se zvyšuje - jak kvůli komplikacím porodu, tak kvůli akutní hypoxii plodu.
 • Těhotenství je extrémně nebezpečné pro ženy s Rh konfliktem. Mají vysoké riziko, že budou mít dítě s těžkou hemolytickou žloutenkou nebo dokonce smrtí. Proto ženy, které mají v anamnéze děti s konflikty rhesus, potřebují hospitalizaci a prenatální péči.

Jak zjistit přeexponované těhotenství?

Nadměrná léčba obvykle nemá výrazné projevy a diagnóza odloženého těhotenství může být obtížná. Naštěstí existují způsoby, jak může lékař sledovat stav dítěte, které se mění. Kombinace různých vyšetřovacích metod pomůže zjistit, zda stojí za to čekat, a nechat dítě, aby se rozhodlo, kdy se narodí, nebo zda je třeba přijmout nouzová opatření..

Existuje mnoho metod vyšetření, díky nimž můžete identifikovat odložené těhotenství. Například krevní test, analýza sekrece vylučované z mléčných žláz (mléko může být vylučováno spíše než kolostrum), analýza kvality plodové vody (pokud je dodávka zpožděná, voda zakalí, amniotická membrána ztrácí průhlednost), nepřítomnost porodního tuku na kůži plodu atd. Pomocí ultrazvukového vyšetření můžete rozlišit prodloužené těhotenství od prodlouženého těhotenství. Pokud je placenta ztenčena a deformována, je ženě předepsána hormonální terapie, aby se přiblížil nástup porodu, nebo je-li těhotenství odloženo, aby se předešlo možným komplikacím, lékaři trvají na císařském řezu.

Lékař, který pozoruje těhotnou ženu, může zjistit zastavení přírůstku na váze nebo snížení její hmotnosti, snížení obvodu břicha. Tyto příznaky jsou také často spojeny se snížením množství plodové vody. Když je těhotenství odloženo, často dochází ke zvýšení nebo oslabení pohybů plodu, což ukazuje na nedostatek kyslíku v důsledku poruch oběhu v děloze a placentě..

Dobré vědět

Skutečně odložené těhotenství, které je patologické, se považuje za těhotenství, které trvá 10–14 dní po očekávané době porodu (290–294 dní) a dítě se narodí se známkami nadřazeného a zhoršeného zdraví. Kromě toho se v placentě objevují známky morphofunkční poruchy..

Příčiny těhotenství

Řada důvodů může často vést k předjíždění těhotenství, často se navzájem provokuje nebo se překrývá.


 • U žen, které podstupují těhotenství, se obvykle mění povaha menstruační funkce. Takže nejčastěji mají příliš brzy nebo pozdní nástup menstruace, nestabilní menstruační cyklus, nepravidelnou menstruaci.
 • Důvodem odloženého těhotenství je často nedostatek hormonů, které přispívají k rozvoji porodu. Těhotenství se obvykle vyskytuje u žen s hypofunkcí vaječníků, chronickým zánětem příloh a zhoršeným metabolismem tuků..
 • Kromě toho může být prodloužení těhotenství také spojeno s psychoemotickými šoky, které žena utrpěla.
 • Vědci upozornili na skutečnost, že těhotenství je často zpožděno u žen trpících onemocněním jater, žaludku a střev..
 • U těhotných žen může hlava plodu po dlouhou dobu pozorovat odpočinek v posteli kvůli souběžným onemocněním neprodleně dolů ke vchodu do malé pánve a nedráždit aparát děložního čípku.
 • Mezi rizikové faktory pro matku je třeba poznamenat chronická onemocnění genitálií, hormonální poruchy, dědičné faktory, přítomnost anamnézy odložených těhotenství.
 • Příčinou přetížení může být také tzv. Makrosomie (hmotnost plodu více než 4000 g).

Co dělat se ženou, když je nadřazená?

Při gestačním věku delším než 40 týdnů se doporučuje hospitalizace v nemocnici k objasnění gestačního věku a stavu plodu. O otázce dodávky se rozhoduje v závislosti na mnoha faktorech. Zohledňuje „zralost“ děložního čípku, stav plodu, souběžnou patologii atd..

V některých případech se lékaři okamžitě rozhodnou porodit císařským řezem. Patří sem kombinace prodloužení těhotenství s velkým plodem, pánevní prezentace plodu, věk primiparous nad 30 let, jizva na děloze atd..

V období po porodu je také třeba pečlivě sledovat matku a dítě, zejména pokud je porod komplikovaný. Měli byste však být ujištěni, že přibližně 95% dětí narozených mezi 42 a 44 týdny nemá žádné zdravotní problémy spojené s těhotenstvím.

V tomto ohledu neopatrně neodmítněte hospitalizaci s gestačním věkem vyšším než 40 týdnů. Realizace všech doporučení lékařů a včasná identifikace žen patřících do „rizikové skupiny“ pro prodloužení těhotenství pomůže předcházet možným komplikacím u matky a novorozence.

40 týdnů těhotenství

Na konci tohoto týdne je předpokládané datum dodání. Stav budoucí matky ve 40. týdnu lze charakterizovat jedním slovem - „očekáváním“. Dítě, jehož hmotnost je asi 3,5 kg a výška - 48-51 cm, je již dlouho připraveno k narození. Zbývá čekat na okamžik, kdy bude matkou a otcem spokojený se svým vzhledem.

Vaše těhotenství dosáhlo 40 týdnů, což znamená, že od početí dítěte uplynulo 38 týdnů, tj. Devět a půl měsíce (podle pravidel načasování a výpočtu).

Jak se plod vyvíjí

Pokud jste již v 40. týdnu těhotenství, potom se vaše dítě nebude spěchat. Všechny jeho orgány jsou však již vyvinuty a připraveny k plnému fungování. Nyní dítě přidává jen malou váhu a protahuje se na délku.

Interní změny

Reflexy se již vyvinuly, zejména sání, jak můžete vidět ihned po narození dítěte. Dítě již dokáže vyhodnotit obrázky, protože rozlišuje mezi objemy, barvami a je citlivé na jas a kontrast. Je také schopen zaměřit své oči na bod umístěný ve vzdálenosti 20 - 30 cm, to znamená, že při krmení uvidí tvář své matky.

Všechny systémy a důležité orgány jsou plně formovány. Jsou připraveni vykonávat své úkoly mimo lůno. Například, střeva jsou naplněna výkaly, takže dítě se vyprázdní první nebo následující den po narození. A dýchací systém vám již umožňuje dýchat.

Vnější změny plodu

Dítě nelze odlišit od novorozence. Jeho pokožka má příjemný světle růžový odstín a primordiální tuk lze nalézt pouze v hlubokých záhybech kůže. Příroda tak chránila jemnou dětskou pokožku před nežádoucím otíráním. A pokud je kůže na těle drobků téměř bez dělových vlasů, mohou na hlavě růst slušné vlasy..

Protože se tvoří genitourinární systém, měla by varlata samčích kojenců již sestoupit do šourku. Kosti lebky ještě nebyly roztaveny. To umožní, aby hlava dítěte měla pohodlný tvar, když prochází porodním kanálem. Kosti se uzdraví během několika dnů po narození.

Těhotná žena by měla vzít v úvahu, že dítě již nemá dostatek místa pro četné kotrmelce a tahy, takže se chová tiše. To vám umožní akumulovat sílu, kterou bude potřebovat během porodu. Koneckonců, nejen matka, ale i dítě se aktivně účastní procesu porodu.

Samozřejmě si každá matka v předchozích týdnech všimla, že se její dítě chová v žaludku mnohem klidněji. Přesto se začne bát, když se neukáže. Chcete-li vyloučit zbytečné zážitky, spočítejte počet otřesů dítěte během dne. Musí jich být nejméně deset.

Prezentace

Úspěšný průchod dítěte porodním kanálem závisí na poloze plodu. Správná je podélná poloha s prezentací hlavy. Takto se většina dětí nachází v břiše své matky před porodem. Tělo dítěte je seskupeno, paže a nohy jsou pevně přitlačeny k tělu a hlava je na výstupu z dělohy..

Existují však některé děti, které nechtějí otočit hlavu dolů nebo dokonce raději sedět přes břicho své matky. V takových případech lékaři předepisují císařský řez. Pokud však dítě, které je v pánevní prezentaci, váží trochu, pak mohou lékaři dovolit i přirozený porod. Jsou chvíle, kdy se děti během porodu nebo krátce před začátkem otočí doprava.

Jaký je 40. týden těhotenství pro matku

Stav dělohy

Děloha je orgán, který se aktivně podílí na procesu porodu, proto v ní dochází k řadě změn. Je umístěn ve vzdálenosti asi 16–20 cm od pupku a 36–40 cm od ochlupení. Nejdůležitější součástí přípravy na to, aby dítě pohodlně procházelo porodním kanálem, je to, že se děložní hrdlo zkracuje a měkčí a děložní kanál se otevírá. Jakmile začne porod, rozšíří se na požadovanou velikost.

Kontrakce dělohy se provádějí častěji. To je způsobeno hormony produkovanými v ženském těle. Budou zodpovědní za porod a produkci mléka po narození dítěte. Spodní část dělohy se stále více potápí a dětská hlava je tlačena stále pevněji ke vchodu do malé pánve. V souladu s tím se kosti a svaly pánve postupně zjemňují a vazy se napínají.

Jak zjistit, že se rodí

Skutečnost, že se brzy stanete matkou, můžete zjistit několika známkami - har harabery při porodu:

 • Brexton Hicks kontrakce

Jedná se o kontrakce dělohy, velmi podobné kontrakcím, ke kterým došlo během vašeho období. Takové kontrakce se také nazývají „nepravdivé“ nebo „školení“. Způsobují samozřejmě nepříjemnosti a často zbavují plného spánku, ale jsou nezbytné pro „trénink“ dělohy před porodem. Některé mají falešné kontrakce trvající několik týdnů, zatímco jiné začínají jeden až dva dny před porodem..

Mnoho těhotných žen se bojí zaměňovat kontrakce Brexton Hicks se skutečnými. Proto je důležité, aby nastávající matky věděly, že skutečná práce je delší a silnější. Tréninkové boje při zastavení chůze. Pokud dojde ke zkrácení v kratších časových intervalech a jejich intenzita a bolest se zvýší, znamená to, že porod začal. (O falešných videohrách na konci článku)

 • Cork hlen výtok

Během těhotenství chránila sliznice u vchodu do děložního čípku vaše dítě před různými infekcemi a vnějšími vlivy. Nyní by tato látka, která je nažloutlá, narůžovělá nebo bílá sliznice s pruhy krve, měla „otevřít“ vstup do dělohy a uvolnit cestu dítěte. Hlenová zátka může opouštět přímo před porodem a může začít opouštět dva nebo jeden týden před nimi..

 • Plodová voda

To je jeden z hlavních signálů o začátku procesu porodu. Když plodová voda vyjde do proudu, je obtížné je zaměnit s něčím jiným. Když však voda odchází v malých porcích, můžete je zaměnit s běžnou močí, protože některé matky ve věku 40 týdnů trpí močovou inkontinencí kvůli tlaku dělohy několikrát zvýšenému.

Zkontrolujte, pokud je to nutné. Amniotická tekutina by neměla mít vůni a barvu, to znamená, že by měla být průhledná. Pokud víte, že vás voda opouští, okamžitě se připravte do nemocnice. Dítě se brzy narodí. Pokud má tekutina nazelenalý odstín, měli byste se také poradit s lékařem, protože to může být známkou infekce plodu..

 • Břicho dolů

Protože dítě klesá do pánevního dna, klesá s ním břicho. K tomu existují pozitivní aspekty. Nyní bříško vyvíjí mnohem menší tlak na plíce a žaludek, což vám usnadní dýchání a stravování..

 • Snížení hmotnosti

Žena, která je v jejím čtyřicátém týdnu těhotenství, zpravidla přestane přibývat na váze nebo ji ztratit. Při přípravě na porod se tělo budoucí matky zbaví přebytečné tekutiny. To může vést k častějšímu používání toalety. Zároveň vás může rušit nejen časté nutkání k močení, ale také průjem.

 • Colostrum

První den po narození bude vaše dítě jíst kolostrum - tekutinu s vysokým obsahem bílkovin. Toto tajemství však mléčné žlázy začínají produkovat před porodem. Colostrum může zanechat mokré stopy na oděvu, kterému se lze vyhnout použitím speciálního obložení prodávaného v lékárnách..

Pokud lze první narození prodloužit až o 18 hodin, zpravidla druhé narození netrvá déle než 11 hodin. V druhém případě je otevření děložního čípku rychlejší, ale porod se odehrává individuálně pro každou ženu.

Bolest specifická pro 40. týden

V této době se těhotná žena cítí trapně kvůli obrovské velikosti břicha. A také se zajímá o různé bolesti:

 • bolest z tréninkových bojů, pocit „stržení“ a kamenného žaludku;
 • bolesti zad, která je soustředěna hlavně v bederní oblasti;
 • nepříjemné pocity v perineu, které se pravidelně mění v bolest, vznikající z tlaku hlavy plodu na pánevní dno;
 • bolest v křížové kosti, objevující se při sevření femorálního nervu;
 • necitlivost končetin v důsledku zhoršeného krevního oběhu;
 • zácpa, s pokročilou formou, ke které se mohou objevit hemoroidy;
 • podráždění velmi natažené kůže na břiše;
 • exacerbace nemocí, ke kterým je nastávající matka náchylná.

Ve věku 40 let je pro nastávající matku obtížné pohybovat se i na krátké vzdálenosti a její nohy se často ke konci dne znecitliví. Většina žen v této situaci se vyznačuje neklidným spánkem, ostrými výkyvy nálad, podezřením a záchvaty podrážděnosti, které vznikají z malých věcí.

Genitální sekrece

Je velmi důležité sledovat tento výboj. Pokud máte světelný výboj, který se po celou dobu mírně mění a nemá ostrý nepříjemný zápach, není důvod se obávat. Produkce hlenu s červenými nebo nahnědlými žílami je také považována za normu. Jedná se o sliznici, jejíž průchod je jedním z nositelů porodu..

Jak je uvedeno výše, plodová voda může začít vytékat. Amniotická tekutina je čirá a velmi tekutá v konzistenci. Jejich vzhled znamená, že musíte jít do porodnice. Pokud vodní výboj získal žlutý nebo nazelenalý odstín, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Pokud si náhle všimnete zářivě červené barvy na kalhotkách, zavolejte sanitku nebo ihned kontaktujte svého lékaře. Stopy krve, které se objevují na ložním prádle, naznačují narušení placenty. A to je přímá hrozba pro život vašeho dítěte.

Co by měla budoucí matka vědět o 40. týdnu těhotenství

V tuto chvíli vám lékař poradí s plánovanou hospitalizací, protože čtyřicátý porodnický týden končí předpokládaným datem narození. Existuje tendence k překročení dítěte, což spočívá ve skutečnosti, že stárnoucí placenta nemusí plodu poskytovat dostatečnou výživu. A v nemocnici je pro zdravotnický personál mnohem snazší sledovat míru zralosti placenty, vaše zdraví a stav plodu.

Rizika ve 40 porodnických týdnech

Během tohoto období může každá žena na pozici „čekat“ na určitá nebezpečí:

 • možnost oddělení placenty;
 • preeklampsie - onemocnění charakterizované vysokým krevním tlakem a vysokým obsahem bílkovin v moči, které, pokud se neléčí, může jít do nebezpečnějšího stavu - eklampsie, která ohrožuje zdraví matky a dítěte;
 • nedostatek kyslíku (fetální hypoxie);
 • stárnutí placenty, která již nemůže plně podporovat život dítěte;
 • infekční choroby.

Těhotná žena by měla být pozorná na jakékoli významné změny ve svém zdraví, protože může sloužit jako příznak ohrožení pro ni a její dítě. Zároveň se nebojte s každým nejmenším onemocněním..

Musíte ihned navštívit lékaře, pokud:

 • zvýšený krevní tlak;
 • před očima byly závratě, silné bolesti hlavy, „mouchy“;
 • dítě je „ticho“ půl dne;
 • najednou se objevil otok obličeje a končetin;
 • vody odešly;
 • našli jste na kalhotkách krev;
 • vznikly pravidelné a prodloužené kontrakce;
 • vidění ostře rozmazané.

Intimní život

Ano, v této době mnoho párů vede aktivní sexuální život. A není čeho se obávat, pokud lékař nezakázal intimní vztahy. Zvedněte polohy, ve kterých není na žaludek žádný tlak. Někdy může lékař dokonce doporučit, abyste měli sex se svým partnerem, protože díky přítomnosti prostaglandinů mužské spermie změkčí děložní hrdlo a orgasmus, který zažívá žena, zvyšuje tón dělohy, což vede ke stimulaci porodu..

Je však užitečné pozastavit intimní život, pokud je partner infikován. Kontraindikace je oddělení korku, které již nechrání dělohu před možnými infekcemi. V každém případě postupujte podle pokynů lékaře..

Jaké zkoušky je třeba složit

Vy, jako obvykle, budete očekávat na prenatální klinice. Tam zkontrolují dříve provedenou obecnou analýzu moči, změří krevní tlak, velikost břicha, palpaci zkontrolují otoky končetin a určí hmotnost vašeho těla. Porodník změří výšku dna dělohy a poslouchá, jak bije srdce vašeho dítěte. Toto je minimální opatření nutné ke sledování stavu těhotné.

Kardiotocografie (CTG) vám pomůže zkontrolovat funkci srdce vašeho dítěte. S pomocí CTG se lékař dozví o srdeční frekvenci, pohybech plodu plodu a stavu dělohy. V případě potřeby můžete CTG denně. Jedná se o důležité vyšetření, které pomáhá eliminovat odchylky ve vývoji dítěte..

Ultrazvuk ve 40 porodnických týdnech není neobvyklý. Zvláštní pozornost při tomto vyšetření je věnována stavu placenty, jinak můžete přeskočit okamžik jeho dysfunkce, která hrozí hypoxií. Ultrazvukové vyšetření navíc pomůže znovu vyjasnit velikost plodu, možnost propletení pupečníkové šňůry, stav plodové vody a pozici, kterou dítě zaujalo v břiše své matky.

Co by se mělo dělat ve 40. týdnu

 1. Nenechte si ujít naplánované návštěvy porodníka-gynekologa. V této době je velmi důležité sledovat stav plodu, i když máte vynikající zdraví.
 2. Znovu proveďte audit balíčku, který si vezmete s sebou do nemocnice, zkontrolujte, zda tam není dostatek věcí pro děti. Ujistěte se, že jsou všechny potřebné dokumenty, včetně výměnné karty, připraveny, vezměte je s sebou. Pamatujte, že porod může začít na večírku nebo dokonce v obchodě..
 3. Aby se zabránilo strie, nezapomeňte zvlhčit pokožku břicha, hrudníku a boků. Používejte speciální krémy nebo rostlinný olej, například olej z pšeničných klíčků.
 4. Udělejte si čas na odpočinek. Vysvětlete své rodině, že některé věci mohou čekat, ale brzy budete potřebovat sílu. Odpočívej, udělej, co ti přinese jen pozitivní emoce. Skvělým řešením je zapamatovat si váš opuštěný koníček.
 5. Ovládejte svůj jídelníček. Jídlo by mělo být lehké a mělo by poskytovat dostatek energie. Rozdělte si jídlo na 5 až 6 jídel denně. Sladká, mouka, příliš tlustá a smažená káva je povolena pouze v malém množství. Na "krmení" vaše dítě, jinak bude pro vás obtížné porodit ho.
 6. Zaměřte se na čerstvou zeleninu, ovoce, mléčné výrobky neobsahující mléko a výrobky z kyselého mléka. To pomůže zabránit zácpě. Nepoužívejte sůl, protože zadržuje tekutinu v těle, což vede k otoku. Pijte čistou vodu, zelený čaj, ovocné nápoje a kompoty ze sušeného ovoce.
 7. Přestože vy sami potřebujete podporu, věnujte pozornost svým blízkým. Pro manžele není snadné cítit realitu toho, co se děje, a děti mohou trpět nedostatkem pozornosti..
 8. Pokud máte stejně jako většina žen v tuto chvíli pocit „hnízdění“, nebuďte příliš pracní. Páté můžete třídit dětské věci a uspořádat malé předměty v dětském pokoji.
 9. Distribuujte rodinné povinnosti. Zatímco ležíte s dítětem v nemocnici, může si manžel připravit byt na váš příjezd. Děti mohou také poskytnout veškerou možnou pomoc..
 10. Přečtěte si literaturu o porodu. To vám pomůže nejen se připravit na hraní dítěte ve světle, ale během tohoto procesu vás také uvolní..
 11. Těhotná žena se bojí myšlenek o budoucnosti a přirozeného strachu z porodu. Přátelé a příbuzní, kteří se neustále zajímají, když konečně porodíte, mohou přispět ke špatné náladě. Proto komunikujte s těmi, kteří jsou vám blízcí a kteří vás chápou a podporují. Přímé myšlenky pozitivním směrem. Pamatujte, že stále musíte porodit, a úzkost a nespavost jsou v této záležitosti špatnými pomocníky..

Co dělat, když porod nezačne

Neustálým společníkem ženy, která je těhotná ve 40. týdnu, je strach z „převládnutí“ plodu. Proto mnozí začínají přemýšlet o tom, jak způsobit nebo urychlit porod. Ale pokud jste pod dohledem lékaře, nebojte se příliš. Lékaři sami doporučují zahájit pracovní proces blíže k příštímu týdnu. Odhaduje se, že těhotenství trvá 40 porodnických týdnů..

Délka těhotenství závisí na datu ovulace, délce cyklu a dalších faktorech. Kromě toho je datum narození stanovené lékařem pouze přibližné, protože vajíčko by mohlo být oplozeno o několik dní později v předpokládané datum početí. Také nastávající matka mohla zaměnit datum poslední menstruace. Proto je narození dítěte mezi 38 a 42 týdny považováno za normu.

Existují různé metody indukce porodu:

 • lékařské: zavádění léků (mefipriston, prostaglandiny atd.), mechanické, plánovaná amniotomie (otevírání plodové vody);
 • metody používané doma: aktivní sexuální život, stimulace bradavek, užívání bylinných a projímadel.

Jakýkoli ze způsobů stimulace práce lze použít pouze se souhlasem lékaře a v souladu s pokyny, které mu byly poskytnuty!

Ve čtyřicátém týdnu vám může být přiděleno povzbuzování porodu k určitým indikacím, například s polyhydramniemi a vícečetným těhotenstvím. Dodávka se také provádí v situaci, kdy voda již odešla a kontrakce nezačnou. Lékař bere v úvahu možné kontraindikace tohoto postupu, jako jsou některá chronická onemocnění u matky, diabetes mellitus a další.

Brzy se stanete matkou dcery nebo syna. Mezitím se nespěchejte a užijte si poslední volné dny, protože po narození nebudete mít moc volného času.

Články O Neplodnosti