Hlavní Neplodnost

Těhotenství 30 týdnů

Na konci 30. týdne těhotenství odcházejí pracující ženy na mateřskou dovolenou. Nyní budou mít více času na odpočinek a přípravu na nadcházející narození.

Dítě ve 30 týdnech těhotenství

Váha plodu v této době je 1300-1400 g, výška 38-39 cm. Každý den se dítě zvětší, děloha už na to nemá čas, takže dítě má stále menší a menší prostor pro manévry - převrácení a kotle.

Většina dětí je umístěna hlavou dolů do břicha své matky ve 30. týdnu - to je nejpohodlnější místo k narození. Někteří lékaři dokonce doporučují svým pacientům, aby v tuto chvíli začali obvaz nosit obvaz, aby se drobky najednou nepřetočily. Pokud pánve plodu směřuje k východu z dělohy, neměli byste být naštvaní, stále existuje čas. Diagnóza „pánevní prezentace“ se provádí až po 32 týdnech těhotenství.

Ve 30. týdnu života plodu (a obvykle během celého třetího trimestru) dochází k aktivnímu růstu plodu. Zejména znatelné zvýšení hemisfér, které postupně pokrývají zbývající části mozku. Kromě toho se na povrchu hemisfér vytvářejí rýhy a křivky a začíná fungovat mozková kůra..

Následující fakta hovoří ve prospěch skutečnosti, že mozková kůra plodu již aktivně funguje:

 • Pohyby drobků se stávají více vědomými. Může vytáhnout, zvednout ramena, uvolnit se a stisknout vačku. Obecně platí, že všechny návyky plodu velmi připomínají chování novorozence.
 • Dítě vykazuje prudkou reakci na zvukové podněty. Otřásl se a stal se velmi neklidným pod vlivem hlasitých ostrých zvuků. Pokud je však plod neustále v takové atmosféře, zvukové podněty ho brzy přestanou vzrušovat - jednoduše si na ně zvykne.

Ve 30. týdnu už dítě otevírá oči dokořán a vydává dechové pohyby. Při pokusu o rozšíření hrudníku do dýchacích cest spadne malé množství plodové vody, ale to není děsivé. Takový výcvik je nezbytný, aby dítě mohlo po narození vdechnout a zajistit si správné množství kyslíku.

Na hlavě plodu ve třetím trimestru začnou růst vlasy. Ne všechny děti se však rodí s celým šokem na hlavách - mnoho se rodí téměř plešatě.

U některých plodů chlapců již varlata po 30 týdnech dokončují proces padání do šourku, ale také se stává, že tento proces končí až po narození. Ale u ovoce dívek jsou genitálie v této době již plně rozvinuté.

Pohoda a váha budoucí matky

Po 30 týdnech se děloha zvedne ještě výš, tlačí a stlačuje zbývající vnitřní orgány. Plíce a srdce tím trpí, takže u budoucí matky se může zvětšit dušnost. Dalším problémem, který se v této době zhoršuje, je nespavost. Pro těhotnou ženu je obtížné usnout z několika důvodů:

 • Nelze najít pohodlnou polohu.
 • Znepokojeno nadcházejícím narozením

Kvůli nedostatku spánku nastávajících matek se jejich zdraví zhoršuje a zvyšuje se únava. Je nemožné tento stav zhoršit - odpočinek a spánek u těhotné ženy by měl být úplný. Chcete-li problém vyřešit, musíte:

 • poraďte se se svým lékařem (možná předepíše bezpečný sedativní lék);
 • hledat podporu od blízkých;
 • zásobují se na polštářích a lze je umístit pod nohy, záda nebo žaludek, a tím si zajistit nejpohodlnější polohu pro spaní a relaxaci.

Přípustný přírůstek hmotnosti po 30 týdnech - 300 g, celkem za celé těhotenství - 10,5 kg. Těhotná žena by měla pochopit, že čím větší je její tělo, tím větší je zátěž na její nohy, srdce, krevní cévy. Nadváha zhoršuje stav žil dolních končetin, zvyšuje dušnost, vytváří předpoklady pro obtížnou práci.

Obecně platí, že po 30 týdnech by mělo být zdraví budoucí matky normální (únava a otravování v dolních končetinách, dolní části zad ve večerních hodinách nejsou brány v úvahu), otok a dušnost jsou minimální. Zácpa a pálení záhy by nemělo být trápeno neustále, pokud je mučeno, potom nastávající matka neposlouchá rady lékaře a porušuje stravu.

Možný

Po 30 a následujících týdnech porodu musí být nastávající matka obzvláště pozorná:

 • Vaginální výtok. Neměly by být krvavé, sražené, vonící špatně, zelené, hnědé, bohaté a připomínající vodu.
 • Povaha výcvikových bojů. Pokud se děloha stahuje častěji 4 až 5krát za hodinu a doba trvání takových kontrakcí se zvyšuje, pak kontrakce již nejsou nepravdivé.
 • Míchání plodu. Podle nich může žena zjistit, jak se dítě cítí. Pokud se dítě dlouho nepohybuje nebo naopak je příliš aktivní, vyplatí se navštívit lékaře.
 • Krevní tlak. Je vhodné mít doma automatický monitor krevního tlaku. Můžete to použít sami. Krevní tlak by měl být měřen denně ráno. Norma horního tlaku je 100 - 130, nižší - 60 - 90.

Po 30 týdnech se významně zvyšuje pravděpodobnost rozvoje gestózy, což je závažná těhotenská komplikace, která doprovází závažnou poruchu ženského těla. Předpoklady pro rozvoj gestózy se objevují v prvních týdnech po početí dítěte - proces vytváření spojení mezi stěnou dělohy a vajíčkem plodu je narušen. Implantuje se fetální vajíčko, ale krevní oběh mezi děloží a chorionem a následně placentou není nastaven tak, jak by měl. A pokud je to v prvním trimestru nějak kompenzováno, ve druhém a třetím trimestru - ne.

V důsledku chronické hypoxie začíná placenta vylučovat látky, které ovlivňují propustnost cévní stěny, aby se nějak nějak pomohlo. Když se tyto látky hodně hromadí, padají pod ránu nejen cévy dělohy a placenty, ale i celý cévní systém. To vede k následujícímu:

 • tekutina opouští cévy a hromadí se ve tkáních (projevuje se otoky);
 • srdce se snaží házet krev do krevního řečiště častěji, tepny se zužují (krevní tlak stoupá);
 • ledvinové cévy nemohou protein zadržet, takže se vylučuje ve velkém množství močí;
 • plod trpí nedostatkem živin, což ovlivňuje rychlost jeho růstu a vývoje.

Gestóza je velkým nebezpečím jak pro matku, tak pro dítě, zejména pokud jde o terminální stadium - preeklampsii a eklampsii. Aby včas odhalil preeklampsii, gynekolog vždy měří krevní tlak těhotných pacientů, žádá je, aby pravidelně odebírali moč na analýzu a zkontrolovali, zda mají otoky..

Pravděpodobnost rozvoje gestózy se zvyšuje, pokud má žena následující rizikové faktory:

 • Kompromitovaná dědičnost.
 • Těžká extragenitální onemocnění (hypertenze, patologie ledvin, diabetes mellitus).
 • Obezita.
 • Antifosfolipidový syndrom.
 • Gestóza v předchozích těhotenstvích.
 • Trombofilie (zvýšená trombóza).
 • Infekce.

Gynekologové jsou zvláště opatrní u žen s těmito rizikovými faktory. Často jsou vyšetřovány terapeutem, častěji jsou odesílány na ultrazvuk s Dopplerem a na vyšetření krve a moči. Kromě toho tito pacienti procházejí preventivní terapií léky, které normalizují krevní oběh v systému děloha-placenta-plod. Kvalifikovaná léčba extragenitálních chorob má také velký význam při prevenci rozvoje gestózy..

Nezbytné analýzy

Před zahájením mateřské dovolené musí nastávající matka podrobit komplexní prohlídce, která zahrnuje:

Kromě toho gynekologové nasměrovávají těhotné pacienty, aby se poradili s terapeutem, oftalmologem, zubařem, endokrinologem a dalšími odborníky, pokud je to nutné.

Legální problémy

Od 30 týdnů mají pracující ženy nárok na mateřskou dovolenou (mezi lidmi - mateřská dovolená). V Rusku to trvá 140 dní (70 dní před a 70 dní po porodu), na Ukrajině - 126 dní u konvenčních a 140 dnů u těžkých porodů nebo císařských řezů. Doklad potvrzující tuto dovolenou je dokladem o pracovní neschopnosti, který se otevírá okamžitě po celou dobu dovolené. Navíc, po 30 týdnech, nastávající matka na prenatální klinice dostane rodný list ve svých rukou. Tento dokument umožňuje ženě porodit ve všech státních a obecních porodnicích.

Doporučení pro nastávající matky: zvolte nemocnici

Po obdržení rodného listu se těhotná žena může více zapojit do výběru porodnice. V takovém případě je vhodné věnovat pozornost následujícím bodům:

 • Jak daleko je zdravotnické zařízení z domova. Jízda městem v dopravní špičce s kontrakcemi v nemocnici je velmi riskantní, takže je lepší dát přednost nemocnicím v nejbližší blízkosti domu.
 • Specializace nemocnice. V případě zdravotních problémů je nutné zvolit zdravotnická zařízení s odpovídajícím profilem a úrovní. Například pro ženy s těžkými mimoděložními nemocemi v nemocnici by měly existovat jednotky intenzivní péče pro matku i dítě, jakož i odborníci, kteří vědí, jak takové pacienty léčit..
 • Recenze o zdravotnickém zařízení a jeho zaměstnancích. Stojí za to se zeptat, jak pohodlné jsou oddělení, jak dlouho byly opravy provedeny, jak jsou krmeny, existují podmínky pro dodávky partnerů, jsou povoleny návštěvy, jaký je přístup zdravotnického personálu k pacientům.
 • Plán čištění pro porodnice.

Při výběru nemocnice je rozhodujícím kritériem často přítomnost konkrétního lékaře. V takových situacích není spoléhání se pouze na něčí hodnocení přiměřené, recenze ostatních matek jsou velmi subjektivní. Nejlepší je osobně komunikovat s lékařem, diskutovat o všech otázkách, které vás zajímají, a teprve poté přidat svůj názor na něj.

Zubkova Olga Sergeevna, lékařský pozorovatel, epidemiolog

13,137 zobrazení celkem, dnes 7 zhlédnutí

30 týdnů těhotenství

Jak se dítě vyvíjí

Po 30 týdnech těhotenství se mozek dítěte aktivně vyvíjí: objevují se v něm nové gyrusy a rýhy. Někteří odborníci se domnívají, že v této době má plod již dlouhodobou paměť. Dítě nyní dokonale slyší všechno, co se děje venku, i když vodní prostředí tlumí zvuky. Po porodu rozpozná hlasy blízkých příbuzných - především samozřejmě jeho matky.

Všechny vnitřní orgány drobků fungují, jeho pokožka je stále vyhlazována a nitrokombinální chmýří postupně mizí. Pravděpodobně jste si všimli, že se změnila povaha pohybů dítěte: nyní nemá dostatek místa pro aktivní převraty, takže jen opírá ruce a nohy o břicho. Po 30 týdnech těhotenství je většina dětí již na správném místě, hlavou dolů, ale některé ji blíž k porodu.

Jaké změny se vám dějí

Tento týden jedete na dlouho očekávanou mateřskou dovolenou. Určitě jste s ním velmi spokojeni: ve 30 týdnech těhotenství je již těžké sedět a pracovat u počítače po dlouhou dobu. Tréninkové kontrakce vás stále více znepokojují - děloha se připravuje na porod. Pokud cítíte silné napětí v břiše, okamžitě jděte do postele. Teplá lázeň také pomáhá zmírňovat tréninkové kontrakce..

V tuto chvíli můžete mít malý otok paží a nohou. Pokuste se nosit pohodlnou obuv bez paty a prsteny v noci odstraňte, aby se neprotrhly do prstů.

Zkoušky a zkoušky

• Po 30 týdnech těhotenství vás vyšetří porodník-gynekolog. Budete měřit tlak, hmotnost a obvod břicha, poslouchat srdeční rytmus dítěte;

• Lékař vám předá rodný list a výměnnou kartu (vydanou od 16. týdne těhotenství), která obsahuje výsledky všech testů a screeningů. Vždy mějte s sebou;

• Doktor vám napíše mateřskou dovolenou na mateřskou dovolenou;

• Dostanete pokyny pro klinický krevní test, obecný test na moč a krevní test na HIV a RW;

Biochemický krevní test, koagulogram.

• Lékař bude rozmazávat vaši flóru, kultivovat mikroflóru, aby včas identifikoval možné infekce a záněty..

To je zajímavé

Pokud dáte dlaň na břicho a nasměrujete na ni jasné světlo (například stolní lampu), dítě to uvidí jako růžovou hemisféru.

Věc týdne

Hlavní věc tohoto týdne je dělat mateřskou dovolenou. Jeho doba trvání je 70 dní před a 70 dní po porodu a velikost dávky závisí na vašem platu a délce služby. Spolu s potvrzením o mateřské dovolené se vydávají také dva potvrzení o předčasné registraci: až 12 týdnů těhotenství - zajištěno pro práci, až 20 týdnů těhotenství - v sociální ochraně za účelem dodatečných náhrad; po předložení osvědčení do 20 týdnů těhotenství na MFC, těhotným ženám s trvalou registrací v Moskvě bude vydána muscovitská sociální karta.

Jaká je hmotnost plodu po 30 týdnech

Obsah článku

 • Jaká je hmotnost plodu po 30 týdnech
 • 30 týdnů těhotenství: pocity, vývoj plodu
 • Jak vypočítat hmotnost plodu

30 týdnů je důležitým milníkem v průběhu těhotenství. Proto je tak důležité, aby v době jeho dosažení byly hlavní parametry vývoje dítěte v souladu.

30 týdnů těhotenství

Břicho těhotné ženy v tomto bodě dosahuje značné velikosti a je jasně viditelné, ale zároveň jí způsobuje určité nepříjemnosti. Zátěž bederní páteře se tedy zvyšuje, a proto může nastávající matka v této oblasti zažít bolestivou bolest. Kromě toho se zvyšuje tlak na vnitřní orgány ženy, v souvislosti s nímž se mohou vyskytnout různé nepříjemné příznaky, jako je pálení žáhy, zácpa apod..

Třicet týdnů staré dítě

Třicátým týdnem těhotenství je dítě již dobře vyvinuté. Jeho váha by v tomto bodě měla normálně dosáhnout 1400–1600 gramů a výška - asi 38 centimetrů. Období od 30 do 32 týdnů se považuje za kontrolu mezi odborníky v oboru porodnictví a gynekologie: v této době je obvyklé provádět plánované ultrazvukové vyšetření, aby se zajistil normální vývoj dítěte, včetně jeho souladu se stanovenými parametry pro výšku a hmotnost..

Nejaktivněji, počínaje 30. týdnem těhotenství, si dítě vyvine hlavu a související systémy. Zejména dochází k intenzivnímu vývoji mozku a orgánů zraku: během této doby se schopnost dítěte vidět životní prostředí významně vyvíjí. Tuto příležitost vědomě využívá a vytváří vizuální pohyby.

Aktivní růst dítěte a jeho zvětšená velikost vedou k tomu, že v dutině dělohy zabírá stále více místa, a proto je v něm stále méně místa. V důsledku pohybů plodu během tohoto období nemusí být tak aktivní jako dříve, a to je zcela normální. Kromě toho byste měli věnovat pozornost zvláště aktivním pohybům dítěte - možná tak reaguje na nepříjemné pocity, například příliš hlasité zvuky.

Kolik dítě váží po 30 týdnech těhotenství?

Přijde dlouho očekávaný třicet týdnů: velmi brzy půjdete na mateřskou dovolenou. Hmotnost plodu po 30 týdnech již dosahuje jednoho a půl kilogramu, což těhotná žena docela dobře pociťuje. Asi deset týdnů.

To je to, kolik bude dítě potřebovat, aby dospělo. Děti se však často rodí dříve. Po 38 týdnech je plod již považován za plně zralý.

Pokud ale z nějakého důvodu začíná porod dříve, nemáte důvod k poplachu: tělo dítěte je již plně formováno a je připraveno fungovat nezávisle, když se vytvoří potřebné podmínky.

Co se děje v bříšku

Hmotnost plodu po 30 týdnech se zvyšuje o skoky a meze. Hlavní vývoj je kompletní, všechny orgány a systémy jsou plně formovány, ale nyní je nutné vybudovat svalovou a tukovou vrstvu, což je nesmírně důležité pro přenos tepla.

To je to, co bude dítě dělat v posledních týdnech v lůně. Hmotnost plodu po 30 týdnech se samozřejmě liší od způsobu, jakým se rodí. Průměrná váha jednodenního dítěte je 3–3,5 kg, což je, jak vidíte, v posledních dvou měsících se bude muset zotavit asi o 2 kg.

Dobrá výživa pro ženu je tedy stále velmi důležitá.

Proč je tak důležité sledovat výšku a hmotnost dítěte

Ve skutečnosti jsou to zatím pouze kvalitativní ukazatele normálního nebo patologického vývoje plodu. To je důvod, proč lékaři v průběhu těhotenství budou pečlivě sledovat dynamiku svých změn, vytvářet grafy.

Jakékoli zastavení a ještě menší úbytek hmotnosti drobků - to je velmi alarmující příznak, který bude znamenat hospitalizaci matky a zjištění příčin toho, co se děje. Váha plodu po 30 týdnech je druhem „rubikonu“.

Pokud je předán s normálními indikátory, pak dále, s největší pravděpodobností, bude vše v pořádku.

Tempo růstu a hmotnost

Jak již bylo zmíněno, výška a hmotnost dítěte se stanou orientačním do sedmého měsíce těhotenství. Je nemožné je sledovat až do osmého týdne, takže se lékaři nezavazují provádět žádné předpovědi. Jak víte, registrují se po 12 týdnech a zaznamenávají první ultrazvukové svědectví. Ale tento okamžik je pozadu.

Nyní je vaše dítě velmi velké, podle výsledků třetího ultrazvuku lékaři diagnostikují „30 týdnů těhotenství“. Hmotnost plodu v této době je obvykle kolem 1300 g. To je průměrný ukazatel a pokud lékař nevidí s drobnými odchylkami nic špatného, ​​neměli byste se bát.

Výška dítěte je již více než třicet centimetrů, to znamená, že za poslední dva měsíce bude muset nejen získat dva kilogramy, ale také zvětšit o 10-15 cm. Úkol není snadný.

Prošli jsme zkouškou

Jak dokážou lékaři, že jste v současné době těhotná 30 týdnů? Hmotnost plodu je v tomto obtížném úkolu velmi užitečná. Vzniká logická otázka: jak zvážit nenarozené dítě? Řešení se zdá být jednoduché: před těhotenstvím zvažte pouze nastávající matku a poté sledujte přírůstek hmotnosti.

Zdá se však, že zvýšení hmotnosti je dáno nejen rostoucím dítětem, ale také placentou, plodovou vodou a otoky, které se často vyskytují u všech těhotných žen..

Jaká by měla být hmotnost plodu po 30 týdnech? Norma pro dnešek je zaznamenána v lékařských referenčních příručkách, které se shromažďují v důsledku studia nitroděložního vývoje člověka.

Pro výpočet hmotnosti budoucího dítěte stanoví lékař následující indikátory. Podle výpočtů porodnice-gynekologa a hlavních parametrů těla dítěte je to týden těhotenství. Gynekolog nejčastěji diagnostikuje „30 - 31 týdnů těhotenství“.

Hmotnost plodu se může lišit i během těchto dvou týdnů. Po 30 týdnech je to nejčastěji 1300 a za 31 týdnů již 1500. Na základě všech měření provedených během ultrazvukového vyšetření lékař upraví časový limit stanovený porodníkem-gynekologem.

Nastávající matky si musí pamatovat: ultrazvukové vyšetření je nesmírně důležitý nástroj pro sledování vývoje dítěte, ale neměli byste ho používat sami..

Dnes existuje spousta klinik, kde můžete získat mimořádný ultrazvuk, abyste zjistili pohlaví, vyfotili budoucí drobky nebo vám to ukázali ve 3D formátu.

Tyto postupy, prováděné bez odborného dohledu, však mohou dítě poškodit.

Měření v kanceláři gynekologa

Hmotnost plodu (30, 31 týdnů) je určována nejen ultrazvukem. Při každém jmenování provádí lékař „vážení“, obvykle docela přesné. K tomu bude potřebovat parametry břicha budoucí matky. První číslice je VDSM.

Žaludek se měří centimetrovou páskou podél středové linie břicha od horní části hlavy po ochlupení. Toto číslo se zpravidla přibližně rovná gestačnímu věku.

To znamená, že pokud je těhotenství 30 týdnů, hmotnost, růst plodu ultrazvukem je 1300 ga 39 cm, pak toto číslo v žádném případě nemusí odpovídat například 20.

Obvod břicha se měří na úrovni pupku. Výsledné dvě číslice jsou násobeny, podle nich můžete přibližně zjistit hmotnost nenarozeného dítěte. Obvykle je toto číslo po dobu 30 týdnů přibližně 75% spolehlivé..

Velké ovoce: dobré nebo špatné

Tradičně se věří, že velké dítě je známkou jeho vynikajícího zdraví. Ve skutečnosti tomu tak vůbec není. Není divu, že lékaři dávají průměrný počet 1300 g, jedná se o optimální hmotnost plodu po 30 týdnech těhotenství.

Norma se může mírně lišit od skutečné hmotnosti, ale závažné odchylky od tohoto čísla mohou naznačovat endokrinní choroby, podvýživu matek nebo nesprávné těhotenství.

Neměli byste se toho bát, ale musíte poslouchat rady lékařů.

Ženské pocity

Jak dítě den ode dne těžší, jeho pohyby jsou stále více patrné jeho matce. Někdy už mohou způsobit nepříjemné pocity, ale jakmile dítě usne, jeho matka mu začíná chybět. Užijte si tyto okamžiky, už se nikdy nemusí opakovat.

V této době může být velmi zajímavé studovat literaturu, která popisuje rysy nitroděložního vývoje. Takže budete nejen vědět, co vaše dítě výška a váha, ale také to, co se děje v jeho těle, co tam dělá.

Jsou to takové znalosti, které pomáhají učinit váš stav nejvíce harmonickým.

Velikosti a hmotnost plodu po 30 týdnech těhotenství: normální (tabulka)

Přijde dlouho očekávaný třicet týdnů: velmi brzy půjdete na mateřskou dovolenou. Hmotnost plodu po 30 týdnech již dosahuje jednoho a půl kilogramu, což těhotná žena docela dobře pociťuje. Asi deset týdnů.

To je to, kolik bude dítě potřebovat, aby dospělo. Děti se však často rodí dříve. Po 38 týdnech je plod již považován za plně zralý.

Pokud ale z nějakého důvodu začíná porod dříve, nemáte důvod k poplachu: tělo dítěte je již plně formováno a je připraveno fungovat nezávisle, když se vytvoří potřebné podmínky.

Co se děje v bříšku

Proč je tak důležité sledovat výšku a hmotnost dítěte

Tempo růstu a hmotnost

Prošli jsme zkouškou

Jak dokážou lékaři, že jste nyní 30 týdnů těhotná? Hmotnost plodu je v tomto obtížném úkolu velmi užitečná. Vzniká logická otázka: jak zvážit nenarozené dítě? Řešení se zdá být jednoduché: před těhotenstvím zvažte pouze nastávající matku a poté sledujte přírůstek hmotnosti.

Zdá se však, že zvýšení hmotnosti je dáno nejen rostoucím dítětem, ale také placentou, plodovou vodou a otoky, které se často vyskytují u všech těhotných žen..

Jaká by měla být hmotnost plodu po 30 týdnech? Norma pro dnešek je zaznamenána v lékařských referenčních příručkách, které se shromažďují v důsledku studia nitroděložního vývoje člověka.

Pro výpočet hmotnosti budoucího dítěte stanoví lékař následující indikátory. Podle výpočtů porodnice-gynekologa a hlavních parametrů těla dítěte je to týden těhotenství. Gynekolog nejčastěji diagnostikuje „30 - 31 týdnů těhotenství“.

Hmotnost plodu se může lišit i během těchto dvou týdnů. Po 30 týdnech je to nejčastěji 1300 a za 31 týdnů již 1500. Na základě všech měření provedených během ultrazvukového vyšetření lékař upraví časový limit stanovený porodníkem-gynekologem.

Měření v kanceláři gynekologa

Hmotnost plodu (30, 31 týdnů) je určována nejen ultrazvukem. Při každém jmenování provádí lékař „vážení“, obvykle docela přesné. K tomu bude potřebovat parametry břicha budoucí matky. První číslice je VDSM.

Žaludek se měří centimetrovou páskou podél středové linie břicha od horní části hlavy po ochlupení. Toto číslo se zpravidla přibližně rovná gestačnímu věku.

To znamená, že pokud je těhotenství 30 týdnů, hmotnost, růst plodu ultrazvukem je 1300 ga 39 cm, pak toto číslo v žádném případě nemusí odpovídat například 20.

Obvod břicha se měří na úrovni pupku. Výsledné dvě číslice jsou násobeny, podle nich můžete přibližně zjistit hmotnost nenarozeného dítěte. Obvykle je toto číslo po dobu 30 týdnů přibližně 75% spolehlivé..

Velké ovoce: dobré nebo špatné

Tradičně se věří, že velké dítě je známkou jeho vynikajícího zdraví. Ve skutečnosti tomu tak vůbec není. Není divu, že lékaři dávají průměrný počet 1300 g, jedná se o optimální hmotnost plodu po 30 týdnech těhotenství.

Norma se může mírně lišit od skutečné hmotnosti, ale závažné odchylky od tohoto čísla mohou naznačovat endokrinní choroby, podvýživu matek nebo nesprávné těhotenství.

Neměli byste se toho bát, ale musíte poslouchat rady lékařů.

Ženské pocity

Jak dítě den ode dne těžší, jeho pohyby jsou stále více patrné jeho matce. Někdy už mohou způsobit nepříjemné pocity, ale jakmile dítě usne, jeho matka mu začíná chybět. Užijte si tyto okamžiky, už se nikdy nemusí opakovat.

V této době může být velmi zajímavé studovat literaturu, která popisuje rysy nitroděložního vývoje. Takže budete nejen vědět, co vaše dítě výška a váha, ale také to, co se děje v jeho těle, co tam dělá.

Jsou to takové znalosti, které pomáhají učinit váš stav nejvíce harmonickým.

30 týdnů těhotenství: dítě přibírá na váze

Začal 30. týden těhotenství třetího trimestru (fetální věk 28 týdnů). Růst plodu od koruny k patě je 40 cm, hmotnost přibližně 1,4 kg. Hlava má průměr téměř 8 cm, chodidla jsou dlouhá asi 6 cm.

Jak vypadá dítě ve věku 30 týdnů? Vrásčitá kůže plodu je nyní hladká, u chlapců varlata klesla v slabinách.

Vlasy na hlavě se zvětšují, nehty na rukou stále rostou. Poměr hlavy a těla je nyní stejný jako u novorozence.

Během ultrazvuku můžete vidět, jak se dítě chytí rukou za nohou nebo druhou rukou - jedná se o cvičení pro rozvoj nervového systému.

Až 38 týdnů přibývá plod rychlým tempem - 200 - 250 gramů týdně. Dítě nadále hromadí tukové zásoby a začíná ovládat vlastní tělesnou teplotu.

Jak se v této době dítě vyvíjí? Po několik měsíců byla pupeční šňůra hlavním systémem podpory života dítěte. Výživa je přenášena z mateřské krve přes placentu a pupeční šňůru přímo na plod..

Kostní dřeň dítěte je v současné době zodpovědná za produkci červených krvinek, které hrají důležitou roli při transportu kyslíku a odstraňování toxinů z těla..

Tělo dítěte začíná ukládat železo, vápník a fosfor.

Tělo matky se mění: kromě růstu břicha se mohou objevit otoky nohou a kotníků. To není překvapivé - 40 až 75 procent žen trpí mírným otokem končetin během těhotenství..

Horní část dělohy je nyní asi 10 cm nad pupkem. Můžete si myslet, že děloha nemá kam dále růst, ale díky posunutí žeber se bude i nadále zvětšovat. Nezapomeňte, že stále existuje téměř 10 týdnů dopředu!

Míra přírůstku na váze během těhotenství je od 11 do 16 kg. Přibližně polovina hmoty padá na rostoucí dělohu, placentu, kojeneckou a plodovou vodu. V této fázi bude přírůstek hmotnosti asi 500 gramů týdně.

Jaká je hmotnost plodu po 30 týdnech

30 týdnů je důležitým milníkem v průběhu těhotenství. Proto je tak důležité, aby v době jeho dosažení byly hlavní parametry vývoje dítěte v souladu.

30 týdnů těhotenství

Břicho těhotné ženy v tomto bodě dosahuje značné velikosti a je jasně viditelné, ale zároveň jí způsobuje určité nepříjemnosti.

Zátěž bederní páteře se tedy zvyšuje, a proto může nastávající matka v této oblasti zažít bolestivou bolest.

Kromě toho se zvyšuje tlak na vnitřní orgány ženy, v souvislosti s nímž se mohou vyskytnout různé nepříjemné příznaky, jako je pálení žáhy, zácpa apod..

Třicet týdnů staré dítě

Třicátým týdnem těhotenství je dítě již dobře vyvinuté. Jeho váha by v tomto bodě měla normálně dosáhnout 1400–1600 gramů a výška - asi 38 centimetrů.

Období od 30 do 32 týdnů se považuje za kontrolu mezi odborníky v oboru porodnictví a gynekologie: v této době je obvyklé provádět plánované ultrazvukové vyšetření, aby se zajistil normální vývoj dítěte, včetně jeho souladu se stanovenými parametry pro výšku a hmotnost..

Nejaktivněji, počínaje 30. týdnem těhotenství, si dítě vyvine hlavu a související systémy. Zejména dochází k intenzivnímu vývoji mozku a orgánů zraku: během této doby se schopnost dítěte vidět životní prostředí významně vyvíjí. Tuto příležitost vědomě využívá a vytváří vizuální pohyby.

Aktivní růst dítěte a jeho zvětšená velikost vedou k tomu, že zabírá stále více prostoru v dutině dělohy, a proto je v něm stále méně místa..

V důsledku pohybů plodu během tohoto období nemusí být tak aktivní jako dříve, a to je zcela normální.

Kromě toho byste měli věnovat pozornost zvláště aktivním pohybům dítěte - možná tak reaguje na nepříjemné pocity, například příliš hlasité zvuky.

Rysy průběhu 30. týdne těhotenství pro matku a dítě

Těhotenství se pomalu, ale jistě blíží ke svému logickému závěru. Přichází 30. týden těhotenství, a to je období, kdy pracující ženy chodí na mateřskou dovolenou. Opravdu, v takové situaci je obtížné plně pracovat, takže musíte určitě využít své právo na odpočinek a v uvolněném domácím prostředí se připravujete na významnou událost v životě vaší rodiny.

Při pohledu na těhotenský kalendář vidíte, že 30 porodních týdnů je uprostřed osmého porodnického měsíce. Tělo se aktivně připravuje na porod, i když ještě existuje čas, než se dítě objeví. V období třiceti týdnů chodí většina pracujících žen na předporodní dovolenou, protože to je obtížné období, kdy žena potřebuje více odpočinku a získání síly.

Co se děje?

30-týdenní těhotenství je doba, kdy v ženském těle nastanou následující změny:

 • Tělesná hmotnost se dále zvyšuje, průměrný nárůst za týden je asi 400 gramů a celková hmotnost za posledních 30 týdnů těhotenství se zvýšila o 8 až 11 kg. Pokud však počet získaných kilogramů výrazně převyšuje průměr, měla by žena znovu zvážit svůj jídelníček, opustit sladkosti a pečení. Nemůžete hladovět a jít na dietu! Výživa ve 30 týdnech těhotenství by měla být úplná a různorodá. Jednoduše eliminujte „prázdné“ kalorie, které neprospívají tělu.
 • Břicho ve 30. týdnu těhotenství se dále zvětšuje, spodní část dělohy stoupá výš a významně komprimuje žaludek a bránici. Proto se v této fázi těhotenství mohou objevit pálení žáhy a nevolnost. Pro snížení pravděpodobnosti těchto jevů se doporučuje jíst malá jídla, ale často.
 • V důsledku tlaku dělohy na bránici se může objevit dušnost. Nejčastěji se vyskytují problémy při lezení po schodech nebo při jiném fyzickém úsilí. Musíte být opatrní, pravidelně přestat odpočívat.

Kromě výše popsaných pocitů může být žena po 30 týdnech těhotenství narušena zácpou, častým močením a problémy se spánkem. To vše je způsobeno tlakem rostoucí dělohy na orgány. Ale i přes nepohodlí většina žen zažívá klidnou radost, pocit, že v nich roste život a pečlivě sleduje pohyby svého syna nebo dcery.

Protože dítě je již dostatečně velké, stává se v děloze stále více přecpané. Pohyb plodu proto mění svůj charakter. Dítě se nemůže volně otáčet a otáčet, nyní se pohyby omezují na otřesy nohou a pažemi.

Máma musí pečlivě sledovat pohyby plodu. V průměru dítě dělá za hodinu 5-6 pohybů. Plod může být aktivován ostrými zvuky, nedostatkem kyslíku. Ale pokud se dítě příliš dlouho necítí, musí být máma bdělá a konzultovat s lékařem.

Je dokázáno, že i během života plodu se děti liší temperamentem. Někteří se hodně pohybují, jiní jsou „líní“. Alarmující znamení je prudká změna povahy pohybu.

Pokud se očekávají dvojčata

30 týdnů dvojčat těhotenství je období, kdy musíte určit taktiku porodu.

Císařský řez se doporučuje v následujících případech:

 • předchozí těhotenství skončilo císařským řezem, to znamená, že děloha již má jizvu;
 • jedno dvojče je v příčné poloze nebo obě děti jsou v hýždě;
 • u dětí nebo u jednoho dítěte je zaznamenáno zamotání kabelů.

Pokud tyto indikace chybí, vyplatí se přizpůsobit přirozenému porodu.

Vícečetné těhotenství je obvykle vyřešeno dříve než jediné těhotenství. Pokud je však gestační věk 30 týdnů, je na porod příliš brzy. Pokud je to možné, lékaři se snaží udržet těhotenství ještě několik týdnů..

Jak se dítě vyvíjí?

Uvidíme, co se s dítětem stane po 30 týdnech těhotenství. Vaše dítě je již dost velké a vypadá jako obyčejný novorozenec, přesto je stále malý a váží méně než děti narozené včas.

Hmotnost plodu po 30 týdnech je přibližně 1,4 kilogramů a růst je 38–42 cm, ale v této době se již projevují individuální vlastnosti. Proto se hmotnost dítěte ve 30 týdnech těhotenství může lišit od průměru.

Do pěti měsíců těhotenství se všechny děti vyvíjejí stejným způsobem a potom se u dětí vyvinou individuální rysy, v závislosti na dědičných faktorech. Takže u vysokých a velkých rodičů ve 30 týdnech těhotenství může být hmotnost dítěte vyšší než průměrná.

Plod ve 30. týdnu těhotenství již nashromáždil velké množství podkožního tuku, takže jeho kůže již není pomačkaná, jako předtím.

Po 30 týdnech těhotenství pokračuje vývoj plodu, toto období je charakterizováno:

 • Akumulace v plicích zvláštní látky, sufractantu, díky níž může narozené dítě dýchat samo o sobě, pokračuje. 30-31 týdnů těhotenství je období, kdy i v případě předčasného porodu může dítě bezpečně dýchat, i když se jeho dýchací systém stále vyvíjí;
 • Vývoj mozku plodu ve 30. týdnu těhotenství se zrychluje, denně se objevují nové křivky, objevuje se výrazná úleva.
 • Po 30 týdnech je dítě stále zcela pokryto původní chmýří, ale postupně se chloupky na těle začínají vypadávat. Některé zbraně však mohou přežít až do narození. Nebojte se, původní chmýří vypadne během prvních několika týdnů života.
 • Játra aktivně pracují a hromadí zásoby železa, které budou vyžadovány v prvních dnech „autonomního života“..
 • Do této doby už má dítě vidění, ale zatím je nedokonalé, i když drobenka dokonale rozlišuje jasné světlo. Vize se bude po porodu nadále vyvíjet, protože novorozenci mají fyziologickou hyperopii.
 • Pokračuje nejen fyzický, ale i emoční vývoj plodu. Nastávající matka se v tomto období doporučuje mluvit častěji s dítětem, zpívat mu písně. Můžete poslouchat příjemnou melodickou hudbu, obdivovat přírodní obrazy nebo umělecká díla. Pamatujte, že pozitivní emoce matky příznivě ovlivňují vývoj dítěte. A pokud je matka nervózní, pláče, zažívá stres, pak je celá tato negativita přenesena na dítě. Ženy se proto musí postarat o sebe a pokusit se vyhnout nepříjemným emocím..

Nezbytné zkoušky

30 týdnů těhotenství je čas, kdy je nutné rutinní vyšetření. Následující testy se zpravidla předepisují do 30 týdnů těhotenství:

 • analýza moči pro proteinové sloučeniny;
 • krevní test na obsah hemoglobinu, cukru, bílých krvinek a screening na nebezpečné infekce - HIV, syfilis, hepatitida;
 • výše uvedené studie jsou povinné, jsou předepsány všem ženám, ale v případě potřeby se provádí biochemický krevní test;
 • gynekologický nátěr pro stanovení infekcí, pokud je detekována přítomnost nemoci (drozd, trichomoniáza, chlamydie atd.), bude nutné léčbu, aby se zabránilo infekci dítěte, ke které může dojít během porodu.

Kromě toho, v gestačním věku 30 týdnů, může být žena konzultována se specializovanými odborníky, pokud má chronická onemocnění. Pokud má žena krátkozrakost, musí navštívit oftalmologa.

Ultrazvuk může být předepsán na 30 týdnů těhotenství, ačkoli kalendář těhotenství doporučuje třetí rutinní studii o několik týdnů později. Co vidí při provádění ultrazvuku po 30 týdnech těhotenství?

V procesu výzkumu specialista hodnotí:

 • výška a hmotnost dítěte;
 • stav jeho vnitřních orgánů;
 • možné malformace, které lze odhalit pouze v pozdějších stádiích, takže ultrazvukové vyšetření po 30 týdnech pomůže určit některé srdeční vady, obstrukci močových cest atd.;
 • pozice plodu v děloze, většina dětí do této doby již zaujímá pozici, ve které budou až do porodu - hlavou dolů. Ale pokud je vaše dítě v jiné poloze, neměli byste být naštvaní. Zaprvé, dítě má ještě čas se převrátit, a za druhé, poloha dítěte ovlivňuje taktiku porodu, nikoli však na zdraví novorozence. V mnoha případech porod prochází bezpečně as gluteal previa. Pokud přirozený porod není možný (například s příčným uspořádáním), bude matce proveden císařský řez;
 • stav placenty a plodové vody.

Možné problémy

30. týden těhotenství - čas je pro matku poměrně obtížný, během této doby se mohou vyvinout různé komplikace.

Předčasné narození

Porod ve 30 týdnech není normou, protože dítě ještě není dostatečně silné na nezávislý život. Pokud však z nějakého důvodu dojde k porodu, potom má dítě velmi dobrou šanci na přežití (95%). V první fázi dítě potřebuje lékařskou pomoc a potom pokračuje normální vývojový proces a dítě se neliší od svých vrstevníků narozených včas.

Ale s hrozbou, která se objevila, se lékaři v této době pokusí udržet těhotenství. Je nutné zavolat sanitku, pokud dojde k špinění ve 30. týdnu těhotenství nebo pravidelných bolestivých kontrakcí.

Jednotlivé a nepravidelné kontrakce by v tuto chvíli neměly být děsivé. Je to druh tréninku těla, který je připravuje na porod..

Nízká voda

Ve druhém trimestru je častěji detekována nízká voda, ale někdy se tato komplikace objevuje až po 30 týdnech. Kolik plodové vody by mělo být během tohoto období? Normální ukazatel pro toto období je nejméně 1000 ml.

Pokud je objem vody menší - mluvíme o nedostatku vody. Lékař může podezření na tento stav měřením objemu břicha během podávání. Příliš malý žaludek po 30 týdnech je jedním ze známek nedostatku vody. Konečná diagnóza se provádí po ultrazvukovém vyšetření..

Taktika léčby se volí v závislosti na závažnosti oligohydramnií. S mírným stupněm je předepsána strava a odpočinek. Pokud jsou vyžadovány závažné oligohydramnie, je nutná celá škála opatření, včetně lékové terapie.

Gestóza

Tento stav se nazývá pozdní toxikóza. Komplikace se však nezdá jako toxikóza v prvních týdnech těhotenství. Takže zvracení a nevolnost ve 30. týdnu těhotenství nejčastěji naznačují otravu jídlem nebo zhoršení gastritidy.

Při pozdní toxikóze je detekována následující triáda příznaků:

 • zvýšení krevního tlaku;
 • zhoršená funkce ledvin (proteinové sloučeniny se objevují v moči);
 • výskyt otoku, navíc otok může být interní a externě jemný (proto musí být neustále sledována hmotnost).

Třicátý týden těhotenství je tedy již poměrně obtížný čas. Velké břicho již ztěžuje pohyb, objevuje se únava.

Vzhledem k tomu, že žena má v této době obtížné období, je třeba více odpočívat, zejména protože prenatální mateřská dovolená začíná od 30. týdne.

Nepoužívejte tento čas k opravám v domě nebo k obecnému úklidu, snažte se nezatěžovat, chodit více a dobře jíst.

30 týdnů těhotenství: výška, hmotnost, vývoj plodu

30 porodnických týdnů je období, kdy žena čerpá mateřskou dovolenou a oficiálně odchází na zasloužený odpočinek! Od tohoto týdne můžete bezpečně začít sbírat věno pro dítě v nemocnici, učit se, jak správně dýchat, číst užitečné informace a v případě potřeby provádět zvláštní cvičení v případě panvové nebo glutealní prezentace. Je čas obklopit sebe a své dítě láskou, něhou a péčí.

30 týdnů, kolik měsíců? Ve 30. porodním týdnu končí 7 měsíců těhotenství (30 týdnů = 6 měsíců a 30 dní). 3 trimestr těhotenství pokračuje.

Hmotnost, výška, vývoj plodu ve 30. týdnu

Dítě během tohoto období intenzivně přibírá na váze, což do 30. týdne je obvykle 1,5 až 1,6 kilogramu, dítě dorostlo až do délky 40 centimetrů. Vaše dítě má velikost velkého banánu.

Dítě rychle roste a každý den se v matčině lůně stále více zaplňuje. Frekvence ostrých převratů se výrazně snižuje. Dítě v pánevní prezentaci může zůstat v této poloze až do narození.

Navenek je dítě stále docela odlišné od novorozence v plné délce. Pozoruhodné jsou neobvyklé proporce těla, nízké umístění pupečního prstence a relativně velká velikost hlavy. Kostní tkáň stále není zcela formována a na některých místech se nachází chrupavka na jejím místě (ušnice atd.). Na kůži dítěte zůstávají tenké chlupaté vlasy. Nehty nedosahují k okraji nehtového lůžka. Malý fontanel ve 30. týdnu těhotenství zůstává otevřený.

Kůže plodu postupně získává svou charakteristickou světle růžovou barvu. Množství chlupů vellus (lanugo) je sníženo. Tuková tkáň je uložena pod kůží (hlavně na krku, břiše, glutální oblasti, kolem kloubů). Termoregulační procesy se každý den zlepšují..

Ve nervovém systému plodu dochází k významným změnám. Pokračuje diferenciace mozkové kůry, alokace funkčních zón a zlepšování reflexů. Jsou položeny biorytmy, které určují denní aktivitu plodu. Všimněte si, že některé děti se častěji cítí ráno a odpoledne, zatímco jiné raději zůstávají vzhůru večer a v noci.

Ve 30. týdnu je tloušťka placenty 30-31 mm. Po úspěšném těhotenství tělo nadále vykonává všechny funkce, které jsou mu přiřazeny (výživa, sekrece, ochrana, tvorba hormonů)..

Stav placenty lze vyhodnotit ultrazvukem. Vzhled známek předčasného stárnutí placenty naznačuje, že se tělo nemůže vyrovnat se svou zátěží..

Tento stav může vést ke vzniku chronické hypoxie plodu a dokonce způsobit předčasný porod.

Pocity a stav těhotné ženy po 30 týdnech

Do 30. týdne se považuje za normální, pokud hubená žena získala asi 11,9 kilogramů. U žen, které měly před těhotenstvím normální postavu, se za přípustné zvýšení považuje zvýšení o více než 10 kilogramů.

U žen, které dříve měly problémy s hmotností, se považuje za přijatelné zvýšení o 6,5 kilogramu.

Výška postavení dělohy v tomto týdnu je v průměru 28-31 centimetrů, nyní děloha roste pomaleji než dříve a bezprostředně před narozením se její výška sníží v důsledku snížení hlavy dítěte k východu z malé pánve..

Vnitřní orgány, jejichž obvyklým místem je břišní dutina, jsou nuceny stlačit. Musí pracovat v extrémních podmínkách. Žaludek vymačkaný děložní stěží zvládne funkci trávení, čas od času se žaludeční šťáva vrhne do jícnu, žena má pálení žáhy.

Stlačený žlučník vytváří předpoklady pro trávení, výskyt průjmu, říhání a nevolnost. Měchýř, který se také ukáže být tlačen, neustále nutí ženu, aby navštívila záchod. Časté močení někdy neumožňuje normální spánek v noci.

Délka děložního hrdla obvykle klesá na 35-30 mm po 30 týdnech. Kratší krk představuje nebezpečí předčasného porodu, protože nemusí být schopen podepřít hmotnost dítěte a otevřít se dříve. Postupně začíná maturace děložního čípku, připravuje se na porod. V posledních týdnech třetího trimestru se děložní čípek zkrátí, vyhladí se po dokončení tohoto procesu, začne se otevírat vnitřní a vnější hltan a začíná práce.

Pokud žena dosud nezískala prenatální obvaz, je čas to udělat. Toto jednoduché ortopedické zařízení vám pomůže snáze přežít poslední třetinu těhotenství, zmírní zátěž na zádech a dolních zádech, zmírní bolest a nepohodlí!

Ve 30. týdnu je mnoho nebezpečí, protože vstupuje do čtvrtého kritického období těhotenství. Dítě však již významně dospělo a dozrálo.

Proto porod ve 30 týdnech těhotenství může skončit velmi bezpečně. Průměrná míra přežití novorozenců je v tomto období skutečně asi 95%.

V tomto případě však může dítě vyžadovat kojení v couveuse a mechanické větrání s nedostatečným povrchově aktivním činidlem.

Jedním z možných problémů jsou oligohydramnie, které mohou být diagnostikovány objemem plodové vody ve třicátém týdnu těhotenství méně než 500 ml. Tato patologie je způsobena narušením absorpce plodové vody nebo tvorbou její placenty. Po diagnóze této patologie je nastávající matce předepsána speciální terapie. Mezi další možné problémy patří:

 • hrozba předčasného porodu;
 • placentární nedostatečnost;
 • isthmicko-cervikální nedostatečnost. Příznakem této patologie je krátký děložní čípek, který se otevírá pod tlakem neustále rostoucího dítěte. V důsledku toho může dojít k předčasnému porodu;
 • cukrovka těhotných žen;
 • retardace růstu plodu.

Zvýšený děložní tón je další hrozbou. Obvykle se objevuje pouze u třetiny žen a vyvolává fyzickou aktivitu, nervovou zátěž a stres. Při diagnostice je důležité dodržovat všechna doporučení lékaře, více odpočívat a vyhýbat se přepětí. Pro včasnou diagnostiku jakýchkoli patologií je důležité provést všechny potřebné testy a pravidelně navštěvovat gynekologa.

Riziko všech těchto problémů se zvyšuje u těhotné ženy s dvojčaty. Proto by při vícečetném těhotenství měla žena ještě pečlivěji sledovat její propouštění a zdraví.

Testy a vyšetření ve 30 týdnech těhotenství

30. týden těhotenství je čas pro opakování řady studií a testů. Možná, že v tuto chvíli vám bude předán screeningový ultrazvuk, i když to bude provedeno o něco později v čase 32-34 týdnů. Ukáže to, jak se dítě vyvíjí. Kromě toho lze na základě výsledků analýz detekovat abnormality v průběhu těhotenství a přijmout příslušná opatření.

Kromě krevního testu na hepatitidu, syfilis a AIDS bude těhotná žena po 30 týdnech těhotenství určitě rozmazávat. To je nátěr na flóře. Je to velmi důležité, protože v případě přirozeného porodu dítě prochází porodním kanálem. A pokud maminka onemocní, nějaké sexuální infekce, jako je drozd, herpes, bude mu předáno vše.

Doporučení pro těhotnou ženu po 30 týdnech

Po celou dobu těhotenství a zejména po 30 týdnech je nutné dodržovat správnou výživu. V této době ženské tělo a dítě potřebují bílkoviny a komplexní uhlohydráty. Přidejte do své každodenní stravy čerstvou zeleninu, ovoce, mléčné výrobky, mořské plody, ryby a libové maso. Je třeba opustit sladké pečivo atd..

potraviny, které zvyšují hladinu glukózy v krvi. Z nabídky také vylučujte hrozny, zelí, čerstvý chléb, luštěniny a další produkty, které mohou vyvolat výskyt plynů. Zvláštní pozornost musí být věnována kvalitě produktů. Žádná polopečená jídla, výrobky musí být podrobeny dlouhodobému tepelnému zpracování.

Například fermentované mléčné výrobky musí být vařeny, ovoce by mělo být umyté, ale sushi a maso s krví musí být zcela opuštěné. Rovněž během těhotenství se nedoporučuje zneužívat přípravky, které mohou vyvolat výskyt alergií. Mezi tyto produkty patří med, čokoláda, kaviár..

Důležité: jíst pravidelně, abyste se necítili hladoví; část by neměla být velká; nedoporučuje se, jíst před spaním, poslední jídlo by mělo být 3 hodiny před spaním.

30 týdnů těhotenství: vývoj plodu, hmotnost a výška, nezbytné vyšetření

Ve 30. týdnu těhotenství většina žen chodí na mateřskou dovolenou, je čas na odpočinek a úzkostné očekávání porodu.

Některé budoucí matky, zejména primiparous, se obávají skutečnosti, že jejich břicho je příliš velké, věří, že se dítě vyvíjí nesprávně.

Ve skutečnosti objem břicha hovoří pouze o množství plodové vody a anatomických vlastnostech ženy, ale ne o stavu plodu..

Co se stane dítěti ve 30. týdnu?

Váha dítěte v této době aktivně nabývá na síle.

Na konci tvorby všech životně důležitých orgánů a systémů začíná tělo dítěte budovat svalovou hmotu a tuk, což je nezbytné pro udržování přenosu tepla.

Dítě potřebuje stále více místa v žaludku své matky a děloha je natažena na hranici, což omezuje její pohyb. Dítě se pohodlně usadí, hlavou dolů a méně se pohybuje.

V tuto chvíli lékaři doporučují ženám nosit speciální obvaz, který zabraňuje převratům a pánevní prezentaci plodu. Pokud dítě stále sklopilo nohy, pak je příliš brzy na starosti, dítě má ještě dost času na správné držení těla. Genitální vývoj u plodů obou pohlaví je kompletní. Vynechání varlat v šourku u chlapců je však přijatelné po narození.

V průběhu třetího trimestru dochází k lepšímu vývoji mozku plodu. Od 30 týdnů se na povrchu hemisfér objevují brázdy a křivky, vznik mozkové kůry. Níže jsou uvedena některá fakta prokazující fungování mozkové kůry drobků v tomto okamžiku:

 • Dítě se objevuje při vědomých pohybech, jako je usrkávání, sání prstu, zatínání vačky - mohou být pozorovány během ultrazvukového zákroku.
 • Dítě reaguje na hlasitou hudbu, hlas někoho jiného, ​​poté zamrzne a pak se aktivně pohybuje. Pokud máte velkou rodinu a doma je vždy hlučné, pak si drobečky zvyknou a zvukové podněty nejsou tak vzrušující.
 • Dítě ve 30 týdnech zamrká oči, vypadá a snaží se dýchat, zatímco plodová voda se dostává do dýchacích cest. To by nemělo vyvolávat obavy - tak dítě trénuje plíce před nadcházejícím narozením.

Proč je nutné sledovat výšku a hmotnost dítěte?

Výška a hmotnost nenarozeného dítěte se považují za nejdůležitější ukazatele, které ukazují na normální nebo patologický průběh těhotenství.

Lékaři považují za nezbytné během celého období sledovat dynamiku nárůstu fetometrických dat.

Předpokládá se, že až do osmého týdne jsou tato data neinformativní, ale nyní, když jsou drobky velmi velké, lékař během ultrazvuku přistupuje ke výpočtům každého biometrického parametru pečlivě..

30 týdnů je důležitým stadiem vývoje dítěte; pokud jsou v tomto období všechny ukazatele rostoucího organismu normální, je pravděpodobnější, že před dodáním za příznivých podmínek nedojde k alarmujícím změnám.

Jak změřit výšku a hmotnost?

Každá nastávající matka by si měla pamatovat, že ultrazvuk je docela informativní způsob, jak sledovat stav a měřit výšku a hmotnost dítěte. Některé ženy věří, že tento postup může poškodit křehké malé tělo. Je třeba si uvědomit, že pokud použijete tuto metodu výhradně pro zamýšlený účel, pak nepříznivé účinky ultrazvuku chybí.

Existuje další kategorie žen, které se chtějí neustále dozvědět o stavu drobků, takže se téměř každý týden přihlašují na ultrazvuk. Taková nepřiměřená a nekontrolovaná vyšetření mohou být škodlivá..

Přibližnou velikost dítěte může vypočítat také gynekolog provádějící těhotenství. Měřením výšky dna dělohy a obvodu břicha centimetrovou páskou lékař tyto ukazatele znásobuje. Pomocí nich můžete vypočítat hmotnost plodu s přesností 75%.

Tempo růstu a hmotnost

Jak se velikost drobků za 30 týdnů zvětšila? Už dorostl na 38–39 cm a jeho tělesná hmotnost je přibližně 1300–1400 gramů. Níže uvedená tabulka ukazuje korelaci délky a hmotnosti plodu s gestačním věkem v týdnech:

TýdnyJe dlouhý, cmMass, gr
11 týdnů4.17,00
12 týdnů5,414,00
13 týdnů7.423,00
14 týdnů8.743,00
15 týdnů10.170,00
16 týdnů11.5100,00
17 týdnů13140,00
18 týdnů14.2190,00
19 týdnů15.3240,00
20 týdnů25.8300,00
21 týdnů26.7360,00
22 týdnů27.8430,00
23 týdnů28.9500,00
24 týdnůtřicet600,00
25 týdnů34.6670,00
26 týdnů35.6760,00
27 týdnů36.6875,00
28. týden37.61 000,00
29 týdnů38.61150,00
30 týdnů39,91320,00
31 týdnů41.11 500,00
32 týdnů42,41700,00
33 týdnů (viz také: 33 týdnů - kolik měsíců těhotenství je?)43,81900,00
34 týdnů452150,00
35 týdnů46.22380,00
36 týdnů47.42500,00
37 týdnů48.62 800,00
38 týdnů49,83 000,00
39 týdnů50.73300,00
40 týdnů51,23400,00

Nespoléhejte se na údaje v této tabulce, pokud je žena těhotná s dvojčaty nebo trojčaty. Pro tyto případy jsou stanoveny jiné standardy. Rovněž hmotnost a výška plodu závisí na jeho pohlaví. Například dívky se obvykle rodí více miniaturní než chlapci.

Velké ovoce: příčiny a důsledky

Některé ženy se domnívají, že velké ovoce je nutně známkou vynikajícího zdraví budoucího dítěte. V praxi mohou být příčiny nadváhy novorozence fyziologické i patologické povahy:

 • Dědičný faktor. Je vědecky dokázáno, že růst je přenášen na dítě od otce a hmotnost je zděděna mateřskou linií. Proto, pokud má matka genetickou predispozici k nadváze, je pravděpodobnější, že bude mít velké dítě.
 • Nemoci endokrinního systému u mámy. Onemocnění štítné žlázy, diabetes mellitus a obezita těhotné ženy se mohou stát příčinou velké fetální hmoty. Existuje šance, že dítě zdědí tyto nemoci..
 • Hemolytické onemocnění - výskyt (v extrémních případech) otoků u plodu s nekompatibilitou Rh faktorů krve matky a dítěte, z tohoto důvodu se zvyšuje hmotnost plodu.
 • Fetální hypertrofie způsobená nevyváženou stravou těhotné ženy s převahou tuků a sacharidů v nabídce.
 • Nesprávné těhotenství. Skutečný termín je delší, proto je ovoce větší.
 • Druhé a následné těhotenství. S každým dalším těhotenstvím se děloha roztahuje stále více a více, v tomto pořadí je více prostoru pro vývoj embrya.
 • Použití komplexů vitamínů a minerálů pro těhotné ženy. Ačkoli toto tvrzení nemá žádné vědecké důkazy, praxe ukazuje, že ženy, které mají příliš rád vitamíny během těhotenství, rodí velké děti..

Pokud nejsou zjištěny žádné patologické znaky, velké ovoce není důvodem k obavám. Žena musí vzít v úvahu, že porod dítěte s normální a nízkou hmotností je mnohem snazší než velké. Proto se během těhotenství nezapojujte do vysoce kalorických a mastných potravin.

Nedostatek váhy: příčiny a důsledky

Pokud je hmotnost plodu o 30 týdnů nižší, než by měla být normální, diagnostikuje lékař „podvýživu“. V některých případech nelze s takovou diagnózou upustit od hospitalizace, aby bylo možné zjistit přesné příčiny úbytku hmotnosti plodu. Faktory ovlivňující zpoždění v tělesné hmotnosti a růstu mohou být:

 • zpoždění vývoje plodu v důsledku nedostatku živin a nedostatku kyslíku;
 • zmrazené, nevyvinuté těhotenství;
 • přítomnost patologií, nemocí u budoucího dítěte;
 • dvojčata, trojčata.

Příčiny úbytku hmotnosti u plodů ložiska:

 • Dystrofie může být způsobena závažnými chorobami matky, jako jsou anémie, infekce, anorexie..
 • Ženy, které kouří nebo pijí alkohol, mohou vážně poškodit zdraví svého nenarozeného dítěte. Prvním příznakem takových problémů je zpoždění v hromadě a růstu..
 • Rychlé stárnutí placenty - hlavního orgánu zajišťujícího přísun živin. Diagnóza fetoplacentální nedostatečnosti ohrožuje špatný přísun krve a nástup hypoxie, zpoždění vývoje.
 • Hypoxie může být způsobena zapletením pupeční šňůry, což vede k nedostatku tělesné hmotnosti.

Co dělat, pokud hmotnost plodu není normální?

Taková otázka se obává nastávajících matek, které ve 30 týdnech těhotenství ultrazvukem odhalily nesoulad mezi fetálními parametry a normou. Akční plán v této situaci bude následující:

 • Stav drobků přímo závisí na stavu matky, takže musíte upustit od sentimentů a přestat být nervózní.
 • Zeptejte se svého lékaře, jaký je stupeň podvýživy. Nejčastěji je u dětí detekována podvýživa stupně 1, která je korigována včasnou diagnózou a nezpůsobuje další poškození zdraví.
 • Identifikujte všechny možné příčiny podváhy.
 • Přísně dodržujte všechny lékařské předpisy, upravte motorickou aktivitu dítěte během dne, při nejmenší změně směru snižování pohybu, poraďte se s lékařem.
 • Obohatte stravu vitamíny a minerály.
 • Po 2 týdnech provedete druhý ultrazvuk, abyste sledovali dynamiku, ošetřující lékař by měl vydat další doporučení.
Články O Neplodnosti