Hlavní Zdraví

36. týden těhotenství: hmotnost a výška dítěte, co se stane nastávající matce

36. týden těhotenství je období aktivní přípravy pro mámu a dítě na nadcházející setkání. Dítě se aktivně pohybuje, vykazuje radost nebo nespokojenost se silnými šoky. V této době se objevují prekurzory porodu - tělo připravuje těhotnou ženu na nejkritičtější fázi celého těhotenství. Podrobněji řekneme, co se stane ve 36. týdnu se dvěma vzájemně propojenými organismy - matkou a dítětem.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

36. týden těhotenství: vývoj plodu

36 týdnů těhotenství je období, kdy je dítě fyziologicky připravené k narození, ale stále existuje ohrožení jeho křehkého života. Moudrá příroda proto ponechala malý časový odstup, aby se dítě mohlo konečně zesílit a mobilizovat všechny systémy podpory života.

Jak vypadá plod po 36 týdnech a co se s ním stane? Pojďme mluvit o všem v pořádku:

 • Velikost dítěte.

V této fázi těhotenství jsou děti již fyzicky plně formovány. Zbytek času před porodem aktivně přibývají na váze a pohybují se, posilují svaly.

V 36. týdnu je hmotnost plodu průměrně od 2 kg 500 g do 2 kg 750 g s délkou 45–46 cm. Tyto parametry se považují za normální, ale mohou se lišit. Závisí to na genetické predispozici a růstu matky.

Obvykle u lidí s krátkou postavou do 155–165 cm plod během tohoto období nabývá na 2 kg a má délku 40–42 cm. Pokud jsou rodiče velcí, hmotnost dítěte ve 36 týdnech překročí 2,5 kg.

Ženy, které pravidelně a pravidelně navštěvují lékaře a provádějí ultrazvuk, by se neměly bát, pokud se dítě neztrácí nebo nepřesahuje hmotnost. Chcete-li však dítě v posledním měsíci krmit, a tím komplikovat samotný proces porodu, kontrolujte výživu.

Dítě je již plně formováno: jeho oči jsou ohraničeny řasinkami, oblouky obočí jsou nakreslené a na tomto místě je dokonce chmýří, někteří stále mají elegantní plešatou hlavu s nádechem vlasů, zatímco jiní mají nádherné vlasy, prsty již mají nehty, které rychle rostou.

Kůže dítěte je hladká a pružná. Už se dobře vyrovnává s hlavní funkcí - ochranou vnitřních orgánů. Svaly jsou docela vyvinuté. Proto dítě snadno třídí nohy a paže, způsobuje salto v žaludku.

 • Vývoj nervového systému, projevy reflexů.

Nervový systém je tvořen a aktivován. Dítě slyší zvuky a aktivně reaguje na hlasy: buď se uklidňuje, pak se aktivně pohybuje, srdeční tep dosahuje 140 tepů za minutu. Rozlišuje chuť jídla, které jeho matka jí. Může ji mít rád nebo ne.

Dítě už ví, jak škytnout. Některé matky proto mohou cítit a sledovat, jak se žaludek začíná náhodně odrazit. Pokud je to signál hladu, musí být dítě okamžitě krmeno.

Po 36 týdnech plod již plně zvládl funkci sání. Na některých ultrazvukech mohou rodiče vidět, jak jejich dítě aktivně saje prst.

 • Funkce motoru.

V této fázi již dítě rostlo a rostlo tak silně, že matky získaly dojem, že k nim byl připojen mimozemšťan a aktivně zkoumá prostor kolem něj. Maminka už necítí jen jeho paže, ramena a paty, ale může ji pohladit z vnějšku břicha. Dítě se naučilo ovládat nohy a paže, ví, jak se převalit a salto.

Těhotné ženy v tomto období upřednostňují stát nebo chodit, protože jakmile si sednou nebo si lehnou, dítě vydá silné otřesy, aby jim dalo najevo, že není pohodlný. To způsobuje těhotným ženám určité potíže s organizací spánku a odpočinku..

 • Plodová poloha.

V této době dítě zaujme pozici, která je nezbytná pro normální proces porodu: je obrácen vzhůru nohama a spočívá na ochablé části pánve. V horní části břicha cítí máma nohy. Lékaři se obávají jiné prezentace, takže lékaři budou tento bod udržovat až do narození.

Není možné změnit polohu dítěte z vnějšku. Pokud v 36 týdnech upřednostňuje sedět na papeži a nehodlá se obrátit vzhůru nohama, nenechte se odradit. K takovému obratu může dojít během porodu.

Těhotenství 36 týdnů je odrazový můstek, který vede dítě k narození. Je to čas přibírání na váze, posílení těla, rozvoj orgánů nezbytných pro nezávislý život, zejména plíce.

36. týden těhotenství: pocity nastávající matky a změny jejího těla

Pro ženy je 36. týden, stejně jako u astronauta, odpočítávání před zahájením. V tuto chvíli se mnoho těhotných žen obává porodu, stane se náladovým a nervózním, někdy pláčem. Příbuzní musí být trpěliví, protože nastávající matky během tohoto období jsou fyzicky, emocionálně a psychologicky obtížné.

Co se stane těhotným ženám v 36. týdnu:

36. týden těhotenství nejsou jen pohyby dítěte, ale celé taneční festivaly. Dítě je velmi aktivní, takže matky cítí silné šoky, cítí, jak se dítě otáčí. Stává se, že jeho noha nebo rukojeť spočívají na žeber a způsobují bolest.

Jednou z fyzických obtíží tohoto období je volba polohy pro spánek. Je těžké ležet na zádech a dítě nemusí vždycky stát na jeho straně. V takových situacích lékaři doporučují umístit polštář pod žaludek. Takže vytvořte pohodlí pro sebe a dítě, začněte mít dostatek spánku.

 • Obecná fyzická kondice.

Protože plod již výrazně vzrostl a přibral na váze (do této doby mnoho matek získává až 10 kg - to je považováno za normu), pak se zatížení nohou zvyšuje. Žena už nemůže chodit ani stát na nohou. Musí odpočívat častěji. Potřeba spánku roste: tělo tedy ukládá energii pro průlom v porodu.

Zvětšená ňadra také způsobují problémy: bolestivé bolesti, zvýšená citlivost, některé bradavky se mohou objevit mléko.

 • Otok končetin.

Pokud se otok po 36 týdnech objeví kvůli dlouhým nohám těhotné ženy, nebojte se. Pokud je otok trvalý, pak je problém s ledvinami, může se vyvinout gestóza. O tom může rozhodnout pouze lékař..

Uvolněte se po 36 týdnech těhotenství s normálním průběhem světle žluté barvy a viskózní konzistence. Jejich počet roste. Pokud se zbarví do růžova, zhoustnou a bohatší, začne se rodit. Cheesy propuštění nebo purulent - příležitost konzultovat s lékařem o pomoc.

 • Specifická bolest.

Kromě bolesti v dolní části zad, nohou, podbřišku se u ženy ve 36. týdnu mohou vyskytnout bolesti kloubů nebo ochlupení. Tyto příznaky vyžadují okamžitou léčbu..

V důsledku rostoucího tlaku dítěte na kosti pánve se ochablé kosti začínají ve švech odklánět. To představuje hrozbu pro nastávající matku: je pravděpodobné, že po porodu bude muset strávit dlouhou dobu v poloze na zádech, aby obnovila integritu kostí. Jinak prostě nebude moci chodit.

Totéž platí pro klouby. Při přepravě dítěte ženy intenzivně ztrácí vápník. To má za následek nejen destrukci zubů a křehkých kostí, ale také snížení tekutin v kloubních vakech. Z tohoto důvodu se klouby otírají o sebe, což vede k zánětu.

Lékaři v takových případech předepisují vápník, ale dávkování a kombinace pro těhotné ženy jsou vybírány individuálně. Proto se sami nezkoušejte, postupujte podle doporučení lékaře.

 • Placenta.

Po 36 týdnech má placenta druhý stupeň vyspělosti. Je stále dostatečně aktivní, aby dítěti zásobovala kyslík. Ale v některých případech, již v této fázi, gynekologové zjišťují rychlé stárnutí placenty. To ohrožuje předčasný porod nebo nedostatek kyslíku, díky čemuž bude mít plod nitroděložní vývojové abnormality.

Pokud máte takovou souběžnou diagnózu, nepropadejte panice. Funkce placenty bude podporována pomocí speciálních léků, které zlepší krevní oběh. Bude schopna přežít dobu nezbytnou pro to, aby dítě posílilo tělo.

V děloze dítě žije v močovém měchýři naplněném tekutinou. Díky ní se k němu dostávají živiny a kyslík. Pokud je objem těchto vod menší než 1,5 l, bude matka před porodem hospitalizována a zdravotně udržována zdraví plodu (dělají kapátka těhotná).

Pro sledování zdravotního stavu musí žena ve 36. týdnu těhotenství podstoupit povinné vyšetření gynekologem. To:

 • vytváří ultrazvuk (hodnotí se stav placenty, vývoj plodu, jeho umístění, množství plodové vody);
 • poskytuje obecnou analýzu moči (kontrola bílkovin) a krve (hemoglobin);
 • z vagíny je odebrán nátěr (kontrola mikroflóry);
 • daruje krev na HIV a pohlavně přenosné nemoci;
 • podstupující dopplerografii (ukazuje zásobení dítěte kyslíkem a živinami).

V posledních týdnech těhotenství je žena v intenzivním napětí, neustále si naslouchá a čeká na zahájení porodu. Zkuste v tomto období odvrátit pozornost od myšlenek na nadcházející událost, uvolnit se, dostatek spánku, normálně jíst. Neztrácejte však kontrolu nad svým vlastním tělem. Máte-li jakékoli neočekávané nebo nepříjemné příznaky, sdělte to svému lékaři a případ odložte..

36 týdnů těhotenství: porod, předchůdci porodu, doporučení

Porod ve 36 týdnech je běžný. Jsou považovány za předčasné, ale to neznamená, že dítě bude podřadné nebo životaschopné.

Zvažte tuto otázku podrobně:

 • Harbingers při porodu.

Těhotné tělo je již na začátku, takže se aktivně připravuje na budoucí spurtu. Ve 36. týdnu dostávají ženy první signály práce. Často se jedná o tréninkové znamení, jak mobilizovat a připravit mámu na nadcházející narození. Zde jsou fyzické pocity související s předchůdci porodu:

 1. "Kámen" břicho. Děloha padá a těžší: významná část plodové vody opouští, zvyšuje se tlak dítěte na stěny dělohy. Samotná děloha je v dobrém stavu..
 2. Bolesti zad.
 3. Kontrakce. Těhotné ženy pravidelně pociťují stahy dělohy. Pokud jsou bezbolestné, pak je to fáze školení. Pokud cítíte bolest, která se valí ve vlnách od dolní části zad po spodní část břicha, pak se jedná o skutečné boje. Liší se silou, četností a pravidelností. S každou hodinou se zvyšuje bolest a zkracuje se doba mezi těmito periodami.
 4. Korkový výboj Den nebo dva před začátkem kontrakcí se mohou objevit specifické sekrece - husté, viskózní, narůžovělé nebo hnědé. Toto je korek, který zablokoval porodní kanál.
 5. Roztržení amniotického vaku nebo vypuštění vody. Pokud se tekutina z pochvy nedobrovolně objeví, potom se narození začne. Voda tak začíná vytékat z plodové vody. Bez ní nebude dítě žít. Proto, pokud voda odejde, ale nejsou tam žádné kontrakce, pak jděte do nemocnice. Lékaři možná budou muset stimulovat práci.

V případě falešných kontrakcí zkuste se uklidnit, osprchovat se. Pokud bolest pochází z dolní části zad a zvětšuje se každou hodinu, připravte pro nemocnici kufr.

 • Dodání za 36 týdnů.

Pokud se koná 36. týden těhotenství, pak je porod docela možný, ale jsou předčasné. Důvodem nástupu práce může být:

 1. Stres.
 2. Fyzická námaha (zvedání těhotné ženy, práce ve svahu).
 3. Akutní infekční onemocnění.
 4. Gynekologické vyšetření.

Pokud se vyskytují křeče v dolním břiše, vyzařují spodní část zad, nevolnost, nepropadejte panice. Zavolejte tým lékařů a počkejte, až dorazí, aby vypili dvě antispasmodické tablety. Ve zdravotnickém zařízení s kapátkem a injekcemi bude práce zastavena. Máma bude muset před dodáním trávit čas v posteli podle plánu.

Pokud však porod nabyl na síle, nenechte se odradit. Dítě je již připraveno na zrození světa. Pokud nejsou problémy s vývojem, bude dítě ihned po narození a hodnocení jeho stavu převedeno na matku. Její teplo, mléko a péče pomohou dítěti rychle se přizpůsobit novým životním podmínkám. Pokud má novorozenec dýchací potíže, bude muset strávit nějaký čas dětskou resuscitací.

36. týden těhotenství je pro ženu a plod obtížným obdobím. Aktivně se připravují na porod. Dítě roste každým dnem silněji a nastávající matka, unavená těhotenstvím, váha těla, potíže s pohybem a spánkem, čeká na okamžik, kdy konečně uvidí mistrovské dílo, které pečlivě vyživuje a vyživuje 9 měsíců..

Správná výživa, chůze, pravidelné návštěvy u lékaře, pozor na váš stav - záruka, že porod proběhne ve stanovenou dobu a bez komplikací.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

36 týdnů těhotenství

36 týdnů při početí nebo 38 porodníků

Doba 36 týdnů těhotenství je 38 porodních. Velmi důležitý bod. Nyní je těhotenství považováno za absolutně na plný úvazek. Na jeho narození můžete čekat beze strachu na zdraví dítěte. A to se může stát každý den během následujících 4 týdnů..

Kdo má šanci rodit dříve?

1. Pokud je diagnostikována ICI, jsou na děložním hrdle švy a (nebo) je pesar. To znamená, že ženy s hrozbou předčasného porodu. Jejich krk je slabý, zkrácený, některé dokonce pootevřené. Obvykle pro tuto kategorii stačí malá provokace ve formě odnětí podpory - pesar nebo stehy, takže se krk rychle otevře a začne práce..
Obvykle po jejich odstranění dochází k porodu během jednoho týdne.

2. Pokud je plod velký, před velikostí gestačního věku. Připomeňme, že proces porodu také spustí samotný plod, když je zcela připraven k narození. To znamená, že má plné plíce, dostatečně vyvinutou podkožní tkáň pro udržení normální teploty, nikoli pro zamrznutí.
Lékař odhaduje velikost plodu podle objemu břicha a výsledků ultrazvuku.

3. Sliznice již odešla. To se nevztahuje pouze na výtok sliznice, ale na velkou hromadu hlenu s krvavými pruhy. Faktem je, že to odejde ihned po začátku otevření děložního čípku. Dodání obvykle probíhá v nejbližších dnech nebo dokonce hodinách.

4. Hlava dítěte šla hluboko do pánve. Tak hluboko, že to nevidí jen lékař, ale také si to sama matka všimne, protože v bolestech, nepohodlí v šestatřiceti týdnech těhotenství v perineu a žaludku klesá tak nízko, že na něj snadno leží dlaň. Musíte chodit, podepsat žaludek nebo neustále obvaz. Přední část dítěte, snížená v pánvi, přitlačí na krk a vyvolá její otevření.

Ale ne všechny děti v době narození jsou sníženy do pánve. Když žena opustí vodu s polyhydramniemi se zralým krkem, může dojít k problémům s prací, pokud lékař nepomáhá dítěti ručně. A proto šíří fetální membrány rukama a pomocí nástrojů, propíchne močový měchýř, pokud se znovu drží, a pod hlavou dítěte je stále hodně vody..

5. Cervix je měkký, volný, prochází 1-2 prsty. Stane se tak asi 2 týdny před porodem. Lékař si nemusí vždy všimnout malého otevření krku během vyšetření, protože krk může být silně vychýlen dozadu.

Mimochodem, gynekologická vyšetření často vedou k nástupu porodu, pokud je děložní čípek připraven. Ženy žádají své lékaře, aby je „vybrali“ tak, aby začalo porod. Sliznice z děložního čípku často ihned po vyšetření opustí.

Pokud je podle doktora krk „dub“, pak se rozhodně nebudete rodit další 2 týdny. A možná budete dokonce potřebovat lékařskou pomoc - antikoncepci.
Pravidelné a docela patrné kontrakce ženy se obvykle začínají cítit při otevření děložního hrdla od 3 cm (prsty, jak říkají lékaři).

Ale pokud k předchozímu narození došlo za 37–38 týdnů, i když kvůli stejnému ICI, pak vůbec není skutečností, že se začnou brzy.

Drahé ženy, nestavte se předem na porod v určitou dobu (pokud je dřívější než DA). Když se začnete „pohybovat“, bude to velmi psychicky a fyzicky obtížné. V tomto ohledu je to jednodušší pro ženy, které měly v předcházejícím těhotenství 41–42 porodních týdnů a nyní trpělivě čekají na nástup porodu nebo propuštění plodové vody..

Jak trochu spěchat porod?

Obvykle se tyto metody doporučují ženám, jejichž děložní hrdlo není v tuto chvíli připraveno k porodu..

1. Sex, bez kondomu. Ale pouze pokud partner nemá žádné nepříjemné genitální příznaky a infekce. Sperma obsahuje prostaglandiny, které vyvolávají kontrakce dělohy, její vzrušivost.

2. Svíčky "Buscopan." Jedná se o antispasmodické léčivo, které se podává vaginálně. Pomáhá uvolnit děložní hrdlo rychleji. Soudě podle hodnocení žen, které porodily, ne vždy jednaly. Ale někomu pomohli. Pro ženy s hustým děložním hrdlem nebude zbytečné.

3. Mytí, chůze po schodech, jen chůze - jakákoli fyzická aktivita. Ale pokud máte vysokou vodu, je lepší si dát pozor. Faktem je, že s velkým množstvím plodové vody existuje vysoké riziko ztráty pupečníkové šňůry i končetin dítěte. Je to velmi nebezpečné.

4. Přesvědčování dítěte. Dítě maminku slyší už dlouhou dobu. A psychologové také ujišťují, že může poslouchat její žádosti.

5. Kolečko nebo klystýr. Jde o vyvolání kontrakcí střev a dělohy. Některé ženy pijí ricinový olej spolu se šampaňským (takový „recept“). Nedoporučujeme to. Obecně je lepší očistit střeva blíže k očekávanému datu narození. Je příliš brzy.

6. Malinový vývar. Jak se říká, musíte pít odvar malinových listů horkých, aby způsobili porod, nebo studené, abyste připravili děložní hrdlo. Recenze o této metodě se také liší. Existují ženy, které již 15 minut po požití tohoto nápoje, sliznice.

7. pupalkový olej. Užívejte 2 tobolky 3krát denně. Říká se, že ve 3. až 3. dni podávání se v děložním čípku objevují bodavé pocity, což může znamenat začátek jeho otevření.

Běžné pocity a pozorování nastávajících matek ve třiceti šesti týdnech

Mnoho matek poznamenává, že jejich přírůstek na váze se zastavil. A někteří dokonce říkají, že za jednu noc ztratili 1 kg nebo více. Ten je mimochodem jedním z jasných známek velmi raného narození. Faktem je, že za účelem zahájení porodu se musí hladina hormonu progesteronu snížit. Ten, který přispívá k „uchování“ těhotenství a zadržování tekutin v těle. Máte menší otok a zhubnete? Můžete to považovat za známku snížení progesteronu. Brzy se stanete matkou.

Není úplně jasné, co se děje s dítětem po třicátém šestém týdnu těhotenství, když se začne pohybovat méně... Přesněji řečeno, jeho pohyby již nejsou trhané, ale spíše vlnité. To je naprosto normální. Obzvláště pro matky, u kterých se děti již ponořily hluboko do pánve. Tam nemohou otočit hlavou, což znamená, že pohyby jsou méně rozmanité a znatelné. Mimochodem, právě tyto záhyby hlavy dítěte v močovém měchýři jsou jednou z nejbolestivějších pro nastávající matky. Nyní je v tomto ohledu snazší.

Stále více se konají přípravné boje o Brexton-Higgs nebo, jak se také říká, výcvikové. Mohou se objevit v reakci na sebemenší „podráždění“. Například, když se máma otočí z jedné strany na druhou, najednou se zvedne z náchylné pozice (musíte nejprve ležet na vaší straně, pak tiše sedět a teprve potom vstát), jen chodí nebo dělá domácí práce. A pokud se to všechno dříve nazývalo „hypertonicita“ a vyžadovalo se podávání antispasmodik a přípravků hořčíku, nyní je taková příprava dělohy dobrým znamením. Pravděpodobně nebudete těhotná a porodíte datum DA.

Když už mluvíme o DA, jak ji správně spočítat? Matky se obvykle řídí informacemi, které uvádějí nejbližší datum. Například matky dětí, které rostou v předstihu, se domnívají, že by se měly narodit o týden dříve, než je měsíční období. Ale často tomu tak není. Pokud posuzujeme gestační věk a datum narození ultrazvukem, pak pouze první, provedené v nejranějších termínech, kdy se embryo objevilo, nebo na základě údajů z prvního screeningového ultrazvuku za 11-13 porodnických týdnů..

Po 36 týdnech, stejně jako po 37 týdnech těhotenství při početí a dále je u matek pozorován špatný spánek. Je nemožné najít pozici, ve které by bylo výhodné ležet. Mnozí spí ležet a sedět na posteli mnohokrát za noc, když si lehli po stranách nebo na pubu a celá pánev nesnesitelně bolela. Poslední týdny těhotenství jsou velmi obtížné, zejména pro ženy, které hodně přibývaly na váze a mají velké děti.

Co se stane s plodem po třiceti šesti týdnech

Pokud je v tuto chvíli provedeno ultrazvuk, bude na něm určena hmotnost dítěte v oblasti 3 kg a hmotnost od 49 cm nebo více. Výška a hmotnost závisí na mnoha faktorech. To je přítomnost nebo absence fetoplacentální nedostatečnosti a genetických charakteristik rodiny a individuálních charakteristik a povahy výživy matky a jejího životního stylu. Podle statistik je u kuřáckých žen mnohem pravděpodobnější porod malých dětí - méně než 2,8–3 kg. A s diabetem se častěji rodí velké děti - více než 4,5 kg. To prostě není dobré.

Podkožní tuk se nadále ukládá do dítěte, a pokud je vše v souladu s přísunem krve do systému matka-plod, bude stále přibírat na váze a nabírat tuk až do narození. To je jen velká velikost a hmotnost, které již neumožňují dítěti volně se pohybovat v děloze. Ale na tom nezáleží, musí si zachránit co nejvíce síly pro tvrdou práci - jeho narození.

Dítě aktivně spolkne plodovou vodu spolu s chloupky lanugo a odpadními produkty a to vše se hromadí ve střevech. Ale to není děsivé. Během několika dnů po narození budou střeva osvobozena od původního stolice - mekonia. Obecně je to velmi důležité. Vzhledem k tomu, že meconium protahuje konečník, střevo se přestává stahovat - stahuje se. Co způsobuje pocit hladu. Mimochodem, ultrazvuk je nyní sledován a zda dochází k rozšíření střevních smyček. A pokud ano, může to znamenat kyslíkové hladovění dítěte nebo nitroděložní infekce. Abyste se ujistili, že je vše v pořádku, proveďte Dopplerovu studii cév pupeční šňůry, dělohy, střední mozkové tepny a aorty dítěte.

Placenta má v tuto chvíli 2 nebo 3 stupně zralosti, méně často první. Říká se, že čím mladší je placenta, tím později začne porod. To znamená, že ženy s třetím stupněm zralosti placenty mají šanci porodit tento týden a ti, kteří stále mají první stupeň zralosti, budou muset chodit dalších 2-4 týdnů. To není vždy pravda. A „mladá“ placenta je vždy dobrá, protože je zaručeno, že kvalitně vyživuje plod. Mimochodem, placenta nyní váží 300-600 gramů. Během těhotenství rostla s plodem, ale už se nebude zvyšovat.

Pokud máte chlapce, měli byste vědět, že v 96% mužů do této doby varlata sestoupila do šourku. Pokud tomu tak není a dítě se narodí s nevystoupenými varlaty, lékaři mu doporučí, aby ho pozoroval další rok. Pokud varlata nemigrovala do šourku, chirurgie se provede o rok později.

Dívky v této fázi těhotenství se rodí s plně formovanými vnějšími genitáliemi. Majonika stydkých pysků uzavírá minoru stydkých pysků, tj. Nejsou vidět.

36. týden, příprava na výlet do nemocnice (video):

36 týdnů, příprava na výlet do nemocnice

Plíce plodu produkují povrchově aktivní látku - látku, která je kryje zevnitř, aby se zabránilo shlukování. Pokud je málo povrchově aktivní látky, dítě nebude moci samostatně dýchat. To je jeden z hlavních problémů předčasně narozených dětí. Nyní však vaše dítě již není v nebezpečí.
Obecně všechny orgány a systémy fungují normálně..

Pokud se podíváte na dítě, pak to má docela zajímavý a neobvyklý pohled. Velká hlava vás upoutá. Přesněji jeho poměr k tělu. Tyto „žolíky“ zůstanou téměř do konce prvního roku života. Pak hlava přestane růst rychlým tempem, hrudník se rozšíří a proporce těla se stanou podle našeho názoru normální..

Normální fetometrie je následující:
- BPR - 86 - 100 mm;
- LZ - 108 - 128 mm;
- Výfukové plyny - 309 - 357 mm;
- Chladivo - 304 - 368 mm;
- BK - 68 - 78 mm;
- PC - 60 - 70 mm;
- KP - 52-60 mm;
- KG - 60-68 mm.

Tipy pro nastávající matky - co by mělo být v lékárničce pro děti

Chcete-li zabránit porodu lékáren po porodu, zakupte si předem následující léky a zdravotnický materiál.

1. Zelenka, bavlněná vlna, vatové tyčinky, peroxid vodíku - k léčbě pupeční rány bude potřeba.

2. „Bepanten“ - krém, pomocí kterého je možné léčit různé záněty na kůži dítěte, vyrážky z plen a také praskliny v mateřských bradavkách. Velmi pohodlný a absolutně bezpečný krém.

3. Prášek. Lze jej koupit k vysušení pokožky.

4. Dětská antipyretika. Nezapomeňte nakupovat ve formě svíček (s paracetamolem nebo ibuprofenem). Měly by být vždy v domě..

5. Teploměr. Alespoň obvyklá rtuť. Ale bezkontaktní je lepší - je to drahé, ale ideální pro měření teploty u malých dětí.

Vývoj dítěte po 36 týdnech těhotenství a falešné kontrakce u mámy

Těhotenství ve 36-37 týdnech je doba, která může být začátkem porodu. Dítě je již uznáno na plný úvazek a je plně připraveno k narození. Nyní bude jen hromadit tuk.

Tělo ženy se i nadále aktivně připravuje na nástup porodu, který je doprovázen nepříjemnými příznaky. Taška, se kterou těhotná žena půjde do nemocnice, je již vyzvednuta.

Mámě se v tuto chvíli doporučuje odpočívat a nepřetěžovat se domácími pracemi - svěřovat všechny záležitosti příbuzným. 36 týdnů dvojčetého těhotenství může vést k porodu. Děti jsou připraveny k narození. Dvojčata po narození budou pod lékařským dohledem.

Vývoj dítěte

Co se stane s dítětem po 36 týdnech těhotenství? U plodu nedochází k žádným významným změnám: dítě je téměř připravené k narození. Orgány a systémy jsou plně formovány a funkční. Rovněž genitálie drobků dosáhly zralosti.

Vývoj plodu po 36 gestačních týdnech je nárůst tělesné hmotnosti. Jeho ramena a tvář byly příjemně zaoblené kvůli zvýšené akumulaci podkožního tuku. Hmotnost dítěte ve 36 týdnech těhotenství může dosáhnout 2800 gramů. Ale dítě může vážit ještě méně, asi 2500 gramů - a to je také norma. Jeho výška dosahuje 47 cm.

Plod po 36 týdnech těhotenství se stále připravuje na narození. Aktivně trénuje a téměř neustále cucí prsty a prsty na nohou a vyvíjí sací reflex. Kromě toho dítě pravidelně polyká okolní plodovou vodu. Ve 36 týdnech těhotenství dítě vypadá, jak ho matka vidí po narození.

Kraniální kosti zůstávají mobilní díky otevřeným pružinám. Budou se táhnout během prvního roku života drobků, ale prozatím „měkká“ lebka usnadní průchod hlavy přes porodní kanál..

Dítě z 36. týdne těhotenství již zpravidla zaujalo správnou pozici a otočilo hlavu dolů. Ale pokud tomu tak není, může se stát, že se může stát nezávislý převrat a dítě zaujme potřebnou pozici. Pokud k tomu však nedojde, je možné diskutovat o císařském řezu.

Ženské pocity

36. týden těhotenství - co se děje v těle nastávající matky? Děloha stoupá 36 cm nad ochlupení, které plně odpovídá gestačnímu věku. Jeho dno je umístěno přímo pod hrudní kost - je to asi 16 cm nad pupkem.

36 porodnický týden těhotenství je charakterizován počátkem stárnutí dítěte. Placenta si stále plní své povinnosti, ale lékaři její práci pečlivě sledují..

Jinak se může vytvořit fetoplacentální nedostatečnost a dítě dostane méně kyslíku, stejně jako potřebné živiny. Všechny hlavní pocity v 36. týdnu těhotenství, které žena zažívá, jsou kvůli blížícímu se porodu a zvětšené děloze..

36 týdnů těhotenství - v případě, že se jedná o druhé narození - může být doprovázeno výskytem jejich prvních prekurzorů. Kromě toho může mít žena bolesti v podbřišku nebo přímo v perineu.

Důvodem těchto pocitů je snížení hlavy dítěte do pánevní dutiny, doprovázené mírným rozporem v kostech. Kromě toho děloha vyvíjí tlak na svaly a vazy. Těhotná žena ve třiceti šesti týdnech může zažít:

 • křeče v lýtkových svalech;
 • pubická bolest;
 • pocit těžkosti v bederní oblasti.

U ženy, vzhledem k významnému tlaku dělohy na střevní stěnu - koneckonců, hmotnost plodu po 36 týdnech těhotenství je již docela významná - může dojít k exacerbaci hemoroidů. Pokud k tomu dojde, měl by lékař zvolit způsob, jak zmírnit příznaky nemoci. Ženy mohou zažít:

 • periodická bolestivost v perineu, kterou popisují jako střelbu;
 • potíže s dýcháním - neschopnost plně dýchat. Důvodem je skutečnost, že děloha se zvedla co nejvýše a napjala plíce. Z tohoto důvodu je rozvoj dušnosti možný i v klidu. Pokud byla žena schopna zhluboka se nadechnout s plným prsu, pak se plod pravděpodobně začal potápět;
 • zkrácení a změkčení děložního čípku, který je přípravou na nadcházející porod. Může být doprovázen mírným mravenčením v pochvě. To je norma a nebojte se;
 • kvůli natažení pánevních kostí může mít žena mírné nepohodlí.

Existují však zlepšení v obecném stavu. Pálení záhy zmizí a žaludek se po jídle vyprázdní mnohem rychleji. Vývoj takových pocitů naznačuje, že dítě začalo klesat a porod se blíží.

Vzhled edému není vyloučen. Pokud se tvoří ve večerních hodinách, po dlouhé procházce a ráno úplně zmizí, pak je to norma. Není důvod se obávat. Ale v případě otoků ráno a v moči bílkovin existuje riziko rozvoje gestózy - toxikózy druhé poloviny těhotenství..

Tento stav je považován za nebezpečný pro matku i dítě, takže žena potřebuje hospitalizaci. Žena si může všimnout zvýšeného růstu vlasů na pažích, nohou a dokonce i na břiše. Příčinou tohoto jevu je hormonální pozadí. Po porodu všechny nadbytečné chloupky vypadnou a všechno se vrátí do normálu..

Snížená děloha vyvíjí tlak na močový měchýř, takže žena je opět nucena často močit. Zpravidla touha vzniká každou hodinu. Musíte vyprázdnit močový měchýř na vyžádání, protože stagnace moči může způsobit infekci.

Míchání

Téměř všechny těhotné ženy zaznamenají pokles motorické aktivity dítěte. Vysvětlení je jednoduché: v děloze měl málo místa. Pohyby by však měly být brány v úvahu jako dříve: do 12 hodin by se dítě mělo aktivně pohybovat nejméně 10krát.

Bolení břicha

Pokud má žena bolesti břicha ve 36 týdnech těhotenství, je nutné pochopit důvody. Nejčastěji je to způsobeno tlakem obrovské dělohy na vazy, které ji podporují, a orgánů umístěných v bezprostřední blízkosti. Takové bolesti jsou fyziologické a ve skutečnosti jsou normou..

Pokud má žena nižší bolesti břicha jako při menstruaci nebo bolestech, může to být známkou nedostatku vody. O svém stavu musíte informovat svého gynekologa. Někdy si budoucí matky stěžují, že tahají dolní část břicha za 36 týdnů těhotenství.

Nejčastější příčinou tohoto stavu je změna umístění dítěte. Žaludek může být tažen na pozadí snižování fetální hlavy do pánevní oblasti. Ze stejného důvodu má těhotná žena někdy bolesti zad..

Táhne žaludek i během tréninkových bojů, které jsou téměř všechny ženy. Budou se cítit jako krátké napětí v břiše: děloha přijde na krátkou dobu do tónu a pak se uvolní. To je norma. Pokud se však kontrakce stanou pravidelnými a žaludek začne bolet a bolet, bude to znamenat nástup porodu.

Pokud žaludek bolí po 36 týdnech těhotenství, je třeba o tom informovat pozorujícího gynekologa. Pokud je však bolest doprovázena krvavým výtokem, je naléhavé zavolat sanitku.

Břicho ztuhne

Po 36 týdnech těhotenství se břicho stane kamenným z mnoha důvodů:

 • Přetečení močového měchýře. Při plnění vyvíjí určitý tlak na dělohu, což způsobuje její vzrušení.
 • Zvýšený tón dělohy. Břicho ztuhne po 36 týdnech těhotenství v důsledku fyzické aktivity. V tomto případě se doporučuje ženě lehnout si a odpočívat. Pokud tón nezmizel, je vhodné se poradit s odborníkem.

Kromě toho se žaludek může stát kamenným ve 36 až 37 týdnech těhotenství z jiných důvodů. To:

 • pánevní zánět;
 • nemoci reprodukčního systému;
 • zvýšení děložního tónu způsobeného stresující situací;
 • prodloužená fyzická aktivita;
 • kouření, alkohol, káva.

Vaginální výtok

Alokace po 36 týdnech těhotenství se stanou hustějšími ve složení a zvyšují se objem. Důvod spočívá v postupném průchodu sliznice, která kryje děložní hrdlo. Může zanechat v malých částech a potom budou ve složení vaginálního hlenu viditelné kousky hustého hlenu. Mohou mít pruhy krve.

Po 36 týdnech těhotenství nelze vylučovat krevní sekret. Mohou signalizovat narušení placenty i nástup porodu. V obou případech žena pociťuje bolest různé intenzity.

Odpojení místa dítěte je vážný stav, který představuje nebezpečí jak pro matku, tak pro dítě. V kombinaci se zvýšeným tónem dělohy může placentární narušení vést k těžkému krvácení.

V případě výskytu sekretů podobných tekutinám, jako je voda, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Toto je plodová voda. Pokud odešli najednou, je nutné jít do nemocnice - to je začátek práce.

Amniotická tekutina může být buď zcela průhledná nebo může mít nažloutlou / zelenkavou barvu. Může unikat v malých částech, což znamená poškození membrán. Žena zpravidla potřebuje hospitalizaci. Jakékoli změny ve složení výboje by měly těhotnou ženu upozornit, protože infekce musí být odstraněna před narozením.

Ultrazvuk

Ultrazvuk po 36 týdnech těhotenství - neplánovaná studie. Jmenován v následujících případech:

 • pokud potřebujete objasnit polohu plodu;
 • posoudit stupeň zapletení krku dítěte pomocí pupeční šňůry;
 • identifikovat placenta previa;
 • hodnotit její zralost.

U 36. týdne těhotenství je zpravidla předepsáno ultrazvukové vyšetření, pokud lékaři nedokážou určit taktiku řízení práce..

Ženská výživa

Výživa ve 36 týdnech těhotenství by měla být méně kalorická. Ze stravy je nutné vyloučit nebo alespoň redukovat tuky živočišného původu a také snadno stravitelné proteiny.

V posledních týdnech těhotenství se hmotnost rychle zvyšuje, což může nepříznivě ovlivnit průběh porodu. Ale nebojte se - dítě bude stále dostávat všechny látky, které potřebuje. Strava by měla zahrnovat:

 • čerstvá zelenina a ovoce (je lepší brát místní, opouštět exotické);
 • cereálie vařené ve vodě;
 • zeleninové polévky;
 • ryby a maso - vařené nebo parní - nízkotučné odrůdy;
 • kompoty.

Je nutné zcela vyloučit:

Tyto produkty si uchovávají sůl, což přispívá k rozvoji otoků. Těhotenství 36 týdnů je doba, která vyžaduje klid a soustředění. Žena by měla pečlivě sledovat své pocity a řídit se všemi doporučeními lékařů.

36. týden těhotenství: co se stane s plodem a nastávající matkou?

V 36. týdnu těhotenství jsou všechny myšlenky ženy obsazeny nadcházejícím narozením. Je čas rozhodnout se o porodnici, přečíst si recenze žen v porodu, navštívit vybranou porodnici a podepsat směnku. Nestojí to za zpoždění, protože dítě může kdykoli „chtít“ náš svět.

Podle statistik se v tomto období narodí asi 10% dětí a v případě vícenásobného těhotenství je pravděpodobnost porodu tento týden až 30%..

Kolik měsíců to je?

Třetí trimestr pokračuje. 35-36 porodnický týden těhotenství dokončí devátý porodnický měsíc. Podle známějších kalendářních standardů uplynulo 8 měsíců a týden a od početí uplynulo 34 týdnů. Pravidlo Negale, které používají porodníci, uvádí, že těhotenství trvá 280 dní od prvního dne poslední menstruace. Porodnické těhotenství tak trvá 10 měsíců a ne 9, jak se běžně věří.

Před porodem ženy zbývá velmi málo - asi měsíc. Odhadované datum narození, které se počítá podle výše uvedeného pravidla, je pouze přibližným vodítkem pro nastávající matku a lékaře, kteří ji pozorují. Ve skutečnosti pouze 5% žen rodí přesně v DA, ve všech ostatních případech k porodu dochází dříve nebo později.

Proto je obtížné jednoznačně odpovědět na otázku, kolik zbývá před porodem, pokud je začátek 36. týdne těhotenství. Může se to stát za pár dní i za několik týdnů - vše je čistě individuální. Co se nyní děje se ženou a jejím dítětem?

Pocity budoucí matky

Dokonce i velmi trpělivé a filozofické ženy ve 36 týdnech začnou „kňučet“, stěžují si a stěžují si na nesnesitelnou únavu. Každý chápe, že je lepší, aby dítě bylo plně funkční do 40 týdnů, ale touha porodit co nejdříve je nyní nad rozumem. Pro ženu je obtížné chodit, dělat domácí práce a dokonce ani spánek nepřináší úlevu, protože většina nastávajících matek nyní začíná trpět nespavostí.

Asi třetina žen má v 36. týdnu „břicho“. To znamená, že dítě klesá níže v děložní dutině a tlačí hlavu proti výstupu z malé pánve. Snížení dolní části dělohy snižuje výšku jeho dna, okamžitě se stává mnohem snazší dýchat, pálení žáhy zmizí, ale zde roste tlak na ochlupení a močový měchýř.

Pokud se dítě rozhodne tento týden jít dolů, neznamená to, že se ve spěchu narodí. Od okamžiku, kdy dítě přejde k porodu, může trvat několik týdnů.

Pouze třetina těhotných žen se tak začne cítit lehčí. Zbytek musí být silnější a mít odvahu: všechna „kouzla“ pozdních dat tohoto týdne se otevřou v celé své kráse.

Plodové pohyby

Motorická aktivita plodu se výrazně snížila. Dítě už nemůže provádět zametací pohyby a otřesy. Děloha byla velmi přeplněná a nepohodlná. Proto dítě tráví většinu času v kompaktní flexi pozice, tlačí nohy na břicho a přitiskne bradu k hrudi. Jeho pohyby nyní způsobují budoucí matce nepříjemnosti: mohou být bolestivé a nepříjemné.

Takové vzácné pohyby je však stále třeba počítat denně. Stejně jako dříve by mělo být nejméně 10 za 12 hodin. Pravidla pro výpočet této lhůty jsou nastávající matce obvykle dobře známa: škytavky dítěte se nepovažují za míchání a série 2-3 pohybů se nepovažuje za několik epizod, ale za jeden pohyb.

Příčiny odchylek v motorické aktivitě dítěte se mohou lišit. Nejčastější příčinou je hypoxie. Hladina kyslíku v počáteční fázi způsobuje příliš časté pohyby, ostré a bolestivé. Dítě se tedy snaží získat více kyslíku a masírovat placentu rukama. Pokud je hypoxie již dlouhá a hluboká, snižuje se aktivita dítěte. Takže dítě začne šetřit kyslík, ochranný mechanismus „funguje“.

Hypoxie je pro plod extrémně nebezpečná, protože může způsobit nevratné procesy v mozku, nervovém systému a dokonce vést k úmrtí dítěte. Deficit kyslíku zjištěný včas umožňuje lékařům rychle rozhodnout o předčasném porodu, aby zachránil dítě. To je důvod, proč lékaři a ženy doporučují každý den počítat pohyby svého dítěte, psát výsledek do tabulky, kterou lze získat na prenatální klinice nebo říci a tisknout na internetu.

Snížení nebo zvýšení aktivity však není vždy způsobeno nedostatkem kyslíku. Pohyby dítěte mohou ovlivnit cokoli, nebo spíše jeho touha dělat pohyby: počasí venku a úroveň atmosférického tlaku, pohodu budoucí matky, její stravu, náladu a celkový stav. Pokud chce žena spát, její dítě spí.

Denní rutina pro matku a dítě je přibližně stejná, i když existují výjimky - děti, které tvrdohlavě nechtějí spát v noci. S vysokou pravděpodobností bude takový režim u dítěte pokračovat i v prvních týdnech po jeho narození.

Bolest ve 36. týdnu těhotenství je přítomna u každé ženy, i když těhotenství pokračuje bez komplikací, patologického přírůstku na váze a dalších „potíží“. Tělo nastávající matky, jako statečný astronaut, se odvážně podrobuje obrovskému přetížení. Pocity v tomto týdnu jsou docela nepříjemné, ženy se cítí jako „těsnění“ a „hroši“, zvyšuje se únava.

Děloha, i když nyní pomaleji, ale stále roste, objem, a proto vazivový aparát, který drží reprodukční orgán, je velmi napnutý. To způsobuje mírné bolestivé bolesti zad. Pokud žena musí chvíli stát nebo sedět v jedné poloze, začne jí bolet záda. Tato bolest je bolestivá. V kostrči a dolní části zad několikrát denně táhne, brnění a bolí.

Proto by žena neměla jít daleko od domova, takže v každém okamžiku má možnost si lehnout, odpočívat, zdřímnout si, zlepšit svůj stav.

Tréninkové kontrakce, které nejsou známy velké většině těhotných žen, se mohou vyskytnout častěji ve 36 porodnických týdnech. Nebojte se: tělo těhotné ženy se připravuje na důležitý proces, kterým je porod.

Zajímavý vzorec: u těhotných žen s jejich prvorozenými falešnými kontrakcemi je téměř vždy přítomno, začněte dlouho před samotným narozením, a proto do 36. týdne má nastávající matka čas si na to zvyknout. Ale s druhým nebo třetím těhotenstvím se mohou Braxton-Hicksovy křeče objevit hned teď, o týden nebo dva později.

Tréninkové boje nelze považovat za zajatce porodu. Nemají vliv na otevření děložního hrdla, nezpůsobují procesy vyhlazení krku, jeho zkrácení. Nedělejte si starosti, pokud se tréninkové zápasy vůbec nedodržují: existují ženy, které nemají falešné boje, ale to nijak neovlivňuje proces porodu. Příznaky falešných kontrakcí jsou následující: děloha přichází v krátkodobém tónu, žaludek se stává „kamenným“, po několika sekundách nebo minutách kontrakce ustupují a nevracejí se. To je hlavní rozdíl mezi takovými a skutečnými..

Pokud porod začal, kontrakce se budou opakovat v pravidelných intervalech a tyto intervaly se zkrátí a kontrakce samotné budou bolestivější..

Je jednoduché „bojovat“ s falešnými kontrakcemi: stačí pít „No-shpu“, klidně si lehnout na půl hodiny, číst knihu nebo sledovat televizi, osprchovat se. Pokud je boj opravdový, nikoli výcvik, takové metody nepřinesou žádný výsledek..

Perineální bolest je další běžnou stížností ve 36. týdnu. Ochorení ochlupení bolí kvůli tlaku hlavy plodu, jakož i kvůli specifickému procesu divergence a změkčení kostí malé pánve. Pod vlivem hormonálního relaxinu, vazivového a kostního aparátu se stává mobilnější, je to nezbytné, aby hlava dítěte mohla během porodu opustit malou pánev. Ženy si uvědomují, že pubis bolí více v noci, když žena jde spát, a také ráno, když přijde čas vstát z postele. Někdy je obtížné chodit, ale silná bolest obvykle zmizí, pokud se „odkloníte“.

Pokud je bolest konstantní, akutní, je nemožné vydržet, zatímco pohyby jsou obtížné, měli byste o tom rozhodně informovat lékaře, není vyloučen vývoj symfýzy - nebezpečný nesoulad v pánevních kostech, ve kterém se ženě doporučuje porod císařským řezem.

Bolest nohou ve 36 porodnických týdnech se obvykle zhoršuje. Hmotnost plodu roste, stejně jako vlastní hmotnost nastávající matky. Kolenní klouby a kotníky s velkými obtížemi vydrží takové zatížení, oblouk chodidla je mírně zploštělý, a proto se boty, které vždy pohodlně „seděly“ na chodidle, mohou stát nepříjemnými. Aby se s tím dokázala vyrovnat, musí žena odpočívat a spát častěji se zvednutými nohama a pod ně umístit malý polštář nebo kostkovaný váleček.

Pokud zub v 36. týdnu bolí, určitě byste měli navštívit zubaře. Zubní ošetření později je považováno za nebezpečné z hlediska pravděpodobnosti náhlého nástupu porodu, protože návštěva zubaře je pro budoucí matku vždy velkým stresem. Jakákoli silná bolest, bez ohledu na to, ve které části těla je lokalizována, je důvodem konzultace s lékařem. Pokud je akutní bolest doprovázena podivným nepochopitelným výtokem, odlišným od obvyklých, měli byste okamžitě zavolat sanitku.

Mezi nové pocity v 36 týdnech těhotenství patří „mravenčení s jehlami“ v pochvě. Takto budoucí matky popisují tyto neobvyklé a děsivé pocity. Jde o přípravu děložního čípku na nadcházející narození. Malé brnění je známkou postupného změkčení krku, jeho vyhlazení a zkrácení..

Vybít

Po 36 týdnech by žena měla monitorovat výtok obzvláště pečlivě, protože často prvními příznaky začínajícího porodu jsou výtok nebo únik plodové vody, výtok tzv. Sliznice. V této těhotné ženě pomohou jednoduché hygienické výrobky - tenké podložky. Budou jasně „demonstrovat“ jakékoli změny v povaze vaginální sekrece.

Pokud se před několika týdny počet sekrecí stal hojnějším, nyní se z nich může objevit hlen. Přísady viskózního hlenu označují začátek vypouštění sliznice - vrstvu, která během těhotenství pevně zakrývá krční kanál. Krátce před porodem se začíná pod vlivem estrogenu rozšiřovat. Pokud je v sekrecích nalezena celá hrudka hlenu, znamená to úplné vypuštění sliznice. Od této chvíle byste měli být velmi opatrní: porod může začít kdykoli, je třeba se vyhnout douchingu a sexu, aby infekce nepronikla do děložní dutiny.

Ale ne vždy se příprava na proces porodu v těle projevuje průchodem sliznice. Někdy odjíždí současně s vodami a sama o sobě může zůstat bez povšimnutí. Voda je zase vypouštěna buď úplně (jedná se o slušné množství kapaliny) nebo po částech (mokré skvrny bez barvy a zápachu zůstanou na těsnění).

Normální po stanovené období se považují za lehké, homogenní konzistence, bez zápachu nebo doprovázené lehkou vůní kyselého mléka. Krvavý výboj téměř vždy naznačuje nástup porodu, placentární narušení, cervikální trauma. Zelenkastý výboj, špinavě šedý s svěděním a nepříjemný zápach je známkou genitální infekce a výtok bílých kvasinek s svěděním je drozd.

Jakýkoli neobvyklý výtok by měl být důvodem neplánované návštěvy u lékaře, nátěrem pro analýzu a zahájením léčby.

Terapie je naléhavá, protože zdraví dítěte závisí na čistotě a zdraví pohlavního ústrojí, které bude muset během porodu podporovat. Krvavý a vodní výboj - příležitost okamžitě zaujmout horizontální polohu a zavolat sanitku - je nutná okamžitá hospitalizace.

Psychologický stav a nálada těhotné

36. týden těhotenství nepřispívá k optimismu ženy, protože porod je hned za rohem a strach z nich rychle roste. V Rusku není obvyklé obrátit se na specialisty s takovým strachem, je to považováno za něco ostudného, ​​protože v chápání veřejnosti by nastávající matka měla být odvážná a rozhodná, připravená na cokoli kvůli svému dítěti. Po celém světě je praxe obracení se k psychologovi se strachem z porodní bolesti zcela normální jev. Na každé prenatální klinice pracuje psycholog. Recepce je bezplatná, a proto nemyslete na stereotypy.

Pokud je strach silný a žena se s tím nedokáže vypořádat, je nejlepší kontaktovat odborníka, který vám řekne, jak si odpočinout, přestaňte být nervózní a trápit sebe a ostatní s prázdnou panikou.

Obecně je povaha ženy v pozdních stádiích poněkud pokazená. Těhotná žena se stane náladovou, náročnou, podrážděnou, roztrhanou, neřešitelnou a velmi citlivou. Proto v posledním měsíci těhotenství narůstá počet nedorozumění ve vztazích, rodinné konflikty rychle rostou, protože muži prostě nemohou fyzicky cítit, co jejich manželky v tu chvíli cítí, a proto pro ně není snadné jim porozumět.

Pro ženu je stále obtížnější užívat si maličkosti, jako je lahodná čokoláda nebo dobrý film. Už je unavená z toho, že má dítě, chci se znovu cítit lehkostí. Závislé postavení, do kterého těhotná žena nyní upadá, neustále potřebuje vnější pomoc, aby si oblékla boty, zvedla nákupní tašku, nepřispívá k sebevědomí a radostné náladě.

To nejlepší, co mohou příbuzní nyní udělat pro nastávající matku, je tolerovat její zapomnětlivost, temperament, stížnosti a stížnosti. Všechno proběhne, jakmile se dítě narodí. Objeví se další obavy, hormonální pozadí se změní a normální nálada se postupně vrátí.

Změny v těle

Tělo těhotné ženy je v plném proudu a připravuje se na porod. Tyto procesy jsou neviditelné a probíhají na jemné buněčné a hormonální úrovni, ale poměrně rychle. Progesteron, který během celého období zajišťoval bezpečnost těhotenství, vytvořil normální „prostředí“ pro vývoj dítěte, se začíná vyrábět v mnohem menším množství.

Koncentrace estrogenu se však zvyšuje, což nyní „běží“ s celou přípravou, která zahrnuje svaly, vazy, kosti budoucí matky, její dělohu, genitální trakt, mléčné žlázy, srdce, krevní cévy, kost a mozek.

Růst dělohy

Děloha neroste tak rychle jako dříve. Výška postavení jeho dna v tomto týdnu je 34-36 cm. Dno podporuje hrudník, vzdálenost od pupkové linie k extrémní linii děložního fundusu je již asi 17 cm. Pokud se žaludek „nesnížil“, pak tato poloha dělohy vede k velkým problémům pro ženu: je pro ni těžké dýchat, trápí ji pálení žáhy, protože velká děloha vytlačuje bránici a žaludek.

Téměř celou břišní dutinu ženy zabírá děloha, zbývající vnitřní orgány jsou přemístěny, zúženy. Neschopnost se nadechnout způsobí ženě jasný pocit, že nemá dostatek vzduchu. Pokud není možné spát s otevřeným oknem (například je venku zima), doporučuje se, aby žena občas zaujala postoj kolena a několik pomalých, hlubokých dechů dovnitř a ven. Tím se zabrání závratě způsobené nedostatkem kyslíku. Dýchavičnost se sníží, když dítě sklopí hlavu blíže k „východu“..

Jedním z nejvíce „utrpení“ v této době je močový měchýř nastávající matky. Tento orgán je tak silně vymačkaný děložou, že močení se stává častým, žena absolutně nemůže „tolerovat“, a v těch nejnepříznivějších okamžicích může dojít k „problémům“, jako je nedobrovolný únik moči, pokud těhotná žena kašle nebo se směje. "Dostane" a střeva. Jeho smyčky jsou silně tlačeny dozadu, stlačené podél přední stěny, v důsledku čehož je žena mučena zácpou.

Tlak dělohy a kopnutí dítěte do jater a žlučníku není jen bolestivé, ale také způsobují poruchy toku žluči, které se projevují periodickým trávením - průjem, nevolnost. Děložní tlak naruší přívod krve do dolního těla, v důsledku čehož se často vyvinou hemoroidy a křečové žíly.

K největším změnám v 36 porodnických týdnech dochází u děložního čípku. Jeho zrání je v plném proudu. Podle některých známek mohou lékaři nyní posoudit pravděpodobnost předčasného porodu. Délka děložního hrdla je nyní normálně v rozmezí 26-27 mm. Ale krk je zkrácený. Pokud se otevře, pak podle toho, kolik prstů prochází krk porodníka, dochází k závěru, kdy očekávat narození dítěte.

Pokud byla žena dříve diagnostikována isthmicko-cervikální nedostatečnost a nasadila jí na krk pesar nebo měla chirurgické stehy, je nyní třeba pečlivě sledovat..

Mnoho těhotných žen s tímto problémem se doporučuje mít včasnou hospitalizaci, takže lékaři v nemocnici prodlužují těhotenství na maximum, poté mohou odstranit stehy nebo pesary a čekat na předčasné narození.

Krátký děložní čípek, jehož délka je mnohem menší než norma, je známkou toho, že porod začne dříve, než je den určený podle porodu. Dlouhý krk může naznačovat, že těhotenství nesmí být omezeno na 40 týdnů..

Přibývání na váze

Doporučuje se vážení po 36 týdnech každý den. To je důležité, abychom si všimli možných komplikací, jako je gestóza v čase, protože vnitřní edém lze často zjistit pouze ostrými výkyvy tělesné hmotnosti. Čísla na stupnici do této doby jsou vážně vyděšená většina těhotných žen. Abychom lépe pochopili, odkud pocházejí, měla by žena vědět, že její váha nyní sestává hned z řady „dobrých důvodů“..

Asi třetina hmotnosti přidané k počáteční hmotnosti ženy je hmotnost plodu. Placenta a plodová voda společně také „investovaly“ do běžné příčiny: jejich hmotnost je asi 11% nárůstu. Zvýšené množství krve cirkulující v těle budoucí matky je asi 12% zvýšení, více než 5% je přiděleno hmotnosti mléčných žláz. Vlastní tukové zásoby ženy jsou ve skutečnosti malé. Oni tvoří jen asi 4% zvýšení.

Tekutina, která se hromadí mimo buněčné struktury, trvá asi 13%. Z toho je nutné se toho zbavit na maximum, pokud je patrná „výhoda“, zvýšení je patologické nebo se objevil otok.

Jaký by měl být normální přírůstek hmotnosti za uvedené období? Odpověď na tuto otázku spočívá ve zvláštnostech postavy samotné ženy. Pokud před začátkem „zajímavé situace“ byla dáma štíhlá a nepatrná, její hmotnost se může zvýšit o 13,5 kg. Pro budoucí matky, které neměly problémy s extra libry, ale také se nelišily ve štíhlosti, standardy „dovolují“ získat tento týden více než 12 kg plus jejich hmotnost. Ženy, které měly obezitu před těhotenstvím, měly problémy s nadváhou, můžete do 36 týdnů získat maximálně 8 kg.

Každý týden může žena přidat maximálně 300 gramů. Chcete-li "udržet v tak pevném rámci", právě teď musíte jíst méně vysoce kalorická jídla, protože dítě roste a přibírá na váze velmi dynamicky. Problém nadváhy během těhotenství není vůbec přehnaný, člověk by neměl předpokládat, že lékaři tak „vyděsí“ budoucí matky. Extra libry komplikují proces porodu, prodlužují dobu zotavení. Pokud se vyvíjí gestóza, hrozí u těhotné ženy nebezpečí placenty, hypoxie plodu, smrti, křečového syndromu. Gestóza není marně považována za jednoho z „vůdců“ kvůli úmrtnosti matek a dětí.

Pokud se po 36 týdnech nohy, paže, otoky obličeje, měli byste určitě navštívit lékaře a složit obecný močový test. Protein v moči je jistým příznakem gestózy. A pak všechno bude záviset na stupni a projevech komplikace. S malou kapkou může těhotná žena dítě dobře přenést do termínu a s preeklampsií je indikována urgentní porod..

Další změny

Hrudník ženy se rychle mění. Byl již velký, ale nyní se žlázy rozšiřují a stávají se citlivějšími. Bradavky jsou drsné, mlezivo může vyniknout. Pravděpodobnost, že kolostrum bude větší, je vyšší u vícečetných, protože kanály jejich mléčných žláz jsou širší a bradavky, oslabené kojením prvního dítěte, nejsou schopny zadržovat živnou tekutinu uvnitř.

Colostrum, které bylo nažloutlé a silné, se po 36 týdnech mohlo změnit a stát se tekutějším, bílým. To je normální proces, po porodu se z této látky stane mateřské mléko, ale ne okamžitě. Během prvních několika dnů bude dítě konzumovat kolostrum, které je ve složení plně v souladu se všemi potřebami novorozence..

Mezi ženami je chybný názor, že pokud kolostrum není přítomno v pozdějších stádiích, mohou při laktaci vzniknout vážné problémy. Tyto dvě věci nejsou nijak propojeny. Pokud jde o velké množství mleziva, nemělo by to být ani důvodem k obavám. Pokud to způsobuje fyzické nepohodlí, špinavé ženské oblečení, zanechává na něm mastné a obtížně odstranitelné skvrny, můžete nosit podprsenku pro kojící matky, která má speciální vložky, které pomohou problém zcela vyřešit..

Bolesti hlavy po 36 porodních týdnech jsou důsledkem zvýšeného objemu krve a také nestability krevního tlaku. Zatížení srdce a krevních cév je nyní větší než kdy jindy, srdce bije častěji. Celkový stav nepřispívá k kompenzaci těchto rozdílů, je to bolest hlavy, závratě, pocit slabosti a únava.

Doporučuje se, aby žena odpočívala v zatemněné místnosti, která je dobře větraná, ve vodorovné poloze. To přispívá k výraznému zlepšení pohody..

Hemoglobin v krvi začíná postupně stoupat. Pokud už před týdnem nebo dvěma týdny byla žena informována o přítomnosti anémie u těhotných žen, hemoglobin nyní znatelně roste. V tomto ohledu, závratná kouzla, cyanóza, „kruhy“ pod očima ustupují, zdraví se zlepšuje. Norma hemoglobinu pro ženy „v poloze“ začíná na 109 g / l. Potraviny, které obsahují hodně železa, by však měly být v budoucí mateřské stravě stále přítomny v dostatečném množství: pohanka, šťáva z granátového jablka, zelená jablka, tomel, řepa a játra.

Pod vlivem estrogenu u ženy mohou vlasy začít růst rychleji a bohužel nejen na hlavě. Všechna místa, kde je fyziologický růst vlasů přítomen, se mohou stát „chunděnější“. Současně je patrný nedostatek vápníku: nehty se začínají lámat, kůže se stává suchší a zranitelnější, dásně krvácejí během čištění a nohy se křečí téměř každou noc..

Zvyšuje se citlivost těhotné ženy na různé alergeny. I malé množství pylu nebo domácího prachu může způsobit kašel, rýmu nebo kožní skvrny..

Nyní je nutné vyloučit použití nové kosmetiky, krémů a počet testovaných a známých kosmetik by měl být minimalizován.

V tomto období jsou velmi aktivní potní a mazové žlázy těhotné ženy. Tato skutečnost vyžaduje, aby žena přísně dodržovala pravidla osobní hygieny. Ženy ve 36 týdnech se často objevují lupiny, krtci a pihy jsou jasnější.

Vývoj dítěte

Dítě nastavuje každý den nové záznamy pro zvyšování hmotnosti. V 36. týdnu je těžší o dalších 200 až 300 gramů. Právě toto zvýšení je nyní charakteristické pro každý ze zbývajících týdnů. Hmotnost plodu po 36 týdnech těhotenství se blíží 3 kg. Nejčastěji je odhadovaná hmotnost plodu v této době 2700 - 2900 g. Tyto normy jsou však spíše svévolné. Některým dětem se podaří dosáhnout hmotnosti více než tři kilogramy a některé (docela normální a zdravé) sotva dosahují 2,5 kg. Průměrná výška dětí v tomto týdnu je 45–48 cm.

Dítě je téměř připravené k narození. Vypadá jako novorozenec, jeho orgány a orgány jsou formovány a fungují. Pro něj je však samozřejmě lepší strávit ještě několik týdnů v útulném matčině lůně, protože teď dítě dosáhlo své vlastní „cílové čáry“: naučí se přizpůsobovat novým podmínkám, které ho čekají od prvních sekund po narození.

Jak dítě vypadá

V 36. týdnu je vaše dítě dost pěkné, mírně baculaté a pěkné stvoření. Podkožní tuk se nahromadil dostatečně, aby zajistil, že dítě ztratilo hubnutí, objevilo se tváře a hýždě. Ruce, nohy se staly oteklejší, žaludek rostl. Kůže změnila růžovou barvu, vrásky a vrásky jsou vyhlazeny, krevní cévy již „neprolákají“ přes vrstvy kůže.

Sama kůže se stala silnější, hladší, tento týden se dítě téměř úplně zbaví lanugo - původní vlasové linie. Spolu se ztrátou těchto tenkých vlasů je znatelně méně sýra podobného lubrikantu. Tuk je nyní přítomen pouze na místech, kde je možné mechanické podráždění v důsledku tření: pod pažemi, pod bradou, v záhybech na pažích a nohou pod koleny a také ve tříselné zóně.

Takže nyní vypadá asi 90% ovoce. Je zde však dalších 10% - ještě nemají lanugo nebo jen jeho malou část.

Pokud se dítě narodí s fragmenty vlasů, nestane se nic špatného: tyto tenké chloupky, které se běžně nazývají „štětinami dítěte“, vypadnou během prvních týdnů nezávislého života drobků mimo děloze..

U některých dětí, 36. týden, vlasy na hlavě aktivně rostou, jejich délka může dosáhnout pěti centimetrů a je již zcela zřejmé, že dítě bude brunetka nebo blond, protože vlasy mají pigmentaci. Uši a nos se ztrácejí, chrupavka dítěte se v této době z hlediska tvrdosti téměř přiblížila chrupavce novorozence. Děti se od sebe navzájem liší jedinečnými, pouze svými charakteristickými rysy obličeje, barvou očí. Každý má svůj vlastní individuální vzor na koncích prstů (otisky prstů), řasenka se prodloužila, jsou obočí, hřebíky rostou. Tento týden již nehtové desky přesahují falangy..

Tělo drobky se stalo přiměřenějším. Dolní končetiny jsou nyní delší než horní končetiny, hlava má normální tvary, i když kosti lebky stále zůstávají docela měkké a pohyblivé. To je nezbytné, aby hlava dítěte procházela porodním kanálem bez problémů pro mozek. Póza, ve které dítě není, pro něj není příliš vhodná, je to však nezbytná nutnost. Nyní je dítě seskupeno na maximum, protože ještě musí strávit asi 4 týdny v děloze.

Prezentace plodu

Poloha, kterou dítě nyní zaujímá v děložní dutině, bude 99% pravděpodobně zůstat až do samého narození. Prezentace hlavy, když se dítě nachází na výstupu z pánevní hlavy - přirozeně je nyní v této poloze drtivá většina dětí. Pokud lékař zjistí, že se dítě nachází v pánevní prezentaci nebo je umístěno v děloze napříč, bude po 36 týdnech stanoveno, jaká konkrétní metoda bude použita při porodu..

Pánevní a příčná prezentace - indikace pro císařský řez. Nezávislý porod může být nebezpečím pro zdraví dítěte a jeho matky. Takové pózy dítěte zvyšují pravděpodobnost, že se mu dostane vážného poranění při porodu, jakož i akutní hypoxie, jejíž důsledky jsou ve většině případů pro dítě nevratné a někdy fatální. Žena dostane přibližné datum pro císařský řez.

To se obvykle děje podle plánu mezi 38 a 39 nebo 39 a 40 týdny. Je důležité mít čas na provedení operace přesně podle plánu, bez čekání na zahájení nezávislého porodu. Jinak musí být operace provedena v nouzovém režimu..

Ženy, jejichž dítě je nyní „nesprávně“, se zabývají otázkou, zda se dítě může stále změnit na vhodnější místo pro narození. Taková pravděpodobnost existuje, ale bohužel, je minimální: v děloze se stala příliš přeplněnou pro takové změny v poloze těla. Lékař však přesto doporučí speciální gymnastiku, která stojí v poloze kolenního kloubu (pozice pro kočku) - ve vzácných případech to přispívá ke změně prezentace plodu..

Nervový systém

Ve 36 porodních týdnech je nervový systém dítěte téměř vytvořen a úspěšně funguje. Zdanění nervových zakončení speciální látkou - myelinem - skončilo. Mozek „zesílil“, mozková kůra „získala“ gyr a rýhy. Stále se objevují nové nervové buňky - neurony. Tvoří neurální spojení. Díky tomuto procesu může dítě přežít, pokud se rozhodne, že se narodí předčasně. Ve skutečnosti jsou neurální spojení také odpovědná za reflexy. Nyní dítě již vytvořilo několik desítek různých reflexů a tento proces nekončí.

Dítě má sání a polykání reflexy, uchopovací reflex je docela dobře vyvinutý. Desítky šlach a svalů, jakož i tonické reflexy zajišťují motorickou aktivitu..

Kůže dítěte reaguje na změny teploty, na dotek, na bolest v důsledku vyvinutých nervových zakončení. Pokud se smyčka pupeční šňůry náhodně dotkne dlaní nebo nohou dítěte, její prsty se reflexně liší v různých směrech a rozprostřou se jako fanoušek. Pokud se pupeční šňůra dotkne dolního břicha, dítě se ohne ještě více a snaží se uzavřít nejdůležitější a nejslabší místo v lidském těle - břišní dutinu.

V mozku „reflexivně“ fungují spojení s centry dýchání, logiky a myšlení a také s centry odpovědnými za rozpoznávání lidské řeči. Dlouho pryč jsou dny, kdy mícha „ovládala“ všechny nervové procesy v těle. Nyní jsou ovládáni mozkem. Přijímá signály ze všech orgánů a systémů, ze smyslů. Dítě slyší dobře. Reaguje na hlas své matky, otce, bojí se neznámých hlasů a hlasitých zvuků. Jeho vize je zatím omezena na vnímání barevných skvrn, ale již existuje pocit vůně a chuťových preferencí. Organizace nervového systému dítěte je již přísně individuální a projeví se hned po narození.

Vnitřní orgány

V embryonálním období byla dokončena tvorba vnitřních orgánů. Od té doby dítě prošlo dlouhou cestu, když se stalo funkčními schopnostmi všech orgánů jeho malého těla. Varlata mužských plodů po 36 týdnech byla ve většině případů již snížena do šourku. To lze vyhodnotit během ultrazvukového skenování. Pokud jsou pohlavní žlázy dítěte stále mimo šourek, v malé pánvi, kde migrovaly z břišní dutiny, není to důvod k vzrušení: pro většinu chlapců sestávají varlata k porodu.

Všechny vnitřní orgány se zvětšily. Tvorba laloků jater a všech struktur ledvin byla dokončena, plíce dítěte se nadále hromadí povrchově aktivní látka. Dostatečné množství se již nahromadilo, aby dítě v případě předčasného porodu mohlo dýchat samo o sobě, ale pro hladký chod plic je nutné přidat trochu více povrchově aktivní látky. Tento proces bude pokračovat v posledních týdnech těhotenství.

Dětské ledviny produkují denně více než půl litru moči. Množství plodové vody, kde píše dítě, se postupně začíná snižovat. Kvůli tekutině dítěte odstraněného ledvinami je jeho množství udržováno na úrovni normální pro dané období těhotenství. Vody obnovují své složení každé 3 hodiny a díky tomu je uvnitř močového měchýře udržováno sterilní prostředí, které je pro dítě zcela bezpečné.

Dětské vlaky několikrát denně polykají a sají reflexy, protože ho po narození nedovolí zemřít hladem. Dítě saje vačky, polyká plodovou vodu. Vstoupí do žaludku, odtud do střev.

Neštěpené částice lanugo jsou uloženy žlučem ve střevě jako první výkaly, které mají tmavě zelenou barvu a nazývají se meconium. Dítě začne vyprazdňovat střeva po jeho narození. Meconium bude propuštěno první den po jeho narození. V některých případech, například v případě konfliktu Rh, zapletení šňůry, hypoxie, se dítě dopustí dělohy přímo v děloze. Vody jsou zakalené a zelené. Tento stav vyžaduje včasné doručení..

Malé srdce je plně tvarované, pouze „oválné okno“ zůstává otevřené. Uzavře se během prvního roku života dítěte. Srdce pumpuje přes 20 litrů krve denně.

Životaschopnost

Strach z předčasného porodu ve 36 týdnech to nestojí. Děti narozené v této době jsou docela životaschopné. Nelze se obávat ani komplikací malého organismu po porodu ve 36 týdnech. Stávají se velmi zřídka. Plíce a nervový systém jsou dostatečně zralé, aby pomohly dítěti přežít v jeho novém prostředí. Podkožní tuk, díky kterému bylo dítě baculaté a roztomilé, mu pomůže udržovat vnitřní teplo a ne podchladit.

Maminka by však měla být připravena na skutečnost, že její dítě, které se rozhodne narodit tento týden, bude mít zvláštní lékařskou kontrolu. V prvních několika dnech bude na jednotce intenzivní péče pod dohledem neonatologů. Bude umístěn do speciální postele s vyhříváním, aby bylo dítě teplejší, protože má stále méně podkožního tuku než děti o měsíc starší než gestační věk..

Pokud dojde k problémům s dýcháním, bude mu prostřednictvím sondy poskytnut kyslík a výživa. Neměli byste se toho však bát: šance na přežití a zdravý a silný růst u dítěte jsou velmi vysoké.

Vaše dítě na ultrazvuku

Hlavní vyšetření zůstaly pozadu, včetně ultrazvuku. Ale po 36 týdnech těhotenství může být taková studie stále potřebná. Pokud lékař trvá na urgentním porodu, provede se ultrazvukové vyšetření, aby se vyhodnotil stupeň zralosti plic, poloha plodu a jeho odhadovaná hmotnost. Ultrazvuk lze nyní doporučit ženám s předem stanovenou diagnózou „intrauterinní růstové retardace“, aby bylo možné posoudit, jak dítě rostlo. U více těhotenství, s těhotenstvím po IVF, je ultrazvuk prováděn častěji než při běžném těhotenství. Tento týden lze na těchto ženách provést kontrolní ultrazvukovou studii, aby se vyhodnotila připravenost plodu nebo plodu k porodu..

Standardní protokol stále zahrnuje fetometrii plodu, hodnocení jeho motorické aktivity a srdeční aktivity, stav placenty (již začala stárnout a rozvíjet svůj zdroj), množství amniotických vod, prezentaci dítěte.

Fetometrické standardy pro plod v 36 porodním týdnu jsou uvedeny v následující tabulce:

BPR, mm

LZR, mm

Délka stehna mm

Délka kostí nohy, mm

Délka humeru, mm

Délka kostí předloktí, mm

Obvod hlavy, mm

Obvod břicha, mm

Tyto hodnoty jsou považovány za průměrnou normu, vaše dítě může být ve srovnání s nimi větší nebo naopak miniaturní. Normální odchylka od normy se považuje za odchylku ne delší než 2 týdny. Index plodové vody v 36. týdnu je 10-20 cm, tloušťka placenty je 28-46 mm, její stupeň zralosti je 2-3. Vnější a vnitřní hltan děložního čípku by měl být podle výsledků ultrazvukové diagnostiky uzavřen.

Pokud nyní chce žena znát pohlaví dítěte, nebude snadné zvážit rozdíly mezi pohlavími. Dítě je v poloze, ve které jsou jeho pohlavní orgány zakryty nohama a pupeční šňůrou. Pravděpodobnost chybného určení pohlaví v této době je vysoká.

Nebezpečí a rizika

Nestabilní chvějivé chůze, které je typické pro všechny nastávající matky ve 36 týdnech těhotenství, vytváří nebezpečí pádu a zranění. Vzhledem k velkému břichu žena téměř nevidí své vlastní nohy a tento stav je nejnebezpečnější v zimě, když je kluzký na ulici.

Imunitní ochrana těhotné ženy je v tuto chvíli oslabena, takže existuje zvýšená pravděpodobnost rozvoje ARVI, chřipky, planých neštovic, bakteriální infekce a dokonce i nejběžnější nachlazení může ženě způsobit mnoho nepohodlí. Pro plod nejsou infekce, které nejsou sexuální, ve skutečnosti tak nebezpečné jako dříve, ale pro matku jsou nežádoucí.

Pokud je bolest v krku, rýma, horečka, je nutné zavolat lékaře doma. Řekne vám, co a jak je lepší léčit, aby se předešlo nebezpečným komplikacím a nepoškodilo dítě léčbou. Mnoho léků již bylo povoleno pro toto období, ale u každého byste se měli určitě poradit s lékařem.

Vzpírání, těžký stres a úzkost nyní mohou přispět k nástupu předčasného porodu - je lepší se jich zdržet. Hlavním heslem tohoto týdne je klid a ticho! Pouze zdravý životní styl a uctivý přístup k vašemu zdraví pomůže ženě prodloužit ložisko dítěte před datem splatnosti. Špatné návyky - alkohol a nikotin - také zvyšují pravděpodobnost předčasného porodu dítěte..

V 36. týdnu mohou ženy často krvácet z nosu. Krvácení z nosu v tomto období není ve většině případů nebezpečné a fyziologické. Ošetřující lékař však musí být o nich informován. Nebezpečné v této době jsou ženské pokusy vypořádat se se zácpou pomocí projímadel. Opilá magnesie nebo silné léky, které ředí výkaly, mohou vyvolat další extrém - průjem, který je nyní nežádoucí z hlediska vysoké pravděpodobnosti dehydratace.

Zkoušky a zkoušky

Vzhledem k tomu, že žena nyní navštěvuje prenatální kliniku přibližně jednou týdně, měla by být provedena obecná zkouška moči se stejnou frekvencí. Před každým jmenováním se musí žena určitě podívat do laboratoře prenatální kliniky a odevzdat sklenici výzkumných materiálů. 36. týden není výjimkou. Tato analýza je přes svou jednoduchost velmi informativní. Podle složení moči bude nyní lékař schopen posoudit, jak funguje ženské tělo, zda se ledviny vyrovnávají se zvýšeným stresem, zda má žena gestózu a gestační diabetes.

S odhalenými patologiemi placenty, jejím předčasným stárnutím je žena předepsána krevní test na hormony. Pokud je těhotenství komplikováno komplikací, může být ženě předepsána CTG po 36 týdnech. Pokud nedošlo k žádným komplikacím a neexistují, CTG podle plánu přijdou příští 36-37 porodnický týden.

Zbývající analýzy jsou předepsány pro jednotlivé indikace. Pokud je hemostáza narušena, vytvoří se koagulogram. S rozdílem faktorů Rh, pokud je negativní u matky, musí být žilní krev ženy vyšetřena na přítomnost protilátek proti Rhesus.

Doporučení nastávající matce

V 36. týdnu těhotenství mohou ženy kromě všech výše uvedených doporučení pomoci následující tipy:

 • zkuste s vápníkem jíst méně potravin, protože to nyní může vést k předčasnému ztuhnutí kostí lebky dítěte a výrazně zkomplikovat proces porodu;
 • let v 36. týdnu je nebezpečný pro ženu a dítě, takže je lepší naplánovat výlety a výlety na později;
 • sex není zakázán za předpokladu, že žena nemá hrozbu předčasného porodu a slizniční zátka neodpadla (orgasmus je užitečný pro těhotnou ženu, pomáhá porodnímu kanálu a děloze při přípravě na porod); v opačném případě, stejně jako v případě, že nastávající matka má porodnický pesar, jsou intimní vztahy zakázány.

Těhotné recenze

Po 36 týdnech si mnoho nastávajících matek stěžuje nejen na jejich celkový stav a zhoršující se pohodu, ale také na to, že nyní neexistuje žádná chuť k jídlu. Lidé věří, že nedostatek chuti k jídlu je jistým znakem předčasného narození. V medicíně existuje další vysvětlení: tělo se začíná zbavovat všeho „extra“ po porodu, aby se očistilo..

Je lepší jíst v malých porcích, ale pravidelně. Udržujte vyváženou stravu.

O tom, co se stane s plodem a nastávající matkou ve 36 týdnech těhotenství, viz následující video.

 • Co se děje
 • Vývoj plodu
 • Třetí screening
 • Ultrazvukové vyšetření
 • Harbingers
 • Porod

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Články O Neplodnosti