Hlavní Neplodnost

Jak se mění velikost vajíček plodu za týden?

Embryo a skořápka, která ho obklopuje, je fetální vajíčko. Jak embryo roste, velikost vajíčka plodu se zvyšuje o týdny, což lze pozorovat během vyšetření pomocí ultrazvuku. Je však třeba si uvědomit, že přesnost studií v raných stádiích těhotenství je nízká, a když je diagnostikována žena, možnost chyby.

Plodová formace vajíčka

První fáze cyklu, kterou prochází zárodečná buňka, je výstup vajíčka z folikulu. Obvykle 3-4 folikuly zrají, ale pouze vajíčko během ovulace prochází vejcovody.

Růst a vývoj nového života začíná splynutím vajíčka a spermie. Bezprostředně po ovulaci a fúzi se kolem vajíčka vytvoří ochranná membrána. Tato horní ochranná vrstva kolem embrya se následně vyvine v močový měchýř obsahující amniotickou tekutinu v dutině.

V časných stádiích těhotenství během ultrazvuku můžete vidět vznik vajcovitého tvaru malého průměru. Toto je vajíčko. První fáze jeho vývoje je morula, skládající se z 12-32 blastomerů vytvořených v důsledku dělení zygoty, které se proměňují v kompaktní kouli.

Jak se buňky množí, plod pokračuje v pohybu vejcovodem, dokud není fixován na stěně sliznice uvnitř dělohy. Poté začíná vnější vrstva skořápky produkce hCG (chorionického gonadotropního hormonu), což je jeden z prvních indikátorů těhotenství ženy. Po celou dobu je plod živen vnitřním zdrojem vajíčka. V procesu dalšího vývoje se místo vstupu mění na placentu. V této době, aby se zabránilo infekci, se vytvoří sliznice, která uzavře vchod do dělohy. Celý tento proces trvá asi dva dny. Pokud se plod nepřipojí ke stěně dělohy, pak spolu s menstruací na konci cyklu dojde k potratu a žena často ani neví, že byla těhotná. V dalším cyklu vajíčko opět opustí folikul, ovulaci a celý proces se opakuje znovu.

Jak vypadá fetální vajíčko, struktura:

 • Villusova membrána, chorion;
 • Amnion (amniotický vak nebo vodní membrána);
 • Embryo.

Je těžké přesně vědět, jak fetální vajíčko vypadá, a to i při ultrazvukovém vyšetření. Vzhledem k malému průměru je plod obtížně detekovatelný uvnitř dělohy, pokud je žena těhotná méně než měsíc.

Stává se, že i v období 6-7 týdnů není embryo uvnitř vajíčka viditelné - to může znamenat nevyvinuté těhotenství. Prázdné vajíčko plodu je docela vzácné a je často příznakem genetické poruchy u ženy nebo jejího partnera.

Vyšetření plodu

Diagnostická metoda, jíž se zkoumá životní cyklus vajíčka, se nazývá ultrazvuk nebo jinými slovy ultrazvuková diagnostika. To vám umožní identifikovat SVD, průměrný vnitřní průměr vajíčka plodu a KTR, coccyx-parietální velikost plodu.

Lékař obvykle předepíše první ultrazvuk ženě po dobu 10 až 13 týdnů těhotenství. V případě potřeby se diagnóza provádí za 3–4 týdny. Důvodem je skutečnost, že oplodněné vajíčko je uvnitř dělohy plně fixováno pouze 10 dní po početí. Pomocí ultrazvuku můžete sledovat čas ovulace a zrání folikulů.

Nebojte se, že ultrazvuk poškodí plod. I v raných stádiích záření neovlivňuje zdraví nenarozeného dítěte..

Stojí za zvážení samostatně 4 porodnický týden těhotenství, protože právě v tomto období vidíte pomocí ultrazvuku rodící se život. V prvních dnech čtvrtého týdne těhotenství má fetální vajíčko průměr pouze 1 mm a není možné vyhodnotit podrobnosti o tvorbě plodu. To je důvod, proč je další ultrazvuk předepsán několik týdnů po prvním vyšetření. Po několika dnech se však velikost vajíčka plodu zvětší na 3 mm a bude možné vidět žloutkový vak, kterým se embryo krmí, dokud se neobjeví pupeční šňůra. Koncem čtvrtého týdne se průměr vajíčka plodu zvětšuje na 4 mm, během této doby se začnou tvořit vitální orgány: srdce, plíce, játra a slinivka břišní. V poslední den této doby je průměr vajíčka plodu 5 mm a během ultrazvuku je již možné detekovat embryo, jehož velikost je pouze 1 mm. Doslova za den roste vejce na 6 milimetrů.

Vzorec pro stanovení gestačního věku:

Průměrný vnitřní průměr vajíčka plodu je + 35 (pokud je jeho velikost menší než 16 mm) nebo 30 (pokud je ovoce větší než 16 mm). Například průměr 17 + 30 = 47 týdnů.

Patologie vajíčka

Při studiu fetálního vajíčka ultrazvukem lze patologické nálezy odhalit již v raných fázích. Absence embrya uvnitř skořápky, „prázdného vajíčka“ nebo anembrya, může znamenat nevyvinuté těhotenství, které skončí potratem nebo očištěním..

Obrázek, ve kterém existuje nesoulad ve velikosti rostoucího embrya a vajíčka bez srdečního rytmu, může znamenat zmrazení plodu, což také vede k potratu..

Deformace vajíčka není vždy patologie a ve většině případů je způsobena zvýšeným tonem dělohy v prvním období těhotenství. Tón je často doprovázen malými skvrnami a bolestmi ve spodní třetině břicha..

Tento problém je lékařsky vyřešen, pilulky jsou předepsány ke snížení počtu a intenzity kontrakcí svalů dělohy a hormonálních pilulek k udržení plodu uvnitř.

Oddělením vajíčka plodu v případě malé oblasti léze se provede hormonální ošetření. Pro ženu v tomto období leží postel v nemocnici.

Mimoděložní těhotenství se vyznačuje tím, že se vajíčko plodu vyvíjí na nevhodném místě: ve vejcovodech nebo vaječnicích. Hlavním projevem je silné krvácení. Takové těhotenství nelze zachránit, protože růst a vývoj embrya ve vejcovodu vede k jeho prasknutí a vážným důsledkům pro zdraví ženy..

Během screeningu po dobu 12 týdnů se měří nosní přepážka. Pokud je kost kratší než 2,5 mm nebo chybí, mohou lékaři stanovit předběžnou diagnózu: chromozomy trizomie 21 nebo Downova choroba. V tomto případě se žena sama rozhodne, zda zachovat těhotenství.

Ve vzácných případech se ve vajíčku plodu okamžitě nacházejí dvě embrya - nejedná se o anomálii, ale o faktor naznačující přítomnost dvojčat. Podobná situace nastává, když jsou dvě ženy okamžitě nalezeny v ženské děloze. Ve druhém případě tvoří choriony obou skořápek v budoucnosti placentu, pomocí které se každý plod živí samostatně. V prvním případě budou embrya krmena z jedné placenty. Detekce dvojčat v časném období není často potvrzena a studie poskytuje spolehlivý výsledek teprve po 6 až 7 týdnech těhotenství.

Velikosti plodu za týden

Čtvrtý porodnický týden byl zvažován výše. Nicméně vývoj fetálního vajíčka trvá až 8 týdnů a podle některých zdrojů až 10 a v dalších obdobích vývoje se embryo nazývá plod. Údaje o stadiích vývoje embryí v každém týdnu jsou uvedeny v následující tabulce. Tato tabulka s podrobným popisem každého stadia vývoje vajíčka plodu pomůže ženě pochopit, jak se dítě vyvíjí uvnitř její dělohy během tohoto období. Rychlosti růstu:

 • Až 15–16 týdnů 1 milimetr denně;
 • Od 16 do 17 týdnů 2 až 2,5 mm za den.

Velikosti plodu v týdnu, tabulka:

Zejména v tomto období nitroděložního vývoje je důležitý šestý týden, protože v tomto období je zažívací systém, slezina a chrupavková jádra nulována. Když velikost dosáhne 16 mm, můžeme říci, že embryo má základy žaludku a jícnu, stejně jako 3 smyčky střeva. Na konci týdne embryo vytváří prsty a svalovou tkáň.

Foto embrya do týdne těhotenství: velikost, stadia vývoje, popis

Těhotenství ve svém normálním průběhu zahrnuje rychlý vývoj embrya v každém následujícím týdnu jeho existence. Fotografie, které budou budoucí rodiče nabízet lékaři provádějícím elektivní ultrazvukové vyšetření, pomáhají vizuálně posoudit změny skutečného vzhledu a chování dítěte ve srovnání s jeho výchozími údaji..

Embryo v prvním trimestru

Fotografie embrya po týdnech těhotenství pořízené v prvním trimestru (od 1 do 12 týdnů) vám umožní vidět fyzické změny rostoucí osoby. V této fázi je obtížné hodnotit jeho chování a chování, protože mozková centra se teprve začínají tvořit.

Fáze vývoje

Vyhodnocení týdenních stadií vývoje plodu umožňuje lékařům dospět k závěru o obecném zdravotním stavu embrya a předpokládané přítomnosti patologií. První trimestr je nebezpečný, protože během něj existuje vysoké riziko blednutí těhotenství nebo spontánního potratu.

Z tohoto důvodu se transvaginální ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) s fotografií spontánní touhy matky během prvních 12 týdnů těhotenství nedoporučuje.

Změny fyzického stavu embrya za týden:

Těhotenský týdenZměny ve fyzickém stavu embrya
1První týden těhotenství se skládá ze 3 hlavních fází:
 1. Sperm oplodní vajíčko.
 2. Vejce se začíná rozpadat na menší, menší buňky. Současně s dělením vajíčka začíná příprava na nadcházející implantaci embrya děložní sliznici.
 3. Implantace plodu. Nejprve oplodněná buňka ulpívá na oteklé děložní sliznici, po které se vylučuje zvláštní enzym, rozkládá ochrannou membránu a proniká do vnitřní dutiny.
2Embryo se stává dvouvrstvým. Vnitřní (srdce, plíce, ledviny, játra atd.) A vnější orgány (systémy, které umožňují nenarozenému dítěti žít v matčině lůně - chorion, amnion, žloutkový vak).
3Vytvoří se 3 zárodečný list, který provokuje položení základů pro další formaci:
 • kůži dítěte;
 • zuby v dásních;
 • sliznice ENT orgánů;
 • nehtové desky;
 • vlasové folikuly;
 • centrální nervový systém;
 • kosterní soustava;
 • vnější membrány orgánů vidění.

Na konci třetího týdne těhotenství je embryo izolováno od vnějších pomocných orgánů, po kterých získává svou osobní prostorovou orientaci.4Srdeční sval začíná pracovat. Zbývající orgány jsou ve fázi položení základů formace. Již můžete sledovat symetrickou strukturu těla nenarozeného dítěte.5Vznikají první ledviny, gastrointestinální trakt a nervový systém. Játra hrají dominantní roli v krevním oběhu během pátého týdne..6Aktivní vývoj mozkových center embrya. Změna vzhledu plodu. Červené krvinky se objevují v krvi a umožňují položit základy imunitního systému budoucího člověka.7Aktivní formování kostry malého člověka, které bude dokončeno až po 20 letech od okamžiku narození.8Pohlaví embrya je konečně určeno. Lymfatický systém se začíná aktivně formovat. Srdce mění svou strukturu - objevují se komory a chlopně. Plíce získávají většinu cév nezbytných pro normální fungování. Mozek se mění - objeví se kůra, vyvinou se 2 hlavní hemisféry. Tělo je pokryto svaly, které se mohou stahovat již v této fázi formování plodu.9Dítě začíná rozlišovat vkus. Polyká plodovou vodu a reaguje na základě osobních vkusových preferencí. Embryo má například reflexy, často začíná sát prst.10Nervový systém se aktivně vyvíjí. Dítě je schopné reagovat na vnější podněty - jasné světlo, prudká změna teploty atd.jedenáctSrdce je plně formováno a začíná plnou práci. Střeva dělají kontrakce poprvé.12V krvi se objevují bílé krvinky. Základ hlasového aparátu je položen. Kostní systém se stává silnějším.

Rozměry

Podle velikosti embrya gynekologové hodnotí přítomnost patologických vývojových trendů a celkový průběh těhotenství..

Fotografie embrya v týdnu těhotenství.

Normální v prvním trimestru se považují za ukazatele:

Těhotenský týdenNormální velikost plodu Norm
1Buňka
20,25 mm
3Až do 1 mm
4Až do 1,1 mm
5Až do 1,25 mm
62 - 4 mm
74 - 5 mm
8Až 1,6 cm
9Až 2,3 cm
10Až 3 cm
jedenáctAž 4 cm
12Až 5,5 cm; hmotnost - nejméně 15 g

Výše uvedené údaje jsou relevantní pro těhotenství, které vzniklo přirozeně, a pro případy oplodnění in vitro (IVF). Pokud nastávající matka nese dvojčata, musí velikost každého plodu odpovídat minimálním standardům (odchylka v jakémkoli směru je povolena nejvýše 0,15 mm).

Pokud se zjistí významný rozdíl mezi skutečnými indikátory a obecně uznávanou normou, gynekolog předepíše těhotné ženě další vyšetření k objasnění diagnózy a zvolení léčebné metody.

Vzhled

Fotografie embrya po týdnu těhotenství, ve srovnání s ostatními, nám umožní sledovat, jak rychle se mění vzhled dítěte.

Na konci prvního trimestru se stane jako muž a zbaví se ocasu, žaber a ploutví:

Těhotenský týdenZměny vzhledu embrya
1V této fázi není možné podrobně zkoumat oplodněné vajíčko na ultrazvuku.
2Embryo získává tvar disku.
3Ultrazvuk může identifikovat přední (místo budoucí hlavy a krku) a zadní (místo budoucí pánve a dolních končetin) konce embrya.
4Embryo má ocas a žábry, což mu umožňuje volný pohyb ve vodním prostředí. Na postranních částech těla se vytvářejí 4 symetrické procesy - ramena a nohy budoucího člověka.
5Boční hlízy získávají tvar lidských končetin.
6Uši a nos se tvoří. Oči se přibližují k sobě. Ultrazvuk již dokáže rozlišit hlavní oddělení horních a dolních končetin.
7Záhyby prstů se tvoří, zatímco membrány, které je spojují, jsou stále zachovány.
8Ocas je nahrazen hýždí; Začnou se tvořit jednotlivé rysy obličeje, krk se prodlužuje. Rty se začínají objevovat a získávají obvyklý lidský vzhled..
9Velikost embrya roste.
10Výraz obličeje se objeví na tváři plně vytvořeném touto dobou. Dítě se může mračit, nevědomě se usmívat a ušklíbnout se.
jedenáctPlod zvyšuje jeho délku a hmotnost.
12Prsty a prsty dokončí jejich formaci. Hřebíky a genitálie se začínají tvořit. Dosud není možné vizuálně určit pohlaví malé osoby.

Vývoj plodu v trimestru II

Od 13 do 27 týdnů těhotenství jsou ženy obvykle definovány jako nejjednodušší a nejpříjemnější fáze porodu dítěte. Tehdy nastávající matka začala cítit pohyby, třes a lehké údery na vnitřní straně břicha. Toxikóza, která způsobuje nepohodlí v prvním trimestru, ve velké většině případů ustupuje od 13-14 týdnů.

Žaludek, i když se již zvětšil, nebrání ženskému pohybu. Cítí se lehce a těší se ze své pozice..

Fáze vývoje

Fotografie embrya po týdnech těhotenství, pořízené ve druhém trimestru, nám umožní sledovat proces získávání lidských rysů vzhledu a charakteristických strukturálních rysů vnitřních systémů.

Změny ve fyzickém stavu embrya:

Těhotenský týdenZměny ve fyzickém stavu embrya
13Formování všech klíčových systémů těla se blíží dokončení. Plné fungování gastrointestinálního traktu začíná tento týden. To se projevuje tvorbou pravěkých výkalů (meconium) ve střevní dutině. Žvýkačky listnatých zubů jsou již uloženy v dásních. Aktivní formování kosterního systému těla dítěte pokračuje.
14Močový systém začíná fungovat. Močový měchýř produkuje moč, poté se spontánně vyprázdní. V této fázi se aktivně tvoří endokrinní systém (nadledvinky a brzlík). Na konci 14. týdne začnou do dětské krve proudit první hormony. Embrya, v závislosti na jejich pohlaví, získávají základy vaječníků (dívek) nebo prostaty (chlapců).
patnáctNa konečky prstů se začíná kreslit individuální vzor. Plíce vstupují do aktivní fáze fungování: dítě vdechuje plodovou vodu a vydechuje je, trénuje svaly životně důležitých orgánů. Žlučník se aktivně vyvíjí, struktura struktury mozku se stává komplikovanější (zvyšuje se počet křečí, spojovacích rýh atd.).
šestnáctCervikální svaly jsou do 16. týdne natolik vyvinuté, že umožňují dítěti udržet hlavu rovnou. Horní a dolní končetiny jsou prodlouženy a stávají se proporcionální. Kosterní systém se stává ještě silnějším. Kvůli zvětšené velikosti plodu se děloha zvedne k pupku, což umožňuje gynekologovi zjistit její dno snadnou palpací. Ženy, které se připravují na to, že se poprvé stanou matkou nebo které mají postavu tenkého typu, poprvé po 16 týdnech cítí, jak se dítě pohybuje.
17Slyšící orgány dokončují svou formaci, která dítěti umožňuje slyšet hlasy lidí v blízkosti těhotné ženy a reagovat na ně. Tloušťka pupeční šňůry se zvětšuje v důsledku zvýšeného objemu cirkulující krve. Velikost placenty také roste souběžně s růstem těla malého člověka. Slinivka aktivována.
osmnáctKonec endokrinního systému končí. Hypofýza začíná fungovat. Žena, která se chystá stát se matkou poprvé, začne cítit pohyby dítěte v sobě. Malý člověk nastavuje svou každodenní rutinu a rozlišuje mezi časem spánku a bdělostí.
devatenáctBronchioly se aktivně rozvíjejí. Vlasy na hlavě se prodlužují.
dvacetVitální orgány vstupují do konečné fáze jejich formování. Kůže dítěte se stává hustší.
21Dítě posiluje svalový korzet, zatímco v bdělém období v neustálém pohybu.
22Plod se zvětšuje, stává se aktivnější díky zrání kosterního systému a svalů.
23Zvýší se citlivost na vnější podněty, jako je jasné světlo nebo hlasitý zvuk..
24 a 25Játra, žaludek a střeva jsou plně formována. Normálně by v této fázi vývoje neměla být bdělost dítěte delší než 4-8 hodin denně. Zvýšená aktivita malé osoby během dne může znamenat nedostatek kyslíku dodávaného do matčiny lůně.
26Chuťové pupeny umístěné na jazyku dokončují jejich tvorbu..
27Dítě začíná aktivně využívat všechny metody vnímání informací: dotek, čich, sluchové receptory.

Rozměry

Normálně by růst embrya od 13 do 27 týdnů měl odpovídat následujícím ukazatelům:

Těhotenský týdenNormální velikost plodu Norm
13Až do 11 cm, s hmotností nejméně 20 g
14Do 13 cm, s hmotností nejméně 35 g
patnáctAž 14 cm, s hmotností nejméně 50 g
šestnáctAž do 15–16 cm, s hmotností nejméně 95 g
17Až do 18 cm, s hmotností nejméně 125 g
osmnáctAž do 20 cm, s hmotností nejméně 145 g
devatenáctAž do 23 cm, s hmotností nejméně 190 g
dvacetAž do 24 cm, s hmotností nejméně 250 g
21Do 27 cm, s hmotností nejméně 290 g
22Až do 28 cm, s hmotností nejméně 345 g
23Do 29 cm, s hmotností nejméně 445 g
24 - 25Do 31 cm, s hmotností nejméně 695 g
26Až 33 cm, s hmotností nejméně 890 g
27Do 35 cm, s hmotností nejméně 1 kg

Vzhled

Fotografie embrya během druhého trimestru těhotenství pořízené během druhého trimestru nejživěji ilustrují změny, ke kterým došlo v chování malého člověka, jeho výrazy a pohyby obličeje, než vnější transformace..

Změny vzhledu embrya za týden:

Těhotenský týden

Změny vzhledu embrya

13Podíl těla dítěte tento týden ještě neodpovídá obvyklým představám o tom, jak vypadá malý člověk. Hlava embrya je příliš velká. Jeho velikost je 1/3 celkové délky plodu. Díky roztaveným víčkům jsou oči dítěte neustále zavřené, ale již rozlišují jasné světlo.14Dítě aktivně využívá obličejové svaly. V závislosti na prožívaných emocích se malý muž zamračil, zamračil se, usmál se, otevřel a zavřel ústa. Během ultrazvuku, který reaguje na senzor, se plod může začít pohybovat v děložní dutině, otáčet se a opírat se o stěny plodové vody končetinami. Tento týden je tělo rostoucí osoby pokryto vlasy děla, které plní ochrannou funkci kůže.patnáctNa prstech a nohou lze identifikovat nehtové desky. Během ultrazvuku dá gynekologka nastávající matce, aby jasně slyšela srdeční rytmus svého dítěte, které lze identifikovat od 15. týdne nejen pomocí hypersenzitivních senzorů, ale také běžným stetoskopem. Pigment se začne hromadit ve vlasech a určuje jeho barvu po zjevení osoby ve světle.šestnáctDítě se většinou usměje. Jeho genitálie jsou plně formovány, což umožňuje ultrazvukovému lékaři identifikovat pohlaví rostoucí osoby (v nepřítomnosti obstrukčních faktorů). Na obličeji dítěte se objevují obočí a řasy. Vlasy na hlavě vstupují do aktivní fáze růstu.17Vylepšená koordinace.osmnáctNa ultrazvuku můžete sledovat frekvenci změn období bdění a spánku. Dítě se stává aktivnějším.devatenáctPráce vestibulárního aparátu se zlepší, což dítěti umožňuje aktivnější kotrmelec v močovém měchýři. Výraz obličeje malého člověka se stává rozmanitější.dvacetNa ultrazvuku můžete vidět vytvořené ušnice umístěné symetricky. Množství podkožního tuku se zvyšuje, což pomáhá vyhladit pokožku dítěte.21Vzhled dítěte se mění, přibližuje se obecně přijímané myšlence, jak by měl novorozenec vypadat.22Vlasy na hlavě dítěte se prodlužují.23Jak tělo zraje, malý člověk má nové reflexy. Ve 23. týdnu získá schopnost škytnutí při polykání nadměrné plodové vody.24 - 25Na ultrazvuku můžete vidět, jak dítě gestikuloval. Malý člověk dokáže ovinout ruce kolem nohou, sevřít pěsti a aktivně mávat končetinami.26Oční víčka se začínají oddělovat a mírně otevírají oči dítěte.27Oční víčka rostoucí osoby se stávají mobilními. Při provádění ultrazvuku můžete jasně sledovat reakci dítěte na hlas matky, který rozpoznává. Usmívá se nebo se uklidňuje a poslouchá, co mu řeknou.

Popis embrya v trimestru III

Na začátku 3. trimestru těhotenství (od 29 do 40 týdnů) je embryo již vytvořeno natolik, aby přežilo v případě předčasného porodu, za předpokladu, že mu bude poskytnuta včasná lékařská péče.

Během ultrazvuku prováděného v této fázi může lékař znovu zkontrolovat stav vnitřních systémů těla dítěte, a také s ohledem na minimální mobilitu malého člověka si jej vzít jako památku pro mladé rodiče.

Fáze vývoje

Navzdory skutečnosti, že dítě překonává novou fázi vývoje každý týden až do svého narození, třetí trimestr není klíčem k osvojení nových dovedností. V posledních týdnech těhotenství malá osoba aktivně přibírá na váze a lépe se seznamuje s prostředím prostřednictvím vnímání informací získaných zvenčí (zvuky, chuť, světlo atd.).

Hlavní fáze třetího trimestru jsou:

 • 30. týden (konečně se vytvoří imunitní systém těla dítěte);
 • 31 týdnů (plod zaujme konečné postavení uvnitř matčiny lůně, což určuje průběh následných narození);
 • 39 týdnů (dítě začíná sestupovat do pánve, připravuje se na průchod porodním kanálem).

Rozměry

V normálním průběhu těhotenství odpovídá tělesná velikost dítěte obecně uznávaným normám:

Těhotenský týdenNormální velikost plodu Norm
29Až do 39 cm, s hmotností nejméně 1 kg 100 g
třicetAž do 40 cm, s hmotností nejméně 1 kg 250 g
31Do 41 cm, s hmotností nejméně 1 kg 350 g
32Až do 42,5 cm, s hmotností nejméně 1 kg 650 g
33Až do 43 cm, s hmotností nejméně 1 kg 850 g
34Až do 45 cm, s hmotností nejméně 2 kg 140 g
35Do 46 cm, s hmotností nejméně 2 kg 350 g
36Až do 47,5 cm, s hmotností nejméně 2 kg 550 g
37Až do 48,5 cm, s hmotností nejméně 2 kg 850 g
38Do 50 cm, s hmotností nejméně 3 kg, 100 g
39Až do 51 cm, s hmotností nejméně 3 kg 250 g
40Od 52 cm, s hmotností nejméně 3 kg 350 g

Vzhled

Při provádění ultrazvuku ve třetím trimestru těhotenství, nastávající matka bude moci podrobně prozkoumat plně tvarované rysy obličeje svého dítěte. Malý muž se díky větší velikosti těla již nemůže pohybovat v lůně. To umožňuje lékaři provádět další testy životně důležitých dětských orgánů..

Přes tuhost pohybů je výraz obličeje rostoucího člověka výrazný. Do 36. týdne nadýchané vlasy opouští tělo dítěte, pokožka je hladší, množství podkožního tuku, který se bude podílet na přenosu tepla po narození malé osoby, rychle roste.

Embryo prochází změnami nejen vnějšími, ale také spojenými s vnitřními systémy těla během každého týdne těhotenství. Fotografie plodu pořízené lékaři během ultrazvukového vyšetření umožňují mladým rodičům sledovat vývoj jejich dítěte, čímž se posiluje emoční spojení s ním.

Po pochopení fází tvorby životně důležitých orgánů malého člověka bude budoucí matka schopna přijmout opatření k minimalizaci rizika patologií v čase (například konzultovat gynekologa ohledně vhodnosti zavedení vitamínových a minerálních komplexů do stravy).

Video pro vývoj embryí

Jaký je vývoj plodu za týden:

Velikost vajíčka v týdnech těhotenství - tabulka, vývoj, patologie

Pro rodiče

Pro děti

Populární dnes

Embryo a skořápky, které ho obklopují, jsou hlavními výchozími složkami plodové vody. Jak se plod vyvíjí, prostor kolem něj se také zvětšuje - to je normální proces vývoje embryí. Dále jste vyzváni, abyste se seznámili s klíčovými informacemi přímo o plodu plodu a také s ohledem na charakteristiky změn jeho velikosti během těhotenství a možných patologických stavů.

Základy fetálního vajíčka

Jak víte, k oplodnění dochází pronikáním samčích spermií do vajíčka samice. Poté začíná aktivní proces vývoje embryí: nejprve se oplodněné vajíčko rozdělí na 2 části, poté 4, poté 8 atd. Se zvýšením počtu buněk roste i samotné embryo. Aniž by se vývoj zastavil, embryo se přesune na místo určení, které je obvykle dutinou ženské dělohy. Jedná se o uvedenou skupinu buněk, která představuje dotyčné fetální vajíčko.

Po dosažení požadovaného umístění je embryo implantováno do děložní stěny. V průměru tento proces trvá 7-10 dní po proniknutí spermatu do vajíčka. Dokud není dosaženo cíle, je výživa plodu zajištěna přímo vajíčkem a po fixaci děložní sliznice.

V průběhu času přebírá placenta, která se tvoří z vnější vrstvy vajíčka plodu, funkci zajišťování výživy embrya. Přímo na zmíněné vnější vrstvě jsou tzv villi, díky čemuž je zajištěna implantace embrya na vhodném místě.

Tvorba a úspěšná fixace fetálního vajíčka je hlavním znakem normálního průběhu těhotenství žen. V průměru se embryo objeví během ultrazvukového vyšetření 5 týdnů po zpoždění menstruace, zatímco vajíčko plodu lze obvykle pozorovat po 2 týdnech. Pokud lékař během prvního ultrazvuku vidí tzv prázdné fetální vajíčko, po několika týdnech se studie opakuje.

Normálně je plod vizualizován 6. až 7. týdnem těhotenství. Ve stejném období je jeho tep obvykle rozlišitelný. Při absenci embrya ve fetálním vajíčku během opakovaného ultrazvuku je diagnostikována nevyvíjející se těhotenství..

S ohledem na to by se žena v případě opožděné menstruace měla co nejdříve podrobit ultrazvukovému vyšetření, aby včas odhalila jakékoli odchylky, a pokud je taková příležitost přítomna, podstoupila ošetření, aby se odstranily zjištěné problémy..

Při posuzování stavu vajíčka věnuje odborník v první řadě jeho tvaru a vnitřnímu průměru. Během prvních týdnů je tvar vajíčka plodu téměř oválný. Při odhadování vnitřního průměru může lékař vyvodit závěry o údajném období těhotenství. Spolu s tím nemá každá žena plodové vajíčko stejné velikosti, takže při určování gestačního věku často dochází k chybě, která průměruje jeden a půl týdne. Pro přesnější výsledky jsou vyhodnoceny indikátory CTE plodu a další diagnostická opatření.

Rysy růstu vajíčka

Jak bylo uvedeno, velikost vajíčka plodu se při absenci různých patologií neustále zvyšuje.

 1. Například po dobu až 5 až 6 týdnů (v průměru - 4) je jeho průměr asi 4 mm.
 2. V období 5 týdnů je vnitřní průměr vajíčka plodu 6 mm a po 3 dnech se obvykle zvětší na 7 mm.
 3. Po dobu 6 týdnů jsou rozměry již podstatnější - v některých případech až 18 mm (v průměru - 11–15 mm).
 4. Vnitřní průměr vajíčka se zvyšuje o 7–8 týdnů na 20–25 mm, o 8–9–– na 28–33 mm a o 9–10 –– na 34–42 mm.
 5. Do konce 10. týdne je velikost vajíčka plodu již přibližně 5 cm.
 6. Obecně lze na základě odpovědi na otázku o rychlosti růstu vajíčka dospět k závěru, že za 15–16 týdnů v semestru roste v průměru o 1 mm denně a poté již roste o 2-2,5 mm za den.

Podrobnější informace o týdenních velikostech vajíček plodu naleznete v následující tabulce..

Stůl. Velikosti plodu za týden

Možný narušený vývoj vajíčka

Pod vlivem určitých faktorů může dojít k rozvoji vajíčka s některými patologiemi. Popis nejčastěji diagnostikovaných anomálií je uveden v následující tabulce..

Stůl. Patologie vývoje vajíčka

PatologiePopis
NesrovnalostiTvar vajíčka při obou skenech až 5-6 týdnů je obvykle zaoblený. O 6-7 týdnů od termínu v podélném skenu se vajíčko stane oválným a v příčném směru zůstává zaoblené.
Spolu s tím může dojít k vývoji formy s různými druhy odchylek. Nejčastěji k tomu vedou různé druhy nádorů v děložní dutině. K této patologii může také dojít v případě částečného oddělení placenty..
Patologické umístěníPři absenci odchylek dochází k implantaci vajíčka plodu nejčastěji ve spodní části dělohy nebo její zadní stěně, někdy v oblasti vnitřního hltanu nebo v horní části dělohy..
Další možnosti umístění vajíčka jsou hodnoceny odborníkem. Rozhoduje o dalších opatřeních vůči konkrétnímu pacientovi.
Porušení velikostiInformace o změnách velikosti vajíčka v průběhu těhotenství byly poskytnuty dříve. Významné odchylky od daných hodnot v obou směrech jsou považovány za patologické, zatímco odborník činí závěry o jejich významnosti..
Patologie funkční povahy

Je nemožné dát jednoznačnou odpověď ohledně důvodů vývoje a léčby patologií vývoje vajíčka, každý případ vyžaduje individuální posouzení kvalifikovaným odborníkem. Pouze lékař může objektivně posoudit situaci a učinit nejvhodnější rozhodnutí.

Pravidelně se podrobujte potřebným vyšetřením, postupujte podle doporučení ošetřujícího specialisty a buďte zdravý!

Video - Velikost vajíčka v týdnu těhotenství tabulky

Líbil se vám materiál? Prosím ohodnoťte!

KTR: co to je a co by mělo být

KTR plodu po týdnech v tabulce je normou velikosti kostrče-parietální velikosti embrya, jedním z ukazatelů pro hodnocení trvání a normálního průběhu těhotenství ultrazvukem. Kdy a jak se provádí a co znamenají odchylky od referenčních hodnot?

KTR - co to je

Velikost plodu Coccyx-parietální plod (KTR) - délka od horní hrany hlavy k kostrči v milimetrech.

Pokud se těhotenství vyvíjí normálně a neexistují žádné zvláštní indikace, provádí se ultrazvuk třikrát - v každém trimestru: po 10–12 týdnech, po 20–22 týdnech a po 30–32 týdnech. V každém stadiu je vývoj plodu hodnocen podle jeho parametrů - těch, které jsou v daném čase nejvíce informativní.

KTR se stanoví na ultrazvuku prvního trimestru, od 6 do 7 týdnů. Dříve je embryo tak malé, že není co měřit, a po 14 týdnech toto číslo již není relevantní.

Proč měřit KTR

Ukazatel KTR je potřebný k objasnění gestačního věku a vyhodnocení jeho průběhu.

Velikost kostrče-parietální velikost plodu v prvním trimestru závisí na gestačním věku a ne na dědičných vlastnostech - rase, národnosti, místě bydliště matky. Díky tomu vám tabulka KTR umožňuje nastavit gestační věk s minimální chybou (ne více než 3-4 dny). To je zvláště důležité u žen s nestabilním menstruačním cyklem, kdy je obtížné určit odhadované datum ovulace.

Při provádění několika ultrazvuku coccygeal-parietální velikost ukazuje dynamiku plodu.

Jak měřit KTP

Velikost coccygeal-parietal se měří sagitálním skenováním. V okamžiku, kdy je embryo maximálně nevázané, se vytvoří zmrazovací rámeček a pomocí speciálního skeneru se změří velikost od koruny k ocasní kosti. Pokud se plod aktivně pohybuje, je vyfotografováno několik snímků, je změřen a vybrán největší indikátor.

Končetiny se nepočítají. Zpočátku jsou příliš malé a když ovoce vyroste, jsou ohnuté a přitlačené k tělu. Z tohoto důvodu se plný růst neměří ani v časných ani pozdních stádiích těhotenství - je obtížné jej spočítat, ale v tom není žádný diagnostický smysl..

Tabulka standardů KTR

V časných stadiích těhotenství se embryo zvyšuje velmi rychle - o milimetr a na konci prvního trimestru - o 2-2,5 mm za den. To umožňuje vyhodnotit, jak se těhotenství vyvíjí na několika ultrazvukových vyšetřeních parcytální tkáně.

KTR v týdnu těhotenství v tabulce:

Těhotenství (celé týdny + dny)Hodnota KTP, mm
MinimálníPrůměrnýMaximum
5 + 0Není určeno1,24.3
5 + 1Není určeno1.44.6
5 + 2Není určeno1.74.9
5 + 3Není určeno2,05.3
5 + 4Není určeno2,35.7
5 + 5Není určeno2.76.1
5 + 6Není určeno3,16.6
6 + 0Není určeno3,57.1
6 + 10,44.07.7
6 + 20,84.68.3
6 + 31.35.18.9
6 + 41.95.89.6
6 + 52,56.410,4
6 + 63,17.111.1
7 + 03.87.911.9
7 + 14,58.712.8
7 + 25.39.513.7
7 + 36.110,414.7
7 + 46.911.315.6
7 + 57.812,216.6
7 + 68.713,217.7
8 + 09.714.218.8
8 + 110.715.320,0
8 + 211.716,421.1
8 + 312.817.522.3
8 + 413.918.623.5
8 + 515.019.924.7
8 + 616,221.126.1
9 + 016.322,027,0
9 + 117,023,029.1
9 + 218.124.230,0
9 + 319,025,031,0
9 + 420,226.132,0
9 + 521,027,034.1
9 + 622.129,036,0
10 + 024.231.138,0
10 + 125.333.141,0
10 + 226,034,042,0
10 + 327.135,043,2
10 + 429,037.145,0
10 + 531,039.347.2
10 + 633,041.149,0
11 + 034,042,250.1
11 + 135.143,051,0
11 + 236,044,252.1
11 + 337,045.354.1
11 + 438.147,056,0
11 + 539,048,257.1
11 + 640.149,058.3
12 + 042,051.359,0
12 + 144,053,062,0
12 + 245.155,065.1
12 + 347,057.167.1
12 + 449.159.369.2
12 + 550,061.272,0
12 + 651,062,073,4
13 + 052.163,075,0
13 + 153.165,277,0
13 + 254,066,078,2
13 + 356,068.180,0
13 + 458,070,082.1
13 + 559.272,085,2
13 + 661,074,087.2
14 + 063,076,089,0

Důvody možných odchylek

Je důležité si pamatovat: analyzovat výsledky ultrazvuku, posoudit, zda v tabulce odpovídají KTR nebo ne v týdnech, pouze lékař.

Existuje několik pravděpodobných příčin odchylek, a ne všechny z nich jsou nebezpečné.

Pokud je KTR více než normální

Možné důvody pro vysoké sazby:

 • nesprávné určení gestačního věku podle data údajné ovulace. Včasné uvolnění vajíčka je možné díky hormonální terapii při léčbě neplodnosti, nedávných virových infekcí atd. V tomto případě je skutečné období delší, než se dříve počítalo;
 • údajný vývoj velkého plodu v důsledku genetických charakteristik, cukrovky matky atd. V prvním trimestru je příliš brzy na sebevědomí mluvit o velkém dítěti, ale trend je již patrný.

V případě takových odchylek by měl být ultrazvuk opakován po jednom a půl až dvou týdnech, aby se vyhodnotila dynamika. Pokud se KTR zvyšuje úměrně s termínem, umožní to jednoznačnější závěry.

Pokud je KTR menší než je obvyklé

Rozdíl v KTR po dobu jednoho týdne ve většině případů znamená nesprávný výpočet gestačního věku. K ověření tohoto stavu je předepsán krevní test na hCG, opakované ultrazvuk a situace jsou vyhodnoceny na základě výsledků.

Možné patologické důvody, že CTE je méně než normální:

 • smrt plodu. Je stanovena nepřítomností srdečních kontrakcí a motorické aktivity. K datům, kdy srdeční rytmus ještě není slyšet, je takový závěr učiněn na základě opakovaného ultrazvuku po 5-6 dnech: embryo neroste a nevyvíjí se - to je indikátor porodnické kyretáže děložní dutiny;
 • hormonální poruchy - nedostatek progesteronu v matce. V tomto případě plod roste, vyvíjí se, ale příliš pomalu. Včasné vyšetření a správně předepsaná hormonální terapie umožní dítěti dohnat;
 • infekční choroby u matky. Jsou identifikovány dalšími analýzami. Pokud je detekována ureaplasma, cytomegalovirus atd., Je k udržení těhotenství nezbytná léčba;
 • chromozomální abnormality: Downův syndrom, Patauův syndrom, Turnerův syndrom atd..

Pokud KTP roste pomalu

Ke zpomalení růstu KTP dochází z několika důvodů:

 • kvůli genetickým poruchám. To je objasněno od 10 do 13 týdnů - v tomto okamžiku je proveden první biochemický screening. Dříve (po 8 týdnech) byla příčina stanovena pomocí neinvazivního prenatálního testu DNA na žilní krev matky. Tento test je bezpečný, informativní, ale velmi drahý;
 • nedostatek endometria kvůli malé mezeře mezi porodem nebo nedávným potratem. V tomto případě je riziko potratu vysoké, takové těhotenství vyžaduje pozorování v nemocnici;
 • konflikt rhesus.

Pokud KTP roste příliš rychle

Příliš rychlý růst plodu v raných stádiích je možný z několika důvodů:

 • hypertyreóza u matky;
 • vrozené abnormality plodu;
 • konflikt rhesus.

Doplňkové zkoušky

Jakákoli odchylka je samozřejmě alarmující. Abychom však mohli učinit závěry, nestačí jeden ultrazvuk, budou nutné další studie:

 • biochemický screening - analýza žilní krve k identifikaci specifických látek (markerů), které se projevují v určitých patologiích plodu;
 • Cordocentesis - studium pupečníkové krve, odhaluje dědičné a chromozomální abnormality plodu;
 • amniocentéza - vpich močového měchýře a odebrání plodové vody (v některých případech se provádí společně s kordocentézou, aby se získal jasnější obrázek);
 • chorionbiopsie - odběr tkáně přímo z placenty.

Tyto zkoušky nejsou povinné a jsou předepsány pouze pro závažné indikace. Manipulace se provádějí s písemným souhlasem těhotné ženy poté, co lékař vysvětlí potřebu a možné důsledky studie.

Články O Neplodnosti