Hlavní Testy

Edém během těhotenství: 7 důležitých doporučení lékaře

Je mi 27 let, první těhotenství, 33 týdnů, celé těhotenství proběhlo bez problémů, teď jsou nějaké otoky na kotnících, v moči není žádný protein, tlak je normální, cítím se dobře, nemám žádné stížnosti. Jediným problémem je přírůstek hmotnosti 800 týdně (ale ze své povahy jsem náchylný k plnosti), se zaměřením na to, doktor vyvodí závěry o pozdní gestóze, předepisuje v dávkách brát zvonkohry, kanefron, magne b6, hofetol a snaží se poslat všemi způsoby na hospitalizaci pod kapátka s magnesií a euffelinem. Nerozumím existuje skutečná hrozba pro plod ? nebo je doktor právě zajištěn? Jen jsem zmatená, že všechny testy jsou normální, cítím se dobře a já prostě nechci jít do nemocnice. Ano, a já nepotřebuji infuzi léků, proč? Celkový přírůstek hmotnosti pro celé těhotenství byl 15 kg do 33 týdnů. Možná je to špatně, ale nepil jsem zvonkohry, Magne a Kanefron, po přečtení pokynů pro drogy a pokyny pro euffelin byly obecně šokovány. Snížil jsem svou spotřebu slaných potravin, jsem méně než obvykle, snažím se pít více vody nebo domácích ovocných nápojů, neobtěžuji se otoky, nosím stejné boty jako před mým těhotenstvím. Zítra k doktorovi řekla, že bude hospitalizována.

Otok nohou během těhotenství: co dělat, jak se zbavit otoku nohou v pozdějších fázích

Během těhotenství se ženské tělo přizpůsobí změněnému stavu. Tento proces je považován za přirozený..

Nyní pojďme na to podrobněji..

Příčiny otoku během těhotenství

V důsledku změn v těle nastávající matky se hromadí velké množství tekutiny. Jeho objem po 8 týdnech může dosáhnout 6-8 litrů. Je nezbytné pro:

 • zvýšení objemu krve v těle matky;
 • naplnění placenty;
 • zajištění růstu mléčných žláz a dělohy;
 • vytváří plodovou vodu.

Množství tekutiny vytvořené tělem však často překračuje požadovaný objem. V tomto případě se může objevit edém. Jsou zvláště nepříjemné v pozdním těhotenství a mohou vést k zdravotním problémům matek a dětí..

Edém končetin se může objevit také v důsledku řady dalších důvodů, mezi něž patří:

 1. Přítomnost střevních problémů. Pokud se dívka během těhotenství setkává s častým průjmem, může to vést k poruchám zažívacího systému a způsobit otoky nohou..
 2. Křečové žíly. Během těhotenství se děloha rychle vyvíjí. Zvětšený orgán má kompresivní účinek na cévy. To může vést k tvorbě křečových žil. Přetékající žíly způsobují otoky.
 3. Gestóza. Tento problém je považován za velmi nebezpečný. Je charakterizována nejen otoky nohou, ale také vnitřními orgány. Podobný jev může nastat u placenty, která je přímou hrozbou pro život dítěte.
 4. Porucha funkce ledvin. Těhotenství výrazně zvyšuje zatížení tohoto orgánu. Nadměrné tekutiny, které se hromadí v těle, nejsou vždy zcela vyloučeny. To způsobuje otoky. Pokud vzniknou v důsledku narušení činnosti ledvin, může dívka pod očima pozorovat tvorbu modřin a snížení frekvence močení.
 5. Akutní tromboflebitida. Lékaři zařazují nemoc do seznamu extrémně nebezpečných. Edém končetin je považován za jeden ze znaků jeho přítomnosti. Kromě nich se může objevit horečka, zarudnutí nohou a bolest..
 6. Dívka nosí nepohodlné boty a oblečení. Kompresivní účinky oblečení mohou také vést k otokům nohou během těhotenství. Je to způsobeno poruchami oběhu. Odborníci důrazně doporučují, abyste odmítli nosit boty na vysokém podpatku a pevné oblečení.
 7. Virová onemocnění, která nastávající matka nedávno trpěla. Infekce může způsobit komplikace ledvin. Fungování orgánů se zhorší, což povede k nedostatečnému odstranění tekutiny z těla. Během těhotenství to může způsobit otoky nohou..
 8. Porucha funkce štítné žlázy nebo srdce. Pokud se vyskytnou problémy, mohou se zvětšit nejen nohy, ale i jazyk. Kromě toho může dívka pozorovat zvýšenou ospalost, únavu a zácpu..

Příčiny vedoucí k otoku jsou v každém případě individuální. Problém může nastat v důsledku sedavého životního stylu, výskytu onemocnění kloubů nebo prodlouženého sezení v sedu se zkříženýma nohama. Aby bylo možné přesně určit příčinu otoky, odborníci doporučují navštívit lékaře bez selhání.

Otok nohou během těhotenství

Pokud je otok způsoben patologickými změnami v těle, může se stav těhotné ženy neustále zhoršovat. Postupně bude tento problém patrný nejen na nohou, ale i na jiných částech těla. Odborníci rozlišují čtyři fáze edému:

 1. Problém se objevuje v oblasti chodidel a nohou.
 2. Edém se postupně šíří na boky, dolní část zad a břicho..
 3. Potom se problém stane patrným a vyšším. Mohou být ovlivněny ruce a obličej..
 4. Vyskytuje se celkový otok těla.

Pokud má dítě dítě, v těle se hromadí mnoho sodných solí. Mají tendenci přitahovat vodu. Pod jejich vlivem se tvoří otoky, které jsou klasifikovány jako fyziologické. Faktory vedoucí k problému mohou zahrnovat:

 • dívka jí příliš mnoho slaného jídla;
 • těhotná žena si dává nadměrnou fyzickou námahu;
 • teplota vzduchu je příliš vysoká.

Fyziologický edém je považován za normální. Pokud k tomuto jevu dojde během těhotenství, nemělo by to vyvolávat obavy. Pokud se zbavíte provokujících faktorů, problém okamžitě zmizí.

Patologický edém se liší od fyziologického. Objevují se kvůli přítomnosti nemocí. Obvykle je problém doprovázen dalšími příznaky:

 • dívka náhle získává nadváhu;
 • edém se postupně šíří do dalších částí těla;
 • dívka je slabá;
 • s pohybem jsou potíže;
 • je pozorována hypertenze;
 • teplota stoupá.

Je mnohem obtížnější zbavit se takového otoku. Pouze lékař může určit typ problému a vytvořit schéma pro jeho řešení. Pokud si dívka sama všimne zvýšeného otoku, měla by se okamžitě poradit s odborníkem. Samoléčení je spojeno se vznikem dalších zdravotních problémů.

Jaká je nebezpečí otoku během těhotenství?

Nebezpečí edému přímo závisí na příčině jejich vzhledu. Problém vyplývající z fyziologických faktorů by neměl být důvodem k obavám. Snadno se odstraní, pokud odstraníte příčinu jeho vzhledu a následně se již neobtěžujete.

Největší úzkost během těhotenství by měla být způsobena otoky, které se objevily v důsledku gestózy. V počátečním stádiu onemocnění vede ke vzniku kapky. Postupem času může tento problém způsobit výskyt nefropatie - poškození ledvinového aparátu a v budoucnosti - eklampsii. Toto onemocnění je prakticky nevyléčitelné. Vyznačuje se častými křečemi. Někdy mohou být tak silní, že dívka riskuje, že upadne do kómatu.

Gestóza často způsobuje závažné narušení přísunu krve do vnitřních orgánů. Tento problém může ovlivnit placentu. V důsledku dopadu nemoci dítě přestává přijímat kyslík a živiny v dostatečném množství. To ovlivní vývoj vnitřních orgánů a systémů plodu. Stav v budoucnosti může vést k výskytu chronických onemocnění u dítěte. V důsledku gestózy je možný předčasný porod nebo dokonce smrt plodu. Odborníci doporučují, aby se okamžitě obrátili na lékaře v následujících situacích:

 • otoky u dívky se objevily nejen na nohou, ale také na dolní části zad, žaludku nebo pažích;
 • otoky a pocit tísně dlouho nezmizí;
 • prodloužený odpočinek nebo spánek problém nevyřeší;
 • celkový stav nastávající matky se zhoršuje;
 • výskyt bílkovin v moči;
 • tlak se zvyšuje.

Dívka by měla být schopna odlišit otoky od jiných problémů. Pokud jsou nohy oteklé, neznamená to, že dochází k otoku. Tento jev je často pozorován zvýšením celkové tělesné hmotnosti během porodu.

Vzhled otoků lze vidět zvýšením nohy. Nastávající matka už nebude sedět v botách, které dříve nosila neustále.

Edém lze od ostatních problémů odlišit reakcí tlaku nohou. Odborníci doporučují jednoduchý experiment. Na kůži v oblasti, kde je pozorován otok, musíte jemně stisknout prstem a poté uvolnit. Pokud je kryt okamžitě vyrovnán, nedochází k otokům. Pokud se po expozici objeví malý zub, problém je.

Příznaky se obvykle projevují večer. Důvodem je skutečnost, že během dne se v nohách hromadí v důsledku zatížení velké množství tekutiny. Následující ráno obvykle problém ustupuje. Takový edém je způsoben fyziologickými příčinami. Tento problém nevede ke vzniku bolestivých pocitů a neměl by vyvolávat obavy. V jiné situaci byste měli okamžitě vyhledat lékaře.

Co dělat? První kroky

Dívka se může samostatně zbavit otoku nohou během těhotenství, pokud je problém způsoben fyziologickými důvody. V této situaci nevyžaduje zvláštní zacházení. Může pomoci v boji proti němu:

 1. Bylinné čaje s diuretickým účinkem. Umožňují odstranit přebytečnou tekutinu z dívčího těla. Tyto vlastnosti mají sušený meruňkový čaj, listy brusinky, medvědy, šípky, přesličky a brusinky. Aby byl pozitivní efekt patrný, musíte pít odvar po dobu nejméně jednoho měsíce. Chemické diuretika jsou během těhotenství přísně zakázána. Mohou nepříznivě ovlivnit stav plodu..
 2. Snížení množství soli ve stravě. Produkt zabraňuje vylučování tekutin z těla. Pokud během těhotenství dojde k otoku nohou, je lepší pokrýt nádobí. Uzené, kořeněné a kořeněné musí být z denního menu odstraněny. Je lepší vařit v páře.
 3. Masírujte nohy. Expozice pomáhá snížit otok. Účinek masáže může být zvýšen, pokud se provádí s hroznovým olejem, jojobou nebo broskví.
 4. Snížený příjem tekutin. Zvláštní pozornost by měla být věnována objemu pití ve třetím trimestru těhotenství. Na jeden den byste neměli brát více než jeden a půl litru vody. Objem by měl zahrnovat nejen nápoje, ale také polévky, stejně jako šťavnaté ovoce nebo zeleninu.
 5. Použití homeopatických léků. Chlorid sodný tedy obnovuje látkovou výměnu v těle. Ruční terapie, osteopatie nebo akupunktura normalizují krevní oběh a přispívají ke zlepšení funkce moči. Všechny typy expozice by však měly být prováděny pouze po předchozí konzultaci s lékařem.
 6. Příjem vaso-posilujících vitamínových komplexů. Působením na tělo brání pronikání přebytečné tekutiny do tkáně a minimalizuje pravděpodobnost otoku.

Pokud přítomnost patologie vedla ke vzniku problému, měla by být léčba prováděna přísně pod dohledem odborníka. Preeklampsie je tedy léčena pouze v nemocničním zařízení. Správně vybraná léková terapie sníží negativní dopad choroby na tělo nastávající matky a dítěte. Samostatné podávání léků vede ke zvýšenému riziku problémů s vývojem plodu.

Jak se zbavit otoků během těhotenství

Pokud se dívka chce během těhotenství zbavit otoků nohou, měla by se nejprve poradit s lékařem. Pouze odborník dokáže přesně určit typ problému a předepsat efektivní léčbu. Lékaři obvykle naznačují, že dívky užívají drogy, které zlepšují krevní oběh. Seznam obsahuje:

Přesný výběr léku závisí na individuálních charakteristikách situace. Kromě užívání léků mohou specialisté předepsat řadu doporučení ke snížení otoků. Aby se tento problém zbavil, měla by dívka:

 1. Používejte pohodlné oblečení a boty. Nedávejte přednost příliš úzkým šatům nebo kalhotám. Podpatky by měly být během těhotenství vyloučeny z šatníku.
 2. Ukázat dostatečnou fyzickou aktivitu. Během těhotenství nemůžete neustále sedět. Dívka by měla chodit hodně, dělat každodenní cvičení a provádět speciální cvičení. Následující účinky mohou pomoci odstranit stagnující jevy: musíte ležet na posteli nebo na podlaze, zvednout nohy, opřít se o zeď a takto ležet 10-15 minut. Cvičení se nejlépe provádí večer. Krev začne odtékat a otok se bude snižovat.
 3. Vyvarujte se přehřátí. Pokud dívka čeká dítě, je lepší odmítnout opalování, navštěvovat sauny a parní místnosti.
 4. Držte se speciální stravy. Nejlépe se eliminují sycené sladké nápoje ze stravy. Pití kávy a čaje se také vyplatí minimalizovat. Jídla jsou lepší než solená. Pokud opravdu chcete pít, je lepší jíst šťavnatou zeleninu nebo ovoce nebo dávat přednost minerální vodě.
 5. Zahrňte do své každodenní stravy zeleninu a ovoce, které příznivě ovlivňují funkci moči. Seznam zahrnuje celer, pomeranč, česnek, cibuli, citron a mandarinky..
 6. Během odpočinku a spánku stojí za to dát si polštář pod nohy. To jim umožní být těsně nad jejich hlavami..

Následující jednoduchá doporučení umožní dívce minimalizovat pravděpodobnost otoku nohou během těhotenství..

33 týdnů těhotná

Přišel 33. týden těhotenství - přichází osmý měsíc těhotenství. Toto je obtížné období v životě budoucí ženy v porodu. Břicho dosahuje značné velikosti, podporuje plíce a žaludek. V důsledku toho je trávení narušeno a je obtížné dýchat.

Pokud to stav umožňuje, můžete se přihlásit do speciálních kurzů. V těchto třídách bude budoucí žena v práci pomáhat řešit různé psychologické problémy, vysvětlit, co se děje s jejím tělem a jejím dítětem během těhotenství, a také řekne, jak se chovat během porodu..

Co se stane budoucí ženě v porodu ve 33 týdnech těhotenství

Mnoho žen ve 33. týdnu těhotenství bude s větší pravděpodobností pociťovat předchůdce porodu: tahové pocity mezi nohama a bolest v dolním břiše se projevují jako kontrakce, břicho se změní na kámen. Výskyt takových projevů naznačuje přípravu těla na nadcházející porod, takže se nemusíte bát a paniky.

Po 33 týdnech těhotenství dochází k významnému zvýšení obvodu břicha. Pohyby dítěte mohou být tak silné, že způsobují ženě značné nepohodlí a bolest.

Dyspnoe zesiluje. Přichází blíže k 37. týdnu, kdy břicho klesne a hlava plodu se přitulí blízko porodního kanálu. U těhotné ženy se také může rozvinout rýma, jejíž výskyt je způsoben zvýšenou tvorbou progesteronu a estrogenu.

Při intenzivním růstu břicha by budoucí žena v porodu měla věnovat zvláštní pozornost stavu kůže. Svědí a vyschne. Hydratační a vyživující krémy, pleťové vody pomohou zmírnit situaci..

Také otok, pálení žáhy a bolest nohou se mohou objevit po 33 týdnech těhotenství. Tyto příznaky jsou vysvětleny růstem plodu, zvýšením dělohy a posunem těžiště.

Co se stane s plodem po 33 týdnech těhotenství

Za týden získá dítě asi 220 gramů. Nyní má hmotnost 2 kg. Zásoby podkožního tuku se nadále hromadí, na dlaních a pokožce chodidel se objevují papilární vzorce, na prstech rostou hřebíky.

Pokládání nervových center začíná v mozku, který v budoucnu bude řídit procesy pohybu, termoregulace a dýchání. Dochází k zahušťování krevních cév, zvyšuje se jejich elasticita a tón.

Plíce produkují povrchově aktivní látku. Jedná se o látku, která zabraňuje kolapsu plic. Díky tomu mohou děti, které se narodily tento týden, dýchat samy. Práce po 33 týdnech tedy není nebezpečná.

Ledviny začínají aktivně fungovat. Filtrují krev a vylučují produkty svého rozkladu moči. Dítě vylučuje asi 500 gramů moči denně.

Pocity budoucí ženy v porodu ve 33 týdnech těhotenství

Mnoho matek v této době čelí křečím. Jejich výskyt je způsoben nedostatkem vápníku, proto by do stravy měly být zahrnuty sýry a tvarohové výrobky, mléčné výrobky a mléčné výrobky. Kromě toho konzumace uvedených potravin pomůže v boji proti zácpě..

Prsní žlázy se i nadále připravují na laktaci a zvětšení velikosti. Výskyt mírné bolesti a těžkosti na hrudi je považován za normu po dobu 33 týdnů těhotenství. Vytlačení kolostra (pokud se objeví) a masírování mléčných žláz se nedoporučuje. Při koupání si můžete hruď vypláchnout studenou vodou a otřít ji osušku, přičemž zvláštní pozornost věnujte oblasti bradavky. Takové manipulace pomohou vyhnout se bolesti během kojení a učiní prsa méně citlivou..

Výskyt periodických ataků nevolnosti a zvracení naznačuje příznaky pozdní gestózy, což může znamenat patologii těhotenství. V tomto případě je třeba se poradit s gynekologem, který určí příčinu patologického stavu a vybere vhodnou léčbu.

Testy na 33 týdnech těhotenství

Rutinní studie tento týden obvykle nejsou přiděleny. Těhotné ženy, které mají naplánovanou návštěvu u lékaře, by měly nejprve podat krev (podle indikací) a moč k analýze. Na recepci gynekolog měří výšku děložního pozadí, objem břicha, krevní tlak a hmotnost těhotné ženy..

Pokud před tímto týdnem budoucí těhotná žena neprošla třetím ultrazvukovým vyšetřením, lze to naplánovat nyní. V případě podezření na abnormality může gynekolog kromě ultrazvuku po 33 týdnech těhotenství doporučit CTG (kardiotogram) a / nebo Dopplerometrii.

Možné problémy s ložiskem po 33 týdnech

Pokud se objeví průjem, musíte poslouchat tělo. Může to znamenat nástup doručení. Varovat by měl také vodní nebo hnědý výboj. Možná to vyhodilo do vzduchu plodovou vodu, ze které plodová voda začíná vytékat. Tento stav je nebezpečný pronikáním patogenních bakterií a intrauterinní infekcí plodu.

Na pozadí zvýšené zátěže jsou ochranné vlastnosti těla budoucí matky při porodu výrazně sníženy, což může vyvolat infekci genitálního traktu plísněmi a patogeny. Pokud tedy změníte vůni, konzistenci a odstín bílé, měli byste se poradit s lékařem.

Pro jakékoli projevy nachlazení bude také zapotřebí pomoci gynekologa. Zvýšení teploty po 33 týdnech těhotenství je pro plod nebezpečné a chlad může urychlit stárnutí placenty, narušit rovnováhu hormonů a vyvolat předčasné porody..

Také v 33. týdnu těhotenství se budoucí žena v porodu může setkat s nedostatkem vody nebo polyhydramniemi. Příčinou oligohydramnií mohou být těhotná infekční onemocnění, pozdní gestóza, zhoršená funkce placenty, vysoký krevní tlak. Další patologie může být způsobena hypoxií a poruchami vylučovací funkce plodu. Polyhydramnios se vyskytuje na pozadí Rh konfliktu, chronické nitroděložní infekce a vrozených malformací plodu.

Pro včasné zjištění těchto abnormalit by měla žena podstoupit všechny studie předepsané gynekologem a dodržovat poskytovaná doporučení..

Zákazy a doporučení při 33 týdnu těhotenství

Nastal čas, aby se nastávající matky připravily na porod. Je lepší si koupit vše, co potřebujete předem, a vybrat si nemocnici. Užitečné budou speciální kurzy pro budoucí rodiče. Pomohou ženě naladit porod fyzicky i mentálně, zbavit se nervozity a strachu.

Je-li plánováno narození partnera, může manžel nebo jiný rodinný příslušník podstoupit nezbytná vyšetření k přípravě dokladů, které opravňují k účasti.

Funkce napájení

Většina těhotných žen v tomto týdnu má neodolatelný pocit hladu a začnou se přejídat. Nesprávná výživa může vyvolat prudký nárůst tělesné hmotnosti a způsobit pálení žáhy. Aby se tomu zabránilo, musí budoucí žena v práci správně sestavovat denní menu a dodržovat frakční výživu. Energetická hodnota stravy by měla být 2500-3000 kcal. Vše bude záviset na váze, fyzické aktivitě a vlastnostech těhotné ženy..

Je lepší vyloučit nebo snížit příjem sladkostí, moučných výrobků, příliš slaných a mastných potravin ze stravy. Doporučuje se upřednostňovat přírodní produkty, jakož i dušená, dušená a pečená jídla. Z nápojů je lepší pít čistou vodu, slabý čaj a kompot.

Příjem vitamínu

O potřebě vitamínů rozhoduje lékař. Pokud budoucí žena v práci dodržuje vyváženou a vyváženou stravu, není nutné další použití komplexů multivitaminu. Předávkování některými látkami a stopovými prvky je nebezpečnější než jejich nedostatek..

Mnoho matek nedokáže zajistit optimální množství vápníku zdravou stravou. Proto je příjem tohoto prvku doporučen téměř každému. Pokud hrozí anémie, předepisují se doplňky železa a / nebo kyselina listová.

Pohlaví po 33 týdnech těhotenství

Při normálním průběhu těhotenství a neexistenci hrozby předčasného porodu nelze sexuální vztahy zastavit. Sexuální kontakty budou nejen příjemné, ale také užitečné. Semenná tekutina obsahuje látky, které pomáhají děložnímu hrdlu připravit se na nadcházející porod. Při výběru bezpečných a pohodlných poloh byste měli být opatrní..

Fyzická aktivita

Chcete-li udržet tělo v dobrém stavu, musíte provést jednoduchá cvičení a více se pohybovat. Užitečná bude gymnastika, pilates, jóga nebo fitness. Můžete také provádět dechová cvičení a Kegel cvičení. Pokud je to možné, musíte chodit více ve vzduchu..

Pokud je budoucí žena v práci obtížné vykonávat fyzickou aktivitu, můžete se přihlásit do bazénu. Jakmile bude tělo lehčí ve vodě, bude snazší provádět různá cvičení.

Lékařské procedury, léky

Jakékoli lékařské zásahy v tomto okamžiku by měly být dohodnuty s lékařem. Ve třetím trimestru je možné předepsat jakékoli lokální drogy, které nevstoupí do systémového oběhu. Podle indikací se používají antihistaminika a antispasmodika. Je dovoleno používat léky, které normalizují krevní tlak a zlepšují průtok krve. V případě potřeby lze některá antibiotika předepsat..

Předepisování léků pro sebe se nedoporučuje. Pokud jsou nalezeny patologické příznaky, poraďte se s lékařem, který s ohledem na možné přínosy a možné poškození vybere nejbezpečnější a nejvhodnější lék.

33 týdnů těhotná

33. týden těhotenství je 8 úplných „porodnických“ měsíců (každý 28 dní) a ještě jeden týden. Zájem o toto období je způsoben nástupem významných funkčních změn stavu ženy na pozadí hormonálních změn. Tělo nastávající matky se aktivně připravuje na porod a následné období laktace.

Přicházejí nejtěžší týdny těhotenství. Během tohoto období se nastávající matka musí připravit na porod citově i fyzicky.

Plod

Plod po 33 týdnech těhotenství již lze nazvat dítětem. Hmotnost plodu dosahuje 2000 g, výška - 43-44 cm. Obvod hlavy dítěte v této době je asi 29-33 cm.

Tento týden má plod:

 • Svaly se posilují, pod kůží se tvoří tuk a matka cítí aktivní pohyb.
 • Plicní alveoly jsou již zralé, pokud se dítě narodí před datem splatnosti, může sama dýchat.
 • Srdce pumpuje krev energicky, stěny cév se posilují. Častý srdeční rytmus plodu - 140 - 160 úderů za minutu.
 • Ledviny plně fungují a odstraňují metabolické produkty z těla.
 • Imunitní, trávicí, endokrinní systémy fungují.
 • Byl vytvořen systém řízení tepla. U nedonošených dětí je nedokonalá, což při ošetřování způsobuje problémy.
 • Tělo blíž k porodu je pokryto speciální kompozicí - prvotním tukem, pomůže mu při pohybu podél porodního kanálu. Mozek se již vytvořil, ale proces zrání nervových buněk a posílení nervových spojení bude pokračovat i po narození.

Většinu času dítě v lůně spí a sní. Nepochybně potřebuje komunikaci a cítí lásku mámy.

Plod po 33 týdnech těhotenství

Stav budoucí matky

Cítit

Po 33 týdnech těhotenství jsou patrné změny ve fyzickém stavu nastávající matky. Je obtížnější provádět obvyklé domácí práce, je obtížné se ohnout, aby se oblékly. Obává se o dušnost způsobenou břišní hrudí. Chůze je nepříjemná, pohyby hladké. Kvůli posunutí těžiště jsou možné pády.

Hormon prolaktin se objevuje v krvi. Způsobuje změny v mléčných žlázách. Prsa zvyšuje hlasitost, objevuje se pocit mravenčení. Vzniká speciální tekutina - kolostrum.

Hmotnost ženy od začátku těhotenství do 33 týdnů se zvyšuje o 10-13 kg. Orientační ukazatel závisí na výživě, životním stylu, metabolismu. Nadměrný přírůstek hmotnosti může ovlivnit tělesnou hmotnost plodu a způsobit porodní komplikace.

Během tohoto období je komunikace s dítětem znatelnější. Změny na hormonální úrovni mohou způsobit úzkost a podezření, protože žena zažívá určitý strach z porodu. Může se objevit podrážděnost a nespavost nebo naopak ospalost a apatie..

Žaludek

Do 33. týdne těhotenství se břicho budoucí matky stane dostatečně velké díky rychlému růstu plodu. Je obtížné dýchat, v noci je nepříjemné spát, pupek vyčnívá vtipně. Oslabení tlaku na bránici a pocit „snížení“ břicha bude signálem, že před porodem zůstanou asi dva týdny..

Striae - na břiše se mohou objevit strie. Hydratační prostředky pomohou snížit jejich vzhled a svědění kůže..

Děloha se postupně posouvá do dolního břicha a vyvíjí tlak na močový měchýř. Proto časté nutkání k močení.

Dítě aktivně „kopne“ nohama, matka zažívá v hypochondrii docela bolestivé pocity. Stává se, že se žaludek náhle třese - vaše škytavka.

Pravidelné zhutňování dělohy, jako by „kameny“ po dobu několika sekund, se nazývá „tréninkové kontrakce“. Nejsou nebezpeční, nicméně časté opakování napětí dělohy by mělo varovat.

Vybít

Žena během těhotenství by měla sledovat vaginální výtok. Obvykle jsou světlé nebo průhledné..

Na pozadí poklesu imunity během těhotenství se často vyvíjí kandidóza nebo drozd. Příznaky: svědění v pochvě, v perineu může být bolest. Alokace - zkřivené, bílé, způsobují nepohodlí, přispívají ke vzniku podrážděnosti. Nadměrná konzumace čokolády a jiných sladkostí může zhoršit příznaky. Včasná léčba sníží riziko infekce dítěte během průchodu porodním kanálem.

Naléhavá hospitalizace je indikována pro následující stavy:

 • špinění špinění nebo krvácení,
 • průchod sliznice z genitálního traktu,
 • únik nebo vypouštění plodové vody.

Možné komplikace

Bolest

33 týdnů těhotenství - impozantní období. Mohou se objevit kresby v dolní části zad a v křížové kosti. Svalnatý rám sotva drží obrovské břicho. Dodržování správného držení těla, nošení obvazu, pohodlné boty jsou předpoklady pro snížení bolesti. Nemůžete být v jedné póze na dlouhou dobu, stát, sedět na židlích bez zad. Není třeba ležet na zádech, lépe spát na levé straně.

Bolest v oblasti ochlupení a perineu se objevuje v důsledku nesrovnalostí v symfonických kostech - porodní kanál se připravuje na nadcházející porod. Můžete zmírnit bolest přijetím pozice koleno-loket.

Pocit znecitlivění a mravenčení v rukou lze zabránit pravidelným hnětením zápěstí, zejména při provádění monotónní práce. Když spíte, zkuste si nedat ruce pod hlavu.

Bolesti hlavy a závratě se objevují kvůli křečím mozkových cév způsobeným přetížením nervového systému. Pokud to po odpočinku nebude snazší, poraďte se s lékařem.

Edém a vysoký krevní tlak

33 týdnů těhotenství je období, kdy se otoky mohou objevit iu zdravých žen. Nejčastěji na nohou, ale na obličeji se může objevit otok. Tvář se stane oblá, opuchlá. To je patrné zejména ráno..

Pokud to nezvýší krevní tlak, testy moči jsou v rámci normálních limitů (neexistuje žádný protein nebo jeho stopy), můžete omezit příjem tekutin a upravit výživu vyloučením soli. Jinak mluvíme o gestóze - stavu, který je spojen s vážnými komplikacemi a vyžaduje povinnou terapii.

Snížená imunita a nachlazení

Tělo těhotné ženy je náchylné k jakékoli infekci. Běžné nachlazení během těhotenství může vyvolat předčasné narození. S počátečním projevem nemoci (nazální kongesce, bolest v krku, zimnice, slabost) se doporučuje:

 • pít hodně teplých tekutin: čaj, mléko, odvar z bobulí;
 • opláchnutí krku a nosu infuzemi léčivých bylin: šalvěj, heřmánek, eukalyptus;
 • při vysoké teplotě - antipyretika na bázi paracetamolu;
 • konzultace praktického lékaře.

Je třeba se vyvarovat podchlazení, kontaktu s nemocnými, omezit návštěvy na přeplněných místech, zejména během sezónních epidemií.

Problémy se zuby

Během těhotenství musíte pečlivě sledovat ústní hygienu. Zvýšená koncentrace estrogenu v krvi může způsobit krvácení dásní. Zubní pasty a ústní vody určené k léčbě periodontálního onemocnění se mohou s tímto problémem vypořádat.

Gastrointestinální poruchy

Trávicí systém 33 týdnů těhotenství pracuje intenzivně. Zvyšuje se kyselost žaludeční šťávy, dochází k pálení žáhy. Bolest v žaludku, nevolnost, někdy zvracení, budou s největší pravděpodobností pronásledovat ženy s chronickými onemocněními gastrointestinálního traktu. Zneužívání mastných a smažených potravin ovlivňuje stav žlučníku a jater.

Porucha stolice, doprovázená horečkou, bolestmi břicha, zvracením, může být způsobena otravou jídlem nebo střevní infekcí. Tento stav je nebezpečný pro matku a dítě.

Nesprávná výživa často vede k zácpě. Potraviny bohaté na vlákninu normalizují střevní mikroflóru. Většina příznaků zmizí brzy po porodu..

Hemoroidy

V 33. týdnu těhotenství se spolu s praskliny v konečníku mohou hemoroidy tvořit nebo se mohou zanítit. Nejprve je nutné odstranit důvod: uspořádat správnou stravu, zajistit pravidelný pohyb střev. Hemoroidy jsou úspěšně léčeny masti a čípky (rektální čípky).

Patologie ženských pohlavních orgánů

Anatomicky zkrácený děložní čípek může způsobit isthmicko-cervikální nedostatečnost, což vede k předčasnému porodu. Léčba spočívá v hormonální terapii nebo použití speciálních porodnických zařízení - pesarů. Potřebnou terapii předepíše přední gynekolog.

Lékařské vyšetření

Návštěva gynekologa

Od 33. týdne těhotná žena dvakrát týdně navštěvuje gynekologa.

Na recepci musí lékař provést následující manipulace:

 • měří krevní tlak;
 • váží těhotnou ženu;
 • měří objem břicha a výšku děložního pozadí;
 • poslouchá stetoskopem na srdeční rytmus plodu;
 • dává přepis moči a krevních testů;
 • dává doporučení týkající se výživy, odpovídá na všechny otázky;
 • v případě potřeby jmenovat další studie.

Hospitalizace je indikována, pokud existuje riziko předčasného porodu nebo ohrožení zdraví matky a dítěte.

Ultrazvukové vyšetření

33. týden těhotenství je ten pravý čas pro poslední naplánované ultrazvukové vyšetření. Podle velikosti anatomických parametrů plodu lze identifikovat vývojové abnormality.

Do 33. týdne plod obvykle zaujímá správnou polohu (hlava dolů) a nezmění jej až do porodu. Pokud je poloha nesprávná, můžete se pokusit situaci napravit provedením zvláštních cvičení.

Po 33 týdnech těhotenství můžete přesně zjistit pohlaví nenarozeného dítěte. Pouze ve výjimečných případech, pokud je dítě „uzavřené“, nelze pohlaví určit.

Ultrazvuk je nezbytný pro diagnostiku stupně zralosti placenty (místo dítěte). Od místa jeho připevnění ke stěně dělohy závisí na tom, jak plná bude krevní zásobení plodu. Abnormální poloha placenty (previa) je někdy přímou indikací k chirurgickému porodu.

Při provádění ultrazvuku je nutně monitorována poloha pupeční šňůry - jedinečný orgán, kterým dítě přijímá potravu přes krevní cévy. Krátká pupeční šňůra může bránit průchodu dítěte přes porodní kanál, v tomto případě se uchýlí k císařskému řezu. Příliš dlouho - může vést k fetální hypoxii, pokud se zaplete kolem krku.

Množství plodové vody (plodové vody) je důležitým ukazatelem: s oligohydramniemi je dítě omezeno pohybem. Pokud je hodně tekutiny - existuje možnost „zamotat se“ v pupeční šňůře.

Ultrazvukový lékař vyhodnotí stav stěn dělohy (životaschopnost pooperačních jizev, pokud existují) a porodního kanálu.

Na základě výsledků ultrazvuku lékař upraví termín porodu, zvolí taktiku dalšího managementu těhotenství, určí způsob porodu.

Doporučení

Výživa

Správná vyvážená výživa v posledních týdnech před porodem pomůže nastávající matce cítit se dobře a zůstat v dobré náladě:

 • V denní stravě by mělo být v nezbytném a dostatečném množství bílkovin (100 g), tuků (60-80 g) a uhlohydrátů (250-300 g). Proteinové jídlo je lepší jíst ráno.
 • Často slyšíte, že těhotná žena by měla „jíst za dva“. Přejídání ohrožuje řadu nemocí trávicího systému a obezity. Je vhodné jíst frakčně, jíst trochu 5-6krát denně. Tuhá a tekutá jídla se nejlépe berou samostatně, s přestávkou. Večeře by měla být nejpozději 2 hodiny před spaním. Jeden den v týdnu, pokud neexistují kontraindikace, může být vykládka.
Užitečný:Vyloučit:Omezit:
ovoce a zelenina, stejně jako zelenina, lze jíst denně čerstvé, vařené, dušené nebo pečené,mastná masa, masové vývary,sůl, koření a koření,
zeleninové polévky,krupice a rýžové kaše,kapalina - ne více než 2 litry denně,
nízkotučné maso (kuřecí, krůtí, hovězí), vařené ryby,citrus,chléb, sladkosti, čokoláda, dorty, sladkosti.
celozrnné obiloviny,hotová jídla, konzervy, houby, syrová vejce, rychlé občerstvení, klobásy,
přírodní mléčné výrobky, tvaroh je zdrojem vápníku),uzené a solené ryby,
greeny - denně,sladká perlivá voda,
sušené ovoce, ořechy.alkohol a silná káva.

Fyzická aktivita

Pokud je těhotenství „normální“ a není důvod k obavám, je nutná mírná fyzická aktivita po 33 týdnech. Následující cvičení pomohou udržet tělo v dobré kondici:

 • chůze venku,
 • plavání a aqua aerobik,
 • jóga pro těhotné,
 • dechová cvičení,
 • Cvičení Kegel.

Výuka by se měla konat pravidelně, nejméně 20-30 minut denně, nejlépe ráno. Pohodlné oblečení vyrobené z přírodních tkanin by nemělo omezovat pohyby.

Nemůžete provádět ostré pohyby, naklánět se vpřed, skákat, běžet rychle, zvedat závaží. Těhotenství není čas na sportovní záznamy. Pokud se u vás objeví závratě, únava, je třeba lekci zastavit, lehnout si, vypít vodu, poslouchat své tělo.

Postupy s vodou by měly být prováděny velmi pečlivě. Při sprchování buďte opatrní, ujistěte se, že je poblíž někdo z domova. V případě nepředvídané situace (pokles, závratě) vám pomohou.

Cvičení jsou kontraindikována v případě ohroženého předčasného porodu, zvýšeného tonusu dělohy, polyhydramnios, mnohočetného těhotenství, gestózy, placenty previa, souvisejících chronických onemocnění.

Intimní život

Intimní vztah po 33 týdnech je zcela přijatelný, pokud těhotenství pokračuje bez komplikací. Sexuální chování ženy na pozadí hormonálních změn se v tomto období významně mění. Milující muž by tomu měl rozumět a se vší zodpovědností přistupovat k sexu. V případě potřeby může pár najít způsoby a situace, ve kterých bude riziko minimální. Všechny musí být moderovány.

Mějte na paměti, že spermie vstupující do vagíny může zjemnit děložní hrdlo. V pozdějších fázích se doporučuje používat kondom a vyvarovat se náhlých pohybů a hlubokých průniků.

V posledních týdnech těhotenství je lepší zdržet se blízkosti, existuje vysoká pravděpodobnost nástupu porodu a riziko infekce pronikající do plodu.

Před námi je ještě několik týdnů těhotenství. Postarej se o sebe, využij moment - po porodu věnuj tolik pozornosti, je to nepravděpodobné.

Články O Neplodnosti