Hlavní Testy

36 týdnů těhotenství

Začal 36. týden těhotenství, což znamená, že příprava na porod je v plném proudu. Nastávající matka stále častěji navštěvuje svého lékaře, který monitoruje stav placenty, dítěte a děložního čípku. Taška do porodnice je již vyzvednuta a budoucí rodiče a jejich příbuzní již čekají na zázrak.

36 týdnů těhotných, kolik měsíců

36 porodním týdnem těhotenství je 9 měsíců těhotenství, III trimestr a přibližně 34 týdnů fetálního týdne.

Co se stane matce v 36. týdnu?

Ve 36. týdnu těhotenství matku zpomalilo a nemotorně velké břicho. Pro ni je obtížné chodit a dokonce sedět. Přijmout pohodlnou polohu při spaní nyní také není snadný úkol..

Děloha je ve své horní poloze (15 cm nad pupkem). Stlačuje všechny vnitřní orgány, a proto je stále obtížné dýchat, pálení žáhy, říhání a nevolnost, časté močení a průjem mohou narušit. Pocity 36 let těhotenství mají samozřejmě malé potěšení, ale zbývá trochu trpět, protože se dlouho blížící se setkání s dítětem blíží.

Nastávající matky se cítí velmi velké a to není překvapivé, protože v období těhotenství získaly 12-13 kg. Takový přírůstek hmotnosti je považován za normu. Těhotná dvojčata mohou do této doby získat až 15 kg. Pokud žena získala o něco více než obvykle, není to děsivé, když se dítě narodí, hmotnost zmizí.

Harbingers porodu. Jak pochopit, že porod bude brzy?

Po 36 týdnech těhotenství začne tělo nastávající matky aktivní přípravu na porod. Narodiví se rodící se rodiče. Tomu se říká Braxton Hicks. Tréninkové kontrakce připravují svaly pro práci. Od skutečných bojů jsou nepravidelné.

U žen s prvním těhotenstvím začíná břicho klesat po 36–37 týdnech. Hlava dítěte klesá do pánve a pro matku je mnohem snazší dýchat. Pokud je dítě stále v pánevní prezentaci, nebuďte naštvaní, porodníci mu pomohou se narodit z této nepříliš výhodné polohy.

Ve druhém těhotenství v 36. týdnu zůstává žaludek v horní poloze. To nejde dolů dříve než týden před narozením, a to může klesnout během několika dní.

U žen pánevní kosti často bolí kvůli jejich oddělení. A vzhledem k tomu, že děloha je natažena na působivou velikost a silně tlačí na všechny orgány, lze střeva vyprázdnit několikrát denně. Děložní čípek ve 36 týdnech těhotenství se zkracuje a zjemňuje a připravuje se na nadcházející narození.

Co se stane dítěti v 36. týdnu?

Pokud porod plodu probíhá normálně a neexistují žádné oligohydramnie, potom dítě narozené ve 36 týdnech těhotenství bude mít hmotnost v normálních mezích. Do této doby hmotnost plodu dosáhne 2,6 kg a výšky 45-47 cm.

Nyní dítě aktivně hromadí tukovou tkáň. Jeho tváře jsou baculaté a on sám se připravuje na konzumaci mateřského mléka, takže téměř vždycky nasává prst. Dítě stále pěstuje vlasy a nehty. Dítě je již zcela nezávislé, ví, jak provádět dechové a polykání, rozlišovat hlas své matky, reagovat na zvuk, světlo a chuť. Ve svých střevech se začíná tvořit meconium - původní výkaly.

Pohyby plodu v 36. týdnu jsou ve srovnání se začátkem třetího trimestru méně aktivní. Teď už je uvnitř stísněný a není kam se obrátit. V klidném postavení mohou matka a další pozorovat, jak dítě trčí patu, pak loket, pak pero skrz stěny břicha..

Nejčastější dotazy na fórech

W: 36 týdnů těhotenství, jak porozumět tomu, co brzy porodí? Jak začíná porod??

Odpověď: Porod začíná porodem: žaludek se ztuhne, žena cítí bolest jako při menstruaci, která se uvolní během několika sekund. Kontrakce se objevují pravidelně, postupně se stávají častějšími a časem rostou. S těmito příznaky musíte naléhavě jít do nemocnice. Také na začátku porodu ženy opouštějí vodu.

W: 36 týdnů, proč se dítě příliš nehýbá?

Od.: Od 34 do 36 týdnů těhotenství se dítě stává méně aktivní než dříve, protože je již v lůně přeplněné. Přesto byste měli cítit, jak se točí a pohybuje rukama a nohama. Pokud se jeho pohyby stanou velmi vzácnými, je lepší se poradit s lékařem a být vyšetřen.

V.: Tonická děloha po dobu 36 týdnů. Co mohu vzít, abych zmírnil křeče?

Odpověď: Všechny léky by měl předepisovat lékař, protože zná vlastnosti vašeho těla a průběh těhotenství. Obecně platí, že s tonem jsou předepsány no-shpa nebo papaverin. Ale je lepší se s tímto problémem poradit s lékařem..

Co máma dělat?

V období 35–36 týdnů budoucí rodiče několikrát zkontrolují, zda je vše připraveno a poprvé pro dítě nakoupeno. Pokud ne, vše je připraveno, nyní je čas to udělat. Taška v porodnici by měla být již sbírána a stát na nápadném místě, takže v případě neočekávaného porodu si ji vezměte s sebou.

Nejlepší je, když sbírat tašku sami. Takže budete vědět, co a kam to dát. Samozřejmě, že se stěhujete do mateřské nemocnice na chvíli, ale ne navždy - nepřinášíte s sebou spoustu zbytečných věcí. Zaprvé to není v nemocnici vítáno. Za druhé, budete tam jen pár dní, což znamená, že nejdůležitější věci budou stačit.

Zkuste vše zabalit do plastových sáčků, ne do hadříků. Před zahájením školení se obraťte na prenatální kliniku, kde vám poskytne přibližný seznam nezbytných léků. Vezměte jídlo pro budoucnost. Nezapomeňte si vzít láhev vody bez plynu. Obvykle, s počátky kontrakcí, žena začne trpět silným žízní.

Obecně platí, že pro porodnici jsou obvykle získány 2 vaky: jeden pro matku, druhý pro dítě.

V tuto chvíli musíte jednou týdně podstoupit vyšetření u svého lékaře. To je nezbytné k posouzení stavu těla a jeho přípravy na porod. Lékař zkoumá děložní čípek, zváží těhotnou ženu, změří obvod břicha a výšku dna dělohy, provede CTG. V případě jakýchkoli abnormalit (snížená aktivita plodu, únik plodové vody) může být ultrazvukové vyšetření předepsáno po 36 týdnech.

Několik užitečných tipů

V pozdějších fázích, kdy je žaludek již velmi velký, může být pro matky obtížné vstát z postele. Pokud se setkáte s podobným problémem, zkuste neudělat náhlé pohyby. Nejprve si lehněte na svou stranu, potom spusťte nohy z postele a poté povstaňte.

Pokud jste to ještě neučinili, zaregistrujte se na kurzy pro nastávající matky. Naučí vás dýchací cvičení, která mohou zmírnit bolest během porodu. Můžete se také mentálně připravit na porod a naučit se blokovat své dítě.

Jezte správně - to je důležité pro vaši pohodu a zdraví dítěte. Jíst co nejvíce čerstvé zeleniny a ovoce, jak je to možné, měli byste úplně opustit nezdravá jídla, stejně jako sladká, slaná a kořenitá. Nezapomeňte na mléčné výrobky, luštěniny, ořechy a sušené ovoce.

Dodání za 36 týdnů

Dodání ve 36 týdnech těhotenství není neobvyklé. Přestože těhotenství normálně trvá 38-40 týdnů, většina dětí narozených ve 36 týdnech je absolutně plná a zdravá. U prvorozených dětí se zpravidla prodlužuje a trvá déle než 10 hodin. Maminky s druhým nebo třetím těhotenstvím rodí mnohem rychleji, jejich narození může trvat jen 5-8 hodin.

Dodání po 36 týdnech těhotenství. Norma nebo ne, důsledky, stav dítěte

Narození ve 36 týdnech a později jsou statisticky nejčastější ve třetím trimestru těhotenství. Existuje několik důvodů, proč k tomu dochází. Přestože je plod stále nezralý, je prognóza jeho přežití a absence negativních důsledků příznivější.

Během tohoto období by nastávající matka měla být připravena na skutečnost, že když se objeví první harfkáři práce, bude muset jít do nemocnice. V 36. týdnu se řízení porodu očekává, zavedení léků, které pomáhají snižovat děložní aktivitu, se neprovádí.

Dodání po 36 týdnech: normální nebo ne?

Podle kritérií používaných Světovou zdravotnickou organizací jsou děti narozené před 37 úplnými týdny považovány za předčasné porodnictví. Porod ve 36 týdnech je tedy klasifikací pozdního předčasného porodu. Mohou začít spontánně celým močovým měchýřem a po plodové vodě.

Většina předčasně narozených dětí se narodí ve věku 32–36 týdnů (asi 80%). Ti, kteří se narodili dříve, mají velmi nízkou tělesnou hmotnost a horší prognózu. Celková četnost takových případů je 5-7 na 100 těhotných žen, to znamená, že se jedná o poměrně běžný jev.

Fetální výkon ve 36. týdnu

Po 36 týdnech dosáhne plod hmotnosti 2500 kg a jeho růst je asi 45-46 cm. Hlavní orgány jsou již vytvořeny prakticky, ale v posledním měsíci těhotenství dochází k intenzivní sadě hmotnosti a podkožní tukové vrstvě. Každý den devátého měsíce přidá 28 g.

Podkožní tuková vrstva plní několik důležitých funkcí:

 • mechanická ochrana a stabilizace polohy vnitřních orgánů;
 • tepelná izolace;
 • energetická funkce (1 kg tuku obsahuje energetické rezervy řádově 8000 kcal);
 • účast na regulaci hypotalamu a hypofýzy.

Po 34 týdnech roste také játra. V něm se hromadí železo, které přispěje k procesu tvorby krve v prvních měsících po narození. U předčasně narozených dětí se často vyvine anémie do půl roku života..

Do 34. až 38. týdne těhotenství se zvyšuje produkce povrchově aktivních látek, biologicky aktivních látek, které pomáhají udržet plíce v narovnaném stavu během dýchání..

A pokud se děti narozené dříve, vyžadují zavedení speciálních léků ke stimulaci plicních funkcí, do této doby lze pokládku alveolních konců a jejich normální funkci zajistit přirozeně.

Během předčasného porodu plod také produkuje kortikosteroidy, které pomáhají urychlit zrání povrchových plicních buněk.

Doručení po 36 týdnech těhotenství již pro plod není tak nebezpečné, protože je docela životaschopné, i když stále existují známky nezralosti. Dítě může přežít i bez zvláštní péče. Je však lepší porodit včas, protože to významně snižuje možnost komplikací a riziko infekce.

Jak vypadá dítě v lůně v 36. týdnu?

Plod má v týdnu 36 zaoblenější tvar, ale kůže je stále zvrásněná a pokrytá silnou vrstvou sýru podobného maziva, které chrání před poškozením a usnadňuje průchod dítěte porodním kanálem matky..

Od 32 týdnů začíná prolaps lanugo - dělo, které pokrývá celé tělo dítěte. Jeho účelem je, že přispívá ke zpoždění prvotního mazání. Chmýří by však nakonec mělo zmizet teprve po 40 týdnech. Po narození je nahrazen trvalými vlasy..

Na hlavě jsou vlasy silnější a delší. Hřebíky rostou až k špičkám phalang na prstech. Tento ukazatel je jedním z faktorů fetální dospělosti..

Pocit těhotenství

Pokud se těhotná žena narodí poprvé, může se hlava dítěte ponořit do spodní části pánve. Nastávající matka má proto pocit zvýšeného tlaku v děloze a konečníku, bolest břišních svalů v důsledku jejich protažení, pocit blížícího se porodu.

Mnoho žen si také všimne následujících jevů:

 • bolest dolní části zad způsobená velkým zatížením páteře;
 • zvýšené nutkání k močení v důsledku tlaku na močový měchýř;
 • dušnost, protože děloha je umístěna v nejnákladnějších obloucích;
 • častější tréninkové souboje (až 20krát denně, ale neměly by být bezbolestné);
 • nedostatek spánku a neustálá únava kvůli nepříjemnostem, které způsobují velké břicho, potíže s chůzí;
 • nepříjemné pocity v ochlupení kloubu, které jsou způsobeny změkčováním vaginálních tkání a zvýšením pružnosti pánevních svalů, vazů a chrupavek.

Příčiny narození v 36 týdnech těhotenství

Porod ve 36 týdnech těhotenství může být způsoben 4 hlavními důvody:

 • infekční a zánětlivé procesy (25-40% případů) cervikálně-vaginální lokalizace nebo v močovém traktu;
 • aktivace hypothalamicko-hypofyzárního-adrenálního systému;
 • krvácení dělohy způsobené odloučením nebo placentou previa; snížený průtok krve v placentě a děloze;
 • přetížení dělohy v důsledku fyzické námahy.

Infekce mohou mít sestupný charakter, tj. Šíří se z jiných orgánů, například s parodontitidou. Proto je důležité odstranit bakteriální ložiska v ústní dutině před těhotenstvím nebo v prvních měsících.

Zahájení předčasného porodu u infekčních chorob se provádí nepřímo prostřednictvím aktivace produkce prostaglandinů - mediátorů zánětu, jakož i enzymů, které vedou k destrukci mezibuněčných látek.

Zvyšují kontrakce dělohy a ničí membrány, což vede k odtoku plodové vody. Bakterie a zánět se vyskytují také v plodové vodě v 80% případů císařského řezu, který se provádí u žen před prasknutím membrán po nástupu porodu.

Následující faktory zvyšují riziko předčasného porodu:

 • hormonální patologie (onemocnění štítné žlázy, diabetes mellitus a další);
 • poruchy krvácení;
 • věk těhotné ženy je mladší 18 let nebo starší 34 let;
 • zdůrazňuje (riziko se zvyšuje dvakrát);
 • vícenásobné těhotenství (15-20% všech předčasně narozených dětí);
 • kouření, protože nikotin má silný vazokonstrikční účinek, což vede ke zhoršení průtoku krve placentou;
 • konzumace alkoholu;
 • přehřátí;
 • polyhydramnios a nízká voda;
 • placenta previa;
 • obezita;
 • chirurgické zásahy do břišních orgánů během těhotenství;
 • historie potratů, potratů a předčasných narození;
 • zranění
 • podvýživa, která vede ke zhoršení imunity a odolnosti vůči infekcím;
 • nedostatečná tělesná hmotnost, která je spojena s nízkým objemem cirkulující krve, což vede k narušení toku krve z dělohy a placenty.

Harbingers předčasného narození

Porod ve 36 týdnech v 8 měsících těhotenství, doprovázený takovými harfy jako:

 • Dýchání je usnadněno (s výjimkou žen, které mají vícečetné těhotenství). To je způsobeno tím, že děloha padá dolů a přestane tlačit na bránici. Tento příznak se obvykle vyskytuje 2-3 týdny před narozením.
 • Velmi časté močení kvůli prolapsu plodu, který vyvíjí tlak na močový měchýř. Tento příznak se může objevit buď měsíc nebo několik dní před narozením dítěte. Aby se zmírnil tlak, doporučuje se použít předporodní bandáž. Pomůže také zmírnit stres páteře..
 • Vzhled tažných bolestí v ochlupení kloubu (pubis a pod), jakož i v křížové kosti v důsledku působení hormonálního relaxinu, který pomáhá zmírňovat tkáně a kostní nesrovnalosti během porodu. Tento příznak se nejčastěji vyskytuje za 1-2 týdny..
 • Šití bolesti v pochvě, špinění od ní.
 • Odjezd sliznice, která vypadá jako bílkovina slepičích vajec nebo malá krvavá sraženina. Během celého těhotenství blokuje děložní hrdlo, aby se zabránilo vstupu patogenních mikroorganismů. V nulliparous je časový interval mezi výtokem z korku a porodem obvykle 1-2 dny, pro ty, kteří znovu porodí, během několika hodin.
 • Odtok plodové vody. Může nastat jako malý únik bezbarvé nebo nazelenalé tekutiny z genitálního traktu nebo okamžitě ve velkém objemu. K tomu dochází v důsledku prasknutí membrán. Tento příznak je velmi nebezpečný, protože riziko perinatální fetální úmrtnosti stoupá čtyřikrát a výskyt nemocí u dítěte v budoucnosti - třikrát. Dodací aktivita po vypouštění vody začíná první den u 80% žen. U některých těhotných žen to může trvat několik dní. Konzervativní lékařská opatření po dobu 36 týdnů jsou obvykle omezena na 1 den (tzv. „Nastávající řízení“ porodního managementu).
 • Pravidelné kontrakce - nejméně čtyři za 20 minut.

Vzhledem k tomu, že předčasný porod nemá specifické příznaky (s výjimkou posledního z výše uvedených příznaků), je spolehlivá diagnóza možná pouze u transvaginálního ultrazvuku, ve kterém je stanovena délka děložního hrdla podstupující dynamické změny (je zkrácena a vyhlazena)..

Při délce přesahující 3 cm je pravděpodobnost nástupu práce pouze 1%. Proto, v případě neexistence odtoku plodové vody, může být těhotná žena propuštěna z nemocnice.

Možné důsledky

Porod po 36 týdnech těhotenství může vést k následujícím abnormalitám u dítěte:

 • špatná teplotní bilance;
 • hypovitaminóza (nedostatek vitamínů);
 • anémie (vyvíjí se téměř u všech dětí au dětí na plný úvazek - ve 20% případů);
 • problémy s krmením;
 • křivice spojené s nezralostí pohybového aparátu a nedostatkem vápníku a fosforu;
 • respirační potíže (u 1–2% novorozenců);
 • encefalopatie;
 • hypoglykémie (snížená koncentrace glukózy v krvi);
 • zvýšené riziko úmrtnosti a nemocnosti.

Ve zpožděném období je možný rozvoj dětské mozkové obrny, jejíž prevalence u dětí narozených ve 36 týdnech je asi 6%. Podle studií prováděných v zahraničí mohou tyto děti následně zažít potíže s učením, mají snížené motorické a řečové dovednosti, častěji se vyskytují poruchy zraku a emoční nestabilita.

Co musíte udělat na začátku porodu?

U těhotných žen dochází přibližně 5–7 hodin před porodem k prenatálním kontrakcím, které jsou doprovázeny tažením v dolním břiše. Pokud položíte ruku na břišní stěnu, můžete cítit, jak jsou svaly napjaté.

Je nutné připravit doklady (rodný list, výměnný průkaz, cestovní pas, povinné zdravotní pojištění, nemocenskou dovolenou, SNILY, smlouva o placeném porodu), tašku s věcmi a zavolat sanitku.

Trvání kontrakcí je individuální, u některých žen může dojít k rychlému porodu. Pokud se stanou pravidelnými nebo korek, voda spadla, existuje touha tlačit, pak musíte okamžitě zavolat sanitku. Pokud byly kontrakce pouze tréninkem a při vyšetření nebyla zaznamenána práce dělohy, může být těhotná žena poslána zpět domů.

Jak se rodí v nouzi

Lékaři po dobu 36 týdnů již neužívají léky k prodloužení těhotenství, protože to nemá významný vliv na snížení úmrtnosti novorozenců. Podle přijatých standardů je indikováno očekávané řízení práce. Když je děložní čípek otevřen více než 4 cm, práce již nemůže být zastavena.

Proces porodu je následující:

 1. Nejprve, v čekárně, papírování.
 2. Těhotná žena bere krevní test.
 3. V závislosti na stavu ženy a přítomnosti kontraindikací pro přirozený porod se rozhoduje o způsobu porodu - přirozeným způsobem nebo pomocí císařského řezu.
 4. Pak udělejte očistný klystýr (je povinný pro každého).
 5. Žena je umístěna v porodní komoře, kde je držena celá doba práce..
 6. Na žaludek je umístěn pás se snímačem CTG, který zaznamenává srdeční rytmus plodu. Nemůžete to sundat.
 7. Lékař pravidelně provádí vyšetření, kontroluje stav ženy a otevření děložního hrdla.
 8. Pokud voda odešla a po dlouhou dobu nedojde k otevření děložního hrdla, dostane těhotná žena kapátko s oxytocinem.
 9. Na žádost ženy může být podáno anestetikum..
 10. Když je děložní čípek plně otevřený ve vzdálenosti 9-10 cm (5 palců široký), bude do močové trubice nejprve vložen katétr a poté bude připraveno operační pole.
 11. Lékař požádá těhotnou ženu, aby tlačila.
 12. Jakmile hlava dítěte dosáhne vulvy, lékař rozhodne o potřebě disekce měkkých tkání, aby se zabránilo roztržení (epiziotomie). Pokud je jejich zveřejnění dobré, není nutná pitva..
 13. Poté vám lékař dá pokyny, kdy se má tlačit, musíte ho poslouchat, abyste nepoškodili hlavu dítěte.
 14. Porodní asistentka jemně táhne dítě za hlavu.
 15. Poté bude nutné vyloučit poslední pomocí několika dalších pokusů.
 16. Dítě bude přijato do teplých plenek, pupeční šňůra bude odříznuta, v případě potřeby budou provedena resuscitační opatření. Po porodu bude převezen na dětské oddělení s couveses. Délka jeho pobytu zde závisí na stavu dítěte a matky.
 17. Pokud to podmínky dovolí, může být dítě umístěno na matčinu hruď..
 18. Pokud byla provedena epiziotomie, lékař použije stehy (nejčastěji se používají samo-vstřebatelné stehy).
 19. Poté je žena přemístěna do nosítka a poporodní oddělení je transportováno.

Císařský řez po dobu 36 týdnů se provádí podle obvyklých porodnických indikací.

Stav matky a dítěte v poporodním období

Hlavní lékařská opatření, která se provádějí s ohledem na novorozence v prvních hodinách, jsou popsána v následující tabulce.

TitulúčelTechnika provádění
Odsávání obsahu ústní dutiny a hltanuPrevence aspirace - získávání plodové vody v dýchacích cestáchPoužívání sterilní hrušky nebo speciální sání v prvních minutách života.
Obvaz pupeční šňůryPrevence infekceAplikováním sterilních svorek v prvních minutách života

Ošetření 5% alkoholovým roztokem jodu nebo léčebného alkoholu

Místo instalace sponek se novorozenci z Rh-negativních matek oblékají hedvábnou nití (v případě, že je nutná krevní transfuze).

Místnost v couvezuVytváření příznivých podmínek pro vývoj novorozenceDítě je umístěno v průhledné komoře, nastavte potřebné parametry - teplotu, vlhkost

V případě potřeby je připojeno dýchací zařízení

Sledování frekvence a hloubky dýchání dítěte, tlukotu srdce, tělesné teploty pomocí měřicích přístrojů

Délka pobytu závisí na stavu dítěte a může být od 1-2 dnů do několika týdnů.

Zpracování spojekPrevence hnisavého zánětu spojivkyNa spojnici dolního víčka vlijte 20% roztok sulfacyl sodný.
Měření antropometrických ukazatelůSledování růstu a vývoje dítěteMěření hmotnosti zásobníku peroxidu vodíku

Měření délky těla pomocí papírové pásky

Měření obvodu hlavy a hrudníku; u zdravých dětí první hodnota přesahuje druhou o 2-4 cm.

IdentifikaceChcete-li rozpoznat dítě, zachyťte dataNa zápěstí je nainstalován náramek ze sterilní olejové utěrky se jménem matky, datem narození a výše uvedenými údaji..

V prvních dnech předčasně narozeného dítěte nemusí existovat žádný sací a polykající reflex, proto se výživa provádí pomocí sondy, pipety nebo (méně často) pomocí kapátků.

Porod ve 36 týdnech těhotenství je považován za předčasný, takže dítě je často umístěno do couveuse

Porod ve 36 týdnech těhotenství, postupující bez komplikací, není důvodem pro delší hospitalizaci. Pokud je dítě prakticky zdravé, jeho tělesná hmotnost je 2,4 - 2,5 kg, může samostatně sát ženský hrudník nebo láhev, stabilizovalo se jeho dýchání, srdeční rytmus a termoregulace, pak je možné propuštění z porodnice 7-8 dní po porodu.

Méně zdravé děti jsou převedeny do specializovaného oddělení nemocnice (spolu s matkou) nebo propuštěny po 1-4 měsících. Ihned po porodu se všechny ženy cítí velmi unavené, ospalé a žíznivé. V normálním průběhu procesu porodu se druhý den může stav normalizovat.

I při absenci slz v perineu a konečníku může být pociťována bolestivost spojená s edémem, přetížením tkání a pokusem. Zmizí za 2-3 dny. Pokud těhotná žena provedla epiziotomii, pak se stehy vyléčí asi 7 dní.

Krvavý výboj pochází z vagíny. Neměly by být hojné, jinak je nutné o tom informovat lékaře. V děloze se mohou vyskytnout pravidelné hmatatelné kontrakce. Během kojení se zesilují. Před propuštěním z nemocnice by měla být velikost dělohy obnovena téměř na původní velikost.

Porod ve 36 týdnech je stále považován za předčasný, ale narození dítěte v této fázi těhotenství je doprovázeno menší pravděpodobností komplikací než v předchozích měsících. Plíce se již mohou otevírat na vlastní pěst, fungují také životně důležité orgány. Nejlepší prognóza je pozorována u dětí s tělesnou hmotností 2,5 kg a vyšší.

Design článku: Vladimír Veliký

36. týden těhotenství

V současné době se s nemocnicí zpravidla uzavírá dohoda. Je čas si zapamatovat seznam toho, co v nemocnici potřebujete, sbírat tašku a dát ji do chodby. Také si vytvořte seznam telefonů, které budete potřebovat, a vezměte si je s sebou. Jedná se o telefony vašeho manžela, lékaře, porodnice, sanitky (zjistěte, jak jí zavolat z mobilního telefonu), a také přátele a příbuzné, kteří vám pomohou postarat se o své děti a domov v nepřítomnosti..

Tento týden budete naposledy testováni na AIDS, syfilis, hepatitidu a vaginální nátěr na flóře.

Optimální přírůstek hmotnosti v tomto týdnu je 11-12 kg.

Mimochodem, od 36. týdne si můžete všimnout, že váš žaludek má mírně odlišný tvar - jako by se snížil. To znamená, že porod je již velmi blízko.

Vaše nenarozené dítě

Délka plodu je asi 47 cm, hmotnost - 2500 - 2800 gramů.
Nyní se dítě začne aktivně připravovat na narození. Jeho tvář byla baculatá, hladká: objevily se silné tváře. Lebka dítěte je stále docela měkká: při průchodu porodním kanálem je mírně zploštělá. Dítě roste intenzivně, děloha je příliš stísněná, takže jeho pohyby jsou cítit intenzivněji.

Někdo porodil ve 36. týdnu?

Náš výběr

Ve snaze o ovulaci: folikulometrie

Doporučeno

První známky těhotenství. Ankety.

Sofya Sokolova publikovala článek v Příznaky těhotenství, 13. září 2019

Doporučeno

Wobenzym zvyšuje pravděpodobnost početí

Doporučeno

Gynekologická masáž - fantastický efekt?

Irina Shirokova publikovala článek v Gynekologii 19. září 2019

Doporučeno

AMG - hormon proti mullerům

Sofya Sokolova publikoval článek v Analýze a průzkumech, 22. září 2019

Doporučeno

Oblíbená témata

Zaslal: rijolda
Vytvořeno před 23 hodinami

Zaslal: Фериде
Vytvořeno před 21 hodinami

Autor: // Lyalka 2017 //
Vytvořeno před 15 hodinami

Zaslal: ТаняПарф
Vytvořeno před 23 hodinami

Zaslal: PoMiDoRk @
Vytvořeno před 1 hodinou

Zaslal: * Ма ** Ма *
Vytvořeno před 13 hodinami

Zaslal: * Medúza *
Vytvořeno před 14 hodinami

Zaslal: Аlivka
Vytvořeno před 12 hodinami

Zaslal: ТаняПарф
Vytvořeno před 3 hodinami

Zaslal: * Noble *
Vytvořeno před 4 hodinami

O webu

Rychlé odkazy

Populární sekce

Materiály zveřejněné na našem webu slouží pouze pro informační účely a jsou určeny pro vzdělávací účely. Nepoužívejte je jako lékařskou radu. Stanovení diagnózy a výběr léčebných metod zůstává výhradním právem vašeho lékaře!

36. týden těhotenství: pocity, vývoj plodu, možná rizika

Gratulujeme, začátek devátého porodního měsíce těhotenství se blíží k cílové čáře. V tuto chvíli je asi 13 kg považováno za normální přírůstek hmotnosti..

Co se stane v 36. týdnu

Tento týden může žaludek klesnout a dýchání bude mnohem snazší. Kromě toho zmizí silný tlak na plíce a jiné vnitřní orgány a žena se zbaví dušnosti a pálení žáhy.

Placenta nadále plní svou okamžitou funkci a každou minutu pumpuje až 600 ml krve. Díky tomu je krev aktualizována každých 15 sekund. Na konci těhotenství začne postupně mizet. Tento týden je jeho tloušťka přibližně 35,5 mm.

U některých žen mohou vlasy díky změnám v hormonálním pozadí růst na zcela neobvyklých místech. Nejčastěji se vlasová linie objevuje na břiše, ale nebojte se, po porodu to určitě zmizí.

Těhotná žena i nadále používá toaletu často kvůli zvýšenému tlaku na močový měchýř.

Kvůli neustálému nedostatku spánku a velkému břichu, pocitu únavy se zvyšuje, není prakticky nic na nic. Proto se v tomto období doporučuje více odpočívat a spát. Křeče ve svalech paží a nohou a těžká těžkost v dolní části zad.

Od 36 týdnů začíná období, během kterého se ženské tělo aktivně připravuje na budoucí narození. Kosti se začnou lišit v důsledku tlaku v děloze a vzdálenost mezi kostmi v pánevní oblasti se zvětšuje. To vše je nezbytné, aby dítě mohlo normálně jít podél porodního kanálu a narodit se. Z tohoto důvodu můžete cítit bolest v pánevní oblasti.

Vaše těhotenství se chýlí ke konci, a proto je čas seznámit se s předchůdci porodu. Cílem těchto procesů v těle těhotné ženy je příprava na proces porodu. Je užitečné o nich vědět, zejména ti, kteří poprvé očekávají narození dítěte. Většina žen zaznamenala v posledních týdnech těhotenství jeden nebo více příznaků, které předstírají narození. Přečtěte si více o předchůdcích porodu zde.

Možná rizika

V posledních měsících těhotenství může dojít k abrazi placenty, což je v pozdějších fázích velmi nebezpečné. Odpojení placenty může vést k velké ztrátě krve a nakonec ke smrti matky a dítěte.

Příznaky tohoto nebezpečí jsou následující:

 • akutní bolest v podbřišku;
 • těžké krvácení;
 • změna tvaru dělohy.

Pokud má žena částečné oddělení placenty, může být těhotenství zachráněno. Chcete-li to provést, musíte si lehnout pro uchování, držet se v klidu a používat hemostatika. V případě úplného oddělení lékaři provedou císařský řez.

Předčasné narození v této době může být způsobeno následujícími důvody:

 • hypertenze
 • cukrovka
 • brát laxativa;
 • nedostatek hormonů;
 • ostré pohyby;
 • vzpírání.

Blaho ženy ve 36 týdnech

S přístupem porodu se pocity stanou akutnějšími, a to nejen pro fyzické pocity, ale také pro emoční pocity. Nejdůležitější věc, kterou je třeba pochopit, je, že je to všechno normální a dočasné. Je důležité neskrývat nic a informovat blízké příbuzné a lékaře o všech významných změnách.

Možné fyzické pocity

Změny, které může žena očekávat v této fázi těhotenství:

 1. Děloha. Nyní spodní část dělohy zaujímá polohu bezprostředně pod hrudní kostí. Vzdálenost od ochlupení je přibližně 35 cm a od pupku je vzdálenost asi 14 cm. Cervix se začíná zmenšovat a změkčuje, tj. Připravuje se na porod. Z normální velikosti se děloha zvýšila 1000krát.
 2. Žaludek. Ve většině případů, během tohoto období těhotenství, břicho vypadá obrovské, ale existují i ​​případy, kdy břicho není příliš velké. Vše záleží na velikosti plodu a množství plodové vody. Po 36 týdnech začíná žaludek klesat, protože dítě padá. Pokračujte v péči o žaludek: použijte vzpěru a strie.
 3. Míchání. Náhlé pohyby dítěte již zcela chybí, nyní jsou spíš jako válcování a to je vše, protože v děloze se stává stále více přeplněným. Pokračujte v tomto týdnu a počítejte pohyb, protože je velmi důležité zabránit potopení plodu a dalším vážným problémům. Norma je 10 pohybů během 12 hodin. Přečtěte si více o tom, proč je důležité sledovat pohyby dítěte, přečtěte si zde..
 4. Nespavost. Tento týden vás trápí. Je to všechno na vině za velké břicho a časté výlety na záchod a noční můry, které se objevují stále častěji.
 5. Hemoroidy. Exacerbace tohoto onemocnění znepokojuje rostoucí počet žen. Hemoroidy vypadávají z konečníku, což ženě přináší mnoho nepříjemných pocitů. Vyvolávají výskyt krvácení a neustále svědění. Je velmi důležité okamžitě zahájit léčbu, protože problém lze stále více prohlubovat. Doktor bude schopen zvolit správnou metodu léčby, aby se žena tohoto problému rychle zbavila. Přečtěte si více o léčbě hemoroidů během těhotenství..
 6. Tréninkové zápasy. Týdenní kontrakce jsou stále silnější a hmatatelnější, ale to se považuje za zcela normální, protože se tělo připravuje na nadcházející porod. Tréninkové zápasy netrvají dlouho a bolest rychle prochází. Přečtěte si, jak odlišit tréninkové kontrakce od začátku porodu..
 7. Bolest Bolest břicha je nejčastěji způsobena děložním tlakem na téměř všechny vnitřní orgány. Přítomnost tažných bolestí v podbřišku je s největší pravděpodobností způsobena svalovým napětím v důsledku tlaku dělohy. Tlak na páteř je způsoben velkým množstvím plodové vody. V tomto případě se doporučuje sledovat správné držení těla, aby se zátěž rovnoměrně rozložila..
 8. Přidělení. Tento týden by výtok měl být krémové barvy s kyselou vůní, ale jejich množství se může zvýšit, proto se doporučuje používat podložky:
 • Pokud si všimnete, že výboj změnil barvu a zhnědl, okamžitě se poraďte s lékařem, protože to může znamenat nesprávnou polohu placenty;
 • pokud se výtok stal více vodnatým, pak je to známka vylití plodové vody, což může být známkou porodu. Přečtěte si více o povaze výboje během těhotenství zde..
 1. Otok. V tuto chvíli se mohou otoky objevit iu těch, kteří dříve netrpěli. To je způsobeno špatným odtokem krve z dolní části těla, protože děloha silně tlačí na pánevní žíly. K otoku obvykle dochází na konci dne v důsledku dlouhodobého stání nebo sezení..

Možné emoční zážitky

V posledních fázích těhotenství se žena stává velmi podrážděnou a vrtošivou, její nálada se může každou minutu měnit. Na vině jsou hormony, které se v jejím těle hodně mění. Nadcházející narození obtěžuje ženu, má strach, že nebude mít dost síly, že s dítětem bude něco špatného atd..

Je důležité pochopit, že porod je přirozený proces a každá žena ho musí přežít. Navíc se medicína a kvalifikace lékařů zlepšují a není čeho se obávat.

V posledních fázích se doporučuje zůstat v klidu a zcela se chránit před ponurými myšlenkami a strašidelnými příběhy. Pokud vám něco vadí, nezapomeňte se o to podělit se svým manželem a příbuznými a také to sdělte lékaři. Určitě vás podpoří a poskytnou potřebné rady..

V této době pokračujte v komunikaci s dítětem, přečtěte si jeho příběhy a zpívejte písně. Dítě jasně slyší váš hlas a reaguje na něj. Kromě toho sdílí psychologický stav své matky, to znamená, že je naštvaný, když plačete a radujete se, pokud se směje.

Po 36 týdnech může žena cítit nárůst energie a rostoucí touhu organizovat, zdobit atd. Tento jev se nazývá „vnoření“. To pomůže těhotné ženě odvádět pozornost a uvažovat před porodem..

Ženy recenze asi 36 týdnů

Každá žena má individuální těhotenství a pocity se mohou lišit:

Elizabeth: „Jsem diabetik, a kromě toho můj chlapec váží 3 200 g, proto jsme dostali císařský řez. Rád bych porodil sám, protože jsem nezískal jediný kilogram. Všech 7 kg je hmotnost kojenecké a plodové vody.

Glory: „Dnes jsem byl v ordinaci a řekli mi, že dítě velmi kleslo a že budu muset tento týden porodit. Dítě váží hodně, téměř 3,1 kg. Teď se velmi obávám, jak všechno jde a co se stane s dítětem. “.

Věra: „Mám jen jednu nepříjemnost: porodnice byla z důvodu prevence uzavřena, je velmi obtížné chodit, dítě se ještě nepřevrátilo, pálení žáhy mučilo. Navíc můj nervový stav obecně není nic dobrého. Všechno mě uklidňuje, ale něco pro mě z toho není snazší “.

Julia: „Vyvíjíme se přesně podle plánu, vydělali jsme 2,75 kg, obrátili se vzhůru nohama a už se netlačíme tvrdě. "Žaludek se ještě nesnížil, takže dýchání je někdy velmi obtížné, ale to znamená, že jsme se tento týden ještě nezrodili.".

Alla: „Doktor mě znovu nadával, že jsem přibral na váze. Proto jsem tento týden odmítl všechny škodlivé a vysoce kalorické, dokonce i z mých oblíbených dortů. Jím celozrnný chléb, telecí maso a zeleninu. Nyní se váha vrátila do normálu a roste pouze dítě. “.

Polina: „Velmi se stydím přiznat, ale jsem opravdu unavená chodit těhotná. Chci spát na břiše, vstávat a vstávat po schodech snadno, neběhat na toaletu každou hodinu, jíst mou oblíbenou pizzu a pít víno. Ale musím všechno vydržet, protože to vše je kvůli mému dlouho očekávanému a již tak milovanému synovi, který nyní tlačí, jako by schvaloval to, co jsem řekl. “.

Alice: „Dnes jsem byla velmi šťastná, protože mi můj optik dovolil porodit na obou očích a mínus 5 na obou očích. Aby všechno šlo dobře, řídím se všemi doporučeními: Správně se najím, dělám jógu a fitball, chodím na čerstvý vzduch, hodně mluvím s dítětem a řeknu mu, jak na něj všichni čekají. “.

Svetlana: „Máme tu 36 týdnů. Syn se již připravil na východ, žaludek se mu snížil. Ale stále existují některé věci, které nebyly provedeny, žádám ho, aby si sedl o něco déle v bříšku. Musíme udělat všechny postupy: manikúru, odstranění chloupků atd., Takže po porodu nemusíme na to myslet alespoň měsíc. “.

Tatyana: „Dnes jsem se na LCD velmi bála, protože říkali, že moje pánev byla úzká a krk dítěte byl propleten pupeční šňůrou. Zejména jít do nemocnice na více než hodinu. Caesarean ještě nebyl předepsán, protože lékaři o tom pochybují. Ale rozhodně jsem se rozhodl, že se porodím sám, navíc jsem byl podporován porodní asistentkou v nemocnici, řekl jsem, že se nebudu bát, a všechno bude v pořádku. “.

Marina: „Konečně, 9 měsíců. Získal jsem 20 kg, ale lékaři říkají, že je to normální, protože zpočátku byla moje hmotnost nedostatečná. Dcera získala 2,45 kg, leží ve správné poloze, hlavou dolů. Chodím do bazénu a dělám cvičení pro těhotné ženy. Tento týden se už netrápím otoky, silnou bolestí a pálením žáhy. Obecně je vše v pořádku, jsem šťastný. “.

Vývoj plodu při těhotenství 36 týdnů

Jedná se o přibližné, protože každé dítě je individuální. Každý den nesbírá dítě více než 28 g.

Vzhledem k tomu, že tuk se v těle dítěte neustále ukládá, tváře se staly více kulatými. Kromě toho se vyvíjejí obličejové svaly, které se přímo podílejí na sání. Kromě sání reflexu, dítě aktivně cvičí polykání a dýchání.

Kosti lebky jsou stále měkké a pohyblivé, což výrazně usnadní výstup hlavy během porodu. Jsou chvíle, kdy je lebka během porodu deformovaná, ale po chvíli bude mít svůj normální tvar.

Do tohoto týdne by již dítě mělo zaujímat správnou polohu v děloze, hlavou dolů. Přesto mohou 4% všech dětí zaujímat polohu zadku dolů, v tomto případě se to nazývá hýždě nebo pánevní prezentace. V tomto případě může být žena podrobena císařskému řezu. Přečtěte si více o poloze a prezentaci plodu zde.

U dívek je genitální zralost indikována skutečností, že labia majora zakrývá labia minora a chlapci varlata jsou již jasně viditelná.

Srdce dítěte je plně tvarované, i když mezi pravou a levou stranou srdce zůstává díra. Nebojte se, ihned po narození zmizí. Srdeční frekvence v tuto chvíli je asi 145 tepů za minutu. Zvuky srdce lze snadno rozlišit, jakmile jsou jasnější.

Přestože je dítě lehké a plně tvarované, dýchání dítěte stále probíhá přes pupeční šňůru. Železo se hromadí v játrech, což v prvním roce života dítěte přispěje k tvorbě krve.

Po 36 týdnech se vlasy dítěte prodlouží a cilia a obočí jsou patrnější. Chrupavka v ušních boltcích se výrazně posílila a kadeře a vroubkování jsou již plně formovány.

Fotografie z ultrazvuku plodu

Foto 3D ultrazvuk plodu po dobu 36 týdnů:

Doporučení ve 36 týdnech

Každý den roste počet narozených císařských řezů. Jedná se o typ operace, při které je dítě odebráno kvůli malému řezu v břišní stěně a děloze..

Císařský řez může být:

 • plánováno, to je, když lékař doporučuje ženě porodit takovým způsobem, aby zachránil dítě a zmírnil mučení;
 • nouzové, tato možnost se používá, když během porodu obvyklým způsobem dochází k závažným komplikacím, které vznikají životům dítěte a matky.

Indikace pro císařský chirurgický výkon mohou být:

 • úzká pánev;
 • přítomnost nádorů;
 • včasné oddělení placenty;
 • postranní poloha plodu a mnoho dalších.

Tento týden by se měly shromáždit všechny věci, které budete muset vzít s sebou do nemocnice. Seznam se doporučuje vyjasnit v nemocnici, protože v každé instituci se mohou lišit. Seznam věcí potřebných pro nemocnici najdete zde.

Stojí za to přemýšlet o koupi poporodní bandáže, kterou žena potřebuje, aby rychle vrátila své tělo do tvaru. Bandáž vám umožní správně opravit břišní dutinu, díky čemuž se vnitřní orgány rychle vrátí na své původní místo. Přečtěte si více o výběru poporodní bandáže zde..

V 36. týdnu můžete začít perineum masírovat, díky čemuž se pokožka a svaly stanou pružnějšími, což pomůže předcházet mezerám při porodu. Chcete-li to provést, leží na zádech a zadejte index a prostředníček dovnitř ne více než jeden falanga. Začněte lehkými pohyby k masáži a protažení perineum. Masáž by měla probíhat na principu "hodin", to znamená masáže od 9 do 3 hodin. Na takovou masáž jsou kontraindikace: podráždění sliznice a drozd.

Doporučuje se, abyste odmítli cestovat pozdě v těhotenství, protože porod může začít kdykoli a budete daleko od svého lékaře. Abyste mohli letět letadlem, musíte mít písemný souhlas svého lékaře. Pokud cestujete autem, zastavte se každých 15 minut, abyste se zahřáli.

Tělesné cvičení

Pokračujte v józe, protože pozice jsou bezpečné pro mámu i dítě. Cvičení pomáhá posilovat svaly a normalizovat fungování všech vnitřních orgánů. Fitball a plavání jsou také povoleny..

Pokud je dítě stále v pánevní prezentaci, můžete provést následující cvičení, které může přispět k jeho změně na správné. Podstatou cvičení je změnit těžiště ženy: lehněte si na záda a pokuste se zvednout boky nad úroveň hlavy. Přečtěte si další informace o cvičeních pro změnu polohy dítěte zde..

Pravidla výživy

V pozdějších fázích těhotenství je velmi důležité sledovat výživu, protože na tom závisí zdraví dítěte a jeho matky, a to jak během těhotenství, tak po něm..

Denní strava by měla být připravena s ohledem na skutečnost, že tento týden již výrazně snížil náklady na energii. Nabídka by měla být vyvážená a měla by se skládat z produktů, které dodávají tělu ženy a dítěte všechny užitečné stopové prvky a vitamíny.

Tento týden odborníci doporučují vyloučit rostlinné bílkoviny z jejich menu, jsou to například maso, ryby, mléko. Doporučuje se denně konzumovat fermentované mléčné výrobky, obiloviny a zeleninové produkty. Mezi nápoji by měly být upřednostněny bylinné a zelené čaje a čerstvě vymačkané šťávy.

Před nákupem potravin nezapomeňte dát pozor na datum exspirace. Zkuste jíst pravidelně a po malých porcích. Kontrolujte množství spotřebované tekutiny, denní dávka není vyšší než 1 litr. Každý týden se doporučuje uspořádat půstní dny..

Vyšetření na 35 týdnech těhotenství

Na prenatální klinice lékař určitě změří krevní tlak a určí velikost pánve, hmotnost a výšku. Pokud jde o testy, musí těhotná žena projít

Kromě toho musíte na flóře projít šmouhou. Vyšetření gynekologem je nezbytné ke stanovení stavu sliznice a mikroflóry porodního kanálu.

Nezapomeňte se svým lékařem probrat možnost používání léků proti bolesti během porodu, protože si musíte být jisti, že nejste alergičtí na složky léku. Přečtěte si o možných možnostech úlevy od bolesti zde..

Tento týden lze předepsat poslední ultrazvukové vyšetření, data, která budou přímo předána lékaři, který porodí. Během vyšetření lékař posoudí množství plodové vody, vyhodnotí vývoj dítěte, poslouchá srdeční rytmus a stav krevního oběhu. Lékař také posoudí možná rizika: oddělení placenty a propletení pupeční šňůry.

Co dělat, když porod začíná ve 36. týdnu, rady lékařů

Vývoj plodu v lůně obvykle trvá celých 40 týdnů, po kterém se narodí životaschopné dítě samo. Tyto termíny jsou určeny zkušenostmi lékařské praxe. Proto porod ve 36 týdnech těhotenství způsobuje matkám úzkost. Jsou takové obavy oprávněné a co lze očekávat od porodu před datem splatnosti?

Výkon ve 36 týdnech

Po dosažení této doby jsou hlavní životně důležité funkce dítěte již docela rozvinuté, dochází pouze ke zlepšení. Vznikají kardiovaskulární, reprodukční a respirační systémy, plíce jsou připraveny fungovat nezávisle, receptory jsou natolik vyvinuté, že dítě již dokáže rozlišovat vkus. Mezi ostatními slyší a rozpoznává hlas matky. Sací reflex se aktivně zlepšuje, ve kterém se dítě praktikuje prsty nejen na rukou, ale i na nohou. To umožňuje nervovému a imunitnímu systému jasně organizovat jejich práci. Během tohoto období se dítě učí dýchat pomocí nosu, zatímco dříve k inhalaci a výdechu plodové vody došlo ústy. Játra ukládá železo. Kosti lebky jsou stále měkké, aby volně procházely porodním kanálem, ale po porodu se situace změní - ztvrdnou. Se stetoskopem můžete poslouchat normální tep - 140 tepů za minutu.

Ve třicátém šestém týdnu těhotenství je hmotnost a výška plodu téměř normální. Dítě zpravidla dosáhne 46-48 centimetrů a hmotnost se pohybuje od 2,5 do 3 kilogramů. Při dýchání již nedochází k alveolární adhezi, díky povrchově aktivní látce jsou plíce snadno narovnány.

Plod je zpravidla umístěn hlavou dolů třicátý šestý týden. Ve 4–5% případů není prezentace hlavy pozorována a poté lze učinit předběžný závěr o potřebě císařského řezu..

Lékařské standardy

Pokud se soustředíte na lunární kalendář, pak 36 týdnů je posledním devátým měsícem těhotenství. Porodnické období se určuje na základě skutečnosti, že měsíc je přesně čtyři týdny. Plus čas (v průměru dva týdny) od posledního dne menstruace. 36. týden se proto považuje za začátek devátého měsíce. (33 týdnů + 2 do konce menstruace = 36 - začátek porodního devátého). Za standard se považuje narození za 38 - 42 týdnů.

Důležité! Doporučujeme přečíst si nový článek o účinku koronaviru na těhotné ženy..

Termín „předčasný porod“ se používá v případech, kdy k porodu dochází ve 22–37 týdnech. Je však třeba poznamenat, že primiparous ženy velmi často nedělají až 38 týdnů, porodí jeden až dva týdny dříve. To není neobvyklé a obavy jsou neopodstatněné. Pokud porod začal dříve, je pravděpodobnost nepříznivého výsledku vysoká.

V moderní medicíně poklesly případy předčasného porodu, které ohrožují zdraví matky a dítěte. Stalo se to díky pravidelným návštěvám lékařů nastávajících matek, protože je možné sledovat vývoj plodu, určovat tón dělohy a včasně zastavit možné problémy pomocí nejnovějších zařízení a léků.

V některých případech lékaři doporučují dodání do 37 týdnů. K tomu dochází, když existuje vysoké riziko pro zdraví matky nebo dítěte (eklampsie, Rh konflikt, patologické zpomalení vývoje plodu)

Poznámka! Podle statistik se dítě v 50% narozených narodí v období 34–37 týdnů. V moderní medicíně není předčasný porod věta.

Máminy pocity

Po 36 týdnech těhotenství váží nastávající matka o 13 až 17 kilogramů více než před těhotenstvím. Díky prezentaci plodu je mnohem snazší dýchat, ale nepohodlí lze cítit v důsledku bití nohama v oblasti hrudníku. Cervix je zkrácen a měkčí a pánevní kosti se rozšiřují. Díky těmto změnám může matka rodit sama, bez použití chirurgických zákroků.

V důsledku zvýšeného tlaku na močový měchýř dochází častěji k močení. Někdy v oblasti dělohy je silná těžkost a podle pocitů se stává těžkou jako kámen. To je normální, pokud není doprovázeno silnými tažnými bolestmi. Zatížení páteře je vyšší než kdy jindy, takže dolní část zad se táhne. V takovém případě použijte podpůrný obvaz. Otok nohou po celém dni je normální, ale pokud se žena probudí s těžkostí v nohou - je to příležitost konzultovat s lékařem.

Příčiny předčasného narození

Můžete porodit ve 36 týdnech těhotenství nebo dříve z mnoha důvodů. Tento proces není stanoven nezávisle, proto musí existovat faktor, který provokoval předčasné narození dítěte. Důvodem může být několik skupin faktorů.

  Extragenitální patologie nepatří do oblasti gynekologických onemocnění, mohou však ovlivnit průběh těhotenství. Tyto zahrnují:

Existuje mnoho faktorů, které mohou způsobit předčasné narození.

 • problémy s fungováním nadledvin a ledvin;
 • diabetes;
 • předchozí potraty, potraty, operace na děloze, vaječníky;
 • poruchy štítné žlázy;
 • střevní infekce;
 • hormonální problémy;
 • přítomnost kardiovaskulárního onemocnění matky;
 • hypofyzární dysfunkce;
 • předchozí předčasné narození.
 1. Gynekologické problémy jsou častými příčinami předčasného porodu. Tato skupina zahrnuje následující patologické stavy:
 • polyhydramnios, protože děloha má maximální objem protahování a pokud je místo nadměrně naplněno vodou, přirozeným řešením těla je porod;
 • příliš velká váha plodu;
 • odtok plodové vody nebo mírný systematický únik;
 • přítomnost infekčních chorob;
 • zvýšený tón dělohy;
 • přítomnost několika plodů v děloze, protože její stupeň protažení je omezený;
 • placenta previa nebo její oddělení.
 1. Psychologické faktory jsou schopny přiblížit nástup práce nebo je dokonce urychlit. Tyto zahrnují:
 • minulá napětí (hluboká a dlouhá může dokonce způsobit patologii u dítěte);
 • konflikty, zkušenosti.

  Kouření a alkohol mohou způsobit předčasný porod

 1. Ostatní:
 • raný věk nastávající matky (až 18 let) nebo naopak pozdě (po 35);
 • pád, úder (zvláště nebezpečný, když je postiženo břicho);
 • brát drogy;
 • cigarety a alkohol;
 • nedostatečné hygienické podmínky;
 • přítomnost defektů u plodu, intrauterinní infekce;
 • sex se stávajícími kontraindikacemi. Mimochodem, proces pohlavního styku může sloužit jako sekundární faktor stimulující předčasný porod díky skutečnosti, že do určité míry tóny dělohy.

Pokud lze první příčinnou skupinu vyloučit předem léčbou existujících onemocnění nebo zmírněním příznaků, pak zbytek závisí pouze na nastávající matce: jak často bude navštěvovat ošetřujícího lékaře, dodržovat všechny potřebné pokyny, provádět testy atd., Kolik se o ni postará zdraví a pozor.

Harbingers při porodu

Těhotná žena je stanovena odhadovaným datem narození, ale těhotenský proces je nepředvídatelný a porod ve 36 týdnech těhotenství není neobvyklý. Proto je důležité vědět o prvních známkách, které provázejí přípravu ženského těla pro proces reprodukce potomstva. Následující změny by měly upozornit nastávající matku:

 • Prolaps břicha je prvním příznakem blížícího se porodu. To se děje kvůli skutečnosti, že dítě se postupně pohybuje k pánvi a snižuje spodní část dělohy. Ve většině případů znamená snížení břicha, že těhotná žena musí čekat v průměru dva týdny. Během tohoto období břicho nejčastěji spadá do těch, kteří se poprvé připravují na matku;
 • tréninkové kontrakce doprovází práh práce u 80% žen. Současně se děloha znatelně napíná;
 • častá bezdůvodná změna nálady, slzy, touha po samotě - časté prenatální společníci. Některé těhotné ženy mají nezdravý zájem na čištění a čištění svých domovů. V tomto případě si můžete být jisti, že se vaše dítě narodí brzy.
 • častá porodnost ve 35. a 36. týdnu těhotenství je také indikována nutkáním k močení. Během tohoto období jsou zvláště zesíleny;
 • tažení bolesti břicha a dolní části zad;
 • výstup z malé tmavé hrudky hlenu, tzv. "sliznice" - signál, že k porodu nedojde za více než 3 dny;
 • náhle zastavení přibývání na váze. Žena může dokonce zhubnout;
 • zvýšená chlupatost pokožky hovoří o hormonální restrukturalizaci, která také připravuje matku na porod.

S absolutní pravděpodobností zjistit, že proces porodu již začal, může to udělat pouze specialista. U ultrazvukového stroje je jasně uvedena velikost děložního čípku. Pokud jeho délka nedosáhne tří centimetrů, můžeme hovořit o hrozbě předčasného porodu, pokud je více než 3 centimetry důkazem normálního těhotenství.

V medicíně existuje několik fází předčasného porodu:

 1. Hrozba (bolest a tažení bolesti v dolním břiše, zvýšení tlaku na konečník a pochvu, kontrakce dělohy).
 2. Začátek (křeče bolesti, doba mezi nimi je 5-10 minut, výtok plodové vody).
 3. Počáteční fáze je charakterizována skutečnými kontrakcemi a odtokem plodové vody.

V každém případě, i když nedodržíte předchůdce blížícího se porodu, musí být sáček v nemocnici odebrán předem. Tím bude zajištěn klid budoucí matky a rodině to nezpůsobí zbytečné potíže. Totéž platí pro ženy, kterým hrozí předčasné narození ze zdravotních důvodů.

Důležité! Pokud si těhotná žena všimla příznaků začátku porodu, měla by okamžitě zavolat sanitku a vyloučit jakoukoli fyzickou aktivitu!

Jak by se měla žena v tuto chvíli chovat?

Existují preventivní opatření, jejichž dodržování sníží riziko předčasného porodu. Hlavní jsou následující:

 1. Těhotná žena by měla být včas zaregistrována na prenatální klinice, absolvovat všechny plánované testy a včas podstoupit další vyšetření. Pokud existují infekční choroby, je třeba je před těhotenstvím vyléčit..
 2. Úplné odmítnutí všech druhů omamných látek, alkoholu, kouření. Ideální, pokud k tomu dojde během plánovací fáze dítěte.
 3. Správná, častá a frakční výživa. Měli byste vyloučit ze stravy ty potraviny, které vedou k rychlému přibírání na váze..
 4. Mírná fyzická aktivita.
 5. Denní sledování a analýza jejich stavu. Je třeba vyloučit kontakt s možnými zdroji infekce..
 6. Vyhledání lékařské pomoci při sebemenším známce předčasného porodu.
 7. Pokud předchozí těhotenství skončilo v raných stádiích, je nutné pomocí odborníků určit a odstranit příčinu tohoto jevu.
V případě jakýchkoli zvláštních pocitů nebo změn v pohody byste měli okamžitě vyhledat lékaře

Jaká je hrozba předčasného porodu??

Jak již bylo zmíněno, porod ve 36 týdnech téměř vždy končí šťastně. Po dosažení tohoto období je plod již dostatečně vyvinut, pouze trénuje své dovednosti a přibírá na váze. Existují však výjimky, když se jeden z tělních systémů vyvíjí pomaleji. Problémy mohou nejčastěji souviset:

 • s částečným nebo úplným nezveřejněním plic. V těchto případech je dítě po narození ponecháno pod dohledem na jednotce intenzivní péče. Problémy dýchacího systému jsou řešeny umístěním novorozence do inkubátoru (druh inkubátoru);
 • s nedostatečnou termoregulací. K takovým případům dochází, pokud drobenka nemá dostatečnou vrstvu podkožního tuku určenou k udržení tepla;
 • často s rychlým předčasným porodem praskne porodní kanál kvůli skutečnosti, že nemají čas se protáhnout. V tomto případě jsou důležité taktiky používané zdravotnickým personálem (měla by být přijata opatření ke snížení kontraktilní aktivity, mírné anestezii).
A za 36 týdnů můžete porodit silné a zdravé dítě

V důsledku předčasnosti nemusí kojenecká žloutenka projít dlouhou dobu a mohou se také vyskytnout problémy v neurologickém poli. Všechny tyto problémy však lze vyřešit umělou stimulací problémových oblastí..

Z toho plyne závěr, že i ve 36 týdnech těhotenství můžete porodit zdravé dítě. A moderní dětská neontologie se bez problémů vyrovnává s obtížemi.

Můžeme s jistotou říci, že narození dítěte ve 36 týdnech není důvodem k obavám a boji proti hněvům. Buďte pozitivně nakloněni porodu, starejte se o své zdraví, pravidelně navštěvujte lékaře, dodržujte všechna jeho doporučení, sbírejte vak v nemocnici a je zajištěn příznivý výsledek. Pamatujte, že v tomto období je vaše dítě již připraveno na život. Pokud při hodnocení stavu novorozence zaznamenáte nejmenší porušení, lékařský personál přijme veškerá nezbytná opatření a vaše dítě opustí nemocnici úplně zdravě.

Články O Neplodnosti