Hlavní Testy

Týdenní kalkulačka těhotenství: podle posledního data menstruace nebo podle data početí

31. týden těhotenství je začátek mateřské dovolené pro nastávající matku. V kalendáři se rozzářilo sedm měsíců smluvního období a žena se při blížícím se porodu potřebuje více odpočinku a odpočinku. V tomto období je důležité ukázat maximální péči o vaše tělo a dítě, nezapomeňte na návštěvy u lékaře a dodržujte všechny tipy.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

31 týdnů těhotná: vývoj dítěte

Vývoj dítěte do konce sedmého měsíce se blíží ke konci. Dítě se zcela liší od embrya, které nastávající matka sledovala při prvním ultrazvuku.

Navenek je to již vytvořený novorozenec. V jeho těle se nahromadilo v dostatečném množství podkožního tuku. Díky tomu hmota rostla a oblé formy. Hmotnost plodu po 31 týdnech těhotenství dosahuje 1,5 kg s růstem asi 40 cm.

Co jiného potěší maminku 31 týdnů? Vývoj plodu již není tak rychlý jako dříve, ale některé změny stojí za zmínku, konkrétně:

 • v mozku pokračuje tvorba nervových buněk a aktivuje se mentální aktivita. Dítě každý den vnímá rostoucí množství informací, které přicházejí skrze smysly. Dítě vyjádřilo reakce na zvuk, světlo a dotklo se břicha matky;
 • téměř úplně dokončil vývoj systému vize. Dítě aktivně bliká, bliká kvůli jasnému světlu. Pigment, který určuje barvu očí, se ve svých kosatcích stále hromadí;
 • orgány dýchacího systému se stále zlepšují. Dochází ke zrání a formování alveol. Brzy začnou produkovat povrchově aktivní látku. Tato látka je nezbytná pro správné fungování plic;
 • pankreatické buňky produkují inzulín. Játra vylučují žluč. Trávicí proces se tak postupně přibližuje tomu, co se stane po narození;
 • dítě si vyvinulo svou každodenní rutinu. Pravda, spí většinou, ale období bdělosti lze snadno určit jeho aktivním pohybem a třesem, které pociťuje žena.

31 týdnů těhotenství: pocity matky

31. týden přibližuje nastávající matku blíž k narození dítěte. V této době se žena stává fyzicky a emočně těžší, nadcházející narození vyvolává úzkost a časté změny nálady. Pohyby těla jsou již významně omezené a mnoho jich tlačí pomalost.

Proto je tak důležité jít na mateřskou dovolenou, když dorazí 31. týden těhotenství. Kolik měsíců uplynulo a stále se objeví nové pocity. Například:

 • zvyšuje se citlivost prsu, bradavky ztmavnou, kolostrum občas vynikne;
 • svaly dělohy se pravidelně stahují. S pomocí takových tréninkových kontrakcí se tělo připravuje na porod;
 • dítě se aktivně tlačí a pohybuje. Někdy vám tyto pocity neumožní usnout nebo ráno probudit ženu. Celkově však přinášejí nesrovnatelné potěšení.

Je důležité poznamenat několik bodů, které by žena měla věnovat pozornost:

Každý týden těhotná žena získá asi 300 g. Hmotnost dítěte v týdnu 31 dosahuje 1,5 kg a žena se normálně zotavuje o 8 až 10 kg. Pokud jsou ukazatele mnohem vyšší, měli byste zkontrolovat stravu a zvýšit fyzickou aktivitu. Nadváha povede k negativním dopadům na dítě i jeho matku.

Působivé zaoblené bříško snižuje aktivitu ženy. Děloha tlačí na vnitřní orgány a mění jejich práci. Proto je tak důležité spát dostatečně, včetně denního spánku a odpočinku.

Bolest zad se často objevuje a po dobrém odpočinku zmizí. Je však třeba věnovat pozornost nepohodlí ve střevech a konečníku, aby se zabránilo rozvoji hemoroidů. Bolest nohou a křeče naznačují nedostatek vápníku, který je třeba řešit.

Normální je výboj bez zápachu pro těhotné ženy. Jakékoli změny by měly být nahlášeny vašemu lékaři. Bílý výboj, svědění a pálení doprovází drozd. Vzhled krve je hrozivým signálem předčasného porodu.

Ve třetím trimestru se někdy vyvíjí pozdní toxikóza, gestóza. Tento stav je velmi nebezpečný pro matku a dítě. Pokud se objeví zvýšený tlak spolu s těžkým otokem, nevolností, slabostí a mdloby, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

31 týdnů těhotenství: testy, ultrazvuk, doporučení

Jaké testy provázejí těhotenství? 31. týden je spojen s návštěvou gynekologa dvakrát týdně. V tomto případě žena projde těmito testy:

 • obecná analýza krve a moči;
 • nátěr pro stanovení mikroflóry vagíny;
 • trojitý test (hladina hCG a estriolových hormonů, alfa-fetoproteinový protein);
 • analýza titru protilátek (pokud dojde ke konfliktu Rhesus).

Doktor kontroluje váhu nastávající matky, obvod břicha, poslouchá srdeční rytmus plodu. Kromě toho současně zapisuje všechny záznamy na samostatnou kartu. Její těhotná žena by měla vždy brát s sebou, aby v případě neočekávaného počátku porodu usnadnila úlohu lékařů.

31. týden - čas na třetí plánovaný ultrazvuk. Tato studie je nezbytná pro úplnou kontrolu vývoje drobků, stanovení stavu placenty a plodové vody. Doktor bude také schopen přesně určit pohlaví dítěte, pokud to z nějakého důvodu nemohlo být provedeno dříve..

Doporučení pro těhotné ženy v této době jsou následující:

 • navštívit gynekologa včas. Řekněte lékaři o jakýchkoli změnách ve zdraví, což pomůže identifikovat a opravit problém v rané fázi;
 • ovládat přírůstek hmotnosti. Extra libra vede ke vzniku otoků, bolesti, zažívacích potíží. Současně je důležité jíst plně s přidáním komplexů vitamínů podle pokynů lékaře;
 • nezvedejte těžký, aby nedošlo k předčasnému porodu. Fyzická aktivita by měla být přiměřená a pravidelná (aerobik, jóga, turistika, dechová cvičení);
 • uvolněte se pohodlně a plně. Denní spánek je velmi důležitý, ale neměli byste dlouho ležet na zádech kvůli riziku vymačkání vena cava;
 • Sledujte otřesy a pohyby dítěte. Takže pochopíte, co má rád a co ne. Promluvte si s ním, často se dotkněte břicha. Dítě potřebuje komunikaci a pozornost.

Ve třetím trimestru těhotenství si zkuste vytvořit nejpohodlnější a nejklidnější podmínky pro sebe. Začněte se připravovat na porod, přečtěte si speciální literaturu. Při správné péči o sebe nebudou problémy.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

31 týdnů těhotná

V 31. týdnu těhotenství dosáhne tělo dítěte velikost kokosu.

- Měření velikosti, hmotnosti a výšky pánve.
- Měření krevního tlaku
- Obecná analýza moči

Snažte se vyhnout kořeněné, kořeněné a mastné stravě, nejíst v noci. Pokud tato opatření nepomohou, požádejte svého lékaře, aby doporučil bezpečné antacida..

Pijte více tekutin, změňte svou polohu častěji, když lháte a sedíte, zkuste být pravidelně na čerstvém vzduchu.

Poskytne dobrou podporu pro vaše prsa ve třetím trimestru těhotenství..

Co se děje po 31 týdnech těhotenství?

Do třicátého prvního týdne těhotenství jsou již dětské reflexy dobře rozvinuté a struktura oddělení zodpovědných za osobnost a intelekt se v mozku stává komplikovanější. Dítě znatelně zvyšuje energii - to lze vidět na síle šoků v žaludku. Nastávající matka se naopak cítí stále unavená, trapná, kvůli hormonům a neustálým prožitkům, její paměť, koncentrace pozornosti, spánek se zhoršují.

31 týdnů je kolik?

Třicet jedna týdnů porodnictví je 29 týdnů těhotenství (od okamžiku početí).

Třicet jedna týdnů plodu je 33 týdnů porodnictví.

Jste těhotná šest měsíců a tři týdny.

Co se stane s dítětem?

V 31. týdnu těhotenství dosáhne tělo dítěte velikost kokosu. Ve třetím trimestru jeho hmotnost roste rychleji než délka těla. Dítě je 41 cm vysoké a váží 1,5 kg. V 31. týdnu těhotenství je na některých dětských hlavách poměrně velkolepá hlava chlupatých chlupů, zatímco jiné jsou stále holohlavé.

Všech pět smyslů vašeho nenarozeného dítěte již pracuje a je docela dobře vyvinuté. Jeho žáci reagují na světlo. Může otáčet hlavou doleva a doprava, provádět různé pohyby pažemi a nohama, cucat palcem, polykat, dýchat. Plod je ve „poloze plodu“, hlavou dolů. Tato situace se nazývá prezentace hlavy. Pokud hýždě sousedí s výstupem z dělohy, mluví o gluteal previa.

V 31. týdnu těhotenství jsou varlata u chlapců přibližně na úrovni tříselného kanálu - velmi brzy konečně sestoupí z břicha do šourku. Dívky jsou plně formované klitorisy.

Co se stane nastávající matce?

Do 31. týdne žena obvykle získá 9,5 až 12,2 kg. V důsledku rostoucí bříško je stále obtížnější vypořádat se s mnoha věcmi. Chůze se stává čím dál trapnější, „hobbling“. Nemůžete najít pohodlnou polohu v posteli, protože (a také kvůli hormonům a častým prožitkům) má mnoho nastávajících matek potíže se spánkem, často se cítí unavené a ohromené..

Jak roste děloha, zvyšuje se zátěž páteře, zatímco hormon progesteron uvolňuje vazy - připravuje tělo k porodu. Výsledkem jsou bolesti zad a nohou. Pokud jsou velmi silné, musíte navštívit lékaře.

Děloha komprimuje močový měchýř a konečník, posune břicho. Z tohoto důvodu nastávající matka zažívá pálení žáhy, zácpu, močení. Zvýšení tlaku v žilách kolem konečníku vede k hemoroidům. Tyto příznaky budou muset přetrvávat před porodem - pak zmizí.

Hřebíky na rukou a nohou rychle rostou, ale křehké a suché. Mléčné žlázy rostou ještě více, produkují kolostrum - výživnou tekutinu, která v prvních dnech života nahradí dítě „skutečným“ mateřským mlékem.

Pravidelně se vyskytují tréninkové zápasy Braxton-Hicks. Objevují se ve formě tažných pocitů v břiše a dolní části zad. Tréninkové zápasy by neměly trvat příliš dlouho, působit bolest.

50 zajímavých faktů o těhotenství: od početí po narození drobků

Těhotenství je magický stav, který ovlivňuje nejen její fyzickou kondici, ale také mění její vnitřní svět. Během toho bude žena muset hodně uvědomit a porozumět, a co je nejdůležitější - připravit se na setkání s dítětem. Existuje mnoho mýtů a příznaků týkajících se těhotenství. Shromáždili jsme 50 faktů o těhotenství, o kterých jste sotva slyšeli..

1. Průměrná délka těhotenství u žen je 280 dní. To se rovná 10 porodním (lunárním) měsícům nebo 9 kalendářním měsícům a další 1 týden.

2. Pouze 25% žen dokáže otěhotnět dítě od prvního menstruačního cyklu. Zbývajících 75%, a to i při dobrém zdravotním stavu žen, bude muset „pracovat“ od 2 měsíců do 2 let.

3. 10% těhotenství končí potratem. Většina žen si jich však ani nevšimne a krvácení si berou trochu pozdě a někdy i na časovou menstruaci.

4. Normální je, pokud těhotenství trvá od 38 do 42 týdnů. Pokud je méně, považuje se to za předčasné, pokud je odloženo více.

5. Nejdelší těhotenství trvalo 375 dní. V tomto případě se dítě narodilo s normální hmotou.

6. Nejkratší těhotenství trvalo 1 den 23 týdnů. Dítě se narodilo zdravé, ale jeho výška byla srovnatelná s délkou kliky.

7. Počátek těhotenství se nezapočítává ode dne navrhovaného početí, ale od prvního dne poslední menstruace. To znamená, že žena se může dozvědět o své situaci nejdříve o 4 týdny později, když má zpoždění, a existuje důvod k provedení testu.

8. Vícečetná těhotenství jsou stejná a různorodá. Stejné vajíčko se vyvíjí po oplodnění jedním spermatem jednoho vajíčka, které se následně dělí na několik částí, a rozdílné vajíčko se vyvíjí po oplodnění dvěma, třemi atd. Spermatem. vajíčka.

9. Blíženci mají identický vzhled, protože mají stejné genotypy. Ze stejného důvodu jsou vždy stejného pohlaví..

10. Dvojčata, trojčata atd. může být stejného pohlaví a stejného pohlaví. Nemají stejný vzhled, protože jejich genotypy se od sebe liší stejným způsobem jako obyčejní bratři a sestry narozené s rozdílem několika let.

11. Stalo se, že těhotná žena začala ovulovat a znovu otěhotněla. V důsledku toho se děti narodily s různým stupněm úplného trvání: maximální zaznamenaný rozdíl mezi dětmi byl 2 měsíce.

12. Pouze 80% těhotných žen trpí nevolností v raných stádiích. 20% žen podstupuje těhotenství bez příznaků toxikózy.

13. Nauzea může těhotné ženy obtěžovat nejen na začátku těhotenství, ale i na konci těhotenství. Pokud není časná toxikóza považována za nebezpečnou, může se pozdější toxicita stát základem pro stimulaci porodu nebo císařského řezu..

14. S nástupem těhotenství u ženy dochází v těle k hormonálním změnám. Výsledkem je, že vlasy začnou růst rychleji, zabarvení hlasu se snižuje, objevují se zvláštní chuťové preference, dochází k prudkým změnám nálady.

15. Srdce začíná fungovat v 5-6 porodnických týdnech. Bije velmi často: až 130 tepů za minutu a ještě více.

16. Lidské embryo má ocas. Ale zmizí v 10. týdnu těhotenství.

17. Těhotná žena nemusí jíst dva, musí jíst dva: tělo potřebuje zvýšenou dávku vitamínů a minerálů, ale nikoli energii. V první polovině těhotenství by energetická hodnota stravy měla zůstat stejná a ve druhé polovině bude nutné zvýšit pouze o 300 kcal.

18. Dítě začíná dělat první pohyby v 8. týdnu těhotenství. Přestože nastávající matka bude hnutí cítit až v 18. - 20. týdnu.

19. Ve druhém a následujících těhotenstvích jsou první pohyby pociťovány o 2-3 týdny dříve. Budoucí matky si je proto mohou všimnout již za 15–17 týdnů.

20. Dítě uvnitř se může zhroutit, skákat, tlačit ze stěn dělohy, hrát si s pupeční šňůrou a trhat rukama. Když je v pořádku, může se ušklíbnout a usmívat.

21. Genitálie dívek a chlapců do 16 týdnů vypadají téměř stejně, takže před tímto obdobím je téměř nemožné vizuálně určit pohlaví.

22. Moderní medicína se od 12 týdnů těhotenství naučila rozpoznávat sex bez viditelných známek genitálního rozlišení v genitálním tuberkulu. U chlapců se odchyluje o větší úhel ve srovnání s tělem, u dívek - o menší.

23. Tvar břicha, přítomnost nebo absence toxikózy, stejně jako chuťové preference, nezávisí na pohlaví dítěte. A dívky neberou maminčinu krásu.

24. Sací reflex začíná působit i v lůně. Dítě je tedy šťastné, že si může sát palce již v 15. týdnu.

25. Dítě začíná slyšet zvuky v 18. týdnu těhotenství. A ve 24-25 týdnech už můžete pozorovat jeho reakci na určité zvuky: rád poslouchá svou matku a klidnou hudbu.

26. Od 20–21 týdnů začíná dítě rozlišovat chutě a polykat okolní vodu. Chuť plodové vody závisí na tom, co jí nastávající matka.

27. Úroveň slanosti plodové vody je srovnatelná s obsahem soli v mořské vodě.

28. Když se dítě učí polykat plodovou vodu, bude pravidelně narušeno škytavkami. Těhotná žena ji může cítit v podobě rytmických a jednotných otřesů uvnitř.

29. V druhé polovině těhotenství může dítě spolknout asi 1 litr vody denně. Vylučuje stejné množství moči zpět a pak znovu spolkne: takto trávicí systém začne fungovat..

30. Dítě přijímá prezentaci hlavy (hlava dole, nohy výše), obvykle ve 32-34 týdnech. Předtím může změnit svou pozici několikrát denně.

31. Pokud dítě před 35. týdnem neodvrátilo hlavu, pravděpodobně to už neudělá: v žaludku je na to příliš málo místa. Stalo se však také, že se dítě těsně před narozením obrátilo vzhůru nohama.

32. Břicho těhotné ženy může být neviditelné pro osoby kolem 20 týdnů. Do této doby plod nabírá hmotu až 300 - 350 g.

33. Během prvního těhotenství roste žaludek pomaleji než během druhého a následujících. To je způsobeno tím, že jakmile je těhotenství napnuto, břišní svaly jsou napnuty a děloha již není obnovena na svou předchozí velikost..

34. Objem dělohy do konce těhotenství je 500krát větší než dříve. Hmotnost orgánu se zvyšuje 10 až 20krát (z 50 - 100 g na 1 kg).

35. U těhotné ženy se objem krve zvýší na 140 - 150% původního objemu. K posílení výživy plodu je zapotřebí hodně krve.

36. Krev na konci těhotenství zhoustne. Tělo se tedy připravuje na nadcházející porod, aby snížilo množství ztracené krve: čím silnější je krev, tím méně bude ztracena.

37. Velikost nohou ve druhé polovině těhotenství se zvyšuje o 1. Je to kvůli hromadění tekutin v měkkých tkáních - edém..

38. Během těhotenství se klouby stávají pružnější díky produkci hormonového relaxinu. Uvolňuje vazy a připravuje pánev na budoucí porodu.

39. Těhotné ženy v průměru získávají 10 až 12 kg. Kromě toho je hmotnost plodu pouze 3–4 kg, zbytek je voda, děloha, krev (každá asi 1 kg), placenta, mléčné žlázy (asi 0,5 kg), tekutina v měkkých tkáních a tukové zásoby (asi 2, 5 kg).

40. Těhotné ženy mohou užívat léky. To se však týká pouze těch léků, které jsou povoleny během těhotenství.

41. Naléhavé narození není předčasné nebo rychlé narození. Toto je narození, které nastalo v normálním období, jak se očekávalo.

42. Hmotnost dítěte téměř nezávisí na tom, jak nastávající matka jedí, ledaže samozřejmě nebude hladovět do vyčerpání. Ženy s nadváhou často porodí děti s hmotností nižší než 3 kg, zatímco hubené ženy často porodí děti s hmotností do 4 kg a vyšší.

43. Asi před stoletím byla průměrná hmotnost novorozenců 2 kg 700 g. Moderní děti se rodí větší: jejich průměrná hmotnost se nyní pohybuje mezi 3-4 kg.

44. DA (přibližné datum narození) se počítá pouze přibližně na základě toho, kdy se dítě rozhodne narodit. Jen 6% žen porodí v tento den.

45. Podle statistik je v úterý větší počet novorozenců. Sobota a neděle se stávají anti-rekordními dny.

46. ​​Děti s propletením se rodí stejně často, a to jak mezi těmi, kteří pletli během těhotenství, tak mezi těmi, kteří se zdrželi tohoto vyšívání. Můžete plést, šít a vyšívat těhotné ženy.

47. Těhotné ženy mohou nechat ostříhat vlasy a odstranit nechtěné vlasy kdekoli chtějí. To neovlivní zdraví dítěte.

48. V Koreji zahrnuje věk dítěte také dobu těhotenství. Korejci jsou proto v průměru o 1 rok starší než jejich kolegové z jiných zemí.

49. Lina Medina je nejmladší matkou na světě, která podstoupila císařský řez po 5 a 7 měsících. Narodil se sedmiměsíční chlapec s hmotností 2,7 kg, který zjistil, že Lina není sestra, ale jeho vlastní matka pouze ve věku 40 let..

50. Největší dítě se narodilo v Itálii. Jeho výška po narození byla 76 cm a hmotnost - 10,2 kg. ₽

Vývoj těhotenství, 31 týdnů těhotenství.

V třicátém prvním týdnu těhotenství dítě přibírá na váze každý den. Má nové návyky. A maminka není tak snadné chodit jako předtím. Dýchání se zhoršuje. Dítě zabírá v bříšku stále více místa a dává signály, že brzy opadne.

Velikost dítěte v 31 týdnech těhotenství.

V 31. týdnu těhotenství vaše dítě neroste ve dne, ale po hodině, aktivně se hromadí svalovou hmotu. Jeho hmotnost dosahuje 1,5 - 1,6 kg a výška - 39 - 42 cm. Z hlediska velikosti je puzozhitel podobný pomelu.

Jen si představte! Vaše dítě se už naučilo cucat prst!

Mozek dítěte se aktivně vyvíjí, nervová vlákna jsou nyní chráněna membránami, takže malé impulsy se přenášejí rychleji než dříve. A další důležitý detail - dítě se již může učit. Kůže dítěte je růžová díky podkožní bílé tukové tkáni. Tak jsme zvyklí vidět narozené děti. Žáci reagují na světlo, dítě začíná rozlišovat mezi nocí a dnem.

Dítě už ví, jak cítit bolest. Pokud sedíte takovým způsobem, že pro něj bude nepříjemné, okamžitě o tom informuje - začne tlačit a aktivně se pohybovat.

Počínaje třicátým prvním týdnem těhotenství se plod stává citlivějším na environmentální zvuky - dobře reaguje na ukolébavky matky, která za něj zpívá. Může vylekat, když uslyší tvrdé zvuky.

Míchání na 31 týdnech těhotenství.

V této fázi vývoje těhotenství se otřesy dítěte zesilují a maminka občas i nadále pociťuje náhodné pohyby paží a nohou. Těhotná žena může vidět skrz její žaludek, jak je aktivní život uvnitř uvnitř.

V třicátém prvním týdnu těhotenství jsou pohyby dítěte nezbytné pro rozvoj svalů končetin. Normou je, když se dítě otřásá zvuky a škubá škytáním..

Co je dítě narozené ve 31 týdnech těhotenství?

Tento týden je velmi důležitý pro vývoj plodu. Vaše dítě není vůbec stejné jako před týdnem, i když uplynulo pouze sedm dní. Každý den se plicní tkáň zraje a v alveolárních váčcích se objevuje vrstva epitelových buněk, které vylučují speciální látku - povrchově aktivní látku. Pomůže to malíčkovi narovnat plíce před prvním dechem.

Před týdnem dítě ještě nemělo tuto příležitost a po 31 týdnech těhotenství má díky této funkci plic dítě větší šanci na život v případě předčasného porodu.

Dítě si podává inzulín ve 31 týdnech těhotenství.

V 31. týdnu těhotenství se zvyšuje hmotnost pankreatu dítěte v důsledku zvýšení počtu jeho buněk. Velmi brzy, po narození dítěte, pankreas začne produkovat enzymy pro odbourávání tuků, bílkovin a uhlohydrátů..

Nyní díky pankreatu si dítě poskytuje inzulín, který pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi.

Můžete si všimnout, že ledviny již fungují velmi dobře a vylučují moč v plodové vodě. Vytváří se jaterní laloky, které pomáhají čistit krev toxinů.

Těhotná pohoda po 31 týdnech těhotenství.

Máte pocit, že jste těžší. Přírůstek hmotnosti v prvním třicátém týdnu těhotenství v průměru - 8,6 kg. Co tato hmotnost zahrnuje? Toto je celková hmotnost plodu, plodové vody, placenty, dělohy, zvětšené a krve v cévách. Děloha je o 11 cm vyšší než pupek a o 31 cm vyšší než ochlupení na hrudi. Bříško stále roste. I když se děloha ještě nezvýšila.

Nepříjemné pocity a nepohodlí na hrudi a pánvi jsou spojeny s faktem, že plod aktivně roste a zabírá stále více místa v žaludku.

Děloha v této fázi vývoje těhotenství začíná vyvíjet tlak na vnitřní orgány, což komplikuje jejich fungování. To se primárně týká žaludku. Pálení žáhy bude první známkou.

Snažte se přejídat po 31 týdnech těhotenství.

Během třicátého prvního týdne budete chtít něco jíst, i když je to úplně nekompatibilní produkty. Možná budete chtít jíst solené ryby a pít sladkou šťávou, jíst kotletku a bezprostředně po tomto koláče nebo pít sladkou kávu poté, co jste právě jedli nakládanou okurku. Těhotné ženy jsou tak nepředvídatelné! Co prostě nechtějí!

Pro dítě je užitečné množství různých potravin, ale nezapomeňte na přejídání, protože od 31. týdne těhotenství se na nežádoucích místech ukládají další libry. Předehřívání je další zátěží pro tělo těhotné ženy, která již pracuje ve „rozšířeném režimu“..

Výživa musí být racionální a správná. Malá jídla a asi 6 jídel denně jsou nejlepší volbou..

Pokud tato pravidla nedodržíte, mohou se objevit otoky a komplikace probíhajícího těhotenství..

Problémy v třicátém prvním týdnu těhotenství.

Bolesti zad a dušnost jsou hlavními problémy 31 týdnů těhotenství. Svaly a vazy na zádech jsou nyní uvolněné, připravují se na brzkou práci, když budou muset aktivně pracovat.

Tento týden budete pravděpodobně mít nafouklé žíly na nohou. Kompresní punčochy nebo punčocháče mohou pomoci vyřešit tento problém..

Od třicátého prvního týdne se látka relaxin v těle aktivně vyvíjí, což pomáhá oslabovat klouby pánve. Pánevní prsten se připravuje na předčasné narození a stává se elastickým a tahovým.

Důležitým okamžikem ve vašem životě je přibližování. Kachní procházka nikam nešla. Ale nedělej si starosti! Po porodu bude nějakou dobu trvat.

Hmotnost, tlak, otok ve 31 týdnech těhotenství.

Je vhodné, abyste tento týden přibírali na váze ne více než 300 gramů. Tlak by měl být normálně 120/70 mmHg. Umění. Poměrně často se v třicátém prvním týdnu těhotenství objevuje drozd. To je způsobeno tím, že ochranné funkce ženského těla jsou oslabeny.

Edém může nastat v důsledku stresu na ledvinách, které se nemohou zcela vypořádat s vylučováním solí a tekutin z těla.

Prevence: při sezení postavte nohy na kopec; Nenoste těsné oblečení a obuv; Pijte 1,5 litru vody každý den; omezit příjem soli; v případě potřeby noste kompresní prádlo; nezapomeňte pravidelně provádět močový test.

31 týdnů těhotných: vývoj plodu, hmotnost a výška

31. týdnu se matce a dítěti dějí úžasné věci. Žena je již zvyklá na své nové postavení. Pro setkání s dítětem je připravena snášet velké břicho, bolesti zad a další potěšení z těhotenství. Dítě přibírá na váze každý den a připravuje se na setkání s okolním světem. V článku najdete spoustu užitečných informací, uvidíte, jak arašíd vypadá na fotografii a získáte cenné tipy pro úspěšné těhotenství.

31 týdnů těhotenství - kolik kalendářních měsíců získáte??

Třicet jedna týdnů je 7 porodnických měsíců a 3 týdny. Po 7 dnech bude mít maminka přesně 8 měsíců. Porodnické období se počítá od prvního dne poslední menstruace. Fetál je méně než porodnický, obvykle za 10–14 dní, což závisí na délce menstruačního cyklu u žen. To je považováno přímo z početí.

Vývoj dítěte

Zjistěte si náladu, ve které je vaše dítě díky jeho pohybům nyní možné. Pokud chce malý jíst, bude se pohybovat aktivněji, čímž vyjadřuje svou nespokojenost. Díky zpěvu matky se děti často uklidňují, uklidňují se. Dítě si užije chuť a plynulý tanec ženy. Někdy se stává, že některé děti jsou v noci vzhůru a nedovolují těhotné ženě spát. Zpěv nebo pomalá chůze pomůže uklidnit dítě. To pomůže dítěti usnout.

 • Hmotnost dítěte v 31 týdnech těhotenství je asi 1500-1600 gramů a jeho výška dosahuje přibližně 40-42 centimetrů.
 • Srdeční frekvence při CTG - 140 - 160 tepů za minutu.
 • Díky nohám může dítě dosáhnout žeber. Navíc mohou být jeho otřesy docela bolestivé. Neboj se. Brzy padne bříško a chvění nebude tak bolestivé.
 • Nyní dochází k intenzivnímu ukládání tukové vrstvy v dítěti. Jeho kůže bude světlejší a kapiláry již nejsou vidět.
 • Na hlavě již jsou chlupy a na obličeji jsou vidět obočí a řasinky. Na prstech a prstech dosahují hřebíky téměř k okraji prstu.

Do 31. týdne se dítě otevírá a zavírá oči, mžourá na jasné světlo a trhá od tvrdých zvuků. Maminův hlas ho uklidňuje a hlasy ostatních lidí znepokojují.

Nyní drobky vyvinuly nový rohovkový reflex. Pokud se náhodou dotkne pera perem, nedobrovolně ho uzavře.

Vývoj vnitřních orgánů dítěte po 31 týdnech

Dítě denně zlepšuje dýchací systém. Nyní dochází k postupnému plnění alveol povrchově aktivním činidlem. Tato látka je nezbytná k zabránění ulpívání plic během prvního dechu dítěte. V důsledku nedostatku povrchově aktivní látky se u dětí, které se narodily včas, může vyvinout vážné, život neslučitelné respirační selhání.

Trávicí systém je nyní plně funkční. Střevo provádí pohyby připomínající peristaltiku. V pankreatu dochází k tvorbě inzulínu a játra jsou schopna produkovat žluč a filtrovat dětskou krev z toxinů.

Mozek se vyvíjí velmi aktivně po 31 týdnech těhotenství. Nyní je syntetizováno velké množství nervových spojení a nervová vlákna jsou zabalena do speciální ochranné membrány. Každý den mistr malý a zdokonaluje nové reflexy. Jeho pohyby nejsou tak chaotické. Někteří odborníci je nazývají dokonce vědomými.

Již nyní bude užitečné přečíst si, jak se děti vyvíjejí od narození do roku. Všechny informace v našem článku..

Jak je dítě v lůně

V 31. týdnu těhotenství je v bříšku mé matky stále méně místa. Pro usnadnění přítomnosti v lůně dítěte pomáhá zvláštní postavení těla. Současně se jeho nohy ohýbají koleny k bříšku a kliky se nacházejí na hrudi. Většina dětí nyní odvrací hlavu dolů. Tato pozice je považována za nejvýhodnější pro normální porod..

Pokud je batole odmítnuto hýždě, mluvíme o panvové prezentaci. Tento stav u ženy je důvodem pečlivého lékařského sledování. Někdy je máma předepsána speciální gymnastika, která pomáhá dítěti otočit hlavu dolů. Pokud je dítě v době porodu stále lokalizováno s nohama a hýždí dolů, proces porodu je poněkud komplikovaný a lze dokonce učinit rozhodnutí o císařském řezu.

Míchání

Do 31. týdne těhotenství již většina dětí má svou každodenní rutinu. Jako dříve, většinou dítě spí, ale během bdělých období aktivně zlepšuje své dovednosti. Dítě hýbe rukama a nohama, saje prst, škytá, otočí hlavu, zkoumá jeho tělo.

V této fázi by maminka měla pečlivě poslouchat pohyby plodu. Normálně by mělo být ve třicátém prvním týdnu pozorováno přibližně 10 pohybů dítěte po dobu 12 hodin. Pokud je pohyb příliš malý nebo naopak, dítě se stalo mimořádně aktivním, může to znamenat určitou patologii. Aby se předešlo komplikacím, mamince se doporučuje informovat lékaře o změnách v chování malého muže.

Co se stalo dítěti ve 30. týdnu, přečtěte zde.

Co se připravit na mámu po 31 týdnech

Pocity ženy v této fázi těhotenství lze jen stěží označit za nejpříjemnější, ale dívky jsou připraveny na cokoli, jen aby se setkaly s dlouho očekávaným dítětem.

Podívejme se, za jakých podmínek může čelit zástupce veletrhu.

Vybít

Tajemství vylučované z vagíny může hodně říci o zdraví ženského reprodukčního systému. Normálně by výtok neměl mít nepříjemný zápach. Jejich barva se při absenci některých nemocí pohybuje od průhledných až bělavých. Konzistence je slizná. Pokud se podstata tajemství změnila, zejména během těhotenství, doporučuje se, aby maminka okamžitě konzultovala lékaře.

Obzvláště nebezpečné v 31. týdnu těhotenství jsou hnědé nebo špinavé. Mohou naznačovat přítomnost krvácení způsobeného abrazí placenty nebo jinými nebezpečnými podmínkami. Pokud na prádle najdete červené nebo rezavé skvrny, netahejte se za výletem do gynekologa. I při předčasném porodu, který začíná, lze tento proces zastavit včasným přijetím do nemocnice..

Bolí a táhne dolní část břicha a nepohodlí v dolní části zad u většiny matek ve třetím trimestru těhotenství. Recenze dívek naznačují, že často mají bolavé ochlupení, perineum, dolní část břicha. Nepříjemné pocity a křeče se šířily dozadu. V tomto případě je bříško tvrdé, jako by kamenité.

Příčiny bolesti:

 • růst a napínání svalů dělohy;
 • zvýšené zatížení svalů a motorického aparátu;
 • přemístění těžiště v důsledku zvětšené bříško;
 • falešné nebo tréninkové kontrakce;
 • zvýšený tón dělohy v 31. týdnu.

Žena se silnou bolestí musí vždy konzultovat s lékařem. Fyziologické bolesti, které se vyskytují u matek během těhotenství, by měly v klidu samy odcházet. Pokud potíže přetrvávají, neměli byste odkládat návštěvu u lékaře. Aby se vyrovnal s bolestí doma, odborníci doporučují ženě zaujmout vodorovnou polohu, relaxovat, klidně dýchat. To pomáhá zmírnit svalové křeče, saturovat tělo kyslíkem.

Zvýšený tón dělohy

Hypertonicita nebo zvýšený tón dělohy představuje pro dítě vážnou hrozbu. Gynekolog provádí diagnózu a je potvrzen ultrazvukem. V těžkých případech se mamince doporučuje lehnout si pro zachování. To pomáhá vyhnout se nepředvídaným situacím..

Příčiny zvýšeného tonusu dělohy zahrnují fyziologické a psychologické faktory. Mezi fyziologické, infekční onemocnění u těhotné ženy patří hormonální poruchy, intenzivní fyzická námaha a závažnost. Mezi psychologické patří emoční zážitky. Mohou vzniknout kvůli obavám z porodu, při nežádoucím početí a z jiných důvodů..

Nebezpečí hypertonicity spočívá v tom, že na jejím pozadí se značně zhoršuje průtok krve v pánevní oblasti. Hladina kyslíku je pro dítě velmi nebezpečná a může vést k hypoxii. Kromě toho může zvýšený tón vyvolat předčasný porod a dítě ve věku 31 týdnů ještě není připraveno k narození.

 • vyloučení emočního a fyzického stresu;
 • užívání sedativ (Papaverine, Motherwort, Magne B6);
 • pečlivý lékařský dohled;
 • správná výživa;
 • v případě potřeby se mamince doporučuje být v nemocnici.

Příběhy těhotných žen naznačují, že jakmile budou splněna všechna lékařská doporučení týkající se hypertenze, je možné vydržet dítě před koncem tohoto období..

Trávicí rozrušení

V 31. týdnu těhotenství dosáhne dítě již poměrně velkých rozměrů a zabírá břicho celé matky. Není divu, že všechny vnitřní orgány jsou přemístěny. V tomto ohledu má žena časté močení, dušnost a některé poruchy trávení.

Mezi dyspeptické poruchy v této době patří jevy, jako je průjem nebo naopak zácpa, plynatost, pálení žáhy, někdy se vyskytuje nevolnost. Dívky mají často bolesti žaludku a střev. Tento příznak by neměl být ignorován. Pokud těhotná žena pociťuje bolest, vyhledejte lékaře. To v budoucnu pomůže odstranit nežádoucí důsledky..

Ultrazvuk plodu po 31 týdnech

Ultrazvukové vyšetření v tuto chvíli není prováděno ve všech případech. Procedura je předepsána lékařem, pokud se vyskytnou nějaké problémy u matky nebo pokud předchozí ultrazvukové výsledky vyvolaly pochybnosti.

Ultrazvuková normální velikost dítěte v 31. týdnu

Odhadovaný parametrVelikost v mm
BDP (biparietal size)75-83-7
LB (fronto-týlní velikost)95-110
Chladicí kapalina (obvod břicha)245-300
OG (obvod hlavy)275-215
Stehenní délka55-65
Předloktí45-55
Délka ramenní kosti50-60
Holeň49-50

Parametry plodu se často liší od normy, která závisí na individuálních vlastnostech dítěte. Dešifrování provádí kvalifikovaný lékař. Současně je vyhodnocen celkový obrázek a ne každý parametr samostatně.

Kromě toho se berou v úvahu následující ukazatele:

 • máma je těhotná s dvojčaty, trojčaty nebo v děloze je jedno dítě;
 • jak aktivně se plod pohybuje;
 • tloušťka placenty (normální po 31 týdnech 30–30,5 mm).
 • umístění dítěte v lůně (hlava, pánevní nebo příčná);
 • srdeční tep dítěte (normální 140-160 tepů / min.);
 • zrání (stárnutí) placenty (u 31 týdnů je obvykle diagnostikován první stupeň zralosti);
 • přítomnost patologie plodové vody (nízká voda nebo polyhydramnios).

Pokud se zjistí nějaké odchylky, lékař rozhodne, jak je léčit. Terapie často spočívá pouze v posílení lékařské kontroly..

Fotografie dítěte na ultrazvuku

Na této fotografii můžete vidět, jak se dítě dívá na 31-32 týdnů těhotenství.

Ve většině případů leží dítě hlavou dolů, ale někdy je to příčné (plod se nachází šikmo) nebo pánevní prezentace (hlava vzhůru).

Těhotenství dvojčata

Ženské tělo je určeno k tomu, aby porodilo jedno dítě, takže těhotenství s dvojčaty nebo trojčaty, které se často vyskytuje po umělé inseminaci (IVF), je považováno za nebezpečné pro ženy i kojence. Nejběžnější dvojčata. V lékařské praxi se rozlišuje několik typů takového těhotenství. Závisí na počtu placent a fetálních membrán..

Více obyčejný je diamniotic druh dvojčat, který je rozdělen do dichoric a monochorial. Dichorický typ diamniotických dvojčat je považován za nejpříznivější pro zdraví kojenců. Kromě toho má každá drobenka svůj vlastní osobní prostor, protože močový měchýř je rozdělen na polovinu plodovou přepážkou. Kromě toho má každé dítě vlastní placentu.

Při takovém těhotenství existuje riziko zpoždění ve vývoji jednoho z dětí, ale vždy se tak nestane. Žena s tímto stavem by měla být pod přísným lékařským dohledem, pravidelně provádět testy a dodržovat všechna doporučení lékaře.

V 31. týdnu se mnoho matek obává, kdo v té době porodil a jaké důsledky pro dítě mohou mít. Okamžitě si všimneme, že narození dítěte v předstihu je vždy považováno za nebezpečné pro jeho život, protože vnitřní orgány a systémy ještě nejsou připraveny na to, aby se novorozenci setkali s vnějším světem..

Co může způsobit předčasný porod:

 • vývojové patologie plodu;
 • Itsn - isthmicko-cervikální nedostatečnost;
 • infekční a zánětlivá onemocnění ženského reprodukčního systému;
 • hormonální poruchy v matčině těle;
 • silná fyzická aktivita;
 • silné emocionální otřesy;
 • oligohydramnios - nedostatečný objem plodové vody;
 • nízká placentace;
 • sex za přítomnosti kontraindikací;
 • poranění břicha a další.

Přes zjevná rizika přežije většina dětí narozených ve věku 30-31 týdnů. Při absenci patologií pozorují potěr a dívky aktivní nárůst tělesné hmotnosti a do roku dohoní své vrstevníky narozené včas.

Někdy se provádí umělý porod v 31. týdnu. Tento postup je nezbytný v situacích, kdy existuje nebezpečí pro matku nebo dítě.

Funkce péče o předčasně narozené dítě

Děti narozené předčasně vyžadují zvláštní péči a přístup k sobě. Zpravidla jsou v těchto dnech novorozenci ve speciálních inkubátorech - couves. To jim dává optimální životní podmínky se stabilní teplotou a umělým dýcháním, pokud je to nutné. Když dítě začne dýchat samo o sobě, je přemístěno do speciální vyhřívané postele.

V prvních dnech života by maminka měla najít blízký fyzický a emoční kontakt s dítětem. Doporučuje se ženě mluvit s dítětem, zpívat mu písničky, obejmout. V této fázi je velmi důležitý kontakt s tělem. Dítě by mělo být položeno nahé na matčině hrudi.

Lékaři také důrazně doporučují zachování kojení. Mateřské mléko pomůže novorozencům přibrat na váze rychleji a přizpůsobit se světu kolem sebe. Kromě toho by měl být arašíd pravidelně ukazován místnímu pediatrovi a provádět nezbytné testy.

V našem článku najdete užitečné informace o tom, kolik mléka by novorozenec měl jíst..

V jakých situacích musíte naléhavě navštívit lékaře

Po 31 týdnech se mamince už daří zvyknout si na to, že její pohoda není vždy uspokojivá. Často čelí bolesti, chronické únavě, dušnosti a mnoha dalším potěšením z těhotenství.

Přesto je důležité rozlišovat mezi skutečně znepokojujícími příznaky, je-li to důležité, je třeba okamžitě jít do nemocnice. Tyto zahrnují:

 • Křečové bolesti, intenzita a pravidelnost neustále rostou. Toto znamení naznačuje nástup porodu, protože v nepravdivých kontrakcích není pravidelnost.
 • Dívka je nemocná, objevily se závratě, slabost.
 • Voda se vzdálila, žaludek je velmi napjatý, začaly kontrakce.
 • Objevil se krvavý nebo hnědý výboj.
 • Silně snížený nebo naopak zvýšený tlak.
 • Zvracení, bolest břicha.

Jakékoli varovné signály by rozhodně neměly být ignorovány. Ve 31 týdnech čelí máma a dítě mnoha nebezpečím. Často se stává, že cesta je každou minutu. Nenechte všechno jít samo od sebe. Je lepší být znovu v bezpečí a poradit se s lékařem.

Přečtěte si více o falešných a pravdivých bojích v našem článku..

Léčba nachlazení ve třetím trimestru

31. týden těhotenství je období, kdy jsou všechny vnitřní orgány a systémy dítěte již plně formovány. V tuto chvíli není nachlazení pro plod tak strašné, ale to neznamená, že nemůžete léčit virové a bakteriální infekce..

Během tohoto období se samozřejmě nedoporučuje vybírat si vlastní léky, protože mnoho léků může malého člověka ublížit. Výběr léků by měl provádět výhradně specialista. Doma můžete použít bezpečné lidové metody:

 • Se zvýšením teploty musíte pít více. K tomu jsou vhodné bylinné čaje, kompoty, čistá voda s citronem. Pokud teploměr dosáhne 38 stupňů, můžete užít Paracetamol.
 • Proplachování pomůže zbavit se nazálního přetížení. K tomu můžete použít solný roztok nebo bylinky (heřmánek, měsíček).
 • Mátové bonbóny pomohou při bolestech v krku. Můžete také pít teplý čaj nebo jíst nějaký med..
 • Mámě se doporučuje odpočívat v posteli. Domácí úkol je nyní lepší ponechat na později. Chcete-li se zotavit, musíte spát více.

Pokud máte těžký kašel nebo horečku, neprovádějte domácí léčbu. V takové situaci je lepší svěřit své zdraví lékaři.

Výživa

V třicátém prvním týdnu vaše dítě jí s sebou. V této fázi těhotenství, stejně jako u předchozích, by maminka měla pečlivě naplánovat svůj jídelníček. Kyselá, mastná, uzená nebo kořenitá jídla zvyšují zátěž nejen na trávicí systém žen, ale také na vnitřní orgány dítěte. V tomto ohledu by mnoho produktů mělo být omezeno..

 • Kyselá, solená, nakládaná, kořenitá, smažená jídla ve velkém množství.
 • Alkohol, sladká soda, nápoje s vysokým obsahem kofeinu (silný černý čaj, káva, energie);
 • Syrová cibule, česnek, ředkvičky, ředkvičky. Tyto přípravky mohou zvyšovat tonus dělohy, což může být velmi nebezpečné během těhotenství po 31 týdnech..
 • Omezte potřebu pečení čokolády, sladkého pečiva.
 • Zelí a luštěniny způsobují zvýšenou tvorbu plynu. Pokud má máma nadýmání, je také lepší toto jídlo odmítnout.
 • S opatrností byste měli do nabídky zařadit nové exotické ovoce a produkty související s alergeny (ořechy, med, vejce, čokoláda, citrusy).

Pro udržení zdraví ženy a dítěte ve třetím trimestru by dívka měla saturovat její stravu cereáliemi, bílkovinami, komplexními uhlohydráty. Užitečné budou mléčné výrobky, zelenina, ovoce, zelenina. Musíte jíst v malých porcích. Doporučuje se 5-6 jídel denně. Kromě toho nesmíme zapomenout na dostatečné množství tekutiny.

Všechny podrobnosti o výživě matek v prvních měsících laktace jsou uvedeny v našem článku.

Přírůstek tělesné hmotnosti

Normálně by měla žena po 31 týdnech získat asi 300 gramů. Celkem by do této doby mělo minimální zvýšení činit asi 8 kg.

Alkoholické nápoje ve třetím trimestru

Těhotné ženy mají často fyziologickou anémii. Hemoglobin v krvi klesá v důsledku zvýšení objemu krve, protože jeho tvarové prvky nemají čas se tvořit. Je známo, že červené víno zvyšuje hemoglobin, takže mnoho matek nepopírá sklenici hroznového nápoje.

Před tím by měla dívka myslet na následující:

 • Do 31. týdne se zvyšuje propustnost placenty, takže alkohol ve víně snadno proniká do dítěte.
 • Ethanol ve víně vede k vazospasmu, který negativně ovlivňuje krevní oběh plodu.
 • Velké množství alkoholu může dokonce vést k předčasnému porodu.

Vzhledem k těmto negativním důsledkům lékaři nedoporučují pít alkohol po 31 týdnech těhotenství.

Intimita

Pohlaví během těhotenství je povoleno, pouze pokud žena a plod nemají patologie. V takových případech jsou povoleny důvěrné vztahy mezi partnery a dokonce i před samotným narozením je dokonce vítáno. Důvodem je skutečnost, že sex pomáhá stimulovat porodu.

Někdy se stává, že sexuální kontakt je extrémně nežádoucí. Za těchto podmínek je zakázáno:

 • Ohrožených potratů;
 • krátké děložní čípky;
 • nízká placentace;
 • únik plodové vody;
 • vývojové patologie plodu;
 • anomálie ve struktuře ženského reprodukčního systému;
 • infekční choroby partnera.

Zároveň není povolena intimita, protože může vyvolat některé komplikace, včetně předčasného porodu.

Doporučení lékařů v 31. týdnu

Přísné dodržování doporučení gynekologa v jakékoli fázi těhotenství významně snižuje riziko různých komplikací.

Aby se předešlo mnoha problémům během tohoto rozhodujícího období, doporučuje se mamince po 31 týdnech dodržovat následující tipy:

 • Jakékoli onemocnění, ať už akutní nebo chronické, by mělo být léčeno pouze pod lékařským dohledem..
 • S rozvojem alarmujících příznaků byste o nich měli určitě informovat předního gynekologa..
 • Je důležité navštívit antatologickou kliniku včas a provést všechny potřebné testy..
 • Je zakázáno vykonávat těžké a traumatické sporty a zvedat závaží.
 • Oblečení by nemělo zmáčknout bříško a boty se raději nosí bez paty.
 • Je zakázáno užívat jakékoli léky samostatně, protože mnoho z nich má kontraindikace.
 • Těhotným ženám se doporučuje chodit venku častěji. Užitečnými sporty v tomto období jsou plavání, jóga, gymnastika na fitball.

Kromě toho by si maminka měla pamatovat, že v 31. týdnu těhotenství je důležité se pokusit odstranit stres a úzkost. Negativní emoční pozadí ženy ovlivňuje zdraví dítěte velmi špatně a může dokonce vést k předčasnému porodu.

Maminčin pohyb

Sportovní aktivity pro zdravé těhotenství se doporučují vždy až do narození. Během tohoto období bude užitečné jógu, cvičení na fitball, plavání, procházky v parku. Jakékoli pohyby, dokonce i běžné domácí úkoly, budou pro matku užitečné. Hlavní věc v této záležitosti není přepracování, protože tělo je již pod velkým stresem.

Video

Toto video vám pomůže dozvědět se více o blahu maminky a dítěte ve 31. týdnu těhotenství..

Články O Neplodnosti