Hlavní Zdraví

30 týdnů těhotenství

Kalkulačka těhotenství vám pomůže určit gestační věk a datum narození. “

Nenarozené dítě po 30 týdnech těhotenství


Ve 30. týdnu je plod již velmi, velmi aktivní: vznáší se v plodové vodě a neustále se ohýbá. I když spí, zaťal pěsti, „pokrčil rameny“, zamračil se. A tak, vzhůru, se vždy cítí: natahuje se silou a hlavní, narovnává paže a nohy, otáčí se. Tyto pohyby jsou hmatatelné, ale ne příliš ostré. Pokud se najednou stane neklidným, když je jeho matka unavená nebo je v místnosti, kde je kouřena, obraz se změní: nyní se pohybuje intenzivně, ostře, náročně. Silní otřes plodu by si měl být vždy vědom, i když je možné, že projevuje svůj temperament.


Zkušení lékaři v tomto okamžiku podle rytmu jejich srdečního rytmu se mohou pokusit, i když ne úplně, určit pohlaví dítěte. Samozřejmě, v naší době, kdy je ultrazvuk, je to irelevantní, ale stále zajímavé: srdeční rytmy chlapců a dívek se mírně liší. Chlapec je klidný a vzácný: tuk. tuk. tuk. U dívky - častěji a „emocionálnější“: knock-knock-knock-knock.


Dítě už má velmi slušnou představu o prostředí, které ho obklopuje. Jsme zvyklí myslet na dělohu jako na úplně temné místo, ale ve skutečnosti tomu tak není. Úroveň osvětlení v děloze do značné míry závisí na osvětlení prostředí, ve kterém je těhotná žena. Vaše dítě je tedy obeznámeno s pocitem světla a tmy.


Délka plodu po 30 týdnech těhotenství je 35 cm, hmotnost 1100 g. Tenká kůže je červená a pokrytá mazivem podobným sýru. V případě předčasného porodu v tomto období může novorozenec bez souběžné patologie s pečlivou profesionální péčí přežít.

Nastávající matka ve 30 týdnech těhotenství


Od 30. týdne těhotenství má pracující žena nárok na předporodní dovolenou. Byla doba, kdy byla dána později, ale pozorování ukázala: aktivní práce během tohoto období, fyzické a duševní přetížení mohou vyvolat předčasné narození. Koneckonců, tělo už zažívá obrovské zatížení. Děloha je umístěna tak vysoko, že bránice tlačí na srdce a dokonce mění svoji polohu v hrudi - „leží“, jako by byla napříč. Obtížné dýchání, které se projevuje krátkým dechem.


Ve 29. - 32. týdnu dítě stále potřebuje spoustu živin, vitamínů, minerálních solí. To vše mu dodává mateřský organismus. Proto je dovolená nejlépe využita pro relaxaci. Trávit své dny zdarma na těžkých pracích kolem domu, nezačínat opravami nebo generálním úklidem, během běhu kolem obchodů „nevstávej z nohou“. I když lhát celý den, samozřejmě také není nutné. V zájmu úspěšného těhotenství se musíte pohnout! Pokud se klidné procházky na čerstvém vzduchu již staly zvykem - to je přesně to, co potřebujete.


Mnoho žen se obává zácpy, nadýmání - výrazné nadýmání. Pomůže to pouze racionální strava. Stále nepotřebujete produkty na výrobu plynu - hrozny, čerstvé zelí, hrášek, jiné luštěniny, čerstvé mléko, hodně měkkého bílého chleba, rohlíky, sladkosti.


Ale dítěti se to bude opravdu líbit, pokud začnete denně jíst 100-200 g syrové mrkve se strouhaným jablkem a lžičkou zakysané smetany. Užitečný jogurt, fermentované pečené mléko, kefír. Dušené sušené ovoce normalizuje střeva. Neužívejte však projímadla. V posledním trimestru těhotenství mohou vyvolat kontraktilní aktivitu dělohy a způsobit předčasný porod.


Použijte jednoduchý osvědčený nástroj. Vezměte ve stejném množství sušené meruňky, rozinky, fíky a sušené švestky, důkladně se umyjte, usušte a poté projděte mlýnkem na maso. Vložte hmotu do sklenice s víkem a chlazte. Začněte snídani, oběd a večeři polévkovou lžičkou této směsi. Můžete to vypít vodou. První dva dny neočekávejte mnoho efektů, ale pak vše dopadne.


Do 32. týdne těhotenství dítě obvykle zaujímá pozici, která zůstane až do narození. Častěji leží hlava dolů, tato prezentace se nazývá hlava. Ale pokud obrátil hýždě na děložní čípek - je to hýždě nebo pánevní prezentace. Lékaři to připisují patologickému syndromu, protože je obtížné porodit dítě (a často nemožné bez speciální porodnické péče). Ale v tuto chvíli může plod ještě změnit postoj.


Proveďte speciální cvičení s pánevní prezentací, která pomůže vašemu dítěti převrátit hlavu dolů..


Když dítě otočí hlavu dolů (to je jasně vidět na ultrazvukovém vyšetření), musíte si okamžitě obinat bandáž - kupte ji předem v lékárně. Podporuje přední břišní stěnu břicha a udržuje plod v požadované poloze..


Počínaje 30. týdnem těhotenství se nedoporučuje nastávajícím matkám spát a ležet na zádech, aby se zabránilo výskytu syndromu dolní duté žíly. Tento syndrom je způsoben zvýšením tlaku dělohy na dolní dutou venu cava (spodní dolní dutá vena je umístěna pod zvětšující se těhotnou dělohou) - hlavní sběratel, kterým žilní krev stoupá z dolních končetin a spodního těla do srdce, a proto se snižuje žilní návrat krve do srdce, dochází ke snížení krevního tlaku (s prudkým poklesem, mdloby).


Kompresní syndrom dolní duté žíly se může projevit úzkostí, pocitem nedostatku vzduchu, rychlým dýcháním, závratě, ztmavnutím očí, blanšírováním, pocením, tachykardií (zvýšená srdeční frekvence). Nejčastěji se syndrom vyskytuje u polyhydramnií, těhotenství u velkého plodu, s hypotenzí (nízký krevní tlak), s vícenásobným těhotenstvím a také u těhotných žen s nízkou postavou. Zvláštní ošetření se obvykle nevyžaduje. Když se objeví syndrom komprese spodní vena cava, stačí se okamžitě otočit na bok. Musíte vědět, že při výrazném dlouhodobém stlačování dolní duté žíly se snižuje průtok krve děložními a ledvinami, dítě je horší zásobou krve a živin. Jsou možné komplikace, jako je předčasné placentární abrupce a křečové žíly dolních končetin, akutní a chronická hypoxie plodu..


I když před narozením zbývá ještě hodně času, máte možnost pečlivě prozkoumat hodnocení porodnic a vybrat si pro konkrétní porodnici. A pro jasnější určení kritérií výběru pro sebe je užitečné nejprve sestavit plán narození.

30 týdnů těhotenství

Přišel 30. týden těhotenství, což znamená, že pracující nastávající matky mohou chodit na zaslouženou mateřskou dovolenou. A to je velmi užitečné: plod je již velmi velký a stále roste, symptomy třetího trimestru se zhoršují a stále obtížnější je vypořádat se s každodenními záležitostmi. Zbývá už jen 10 týdnů, nebo asi dva a půl měsíce.

Příznaky a příznaky 30 týdnů těhotenství

Ve třicátém týdnu těhotenství začíná nastávající matka mít ještě podivnější a znepokojivější sny. Je to kvůli hormonům a existuje také objektivní důvod k obavám: konec konců, nyní je třetí trimestr, datum narození se blíží. Přirozeně, vyvstává mnoho alarmujících otázek: „Jak to všechno půjde?“, „Dokážu se dostat včas do nemocnice, pokud začnou kontrakce?“, „Narodí se moje dítě zdravě?“, „A co když se něco stane během porodu?“ ne tímto způsobem? “.

Další příznaky spojené se změnami hormonálního pozadí, rostoucí dělohy a plodu stále rostou:

Pálení žáhy. Projevuje se ve formě charakteristického nepříjemného pocitu pálení na hrudi. Vyskytuje se ze dvou hlavních důvodů. Zaprvé se děloha zvětšuje a více tlačí zespodu na žaludek. Za druhé, hormony uvolňují svěrač - svalovou dužinu, která se nachází na hranici mezi jícnem a žaludkem.

Nespavost. Nastávající spící matka je narušena neklidnými myšlenkami a nepohodlím v dolní části zad, nohou, které se zesilují růstem nenarozeného dítěte. Začarovaný kruh se uzavře. V noci nemůže žena dobře spát a ospalé a unavené procházky po celý den.

Otok na nohou. Pokud jsou malé, jedná se o normální projev těhotenství. Ale pokud se otok začal rychle zvyšovat, musíte naléhavě navštívit lékaře.

Obtížné dýchání. Ve 30. týdnu těhotenství je horní okraj dělohy velmi blízko k plicím a omezuje jejich pohyb. Proto mnoho nastávajících matek si stěžuje, že se nemohou zhluboka nadechnout, pravidelně existuje pocit, že není dostatek vzduchu. Je obtížnější vylézt po schodech, provádět jiné fyzické aktivity.

Nemotornost. Ve třetím trimestru již váha nastávající matky významně roste, navíc se díky rostoucímu břichu posunuje těžiště. Hormony navíc uvolňují vazy. Z tohoto důvodu se chůze stává nepříjemnou. Nastávající matka může snadno ztratit rovnováhu a pád.

Zvětšená noha. Boty, které jste předtím nosili, byly malé? Stalo se to proto, že se uvolnily svaly a vazy, které spojují kosti vaší nohy. Po porodu se vše vrátí do normálu.

Časté a ostré výkyvy nálad. Příznak, který se obtěžoval v prvním trimestru těhotenství, se vrací. Jejími příčinami jsou hormonální změny a příznaky těhotenství, které způsobují mnoho nepohodlí.

Střevní problémy. Vzhledem k tomu, že děloha vytlačuje střeva a uvolňuje svaly střeva, dochází k zácpě, plynu, nadýmání. Pro zmírnění těchto příznaků se doporučuje pít více tekutin, jíst potraviny bohaté na vlákninu a udržovat fyzickou aktivitu..

Problémy s močovým měchýřem. Pravděpodobně jste si všimli, že nyní musíte chodit na toaletu častěji, zejména v noci. Tato děloha začala vyvíjet větší tlak na močový měchýř. Množství moči se zvyšuje - protože vaše ledviny musí odstraňovat odpadní produkty nejen z vašeho těla, ale také z těla plodu. V žádném případě byste neměli bojovat s častým močením, což omezuje denní příjem tekutin. Dehydratace je nebezpečná pro vás a vaše nenarozené dítě. Zkuste pít více vody ráno a nepijte v noci.

Strie. Vyskytují se na kůži břicha a boků u 90% nastávajících matek. Vypadají jako bílé, fialové, růžové pruhy. Existují speciální krémy k boji proti strie, ale jejich účinnost je velmi pochybná. Se strie je téměř nemožné bojovat. Po porodu se postupně stanou neviditelnými..

Svědění Vyskytuje se u asi 20% nastávajících matek vzhledem k tomu, že se kůže břicha protahuje, stává se tenčí a citlivější. Speciální krémy a pleťové vody pomohou uklidnit nepohodlí. Pokud se svědění zesiluje, objeví se podivná místa, vyrážka - musíte navštívit lékaře.

Bederní problémy. Jak roste děloha a plod, bederní páteř zažívá stále více stresu. V tomto případě se míšní páteř oslabí díky relaxaci vazů. Mnoho nastávajících matek ve třetím trimestru se obává bolesti. Vyskytují se, když žena stojí po dlouhou dobu, chodí a nemůže najít pohodlnou polohu v posteli. V boji proti tomuto příznaku hodně pomáhá bandáž pro těhotné ženy..

Neustálý pocit únavy a zvýšená únava. Existuje pro ně mnoho důvodů: velká hmotnost plodu a dělohy, kterou s sebou nastávající matka musí neustále nosit, nespavost, časté starosti, velké množství energie, které dítě odebírá - protože potřebuje růst a rozvíjet se.

Křečové žíly v nohou. To je další příznak spojený se zvýšením dělohy. Stlačuje cévy v pánevní oblasti a narušuje odtok žilní krve z dolních končetin. Pokud se rozšíří žíly kolem konečníku, vyvinou se hemoroidy.

Zhoršení paměti a pozornosti. Soustředit se na pracovní a každodenní činnosti je stále obtížnější. Pokud nastávající matka nadále pracuje ve 30. týdnu, často má velmi obtížné období. Důrazně doporučujeme, abyste v tomto období těhotenství nejezdili - existuje vysoké riziko nehody.

Kdo má zvýšené riziko předčasného porodu?

Pokud se dítě narodí po dobu 30 týdnů, považuje se za životaschopné a lékaři se o něj postarají. Ale u dětí narozených v důsledku předčasného porodu, špatného zdraví, častěji dochází ke komplikacím, mezi těmito novorozenci je vyšší úmrtnost.

Asi 10% těhotenství končí předčasným narozením. Často k tomu dochází z neznámých důvodů. Existuje však několik rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost předčasného narození dítěte:

Infekce dásní a močových cest nastávající matky.

· Těhotenská dvojčata, trojčata.

Pokud předchozí těhotenství skončilo předčasným narozením.

· Pokud během předchozího těhotenství dojde k potratu.

· Pokud k novému těhotenství došlo šest týdnů po narození dítěte nebo dříve.

· Nastávající matka je mladší než 17 let nebo starší než 35 let.

· Pokud žena během těhotenství kouří.

Lékaři podrobněji sledují stav nastávajících matek s vysokým rizikem.

Těhotenství ve 30 týdnech dvojče

Při vícenásobném těhotenství zažívá nastávající matka výraznější příznaky. Žaludek roste silnější, hmota roste rychleji. Ale to vše skončí rychleji než ženy, které jsou těhotné s jedním plodem. Dvojčata se rodí dříve: 37–38 týdnů je naprosto normální období. Nyní, ve třicátém týdnu těhotenství, se vyplatí sbírat kabelku v porodnici a vždy ji mít připravenou.

U těhotenství dvojčat je riziko některých komplikací, například předčasného porodu, vyšší. Lékaři často pozývají takové nastávající matky na plánované zkoušky, častěji na zkoušky.

Promluvte si se svým lékařem o tom, jak porodíte: během dvojitého těhotenství se často uchylují k císařskému řezu.

Třicátý týden těhotenství je kolik?

Průměrná normální délka těhotenství je 40 týdnů. Takže 30 týdnů je asi 3/4.

V tomto článku hovoříme o porodním období těhotenství - právě oni jsou lékaři nejčastěji používáni. Počítá se od prvního dne poslední menstruace. To není úplně přesné: ve skutečnosti se vajíčko setkává se spermatem asi o dva týdny později. Pokud počítáte od tohoto dne, pak se toto období těhotenství nazývá embryonální.

Porodnický termín se používá výhradně z praktických důvodů. Každá žena může přesně pojmenovat datum, kdy začala poslední menstruaci. Během oplodnění neexistují žádné viditelné projevy, takže není možné přesně říci, jaký den se to stalo, a je obtížné vypočítat období plodu.

Takto:

30 týdnů těhotenství je 28 týdnů těhotenství plodu.

30 týdnů těhotenství plodu je 32 týdnů porodnictví.

Pokud vezmeme v úvahu celkové trvání těhotenství podle embryonálního období, bude to 38 týdnů, pokud porodníkem - 40 týdnů.

Nyní jste ve třetím trimestru těhotenství. Jste těhotná asi 6 měsíců a 2 týdny.
Vypočítejte si gestační věk v týdnech a vypočítejte poslední datum narození

Co se stane s plodem po 30 týdnech těhotenství?

Ve třicátém týdnu těhotenství má vaše nenarozené dítě velikost hlavy hlávkového zelí. Jeho výška dosahuje téměř 40 cm, hmotnost - 1360 gramů. Nyní každý týden roste asi o 1,2 cm a přidává 225 gramů na hmotnosti.

Kůže dítěte se stává hladší, protože pod ním stále roste vrstva tukové tkáně. Mozek se však stává více „pomačkaný“: struktura nervového systému se stále komplikuje, mezi neurony se objevují nová spojení. Pohyby plodu jsou plynulejší a koordinovanější. Ale v děloze je všechno přeplněné - takže nastávající matka se cítí silnější šoky a kopne do žaludku.

Svaly se vyvíjejí souběžně s mozkem: nyní je dítě už tak silné, že vás mohl pevně chytit prstem. A určitě to udělá více než jednou po narození!

Vize se zlepšuje, ale stále zůstává nedokonalá. Dokonce ani po narození dítě nebude moci vidět předměty, které jsou pár centimetrů od jeho obličeje. Nyní však vnímá světlo a může na něj reagovat. Například, pokud připojíte jasnou baterku k vašemu žaludku a svitu, můžete získat odpověď ve formě série tlačení. Nenarozené dítě může obracet oči, mrkat oči.

Mozek plodu po 30 týdnech je tak rozvinutý, že může pravidelně spát a zůstat vzhůru, být ve fázi REM spánku. Když dítě nespí, pohne rukama a nohama, popadne pupeční šňůru (někdy to lze vidět na ultrazvukových snímcích). Často se vyskytují období bdělosti v době, kdy nastávající matka spí nebo odpočívá. Přes den, když žena chodí, podniká, pohyby její pánve houpají dítě a on spí. Mnoho dětí je tak zvyklých na takový plán, že ho i po narození sledují. "Dítě zaměňuje den s nocí," - často slyšel od mladých matek.

Po 30 týdnech těhotenství může být plod umístěn v děloze odlišně. Níže mohou být jeho hýždě nebo hlava, nebo je umístěna napříč. „Správnější“ prezentace je, když je plod umístěn hlavou dolů a jeho zátylek je blízko výstupu z pánve. V jiných ustanoveních bude práce obtížnější nebo vůbec nemožná a bude vyžadovat císařský řez. Prezentace plodu může být hodnocena vyšetřením a ultrazvukem. Do určité doby se může převrátit do „správné“ polohy. Ale v průběhu času se stává stále více zaplněným uvnitř dělohy a šance na opravu prezentace se snižují.

V mozku nenarozeného dítěte již funguje termoregulační centrum, které reguluje tělesnou teplotu, docela dobře. Není tedy třeba dalších mechanismů: místo „tepelně izolačního“ hnědého tuku se nyní vyrábí bílá, která hraje hlavně roli energetického zdroje, na kůži vypadávají tenké chloupky - lanugo (někdy zůstávají i po narození - zejména pokud se dítě narodilo předčasně).

Hřebíky na chodidlech a rukou dosahují k okrajům prstů. U mnoha dětí jsou po narození tak dlouhé, že je třeba je oříznout, aby dítě nepoškrábalo obličej.

Vnější genitálie jsou dobře vyvinuté. Chlapci mají penis, šourek - ale varlata do něj nezapadnou až do okamžiku narození, nyní jsou v žaludku a postupně se pohybují dolů. Dívky již mají ve vaječnících miliony vajíček, z nichž některé se v budoucnu stanou vašimi vnoučaty nebo vnučkami.

Fetální pohyby v maminčině bříšku

Chvění a kopy v břiše během třicátého týdne těhotenství se cítí velmi dobře. Cítíte je, když položíte ruku na břicho a dokonce to uvidíte. Plod někdy spočívá na děložní stěně hýždě - to se také cítí dobře s rukou přes kůži. Obzvláště nepříjemné až bolestivé pocity vznikají, když dítě „dá nohu pod žebro“..

Doktor na předporodní klinice vám již jistě řekl, že je důležité spočítat počet pohybů plodu denně a vysvětlit, jak to dělat správně. Nejprve zjistěte, kdy je vaše dítě nejaktivnější. Vrcholy aktivity jsou často:

2. Poté, co maminka něco vypila.

3. Po fyzické aktivitě.

Získejte poznámkový blok - pomůže vám to zmatit při počítání pohybů dítěte a sestavit graf ke sledování situace v dynamice.

Zaujměte pohodlnou polohu a začněte počítat. Pokaždé, když dítě tlačí, vložte do notebooku hůlku. Škytavky není nutné brát v úvahu. Všimněte si doby, kdy došlo k prvnímu a desátému tlačení. Neměly by uplynout více než dvě hodiny. Napište a do grafu označte, kolik času jste dnes počítali..

Pokud je dítě neaktivní, můžete zkusit „probudit ho“ - například jíst nebo pít vodu. Pokud to nepomůže a stále nemůžete spočítat 10 šoků za 2 hodiny, musíte navštívit lékaře.

Ultrazvuk po 30 týdnech těhotenství

Po 30 týdnech těhotenství není ultrazvuk běžně prováděn. Lékař může předepsat, pokud těhotenství pokračuje s komplikacemi, existuje riziko předčasného porodu.

Ultrazvukové snímky ukazují plně tvarované dítě: můžete vidět jeho hlavu, tvář, ruce, nohy, prsty na nich, genitálie (pokud je plod „neskrývá“ před senzorem). Můžete vidět drobné kosti, vnitřní orgány vašeho nenarozeného dítěte. S pomocí dopplerografie bude lékař schopen zkontrolovat, jak funguje srdce plodu, průtok krve ve velkých cévách. 3D sken ukazuje, jak vypadá tvář vašeho dítěte.

Během studie vyhodnocuje ultrazvukový lékař některé ukazatele:

Index

Norma

Biparietal size - vzdálenost mezi nejvíce vyčnívajícími body parietálních kostí.

Fronto-týlní velikost - podélná velikost hlavy, vzdálenost mezi nejvíce vystupujícími body frontální a týlní kosti.

Délka femuru

Délka kostí nohy nebo holenní kosti

Humerus

Délka kosti předloktí

Obvod hlavy

Obvod břicha

Index plodové vody (IAI) charakterizuje množství plodové vody, pomáhá diagnostikovat nízkou a vysokou vodu.

Takto vypadá obrázek během ultrazvukového skenování po 30 týdnech těhotenství:

Co se děje s dělohy a žaludkem po 30 týdnech těhotenství?

Plod roste, děloha roste a stlačuje stále více vnitřních orgánů, proto existuje mnoho příznaků, které budou obtěžovat budoucí matky po 30 týdnech těhotenství. Pupek je „vytlačen“ a vypadá jako trčí „tlačítko“. Po narození dítěte se vrátí k předchozímu vzhledu.

Kolem dítěte ve třicátém týdnu těhotenství je přibližně 700 ml plodové vody. Děloha je přeplněná. Výška děložního pozadí - vzdálenost od stydké kosti k horní hraně dělohy je obvykle 28–32 cm.

Mnoho nastávajících matek ve třicátém týdnu těhotenství je s větší pravděpodobností obtěžováno kontrakcemi Braxton Hicks. Zpravidla se vyskytují po fyzické námaze, sexu, když je žena unavená nebo do jejího těla nevstoupí dostatečné množství tekutiny. S tím není nic špatného, ​​boj Braxton-Hicks je jakousi „školení“ před porodem. Abyste je uklidnili, musíte si lehnout na bok a vypít sklenici vody. Pokud ale dlouho neodejdou, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, může to být začátek předčasného porodu.

Kolik by měla nastávající matka přibrat na váze?

Normálně v ročním těhotenství žena přidává 8,2–11,2 kg do 30. týdne a během těhotenství s dvojčaty - 11,3–18,1 kg. Tyto údaje jsou individuální, závisí na tom, jakou pleť měla žena před těhotenstvím. Je důležité zajistit, aby přírůstek hmotnosti byl jednotný a nebyl příliš velký. Pokud se váha náhle začala rychle zvyšovat, je nutné, aby se neprodleně poradil s lékařem. To může být projevem preeklampsie, závažné těhotenské komplikace..
Vypočítejte přírůstek hmotnosti matky během těhotenství podle týdne

Jak jíst 30 týdnů těhotenství?

Tvorba těla dítěte je téměř úplná: vypadá jako „připravený“ novorozenec, všechny jeho orgány jsou na svém místě a plní své funkce. Nyní však dítě velmi aktivně roste, přibírá na váze, jeho tělo zraje a připravuje se na samostatný život po narození. Potřebuje tedy hodně energie, živin, jako jsou bílkoviny, tuky, uhlohydráty, vápník pro kosti, železo pro tvorbu krve a další minerály, vitamíny. Nastávající matka musí jíst dobře, ale nyní má nový problém: rostoucí děloha tlačí žaludek nahoru, takže nemůžu úplně jíst.

Bohatá jídla způsobují nepříjemné pocity, proto se doporučuje malé občerstvení. Hlavní věcí je vyhnout se pokušení, nejíst čipy, rychlé občerstvení, koláče a jiná nezdravá jídla. Existuje mnoho lehkých a zdravých občerstvení, které vám a vašemu dítěti pomohou získat všechny potřebné látky:

· Jogurty, tvaroh a mléčné koktejly.

· Čerstvé ovoce a ovocné saláty. Jablka, banány, pomeranče, mandarinky jsou dobré k občerstvení..

Čerstvě vymačkané ovocné a zeleninové šťávy.

Cracker, preclíky, kukuřičné lupínky.

· Mrkev a celer hole.

· Malé porce polévek: lze je také vzít s sebou v nádobách, kde je po ruce mikrovlnná trouba.

Při práci, při chůzi, při návštěvě posilovny, všude byste měli nosit pár těchto svačinek. Jsou pohodlně uloženy v taškách na zip, plastových obalech, termoskách.

Fyzická aktivita

Možná se nyní ve třetím trimestru cítíte tak unavení a příznaky uvedené v tomto článku vás tolik trápí, že vás vůbec nezajímá cvičení. Ale to je důležité - pro vás a vaše nenarozené dítě. Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, nastávající matka potřebuje fyzickou aktivitu každý den, alespoň v minimálním množství. Pravidelná cvičení pomáhají:

· Snižte bolest zad v pánevní oblasti, zbavte se neustálé únavy a špatné nálady.

· Cítit se celkově lépe.

· Udržujte zdravou váhu.

Zlepšit spánek v noci, vyrovnat se s nespavostí.

· Připravte tělo na porod.

· Rychlejší získání dobrého stavu po porodu.

· Zlepšit činnost kardiovaskulárního systému.

Chůze na čerstvém vzduchu, návštěva bazénu, cvičení na rotopedu jsou nejjednodušší, nejdostupnější a nejbezpečnější fyzická cvičení pro nastávající matky po 30 týdnech těhotenství. Můžete dělat jógu nebo Pilates - ale musíte se přihlásit do speciální skupiny pro těhotné ženy, ve které pracuje dobrý trenér. Chůze je vhodná pro ženy, které již mají děti a nemohou najít čas na další cvičení..

Je užitečné kombinovat různé typy fyzické aktivity. Například v některých dnech můžete chodit a plavat v bazénu a na jiných - jít do skupiny jógy nebo Pilates. Ale ne moc horlivě. Pokud jste unavení, uvolněte se. Pokud se těhotenství vyskytne s komplikacemi nebo máte-li doprovodná onemocnění, musíte se poradit s lékařem, zeptejte se, jaké typy fyzické aktivity pro vás nejsou kontraindikovány..

U nekomplikovaného těhotenství se doporučuje provádět cvičení střední intenzity po dobu 30 minut denně. Můžete provést několik přístupů s přerušením, například 3krát za 10 minut.

Správné vybavení a bezpečnostní opatření

Pro cvičení budete potřebovat pohodlnou obuv, nejlépe s ortopedickými vložkami. Pokud tenisky nebo tenisky, které jste nosili před těhotenstvím, byly malé, musíte si koupit nové. Chůze se doporučuje tam, kde je plochý chodník. Pokud je ulice zima a led, je lepší se zapojit do tělocvičny.

Koupě sportovní podprsenky nebude zbytečná: je důležité zvolit správnou velikost a vybrat model, který bude dobře podepřít hrudník, ve kterém budete pohodlní.

Nezapomeňte si s sebou vzít láhev vody, džusu nebo kompot. Pijte před a po lekcích, protože během cvičení vaše tělo ztrácí hodně tekutin. Vezměte si tašku s vlhkým chladným ručníkem do tělocvičny, jógy a pilates studia, použijte po tréninku.

Vyčerpání tréninkem během těhotenství, pokud jste nikdy předtím sportovali, není dobrý nápad. Můžete začít postupně, od 10 do 15 minut denně. Délka cvičení by se měla postupně zvyšovat až na 30 minut denně.

Jaká fyzická cvičení jsou kontraindikována ve 30. týdnu těhotenství?

Jak jsme již zmínili výše, ve třetím trimestru těhotenství se posunuje těžiště těla a nastávající matka se stává nepříjemnější. Proto jsou jakékoli sporty kontraindikovány, během kterých můžete narazit, padnout, zasáhnout žaludek:

· Lyžování, bruslení, kolečkové brusle, skateboard.

Vodní lyžování.

· Fotbal, basketbal, volejbal, tenis.

· Jízda na kole a zejména na skútrech, motocyklech. Pokud máte rádi cyklistiku, je lepší cvičit doma nebo v posilovně na stacionárním kole - je to bezpečnější.

Mohu mít sex?

Intimita v jakékoli fázi těhotenství není nejen nebezpečná, ale také užitečná:

· Sex dává relaxaci a nárůst pozitivních emocí.

· Je to druh fyzické aktivity.

· Pravidelný pohlavní styk (ale bez fanatismu!) Pomáhá udržovat emoční spojení s partnerem.

Samozřejmě, pokud těhotenství pokračuje s komplikacemi, musíte se poradit s lékařem. Některé podmínky jsou kontraindikace intimity. Sexuální kontakt je kontraindikován, pokud má budoucí maminka nebo otec projevy genitourinární infekce. Vyhněte se poloze, během které ležíte na zádech, když partner může náhodně vyvíjet tlak na žaludek. U některých žen se stává okamžikem, kdy zkoušejí nové pozice v posteli, těhotenství..

Tipy pro ženy v 30týdenním těhotenství

Pokud máte obavy o pálení žáhy, měli byste zkontrolovat svůj jídelníček. Snažte se vyhnout mastným, těžkým kořenitým jídlům. Nejezte v noci, nelhejte ihned po jídle.

· Abyste snížili otok, musíte pravidelně ležet s nohama na vyvýšené plošině. Snažte se stát dlouho.

· Za zmínku stojí taška, se kterou půjdete do porodnice. Začněte sbírat předem.

· 30 týdnů těhotenství - nejlepší čas na zvážení podepsání dohody s bankou kmenových buněk, pokud máte v úmyslu odebrat pupečníkovou krev nebo zachránit část pupeční šňůry po porodu.

· Když se výkyvy nálad staly častými a ostrými, je pro budoucí matku obzvlášť důležitá psychologická podpora. Musíte více komunikovat se svým manželem, dalšími blízkými lidmi, vyprávět jim o svých pocitech, problémech. Některé ženy by se měly poradit s psychologem. Pokud špatná nálada trvá velmi dlouho, může to znamenat depresi, je nutná odborná pomoc.

· Nejezděte. Nyní máte vysoké riziko, že se dostanete do nehody. Vyhněte se činnostem, při kterých můžete ztratit rovnováhu a spadnout. Pokud je ulice ledová - buďte opatrní. Jděte na procházky, noste pohodlné boty, zkuste chodit po chodnících, kde nejsou žádné hrboly, díry nebo jiný „drsný terén“.

TOP nejčastějších obav žen ve třetím trimestru těhotenství a jak se s nimi vypořádat

"Během porodu mě velmi ublíží - jak to můžu vydržet?"

Podle statistik amerických vědců se takové myšlenky obávají každé páté nastávající matky. Ano, porod je opravdu bolestivý proces, ale přece to pro vás přineslo nespočet žen. Na moderních klinikách během porodu můžete provádět anestezii. Mnoho žen o tom mluví s lékařem předem a žádá je o epidurální anestezii. Jiní dávají přednost tomu, že všechno jde tak přirozeně, jak je to možné, bez zbytečných léků. Diskutujte o tomto problému s lékařem na prenatální klinice, pomůže vám to správně se rozhodnout.

"Určitě budu mít vaginální rupturu, budu muset provést epiziotomii!" To je tak děsivé! “

Někdy během porodu existuje riziko prasknutí pochvy. V takových případech lékaři provádějí epiziotomii - řezají kůži a svaly perineum nůžkami - oblast, která je mezi vaginou a konečníkem. Díky tomu se porodní kanál rozšiřuje a hlava dítěte volně prochází. Porodníci dříve prováděli epiziotomii velmi často, nyní se přístupy poněkud změnily a indikace pro tento postup se snížila. Musíte si promluvit se svým lékařem, zeptat se, kdy se provádí epiziotomie. Existují důkazy, že pravděpodobnost ruptury a epiziotomie během porodu je snížena u žen, které začnou periodicky masírovat perineum asi pět týdnů před očekávaným datem porodu..

"Co když mám během porodu střevní pohyb?"

Podle průzkumů to zažívá asi 70% nastávajících matek. 39% žen připouští, že během porodu vlastně měly stolici. A pouze 22% zažilo nějaké nepříjemnosti a rozpaky. Ve skutečnosti to není velký problém a lékaři, kteří se narodí, vědí, že k tomu může dojít, berou to úplně klidně. Před porodem vám dají klystýr k očištění střev..

"Najednou mi budou nějaké drogy vstříknuty, budou stimulovat porod bez mého vědomí?" Já to nechci!"

V některých případech lékaři skutečně používají další léky, pokud vidí, že je to objektivně nutné. Současně však musí porodník vzít v úvahu přání ženy při práci. Musíte se předem poradit s lékařem, který porodí, zeptat se, jaké léky lze podávat, za jakým účelem, diskutovat o možných rizicích a důsledcích.

"Najednou musím udělat císařský řez?"

Indikace porodu císařským řezem se vyskytují u každé páté ženy, která porodila poprvé. Lékaři takovou operaci neprovedou - snaží se vás chránit před komplikacemi a zajistí úspěšný narození zdravého dítěte. Mnoho nastávajících matek plánuje, že se jejich narození uskuteční „stejně jako příroda,“ domnívají se, že tato operace není plnohodnotným procesem porodu dítěte, po kterém se člověk nemůže cítit jako „plnohodnotná“ matka a žena. Bohužel, někdy to tak není, jak jste to namalovali do hlavy. Bude muset změnit své vnitřní nastavení, aby se zabránilo nebezpečí pro sebe a své nenarozené dítě.

"Co když najednou mám dítě a nemám čas se dostat do nemocnice?"

Takové situace jsou relativně vzácné. Pro případ, že byste mohli mluvit s lékařem na prenatální klinice a zjistit, jak jednat. Potřebné informace můžete získat také z knih, vzdělávacích materiálů na internetu.

Jaký výzkum je třeba udělat?

Ve třicátém týdnu těhotenství pozve doktorka prenatální kliniky nastávající matku na další plánované jmenování. V ordinaci porodníka-gynekologa se znovu podrobíte plánovaným činnostem: vyšetření, změna hmotnosti, obvod břicha, výška stoje děložního pozadí, krevní tlak, puls.

Tento týden lékař předepíše řadu testů:

· Výzkum virové hepatitidy B a C, infekce HIV.

Třetí syfilisová studie.

· Roztěr na cytologii.

Nyní uvidíte lékaře v předporodní klinice častěji: pokud jste dříve měli naplánované návštěvy asi jednou za měsíc, pak od třicátého týdne těhotenství - jednou za dva týdny.

V jakých případech musíte navštívit lékaře?

Po 30 týdnech a obecně ve třetím trimestru těhotenství se zvyšuje riziko infekce močových cest. Pokud jste se obávali následujících příznaků, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Časté močení. Jak jsme již zjistili, jedná se o normální projev těhotenství. Ale pokud si všimnete, že se staly ještě častějšími, doprovázenými dalšími příznaky - musíte o tom informovat lékaře.

Bolest, pálení, svědění během močení.

· Změna vzhledu moči. Pokud se zakalilo, objevily se v něm nečistoty v krvi.

Svědění a pálení, zarudnutí, vyrážka v oblasti genitálií.

Bolest při pohlavním styku.

Zvýšená tělesná teplota a celková nevolnost.

· Patologický vaginální výtok. Pokud získali zelenou nebo jinou neobvyklou barvu, nepříjemný zápach.

Pokud máte silné kontrakce, které nepřecházejí déle než 4 hodiny (nebo více než 5 kontrakcí během 1 hodiny), ale naopak, zvýšíte, bolest břicha, hojnost a / nebo krvavý výtok z pochvy, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, silná bolest hlavy, „rozmazaný“ obraz nebo skvrny před očima, pokud se otok velmi rychle začal rozrůstat.

Obecně platí, že nastávající matka musí dbát na své zdraví a v případě výskytu neobvyklých podezřelých příznaků okamžitě vyhledat lékaře. Nebojte se upozornit na „falešný poplach“: jde o zdraví a bezpečnost vašeho nenarozeného dítěte.

Je čas jít na mateřskou dovolenou!

„Mateřská dovolená“ je koncept, který není zakotven v moderním právu. Tato fráze ženy se nazývají dva typy dovolené, které se jim poskytují podle zákona Ruské federace:

· Mateřská dovolená - vydává se ve třetím trimestru těhotenství.

· Dovolená pro péči o dítě je poskytována po narození dítěte až do věku tří let.

Každá nastávající matka má právo na tyto „prázdniny“ a toto právo je zakotveno v článcích 255 a 256 zákoníku práce Ruské federace. Kromě toho je ženě vyplácena dávka rovnající se výši jejího průměrného výdělku za poslední 2 roky. Pokud nastávající matka pracovala méně než 6 měsíců, vypočte se její příspěvek v souladu s minimální mzdou (minimální mzda).

Každý má právo na mateřskou dovolenou: pracovní, nezaměstnaní a registrovaní u úřadu práce, vojenského personálu žen a studentů. Pokud nastávající matka pracovala současně na dvou místech, musí jí každý zaměstnavatel poskytnout dovolenou a vyplácet dávky.

Jak dlouho můžu jít na mateřskou dovolenou??

Čas nástupu a délka mateřské dovolené se liší:

· Většina žen chodí na mateřskou dovolenou od 30. týdne těhotenství - 70 dní před porodem a dalších 70 dnů dovolené pokračuje i po porodu. Celkem - 140 dní.

· Pokud porod pokračoval s komplikacemi, bude délka dovolené po porodu 86 dnů. Celkem - 156 dní.

· Nejdelší „dovolená“ trvá s vícenásobným těhotenstvím. Začnou v 28. týdnu (žena odchází na mateřskou dovolenou 86 dní před porodem) a trvá dalších 110 dní po narození dětí. Celkem - 196 dní.

· Pokud k porodu došlo před nebo po termínu, nemění se délka mateřské dovolené.

Jak získat mateřskou dovolenou?

Nejprve musíte navštívit lékaře na prenatální klinice a dostat nemocenskou dovolenou. Pokud žena pracuje na dvou různých místech, musíte si vzít dvě kopie pracovní neschopnosti. Je důležité to udělat v přesně stanovený den - ve 30 týdnech těhotenství, 70 dní před očekávaným datem narození. Poté s nemocenskou dovolenou musíte kontaktovat personální oddělení na pracovišti. Postup pro vydávání rodičovské dovolené je obdobný. Na personálním oddělení by měla žena připravit balíček dokumentů:

Doklady o registraci mateřské dovolené:

Dokumenty pro zajištění rodičovské dovolené:

· Nemocenská dovolená. Lékař ji musí vydat na celou dobu postižení - 140, 156 nebo 196 dní.

· Existuje-li v předporodní klinice osvědčení o registraci včas - musí být rovněž přiloženo.

· Výkaz zisku a ztráty za poslední rok.

· Bankovní údaje, na které zaměstnavatel převede dávky.

· Kopie a originál rodného listu.

· Bankovní údaje pro převod dávek.

V personálním oddělení musíte napsat žádost o dovolenou, a také uvést požadavek na výplatu dávek.

Jaké výhody mohu získat během těhotenství a péče o dítě??

Pro nastávající a mladé matky existují čtyři typy výhod:

· Mateřství. Jak je uvedeno výše, jedná se o průměrnou měsíční mzdu za poslední dva roky práce, a pokud žena pracovala méně než 6 měsíců, bere se v úvahu minimální mzda (minimální mzda) platná v době vyplácení příspěvku.

· Pro péči o dítě. Účtuje se měsíčně, dokud dítě nedosáhne věku tří let, a to ve výši 40% průměrného měsíčního příjmu za poslední dva roky práce před mateřskou dovolenou, nebo alespoň 3 065,69 rublů za první dítě a nejméně 6 131,37 rublů za druhé a následující děti.

· Doplňkový příspěvek se vytváří, pokud nastávající matka předložila osvědčení o včasné registraci na prenatální klinice - před 12. týdnem těhotenství. Jeho částka bude 613,14 rublů.

· Jednorázový mateřský příspěvek je 16 350,33 rublů.

Kromě toho můžete po narození druhého dítěte získat mateřský kapitál.

Jaké léky lze užívat po 30 týdnech těhotenství?

Je nežádoucí používat jakékoli léky samostatně, i když jste si pečlivě přečetli anotační vložku v krabičce s léky a nenašli jste v seznamu kontraindikací slovo „těhotenství“. Samoléčení pro nastávající matky je nepřijatelné. Než začnete užívat jakýkoli lék, musíte se poradit s lékařem.

Vitamíny jsou užitečné pro nastávající matky, ale než si je koupíte, měli byste se také poradit s lékařem. Mnoho lidí si myslí, že doplňky stravy a další „přírodní“ prostředky jsou bezpečné, ale mnoho z nich může ohrozit nenarozené dítě..

Při předepisování léčby ženě během těhotenství vždy zváží výhody a nevýhody ženy: porovnává potřebu konkrétního léku a možná rizika.

V závislosti na tom, jak bezpečné jsou určité léky pro nastávající matku, se dělí do několika skupin v souladu s klasifikací americké správy potravin a léčiv (FDA):

· Kategorie X - je během těhotenství přísně kontraindikována. Bylo prokázáno, že tyto léky mohou poškodit nenarozené dítě..

· Kategorie D je indikována k použití pouze v naléhavých případech, protože existuje důkaz, že tyto léky mohou mít negativní vliv na plod (tetracyklinová a doxycyklinová antibiotika, prášky na spaní od skupiny barbiturátů).

· Kategorie C - přípravky, u nichž byla při pokusech na zvířatech prokázána možnost negativních účinků na plod. Způsobují reverzibilní škodlivý účinek, ale nezpůsobují vrozené vady. Zástupci této skupiny: diuretika, aspirin, dexamethason..

· Kategorie B - drogy, které ve studiích na zvířatech neprokázaly negativní účinek na plod. Byly přijaty malým počtem těhotných žen, přičemž nebyly zaznamenány žádné vrozené malformace a škodlivé účinky na dítě. Tato skupina léků zahrnuje: metronidazol, acyklovir, azithromycin, ibuprofen, diklofenak, heparin.

· Kategorie A - bezpečné léky. Mnoho budoucích matek je vzalo bez následků na dítě (maalox, almagel, antibiotika ze skupiny penicilinů, clotrimazol).

Články O Neplodnosti