Hlavní Zdraví

36 týdnů těhotenství

Začal 36. týden těhotenství, což znamená, že příprava na porod je v plném proudu. Nastávající matka stále častěji navštěvuje svého lékaře, který monitoruje stav placenty, dítěte a děložního čípku. Taška do porodnice je již vyzvednuta a budoucí rodiče a jejich příbuzní již čekají na zázrak.

36 týdnů těhotných, kolik měsíců

36 porodním týdnem těhotenství je 9 měsíců těhotenství, III trimestr a přibližně 34 týdnů fetálního týdne.

Co se stane matce v 36. týdnu?

Ve 36. týdnu těhotenství matku zpomalilo a nemotorně velké břicho. Pro ni je obtížné chodit a dokonce sedět. Přijmout pohodlnou polohu při spaní nyní také není snadný úkol..

Děloha je ve své horní poloze (15 cm nad pupkem). Stlačuje všechny vnitřní orgány, a proto je stále obtížné dýchat, pálení žáhy, říhání a nevolnost, časté močení a průjem mohou narušit. Pocity 36 let těhotenství mají samozřejmě malé potěšení, ale zbývá trochu trpět, protože se dlouho blížící se setkání s dítětem blíží.

Nastávající matky se cítí velmi velké a to není překvapivé, protože v období těhotenství získaly 12-13 kg. Takový přírůstek hmotnosti je považován za normu. Těhotná dvojčata mohou do této doby získat až 15 kg. Pokud žena získala o něco více než obvykle, není to děsivé, když se dítě narodí, hmotnost zmizí.

Harbingers porodu. Jak pochopit, že porod bude brzy?

Po 36 týdnech těhotenství začne tělo nastávající matky aktivní přípravu na porod. Narodiví se rodící se rodiče. Tomu se říká Braxton Hicks. Tréninkové kontrakce připravují svaly pro práci. Od skutečných bojů jsou nepravidelné.

U žen s prvním těhotenstvím začíná břicho klesat po 36–37 týdnech. Hlava dítěte klesá do pánve a pro matku je mnohem snazší dýchat. Pokud je dítě stále v pánevní prezentaci, nebuďte naštvaní, porodníci mu pomohou se narodit z této nepříliš výhodné polohy.

Ve druhém těhotenství v 36. týdnu zůstává žaludek v horní poloze. To nejde dolů dříve než týden před narozením, a to může klesnout během několika dní.

U žen pánevní kosti často bolí kvůli jejich oddělení. A vzhledem k tomu, že děloha je natažena na působivou velikost a silně tlačí na všechny orgány, lze střeva vyprázdnit několikrát denně. Děložní čípek ve 36 týdnech těhotenství se zkracuje a zjemňuje a připravuje se na nadcházející narození.

Co se stane dítěti v 36. týdnu?

Pokud porod plodu probíhá normálně a neexistují žádné oligohydramnie, potom dítě narozené ve 36 týdnech těhotenství bude mít hmotnost v normálních mezích. Do této doby hmotnost plodu dosáhne 2,6 kg a výšky 45-47 cm.

Nyní dítě aktivně hromadí tukovou tkáň. Jeho tváře jsou baculaté a on sám se připravuje na konzumaci mateřského mléka, takže téměř vždycky nasává prst. Dítě stále pěstuje vlasy a nehty. Dítě je již zcela nezávislé, ví, jak provádět dechové a polykání, rozlišovat hlas své matky, reagovat na zvuk, světlo a chuť. Ve svých střevech se začíná tvořit meconium - původní výkaly.

Pohyby plodu v 36. týdnu jsou ve srovnání se začátkem třetího trimestru méně aktivní. Teď už je uvnitř stísněný a není kam se obrátit. V klidném postavení mohou matka a další pozorovat, jak dítě trčí patu, pak loket, pak pero skrz stěny břicha..

Nejčastější dotazy na fórech

W: 36 týdnů těhotenství, jak porozumět tomu, co brzy porodí? Jak začíná porod??

Odpověď: Porod začíná porodem: žaludek se ztuhne, žena cítí bolest jako při menstruaci, která se uvolní během několika sekund. Kontrakce se objevují pravidelně, postupně se stávají častějšími a časem rostou. S těmito příznaky musíte naléhavě jít do nemocnice. Také na začátku porodu ženy opouštějí vodu.

W: 36 týdnů, proč se dítě příliš nehýbá?

Od.: Od 34 do 36 týdnů těhotenství se dítě stává méně aktivní než dříve, protože je již v lůně přeplněné. Přesto byste měli cítit, jak se točí a pohybuje rukama a nohama. Pokud se jeho pohyby stanou velmi vzácnými, je lepší se poradit s lékařem a být vyšetřen.

V.: Tonická děloha po dobu 36 týdnů. Co mohu vzít, abych zmírnil křeče?

Odpověď: Všechny léky by měl předepisovat lékař, protože zná vlastnosti vašeho těla a průběh těhotenství. Obecně platí, že s tonem jsou předepsány no-shpa nebo papaverin. Ale je lepší se s tímto problémem poradit s lékařem..

Co máma dělat?

V období 35–36 týdnů budoucí rodiče několikrát zkontrolují, zda je vše připraveno a poprvé pro dítě nakoupeno. Pokud ne, vše je připraveno, nyní je čas to udělat. Taška v porodnici by měla být již sbírána a stát na nápadném místě, takže v případě neočekávaného porodu si ji vezměte s sebou.

Nejlepší je, když sbírat tašku sami. Takže budete vědět, co a kam to dát. Samozřejmě, že se stěhujete do mateřské nemocnice na chvíli, ale ne navždy - nepřinášíte s sebou spoustu zbytečných věcí. Zaprvé to není v nemocnici vítáno. Za druhé, budete tam jen pár dní, což znamená, že nejdůležitější věci budou stačit.

Zkuste vše zabalit do plastových sáčků, ne do hadříků. Před zahájením školení se obraťte na prenatální kliniku, kde vám poskytne přibližný seznam nezbytných léků. Vezměte jídlo pro budoucnost. Nezapomeňte si vzít láhev vody bez plynu. Obvykle, s počátky kontrakcí, žena začne trpět silným žízní.

Obecně platí, že pro porodnici jsou obvykle získány 2 vaky: jeden pro matku, druhý pro dítě.

V tuto chvíli musíte jednou týdně podstoupit vyšetření u svého lékaře. To je nezbytné k posouzení stavu těla a jeho přípravy na porod. Lékař zkoumá děložní čípek, zváží těhotnou ženu, změří obvod břicha a výšku dna dělohy, provede CTG. V případě jakýchkoli abnormalit (snížená aktivita plodu, únik plodové vody) může být ultrazvukové vyšetření předepsáno po 36 týdnech.

Několik užitečných tipů

V pozdějších fázích, kdy je žaludek již velmi velký, může být pro matky obtížné vstát z postele. Pokud se setkáte s podobným problémem, zkuste neudělat náhlé pohyby. Nejprve si lehněte na svou stranu, potom spusťte nohy z postele a poté povstaňte.

Pokud jste to ještě neučinili, zaregistrujte se na kurzy pro nastávající matky. Naučí vás dýchací cvičení, která mohou zmírnit bolest během porodu. Můžete se také mentálně připravit na porod a naučit se blokovat své dítě.

Jezte správně - to je důležité pro vaši pohodu a zdraví dítěte. Jíst co nejvíce čerstvé zeleniny a ovoce, jak je to možné, měli byste úplně opustit nezdravá jídla, stejně jako sladká, slaná a kořenitá. Nezapomeňte na mléčné výrobky, luštěniny, ořechy a sušené ovoce.

Dodání za 36 týdnů

Dodání ve 36 týdnech těhotenství není neobvyklé. Přestože těhotenství normálně trvá 38-40 týdnů, většina dětí narozených ve 36 týdnech je absolutně plná a zdravá. U prvorozených dětí se zpravidla prodlužuje a trvá déle než 10 hodin. Maminky s druhým nebo třetím těhotenstvím rodí mnohem rychleji, jejich narození může trvat jen 5-8 hodin.

36 týdnů těhotenství

Vaše dítě je téměř připravené k narození: plíce zrají, srdce a ledviny fungují, všechny orgány a systémy fungují, pohlavní orgány dosáhly zralosti. Proces přípravy na mimoměstský život však nekončí. Játra také hromadí železo nezbytné pro hematopoézu v prvním roce života dítěte, imunitní, endokrinní, nervový a termoregulační systém se stále zlepšuje. Dítě se nepřestává připravovat na dýchání a sání prsou: polyká a plivá plodovou vodu, aktivně saje prsty, včetně nohou.

Plod po 36 týdnech těhotenství: pohyb, vývoj, hmotnost a velikost

Zdá se, že celý prostor v bříšku je již zabraný a není kam růst, ale růst a hmotnost plodu se stále zvyšují. Po 36 týdnech bylo dítě nataženo na 47 cm a možná ještě více, tělesná hmotnost může přesáhnout 2 600 g. Jeho tváře a ramena jsou zaoblená, vytvořila se podkožní tkáň, objevil se tuk.

Takový hrdina samozřejmě nemá kam zrychlit, ale stále se chvěje a nepřestává se pohybovat. Poslouchejte je - mohou vám o věcech hodně říct. Nadměrná aktivita, která je někdy pro matku dokonce bolestivá, vypráví o nepříjemnostech dítěte v důsledku nedostatečného přísunu kyslíku nebo nepříjemné polohy matky. Absence pohybů dítěte po dobu několika hodin je také alarmujícím signálem, v jehož přítomnosti byste měli okamžitě jít k lékaři.

V průměru v 36. týdnu těhotenství se masek cítí asi jednou za 10-15 minut. Po dobu 12 hodin dítě reaguje nejméně 10krát. Drobky a pohyby drobků se cítí velmi dobře, ale na konci těhotenství, kdy dítě roste ještě více a zaujímá polohu před „startem“ z břicha, počet hmatatelných a nepostřehnutelných pohybů klesá o polovinu.

Dítě je již stejné, jako jste ho poprvé viděli, ale kosti lebky zůstávají docela měkké, pružné a pružné - to je nutné k překonání překážek tohoto světa a usnadnění průchodu úzkým porodním kanálem. Během porodu se může hlava dítěte dokonce deformovat, aby ochránila mozek před zraněním. Příroda je ve své moudrosti nepřekonatelná.!

Budoucí máma

Záleží jí na budoucí matce. A vaše bezesné noci nyní připravují tělo na noční režim po porodu: dítě bude vyžadovat hodně pozornosti. To však neznamená, že nemusíte spát. Najděte svůj vzorec sedativy předků. V noci pijte méně tekutin, poslouchejte hudbu, požádejte svého manžela o masáž, nelhejte celý den na gauči, takže v posteli nenajdete místo.

Buďte opatrní a opatrní po celý den. Neprovádějte náhlé pohyby, nechodte ani nestojte, ovládejte své držení těla: ohýbání dozadu, zvyšujete zatížení páteře, dopředu - vytváří riziko pádu kvůli posunutému těžišti.

Všechny nepříjemné příznaky se mohou v té době ještě zesílit. Pod tlakem dělohy fungují močový měchýř a střeva aktivněji a pronásledují vás na záchod častěji, než se vám líbí. Nohy se mohou stále více a více zvyšovat - všemi způsoby je zvyšovat několikrát denně do výšky. Někdy se vám může zdát, že se dusíte - stojte na všech čtyřech, zhluboka se nadechněte a vydechněte. Od 36. týdne těhotenství však může bříško postupně klesat a otevírat tak přístup vzduchu do plic. Přestože některé matky trpí dušností až do posledního dne těhotenství. Pokud dítě zaujalo správnou polohu s hlavou dolů - obvaz. Po porodu vám také hodně pomůže, takže ho ihned vezměte s sebou do nemocnice.

Bolest na 36 týdnech těhotenství

Bandáž je také potřebná, aby se alespoň trochu uklidnila, a v nejlepším případě, aby se úplně snížila na minimum bolest v zádech a dolních zádech, tak běžná v posledních týdnech těhotenství. Vyhněte se dlouhodobým pobytům, častěji vykládejte záda, neohýbejte ani neotáčejte tělo, abyste minimalizovali bolest.

Buďte připraveni na skutečnost, že nyní bolesti v pánevní oblasti, v kyčlích a na pubě se budou cítit silněji. Tělo dokončí konečné přípravy pro zahájení porodu: v této fázi produkuje vyšší než obvyklé množství hormonu relaxin. Pod vlivem relaxinu klouby zjemňují a oslabují, pánevní kosti se postupně odchylují, což usnadní cestu dítěte přes porodní kanál. No a taková akce relaxinu vám nyní přináší určité nepříjemnosti.

Pokud se během těhotenství vyvinou hemoroidy, máte zaručenou bolest v konečníku. Nestyďte se o tento citlivý problém: řekněte lékaři o nemoci, konzultujte další kroky a pokuste se léčit hemoroidy.

Analyzujte povahu bolesti, která se vyskytuje v dolní části zad. Takže dolní část zad může nyní opravdu bolet z velmi častého důvodu: kvůli větší zátěži, kterou má. Současně však bolest v bederní oblasti může také naznačovat hypertonicitu dělohy a související riziko porodu v předstihu. S hypertonicitou dělohy se bolest zad táhne a přechází do břicha. Poté, co jste cítili tažné bolesti paralelně v dolní části zad a břicha, pravidelně pociťujete pocit, jako by břicho bylo ztuhlé, informujte o těchto příznacích svého lékaře..

I když jste se až do tohoto okamžiku příliš nebáli edému, do 36. týdne těhotenství budete pravděpodobně cítit otok v plném rozsahu. Ale tady neztrácejte ostražitost: těžký edém může naznačovat vývoj závažné komplikace druhé poloviny těhotenství - gestózy. Kromě těžkého otoku jsou příznaky gestózy zvýšený tlak a přítomnost bílkovin v moči.

Harbingers práce ve 36-37 týdnech těhotenství

36-37 týdnů těhotenství je obvykle spojeno se začátkem aktivní přípravy ženského těla pro nadcházející porod. Tato příprava je komplexní a globální, v těle nastávající matky dochází k mnoha změnám, jejichž účelem je přispět k nástupu a úspěšnému průběhu porodu..

V tomto článku si povíme o tom, jaké mohou být předchůdci porodu tento týden, a také o tom, zda je výskyt symptomů prekurzorů normální měsíc před datem narození.

Funkce aktuálního termínu

36-37 týden těhotenství otevírá novou fázi života nastávající matky. Začne prenatální období, během kterého začíná velká vnitřní příprava na nadcházející reflexní akt porodu. Nemusíte se bát, i když narození začíná ve 37 týdnech, dítě bude považováno za plné trvání a samotné narození nebude předčasné, jako po 37–38 týdnech.

Dodávky v týdnech 35-36 a 36 týdnů jsou však stále unáhleny a mohou být spojeny s určitými riziky pro ženy v porodu a pro dítě.

Asi 3 týdny do předpokládaného data vypořádání v týdnu 36-37, a proto je čas dokončit všechny důležité věci a naladit se na snadné narození dítěte. DA však není povinným termínem a v tento den se objeví pouze každé 20. dítě. Jiné děti dávají přednost narození dříve nebo později, než je datum uvedené na lékařském záznamu těhotné ženy. Pokud se očekává první narození, je pravděpodobné, že se dítě objeví po 40. týdnu, a pokud je druhý nebo třetí, mělo by být zřejmé, že se dítě může „zeptat“ ven kterýkoli den v aktuálním nebo příštím týdnu.

Ženy v současném období těhotenství obvykle netrpělivě očekávají známky, které by se měly objevit v očekávání narození dítěte. Je stále obtížnější nosit těhotenství každý den, a proto je určitá netrpělivost budoucí matky pochopitelná.

Tento týden je pro mnohé „bodem obratu“. Pokud dříve bylo obtížné dýchat, žebra zraněná, pálení žáhy trápené, pak aktivní příprava těla tento týden může přinést příjemná překvapení - bude mnohem snazší dýchat, protože mnozí mají plný 36 týdnů nižší žaludek.

Časté příznaky

Jak již bylo zmíněno, hlavním příznakem tohoto týdne může být změna tvaru břicha a snížení výšky dělohy. Důvodem je skutečnost, že dítě zaujímá správnou polohu „před startem“ v děložní dutině: padá a tlačí hlavu proti vnitřnímu hltanu, čímž vyvíjí další tlak na děložní čípek, který také začíná dozrávat.

Ve 36 týdnech břicho obvykle sestupuje do bezvýchodné oblasti. Ženy, které nesou druhé nebo třetí dítě pod srdcem, obvykle označují takového předzvěstí jen týden před porodem nebo dokonce pár dní před zahájením procesu. A proto, pokud se nejedná o první narození a v současné době se dítě snížilo, měli byste být velmi opatrní, porod může začít kdykoli. Narození se žaludkem dolů může dítě dokonale nést po dobu dalších 3-4 týdnů.

Není opodstatněné čekat na výhřez břicha, je-li těhotenství mnohonásobné, je-li diagnostikována polyhydramnie nebo nesprávná poloha plodu..

Vynechání je označeno:

 • změna tvaru břicha;
 • dechová úleva, dušnost;
 • časté močení v důsledku tlaku hlavy plodu na močový měchýř;
 • zvýšená bolest v ochlupení kloubu, v oblasti pánevních kostí.

V 37. týdnu je méně pohybu. Nejsou tak aktivní jako dříve, ale přesto nastávající matka musí počítat pohyby jejích drobků. Pokud bude méně než 10 za půl dne, měli byste to určitě informovat svého lékaře. Méně fetální aktivita v této době není považována za známku předčasného porodu, důvod tohoto chování dítěte spočívá ve značném vytlačení, protože zabírá celou dutinu dělohy. Prenatální „klid“ v břiše, kdy dítě minimalizuje aktivitu kvůli potřebě akumulovat sílu a energii pro proces porodu, obvykle začíná 1-2 dny před porodem.

Tento týden může žena věnovat pozornost posilování výcvikových bojů. Jedná se o nepravidelné a krátkodobé napětí děložních svalů. Není to zrození, je snadné se s tím vypořádat - můžete si dát sprchu nebo pít pilulku bez Shpy, změnit polohu těla, projít se, udělat dechová cvičení a boj ustoupí.

U vícerozměrných tréninkových bojů obvykle začíná týden před narozením dítěte, v primiparous lze pozorovat od 20. týdne těhotenství. Falešné kontrakce častěji než dříve by neměly vyděsit nastávající matku - v děloze a endokrinním systému dochází k mnoha fyziologickým procesům, s nimiž je tento jev spojen. Tento týden začíná příprava děložního čípku. Někteří už to mají, ale někteří se ještě musí cítit usrkávání, brnění uvnitř a bolestivých pocitů ve spodní části zad.

Od 37. týdne začne porodník-gynekolog při týdenním jmenování hodnotit stupeň cervikální zralosti. Měl by se změkčit, zkrátit z 3 na 1-1,5 centimetrů. Kanál děložního čípku se začíná mírně otevírat. Ve vícedruhovém procesu zrání je rychlejší a pocity nemusí vůbec chybět. Příznaky a prekurzory předčasného porodu jsou velmi individuální, a proto se tento týden mohou ženy začít usnout horší a často se probudit, zažít nevysvětlitelnou nevysvětlitelnou úzkost, výkyvy nálady - to vše je účinek hormonů, jejichž poměr v těle se již začal měnit.

Často se žena ve 37 týdnech těhotenství náhle aktivuje a začíná se čistit, přestavovat, vyžadovat, aby její manžel neprodleně vyměnil lustr, tapetu a přesunul chladničku do jiného rohu. Toto je projev starodávného zvířecího instinktu, zvaného „hnízdní syndrom“. U mnoha zvířat, samic, se před potomky začnou intuitivně vytvářet příznivější podmínky v hnízdě nebo díře, které dětem pomohou přežít po narození.

Skutečnost, že k porodu může dojít během několika dní, může naznačovat průchod sliznice. Želé-jako mléko nebo nažloutlá sraženina je vylučována z děložního hrdla, který normálně může obsahovat pruhy krve.

Pokud se výtok náhle stane vodnatým a jejich množství se zvýší, zejména poté, co žena leží a vstane, stojí za to podezření na únik plodové vody a také se poraďte s lékařem.

Několik dní před porodem se hmotnost ženy sníží o 2 až 3 kilogramy, což je způsobeno uvolněním přebytečné mezibuněčné tekutiny, která se hromadí pod vlivem progesteronu. Obsah tohoto hormonu se snižuje při porodu. Také se tělo často čistí: může se objevit nevolnost a průjem, chuť k jídlu zmizí.

Co se děje v těle?

Abychom pochopili, proč se prekurzory objevují nebo proč nejsou přítomny v aktuálním termínu, musíte vědět, s jakým vnitřním procesem jsou tyto vnější signály spojeny..

 • Nejprve se změní hormonální pozadí. Produkce progesteronu klesá. Tento hormon splnil svůj úkol - během těhotenství přispěl k nasazení plodu, jeho výživě a relaxaci děložních svalů. Nyní potřeba toho zmizí. Je nahrazen oxytocinem, který je produkován placentou a hypofýzou, jakož i relaxinem a estrogeny. Oxytocin působí na receptory dělohy, pod vlivem této hormonální látky se samičí reprodukční orgán začne stahovat, když nastane čas pro nástup porodu. Relaxin uvolňuje vazy dělohy, pohlavní ústrojí pro usnadnění průchodu dítěte. Estrogeny vytvářejí příznivé hormonální pozadí pro syntézu prolaktinu, bez kterého nebude možné kojení.
 • Množství přebytečných nervových vláken se v děloze postupně snižuje a v buňkách děložní tkáně se syntetizuje zvláštní protein, aktomyosin, který myometrii poskytne potřebnou schopnost stahovat se působením oxytocinu. Cervix zjemňuje a začíná expandovat..
 • Fungování centrálního nervového systému se mění - excitabilita mozku se snižuje (přirozený mechanismus pro úlevu od bolesti), zatímco excitabilita a citlivost míchy se naopak zvyšuje.
 • Placenta rychle stárne. Tento proces začal po 35 týdnech a nyní je v plném proudu. To se nemusí bát. Dokonce i zralá placenta je schopna poskytnout dítěti vše potřebné do jeho narození.

Všechny tyto faktory vytvářejí klinický obraz tzv. Předchůdců porodu..

Možné komplikace

Výskyt více než dvou prekurzorů ve 36-37 týdnech je příležitost konzultovat s lékařem mimo plán návštěv. Porod ve 37 týdnech je normální, ale bylo by lepší, kdyby dítě ještě bylo v matčině lůně. Lékaři mají příležitosti a metody pro prodloužení těhotenství, existuje-li nebezpečí porodu. Pokud již porod začal, neexistuje způsob, jak rozšířit ložisko dítěte.

Nezapomeňte zavolat sanitku, když:

 • vypouštění vody;
 • vývoj pravidelných kontrakcí v intervalu jedna za pět minut;
 • krvavý výboj.

Je také užitečné pochopit, že průjem i nevolnost mohou být nejen prekurzory, ale také příznaky infekce nebo otravy. Recenze žen obvykle jasně ukazují, že předchůdci jsou zřídka „špatní“, ale bylo by lepší, kdyby nastávající matka prodiskutovala svůj charakter se svým lékařem.

Zjistěte více o prekurzorech v 36–37 týdnech těhotenství v dalším videu..

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

žaludek dolů

Předchůdci porodu obvykle zahrnují:
- snížení dolní části dělohy (ženy říkají: "padl žaludek"),
- zvýšený vaginální výtok (obvykle průhledný),
- stabilizace nebo dokonce hubnutí těhotné,
- tréninkové souboje,
- cervikální zrání,
- výtok hlenu z korku.

Musím říci, že ne každá těhotná žena dostává všechny tyto předchůdce. Stává se, že žena začne rodit a včas, bez čekání na některý z výše uvedených příznaků blížícího se porodu. A přesto budeme každou z nich podrobněji zvážit, abychom pochopili, jak může naše tělo signalizovat bezprostřední setkání s dítětem.

1. Snížení dna dělohy obvykle nastává 10 až 20 dní před narozením, kdy dítě sestoupí blíže ke vchodu do pánve a někdy do něj může hlava vstoupit i v malém segmentu. Lidé v okolí obvykle říkají ženě: „Ach, tvůj žaludek klesl.“ Cítí to, protože jí usnadňuje dýchání. Kromě toho, nastávající matky si uvědomují, že v posledních týdnech mohly jedly jen velmi málo najednou s jedním jídlem, a nyní je možné „jíst správně“. To je pochopitelné, klesající děloha přestává mačkat žaludek a bránici, takže dýchání a stravování jsou snazší.

2. K uvolňování velkého množství průhledného hlenu dochází v důsledku jeho aktivnější produkce žlázami umístěnými ve sliznici cervikálního kanálu. Vysoká aktivita těchto žláz je spojena s měnícím se hormonálním pozadím..

3. V posledních dvou až třech týdnech před porodem si ženy, které jsou pravidelně váženy, zaznamenají zastavení přírůstku hmotnosti nebo dokonce snížení hmotnosti. Důvodem je skutečnost, že pod vlivem měnícího se hormonálního pozadí je voda vylučována z těla.

4. Většina těhotných žen v předvečer porodu cítí tzv. Tréninkové kontrakce. U některých žen se navíc vyskytují v posledních dvou až třech dnech, zatímco v jiných je lze cítit po dobu dvou až tří týdnů. Obvykle se to děje večer před spaním. Těhotná žena má pravidelné pocity usrkávání, lokalizované v podbřišku nebo v dolní části zad, nejčastěji bezbolestně. Jak odlišit tréninkové zápasy od těch skutečných, protože u většiny žen a v prvních hodinách porodu budou pocity úplně stejné? Skutečně objektivní posouzení stavu může provést pouze lékař nebo porodní asistentka na základě vaginálního vyšetření. Faktem je, že tréninkové kontrakce obvykle nevedou k vyhlazení děložního hrdla, otevření hltanu a tvorbě močového měchýře (kulatý výčnělek membrán s plodovou vodou vyčnívající z otevřeného krku). V důsledku skutečných kontrakcí na začátku porodu dochází ke všem těmto změnám, které jsou detekovány při vaginálním vyšetření. Samotná těhotná žena obvykle nemůže takové změny v těle sledovat, takže je lepší na chvíli čekat. Radím vám, abyste jen počkali, ne aby se rozčiloval. Pokud kontrakce začaly během dne, lehněte si na odpočinek nebo si zahřejte koupel, pokud večer nebo v noci zkuste usnout nebo alespoň zdřímnout. Tréninkové zápasy postupně skončí, skutečné se znatelně zvýší, budou delší a bolestivější a intervaly mezi nimi se naopak naopak snižují. Pak si budete jisti, že porod rozhodně začal, ale zároveň šetřete energii, protože prvních pár hodin se nezlobilo, ale pokusilo se odpočinout.

5. Dalším předzvěstem porodu je průchod sliznice. K tomu obvykle dochází den nebo dva před narozením, i když někdy mohou dva nebo tři týdny uplynout od okamžiku, kdy je korek izolován..

Sliznice je hlen velmi husté konzistence, který během těhotenství vyplňuje krční kanál a slouží jako jedna z bariér bránících jakékoli infekci vniknutí do dítěte. Pokud si představíme dělohu ve formě cévy, otočenou vzhůru nohama v těle ženy, pak si lze snadno představit, že děložní čípek je ten samý krk, a nazývá se mu sliznice, která pevně blokuje výstup z cévy, stejně jako jakákoli zástrčka láhev.

V předvečer porodu krk prochází určitými změnami - stává se měkčí, drobivější, díky čemuž se kanál umístěný ve středu mírně otevírá, v důsledku čehož začne vycházet sliznice. A pak některé ženy mohou ve svých kalhotkách najít korek, který vyjde celý (hrudka hustého hlenu, který je zbarven hnědý kvůli přítomnosti krvinek v něm), nebo ve formě nátěrů (v případě, že zanechává části). A některé těhotné ženy si vůbec nic nevšimnou, protože jejich sliznice, která opouští krční kanál, zůstane v pochvě a vyjde, možná jen ve druhé fázi porodu s narozením dítěte.

Uzavření sliznice je podle mého názoru z hlediska informací nejvýznamnějším předchůdcem. Na rozdíl od všech ostatních lze jej interpretovat jednoznačně - za výtokovým korkem v příští den - dva skutečně začnou proces porodu. Takže ženy, které mají štěstí, že vidí jejich sliznici, mohou tomuto signálu důvěřovat.

6. Poslední předzvěst porodu - „zrání“ děložního hrdla - je stanovena pouze na základě gynekologického vyšetření. Pokud je žena vaginálně vyšetřena v předvečer porodu (u prvorozených dětí za jeden až dva dny, u vícečetných dětí za jeden až dva týdny před porodem), pak můžete najít známky cervikální zralosti: nachází se na ose pánve, je velmi měkká, zkrácená, ve vícečetném krčku kanál prochází prstem.

Ať už příroda vysílá signály o blížícím se porodu nebo vás nechá úplně ignorovat změny v těle, tento dlouho očekávaný okamžik přesto přijde. Takže kde začíná porod??

Porod začíná nejčastěji prací. Kontrakce, jak jsem řekl, táhnou pocity, které jsou pravidelné povahy. Většina žen cítí tyto kontrakce v podbřišku. Objevená bolest je poněkud podobná bolesti během menstruace, ale liší se od ní právě tím, že má začátek, určité trvání a zlomeniny úplné bezbolestnosti. Některé ženy pociťují bolest během kontrakcí v křížové kosti nebo dolní části zad a velmi zřídka je taková bolest lokalizována na vnitřním nebo vnějším povrchu stehen. Při takové lokalizaci bolesti je žena zmatená a ne vždy rozpozná nástup práce v čase. Nicméně opakující se po nějaké době a rostoucí bolest dříve či později stále dává signál o nutnosti jít do nemocnice. Mimochodem, mnoho žen se mě ptá, kdy je správné jít do nemocnice, jaké kontrakce by měly být v trvání, mezery mezi nimi. Vždycky odpovídám na stejnou otázku: „Musíte se jít do porodnice, když se žena bojí zůstat doma, protože žena v práci v procesu porodu by měla být ve stavu strachu co nejméně!“ Je zřejmé, že pak jedna žena vstoupí do nemocnice s harckerem, druhá s dilatací děložního hrdla 2 cm a třetí - 7 cm.

Druhou možností pro nástup porodu je předčasné vypuštění plodové vody. V tomto případě bude žena, která ještě nezažila žádné kontrakce, čelit skutečnosti, že z její vagíny vytéká tekutina. To se může stát ve snu a pak se probudí na mokrém povlečení nebo za jiných okolností ve dne. První myšlenka na ženu nepřipravenou na takový vývoj událostí je, že možná má inkontinenci a sama se jednoduše popsala. Lze to snadno ověřit - stačí čichat a podívat se na barvu vytékající tekutiny. Amniotická tekutina, jinými slovy, plodová voda je čirá, může být mírně narůžovělá, ale nikdy slámově žlutá jako moč. Vůně je velmi specifická, ale opět se liší od vůně, která je nám známa z dětství..

Zjistili jste tedy, že z vás přesto vytekla plodová voda, což znamená, že se začalo rodit. Na rozdíl od kontrakcí se v tomto případě musíte pospíchat do nemocnice. Za prvé, protože období bez vody začíná vypouštěním vod. Ve skutečnosti by z pohledu úředního lékařství nemělo trvat déle než 12 hodin a možná budete potřebovat nějakou formu stimulace. A pokud se stále můžete hádat s tímto porodním postulátem, pak je druhý důvod, proč se opravdu potřebujete dostat do nemocnice co nejdříve, přesněji k gynekologickému křeslu, kde budete vyšetřeni, opravdu vážný. Faktem je, že když praskne bublina a takzvaná přední voda úplně vytéká (plodová voda, která byla před hlavou dítěte), je velmi důležité určit části těla dítěte, které vycházejí. Pokud tedy porodník najde korunu při východu z dělohy, pak je vše v pořádku, ale pokud je dítě umístěno směrem k východu, je třeba přijmout opatření, protože při prezentaci obličeje není možný samostatný výstup. Také by měl lékař vyloučit možnost vniknutí do prostoru před hlavou smyček pupeční šňůry. Pokud k tomu dojde, pak v nepřítomnosti vody v tomto prostoru začne hlava dítěte tlačit pupeční šňůru, čímž se sníží průtok krve (a tedy kyslíku a živin) nenarozenému dítěti. Po vyšetření a vyloučení všech výše uvedených situací, které se naštěstí stávají velmi zřídka, lékař určí stav vašeho krku. Po získání všech nezbytných informací si vybere jeden nebo druhý plán narození a doufám, že s vámi o tom bude diskutovat.

Na závěr bych rád poznamenal, že porod obvykle začíná večer, v noci nebo brzy ráno. To je způsobeno každodenními hormonálními biorytmy. Obecně je pro celý svět zvířat normální, že ženy dávají přednost porodu, když jejich příbuzní spí, pak je mnohem snazší odejít do důchodu. Skutečnost je taková, že činnost procesu narození do značné míry závisí na tom, zda někdo sleduje, co se děje, nebo zda je žena v tuto chvíli úplně sama..

Žena v procesu porodu se z velké části příliš neliší od jakékoli ženy, která porodila své mládě, a potřebuje také samotu. Nechápej mě špatně. Když mluvím o této podobnosti, mám velký respekt k přirozeným, přirozeným, instinktivním principům jakékoli ženy. Vše, co nastávající matka obdržela od společnosti v důsledku výchovy a vzdělávání, se během porodu často stává zbytečným a dokonce, bohužel, může výrazně ovlivnit její porod. Informace o porodu, získané z beletrie, televizních pořadů nebo příběhů hojně publikovaných na zvláštních fórech, mohou výrazně zvýšit strach z porodu, což znamená, že ženské tělo se může velmi zdůraznit a možná dokonce zablokovat. Výchova „slušné dívky“, která si nikdy nebude stěžovat, se může projevit v tom, že žena při porodu se bude stydět se svým tělem, nedovolí, aby se dokonce pomalu sténala, čímž by narušovala přirozený proces porodu. To nejlepší, co si můžete říci na začátku porodu, je: „Miláčku, zapomeň na všechno, co o porodu víš, nebojte se a nehanbí se! Dnes se vaše dítě narodí a vy ho porodíte a vy budete hlavními postavami na jevišti života! “

36. týden těhotenství: pocity, vývoj plodu, možná rizika

Gratulujeme, začátek devátého porodního měsíce těhotenství se blíží k cílové čáře. V tuto chvíli je asi 13 kg považováno za normální přírůstek hmotnosti..

Co se stane v 36. týdnu

Tento týden může žaludek klesnout a dýchání bude mnohem snazší. Kromě toho zmizí silný tlak na plíce a jiné vnitřní orgány a žena se zbaví dušnosti a pálení žáhy.

Placenta nadále plní svou okamžitou funkci a každou minutu pumpuje až 600 ml krve. Díky tomu je krev aktualizována každých 15 sekund. Na konci těhotenství začne postupně mizet. Tento týden je jeho tloušťka přibližně 35,5 mm.

U některých žen mohou vlasy díky změnám v hormonálním pozadí růst na zcela neobvyklých místech. Nejčastěji se vlasová linie objevuje na břiše, ale nebojte se, po porodu to určitě zmizí.

Těhotná žena i nadále používá toaletu často kvůli zvýšenému tlaku na močový měchýř.

Kvůli neustálému nedostatku spánku a velkému břichu, pocitu únavy se zvyšuje, není prakticky nic na nic. Proto se v tomto období doporučuje více odpočívat a spát. Křeče ve svalech paží a nohou a těžká těžkost v dolní části zad.

Od 36 týdnů začíná období, během kterého se ženské tělo aktivně připravuje na budoucí narození. Kosti se začnou lišit v důsledku tlaku v děloze a vzdálenost mezi kostmi v pánevní oblasti se zvětšuje. To vše je nezbytné, aby dítě mohlo normálně jít podél porodního kanálu a narodit se. Z tohoto důvodu můžete cítit bolest v pánevní oblasti.

Vaše těhotenství se chýlí ke konci, a proto je čas seznámit se s předchůdci porodu. Cílem těchto procesů v těle těhotné ženy je příprava na proces porodu. Je užitečné o nich vědět, zejména ti, kteří poprvé očekávají narození dítěte. Většina žen zaznamenala v posledních týdnech těhotenství jeden nebo více příznaků, které předstírají narození. Přečtěte si více o předchůdcích porodu zde.

Možná rizika

V posledních měsících těhotenství může dojít k abrazi placenty, což je v pozdějších fázích velmi nebezpečné. Odpojení placenty může vést k velké ztrátě krve a nakonec ke smrti matky a dítěte.

Příznaky tohoto nebezpečí jsou následující:

 • akutní bolest v podbřišku;
 • těžké krvácení;
 • změna tvaru dělohy.

Pokud má žena částečné oddělení placenty, může být těhotenství zachráněno. Chcete-li to provést, musíte si lehnout pro uchování, držet se v klidu a používat hemostatika. V případě úplného oddělení lékaři provedou císařský řez.

Předčasné narození v této době může být způsobeno následujícími důvody:

 • hypertenze
 • cukrovka
 • brát laxativa;
 • nedostatek hormonů;
 • ostré pohyby;
 • vzpírání.

Blaho ženy ve 36 týdnech

S přístupem porodu se pocity stanou akutnějšími, a to nejen pro fyzické pocity, ale také pro emoční pocity. Nejdůležitější věc, kterou je třeba pochopit, je, že je to všechno normální a dočasné. Je důležité neskrývat nic a informovat blízké příbuzné a lékaře o všech významných změnách.

Možné fyzické pocity

Změny, které může žena očekávat v této fázi těhotenství:

 1. Děloha. Nyní spodní část dělohy zaujímá polohu bezprostředně pod hrudní kostí. Vzdálenost od ochlupení je přibližně 35 cm a od pupku je vzdálenost asi 14 cm. Cervix se začíná zmenšovat a změkčuje, tj. Připravuje se na porod. Z normální velikosti se děloha zvýšila 1000krát.
 2. Žaludek. Ve většině případů, během tohoto období těhotenství, břicho vypadá obrovské, ale existují i ​​případy, kdy břicho není příliš velké. Vše záleží na velikosti plodu a množství plodové vody. Po 36 týdnech začíná žaludek klesat, protože dítě padá. Pokračujte v péči o žaludek: použijte vzpěru a strie.
 3. Míchání. Náhlé pohyby dítěte již zcela chybí, nyní jsou spíš jako válcování a to je vše, protože v děloze se stává stále více přeplněným. Pokračujte v tomto týdnu a počítejte pohyb, protože je velmi důležité zabránit potopení plodu a dalším vážným problémům. Norma je 10 pohybů během 12 hodin. Přečtěte si více o tom, proč je důležité sledovat pohyby dítěte, přečtěte si zde..
 4. Nespavost. Tento týden vás trápí. Je to všechno na vině za velké břicho a časté výlety na záchod a noční můry, které se objevují stále častěji.
 5. Hemoroidy. Exacerbace tohoto onemocnění znepokojuje rostoucí počet žen. Hemoroidy vypadávají z konečníku, což ženě přináší mnoho nepříjemných pocitů. Vyvolávají výskyt krvácení a neustále svědění. Je velmi důležité okamžitě zahájit léčbu, protože problém lze stále více prohlubovat. Doktor bude schopen zvolit správnou metodu léčby, aby se žena tohoto problému rychle zbavila. Přečtěte si více o léčbě hemoroidů během těhotenství..
 6. Tréninkové zápasy. Týdenní kontrakce jsou stále silnější a hmatatelnější, ale to se považuje za zcela normální, protože se tělo připravuje na nadcházející porod. Tréninkové zápasy netrvají dlouho a bolest rychle prochází. Přečtěte si, jak odlišit tréninkové kontrakce od začátku porodu..
 7. Bolest Bolest břicha je nejčastěji způsobena děložním tlakem na téměř všechny vnitřní orgány. Přítomnost tažných bolestí v podbřišku je s největší pravděpodobností způsobena svalovým napětím v důsledku tlaku dělohy. Tlak na páteř je způsoben velkým množstvím plodové vody. V tomto případě se doporučuje sledovat správné držení těla, aby se zátěž rovnoměrně rozložila..
 8. Přidělení. Tento týden by výtok měl být krémové barvy s kyselou vůní, ale jejich množství se může zvýšit, proto se doporučuje používat podložky:
 • Pokud si všimnete, že výboj změnil barvu a zhnědl, okamžitě se poraďte s lékařem, protože to může znamenat nesprávnou polohu placenty;
 • pokud se výtok stal více vodnatým, pak je to známka vylití plodové vody, což může být známkou porodu. Přečtěte si více o povaze výboje během těhotenství zde..
 1. Otok. V tuto chvíli se mohou otoky objevit iu těch, kteří dříve netrpěli. To je způsobeno špatným odtokem krve z dolní části těla, protože děloha silně tlačí na pánevní žíly. K otoku obvykle dochází na konci dne v důsledku dlouhodobého stání nebo sezení..

Možné emoční zážitky

V posledních fázích těhotenství se žena stává velmi podrážděnou a vrtošivou, její nálada se může každou minutu měnit. Na vině jsou hormony, které se v jejím těle hodně mění. Nadcházející narození obtěžuje ženu, má strach, že nebude mít dost síly, že s dítětem bude něco špatného atd..

Je důležité pochopit, že porod je přirozený proces a každá žena ho musí přežít. Navíc se medicína a kvalifikace lékařů zlepšují a není čeho se obávat.

V posledních fázích se doporučuje zůstat v klidu a zcela se chránit před ponurými myšlenkami a strašidelnými příběhy. Pokud vám něco vadí, nezapomeňte se o to podělit se svým manželem a příbuznými a také to sdělte lékaři. Určitě vás podpoří a poskytnou potřebné rady..

V této době pokračujte v komunikaci s dítětem, přečtěte si jeho příběhy a zpívejte písně. Dítě jasně slyší váš hlas a reaguje na něj. Kromě toho sdílí psychologický stav své matky, to znamená, že je naštvaný, když plačete a radujete se, pokud se směje.

Po 36 týdnech může žena cítit nárůst energie a rostoucí touhu organizovat, zdobit atd. Tento jev se nazývá „vnoření“. To pomůže těhotné ženě odvádět pozornost a uvažovat před porodem..

Ženy recenze asi 36 týdnů

Každá žena má individuální těhotenství a pocity se mohou lišit:

Elizabeth: „Jsem diabetik, a kromě toho můj chlapec váží 3 200 g, proto jsme dostali císařský řez. Rád bych porodil sám, protože jsem nezískal jediný kilogram. Všech 7 kg je hmotnost kojenecké a plodové vody.

Glory: „Dnes jsem byl v ordinaci a řekli mi, že dítě velmi kleslo a že budu muset tento týden porodit. Dítě váží hodně, téměř 3,1 kg. Teď se velmi obávám, jak všechno jde a co se stane s dítětem. “.

Věra: „Mám jen jednu nepříjemnost: porodnice byla z důvodu prevence uzavřena, je velmi obtížné chodit, dítě se ještě nepřevrátilo, pálení žáhy mučilo. Navíc můj nervový stav obecně není nic dobrého. Všechno mě uklidňuje, ale něco pro mě z toho není snazší “.

Julia: „Vyvíjíme se přesně podle plánu, vydělali jsme 2,75 kg, obrátili se vzhůru nohama a už se netlačíme tvrdě. "Žaludek se ještě nesnížil, takže dýchání je někdy velmi obtížné, ale to znamená, že jsme se tento týden ještě nezrodili.".

Alla: „Doktor mě znovu nadával, že jsem přibral na váze. Proto jsem tento týden odmítl všechny škodlivé a vysoce kalorické, dokonce i z mých oblíbených dortů. Jím celozrnný chléb, telecí maso a zeleninu. Nyní se váha vrátila do normálu a roste pouze dítě. “.

Polina: „Velmi se stydím přiznat, ale jsem opravdu unavená chodit těhotná. Chci spát na břiše, vstávat a vstávat po schodech snadno, neběhat na toaletu každou hodinu, jíst mou oblíbenou pizzu a pít víno. Ale musím všechno vydržet, protože to vše je kvůli mému dlouho očekávanému a již tak milovanému synovi, který nyní tlačí, jako by schvaloval to, co jsem řekl. “.

Alice: „Dnes jsem byla velmi šťastná, protože mi můj optik dovolil porodit na obou očích a mínus 5 na obou očích. Aby všechno šlo dobře, řídím se všemi doporučeními: Správně se najím, dělám jógu a fitball, chodím na čerstvý vzduch, hodně mluvím s dítětem a řeknu mu, jak na něj všichni čekají. “.

Svetlana: „Máme tu 36 týdnů. Syn se již připravil na východ, žaludek se mu snížil. Ale stále existují některé věci, které nebyly provedeny, žádám ho, aby si sedl o něco déle v bříšku. Musíme udělat všechny postupy: manikúru, odstranění chloupků atd., Takže po porodu nemusíme na to myslet alespoň měsíc. “.

Tatyana: „Dnes jsem se na LCD velmi bála, protože říkali, že moje pánev byla úzká a krk dítěte byl propleten pupeční šňůrou. Zejména jít do nemocnice na více než hodinu. Caesarean ještě nebyl předepsán, protože lékaři o tom pochybují. Ale rozhodně jsem se rozhodl, že se porodím sám, navíc jsem byl podporován porodní asistentkou v nemocnici, řekl jsem, že se nebudu bát, a všechno bude v pořádku. “.

Marina: „Konečně, 9 měsíců. Získal jsem 20 kg, ale lékaři říkají, že je to normální, protože zpočátku byla moje hmotnost nedostatečná. Dcera získala 2,45 kg, leží ve správné poloze, hlavou dolů. Chodím do bazénu a dělám cvičení pro těhotné ženy. Tento týden se už netrápím otoky, silnou bolestí a pálením žáhy. Obecně je vše v pořádku, jsem šťastný. “.

Vývoj plodu při těhotenství 36 týdnů

Jedná se o přibližné, protože každé dítě je individuální. Každý den nesbírá dítě více než 28 g.

Vzhledem k tomu, že tuk se v těle dítěte neustále ukládá, tváře se staly více kulatými. Kromě toho se vyvíjejí obličejové svaly, které se přímo podílejí na sání. Kromě sání reflexu, dítě aktivně cvičí polykání a dýchání.

Kosti lebky jsou stále měkké a pohyblivé, což výrazně usnadní výstup hlavy během porodu. Jsou chvíle, kdy je lebka během porodu deformovaná, ale po chvíli bude mít svůj normální tvar.

Do tohoto týdne by již dítě mělo zaujímat správnou polohu v děloze, hlavou dolů. Přesto mohou 4% všech dětí zaujímat polohu zadku dolů, v tomto případě se to nazývá hýždě nebo pánevní prezentace. V tomto případě může být žena podrobena císařskému řezu. Přečtěte si více o poloze a prezentaci plodu zde.

U dívek je genitální zralost indikována skutečností, že labia majora zakrývá labia minora a chlapci varlata jsou již jasně viditelná.

Srdce dítěte je plně tvarované, i když mezi pravou a levou stranou srdce zůstává díra. Nebojte se, ihned po narození zmizí. Srdeční frekvence v tuto chvíli je asi 145 tepů za minutu. Zvuky srdce lze snadno rozlišit, jakmile jsou jasnější.

Přestože je dítě lehké a plně tvarované, dýchání dítěte stále probíhá přes pupeční šňůru. Železo se hromadí v játrech, což v prvním roce života dítěte přispěje k tvorbě krve.

Po 36 týdnech se vlasy dítěte prodlouží a cilia a obočí jsou patrnější. Chrupavka v ušních boltcích se výrazně posílila a kadeře a vroubkování jsou již plně formovány.

Fotografie z ultrazvuku plodu

Foto 3D ultrazvuk plodu po dobu 36 týdnů:

Doporučení ve 36 týdnech

Každý den roste počet narozených císařských řezů. Jedná se o typ operace, při které je dítě odebráno kvůli malému řezu v břišní stěně a děloze..

Císařský řez může být:

 • plánováno, to je, když lékař doporučuje ženě porodit takovým způsobem, aby zachránil dítě a zmírnil mučení;
 • nouzové, tato možnost se používá, když během porodu obvyklým způsobem dochází k závažným komplikacím, které vznikají životům dítěte a matky.

Indikace pro císařský chirurgický výkon mohou být:

 • úzká pánev;
 • přítomnost nádorů;
 • včasné oddělení placenty;
 • postranní poloha plodu a mnoho dalších.

Tento týden by se měly shromáždit všechny věci, které budete muset vzít s sebou do nemocnice. Seznam se doporučuje vyjasnit v nemocnici, protože v každé instituci se mohou lišit. Seznam věcí potřebných pro nemocnici najdete zde.

Stojí za to přemýšlet o koupi poporodní bandáže, kterou žena potřebuje, aby rychle vrátila své tělo do tvaru. Bandáž vám umožní správně opravit břišní dutinu, díky čemuž se vnitřní orgány rychle vrátí na své původní místo. Přečtěte si více o výběru poporodní bandáže zde..

V 36. týdnu můžete začít perineum masírovat, díky čemuž se pokožka a svaly stanou pružnějšími, což pomůže předcházet mezerám při porodu. Chcete-li to provést, leží na zádech a zadejte index a prostředníček dovnitř ne více než jeden falanga. Začněte lehkými pohyby k masáži a protažení perineum. Masáž by měla probíhat na principu "hodin", to znamená masáže od 9 do 3 hodin. Na takovou masáž jsou kontraindikace: podráždění sliznice a drozd.

Doporučuje se, abyste odmítli cestovat pozdě v těhotenství, protože porod může začít kdykoli a budete daleko od svého lékaře. Abyste mohli letět letadlem, musíte mít písemný souhlas svého lékaře. Pokud cestujete autem, zastavte se každých 15 minut, abyste se zahřáli.

Tělesné cvičení

Pokračujte v józe, protože pozice jsou bezpečné pro mámu i dítě. Cvičení pomáhá posilovat svaly a normalizovat fungování všech vnitřních orgánů. Fitball a plavání jsou také povoleny..

Pokud je dítě stále v pánevní prezentaci, můžete provést následující cvičení, které může přispět k jeho změně na správné. Podstatou cvičení je změnit těžiště ženy: lehněte si na záda a pokuste se zvednout boky nad úroveň hlavy. Přečtěte si další informace o cvičeních pro změnu polohy dítěte zde..

Pravidla výživy

V pozdějších fázích těhotenství je velmi důležité sledovat výživu, protože na tom závisí zdraví dítěte a jeho matky, a to jak během těhotenství, tak po něm..

Denní strava by měla být připravena s ohledem na skutečnost, že tento týden již výrazně snížil náklady na energii. Nabídka by měla být vyvážená a měla by se skládat z produktů, které dodávají tělu ženy a dítěte všechny užitečné stopové prvky a vitamíny.

Tento týden odborníci doporučují vyloučit rostlinné bílkoviny z jejich menu, jsou to například maso, ryby, mléko. Doporučuje se denně konzumovat fermentované mléčné výrobky, obiloviny a zeleninové produkty. Mezi nápoji by měly být upřednostněny bylinné a zelené čaje a čerstvě vymačkané šťávy.

Před nákupem potravin nezapomeňte dát pozor na datum exspirace. Zkuste jíst pravidelně a po malých porcích. Kontrolujte množství spotřebované tekutiny, denní dávka není vyšší než 1 litr. Každý týden se doporučuje uspořádat půstní dny..

Vyšetření na 35 týdnech těhotenství

Na prenatální klinice lékař určitě změří krevní tlak a určí velikost pánve, hmotnost a výšku. Pokud jde o testy, musí těhotná žena projít

Kromě toho musíte na flóře projít šmouhou. Vyšetření gynekologem je nezbytné ke stanovení stavu sliznice a mikroflóry porodního kanálu.

Nezapomeňte se svým lékařem probrat možnost používání léků proti bolesti během porodu, protože si musíte být jisti, že nejste alergičtí na složky léku. Přečtěte si o možných možnostech úlevy od bolesti zde..

Tento týden lze předepsat poslední ultrazvukové vyšetření, data, která budou přímo předána lékaři, který porodí. Během vyšetření lékař posoudí množství plodové vody, vyhodnotí vývoj dítěte, poslouchá srdeční rytmus a stav krevního oběhu. Lékař také posoudí možná rizika: oddělení placenty a propletení pupeční šňůry.

Články O Neplodnosti