Hlavní Testy

36 týdnů těhotenství

36 porodnický týden těhotenství je třicet čtyři plodů. V tuto chvíli by již měla být žena připravena na narození dítěte, protože od tohoto okamžiku se porod zaznamenává poměrně často. To není patologie..

Plod je již tak formovaný, že může existovat mimo tělo matky, aniž by poškodil jeho zdraví, a proto je jeho narození přirozeným průběhem událostí. Obzvláště často se ve třicátém šestém týdnu objevují dvojčata. Pokud tedy nastávající matka nosí dvojčata, měla by být připravená.

Obsah

Úvod

Ve třicátém šestém týdnu těhotenství váží dítě přibližně 2500 gramů. Indikátory však mohou kolísat jak směrem dolů, tak směrem nahoru. Není čeho se obávat. Je třeba mít na paměti, že každé dítě je individuální, navíc jeho těhotenství a dědičnost jsou ovlivněny průběhem těhotenství a dědičnosti..

Konec třicátého šestého týdne je přesně obdobím, kdy se těhotenství stává plnohodnotným, což znamená, že se dítě může narodit kdykoli. Maminka by proto měla vytvořit seznam těch případů, které musí mít před vyřešením času na vyřešení.

36. týden těhotenství: co se děje pocity

Třicátý šestý týden těhotenství je období, kdy se žena již naučila jasně cítit, jak se její dítě pohybuje. S přístupem porodu však jeho aktivita výrazně klesá a za den způsobuje asi 15–18 šoků.

Protože se všechny budoucí matky před porodem velmi bojí, stěžují si na nervozitu, ospalost, slznost, náladu a podrážděnost.

Existuje také velmi silná únava na pozadí:

 • Velké a těžké břicho;
 • Velké zvětšení mléčných žláz;
 • Závažnost dolních končetin v důsledku otoku;
 • Omezení a ztuhlost v pohybu.

V této době je žena také obtěžována výcvikovými souboji, které pomáhají připravit dělohu na narození dítěte. Nezpůsobují bolest, pouze mírné nepohodlí. Většina bolesti, která se vyskytuje v této fázi, není nebezpečná a lze ji vysvětlit fyziologií těla budoucí matky.

 • K bolesti v bederní oblasti dochází v důsledku posunu těžiště a silného zatížení páteře. Ze stejného důvodu se objevují bolesti dolních končetin..
 • Řasová oblast břicha je způsobena kompresí vnitřních orgánů velmi zvětšené dělohy.
 • Nepříjemné pocity v dolní části břicha způsobené výronem dělohy.
 • Bolest v týlní a časové oblasti hlavy způsobuje zvýšený krevní oběh, typický pro těhotné ženy.
 • Žena se také cítí nepohodlí ve dnech, které jsou obvyklé pro ovulaci a menstruaci. Nenechává ji po celou dobu těhotenství.
 • Kromě toho může těhotná žena pociťovat bolest v žaludku a ve střevech vyvolanou pálením žáhy a zácpou..

Pozitivní body

Z pozitivních aspektů tohoto období lze zaznamenat nárůst energie, který je pozorován u matek, jejichž břicho se již snížilo. V primiparous v této době, to může ještě zůstat na místě, a v těch, kdo rodí ne poprvé, břišní výhřez obvykle nastane ve třicátém čtvrtém týdnu..

Břicho padá kvůli skutečnosti, že se dítě pohybuje do pánve, kde sklopí hlavu dolů, čímž zaujme správnou polohu pro bezproblémový porod. S prolapsem břicha se žena přestane obávat o dušnost, bolesti žaludku a pálení žáhy.

Nyní se však již zvyšuje zatížení močového měchýře, v důsledku čehož se zvyšuje frekvence výletů na toaletu. Pokud se žaludek nesnížil, neměli byste být nervózní. Každý organismus je individuální a prolaps plodu může nastat několik dní před narozením.

Změny v 36. týdnu těhotenství

Před narozením dítěte zbývá několik týdnů, možná i dní. Téměř celé těhotenství již bylo dokončeno. Třicátý šestý týden těhotenství je osmým a půl porodním měsícem, který se počítá od okamžiku oplodnění a fixace embrya na stěně dělohy..

Nejprve se objeví emoční stav budoucí matky, objeví se úzkost, strach a úzkost. Před nadcházejícím narozením vyvolali silné vzrušení. Mohou se také objevit záchvaty na dolních končetinách, bolest v pánvi a v oblasti ochlupení, těžkosti dolní části zad, nevolnost a silná slabost..

Hemoroidy se mohou zhoršit a vyvolat výhřez hemoroidů z konečníku. Tolerovat projevy této nemoci by neměly být, v počáteční fázi je nutné kontaktovat odborníka a podstoupit léčebný kurz. Pokud hemoroidy právě začaly, předepište léčbu, možná gynekologa.

V období třiceti šesti týdnů je placenta ve druhé fázi zralosti. Ještě několik týdnů zbývá před stárnutím, ale někdy k tomu dochází právě v této fázi. V důsledku předčasného stárnutí přestávají placentární struktury dodávat plodu kyslík a potřebné látky ve správném množství. Také v této době amniotická tekutina významně snižuje objem.

Ve třicátém šestém týdnu se otoky dolních končetin zesilují. Tento příznak by neměl být ignorován, protože v některých případech je to důkaz patologie, jako je gestóza. Pokud je nalezena u budoucí matky, provede se operativní porod, aby se zabránilo vážným komplikacím. Abyste se tomuto problému vyhnuli, měli byste včas navštívit antatologickou kliniku a provést všechny nezbytné testy, přičemž zvláštní pozornost věnujte screeningu moči.

36. týden těhotenství: hrozby a problémy

Nejčastějším problémem v tomto období je bolest v oblasti břicha. Vznikají v důsledku značně zvýšené velikosti dělohy, která vyvíjí tlak na vnitřní orgány. Také kvůli změnám v hormonálním pozadí změkčí vazy a kloubní struktury, což vede k nepříjemným pocitům v pánevní oblasti.

Připomínající alergii, která se vyskytuje při menstruačním průtoku, často vyvolává oligohydramnie, což ukazuje na nedostatek plodové vody v močovém měchýři. S touto patologií je porod velmi obtížný, proto je nejčastěji žena posílána na císařský řez. Při bolestivých pocitech můžete užívat antispasmodika předepsaná gynekologem. Pokud se objeví silná bolest, musíte se poradit s odborníkem.

Břišní tahové pocity

Výkresové vjemy se nejčastěji objevují v následujících situacích:

 • Dítě zaujme správnou fyziologickou polohu, než se objeví na světle, když dítě otočí hlavu dolů, začne vyvíjet tlak na centrální část dělohy a způsobovat nepohodlí ženě.
 • Během tréninkových kontrakcí se objevují křeče, které se objevují při tréninku, ale pokud jsou provázeny špinením, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.
 • Děloha je v tuně bolesti, vracející se zpět k dolní části zad, lékaři dali budoucí matce děložní tón, což je nebezpečné nejen předčasným porodem, ale také kyslíkovým hladověním plodu..

Když se objeví výše uvedené problémy, nepropadejte panice. Stačí kontaktovat gynekologa a případně podstoupit léčebný kurz.

Vaginální výtok ve 36 týdnech těhotenství

V tomto okamžiku by výtok měl být viskózní, průhledný nebo bělavý s jednotnou konzistencí. Pokud začnou narůžovět, je to známka blížícího se narození.

Pokud se tajemství zkroutilo nebo hnisalo, měla by se žena obrátit na gynekologa a okamžitě zahájit zánětlivý proces. S výskytem krve a bolesti v břišní oblasti existuje riziko odloučení placenty. Tento stav ohrožuje dítě a vyžaduje naléhavou lékařskou péči..

Nízká voda po 36 týdnech těhotenství

Fetální močový měchýř, ve kterém se dítě nachází, je naplněn plodovou vodou obsahující potřebné látky a kyslík. Voda v ní je aktualizována každé tři dny. Ve třicátém šestém týdnu je objem jeden a půl litru. Díky plodové vodě může dítě růst, vyvíjet se a aktivně se pohybovat normálně.

Pokud její objem klesne na jeden litr, pak je matce diagnostikována oligohydramnióza. Tato patologie je určována nesouladem velikosti dělohy s určitým obdobím. Představuje vážnou hrozbu pro dítě, a proto ji eliminuje, žena dostává protidrogovou terapii.

Předčasný porod a jejich předchůdci

Ve třicátém šestém týdnu těhotenství je porod stále považován za předčasný.

Jak nezaměnit nástup práce s tréninkovými souboji? Před narozením dítěte přestává vykazovat jakoukoli činnost. Žena se začíná bát silné bolesti v oblasti břicha, po které vyjde sliznice a plodová voda opouští. V takovém případě zavolejte sanitku a informujte dispečera o počátku předčasného porodu.

Jak bylo uvedeno výše, předchůdci porodu zahrnují silnou křečovou bolest, výtok z korku a proud plodové vody. Boje jsou stále pravidelnější a delší. Společně s hlenem se z pochvy uvolňují krevní nečistoty. Kork, který vypadá jako hlenová hromada krevních pruhů. Jeho přibližný objem jsou dvě polévkové lžíce. Může vyjít najednou nebo po částech.

Voda se začne vypouštět, když se děložní hrdlo otevře asi 7 centimetrů. Po jejich odtoku začne práce do 24 hodin a je poznamenána zvýšenými kontrakcemi, které jsou vždy bolestivější.

Předčasná práce v této době by se neměla bát, dítě se narodí životaschopné a není ohroženo.

36 týdnů těhotenství: vývoj plodu

Velikost dítěte lze porovnat s průměrným melounem. Jeho hmotnost je 2500 gramů a výška 45 centimetrů. Od plodu k plnohodnotnému dítěti prošel plod dlouhou cestu. Trochu víc a setká se se svou matkou, která na něj čeká.

V této době byly tváře a tělo drobků již znatelně zaoblené a na jejích kožních rysech se objevily záhyby. Dítě trénuje sací reflex a chutí plodovou vodu, která odráží chuť jídla, které matka používá.

Kůže dítěte je hladká. Důvodem je skutečnost, že se téměř nevztahuje na původní mazivo a množství plodové vody také kleslo o polovinu. Řasy a obočí dítěte jsou již jasně viditelné, na prstech horních a dolních končetin jsou také vytvořené nehtové desky. Děti mají různé chlupy. Někdo nemá prakticky žádný, zatímco někdo má docela nádherné vlasy. Vše záleží na dědičných faktorech..

Při ultrazvukovém vyšetření můžete zvážit uši dítěte. Chrupavky tvořící ušnice jsou již jasně viditelné. Jsou plně tvarované a vypadají jako dospělí.

Když dítě uslyší hlas svého otce nebo matky, začne se aktivně pohybovat a jeho srdce zvyšuje rychlost kontrakcí. V klidovém stavu je frekvence jeho zdvihů 140 kontrakcí za minutu. Srdce je plně formováno, ale mezi pravou a levou síní není přepážka..

Kraniální kosti jsou prozatím měkké a mobilní. Mezi nimi jsou pojivové tkáňové struktury. Díky nim je hlava dítěte stlačena během porodu a prochází porodním kanálem bez zranění..

Zlepšení vnitřních orgánů

Do této doby se vytvoří všechny systémy a orgány dítěte, a proto se v době zbývající před porodem zlepšují. Krevní oběh a systémy přenosu tepla fungují v malém těle o nic horší než u dospělého. Tkáňové struktury jater nadále akumulují molekuly železa.

Do konce tohoto týdne bude dítě považováno za plnohodnotné, což znamená, že pokud se narodí v této době, budou všechny jeho těla fungovat dobře. Genitálie u chlapců i dívek jsou již plně formovány. Varlata jsou jasně označena a sestoupena do šourku a labia minora pokrývají velkou.

Ve třicátém šestém týdnu začíná dítě pomalu přibývat na váze a růst. Protože s ním je děloha velmi přecpaná, všechny jeho otřesy jsou jasně viditelné skrze kůži břicha, čímž je možné určit, která část těla dítěte je tlačena. Vzhledem k tomu, že vyboulení jsou okamžitě vidět na dvou nebo třech místech, mamince se může zdát, že v děloze je několik dětí.

V tuto chvíli by už dítě mělo hlavu sklopit a v této poloze zůstane až do narození světla. Tato pozice je nejoptimálnější, protože právě z této polohy je nejjednodušší projít porodním kanálem dítě bez zranění. O poloze dítěte se můžete dozvědět z ultrazvuku, pohmatu břicha a poslechu drobků srdeční frekvence. Stává se také, že dítě změní své postavení těsně před porodem, ale lékaři neriskují a při „špatné“ poloze dítěte vykonávají císařský řez.

Výzkum a analýza ve 36 týdnech těhotenství

V šestatřiceti týdnech těhotenství je nastávající matka poslána na následující projekce:

 • Ultrazvukové vyšetření - lékař pomocí své pomoci vyhodnotí stupeň placentární zralosti, vývojové ukazatele dítěte a jeho umístění v děloze..
 • Screening krevního séra na HIV a pohlavně přenosné nemoci.
 • Biochemie krve - tato studie vám umožní posoudit zdravotní stav ženy a včas odhalit anémii.
 • Vaginální nátěry - provádějí se k posouzení přítomnosti patogenních mikroorganismů..
 • Analýza moči - umožňuje určit hladinu bílkovin a stav funkce ledvin, což je velmi důležité v období těhotenství, zejména v pozdějších fázích.
 • Dopplerografie - tento screening vám umožní posoudit, zda plod přijímá dostatek živin a kyslíku.
 • CTG - studie vám umožní posoudit stav dítěte a eliminovat hladovění kyslíkem.
 • Studie hladiny hCG - v této době by se její ukazatele měly lišit od 2700 do 7810 IU / l.

Povinné analýzy jsou screening moči a krve, všechny ostatní studie se provádějí podle indikací.

Ultrazvuk po 36 týdnech těhotenství

Pokud se plod vyvíjí normálně, ultrazvuk se v tuto chvíli neprovádí. Provádí se pouze v případě podezření na jakékoli odchylky. Při provádění ultrazvuku specialista studuje fyziologické parametry představované hmotností a výškou dítěte, stavem dělohy, pupečníkové šňůry, placenty a pozice dítěte, což může způsobit, že matka bude odeslána do císařského řezu.

Pokud se dítě do této doby neobrátilo nebo má žena úzkou pánev, je poslána na operativní porod, protože přirozený porod může skončit smrtí matky nebo dítěte.

36. týden těhotenství: Dieta

V této fázi by budoucí matka měla úplně zvážit její stravu. Všechna proteinová jídla by měla být minimalizována. Je lepší jíst zeleninová jídla a ovoce. Výrobky z kyselého mléka lze stále jíst, ale brzy je také třeba vyjmout z nabídky. Z nápojů by budoucí matka měla dávat přednost čerstvým, protože mají hodně vitamínů.

Zvláštní pozornost musí být věnována bylinkovým čajům, protože mnoho rostlin způsobuje stahy dělohy, což může vést k předčasnému porodu. Je také lepší opustit citrusové plody. Den by neměl pít více než 0,8 litru tekutiny, neměl by být více, protože dojde k otoku. Je také nemožné se přejídat, protože to povede k zvracení. Nápoje obsahující alkohol během těhotenství jsou zakázány.

Můžete také zjistit, jaká strava je potřebná po 37 týdnech těhotenství, co gynekologové doporučují a jaká fyzická aktivita je přípustná, a mnohem více. Všechny potřebné informace jsou v tomto článku..

36. týden těhotenství: doporučení gynekologa

Prvním doporučením pro toto období je zůstat v klidu. Neměli byste se bát nepohodlí v břišní oblasti a velkého výboje, pro toto období je to naprosto normální. Se silnou bolestí a výskytem krevních nečistot ve vaginální sekreci byste však měli okamžitě vyhledat lékaře.

Kromě toho by budoucí matka měla jasně dodržovat doporučení svého gynekologa, trávit více času na čerstvém vzduchu, vést aktivní životní styl a chodit na sport, jíst řádně a plně, mít dostatek odpočinku, udržovat intimní vztahy na minimum a vyhýbat se přeplněným místům, aby se zabránilo infekci nemocí infekční etiologie.

Při dodržení všech výše uvedených doporučení třicátý šestý týden proběhne bez problémů.

Pohlaví po 36 týdnech těhotenství

I když je plod plodný normálně, sex by měl být před porodem opuštěn, protože intimní vztahy mohou vyvolat tón dělohy a předčasného porodu..

V případě jakýchkoli komplikací je blízkost obecně zakázána.

Závěr

Před setkáním dítěte zbývá jen několik týdnů, i když se může narodit předčasně. Na konci tohoto týdne se těhotenství stává plnohodnotným, což znamená, že porod může začít kdykoli.

Z tohoto důvodu by maminka měla shromáždit vše potřebné pro nemocnici a být připravena, že se tam neplánuje..

36. týden těhotenství: poznámka pro nastávající matku a indikace pro prenatální hospitalizaci

„Alarmující kufr“ je v této době povinným atributem těhotné ženy. Nastávající matky naslouchají každému doušku v dolním břiše, aby nezmeškaly kontrakce, všimněte si, zda se žaludek snížil. Co se děje s dítětem po 36 týdnech těhotenství a je normální, když táhne spodní část břicha? Hlavní parametry tohoto období jsou uvedeny v tabulce..

Tabulka - Zajímavá fakta

ParametryIndikace
Termín od početí36 týdnů
Měsíční období38 týdnů
Jaký měsíc9
Hmotnost a výška dítěteAsi 48-54 cm a 2500 - 3500 g
Umístění děložního pozadíVDM - 34-37 cm
Těhotná váha- od začátku těhotenství 10-15 kg;
- za poslední týden 200 - 300 g

36. týden těhotenství: co se stane se ženou...

Břemeno „velkého břicha“ je tak těžké, že chci rychlý nástup „rozhodujícího okamžiku“. Na druhou stranu se těhotná žena obává nadcházející události. Tato úzkost je přirozená i pro ty, kteří se rodí poprvé. Závažnost dolního břicha je velmi hmatná, „bolí“ dolní část zad, klouby, bolí, pravidelně se vyskytuje tón dělohy, je obtížné najít pózu pro spánek. S 36 porodnickým týdnem těhotenství sledujte neustálý pocit únavy a častého močení. A pro některé takové projevy nastávají dříve. Kůže na břiše je co nejvíce napnutá a zdá se, že neustále svrbí. Pokud nedojde ke zvýšení hmotnosti budoucí ženy nebo se dokonce mírně sníží, nebojte se - to je jisté znamení, že dítě je již na „začátku“. To se stane mamce.

 • Objeví se strie. Najdete je na bocích, břiše a hrudi. Nyní jsou strie mírně načervenalé, ale po porodu jsou stejné jako barva kůže. Pokud začnete používat speciální nástroje včas, můžete snížit závažnost strie.
 • Colostrum vyniká. Tělo ženy se připravuje na kojení a laktační proces lze cítit dlouho před narozením. Podprsenka se širokými pohodlnými popruhy a speciálními prodyšnými polštářky se stává nezbytnou součástí oblečení, aby se zabránilo skvrnám na povlečení a udržel krásný tvar hrudi.
 • Přibývání na váze. Od začátku těhotenství získává nastávající matka v průměru 10 až 15 kg. Takové velké zatížení se stává příčinou nepohodlí během spánku, normální fyzické aktivity. Nedostatek spánku je charakteristický, zejména pokud se žena nestarala o speciální polštář pro těhotné ženy. Neměli byste brát prášky na spaní, je lepší se projít večer v parku a požádat budoucího tátu, aby provedl lehkou masáž límcové zóny a zpět.
 • Objeví se výběr. Leucorrhoea se neliší od těch v předchozích týdnech. Vypouštění po 36 týdnech těhotenství bez specifického zápachu, jednotné a mírně mléčné. „Korek“ může odejít dva týdny před porodem nebo přímo před nimi. Je to sraženina nažloutlého růžového hlenu s načervenalými žilami..

Možné komplikace

V tuto chvíli existují nebezpečí..

 • Zvýšení tlaku. HELL může stoupat i při zjevném normálním zdraví. Je nebezpečné, pokud se současně s tím objeví bílkovina v moči a otok. To je jisté znamení gestózy, měli byste se poradit s lékařem.
 • Krev v sekrecích. Pokud si těhotná žena všimla šarlatového nebo tmavě červeného výboje na povlečení, nelze vyloučit placentární narušení. V této situaci je důležitá každá minuta - měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

... a jak se dítě vyvíjí

Ve 36. týdnu těhotenství je průměrná výška dítěte 48-50 cm a hmotnost je v rozmezí 3 200 g. Přestože dítě stále dostává kyslík a výživu placentou, je dítě zcela připraveno na nezávislou existenci. „Baby place“ začíná klesat a „zestárnout“.

Vývoj plodu po 36 týdnech těhotenství lze znázornit následovně.

 • Pozice. Dítě obvykle leží s hlavou blíže k budoucímu východu - to se nazývá prezentace hlavy. Při pánevní prezentaci existuje šance, že se plod ještě převrátí, ale k tomu dojde, pokud má malou hmotnost a dostatečnou plodovou vodu, neexistují žádné další překážky. Pokud má žena druhé narození, může plodová hlava zaujmout správné postavení do 40 týdnů.
 • Kůže a její deriváty. Kůže dítěte je měkká a růžová, wernix (generický lubrikant) zůstal pouze v záhybech těla. Hřebíky na prstech jsou dlouhé - i když se pohybuje rukama, může se dokonce trochu poškrábat. Proto se nebojte, pokud se dítě narodí s malými škrábanci na těle nebo obličeji. Hlava je pokryta poměrně dlouhými vlasy, již mají svůj vlastní stín. U mnoha dětí po narození se však barva jejich vlasů během prvních let života několikrát mění.
 • Jiné orgány. Po několik týdnů se první stolice (meconium) stále hromadí ve střevech drobků, které se jeho tělo po narození zbaví. U mužského plodu již varlata do té doby sestoupila do šourku..

Vyšetření a indikace pro kontakt s nemocnicí

Nyní je diagnóza na prenatální klinice omezena na absolvování obecného testu moči, měření krevního tlaku, obvodu břicha a ukazatele výšky děložního pozadí. Specialista vyšetřuje ženu v 36. týdnu na otoky paží a nohou. Je také možné vyšetřit děložní čípek na jeho připravenost k porodu.

Kardiotocografie (CTG) je předepsána pro sledování pohody dítěte. Při nejmenší odchylce je žena hospitalizována, vyšetřena. Ultrazvuk se v tomto období provádí pouze podle indikací..

Následující těhotné ženy jsou hospitalizovány:

 • s pánevní prezentací plodu;
 • s detekcí otoků a epizod vysokého krevního tlaku;
 • pokud jsou detekovány jiné formy gestózy;
 • s polyhydramniemi nebo oligohydramniemi;
 • s abnormálními pohyby plodu;
 • s patologickým umístěním placenty;
 • se somatickou patologií.

Také v této době jsou hospitalizovány ženy s porodem císařským řezem. Zaprvé, ti, kteří mají jizvu na děloze, a také ti, kterým je přirozené narození zakázáno, například s vysokou myopií, těžkou cukrovkou, srdečními vadami.

Harbingers při porodu

Každá žena by měla pochopit, jak se předchůdci porodu objevují ve 36 týdnech těhotenství, aby včas vyhledali lékařskou pomoc. Mezi hlavní funkce patří:

 • táhne nebo zraní dolní část břicha a dolní část zad (pravidelně nebo trvale);
 • žaludek „ztuhne“ (toto jsou kontrakce) každých pět až sedm minut;
 • úniky plodové vody;
 • objevily se skvrny;
 • existuje pocit vytažení nahoru.

Co je třeba udělat v tuto chvíli

Přes obtížný fyzický a úzkostný morální stav je v posledních dnech těhotenství užitečné dodržovat následující doporučení.

 • Komunikujte a relaxujte. Obklopte se pozitivními lidmi a získejte od nich pozitivní emoce. Komunikujte s dítětem, jako by se již narodil. Zpívejte mu písničky, mluvte s ním, volajte milostivými slovy nebo jménem, ​​které pro něj již bylo vybráno. Často bychom měli chodit na čerstvý vzduch a nezapomenout na gymnastiku pro nastávající matky, včetně dýchání. Měli byste si více odpočinout, ale zkuste nelhat na zádech. Sex je povolen, ale pro těhotnou ženu musíte zvolit bezpečné a pohodlné místo.
 • Připravit „kufr“. Musíte sbírat vše, co potřebujete poslat do porodnice a vrátit se odtud s malou osobou. Pokud je plánováno tzv. Partnerské zrození, je nyní čas, aby budoucí otec provedl testy potřebné pro tento účel.
 • Chutné a zdravé k jídlu. Základním pravidlem výživy těhotné ženy v 38 porodních týdnech je méně soli, mastných tuků a smažení. Maximální množství ovoce, zeleniny, ryb a mléčných výrobků.
 • Odstraňte obvaz. Až dosud bylo nutné nosit podpůrnou bandáž, nyní by měla být odstraněna, aby se dítě mohlo plně připravit na porod.

Zůstává pár kroků až do dlouho očekávaného setkání s dítětem. Trochu více trpělivosti a jen dobré vzpomínky zůstanou o všech obtížích tohoto období života. Hlavní věcí je, aby byla výměnná karta vždy po ruce, protože 36. týden těhotenství lze považovat za začátek porodu na neočekávaném místě. Recenze žen to potvrzují.

Recenze

Ahoj všichni! Dnes je přesně 38 týdnů. První těhotenství, čekání na dceru. To také bolí klouby, je otok, a teď ráno je obličej oteklý. Ddr nastavil 27. ledna, ale často pocit, že dříve začne. Líbí se ti také? Také tažení bolesti začalo v dolním břiše, někdy střílí někde v perineu nebo jako by uvnitř. Kdo to měl? Docela silný. Za 3 dny půjdu k lékaři, ale nevím, nikdy mě na celé těhotenství nevážila. Vážím se doma. V každém případě už jsme toho tolik prošli, přeji všem snadné porod a zdravé děti.

Mám termín 37 týdnů a 5 dní, ráno jsem vstal, omlouvám se za mokré detaily o pokládce. Pak dávají uchopovací bolesti dolní části zad, protože tréninky mě trápí, z bolesti chápu, že to nejsou takové pocity. Vypil jsem noshpu, zdá se to snazší, ale sedět těžce stiskem. Zasmál jsem se, není to poprvé, ale zapomněl jsem na všechno a vyděsil jsem se mezi narozením už téměř 10 let.

Ahoj všichni! Třetí těhotenství. První a druhé narození proběhlo perfektně, bez přestávek a rychle. Čekám na to, co se teď stane, už sedím na kufrech. Jakmile trénink začne, popadnu hadr a vysavač a začnu se čistit. Pravděpodobně nervózní. Velmi se obávám, že rozdíl mezi druhým a těmito rody je téměř 8 let. Včera jsem ho chytil, olízl celý byt ze strachu, plaval a seděl. Moje ubohé dítě potom celou noc tlačilo. Mluvím s dcerou každý den, říkám, že když to považuje za nutné, aby se narodila, vždy ji podporuji. Přeji vám všem snadné narození.

První jsem porodila ve 38. týdnu, všechno bylo v pořádku, nic se nelišilo od ostatních a dítě mělo zdravou váhu 3890 a byl vysoký 53 cm a byl jsem v pořádku, takže se nemusíte bát

36 týdnů těhotenství: prekurzory porodu, co se děje s dítětem a matkou, foto, vývoj plodu

V 36. týdnu je dítě téměř úplně připraveno na narození. Tento týden právě začíná poslední (devátý) měsíc těhotenství. V této fázi je velmi důležitá emoční připravenost ženy na nadcházející proces porodu. Kromě toho je nutné se omezit na úzkosti a starosti. Zkuste se tedy chránit před nepříjemnými emocemi.

Nyní pojďme na to podrobněji..

Fetální růst a vývoj

Dítě intenzivně nabírá hmotu. Do 36. týdne může být hmotnost již 2600 gramů nebo dokonce překročit tuto hodnotu. Výška dítěte dosahuje 47 cm.

 • Tělo dítěte je zaoblené, je nápadně hezčí a postupně získává jeho jednotlivé rysy.
 • Lanugo zmizí, vlasy na hlavě stále rostou, ale ne každý. Existují děti, které se rodí s mírným růstem vlasů na těle (nadýchané vlasy zmizí pár dní po narození). Stává se také, že děti se rodí holohlavý. S tím není nic špatného, ​​vůbec se to nepovažuje za porušení.
 • Mazací vrstva přítomná na těle dítěte je nyní snížena.
 • Kůže je hladší..
 • Jsou vytvořeny téměř všechny systémy v těle.
 • Kosti dítěte ztvrdnou, pouze lebka zůstává měkká. To je nutné k ochraně mozku. Během průchodu úzkým porodním kanálem umožňuje plasticita kostí zmenšit objem hlavy a snadno překonat obtížnou cestu porodu.
 • Během této doby dítě aktivně saje prsty na rukou a nohou.
 • Dítě je v lůně stále dostatečně aktivní, přestože je tam už přeplněné.
 • Aktivně rostoucí nehty.
 • Podkožní tuk se hromadí v požadovaném množství.
 • Dítě se už učí polykat.

Prezentace

Existuje několik typů prezentace:

Šikmé a příčné pohledy slouží jako příležitost pro císařský řez, protože tento typ polohy plodu nezvýhodňuje přirozený proces porodu. Tato situace dítěte ohrožuje úspěšnou porodu. Tato prezentace je vzácná.

Prezentace cefalického typu je nejpříznivější pro dodání práce přirozeným způsobem. Je to nejčastější.

Při určování pánvové prezentace dává lékař ženě na výběr. Může se však rozhodnout sám. Lékaři obvykle doporučují chirurgický postup, ale je velmi možné, že porod je přirozený. Nejvhodnější možností by bylo dát lékaři na výběr. Ví nejlépe o vašem těhotenství a činí rozhodnutí na základě různých důkazů o těhotenství..

Změny v ženském těle

Porod se časem přibližuje a přibližuje a ženské tělo se přizpůsobuje nadcházející události.

 • Hormonální pozadí prochází opět změnami.
 • Relaxin je intenzivně vylučován. To je nepohodlí způsobené rozpory v pánevních kostech..
 • Někdy se změny v hormonálním pozadí projevují neobvyklými jevy. Ženy někdy mají růst vlasů v místech, kde se to dříve nestalo. Nebojte se, vše se zotaví a po narození dítěte se vrátí do normálu.
 • Sliznice se pohybuje pryč, tento proces začíná až 36. týden.
 • Děložní čípek reprodukčního orgánu - dělohy - je znatelně měkčí.
 • Normální hmotnost ženy je již o 13–15 kg vyšší než původní hmotnost.
 • Děloha začíná klesat. Z tohoto důvodu jsou dýchací potíže sníženy. Pokud byla dříve děloha v nejvyšším bodě, pak s postupným opomenutím, nastávající matka zažije menší a menší bolesti na hrudi. Za zmínku však stojí, že dítě stále roste.
 • Prolaps dělohy usnadňuje dýchací potíže, ale dále zhoršuje problémy s častým močením. Nyní bude žena muset navštěvovat toaletu ještě častěji.
 • Pohyby dítěte jsou ještě znatelnější. Je aktivní docela často. Norma je asi desetkrát za dvanáct hodin. To by mělo být pečlivě sledováno. Protože nadměrná aktivita nebo její absence může naznačovat přítomnost patologie.
 • Ženy často ke konci těhotenství zvýšily úzkost. Hlavním úkolem příbuzných budoucí matky je poskytnout jí psychologickou podporu a chránit ji před nejrůznějšími zážitky nebo šoky. Dámy se často bojí samotného porodu. To nestojí za to. Dodávka je již nevyhnutelná a zbytečné starosti jen zhorší celkovou situaci..
 • Pohyby střev se také zvyšují v důsledku tlaku dělohy.
 • Výskyt kontrakcí Brexton-Hicks je jev, který je plně v souladu s normou pro 36. týden těhotenství.
 • Edém - častý společník žen, které jsou na takovém termínu.

Ve třicátém šestém týdnu už není možné stav ženy snadno zavolat. Nastávající matka je zpravidla už velmi unavená a její žaludek je stále větší a těžší. Bolest zad se stává silnější a intenzivnější, k tomu dochází, protože těžiště se posouvá ještě více.

Vybít

Vaginální výtok ve 36. týdnu se mírně mění. Ztuhnou a obsahují nějaký hlen..

Zkoušky a zkoušky

Počet a orientace analýz a vyšetření ve 36. týdnu závisí v mnoha ohledech na projevech a individuálních charakteristikách těhotenství každé ženy..

Z obecných a nejčastěji prováděných analýz a studií lze rozlišit:

 • standardní vyšetření lékařem s měřením všech nezbytných parametrů (výška děložního pozadí, hmotnost, objem břicha);
 • obecná analýza moči;
 • obecná analýza krve;
 • analýza hepatitidy, infekce HIV a některých dalších nemocí (které lékař považuje za nutné pro kontrolu);
 • rozmazat na flóře.

Ultrazvuk ve třicátém šestém týdnu se provádí výhradně podle indikací. To znamená, že to není povinné. Pokud však existují podezření na určité patologie, může lékař považovat za nutné vyšetření ultrazvukem.

Objektivní data

36 cm je ukazatel, který dosahuje výšky dna dělohy. Odchylky od normy lehké povahy jsou možné, pouze jeden nebo dva centimetry. Náhlé skoky jakýmkoli směrem jsou však špatným znamením. Překročení normy o počet centimetrů ze tří značí polyhydramnios. A naopak, podhodnocená sazba se považuje za známku nízké vody.

Detekce bílkovin v moči způsobí, že lékař bude mít podezření na gestózu. V tomto případě jmenuje další studie..

V nátěru na flóře lze nalézt infekce, při jejichž léčbě bude předepsána antibiotická terapie.

Ultrazvuk je předepsán:

 • když existuje důvod k podezření na placentární nedostatečnost;
 • pro hodnocení plodové vody;
 • posoudit stav placenty;
 • pro prezentaci prezentace.

Stupeň zralosti placenty v 36. týdnu je druhý. A jeho tloušťka by měla být 36 milimetrů. Pro přesnou diagnózu placentární nedostatečnosti se provádí další dopplerografie..

Také je předepsána ultrazvuková studie pro výběr taktiky pro provádění procesu porodu. Zkontrolujte také shodu velikosti plodu s šířkou pánve budoucí matky a přítomnost zapletení pupeční šňůry. Na základě toho všeho, lékař rozhoduje o možnosti antikoncepce přirozeným způsobem.

Možná nebezpečí v 36. týdnu

Vyžaduje se také dostatečné množství vápníku a vitamínu D. Jejich nedostatek ohrožuje křečové žíly pro matku a křivice pro dítě..

Je třeba věnovat pozornost sledování hmotnosti. Pokud žena během těhotenství získá více liber, než se očekávalo, vystavuje se riziku řady nepříjemných patologií. Mezi nimi:

 • poporodní obezita;
 • cukrovka typu 2;
 • metabolický syndrom.

Velkým nebezpečím je gestóza. Dalším názvem porušení je preeklampsie. Patologie je charakterizována přítomností otoků u matky a zvýšením krevního tlaku. Hrozba stavu maturace placenty v předstihu a ve vývoji plodu ve vývoji.

Na pozadí této choroby se může objevit další, nebezpečnější eklampsie. Ohrožuje život ženy při porodu. Pokud je detekována, provede se nouzový císařský řez..

Zvažte další indikace pro císařský řez:

 • nesoulad velikosti pánve s velikostí plodu;
 • případy, kdy placenta blokuje výstup z dělohy;
 • nesprávná prezentace plodu;
 • přerušení placenty předčasně;
 • nádory v blízkosti nebo na porodním kanálu;
 • přítomnost jizvy, po které může děloha prasknout.

Vybít

Výboje zelenkavé, žluté a také šedé barvy naznačují přítomnost infekce v ženském reprodukčním systému. Infekce se také projevuje výskytem hnisu a svědění..

Na prvním místě je nebezpečné, protože můžete nakazit dítě.

Harbingers při porodu

Pokud z pochvy zmizel hnědý nebo růžový hlen, existuje pravděpodobnost předčasného porodu.

Bohaté vypouštění vody je také často známkou předčasného narození..

Krvavý i vodní výboj však může znamenat nejen předčasné narození, ale také přítomnost patologie.

V každém případě, pokud najdete některou z těchto možností, měli byste se co nejdříve dostat do zdravotnického zařízení..

Musíte být připraveni na skutečnost, že vzhled dítěte na světě může začít každou vteřinu. Dodání ve třicátém šestém týdnu není neobvyklé. A zpravidla prochází bezpečně, protože dítě již může samostatně dýchat a provádět jiné životní procesy.

Doporučení

Jedním z hlavních doporučení je udržovat klid a udržovat pozitivní náladu..

Výživa

Dodržujte dietu, jako dříve, musíte pečlivě. Nezanedbávejte tento aspekt. Počet jídel - 5-7krát. Porce by měly být malé. Sledujte, kdy jíte, kolik a co je nejdůležitější, co jíte.

Vyloučte všechna jídla, která se nehodí do správné stravy.

Vzhledem k tomu, že k porodu může dojít po 36 týdnech, je lepší postupně vzdát všeho, co bude během laktace zakázáno jíst. Mezi tyto produkty:

 • moučné výrobky (zejména koláče a pečivo);
 • cukroví;
 • citrus;
 • plody moře;
 • syrové ryby;
 • konzervy;
 • exotická zelenina a ovoce;
 • příliš slaná, uzená a mastná jídla.

Jezte kaši, maso, ryby a ujistěte se, že budete jíst dost. Pamatujte, že nejíte jen sami sebe. Dětská výživa je zcela na vás.

Nezapomeňte na pitný režim. Použijte čistou vodu, ale v noci příliš nepijte, takže se vám již časté močení zhorší. Ještě ne příliš sladké kompoty budou užitečné, můžete pít slabý čaj. Je lepší odmítnout kávu.

Užívání léků a vitamínů

Je možné, že budete potřebovat nějakou terapii nebo vitamínové komplexy. To vše se bere pouze podle pokynů lékaře. Většina léků má těhotenství a kojení jako kontraindikace v návodu k použití. Důvodem je vliv látek na dítě..

Pokud jde o vitamíny, nejsou tak neškodné, jak se zdá na mnohé na první pohled. Jejich nadměrné množství může někdy způsobit problémy mnohem závažnější než ty, které jejich nedostatek vyvolávají.

V 36. týdnu těhotenství není intimita zakázána. Ale je lepší se poradit s lékařem. Dá hodnotná doporučení a může vám z určitých individuálních důvodů doporučit, abyste se v tomto období zdrželi sexu..

Cvičte stres

Do třicátého šestého týdne se žena rychle unaví. To však neznamená, že nepotřebuje fyzickou aktivitu. Nastávající matka potřebuje častý odpočinek, nejlépe s vodorovnými nohama. Jak se porod blíží, je na čase připravit své tělo na dlouho očekávanou událost. Nezbytné:

 • Proveďte cvičení Kegel
 • mistrovská dechová cvičení;
 • chodit venku.

Všechna tato opatření podporují úspěšné doručení..

Proč jsou bolesti břicha možné ve 36. týdnu těhotenství

Končí devátý porodnický měsíc, což znamená, že dlouho očekávané setkání s dítětem není daleko. Velmi brzy se ve vaší rodině objeví nová osoba a žena musí být v každém okamžiku připravena na to, aby šla do porodnice. 36-37 týdnů těhotenství je vhodná doba pro porod. Je však možné, že k této velké události dojde za několik týdnů..

Těhotenství 36-37 týdnů je období, kdy můžete očekávat nástup porodu v každém okamžiku. Samozřejmě ve většině žen dochází k porodu o něco později, ale každé těhotenství je individuální, takže nikdo nemůže říci, kdy se dítě "chce" narodit.

Vývoj plodu v 36. týdnu je dokončen, je připraven existovat autonomně z těla matky. Ve zbývajících týdnech těhotenství dítě přibývá na váze.

Cítit se dobře

Takže přišel 36. týden těhotenství: co se stane během tohoto období? Hlavní změny v matčině těle během tohoto období:

 • V této fázi těhotenství se hmotnost zvýšila o 8 až 13 kilogramů ve srovnání s obdobím před početím. Velké břicho a zvyšující se tělesná hmotnost dělají ženu zdlouhavou, pro ni je obtížnější například obléknout boty..
 • Mnoho žen má prolaps břicha ve 36 týdnech těhotenství, nyní je hlava dítěte blíže k děložnímu čípku. Prolaps břicha bude pociťován fyzicky, pro ženu bude snazší dýchat, pálení žáhy projde, protože děloha již nezkomprimuje žaludek a nevyvíjí tlak na bránici.

Pokud je břicho stále vysoké i po 36 týdnech těhotenství, potom se dítě nenarodí, aby se narodilo a během několika týdnů se očekává narození dítěte..

 • Edém v této době je téměř normou. Chcete-li se jich zbavit, zkuste více odpočívat, pravidelně se během procházky posaďte na lavičky. Doma zkuste si odpočinout ležet s polštářem pod nohama.

Těžký otok v této fázi těhotenství může být známkou gestózy. Proto je nutné sledovat krevní tlak a pravidelně provádět testy moči. Pokud máte pro tyto ukazatele normu, neměli byste se starat o výskyt otoků.

 • Přidělení na 36 týdnech těhotenství by mělo být bezbarvé a bez zápachu. Je možné, že vypouštění bude v tuto chvíli poněkud hustší - to je norma. Je třeba upozornit na hojné vylučování tekutin (je možné, že plodová voda uniká, což zvyšuje riziko infekce dítěte) a špinění (zejména pokud bolí dolní břicho). Pokud se po 36 týdnech těhotenství vypouštění zbloudilo nebo se v nich objevila zrna podobná tvarohu, musíte projít gynekologickým nátěrem. Možná se jedná o projev bakteriální nebo plísňové infekce, který musí být před dodáním vyléčen. Jinak existuje vysoké riziko infekce dítěte během jeho průchodu porodním kanálem.
 • Pokud žaludek pravidelně ztuhne v 36. týdnu těhotenství, pak s velkou pravděpodobností můžeme říci, že se jedná o tréninkové souboje. Pokud dojde k takovým kontrakcím, spodní břicho by nemělo moc bolet, lze cítit menší bolesti. Tréninkové zápasy nejsou nikdy pravidelné. Pokud se spodní břicho táhne dlouhou dobu a bolest se časem zesiluje, pak to možná není trénink, ale začátek porodu..
 • Nepříjemné pocity v 36 týdnech těhotenství mohou být doplněny tím, co bude periodicky táhnout do perineum. Důvodem je divergence pánevních kostí v očekávání porodu..
 • 36-týdenní těhotenství je doba, kdy pohyby dítěte nejsou tak intenzivní. Dítě je už tak velké, že se nemůže pohybovat v děloze a jeho pohyby jsou v celkem hmatatelných šokech. Pohyby dítěte mohou matce způsobit značné nepohodlí. Norma počtu pohybů během tohoto období je asi 10 šoků za 12 hodin.
 • Výživa ve 36 týdnech těhotenství by měla být lehká, zvláště pokud se již objevili předchůdci porodu. Pokud se během tohoto období přejídáte, může nastat nevolnost. Strava by však měla být kompletní, včetně dostatečného množství bílkovin a vitamínů. 36 porodnický týden těhotenství je doba, kdy hmotnost plodu aktivně roste, takže je nutné zajistit dostatečné množství živin.

Vícečetné těhotenství

36. týden těhotenství dvojčat je často poslední. U vícečetného těhotenství může dojít k porodu dříve. A pokud se vám podařilo sdělit děti před touto dobou, pak můžete být naprosto klidní pro své zdraví, děti jsou již plně připraveny na autonomní existenci. Každé z dětí bude vážit asi 2 kilogramy, což je pro dvojčata považováno za vynikající ukazatel hmotnosti..

Při současném těhotenství by měla být žena pod neustálým lékařským dohledem. Pokud se při vyšetření ukáže, že jedno dvojče nebo obě děti trpí hypoxií, může být žena císařským řezem nebo bude provádět stimulaci porodu, pokud se plánují nezávislé porody..

Vývoj dítěte

Uvidíme, co se s dítětem stane ve 36 týdnech těhotenství. V této fázi je dítě již dost velké, zabírá téměř celou dutinu dělohy. Hmotnost dítěte přesahuje 2,5 kilogramu, takže i když se dítě narodí během tohoto období, nebude považováno za lehké.

Plod po 36 týdnech těhotenství je již plně formován a připraven k narození. V této fázi těhotenství:

 • v játrech dítěte se hromadí železo, které bude po narození potřebné pro procesy tvorby krve;
 • dítě ve 36. týdnu těhotenství aktivně trénuje svůj dýchací systém. Ale protože nemá co dýchat, spolkne plodovou vodu;
 • plod ve 36. týdnu těhotenství má dobře vyvinutý reflex sání. Proto často cucí prsty a trénuje obličejové svaly;
 • poloha dítěte ve 36 týdnech těhotenství je statická, vzal si pózu, ve které bude až do narození.

Pokud po třiceti šesti týdnech těhotenství nezajistí nejvýhodnější držení těla při porodu (hlava dolů), je pravděpodobnost, že se v této době převrátí, velmi malá.

 • V této fázi má matka velmi silné emoční spojení s plodem, takže žena by se měla snažit vyhnout negativním emocím a pocitům. To vše negativně ovlivňuje dítě.

Nezbytné zkoušky

Ultrazvuk ve 36 týdnech těhotenství se zpravidla provádí pouze podle indikací. Kromě toho lze v 36. týdnu těhotenství předepsat ultrazvukové vyšetření, pokud žena z nějakého důvodu nemohla podstoupit třetí ultrazvukové vyšetření..

Optimální doba pro absolvování třetího screeningu je 32-34 týdnů.

Musíte navštívit gynekologa každý týden. Na recepci:

 • měření obvodu břicha, určení umístění stěny dělohy;
 • měření krevního tlaku;
 • poslouchat krevní tlak dítěte nebo CTG.

Předtím, než začnete, budete muset provést testy, provede se laboratorní studie ke stanovení hladiny cukru a hemoglobinu v krvi a bílkovin v moči.

Harbingers při porodu

S blížícím se dnem narození musí nastávající matka vědět, jaké známky naznačují jejich přístup. Vzhled prekurzorů naznačuje, že porod může začít za několik dní nebo dokonce za několik týdnů. Popis Harbingers:

 • Prolaps břicha. Ženy zároveň cítí, že je mnohem snazší dýchat, pálení záhy zmizí.

U žen, které rodí poprvé, břicho zpravidla klesá dlouho před narozením - za 2–4 ​​týdny. Ale pokud má žena druhé narození, pak břicho klesne pár dní před „Xhodinou“.

 • Časté používání toalety. V předvečer porodu musíte často navštěvovat toaletu a za den nebo dva mají mnoho volných stoliček.
 • Mnoho žen si uvědomuje, že ve dnech před porodem mají bolavé záda, navíc záda začíná bolet zvláště silně, pokud byla žena po dlouhou dobu ve stejné pozici..
 • Budoucí matky často říkají, že mají žaludeční zátěž několik dní v řadě.

Následující příznaky však již nejsou spojovacími prvky, ale známky toho, že porod začala.

 • V 36. týdnu těhotenství je žaludek kamenný, a to není trénink, ale skutečné kontrakce. Jsou intenzivnější a neprojdou po 10-15 minutách, ale spíše se stávají častějšími..
 • Výtok sliznice, která zakrývala krk, chrání vnitřní dutinu před infekcí.
 • Amniotická tekutina listy.

Vzhled těchto příznaků naznačuje, že vaše dítě se narodí za pár hodin, takže je čas jít do porodnice.

Pokud žaludek bolí po 36 týdnech těhotenství a bolest se křeče a objevuje se pravidelně, pak byste neměli čekat na výskyt dalších příznaků porodu, okamžitě zavolat sanitku.

Možné komplikace

Těhotenské komplikace se mohou objevit ve 36. týdnu, takže musíte být opatrní na své zdraví.

Gestóza

Pozdní toxikóza nebo gestóza je závažná život ohrožující komplikace. Pro včasné zjištění příznaků vývoje tohoto stavu je důležité pravidelně provádět testy a sledovat hladinu krevního tlaku.

Nadbytek nebo nedostatek plodové vody

Tato patologie je detekována ultrazvukem. Při nedostatečném množství plodové vody je stanovena diagnóza - oligohydramniá. Může to být způsobeno problémy s placentou, únikem a řadou dalších důvodů..

Těžké oligohydramnie jsou pro dítě nebezpečné, k odstranění patologie je nutná léčba v nemocnici. Polyhydramnios je méně nebezpečný, ale může také negativně ovlivnit dítě, takže je nutná léčba v nemocnici s léky.

36. týden těhotenství je tedy čas, který lze již považovat za vhodný pro porod. Pokud se dítě narodí v tuto chvíli, nebude lehký a předčasný. Žena musí pečlivě sledovat své zdraví, aby si nenechala ujít vzhled předchůdců porodu. A pokud má bolesti břicha ve 36. týdnu těhotenství a na tomto pozadí jsou špinění nebo zbývá voda, pak musíte naléhavě jít do porodnice, protože popsané znaky naznačují, že porod začal.

Články O Neplodnosti