Hlavní Analýzy

Jak starý je dětský recept?

Každá těhotná žena si je jistá, že když se její dítě narodí, bude ho bezpochyby krmit pouze mateřským mlékem. Ale bohužel, někdy z různých důvodů, kojení není možné. Neměli byste být naštvaní, protože mnoho dětí, které jedí směsi umělého mléka, vyrůstají docela chytře a zdravě. Kvalitní produkt je však drahý. A blíže k roku dítěte začalo mnoho matek přemýšlet o tom, kdy mu dojedou směs. V této věci neexistuje konsenzus, nicméně existuje řada faktorů a předpokladů, které je třeba vzít v úvahu.

Složení mléčného výrobku

Navzdory hojnosti značek prezentovaných na regálech se všechny směsi z hlediska bezpečnosti a kvality skládají z přibližně stejných komponent. Konec konců je kontrola jejich uvádění na trh složitá a přísná, a proto bezohlední výrobci obcházejí vše, co se týká dětské výživy..

Z čeho se skládá mléčná směs:

 • Hlavní složkou je sušené mléko získané z koz nebo krav. Produkt může být také vyroben na bázi sóji, určený pro kojence s nesnášenlivostí mléka..
 • Povinné složky - vitamíny a minerály, jejichž množství je přísně kontrolováno.
 • Nukleotidy - látky, které podporují normální fungování buněk a těla jako celku.
 • Prebiotika - jsou nezbytná pro růst prospěšných mikroorganismů ve střevě. Mají dobrý vliv na trávicí systém dítěte.
 • Probiotika - živé prospěšné mikroorganismy nezbytné pro obnovení mikroflóry ve střevě.
 • Polynenasycené mastné kyseliny - látky, které ovlivňují vývoj imunity, mozku, vidění.

Jaké jsou výhody

Nespornými výhodami umělého krmení jsou:

 • Každý blízký příbuzný může dítě krmit v případě nepřítomnosti matky doma po dlouhou dobu..
 • Při kojení je pro matku obtížné kontrolovat množství podávání, takže dítě může někdy zůstat hladové nebo naopak přejídat, což vede k regurgitaci. Krmení z láhve vám umožní sledovat, kolik jedl najednou, stejně jako zhoršení chuti k jídlu, pokud jde o objem zbývající směsi.
 • V případě alergické reakce u dítěte bude snadné určit produkt, který jej způsobil. Při kojení bude muset matka úplně přehodnotit svůj jídelníček a odmítnout používat některá jídla.
 • Méně jídel, například delší trávení mateřského mléka.

Jak starý je zdroj

Protože umělá kojenecká výživa slouží jako náhrada mateřského mléka, je povinné krmení až do věku šesti měsíců. K tomu použijte napájení označené číslem 1.

Většina pediatrů se domnívá, že je třeba směs krmit až rok. Někteří doporučují, aby to až 2 roky. Přestože je kvalitativně horší než mateřské mléko, přesto má vyvážené složení, které obsahuje všechny potřebné látky pro správný vývoj a růst dětí.

Lékaři jsou jednohlasní v jedné věci - nespěchejte, abyste přenesli dítě na celé kravské nebo kozí mléko, dokonce zředěné vodou. Obsahují mnoho bílkovin, fosforu, vápníku, solí, které při nadměrném požití způsobují zvýšené zatížení ledvin, což může vést k negativním důsledkům. Kromě toho se u dítěte může rozvinout těžká alergická reakce.

Doporučení výrobce

Jejich názor, v jakém věku krmit dítě směsí, není autoritativní. Koneckonců, více se zajímají o matky, které nakupují své výrobky déle. Za tímto účelem výrobci vyrábějí umělá jídla s označením 1, 2, 3, 4, která se liší svým složením a nabízejí krmení dítěte do věku 3 let:

 • Upravená směs 1 se používá od narození do šesti měsíců, číslo 2 - od 6 měsíců do roku. Tato výživa je co nejblíže složení mateřského mléka.
 • Mléko pro děti 3 je určeno pro kojence od 1 do 1,5 let, 4 - od 1,5 do 3 let. Obsahuje složky, které se výrazně liší od složek nalezených v mateřském mléce. Jídlo není přizpůsobeno potřebám těla dítěte, ale je vyváženější a vhodnější ke konzumaci než kravské nebo kozí mléko..

Minimální doba krmení směsi je až jeden rok. Poté se rodiče sami rozhodnou, zda budou směs používat i nadále. Ale stojí za zmínku, že v dětské stravě pro plný vývoj musí být vždy mléko nebo normální mléko.

Nyní na regálech obchodů je velmi těžké najít skutečné zdravé plnotučné mléko. Je to buď prášek, nebo od krav plněných hormony a antibiotiky. Proto není přemístění dítěte z vyvážené směsi do tohoto pochybného mléčného výrobku přiměřené.

Doporučení odborníků na výživu

Lékaři se domnívají, že by se dětská mléčná výživa měla dostat před dosažením věku 3 let. Domnívají se, že takový produkt je ve stravě nezbytný pro normální vývoj dítěte, zejména pokud žije v oblasti s chladným podnebím. Nezvyšuje zatížení těla a nedochází k žádnému poškození. Směs lze dítěti nabídnout v jeho čisté formě nebo přidat do ovesné kaše.

Doporučení Světové zdravotnické organizace

Podle WHO by zdravé děti měly dostat směs do 2 let.

Názory rodičů

Někteří záměrně odstavují své děti, které nedosáhly věku 12 měsíců, z upravené mléčné receptury při zavádění doplňkových potravin. Ano, taková možnost je možná, ale pod podmínkou, že v jejich stravě jsou denně kysané mléčné výrobky - kefír, tvaroh, jogurt, sýr, fermentované pečené mléko nebo zakysaná smetana. Stále se však doporučuje krmit dítě směsí alespoň jednoho roku..

Jiní rodiče naopak aktivně dávají lahvičku i po 3 letech nebo více, argumentujíc, že ​​dítě je v noci zvyknuto spát a jíst mléčnou směs. Samozřejmě, pokud je tak pohodlný, neměli byste ho zbavit tohoto rituálu..

Některé z matek nabízejí dítěti směs pouze ve formě přísady, například do ovesné kaše. Užitečné látky v tomto případě samozřejmě také vstupují do těla dítěte. To se však doporučuje až po dosažení věku 12 měsíců. Do stravy musí být navíc zahrnuty kyselé mléčné výrobky..

Správné rozhodnutí, kdy se rodiče soustředí na potřeby a zvyky svých dětí. Nedoporučuje se připravovat je o jejich směs dříve, nebo naopak intenzivně prodlužovat dobu umělého krmení.

Nastavení batole

Správná odpověď na otázku, kdy má být krmení směsi dokončeno, řekne dítě. Většina dětí mladších než jeden rok se lahve nikdy nevzdá. Avšak případy opuštění po 1,5 roce nejsou neobvyklé. V tomto věku budou rádi pít kefír, jogurt, fermentované pečené mléko. V tomto případě z nich do těla vstoupí norma užitečných látek. Proto stojí za to naslouchat potřebám dítěte a netlačit směs násilím.

Jak je staré krmení směsi v noci

V tom není shoda, protože všechny děti jsou jiné. Někteří po půl roce nepotřebují noční krmení a klidně spí celou noc, zatímco jiní mohou i nadále požadovat láhev ve věku 2 let. V tomto případě byste se neměli bát, jednoho krásného dne ho zdravé dítě postupně opustí.

Není tedy shoda na tom, kdy dokončit krmení dítěte směsí. Rodiče by se měli řídit jeho potřebami. Rozhodne, kdy ji nebude potřebovat. V každém případě je umělá výživa mléka až do věku 3 let považována za užitečnější než plnotučné nebo kozí mléko. A při správném používání nemohou tělu ublížit.

Jak krmit směs fermentovaného mléka

Funkce vstupu do stravy fermentovaných mléčných směsí

Směsi kyselého mléka jsou klasifikovány jako léčivé přípravky, takže je musíte dítěti dítěti po konzultaci s pediatrem. Lékař určí příčinu vašeho problému a doporučí správnou směs. Není nutné samostatně měnit dětskou stravu bez indikací. Po domluvě vám lékař řekne, kolikrát má dát směs kyselého mléka. Nový produkt, byť terapeutický, musí být do dětské stravy zaveden postupně. Dětem od narození do 6 měsíců se doporučuje začít dávkou 30 ml. Měla by to být upravená směs fermentovaného mléka. Výrobci označí tuto směs číslem 1.

To je zajímavé

Bakterie mléčného kvašení nemohou v organismu způsobit žádné patologické procesy. Velký ruský vědec I. I. Mechnikov navrhl, že tyto bakterie zvyšují odolnost těla vůči různým nemocem. Na konci dvacátého století byla tato hypotéza potvrzena, takže můžeme s jistotou hovořit o imunomodulačním účinku produktů obsahujících fermentované mléčné bakterie.

Je možné dát fermentovanou mléčnou směs neustále

Na začátku se krmením podává část 30 ml. Máte-li jednorázový zásobní objem 100 ml, poté, co dítě sní 30 ml směsi kyselého mléka, musí dát 70 ml mateřského mléka nebo dříve použité směsi. Dalším krmením je 100 ml obvyklé směsi nebo mléka. Tento režim je sledován 2-3 dny. Poté se 2 nebo 3 dny při každém krmení podává směs kyselého mléka. Hlavním pravidlem je nejprve dát směs kyselého mléka a poté ji nakrmit. Po úspěšné adaptaci se objem směsi zdvojnásobí - do 60 ml.

Část 60 ml se podává několik dní krmením, potom po dobu tří dnů jsme neustále krmeni fermentovaným mléčným výrobkem. Kolikrát můžete dát kyselé mléčné směsi v takových objemech, určuje matku. Závisí to na věku a hmotnosti dítěte, na chuti dítěte a dalších faktorech. Po absolvování této fáze opět zvyšujeme porci, nyní - až na 90 ml. A opět přidáme kyselé mléko do krmení 2-3 dny krmením, a pak můžete úplně přejít na tento produkt.

Mnoho matek se obává otázky, je možné krmit pouze směsí kyselého mléka? Někteří lékaři se domnívají, že byste na tyto produkty neměli úplně přecházet, ale většina lékařů dává pozitivní odpověď..

Názor pediatra

Obavy rodičů vycházejí ze skutečnosti, že neustálé používání směsí kyselého mléka pomáhá zvyšovat kyselost. Je to klam. Směsi kyselého mléka se nazývají proto, že do složení jsou zahrnuty kyselé mléčné bakterie (bifidobakterie a laktobacily), které neovlivňují kyselost. Je možné dát dítěti směs kyselého mléka po celou dobu? Ano můžeš. Tyto sloučeniny poskytnou normální střevní mikroflóru a zvýší imunitu dítěte..

Kolikrát denně dávejte směs kyselého mléka

Počet dávek fermentované mléčné směsi závisí na problémech, které řešíte, včetně tohoto produktu ve stravě. Kojenecké kojenecké přípravky pomáhají při léčbě:

 • střevní infekce (obnovení mikroflóry);
 • mírný nedostatek laktózy (napomáhá zpracování laktózy);
 • alergické vyrážky;
 • dysbióza;
 • fermentopatie (selhání některých enzymů);
 • anémie (železo se neabsorbuje)

Měla by být podávána směs kyselého mléka, pokud se dítě zajímá pouze o plyn a časté plivání? V takových případech jsou terapeutické směsi předepisovány pro preventivní účely. K normalizaci trávení stačí dvě krmení sloučeninami s prospěšnými bakteriemi. Lékaři doporučují, aby fermentované mléčné směsi byly použity během druhého a předposledního krmení..

Při řešení závažných problémů se dětským lékařům doporučuje, aby zcela přešli na fermentované mléčné přípravky. Stav dítěte se v průměru výrazně zlepší po 2-3 měsících používání těchto směsí. Připravte dětskou výživu bezprostředně před krmením.

Názor odborníka

V našem obchodě jsou prezentovány upravené fermentované mléčné směsi všech světových značek. Najdete u nás mnoho produktů, které se používají od narození. Druh směsi by měl doporučit váš pediatr. Každému zákazníkovi sdělíme, jak jsou označeny složení kyselého mléka pro novorozence a starší děti (od 6 měsíců). Naši zaměstnanci vás naučí, jak správně připravit směs a řeknou vám, jak a kolik můžete uložit otevřenou nádobu..

Specialista internetového obchodu „Dcery a synové“
Antonova Ekaterina

zjištění

Do stravy dětí je nutné zavádět nové výrobky podle zvláštního schématu, které postupně zvyšuje podíl směsi kyselého mléka. Se zvyšujícím se objemem kompozice se podává prostřednictvím krmení, tělo si musí zvyknout na novou porci.

Otázkou je, zda je možné, aby dítě podávalo směs kysaného mléka ne několikrát denně, ale neustále způsobuje neshody na rodičovských fórech, ale pediatři doporučují přechod na plnohodnotnou kysanou směs, dokud všechny problémy nezmizí..

Kojení

Jak správně krmit dítě směsí

V jakém případě by mělo být kojení a doplňkové krmení kombinováno se směsí, proč je smíšené krmení tak běžné? Jaké jsou její výhody, nevýhody, vlastnosti organizace?

Mateřské mléko je pro dítě perfektním jídlem. A je produkován tolik, kolik potřebuje. V některých případech však pediatr doporučuje kojení během kojení, tj. Zavedení umělé směsi v určitém množství. Toto rozhodnutí má různé důvody. A nejen vážné, ale také přitažlivé.

Je-li třeba zavést doplňkové potraviny a jak tomu zabránit

1. Matka bere léky, které jsou kontraindikovány při kojení. Musíte říct svému lékaři, že jste kojící matka. Ve většině případů se ukázalo, že si vybere lék kompatibilní s HB, který se ve skutečnosti podobá předchozímu.

2. Dlouhé oddělení matky a dítěte. Ne vždy je možné se vyhnout umělé výživě, ale musíte to zkusit. Pokud například matka šla do práce, můžete dítě nakrmit mlékem. Existuje mnoho matek, které exprimovaly několik měsíců 3krát denně, a exprimované mléko stačilo dětem celý den. Velkou roli v tom hrála kvalitní odsávačka. Elektrické, napodobující sání dítěte. S takovou mateřskou pumpou dochází k rychlému a častějšímu propláchnutí mléka při expresi, což urychluje proces a zlepšuje laktaci..
Ti, kteří mají málo mléka, budou muset zavést doplňkové krmení.

3. Mnoho lidí si myslí, že stres, nedostatek spánku, neustálá únava mohou pomoci snížit kojení. Abychom pochopili, co je příčinou poklesu mléka, je třeba zkontrolovat, zda je problém opravdu. Odpovězte na otázky - dítě chytí hrudník správně a je dodržován režim krmení?

Pokud máte pocit, že dítě nejedí, měli byste ho položit na hrudník co nejčastěji. Nenechte figurínu sát.

4. Dynamika nárůstu hmotnosti je důležitá. Je nutné zajistit, aby dítě nemalo pouze bradavku v ústech, ale také, aby nasávalo mléko z hrudi. To znamená, že byl slyšet polykat. Malé děti rádi spí s prsy v ústech. Zároveň ale samozřejmě přibývají na váze. Zkuste je probudit.

Pokud lékař zjistil, že dítě nepřibírá na váze a vyloučilo možné doprovodné nemoci, stojí za to přemýšlet o krmení dítěte směsí kromě kojení. Oddělení dítěte od mateřského prsu je naprosto nežádoucí. Dr. Komarovsky a další pediatrové nazývají Dokorm na GV, které mnozí označují za povinné opatření. Nemáte doma sklenici směsi „jen pro případ“.

Pokud byly všechny pokusy o kojení neúspěšné, je po konzultaci s pediatrem možný přechod na umělou výživu.

Jak pochopit, zda má dítě ještě dost mateřského mléka? Přírůstek hmotnosti je nejpřesnějším ukazatelem. Na druhém místě je snížení počtu močení až 10krát denně nebo méně. Moč dítěte získává oranžovou barvu a vůni acetonu.

Jak správně krmit doplňky směsí

Krmení dítěte obvykle trvá až šest měsíců. Pokud bylo do této doby možné udržovat hepatitidu B a dítě neopustilo prsa, postupně se směs nahradila rostlinnými pyré, cereáliemi, masem a další výživou podle věku. To znamená, že současně s doplňkovým krmením od 4 do 6 měsíců začne dítě nabízet doplňková jídla. Toto je zavedení nových produktů do dětské výživy. V této fázi dochází k postupnému a dlouhému období přenosu dítěte na dospělou stravu..

Další krmení novorozence směsí během kojení předepisuje lékař, pokud matka nemá dostatek mateřského mléka. Můžete krmit dítě jednou denně nebo vícekrát. Počet a frekvence krmení se volí individuálně. Aby však mateřské mléko nezmizelo, musí se dítě před krmením směsi aplikovat postupně na každé prsa.

Pochopte, kolik doplňků pro nedostatek mateřského mléka, které dáte dítěti, můžete empiricky. Směs se podává po částech po kojení, jednou denně nebo více. Pokud dítě neplaká a nic mu nevadí, jste na správné cestě.

Někdy i jediný doplněk ke směsi v noci pomáhá vyřešit problém úzkosti dítěte. Koneckonců, mléko u matek méně se blíží noci. To je charakteristické pro laktační krize..

Způsoby krmení směsi

Nejoblíbenějším způsobem je láhev s dudlíkem. Ale častěji než ostatní vede k úplnému odmítnutí dítěte sáním prsu. Skutečnost je taková, že zachycení bradavek z láhve a zachycení matčina ňadra jsou velmi odlišné. Dítě, které během kojení odebírá mléko, pracuje s jazykem více, tlačí na hrudník a opírá se o oblohu. Při krmení z láhve dítě pracuje pouze se svaly tváří. Druhá metoda je pro dítě mnohem jednodušší a on brzy odmítá pracovat, respektive, konzumuje méně mléka z mateřského prsu, nebo ho opouští úplně.

Musíte si pečlivě vybrat dudlík do láhve a řídit z něj tok mléka. Pokud je tok mléka z láhve příliš silný, dítě nebude muset pracovat, jako při kojení, a brzy pochopí, která metoda je jednodušší. Kromě toho tato metoda pomáhá dítěti zvyknout si na bradavku a možná ji bude muset v budoucnu odstavit..

Pokud nechcete své dítě zvykat na lahvičku s dudlíkem, můžete ke krmení použít stříkačku bez jehly. Objem stříkačky je lepší zvolit z 60 ml. Když se začne krmit, ujistěte se, že je hlava dítěte zvednutá. Směs musí být vstříknuta do koutku úst, pokud se dostane na jazyk, může to dítě jednoduše vyplivnout. Tato metoda je dobrá, protože si dítě nezvykne na bradavku, ale je drahé koupit injekční stříkačky.

Doporučuje se, aby dítě bylo po 4 měsících doplněno lžičkou. Tato možnost vyžaduje od matky určitou obratnost a trpělivost. Lžíce by měla být vybrána v malých velikostech. Je vhodný dezert, čaj nebo speciální lžíce pro děti, která se prodává v jakékoli lékárně.

Doplňkové lžíce obvykle podléhají kontrole kvality a jsou nejbezpečnější pro malé děti, protože jejich okraje jsou zaoblené a nebudou schopny poškodit malé ústa dítěte.

Pro krmení dítěte lžičkou je nutné držet ho v jedné ruce, v druhé držet lžíci. Dítě otevře ústa, pokud se lehce dotknete jeho spodní ret, v tuto chvíli musíte nalít směs na tvář.

Krmení dítěte tímto způsobem si nezvykne na bradavku a neodmítá matčina prsa. Maminka bude potřebovat hodně trpělivosti, aby dítě zvykla na krmení lžičkou. Zpočátku existují určité potíže se skutečností, že dítě plivne směs, ale brzy si na ni zvykne a vaše práce nebude zbytečná..

Existuje způsob, jak nakrmit šálkem. Jen málo lidí používá tuto metodu kvůli své nepříjemnosti, ale je to podobné krmení lžičkou. Dítě si také nezvykne na snadný způsob krmení, jak se to děje u láhve. Doplňkové krmení můžete provádět směsí od 6 měsíců z hrnku, protože od přibližně stejného věku se doporučuje naučit dítě pít z pijáků a hrnků.

Pokud výše uvedené metody nejsou pro vás vhodné, zůstává systém doplňkového krmení (SNS). Toto zařízení se skládá z mléčné mísy (směsi) az ní vycházející tenké trubice. Když dáte dítě na hrudník, zkumavka se zasune do úst dítěte tak, aby jeho špička byla v horní části bradavky. Dítě saje prsa a navíc dostává z trubice doplňkové krmivo. Takový systém lze zakoupit prostřednictvím internetových obchodů, drogerií nebo sami. Toto je účinný způsob, jak udržet laktaci během krmení kojenců. Není ani snadné zachránit, ale zvýšit, protože dítě bude ochotněji a déle sát prsa, protože již saje ne „figuríny“, ale za své práce dostává odměnu (směs od SNS).

Jakou směs zvolit pro krmení

Umělá výživa se vybírá pro dítě podle jeho věku a tělesné hmotnosti. Obvykle jsou dětem mladším šesti měsíců předepsána směs, která je nejvíce podobná mateřskému mléku. Pokud má vaše dítě vyrážky na kůži, můžeme říci, že složení vybrané směsi zahrnuje látky, na které má dítě alergii. V tomto případě je vhodné se poradit s lékařem a zvolit vhodnější doplňkové jídlo. Nejčastěji se dětem s alergiemi doporučuje jíst sójové směsi. Pokud se ukáže, že jste alergický na bílkoviny kravského mléka, potřebujete směs terapeutických účinků - s částečně nebo plně hydrolyzovanou bílkovinou.

Pokud dítě při smíšeném krmení začne být vrtošivé, často pláč, může mít problémy s bříškem. V takových situacích lékař doporučuje krmení dítěte doplňkovými potravinami, které obsahují probiotika. Pokud dítě nepřijímá nové jídlo, zkuste ho zadat v menších porcích. Neměňte směs každé 2-3 dny. Takže to dítě jen zhoršuje.

Hnačka u dítěte, tato volná stolička více než 10krát denně, se objevuje v důsledku nesprávného skladování nebo přípravy mléčné směsi. Je třeba přísně dodržovat pokyny pro vaření na obalu. Je důležité používat pouze převařenou čistou vodu. Doporučené směsi skladujte na chladném a suchém místě. Nedovolte příliš dlouhé skladování v otevřené podobě. Ne více než 2-3 týdny doporučit.

Složení směsí je velmi důležité pro zdravou výživu malých dětí. Přísná kontrola součástí se řídí ruskými předpisy. Kompozice obvykle zahrnuje látky, jako jsou nukleotidy, prebiotika, probiotika, polynenasycené mastné kyseliny, lutein a další složky. Výpočet jejich množství se provádí podle věkové skupiny, která je uvedena na obalu mléčné směsi.

Směs pro smíšené krmení se vybírá v závislosti na věku dítěte a vlastnostech jeho zdraví, finanční situaci rodiny.

Nejoblíbenější směsi prezentované v ruských obchodech:
1. Nan, Nanny - kategorie s vysokou cenou;
2. Baby, Nestogen, Nutrilak - nízká cenová kategorie;
3. Nutrilon, Similak - průměrná cenová kategorie;

Mateřské mléko matky je nejdůležitějším jídlem pro dítě do jednoho roku. Obsahuje látky nezbytné pro plný vývoj a silnou imunitu. V současné době neexistuje stejná náhrada mateřského mléka. Proto musí být za všech okolností zachráněn pro krmení svého dítěte.

Výživa pro novorozence umělým, kojeným a smíšeným krmením. Tabulka hmotnosti, měsíce

Výživa novorozenců od prvních dnů by měla být plná a vyvážená. Jejich správný vývoj a růst závisí na tom. Proto existují potravinové normy, které pomáhají správně organizovat výživu dítěte tak, aby dostal maximum mikro a makro prvků, vitamínů. Výživa dětí závisí na druhu krmení a hmotnosti dítěte, jeho věku.

Míra kojení do jednoho roku

Míra krmení pro přirozeně krmené novorozence naznačuje, že od narození do šesti měsíců se živí výhradně mateřským mlékem.

Kojená děti jsou krmena na požádání, což pomáhá zvyšovat a prodlužovat laktaci co nejdéle.

Přibližně ve věku 2–3 měsíců jí dítě více či méně podle harmonogramu - po 2–2,5 hodinách. Obsahuje tak hustou konzistenci pravého mateřského mléka. Colostrum postupně připravuje trávicí systém dítěte.

První mléko obsahuje spoustu bílkovin, sodíku, draslíku, beta-karotenu, imunoglobuliny (leukocyty a protilátky), vitamíny A a E, chrání tělo novorozence, napomáhá formování imunitního a trávicího systému, zabraňuje zácpě a odstraňuje bilirubin.

Asi 5 dnů po narození, při pravidelném používání dítěte na prsa, je kolostrum nahrazeno přechodným mlékem. Už má méně prvků, které byly v mledzivu, ale přidávají se tuky, uhlohydráty a vitamíny skupiny B. Přechodné mléko se také stává konzistencí (skládá se z 87% vody), proto dítě stále častěji žádá jíst.

14 dní po narození dítěte je přechodné mléko nahrazeno plnohodnotným zralým mlékem, je stanoveno laktace.

Zralé mléko se zase dělí na:

Je logické, že na začátku krmení dítě začíná brzy, a na konci - pozdní mléko. Mají různé složení, liší se také barvou. Dříve má mléko namodralý nádech, obsahuje hodně tekutiny, laktózy, minerálních solí, vitamínů.

Pozdější mléko je výživnější a kalorií vyšší, proto je pro dítě velmi důležité, aby ho získalo a snědlo, aby se prsa znovu naplnila pro další krmení. Pokud je dítěti podáno mléko teprve dříve, bude mít uvolněnou stolici, kolika bude mučit, bude se zvyšovat tvorba plynu a váha se bude zvyšovat velmi špatně.

Normy krmení novorozence přirozeným krmením

Výživa u novorozenců krmených výhradně mateřským mlékem od prvních dnů života do roku života je následující:

 • od 4 narozenin jí dítě 300 ml mléka, 1 krmení 60 ml, 5krát denně;
 • po 7 dnech se objem zvýší na 400 ml, 1 krmení je 80 ml;
 • od 14 dnů od narození je objem mléka 1/5 hmotnosti novorozence, 1 krmení je 90 ml;
 • když dítě dosáhne 1 měsíc, pak jí 600 ml mléka, 1 krmení odpovídá 110 ml.

Jedná se o přibližná čísla, protože dítě může jíst více či méně z této normy, musíte také brát v úvahu individuální potřeby dítěte. Pokud ho neobtěžuje nic aktivního, neovladatelného, ​​mohou být jeho rodiče v klidu.

Když dítě dosáhne věku šesti měsíců, je nutné zavést doplňková jídla podle doporučení Světové zdravotnické organizace. Nová výživa postupně nahrazuje 1 kojení, ale zcela ji nevylučuje.

Normy a strava pro krmení novorozenců od narození do 12 měsíců, umístěná na kojeneckém typu krmení, jsou uvedena v tabulce:

Umělé krmení

Pokud není možné kojit, vybere se umělé krmení. Dítě může dostávat mateřské mléko současně, ale jeho objem je malý - 20%.

Pokud je novorozenec krmen přizpůsobenou formou mléka, je počet krmení téměř stejný jako u přirozeného krmiva. Počet krmení neupravené směsi se musí snížit o 1 a od 3–4 měsíců může dítě chodit na 5 jídel denně.

Dítě na umělém krmení jí po hodině (každé 3–4 hodiny), a ne na vyžádání, protože směs je trávena déle než mateřské mléko.

Umělé krmení by mělo být zavedeno také od 6 měsíců. Pokud se rodiče rozhodnou udělat to dříve, je nejlepší vyhledat radu u pediatra.

Pravidla pro krmení dětí umělým krmením:

 • Jídla se připravují bezprostředně před jídlem.
 • Do směsi se doporučuje použít speciální vodu nebo převařenou vodu..
 • Před vařením musíte prostudovat pokyny pro směs.
 • Je bezpodmínečně nutné dodržovat dávkování suché směsi a kapaliny. Pokud je jídlo příliš zředěno vodou, potom dítě nejedí, krmí se časem. Přebytek suché směsi vede k množství živin, z nichž novorozenci začínají narušovat kolické poruchy trávicího systému.
 • Směs se zředí v čisté láhvi, do které se na začátku nalije horká voda až do 50 stupňů. Protřepejte láhev, aby byla celá směs homogenní bez hrudek.
 • Teplota připravené směsi, která se přivádí novorozence, by neměla být vyšší než 36-37 stupňů.
 • Z bradavek na lahvi by nemělo vytéct, pokud je převráceno. Dítě musí vyvinout úsilí při jídle.
 • Když dítě nemůže sedět, nakrmí dítě v poloze sklopené, takže jeho hlava a tělo jsou zvednuté.
 • Poté, co je dítě plné, by se mělo držet ve svislé poloze, aby z něj vytékal přebytečný vzduch.
 • Je zakázáno opustit dítě, které se živí.
 • První měsíce bradavky a kapacity jsou sterilizovány. Po 2. měsíci na ně stačí nalít vroucí vodu.

Výpočet množství směsi

Existuje několik možností výpočtu správného množství směsi pro 1 krmení, jedná se o vzorce:

 • podle věku (Zaitseva, Shkarinova metoda);
 • (Finkelsteinova metoda);
 • podle hmotnosti a výšky (Reich).

Přípravek Fomula Zaitseva se používá pro kojence v prvních 7–10 dnech od narození. K určení toho, kolik směsi je potřeba pro 1 krmení, je nutné: vydělit denní objem směsi počtem krmení. Denní objem směsi je 2% hmotnosti dítěte po narození (v gramech) krát číslo N (počet dní života dítěte).

Finkelsteinova formule se používá také pro děti prvního týdne od narození. Je to o něco jednodušší:

 • je-li hmotnost dítěte menší než 3 kg 200 g, pak se počet dní života vynásobí 70;
 • je-li hmotnost dítěte vyšší než 3 kg 200 g, pak se věk dítěte ve dnech vynásobí 80.

Podle Shkarinova vzorce byste měli určit, jak nakrmit dítě do 2 měsíců:

 1. Od 80 odnést věk dítěte (počet týdnů).
 2. Výsledek v prvním kroku se vynásobí 50.
 3. Od 800 odečíst výsledek druhé akce.

Když má dítě více než 2 měsíce, je Shkarinův vzorec následující:

 1. Od počtu věku dítěte (počet týdnů) odečtěte 2.
 2. Výsledek v prvním kroku vynásobte 50.
 3. K 800 přidejte výsledek ve druhé akci.

Reichův vzorec vypadá takto: hmotnost novorozence (v gramech) se dělí výškou (v centimetrech). Výsledek se vynásobí 7.

Rychlosti podávání

Měsíční dávky krmení pro kojence jsou následující:

 • 1 měsíc - 600-700 ml směsi denně;
 • 2-3 měsíce - 1/5 hmotnosti dítěte (700 - 800 ml směsi denně);
 • 3-4 měsíce - 1/6 hmotnosti dítěte (800-900 ml směsi denně);
 • 4 - 6 měsíců - 1/7 hmotnosti dítěte (1 000 ml směsi denně);
 • 6-12 měsíců - 1/9 hmotnosti dítěte (1000-1200 ml směsi denně).

V prvních dnech života je norma jedné dávky směsi 30-40 ml, po - 80-100 ml, takže počet jídel se postupně snižuje. Při zavádění doplňkových potravin je také méně krmiv..

Uvádí se rychlost krmení doporučená pro zdravé kojence. V případě jakýchkoli odchylek ve zdraví nebo vývoji musíte kontaktovat pediatra, který vám individuálně poradí ohledně výživy.

Vlastnosti smíšeného krmení

Smíšený typ krmení - krmení novorozence směsí, když matka má špatnou kojení (více než 20% denní výživy) nebo pokud má dítě nedostatek váhy, stolice se změnila a časté močení se změnilo. Pokud směs převládá ve stravě, je dítě krmeno každou hodinu. Pokud je tedy mateřské mléko hlavní potravou, potom dítě jí na požádání.

Pravidla smíšeného krmení:

 • Doplnění je zavedeno až po vyzkoušení všech způsobů, jak zvýšit laktaci během týdne.
 • Vyberte si směs podle věku dítěte.
 • Nakrmte dítě směsí až poté, co snědl obsah hrudníku a zůstal hladový.
 • Směs se nepodává v lahvi, ale pomocí lžíce, aby dítě nezapomnělo, jak správně vzít prsa a vůbec jej neodmítlo..
 • Jídla se připravují před jídlem.
 • K přípravě směsi musíte použít speciální nebo převařenou vodu.
 • Před přípravou směsi je nutné prostudovat informace na obalu.
 • Je nutné sledovat proporce suché směsi a vody. Pokud je jídlo příliš zředěné vodou, bude dítě hladové, často si vyžádá jídlo. Nadměrná suchá směs ve stravě povede k lepku živin, z nichž bude mít dítě křeče, naštvaný trávicí systém.
 • Směs se zředí v čisté nádobě, která před vařením začne nalévat horkou vodu do 50 stupňů. Jídlo je důkladně promícháno tak, aby bylo rovnoměrné a bez hrudek.
 • Dávají směsi teplotu 36-37 stupňů.
 • Pokud dítě nemůže sedět, musí být krmeno v klidové poloze, měla by být zvednutá hlava a tělo.
 • Po krmení je dítě udržováno ve svislé poloze - je nutné nechat přebytečný vzduch.
 • První měsíce je kontejner sterilizován. Po 2 měsících nalijte vroucí vodu..
 • Doporučuje se zavádět doplňkové potraviny ve stejném věku jako při přirozeném způsobu krmení..

Je možné určit, kolik směsi dát dítěti, které je na smíšeném typu krmení, pomocí receptur Zaitseva a Finkenstein. Můžete také zvážit dítě před a po krmení (kontrolní vážení). Rozdíl hmotnosti ukáže, kolik ml mléka snědlo dítě z mateřského prsu..

Jakýkoli způsob počítání pomůže spočítat: kolik mléka by mělo dítě jíst podle věku a kolik dětské stravy by mu mělo být poskytnuto jako doplněk.

Výživa pro novorozence, kteří jsou na krmení smíšeným způsobem:

 • 1 měsíc - 650-700 ml tekutiny (mléko, včetně dětské výživy denně);
 • 2-3 měsíce - 1/5 hmotnosti dítěte (750–800 ml mléka a dětské výživy denně);
 • 3-4 měsíce - 1/6 hmotnosti dítěte (850–900 ml mléka a dětské výživy denně);
 • 4-6 měsíců - 1/7 hmotnosti dítěte (950 - 1 000 ml mléka a dětské výživy denně);
 • 6-12 měsíců - 1/9 hmotnosti dítěte (1150 - 1200 ml mléka a dětské výživy denně).

Jak určit množství mléka v závislosti na hmotnosti

Každé dítě je individuální, má svou vlastní výšku, váhu, zdravotní stav. Proto je nutné provést výpočty, abychom pochopili, kolik mléka potřebuje. Okamžitě si všimneme, že výpočty jsou stanoveny pro kojence na plný úvazek.

U předčasně narozených dětí se používá Rommelův vzorec: 10 se přidá do věku ve dnech, což se rovná objemu mléka na každých 100 g hmotnosti dítěte.

Prvních 7-10 dní

Chcete-li určit množství mléka pro novorozence v prvním týdnu a půl života, použijte vzorce:

 • Finkelstein (modifikace A.F. Tour);
 • N.F. Filatov (modifikace G.I. Zaitseva);
 • N.L. Shabalova.

První 2 vzorce se používají ke stanovení množství mléka za den.

Finkelsteinův vzorec: pokud je hmotnost dítěte větší než 3 kg 200 g, pak se dny života dítěte vynásobí 70. Pokud je hmotnost více než 3 kg 200 g, pak se dny života vynásobí 80.

N.F. Filatov identifikoval následující vzorec: vyberte 2% hmotnosti dítěte a vynásobte počtem dní jeho života.

Vzorec N.L. Shabalova: 3 krát počet dní, kdy je dítě, a vynásobte jeho hmotností v kg. Takže můžete určit, kolik novorozence by mělo jíst v jednom krmení..

10 dní až rok

Děti od 10 dnů do 12 měsíců používají ke stanovení množství mléka metodou Genber-Czerny..

Metoda spočívá v tom, že dítě potřebuje mléko:

 • 10 dní - 2 měsíce - 1/5 hmotnosti dítěte;
 • 2-4 měsíce - 1/6 hmotnosti;
 • 4-6 měsíců - 1/7 podle hmotnosti;
 • 6-9 měsíců - 1/8 podle hmotnosti;
 • 9-12 měsíců - 1/9 hmotnosti.

Jak zjistit, že dítě je plné mléka

Máma může pochopit, že novorozenec je už z takového důvodu vyživován:

 • Už nebere jeho hruď, usměje se.
 • Maminčin hrudník je měkký a prázdný.
 • Dítě rychle spí a klidně spí.
 • Dlouhá přestávka mezi krmením.
 • Asi 10-15 krát denně, dítě pees.
 • Stolice novorozence má konzistenci podobnou kaši žluté nebo tmavě žluté.
 • Dítě úměrně přibírá na váze a roste.
 • Dítě je aktivní.

Je důležité si uvědomit, že dítě v prvních několika dnech života může být narušeno koliky. Jeho rozmar ne vždy naznačuje, že chce jíst. Proto je třeba ji zvednout, pohladit ji po zádech, při masáži a gymnastice, protože tělesný kontakt pomáhá dítěti uklidnit se a zbavit se úzkosti ve střevech.

Jak se v noci krmit

Bývalo normou, že dítě ve věku 3 až 4 měsíců jí v noci pouze 1 čas a po 5 až 6 měsících celou noc spí. Nyní se pediatrové dívají na noční krmení jinak: dítě ve dne a v nočních hodinách jí na vyžádání.

Proto dítě jí každé 1,5 až 2 hodiny v prvních měsících až šesti měsících. Existují výjimky, když se dítě probudí pouze 1krát se žádostí o jídlo, protože každé dítě je individuální. Pokud dítě spí se svou matkou, pak se neprobudí úplně, když najde hrudník, povrchní spánek jde do jiné fáze a dítě pevně usne..

Při kojení novorozenec jí každé 2 hodiny, protože mateřské mléko se rychle vstřebává. Po 6 měsících se interval postupně zvyšuje. Četnost krmení v noci je také ovlivněna růstovou rychlostí, množstvím mléka v mámě.

Proto je pro zajištění laktace a její zvýšení velmi důležité krmit dítě v noci. Během tohoto období je stimulována produkce hormonu prolaktinu, což ovlivňuje produkci mléka v ženských prsou.

Děti, které jedí směs, musí být také krmeny v noci. Směs si můžete připravit předem a vložit ji do chladničky, aby nedošlo ke smíchání množství suché směsi nebo vody. Než dáte dítěti jídlo, jídlo se zahřeje.

V závislosti na druhu jídla studují rodiče novorozenců normy výživy. Je důležité, aby věděli, jak správně vypočítat požadované množství dětské výživy (směsi), kolik mléka potřebují pro dítě podle jeho věku, hmotnosti a vývoje. Je známo, že existuje několik vzorců pro stanovení požadovaného množství mléka.

Je důležité vzít v úvahu individuální charakteristiky a potřeby dítěte, postupujte podle doporučení pediatra. Maminky by měly pochopit, kdy má dítě hlad, a když nemá dostatek doteků nebo je dítě stísněné a je třeba jim pomoci, aby se s nimi vypořádaly..

Pro děti je prvních šest měsíců velmi důležité jíst v noci, což je užitečné pro ženské prsy a kojení.

Autor článku: Inna Krylova

Design článku: Svetlana Ovsyanikova

Video na téma: krmení novorozence

Nejlepší režim krmení: doporučení Dr. Komarovského:

Umělé krmení

Umělé a smíšené krmení dítěte. Zavedení doplňkového krmení během umělého krmení

Olga Goncharová dětská lékařka, lékařka lékařských věd

Kojení je svou povahou jedinečné, protože pouze mateřské mléko může dítěti poskytnout nejen potřebné množství tuků, stopové prvky, vitamíny (a v optimálním stavu pro asimilaci), ale také biologicky aktivní látky, jako jsou enzymy, hormony, imunoglobuliny, leukocyty. Tyto složky jsou velmi obtížné nebo dokonce nemožné vstoupit do složení umělých směsí. V současné době vědci nenavrhují legislativní zákaz používání výrazů „náhražky mateřského mléka“ v literatuře (nebo v informacích o směsích), protože takové směsi nelze jednoduše vytvořit. Kromě tohoto čistě praktického významu je význam kojení nepopiratelný pro psychologický komfort matek a dětí, porozumění „matkám a dětem“ od prvních dnů života.

Existují však okolnosti, za kterých kojení není možné. A potom se dítě převede na umělé krmení, tj. kojení.

Když je dítě převedeno na umělé nebo smíšené krmení?

 1. Lékařské okolnosti: případy těžkého těhotenství a porodu, vyžadující obnovení síly matky, užívání léků, které pronikají do mateřského mléka, infekčních chorob atd..
 2. Nedostatečná produkce mateřského mléka (kontrolní váhy ukazují, že dítě nezískává dostatečnou váhu a pokusy o stimulaci laktace jsou neúspěšné).
 3. Nemožnost neustálého kojení v situacích, kdy je matka nucena opustit dítě pod dohledem někoho a mléko exprimované nebo zmrazené nestačí.

Jak správně vypočítat požadovaný objem směsi?

Při umělém krmení je důležité stanovit potřebné množství výživy pro dítě. Denní množství jídla, v závislosti na věku dítěte, je uvedeno v tabulce 1. Například pokud je dítě 1 měsíc staré a váží 3 500 g, pak denní množství jídla je 1/5 tělesné hmotnosti, tj. 700 ml.

Chcete-li zjistit, kolik směsi je potřeba na jedno krmivo, vydělte denní množství potravin počtem krmiv.

Přibližný počet krmení během dne:

 • první týden života - 7-10;
 • 1 týden - 2 měsíce - 7-8;
 • 2-4 měsíce - 6-7;
 • 4-9 měsíců - 5-6;
 • 9-12 měsíců - 4-5.

Je třeba poznamenat, že zatímco kojení před krmením není nutné k dodatečnému dojení dítěte vařenou vodou, pak je to při umělém a smíšeném krmení přípustné a v celkovém množství potravy se nezohledňuje objem vody..

StáříObjem směsi
Až 2 měsíce1/5 tělesné hmotnostinebo 700 - 750 ml
2-4 měsíce1/6 tělesné hmotnostinebo 750 - 800 ml
4-6 měsíců1/7 tělesné hmotnostinebo 800 - 900 ml
Starší než 6 měsíců1 / 8-1 / 9 tělesné hmotnostinebo 1000 - 1100 ml

Jak připravit směs

Nejprve si pečlivě přečtěte návod k použití na obalu. Musí být přísně dodržována. S příliš velkým množstvím prášku se ukázalo, že směs je přesycena všemi živinami, což může vést k regurgitaci, nestabilním stolicím, nadměrnému přírůstku hmotnosti. Pokud se přijme příliš málo prášku, ukáže se, že směs je nízkokalorická, což je také špatné: dítě, které bude mít hlad, bude rozmarné, horší spánek, bude mít nižší váhu.

Voda k přípravě směsi musí být převařena. Ideální teplota mléčné směsi je 36-37 ° C. K dosažení této teploty je třeba nalít převařenou vodu ochlazenou na 50-60 ° C do láhve. Změřte požadované množství směsi odměřovací lžičkou (nezapomeňte odstranit přebytek). Nalijte prášek do vody a rychle promíchejte, dokud se úplně nerozpustí. Směs můžete připravit přímo v lahvi.

Nakloňte láhev dolů bez třepání. Směs by se měla nejprve nalít v tenkém proudu, pak - projít bradavkou rychlostí 1 kapky za sekundu.

Pak si musíte na zápěstí nechat několik kapek směsi - obsah by se měl blížit tělesné teplotě, to znamená, že se prakticky necítí. Pokud teplota směsi přesáhne požadovanou, můžete láhev vychladnout ve studené vodě.

Technika krmení dítěte

Aby bylo zajištěno, že během krmení je vhodné nejen pro dítě, které by mělo být v polo vertikální poloze, ale také pro matku, můžete použít další polštáře, které je umístíte pod záda. Postavení nohou matky se může lišit: můžete dát nohu na nohu, můžete položit lavici pod nohy, můžete krmit dítě v poloze na zádech, zatímco dítě jemně držíte. Chcete-li omezit polykání, nakloňte láhev tak, aby mléko naplnilo bradavku a vzduch stoupal ke dnu láhve. Po krmení držte dítě několik minut ve vzpřímené poloze, aby se snížila pravděpodobnost plivání.

Pokud matka nemá možnost kojit, pak by vina neměla zhoršit její vztah s dítětem.

Je možné připravenou směs skladovat?

Pokud dítě na konci krmení pevně usne, aniž by z láhve vysalo všechno, vylijte jeho obsah. Zbytek směsi by v žádném případě neměl být ponechán do dalšího krmení. Veškeré předměty potřebné pro umělé krmení, jako jsou dětská jídla, by se měly umýt okamžitě po krmení pod proudem teplé vody a zbytek směsi odstranit lahví a štětcem na bradavky. Poté musí být nádobí sterilizováno (buď vařit po dobu 10-15 minut, nebo pomocí elektrického sterilizátoru).

Veškeré příslušenství pro krmení je dále ochlazeno na pokojovou teplotu a vystaveno na čistém ručníku. To by mělo být provedeno do 1 měsíce od života dítěte, pak stačí láhev propláchnout převařenou vodou.

Umělé krmení zdarma

Dítě jí různé množství jídla v různých denních dobách a jeho potřeba jídla není stejná. Volně krmená děti přibírají na váze lépe než děti s přísným krmením.

Při umělém krmení však lékaři doporučují použití částečně bezplatného krmení - metoda, při které jsou k dispozici určité hodiny krmení, se množství jídla podává na žádost dítěte, ale v určitých mezích.

Každé krmivo se obvykle nalije do láhve o dalších 20–30 ml, ale jídlo se podává ve stanovených hodinách (odchylka do 30 minut je přípustná). To vám umožní přesněji určit optimální potřebu dítěte v potravě. Pokud dítě nejí celé množství jídla, které mu bylo nabídnuto, neměli byste ho nutit.

Věk, měsíc.0-1234567899-12
Jídla a výrobky
Upravená směs mléka, ml700 - 800800 - 900800 - 900800 - 900700400300 - 400350200200
Ovocná šťáva, mlPodle údajů *5 - 3040 - 5050 - 6060708090 - 100
Ovocné pyré, gPodle údajů *5 - 30 **40 - 5050 - 6060708090 - 100
Curd, g-----4040404040
Žloutek, g------0,250,50,50,5
Zeleninové pyré,----10 - 150150150170180200
Mléčná kaše, g-----50 - 150150150180200
Rozdrcené maso, g------5-30padesátipadesáti60 - 70
Kefir a jiné mléčné výrobky nebo plnotučné mléko, ml------200200400400
Pšeničný chléb VS, g-------5510
Suchary, sušenky, g-----3 - 5551010 - 15
Rostlinný olej (slunečnice, kukuřice), g----333556
Máslo, g-----44556
* Zavedení produktu se určuje v závislosti na zdravotním stavu dítěte a stupni přizpůsobení náhrady lidského mléka použitého v jeho stravě..
** Puree je zaveden 2 týdny po zavedení šťávy.

Situace, ve kterých musíte změnit směs:

 • individuální nesnášenlivost směsi, často se projevuje alergickou reakcí;
 • při dosažení věku, ve kterém můžete jít z první fáze do druhé (5-6 měsíců); navíc, pokud to dítě dobře nebo dobře snáší, je žádoucí, aby následující směs byla stejného jména;
 • nutnost zavedení terapeutických směsí (v případě alergií, regurgitace atd.; terapeutické směsi by měly být podávány pouze podle pokynů lékaře);
 • přechod od terapeutických směsí k adaptaci terapeutické směsi po odstranění stavu, za kterým byl zaveden účel korekce.

Při umělém krmení se doplňkové potraviny podávají po 4,5–5 měsících, zatímco při kojení se to děje později - po 5–6 měsících. Důvodem je skutečnost, že kojené děti dostávají do složení mateřského mléka značné množství „cizích“ potravinových látek, což vede ke známému přizpůsobení dítěte „cizím“ výživě. Je třeba poznamenat, že načasování zavedení doplňkových potravin se volí individuálně po konzultaci s pediatrem, který dítě sleduje.

 1. Je nutné začít zavádět doplňkové potraviny s malým množstvím produktu a postupně je zvyšovat. První den se doplňkové potraviny podávají v množství 3–5 čajových lžiček, během 10–12 dnů se dostanou do plného objemu jednoho krmení.
 2. Před krmením směsi je nutné dát doplňkové jídlo lžičkou.
 3. Nemůžete představit dva nové produkty současně.
 4. Krmiva by měla být rozmačkaná. Neměla by obsahovat malé kousky, které by mohly způsobit potíže s polykáním. S věkem byste měli přejít na hustší a později na hustější jídlo..
 5. Po zavedení doplňkových potravin je nutné zavést 5-ti denní režim krmení.
 6. První návnada je zavedena do jednoho z denních krmení, nejlépe ze všech - za 10 nebo 14 hodin.

Rostlinné pyré se považují za lepší při prvním krmení zdravých dětí umělým krmením, jsou bohatší na vitamíny, minerály, pektiny, vlákninu, které jsou nezbytné pro rostoucí tělo. Zavádění doplňkových potravin musí začínat jedním druhem zeleniny: cuketa, dýně, květák, brokolice, zelený hrášek, brambory, které by neměly přesáhnout 20% z celkového objemu zeleniny.

Kaše (rýže, kukuřice, pohanka) se zavádí jako doplňková jídla měsíc po zavedení zeleniny (ne dříve než 6 měsíců). Po 8 měsících můžete také zadat obiloviny obsahující lepek (oves, krupice). Kaše se dítěti podává od 1 - 2 lžiček, postupně se jeho množství zvyšuje na 120 až 150 g denně a přidávají se 3 až 3 g roztaveného másla nebo rostlinného oleje. Po obilovinách můžete dát dětskému ovocnému pyré.

Tvaroh, jako zdroj vysoce kvalitních bílkovin a některých esenciálních aminokyselin, vápenatých a fosforečných solí, by měl být předepsán zdravým, normálně vyvíjejícím se dětem dříve než 5 až 6 měsíců, aby obohatily doplňkové potraviny o bílkoviny. Množství tvarohu do roku by nemělo překročit 50 g, aby se zabránilo vysoké zátěži solí a bílkovin v ledvinách dítěte.

Žloutek vařeného kuřecího vajíčka z vařeného masa by měl být podáván 6-7 měsíců. Jeho dřívější podávání často vede k alergickým reakcím. Žloutek se podává dítěti ve formě pyré, smíchá se s malým množstvím směsi, počínaje minimálními dávkami (na špičce lžíce) a postupně se zvyšuje na 1 / 4-1 / 2 denně. Později se žloutek přidá do kaše nebo bramborové kaše. Je lepší dát žloutek 2krát týdně.

Doporučuje se zavádět maso do dětské stravy počínaje 7-7,5 měsíci. Pokud má dítě nesnášenlivost na bílkoviny kravského mléka, je lepší odmítnout zavádění hovězího a telecího masa a používat králičí maso, bílé maso krůtí, kuřecí a libové vepřové maso. V případě anémie je předpřipravené maso předepsáno od 5 do 5,5 měsíce. V 8–9 měsících je masové pyré nahrazeno masovými kuličkami a do konce roku parními kotlety. Nedoporučuje se podávat masový vývar dítěti prvního roku života, protože jeho nutriční hodnota je zanedbatelná, navíc je bohatá na extrakční látky s alergickým účinkem..

Ve věku 7 měsíců můžete stimulovat žvýkací schopnosti svému dítěti cracker (kefírem nebo džusem).

Bílé mořské ryby (štikozubec, treska, mořský okoun) lze dítěti doporučit místo masa 1-2krát týdně od 8 do 9 měsíců. Proteiny ryb jsou ve složení aminokyselin dobře vyvážené. Jsou vstřebávány lépe než masové proteiny; Kromě toho jsou ryby bohaté na minerály, vitamíny skupiny B.

Je lepší začít dávat celé kravské mléko dítěti na konci prvního roku života, v žádném případě však nejdříve 6 měsíců. Výrobky z kyselého mléka se do výživy zdravého dítěte dostávají nejdříve po 7 měsících. Pokud jste alergičtí na směs, podávají se dříve, ale jejich množství by nemělo přesáhnout 2/3 objemu mléčné směsi.

Výsledkem správného a úspěšného krmení by mělo být přiměřené zvýšení tělesné hmotnosti dítěte (viz tabulka 3)..

MěsícG. Měsíční přírůstek tělesné hmotnosti, gPřírůstek tělesné hmotnosti za celé minulé obdobíMěsíční nárůst růstu, cmCelý růst za poslední období
160060033
2800140036
380022002,58.5
475029502,5jedenáct
57003650213
665043002patnáct
76004900217
855054502devatenáct
950059501,520.5
1045064001,522
jedenáct40068001,523.5
1235071501,525

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Články O Neplodnosti