Hlavní Výživa

Dieta pro 4 měsíce staré dítě

Snad by se hlavní produkt ve stravě čtyřměsíčního dítěte měl považovat za mléko. Ale v tomto věku můžete také postupně zavádět doplňková jídla. Množství spotřebovaného jídla by mělo být přibližně 1 litr denně. Spolu s mlékem by se do jídla měla postupně zavádět poměrně silná jídla. Nová jídla umožní dítěti dostat potřebné množství minerálů a vitamínů.

Návnada by měla začínat nízkou hustotou. Postupně by měla být jídla hustší. Skvělou volbou pro krmení čtyřměsíčního dítěte je nastrouhané jablko zředěné šťávou nebo cukrovým sirupem. Nejprve si můžete dát jednu lžíci a pak postupně zvyšovat porce na 8 polévkových lžic denně. Po chvíli přidejte do jablek drcenou strouhanku bílého chleba napařenou v mléce. Toto jídlo je vhodné zejména pro děti, které jsou náchylné k hubnutí.

Když má dítě 4 měsíce, můžete ho začít krmit různými obilovinami, ovocem a zeleninou. Zejména zobrazené: mrkev, jablka, broskve, maliny, rybíz a jahody. Meruňky by však měly být podávány opatrně, protože mohou způsobit alergické reakce. Švestky a třešně, hrušky a hrozny mohou negativně ovlivnit trávení dítěte.

Pokud jde o zeleninu, je lepší dát jim vařené. Můžete například vařit mrkev, petržel a celerovou polévku. Mimochodem, některé děti v tomto věku mají velmi rádi slabě slazené polévky. Pokud dítě nezíská na váze pár týdnů po jídle této polévky, přidejte do polévky krupici a malé množství másla.

Do stravy čtyřměsíčního dítěte lze zahrnout také silnější polévku s bramborami, cuketou, rajčaty, cibulí a zeleným hráškem. Chcete-li ji připravit, měli byste vařit výše uvedenou zeleninu a protřít je sítem. Poté se vývar přivede na požadovanou konzistenci a vaří. Polévky je vždy lepší vařit z několika druhů zeleniny.

Může se stát, že dítě plochě odmítá používat zeleninovou polévku. V této situaci musíte počkat týden a zkusit ho znovu nakrmit. Poprvé můžete dát své dětské mrkvové pyré ochucené citronovou šťávou.

V poslední době se na prodej objevilo velké množství zeleninových pyré ve sklenicích. Mohou již začít dávat dítě ve věku 4 měsíců. Teprve před použitím by maminka měla zeleninovou směs zahřát.

Krmení dítěte v tomto věku se řídí určitým vzorcem. Nejlepší je dávat nejprve mléko a pak doplňková jídla. Kompletní jídlo by mělo být také mléko. Jen dítě může odmítnout okamžitě jíst silné a neobvyklé jídlo. Každá matka by měla najít nejvhodnější krmné schéma pro své dítě..

Ve skutečnosti se strava čtyřměsíčního dítěte liší od výživy v raném věku pouze postupným zaváděním doplňkových potravin. Frekvence podávání se nesnižuje.

Krmení dítěte ve 4 měsících

Mateřské mléko pro krmení dítěte ve věku 4 měsíců stále tvoří základ stravy, ale protože dítě aktivně roste, zvyšuje se potřeba živin v těle, aby bylo uspokojeno, je nutné postupně zavádět nové produkty. Nabídka normálně vyvíjejícího se dítěte po 4 měsících by měla zahrnovat čerstvě připravené šťávy z ovoce a zeleniny, vařený zeleninový pyré, tvaroh, sýr z čerstvého ovoce, vaječný žloutek.

Krmení dítěte ve 4 měsících: zeleninové pyré

Doporučuje se, aby se u pěti až šesti samostatných krmení čtyřměsíčního dítěte mateřským mlékem třetí jídlo postupně nahradilo zeleninovým pyré. Zelenina poskytne dítěti další vitamíny, minerály a vlákninu. S normálním vývojem jsou jeho zažívací orgány již schopny pojmout a strávit složitější jídla, ale poprvé by mělo být dítěti dána jedna čajová lžička zeleninového pyré a pečlivě sledovat reakci těla dítěte na nový produkt. Když zvýšíte porci, během jednoho týdne jedno kojení vyměňte za krmení zeleninovým pyré.

Zeleninové pyré pro krmení dítěte po 4 měsících se připravují takto: zeleninu omyjte teplou vodou, oloupejte, opláchněte vroucí vodou, poté vařte na mírném množství vody pod víčkem na mírném ohni nebo pár vařte. Poté, co zelenina vychladne, je třeba ji rozmělnit v mixéru nebo protřít malým sítkem. Výsledné pyré zřeďte na požadovanou konzistenci zeleninovým vývarem nebo zředěným vařeným mlékem, přidejte slunečnice, kukuřici, olivu nebo změkčené máslo, počínaje 1 g, postupně zvyšujte na lžičku. K přípravě zeleninového pyré se používá celá řada druhů zeleniny, jako jsou brambory, mrkev, zelí, dýně, cuketa, rajčata, řepa. Pokud je to možné, můžete přidat sladkou papriku, květák, brokolici, špenát. Brambory v dětském zeleninovém pyré by neměly být vyšší než polovina celkového množství. Pokud má dítě nadváhu, je lepší brát zelí, cuketu, dýně, aby se bramborová kaše dostala, obsahuje méně uhlohydrátů.

Krmení dítěte ve 4 měsících: tvaroh

Ve věku 4 měsíců musí být dítěti denně podáván čerstvý tvaroh, který se nejlépe vaří doma nebo se podává v mléčné kuchyni. K přípravě dětského tvarohu se vezme speciální dětský kefír, který se nalije do nádoby, smaltovaný hrnek nebo vhodný malý kastrol, nádobí se kefírem se umístí na pánev s horkou vodou a udržuje se na nízké teplotě, dokud se z kefíru nevytvoří hustá sraženina. Měl by být položen do gázy nebo silného síta a vysušen. Z 200 g kefíru, 2 čajových lžiček tvarohu se získá denní dávka, kterou dítě potřebuje po 4 měsících.

Poraďte se s pediatrem, možná vám doporučí připravit speciální kalcifikované sýřeniny pro vaše dítě. Obvykle je takový tvaroh nutný pro děti s nedostatkem vápníku, například pokud fontanel není dobře uzavřen nebo první zuby vybuchly brzy.

Technologie přípravy kalcinovaného tvarohu je stejná jako u běžných, pouze místo kojeneckého kefíru se odebírá 300 g vařeného mléka, přidají se 3 ml 20% chloridu vápenatého (lék se nakupuje v lékárně).

Při prvním krmení dítěte ve 4 měsících se méně než polovina lžičky tvarohu mele s prsa nebo vařeným kravským mlékem a podává se dítěti před jídlem ráno a večer. Pokud tělo dítěte reaguje normálně, nejsou problémy se střevy a alergickými projevy, příště dejte 3/4 polévkové lžíce denně a pak dvakrát denně lžičku před jídlem.

Krmení dítěte ve 4 měsících: žloutek

Žloutky jsou bohaté na esenciální aminokyseliny, obsahují kyselinu listovou, jód, železo, lecitin, vitamíny B2, B12, A, D. Všechny tyto látky jsou nezbytné pro růst a vývoj dítěte. Je však třeba mít na paměti, že vejce jsou alergenní produkt. Během vaření se většina alergenů ve vejci zničí, takže by doba trvání vroucího vejce měla být alespoň 20 minut.

Od 4,5-5 měsíců po kojení a od 4 do 4,5 při krmení směsí je dítě do nabídky zařazeno žloutkem vařených vajec. Poprvé stačí brousit malý kousek o velikosti odpovídající hlavy s mlékem a zkontrolovat, jak bude tělo reagovat na nové jídlo. Pokud je vše normální a alergická reakce není pozorována, pak se objem postupně zvyšuje na čtvrtinu žloutku denně, je lepší žloutek podat v jednom z ranních krmení..

Pokud je to možné, měla by být upřednostněna křepelčí vejce, která jsou užitečnější ve složení, méně pravděpodobně způsobují alergickou reakci. Vařte křepelčí vejce jako kuře po dobu nejméně 20 minut.

4 měsíce: kojení, spánek

Ve 4 měsících může být interval denního kojení 3-4 hodiny, noční spánek může trvat 6,5-8 hodin. U mnoha dětí však při kojení může být spánek v noci krátký a stále přerušený pro noční krmení. V tom není nic alarmujícího, což znamená, že mateřské mléko není dostatečně výživné a dítě se musí krmit. Obvykle se zavedením dostatečného množství doplňkových potravin po dobu šesti měsíců zmizí potřeba nočního krmení a dítě klidně spí až do rána..

Krmení 4 měsíce starého dítěte umělými směsmi

Pokud mateřské mléko nestačí nebo není možnost kojit, je dítě převedeno na umělé krmení. Pokud k tomu dojde od prvních dnů života dítěte, mělo by se zavádění různých jídel zahájit o něco dříve, protože se všímavým přemýšlením a rovnováhou nemohou směsi plně nahradit mateřské mléko a zavedení doplňkových potravin obohatí dětskou stravu. Ano, a žaludek dítěte se přizpůsobuje umělé výživě a snáze snáší nová jídla ve stravě.

Přibližné menu pro dítě 4 měsíce při umělém krmení:

 • 6: 00-8: 00 kojenecká výživa 180-200 g;
 • 10: 00-11: 30 Zeleninové pyré, půl žloutku, 50 g ovocného pyré;
 • 14: 30-16: 00 Dětská směs 170 - 180 g, lžička tvarohu, 5 lžiček (25 ml) ovocné šťávy;
 • 19: 00-20: 00 Dětská směs 170 - 180 g, 25 ml ovocného pyré;
 • 23: 00-00: 00 Vařené mléko zředěné vodou 1: 1, 1 hodinu lžíce tvarohu.

Umělé směsi trvají trávení déle, takže si můžete mezi jídly vzít delší pauzu než při kojení. Spánek je velmi důležitý pro normální růst dítěte a ve 4 měsících usne i po téměř každém krmení. Ale doba bdělosti se již prodloužila, ve všech věkových kategoriích dítě spí od 14 do 17 hodin, v závislosti na povaze a temperamentu.

Každé dítě na základě potřeb svého těla přiměje rodiče, aby pochopili, který denní režim je pro něj vhodnější. Úkolem rodičů je pokusit se nakrmit dítě a dát ho spát denně ve stejnou dobu, kterou si vybral. To je nezbytné pro vytvoření zdravého trávicího a nervového systému..

Důležité! Nemůžete dětem dodat doplňkové jídlo, když se objeví alergické reakce, problémy se střevem, při přípravě dítěte na očkování, bezprostředně po nich a když dítě není zdravé.

Výživa dítěte ve 4 měsících: jídelní lístek, strava a dieta dětí ve 4 měsících. Recepty a 85 fotografií

Čtyřměsíční dítě obvykle nemá žádné zvláštní změny ve stravě: matka ho krmí prsem nebo směsí z láhve od narození. Dítě však nepřestává růst, jeho doba spánku se zkracuje, ale během dne převládá bdělost a aktivita. Někteří rodiče se proto rozhodnou upravit výživu kojence po 4 měsících.

V tomto případě okamžitě vyvstává několik otázek. Stojí za to změnit dětskou stravu v tak raném věku? Je na to připraveno každé dítě? A pokud můžete začít s doplňkovými potravinami, jaká jídla by měla být přidána do stravy? Odpovědi na tyto a další otázky jsou obsaženy v navrhovaném článku..

Když dítě může vyzkoušet nové jídlo?

Nejprve si musíte zapamatovat: pokud se dítě vyvíjí normálně, přibírá na váze, má dostatek porcí mléka, které mu nabízí, pak není nutné do stravy zavádět doplňková jídla. Světová zdravotnická organizace (WHO) nedoporučuje podávat jídlo jiné než mateřské mléko nebo kojeneckou výživu po dobu až šesti měsíců.

Existují však náznaky, podle nichž mohou rodiče pochopit, že jejich dítě je připravené a dokonce pro něj potřebuje nové produkty. Například dítě vzbudilo zájem o jídlo. Vidí, že jeho rodiče jedí něco jiného, ​​a dá hlas, otevře ústa, natáhne jídlo. K tomu dochází jen zřídka, ale věnujte zvláštní pozornost chování vašeho dítěte..

V žádném případě byste neměli vstoupit do doplňkového jídla, pokud reflexní charakteristika u novorozenců úplně nezmizela. Tělo by mělo být plně připraveno na vývoj nových potravin, dítě by již nemělo být narušováno kolikou, nadýmáním, zácpou a nadýmáním..

Výjimkou je nedostatek železa v krvi. Místo léčivých přípravků k odstranění zácpy a odstranění gazikova je nutné doplnit stravu dítěte ve věku 4 měsíců novými produkty. V tomto případě je lepší se nezúčastnit amatérské činnosti, ale předem se poradit s pediatrem.

Krmení živinami se nejčastěji vyskytuje v případech, kdy bylo dítě převedeno na smíšené krmení nebo pouze na umělé krmení, například pokud matka nemá mateřské mléko. Je však zakázáno dávat dětem nové výrobky, pokud:

 • dítě bylo nedávno očkováno nebo ho brzy provede;
 • dítě má slabý systém gastrointestinálního traktu, náchylný k různým nemocem;
 • dítě je náchylné k alergickým reakcím.

Jak nakrmit?

Vyhodnotili jste tedy všechna rizika a rozhodli jste se do stravy vašeho dítěte uvést další produkty. Přesto kojení čtyřměsíčního dítěte (nebo krmení směsí) nepřestává, mléko nebo mléčná směs jsou v tomto věku stále základní potravou dítěte..

Ale jak seznámit dítě s novými produkty, které nemůžete krmit z láhve?

Především by se dítě mělo při jídle cítit pohodlně. Je nutné mu poskytnout sklopnou polohu, protože čtyřměsíční dítě ještě nemůže sedět a jiná pozice může poškodit křehkou páteř dítěte. Pro toto krmení jsou vhodné speciální vysoké židle.

Kromě vysoké židle bude maminka potřebovat další předměty pro krmení svého dítěte novými výrobky:

 • silikonová lžíce - taková lžíce nepoškodí patro a dásně;
 • šálek silného materiálu, aby ho dítě nemohlo zlomit;
 • talíř vybavený přísavkami tak, aby nebyl připevněn k podlaze;
 • podbradník, který pomáhá udržovat oblečení čisté déle.

Je také důležité znát několik dalších nuancí. Aby nedošlo k rozvoji zažívacího rozrušení nebo alergie dítěte, nevstupujte okamžitě do menu maso a ryby, sladkosti a exotické ovoce, včetně citrusů.

Vybraná jídla pro jídlo musí být rozemletá na bramborovou kaši a dát dítěti lžíci. Pyré z několika složek najednou mohou být zavedeny do stravy poté, co je dítě ve věku 6 měsíců, a nejprve by se rostlinné nebo ovocné pyré mělo skládat pouze z jednoho produktu a je nutné ho dítěti nabízet v omezeném množství.

Nejvhodnějším způsobem by bylo začít s jednou lžičkou, kterou by dítě dostalo před hlavním kojením nebo z láhve. Poté při každém dalším krmení dvakrát zvyšujte podávání, dokud množství navrhovaného pyré nenahradí zcela známou část směsi nebo mléka pro dítě..

Jak vytvořit menu pro dítě na umělém krmení po 4 měsících: tipy a stůl na týden

Ve věku 4 měsíců se dítě stává aktivnějším, zvyšuje se bdělost, malé dítě se chce učit stále více nových a zajímavějších.

Naopak, doba spánku je zkrácena. Díky těmto změnám je dětská strava upravena. Dále budeme hovořit o pravidlech krmení: o vlastnostech režimu, jaké nádobí je třeba. Co už můžeme dát v tomto věku. A také přibližné menu pro dítě za hodinu.

Pravidla krmení

Dospělé dítě ve věku 4 měsíců stále potřebuje správnou výživu, bude vhodné pokračovat v krmení dítěte upravenou kojeneckou výživou. Toto je nejlepší, vyvážená a vysoce kvalitní náhrada mateřského mléka, vyvinutá v souladu se všemi pravidly, kde se berou v úvahu všechny nejmenší nuance a složení je co nejblíže mateřskému mléku.

Režim

U dětí ve věku 4 měsíců, které dostávají jídlo ve formě umělého krmení, je nutné striktně dodržovat režim, protože upravená kojenecká výživa je na rozdíl od mateřského mléka mnohem pomaleji absorbována tělem dítěte, takže arašídy zůstávají plné mnohem déle.

Také od 4. měsíce, dětem na umělém krmení, mnoho dětských lékařů doporučuje začít s krmením.

Jak nakrmit?

Ve věku 4 měsíců dítě ještě nemůže sedět samo o sobě, takže noví rodiče by se měli ujistit, že je dítě spokojené s jídlem. Krmení dítěte je jen lžíce. Současně by měl být v klidovém stavu, aby nedošlo k poškození křehké páteře. Moderní vysoké židle jsou vybaveny takovou funkcí, bude pro dítě výhodné jíst a jeho matka se živí.

Mladé matky by se rozhodně měly zásobit dalším vybavením, to znamená, že musíte koupit speciální nádobí pro dítě:

 1. lžíce se silikonovou lopatkou - dítě nebude schopno poškodit ústní dutinu;
 2. podbradník, aby neznečistil dětské oblečení;
 3. talíř na přísavce - rozhodně to nebude sraženo na podlahu;
 4. šálek, který malý fidget nemůže zlomit,

Je to od 4 měsíců, kdy se dítě aktivně začíná učit svět kolem sebe. Navíc to bude vynikající cvičení pro vlastní stravování.

Novorozené dítě ještě nemá zuby, zcela ani zčásti, a dítě není schopno žvýkat pevné jídlo, a proto by konzistence měla být potravina určená pro dítě tekutá nebo šťouchaná.

Kolik má čtyřměsíční dítě jíst?

Ve věku 4 měsíců není denní norma spotřebovaného jídla vyšší než 1 000 ml. denně. Počet krmení je 5-6krát. V žádném případě ji nepřekročíte, může to mít nepříjemné následky.

Dietní funkce

Strava novorozence při umělém krmení ve čtyřech měsících se výrazně zvyšuje, pokud začnou aktivně zavádět doplňkové potraviny..

Co lze v tomto věku podat?

Hlavním a hlavním produktem, stejně jako dříve, zůstává upravená kojenecká výživa. V nabídce čtyřměsíčního dítěte se také objevují nové produkty. Několik druhů obilovin (obiloviny bez lepku a mléka), zeleninové, ovocné pyré a džusy.

Jaké produkty mohou vstoupit?

Přestože kojenecká výživa určená k výživě dítěte je obohacena o mnoho užitečných prvků, stále ještě nestačí pro rostoucí tělo. Zde vám pomohou výrobky plné vitamínů a minerálů. Zavést do stravy dítě, které je na umělém krmení, na doporučení pediatra, v 5. měsíci života je povoleno:

3 obiloviny:

Několik zeleniny:

 • Squash.
 • Květák.
 • Brokolice.

Ovoce:

A samozřejmě džusy a kompoty:

 • jablečný džus.
 • Hruška.
 • Mrkev.
 • Kompost ze sušeného ovoce.

Menu ve formě tabulky pro každý den v týdnu po hodině

Pokud již bylo dítě představeno všemi výše uvedenými produkty, můžete se držet následujícího menu (čas se může lišit o 1-2 hodiny, podle individuální denní rutiny):

pondělíúterý
6,00Upravená receptura pro děti, 180mlUpravená receptura pro děti, 180ml
9,00
 • Kaše bez pohanky - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
 • Kukuřičná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
13,00
 • Zeleninové pyré „Květák“ - 130g.
 • Upravená směs - 50-70 ml.
 • Zeleninové pyré "cuketa" - 130g.
 • Přizpůsobená směs - 50-70 ml.
5:00
 • Ovocné pyré "Apple" -40g.
 • Mrkvová šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
 • Hrušky ovocné pyré - 40g.
 • Jablečná šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
21:00Přizpůsobená směs - 200 ml.Přizpůsobená směs 2000 ml
Noční krmení je přísně individuální, na žádost dítěte.
středaČtvrtek
6,00Upravená receptura pro děti, 180mlUpravená receptura pro děti, 180ml
9,00
 • Zeleninové pyré "brokolice" -130g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
 • Mléčná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
13,00
 • Zeleninové pyré "cuketa" 130g.
 • Upravená směs - 50-70 ml.
 • Zeleninové pyré „Květák“ - 130g.
 • Přizpůsobená směs - 50-70 ml.
5:00
 • Ovocné pyré "Švestka" - 130g

 • Hrušková šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
 • Ovocné pyré "Švestka" -40g.
 • Jablečná šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
21:00Mléčná kaše bez mléka - 200g.Přizpůsobená směs - 200 ml.
Noční krmení je přísně individuální, na žádost dítěte.
páteksobota
6,00Upravená receptura pro děti, 180mlUpravená receptura pro děti, 180ml
9,00
 • Kukuřičná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
 • Mléčná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
13,00
 • Zeleninové pyré „Květák“ - 130g.
 • Přizpůsobená směs - 50-70 ml.
 • Zeleninové pyré "brokolice" -130g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
5:00
 • Ovocné pyré "Apple" - 40g.
 • Hruškový džus - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
 • Ovocné pyré "Hruška" - 130g.
 • Mrkvová šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
21:00Přizpůsobená směs 2000 mlMléčná kaše bez mléka - 200g.
Noční krmení je přísně individuální, na žádost dítěte.
Neděle
6,00Upravená receptura pro děti, 180ml
9,00
 • Kukuřičná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
13,00
 • Zeleninové pyré "cuketa" - 130g.
 • Upravená směs - 50-70 ml.
5:00
 • Ovocné pyré "Apple" -40g.
 • Broskvový nektar - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
21:00Přizpůsobená směs - 200 ml.
Noční krmení je přísně individuální, na žádost dítěte.
obsah ↑

Tipy pro rodiče

Ve věku 4–5 měsíců dochází u některých dětí ke snížení chuti k jídlu. Pokud je dítě stále aktivní a nedochází k projevům jakýchkoli chorob (průjem, zácpa, horečka atd.), Může to v blízké budoucnosti předpovědět výskyt zubů. Může to být také signál pro rodiče, že je na čase, aby dítě diverzifikovalo svou obvyklou stravu. Konkrétně představit nové produkty v nabídce drobky.

Nezapomeňte sledovat chování a pohodu arašídů a konzultovat pediatra. Lékař vám sdělí, který produkt musíte začít krmit..

Také v žádném spěchu nahradit zeleninu nebo ovoce s sebou. Například, pokud dítě již používá jablečnou omáčku a matka se rozhodla zavést hrušku, pak místo obvyklých 7 polévkových lžic jablka se dítěti nabídne 1 hruška a 6 jablek. Následující den, pokud nedochází k nepříjemným následkům ve formě alergií nebo poruch stolice, se norma stává 2: 5. A podle toho třetí den 3: 4 a tak dále, dokud není ovoce úplně vyměněno..

Závěrem lze říci, že s pomocí umělého krmení dítě dostane spoustu užitečných mikro- a makro-prvků. Vitaminové komplexy obsažené v zelenině a ovoci budou mít také vynikající účinek na rostoucí tělo dítěte. Díky svému složení se cereálie stanou dalším zdrojem energie.

Živina po 4 měsících

Do 4 měsíců věku je hlavní výživou dítěte mateřské mléko nebo upravená mléčná výživa. V tomto věku se žaludeční šťáva začíná v těle dítěte produkovat, střevní stěna zhoustne a stolice se normalizuje. Začne sedět, ale stále neví, jak chodit. Dítě je připraveno na změnu stravy. Nespěchejte však, pro zavádění doplňkových potravin existují pravidla.

Dítě jí ze lžíce

Je dítě připraveno ke krmení po 4 měsících

Od 4 měsíců věku se děti s umělým krmením postupně převádějí na výživu dospělých. Důvodem je skutečnost, že v tomto věku děti nedostávají do směsi dostatek zdravých a výživných prvků. Někteří pediatrové se domnívají, že kojená děti jsou také připravena k zavedení doplňkových potravin..

Jaké jsou známky toho, že dítě může být krmeno po 4 měsících? Před zahájením změny ve stravě dítěte je třeba věnovat pozornost řadě příznaků:

 • První dítě vybuchlo v dítěti.
 • Dítě se zájmem sledovat dospělé jídlo.
 • Dítě nejí s recepturou nebo mateřským mlékem, což se projevuje častou poptávkou po jídle.
 • Dítě se učí sedět.
 • Je tu nedostatek váhy.
 • Zpožděný vývoj v důsledku nedostatečného příjmu živin.

Teether boy

Co nelze zadat za 4 měsíce

Po 4 měsících není gastrointestinální trakt zcela vytvořen. Doporučuje se začít s doplňkovými potravinami s nejlehčími potravinami. Pečlivě přistupují k výběru jídla, aby nevyvolávaly útok koliky, problémy se stolicí a alergie. Je zakázáno dávat vyzkoušet následující produkty:

 • červené bobule: jahody, maliny, jahody;
 • konzervované maso a ryby;
 • brambory;
 • Rajčata
 • koření;
 • banán;
 • těstoviny;
 • masové vývary;
 • tvaroh, mléko, vejce, máslo.

Důležité! Doporučuje se začít s doplňkovými jídly s mléčnou kaší nebo zeleninovým pyré namísto ovoce a džusů, protože po sladkých drobkách nebudete chtít jíst zeleninu.

Co lze zadat za 4 měsíce

Mnoho mladých rodičů neví, co dát své dítě po 4 měsících. Po návštěvě pediatra pro rutinní vyšetření lékař podrobně vysvětlí, co může dítě konzumovat. V závislosti na individuálních charakteristikách vývoje a zdraví dítěte dává lékař doporučení. Mezi nejvhodnější produkty patří:

 • obiloviny neobsahující mléko: pohanka, rýže;
 • cuketa;
 • dýně;
 • květák;
 • brokolice;
 • jablko.

Rodiče si vybrali jeden produkt ze seznamu a vyzkoušeli dítě. Je výhodné použít hotovou konzervovanou kaši, která se prodává v jakémkoli obchodě. Dětská výživa se připravuje podle určité technologie. Bramborová kaše je hypoalergenní, děti je dobře snášejí. Správný produkt zlepší zdraví vašeho dítěte..

Schéma a tabulka doplňkových potravin od 4 měsíců

Živina se podává od 1 lžičky. bramborová kaše. Krmí své děti na druhé ráno krmením, aby sledovaly reakci. Následující den se část zdvojnásobí. Pokračují tak, dokud nepřinesou jeden příjem šťouchané zeleniny nebo ovesné kaše na 140 g.

Přibližný režim zavádění doplňkových potravin pro dítě po 4 měsících

DenProduktmnožství
1Squash1 lžička.
2Squash2 lžičky.
3Squash4 lžičky.
4Squash6 lžička.
5Squash8 lžička.
6Cuketa - dýně7 lžička - 1 lžička.
7Cuketa - dýně6 lžička - 2 lžičky.
8Cuketa - dýně4 lžičky - 4 lžičky.
9Cuketa - dýně2 lžičky - 6 lžičky.
10Dýně8 lžička.
jedenáctDýně - květák7 lžička - 1 lžička
12Cuketa - květák4 lžičky - 4 lžičky.
13Dýně - květák2 lžičky - 6 lžičky.
14Květák8 lžička.
patnáctCuketa - brokolice7 lžička - 1 lžička.
šestnáctDýně - brokolice6 lžička - 2 lžičky.
17Květák - brokolice4 lžičky - 4 lžičky.
osmnáctCuketa - brokolice2 lžičky - 6 lžičky.
devatenáctBrokolice8 lžička.
dvacetZeleninová směs - pohanka7 lžička - 1 lžička.
21Pohanka Zelenina6 lžička - 2 lžičky.
22Pohanka Zelenina4 lžičky - 4 lžičky.
23Pohanka8 lžička.
24Pohanka - zelenina - rýže4 lžičky - 3 lžičky - 1 lžička.

Pro děti, které přibírají na váze, se doporučuje začít doplňovat jídlo s ovesnou kaší. To přispěje k urychlenému přírůstku hmotnosti. Kromě toho je také bohatá na užitečné stopové prvky, které jsou nezbytné pro dítě, stejně jako zeleninu. Pohanka nebo rýže jsou preferovány, protože jsou nejlépe tráveny a nezpůsobují alergickou reakci..

Důležité! Pokuste se dát dítěti všechny produkty samostatně, aby sledovaly reakci těla.

Dívka v náručí mámy lžičkou

Jak podávat doplňkové potraviny dítěti ve věku 4 měsíců při kojení

V Guards je obvyklé zavádět do dietního režimu nové výrobky od 6 měsíců. V některých případech se tato období posunou a začnou se krmit od 4 měsíců. Tyto důvody zahrnují:

 • předčasnost;
 • podváha;
 • nedostatek stopových prvků;
 • nenasycené mateřským mlékem.

Stojí za zvážení! Trávicí systém kojených dětí není tak dobře utvářen jako systém umělých. Proto jakékoli změny ve stravě začínají pečlivým studováním reakce dítěte.

Je vhodné dodržovat určitá pravidla:

 • Je zakázáno dávat drobky více produktů současně. Pokud má reakci, bude obtížné najít alergenu.
 • Před kojením zkuste nové jídlo. V této chvíli je dítě hladové a bude šťastné jíst.
 • Po doplňkovém krmení mateřského mléka.
 • Konzistence jídla by měla být rozdrcena bez hrudek. Ve 4 měsících nemohou děti žvýkat hrudky, mohou se na ně dusit.
 • Poté, co si zvykli na první zeleninu, začali představovat nový.
 • Doporučuje se krmit dítě lžičkou, aby bylo v budoucnu snazší naučit se jíst sami.
 • Na začátku 5 měsíců by dítě mělo vyzkoušet 4 produkty.
 • Krmení se podává, když je dítě zcela zdravé. Pokud je nachlazení, postup se odloží..
 • Pokud se doplňkové potraviny shodují s očkováním, odloží se o jeden týden..

Dítě v zelené bryndáček

Jak zavést doplňkové krmení pro dítě ve věku 4 měsíců při umělém krmení

Pro kojence na vrbách jsou pravidla pro změnu stravy stejná jako pro kojence. Děti s tímto typem jídla snáze tráví nová jídla. Upravená mléčná směs obsahuje kravský protein, pro jehož trávení se produkují určité enzymy. U šťáv, obilovin a bramborové kaše platí pravidla pro doplňková jídla..

Zeleninové a ovocné pyré

Předpokládá se, že ovocné šťávy a ovoce se snáze tráví a obsahují také prospěšnější stopové prvky a vitamíny. Moderní pediatrové však mají sklon ke krmení se zeleninou, protože chutnají méně příjemně, dítě po ovoci nebude chtít jíst čerstvou zeleninu.

Bramborová kaše se vyrábí z ovoce a zeleniny. Rovněž se prodávají v obchodech. Pro nezávislé vaření se ovoce vaří na mírném ohni po dobu 15 minut, poté se hnětí vidličkou, přidá se malé množství vývaru, bije se v mixéru do hladkého stavu.

Ovoce se tře na jemném struhadle. Při tomto ošetření se vytvoří hrudky, kterými se dítě může dusit. Doporučuje se používat hotový homogenizovaný pyré.

Důležité! Po naplnění několika produktů se připraví smíšené pyré z několika složek..

Mnoho pediatrů nedoporučuje začít s doplňkovými jídly se šťávami, protože to zvyšuje riziko vzniku střevních chorob a způsobuje alergie. Poté, co dítě ochutná sladkou šťávu, bude pro něj obtížné si zvyknout na čerstvou zeleninu. Při zavádění nápojů se dodržují určitá pravidla:

 • Po krmení dejte šťávu k pití, protože dítě může mléko odmítnout.
 • Krmení se provádí lžičkou a lahví s dudlíkem.
 • První dávka je 5 ml.
 • Na každé recepci otevřete novou plechovku šťávy, měla by být vždy čerstvá.
 • Při přípravě šťávy se zředí dvakrát převařenou vodou.
 • Při prvním krmení použijte jednosložkové šťávy z jablek nebo hrušek.

Krmivo pro krmení

Kaše je skvělá pro 4 měsíce staré dítě, špatně přibírá na váze. Jsou výživné, vzhledem k jejich výživové hodnotě a obsahu kalorií, obsahují tolik stopových prvků a vitamínů, kolik je nezbytných pro vývoj drobků. Při používání obilovin dodržujte určitá pravidla:

 • Pohanka, rýže a kukuřice jsou vhodné pro první krmení.
 • Vyberte si obiloviny, které neobsahují lepek, protože zpomalují vývoj dětí.
 • Nakupují obiloviny ve specializovaných prodejnách nebo lékárnách, musí mít známku „4+“ a podrobný popis přípravku.

Důležité! Pro zvýšení přírůstku hmotnosti se do kaše přidá 1 lžička. rostlinný olej pro zvýšení obsahu kalorií v misce.

Druhé denní krmení dítěte se postupně nahrazuje kaší. Po takovém jídle spí dobře a dlouho hraje. Mnoho matek upřednostňuje právě tuto možnost k zahájení doplňkových potravin. Do stravy musí být zahrnuty obiloviny.

Reakce dítěte jako signál k zastavení krmení

V některých případech tělo dítěte reaguje na nový produkt během jednoho dne. V takových situacích je jeho spotřeba dočasně zastavena. Objeví se následující příznaky:

 • vyrážka na těle jiné povahy;
 • útok koliky;
 • zácpa;
 • průjem;
 • zelená stolička;
 • neklid.

Dojde-li k reakci, musíte zastavit doplňkové potraviny a poradit se s odborníkem.

Co mohu dát svému dítěti ve věku 4 měsíců??

Není žádným tajemstvím, že malé děti potřebují zvláštní péči a pozornost. Každá matka to ví bez výjimky. Toto prohlášení se vztahuje na všechny oblasti života dítěte: od her a vývoje po výživu a výživu, jak víte, je věnována zvláštní pozornost! Nezanedbávejte rady pediatrů, protože právě vyvážená výživa může dát malé osobě všechny potřebné látky pro rozvoj rostoucího organismu..

Co může být dítě za 4 měsíce?

Nejprve samozřejmě dítě jí pouze mateřské mléko nebo speciální směsi. Postupem času však dítě začíná potřebovat další látky v potravinách, které může získat pouze z doplňkových potravin. Jak budovat doplňkové potraviny a dávat nové produkty? Je třeba dodržovat další doporučení:

 1. Nejprve si promluvte s lékařem vašeho dítěte. Není třeba se zabývat amatérskými vystoupeními a přijít s něčím sami. Pediatr na základě stavu dítěte a jeho funkcí vám přesně řekne, jaké výrobky dítě potřebuje
 2. Před ovocným pyré je možné začít dávat dětským ovocným džusům, které se ředí vodou. To zvyšuje chuť k jídlu a umožňuje dítěti rychle si zvyknout na nový vkus výrobků.
 3. Nepokoušejte se obejmout obrovské a obejmout najednou. To by se nemělo dělat z důvodu, že pokud má dítě alergii, nebudete schopni zjistit, z čeho přesně vyšlo. Kromě toho existuje riziko komplikací z gastrointestinálního traktu při prudkém zavedení nového produktu. Proto byste měli zadávat pouze jeden nový produkt denně, obvykle ráno a do 2 týdnů, abyste sledovali stav dítěte a jeho reakci

Doplňkové potraviny ve 4 měsících zpravidla zahrnují různé druhy zeleniny, obilovin a ovoce. Zde byste měli brát v úvahu rysy vývoje a růstu dítěte. Pokud má dítě problémy se zažívacím trhem, lékaři doporučují věnovat zvláštní pozornost zelenině a zeleninovým pyré. Některé děti mají velmi rádi pečenou bramborovou kaši, zelí a cuketu. Stává se však, že některé složky bramborové kaše u dítěte způsobují nechuť - začíná být rozmarný s jídlem, pláč. V tomto případě můžete jednoduše snížit obsah této specifické složky v pyré konzultováním s pediatrem.

Ovocné a zeleninové pyré je možné připravovat sami pomocí brambor, mrkve nebo jablek a banánů, které se obvykle doporučují jako první jídlo pro kojence od 4 měsíců.

Neměli byste dětem nabízet nové produkty, pokud jsou nemocné nebo byly nedávno očkovány (očkovány). Minimální norma nového produktu není více než třetina lžičky, protože větší množství může způsobit střevní problémy a dokonce i intususcepci, což je pro dítě velmi nebezpečné a vyžaduje naléhavou lékařskou péči. Pokud má dítě po nových produktech zácpu, průjem, zvracení nebo krvavé pohyby střev, je velmi důležité poradit se s lékařem, aby vám poskytl vhodnou pomoc a předepsal nezbytnou léčbu a dietu.

Jaké cereálie mohou být dány dítěti ve 4 měsících a proč?

Kaše je důležitým prvkem doplňkových potravin, zejména pro děti s velmi nízkou hmotností. Pokud má dítě na váze, pak pro něj po 4 měsících je důležitější ovoce a zelenina, ale pro štíhlé a malé děti jsou předepsány obiloviny. Miska se obvykle připravuje z mateřského mléka nebo směsi. Matky někdy používají kravské nebo kozí mléko, ale v tomto případě je nutné jej do velké míry zředit vodou. Lékaři obvykle nedoporučují užívat plnotučné mléko a doporučuje se je nahradit mléčnými formami..

Takovou kaši pro dítě lze připravit samostatně nebo zakoupit v obchodě s potravinami / lékárně. Výhody používání obilovin jsou zřejmé:

 1. Nejsou příliš drahé. Za cenu těchto obilovin jsou levnější než směsi, i když si koupíte ready-made obilovin, a ne vařit sami
 2. Rychlé přibírání na váze. To platí zejména pro předčasně narozené děti, které zpočátku mají problémy s hmotností.
 3. Možnost diverzifikovat dětskou stravu a doplnit ovocné pyré bezpečnými a uspokojivými obilovinami

Zakoupené varianty obilovin jsou zcela bezpečné a vyvážené ve složení. Nemají žádné zvláštní složky, jsou však již zpracovány co nejvíce a podle pokynů zbývá pouze zředit horkou vodou. Často se prodávají již s přídavkem mléčné směsi, která vám umožňuje používat je bez mléka.

Pokud si děláte ovesnou kaši (pohanka a rýže jsou obvykle vybírány pro moderní děti pro přibírání na váze) sami, pak pro čtyřměsíční dítě musíte brousit všechna zrna do stavu pyré. Musíte pochopit, že dítě není schopno žvýkat jídlo, protože stále neví, jak to udělat, a nemá odpovídající dovednosti. Také dítě může jednoduše dusit zrna dostatečně velkých velikostí, protože u dítěte tohoto věku jsou stále nedokonalé i polykací pohyby..

autor-expert: Victoria V. Kiseleva,
dětské hygieny lékaře

A co si myslíte o tom, co můžete dát svému dítěti za 4 měsíce, vážení čtenáři? Do komentářů napište své myšlenky a názory!

Výživa pro dítě ve 4 měsících

Dítě 4 měsíce: pravidla krmení

4 měsíce věku znamená jednu věc: dítě se živí hlavně mateřským mlékem nebo mléčnou výživou. Pro posílení těla však pediatrové doporučují rozšíření této stravy o nové produkty, které najdete ve speciálních pediatrických stolech. Konzultace s lékařem pomůže nejen určit, co by mělo být přidáno do dětské nabídky, ale také, jaké by měly být velikosti podávání.

Lure: je dítě připraveno "vyrůstat"?

Nejzřetelnějšími známkami toho, že je dítě zcela připraveno se seznámit s doplňkovými potravinami, jsou:

➢ dítě začne tahat hračky do úst a chutnat;

➢ nesnaží se plivat lžíci jídlem;

➢ nutriční nedostatky v mateřském mléce a v důsledku toho problémy se spánkem.

Kde začít?

První pravidlo, které je třeba mít na paměti, je možnost alergických reakcí na nové výrobky pro dítě. Doporučuje se začít rozšiřovat stravu pitnou vodou, stejně jako šťávy. Šťávy se nejlépe ředí vodou, aby se snížilo riziko alergií. Lékaři často povolují používání šťávy pro děti ze skladu, ale je nejlepší je vyrobit doma.

Po kojení je nutné dát dětskou šťávu při dodržení normy 30 ml / den. Pokud má dítě žízeň, jeho žízeň by měla být uhasena mlékem, nikoli džusem.

Reakce těla na džusy

➢ šťáva z hroznů ovlivňuje úzkost dítěte ve snu, protože způsobuje kvašení;

➢ alergická reakce je charakteristická při používání šťáv z malin, mrkve, jahod, pomeranče, citronu;

➢ šťáva ze švestek nebo mrkve úspěšně pomáhá zbavit se zácpy;

➢ Doporučuje se dávat dětské šťávy, které stimulují chuť k jídlu a asimilaci produktů: vývar šípky, šťáva z černého rybízu nebo bílé zelí.

Jak vyrobit šťávu doma?

Postup je jednoduchý (například mrkev): kořenovou plodinu důkladně omyjte, nalijte na vroucí vodu, oloupejte a otřete jemným struháčkem. V případě bobulí to samé: omýt, opařit ho vroucí vodou a zbavit se malých kostí. Nyní je třeba ovoce vložit do tenká a vytlačit šťávu. Cukr by neměl být přidán.

Potraviny pro dospělé

Nebudete plni samotného džusu. Proto je čas seznámit dítě s rostlinnou nebo ovocnou dužinou, která musí být podávána po kojení nebo umělém krmení. Nespěchejte na krmení dětské jablečné omáčky. Vezměme si to chvíli a sledujeme reakci těla. Zajistit úplnou závislost na bramborové kaši, mléku nebo směsi se postupně stane doplňkem hlavní stravy.

Musíte být školeni v doplňkovém krmení hladce: první část v životě dítěte by měla být asi 2 lžičky. Následně musí být objem zvýšen na 150 g. Znalost rostlinného pyré je lepší začít u mrkve, květáku nebo cukety. Nemíchejte zeleninu: je důležité zachovat jednotnost.

Po 4 měsících může být žloutku podáno žloutek podle norem uvedených v tabulce výživy: tradičně je to čtvrtina žloutku. Pokud chcete připravit bramborovou kaši ze zeleniny, zde je několik doporučení na příkladu brambor:

➢ hlízy očistěte a nakrájejte na velké kousky a připravte je na vaření;

➢ poté, co je proměníme v jemné pyré s přídavkem mléka (udržujeme polotekutou konzistenci);

➢ znovu vložte na sporák a přiveďte k varu, přidejte rostlinný olej, ve výši 1 čajové lžičky na 100 g produktu.

Pokud dáváte přednost krmení dětského pyré z obchodu, věnujte pozornost složení, které by nemělo obsahovat GMO, sůl, cukr, škrob, nemluvě o konzervačních látkách nebo zvláště škodlivých látkách.

Krmení 4 měsíce starého dítěte

Hlavní dietou dětí ve 4 měsících je mateřské mléko nebo upravená mléčná výživa. Podle mnoha pediatrů v tomto věku však můžete začít zavádět doplňková jídla a představovat dítě různým výrobkům. Kde začít s doplňkovými potravinami pro čtyřměsíční dítě? Pojďme to pochopit.

Základní strava

Podle světové praxe kojení by dítě mělo ještě 4 měsíce jíst mateřské mléko. Denní spotřeba je 1/6 jeho tělesné hmotnosti, to je přibližně 800 - 900 g. Dítě by mělo být aplikováno na prsa 5-6 krát denně a jíst 120-140 g mléka na krmivo. Toto množství je dostatečné pro normální vývoj a růst dítěte.

Pokud z nějakého důvodu není dostatek mateřského mléka, dítě začíná zhubnout nebo lékař mu diagnostikoval anémii, měli byste přemýšlet o metodách zlepšení laktace nebo krmení..

Mohu se krmit

Podle nejnovějších doporučení WHO se doplňková strava nejlépe podává po 6 měsících, ale v praxi je toto období pro každé dítě individuální. Připravenost dítěte na krmení můžete určit pomocí řady znaků, z nichž hlavní jsou:

 • zoubkování prvních zubů;
 • zájem o jídlo, které rodiče jedí;
 • dítě sedí sebevědomě, cítí se pohodlně v této poloze;
 • dítě je již 4 měsíce staré;
 • zánik reflexu vyloučení jídla jazykem.

Připravenost na krmení nezaručuje, že dítě bude rádi vyzkoušet nová jídla. Buďte trpěliví, netrvejte na tom. Postupem času se naučíte chutě dítěte a vše bude fungovat.

Co lze nakrmit

Přijatelné produkty, které lze použít jako doplňkové potraviny po dobu 4 měsíců, jsou zeleninová pyré, ovocné pyré a džusy, tvaroh, obilniny. I s takovou odrůdou nemůžete zadat několik produktů najednou. Nabídněte nová jídla postupně a postupně. Pediatrové jsou první, kdo dítěti vyzkouší šťouchané brambory z brokolice, květáku nebo cukety. Neslazené bramborové brambory se nemusí líbit drobky z prvního pokusu, může to trvat 5-7 dní, než se přizpůsobí.

Po zelenině lze přidat ovocné pyré z jablek, broskví, hrušek nebo banánů. Začněte pyré z pouze jednoho ovoce, takže v případě alergií přesně víte, na co tělo reagovalo.

Pokud má dítě podváhu, lze jako první jídlo použít cereálie. Ideální variantou jsou rozpustné bezlepkové cereálie: pohanka, rýže, kukuřice. Ale s ovesnou kaší a ovesnou kaší je lepší se s dítětem seznámit ve vyšším věku. Tyto obiloviny obsahují bílkovinu lepku, která může způsobit těžkost a nadýmání..

První ovocná šťáva, kterou můžete dát svému dítěti, je jablečná šťáva. Nejprve jej zředit převařenou vodou v poměru 1: 1 a dát nejvýše lžičku.

Upravený tvaroh je lepší nabídnout, když dítě začne jíst bramborovou kaši nebo cereálie. Tvarohovou hmotu nařeďte mateřským mlékem nebo směsí, začněte 1 čajovou lžičkou.

Množství krmiva a přibližné menu

Zeleninové nebo ovocné pyré, kaše by měla být spuštěna od 5 g, druhý den, zvýšit podávání na 10 g, pak na 15 g, na pátý den můžete dát 50 g, na šest - 100 g, a na sedmý den - 120 g. Nyní můžete jedno krmení zcela nahradit doplňkovými potravinami.

Šťáva také začne dávat trochu, začít s jednou lžičkou a postupně zvyšovat množství v týdnu, přivést na 40-50 ml. Krmení se nejlépe podává ráno a na oběd.

Přibližná nabídka a rozvrh krmení může vypadat takto:

 1. brzká snídaně v 6 ráno - 130 - 170 ml mateřského mléka nebo upravená směs;
 2. oběd v 10 hodin - 130 ml zeleninového pyré a 30 ml ovocného pyré;
 3. oběd ve 14 hodinách - mateřské mléko nebo směs 130 - 170 ml, ovocné pyré 40 ml;
 4. večeře 18 hodin - mateřské mléko nebo směs 130 - 170 ml;
 5. krmení před spaním ve 22:00 - mateřské mléko nebo směs 130 - 170 ml;
 6. noční krmení - mateřské mléko nebo směs 130 - 170 ml.

Mezi krmením může být dítěti podán ovocný džus, jeho množství by nemělo přesáhnout 40 ml denně.

Pokud zaznamenáte nejmenší alergické příznaky nebo problémy se stolicí, zrušte nový produkt a zkuste něco jiného..

Nakrmme se lžičkou, aby se dítě naučilo správně jíst. Budete potřebovat zásoby dětského textilu: malé ručníky a podbradníky, protože většina kojenců nejprve vyplivne neznámé jídlo. Připravte se na takovou reakci..

Při zavádění doplňkových potravin buďte trpěliví a nespěchejte, abyste do stravy okamžitě zavedli spoustu nových produktů, tento proces by měl být pomalý a postupný. Pokud dítě plošně odmítá vyzkoušet nové jídlo, odložte doplňkové potraviny o několik týdnů a pokračujte v krmení dítěte mateřským mlékem. Buďte pozitivní - a budete uspět.

Nabídka pro děti 4,5–6 měsíců

4,5 - 6 měsíců - to je obvykle začátek zavádění doplňkových potravin. Mnoho rodičů je zmateno tím, co, kdy a v jakém množství začít dítěti v tomto věku, které předtím bylo kojeno nebo umělé krmení. Zde uvádíme přibližné menu dítěte tohoto věku. Kolik by mělo dítě jíst? Jak často dávat potravu dětem? Kolik krmení by mělo být kolem tohoto věku? Jak zjistit, zda vaše dítě může být krmeno?

Je možné dítěti zavést doplňková jídla??

Je nejen možné, ale nutné, zavést do dítěte doplňkové potraviny, ale pouze pokud je na to připraven, pokud jeho tělo již potřebuje další výživu. Ochota dítěte začít s krmením není často určována jeho věkem!

Příznaky připravenosti dítěte na zavedení doplňkových potravin:

 • Dítě sedí sebejistě;
 • Dítě se může odvrátit od nabízeného jídla;
 • Zájem o jídlo;
 • Věk nejméně 4 měsíce;
 • Jazyk tlačící reflex zmizel;
 • Objeví se zuby.

Více o zavedení doplňkových potravin si můžete přečíst v našem článku „Výživa“

Dítě tohoto věku:

 • Posezení s pomocí nebo podporou dospělých;
 • Ležel na břiše, zvedl se na ruce a narovnal je v loktech;
 • Převrátí se zezadu do žaludku az břicha do zad.

Elektrické dovednosti:

 • Může v ústech držet silné pyré;
 • V případě potřeby může jazykem vytlačit jídlo z úst;
 • Může propagovat potravu z pyré v ústech, aby ji spolkla;
 • Rozpozná lžíci a otevře ústa, když je přinesen k ústům..

Doporučená dětská výživa:

 • Nejlépe mateřské mléko. Pokud kojení není možné, upravená mléčná směs obohacená železem;
 • Dětská kaše;
 • Jednosložková šťouchaná zelenina nebo ovoce pro kojeneckou výživu;
 • Šťávy pro kojeneckou výživu by neměly vytlačovat mateřské mléko nebo upravenou kvašenou formu mléka.

Výživové menu dítěte ve věku 4,5 - 6 měsíců, které je kojeno

DĚTSKÉ MENU 1

umělý

krmení

1 krmení2 krmení3 krmení4 krmení 5 krmení1 denUpravené mléko formule 170-200 mlBrokolice pyré 50-150gmilk směs 50-120 ml rýže ikasha

Upravené mléko formule 170-200 mlPuree z jablek40-50gmilk mix120mlUpravené mléko formule 170-200 ml2 dnyUpravené mléko formule 170-200 mlPumpkin puree50-150gmilk směs 50-120 ml pohanky nebo ikasha

Upravené mléko formule 170-200 mlBroskvové pyré (hrušky) 40-50gmilk směs 120 mlUpravené mléko formule 170-200 ml3 dnyUpravené mléko formule 170-200 mlBrokolice pyré 50-150gmilk směs 50-120 ml rýže ikasha

Upravené mléko formule 170-200 mlPuree z jablek40-50gmilk mix120mlUpravené mléko formule 170-200 ml4 dnyUpravené mléko formule 170-200 mlPumpkin puree50-150gmilk směs 50-120 ml pohanky nebo ikasha

Upravené mléko formule 170-200 mlBroskvové pyré (hrušky) 40-50gmilk směs 120 mlUpravené mléko formule 170-200 ml5 dníUpravené mléko formule 170-200 mlBrokolice pyré 50-150gmilk směs 50-120 ml rýže ikasha

Upravené mléko formule 170-200 mlPuree z jablek40-50gmilk mix120mlUpravené mléko formule 170-200 ml

Nabídka pro kojené dítě ve věku 4,5–6 měsíců

Menu 1 a menu 2, kojené dítě 4,5 - 6 měsíců

Články O Neplodnosti
MENU DĚTI Č. 2 umělé

krmení

1 krmení2 krmení3 krmení4 krmení5 krmení
1 denUpravené mléko formule 170-200 mlKvěták pyré 50 - 150 g mléčné směsi 50 - 120 ml rýžové rýže

Upravené mléko formule 170-200 mlJahodový pyré 40-50gmilk mix 120mlUpravené mléko formule 170-200 ml
2 dnyUpravené mléko formule 170-200 mlMrkvová pyré 50 - 150 ml mléčná směs 50 - 120 ml pohanky ikasha

Upravené mléko formule 170-200 mlPuree izyablok40-50g mléčná směs 120 mlUpravené mléko formule 170-200 ml
3 dnyUpravené mléko formule 170-200 mlKvěták pyré 50 - 150 g mléčné směsi 50 - 120 ml rýžové rýže

Upravené mléko formule 170-200 mlJahodový pyré 40-50gmilk mix 120mlUpravené mléko formule 170-200 ml
4 dnyUpravené mléko formule 170-200 mlMrkvová pyré 50 - 150 ml mléčná směs 50 - 120 ml pohanky ikasha

Upravené mléko formule 170-200 mlPuree izyablok40-50g mléčná směs 120 mlUpravené mléko formule 170-200 ml
5 dníUpravené mléčné mléko

Květák pyré 50 - 150 g mléčné směsi 50 - 120 ml rýžové rýže

Upravené mléko formule 170-200 mlJahodový pyré 40-50gmilk mix 120ml