Hlavní Testy

30 týdnů těhotenství

30 týdnů těhotenství je velkým úspěchem pro budoucí matku a velká část ujeté vzdálenosti před výskytem dítěte není lehká. Dítě uvnitř je prakticky formováno, již má všechny dovednosti a reakce nezbytné pro život. Od tohoto období může žena jít na mateřskou dovolenou a připravit se na nadcházející narození.

Obsah

Úvod

30. týden těhotenství odpovídá době, kdy žena chodí na mateřskou dovolenou, protože od této chvíle musí věnovat veškerý svůj čas přípravě na narození dítěte. Třicet týdnů je považováno za porodnický sedmý a půl měsíce. V tomto okamžiku by měla žena přibírat na váze od 7 do 9 kilogramů..

Nyní dítě aktivně trénuje plíce a připravuje se na narození. Pokud se v tomto období narodí, má téměř stoprocentní šanci zůstat naživu.

30 týdnů těhotenství: co se děje pocity

Děloha v této době již výrazně vzrostla a výška jejího dna je 30 centimetrů. Budoucí matka má nejen zvýšení břicha, ale také zvýšení objemu boků, hrudníku a pasu. Žena začíná aktivně přibývat na váze, což negativně ovlivňuje páteř a dolní končetiny.

Ve třiceti týdnech maminka začne jasněji cítit, jak se dítě třese. To se stane, když spí a škytá. Vzhledem k tomu, že děloha tlačí na bránici, žena si stěžuje na potíže, mělké dýchání a dušnost.

Nyní tělo produkuje sekreční prvky, které zabraňují děložnímu tónu, což pomáhá vyhnout se předčasnému porodu. Vedou také k uvolnění střev, a tedy k zácpě. V důsledku mačkání dělohy žaludku dochází k pálení žáhy.

U mnoha matek s dlouhodobým ležením na zádech je vymáčknuta spodní vena cava, což vede k tinnitu, závratě a ztrátě vědomí. Žena nemusí nic cítit, ale je třeba mít na paměti, že se snížením průtoku krve v důsledku sevření začne dítě trpět, vyvíjí hypoxii a srdeční frekvence klesá téměř o polovinu. Proto, aby se tomuto problému zabránilo, měla by žena spát na boku a držet mezi nohama polštář.

Nastávající matka pociťuje v bederní oblasti těžkost a křeče v dolních končetinách, které v noci znepokojují hlavně. Z důvodu jejího velkého břicha je pro ženu obtížné a nepohodlné spát. Nemůžete spát dlouho na břiše a nestojíte na zádech kvůli vena cava, musíte si jen odpočinout na boku, ale to není vždy pohodlné, takže od třicátého týdne bude budoucí matka mít problémy se spánkem.

Co hledat

V této fázi by měla být zvláštní pozornost věnována těm ženám, které jsou ohroženy konfliktem Rhesus. Chcete-li se v této době vyhnout problémům a vyloučit možnost, že se u dítěte vyvine hemolytické onemocnění, měli byste začít užívat speciální léky, které vám předepíše gynekolog.

V období třiceti týdnů začíná žena pociťovat kontrakční kontrakce, i když se mohou objevit o dva týdny dříve. S jejich pomocí je děloha připravena na nadcházející narození. Kontrakce by neměly být bolestivé a prodloužené. K odstranění nepohodlí během jejich vzhledu stačí jemně masírovat žaludek. Ačkoli dítě cítí stahující se dělohu, je pro něj absolutně neškodná, protože je obklopen plodovou vodou, která slouží jako jakýsi štít.

Vnější změny po 30 týdnech těhotenství

Po třiceti týdnech dítě začne růst velmi rychle a získává hmotu. Proto i pro matky, jejichž žaludek byl relativně malý, začíná růst těsně před očima a přináší ještě větší nepohodlí než dříve.

V důsledku zvětšení dělohy začínají bolet dolní část zad a dolní končetiny. Objeví se křečové žíly a strie. Aby se zabránilo vzniku strie, měla by se o břicho začít starat již od prvních týdnů těhotenství, přičemž do něj vtírá speciální kosmetiku od strie.

Nosit obvaz pro nastávající matky pomůže zmírnit bolesti zad a můžete zabránit expanzi křečových žláz tím, že budete večer otírat speciální venotonikou večer, večer.

30 týdnů těhotenství: Hrozby a problémy

Ve třiceti týdnech matky často pociťují bolest a nepohodlí. Ve většině případů jsou bederní oblast, dolní končetiny a oblast břicha bolestivé. U všech těhotných žen se vyskytuje mírné algy, což je po dobu těhotenství naprosto normální. Když je však posílen, měl by být trpělivý, měl by se okamžitě obrátit na specialistu.

Vaginální výtok ve 30 týdnech těhotenství

Normálně by vaginální sekrece měla mít střední hojnost, jasný nebo bělavý odstín, jednotnou konzistenci a nedostatek zápachu.

Pokud se výtok stal příliš kapalným, objevily se v nich vodnaté nebo krevní nečistoty, je naléhavě nutné kontaktovat prenatální kliniku, protože to jsou příznaky problémů s tělem matky nebo dítěte.

Předčasné narození při 30 týdnu těhotenství

V této době, s problematickým průběhem těhotenství, může začít předčasný porod. Pokud je to možné, gynekologové se snaží tomuto procesu zabránit a umožňují matce informovat dítě před datem splatnosti. Pokud jim však nelze zabránit, podstoupí žena císařský řez a dítě je umístěno do ošetřovatelské jednotky.

Aby dítě přežilo, je mu poskytována nezbytná péče a pečlivý lékařský dohled, díky kterému je jeho tělo připraveno na nezávislý život.

Vývoj gestózy (pozdní toxikóza) po 30 týdnech těhotenství

Pokud by budoucí matka měla v tuto chvíli závažné otoky, může naznačovat nástup gestózy.

Jak žena chápe, že je čas obrátit se na specialistu? Tělo začne hromadit velké množství tekutin, což se stane patrným do třiceti týdnů, pokud budete věnovat pozornost vnějším příznakům. Nejprve si těhotná žena všimne, že její hmotnost začala překračovat přípustné normy a hmotnostní přírůstek je mnohem rychlejší, než se očekávalo.

Žena si všimne, že se nedávno uvolněné a pohodlné boty stísnily, její prsty začaly bobtnat zejména ráno, takže musela odmítnout nosit prsteny. Pak jsou silné otoky, které nelze přehlédnout. Dolní končetiny trpí jako první..

Pokud při stisknutí holeně nezmizí důlek okamžitě z tlaku, je čas vydat alarm.

Kromě těžkých otoků se objevují bolesti hlavy, fotofobie, závratě, nevolnost a zvracení. Pokud nebudou včas přijata opatření, může toto onemocnění vést k úmrtí matky i dítěte.

Pokud existuje nejmenší podezření na gestózu, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

30 týdnů těhotenství: vývoj plodu

Dítě stále roste a získává masu, informující maminku se sebevědomými chvěními o jejím dobrém zdraví. Ve třicátém týdnu těhotenství je dítě prakticky formováno a liší se od novorozence pouze co do velikosti. Mnoho dětí už do této doby odvrací hlavu dolů a připravuje se na jejich narození.

Pokud se dítě ještě nepřevrátilo a je ve špatném postavení, má stále možnost zaujmout požadované místo, ale je již mnohem menší než dříve. Velikost dítěte je již tak velká, že je obtížné převrátit se uvnitř dělohy a prakticky nezmění svou polohu.

Velikost ovoce lze nyní porovnat s melounem. Váží 1400 gramů a má výšku 38 centimetrů. Pokud je dítě velké, jeho hmotnost může dosáhnout až 1600 gramů. Obvykle jsou chlapci větší než dívky, i když to může být naopak.

V této fázi hlava dítěte dále roste v důsledku zvýšení objemu mozku. Chování drobků a jejich reakce na okolní svět jsou již téměř stejné jako chování novorozeneckých novorozenců. Kostní struktury lebky a jejich klouby jsou vysoce flexibilní. To je nezbytné, aby dítě mohlo procházet porodním kanálem rychleji a snadněji..

Oči plodu jsou otevřené, dobře reagují na světlo, které prochází kůží a děloží. Dítě mrkne a když je ve stavu spánku, zavře oči. Už měl řasy a naučil se rozlišovat mezi tmou a světlem a měl představu o tom, co se děje venku.

Jak se velikost mozku zvětšuje, zvyšuje se jeho hmotnost a počet stočení. Ale i přes to se hlavní funkce mozku bude vyvíjet po narození. Během vývoje drobků v děloze je mícha a další části centrální nervové soustavy zodpovědné za její životně důležitou činnost.

Dítě už může hodně udělat sám

Protože mozek již může regulovat teplotní ukazatele dítěte, dítě ztrácí své původní vlasy a mazivo, které dříve zakryly tělo, chrání je a ohřívá. Tyto chloupky však vždy nezmizí, velmi často zůstávají po narození v oblasti ramen a zad. Po narození zmizí asi po týdnu.

Dítě už dýchá samo. To lze vidět na monitoru ultrazvukového přístroje. Jeho hrudní koš se snižuje a zvedá tím, že provádí taková dechová cvičení zaměřená na posílení svalů a rozvoj plicní tkáně. Pokud dítě nevdechlo plodovou vodu, pak se jeho plíce nemohly vyvinout a nedostal dostatečný objem odhalení, což je nezbytné pro normální dýchání po narození.

Játra dítěte v této fázi intenzivně hromadí železo, které bude nezbytné pro dítě v prvním roce života pro normální proces krvetvorby.

V této fázi těhotenství je placenta již maximálně vyvinuta a má tloušťku až 48 milimetrů. Její cévní síť funguje normálně a dosud neexistují žádné známky stárnutí. Fetoplacentální krevní tok plně zajišťuje krevní zásobení dítěte a dodává mu všechny potřebné látky.

Pohyby plodu po 30 týdnech těhotenství

Pohyby dítěte v této době jsou již velmi dobře pociťovány a někdy způsobují, že se budoucí maminka cítí nepříjemně, zejména když se dítě otřese v oblasti jater a dolní dělohy. Přesto, že je dítě ve stísněném prostředí, má stále příležitost házet a otočit se, takže většina dětí se v tuto chvíli obrátí vzhůru nohama.

Před narozením dítěte by maminka měla spočítat počet pohybů, zejména když je plod příliš aktivní. Do dvanácti hodin by měla žena cítit nejméně 10 pohybů dítěte a během spánku alespoň 4 pohyby za hodinu.

30. týden těhotenství: Výzkum a analýza

V této době musí žena podstoupit mnoho výzkumů, protože jsou nezbytné pro pokračování na mateřské dovolené. Budoucí matka bude poslána na obecný močový test, podle kterého může odborník určit vyvíjející se gestózu a obecný krevní test, který umožní určit nepřítomnost nebo přítomnost anémie.

U těhotných žen se za normální ukazatel považuje mírně nižší hladina hemoglobinu, ale pokud se jeho hladina výrazně odchyluje od normy, měla by být přijata opatření, protože tato podmínka je pro plod i matku extrémně nebezpečná..

Rovněž těhotná žena bude muset podstoupit biochemii krve, analýzu krevního séra na hepatitidu, syfilis, HIV a projít koagulogramem pro koagulaci vitální látky.

V případě potřeby budou předepsány testy na hormony a CTG.

Ultrazvuk po 30 týdnech těhotenství

Plánovaný ultrazvuk se provádí po dobu třicet až třicet dva týdnů. V této fázi se provádí hodnocení hmotnosti a růstu dítěte, stupně vývoje jeho orgánů, výšky děložního pozadí, jeho velikosti a stavu myometrické vrstvy. Stupeň placentární zralosti a množství plodové vody.

Pokud v tuto chvíli dítě ještě neodbočilo hlavu, neměli byste si dělat starosti. Když maminka provede řadu speciálních cvičení, může ho změnit.

Výživa po dobu 30 týdnů těhotenství

Stejně jako v předchozích týdnech těhotenství by maminka měla konzumovat správné a zdravé jídlo, často v malých dávkách..

Z stravy je nutné vyloučit:

 • Horké nápoje, populace ryb a sladkosti, zejména čokoláda.
 • Gynekologové žádají těhotné ženy, aby ho nejedly vůbec, protože ovlivňuje kontraktilitu svalů a může způsobit děložní tonus. Ale pokud to opravdu chcete a je nemožné to odmítnout, před obědem můžete jíst několik plátků hořké čokolády.
 • Je lepší nepít přírodní nebo instantní kávu ve třetím trimestru, protože může zvýšit krevní tlak a negativně ovlivnit zdraví člověka..
 • Minimalizujte své menu by měly být produkty obsahující živočišné tuky, které jsou klobásou a sádlo. Nepředávají tělu žádné výhody a vedou k sadě dalších liber..
 • Použití luštěnin vede k fermentaci v žaludku a procesu tvorby plynu, v důsledku čehož nadýmání, které již mučí většinu budoucích matek, a pokud se použije, povede k jeho posílení..
 • Musíte odmítnout rychlé občerstvení, lehká jídla a příliš časté občerstvení, škodlivé produkty.

Po dobu třiceti týdnů musí být v nabídce obiloviny. Pomáhají zlepšovat trávení díky vysokému obsahu komplexních uhlohydrátů v nich. Navíc těhotným ženám dodají energii, kterou skutečně potřebuje.

Zahrnout do stravy by měla být čerstvá zelenina a ovoce, hnědý chléb z celozrnné mouky, nikoli mastné ryby a maso, mléko a kyselé mléko, které jsou bohaté na vápník, nezbytné pro mámu a dítě. Nezapomeňte také na rostlinný olej, pomocí kterého můžete připravovat saláty z čerstvé zeleniny a ovoce.

Je nutné jíst často, v malých porcích a ujistěte se, že nabídka obsahuje teplá jídla.

30 týdnů těhotenství: doporučení gynekologů

Aby bylo toto období snazší a máma neměla žádné potíže, je třeba dodržovat tato doporučení:

 • Aby se snížilo nepohodlí v dolní části zad způsobené zvětšením břicha a posunem v těžišti, je nutné nosit obvaz pro nastávající matky a provádět speciální cvičení k rozvoji páteře a krku.
 • Pro střevní bolest vznikající z nahromadění plynů byste měli vzít odvar kopru, který tento nepříjemný stav usnadňuje nejen u kojenců, ale také u dospělých. Abyste se tomuto problému vyhnuli, musíte dodržovat dietu odstraněním sladké sody a fazolí z nabídky, které vedou k nadýmání.
 • S bolestmi hlavy byste se měli často uvolnit a naučit se relaxovat. Těhotné ženy nesmí pít prášky na bolesti hlavy, takže si můžete pomoci poslechem uklidňující hudby, relaxace a meditace..
 • Aby se zlepšil jeho stav, získejte další poplatek za energii a donutte dítě, aby si vzalo pózu nezbytnou pro zrození světa, pokud to ještě nepřijal, měli byste jógu pod dohledem trenéra.
 • Aby se předešlo výskytu strie, je nutné od samého začátku plodení plodu začít používat speciální kosmetiku, která zabrání jejich vzhledu. Mohou být nahrazeny běžným olivovým olejem, zvlhčují pokožku a dodávají jí elasticitu.
 • Chcete-li se vyhnout mačkání vena cava, musíte spát ne na břiše, ale na vaší straně, držet malý polštář mezi nohama.
 • Pokud žena cestuje, musí si vzít s sebou všechny lékařské doklady pro případ možného předčasného porodu.
 • Aby nedocházelo ke srážení krve, které se každý den zvyšuje, musíte pít více tekutin.
 • Chcete-li se zbavit nepohodlí v bederní a migréně, měli byste se přihlásit do bazénu. Plavání dobře pomáhá řešit tyto problémy..
 • Pro přípravu porodního kanálu pro dítě, které se má narodit, pro usnadnění kontrakcí a zotavení po porodu rychle, musíte denně provádět cvičení Kegel pro vaginální svaly.

Dietní doporučení

A poslední věcí, o kterou se musí budoucí máma postarat, je zařazení produktů obsahujících železo do nabídky, které pomohou udržet hladinu hemoglobinu na normální úrovni. Musíte jíst jablka, játra a špenát, mají hodně železa, které je zodpovědné za přepravu kyslíku tkáňovými strukturami a orgány z matky na dítě.

Aby nedošlo k slabosti, problémům se zuby, kostmi a necitlivosti končetin, měl by být gynekolog požádán o to, jaké potraviny mají být ve stravě zahrnuty, takže poslední trimestr přináší zdraví a energii, a nikoli slabost a apatii, jak se to děje u některých matek.

Můžete také zjistit, jaká doporučení gynekologové dávají do 31 týdnů těhotenství, jak se vyvíjí dítě, jaké příznaky a pocity doprovázejí toto období a jaké hrozby mohou vyvstat. V tomto článku najdete všechny potřebné informace..

Sex po 30 týdnech těhotenství

Intimní vztahy ve třicátém týdnu jsou nedílnou součástí života budoucí matky. Pokud gynekolog nezakazuje sex, mohou a měli by být praktikováni, vyhýbají se pózám, které vyvíjejí tlak na žaludek.

Blízkost může být kontraindikována při placentární prezentaci, hrozbě předčasného porodu, vícenásobného těhotenství a polyhydramnios. V těchto případech je možné se navzájem potěšit alternativními metodami bez pohlavního styku, protože neexistují kontraindikace pro orgasmus.

Závěr

Před narozením drobky zbývá o něco déle než dva měsíce. Chcete-li distribuovat svůj čas a energii, musíte si naplánovat čas před a po porodu, v tomto případě nebudou problémy s jeho nedostatkem.

30 týdnů těhotenství

Přišel 30. týden těhotenství, což znamená, že pracující nastávající matky mohou chodit na zaslouženou mateřskou dovolenou. A to je velmi užitečné: plod je již velmi velký a stále roste, symptomy třetího trimestru se zhoršují a stále obtížnější je vypořádat se s každodenními záležitostmi. Zbývá už jen 10 týdnů, nebo asi dva a půl měsíce.

Příznaky a příznaky 30 týdnů těhotenství

Ve třicátém týdnu těhotenství začíná nastávající matka mít ještě podivnější a znepokojivější sny. Je to kvůli hormonům a existuje také objektivní důvod k obavám: konec konců, nyní je třetí trimestr, datum narození se blíží. Přirozeně, vyvstává mnoho alarmujících otázek: „Jak to všechno půjde?“, „Dokážu se dostat včas do nemocnice, pokud začnou kontrakce?“, „Narodí se moje dítě zdravě?“, „A co když se něco stane během porodu?“ ne tímto způsobem? “.

Další příznaky spojené se změnami hormonálního pozadí, rostoucí dělohy a plodu stále rostou:

Pálení žáhy. Projevuje se ve formě charakteristického nepříjemného pocitu pálení na hrudi. Vyskytuje se ze dvou hlavních důvodů. Zaprvé se děloha zvětšuje a více tlačí zespodu na žaludek. Za druhé, hormony uvolňují svěrač - svalovou dužinu, která se nachází na hranici mezi jícnem a žaludkem.

Nespavost. Nastávající spící matka je narušena neklidnými myšlenkami a nepohodlím v dolní části zad, nohou, které se zesilují růstem nenarozeného dítěte. Začarovaný kruh se uzavře. V noci nemůže žena dobře spát a ospalé a unavené procházky po celý den.

Otok na nohou. Pokud jsou malé, jedná se o normální projev těhotenství. Ale pokud se otok začal rychle zvyšovat, musíte naléhavě navštívit lékaře.

Obtížné dýchání. Ve 30. týdnu těhotenství je horní okraj dělohy velmi blízko k plicím a omezuje jejich pohyb. Proto mnoho nastávajících matek si stěžuje, že se nemohou zhluboka nadechnout, pravidelně existuje pocit, že není dostatek vzduchu. Je obtížnější vylézt po schodech, provádět jiné fyzické aktivity.

Nemotornost. Ve třetím trimestru již váha nastávající matky významně roste, navíc se díky rostoucímu břichu posunuje těžiště. Hormony navíc uvolňují vazy. Z tohoto důvodu se chůze stává nepříjemnou. Nastávající matka může snadno ztratit rovnováhu a pád.

Zvětšená noha. Boty, které jste předtím nosili, byly malé? Stalo se to proto, že se uvolnily svaly a vazy, které spojují kosti vaší nohy. Po porodu se vše vrátí do normálu.

Časté a ostré výkyvy nálad. Příznak, který se obtěžoval v prvním trimestru těhotenství, se vrací. Jejími příčinami jsou hormonální změny a příznaky těhotenství, které způsobují mnoho nepohodlí.

Střevní problémy. Vzhledem k tomu, že děloha vytlačuje střeva a uvolňuje svaly střeva, dochází k zácpě, plynu, nadýmání. Pro zmírnění těchto příznaků se doporučuje pít více tekutin, jíst potraviny bohaté na vlákninu a udržovat fyzickou aktivitu..

Problémy s močovým měchýřem. Pravděpodobně jste si všimli, že nyní musíte chodit na toaletu častěji, zejména v noci. Tato děloha začala vyvíjet větší tlak na močový měchýř. Množství moči se zvyšuje - protože vaše ledviny musí odstraňovat odpadní produkty nejen z vašeho těla, ale také z těla plodu. V žádném případě byste neměli bojovat s častým močením, což omezuje denní příjem tekutin. Dehydratace je nebezpečná pro vás a vaše nenarozené dítě. Zkuste pít více vody ráno a nepijte v noci.

Strie. Vyskytují se na kůži břicha a boků u 90% nastávajících matek. Vypadají jako bílé, fialové, růžové pruhy. Existují speciální krémy k boji proti strie, ale jejich účinnost je velmi pochybná. Se strie je téměř nemožné bojovat. Po porodu se postupně stanou neviditelnými..

Svědění Vyskytuje se u asi 20% nastávajících matek vzhledem k tomu, že se kůže břicha protahuje, stává se tenčí a citlivější. Speciální krémy a pleťové vody pomohou uklidnit nepohodlí. Pokud se svědění zesiluje, objeví se podivná místa, vyrážka - musíte navštívit lékaře.

Bederní problémy. Jak roste děloha a plod, bederní páteř zažívá stále více stresu. V tomto případě se míšní páteř oslabí díky relaxaci vazů. Mnoho nastávajících matek ve třetím trimestru se obává bolesti. Vyskytují se, když žena stojí po dlouhou dobu, chodí a nemůže najít pohodlnou polohu v posteli. V boji proti tomuto příznaku hodně pomáhá bandáž pro těhotné ženy..

Neustálý pocit únavy a zvýšená únava. Existuje pro ně mnoho důvodů: velká hmotnost plodu a dělohy, kterou s sebou nastávající matka musí neustále nosit, nespavost, časté starosti, velké množství energie, které dítě odebírá - protože potřebuje růst a rozvíjet se.

Křečové žíly v nohou. To je další příznak spojený se zvýšením dělohy. Stlačuje cévy v pánevní oblasti a narušuje odtok žilní krve z dolních končetin. Pokud se rozšíří žíly kolem konečníku, vyvinou se hemoroidy.

Zhoršení paměti a pozornosti. Soustředit se na pracovní a každodenní činnosti je stále obtížnější. Pokud nastávající matka nadále pracuje ve 30. týdnu, často má velmi obtížné období. Důrazně doporučujeme, abyste v tomto období těhotenství nejezdili - existuje vysoké riziko nehody.

Kdo má zvýšené riziko předčasného porodu?

Pokud se dítě narodí po dobu 30 týdnů, považuje se za životaschopné a lékaři se o něj postarají. Ale u dětí narozených v důsledku předčasného porodu, špatného zdraví, častěji dochází ke komplikacím, mezi těmito novorozenci je vyšší úmrtnost.

Asi 10% těhotenství končí předčasným narozením. Často k tomu dochází z neznámých důvodů. Existuje však několik rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost předčasného narození dítěte:

Infekce dásní a močových cest nastávající matky.

· Těhotenská dvojčata, trojčata.

Pokud předchozí těhotenství skončilo předčasným narozením.

· Pokud během předchozího těhotenství dojde k potratu.

· Pokud k novému těhotenství došlo šest týdnů po narození dítěte nebo dříve.

· Nastávající matka je mladší než 17 let nebo starší než 35 let.

· Pokud žena během těhotenství kouří.

Lékaři podrobněji sledují stav nastávajících matek s vysokým rizikem.

Těhotenství ve 30 týdnech dvojče

Při vícenásobném těhotenství zažívá nastávající matka výraznější příznaky. Žaludek roste silnější, hmota roste rychleji. Ale to vše skončí rychleji než ženy, které jsou těhotné s jedním plodem. Dvojčata se rodí dříve: 37–38 týdnů je naprosto normální období. Nyní, ve třicátém týdnu těhotenství, se vyplatí sbírat kabelku v porodnici a vždy ji mít připravenou.

U těhotenství dvojčat je riziko některých komplikací, například předčasného porodu, vyšší. Lékaři často pozývají takové nastávající matky na plánované zkoušky, častěji na zkoušky.

Promluvte si se svým lékařem o tom, jak porodíte: během dvojitého těhotenství se často uchylují k císařskému řezu.

Třicátý týden těhotenství je kolik?

Průměrná normální délka těhotenství je 40 týdnů. Takže 30 týdnů je asi 3/4.

V tomto článku hovoříme o porodním období těhotenství - právě oni jsou lékaři nejčastěji používáni. Počítá se od prvního dne poslední menstruace. To není úplně přesné: ve skutečnosti se vajíčko setkává se spermatem asi o dva týdny později. Pokud počítáte od tohoto dne, pak se toto období těhotenství nazývá embryonální.

Porodnický termín se používá výhradně z praktických důvodů. Každá žena může přesně pojmenovat datum, kdy začala poslední menstruaci. Během oplodnění neexistují žádné viditelné projevy, takže není možné přesně říci, jaký den se to stalo, a je obtížné vypočítat období plodu.

Takto:

30 týdnů těhotenství je 28 týdnů těhotenství plodu.

30 týdnů těhotenství plodu je 32 týdnů porodnictví.

Pokud vezmeme v úvahu celkové trvání těhotenství podle embryonálního období, bude to 38 týdnů, pokud porodníkem - 40 týdnů.

Nyní jste ve třetím trimestru těhotenství. Jste těhotná asi 6 měsíců a 2 týdny.
Vypočítejte si gestační věk v týdnech a vypočítejte poslední datum narození

Co se stane s plodem po 30 týdnech těhotenství?

Ve třicátém týdnu těhotenství má vaše nenarozené dítě velikost hlavy hlávkového zelí. Jeho výška dosahuje téměř 40 cm, hmotnost - 1360 gramů. Nyní každý týden roste asi o 1,2 cm a přidává 225 gramů na hmotnosti.

Kůže dítěte se stává hladší, protože pod ním stále roste vrstva tukové tkáně. Mozek se však stává více „pomačkaný“: struktura nervového systému se stále komplikuje, mezi neurony se objevují nová spojení. Pohyby plodu jsou plynulejší a koordinovanější. Ale v děloze je všechno přeplněné - takže nastávající matka se cítí silnější šoky a kopne do žaludku.

Svaly se vyvíjejí souběžně s mozkem: nyní je dítě už tak silné, že vás mohl pevně chytit prstem. A určitě to udělá více než jednou po narození!

Vize se zlepšuje, ale stále zůstává nedokonalá. Dokonce ani po narození dítě nebude moci vidět předměty, které jsou pár centimetrů od jeho obličeje. Nyní však vnímá světlo a může na něj reagovat. Například, pokud připojíte jasnou baterku k vašemu žaludku a svitu, můžete získat odpověď ve formě série tlačení. Nenarozené dítě může obracet oči, mrkat oči.

Mozek plodu po 30 týdnech je tak rozvinutý, že může pravidelně spát a zůstat vzhůru, být ve fázi REM spánku. Když dítě nespí, pohne rukama a nohama, popadne pupeční šňůru (někdy to lze vidět na ultrazvukových snímcích). Často se vyskytují období bdělosti v době, kdy nastávající matka spí nebo odpočívá. Přes den, když žena chodí, podniká, pohyby její pánve houpají dítě a on spí. Mnoho dětí je tak zvyklých na takový plán, že ho i po narození sledují. "Dítě zaměňuje den s nocí," - často slyšel od mladých matek.

Po 30 týdnech těhotenství může být plod umístěn v děloze odlišně. Níže mohou být jeho hýždě nebo hlava, nebo je umístěna napříč. „Správnější“ prezentace je, když je plod umístěn hlavou dolů a jeho zátylek je blízko výstupu z pánve. V jiných ustanoveních bude práce obtížnější nebo vůbec nemožná a bude vyžadovat císařský řez. Prezentace plodu může být hodnocena vyšetřením a ultrazvukem. Do určité doby se může převrátit do „správné“ polohy. Ale v průběhu času se stává stále více zaplněným uvnitř dělohy a šance na opravu prezentace se snižují.

V mozku nenarozeného dítěte již funguje termoregulační centrum, které reguluje tělesnou teplotu, docela dobře. Není tedy třeba dalších mechanismů: místo „tepelně izolačního“ hnědého tuku se nyní vyrábí bílá, která hraje hlavně roli energetického zdroje, na kůži vypadávají tenké chloupky - lanugo (někdy zůstávají i po narození - zejména pokud se dítě narodilo předčasně).

Hřebíky na chodidlech a rukou dosahují k okrajům prstů. U mnoha dětí jsou po narození tak dlouhé, že je třeba je oříznout, aby dítě nepoškrábalo obličej.

Vnější genitálie jsou dobře vyvinuté. Chlapci mají penis, šourek - ale varlata do něj nezapadnou až do okamžiku narození, nyní jsou v žaludku a postupně se pohybují dolů. Dívky již mají ve vaječnících miliony vajíček, z nichž některé se v budoucnu stanou vašimi vnoučaty nebo vnučkami.

Fetální pohyby v maminčině bříšku

Chvění a kopy v břiše během třicátého týdne těhotenství se cítí velmi dobře. Cítíte je, když položíte ruku na břicho a dokonce to uvidíte. Plod někdy spočívá na děložní stěně hýždě - to se také cítí dobře s rukou přes kůži. Obzvláště nepříjemné až bolestivé pocity vznikají, když dítě „dá nohu pod žebro“..

Doktor na předporodní klinice vám již jistě řekl, že je důležité spočítat počet pohybů plodu denně a vysvětlit, jak to dělat správně. Nejprve zjistěte, kdy je vaše dítě nejaktivnější. Vrcholy aktivity jsou často:

2. Poté, co maminka něco vypila.

3. Po fyzické aktivitě.

Získejte poznámkový blok - pomůže vám to zmatit při počítání pohybů dítěte a sestavit graf ke sledování situace v dynamice.

Zaujměte pohodlnou polohu a začněte počítat. Pokaždé, když dítě tlačí, vložte do notebooku hůlku. Škytavky není nutné brát v úvahu. Všimněte si doby, kdy došlo k prvnímu a desátému tlačení. Neměly by uplynout více než dvě hodiny. Napište a do grafu označte, kolik času jste dnes počítali..

Pokud je dítě neaktivní, můžete zkusit „probudit ho“ - například jíst nebo pít vodu. Pokud to nepomůže a stále nemůžete spočítat 10 šoků za 2 hodiny, musíte navštívit lékaře.

Ultrazvuk po 30 týdnech těhotenství

Po 30 týdnech těhotenství není ultrazvuk běžně prováděn. Lékař může předepsat, pokud těhotenství pokračuje s komplikacemi, existuje riziko předčasného porodu.

Ultrazvukové snímky ukazují plně tvarované dítě: můžete vidět jeho hlavu, tvář, ruce, nohy, prsty na nich, genitálie (pokud je plod „neskrývá“ před senzorem). Můžete vidět drobné kosti, vnitřní orgány vašeho nenarozeného dítěte. S pomocí dopplerografie bude lékař schopen zkontrolovat, jak funguje srdce plodu, průtok krve ve velkých cévách. 3D sken ukazuje, jak vypadá tvář vašeho dítěte.

Během studie vyhodnocuje ultrazvukový lékař některé ukazatele:

Index

Norma

Biparietal size - vzdálenost mezi nejvíce vyčnívajícími body parietálních kostí.

Fronto-týlní velikost - podélná velikost hlavy, vzdálenost mezi nejvíce vystupujícími body frontální a týlní kosti.

Délka femuru

Délka kostí nohy nebo holenní kosti

Humerus

Délka kosti předloktí

Obvod hlavy

Obvod břicha

Index plodové vody (IAI) charakterizuje množství plodové vody, pomáhá diagnostikovat nízkou a vysokou vodu.

Takto vypadá obrázek během ultrazvukového skenování po 30 týdnech těhotenství:

Co se děje s dělohy a žaludkem po 30 týdnech těhotenství?

Plod roste, děloha roste a stlačuje stále více vnitřních orgánů, proto existuje mnoho příznaků, které budou obtěžovat budoucí matky po 30 týdnech těhotenství. Pupek je „vytlačen“ a vypadá jako trčí „tlačítko“. Po narození dítěte se vrátí k předchozímu vzhledu.

Kolem dítěte ve třicátém týdnu těhotenství je přibližně 700 ml plodové vody. Děloha je přeplněná. Výška děložního pozadí - vzdálenost od stydké kosti k horní hraně dělohy je obvykle 28–32 cm.

Mnoho nastávajících matek ve třicátém týdnu těhotenství je s větší pravděpodobností obtěžováno kontrakcemi Braxton Hicks. Zpravidla se vyskytují po fyzické námaze, sexu, když je žena unavená nebo do jejího těla nevstoupí dostatečné množství tekutiny. S tím není nic špatného, ​​boj Braxton-Hicks je jakousi „školení“ před porodem. Abyste je uklidnili, musíte si lehnout na bok a vypít sklenici vody. Pokud ale dlouho neodejdou, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, může to být začátek předčasného porodu.

Kolik by měla nastávající matka přibrat na váze?

Normálně v ročním těhotenství žena přidává 8,2–11,2 kg do 30. týdne a během těhotenství s dvojčaty - 11,3–18,1 kg. Tyto údaje jsou individuální, závisí na tom, jakou pleť měla žena před těhotenstvím. Je důležité zajistit, aby přírůstek hmotnosti byl jednotný a nebyl příliš velký. Pokud se váha náhle začala rychle zvyšovat, je nutné, aby se neprodleně poradil s lékařem. To může být projevem preeklampsie, závažné těhotenské komplikace..
Vypočítejte přírůstek hmotnosti matky během těhotenství podle týdne

Jak jíst 30 týdnů těhotenství?

Tvorba těla dítěte je téměř úplná: vypadá jako „připravený“ novorozenec, všechny jeho orgány jsou na svém místě a plní své funkce. Nyní však dítě velmi aktivně roste, přibírá na váze, jeho tělo zraje a připravuje se na samostatný život po narození. Potřebuje tedy hodně energie, živin, jako jsou bílkoviny, tuky, uhlohydráty, vápník pro kosti, železo pro tvorbu krve a další minerály, vitamíny. Nastávající matka musí jíst dobře, ale nyní má nový problém: rostoucí děloha tlačí žaludek nahoru, takže nemůžu úplně jíst.

Bohatá jídla způsobují nepříjemné pocity, proto se doporučuje malé občerstvení. Hlavní věcí je vyhnout se pokušení, nejíst čipy, rychlé občerstvení, koláče a jiná nezdravá jídla. Existuje mnoho lehkých a zdravých občerstvení, které vám a vašemu dítěti pomohou získat všechny potřebné látky:

· Jogurty, tvaroh a mléčné koktejly.

· Čerstvé ovoce a ovocné saláty. Jablka, banány, pomeranče, mandarinky jsou dobré k občerstvení..

Čerstvě vymačkané ovocné a zeleninové šťávy.

Cracker, preclíky, kukuřičné lupínky.

· Mrkev a celer hole.

· Malé porce polévek: lze je také vzít s sebou v nádobách, kde je po ruce mikrovlnná trouba.

Při práci, při chůzi, při návštěvě posilovny, všude byste měli nosit pár těchto svačinek. Jsou pohodlně uloženy v taškách na zip, plastových obalech, termoskách.

Fyzická aktivita

Možná se nyní ve třetím trimestru cítíte tak unavení a příznaky uvedené v tomto článku vás tolik trápí, že vás vůbec nezajímá cvičení. Ale to je důležité - pro vás a vaše nenarozené dítě. Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, nastávající matka potřebuje fyzickou aktivitu každý den, alespoň v minimálním množství. Pravidelná cvičení pomáhají:

· Snižte bolest zad v pánevní oblasti, zbavte se neustálé únavy a špatné nálady.

· Cítit se celkově lépe.

· Udržujte zdravou váhu.

Zlepšit spánek v noci, vyrovnat se s nespavostí.

· Připravte tělo na porod.

· Rychlejší získání dobrého stavu po porodu.

· Zlepšit činnost kardiovaskulárního systému.

Chůze na čerstvém vzduchu, návštěva bazénu, cvičení na rotopedu jsou nejjednodušší, nejdostupnější a nejbezpečnější fyzická cvičení pro nastávající matky po 30 týdnech těhotenství. Můžete dělat jógu nebo Pilates - ale musíte se přihlásit do speciální skupiny pro těhotné ženy, ve které pracuje dobrý trenér. Chůze je vhodná pro ženy, které již mají děti a nemohou najít čas na další cvičení..

Je užitečné kombinovat různé typy fyzické aktivity. Například v některých dnech můžete chodit a plavat v bazénu a na jiných - jít do skupiny jógy nebo Pilates. Ale ne moc horlivě. Pokud jste unavení, uvolněte se. Pokud se těhotenství vyskytne s komplikacemi nebo máte-li doprovodná onemocnění, musíte se poradit s lékařem, zeptejte se, jaké typy fyzické aktivity pro vás nejsou kontraindikovány..

U nekomplikovaného těhotenství se doporučuje provádět cvičení střední intenzity po dobu 30 minut denně. Můžete provést několik přístupů s přerušením, například 3krát za 10 minut.

Správné vybavení a bezpečnostní opatření

Pro cvičení budete potřebovat pohodlnou obuv, nejlépe s ortopedickými vložkami. Pokud tenisky nebo tenisky, které jste nosili před těhotenstvím, byly malé, musíte si koupit nové. Chůze se doporučuje tam, kde je plochý chodník. Pokud je ulice zima a led, je lepší se zapojit do tělocvičny.

Koupě sportovní podprsenky nebude zbytečná: je důležité zvolit správnou velikost a vybrat model, který bude dobře podepřít hrudník, ve kterém budete pohodlní.

Nezapomeňte si s sebou vzít láhev vody, džusu nebo kompot. Pijte před a po lekcích, protože během cvičení vaše tělo ztrácí hodně tekutin. Vezměte si tašku s vlhkým chladným ručníkem do tělocvičny, jógy a pilates studia, použijte po tréninku.

Vyčerpání tréninkem během těhotenství, pokud jste nikdy předtím sportovali, není dobrý nápad. Můžete začít postupně, od 10 do 15 minut denně. Délka cvičení by se měla postupně zvyšovat až na 30 minut denně.

Jaká fyzická cvičení jsou kontraindikována ve 30. týdnu těhotenství?

Jak jsme již zmínili výše, ve třetím trimestru těhotenství se posunuje těžiště těla a nastávající matka se stává nepříjemnější. Proto jsou jakékoli sporty kontraindikovány, během kterých můžete narazit, padnout, zasáhnout žaludek:

· Lyžování, bruslení, kolečkové brusle, skateboard.

Vodní lyžování.

· Fotbal, basketbal, volejbal, tenis.

· Jízda na kole a zejména na skútrech, motocyklech. Pokud máte rádi cyklistiku, je lepší cvičit doma nebo v posilovně na stacionárním kole - je to bezpečnější.

Mohu mít sex?

Intimita v jakékoli fázi těhotenství není nejen nebezpečná, ale také užitečná:

· Sex dává relaxaci a nárůst pozitivních emocí.

· Je to druh fyzické aktivity.

· Pravidelný pohlavní styk (ale bez fanatismu!) Pomáhá udržovat emoční spojení s partnerem.

Samozřejmě, pokud těhotenství pokračuje s komplikacemi, musíte se poradit s lékařem. Některé podmínky jsou kontraindikace intimity. Sexuální kontakt je kontraindikován, pokud má budoucí maminka nebo otec projevy genitourinární infekce. Vyhněte se poloze, během které ležíte na zádech, když partner může náhodně vyvíjet tlak na žaludek. U některých žen se stává okamžikem, kdy zkoušejí nové pozice v posteli, těhotenství..

Tipy pro ženy v 30týdenním těhotenství

Pokud máte obavy o pálení žáhy, měli byste zkontrolovat svůj jídelníček. Snažte se vyhnout mastným, těžkým kořenitým jídlům. Nejezte v noci, nelhejte ihned po jídle.

· Abyste snížili otok, musíte pravidelně ležet s nohama na vyvýšené plošině. Snažte se stát dlouho.

· Za zmínku stojí taška, se kterou půjdete do porodnice. Začněte sbírat předem.

· 30 týdnů těhotenství - nejlepší čas na zvážení podepsání dohody s bankou kmenových buněk, pokud máte v úmyslu odebrat pupečníkovou krev nebo zachránit část pupeční šňůry po porodu.

· Když se výkyvy nálad staly častými a ostrými, je pro budoucí matku obzvlášť důležitá psychologická podpora. Musíte více komunikovat se svým manželem, dalšími blízkými lidmi, vyprávět jim o svých pocitech, problémech. Některé ženy by se měly poradit s psychologem. Pokud špatná nálada trvá velmi dlouho, může to znamenat depresi, je nutná odborná pomoc.

· Nejezděte. Nyní máte vysoké riziko, že se dostanete do nehody. Vyhněte se činnostem, při kterých můžete ztratit rovnováhu a spadnout. Pokud je ulice ledová - buďte opatrní. Jděte na procházky, noste pohodlné boty, zkuste chodit po chodnících, kde nejsou žádné hrboly, díry nebo jiný „drsný terén“.

TOP nejčastějších obav žen ve třetím trimestru těhotenství a jak se s nimi vypořádat

"Během porodu mě velmi ublíží - jak to můžu vydržet?"

Podle statistik amerických vědců se takové myšlenky obávají každé páté nastávající matky. Ano, porod je opravdu bolestivý proces, ale přece to pro vás přineslo nespočet žen. Na moderních klinikách během porodu můžete provádět anestezii. Mnoho žen o tom mluví s lékařem předem a žádá je o epidurální anestezii. Jiní dávají přednost tomu, že všechno jde tak přirozeně, jak je to možné, bez zbytečných léků. Diskutujte o tomto problému s lékařem na prenatální klinice, pomůže vám to správně se rozhodnout.

"Určitě budu mít vaginální rupturu, budu muset provést epiziotomii!" To je tak děsivé! “

Někdy během porodu existuje riziko prasknutí pochvy. V takových případech lékaři provádějí epiziotomii - řezají kůži a svaly perineum nůžkami - oblast, která je mezi vaginou a konečníkem. Díky tomu se porodní kanál rozšiřuje a hlava dítěte volně prochází. Porodníci dříve prováděli epiziotomii velmi často, nyní se přístupy poněkud změnily a indikace pro tento postup se snížila. Musíte si promluvit se svým lékařem, zeptat se, kdy se provádí epiziotomie. Existují důkazy, že pravděpodobnost ruptury a epiziotomie během porodu je snížena u žen, které začnou periodicky masírovat perineum asi pět týdnů před očekávaným datem porodu..

"Co když mám během porodu střevní pohyb?"

Podle průzkumů to zažívá asi 70% nastávajících matek. 39% žen připouští, že během porodu vlastně měly stolici. A pouze 22% zažilo nějaké nepříjemnosti a rozpaky. Ve skutečnosti to není velký problém a lékaři, kteří se narodí, vědí, že k tomu může dojít, berou to úplně klidně. Před porodem vám dají klystýr k očištění střev..

"Najednou mi budou nějaké drogy vstříknuty, budou stimulovat porod bez mého vědomí?" Já to nechci!"

V některých případech lékaři skutečně používají další léky, pokud vidí, že je to objektivně nutné. Současně však musí porodník vzít v úvahu přání ženy při práci. Musíte se předem poradit s lékařem, který porodí, zeptat se, jaké léky lze podávat, za jakým účelem, diskutovat o možných rizicích a důsledcích.

"Najednou musím udělat císařský řez?"

Indikace porodu císařským řezem se vyskytují u každé páté ženy, která porodila poprvé. Lékaři takovou operaci neprovedou - snaží se vás chránit před komplikacemi a zajistí úspěšný narození zdravého dítěte. Mnoho nastávajících matek plánuje, že se jejich narození uskuteční „stejně jako příroda,“ domnívají se, že tato operace není plnohodnotným procesem porodu dítěte, po kterém se člověk nemůže cítit jako „plnohodnotná“ matka a žena. Bohužel, někdy to tak není, jak jste to namalovali do hlavy. Bude muset změnit své vnitřní nastavení, aby se zabránilo nebezpečí pro sebe a své nenarozené dítě.

"Co když najednou mám dítě a nemám čas se dostat do nemocnice?"

Takové situace jsou relativně vzácné. Pro případ, že byste mohli mluvit s lékařem na prenatální klinice a zjistit, jak jednat. Potřebné informace můžete získat také z knih, vzdělávacích materiálů na internetu.

Jaký výzkum je třeba udělat?

Ve třicátém týdnu těhotenství pozve doktorka prenatální kliniky nastávající matku na další plánované jmenování. V ordinaci porodníka-gynekologa se znovu podrobíte plánovaným činnostem: vyšetření, změna hmotnosti, obvod břicha, výška stoje děložního pozadí, krevní tlak, puls.

Tento týden lékař předepíše řadu testů:

· Výzkum virové hepatitidy B a C, infekce HIV.

Třetí syfilisová studie.

· Roztěr na cytologii.

Nyní uvidíte lékaře v předporodní klinice častěji: pokud jste dříve měli naplánované návštěvy asi jednou za měsíc, pak od třicátého týdne těhotenství - jednou za dva týdny.

V jakých případech musíte navštívit lékaře?

Po 30 týdnech a obecně ve třetím trimestru těhotenství se zvyšuje riziko infekce močových cest. Pokud jste se obávali následujících příznaků, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Časté močení. Jak jsme již zjistili, jedná se o normální projev těhotenství. Ale pokud si všimnete, že se staly ještě častějšími, doprovázenými dalšími příznaky - musíte o tom informovat lékaře.

Bolest, pálení, svědění během močení.

· Změna vzhledu moči. Pokud se zakalilo, objevily se v něm nečistoty v krvi.

Svědění a pálení, zarudnutí, vyrážka v oblasti genitálií.

Bolest při pohlavním styku.

Zvýšená tělesná teplota a celková nevolnost.

· Patologický vaginální výtok. Pokud získali zelenou nebo jinou neobvyklou barvu, nepříjemný zápach.

Pokud máte silné kontrakce, které nepřecházejí déle než 4 hodiny (nebo více než 5 kontrakcí během 1 hodiny), ale naopak, zvýšíte, bolest břicha, hojnost a / nebo krvavý výtok z pochvy, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, silná bolest hlavy, „rozmazaný“ obraz nebo skvrny před očima, pokud se otok velmi rychle začal rozrůstat.

Obecně platí, že nastávající matka musí dbát na své zdraví a v případě výskytu neobvyklých podezřelých příznaků okamžitě vyhledat lékaře. Nebojte se upozornit na „falešný poplach“: jde o zdraví a bezpečnost vašeho nenarozeného dítěte.

Je čas jít na mateřskou dovolenou!

„Mateřská dovolená“ je koncept, který není zakotven v moderním právu. Tato fráze ženy se nazývají dva typy dovolené, které se jim poskytují podle zákona Ruské federace:

· Mateřská dovolená - vydává se ve třetím trimestru těhotenství.

· Dovolená pro péči o dítě je poskytována po narození dítěte až do věku tří let.

Každá nastávající matka má právo na tyto „prázdniny“ a toto právo je zakotveno v článcích 255 a 256 zákoníku práce Ruské federace. Kromě toho je ženě vyplácena dávka rovnající se výši jejího průměrného výdělku za poslední 2 roky. Pokud nastávající matka pracovala méně než 6 měsíců, vypočte se její příspěvek v souladu s minimální mzdou (minimální mzda).

Každý má právo na mateřskou dovolenou: pracovní, nezaměstnaní a registrovaní u úřadu práce, vojenského personálu žen a studentů. Pokud nastávající matka pracovala současně na dvou místech, musí jí každý zaměstnavatel poskytnout dovolenou a vyplácet dávky.

Jak dlouho můžu jít na mateřskou dovolenou??

Čas nástupu a délka mateřské dovolené se liší:

· Většina žen chodí na mateřskou dovolenou od 30. týdne těhotenství - 70 dní před porodem a dalších 70 dnů dovolené pokračuje i po porodu. Celkem - 140 dní.

· Pokud porod pokračoval s komplikacemi, bude délka dovolené po porodu 86 dnů. Celkem - 156 dní.

· Nejdelší „dovolená“ trvá s vícenásobným těhotenstvím. Začnou v 28. týdnu (žena odchází na mateřskou dovolenou 86 dní před porodem) a trvá dalších 110 dní po narození dětí. Celkem - 196 dní.

· Pokud k porodu došlo před nebo po termínu, nemění se délka mateřské dovolené.

Jak získat mateřskou dovolenou?

Nejprve musíte navštívit lékaře na prenatální klinice a dostat nemocenskou dovolenou. Pokud žena pracuje na dvou různých místech, musíte si vzít dvě kopie pracovní neschopnosti. Je důležité to udělat v přesně stanovený den - ve 30 týdnech těhotenství, 70 dní před očekávaným datem narození. Poté s nemocenskou dovolenou musíte kontaktovat personální oddělení na pracovišti. Postup pro vydávání rodičovské dovolené je obdobný. Na personálním oddělení by měla žena připravit balíček dokumentů:

Doklady o registraci mateřské dovolené:

Dokumenty pro zajištění rodičovské dovolené:

· Nemocenská dovolená. Lékař ji musí vydat na celou dobu postižení - 140, 156 nebo 196 dní.

· Existuje-li v předporodní klinice osvědčení o registraci včas - musí být rovněž přiloženo.

· Výkaz zisku a ztráty za poslední rok.

· Bankovní údaje, na které zaměstnavatel převede dávky.

· Kopie a originál rodného listu.

· Bankovní údaje pro převod dávek.

V personálním oddělení musíte napsat žádost o dovolenou, a také uvést požadavek na výplatu dávek.

Jaké výhody mohu získat během těhotenství a péče o dítě??

Pro nastávající a mladé matky existují čtyři typy výhod:

· Mateřství. Jak je uvedeno výše, jedná se o průměrnou měsíční mzdu za poslední dva roky práce, a pokud žena pracovala méně než 6 měsíců, bere se v úvahu minimální mzda (minimální mzda) platná v době vyplácení příspěvku.

· Pro péči o dítě. Účtuje se měsíčně, dokud dítě nedosáhne věku tří let, a to ve výši 40% průměrného měsíčního příjmu za poslední dva roky práce před mateřskou dovolenou, nebo alespoň 3 065,69 rublů za první dítě a nejméně 6 131,37 rublů za druhé a následující děti.

· Doplňkový příspěvek se vytváří, pokud nastávající matka předložila osvědčení o včasné registraci na prenatální klinice - před 12. týdnem těhotenství. Jeho částka bude 613,14 rublů.

· Jednorázový mateřský příspěvek je 16 350,33 rublů.

Kromě toho můžete po narození druhého dítěte získat mateřský kapitál.

Jaké léky lze užívat po 30 týdnech těhotenství?

Je nežádoucí používat jakékoli léky samostatně, i když jste si pečlivě přečetli anotační vložku v krabičce s léky a nenašli jste v seznamu kontraindikací slovo „těhotenství“. Samoléčení pro nastávající matky je nepřijatelné. Než začnete užívat jakýkoli lék, musíte se poradit s lékařem.

Vitamíny jsou užitečné pro nastávající matky, ale než si je koupíte, měli byste se také poradit s lékařem. Mnoho lidí si myslí, že doplňky stravy a další „přírodní“ prostředky jsou bezpečné, ale mnoho z nich může ohrozit nenarozené dítě..

Při předepisování léčby ženě během těhotenství vždy zváží výhody a nevýhody ženy: porovnává potřebu konkrétního léku a možná rizika.

V závislosti na tom, jak bezpečné jsou určité léky pro nastávající matku, se dělí do několika skupin v souladu s klasifikací americké správy potravin a léčiv (FDA):

· Kategorie X - je během těhotenství přísně kontraindikována. Bylo prokázáno, že tyto léky mohou poškodit nenarozené dítě..

· Kategorie D je indikována k použití pouze v naléhavých případech, protože existuje důkaz, že tyto léky mohou mít negativní vliv na plod (tetracyklinová a doxycyklinová antibiotika, prášky na spaní od skupiny barbiturátů).

· Kategorie C - přípravky, u nichž byla při pokusech na zvířatech prokázána možnost negativních účinků na plod. Způsobují reverzibilní škodlivý účinek, ale nezpůsobují vrozené vady. Zástupci této skupiny: diuretika, aspirin, dexamethason..

· Kategorie B - drogy, které ve studiích na zvířatech neprokázaly negativní účinek na plod. Byly přijaty malým počtem těhotných žen, přičemž nebyly zaznamenány žádné vrozené malformace a škodlivé účinky na dítě. Tato skupina léků zahrnuje: metronidazol, acyklovir, azithromycin, ibuprofen, diklofenak, heparin.

· Kategorie A - bezpečné léky. Mnoho budoucích matek je vzalo bez následků na dítě (maalox, almagel, antibiotika ze skupiny penicilinů, clotrimazol).

Články O Neplodnosti