Hlavní Zdraví

30 týdnů těhotenství. Těhotenský kalendář

Kalkulačka těhotenství vám pomůže určit gestační věk a datum narození. “

Nenarozené dítě po 30 týdnech těhotenství


Ve 30. týdnu je plod již velmi, velmi aktivní: vznáší se v plodové vodě a neustále se ohýbá. I když spí, zaťal pěsti, „pokrčil rameny“, zamračil se. A tak, vzhůru, se vždy cítí: natahuje se silou a hlavní, narovnává paže a nohy, otáčí se. Tyto pohyby jsou hmatatelné, ale ne příliš ostré. Pokud se najednou stane neklidným, když je jeho matka unavená nebo je v místnosti, kde je kouřena, obraz se změní: nyní se pohybuje intenzivně, ostře, náročně. Silní otřes plodu by si měl být vždy vědom, i když je možné, že projevuje svůj temperament.


Zkušení lékaři v tomto okamžiku podle rytmu jejich srdečního rytmu se mohou pokusit, i když ne úplně, určit pohlaví dítěte. Samozřejmě, v naší době, kdy je ultrazvuk, je to irelevantní, ale stále zajímavé: srdeční rytmy chlapců a dívek se mírně liší. Chlapec je klidný a vzácný: tuk. tuk. tuk. U dívky - častěji a „emocionálnější“: knock-knock-knock-knock.


Dítě už má velmi slušnou představu o prostředí, které ho obklopuje. Jsme zvyklí myslet na dělohu jako na úplně temné místo, ale ve skutečnosti tomu tak není. Úroveň osvětlení v děloze do značné míry závisí na osvětlení prostředí, ve kterém je těhotná žena. Vaše dítě je tedy obeznámeno s pocitem světla a tmy.


Délka plodu po 30 týdnech těhotenství je 35 cm, hmotnost 1100 g. Tenká kůže je červená a pokrytá mazivem podobným sýru. V případě předčasného porodu v tomto období může novorozenec bez souběžné patologie s pečlivou profesionální péčí přežít.

Nastávající matka ve 30 týdnech těhotenství


Od 30. týdne těhotenství má pracující žena nárok na předporodní dovolenou. Byla doba, kdy byla dána později, ale pozorování ukázala: aktivní práce během tohoto období, fyzické a duševní přetížení mohou vyvolat předčasné narození. Koneckonců, tělo už zažívá obrovské zatížení. Děloha je umístěna tak vysoko, že bránice tlačí na srdce a dokonce mění svoji polohu v hrudi - „leží“, jako by byla napříč. Obtížné dýchání, které se projevuje krátkým dechem.


Ve 29. - 32. týdnu dítě stále potřebuje spoustu živin, vitamínů, minerálních solí. To vše mu dodává mateřský organismus. Proto je dovolená nejlépe využita pro relaxaci. Trávit své dny zdarma na těžkých pracích kolem domu, nezačínat opravami nebo generálním úklidem, během běhu kolem obchodů „nevstávej z nohou“. I když lhát celý den, samozřejmě také není nutné. V zájmu úspěšného těhotenství se musíte pohnout! Pokud se klidné procházky na čerstvém vzduchu již staly zvykem - to je přesně to, co potřebujete.


Mnoho žen se obává zácpy, nadýmání - výrazné nadýmání. Pomůže to pouze racionální strava. Stále nepotřebujete produkty na výrobu plynu - hrozny, čerstvé zelí, hrášek, jiné luštěniny, čerstvé mléko, hodně měkkého bílého chleba, rohlíky, sladkosti.


Ale dítěti se to bude opravdu líbit, pokud začnete denně jíst 100-200 g syrové mrkve se strouhaným jablkem a lžičkou zakysané smetany. Užitečný jogurt, fermentované pečené mléko, kefír. Dušené sušené ovoce normalizuje střeva. Neužívejte však projímadla. V posledním trimestru těhotenství mohou vyvolat kontraktilní aktivitu dělohy a způsobit předčasný porod.


Použijte jednoduchý osvědčený nástroj. Vezměte ve stejném množství sušené meruňky, rozinky, fíky a sušené švestky, důkladně se umyjte, usušte a poté projděte mlýnkem na maso. Vložte hmotu do sklenice s víkem a chlazte. Začněte snídani, oběd a večeři polévkovou lžičkou této směsi. Můžete to vypít vodou. První dva dny neočekávejte mnoho efektů, ale pak vše dopadne.


Do 32. týdne těhotenství dítě obvykle zaujímá pozici, která zůstane až do narození. Častěji leží hlava dolů, tato prezentace se nazývá hlava. Ale pokud obrátil hýždě na děložní čípek - je to hýždě nebo pánevní prezentace. Lékaři to připisují patologickému syndromu, protože je obtížné porodit dítě (a často nemožné bez speciální porodnické péče). Ale v tuto chvíli může plod ještě změnit postoj.


Proveďte speciální cvičení s pánevní prezentací, která pomůže vašemu dítěti převrátit hlavu dolů..


Když dítě otočí hlavu dolů (to je jasně vidět na ultrazvukovém vyšetření), musíte si okamžitě obinat bandáž - kupte ji předem v lékárně. Podporuje přední břišní stěnu břicha a udržuje plod v požadované poloze..


Počínaje 30. týdnem těhotenství se nedoporučuje nastávajícím matkám spát a ležet na zádech, aby se zabránilo výskytu syndromu dolní duté žíly. Tento syndrom je způsoben zvýšením tlaku dělohy na dolní dutou venu cava (spodní dolní dutá vena je umístěna pod zvětšující se těhotnou dělohou) - hlavní sběratel, kterým žilní krev stoupá z dolních končetin a spodního těla do srdce, a proto se snižuje žilní návrat krve do srdce, dochází ke snížení krevního tlaku (s prudkým poklesem, mdloby).


Kompresní syndrom dolní duté žíly se může projevit úzkostí, pocitem nedostatku vzduchu, rychlým dýcháním, závratě, ztmavnutím očí, blanšírováním, pocením, tachykardií (zvýšená srdeční frekvence). Nejčastěji se syndrom vyskytuje u polyhydramnií, těhotenství u velkého plodu, s hypotenzí (nízký krevní tlak), s vícenásobným těhotenstvím a také u těhotných žen s nízkou postavou. Zvláštní ošetření se obvykle nevyžaduje. Když se objeví syndrom komprese spodní vena cava, stačí se okamžitě otočit na bok. Musíte vědět, že při výrazném dlouhodobém stlačování dolní duté žíly se snižuje průtok krve děložními a ledvinami, dítě je horší zásobou krve a živin. Jsou možné komplikace, jako je předčasné placentární abrupce a křečové žíly dolních končetin, akutní a chronická hypoxie plodu..


I když před narozením zbývá ještě hodně času, máte možnost pečlivě prozkoumat hodnocení porodnic a vybrat si pro konkrétní porodnici. A pro jasnější určení kritérií výběru pro sebe je užitečné nejprve sestavit plán narození.

30 týdnů těhotenství: pocity, vývoj plodu, třetí plánovaný ultrazvuk

8. měsíc je nejkritičtější období těhotenství. 30. týden se rovná 26. týdnu početí a 28. týdnu menstruačního zpoždění.

V tuto chvíli musíte být velmi opatrní, protože i mírná rána do žaludku, například při cestování ve veřejné dopravě může způsobit vážné problémy.

Budoucí matka se cítí stále více unavená každý den, způsob, jakým se přírůstek hmotnosti pociťuje stále více.

Nyní musíte opustit mnoho domácích prací a nebojte se požádat o pomoc ostatní.

Od 30. týdne začíná úzká komunikace mezi matkou a dítětem, protože žena chodí na mateřskou dovolenou a může věnovat veškerý svůj volný čas dítěti. Na prenatální klinice je nastávající matka právě v tuto chvíli rodným listem.

Co se stane ve 30. týdnu

Přestože žena cítí, že „se brzy nebude moci pohybovat“, stále musí dítě nosit po dobu 10 týdnů. Navíc plod a děloha neustále rostou, což znamená, že se hmotnost neustále zvyšuje.

Během tohoto období hormony začnou připravovat klouby a kosti pro budoucí narození. Ligamenty jsou napnuty po celém těle, takže možná budete potřebovat nové boty.

Během tohoto období dítě plně vede aktivní životní styl, plave v plodové vodě a neustále se pohybuje. Nyní jsou však jeho pohyby vědomější a často je to reakce na životní prostředí. Každý hladký pohyb drobků dává nastávající matce neuvěřitelné pocity. V této době je délka plodu přibližně 37 cm a hmotnost přibližně 13 00–140 0 g.

V tuto chvíli budete mít 3. plánované ultrazvukové vyšetření. Doktor bude schopen ověřit normální vývoj dítěte, posoudit jeho vitalitu, oběhový systém, identifikovat možné vady.

Přečtěte si více o třetím plánovaném ultrazvuku zde.

Ultrazvuk potvrdí správnou polohu plodu, v tomto případě se doporučuje nosit speciální obvaz, který udržuje správnou polohu dítěte a zabraňuje možnosti jeho převrácení. Přečtěte si více o důležitosti postavení dítěte zde..

Je velmi důležité, aby žena pokračovala ve sledování výživy a přijímala fyzickou aktivitu, protože tím bude připravena na budoucí narození.

Nastávající matka má díky vyhlášce a volnému času příležitost navštěvovat speciální kurzy, kde se učí spoustu důležitých informací.

Pohoda ženy po 30 týdnech

V důsledku intenzivního růstu dítěte má nastávající matka větší pocit nepohodlí, protože vnitřní orgány jsou velmi přeplněné. To je ovšem nesrovnatelné s mateřskými pocity, které se každý den zesilují.

Možné fyzické pocity

V každém týdnu těhotenství má žena nové pocity, které naznačují, že všechno jde dobře a dítě se dále vyvíjí:

 1. Míchání plodu. Od 30. týdne je velmi důležité kontrolovat množství pohybů dítěte. Například, pokud dítě nemá dostatek kyslíku, pak bude intenzita pohybů zanedbatelná. V tomto případě je nutné se poradit s lékařem, protože to může způsobit zmrazení plodu. Za normální se považuje - 24 pohybů během dne. Během tohoto období se cítí méně často, protože se vyskytují na straně dítěte významněji.
 2. Hmotnost. Pro toto období se přírůstek hmotnosti považuje za normální - 11 kg. Blíže k porodu se bude hmotnost přidávat mnohem rychleji, protože se zvyšuje hlavně díky růstu dítěte, dělohy a zahrnuje také placentu a plodovou vodu.
 3. Hruď. V této době jsou prsa nastávající matky nalita ještě více, bradavky jsou drsnější, když se připravují na krmení dítěte.
 4. Žaludek. Ve 30. týdnu již žaludek výrazně vzrostl, což výrazně ovlivňuje chod ženy. Svaly v tomto období jsou výrazně oslabené a napnuté, takže nemůžete provádět žádné ostré pohyby a musíte se také vyhnout tahům atd. Během tohoto období se navíc zvyšuje riziko strií, takže ženy musí pro těhotné ženy používat speciální krémy. Existují lidová léčiva, která se s tímto problémem vypořádají - olivový nebo citrusový olej atd..
 5. Děloha. V této době se děloha významně zvětšuje a nyní je umístěna 10 cm nad pupkem a vzdálenost od pubické symfýzy je asi 30 cm dlouhá. Počínaje 30. týdnem se děloha začíná stahovat sama, čímž se připravuje na porod. Jen se nemusíte starat o plod, který nemá žádnou hrozbu. Pouze pokud cítíte ostrou bolest a je špinění, musíte okamžitě navštívit lékaře.
 6. Nespavost nastává v důsledku skutečnosti, že spánek se stává stále více nepohodlným. Během tohoto období se doporučuje ležet na vaší straně, proto je lepší koupit speciální polštář, který pomůže udržet správné držení těla..
 7. Bolest V důsledku významných fyziologických změn se může objevit bolest. Nejčastěji dochází k bolesti zad v důsledku rostoucího břicha. Také bolest může nastat v důsledku děložních kontrakcí, ale jsou nejčastěji nepostřehnutelné. Bolest břicha může být vyvolána z úplně jiných důvodů, například nevhodnou stravou, výrony atd. Často se mohou vyskytnout bolesti hlavy, ale dá se jim vyhnout, pokud často chodíte na čerstvý vzduch a máte dostatek spánku..
 8. Přidělení. Je nutné věnovat pozornost barvě, struktuře a vůni sekrecí, pokud se nějak nějak změnily, například spaly hnědé nebo sražené, pak nezapomeňte navštívit lékaře. Přítomnost krve nebo přebytečné vody v krvi je signálem, který musíte naléhavě zavolat sanitkou. Přečtěte si více o povaze výboje během těhotenství zde..
 9. Otok. Během tohoto období může často dojít k otoku. Důvodem je významné zvýšení tekutin v těle. Abyste tomu zabránili, snižte příjem soli a přestaňte jíst mastná a kořenitá jídla..
 10. Střeva. Toto tělo je v komprimovaném stavu, kvůli kterému může nastávající matka mít zácpu. Kromě toho se zvyšuje počet nutkání na toaletu.
 11. Hemoroidy. Může se vyskytnout během tohoto období těhotenství, není obtížné se s tím vypořádat, proto používejte speciální svíčky a lidové léky. Většina hemoroidů prochází po porodu. O léčbě hemoroidů během těhotenství a po porodu si přečtěte zde.

Možné emoční zážitky

V této době mohou budoucí matky pociťovat pocit úzkosti, který ve většině případů nic nepotvrzuje. Stále více, myšlenky jako „Nemůžu snést dítě“, „Nemůžu porodit“ a něco takového se může objevit v mé hlavě.

Emoční změny ve 30. týdnu závisí na hormonálních změnách v ženském těle. Pokud pociťujete vážné a do jisté míry i manické pocity úzkosti a nemůžete ovládat své pocity samostatně, pak se poraďte s lékařem, jinak můžete být vážně depresivní.

Ženy recenze asi 30 týdnů

Každá žena má během těhotenství své individuální pocity a pocity, to říkají budoucí matky o 30. týdnu těhotenství:

Julia: „Každý den je těžší a těžší dýchat, ale přesto se cítím dobře. Sní, když už se nejen cítím, ale dotýkám se a líbat svého malého syna. “.

Natalia: „Každý den se bojím blížící se noci, protože nemohu spát na své straně, i když musím. Doktor doporučuje dát něco měkkého pod žaludek a přestat spát na zádech, ale já prostě nemůžu změnit názor. “

Alena: „Zotavila jsem se o 20 kg, ale vzhledem k tomu, že jsem před těhotenstvím výrazně zhubla, nebyly žádné strie. Dítě v noci nespí, protože je aktivní. Je těžké chodit, moje záda je velmi bolestivá, ale speciální cvičení pomáhají tento problém vyřešit. “.

Arina: „Do 30. týdne jsem vydělala 17 kg, ale nezlobilo mě to, protože v mé hlavě je jen jedna myšlenka - sanitka s mou dcerou“.

Svetlana: „Můj manžel a já jsme začali navštěvovat kurzy pro budoucí rodiče, kde mě učí, jak dýchat a citově se připravovat na budoucí narození a mateřství. Můj manžel a já jsme také učeni, jak se správně starat o nenarozené dítě, obecně jsme velmi spokojeni. “.

Ksenia: „Díky bohu, dlouho očekávanému výnosu, nyní si mohu těhotenství plně užít. Každý den začíná tím, že mluvím se svým dítětem, říkám jí plán na další den, nejdůležitější je, že když se jí něco nelíbí, trochu mě kope. To jsou nejlepší okamžiky života. “.

Elizabeth: „Jsem v životě alarmistou a během těhotenství se pocit úzkosti výrazně zvýšil. Snažím se vůbec nepohybovat, díky tomu jsem získal hodně - 25 kg. Doktor mi nadává a hovoří o komplikacích, které mě ještě více znepokojují. Možná je čas jít k psychologovi “.

Anna: „Všechno je v pořádku za 30 týdnů, získal jsem jen 6 kg, prakticky žádná bolest, obecně mám štěstí. Snažím se přidělit každou volnou minutu dítěti, pohladit bříško a vyprávět mu různé příběhy. “.

Marina: „Aktivita dítěte klesla, zpočátku mě to vyděsilo, ale četl jsem, že je normální a uklidnil se. Teď mám čas na odpočinek a spánek “.

Albina: „Dodržuji všechna doporučení, díky tomu těhotenství pokračuje dobře. Po 30 týdnech jsem získal 10 kg, lékař řekl, že je to normální. Citově je vše lepší než kdy jindy. “.

Vývoj plodu po 30 týdnech těhotenství

Parametry dítěte závisí na mnoha faktorech, ale v průměru

V zásadě to záleží na správné výživě budoucí matky, stejně jako na vlastnostech jejího těla.

Ve 30. týdnu jsou oči dítěte dokořán a on reaguje na jasné světlo, které prorazí bříško. Během spánku zamračil, pokrčil rameny a zaťal pěsti. Také ví, jak se usmívat a zívat.

Během tohoto období začnou na těle - laguny - mizet tenké vlasy. Na některých místech však mohou přetrvávat, ale není to děsivé, po narození velmi rychle zmizí. Ale na hlavě jsou vlasy ještě silnější. Některé děti se hned po narození mohou chlubit krásnými vlasy.

Ve 30. týdnu mozek dítěte neustále roste. Vytvořené vnitřní orgány jsou připraveny pro normální práci po porodu. Vznikají také nová nervová vlákna a stávající vlákna začínají aktivně fungovat..

Srdce dítěte funguje dobře, ale játra jsou aktivnější, protože v příštím roce musí nahromadit tolik potřebné železo.

Dýchací systém se ještě plně netvořil, ale stále může dýchat. Během ultrazvuku můžete vidět, jak se jeho hrudník rozšiřuje a stahuje. Během tohoto období může žena poprvé cítit nevýznamné a rytmické chvění dítěte, takhle škytá. Přesný důvod není dosud znám, ale hlavním předpokladem je nadměrné požití plodové vody.

Imunitní systém se nadále formuje, ale již v této fázi je dítě připraveno odolat mnoha infekcím.

Přestože kůže zůstává pomačkaná, dítě je připraveno k narození, protože již nahromadilo tukovou tkáň.

Líce, paže a nohy jsou docela baculaté, skoro jako novorozenci.

Pokud dítě během spánku budoucí matky vede aktivní životní styl, může to znamenat, že má nespavost. Budoucí dítě z 30. týdne začíná chápat a reagovat na činy matky.

Fotografie z ultrazvuku plodu

Foto 3D ultrazvuk plodu po dobu 30 týdnů:

Doporučení na 30 týdnech těhotenství

Správná výživa

Po celou dobu těhotenství a zejména po 30 týdnech je nutné dodržovat správnou výživu. V této době ženské tělo a dítě potřebují bílkoviny a komplexní uhlohydráty. Přidejte do své každodenní stravy čerstvou zeleninu, ovoce, kyselé mléčné výrobky, mořské plody, ryby, libové maso.

Je nutné opustit sladké pečivo a další produkty, které zvyšují hladinu glukózy v krvi. Z nabídky také vylučujte hrozny, zelí, čerstvý chléb, luštěniny a další produkty, které mohou vyvolat výskyt plynů.

Zvláštní pozornost musí být věnována kvalitě produktů. Žádná polopečená jídla, výrobky musí být podrobeny dlouhodobému tepelnému zpracování. Například fermentované mléčné výrobky musí být vařeny, ovoce by mělo být umyté, ale sushi a maso s krví musí být zcela opuštěné..

Rovněž během těhotenství se nedoporučuje zneužívat přípravky, které mohou vyvolat výskyt alergií. Mezi tyto produkty patří med, čokoláda, kaviár atd..

Důležité:

 • jíst pravidelně, aby se necítil hlad;
 • část by neměla být velká;
 • nedoporučuje se, jíst před spaním, poslední jídlo by mělo být 3 hodiny před spaním;
 • poraďte se se svým lékařem o užívání vitamínových doplňků.

Intimní vztah

Žena má sníženou sexuální touhu. Již ve 30. týdnu je nutné věnovat pozornost kontraindikacím, pokud tomu tak není, nemusíte se vzdát intimního života. Hlavní věc, kterou si musíte pamatovat, je, že u aktivních pohybů můžete změnit polohu dítěte.

Jaká nebezpečí lze očekávat:

 1. Pokud má žena a muž jiný rhesus, může v tuto chvíli dojít k rhesus inkompatibility, v takovém případě bude nutné provést speciální injekci.
 2. Může dojít ke krvácení, které je pravděpodobně způsobeno abrazí placenty..

Tělesné cvičení

Pro ženu je již obtížné chodit, ale zároveň nezapomínejte na fyzickou aktivitu. Díky tomu bude nastávající matka připravena na porod, zvýší její sílu a vytrvalost.

Doporučuje se zapojit se do rotopedu, tělo dostane potřebnou zátěž, ale hmotnost nebude na nohy vyvíjet tlak. Nejužitečnější činností v posledních fázích těhotenství je plavání..

Takový výcvik pomůže zbavit se bolesti zad a zlepšit celkovou fyzickou kondici. Pokud těhotná žena i nadále cvičí v tělocvičně, je nejlepší provádět výcvik pod dohledem školitele.

Nezapomeňte chodit a dělat dechová cvičení.

Důležité tipy:

 1. Poskytněte dostatek času na spánek, stačí spát na vaší straně, jinak můžete vyvolat nedostatečný tok kyslíku do dítěte.
 2. Pokud odejdete z domu, vždy mějte u sebe lékařskou kartu, protože v tuto chvíli může začít předčasné narození.
 3. Vzhledem k tomu, že žena je nyní na mateřské dovolené, je čas se přihlásit na těhotenské kurzy, kde najdete spoustu nezbytných a velmi důležitých informací.
 4. Častěji jděte na záchod, abyste zabránili zácpě.
 5. Není nutné překřížit nohy při sezení, protože to může vyvolat výskyt křečových žil.
 6. Jemná masáž pomáhá zmírnit mírné bolesti zad a nohou..
 7. Pamatujte, že dobrá nálada matky se přenáší na dítě.

Vyšetření po 30 týdnech těhotenství

Ve 30. týdnu musíte navštívit lékaře a od teď to dělat každý týden. Během recepce provede odborník potřebné vyšetření:

 • změřit tlak;
 • zkontrolovat stav dělohy;
 • určit polohu dítěte;
 • posoudit stav dělohy a pohlavních orgánů;
 • namazat flóru.

V této době bude budoucí matka muset podstoupit vyšetření, aby zjistila možná onemocnění, která mohou dítě poškodit a po porodu vyvolala různé komplikace..

Ve 30. týdnu si žena může vybrat mateřskou nemocnici, a protože je dost času, můžete si vybrat ideální variantu, která uspokojí všechny požadavky.

30 týdnů těhotenství: výška, hmotnost, vývoj plodu

30 porodnických týdnů je období, kdy žena čerpá mateřskou dovolenou a oficiálně odchází na zasloužený odpočinek! Od tohoto týdne můžete bezpečně začít sbírat věno pro dítě v nemocnici, učit se, jak správně dýchat, číst užitečné informace a v případě potřeby provádět zvláštní cvičení v případě panvové nebo glutealní prezentace. Je čas obklopit sebe a své dítě láskou, něhou a péčí.

30 týdnů, kolik měsíců? Po 30 porodních týdnech končí 7 měsíců těhotenství (30 týdnů = 6 měsíců a 30 dní nebo 210 dnů těhotenství). 3 trimestr těhotenství pokračuje.

Hmotnost, výška, vývoj plodu ve 30. týdnu

Dítě během tohoto období intenzivně přibírá na váze, což do 30. týdne je obvykle 1,5 až 1,6 kilogramu, dítě dorostlo až do délky 40 centimetrů. Vaše dítě má velikost velkého banánu.

Dítě rychle roste a každý den se v matčině lůně stále více zaplňuje. Frekvence ostrých převratů se výrazně snižuje. Dítě v pánevní prezentaci může zůstat v této poloze až do narození.

Kůže plodu postupně získává svou charakteristickou světle růžovou barvu. Množství chlupů vellus (lanugo) je sníženo. Tuková tkáň je uložena pod kůží (hlavně na krku, břiše, glutální oblasti, kolem kloubů). Termoregulační procesy se každý den zlepšují..

Ve nervovém systému plodu dochází k významným změnám. Pokračuje diferenciace mozkové kůry, alokace funkčních zón a zlepšování reflexů. Jsou položeny biorytmy, které určují denní aktivitu plodu. Všimněte si, že některé děti se častěji cítí ráno a odpoledne, zatímco jiné raději zůstávají vzhůru večer a v noci.

Po 30 týdnech těhotenství dítě nejen získává informace od smyslů, ale také se učí analyzovat je. Analýza probíhá na poměrně primitivní úrovni. Všechny pocity vnímané plodem přicházejí ve formě signálů v přesně definovaných oblastech mozkové kůry. V reakci na podněty vznikají různé reflexy, které jsou u dítěte fixovány. Například v reakci na silný ostrý zvuk se dítě uklidní a když je vystaveno světelnému zdroji světla, otočí hlavu správným směrem.

Ve 30. týdnu je tloušťka placenty 30-31 mm. Po úspěšném těhotenství tělo nadále vykonává všechny funkce, které jsou mu přiřazeny (výživa, sekrece, ochrana, tvorba hormonů)..

Stav placenty lze vyhodnotit ultrazvukem. Vzhled známek předčasného stárnutí placenty naznačuje, že se tělo nemůže vyrovnat se svou zátěží. Tento stav může vést ke vzniku chronické hypoxie plodu a dokonce způsobit předčasný porod.

Pocity a stav těhotné ženy po 30 týdnech

Do 30. týdne se považuje za normální, pokud hubená žena získala asi 11,9 kilogramů. U žen, které měly před těhotenstvím normální postavu, se za přípustné zvýšení považuje zvýšení o více než 10 kilogramů. U žen, které dříve měly problémy s hmotností, se považuje za přijatelné zvýšení o 6,5 kilogramu. Pokud se hmotnost dramaticky zvýšila, je možné otok. Děloha roste pomaleji než dříve a bezprostředně před narozením se její výška sníží v důsledku snížení hlavy dítěte k východu z malé pánve..

Po 30 týdnech se děloha zvedne téměř 10 centimetrů nad linii pupku. Nyní bříško již podporuje spodní část hrudníku. To omezuje mobilitu - žena se již nemůže ohýbat. Navíc je to tato skutečnost, která způsobuje výskyt dušnosti. Děloha tlačí na bránici a žena má nyní potíže s dýcháním, neustále ji pronásleduje pocit, že nemá dostatek vzduchu. Dokonce i krátká procházka může způsobit dušnost, nyní lezení po schodech a běžné čištění domácnosti již bez dýchání nezmizí.

Vnitřní orgány, jejichž obvyklým místem je břišní dutina, jsou nuceny stlačit. Musí pracovat v extrémních podmínkách. Žaludek vymačkaný děložní stěží zvládne funkci trávení, čas od času se žaludeční šťáva vrhne do jícnu, žena má pálení žáhy.

Stlačený žlučník vytváří předpoklady pro trávení, výskyt průjmu, zácpu, říhání a nevolnost. Měchýř, který se také ukáže být tlačen, neustále nutí ženu, aby navštívila záchod. Časté močení někdy neumožňuje normální spánek v noci.

Pokud žena dosud nezískala prenatální obvaz, je čas to udělat. Toto jednoduché ortopedické zařízení vám pomůže snáze přežít poslední třetinu těhotenství, zmírní zátěž na zádech a dolních zádech, zmírní bolest a nepohodlí!

Vytváření mateřské dovolené

S nástupem 30 týdnů těhotenství má maminka nárok na mateřskou dovolenou, která trvá 140 dní (70 dní před porodem a 70 dní po porodu), poté se mateřské dovolené vydává pro dítě mladší než 1,5 roku a 3 roky. Pokud očekáváte jedno dítě, vaše dovolená začne od 30. týdne těhotenství. Pokud očekáváte dvojčata, měli byste být na dovolené od 28. týdne. Čekání na tyto lhůty, aby bylo možné zaměstnavatele informovat o dovolené, však není nutné, protože stále musíte najít náhradu. Lepší informovat ho za 2-3 týdny.

Co potřebujete k mateřské dovolené?

Chcete-li začít dovolenou, musíte přijít na předporodní kliniku po dobu 30 týdnů (nebo 28 týdnů). Po vyšetření obdržíte osvědčení o pracovní neschopnosti a osvědčení o registraci v raných fázích těhotenství. V den vydání osvědčení o zdravotním postižení je třeba pracovat s dokumenty v personálním oddělení. Personální oddělení na základě žádosti a osvědčení o pracovní neschopnosti vydá příkaz k udělení dovolené pro BiR. Den uvedený na osvědčení o pracovní neschopnosti je prvním dnem dovolené! Chcete-li si udělat dovolenou, budete muset sbírat některé dokumenty:

Seznam dokladů pro mateřskou dovolenou

 • Zdobené osvědčení o postižení. Datum, kdy jedete na mateřskou dovolenou, by mělo být zároveň datem, kdy je otevřena nemocenská dovolená.
 • Osvědčení o registraci v brzkém termínu. Tento certifikát je vydáván na prenatální klinice pro registraci po dobu až 12 týdnů. Pro to se spoléhá na příspěvek ve výši 680 rublů.
 • Dovolená aplikace: Šablona formuláře žádosti je v organizaci. Okamžitě stojí za to doplnit také odstavec o žádosti o vyúčtování příslušných výhod, jinak budou muset být řešeny samostatně..
 • Pas a jeho kopie.
 • Pokud je zkušenost v organizaci méně než 2 roky, musíte od předchozí organizace předložit potvrzení o příjmu ve formě 182-n pro výpočet plateb.

Po obdržení příslušných dokladů od těhotné ženy je zaměstnavatel povinen přiznat dávky do 10 dnů a vyplácet den po jmenování mzdy (článek 15 zákona č. 255-FZ). Zákoník práce zakotvuje právo na mateřskou dovolenou a pobírat těhotné dávky jakéhokoli sociálního postavení, například:

 • Těhotné ženy, které uzavřely pracovní smlouvu (na délce služby nezáleží);
 • Student na plný úvazek;
 • Ženy ve vojenské službě;
 • Ženy, které pracují pro samostatný podnikatel nebo jako samostatný podnikatel.

Pokud je těhotná žena dočasně ponechána bez práce, má rovněž nárok na platby. Za tímto účelem v orgánech sociálních. těhotná ochrana musí být poskytnuta:

 1. Prohlášení;
 2. Osvědčení o zdravotním postižení vydané předporodní klinikou;
 3. Osvědčení, které potvrzuje, že žena je nezaměstnaná.

Je však třeba zvážit, že některé typy vyplácených mateřských dávek jsou určeny pro každého a některé pouze pro úředně zaměstnané těhotné ženy. A přesto nezapomeňte pro nemocnici vytvořit kopii listu zdravotního postižení. V případě komplikovaného doručení může být pro prodloužení dovolené potřeba kopie.

Možná nebezpečí ve 30. týdnu

Ve 30. týdnu je mnoho nebezpečí, protože vstupuje do čtvrtého kritického období těhotenství. Dítě však již dospělo a výrazně dozrálo. Proto může předčasný porod ve 30 týdnech těhotenství skončit velmi bezpečně. Průměrná míra přežití novorozenců je v tomto období skutečně asi 95%. V tomto případě však může dítě vyžadovat kojení v couveuse a mechanické větrání s nedostatečným povrchově aktivním činidlem.

Jedním z možných problémů jsou oligohydramnie, které mohou být diagnostikovány objemem plodové vody ve třicátém týdnu těhotenství méně než 500 ml. Tato patologie je způsobena narušením absorpce plodové vody nebo tvorbou její placenty. Po diagnóze této patologie je nastávající matce předepsána speciální terapie. Mezi další možné problémy patří:

 • hrozba předčasného porodu;
 • placentární nedostatečnost;
 • isthmicko-cervikální nedostatečnost. Příznakem této patologie je krátký děložní čípek, který se otevírá pod tlakem neustále rostoucího dítěte. V důsledku toho může dojít k předčasnému porodu;
 • cukrovka těhotných žen;
 • retardace růstu plodu.

Zvýšený děložní tón je další hrozbou. Obvykle se objevuje pouze u třetiny žen a vyvolává fyzickou aktivitu, nervovou zátěž a stres. Při diagnostice je důležité dodržovat všechna doporučení lékaře, více odpočívat a vyhýbat se přepětí. Pro včasnou diagnostiku jakýchkoli patologií je důležité provést všechny potřebné testy a pravidelně navštěvovat gynekologa.

Riziko všech těchto problémů se zvyšuje u těhotné ženy s dvojčaty. Proto by při vícečetném těhotenství měla žena ještě pečlivěji sledovat její propouštění a zdraví.

Testy a zkoušky ve 30. týdnu

30. týden těhotenství je časem pro opakovaný výzkum, analýzy a návštěvy odborníků, jako je zubařka, terapeutka a gynekologka. Při vyšetření bude gynekolog měřit hmotnost, obvod břicha, VDM, palpaci a vyšetření plodu. V období 30–34 týdnů bude maminka poslána na screeningový ultrazvuk s dopplerometrií.

Ultrazvuk ukáže, jak se dítě vyvíjí. A podle výsledků analýzy budou kontrolovány odchylky v průběhu těhotenství a přijata příslušná opatření.

Pokud jde o testy, ve 30. týdnu těhotné ženy musíte provést testy na: koagulogram, HIV, syfilis, hepatitidu B a C, biochemické a obecné testy krve a moči. Máma už tyto testy absolvovala na začátku těhotenství, poté, co byla zaregistrována na prenatální klinice, ale v tuto chvíli je musí opakovat znovu.

To se provádí za účelem kontroly nepřítomnosti těchto chorob, protože jejich inkubační doba je šest měsíců. Pokud tedy nastávající matka onemocněla těmito viry na začátku těhotenství, do 30 týdnů to bude již vidět krevním testem. Všechny výsledky testů by měly být zapsány na výměnnou kartu, která by měla být stanovena na prenatální klinice při registraci těhotné ženy.

Kromě výše uvedených testů si těhotná matka na flóru určitě vezme gynekologický nátěr. Je to velmi důležité, protože v případě přirozeného porodu dítě prochází porodním kanálem. A pokud matka onemocní nějakou infekcí, je pravděpodobné, že jí bude předána během porodu.

Doporučení pro těhotnou ženu po 30 týdnech

 • Odpočívejte častěji se zvednutými nohami, abyste zmírnili otoky a unavené nohy.
 • Vstávání z postele z ležící polohy - nejprve otočte bokem a pak vstaňte. To je nezbytné, aby se břišní svaly nezatěžovaly.
 • Aby nedošlo ke zhoršení křečových žil, nepřecházejte si nohy.
 • Nenoste nebo nepřenášíte závaží, doma vykonávejte pouze lehkou fyzickou práci - svěřte čištění koberců, mejte okna, podlahy a vany jiným členům domácnosti.
 • Nezapomeňte stát v poloze koleno. Je to nezbytné pro: odstranění přetížení orgánů orgánů břišní dutiny; prevence otoků, cystitida, pyelonefritida; nižší tlak na ledviny a močový měchýř; zlepšit krevní oběh ve všech orgánech malé pánve. Poloha kolenního lokte přispívá ke správnému obsazení polohy plodu ak normalizaci tlaku. Cvičte nejméně 10–15 minut.
 • Spát pouze na levé straně, spánek na zádech je v tuto chvíli nebezpečný. Nádoby jsou svírány pod tíhou dítěte a matky, zejména vena cava. Při přenosu žíly dojde k narušení krevního oběhu. To je nebezpečné pro ztrátu vědomí ve spánku a hypoxii pro plod..
 • Pokud máte obavy o svědění břišní kůže, použijte zvlhčovače nebo oleje. Získejte speciální mateřský make-up.
 • Po dobu 30 týdnů, stejně jako dříve, musíte dodržovat správnou výživu. V této době ženské tělo a dítě potřebují bílkoviny a komplexní uhlohydráty. Do své každodenní stravy přidejte čerstvou zeleninu, ovoce, kyselé mléčné výrobky, mořské plody, ryby, libové maso. Musíte opustit sladké pečivo a další potraviny, které zvyšují hladinu glukózy v krvi. Z nabídky také vylučujte hrozny, zelí, čerstvý chléb, luštěniny a další produkty, které mohou vyvolat výskyt plynů. Zvláštní pozornost by měla být věnována kvalitě produktů, s výjimkou polopečených pokrmů musí být výrobky podrobeny dlouhodobému tepelnému zpracování. Například ovoce by se mělo umýt, ale suši a maso s krví by se mělo zcela opustit. Rovněž během těhotenství se nedoporučuje zneužívat přípravky, které mohou vyvolat výskyt alergií. Mezi tyto produkty patří med, čokoláda, kaviár..

Je důležité jíst pravidelně, abyste se necítili hladoví. Dávka by neměla být velká, nedoporučuje se jíst před spaním a poslední jídlo by mělo být 3 hodiny před spaním.

30 týdnů těhotenství

Velikost plodu po 30 týdnech těhotenství lze porovnat se zelím nebo cuketou.

Váš lékař zkontroluje otoky a křečové žíly na nohou..

Když pálení žáhy, musíte se vyhnout kořeněné a kořeněné jídlo, nejíst před spaním.

Když ležíte, držte nohy vzhůru.

Kupte si speciální urogynekologické vycpávky.

Slyší, jak mluvíte a zpívá. Když je dítě aktivní, můžete pohladit žaludek.

Sbírejte sáček, kterým půjdete do porodnice. Nechte vše připravit předem.

Co se stane ve 30. týdnu těhotenství?

Třicet týdnů těhotenství je čas, kdy je čas zařídit mateřskou dovolenou. Gynekolog vás zve na další vyšetření a předepíše spoustu testů. Dítě stále rychle roste. Máma je stále těžší a těžší se vypořádat s domácími pracemi, je těžké stát po dlouhou dobu, během spánku nemůže najít pohodlnou polohu.

30 týdnů je kolik?

Třicet týdnů porodnictví je 28 týdnů plodu (od početí).

Třicet týdnů těhotenství plodu je 32 týdnů těhotenství.

Jste těhotná šest měsíců a dva týdny.

Co se stane s dítětem?

Délka jeho těla dosahuje 40 cm, hmotnost - 1,3 kg. Stále rychle roste..

Snad největší změny v této době nastanou v nervovém systému. Mozek roste ve velikosti, meandry v jeho velkých hemisférách stále více vynikají. Dítě může zaměřit své vidění, ale jeho oči mohou vidět pouze předměty, které nejsou dále než několik centimetrů. Pokud by teď vaše ruka mohla být vedle dítěte, mohl by vás chytit prstem. Po narození to určitě udělá, a to vícekrát.

Tuková vrstva pod kůží dítěte roste, s každým týdnem se stává stále baculatější. Od této chvíle může nervový systém a tuk účinně udržovat optimální tělesnou teplotu dítěte, takže tenké chloupky, které dříve zakrývaly jeho pokožku - lanugo - se staly zbytečnými a vypadávaly. Některé z nich mohou přetrvávat v době narození na zádech a na bedrech.

Po 30 týdnech těhotenství se kostní dřeň stává červenou kostní dření. Dříve byly do produkce krve zapojeny hlavně jiné orgány, zejména slezina a játra..

Nyní je dítě obklopeno asi litrem plodové vody. V budoucnosti, jak dítě roste, se jeho částka sníží.

Co se stane nastávající matce?

Normální přírůstek na váze u ženy po 30 týdnech těhotenství je 8-12 kg. Dno dělohy stoupá 28–32 cm nad ochlupení. Její těžkost je již cítit s mocí a hlavní: nastávající matka se často obává bolesti v nohou a zádech.

Zatímco děloha komprimuje a vytlačuje vnitřní orgány, hormon progesteron uvolňuje jejich stěny. Výsledkem je pálení žáhy, zácpa, hemoroidy, časté močení. Vzhledem k tomu, že děloha zvyšuje břišní orgány, omezují pohyb plic, projevuje se to ve formě dušnosti, pocitu nedostatku vzduchu. Některé ženy se obávají stresové inkontinence moči - malé „úniky“ během těžkého kašle, kýchání a smíchu. Edém se objeví na nohou. Všechny tyto příznaky obvykle zmizí po porodu..

Nevysvětlitelně podivné věci se dějí se spánkem: ve třetím trimestru mnoho žen nemůže v noci usnout, sny se nějak diví. To je způsobeno hormony a pocity. V důsledku nedostatku spánku se nastávající matka neustále cítí unavená, zlomená.

Pravidelně se vyskytují tréninkové zápasy Braxton-Hicks. Obvykle netrvají dlouho, opakují se po 4-5 hodinách a objevují se ve formě tažných pocitů v břiše, dolní části zad. Pokud jsou silné, doprovázené nepříjemnými pocity a nepřestávají dlouhou dobu, musíte vyhledat lékařskou pomoc.

Jaké studie je třeba provést po 30 týdnech těhotenství?

Ve třicátém týdnu těhotenství vás gynekolog pozve na sedmé naplánované vyšetření. Jako vždy změří obvod břicha, výšku děložního pozadí, krevní tlak, puls a tělesnou teplotu. Lékař dá poměrně dlouhý seznam pokynů pro analýzu:

Obecné testy moči a krve.

Testy na HIV, syfilis, virovou hepatitidu B a C.

Roztěr na flóru a cytologii.

. Od třiceti týdnů těhotenství dělají mateřskou dovolenou

30 týdnů těhotenství: co se stane s plodem a nastávající matkou?

30. týden těhotenství je plný domácích prací a domácích prací. Většina těhotných žen chodí na mateřskou dovolenou, ale pracovní neschopnosti předchází absolvování testů a úplné vyšetření. Tento týden je nejlepší čas na pečlivé naplánování zbývajícího času před dodáním. Přečtěte si o ní více v tomto článku..

Kolik měsíců to je?

Začátek 30. týdne je celých 29 porodnických týdnů. Existuje třetí trimestr - nejtěžší období porodu dítěte, vyžadující trpělivost a klid od ženy. 29-30 porodnický týden je sedm měsíců těhotenství podle kalendářních standardů a již 7,5 měsíce podle porodnických standardů.

Uběhlo 28 týdnů od početí, 26 týdnů od zpoždění. Mnoho žen připouští, že už jsou unavené těhotenstvím. Asi 10 týdnů zůstává před očekávaným dnem narození. Samotné narození je však velmi pravděpodobné dříve nebo později než tento den, protože pouze 5% žen porodí v DA.

Ženské pocity

Většina těhotných žen vstupuje do 30. týdne těhotenství s výraznou úlevou. Kromě této „hranice“ je čas, prostý pracovních starostí, potřeba vstávat bez světla nebo úsvitu budíku, čas, který žena s čistým svědomím může věnovat sobě a jejímu nenarozenému dítěti. Bude možné dělat všechny plánované věci - dokončit uspořádání dětského pokoje, koupit věno pro dítě.

Žena nyní musí stále více odpočívat. Rychle se unavuje, má spoustu pocitů, které ji činí nepohodlnou. Člověk nemůže bez vnější pomoci. Ale i přes to je žena šťastná, brzy se setká s dítětem a novým stavem - stavem matky. Jaké pocity mohou doprovázet toto období, řekneme podrobně.

Plodové pohyby

Ve 30. týdnu si mnoho žen před dvěma měsíci vzpomene na své zážitky. Pak se otázka neustále trápila, jak nezaměňovat pohyby dítěte se střevní motilitou. Nyní se pohyby dítěte nedají zaměňovat s ničím - je silný, silný, někdy i docela bolestivý pro budoucí matku.

Po 30. týdnu se pohyby trochu zmenšily. Dítě už není tak prostorné a volné v dutině dělohy, nemá již tak aktivní pohyby těla jako dříve. Ale síla pohybů se zvyšuje, kopy a šoky jsou cítit jasněji. Řada pohybů se zkrátila. Pokud dříve dítě aktivně tlačilo několik minut, a pak si vzalo „pauzu“, nyní se může série skládat pouze z 1-2 dvou pohybů.

Máma jasně cítí, jak se dítě otáčí a už dokáže snadno určit, kde má kněze a kde je hlava. Pohyby dítěte jsou již jasně viditelné pro ostatní, a to způsobuje potěšení - žaludek se najednou začne pohybovat.

Mnozí se chtějí dotknout a cítit, jak dítě tlačí. Pokud je to pro vás nepříjemné, nenechte se outsiderů dotknout břicha. Neváhejte a zdejte se nezdvořilý.

30. týden se týká období nejaktivnějšího dítěte. O něco později, po 32 týdnech, budou pohyby ještě menší. Důvodem je nejen skutečnost, že dítě neustále roste, a děloha zpomalila jeho růst, ale také skutečnost, že nervový systém dítěte se neustále zlepšuje a každý den je lepší a lépe ovládá své pohyby..

Dítě má svou každodenní rutinu. Spí, je vzhůru, hraje, komunikuje se svou matkou. Ženy do 30. týdne obvykle již podrobně studovaly každodenní rutinu svého dítěte. Dítě mluví se svou matkou svými pohyby, ukazuje, že je nepříjemný, hladový, znuděný. Rovněž mu to dává zvláštní potěšení, když mu matka položí dlaň dlaněmi a rukama, pokud jí žena položí ruku na bříško a lehce ji pohladí. Mnoho dětí komunikuje s budoucími tatínky stejným způsobem..

Činnost dítěte je nyní ovlivňována mnoha různými faktory. Je citlivý na změny počasí - dítě má rád jasné a slunečné dny více než deštivé a zasněžené dny. Ve špatném počasí dává přednost spánku. Máminova radost způsobuje její produkci seratoninu. Dítě přijímá tento hormon skrz krevní oběh a také začíná „být aktivní“. Smutek nebo pocity mámy přispívají k tvorbě stresových hormonů, ale také dostanou dítě, které v takových dnech ztichne.

Po výborné večeři, kterou moje matka ráda snědla, je dítě aktivnější. Když má žena hlad, může jí připomenout, aby jedla s ostrými a náročnými kopy zevnitř. Do 30. týdne je postava dítěte aktivní nebo klidná. V noci jsou všechny děti aktivovány a to je zcela normální. Ve 30. týdnu musí žena nutně udržovat denní počet pohybů dítěte.

Počet pohybů

Motorická aktivita dítěte je nestabilní. A proto by měl být počet „flexibilní“, loajální. Žena musí vzít v úvahu všechny faktory - počasí, pohodu atd. Nezapomeňte, že mírné snížení aktivity po dobu 30 týdnů je naprosto normální.

Nepředpokládejte, že výpočet pohybů je nezbytný pouze pro lékaře, který na tom trvá. To je nezbytné především pro samotnou ženu. Klid pro stav dítěte je základem normálního psychologického pozadí jeho matky. Pokud jsou pohyby neobvyklé, bude mít žena možnost to rychlejší a okamžitě vyhledat lékaře.

Pohyby jsou obvykle zaznamenávány ve speciální tabulce, kterou lze získat na prenatální klinice nebo stáhnout na internetu.

Data však můžete zadat v běžném notebooku. Hlavní věcí je nezapomenout přinést tyto výsledky s sebou na vstup na prenatální kliniku. Pohyb lze považovat za jednu ze stávajících metod:

 • Pearsonova metoda - zaznamenává se každé desáté míchání, počínaje od 8 nebo 9 ráno a do 20:00 nebo 21:00. Norm - nejméně 10 fetálních pohybů za půl hodiny během bdění.
 • Cardiffova metoda - deset pohybů je zaznamenáno po dobu 12 hodin. Norma - 10 epizod ve vyhrazeném čase.
 • Metoda Sadowski - zaznamenejte počet pohybů do 1 hodiny po jídle ženy. Norma - ne méně než 4 pohyby.

Aby nedošlo k záměně s různými metodami, doporučuje mnoho porodnických a gynekologů na prenatálních klinikách jednu univerzální metodu počítání. S ním jsou pohyby zaznamenávány během období činnosti dítěte. Normální po dobu 30 týdnů se zvažuje, pokud dítě provádí šest pohybů za hodinu, 10 - za 6 hodin, 24 epizod činnosti - za 12 hodin.

Jak však spočítat pohyby, ne vždy vysvětlete. Nastávající matky proto mají velké množství otázek, které s tím souvisí. Správný výpočet neznamená škytavku. Děti škytají často, ale to nelze považovat za pohyb. Za jedno promíchání zvažte řadu pohybů, pokud jsou konzistentní. Příklad: dítě kopalo svou matku do žebra nohou a ztichlo - to je jedno míchání, a pokud nejen koplo, ale pak otočilo jeho tělo - je to také jedno míchání, a ne dvě, jak si některé těhotné ženy myslí.

Příčiny odchylek v chování dítěte po 30 týdnech se mohou lišit. Nejčastěji je narušení aktivity důsledkem hypoxie, hladovění kyslíkem. Samotné dítě může přenášet pupeční šňůru, může dojít k zamotání, fetoplacentální nedostatečnosti, konfliktu s matkou a dítětem v rhesu, defektům placenty, špatným návykům matky - kouření nebo pití alkoholu přispívají k hypoxii. V časných stadiích hypoxie se dítě pohybuje častěji než obvykle, jeho pohyby jsou ostré, bolestivé, snaží se masírovat placentu rukama a snaží se zvýšit množství kyslíku. Při těžké a dlouhodobé hypoxii se dítě naopak uklidňuje.

Malý počet pohybů mu umožňuje šetřit kyslík. Akce budoucí matky, která si všimla, že se dítě ve 30. týdnu pohybuje jinak, by měla spočívat v rané návštěvě u lékaře. Nemůžete odložit.

Lékař provede kardiotocografii, ultrazvukové vyšetření dopplerem, vyhodnotí průtok krve, průhlednost vody, umístění pupeční šňůry a dojde k závěru, že se dítě cítí dobře. V některých případech těžké hypoxie může být tento týden proveden nouzový císařský řez, aby se zachránil dětský život..

Nálada a psychologické problémy

Nálada ženy po 30 týdnech je charakterizována zvýšeným alarmujícím pozadím. Vnější změny znamenají vnitřní nejistotu, neohrabanost činí ženu zranitelnější, ne tak sebevědomou jako dříve. Kromě toho se objevuje celá řada obav. Po 30 týdnech je nejčastější strach z porodu, včetně předčasného porodu, strachu z komplikací a možné císařské řezy, strachu z včasného příjezdu do nemocnice, pokud se porod náhle začne, a strachu z defekace..

Nemusíte se bát porodu, musíte se na ně připravit. Psychologové doporučují přestat číst „hrůzy“ o procesu porodu a místo toho se zapisovat do kurzů pro nastávající matky na předporodní klinice a začít navštěvovat třídy, ve kterých vás zkušené porodníci naučí, jak dýchat, tlačit, říkat, jak odlišit falešné kontrakce od skutečných, co vzít sami v nemocnici.

Žena se nemusí bát strachu, je to docela přirozené. V žádném případě však nemůže mlčet. O svých obavách musíte mluvit se svými rodiči, manželem a psychologem. Hlavní věc je, že horor by měl být nahrazen klidným a soustředěným očekáváním.

Císařský řez také nestojí za strach. Operace probíhá v celkové nebo epidurální anestézii, takto narozené děti se neliší ve vývoji od dětí narozených tradičním způsobem. Regenerace po císařském řezu je dostatečně rychlá, s laktací nejsou žádné problémy. Pokud se ženě ukáže tento způsob porodu, nebojte se, že potom budou problémy s druhým nebo třetím narozením.

Není nutné, aby druhé těhotenství také skončilo operací. Některé ženy úspěšně rodí po první císařské sekci.

Strach z toho, že se do nemocnice nedostaneme včas, je jedním z nejsilnějších. Správná příprava pomůže s tím vyrovnat se. Taška sbíraná předem s věcmi a dokumenty, výměnná karta podepsaná v porodnici, včasné zavolání sanitky je prakticky vše, co je potřeba k porodu dítěte ne v autě ani doma, ale ve zdravotnickém zařízení pod dohledem lékařů.

Strach z pohybu střev může nyní pronásledovat i ty, kteří netrpí zácpou nebo hemoroidy. Není to hrozné samotné střevní hnutí, ale pokusy, protože podle mnoha těhotných žen mohou způsobit porod. Ve skutečnosti tomu tak není. Není čeho se bát. Pro snazší výlety s toaletou je třeba jíst více syrové zeleniny a ovoce - vlákno zjemní stolici.

Bolest

Všechno, co se děje s dítětem a matkou ve 30. týdnu těhotenství, je spojeno s růstem dělohy a samotného plodu. Bohužel ne všechny pocity lze nazvat lehkými a příjemnými. Různé bolesti na sebe stále více připomínají a budou přetrvávat až do samého narození. Žena nemusí panikařit kvůli každému brnění, ale musí vědět, které bolesti jsou nyní považovány za normální a které mohou mluvit o problémech.

Žaludek je těžší, protože dítě nabírá tělesnou hmotnost velmi rychle. To zvyšuje napětí vazů, které drží dělohu, stejně jako zadních svalů. Těžiště bylo dlouho přemístěno a stále se posouvá, a proto záda bolí, táhne dolní část zad. Nepříjemné pocity jsou umocněny, pokud potřebujete stát, sedět, chodit pěšky po dlouhou dobu. Tyto bolesti jsou zcela přirozené a nepředstavují žádné nebezpečí pro matku a dítě.

Tělo se připravuje na porod. Působením hormonálního relaxinu se pánevní kosti a vazivový aparát stávají pružnějšími a měkčími, takže ve 30. týdnu těhotenství si více než polovina žen stěžuje, že ochlupení ochabne. Tato bolest by neměla být příliš intenzivní, ostrá.

Pokud to mezi nohama bolí, aby žena nemohla vstát, posaďte se, zaujměte rovnou pozici, pokud je pro ni velmi bolestivé šplhat po schodech, pokud se akutní bolest v perineu v noci zesiluje a vede k nespavosti, měli byste se určitě poradit s lékařem. Je možné, že se vyvine symphysitida - komplikace spojená s patologickou divergencí puberty..

Těhotná kolena a kotníky ve 30. týdnu bolí v důsledku významného zvýšení tělesné hmotnosti, zatížení, které jsou nuceni nosit. Správně naplánovaný způsob práce a odpočinku, spánek se zvednutými nohami pomůže dočasně zmírnit nepříjemnou bolest v dolních končetinách.

V tuto chvíli má žena často bolesti zubů, i když dříve nebyly pozorovány žádné problémy se zuby. To je způsobeno tím, že v těle nastávající matky je méně vápníku, ze stejného důvodu může „křeče“ nohou.

Nyní je docela možné navštívit zubaře a vyléčit si zuby, pokud je to nutné.

Bolest hlavy ve třetím trimestru dost často. To je způsobeno celkovou zátěží na cévách a srdcích a fyziologickým zvýšením krevního tlaku. Pokud má žena sklon k hypertenzi, je sledování krevního tlaku povinné ve 30. týdnu. Musíte ji měřit dvakrát denně na dvou rukou. Pokud bolesti hlavy nejsou spojeny se zvýšeným tlakem, musí žena odpočívat častěji v dobře větrané místnosti, mírně ztmavnout. Pomáhá obnovit normální zdraví..

Jaké bolesti musíte jít do nemocnice ve 30. týdnu, je velmi častá otázka. Pokud je bolest ostrá, nevytrvalá, roste, pokud je doprovázena atypickým propouštěním z genitálií, musíte určitě nazvat „sanitka“..

Vybít

Od 30. týdne těhotenství, dokonce iu žen, které měly 7 měsíců bez mračna, se doporučuje pečlivě věnovat pozornost tak citlivému tématu, jako je propuštění z genitálií. Jejich povaha se mění a pouze kontrola množství, barvy a textury vaginální sekrece pomůže ženě rychle si všimnout možných odchylek.

Množství výboje se zvyšuje a konzistence se stává tekutější. Toto je považováno za zcela normální stav věcí, protože v těle budoucí matky se postupně zvyšuje hladina estrogenu. Čím blíže k porodu, tím vyšší je koncentrace těchto hormonů. Bohatý výboj může způsobit nepohodlí, protože v perineu může zvýšená vlhkost zůstat téměř konstantní. Tento problém můžete vyřešit pomocí tenkých každodenních hygienických vložek..

Tampóny během těhotenství jsou zakázány.

Normálně je výboj ve 30. týdnu světlý, bělavě zbarvený, přijatelné jsou mírně nažloutlé tóny, nemělo by dojít k nepříjemnému zápachu, je přijatelný pouze mírný zápach kefíru. Velké množství sekrecí je určitým nebezpečím pro ženu a dítě, protože vaginální sekrece je příznivým živným médiem pro patogenní bakterie. Chcete-li vyloučit infekci, měli byste být opatrní při intimní hygieně a umývat se nejméně 2-3krát denně bez použití toaletního mýdla, protože její alkalické složky mohou narušit mikroflóru genitálního traktu a způsobit nadměrnou suchost..

Jakékoli abnormality je třeba neprodleně prodiskutovat s lékařem. Vzhledem k tomu, že 30. týden je prenatální období (prenatální období), porod může začít kdykoli. Na to musí být připraven genitální trakt. Jakákoli infekce představuje riziko infekce dítěte a jeho imunita ještě není připravena se „seznámit“ s E. coli, plísňovými infekcemi nebo stafillocokem..

Alokace zelenkavé, nasycené žluté, žluto-zelené a šedé barvy nejčastěji „hovoří“ o bakteriální infekci. Bílý tlustý výboj s svěděním a pálením v perineu je drozd. Hnědý, růžový, béžový výboj - varianty špinění. Všechny výboje s nečistotami krve mohou být nyní velmi nebezpečné, protože často „signalizují“ problémy s děložním čípkem, placentou, hrozbou předčasného porodu.

Vodní výtok, podobný moči, pouze bez barvy a zápachu, může být známkou úniku plodové vody. Můžete začít používat speciální testy, které určují plodovou vodu. To platí zejména pro ženy, které mají únik moči během námahy, kašlání nebo kýchání ve 30. týdnu, a to je také docela běžné ve třetím trimestru těhotenství..

Změny v těle

Žena ztrácí lví podíl na své mobilitě. Její pohyby jsou stále nepříjemnější, její boky jsou širší, její váha roste. Thalia se již vyhladila, nyní se na její vzhled můžete spolehnout pouze v období po porodu.

Ve 30. týdnu těhotenství je břicho už tak velké, že většina žen si nemůže svázat tkaničky na vlastní boty, zvednout padlý předmět a při chůzi téměř nevidí nohy..

Růst dělohy

Ženy v této době cítí dělohu velmi dobře. Nemůže to být jinak, protože reprodukční orgán, který nyní slouží jako útulný „dům“ pro dítě, se rozrostl a téměř dosáhl své nejvyšší velikosti. Výška postavení dělohy v tomto týdnu je v průměru 28-31 centimetrů, nyní děloha roste pomaleji než dříve a bezprostředně před narozením se její výška sníží v důsledku snížení hlavy dítěte k východu z malé pánve..

Po 30 týdnech se děloha zvedne téměř 10 centimetrů nad linii pupku. Nyní bříško již podporuje spodní část hrudníku. To omezuje mobilitu - žena se již nemůže ohýbat. Navíc je to tato skutečnost, která způsobuje výskyt dušnosti. Děloha tlačí na bránici a žena má nyní potíže s dýcháním, neustále ji pronásleduje pocit, že nemá dostatek vzduchu. Dokonce i krátká procházka může způsobit dušnost, nyní lezení po schodech a běžné čištění domácnosti již bez dýchání nezmizí.

Vnitřní orgány, jejichž obvyklým místem je břišní dutina, jsou nuceny stlačit. Musí pracovat v extrémních podmínkách. Žaludek, vymačkaný děloží, se stěží dokáže vypořádat s funkcí trávení. Čas od času se žaludeční šťáva vrhá do jícnu, žena má pálení žáhy. Stlačený žlučník vytváří předpoklady pro trávení, výskyt průjmu, říhání, nevolnost.

Měchýř, který se také ukáže být tlačen, neustále nutí ženu, aby navštívila záchod. Časté močení někdy neumožňuje normální spánek v noci.

Délka děložního hrdla obvykle klesá na 35-30 mm po 30 týdnech. Kratší krk představuje nebezpečí předčasného porodu, protože nemusí být schopen podepřít hmotnost dítěte a otevřít se dříve. Postupně začíná maturace děložního čípku, připravuje se na porod. V posledních týdnech třetího trimestru se děložní čípek zkrátí, vyhladí se po dokončení tohoto procesu, začne se otevírat vnitřní a vnější hltan a začíná práce.

Pokud žena dosud nezískala prenatální obvaz, je čas to udělat. Toto jednoduché ortopedické zařízení vám pomůže snáze přežít poslední třetinu těhotenství, zmírní zátěž na zádech a dolních zádech, zmírní bolest a nepohodlí.

Přibývání na váze

Váha, kterou žena získala během prvních sedmi měsíců těhotenství, je individuální. Někteří již získali více než 14 kilogramů, zatímco jiní mají pouze 6. Proto je otázkou, zda tento nebo ten přírůstek hmotnosti je stále častěji mučení těhotných žen. Neexistuje žádná jediná míra zvýšení. Vše záleží na tom, jaká byla váha ženy, než otěhotněla..

Do 30. týdne se považuje za normální, pokud hubená žena získala asi 11,9 kilogramů. U žen, které měly před těhotenstvím normální postavu, se za přípustné zvýšení považuje zvýšení o více než 10 kilogramů. U žen, které dříve měly problémy s hmotností, se považuje za přijatelné zvýšení o 6,5 kilogramu.

Hmotnost ženy nyní sestává z mnoha složek: hmoty mléčných žláz, její vlastní svaly, kostí a tukové tkáně, hmotnosti dítěte, placenty a plodové vody. Za normálních okolností by žena neměla přidávat více než 400 gramů týdně.

Skoky na váze, patologický zisk, který nezávisí na výživě těhotné ženy, mohou nyní naznačovat výskyt otoků, což není vždy vizuálně patrné. Edém je někdy interní a hmotnost je v tomto případě jediným parametrem, který na ně může nepřímo ukazovat. Gestóza, která se vyvíjí po 30 týdnech těhotenství, je nebezpečná pro matku a dítě. Proto je důležité tento nárůst sledovat a nezanedbávat doporučení lékaře.

Pokud nohy, paže, otoky obličeje, boty jsou příliš malé, mluvíme o vnějším otoku, těhotné kapce. To je také forma gestózy. Přítomnost takových komplikací musí být nahlášena lékaři.

Tréninkové zápasy

Křeče Braxton-Hicks, tzv. Školení nebo falešné kontrakce v lékařském jazyce, se tento týden vyskytují asi u sedmi z deseti žen. Pouze jejich frekvence se liší. V některých případech se falešné kontrakce opakují jednou za pár dní, zatímco v jiných každých několik hodin. Obě možnosti nejsou v rozporu s normou, protože neexistují žádné normy samy o sobě týkající se falešných kontrakcí..

Medicína ani plně nechápe účel těchto kontrakcí, protože nemají vliv na otevření děložního hrdla, nepřinášejí datum narození, nepřipravují děložní hrdlo a dělohu na nadcházející porodu. U některých žen nejsou tréninkové zápasy vůbec pozorovány. A to je také varianta normy.

Tréninkové kontrakce se projevují krátkodobým děložním napětím. Přichází v tónu a pak se sama bez vnější pomoci vrátí do původního uvolněného stavu. Tyto kontrakce se nejčastěji vyskytují ve 30. týdnu u žen, které porodí prvorozené dítě.

U matek, které neporodily poprvé, se tréninkové kontrakce obvykle objevují později - několik týdnů nebo dnů před porodem.

Další změny

Pokud žena zvýšila pigmentaci na své kůži před 30. týdnem těhotenství, po tomto období se již nebudou tvořit nové pigmentové skvrny a pihy. Předchozí však nejsou v žádném spěchu. Tento proces začne nějakou dobu po porodu. Suchá pokožka, kterou lze nyní pozorovat na rukou, obličeji, je fyziologická. Žena musí rozhodně přezkoumat její výživu, musí obsahovat potraviny bohaté na vitamíny E a A.

U žen je v současné době srdeční tep častý, často dochází k „červenání“ krve do obličeje. Důvodem je skutečnost, že srdce a krevní cévy pracují na hranici svých schopností a množství krve se téměř zvýšilo o polovinu.

Mírný pokles zraku je také důsledkem změn krevního tlaku. Není třeba se obávat, zrak se zotaví po porodu sám, nenastanou nevratné procesy. Poškozená cirkulace ve spodní části těla může nyní vést k hemoroidům a křečovým žilám. Více než polovina těhotných žen v této době čelí nepříjemným změnám..

Žena v osmém měsíci těhotenství může mít vážné problémy s usínáním a dobrým spánkem. Žaludek již neumožňuje ležet na zádech, jedinou možností pro odpočinek je na vaší straně. Převraty ze strany na stranu a probudit těhotnou ženu, v důsledku čehož téměř nemá dostatek spánku. Proto je možné během dne zvýšit ospalost a podrážděnost..

Chůze budoucí matky se v této době podobá pohybu kachny, podle své vlastní váhy a hmotnosti dítěte, chodidla jsou trochu zploštělá, boty se mohou nepohodlné. To je také dočasný jev, anatomické rysy chodidla se vrátí k normálnímu stavu po narození dítěte.

Vývoj plodu

Dítě stále roste a potěší mámu se sebevědomými a silnými šoky. Po 30 týdnech těhotenství vypadá téměř jako novorozenec, nižší než jeho velikost. 90% dětí je umístěno hlavou dolů, tato pozice je nejvhodnější pro narození.

Pokud je dítě stále v pánevní prezentaci nebo v postranní poloze, existuje pravděpodobnost, že se nezávisle otočí na pozici hlavy, ale není tak velká jako dříve. Velikost plodu mu prakticky neumožňuje bubnit a měnit svou polohu uvnitř dělohy.

Růst dětí ve 30 porodnických týdnech je 39-41 centimetrů a jejich hmotnost je více než jeden a půl kilogramu. Velká děti už mohou vážit až 1600 gramů. Batole chlapci jsou větší než dívky o asi 200-300 gramů. Velikost dítěte je srovnatelná s velikostí melounu.

Vzhled

Kůže dítěte konečně zčervenává ve 30. týdnu. Dlouho byla štíhlá a jasně červená. Od začátku subkutánní tvorby tukové tkáně uplynulo několik týdnů. Během této doby se podíl této podkožní vrstvy zvýšil na 6% tělesné hmotnosti dítěte. Díky tomu se kůže stala odolnější, silnější, záhyby se vyhladily a síť krevních cév přestala prosvítat epidermou a dermou a nyní dítě vypadá docela pěkně.

Vlasy dítěte začaly ztmavnout na hlavě. Od tohoto období se vyrábějí pigmenty, které jsou zodpovědné za barvu vlasů a pokožky. Světlovlasé blondýnky proto zůstávají stejné jako byly, ale u dětí s tmavou pokožkou je kůže tmavší a vlasy v době narození budou přibližně stejné, jako by měly být podle genetického kódu..

Do 30. týdne se řasenka rozrostla na dítě, obočí přestalo „viset“ nad očima a spadlo na místo. Uši stále trochu vyčnívají, ale chrupavková tkáň, i když pomaleji než kost, se postupně stává těžší. Za měsíc a půl budou ušáky dostatečně tvrdé, aby nevyčnívaly.

Dítě je nyní nuceno kompaktněji zapadnout do dělohy. Nyní je v poloze flexe - nohy jsou přitlačeny k žaludku, paže jsou v hrudi, brada je také přivedena na hrudník. Takové držení těla usnadňuje poslední měsíce jeho pobytu v děloze, protože nyní je to jinak přeplněné a nepohodlné.

Tělo dítěte vypadá úměrněji než dříve. Břicho, paže, nohy se zotavily, jsou slušné velikosti líc. Dítě se ušklíbne, usmívá se, zívá, zaťává pěsti a saje je a prsty na nohou. Nohy vypadají skvěle, ale je to iluze. Jakmile se subkutánní tuk na nohách trochu zvýší, tento pocit zmizí.

Ve 30. týdnu se vaše dítě stále zbavuje lanugo - tenké a bezbarvé vlasové linie, která se objevila téměř okamžitě po položení vlasových folikulů. Proces ztráty lanugo obvykle končí blíže k porodu. Mnoho dětí se však rodí se zbytky pravěkých vlasů. Po jeho narození vypadnou.

Spolu s mizejícím lanugo existuje výrazně méně sýrového maziva, které až donedávna pokrylo silnou vrstvou celé tělo a tvář drobků. Bylo to nutné, když byla kůže velmi tenká a zranitelná. Nyní, když se kůže napjala, zůstává potřeba mazání pouze na některých místech, kde dochází k mechanickému tření - v tříslech, pod podpaží, pod krkem dítěte, v záhybech končetin.

Nervový systém

Nervový systém dítěte prochází v této době nejambicióznějšími změnami. V něm se procesy nezastaví ani na minutu a každou minutou se dítě stává inteligentnějším a obratnějším. Po 30 týdnech je dokončena diferenciace mozkové kůry. Brány a závity se stále vytvářejí, ale základ je položen. Elektrické potenciály mozku jsou nejen zaznamenávány, ale také se stávají docela pravidelnými.

Každý den se objevují nová nervová spojení, protože počet neuronů, které se tvoří v těle dítěte, se blíží čtvrt milionu za minutu. Mozek stále více rozšiřuje svou kontrolu na orgány a systémy plodu. Díky všem těmto procesům má dítě již desítky reflexů, které potřebuje pro úspěšné přežití. Ví, jak sát a spolknout, uchopit kliky a odstrčit nohy.

Pokrývá žaludek jako nejzranitelnější místo v lidském těle, pokud se něco náhodně dotkne břicha. Dítě je schopné reagovat na signály z kožních receptorů a také aktivně trénuje respirační reflex - hrudník vykonává typické pohyby, ale dosud nepravidelně.

Pohyby paží a nohou jsou již kontrolovány mozkem, když dítě slyší hlasité zvuky, jeho činnost je fixována v těch oblastech mozku, které jsou zodpovědné za rozpoznávání řeči, logické myšlení a analýzu. Sluch dítěte je dost dobrý. Už je zvyklý na zvuky v žaludku své matky. Jeho obvyklým pozadím je tlukot srdce matky, jejího hlasu, dýchání, zvuk krve, střev, žaludku.

Se zájmem však vnímá zvuky létající zvnějšku. Fotoreceptory zrakových orgánů jsou již schopny rozlišovat mezi světlem a temnotou, vytváří se blikající reflex, dítě ví, jak otevřít oči. Nosní dírky byly uvolněny ze sliznice, brzy si dítě začne sbírat odstíny pachů, a zatímco se dokonale naučil rozlišovat odstíny chutí.

Poté, co matka jí sladkosti, dítě spolkne plodovou vodu s potěšením, což nelze říci o polykání poté, co matka jí česnek nebo hořčici.

Vnitřní orgány

V embryonálním období byla dokončena tvorba vnitřních orgánů. Nyní všechny orgány pouze rostou a zvětšují se. Srdce se výrazně rozrostlo, bije při frekvenci 140 až 160 tepů za minutu a pumpuje přes 20 litrů krve denně. Všechny krevní cévy od kapilár po velké hlavní cévy pracují na plný výkon.

Ledviny produkují až 500 ml moči za den a močový měchýř je vyprazdňován přibližně jednou za hodinu. Trávicí orgány se nadále připravují na autonomní práci. Žlučník produkuje žluč, pankreas - inzulín.

Pokud nyní žena nadměrně „nakloní“ sladkosti, bude dvojí břemeno rozpadu glukózy spočívat nejen na jejím vlastním slinivce břišní, ale také na podobném orgánu dítěte..

Střevo se naučilo stahovat, několikrát za hodinu vytváří pohyby podobné plnohodnotné peristaltice. Ve střevech se postupně hromadí primární výkaly - meconium. Má tmavě zelenou barvu a skládá se ze žluči, částic padlého lanugo a epitelových buněk.

K vyprázdnění dojde nejprve po narození dítěte. V některých případech se to stane ještě před narozením, ale každý takový případ je důvodem pro předčasné porod, protože intrauterinní defekace naznačuje extrémní fetální dysfunkci, například těžké hladování kyslíku..

Plicní tkáň zraje. Alveolární formace je téměř kompletní. Nyní se hromadí povrchově aktivní látka - speciální látka, na které závisí život dítěte. Malé bubliny alveolů jsou nezbytné pro osobu, aby mohla provádět výměnu plynu - odebrat kyslík a uvolňovat oxid uhličitý. Začnou vykonávat své funkce po narození dítěte.

První dech je naplní kyslíkem, první dechem odstraní oxid uhličitý, takže druhý dech se může uskutečnit tak, aby se alveoly nepřilepily k sobě, a potřebujete stejnou povrchově aktivní látku. Jeho nedostatečné množství, a to iu plně dítěte, může způsobit akutní respirační selhání, které může vést k úmrtí.

Životaschopnost

Dítě je dostatečně vyvinuté, aby mělo šanci na přežití. Většina dětí narozených ve 30. týdnu těhotenství přežije, rychle „dohoní“ vrstevníky ve výšce a hmotnosti a vyroste docela zdravě a silně. Je pravda, že se nemohou obejít bez kvalifikované lékařské pomoci po narození..

Takové děti jsou považovány za předčasné. Po narození ve 30 týdnech mohou být ohroženi dvěma hlavními riziky - plicní nedostatečností kvůli malému množství povrchově aktivní látky v alveolech plic a podchlazením systémové povahy, protože podkožní tuk stále nestačí, aby si dítě samo udržovalo vnitřní teplo..

K pomoci lékařů přichází moderní technologie. Takové děti jsou umístěny do resuscitačních inkubátorů, které udržují určitou teplotu, vlhkost, kde je dodáván kyslík. Nakrmte dítě sondou. Poté, co dítě váží 1700 gramů, pokud při narození váží méně, bude umístěn do speciální resuscitační postele s vytápěním, kde „doroste“ na 2 kilogramy.

Poté, pokud stav dítěte nevyvolává obavy, jsou matka a dítě propuštěny domů. Rodiče se budou muset pokusit takové dítě „dostat ven“, neurolog bude sledovat jejich lékárnu po dlouhou dobu, protože předčasná péče je často kombinována s poruchami nervového systému.

Ultrazvukové dítě

Až do třetího plánovaného ultrazvuku existují minimálně dva týdny a maximálně celý měsíc. A moje matka už zmeškala své dítě, protože jejich poslední setkání v ultrazvukové místnosti bylo během druhého prenatálního screeningu - v 18-21 týdnech. Proto mnoho nastávajících matek tento týden chodí na ultrazvukové vyšetření samostatně, bez doporučení lékaře, protože mnoho klinik a lékařských center tuto příležitost nabízí.

Indikace pro diagnózu mohou být docela lékařské. Jedná se o porušení motorické aktivity plodu a také o podezření na zpoždění jeho vývoje. Ultrazvuk je často doporučován objasnit délku těhotenství, protože k dokončení papírování pro ženu jít na mateřskou dovolenou, lékaři musí vědět, že není žádná chyba. Také těhotné ženy s dvojčaty a trojčaty, stejně jako ženy, jejichž těhotenství bylo možné pouze pomocí IVF, jsou často v diagnostické místnosti ultrazvuku ve 30. týdnu.

Zvláštním potěšením tohoto týdne je ultrazvukové vyšetření v trojrozměrném nebo čtyřrozměrném formátu. Tato metoda diagnostiky umožní nejen podrobně prozkoumat dítě, ale také získat krásné jasné obrázky a videa v rodinném archivu. Baby, pokud nebude spát, bude schopen prokázat spoustu zajímavých věcí..

Nyní však s diagnostikou sexu mohou nastat některé problémy. Poloha flexe, kterou dítě zaujalo, mu vždy neumožňuje prozkoumat jeho vnější genitálie..

Fetometrie plodu má nyní své vlastní normy. Jsou samozřejmě poměrně přibližné a průměrované, ale podle nich posuzují soulad dítěte s gestačním věkem..

Fetometrické normy plodu po 29-30 týdnech těhotenství:

 • BPR - 76-78 mm;
 • LZR - 94-97 mm;
 • Délka stehenní kosti je 53-56 mm;
 • Délka kostí nohy je 76-79 mm;
 • Délka předloktí je 44-46 mm;
 • Délka humeru je 51-53 mm;
 • Průměr hrudníku - 76-79 mm;
 • Obvod hlavy - 275-285 mm;
 • Obvod břicha - 253-264 mm.

Nutně se stanoví prezentace dítěte, stupeň zralosti placenty, počet cév v pupeční šňůře a vnitřní orgány drobků. Nyní jsou dobře vizualizovány, pokud existují vady nebo vývojové abnormality, lékař v této době s velkou pravděpodobností bude schopen určit toto.

Nebezpečí a rizika

Největším nebezpečím v této době je pravděpodobnost předčasného porodu. Navzdory skutečnosti, že dítě dosáhlo velkého úspěchu ve vývoji, ještě nedospěl k narození a pro každého by bylo lepší, kdyby dítě strávilo pár měsíců v útulném matčině lůně. Aby se snížilo riziko předčasného porodu, musí se žena vyhnout fyzickému přetížení, vzpírání, vážnému stresu.

Při častém tónu dělohy se doporučuje ženě užívat „papaverin“, „no-shpy“, v některých případech je léčba předepsána v nemocnici.

Snížená imunita ve 30. týdnu se často stává příčinou infekčních chorob - chřipky, akutních respiračních virových infekcí a dokonce i planých neštovic, pokud ji žena neměla v dětství. Infekce již nemohou dítěti ublížit, je spolehlivě chráněn placentou a mateřskou imunitou, navíc začala fungovat jeho vlastní imunita. Nebezpečná není sama nemoc, ale samoléčení. Během tohoto období by měl léčit jakékoli onemocnění pouze lékař, i když je to nachlazení s rýmou a bolestmi v krku..

Zkoušky a zkoušky

Tento týden žena předloží velký seznam testů. To je nezbytné pro mateřskou dovolenou. Zahrnuje obecný močový test, který může prokázat přítomnost gestózy (podle bílkoviny v moči), obecný krevní test, který určí, zda má žena anémii. Normálně je hemoglobin v tuto chvíli mírně snížen, ale významné snížení je nebezpečné pro matku a dítě.

Žena také podává biochemický krevní test, krevní testy na HIV a syfilis, hepatitidu B a C, jakož i koagulogram (analýza koagulačních faktorů). V případě potřeby může lékař předepsat ultrazvuk, CTG, hormonální testy.

Doporučení nastávající matce

Zbývající čas před porodem bude snazší, pokud se žena vyhýbá nebezpečným situacím a dodržuje základní doporučení - jíst často a frakčně, i když není chuť k jídlu, rovnováha, chůze na čerstvém vzduchu, více relaxace a komunikace s dítětem. Stručně formulováme další doporučení:

 • Používejte pohodlnou podpůrnou podprsenku se širokými řemínky, v případě potřeby použijte podšívky, aby kolostrum neznečistilo oděv a spodní prádlo.
 • Nepijte před spaním velké množství tekutin, aby nedošlo ke zhoršení otoků..
 • Pokud existuje hrozba předčasného porodu, hlava plodu je nízká, neriskujte a sex. Všechny ostatní těhotné ženy, které nemají žádné komplikace a hrozby, sex není kontraindikován, orgasmus je stále potěšením a přínosem.
 • Pokud plánujete cestu související s letem, musíte si od ošetřujícího lékaře vzít potvrzení, že žena nemá žádné kontraindikace a že může létat. Takové osvědčení u těhotné ženy je v tuto chvíli vyžadováno všemi dopravci při registraci cestujících na let.
 • Chladné koupele na nohou pomohou zmírnit bolest nohou ve 30. týdnu. V nich může žena přidat trochu odvarku máty, což zlepší krevní oběh a zklidní nohy.
 • S mateřskou dovolenou se objeví více volného času. Je důležité to plánovat výnosně. Nezapomeňte nechat nějaký čas na návštěvu kurzů pro nastávající matky. To pomůže připravit se na porod a cítit se uvolněněji..

Těhotné recenze

Ve 30. týdnu těhotenství si budoucí matky před nástupem na mateřskou dovolenou vyměňují informace a zkušenosti s vyšetřením. Mezi těmi, kteří se obávali před měsícem kvůli nízké placentě, má většina důvod k radosti - do této doby stoupá nízká placenta. Některé testy ukazují nárůst glukózy - vyvíjí se gestační diabetes.

Mnoho těhotných žen již začalo nakupovat kočárky a postýlky, obálky na propuštění a další příjemné věci pro děti.

Podle recenzí byste také měli udělat „těhotnou“ focení, aby vám fotky později připomněly tento obtížný, ale stále velmi šťastný a nádherný čas - čekací doba na malý zázrak.

O tom, co se stane plodu a nastávající matce ve 30 týdnech těhotenství, viz následující video.

Články O Neplodnosti