Hlavní Analýzy

30 týdnů těhotenství

Doba 30 týdnů těhotenství je přechodným stádiem. Dlouho očekávaná mateřská dovolená již začala a můžete si užít změny ve svém stavu, cítit každý pohyb dítěte, sledovat jeho vývoj. A dítě je již plně vyvinuté!

Ultrazvuk již jasně vidí i ty nejmenší detaily - jak dítě dýchá, jeho tlukot srdce, jak reaguje na dráždivé látky. Dítě se aktivně připravuje na život mimo tělo matky.

Od tohoto období těhotenství chodí většina nastávajících matek na mateřskou dovolenou - 70 dní odpočinku před porodem a stejnou částku po (celkem 140). Pokud jste těhotná s dvojčaty, jste již na mateřské dovolené dva týdny, protože u vícečetného těhotenství se očekává 84 dní před porodem a po - 110.

Ve 30. týdnu těhotenství váží dítě asi 1,4 kg a jeho výška je 38 centimetrů! 30 porodních týdnů těhotenství je již sedm a půl měsíce (jeden porodnický měsíc zahrnuje čtyři týdny).

Co se děje?

Plod po 30 týdnech těhotenství

V této fázi těhotenství je dítě již docela vyvinuté a porod ve 30 týdnech těhotenství pro něj není tak strašný - je téměř připraven na nezávislý život. Pokud sledujete video „30. týden těhotenství“, je velmi patrné, že v této době plod začne trénovat dýchací systém - jeho hrudní klec stoupá a klesá, provádí dýchací pohyby, zatímco plodová voda vstupuje do plic. Tento trénink posiluje dýchací svaly, což je velmi důležité na začátku nezávislého dýchání, a také zvyšuje životaschopnost plic samotných. Při polykání plodové vody je někdy podrážděný nerv podrážděný a matka začíná cítit, jak její dítě škytá - rytmické škubání. Tyto pocity někdy způsobují úzkost v nastávajících matkách, ale nepředstavují pro dítě žádné nebezpečí.

Dítě ve 30. týdnu těhotenství nadále aktivně přijímá všechny nutriční složky prostřednictvím placenty. Jeho průměr již může dosáhnout 20 cm a tloušťka je tři centimetry. Filtrační schopnost placenty určuje, které léky může matka použít a které nikoli. Pokud je to nutné, léková terapie, lékař vybere ty léky, které nepronikají placentární bariérou nebo které mají vysoký stupeň bezpečnosti pro plod.

Dítě pokračuje ve vývoji vize. Už docela dobře rozlišuje objekty, které jsou blízké, a často se dívá na jeho pera, což je velmi jasně vidět na ultrazvuku po 30 týdnech těhotenství..

Subkutánní tuková tkáň se již nahromadila v dostatečném množství a termoregulační systém je dobře vyvinut. Nervový systém se také aktivně vyvíjí. Mozky se prohlubují, zvyšuje se mozková hmotnost. Fetální pohyby nejsou tak chaotické, ale spíše racionální. To je částečně způsobeno relativním zmenšením prostoru uvnitř dělohy. Dítě reaguje velmi jasně na ostré zvuky, jasné světlo. Citlivost dítěte se zvyšuje a cítí dotyk maminky a otce do žaludku. Máma si může všimnout, že dítě vytvořilo každodenní rutinu - už spí v určitou dobu. Těhotenství po 30 týdnech je charakterizováno zlepšením všech systémů, zejména dýchacích cest, protože v době narození by měla být povrchově aktivní látka tvořena v dostatečném množství.

Fotografie dítěte, ultrazvuk

Níže naleznete několik příkladů s ultrazvukem po 30 týdnech těhotenství.

Břicho po 30 týdnech těhotenství

Děloha ve 30 týdnech těhotenství stoupá nad stydké kosti o třicet centimetrů a deset - nad pupkem. Mnoho matek, popisujících jejich pocity, si uvědomuje, že se zdá nerealistické, že po dobu dalších deseti týdnů se žaludek zvýší! Ale plod, placenta, plodová voda stále rostou a tělo se tomu přizpůsobuje.

Hmotnost mé matky ve 30. týdnu těhotenství se obvykle zvýšila asi o patnáct kilogramů. A více než polovina této hmotnosti je děloha, plodová voda, placenta. Žena je čím dál pomalejší, je obtížné provádět mnoho známých akcí. Abyste nezískali zbytečné kilogramy, ujistěte se, že děláte gymnastiku pro těhotné ženy, sledujte svou stravu. Pokuste se poskytnout tělu všechny potřebné ingredience, ale nepřecenujte obsah kalorií. Je čas vyloučit z nabídky lehké uhlohydráty: chléb, sladkosti, těstoviny atd..

Kvůli zvětšení velikosti dělohy je kůže v břiše velmi napnutá a velmi často se objevují strie. Aby se jim zabránilo, doporučuje se, aby se od okamžiku, kdy je žaludek viditelný, používaly speciální kosmetické výrobky. Krémy, gely od strie obvykle obsahují rostlinné komponenty, které dobře hydratují pokožku, podporují stav vláken elastinu, kolagen. Pravidelné používání těchto prostředků může zabránit nebo snížit počet strie, a také umožňuje pokožce rychleji utáhnout po porodu. Ale struktura kůže každé ženy je individuální a strie jsou ve většině případů nedílnou součástí těhotenství. Správná péče však výrazně zlepšuje stav pokožky..

Pohyb plodu po 30 týdnech těhotenství

Plod po 30 týdnech těhotenství je docela aktivní, ale je zde méně prostoru pro volný pohyb. Dítě je již silné a matka cítí pohyby velmi jasně, ví, v jaké pozici je dítě, ve většině případů zná důvody zvýšení aktivity nebo jejího snížení. Abyste věděli, že dítě není v nebezpečí a že se vyvíjí normálně, musíte pravidelně počítat pohyby, zejména pokud vás jejich počet obtěžuje.

Pohyby dítěte můžete měřit následujícími způsoby:

 • hodinové měření: vyberte dobu maximální aktivity dítěte a do jedné hodiny spočítejte jeho aktivní pohyby - mělo by být nejméně šest;
 • šesthodinové měření: kdykoli během šesti hodin musíte zaregistrovat nejméně deset aktivních pohybů plodu;
 • dvanáctihodinová měření: spočítejte pohyby za dvanáct hodin, mělo by být nejméně 24.

Máminy pocity

Mnoho matek v této fázi těhotenství poznamenává, že dušnost je stále výraznější. Rostoucí děloha stiskne sousední orgány, zvedne je a kapacita plic se mírně sníží. Skvělý způsob, jak se vypořádat s dušností, je pomocí zvláštních dechových cvičení. Kurzy pro nastávající matky vám pomohou naučit se tato cvičení - zde zjistíte, jaká dechová cvičení nyní potřebujete, a jakou dechovou techniku ​​budete potřebovat při porodu.

V důsledku posunu žaludku směrem vzhůru dochází velmi často k pálení žáhy, což je spojeno s refluxem obsahu žaludku do jícnu. Aby se tento stav zmírnil, zkuste jíst v malých porcích a po jídle nejděte do postele, ale trochu pěšky. To usnadní průchod jídla a pálení žáhy se bude obtěžovat mnohem méně.

Ve třetím trimestru těhotenství se tělo aktivně připravuje na porod. Pánevní kosti se liší, a to může způsobit značné nepohodlí. Ženy často hlásí silnou bolest v lumbosakrální oblasti. Chcete-li je omezit, zkuste relaxovat častěji v pohodlné poloze těla, požádejte svého milovaného, ​​aby prováděla masáž zad častěji. Je velmi dobré navštívit bazén, protože ve vodě je zátěž výrazně snížena a záda odpočívá, zatímco svaly jsou posíleny.

Ve 30. týdnu je důležité vědět, na jaké pozici se dítě nachází. V děloze už má malý prostor a mnohem méně často se obrací. Proto, pokud je diagnostikována pánevní prezentace, může být zapotřebí speciální gymnastika, která pomůže dětem převrátit se.

Využijte všech výhod předporodní dovolené! Věnujte větší pozornost sobě, relaxujte, chodte více, přečtěte si dobré knihy pro nastávající matky, které vám pomohou naladit snadné přirozené narození. Na mateřské dovolené velmi často chodí matky do extrémů: buď se snaží zopakovat všechny domácí úkoly, které předtím neměly dost času, nebo odpočívají celé dny. Ale musíte si uvědomit, že jak nadměrná únava, tak letargie a fyzická nečinnost matky se velmi odráží ve zdraví dítěte! Uspořádejte své příbuzné a společně můžete snadno připravit domácí úkoly v rámci přípravy na setkání dítěte. Dělejte gymnastiku, chodte před spaním.

Pokud je mateřský tón zvýšen po 30 týdnech těhotenství, je pro matku vyžadován zvláštní režim. Je třeba se vyvarovat zvýšené fyzické aktivity. Pokud během procházky cítíte, že se děloha napíná, udělejte si krátký odpočinek. Zkuste relaxovat několikrát denně v poloze, která je pro vás výhodná. Pokud váš lékař předepsal léky, striktně dodržujte všechna jeho doporučení. Někdy je tón zaměňován s tréninkovými souboji. Ve většině případů je těhotné ženy necítí jako bolestivé pocity, ale popisují tento stav následovně: „žaludek je kamenitý.“ Takové pocity se mohou opakovat několikrát denně, obvykle by neměly být bolestivé a absolutně neškodí dítěti. I když máma jasně cítí, že dítě v tuto chvíli poslouchá.

Bolest po 30 týdnech těhotenství

Zvětšená děloha může způsobit matce vážné nepohodlí, dokonce i bolest. Velmi charakteristická v pozdějších fázích bolesti v bederní, sakrální páteři. Většina žen si všimne, že po masáži a odpočinku v poloze na zádech s těmito nohama dolů je to snazší. Bolest může být spojena s dopadem dělohy na sousední orgány, jejich kompresí. Kvůli obtížím v zažívacím systému může nastat bolest ve střevech..

Pokud máte obavy z bolesti v podbřišku, měli byste si pozorně poslechnout své pocity. Bolest na stranách břicha, která se mění se změnou polohy těla, může být spojena s výrony dělohy. Bolest v oblasti ochlupení je nejčastěji důsledkem symfýzy. Ale pokud jsou pocity intenzivní, pokud necharakteristická bolest narušuje, pokud žaludek bolí vážně po 30 týdnech těhotenství, poraďte se s lékařem.

Nezbytný výzkum. Analýzy

Těhotenství 30, 31 týdnů - čas na relativní odpočinek z analýz. S největší pravděpodobností budete muset projít pouze standardními testy - krev, moč. Pokud chcete v tuto chvíli pořídit fotografii, můžete projít ultrazvukem po 30 týdnech těhotenství. Opět můžete vidět své dítě, rysy obličeje jsou již jasně viditelné, mnoho matek říká, že můžete dokonce vidět, který rodič dítě vypadá.

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Mám 30 týdnů těhotenství. V tuto chvíli lze provést 3D ultrazvuk?

Ano můžeš. Ultrazvuk je pro plod naprosto bezpečný, takže pokud chcete pořídit fotografii dítěte - je to možné.

Je normální, když se propouštění ve 30. týdnu těhotenství mírně zvyšuje?

Během těhotenství, zejména ve třetím trimestru, se může výtok skutečně zvýšit, ale musí být průhledný, tekutý. Pokud se objevila atypická barva, vůně nebo konzistence, stojí za to se obrátit na gynekologa a případně na nátěr.

Je sex přijatelný po 30 týdnech těhotenství??

Pokud těhotenství postupuje normálně a nehrozí žádné ohrožení, je to celkem přijatelné. Psychologové poznamenávají, že v pozdějších stádiích těhotenství se sexuální vztahy stávají vynalézavější díky skutečnosti, že normální držení těla je nepříjemné. Partneři by se měli vyvarovat póz, u kterých existuje riziko zploštění jejich břicha..

Mám 30 týdnů těhotenství, pánevní prezentaci. Stojí za to se obávat, nebo se poloha plodu může stále měnit?

Po 30 týdnech těhotenství se poloha plodu může opravdu změnit, ale dítě již má malý prostor pro volný pohyb, takže v takové době často musíte polohu změnit, je třeba provést speciální cvičení. Diskutujte o tom se svým lékařem..

30 týdnů těhotenství

30. týden těhotenství podle porodního kalendáře - období, kdy má žena zákonné právo na mateřskou dovolenou. Je na čase, aby se úplně a úplně soustředila na poskytování nejpohodlnějších podmínek pro vývoj svého dítěte. Diskutujeme o vývoji plodu a pocitu ženy ve 30 týdnech těhotenství.

Příznaky těhotenství

Pocity ženy po 30 týdnech těhotenství jsou odlišné. Většina z nich není nijak zvlášť příjemná. Břicho stále roste a způsobuje velké nepohodlí. Dříve použitá fyzická aktivita se stává nadměrnou. Někdy je těžké zavázat tkaničky.

Typické příznaky těhotenství ve 30. týdnu:

 • Je obtížné lhát, sedět, chodit. Vše samozřejmě není tak smutné, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale je nesrovnatelné s lehkostí a pohodlím, které bylo ženě vlastní před těhotenstvím.
 • Nohy často bobtnají a bobtnají. Je to způsobeno zvýšením objemu cirkulující krve a zvýšením zatížení dolních končetin..
 • Dítě se uklidňuje. Každý den má pro něj stále méně místa a nemůže být tak aktivní jako dříve. Jeho svaly se stále vyvíjejí, takže nyní tlačí tvrději. Jeho pohyby jsou viditelné i pouhým okem.

Vzhledem k tomu, že děloha stlačuje plíce, srdce a bránici, je pro ženu obtížné občas dýchat. To je patrné i při sebemenší fyzické námaze..

Změny v matčině těle po 30 týdnech těhotenství

Co se děje ve 30. týdnu těhotenství v těle matky:

 • Objem cirkulující krve stále roste. Z tohoto důvodu se zvyšuje zatížení ledvin a srdce. 30 týdnů těhotenství - období, kdy je zvláště důležité pečlivě sledovat krevní tlak ženy a včasně diagnostikovat patologické změny.
 • Zácpa postupuje, pálení žáhy. Často jsou pozorovány křeče v lýtkových svalech. Ve většině případů je to kvůli nedostatku vápníku v těle nastávající matky.

Po 30 týdnech těhotenství se může objevit silný pocit hladu. Je třeba věnovat pozornost obsahu kalorií v každodenní stravě. Nyní existuje riziko získání nadváhy.

Vývoj plodu

Těhotenství po 30 týdnech je charakterizováno poměrně výraznými změnami v těle dítěte. Jeho velikost stále roste. V současné době může dosáhnout délky 40 cm s celkovou hmotností 1,2 - 1,4 kg. Hodně záleží na dědičnosti a povaze výživy matky..

Další důležité události v životě dítěte:

 • Mozek se neustále zlepšuje. Hemisféry se zvětšují, objevují se nové gyrusy a rýhy. V této fázi stále neplní svou hlavní funkci a začnou se rozvíjet aktivněji po narození dítěte. Zatímco hlavní funkce těla jsou regulovány míchou.
 • Dítě již může otevřít oči a pozorovat změnu úrovně osvětlení.
 • Dítě jasně rozlišuje mezi dnem a nocí. Ovlivňuje jeho činnost..
 • Díky zvětšení se pohyby stanou plynulými, ale silnými. K tomu přispívá rozvoj svalového systému..
 • Po probuzení se dítě zahřeje, otočí hlavu a natáhne se. Před usnutím - zívá a kroutí se.
 • Na hlavě se stále tvoří zvláštní účes. Tento proces je velmi individuální. Mnoho dětí se rodí s dlouhými kadeřemi, zatímco jiné jsou plešaté..
 • Subkutánní tuk se stále objevuje ve všech částech těla. Původní tuk a chmýří (lanugo) postupně mizí.
 • Hrudník neustále napodobuje dechový efekt, aby zlepšil svaly, které zajistí první dech dítěte.

Dítě aktivně reaguje na dotek matky a uklidňuje se, když mluví s cizími lidmi.

Analýzy a diagnostické postupy

30 týdnů těhotenství - čas na mateřskou dovolenou. Chcete-li dokončit veškerou nezbytnou dokumentaci, musíte navíc projít téměř stejnými analýzami jako při registraci. Nejdůležitější zůstává:

 • Klinický a biochemický krevní test.
 • Obecná analýza moči.
 • Krevní test na protilátky proti HIV, syfilis, hepatitidě B a C.
 • Gynekologické vyšetření s vaginálním nátěrem pro mikroskopickou analýzu.

Lékař může navíc doporučit:

 • Měření krevního cukru a glukózového tolerančního testu za účelem vyloučení nebo potvrzení přítomnosti patologie metabolismu uhlohydrátů.
 • Pokud máte podezření na zánětlivou patologii ledvin, musíte navíc projít testem na moč podle Zimnitského a Nechiporenka.
 • Současně by endokrinolog měl podstoupit vyšetření se všemi nezbytnými hormonálními testy.

Ve 30. týdnu těhotenství je nezbytné změřit krevní tlak, aby bylo možné kontrolovat možný vývoj pozdní gestózy.

Ultrazvuk po 30 týdnech těhotenství

Ve 30. týdnu těhotenství je již možné provést třetí povinný ultrazvukový screening. Je lepší, pokud bude provedeno po 32–34 týdnech, ale pokud to bude nutné, může být provedeno dříve. Hlavní cíle tohoto postupu jsou:

 • Stanovení polohy plodu v děloze. V této fázi, ve většině případů, dítě nakonec zaujme toto nebo takové postavení. Možnost její změny existuje, ale každý den se snižuje.
 • Posouzení fungování a struktury srdce.
 • Stanovení tloušťky placenty (obvykle přibližně 30 mm), jejího fixačního místa a stupně zralosti. Obvykle je v této fázi stále nulová, ale je povolen první stupeň zralosti. V některých případech může tento jev naznačovat nástup gestózy.
 • Hodnocení gestačního věku plodu.
 • Posouzení aktivity dítěte, fungování jeho dýchacího systému.

S ultrazvukem v této době je někdy možné vidět anomálie ve vývoji vnitřních orgánů, které nebylo možné vidět při dřívějších vyšetřeních. Popis obrázku na monitoru lékařem je zdokumentován a vydán v rukou těhotné.

Možné komplikace

Těhotenství ve 30. týdnu může být komplikováno pozdní gestózou. Jeho etiologie (důvody) stále není zcela objasněna. Typické projevy:

 • Vzhled bílkovin v moči.
 • Otok nohou a celého těla.
 • Arteriální hypertenze.

Edém je vyvolán výskytem mikroporéz v cévách, které přispívají k migraci tekutiny do mezibuněčného prostoru. Při výrazném snížení objemu cirkulující krve tělo zužuje krevní cévy a v důsledku toho zvyšuje krevní tlak, aby zajistilo normální perfuzi životně důležitých orgánů. To vše vede ke zhoršení stavu matky i plodu, protože je narušena cirkulace placenty.

Doporučení, tipy a triky

Vzhledem k určitému riziku rozvoje gestózy je v této fázi vhodné revidovat stravu ve směru snižování množství spotřebované soli. To bude mít malý vliv na riziko patologie, ale zabrání se nežádoucímu zvýšení krevního tlaku..

Stále stojí za to se řídit základními tipy pro udržování přiměřené stravy:

 • Jezte často, ale kousek po kousku.
 • Zvyšte množství ovoce a zeleniny ve stravě.
 • Pijte 1,5 litru vody denně.
 • Omezte rychlé občerstvení, lehká jídla, uzená a smažená jídla.

Fyzická aktivita zůstává důležitým aspektem blahobytu budoucí matky. V žádném případě není třeba přepracovávat. Ale trvalé sedění na gauči bude také škodlivé. Fitness nebo jóga pro těhotné ženy, pravidelné procházky, vodní aerobik - to jsou fyzická cvičení, která budou užitečná pro matku i dítě.

Rysy průběhu 30. týdne těhotenství pro matku a dítě

Těhotenství se pomalu, ale jistě blíží ke svému logickému závěru. Přichází 30. týden těhotenství, a to je období, kdy pracující ženy chodí na mateřskou dovolenou. Opravdu, v takové situaci je obtížné plně pracovat, takže musíte určitě využít své právo na odpočinek a v uvolněném domácím prostředí se připravujete na významnou událost v životě vaší rodiny.

Při pohledu na těhotenský kalendář vidíte, že 30 porodních týdnů je uprostřed osmého porodnického měsíce. Tělo se aktivně připravuje na porod, i když ještě existuje čas, než se dítě objeví. V období třiceti týdnů chodí většina pracujících žen na předporodní dovolenou, protože to je obtížné období, kdy žena potřebuje více odpočinku a získání síly.

Co se děje?

30-týdenní těhotenství je doba, kdy v ženském těle nastanou následující změny:

 • Tělesná hmotnost se dále zvyšuje, průměrný nárůst za týden je asi 400 gramů a celková hmotnost za posledních 30 týdnů těhotenství se zvýšila o 8 až 11 kg. Pokud však počet získaných kilogramů výrazně převyšuje průměr, měla by žena znovu zvážit svůj jídelníček, opustit sladkosti a pečení. Nemůžete hladovět a jít na dietu! Výživa ve 30 týdnech těhotenství by měla být úplná a různorodá. Jednoduše eliminujte „prázdné“ kalorie, které neprospívají tělu.
 • Břicho ve 30. týdnu těhotenství se dále zvětšuje, spodní část dělohy stoupá výš a významně komprimuje žaludek a bránici. Proto se v této fázi těhotenství mohou objevit pálení žáhy a nevolnost. Pro snížení pravděpodobnosti těchto jevů se doporučuje jíst malá jídla, ale často.
 • V důsledku tlaku dělohy na bránici se může objevit dušnost. Nejčastěji se vyskytují problémy při lezení po schodech nebo při jiném fyzickém úsilí. Musíte být opatrní, pravidelně přestat odpočívat.

Kromě výše popsaných pocitů může být žena po 30 týdnech těhotenství narušena zácpou, častým močením a problémy se spánkem. To vše je způsobeno tlakem rostoucí dělohy na orgány. Ale i přes nepohodlí většina žen zažívá klidnou radost, pocit, že v nich roste život a pečlivě sleduje pohyby svého syna nebo dcery.

Protože dítě je již dostatečně velké, stává se v děloze stále více přecpané. Pohyb plodu proto mění svůj charakter. Dítě se nemůže volně otáčet a otáčet, nyní se pohyby omezují na otřesy nohou a pažemi.

Máma musí pečlivě sledovat pohyby plodu. V průměru dítě dělá za hodinu 5-6 pohybů. Plod může být aktivován ostrými zvuky, nedostatkem kyslíku. Ale pokud se dítě příliš dlouho necítí, musí být máma bdělá a konzultovat s lékařem.

Je dokázáno, že i během života plodu se děti liší temperamentem. Někteří se hodně pohybují, jiní jsou „líní“. Alarmující znamení je prudká změna povahy pohybu.

Pokud se očekávají dvojčata

30 týdnů dvojčat těhotenství je období, kdy musíte určit taktiku porodu.

Císařský řez se doporučuje v následujících případech:

 • předchozí těhotenství skončilo císařským řezem, to znamená, že děloha již má jizvu;
 • jedno dvojče je v příčné poloze nebo obě děti jsou v hýždě;
 • u dětí nebo u jednoho dítěte je zaznamenáno zamotání kabelů.

Pokud tyto indikace chybí, vyplatí se přizpůsobit přirozenému porodu.

Vícečetné těhotenství je obvykle vyřešeno dříve než jediné těhotenství. Pokud je však gestační věk 30 týdnů, je na porod příliš brzy. Pokud je to možné, lékaři se snaží udržet těhotenství ještě několik týdnů..

Jak se dítě vyvíjí?

Uvidíme, co se s dítětem stane po 30 týdnech těhotenství. Vaše dítě je již dost velké a vypadá jako obyčejný novorozenec, přesto je stále malý a váží méně než děti narozené včas.

Hmotnost plodu po 30 týdnech je přibližně 1,4 kilogramů a růst je 38–42 cm, ale v této době se již projevují individuální vlastnosti. Proto se hmotnost dítěte ve 30 týdnech těhotenství může lišit od průměru.

Do pěti měsíců těhotenství se všechny děti vyvíjejí stejným způsobem a potom se u dětí vyvinou individuální rysy, v závislosti na dědičných faktorech. Takže u vysokých a velkých rodičů ve 30 týdnech těhotenství může být hmotnost dítěte vyšší než průměrná.

Plod ve 30. týdnu těhotenství již nashromáždil velké množství podkožního tuku, takže jeho kůže již není pomačkaná, jako předtím.

Po 30 týdnech těhotenství pokračuje vývoj plodu, toto období je charakterizováno:

 • Akumulace v plicích zvláštní látky, sufractantu, díky níž může narozené dítě dýchat samo o sobě, pokračuje. 30-31 týdnů těhotenství je období, kdy i v případě předčasného porodu může dítě bezpečně dýchat, i když se jeho dýchací systém stále vyvíjí;
 • Vývoj mozku plodu ve 30. týdnu těhotenství se zrychluje, denně se objevují nové křivky, objevuje se výrazná úleva.
 • Po 30 týdnech je dítě stále zcela pokryto původní chmýří, ale postupně se chloupky na těle začínají vypadávat. Některé zbraně však mohou přežít až do narození. Nebojte se, původní chmýří vypadne během prvních několika týdnů života.
 • Játra aktivně pracují a hromadí zásoby železa, které budou vyžadovány v prvních dnech „autonomního života“..
 • Do této doby už má dítě vidění, ale zatím je nedokonalé, i když drobenka dokonale rozlišuje jasné světlo. Vize se bude po porodu nadále vyvíjet, protože novorozenci mají fyziologickou hyperopii.
 • Pokračuje nejen fyzický, ale i emoční vývoj plodu. Nastávající matka se v tomto období doporučuje mluvit častěji s dítětem, zpívat mu písně. Můžete poslouchat příjemnou melodickou hudbu, obdivovat přírodní obrazy nebo umělecká díla. Pamatujte, že pozitivní emoce matky příznivě ovlivňují vývoj dítěte. A pokud je matka nervózní, pláče, zažívá stres, pak je celá tato negativita přenesena na dítě. Ženy se proto musí postarat o sebe a pokusit se vyhnout nepříjemným emocím..

Nezbytné zkoušky

30 týdnů těhotenství je čas, kdy je nutné rutinní vyšetření. Následující testy se zpravidla předepisují do 30 týdnů těhotenství:

 • analýza moči pro proteinové sloučeniny;
 • krevní test na obsah hemoglobinu, cukru, bílých krvinek a screening na nebezpečné infekce - HIV, syfilis, hepatitida;
 • výše uvedené studie jsou povinné, jsou předepsány všem ženám, ale v případě potřeby se provádí biochemický krevní test;
 • gynekologický nátěr pro stanovení infekcí, pokud je detekována přítomnost nemoci (drozd, trichomoniáza, chlamydie atd.), bude nutné léčbu, aby se zabránilo infekci dítěte, ke které může dojít během porodu.

Kromě toho, v gestačním věku 30 týdnů, může být žena konzultována se specializovanými odborníky, pokud má chronická onemocnění. Pokud má žena krátkozrakost, musí navštívit oftalmologa.

Ultrazvuk může být předepsán na 30 týdnů těhotenství, ačkoli kalendář těhotenství doporučuje třetí rutinní studii o několik týdnů později. Co vidí při provádění ultrazvuku po 30 týdnech těhotenství?

V procesu výzkumu specialista hodnotí:

 • výška a hmotnost dítěte;
 • stav jeho vnitřních orgánů;
 • možné malformace, které lze odhalit pouze v pozdějších stádiích, takže ultrazvukové vyšetření po 30 týdnech pomůže určit některé srdeční vady, obstrukci močových cest atd.;
 • pozice plodu v děloze, většina dětí do této doby již zaujímá pozici, ve které budou až do porodu - hlavou dolů. Ale pokud je vaše dítě v jiné poloze, neměli byste být naštvaní. Zaprvé, dítě má ještě čas se převrátit, a za druhé, poloha dítěte ovlivňuje taktiku porodu, nikoli však na zdraví novorozence. V mnoha případech porod prochází bezpečně as gluteal previa. Pokud přirozený porod není možný (například s příčným uspořádáním), bude matce proveden císařský řez;
 • stav placenty a plodové vody.

Možné problémy

30. týden těhotenství - čas je pro matku poměrně obtížný, během této doby se mohou vyvinout různé komplikace.

Předčasné narození

Porod ve 30 týdnech není normou, protože dítě ještě není dostatečně silné na nezávislý život. Pokud však z nějakého důvodu dojde k porodu, potom má dítě velmi dobrou šanci na přežití (95%). V první fázi dítě potřebuje lékařskou pomoc a potom pokračuje normální vývojový proces a dítě se neliší od svých vrstevníků narozených včas.

Ale s hrozbou, která se objevila, se lékaři v této době pokusí udržet těhotenství. Je nutné zavolat sanitku, pokud dojde k špinění ve 30. týdnu těhotenství nebo pravidelných bolestivých kontrakcí.

Jednotlivé a nepravidelné kontrakce by v tuto chvíli neměly být děsivé. Je to druh tréninku těla, který je připravuje na porod..

Nízká voda

Ve druhém trimestru je častěji detekována nízká voda, ale někdy se tato komplikace objevuje až po 30 týdnech. Kolik plodové vody by mělo být během tohoto období? Normální ukazatel pro toto období je nejméně 1000 ml.

Pokud je objem vody menší - mluvíme o nedostatku vody. Lékař může podezření na tento stav měřením objemu břicha během podávání. Příliš malý žaludek po 30 týdnech je jedním ze známek nedostatku vody. Konečná diagnóza se provádí po ultrazvukovém vyšetření..

Taktika léčby se volí v závislosti na závažnosti oligohydramnií. S mírným stupněm je předepsána strava a odpočinek. Pokud jsou vyžadovány závažné oligohydramnie, je nutná celá škála opatření, včetně lékové terapie.

Gestóza

Tento stav se nazývá pozdní toxikóza. Komplikace se však nezdá jako toxikóza v prvních týdnech těhotenství. Takže zvracení a nevolnost ve 30. týdnu těhotenství nejčastěji naznačují otravu jídlem nebo zhoršení gastritidy.

Při pozdní toxikóze je detekována následující triáda příznaků:

 • zvýšení krevního tlaku;
 • zhoršená funkce ledvin (proteinové sloučeniny se objevují v moči);
 • výskyt otoku, navíc otok může být interní a externě jemný (proto musí být neustále sledována hmotnost).

Třicátý týden těhotenství je tedy již poměrně obtížný čas. Velké břicho již výrazně ovlivňuje pohyb, dochází k rychlé únavě. Vzhledem k tomu, že žena má v tuto chvíli obtížné období, je třeba více odpočívat, zejména proto, že prenatální mateřská dovolená začíná od 30. týdne. Nepoužívejte tento čas k opravám v domě nebo k obecnému úklidu, snažte se nezatěžovat, chodit více a dobře jíst.

30 týdnů těhotenství

30 týdnů těhotenství je klíčové období v životě budoucí matky a plodu. Hlavním úkolem dítěte je připravit se na samostatný život a hlavním cílem budoucí matky je pomoci dítěti a soustředit se na nadcházející práci. Většina žen chodí na prenatální dovolenou, ve které mohou zcela věnovat čas nenarozenému dítěti a sobě samým.

Co se stane mamince po 30 týdnech těhotenství

Břicho se aktivně zvyšuje, což vyvolává výskyt strie (striae). Mohou se také tvořit na hrudi, který se připravuje na laktaci. Na pozadí rostoucího břicha těhotné je obtížné najít pohodlnou polohu pro odpočinek a spánek. Poruchy spánku vedou ke špatné náladě, podrážděnosti, slabosti a rozptýlení.

Ve 30. týdnu těhotenství se nastávající matka může plně soustředit na očekávání dítěte. V práci si můžete vzít mateřskou dovolenou a připravit se na nadcházející narození, vylepšení domova a nákup potřebných věcí.

Spánek na zádech se nedoporučuje. V této poloze děloha tlačí vena cava, která vyvolává narušení průtoku krve u dítěte a ženy. Optimální klidová poloha je na levé straně. Pro větší pohodlí si můžete ohnout nohy a vložit polštář mezi kolena.

Ve 30. týdnu těhotenství mohou začít přípravné kontrakce. Obvykle se objevují později, ale některé ženy je nyní cítí. Pokud jsou kontrakce doprovázeny silnou bolestí v dolním břiše a zádech nebo se žaludek ženy stane kamenným - jedná se o příznaky předčasného porodu. Pokud takové příznaky najdete, musíte navštívit lékaře nebo jít do nemocnice.

Šoky a pohyby dítěte ve 30. týdnu těhotenství jsou vzácné, ale znatelnější. Pro kontrolu stavu plodu musíte sledovat počet a intenzitu jeho pohybů. Pokud jsou pohyby každý den intenzivnější a vzácnější - jedná se o možný příznak hypoxie plodu (nedostatek kyslíku). Užitečné bude počítání počtu otřesů. Mělo by jich být asi 25 denně a do 6 hodin - nejméně 10.

Vývoj a hmotnost plodu po 30 týdnech těhotenství

Rozměry dítěte dosahují 35-37 cm a hmotnost - 1,4-1,5 kg. Navzdory připravenosti dítěte na nezávislou existenci nereguluje teplotu dostatečně, proto se podkožní tuk stále hromadí. U kojenců jsou zásoby hnědého tuku několikrát větší než obvykle. Vyznačuje se velkým množstvím energie a při rozdělení uvolňuje velké množství tepla, které chrání novorozence před podchlazením..

Nervový systém a orgány dotyku se neustále vyvíjejí. Mozky a rýhy mozku se prohlubují, začnou se tvořit interneuronální můstky a spojení. Dívky ukončily vývoj vagíny, vnější genitálie se prakticky formovaly. U chlapců pokračuje proces prolaps varlat do šourku.

Dítě zůstane v matčině lůně a vycvičí plíce: bránice se sníží a zvedne, naplní plíce plodovou vodou a vytlačí ji ven. Díky tomu se vyvíjejí potřebné svalové skupiny a zvyšuje se objem plic. Pokud se plodová voda dostane na špatné místo, dítě začne škytat. Budoucí žena při porodu může cítit takové změny, jako jsou rytmické malé škubnutí. To je normální a není třeba se o to starat..

Jídlo plodu vstupuje do placenty. Tento týden má průměr 15 až 20 cm a tloušťku 2 až 3 cm. V době dodání dosahuje hmotnost placenty 700 gramů. Ze strany ženy je povrch placenty masitý a porézní. Ze strany plodu je hladký a plodový..

Plod je připojen k placentě pupeční šňůrou, která má pupeční žílu a dvě tepny. Spolu s nimi dochází k výměně krve. Délka pupeční šňůry je 30 - 100 cm. Často se na ní objevují uzly, které z pohybů dítěte začínají táhnout ven a blokovat jeho dýchání. Zapletení pupeční šňůry po 30 týdnech těhotenství je pro dítě nebezpečné, je proto důležité sledovat jeho stav, věnovat pozornost neobvyklé aktivitě a prodlouženému klidu. Příznaky mohou být známkou udusení..

Většina dětí již zaujímá hlavovou prezentaci v děloze, která zůstává až do porodu nezměněna.

Pocity ženy po 30 týdnech těhotenství

Pro vnitřní orgány je stále menší a menší prostor, takže normou je výskyt častého močení, problémů se stolicí, pálením žáhy a slabostí po 30 týdnech těhotenství. Při fyzické námaze a když těhotná žena leží na zádech, může se objevit dušnost, což je vysvětleno posunem bránice nahoru. Bolest v pánevních kostech a dolní části zad se postupně zvyšuje. Mnoho žen se těmto pocitům přizpůsobilo a nevšimlo si jich..

Přidělení by mělo být průhledné nebo nažloutlé. Pokud změníte konzistenci, vůni nebo barvu bílých, měli byste se poradit s gynekologem a předat nátěr z vagíny.

Do tohoto týdne se prsa těhotné ženy významně zvyšují. Zhoršení a přecitlivělost mléčných žláz je vysvětlena vysokou hladinou progesteronu. Možná pocit mravenčení v hrudníku a kolostra.

Je důležité, aby se budoucí žena v práci cítila pohodlně, takže byste si měli koupit punčocháče nebo punčochy proti varixům, pohodlnou podprsenku a obvaz. Doporučuje se vybrat podprsenku z přírodního materiálu se silnými, měkkými a širokými pásky. Calyx by měl být postavený a bezproblémový. Také byste měli zodpovědně přistupovat k výběru obvazu. Pomáhá zmírnit stres ze zad a bojovat se strie. Existuje několik modelů obvazů: široký elastický pásek, který se ovinuje kolem břicha zespodu nebo vysokých kalhotek. Chcete-li koupit vhodný obvazový model, musíte určit obvod břicha. Porodník-gynekolog pomůže provést správná měření..

Jaké testy jsou předepsány po 30 týdnech těhotenství

Pro zajištění mateřské dovolené pro budoucí ženu v práci je nutné složit následující testy:

 • Test AIDS;
 • Klinické vyšetření moči, krve;
 • Krev na hepatitidu, syfilis;
 • Krevní chemie;
 • Test tolerance glukózy (pokud se nevzdal dříve);
 • Roztěr na flóře;
 • Zkontrolujte pohlavní hormony;
 • Test na hormon štítné žlázy (jak je uvedeno).

Pokud máte podezření na glomerulonefritidu a pyelonefritidu, je podle Zimnitského a Nechiporenka předepsáno vyšetření moči. Těhotným ženám s anamnézou potratu se doporučuje podstoupit krevní test na antifosfolipidový syndrom..

Od 30 týdnů musíte navštívit gynekologa jednou za dva týdny. K monitorování průběhu těhotenství, včasného odhalení hrozby předčasného porodu a malformací plodu je nutné časté lékařské vyšetření. Při jmenování lékař obvyklým způsobem měří obvod břicha, tlak, výšku děložního pozadí a také určuje polohu plodu a jeho srdeční rytmus..

Od 30 do 34 týdnů těhotenství je předepsán třetí plánovaný ultrazvuk, který se provádí za účelem identifikace následujících ukazatelů:

 • Fungování, velikost a struktura srdce;
 • Prezentace plodu. Pokud dítě dosud nezaujalo správnou polohu, neměli byste si dělat starosti. To se může stát v následujících týdnech;
 • Anatomická struktura, velikost plodu a hodnocení souladu informací získaných s gestačním věkem;
 • Dýchací a pohybová aktivita dítěte;
 • Stupeň zralosti, velikost a umístění placenty.

Lékař může také detekovat dříve nediagnostikované vývojové patologie plodu..

Možné problémy těhotenství po 30 týdnech

V této době existuje pravděpodobnost rozvoje pozdní gestózy (toxikózy). Takový stav je nebezpečný pro budoucí ženu v porodu, a proto by se při zvýšeném tlaku, závratě, nevolnosti, bolestech hlavy, zvracení a otoku měli poradit s lékařem.

Nejčastějšími problémy tohoto týdne jsou placentární abrupce a předčasné narození. Odloučení se projevuje krvácením různých intenzit a předčasným porodem - odtokem plodové vody a zvyšujícími se kontrakcemi.

Přítomnost infekcí pohlavních orgánů se projevuje pálením, svěděním intimních míst a změnami vaginálních sekretů (neobvyklá barva, nepříjemný zápach). Po průchodu močovou trubicí a vaginálním nátěrem určí patogen lékař.

Další možnou komplikací 30 týdnů těhotenství je změkčená nebo krátká děložní čípek. Obdobný stav určuje porodník-gynekolog během vyšetření a může vyvolat předčasné porod. Zpravidla je těhotná žena posílána na porodnici, aby udržovala těhotenství a podstoupila léčbu.

Zákazy a doporučení při 30týdenním těhotenství

Pozitivní přístup a zdravý životní styl jsou hlavními doporučeními pro budoucí ženy v práci. Chcete-li usnadnit proces očekávání a zlepšit pohodu těhotné ženy, můžete sledovat své oblíbené filmy, poslouchat příjemnou hudbu, nakupovat potřebné věci nebo zařídit domov.

Funkce napájení

Plná těhotná strava by měla sestávat z čerstvé zeleniny a ovoce, masa, mléčných výrobků, různých obilovin, vajec a mořských plodů. Z nabídky by měly být vyloučeny nadměrně slané a sladké uzené maso, rychlé občerstvení, exotická a kořenitá jídla. Živočišné tuky je třeba nahradit rostlinnými tuky. Aby se zabránilo zácpě, měly by být zahrnuty potraviny bohaté na vlákninu..

Obsah kalorií v denní nabídce by měl být 2500 až 3 000 000. Zároveň se musíte soustředit na přibývání na váze a na vaši pohodu. Pokud těhotná žena potřebuje odpočívat v posteli nebo vede neaktivní způsob života, doporučuje se snížit energetickou hodnotu stravy o 15–20%..

Příjem vitamínu

Je docela obtížné zajistit zásobování nezbytnými stopovými prvky a živinami udržováním vyvážené stravy. Navíc mnoho těhotných žen nemá dostatek vitamínu D a vápníku. V takovém případě je předepsán další příjem těchto látek ve formě tablet. S poklesem hladiny hemoglobinu je indikováno použití kyseliny listové a léčiv obsahujících železo. Lékař může také doporučit užívání multivitaminových komplexů. Je vhodné je vzít po porodu během laktace.

Sex po 30 týdnech těhotenství

Při absenci přímých omezení (odloučení placenty, vícenásobné těhotenství, krátký děložní krček děložního čípku nebo jeho předčasné otevření, únik plodové vody) a normální průběh těhotenství nejsou sexuální kontakty omezeny. Hlavní věcí je zvolit pohodlné a bezpečné držení těla, které eliminuje tlak na žaludek a hluboké pronikání. Je důležité, aby žena nepřepracovala.

Fyzická aktivita

Pokud se budoucí žena v práci zapíše do speciální sportovní sekce, trenér pro ni vybere vhodné zatížení a cvičení. Pro ženy, které studují doma, je důležité zabránit únavě a soustředit se na jejich pohodu. Pokud žena nemá rád sport, můžete jen chodit ve vzduchu.

Bude užitečné navštěvovat kurzy přípravy těhotných žen na porod. Tam bude žena připravena na nadcházející pracovní aktivitu fyzicky i psychicky. Stále můžete provádět cvičení Kegel zaměřená na posílení pánevních svalů. Takové aktivity vám pomohou rychle se zotavit po porodu a zabrání inkontinenci moči v posledních týdnech..

Lékařské procedury, léky

Jakékoli ošetření během těhotenství by mělo být provedeno podle pokynů porodníka-gynekologa. Pokud je to možné, terapie je odložena na období po porodu. Seznam přijatelných léků je poměrně široký, takže pokud je to nutné, lékař vybere nejoptimálnější lék vzhledem k potenciálním přínosům pro těhotnou ženu a možnému poškození plodu..

Ultrazvuková fotografie 30 týdnů těhotenství

Jak vypadá žaludek po 30 týdnech těhotenství

Video: 30 týdnů těhotenství

Pozornost! Tento článek je pouze informativní a za žádných okolností není vědeckým materiálem nebo lékařskou radou a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Pro diagnózu, diagnostiku a léčbu kontaktujte kvalifikovaného lékaře!

Články O Neplodnosti