Hlavní Bolest

30 týdnů těhotenství

30 týdnů těhotenství je klíčové období v životě budoucí matky a plodu. Hlavním úkolem dítěte je připravit se na samostatný život a hlavním cílem budoucí matky je pomoci dítěti a soustředit se na nadcházející práci. Většina žen chodí na prenatální dovolenou, ve které mohou zcela věnovat čas nenarozenému dítěti a sobě samým.

Co se stane mamince po 30 týdnech těhotenství

Břicho se aktivně zvyšuje, což vyvolává výskyt strie (striae). Mohou se také tvořit na hrudi, který se připravuje na laktaci. Na pozadí rostoucího břicha těhotné je obtížné najít pohodlnou polohu pro odpočinek a spánek. Poruchy spánku vedou ke špatné náladě, podrážděnosti, slabosti a rozptýlení.

Ve 30. týdnu těhotenství se nastávající matka může plně soustředit na očekávání dítěte. V práci si můžete vzít mateřskou dovolenou a připravit se na nadcházející narození, vylepšení domova a nákup potřebných věcí.

Spánek na zádech se nedoporučuje. V této poloze děloha tlačí vena cava, která vyvolává narušení průtoku krve u dítěte a ženy. Optimální klidová poloha je na levé straně. Pro větší pohodlí si můžete ohnout nohy a vložit polštář mezi kolena.

Ve 30. týdnu těhotenství mohou začít přípravné kontrakce. Obvykle se objevují později, ale některé ženy je nyní cítí. Pokud jsou kontrakce doprovázeny silnou bolestí v dolním břiše a zádech nebo se žaludek ženy stane kamenným - jedná se o příznaky předčasného porodu. Pokud takové příznaky najdete, musíte navštívit lékaře nebo jít do nemocnice.

Šoky a pohyby dítěte ve 30. týdnu těhotenství jsou vzácné, ale znatelnější. Pro kontrolu stavu plodu musíte sledovat počet a intenzitu jeho pohybů. Pokud jsou pohyby každý den intenzivnější a vzácnější - jedná se o možný příznak hypoxie plodu (nedostatek kyslíku). Užitečné bude počítání počtu otřesů. Mělo by jich být asi 25 denně a do 6 hodin - nejméně 10.

Vývoj a hmotnost plodu po 30 týdnech těhotenství

Rozměry dítěte dosahují 35-37 cm a hmotnost - 1,4-1,5 kg. Navzdory připravenosti dítěte na nezávislou existenci nereguluje teplotu dostatečně, proto se podkožní tuk stále hromadí. U kojenců jsou zásoby hnědého tuku několikrát větší než obvykle. Vyznačuje se velkým množstvím energie a při rozdělení uvolňuje velké množství tepla, které chrání novorozence před podchlazením..

Nervový systém a orgány dotyku se neustále vyvíjejí. Mozky a rýhy mozku se prohlubují, začnou se tvořit interneuronální můstky a spojení. Dívky ukončily vývoj vagíny, vnější genitálie se prakticky formovaly. U chlapců pokračuje proces prolaps varlat do šourku.

Dítě zůstane v matčině lůně a vycvičí plíce: bránice se sníží a zvedne, naplní plíce plodovou vodou a vytlačí ji ven. Díky tomu se vyvíjejí potřebné svalové skupiny a zvyšuje se objem plic. Pokud se plodová voda dostane na špatné místo, dítě začne škytat. Budoucí žena při porodu může cítit takové změny, jako jsou rytmické malé škubnutí. To je normální a není třeba se o to starat..

Jídlo plodu vstupuje do placenty. Tento týden má průměr 15 až 20 cm a tloušťku 2 až 3 cm. V době dodání dosahuje hmotnost placenty 700 gramů. Ze strany ženy je povrch placenty masitý a porézní. Ze strany plodu je hladký a plodový..

Plod je připojen k placentě pupeční šňůrou, která má pupeční žílu a dvě tepny. Spolu s nimi dochází k výměně krve. Délka pupeční šňůry je 30 - 100 cm. Často se na ní objevují uzly, které z pohybů dítěte začínají táhnout ven a blokovat jeho dýchání. Zapletení pupeční šňůry po 30 týdnech těhotenství je pro dítě nebezpečné, je proto důležité sledovat jeho stav, věnovat pozornost neobvyklé aktivitě a prodlouženému klidu. Příznaky mohou být známkou udusení..

Většina dětí již zaujímá hlavovou prezentaci v děloze, která zůstává až do porodu nezměněna.

Pocity ženy po 30 týdnech těhotenství

Pro vnitřní orgány je stále menší a menší prostor, takže normou je výskyt častého močení, problémů se stolicí, pálením žáhy a slabostí po 30 týdnech těhotenství. Při fyzické námaze a když těhotná žena leží na zádech, může se objevit dušnost, což je vysvětleno posunem bránice nahoru. Bolest v pánevních kostech a dolní části zad se postupně zvyšuje. Mnoho žen se těmto pocitům přizpůsobilo a nevšimlo si jich..

Přidělení by mělo být průhledné nebo nažloutlé. Pokud změníte konzistenci, vůni nebo barvu bílých, měli byste se poradit s gynekologem a předat nátěr z vagíny.

Do tohoto týdne se prsa těhotné ženy významně zvyšují. Zhoršení a přecitlivělost mléčných žláz je vysvětlena vysokou hladinou progesteronu. Možná pocit mravenčení v hrudníku a kolostra.

Je důležité, aby se budoucí žena v práci cítila pohodlně, takže byste si měli koupit punčocháče nebo punčochy proti varixům, pohodlnou podprsenku a obvaz. Doporučuje se vybrat podprsenku z přírodního materiálu se silnými, měkkými a širokými pásky. Calyx by měl být postavený a bezproblémový. Také byste měli zodpovědně přistupovat k výběru obvazu. Pomáhá zmírnit stres ze zad a bojovat se strie. Existuje několik modelů obvazů: široký elastický pásek, který se ovinuje kolem břicha zespodu nebo vysokých kalhotek. Chcete-li koupit vhodný obvazový model, musíte určit obvod břicha. Porodník-gynekolog pomůže provést správná měření..

Jaké testy jsou předepsány po 30 týdnech těhotenství

Pro zajištění mateřské dovolené pro budoucí ženu v práci je nutné složit následující testy:

 • Test AIDS;
 • Klinické vyšetření moči, krve;
 • Krev na hepatitidu, syfilis;
 • Krevní chemie;
 • Test tolerance glukózy (pokud se nevzdal dříve);
 • Roztěr na flóře;
 • Zkontrolujte pohlavní hormony;
 • Test na hormon štítné žlázy (jak je uvedeno).

Pokud máte podezření na glomerulonefritidu a pyelonefritidu, je podle Zimnitského a Nechiporenka předepsáno vyšetření moči. Těhotným ženám s anamnézou potratu se doporučuje podstoupit krevní test na antifosfolipidový syndrom..

Od 30 týdnů musíte navštívit gynekologa jednou za dva týdny. K monitorování průběhu těhotenství, včasného odhalení hrozby předčasného porodu a malformací plodu je nutné časté lékařské vyšetření. Při jmenování lékař obvyklým způsobem měří obvod břicha, tlak, výšku děložního pozadí a také určuje polohu plodu a jeho srdeční rytmus..

Od 30 do 34 týdnů těhotenství je předepsán třetí plánovaný ultrazvuk, který se provádí za účelem identifikace následujících ukazatelů:

 • Fungování, velikost a struktura srdce;
 • Prezentace plodu. Pokud dítě dosud nezaujalo správnou polohu, neměli byste si dělat starosti. To se může stát v následujících týdnech;
 • Anatomická struktura, velikost plodu a hodnocení souladu informací získaných s gestačním věkem;
 • Dýchací a pohybová aktivita dítěte;
 • Stupeň zralosti, velikost a umístění placenty.

Lékař může také detekovat dříve nediagnostikované vývojové patologie plodu..

Možné problémy těhotenství po 30 týdnech

V této době existuje pravděpodobnost rozvoje pozdní gestózy (toxikózy). Takový stav je nebezpečný pro budoucí ženu v porodu, a proto by se při zvýšeném tlaku, závratě, nevolnosti, bolestech hlavy, zvracení a otoku měli poradit s lékařem.

Nejčastějšími problémy tohoto týdne jsou placentární abrupce a předčasné narození. Odloučení se projevuje krvácením různých intenzit a předčasným porodem - odtokem plodové vody a zvyšujícími se kontrakcemi.

Přítomnost infekcí pohlavních orgánů se projevuje pálením, svěděním intimních míst a změnami vaginálních sekretů (neobvyklá barva, nepříjemný zápach). Po průchodu močovou trubicí a vaginálním nátěrem určí patogen lékař.

Další možnou komplikací 30 týdnů těhotenství je změkčená nebo krátká děložní čípek. Obdobný stav určuje porodník-gynekolog během vyšetření a může vyvolat předčasné porod. Zpravidla je těhotná žena posílána na porodnici, aby udržovala těhotenství a podstoupila léčbu.

Zákazy a doporučení při 30týdenním těhotenství

Pozitivní přístup a zdravý životní styl jsou hlavními doporučeními pro budoucí ženy v práci. Chcete-li usnadnit proces očekávání a zlepšit pohodu těhotné ženy, můžete sledovat své oblíbené filmy, poslouchat příjemnou hudbu, nakupovat potřebné věci nebo zařídit domov.

Funkce napájení

Plná těhotná strava by měla sestávat z čerstvé zeleniny a ovoce, masa, mléčných výrobků, různých obilovin, vajec a mořských plodů. Z nabídky by měly být vyloučeny nadměrně slané a sladké uzené maso, rychlé občerstvení, exotická a kořenitá jídla. Živočišné tuky je třeba nahradit rostlinnými tuky. Aby se zabránilo zácpě, měly by být zahrnuty potraviny bohaté na vlákninu..

Obsah kalorií v denní nabídce by měl být 2500 až 3 000 000. Zároveň se musíte soustředit na přibývání na váze a na vaši pohodu. Pokud těhotná žena potřebuje odpočívat v posteli nebo vede neaktivní způsob života, doporučuje se snížit energetickou hodnotu stravy o 15–20%..

Příjem vitamínu

Je docela obtížné zajistit zásobování nezbytnými stopovými prvky a živinami udržováním vyvážené stravy. Navíc mnoho těhotných žen nemá dostatek vitamínu D a vápníku. V takovém případě je předepsán další příjem těchto látek ve formě tablet. S poklesem hladiny hemoglobinu je indikováno použití kyseliny listové a léčiv obsahujících železo. Lékař může také doporučit užívání multivitaminových komplexů. Je vhodné je vzít po porodu během laktace.

Sex po 30 týdnech těhotenství

Při absenci přímých omezení (odloučení placenty, vícenásobné těhotenství, krátký děložní krček děložního čípku nebo jeho předčasné otevření, únik plodové vody) a normální průběh těhotenství nejsou sexuální kontakty omezeny. Hlavní věcí je zvolit pohodlné a bezpečné držení těla, které eliminuje tlak na žaludek a hluboké pronikání. Je důležité, aby žena nepřepracovala.

Fyzická aktivita

Pokud se budoucí žena v práci zapíše do speciální sportovní sekce, trenér pro ni vybere vhodné zatížení a cvičení. Pro ženy, které studují doma, je důležité zabránit únavě a soustředit se na jejich pohodu. Pokud žena nemá rád sport, můžete jen chodit ve vzduchu.

Bude užitečné navštěvovat kurzy přípravy těhotných žen na porod. Tam bude žena připravena na nadcházející pracovní aktivitu fyzicky i psychicky. Stále můžete provádět cvičení Kegel zaměřená na posílení pánevních svalů. Takové aktivity vám pomohou rychle se zotavit po porodu a zabrání inkontinenci moči v posledních týdnech..

Lékařské procedury, léky

Jakékoli ošetření během těhotenství by mělo být provedeno podle pokynů porodníka-gynekologa. Pokud je to možné, terapie je odložena na období po porodu. Seznam přijatelných léků je poměrně široký, takže pokud je to nutné, lékař vybere nejoptimálnější lék vzhledem k potenciálním přínosům pro těhotnou ženu a možnému poškození plodu..

Ultrazvuková fotografie 30 týdnů těhotenství

Jak vypadá žaludek po 30 týdnech těhotenství

Video: 30 týdnů těhotenství

Pozornost! Tento článek je pouze informativní a za žádných okolností není vědeckým materiálem nebo lékařskou radou a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Pro diagnózu, diagnostiku a léčbu kontaktujte kvalifikovaného lékaře!

30 týdnů těhotenství

30 týdnů těhotenství je velkým úspěchem pro budoucí matku a velká část ujeté vzdálenosti před výskytem dítěte není lehká. Dítě uvnitř je prakticky formováno, již má všechny dovednosti a reakce nezbytné pro život. Od tohoto období může žena jít na mateřskou dovolenou a připravit se na nadcházející narození.

Obsah

Úvod

30. týden těhotenství odpovídá době, kdy žena chodí na mateřskou dovolenou, protože od této chvíle musí věnovat veškerý svůj čas přípravě na narození dítěte. Třicet týdnů je považováno za porodnický sedmý a půl měsíce. V tomto okamžiku by měla žena přibírat na váze od 7 do 9 kilogramů..

Nyní dítě aktivně trénuje plíce a připravuje se na narození. Pokud se v tomto období narodí, má téměř stoprocentní šanci zůstat naživu.

30 týdnů těhotenství: co se děje pocity

Děloha v této době již výrazně vzrostla a výška jejího dna je 30 centimetrů. Budoucí matka má nejen zvýšení břicha, ale také zvýšení objemu boků, hrudníku a pasu. Žena začíná aktivně přibývat na váze, což negativně ovlivňuje páteř a dolní končetiny.

Ve třiceti týdnech maminka začne jasněji cítit, jak se dítě třese. To se stane, když spí a škytá. Vzhledem k tomu, že děloha tlačí na bránici, žena si stěžuje na potíže, mělké dýchání a dušnost.

Nyní tělo produkuje sekreční prvky, které zabraňují děložnímu tónu, což pomáhá vyhnout se předčasnému porodu. Vedou také k uvolnění střev, a tedy k zácpě. V důsledku mačkání dělohy žaludku dochází k pálení žáhy.

U mnoha matek s dlouhodobým ležením na zádech je vymáčknuta spodní vena cava, což vede k tinnitu, závratě a ztrátě vědomí. Žena nemusí nic cítit, ale je třeba mít na paměti, že se snížením průtoku krve v důsledku sevření začne dítě trpět, vyvíjí hypoxii a srdeční frekvence klesá téměř o polovinu. Proto, aby se tomuto problému zabránilo, měla by žena spát na boku a držet mezi nohama polštář.

Nastávající matka pociťuje v bederní oblasti těžkost a křeče v dolních končetinách, které v noci znepokojují hlavně. Z důvodu jejího velkého břicha je pro ženu obtížné a nepohodlné spát. Nemůžete spát dlouho na břiše a nestojíte na zádech kvůli vena cava, musíte si jen odpočinout na boku, ale to není vždy pohodlné, takže od třicátého týdne bude budoucí matka mít problémy se spánkem.

Co hledat

V této fázi by měla být zvláštní pozornost věnována těm ženám, které jsou ohroženy konfliktem Rhesus. Chcete-li se v této době vyhnout problémům a vyloučit možnost, že se u dítěte vyvine hemolytické onemocnění, měli byste začít užívat speciální léky, které vám předepíše gynekolog.

V období třiceti týdnů začíná žena pociťovat kontrakční kontrakce, i když se mohou objevit o dva týdny dříve. S jejich pomocí je děloha připravena na nadcházející narození. Kontrakce by neměly být bolestivé a prodloužené. K odstranění nepohodlí během jejich vzhledu stačí jemně masírovat žaludek. Ačkoli dítě cítí stahující se dělohu, je pro něj absolutně neškodná, protože je obklopen plodovou vodou, která slouží jako jakýsi štít.

Vnější změny po 30 týdnech těhotenství

Po třiceti týdnech dítě začne růst velmi rychle a získává hmotu. Proto i pro matky, jejichž žaludek byl relativně malý, začíná růst těsně před očima a přináší ještě větší nepohodlí než dříve.

V důsledku zvětšení dělohy začínají bolet dolní část zad a dolní končetiny. Objeví se křečové žíly a strie. Aby se zabránilo vzniku strie, měla by se o břicho začít starat již od prvních týdnů těhotenství, přičemž do něj vtírá speciální kosmetiku od strie.

Nosit obvaz pro nastávající matky pomůže zmírnit bolesti zad a můžete zabránit expanzi křečových žláz tím, že budete večer otírat speciální venotonikou večer, večer.

30 týdnů těhotenství: Hrozby a problémy

Ve třiceti týdnech matky často pociťují bolest a nepohodlí. Ve většině případů jsou bederní oblast, dolní končetiny a oblast břicha bolestivé. U všech těhotných žen se vyskytuje mírné algy, což je po dobu těhotenství naprosto normální. Když je však posílen, měl by být trpělivý, měl by se okamžitě obrátit na specialistu.

Vaginální výtok ve 30 týdnech těhotenství

Normálně by vaginální sekrece měla mít střední hojnost, jasný nebo bělavý odstín, jednotnou konzistenci a nedostatek zápachu.

Pokud se výtok stal příliš kapalným, objevily se v nich vodnaté nebo krevní nečistoty, je naléhavě nutné kontaktovat prenatální kliniku, protože to jsou příznaky problémů s tělem matky nebo dítěte.

Předčasné narození při 30 týdnu těhotenství

V této době, s problematickým průběhem těhotenství, může začít předčasný porod. Pokud je to možné, gynekologové se snaží tomuto procesu zabránit a umožňují matce informovat dítě před datem splatnosti. Pokud jim však nelze zabránit, podstoupí žena císařský řez a dítě je umístěno do ošetřovatelské jednotky.

Aby dítě přežilo, je mu poskytována nezbytná péče a pečlivý lékařský dohled, díky kterému je jeho tělo připraveno na nezávislý život.

Vývoj gestózy (pozdní toxikóza) po 30 týdnech těhotenství

Pokud by budoucí matka měla v tuto chvíli závažné otoky, může naznačovat nástup gestózy.

Jak žena chápe, že je čas obrátit se na specialistu? Tělo začne hromadit velké množství tekutin, což se stane patrným do třiceti týdnů, pokud budete věnovat pozornost vnějším příznakům. Nejprve si těhotná žena všimne, že její hmotnost začala překračovat přípustné normy a hmotnostní přírůstek je mnohem rychlejší, než se očekávalo.

Žena si všimne, že se nedávno uvolněné a pohodlné boty stísnily, její prsty začaly bobtnat zejména ráno, takže musela odmítnout nosit prsteny. Pak jsou silné otoky, které nelze přehlédnout. Dolní končetiny trpí jako první..

Pokud při stisknutí holeně nezmizí důlek okamžitě z tlaku, je čas vydat alarm.

Kromě těžkých otoků se objevují bolesti hlavy, fotofobie, závratě, nevolnost a zvracení. Pokud nebudou včas přijata opatření, může toto onemocnění vést k úmrtí matky i dítěte.

Pokud existuje nejmenší podezření na gestózu, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

30 týdnů těhotenství: vývoj plodu

Dítě stále roste a získává masu, informující maminku se sebevědomými chvěními o jejím dobrém zdraví. Ve třicátém týdnu těhotenství je dítě prakticky formováno a liší se od novorozence pouze co do velikosti. Mnoho dětí už do této doby odvrací hlavu dolů a připravuje se na jejich narození.

Pokud se dítě ještě nepřevrátilo a je ve špatném postavení, má stále možnost zaujmout požadované místo, ale je již mnohem menší než dříve. Velikost dítěte je již tak velká, že je obtížné převrátit se uvnitř dělohy a prakticky nezmění svou polohu.

Velikost ovoce lze nyní porovnat s melounem. Váží 1400 gramů a má výšku 38 centimetrů. Pokud je dítě velké, jeho hmotnost může dosáhnout až 1600 gramů. Obvykle jsou chlapci větší než dívky, i když to může být naopak.

V této fázi hlava dítěte dále roste v důsledku zvýšení objemu mozku. Chování drobků a jejich reakce na okolní svět jsou již téměř stejné jako chování novorozeneckých novorozenců. Kostní struktury lebky a jejich klouby jsou vysoce flexibilní. To je nezbytné, aby dítě mohlo procházet porodním kanálem rychleji a snadněji..

Oči plodu jsou otevřené, dobře reagují na světlo, které prochází kůží a děloží. Dítě mrkne a když je ve stavu spánku, zavře oči. Už měl řasy a naučil se rozlišovat mezi tmou a světlem a měl představu o tom, co se děje venku.

Jak se velikost mozku zvětšuje, zvyšuje se jeho hmotnost a počet stočení. Ale i přes to se hlavní funkce mozku bude vyvíjet po narození. Během vývoje drobků v děloze je mícha a další části centrální nervové soustavy zodpovědné za její životně důležitou činnost.

Dítě už může hodně udělat sám

Protože mozek již může regulovat teplotní ukazatele dítěte, dítě ztrácí své původní vlasy a mazivo, které dříve zakryly tělo, chrání je a ohřívá. Tyto chloupky však vždy nezmizí, velmi často zůstávají po narození v oblasti ramen a zad. Po narození zmizí asi po týdnu.

Dítě už dýchá samo. To lze vidět na monitoru ultrazvukového přístroje. Jeho hrudní koš se snižuje a zvedá tím, že provádí taková dechová cvičení zaměřená na posílení svalů a rozvoj plicní tkáně. Pokud dítě nevdechlo plodovou vodu, pak se jeho plíce nemohly vyvinout a nedostal dostatečný objem odhalení, což je nezbytné pro normální dýchání po narození.

Játra dítěte v této fázi intenzivně hromadí železo, které bude nezbytné pro dítě v prvním roce života pro normální proces krvetvorby.

V této fázi těhotenství je placenta již maximálně vyvinuta a má tloušťku až 48 milimetrů. Její cévní síť funguje normálně a dosud neexistují žádné známky stárnutí. Fetoplacentální krevní tok plně zajišťuje krevní zásobení dítěte a dodává mu všechny potřebné látky.

Pohyby plodu po 30 týdnech těhotenství

Pohyby dítěte v této době jsou již velmi dobře pociťovány a někdy způsobují, že se budoucí maminka cítí nepříjemně, zejména když se dítě otřese v oblasti jater a dolní dělohy. Přesto, že je dítě ve stísněném prostředí, má stále příležitost házet a otočit se, takže většina dětí se v tuto chvíli obrátí vzhůru nohama.

Před narozením dítěte by maminka měla spočítat počet pohybů, zejména když je plod příliš aktivní. Do dvanácti hodin by měla žena cítit nejméně 10 pohybů dítěte a během spánku alespoň 4 pohyby za hodinu.

30. týden těhotenství: Výzkum a analýza

V této době musí žena podstoupit mnoho výzkumů, protože jsou nezbytné pro pokračování na mateřské dovolené. Budoucí matka bude poslána na obecný močový test, podle kterého může odborník určit vyvíjející se gestózu a obecný krevní test, který umožní určit nepřítomnost nebo přítomnost anémie.

U těhotných žen se za normální ukazatel považuje mírně nižší hladina hemoglobinu, ale pokud se jeho hladina výrazně odchyluje od normy, měla by být přijata opatření, protože tato podmínka je pro plod i matku extrémně nebezpečná..

Rovněž těhotná žena bude muset podstoupit biochemii krve, analýzu krevního séra na hepatitidu, syfilis, HIV a projít koagulogramem pro koagulaci vitální látky.

V případě potřeby budou předepsány testy na hormony a CTG.

Ultrazvuk po 30 týdnech těhotenství

Plánovaný ultrazvuk se provádí po dobu třicet až třicet dva týdnů. V této fázi se provádí hodnocení hmotnosti a růstu dítěte, stupně vývoje jeho orgánů, výšky děložního pozadí, jeho velikosti a stavu myometrické vrstvy. Stupeň placentární zralosti a množství plodové vody.

Pokud v tuto chvíli dítě ještě neodbočilo hlavu, neměli byste si dělat starosti. Když maminka provede řadu speciálních cvičení, může ho změnit.

Výživa po dobu 30 týdnů těhotenství

Stejně jako v předchozích týdnech těhotenství by maminka měla konzumovat správné a zdravé jídlo, často v malých dávkách..

Z stravy je nutné vyloučit:

 • Horké nápoje, populace ryb a sladkosti, zejména čokoláda.
 • Gynekologové žádají těhotné ženy, aby ho nejedly vůbec, protože ovlivňuje kontraktilitu svalů a může způsobit děložní tonus. Ale pokud to opravdu chcete a je nemožné to odmítnout, před obědem můžete jíst několik plátků hořké čokolády.
 • Je lepší nepít přírodní nebo instantní kávu ve třetím trimestru, protože může zvýšit krevní tlak a negativně ovlivnit zdraví člověka..
 • Minimalizujte své menu by měly být produkty obsahující živočišné tuky, které jsou klobásou a sádlo. Nepředávají tělu žádné výhody a vedou k sadě dalších liber..
 • Použití luštěnin vede k fermentaci v žaludku a procesu tvorby plynu, v důsledku čehož nadýmání, které již mučí většinu budoucích matek, a pokud se použije, povede k jeho posílení..
 • Musíte odmítnout rychlé občerstvení, lehká jídla a příliš časté občerstvení, škodlivé produkty.

Po dobu třiceti týdnů musí být v nabídce obiloviny. Pomáhají zlepšovat trávení díky vysokému obsahu komplexních uhlohydrátů v nich. Navíc těhotným ženám dodají energii, kterou skutečně potřebuje.

Zahrnout do stravy by měla být čerstvá zelenina a ovoce, hnědý chléb z celozrnné mouky, nikoli mastné ryby a maso, mléko a kyselé mléko, které jsou bohaté na vápník, nezbytné pro mámu a dítě. Nezapomeňte také na rostlinný olej, pomocí kterého můžete připravovat saláty z čerstvé zeleniny a ovoce.

Je nutné jíst často, v malých porcích a ujistěte se, že nabídka obsahuje teplá jídla.

30 týdnů těhotenství: doporučení gynekologů

Aby bylo toto období snazší a máma neměla žádné potíže, je třeba dodržovat tato doporučení:

 • Aby se snížilo nepohodlí v dolní části zad způsobené zvětšením břicha a posunem v těžišti, je nutné nosit obvaz pro nastávající matky a provádět speciální cvičení k rozvoji páteře a krku.
 • Pro střevní bolest vznikající z nahromadění plynů byste měli vzít odvar kopru, který tento nepříjemný stav usnadňuje nejen u kojenců, ale také u dospělých. Abyste se tomuto problému vyhnuli, musíte dodržovat dietu odstraněním sladké sody a fazolí z nabídky, které vedou k nadýmání.
 • S bolestmi hlavy byste se měli často uvolnit a naučit se relaxovat. Těhotné ženy nesmí pít prášky na bolesti hlavy, takže si můžete pomoci poslechem uklidňující hudby, relaxace a meditace..
 • Aby se zlepšil jeho stav, získejte další poplatek za energii a donutte dítě, aby si vzalo pózu nezbytnou pro zrození světa, pokud to ještě nepřijal, měli byste jógu pod dohledem trenéra.
 • Aby se předešlo výskytu strie, je nutné od samého začátku plodení plodu začít používat speciální kosmetiku, která zabrání jejich vzhledu. Mohou být nahrazeny běžným olivovým olejem, zvlhčují pokožku a dodávají jí elasticitu.
 • Chcete-li se vyhnout mačkání vena cava, musíte spát ne na břiše, ale na vaší straně, držet malý polštář mezi nohama.
 • Pokud žena cestuje, musí si vzít s sebou všechny lékařské doklady pro případ možného předčasného porodu.
 • Aby nedocházelo ke srážení krve, které se každý den zvyšuje, musíte pít více tekutin.
 • Chcete-li se zbavit nepohodlí v bederní a migréně, měli byste se přihlásit do bazénu. Plavání dobře pomáhá řešit tyto problémy..
 • Pro přípravu porodního kanálu pro dítě, které se má narodit, pro usnadnění kontrakcí a zotavení po porodu rychle, musíte denně provádět cvičení Kegel pro vaginální svaly.

Dietní doporučení

A poslední věcí, o kterou se musí budoucí máma postarat, je zařazení produktů obsahujících železo do nabídky, které pomohou udržet hladinu hemoglobinu na normální úrovni. Musíte jíst jablka, játra a špenát, mají hodně železa, které je zodpovědné za přepravu kyslíku tkáňovými strukturami a orgány z matky na dítě.

Aby nedošlo k slabosti, problémům se zuby, kostmi a necitlivosti končetin, měl by být gynekolog požádán o to, jaké potraviny mají být ve stravě zahrnuty, takže poslední trimestr přináší zdraví a energii, a nikoli slabost a apatii, jak se to děje u některých matek.

Můžete také zjistit, jaká doporučení gynekologové dávají do 31 týdnů těhotenství, jak se vyvíjí dítě, jaké příznaky a pocity doprovázejí toto období a jaké hrozby mohou vyvstat. V tomto článku najdete všechny potřebné informace..

Sex po 30 týdnech těhotenství

Intimní vztahy ve třicátém týdnu jsou nedílnou součástí života budoucí matky. Pokud gynekolog nezakazuje sex, mohou a měli by být praktikováni, vyhýbají se pózám, které vyvíjejí tlak na žaludek.

Blízkost může být kontraindikována při placentární prezentaci, hrozbě předčasného porodu, vícenásobného těhotenství a polyhydramnios. V těchto případech je možné se navzájem potěšit alternativními metodami bez pohlavního styku, protože neexistují kontraindikace pro orgasmus.

Závěr

Před narozením drobky zbývá o něco déle než dva měsíce. Chcete-li distribuovat svůj čas a energii, musíte si naplánovat čas před a po porodu, v tomto případě nebudou problémy s jeho nedostatkem.

Rysy průběhu 30. týdne těhotenství pro matku a dítě

Těhotenství se pomalu, ale jistě blíží ke svému logickému závěru. Přichází 30. týden těhotenství, a to je období, kdy pracující ženy chodí na mateřskou dovolenou. Opravdu, v takové situaci je obtížné plně pracovat, takže musíte určitě využít své právo na odpočinek a v uvolněném domácím prostředí se připravujete na významnou událost v životě vaší rodiny.

Při pohledu na těhotenský kalendář vidíte, že 30 porodních týdnů je uprostřed osmého porodnického měsíce. Tělo se aktivně připravuje na porod, i když ještě existuje čas, než se dítě objeví. V období třiceti týdnů chodí většina pracujících žen na předporodní dovolenou, protože to je obtížné období, kdy žena potřebuje více odpočinku a získání síly.

Co se děje?

30-týdenní těhotenství je doba, kdy v ženském těle nastanou následující změny:

 • Tělesná hmotnost se dále zvyšuje, průměrný nárůst za týden je asi 400 gramů a celková hmotnost za posledních 30 týdnů těhotenství se zvýšila o 8 až 11 kg. Pokud však počet získaných kilogramů výrazně převyšuje průměr, měla by žena znovu zvážit svůj jídelníček, opustit sladkosti a pečení. Nemůžete hladovět a jít na dietu! Výživa ve 30 týdnech těhotenství by měla být úplná a různorodá. Jednoduše eliminujte „prázdné“ kalorie, které neprospívají tělu.
 • Břicho ve 30. týdnu těhotenství se dále zvětšuje, spodní část dělohy stoupá výš a významně komprimuje žaludek a bránici. Proto se v této fázi těhotenství mohou objevit pálení žáhy a nevolnost. Pro snížení pravděpodobnosti těchto jevů se doporučuje jíst malá jídla, ale často.
 • V důsledku tlaku dělohy na bránici se může objevit dušnost. Nejčastěji se vyskytují problémy při lezení po schodech nebo při jiném fyzickém úsilí. Musíte být opatrní, pravidelně přestat odpočívat.

Kromě výše popsaných pocitů může být žena po 30 týdnech těhotenství narušena zácpou, častým močením a problémy se spánkem. To vše je způsobeno tlakem rostoucí dělohy na orgány. Ale i přes nepohodlí většina žen zažívá klidnou radost, pocit, že v nich roste život a pečlivě sleduje pohyby svého syna nebo dcery.

Protože dítě je již dostatečně velké, stává se v děloze stále více přecpané. Pohyb plodu proto mění svůj charakter. Dítě se nemůže volně otáčet a otáčet, nyní se pohyby omezují na otřesy nohou a pažemi.

Máma musí pečlivě sledovat pohyby plodu. V průměru dítě dělá za hodinu 5-6 pohybů. Plod může být aktivován ostrými zvuky, nedostatkem kyslíku. Ale pokud se dítě příliš dlouho necítí, musí být máma bdělá a konzultovat s lékařem.

Je dokázáno, že i během života plodu se děti liší temperamentem. Někteří se hodně pohybují, jiní jsou „líní“. Alarmující znamení je prudká změna povahy pohybu.

Pokud se očekávají dvojčata

30 týdnů dvojčat těhotenství je období, kdy musíte určit taktiku porodu.

Císařský řez se doporučuje v následujících případech:

 • předchozí těhotenství skončilo císařským řezem, to znamená, že děloha již má jizvu;
 • jedno dvojče je v příčné poloze nebo obě děti jsou v hýždě;
 • u dětí nebo u jednoho dítěte je zaznamenáno zamotání kabelů.

Pokud tyto indikace chybí, vyplatí se přizpůsobit přirozenému porodu.

Vícečetné těhotenství je obvykle vyřešeno dříve než jediné těhotenství. Pokud je však gestační věk 30 týdnů, je na porod příliš brzy. Pokud je to možné, lékaři se snaží udržet těhotenství ještě několik týdnů..

Jak se dítě vyvíjí?

Uvidíme, co se s dítětem stane po 30 týdnech těhotenství. Vaše dítě je již dost velké a vypadá jako obyčejný novorozenec, přesto je stále malý a váží méně než děti narozené včas.

Hmotnost plodu po 30 týdnech je přibližně 1,4 kilogramů a růst je 38–42 cm, ale v této době se již projevují individuální vlastnosti. Proto se hmotnost dítěte ve 30 týdnech těhotenství může lišit od průměru.

Do pěti měsíců těhotenství se všechny děti vyvíjejí stejným způsobem a potom se u dětí vyvinou individuální rysy, v závislosti na dědičných faktorech. Takže u vysokých a velkých rodičů ve 30 týdnech těhotenství může být hmotnost dítěte vyšší než průměrná.

Plod ve 30. týdnu těhotenství již nashromáždil velké množství podkožního tuku, takže jeho kůže již není pomačkaná, jako předtím.

Po 30 týdnech těhotenství pokračuje vývoj plodu, toto období je charakterizováno:

 • Akumulace v plicích zvláštní látky, sufractantu, díky níž může narozené dítě dýchat samo o sobě, pokračuje. 30-31 týdnů těhotenství je období, kdy i v případě předčasného porodu může dítě bezpečně dýchat, i když se jeho dýchací systém stále vyvíjí;
 • Vývoj mozku plodu ve 30. týdnu těhotenství se zrychluje, denně se objevují nové křivky, objevuje se výrazná úleva.
 • Po 30 týdnech je dítě stále zcela pokryto původní chmýří, ale postupně se chloupky na těle začínají vypadávat. Některé zbraně však mohou přežít až do narození. Nebojte se, původní chmýří vypadne během prvních několika týdnů života.
 • Játra aktivně pracují a hromadí zásoby železa, které budou vyžadovány v prvních dnech „autonomního života“..
 • Do této doby už má dítě vidění, ale zatím je nedokonalé, i když drobenka dokonale rozlišuje jasné světlo. Vize se bude po porodu nadále vyvíjet, protože novorozenci mají fyziologickou hyperopii.
 • Pokračuje nejen fyzický, ale i emoční vývoj plodu. Nastávající matka se v tomto období doporučuje mluvit častěji s dítětem, zpívat mu písně. Můžete poslouchat příjemnou melodickou hudbu, obdivovat přírodní obrazy nebo umělecká díla. Pamatujte, že pozitivní emoce matky příznivě ovlivňují vývoj dítěte. A pokud je matka nervózní, pláče, zažívá stres, pak je celá tato negativita přenesena na dítě. Ženy se proto musí postarat o sebe a pokusit se vyhnout nepříjemným emocím..

Nezbytné zkoušky

30 týdnů těhotenství je čas, kdy je nutné rutinní vyšetření. Následující testy se zpravidla předepisují do 30 týdnů těhotenství:

 • analýza moči pro proteinové sloučeniny;
 • krevní test na obsah hemoglobinu, cukru, bílých krvinek a screening na nebezpečné infekce - HIV, syfilis, hepatitida;
 • výše uvedené studie jsou povinné, jsou předepsány všem ženám, ale v případě potřeby se provádí biochemický krevní test;
 • gynekologický nátěr pro stanovení infekcí, pokud je detekována přítomnost nemoci (drozd, trichomoniáza, chlamydie atd.), bude nutné léčbu, aby se zabránilo infekci dítěte, ke které může dojít během porodu.

Kromě toho, v gestačním věku 30 týdnů, může být žena konzultována se specializovanými odborníky, pokud má chronická onemocnění. Pokud má žena krátkozrakost, musí navštívit oftalmologa.

Ultrazvuk může být předepsán na 30 týdnů těhotenství, ačkoli kalendář těhotenství doporučuje třetí rutinní studii o několik týdnů později. Co vidí při provádění ultrazvuku po 30 týdnech těhotenství?

V procesu výzkumu specialista hodnotí:

 • výška a hmotnost dítěte;
 • stav jeho vnitřních orgánů;
 • možné malformace, které lze odhalit pouze v pozdějších stádiích, takže ultrazvukové vyšetření po 30 týdnech pomůže určit některé srdeční vady, obstrukci močových cest atd.;
 • pozice plodu v děloze, většina dětí do této doby již zaujímá pozici, ve které budou až do porodu - hlavou dolů. Ale pokud je vaše dítě v jiné poloze, neměli byste být naštvaní. Zaprvé, dítě má ještě čas se převrátit, a za druhé, poloha dítěte ovlivňuje taktiku porodu, nikoli však na zdraví novorozence. V mnoha případech porod prochází bezpečně as gluteal previa. Pokud přirozený porod není možný (například s příčným uspořádáním), bude matce proveden císařský řez;
 • stav placenty a plodové vody.

Možné problémy

30. týden těhotenství - čas je pro matku poměrně obtížný, během této doby se mohou vyvinout různé komplikace.

Předčasné narození

Porod ve 30 týdnech není normou, protože dítě ještě není dostatečně silné na nezávislý život. Pokud však z nějakého důvodu dojde k porodu, potom má dítě velmi dobrou šanci na přežití (95%). V první fázi dítě potřebuje lékařskou pomoc a potom pokračuje normální vývojový proces a dítě se neliší od svých vrstevníků narozených včas.

Ale s hrozbou, která se objevila, se lékaři v této době pokusí udržet těhotenství. Je nutné zavolat sanitku, pokud dojde k špinění ve 30. týdnu těhotenství nebo pravidelných bolestivých kontrakcí.

Jednotlivé a nepravidelné kontrakce by v tuto chvíli neměly být děsivé. Je to druh tréninku těla, který je připravuje na porod..

Nízká voda

Ve druhém trimestru je častěji detekována nízká voda, ale někdy se tato komplikace objevuje až po 30 týdnech. Kolik plodové vody by mělo být během tohoto období? Normální ukazatel pro toto období je nejméně 1000 ml.

Pokud je objem vody menší - mluvíme o nedostatku vody. Lékař může podezření na tento stav měřením objemu břicha během podávání. Příliš malý žaludek po 30 týdnech je jedním ze známek nedostatku vody. Konečná diagnóza se provádí po ultrazvukovém vyšetření..

Taktika léčby se volí v závislosti na závažnosti oligohydramnií. S mírným stupněm je předepsána strava a odpočinek. Pokud jsou vyžadovány závažné oligohydramnie, je nutná celá škála opatření, včetně lékové terapie.

Gestóza

Tento stav se nazývá pozdní toxikóza. Komplikace se však nezdá jako toxikóza v prvních týdnech těhotenství. Takže zvracení a nevolnost ve 30. týdnu těhotenství nejčastěji naznačují otravu jídlem nebo zhoršení gastritidy.

Při pozdní toxikóze je detekována následující triáda příznaků:

 • zvýšení krevního tlaku;
 • zhoršená funkce ledvin (proteinové sloučeniny se objevují v moči);
 • výskyt otoku, navíc otok může být interní a externě jemný (proto musí být neustále sledována hmotnost).

Třicátý týden těhotenství je tedy již poměrně obtížný čas. Velké břicho již výrazně ovlivňuje pohyb, dochází k rychlé únavě. Vzhledem k tomu, že žena má v tuto chvíli obtížné období, je třeba více odpočívat, zejména proto, že prenatální mateřská dovolená začíná od 30. týdne. Nepoužívejte tento čas k opravám v domě nebo k obecnému úklidu, snažte se nezatěžovat, chodit více a dobře jíst.

Články O Neplodnosti