Hlavní Neplodnost

Jak CTG plod, jak dlouho a co výsledky říkají

CTG během těhotenství se provádí ve třetím trimestru

Kdy a proč CTG v těhotenství

Kardiotocografie během těhotenství je předepsána naprosto každému. To vám umožní vyhodnotit činnost kardiovaskulárního systému, opravit srdeční frekvenci plodu, jeho motorickou aktivitu a sledovat vztah mezi děložními kontrakcemi a reakcemi dítěte na ně. S pomocí CTG plodu lékař posoudí jeho celkový stav, přítomnost nebo nepřítomnost patologií a nebezpečných stavů vyžadujících okamžitý zásah.

Kardiotocografické vyšetření plodu ukazuje následující:

 • intrauterinní infekce;
 • hypoxie;
 • polyhydramnios nebo nízká voda;
 • předčasné stárnutí placenty;
 • fetoplacentální nedostatečnost;
 • Ohrožených potratů;
 • odchylky v činnosti kardiovaskulárního systému dítěte.

Pokud je některá z těchto diagnóz potvrzena výsledky kardiotocografie, rozhodne lékař o určení určitých léků nebo postupů.

CTG plodu je předepsán co nejdříve v následujících situacích:

 • podezření na patologii kardiovaskulárního systému plodu;
 • historie neúspěšného těhotenství;
 • nadměrná fetální aktivita;
 • zatížená historie matky;
 • děložní tón;
 • provedená intrauterinní terapie;
 • preeklampsie způsobující hladovění kyslíkem;
 • gestační věk více než 40 týdnů;
 • nastávající matka kouří.

U vícečetného těhotenství se studie provádí pro každé dítě zvlášť.

Jak dlouho CTG

Nejspolehlivější CTG vyšetření plodu je ve třetím trimestru, počínaje 28–32 týdny těhotenství. Právě v této době dítě vytváří cyklus spánku a bdění, výrazné kontrakce srdečního svalu a jejich jasný vztah k motorické aktivitě.

Druhy řízení

Existují dvě možnosti, jak získat údaje o srdeční činnosti dítěte. První metoda - externí (nepřímá), je nejčastější. Aplikujte bez omezení na všechny těhotné ženy. Nemá žádné kontraindikace a vedlejší účinky. Během procedury jsou senzory umístěny na břicho těhotné ženy a nezpůsobují nepohodlí ani jejímu dítěti.

Druhá metoda je interní (přímá). Používá se velmi zřídka, zejména v době dodání. Pro výzkum je do dutiny dělohy zaveden katetr nebo tenzometr, který zaznamenává intrauterinní tlak, a elektroda EKG, která je připojena k hlavě plodu a zaznamenává srdeční frekvenci.

Jak venkovní CTG

Dekódování výsledku CTG poskytuje informace o srdeční aktivitě plodu

CTG během těhotenství se provádí pomocí speciálního zařízení. Skládá se ze dvou senzorů a zařízení pro záznam dat. Oba senzory jsou připevněny k těhotnému břichu pomocí speciálního popruhu.

Jeden ultrazvukový senzor. To vám umožní zaznamenat srdeční frekvenci plodu. Druhým senzorem je tenzometr. Zaznamenává stahy dělohy. V ruce těhotné ženy je umístěno dálkové ovládání s tlačítkem pro fixaci pohybů plodu.

Optimální doba pro výzkum je denní doba od 9 do 14 a večer od 19 do 24.

Jednou z hlavních podmínek pro provádění výzkumu je pohodlí nastávající matky. Měla by být pohodlně sedět na židli, ležet na zádech nebo na boku. V průběhu procedury by neměla být nepříjemná..

Jak se připravit na postup

Výsledky CTG přímo závisí na stavu matky, takže jídlo před studií by mělo být mírné, jinak by zvýšená hladina cukru v krvi mohla vést k nadměrné fetální aktivitě a špatné kardiotocografii. Nejlepší výsledek bude dvě hodiny po jídle.

Zkreslení výsledků studie může být výsledkem:

 • konzumace velkého množství jídla před vyšetřením;
 • shoda času zákroku s dobou spánku dítěte;
 • nadměrná tělesná hmotnost nastávající matky;
 • nadměrná fetální aktivita;
 • přítomnost více než jednoho plodu v děloze;
 • nesprávná montáž senzorů.

Těhotné by mělo být upozorněno, že zákrok trvá dlouho a je doporučeno navštívit záchod před jeho začátkem.

Trvání zkoušky

Délka zákroku se může lišit v závislosti na tom, jak se dítě chová, spí nebo je vzhůru. V průměru to není více než 40-60 minut.

Po dobu nejméně 20 sekund musí být zaznamenány nejméně dvě fáze aktivního pohybu plodu.

Rozdělení výsledků

Výsledkem více než 9 bodů v 10 bodové stupnici je norma

Podle výsledků studie lékař obdrží kazetu, na které jsou zobrazeny křivky s různými amplitudami. Podle nich odborník výsledek dešifruje.

Klíčové ukazatele pro vyhodnocení výsledku:

 1. Čistota srdeční frekvence (HR) nebo bazální rytmus. Normálně je v klidu srdeční frekvence plodu v rozmezí 110 - 160 tepů za minutu. Míchání může zvýšit počet tahů na 130–190.
 2. Výška odchylek od průměrné frekvence kontrakcí srdečního svalu. Variabilita obvykle nepřekračuje 5–25 úderů za minutu.
 3. Pomalý srdeční rytmus. Na pásku křivka klesá a vytváří dutinu. Normálně by neměly chybět nebo zřídka fixovány v krátkých intervalech, zatímco prohlubeň křivky je mělká.
 4. Zrychlení srdeční frekvence. Na pásu tvoří křivka ozubený vzor. Normálně se za každých 10 minut studie zaznamenávají dvě nebo více zrychlení.
 5. Smluvní činnost dělohy. Norma není vyšší než 15% srdeční frekvence, trvání od ½ minuty.

Výsledek je vyhodnocen na 10 bodové stupnici, kde:

 1. Méně než 5 bodů - špatné CTG. Hovory o přítomnosti akutního nedostatku kyslíku - hypoxie. Podmínka vyžaduje pohotovostní péči ve formě stimulace práce.
 2. Ukazatel 6 až 8 bodů označuje počáteční fázi hladovění plodu kyslíkem. V tomto případě je postup brzy znovu jmenován..
 3. Z 9 bodů - norma.

Při špatném CTG je důležité vyloučit chybu měření, která může nastat v důsledku nepohodlného držení těla těhotné ženy během zákroku.

Výsledky CTG samy o sobě nestačí k provedení diagnózy, mnohem méně k rozhodnutí o chirurgickém porodu. Kromě CTG existuje řada dalších studií, které mohou potvrdit nebo vyvrátit výsledky, například Doppler nebo ultrazvuk..

Význam postupu

Studie pomocí kardiotocografu je velmi důležitá v otázce hodnocení stavu plodu. Spolu s postupy, jako je ultrazvuk, dopplerometrie, hloubková elektrokardiografie, umožňuje včasné podezření na odchylky kardiovaskulární aktivity dítěte a přijmout opatření k jejich nápravě.

U vícečetného těhotenství, kdy není možné vyhodnotit práci srdce každého dítěte pomocí stetoskopu, je CTG jediným jistým způsobem, jak posoudit jejich stav..

Pokud má žena stejná dvojčata, je použití stetoskopu k hodnocení funkce srdce nepřijatelné, protože výsledky budou nepravdivé.

Proces porodu se zřídka obejde bez vyšetření kardiotografem. S jeho pomocí určí lékař nejvhodnější období pro stimulaci porodu. Na základě získaného harmonogramu odborník vyhodnotí vztah srdečních kontrakcí plodu a dělohy, vypočítá potřebnou dávku léčiv pro stimulaci a prevenci hypoxie plodu.

Správný výpočet dávek léčiv je důležitou součástí úspěšného těhotenství. Jakákoli chyba může vést k negativním důsledkům, až ke zpoždění a porušení placenty v konečné fázi porodu.

Mohu odmítnout výzkum CTG během těhotenství?

Některé nastávající matky nedůvěřují těmto postupům. Obzvláště citlivé těhotné ženy nechtějí dlouho ležet v jedné poloze, jiné jsou zmateny dráty.

Nemůžete zakázat ženě opustit zákrok, ale pouze pomocí CTG můžete skutečně posoudit stav dítěte, zaznamenat a vzít v úvahu jeho fyzickou aktivitu, opravit případný tón dělohy nebo hladovění kyslíkem..

Pro aktivní nastávající matky, které mají potíže trávit spoustu času bez pohybu, moderní kliniky nabízejí bezdrátová CTG senzory a dokonce senzory, které umožňují záznam ve vodě.

Včasná diagnostika možných patologií umožňuje i ve stadiu těhotenství opravit zdraví dítěte a bezpečně dokončit těhotenství.

Způsobuje kardiotocografické vyšetření plod

V případech, kdy je třeba denně sledovat výsledky CTG, se mohou nastávající matky starat o negativní vliv zařízení na dítě. Odborníci říkají, že zařízení je zcela neškodné. Dokonce ani denní procedura nepoškozuje dítě a nezpůsobuje mu nepohodlí.

Výhody intrauterinního vyšetření plodu mnohokrát převyšují všechna možná rizika a obavy nastávajících matek ohledně postupu CTG. Mírné nepohodlí u ženy během zákroku může způsobit pouze dlouhodobý nedostatek pohybu.

Kardiotocografie vám umožňuje identifikovat nebezpečné podmínky v nejranějších stádiích, předcházet možným negativním důsledkům pro plod a těhotenství obecně a snížit riziko jejich opětovného výskytu. Je však třeba si uvědomit, že jedna studie nestačí k provedení přesné diagnózy. Kromě toho jsou vždy předepsány testy, ultrazvuk a dopplerometrie.

Norma na CTG po 37 týdnech těhotenství

CTG při 37 týdnu těhotenství

Norm CTG v 35 týdnech těhotenství

Výhody

CTG metoda, to je - kardiotocografie se objevila relativně nedávno, ale dnes se stala jednou z hlavních metod prenatální diagnostiky.

Tato popularita metody je spojena s vysokou spolehlivostí výsledků získaných s její pomocí (za předpokladu, že je prováděna správně), jakož is jejich poměrně rychlým dekódováním..

Nespornou výhodou kardiotocografie je bezpečnost pro plod a matku.

Co ukazuje

Pomocí ultrazvukového senzoru, který zachycuje změny v délce a frekvenci vln, které jsou indukovány konkrétním zdrojem (Dopplerův efekt), se zaznamenávají kontrakce srdečního svalu plodu.

Kromě toho se měří intenzita kontrakce děložního svalu (tonus)..

Během diagnostiky se na kalibrační pásku zaznamená grafický obraz dvou typů signálu..

 1. První pohled, to je tachogram - přímo ukazuje srdeční frekvenci dítěte.
 2. Druhý typ, to je také hysterogram, odráží sílu kontrakcí svalové stěny dělohy (myometrium). To vše pomáhá posoudit obecnou úroveň plodu a míru rizika narušení jeho nitroděložního vývoje.

Jak se vede

Hlavní podmínkou takové diagnózy je třetí trimestr těhotenství, protože nejobjektivnější výsledky CTG lze získat počínaje 32týdenním obdobím. Důvodem je skutečnost, že až od 19. týdne života plodu začíná autonomní nervový systém ovlivňovat srdeční kontrakce (před tímto obdobím nastává autonomně srdeční frekvence)..

Do 28. týdne těhotenství je srdeční frekvence dítěte také spojena s jeho motorickou aktivitou.

Provádění CTG během těhotenství, zejména rozluštění výsledků, nemusí být v tuto chvíli úplně přesné.

A 32. týdnem regulace činnosti srdce nervovým systémem.

Do této doby můžete také poslouchat srdeční frekvenci dítěte, ale výsledky nebudou objektivní. Postup CTG je zcela bezbolestný.

Žena je nabídnuta lehnout si na gauč a na její břicho jsou připevněny dva senzory:

 • Ultrazvukový senzor detekující srdeční frekvenci dítěte
 • Senzor tlaku detekující kontrakce dělohy
 • Celá procedura trvá asi hodinu, v této době se doporučuje, aby se maminka nemusela starat a dýchat rovnoměrně.

Norma nebo patologie

Diagnóza se provádí podle následujících ukazatelů:

 1. BSSS (bazální rytmus srdeční frekvence plodu) je celková srdeční frekvence. Norma 110-160 tepů / min v klidu, 120-190 tepů / min s fyzickou aktivitou plodu.
 2. Variabilita srdeční frekvence (frekvence a amplituda) - množství odchylek srdeční frekvence od hlavní linie svisle, počet vibrací za minutu, CTG během těhotenství, norma je 7-25 tepů / min.
 3. Myokardiální reflex nebo zvýšená srdeční frekvence (zrychlení) v důsledku vnějších vlivů. Normální od 2 úderů / 10 min.
 4. Snížení kontrakcí srdce dítěte (zpomalení). Normálně chybí.
 5. Frekvence kontrakcí dělohy. Norma - méně než 15% celkové srdeční frekvence, trvání - ne více než 30 sekund.

Analýza ukazatelů by měla být provedena komplexně, vzhledem k:

 • indikace zařízení
 • v případě potřeby indikace alternativních diagnostických metod
 • celkový průběh těhotenství s přihlédnutím k vlastnostem těla matky

Rozdělení výsledků

Existuje několik typů kardiotogramů. První z nich je považován za nejoptimálnější pro vyšetření těhotných žen. Tato metoda je charakterizována následujícími ukazateli:

 1. Velikost bazálního rytmu je 110-160 tepů / min ve zbytku plodu; 130-190 tepů / min ve stavu fyzické aktivity dítěte; variabilita rytmu - amplituda 10-25 / min.
 2. Zvýšení srdeční frekvence (zrychlení) - od 2 tepů / 10 min.
 3. Nejsou žádné delece
 4. Zvlněný rytmus (10-15 / min) nebo slaný (23-30 / min).
 5. Kontrakce dělohy jsou normální

Při dobrých indikacích se CTG obvykle předepisuje na období 33, 35, 38 týdnů.

Při CTG během těhotenství obsahuje interpretace patologických výsledků následující informace:

  Indikátor bazálního rytmu -

CTG děložního tonusu a srdeční frekvence plodu: 6, 7, 8, 9 bodů

Když nastávající matka cítí pohyby plodu, je to úžasné: těhotná žena ví, že se dítěti daří dobře. Z motorické činnosti však není možné posoudit možný vznik nitroděložního utrpení u dítěte.

Pro včasné odhalení a prevenci problémů je nutné použít ultrazvukové výzkumné metody (CTG, ultrazvuk a dopplerometrie). Kardiotocografie (CTG) plodu je jednoduchá a cenově dostupná metoda pro hodnocení srdečního rytmu dítěte, pomocí které si můžete všimnout počátečních příznaků nedostatku kyslíku..

Kromě toho je možné identifikovat změny svalového tonu dělohy u žen, které mohou způsobit předčasný porod. CTG je technika pro záznam děložního tónu a srdeční frekvence na speciálním kalibračním papíru. To znamená, že jsou prováděny 2 plány, některá zařízení mohou zaznamenávat motorickou aktivitu dítěte:

 • ultrazvukem fixované údery srdce
 • děložní tón určený tenzometrem

Je kardiotocografie škodlivá pro plod??

Jedná se o absolutně bezpečný postup pro plod i ženu, nezpůsobuje nepohodlí a lze jej podle indikací provádět i denně (v případě hypoxie plodu), zhodnotit účinnost léčby a rozhodnout o nouzovém porodu..

Indikace pro CTG

Nejinformativní metoda v posledním trimestru těhotenství. Teprve po 30 týdnech se zcela vytvoří biorytmy plodu (cykly aktivita-spánek) a vytvoří se specifický reflex (zvýšený srdeční rytmus během pohybů plodu), který lze použít k posouzení úplného zajištění a normálního nitroděložního vývoje dítěte (viz kalkulačka pro výpočet gestačního věku). Mezi hlavní indikace CTG během těhotenství patří:

 • rhesus negativní krev u žen
  s vysokým rizikem vzniku hemolytika
  fetální onemocnění
 • přítomnost ženy v minulosti
  předčasný porod,
  úmrtí plodu
 • snížení fetální aktivity o
  názor ženy samotné
 • preeklampsie
 • nízké umístění nebo placenta previa
 • zlomení plodu
 • vícenásobné těhotenství
 • polyhydramnios, nízká voda
 • předjíždění těhotenství
 • horečka u těhotné ženy
 • poruchy toku krve v placentě
 • intrauterinní zpomalení růstu
 • nesoulad velikosti plodu s těhotenstvím
 • abnormality placenty a pupeční šňůry
 • snížení počtu pohybů plodu
 • změna kvality plodové vody
 • cukrovka
 • srdeční choroba
 • vaskulární onemocnění
 • endokrinní problémy
 • anémie

V případech uvedených v tabulce by CTG mělo být prováděno častěji, až denně. Stav plodu a efektivita práce vám také umožní vyhodnotit kardiotocografii v reálném čase.

Metodologie výzkumu

Vyšetření se nejčastěji provádí v 32 - 34 týdnech těhotenství. CTG se provádí v těhotné poloze na zádech pomocí malého válečku pod pravou stranou (optimální poloha je mírná otáčení na levé straně). Je možné provádět CTG v poloze ležící na boku nebo vsedě, opírající se o židli.

 • Nejprve lékař se stetoskopem najde bod na břiše, kde je nejlépe slyšet srdce dítěte.
 • Ultrazvuková sonda je umístěna na tomto místě a sonda pro hodnocení svalového tonusu je umístěna na dno dělohy.
 • Pro pozorování pohybů dítěte je ženě dáno speciální zařízení s knoflíkem, na který bude tlačit, a bude cítit nitroděložní pohyby.
 • Doba záznamu je 40-60 minut.

Po dokončení CTG se studie provádí pomocí senzorů s frekvencí ultrazvukových vln 1,5 - 2 MHz, což je pro plod absolutně bezpečné i při dlouhodobé expozici. Jakékoli moderní zařízení má schopnost posoudit životně důležité funkce dvou plodů současně, které se používají u žen s dvojčaty.

Typy zařízení

Zdravotnická zařízení mají různé možnosti pro vyhodnocení srdečního rytmu dítěte. Nejčastěji lékař jednoduše poslouchá srdeční rytmus dítěte pomocí porodního stetoskopu, ale pokud máte jakékoli pochybnosti (nebo pokud existují náznaky), musíte použít speciální zařízení. Jaké jsou typy zařízení CTG?

 • CTG bez automatické analýzy

Tato zastaralá zařízení jsou zpravidla v moderních nemocnicích vzácná, stále je však lze nalézt v odlehlých koutech naší země. Hlavní nevýhodou těchto zařízení je, že lékař musí nezávisle vyhodnotit rozvrh srdečního rytmu plodu. Pokud má lékař zkušenosti a vlastní tuto techniku, pak účinnost těchto zařízení není nižší než účinnost nových zařízení CTG.

 • CTG s počítačovou analýzou

Moderní kardiotografy nejen zaznamenávají graf, ale také nezávisle zpracovávají data. Lékař potřebuje pouze přečíst konečný výsledek a rozhodnout o potřebě léčby. Tato varianta CTG se nejčastěji používá v medicíně..

Moderní mobilní éra nabízí vynikající možnost sledování dítěte pomocí speciálního senzoru připevněného na kůži břicha a smartphonu připojeného k internetu. Informace o srdečním rytmu plodu v reálném čase jsou přenášeny na webový portál, zpracovávány a poskytovány ve formě připravené zprávy lékaři. CTG-online se bohužel zatím jen zřídka používá..

Dekódování CTG: patologie nebo norma

V následující tabulce je uvedeno hodnocení stavu plodu pomocí CTG, navržené Dr. Savelyevou, které zohledňuje všechny ukazatele:

 • bazální rytmus - průměrná srdeční frekvence plodu
 • variabilita - změna frekvence a amplitudy srdečního rytmu (odchylka od frekvence bazálního rytmu)
 • zrychlení - zrychlení srdečního rytmu z bazálního, více než 15 tepů, trvající déle než 10-15 sekund.
 • zpomalení - snížení srdeční frekvence plodu od bazální, více než 15 úderů, trvající déle než 10 sekund.
 • fetální motorická aktivita

Špatná CTG během těhotenství bude po zjištění následujících ukazatelů:

 • dlouhodobé zvýšení srdeční frekvence plodu (tachykardie) více než 160 tepů za minutu
 • snížení srdeční frekvence u dítěte méně než 110 tepů za minutu
 • zvýšená variabilita rytmu s amplitudou více než 25 úderů za minutu
 • snížení variability pod 5 úderů za minutu
 • sinusový rytmus, ve kterém dochází k jednotnému a monotónnímu tlukotu srdce bez kolísání a změn variability
 • výskyt zpomalení

Po výpočtu bodů se vyhodnotí stav plodu:

 • 5 nebo méně - stav hypoxie plodu, dítě zažívá hladovění kyslíkem
 • 6, 7 bodů - první známky fetální hypoxie
 • 8, 9, 10 bodů - žádná hypoxie, dítě se cítí dobře

Motorická aktivita při metodě Savelyeva se nebere v úvahu, měli byste však vědět, že zvýšená, nadměrná pohyblivost plodu nebo naopak jeho absence naznačují přítomnost nedostatku kyslíku u plodu..

Avšak i když jsou zjištěny abnormality, neznamená to vždy závažné problémy u dítěte. Je třeba vzít v úvahu nejen CTG během těhotenství, jehož dekódování bude indikovat přítomnost hypoxie u dítěte, ale také gestační věk, přítomnost komplikací u těhotné ženy, údaje z ultrazvukových studií a Dopplerometrie.

Co dělat se špatným CTG

Všechny metody pro hodnocení stavu plodu jsou potřebné pro včasné provedení léčby zaměřené na snížení fetální hypoxie, výsledky CTG během těhotenství jsou pro to nejinformativnější. To platí zejména v případě, že vyšetření odhalí těžké fetální utrpení a vy se musíte rychle rozhodnout zachránit život dítěte. V této situaci se zpravidla provádí císařský řez v případě nouze.

Pokud jsou u CTG detekovány střední známky nedostatečného přísunu krve do plodu, provede se komplexní ošetření. Nejlepší je to udělat v nemocnici, v předporodním prostředí.

 • Těhotné je zobrazen kompletní mír
 • Zlepšení fetoplacentální cirkulace (průtok krve mezi matkou a plodem)

Používají se léky, které snižují tón dělohy, což vede k lepšímu průtoku krve z děložních cév do placenty. K tomu použijte roztok Ginipral pro intravenózní podání ve formě denních kapátků. Antispasmodics (papaverine, no-spa) dávají dobrý efekt. Zobrazeny jsou také Magne B6, Brikanil.

 • Přípravky na zlepšení buněčné propustnosti pro kyslík

Je vyžadován účel léčiv, které zlepšují metabolismus - kyselina glutamová, vitamíny C, E, glukóza, neuroprotektory, antihypocanty. Stejně jako léky, které zlepšují permeabilitu buněk - Essentiale forte, Lipostabila.

 • Snížení viskozity krve

Vzhledem k tomu, že v placentě převládají malé cévy, je třeba zlepšit průtok krve, aby se zabránilo tvorbě malých krevních sraženin. Curantil, Trental, Actovegin, Reopoliglukin jsou předepsány, lze použít malé dávky aspirinu - ¼ tablety dvakrát denně (viz aspirin v těhotenství snižuje riziko gestózy)

 • Léčba komplikací těhotenství a nemocí žen

Při vysokém krevním tlaku je těhotná žena vystavena antihypertenzivní terapii. Při anémii je nutné zvýšit hladinu hemoglobinu, který přenáší krev s kyslíkem do plodu (viz anémie s obsahem železa). Oprava endokrinních poruch a poškození funkce ledvin u ženy záleží.

 • Urychlení zrání plic dítěte

S dobou těhotenství až 36 týdnů plod ještě nedozrál respirační systém a dítě může mít problémy s prvním dechem. Pokud existuje riziko předčasného porodu kvůli těžkému utrpení plodu, měl by být vývoj plicní tkáně u dítěte urychlen. K tomu se používají injekce kortikosteroidů (dexamethason)..

Žena si může vzít kyslíkový koktejl sama, kterou lze zakoupit v lékárnách nebo ve zvláštních odděleních obchodů pro matky a děti (Ecotail). Koktejl se vyrábí velmi jednoduše, sada obsahuje plynové plechovky, sáčky se směsí. Zředěním směsi jablečnou šťávou získáte roztok naplněný kyslíkem pomocí speciální zkumavky, 5 minut a koktejl je připraven. V případě hypoxie u dítěte nebo k profylaxi by měla být použita 3x denně po 30 týdnech (nebo dokonce celé těhotenství s 15 denními přestávkami)..

 • Po vylepšení

S poklesem příznaků hypoxie plodu a zlepšením stavu těhotné ženy, vodní gymnastiky, dechových cvičení a UV.

Komplexní terapie hypoxie plodu se provádí pod pravidelným monitorováním CTG. Pokud je léčba neúčinná nebo se kardiotocogram zhoršuje po dobu delší než 28 týdnů, mohou lékaři rozhodnout o nouzovém porodu, aby zachránili život dítěte.

CTG během těhotenství

Obsah:

Kardiotocografie (CTG) je metoda pro hodnocení stavu plodu, která spočívá v zaznamenávání a analýze frekvence jeho srdečního rytmu v klidu, pohybu, s děložními kontrakcemi a expozicí různým environmentálním faktorům. Tato studie umožňuje detekovat příznaky hypoxie plodu (nedostatek kyslíku), což významně snižuje jeho schopnost přizpůsobit se měnícím se podmínkám prostředí, které ji ovlivňují tělem matky. Hypoxie také vede ke zpoždění růstu a vývoje plodu a zvyšuje se pravděpodobnost různých poruch během porodu a v časném poporodním období.

Kromě toho je kardiotogram souběžným záznamem děložních kontrakcí a srdeční aktivity plodu. To vám umožní komplexně posoudit reaktivitu (schopnost měnit srdeční frekvenci pod vlivem různých faktorů) fetálního srdce.

Metodou získávání informací se rozlišují dva typy CTG:

U externího CTG se fetální srdeční aktivita a děložní kontrakce určují neinvazivně (bez narušení integrity kůže) přes přední břišní stěnu břicha ženy. Ultrazvuk se používá k záznamu srdečního rytmu během CTG a ke změření tónu dělohy. Tenzometry (tlakový senzor pro měření síly kontrakcí a spontánní kontrakce dělohy) jsou senzory umístěné na břiše těhotné ženy. Nepřímá metoda nemá prakticky žádné kontraindikace a nezpůsobuje žádné komplikace, používá se během těhotenství (prenatální CTG) a při porodu (intranatální CTG).

Vnitřní CTG se používá velmi zřídka a pouze při porodu. K registraci srdečního rytmu se používá elektroda EKG, která je připojena k pokožce hlavy plodu a pro měření nitroděložního tlaku, tenzometru nebo katétru do děložní dutiny..

Kdy je CTG hotovo

CTG lze použít již od 28. do 30. týdne těhotenství, kvalitativní záznam pro správnou charakterizaci plodu však lze získat pouze od 32. týdne, protože v tomto období se vytvoří cyklus odpočinku aktivity, kdy je motorická aktivita plodu pravidelně nahrazována režimy rekreace. Průměrná doba trvání fetálního spánku je 30 minut, je třeba to vzít v úvahu při provádění a hodnocení výsledků studie, aby se zabránilo chybným závěrům.

V normálním průběhu těhotenství se CTG obvykle provádí ne více než jednou týdně (v průměru - 1krát za 10 dní). Při komplikovaném těhotenství, ale příznivých výsledcích z předchozích studií, se CTG provádí v intervalu 5 až 7 dnů a se všemi změnami stavu ženy. Při hypoxii plodu se studie provádí denně nebo každý druhý den, dokud se plod normalizuje nebo než se rozhodne, zda je nutné porod..

Informace Při normálním průběhu porodu se opakované CTG záznamy provádějí každé 3 hodiny v prvním období porodu, v případě komplikací určuje četnost studií lékař. Druhé období práce je žádoucí provádět pod nepřetržitým sledováním.

Optimální denní doba pro provedení kardiotocografické studie plodu, kdy se jeho biofyzikální aktivita projevuje nejvíce, je od 9 00 do 14 00 a od 19 00 do 24 00 hodin. CTG je nežádoucí provádět nalačno nebo do 1,5 až 2 hodin po jídle, stejně jako během nebo do jedné hodiny po podání glukózy. Pokud z nějakého důvodu není dodržena doba záznamu a jsou detekovány odchylky od normální povahy variability srdeční frekvence, musí být provedena druhá studie v souladu s tímto pravidlem. Důvodem je skutečnost, že tělo plodu je přímo závislé na matce a změna hladiny glukózy v krvi může ovlivnit jeho motorickou aktivitu a schopnost reagovat na vnější podněty..

Jak probíhá kardiotocografie

Při nepřímé metodě je kardiotocografie prováděna v poloze ženy na levé straně nebo v poloze sedící. Volba pozice závisí na tom, ve které pozici ženy je srdeční rytmus plodu slyšen, jak je to možné. Zaznamenávání v poloze na zádech je nežádoucí kvůli možnosti mačkání dělohy hlavních krevních cév a v důsledku toho získávání neuspokojivých testovacích údajů. Externí ultrazvukový převodník je umístěn na přední břišní stěně ženy v místě nejlepší slyšitelnosti zvuků srdce plodu a tenzometr je umístěn v oblasti pravého rohu dělohy. Průměrná doba záznamu CTG je 40 minut, avšak po získání uspokojivých údajů lze dobu studia zkrátit na 15–20 minut. Při provádění funkčních testů existuje základní záznam (10 minut) plus doba provedení testu.

Během dodávání se CTG provádí po dobu alespoň 20 minut a / nebo po dobu 5 kontrakcí. Se změnami stavu ženy v porodu a plodu určuje délku studie lékař.

Podle metody získávání informací je kardiotocografie rozdělena do dvou typů a zahrnuje následující odrůdy:

 • Nestresová kardiotocografie
 1. Nestresový test - srdeční aktivita plodu se zaznamenává v přirozených podmínkách jeho stanoviště s registrací pohybů a značek na nich na kardiotogramu.
 2. Pohyby plodu - metoda pro stanovení motorické aktivity plodu nepřímo prostřednictvím změn v děložním tónu. Používá se, když není k dispozici žádný snímač detekce pohybu.
 • Stresová kardiotocografie (funkční testy) se používá pro neuspokojivé výsledky nestresového testu pro další diagnostiku:

Testy simulující proces porodu:

 • Oxytocinový zátěžový test. Boje jsou způsobeny intravenózním podáním roztoku oxytocinu a je pozorována reakce srdečního rytmu plodu na výsledné kontrakce dělohy..
 • Savčí test (test se stimulací bradavek, endogenní zátěžový test). Kontrakce jsou způsobeny podrážděním mléčných žláz kroucením bradavek prsty. Těhotná žena sama podráždí bradavku před nástupem porodu, což je posuzováno na základě výpovědi kardiotocografu. Tento způsob je bezpečnější než předchozí a má méně kontraindikací..

Přímo působící na plod:

 • Akustický test - stanovení reakce srdeční aktivity plodu v reakci na zvukový stimul.
 • Atropinový test (v současné době nelze použít).
 • Palpace plodu - způsobuje omezené přemístění současné části plodu (hlava nebo pánevní konec) nad vchodem do malé pánve.

Funkční testy, které mění parametry toku krve dělohy a plodu (nyní se prakticky nepoužívají)

Reflexní testy - reakce srdeční činnosti plodu v reakci na dráždidlo, které je způsobeno neuroreflexními vazbami mezi matkou a plodem (zřídka se používá).

Dekódování CTG

K charakterizaci stavu plodu pomocí kardiotogramů se používají následující indikátory:

 • srdeční frekvence (srdeční frekvence);
 • bazální frekvence srdeční frekvence je srdeční frekvence, která přetrvává po dobu 10 minut a v intervalech mezi kontrakcemi;
 • variabilita (změna) bazální frekvence;
 • zrychlení - krátkodobé zrychlení srdeční frekvence po dobu 15 sekund nebo více o 15 nebo více tepů za minutu;
 • Zpomalení - zpomalení srdeční frekvence o více než 15 tepů za minutu po dobu 15 sekund nebo více;

Indikátory normálního CTG:

 • bazální rytmus 120 - 160 tepů / min;
 • amplituda variability bazálního rytmu je 5-25 tepů / min;
 • žádné zpomalení nebo velmi vzácné mělké a velmi krátké zpomalení.
 • Během 10 minut záznamu jsou zaznamenány 2 zrychlení nebo více.

CTG skóre

Pro zjednodušení interpretace předporodních dat CTG je navržen bodovací systém.

Tabulka 1. Stupnice pro hodnocení srdeční aktivity plodu během těhotenství [Savelyeva GM, 1984]

CTG plodu během těhotenství: přepis výsledků

Co je CTG u těhotných žen? Kardiotocografie (CTG) je metoda funkčního vyšetřování plodu v lůně těhotné ženy, která je založena na postupném zaznamenávání srdeční frekvence dítěte a jeho změn v souladu se kontraktilními pohyby dělohy, faktory prostředí a činností dítěte.

Tento záznam srdečního rytmu se provádí do 15 minut a lze jej provést jak v klidném stavu ženy mimo proces porodu, tak i během porodu a porodu. Díky této vlastnosti je CTG efektivní a užitečnou metodou pro řešení problému taktiky doručení..

Proč se fetální CTG provádí u těhotných žen?

Co ukazuje CTG? V první řadě je tento typ výzkumu prováděn za účelem získání informací o srdeční frekvenci plodu, pravidelnosti jeho srdeční činnosti a aktivních pohybech.

Kromě toho je informační obsah CTG velmi důležitý při určování frekvence kontrakcí buněk hladkého svalstva dělohy a reakce dítěte na tyto kontrakce.

Kardiotocografie je efektivní výzkumná metoda k vyloučení nebo včasnému stanovení patologických stavů matky a dítěte, které ohrožují průběh těhotenství a budoucí zdraví novorozence, jako je hypoxie, nitroděložní infekce plodu, polyhydramnios, oligohydramnios, vrozený abnormální vývoj kardiovaskulárního systému, fetoplacentální nedostatek a hrozba porodu začínající dříve, než bylo plánováno.

Hlavní indikace pro CTG

 • Žena s Rh-negativní krví, riziko vzniku hemolytického onemocnění novorozence.
 • Historie předčasného narození, potratu a potratu.
 • Pocity sníženého pohybu plodu u těhotné ženy.
 • Komplikace během těhotenství (toxikóza, vícenásobné plody, polyhydramnióza, oligohydramnióza, dehydratace, horečka nebo horečka nízkého stupně u těhotné ženy, nesprávná prezentace dítěte, odložené těhotenství).
 • Porušení u dítěte, která byla dříve zjištěna ultrazvukem (vývojové zpoždění, poruchy plodové vody, snížená aktivita, patologické změny krevního oběhu v placentě, příliš velké nebo malé velikosti dítěte, které neodpovídají měsíci těhotenství).
 • Endokrinní a systémová onemocnění u těhotné ženy (diabetes prvního a druhého typu, onemocnění kardiovaskulárního systému, anemické projevy).

Jak dlouho trvá fetální CTG?

Použití kardiotocografie může začít přibližně od 29. týdne těhotenství, ale kvalitní a informativní záznam výše uvedených parametrů charakterizujících stav dítěte v děloze je možný pouze od 32. týdne těhotenství.

Důvodem je vývoj dítěte, které se pravidelně vyměňuje, když je aktivní nebo motoricky klidný. Dítě je nejaktivnější od 9:00 do 2:00 a také od 7:00 do půlnoci.

Jak se připravit na CTG během těhotenství? CTG je kontraindikováno po jídle, protože zvýšená hladina glukózy v krvi může významně ovlivnit plod, zlepšit jeho pohyb a reakci na vnější podněty prostředí.

Jak fetální CTG během těhotenství

Kardiotocografie se provádí pomocí specializovaného senzoru, který má ultrazvukový účinek a je založen na Dopplerově efektu.

Toto zařízení je pevně připevněno na břicho těhotné ženy vpředu, kde jsou tóny srdce dítěte nejzřetelněji slyšitelné. Taková oblast je dříve bez problémů určena porodním stetoskopem..

Senzor, který vydává signál ve formě ultrazvukové vlny, jej nasměruje k srdci dítěte v lůně. Vlna se odráží od srdce, které je opět vnímáno stejným senzorem jako výsledek. Přijatá informace se převede na srdeční frekvenci plodu během jedné minuty. Výsledky výzkumu jsou reprodukovány zvukovou, světelnou a grafickou cestou na pásce.

Pokud je těhotenství normální, CTG se provádí ne častěji než jednou týdně. S komplikovaným průběhem těhotenství, ale s dobrými výsledky z předchozích metod výzkumu plodu, je tento postup prováděn s přestávkou v průměru 6 dní.

Rozdělení výsledků CTG plodu během těhotenství

Vyhodnocení výsledků analýzy kardiotocografie provádí odborník podle řady indikátorů, mezi které patří bazální rytmus, variabilita, zrychlení, zpomalení a nakonec aktivita dítěte v děloze. To vše je znázorněno na konci manipulace na papíře ve formě grafů různých tvarů..

Jak dešifrovat CTG? Neměli byste se snažit dešifrovat své CTG sami, protože vy, nejste lékařem, uděláte chybu při dešifrování fetální kardiotocografie při výpočtu bodů podle výsledků, což samozřejmě může ublížit dítěti.

Bazální rytmus je průměrná hodnota srdeční frekvence plodu. Běžný rytmus normálně dosahuje klidného stavu dítěte a těhotné ženy od 110 do 160 tepů za minutu. Když se dítě pohybuje, zvyšuje se frekvence kontrakcí na hodnoty v rozmezí 140 až 190 tepů.

Všechny normální hodnoty bazálního rytmu naznačují nepřítomnost hypoxického stavu těla dítěte. A nárůst, jakož i pokles, je jasným příznakem fetální hypoxie, která především škodí nervové soustavě, i když ještě není plně vyvinuta..

Variabilita (amplituda jiným způsobem) - změna hodnoty srdeční frekvence a její amplitudy vzhledem k získaným hodnotám bazálního rytmu srdce dítěte.
Mimo patologie by srdeční frekvence dítěte v děloze neměla být neustále stejná a monotónní, což je dobře vizualizováno neustálými změnami číselných hodnot na monitoru během CTG. Normální změny v příslušných parametrech by měly být v rozmezí 5 až 25 úderů za minutu.

Zrychlení (zrychlení) - zvýšení počtu srdečních rytmů ve srovnání s úrovní bazálního srdečního rytmu. Velikost zrychlení je vyjádřena na kardiotogramu ve formě zubních kazů, obvykle je to nejméně 2-3krát po dobu 15 minut. Přijatelné zvýšení počtu zvýšení na 4 jednotky za půl hodiny. Patologicky je to jejich úplná absence po stanovenou dobu.

Zpomalení (pokles) je pokles hodnot srdečního rytmu ve srovnání s úrovní bazální srdeční frekvence. Hodnota zpomalení je již vyjádřena ve formě poklesů („negativní“ zuby). Normálně by takové projevy neměly být v grafu přítomny nebo by neměly být zanedbatelné do hloubky, trvání a výskytu.

Zhoršení dítěte v děloze může být potvrzeno výskytem zpomalení po 20 minutách výzkumu. Špatným výsledkem je také jejich opakování a odlišný vzhled v celém plánu. To vše může naznačovat dekompenzovaný fetální stres..

Obecně je interpretace normy výsledků fetálních CTG následující:

 • Bazální rytmus - 120–159 za minutu v klidu.
 • Variabilita od 10 do 25 tepů za minutu.
 • 2 nebo více zrychlení do 10 minut.
 • Žádné delece.

Patologické CTG je následující:

 • Bazální rytmus - méně než 90 a více než 180 za minutu.
 • Variabilita menší než 5 úderů za minutu.
 • Absence nebo malý počet zrychlení.
 • Přítomnost různých typů zpomalení.

10-bodová Fisherova stupnice

Výsledky kardiotocografie jsou vyhodnoceny odborníky na desetibodové Fisherově stupnici, která je založena na přiřazení bodů ve výši od 0 do 2 ke každému z výše uvedených ukazatelů. Tyto body jsou shrnuty a je učiněn obecný závěr ohledně informačního obsahu CTG a přítomnosti patologických změn u plodu. Vyhodnocuje se tzv. „Indikátor stavu plodu“ (PSP).

 • Pokud se celkové skóre CTG pohybovalo od 1 do 5, stav dítěte v děloze je špatný, zažívá hypoxii (nedostatek vzduchu).
 • Co to znamená, když je celkové skóre CTG 6-7? Dítě vykazuje počáteční známky rozvoje hladovění kyslíkem.
 • Co to znamená, když je součet skóre CTG od 8 do 10? To ukazuje na normální a dobrý stav dítěte.

Jak může termín těhotenství ovlivnit CTG

Pokud je CTG prováděna dříve než 29-32 týdnů těhotenství, může se stát neinformativní a nesmyslnou, protože právě v tomto období se u plodu rozvine režim spánku a bdění, a dříve se projevuje pouze jako klid v žaludku matky.

V závislosti na týdnu jsou indikátory přibližně stejné, ale čím menší je týden, tím vyšší je variabilita (amplituda).

Co to znamená, pokud lékař neschválí výsledky CTG

Skutečnost, že se doktorům nelíbily výsledky kardiotocografie, neznamená v zásadě konečné určení plodu hypoxie a patologie. Existují případy, kdy mladí lékaři bez dostatečných pracovních zkušeností nesprávně vyložili informace, které přijal plán, ačkoli všechno bylo pro dítě a jeho matku naprosto normální..

Proto se nespěchejte a okamžitě panikaďte, když dostanete špatný výsledek. Neměli byste se však uvolnit, protože to může skutečně svědčit o skutečné patologii, která vyžaduje okamžité ošetření a jednání zdravotnických pracovníků.

Jak se kontrakce objevují na CTG

Tato studie bude nutně indikovat přítomnost kontrakcí, protože děloha by normálně měla reagovat na aktivní motorickou aktivitu dítěte s jeho křečemi. Kromě toho má děloha schopnost spontánně stahovat. Na CTG v reakci na kontrakce bude patrný pokles počtu srdečních kontrakcí dítěte a zpomalení, což je vzácné.

Druhá křivka (hysterogram) odráží zvýšení kontrakční síly myometria (vrstvy děložního svalu) během kontrakcí. Čím vyšší je, tím silnější je zápas. Některé ženy nečiní kontrakce, CTG pomáhá určit jejich sílu a frekvenci.

Co je to index reaktivity plodu?

Tento indikátor informuje odborníka o stavu, ve kterém má plod reaktivitu svého nervového systému vůči vnějším vlivům, což v první řadě ovlivňuje stav kardiovaskulárního systému.

Výpočet se provádí v bodovém systému a poté se interpretuje:

 • 0 bodů znamená absolutní absenci reaktivity u dítěte.
 • 1 bod znamená vážné poruchy reaktivity těla.
 • 2 body znamenají výrazné porušení reaktivity dítěte.
 • 3 body znamenají mírné poruchy reaktivity.
 • 4 body znamenají počáteční stadium patologie reaktivity dítěte.
 • 5 bodů znamená normální reaktivitu plodu.

Co je nestresový test??

Tento typ studie stavu dítěte v lůně je testem ke stanovení srdeční aktivity v souladu s pohyby dítěte.

Dobrým výsledkem je negativní nestresový test (přítomnost 2-3 zvýšení počtu srdečních kontrakcí asi o 15 tepů za minutu po dobu 15-20 sekund). V případě pozitivního nebo vůbec žádného výsledku můžeme dojít k závěru, že dítě je hypoxické, což ve skutečnosti může být falešný jev, pokud byl plod v době studie klidný a spal. V tomto případě je ukázáno, že se stresový test opakuje..

Jak je v CTG určována hypoxie?

Kardiotocografie je jednou z nejpřesnějších metod pro stanovení dětské hypoxie v lůně těhotné ženy, což je velmi cenné pro její včasnou diagnózu a přijetí opatření k její odstranění. V přítomnosti hypoxie má CTG následující změny:

 • Snížení nebo úplný nedostatek srdečních rytmů plodu.
 • Zvýšená srdeční frekvence, když se plod pohybuje nebo se děloha nedobrovolně stahuje.

Nesprávné hodnocení výsledků CTG

Samozřejmě jsou možné chyby v interpretaci informací získaných pomocí kardiotocografie. Například v případě hypoxie, ale navzdory skutečnosti, že se jí tkáně dítěte již dokázaly přizpůsobit, CTG není schopen tento patologický stav prokázat. Totéž se může stát, pokud je v krvi dostatečné množství kyslíku, ale tkáně jej nemohou adekvátně přijmout a použít, což ukazuje na skutečnou hypoxii plodu.

Přítomnost chyb vyžaduje, aby odborníci vyhodnotili výsledky CTG pouze ve spojení s výsledky jiných studií provedených těhotnou ženou a poté provedli konečnou diagnózu..

Video fetální kardiotocografie (CTG)

Doporučujeme vám sledovat video o CTG plodu. Porodník-gynekolog vám řekne, jak a proč je toto vyšetření prováděno, jak jsou vyhodnoceny jeho výsledky, jaké jsou normální ukazatele CTG.

Míra těhotenství za 37 týdnů

Norma ukazatelů CTG během těhotenství

9 minut Autor: Lyubov Dobretsova 85849

Kardiotocografie (CTG) je prenatální diagnostická metoda, která umožňuje určit stav plodu a jak funguje děloha. V kombinaci s ultrazvukem a dopplerografií vám kardiotocografie umožňuje účinně a rychle identifikovat patologie těhotenství a přijmout nezbytná opatření k jejich nápravě.

Obvykle se CTG provádí po 32 týdnech. V této době již plod žije v určitém rytmu spánku a činnosti a jeho srdeční rytmus je jasně slyšet. Někdy je však kardiotocografie předepsána také dříve, protože patologické rytmy lze určit po 20 týdnech.

Nejoblíbenější otázka související s tímto postupem, na kterou se budoucí rodiče často ptají - jaká je norma CTG během těhotenství? Nejčastěji jsou poprvé těhotné ženy odesílány na kardiotocografii po 34 týdnech (35 týdnech). Ženy se velmi zajímají o to, co každé slovo na závěr znamená, kolik bodů je považováno za normu a kdy vydat poplach.

Informativní ukazatele

Při dekódování kardiotocografie se berou v úvahu následující indikátory rytmu:

 • Bazální (hlavní) rytmus - převládá na CTG. K objektivnímu vyhodnocení je nutné zaznamenat nejméně 20 minut. Můžeme říci, že bazální srdeční frekvence je průměrná hodnota, která odráží srdeční frekvenci plodu během dormancy.
 • Variabilita (variabilita) je dynamika kolísání srdeční frekvence vzhledem k její průměrné úrovni (rozdíl mezi skoky hlavního srdeční frekvence a rytmu)..
 • Zrychlení (zrychlení rytmu srdečního rytmu) - tento parametr se vezme v úvahu, pokud během 10 sekund nebo více se stane o 15 tepů více. Na grafu jsou znázorněny vrcholy směřujícími nahoru. Zpravidla se objevují během pohybů dítěte, stahů dělohy a provádění funkčních testů. Normálně by se mělo do 10 minut objevit alespoň 2 zrychlení srdečního rytmu.
 • Zpomalení (zpomalení rytmu srdečního rytmu) - tento parametr se bere v úvahu stejným způsobem jako zrychlení. V grafu se jedná o zuby při pohledu dolů..

Doba zpomalení může být různá:

 • až 30 sekund s následnou obnovou srdečního rytmu plodu;
 • až 60 sekund s vysokou amplitudou (až 30-60 tepů za minutu);
 • více než 60 sekund, s velkou amplitudou kmitů.

Závěrem lze říci, že vždy existuje něco jako ztráta signálu. To se stane, když senzory dočasně ztratí zvuk srdce dítěte. A také v diagnostickém procesu mluví o indexu reaktivity, který odráží schopnost embrya reagovat na dráždivé faktory. Při dešifrování výsledků lze indexu reaktivity plodu přiřadit skóre v rozmezí od 0 do 5 bodů.

Na výtisku, který je vydán v rukou těhotné ženy, je předepsáno těchto 8 parametrů:

 • Ztráta času analýzy / signálu.
 • Bazální srdeční frekvence.
 • Akcelerace.
 • Vypuštění.
 • Variabilita.
 • Sinusový rytmus / amplituda a frekvence kmitů.
 • STV.
 • Míchejte.

S absolutní normou musí být dodrženo 8 z 8 parametrů, podle toho, které parametry nebyly splněny, odborníci povolují 7 z 8 a 6 z 8 parametrů je normální. V tomto případě se však neobejdete bez druhého CTG. Na kardiotogramu se zobrazuje rozsah srdeční frekvence (jsou uvedeny dvě číslice).

Grade Points

V procesu vývoje kardiotocografie odborníci identifikovali objektivní kritéria pro vyhodnocení záznamu a sestavili mnoho tabulek. K dešifrování výsledků pomocí CTG se používá několik měřítek. Nejčastěji se uchylují k Fisherově stupnici (10 bodů) nebo Krebsům (12 bodů). Závěrem mohou naznačovat dvojí výsledek - hodnocení provedené fischerem a krebsem.

Fisherova kritéria

Klasifikační tabulka vyvinutá americkým porodníkem-gynekologem představuje řadu kritérií, která se hodnotí od 0 do 2 bodů. Konečné skóre se stanoví sčítáním všech hodnocení. Podle Fischera odborníci provádějí „manuální“ výpočet se zaměřením na to, co vidí na kalibrační pásku.

Při posuzování kritérií existují 3 hlavní podmínky plodu:

 • Normální ukazatele - 8-10 bodů. Srdce dítěte bije dobře a je středně mobilní a nedochází k podezření na hladovění kyslíkem.
 • Podmínka pochybnosti - 5-7 bodů. Tento výsledek může naznačovat počáteční fázi hladovění kyslíkem a vyžaduje zvláštní sledování těhotné.
 • Špatný stav plodu - 0-4 bodů. To ukazuje na závažnou hypoxii. Pokud nebudou přijata naléhavá opatření, může dítě za několik hodin zemřít.

Pokud výsledek CTG dává výsledek 7 nebo 6 bodů, je do 12 hodin předepsána druhá kardiotocografie, a pokud došlo k porodu, pak po 1 hodině. V případě, že záznam CTG měl skóre 8 nebo více bodů, pak se postup na začátku porodu opakuje po 2-3 hodinách a dříve je těhotná žena propuštěna na 3 až 7 dní před druhým CTG.

Měřítko Krebs

Tato hodnotící stupnice se liší od Fisherovy stupnice o jedno kritérium - počet motorických reakcí dítěte za 30 sekund: pokud jsou zcela nepřítomné, nastaví se 0 bodů, 1 až 4 motorické reakce se odhadují na 1 bod, pokud existuje 5 nebo více reakcí za 30 sekund, pak uveďte 2 směřovat.

S ohledem na toto kritérium má Krebsova stupnice dvanáctibodový systém hodnocení. Pokud by v důsledku toho bylo na této stupnici stanoveno 9 až 12 bodů, budoucí rodiče mohou být naprosto klidní - výsledky jsou v normálních mezích. Skóre 0 až 8 bodů je důvodem pro spuštění poplachu. Tyto výsledky ukazují na přítomnost patologického nitroděložního procesu.

Pokud má CTG závěr 11 bodů, není pochyb o tom, že v dekódování byla použita Krebsova stupnice. Pokud je skóre 9 bodů, je výsledek považován za dobrý v každém scénáři. Pokud však neexistovala žádná registrace, že hodnocení bylo provedeno podle Fishera, měli byste se ještě poradit s odborníkem.

Kritéria dávky-Redmana

Tato kritéria jsou určena pro automatické stroje. Počítač vyhodnocuje záznam bez účasti diagnostika, ale s ohledem na všechny stejné parametry jako v „manuální“ metodě.

Výsledkem je shrnutí všech příslušných kritérií CTG a odvození zvláštního ukazatele variability STV. Tento citlivý parametr může detekovat příznaky fetálního utrpení a předpovídat nepříznivý výsledek těhotenství..

Podle Dawse-Redmana se rozlišují následující výsledky:

 • normální ukazatele označující zdravé těhotenství - STV 6–9 ms;
 • hraniční indikátory, které vyžadují odborný dohled - STV 3-5 ms;
 • vysoké riziko nedostatku kyslíku vyžadující nouzová opatření - STV 2,6–3 ms;
 • kritický stav plodu, který v příštích několika hodinách může skončit smrtí plodu - STV méně než 2,6 ms.

Tento systém hodnocení se nepraktizuje v procesu porodu, ale úspěšně se používá pro pozorování v období těhotenství. Obvykle se CTG zaznamenávají každé 2–3 týdny po 28–32 týdnech a každé 2 týdny po 32–37 týdnech. A po 38 týdnech se uchylují k CTG každých 7 dní.

Indikátory fetálních podmínek

Po vyhodnocení indikátorů CTG doktoři určí hodnotu PSP (indikátor stavu plodu). Existují 4 standardní závěry o SRP. Pod 1,0 - normální hodnoty (někdy se odrazily od 1,05). Současně, pokud byly získány hraniční indikátory - 0,8-1,0, doporučuje se záznam opakovat během 1-2 týdnů.

Od 1,05 do 2,0 jsou primární odchylky. Tento závěr vyžaduje terapeutická opatření a kontrolní záznam CTG po dobu jednoho týdne. Od 2,01 do 3,0 - velké odchylky. V tomto případě se ženě doporučuje, aby přijala opatření k zachování těhotenství. PSP od 3,0 a více - kritický stav plodu. Těhotné by mělo být neprodleně hospitalizováno, s největší pravděpodobností se zobrazí pohotovostní porod.

CTG se normálně příliš neliší od týdne 33 do 36. týdne a je charakterizován takovými příznaky: hlavní rytmus je od 120 do 160 tepů / min, je zaznamenáno 5 zrychlení srdečního rytmu během 40–60 minut, rozsah variability je od 5 do 25 tepů na minuta, žádné rytmické zpomalení.

Použití CTG při porodu (38 týdnů - 40 týdnů) se určuje individuálně. CTG plodu během tohoto období může poskytnout tyto výsledky:

 • Mírná amplituda zpomalení srdeční frekvence: bazální rytmus je 160-180 tepů / min, rozsah variability je více než 25 tepů / min, časné zpomalení rytmu je méně než 30 tepů / min, pozdější jsou méně než 10 tepů / min, vyjádřené zrychlení srdečního rytmu. U těchto ukazatelů by práce měla nastávat přirozeně bez zásahu porodníků.
 • Stav na pokraji rizika: hlavní linie CTG je od 180 úderů za minutu, variabilita křivky je menší než 5 úderů / min, časné zpomalení rytmu je 30–60 úderů / min, pozdní 10–30 úderů / min. V tomto případě není přirozené dodání vyloučeno, ale je proveden další Zading test. Poté porodníci podniknou všechny nezbytné manipulace k dosažení přirozeného porodu, ale pokud jsou všechny přijaté kroky neúčinné, pak je žena v práci připravena na císařský řez.
 • Nebezpečný stav: hlavní linie nepřesahuje 100 úderů za minutu, včasné zpomalení srdeční frekvence přesahuje 60 úderů / min, pozdní vyšší než 30 úderů / min. Akce porodníků se v tomto případě neliší od akcí prováděných v rizikových podmínkách plodu.
 • Kritický stav plodu. Výrazně se zvyšuje srdeční frekvence se zbytkovým zpomalením, které může trvat až 3 minuty. Grafická křivka je zploštělá. Situace není zpožděna, je nutné provést císařský řez.

Patologické CTG

Přiřaďte 3 patologické varianty CTG.

Tichý nebo monotónní CTG

Vyznačuje se nepřítomností zrychlení a zpomalení, ale bazální srdeční frekvence je v rámci normálních limitů. Grafický obrázek takové kardiotocografie je blízko přímky.

Sinusový CTG

Grafický obraz takové kardiotocografie má podobu sinusoidy. Takové CTG indikuje výrazné hladovění plodu kyslíkem. Někdy se zjistí, když těhotná žena bere psychotropní látky nebo drogy.

Lambda rytmus

Vyznačuje se rychlým střídáním zrychlení a zpomalení. Ve většině případů tato patologie CTG indikuje stlačení pupeční šňůry. Zpravidla se štípne mezi hlavu plodu a mateřské kosti pánve, což vede ke snížení průtoku krve a rozvoji hypoxie..

Při získání pochybných výsledků u standardního CTG se provede záznam s funkčními testy:

 • Nestresový test. Studie srdeční frekvence se provádějí na pozadí přirozených pohybů plodu. V normálním stavu by se po každém pohybu dítěte měla srdeční frekvence zrychlit. Pokud k tomu nedojde, můžeme mluvit o přítomnosti patologie.
 • Stresová zkouška. Těhotným ženám je injikován oxytocin a monitorují změny srdeční frekvence u dítěte. Normálně by mělo být pozorováno zrychlení, bazální rytmus by měl být v přijatelném rozmezí a zpomalení by neměla být přítomna. Pokud po podání tohoto léku plod nevykazuje zrychlení rytmu, ale lze spíše poznamenat, že srdeční kontrakce se zpomalí, pak to znamená hladovění kyslíkem.
 • Test na savce. Během tohoto testu je produkce přírodního oxytocinu v ženském těle dosaženo masírováním bradavek po dobu 2 minut. Dále je provedeno posouzení, jako v případě zavedení syntetického oxytocinu.
 • Cvičební test. CTG záznam se provádí okamžitě poté, co těhotná žena provede řadu akcí zahrnujících fyzickou aktivitu. Nejčastěji je požádána, aby vyšplhala po schodech na 2 schody. V reakci na takové akce by se měla zvýšit srdeční frekvence plodu.
 • Dechový test. Při záznamu CTG by těhotná žena měla nejprve zadržet dech při vdechování a poté při výdechu. V prvním případě se očekává, že srdeční frekvence dítěte poklesne, a ve druhém se zvýší.

Na rozdíl od standardního ultrazvuku a dopplerografie, která prokazuje anatomii a krevní oběh plodu a místo dítěte, vám CTG umožňuje určit vliv kyslíku a živin na dítě. Kromě toho je CTG v procesu dodání nezbytný, pokud nelze použít jiné metody. Taková studie pomáhá při výběru správných taktik při porodu při zohlednění toho, jak plod nese zátěž.

Proč a jak se CTG provádí během těhotenství?

Těhotenství je neobvykle radostnou dobou pro každou ženu, která se chystá setkat se se svým dítětem. Kromě toho je těhotenství také velmi odpovědným obdobím, protože každá máma chce, aby dítě „pohodlně“ žilo v bříšku, bez jakýchkoli nepříjemností a nedostatků, aby se vyvíjelo a formovalo podle všech indikací. Aby bylo možné zjistit, jak pohodlné je dítě v lůně, aby bylo možné včas identifikovat a napravit „problémy“ v tomto ohledu, musí těhotná žena podstoupit testy a v případě potřeby podstoupit určitá vyšetření. Jedna z nejcennějších metod vyšetření se nazývá CTG během těhotenství, což vám umožňuje provést komplexní posouzení stavu plodu..

CTG (kardiotocografie) během těhotenství se provádí s cílem získat výsledky týkající se srdeční aktivity dítěte a srdeční frekvence, jakož i jeho motorické aktivity, míry stahu dělohy a reakce na tyto kontrakce dítěte. CTG během těhotenství, spolu s doppletometrií a ultrazvukem, umožňuje včas určit ty nebo jiné odchylky v normálním průběhu těhotenství, studovat kontraktilní aktivitu dělohy a reakci kardiovaskulárního systému dítěte na ně. Pomocí CTG během těhotenství je možné potvrdit (nebo vyvrátit) přítomnost (nebo nepřítomnost) takových nebezpečných podmínek pro matku a dítě, jako je fetální hypoxie; intrauterinní infekce, nízká nebo vysoká voda; fetoplacentální nedostatečnost; abnormality vývoje kardiovaskulárního systému plodu; předčasné zrání placenty nebo hrozba předčasného porodu. Pokud jsou podezření na jednu nebo druhou odchylku potvrzeny, umožňuje to lékaři včas určit potřebu terapeutických opatření, upravit taktiku těhotných.

Kdy CTG během těhotenství?

Pro CTG během těhotenství se používá speciální přístroj, což jsou dva senzory připojené k záznamovému zařízení. Jeden ze senzorů tedy provádí odečet srdeční aktivity plodu, zatímco druhý zachycuje aktivitu dělohy, stejně jako reakci dítěte na kontrakce dělohy. Ultrazvukový senzor pro poslech srdečního rytmu plodu a tenzometr pro zaznamenání kontrakcí dělohy jsou připojeny k žaludku těhotné ženy pomocí speciálních popruhů. Jedna z hlavních podmínek pro nejúčinnější fixaci indikací je považována za pohodlnou polohu ženy během CTG během těhotenství. Hodnoty se tedy provádějí, když těhotná žena stojí, když leží na zádech, na boku nebo sedí, v každém případě je nutné zvolit nejpohodlnější polohu. Současně bude těhotná žena držet v ruce speciální dálkové ovládání s tlačítkem, které stiskne při pohybu dítěte, což umožňuje zaznamenat změny srdeční frekvence během pohybu plodu.

uziprosto.ru

Encyklopedie ultrazvuku a MRI

Dešifrování závěrů o CTG: čínský dopis?

Sledování stavu plodu je důležitým cílem vyšetření těhotné ženy. Může být provedeno různými metodami. Kardiotocografie je nejčastější, bezbolestná a cenově dostupná metoda instrumentálního sledování plodu.

Kardiotocografie je technika pro hodnocení stavu plodu vyvíjejícího se v lůně, spočívající v analýze změn frekvence jeho srdečních rytmů v klidu, během pohybů a také v reakci na vnější faktory..

Přístroje pro provádění této studie - kardiotocografy - jsou k dispozici ve všech prenatálních klinikách a porodnicích.

Metodika této studie je založena na dobře známém mnoha Dopplerově efektu. Hardwarový senzor vytváří speciální ultrazvukové vlny, které jsou směrovány do těla a odrážejí se od povrchu média s různou zvukovou vodivostí, poté jsou opět fixovány. S posunem rozhraní mezi médii, například, když se srdce pohybuje, se frekvence vytvářených a přijímaných ultrazvukových vln mění. Časový interval mezi každým srdečním rytmem je srdeční frekvence (HR).

Proč těhotná CTG?

Cílem CTG je včasné odhalení abnormalit ve funkčním stavu plodu, což umožňuje lékaři, pokud je k dispozici, vybrat potřebnou terapii a také zvolit vhodné načasování a způsob doručení.

Výcvik

Pro tuto studii není potřeba žádný zvláštní výcvik. Aby však bylo možné během studie získat spolehlivé výsledky, měla by být žena uvolněná a v pohodlné poloze, neměla by se pohybovat. Proto byste měli před zákrokem jít na záchod předem.

Doporučuje se jíst asi 2 hodiny před zahájením studie a nemůžete to provést na lačný žaludek. Po dohodě s lékařem během procedury jsou povoleny malé občerstvení s něčím sladkým, pokud je dítě ve fázi spánku, aby se aktivovalo. Chcete-li se na to připravit, můžete si zakoupit sladké jídlo.

Neměli byste užívat léky proti bolesti a sedativa 10-12 hodin před vyšetřením.

Během studie nastávající matka zaujme polohu na gauči, zatímco leží na pravé nebo levé straně těla nebo polopenze, opírající se o polštář. Speciální bimetry jsou upevněny na břiše - na jednom je nanesen gel a fixován v místě, kde je nejlépe cítit tep plodu, druhý senzor, který zaznamenává excitace a kontrakce dělohy, je umístěn v projekční oblasti pravého rohu nebo spodní části dělohy. Pomocí tlačítka k zaznamenání pohybů plodu si pacient nezávisle zaznamená období svého pohybu..

Monitorování se provádí po dobu nejméně půl hodiny, aby se získaly co nejpřesnější informace o zdraví plodu. Toto trvání studie je vysvětleno častým střídáním fází spánku a bdění u dítěte.

Dešifrování

Interpretaci výsledků CTG by měli provádět zkušení odborníci s odpovídající kvalifikací. Zaznamenávání výsledků CTG je graf křivky odrážející srdeční frekvenci plodu v určitém časovém bodě. Doktor analyzuje přijatý záznam podle speciálně vyvinutých parametrů a učiní závěr o stavu dítěte. V tomto článku budeme hovořit o hlavních ukazatelích, kterým je věnována především pozornost..

Během dešifrování CTG jsou vyhodnoceny následující parametry:

 1. bazální frekvence,
 2. amplituda a frekvence okamžitých kmitů,
 3. velikost zrychlení,
 4. zpomalení.

Bazální frekvence je průměrná srdeční frekvence plodu během 10 minut výzkumu a více.

Okamžité oscilace jsou odchylky srdeční frekvence plodu od průměrných hodnot. Identifikace vysokých oscilací naznačuje dobrý stav dítěte a nízká naopak má nepříznivou hodnotu.

Zrychlení je zrychlení srdeční frekvence dítěte 15 tepů za minutu nebo více ve srovnání s bazální frekvencí, která trvá déle než 15 sekund. Grafy zrychlení jsou znázorněny vysoce ostrými zuby..

Zpomalení je inhibice srdeční frekvence plodu o 15 úderů nebo více ve srovnání s bazální frekvencí, která trvá 15 sekund nebo více. Na grafu zpomalování vypadají jako velké zahloubení. Je třeba také poznamenat, že zpomalení se obvykle objevují v reakci na křeče dělohy nebo pohyby dítěte.

Všechno je v pořádku!

Na závěr to, co na kardiotogramu naznačuje dobrý stav plodu?

 • Indexy bazálního rytmu, tj. Počet srdečních kontrakcí plodu za minutu. Norma bazálního rytmu se pohybuje od 120 do 160 tepů za minutu;
 • Variabilita (amplituda kmitů) průměrného rytmu by měla být v rozsahu hodnot od 10 do 25 tepů za minutu (normální);
 • neměla by se vyskytovat žádná zpomalení;
 • za 10 minut výzkumu by měla být dvě nebo více zrychlení.

Kdy dávat pozor?

Lékaři musí být opatrní, pokud kardiotografie nalezla indikátory v následujícím rozsahu:

 • variabilita nižší než normální (5-10 úderů za minutu) nebo vyšší než normální;
 • zpomalení nastane náhle a rychle;
 • není detekováno žádné zrychlení;
 • bazální rytmus se odchyluje od normy.

Pokud jsou takové ukazatele nalezeny v průběhu studie, měla by se druhá studie provést po 2 hodinách pomocí dalších metod.

Následující parametry v závěru CTG jsou považovány za patologii a ukazují, že se plod necítí dobře:

 • bazální rytmus s abnormální frekvencí.
 • variabilita bazálního rytmu menší než 5 tepů za 1 minutu, zaznamenaná během 40 minut studie nebo více;
 • zpomalení jsou dobře vyjádřena, opakovaná, mohou mít různou délku trvání;
 • Křivka CTG, která se podobá sinusové vlně s frekvencí menší než 6 oscilací za minutu.

Tyto výsledky výzkumu jsou indikací pro okamžité léčení stavu nenarozeného dítěte nebo porodu.

Pro zjednodušení analýzy CTG jsou balistické systémy pro jejich vyhodnocování přijímány po celém světě, kde je každému parametru přiřazen určitý počet bodů, a poté jsou shrnuty:

 • 8 - 10 bodů označuje normu v práci plodu;
 • 5 - 7 bodů označuje počáteční známky poruchy funkce plodu, doporučuje se denní sledování CTG;
 • 4 - 0 bodů označuje výraznou odchylku od normy a závažná porušení ve stavu plodu, je vyžadováno okamžité doručení.

Definice hypoxie

Hypoxie je nedostatek kyslíku v krvi plodu, který k němu přichází od jeho matky. To vede k poruchám fungování všech systémů malého vyvíjejícího se organismu a následně k jeho smrti. CTG se proto provádí povinně, pokud má lékař nebo nastávající matka podezření na hypoxii u plodu. Jedním z hlavních příznaků, na jejichž základě lze předpokládat hypoxii, je změna mobility dítěte, kterou žena pociťuje. V počátečním stádiu hypoxie se plod začíná pohybovat mnohem aktivněji než obvykle. Poté se pohyby plodu začnou oslabovat a úplně zmizí.

Na základě následujících kardiotocografických údajů může lékař předpokládat počáteční projevy hypoxie:

 • snížená variabilita srdeční frekvence plodu;
 • nedostatek zrychlení po dobu 40 minut;
 • krátkodobá rovnoměrnost rytmu.

Následující ukazatele CTG hovoří o těžké fetální hypoxii:

 • abnormální bazální rychlost
 • snížení variability bazálního rytmu;
 • hluboká zpomalení;
 • sinusový rytmus trvající déle než 20 minut;
 • žádné zvýšení srdeční frekvence v reakci na pohyby.

Pokud se zjistí jakýkoli z příznaků těžké hypoxie, zobrazí se matce okamžité doručení císařským řezem.

Příklad záznamu studie kardiotocografie

Existuje rozdíl ve výsledcích CTG za týden?

V souvislosti se zvláštnostmi fyziologického vývoje nervového a kardiovaskulárního systému plodu jsou CTG a hodnocení jeho výsledků od 30. týdne těhotenství odůvodněné.

Na rozdíl od mnoha jiných výzkumných metod nemá dekódování CTG ve 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 a 40 týdnech žádné významné věkové nuance. Existuje mírná tendence snižovat průměrnou srdeční frekvenci plodu z 32, 33, 34 na 38 týdnů.

Fetální pohyby na kardiotogramu

Jednou ze složek záznamu CTG v současné době je actografie - záznam pohybů plodu ve formě grafu. Existují dva způsoby, jak vyhodnotit pohyby dítěte. Máma může samostatně uvažovat o fetálních pohybech, které cítí. Nebo mnoho moderních zařízení je schopno detekovat pohyby samy pomocí senzoru. Druhá metoda registrace je považována za spolehlivější. Zároveň pohyby na grafu aktografie vypadají jako vysoké vrcholy.

Plod se pohybuje téměř neustále, s výjimkou období spánku. Podle CTG se během 32, 33,34 a také 35-40 týdnů normálně se vyvíjejícího těhotenství zvyšuje motorická aktivita plodu jako celku. V 34 týdnech, průměrně 50 - 70 pohybů za hodinu. Po 34 týdnech je zaznamenán nárůst počtu pohybů. Takže za 36 - 38 týdnů zaznamenaných 60 až 80 pohybů za hodinu. Průměrná doba míchání je 3-4 sekundy. Postupně, s růstem plodu, to se zužuje v děložní dutině, tak blíže k 38-40 týdnům to stane se klidnější.

Kontrakce na kardiotogramu

Kromě srdeční frekvence plodu a jeho pohybů na CTG lze zaznamenat kontraktilní pohyby dělohy, tj. Kontrakce. Záznam kontrakcí na CTG se nazývá tokogram a je také znázorněn v grafu. Normálně děloha reaguje na pohyby plodu v ní svými kontrakcemi (kontrakcemi). Zároveň CTG v reakci na děložní křeče zaznamenalo snížení srdeční frekvence dítěte. Kontrakce je hlavním znakem nastávající práce. Na základě currentogramu může lékař určit sílu kontrakce svalové vrstvy dělohy a rozlišit mezi falešnými kontrakcemi a skutečnými.

Na základě výše uvedeného je CTG velmi důležitým vyšetřením stavu vyvíjejícího se plodu v děloze, což vám umožní získat informace o stavu srdečního rytmu, pohybech a dokonce vyhodnotit kontrakce. Jakékoli abnormality na CTG vyžadují důkladnou komplexní analýzu kompetentního specialisty, aby přijal nezbytná opatření, která mohou zachránit život malého muže. Všechny tyto vlastnosti dělají z CTG nepostradatelný typ vyšetření..

Vše o dětech

25.5.2019 admin Komentáře Žádné komentáře

V lékařské praxi existuje zvláštní forma diagnostiky nitroděložního stavu dítěte, která pomáhá odborníkům posoudit jeho srdeční aktivitu a v konkrétním případě identifikovat patologické stavy kardiovaskulárního systému. Mluvíme o kardiotocografii, obvykle přiřazené k pozdnímu těhotenství.

Protože hodnocení výsledku je nesmírně důležité pro další sledování zdraví vyvíjejícího se plodu, nastávající matky věnují pečlivě pozornost indikátorům postupu, ale ve většině případů jsou tyto hodnoty pouze zavádějící. V současné době byla vyvinuta jednoduchá pravidla pro dekódování CTG, která nám umožňují pochopit, zda jsou numerické parametry ultrazvukového vyšetření normální nebo ne. Právě o tomto problému se budeme dále zabývat v tomto článku..

Seznámení s ukazateli KTG

Na první pohled čísla a hodnoty uvedené v listech nedávají žádný smysl, ale ve skutečnosti jejich porozumění není tak obtížné. Jakmile je výsledek v papírové verzi rozdán, je na obrázku vidět graf skládající se ze 2 přerušovaných čar. Horní řádek odráží srdeční frekvenci (HR) dítěte a dolní řádek zaznamenává kontrakce dělohy. Na straně je stručný popis parametrů testu..

Před přechodem na samotné číselné hodnoty musíte porozumět terminologii popsané v tabulce

Norma výsledku

Na konci nezbytných studií byly stanoveny jasné hranice normy, s nimiž je třeba se obeznámit, protože zdravotnická zařízení ne vždy poskytují dešifrovaná data, a znalost alespoň přibližného výsledku CTG je nezbytně nutná pro ženy, které se obávají stavu svého dítěte.

Nezávislou analýzou získaných indikátorů se musíte zaměřit na digitální hodnoty normy:

 • Bazální rytmus: 110 - 160 tepů za minutu v klidném stavu dítěte i matky. V případě aktivní činnosti dítěte se indikátor může zvýšit na 190.
 • Zrychlení: odpovídající „zuby“ by se měly objevit alespoň dvakrát za 15 minut. Úplný nedostatek zrychlení naznačuje patologii.
 • Vypuštění: při správném vývoji plodu by se dotyčný indikátor neměl prohlašovat. Relativní norma je považována za nevýznamnou hloubku a vzácný projev zpomalení na kardiotogramu.
 • Variabilita: nachází se v rozmezí 5–25 úderů za minutu.
 • Ukazatel stavu plodu (PSP): až jeden.
 • Tokogram (aktivita dělohy): dobrý indikátor nepřesahuje 30 sekund.

Druhy patologií

Pokud se výsledky CTG významně liší od běžných ukazatelů, plod může „varovat“ před přítomností patologického zaměření, na které je třeba se zaměřit co nejdříve: včasným lékařským zásahem se v budoucnu vyhnete negativním důsledkům.

Indikátor stavu plodu (FSP), jak je uvedeno výše, by se měl pohybovat v rozmezí 0,6–0,7 až 1. Pokud je parametr 1–2, můžeme hovořit o počáteční fázi nerovnováhy, která se v těle dítěte vyvíjí. V tomto případě je nutná pravidelná návštěva kanceláře CTG..

Při dalším zhoršení stavu dítěte bude indikátor v rozsahu 2–3 jednotek. Extrémně obtížná situace se odráží v nárůstu parametru na 4. Pokud dojde k poslední popsané fázi, je pacient okamžitě hospitalizován, pak je rozhodnuta otázka bezprostředního porodu pro zvláštní indikace.

S bazálním rytmem překračujícím hranici 160 tepů za minutu se vytvoří tzv. Tachykardie. Existuje několik důvodů, proč se projevuje, mezi nejčastější patří:

 • anémie (anémie);
 • hypoxie (kyslíkové hladovění plodu);
 • infekce v těle dítěte;
 • narušení kardiovaskulárního systému;
 • poškození centrálního nervového systému.

Pokud je bazální rytmus po dobu nejméně 10 minut pod 120 úderů za minutu, dochází k bradykardii. Stejně jako tachykardie není bezdůvodně cítit, že může být způsobena:

 • patologie nervového systému;
 • srdeční choroba;
 • přítomnost infekce cytomegavirem: herpes, herpes zoster, plané neštovice atd.;
 • hypothyroidismus - nedostatek hormonu tyroxinu produkovaného štítnou žlázou v matčině těle;
 • mačkání pupeční šňůry nebo hlavy dítěte;
 • hypoglykémie - nedostatečná koncentrace glukózy v krvi.

Stanovení výsledku na Fisherově stupnici

Existuje speciální typ dekódování CTG založený na desetibodové stupnici Fisher. Podstatou metody je přiřadit každému z nejdůležitějších indikátorů KTR odpovídající hodnocení od 0 do 2. Krátce o dešifrovacích pravidlech řekněte následující data.

CTG plodu během těhotenství: přepis výsledků

Co je CTG u těhotných žen? Kardiotocografie (CTG) je metoda funkčního vyšetřování plodu v lůně těhotné ženy, která je založena na postupném zaznamenávání srdeční frekvence dítěte a jeho změn v souladu se kontraktilními pohyby dělohy, faktory prostředí a činností dítěte.

Tento záznam srdečního rytmu se provádí do 15 minut a lze jej provést jak v klidném stavu ženy mimo proces porodu, tak i během porodu a porodu. Díky této vlastnosti je CTG efektivní a užitečnou metodou pro řešení problému taktiky doručení..

Proč se fetální CTG provádí u těhotných žen?

Co ukazuje CTG? V první řadě je tento typ výzkumu prováděn za účelem získání informací o srdeční frekvenci plodu, pravidelnosti jeho srdeční činnosti a aktivních pohybech.

Kromě toho je informační obsah CTG velmi důležitý při určování frekvence kontrakcí buněk hladkého svalstva dělohy a reakce dítěte na tyto kontrakce.

Kardiotocografie je efektivní výzkumná metoda k vyloučení nebo včasnému stanovení patologických stavů matky a dítěte, které ohrožují průběh těhotenství a budoucí zdraví novorozence, jako je hypoxie, nitroděložní infekce plodu, polyhydramnios, oligohydramnios, vrozený abnormální vývoj kardiovaskulárního systému, fetoplacentální nedostatek a hrozba porodu začínající dříve, než bylo plánováno.

Hlavní indikace pro CTG

 • Žena s Rh-negativní krví, riziko vzniku hemolytického onemocnění novorozence.
 • Historie předčasného narození, potratu a potratu.
 • Pocity sníženého pohybu plodu u těhotné ženy.
 • Komplikace během těhotenství (toxikóza, vícenásobné plody, polyhydramnióza, oligohydramnióza, dehydratace, horečka nebo horečka nízkého stupně u těhotné ženy, nesprávná prezentace dítěte, odložené těhotenství).
 • Porušení u dítěte, která byla dříve zjištěna ultrazvukem (vývojové zpoždění, poruchy plodové vody, snížená aktivita, patologické změny krevního oběhu v placentě, příliš velké nebo malé velikosti dítěte, které neodpovídají měsíci těhotenství).
 • Endokrinní a systémová onemocnění u těhotné ženy (diabetes prvního a druhého typu, onemocnění kardiovaskulárního systému, anemické projevy).

Jak dlouho trvá fetální CTG?

Použití kardiotocografie může začít přibližně od 29. týdne těhotenství, ale kvalitní a informativní záznam výše uvedených parametrů charakterizujících stav dítěte v děloze je možný pouze od 32. týdne těhotenství.

Důvodem je vývoj dítěte, které se pravidelně vyměňuje, když je aktivní nebo motoricky klidný. Dítě je nejaktivnější od 9:00 do 2:00 a také od 7:00 do půlnoci.

Jak se připravit na CTG během těhotenství? CTG je kontraindikováno po jídle, protože zvýšená hladina glukózy v krvi může významně ovlivnit plod, zlepšit jeho pohyb a reakci na vnější podněty prostředí.

Jak fetální CTG během těhotenství

Kardiotocografie se provádí pomocí specializovaného senzoru, který má ultrazvukový účinek a je založen na Dopplerově efektu.

Toto zařízení je pevně připevněno na břicho těhotné ženy vpředu, kde jsou tóny srdce dítěte nejzřetelněji slyšitelné. Taková oblast je dříve bez problémů určena porodním stetoskopem..

Senzor, který vydává signál ve formě ultrazvukové vlny, jej nasměruje k srdci dítěte v lůně. Vlna se odráží od srdce, které je opět vnímáno stejným senzorem jako výsledek. Přijatá informace se převede na srdeční frekvenci plodu během jedné minuty. Výsledky výzkumu jsou reprodukovány zvukovou, světelnou a grafickou cestou na pásce.

Pokud je těhotenství normální, CTG se provádí ne častěji než jednou týdně. S komplikovaným průběhem těhotenství, ale s dobrými výsledky z předchozích metod výzkumu plodu, je tento postup prováděn s přestávkou v průměru 6 dní.

Rozdělení výsledků CTG plodu během těhotenství

Vyhodnocení výsledků analýzy kardiotocografie provádí odborník podle řady indikátorů, mezi které patří bazální rytmus, variabilita, zrychlení, zpomalení a nakonec aktivita dítěte v děloze. To vše je znázorněno na konci manipulace na papíře ve formě grafů různých tvarů..

Jak dešifrovat CTG? Neměli byste se snažit dešifrovat své CTG sami, protože vy, nejste lékařem, uděláte chybu při dešifrování fetální kardiotocografie při výpočtu bodů podle výsledků, což samozřejmě může ublížit dítěti.

Bazální rytmus je průměrná hodnota srdeční frekvence plodu. Běžný rytmus normálně dosahuje klidného stavu dítěte a těhotné ženy od 110 do 160 tepů za minutu. Když se dítě pohybuje, zvyšuje se frekvence kontrakcí na hodnoty v rozmezí 140 až 190 tepů.

Všechny normální hodnoty bazálního rytmu naznačují nepřítomnost hypoxického stavu těla dítěte. A nárůst, jakož i pokles, je jasným příznakem fetální hypoxie, která především škodí nervové soustavě, i když ještě není plně vyvinuta..

Variabilita (amplituda jiným způsobem) - změna hodnoty srdeční frekvence a její amplitudy vzhledem k získaným hodnotám bazálního rytmu srdce dítěte.
Mimo patologie by srdeční frekvence dítěte v děloze neměla být neustále stejná a monotónní, což je dobře vizualizováno neustálými změnami číselných hodnot na monitoru během CTG. Normální změny v příslušných parametrech by měly být v rozmezí 5 až 25 úderů za minutu.

Zrychlení (zrychlení) - zvýšení počtu srdečních rytmů ve srovnání s úrovní bazálního srdečního rytmu. Velikost zrychlení je vyjádřena na kardiotogramu ve formě zubních kazů, obvykle je to nejméně 2-3krát po dobu 15 minut. Přijatelné zvýšení počtu zvýšení na 4 jednotky za půl hodiny. Patologicky je to jejich úplná absence po stanovenou dobu.

Zpomalení (pokles) je pokles hodnot srdečního rytmu ve srovnání s úrovní bazální srdeční frekvence. Hodnota zpomalení je již vyjádřena ve formě poklesů („negativní“ zuby). Normálně by takové projevy neměly být v grafu přítomny nebo by neměly být zanedbatelné do hloubky, trvání a výskytu.

Zhoršení dítěte v děloze může být potvrzeno výskytem zpomalení po 20 minutách výzkumu. Špatným výsledkem je také jejich opakování a odlišný vzhled v celém plánu. To vše může naznačovat dekompenzovaný fetální stres..

Obecně je interpretace normy výsledků fetálních CTG následující:

 • Bazální rytmus - 120–159 za minutu v klidu.
 • Variabilita od 10 do 25 tepů za minutu.
 • 2 nebo více zrychlení do 10 minut.
 • Žádné delece.

Patologické CTG je následující:

 • Bazální rytmus - méně než 90 a více než 180 za minutu.
 • Variabilita menší než 5 úderů za minutu.
 • Absence nebo malý počet zrychlení.
 • Přítomnost různých typů zpomalení.

10-bodová Fisherova stupnice

Výsledky kardiotocografie jsou vyhodnoceny odborníky na desetibodové Fisherově stupnici, která je založena na přiřazení bodů ve výši od 0 do 2 ke každému z výše uvedených ukazatelů. Tyto body jsou shrnuty a je učiněn obecný závěr ohledně informačního obsahu CTG a přítomnosti patologických změn u plodu. Vyhodnocuje se tzv. „Indikátor stavu plodu“ (PSP).

 • Pokud se celkové skóre CTG pohybovalo od 1 do 5, stav dítěte v děloze je špatný, zažívá hypoxii (nedostatek vzduchu).
 • Co to znamená, když je celkové skóre CTG 6-7? Dítě vykazuje počáteční známky rozvoje hladovění kyslíkem.
 • Co to znamená, když je součet skóre CTG od 8 do 10? To ukazuje na normální a dobrý stav dítěte.

Jak může termín těhotenství ovlivnit CTG

Pokud je CTG prováděna dříve než 29-32 týdnů těhotenství, může se stát neinformativní a nesmyslnou, protože právě v tomto období se u plodu rozvine režim spánku a bdění, a dříve se projevuje pouze jako klid v žaludku matky.

V závislosti na týdnu jsou indikátory přibližně stejné, ale čím menší je týden, tím vyšší je variabilita (amplituda).

Co to znamená, pokud lékař neschválí výsledky CTG

Skutečnost, že se doktorům nelíbily výsledky kardiotocografie, neznamená v zásadě konečné určení plodu hypoxie a patologie. Existují případy, kdy mladí lékaři bez dostatečných pracovních zkušeností nesprávně vyložili informace, které přijal plán, ačkoli všechno bylo pro dítě a jeho matku naprosto normální..

Proto se nespěchejte a okamžitě panikaďte, když dostanete špatný výsledek. Neměli byste se však uvolnit, protože to může skutečně svědčit o skutečné patologii, která vyžaduje okamžité ošetření a jednání zdravotnických pracovníků.

Jak se kontrakce objevují na CTG

Tato studie bude nutně indikovat přítomnost kontrakcí, protože děloha by normálně měla reagovat na aktivní motorickou aktivitu dítěte s jeho křečemi. Kromě toho má děloha schopnost spontánně stahovat. Na CTG v reakci na kontrakce bude patrný pokles počtu srdečních kontrakcí dítěte a zpomalení, což je vzácné.

Druhá křivka (hysterogram) odráží zvýšení kontrakční síly myometria (vrstvy děložního svalu) během kontrakcí. Čím vyšší je, tím silnější je zápas. Některé ženy nečiní kontrakce, CTG pomáhá určit jejich sílu a frekvenci.

Co je to index reaktivity plodu?

Tento indikátor informuje odborníka o stavu, ve kterém má plod reaktivitu svého nervového systému vůči vnějším vlivům, což v první řadě ovlivňuje stav kardiovaskulárního systému.

Výpočet se provádí v bodovém systému a poté se interpretuje:

 • 0 bodů znamená absolutní absenci reaktivity u dítěte.
 • 1 bod znamená vážné poruchy reaktivity těla.
 • 2 body znamenají výrazné porušení reaktivity dítěte.
 • 3 body znamenají mírné poruchy reaktivity.
 • 4 body znamenají počáteční stadium patologie reaktivity dítěte.
 • 5 bodů znamená normální reaktivitu plodu.

Co je nestresový test??

Tento typ studie stavu dítěte v lůně je testem ke stanovení srdeční aktivity v souladu s pohyby dítěte.

Dobrým výsledkem je negativní nestresový test (přítomnost 2-3 zvýšení počtu srdečních kontrakcí asi o 15 tepů za minutu po dobu 15-20 sekund). V případě pozitivního nebo vůbec žádného výsledku můžeme dojít k závěru, že dítě je hypoxické, což ve skutečnosti může být falešný jev, pokud byl plod v době studie klidný a spal. V tomto případě je ukázáno, že se stresový test opakuje..

Jak je v CTG určována hypoxie?

Kardiotocografie je jednou z nejpřesnějších metod pro stanovení dětské hypoxie v lůně těhotné ženy, což je velmi cenné pro její včasnou diagnózu a přijetí opatření k její odstranění. V přítomnosti hypoxie má CTG následující změny:

 • Snížení nebo úplný nedostatek srdečních rytmů plodu.
 • Zvýšená srdeční frekvence, když se plod pohybuje nebo se děloha nedobrovolně stahuje.

Nesprávné hodnocení výsledků CTG

Samozřejmě jsou možné chyby v interpretaci informací získaných pomocí kardiotocografie. Například v případě hypoxie, ale navzdory skutečnosti, že se jí tkáně dítěte již dokázaly přizpůsobit, CTG není schopen tento patologický stav prokázat. Totéž se může stát, pokud je v krvi dostatečné množství kyslíku, ale tkáně jej nemohou adekvátně přijmout a použít, což ukazuje na skutečnou hypoxii plodu.

Přítomnost chyb vyžaduje, aby odborníci vyhodnotili výsledky CTG pouze ve spojení s výsledky jiných studií provedených těhotnou ženou a poté provedli konečnou diagnózu..

Video fetální kardiotocografie (CTG)

Doporučujeme vám sledovat video o CTG plodu. Porodník-gynekolog vám řekne, jak a proč je toto vyšetření prováděno, jak jsou vyhodnoceny jeho výsledky, jaké jsou normální ukazatele CTG.

Články O Neplodnosti