Hlavní Analýzy

Poporodní propuštění

Poslední aktualizace: 14/14/2019

Obsah článku

Abyste se vyhnuli možným poporodním komplikacím, musíte si dávat pozor na své tělo a sledovat množství a složení sekrecí, tělesnou teplotu a bolest. Koneckonců, výtok po porodu naznačuje, že porodní kanál je otevřený a vnitřní povrch dělohy je stále ve stadiu hojení, takže jakákoli infekce, která se tam dostane, může způsobit vážné problémy.

Kolik je propuštění po porodu?

Každá mladá matka se zajímá o to, jak dlouho propouštění po porodu trvá, jak dlouho to trvá a v jaké situaci může být nadměrné trvání kozy známkou poruch v těle? Každý případ je samozřejmě individuální, ale propouštění u žen po porodu obvykle končí do 42. dne - tolik porodnické období trvá.

Doba propuštění po porodu

Uvolnění po porodu: norma a patologie

Jaké poporodní vypouštění se považuje za normální? Cítí a měly by být tmavé nebo světlé barvy? Jsou doprovázeny bolestí? Někdy se ukáže, že žena nezná odpověď na tyto otázky a může být velmi vyděšená, že k propuštění došlo po porodu. Pojďme zjistit, jaká by měla být normální lochie a po kolika dnech se obvykle vypouštění po porodu zastaví?

Obvykle je Lochia v prvních hodinách po porodu hojná. V tomto případě je velmi důležité kontrolovat jejich objem lékařem. Za tímto účelem se ženám nedoporučuje používat hygienické vložky, ale upřednostňovat absorpční pleny, které umožní lékaři přesněji posoudit intenzitu výtoku a nevynechat takové komplikace, jako je krvácení z dělohy..

Aby bylo možno zhruba odhadnout objem lochie, je třeba vzít v úvahu, že hmotnost dělohy bezprostředně po narození je asi 1 kilogram, zatímco po vypuštění, zmenšení a uzdravení vnitřního povrchu dělohy nepřesahuje 60 gramů..

Je pozoruhodné, že v poporodním období je lochie z 80% složena z krve v nezměněné formě (krevní destičky, leukocyty a červené krvinky), takže výtok může mít charakteristickou nasládlou vůni. Zbývajících 20% normálního výtoku v prvních hodinách po porodu je zvláštním tajemstvím děložních žláz, které jsou odpovědné za rychlou obnovu a hojení povrchu dělohy..

V následujících dnech bude příznakem normálního poporodního výboje postupně klesající intenzita. V prvních dnech by objem výtoku neměl být větší než 400 ml a úplné zastavení lochie je pozorováno 6-8 týdnů po narození dítěte.

První dny v sraženinách krve mohou být patrné. Po 7 až 10 dnech však tyto sraženiny v normální sekreci nejsou pozorovány. V průběhu času mění špinění po porodu barvu. Na začátku poporodní periody je lochie jasně červená, do poloviny periody se hnědý výboj po porodu stává normou a v posledním období je nahrazen průhledným hlenovým výbojem. Hlen indikuje hojení dělohy.

Výboje, které mohou být známkou patologie

Pokud máte malý porod po porodu nebo se náhle zastaví, může to být jasný příznak patologie - lochiometry. Příčinou snížení nebo úplného zastavení Lochie může být cervikální křeč děložního čípku, který jednoduše „nevypustí“ výtok. To se týká zejména prvních dnů po narození dítěte. Tato odchylka od normy je charakterizována zpožděním dělohy lochie, díky kterému je orgán natažen. V tomto případě žena cítí těžkost a bolest v podbřišku, děloha se zvětšuje, horečka začíná horečkou až 38-40 stupňů. Pokud včas nekonzultujete lékaře, je možné, že se objeví zánět děložní endometritidy. Pro léčbu lohiometry obvykle předepisují antispasmodická a redukující léčiva, méně často antibiotika. Někdy je vyloučení hromadění lochie možné pouze vyprázdněním děložní dutiny.

Žena po porodu

Dalším důvodem, proč okamžitě navštívit lékaře, je hojnost, silné propuštění po porodu. Tento příznak může být příznakem abnormalit v procesu děložní kontrakce a může také signalizovat narušení koagulace krve. Obě podmínky představují hrozbu pro život ženy, a proto vyžadují okamžitou akci..

Také někdy v prvních několika hodinách po porodu dochází ke krvácení ze stehu uvaleného na mezery v porodním kanálu. Obvykle k tomu dochází, pokud nejsou dodržovány požadavky na zajištění maximálního odpočinku v těchto zónách - vyloučení fyzické aktivity, sexuální odpočinek, kontrola napínání a povaha stolice, nedostatek tlaku na klouby. Pokud k této situaci dojde, je důležité okamžitě vyhledat lékaře.

Další známky patologie v povaze a množství výboje

Přerušení propouštění dříve než 6 týdnů po narození (40–50 dní). Výjimkou jsou případy předčasného ukončení kojení. V takových situacích může mladá matka začít s obnovováním menstruačního cyklu, zatímco u kojící ženy přichází první menstruace mnohem později. Důvodem je produkce speciálního hormonu (prolaktinu) v kojící matce, který je zodpovědný za laktaci. Určitá hladina prolaktinu brání tvorbě nového vajíčka a může potlačit ovulační proces (ale nezajišťuje to 100% antikoncepci), což zabraňuje zahájení menstruace až do ukončení krmení..

Pokud je pozorováno jasné krvácení 7-10 dní po narození, měli byste o tom neprodleně informovat svého lékaře. Podobná situace může nastat, pokud je hojení dělohy pomalé nebo nesprávné..

Pokud se výtok s krevními sraženinami po ukončení porodu a začne znovu, je také vhodné co nejdříve kontaktovat nemocnici. To může znamenat náhlý nástup děložního krvácení..

Někdy se po porodu objeví hnisavý nazelenalý nebo žlutý výboj s nepříjemným zápachem. Tato situace obvykle naznačuje infekci dělohy. Tento zápach je často známkou již zahájené endometritidy, jejíž léčba vyžaduje hospitalizaci v nemocnici a postupnou komplexní léčbu.

Směs bílých vloček se zakysanou vůní, připomínající strukturu tvarohu, svědění a zarudnutí pochvy, stejně jako bolestivé močení, naznačuje drozd. To by mělo být také nahlášeno lékaři, protože infekce kvasinkami přináší ženě mnoho nepříjemností..

Dodatečné příznaky, které by měly upozornit v období po porodu

Kromě ostré změny povahy a intenzity výboje by si žena měla být také vědoma dalších nepříjemných příznaků. První je bolest v podbřišku. Samozřejmě, že v prvních dnech se děloha intenzivně stahuje, což způsobuje paroxysmální nepohodlí v podbřišku, obzvláště zesílené kojením. Zintenzivnění bolestivých pocitů, výskyt ostrých křečí by však měl být důvodem pro naléhavou návštěvu gynekologa.

Dalším jistým příznakem poruchy v těle je zvýšení tělesné teploty. Zde je nutné vyloučit pouze stagnaci mléka v hrudníku - lakostázu, která způsobuje prudké a silné zvýšení tělesné teploty. Pokud na hrudi není bolest a „těžkost“ a tělesná teplota je nad 37 stupňů, stojí za to naplánovat návštěvu u lékaře. Možná se tímto způsobem projeví infekce, která se dostala do děložní dutiny. Mezi další příznaky infekčních komplikací lze rozeznat obecnou malátnost, bolesti hlavy, závratě, bolesti v těle a klouby..

Tělo ženy v období po porodu, video

Porodník, gynekolog Kovaleva Irina Vladimirovna v období po porodu. Zdroj - skandinávské kliniky

Měsíční a poporodní propuštění

Jak je uvedeno výše, nástup menstruačního cyklu v poporodním období závisí na povaze krmení dítěte. Pokud je plně kojen, menstruace obvykle chybí po celou dobu krmení. V případě smíšeného krmení dochází k návratu menstruace po 4-5 měsících. Pokud matka z nějakého důvodu nedojčí (například v nepřítomnosti mléka), obnovení cyklu nastane po několika měsících.

V každém případě, kdykoli žena začne menstruovat, mladé matky často zaznamenají výskyt acyklického výboje po porodu, nestabilitu cyklu a zpoždění v načasování první menstruace. Pokud máte některý z těchto příznaků, nebojte se, ale informujte svého lékaře o svém klidném duchu..

Poporodní zotavení

Každá žena v období po porodu by měla vědět, že kojení je vynikající prevencí všech druhů komplikací. Koneckonců, když je dítě aplikováno na hrudník, dochází k okamžitému uvolňování hormonu oxytocinu, což také způsobuje stahy dělohy. Po jídle může žena pozorovat viditelné zvýšení sekrece, což je spojeno se snížením svalů dělohy a nemělo by to vyvolávat obavy..

Pro urychlení kontrakce dělohy by měl být močový měchýř vyprázdněn včas. V období po porodu je vhodné to dělat každé tři hodiny, i když žena nemá výrazný pocit plnosti močového měchýře a zabraňuje zácpě.

Během 1-2 měsíců po narození nemůže být výtok absorbován tampony, a to jen proto, že neodstraní lochii, ale jednoduše je absorbují. To může vést k množení patogenních bakterií a mikroorganismů. Místo tampónů se doporučuje používat podložky nebo plenky. Vyberte si výrobky bez aroma, protože musíte kontrolovat nejen barvu a množství přísavek, ale také jejich vůni.

Je bezpodmínečně nutné dodržovat pravidla osobní hygieny. Zvláště vhodné je sledovat hygienu genitálií jeden až dva týdny po narození, kdy je propouštění stále krvavé. V tuto chvíli je zakázáno se vykoupat, omezeno pouze sprchou. Proud vody ze sprchy musí být ne příliš silný a směřující ve směru zepředu dozadu - a pouze z vnějšku. Pro bezpečné čištění vnějších genitálií a vaginální sliznice se doporučuje použití speciálních produktů - například mycích gelů pro intimní hygienu Ginocomfort. Tyto fondy byly vyvinuty odborníky farmaceutické společnosti VERTEX, vyznačují se bezpečným složením, které obsahuje přírodní účinné látky a mají také všechny potřebné certifikáty, certifikáty a další potřebné dokumenty.

Sexuální odpočinek trvá až 42 dní a intimní vztahy se obnoví až po ultrazvukovém vyšetření pánve, vyšetření porodníkem-gynekologem a odpovídajícím výběrem metody antikoncepce..

Sport po porodu
Zdroje:

 1. DALŠÍ DIAGNOSTIKA A PREVENCE SUBINVOLUCE MÍSTA PO BIRTH. Naumkin N.N., Ivanyan A.N., Smirnova T.I. // Bulletin nových lékařských technologií. - 2008. - č. 2. - S. 46-48.
 2. CYTOLOGIE UTERINOVÝCH ZÁMKŮ PO DODÁVÁNÍ endometritidy. Cupert M.A., Cupert A.F., Solodun P.V. // Acta Biomedica Scientifica. - 2004. - č. 2. - S. 172-175.

Cystická fibróza: současné pokroky a současné problémy. Kapranov N.I. a další // M., - 2005.

Hodnota cytologické studie Lochie při hodnocení stavu dělohy v poporodním období. Z.K. Fursova. A.P. Nikonov, N.A. Lutfulaeva, E.A. Kuchuchurova // Porodnictví a gynekologie. - 1991. - Č. 1. S. 45-49.

Pooperační purulentně-septické komplikace v porodnictví (prognóza, prevence, včasná diagnostika a terapie). Kryukovsky S.B. // Dis. Drs. Miláček. Sciences - M., -2002 - S. 266.

Příčiny hnědého výboje po porodu

Porod je jedním z nejvíce nezapomenutelných okamžiků v životě každé ženy. Přináší nejen pozitivní, ale také řadu nepříjemných okamžiků. Po porodu je tělo vystaveno stresu, v něm dochází k kardinálním úpravám. Jedním z nepříjemných okamžiků, kterým bude žena muset čelit, je hnědý výboj po porodu.

Poporodní období

Poporodní období pro ženu je docela obtížné, protože právě zažila velmi traumatickou událost s velkou ztrátou krve. Bezprostředně po narození a placentárním výboji má děloha velký povrch rány, který se bude hojit dlouho. V porodnické praxi se rozlišují časná porodní období (8-12 dní po porodu) a pozdní (6-8 týdny po porodu).

V této době je ženské tělo velmi oslabené a citlivé na infekci: na jedné straně je stále zachována fyziologická imunosuprese v období těhotenství a na druhé straně jsou přístupné vstupní brány pro potenciální infekce ve formě rány na děloze a ruptury vagíny a perineu, které se často vyskytují během porodu. Z tohoto důvodu jsou v nemocnici přísně dodržována všechna pravidla asepse a antiseptik. Velký význam má časné kojení, které stimuluje kontrakci dělohy, což vede ke zúžení krevních cév a účinnějšímu zastavení krvácení..

Poporodní období charakterizuje opačný vývoj procesů v děloze, k nimž došlo během těhotenství: jeho velikost se zmenšuje, zvyšuje se tón, děloha se stává pružnější. Dosažení hmotnosti 1 kg během těhotenství, po těhotenství se vrátí na hmotnost 70-80 gramů. Porušení fyziologické poporodní involuce může být spojeno s „slušným“ věkem ženy při porodu, přítomností anamnézy potratů, potratů, velkého počtu narození, přítomností fibroidů, fibroidů, extragenitální patologie.

Trvání krvácení v poporodní periodě je určeno strukturou supervaskulární vrstvy myometria, která se může lišit: pokud je v ní střední podélný svalový pás, ztráta krve je minimální. Ve sledovaném období se mléčné žlázy zvětšují a začíná laktace. O něco později se cyklické změny hypotalamo-hypofýzy-vaječníky obnovují, což postupně obnovuje menstruační cyklus.

Normální výboj po porodu

Po narození je pozorován prodloužený vaginální výtok nazývaný lochie. Po narození je děloha osvobozena od zbytků práce, obsahu amnionu. Vypouštění trvá průměrně 6-8 týdnů. Povoleno je rozpětí 5-9 týdnů. Rychlé zastavení sekrecí by nemělo ženu potěšit, protože to může znamenat, že děloha není zcela vyčištěna a často jsou takové ženy hospitalizovány s opakovaným krvácením..

Někdy produkty dělohy ponechané v děloze mohou způsobit zánět a endometritidu: v tomto případě se provádí kyretáž a antibiotická terapie.

Nepříznivé je také prodloužené krvácení. Mohou naznačovat, že kontraktilní aktivita myometria je snížena: tento jev lze pozorovat u:

 • děložní myomy;
 • endometrióza;
 • zánět v genitálním traktu;
 • snížená koagulace krve.

V takovém případě je nutné vyhledat přesnou diagnózu u lékaře..

Ihned po narození a prvních třech dnech je červená krev, která je výsledkem prasknutí velkého počtu krevních cév a povrchu rány na děloze v místě, kde byla umístěna placenta. Povaha výtoku v prvním týdnu po narození může být ve formě hlenu s sraženinami. Slizový výtok po porodu je naprosto normální, protože se děloha zbavuje deciduální tkáně, zbytků amnionu a jejího obsahu.

Sraženiny naznačují proces hojení ran a dobře fungující mechanismy koagulace krve. Týden po narození se sraženiny zastaví a výtok zčerná, jak krvácení ustupuje. 1-2 týdny jsou po porodu hnědé. Třetí týden po porodu se lochie vyznačuje typem menstruačního toku, to znamená, že se rozmazávají a jejich intenzita se znatelně snižuje. Postupně se lochie stává průhlednou s mírným nažloutlým nádechem. Za 6 až 8 týdnů se vypouštění zcela zastaví.

Přítomnost tmavého výboje 2 měsíce po narození může naznačovat buď hormonální poruchy, nebo první menstruační období po porodu, jehož povaha se liší od prenatální, ale postupně se normalizují. Pokud se takové propuštění objeví po 3 měsících, jsou bezbolestné a nemají zápach a nečistoty, pak je to známka zavedení menstruačního cyklu.

Patologický výboj po porodu

Různé odstíny červené a hnědé v poporodní výboji jsou variací normy. Žlutá, zelená, hustá bílá barva husy, vzhled neobvyklého zápachu by měl upozornit. Podobné jevy mohou naznačovat zánět děložní dutiny.

Infekční a zánětlivá onemocnění v období po porodu jsou jednou z hlavních příčin mateřské morbidity a mortality. I při zohlednění všech pravidel asepsie a antiseptik na porodnici v nemocnici je frekvence poporodních infekcí 3-8% z celkového počtu žen při porodu, s patologickým porodem stoupá na 10-12%, a pokud existuje známé infekční riziko, může dosáhnout 54,3 %.

Zvýšená pravděpodobnost poporodní infekce je způsobena následujícími faktory:

 • extragenitální patologie;
 • chronická infekce v genitálním traktu;
 • hormonální léčba hrozícího potratu;
 • chirurgická korekce potratu;
 • břišní porod;
 • hormonální indukce těhotenství;
 • suboptimální antibiotická terapie;
 • invazivní vyšetřovací metody pro ženy.

Rovněž je třeba si uvědomit, že u moderních lidí dochází ke zvýšení alergizace a zvýšení imunodeficiencí, což je pravděpodobně spojeno se zhoršující se ekologií, snížením kvality potravin, zvýšením zátěže konzervačních látek, látek určených k aromatizaci, stabilizátorů, antibiotik potravin a také z jiných důvodů. S takovým pozadím jsou často aktivovány zánětlivé cytokiny v krvi, což vede ke změnám v systému koagulace krve s následným narušením trofismu a výživy tkání. Po cestě se aktivují neutrofily a fagocyty, které jsou chemokiny přitahovány do poškozené oblasti.

Významné odchylky v povaze poporodního výboje mohou být spojeny jak se zánětlivými procesy, tak s patologickou invazí dělohy po porodu. Důvody takových změn jsou spojeny s následujícími faktory:

 • věk nad 30 let;
 • chronický zánět přívěsků;
 • chronická pyelonefritida;
 • genitální infekce způsobená virem herpes simplex a cytomegalovirem;
 • předčasný výtok plodové vody;
 • defekt placenty s ruční revizí stěn dělohy;
 • perineální ruptura;

Uvedené důvody vytvářejí předpoklady pro infekci ženy v době porodu a mohou vést k sekreci zánětlivé povahy. Nelze také vyloučit infekce způsobené pohlavním stykem během těhotenství. Pokud výtok nabývá žluto-zelené barvy, lze uvažovat o sexuálně přenosném onemocnění - kapavka, trichomoniáza a další patologie. S trichomoniázou se konzistence výboje stává pěnivou a kapavka je hnisavá.

Je třeba si pamatovat na možnou přítomnost vyléčené infekce v ženském těle, ke které dochází v důsledku nesprávné antibiotické terapie.

Pokud je podezření na pohlavně přenosné onemocnění, vezmou si vaginální nátěr ze tří bodů, někdy to vyžaduje použití provokačních metod, například při použití výživových metod je možné snížit imunitu a vyvolat zhoršení infekce. Získání nátěru v této situaci je více informativní než v případě asymptomatického kurzu..

Gonokoková infekce je léčena širokospektrálními antibiotiky, často je vyžadován druhý cyklus. Léčba je sledována po dobu tří měsíců a pokud během této doby nelze gonokoky detekovat, pak je žena uzdravena. Současně je nutné zacházet s jejím sexuálním partnerem, aby nedošlo k reinfekci. Oba partneři během léčby nepijí alkohol. Pokud žena kojí, je během antibiotické terapie dítě převedeno do přizpůsobené kojenecké výživy.

V případě infekce Trichomonas je žena léčena (s partnerem) antiprotozoálními léky. Proveďte 2-3 léčebné cykly.

Drozd

V období po porodu je imunita ženy nízká: je to kvůli ztrátě krve, silnému stresu při porodu a fyziologickému snížení imunity během těhotenství. Žena je často předepsána instalace pesaru v případě vážného oslabení svalů pánevního dna. Všechny tyto události vyvolávají plísňovou patologii v ženském genitálním traktu. V tomto případě bude výtok silný, bílý, se zakroucenou konzistencí, s velkými vločkami a filmy, silně kyselou vůní. Současně je zaznamenáno svědění a pálení vnějších pohlavních orgánů a vagíny.

Příznaky nezpochybňují, že žena je nemocná s kandidózou. Mikroskopie vaginálního nátěru odhaluje spory a prameny mycelia. V takových případech jsou předepisována antimykotika. Flucostat se osvědčil, který i po jedné dávce umožňuje rychle vyrovnat nepříjemné příznaky.

Vaginóza

Výskyt hojného průhledného nebo žlutého výboje s nepříjemným rybím zápachem naznačuje bakteriální vaginózu (vaginální dysbióza). Toto onemocnění se vyvíjí v důsledku potlačení normální mikroflóry představované laktobacily, které normálně kolonizují vaginální epitel a vytvářejí silně kyselé prostředí. Při vývoji této patologie jsou laktobacily nahrazeny jinou mikroflórou, nejčastěji gardnerellou.

Mikroskopicky se dysbióza projevuje jako „klíčové buňky“ a obrázek nahrazení mikroflóry. Zdrojem gardnerelly může být sexuální partnerka ženy, ale vzhledem k tomu, že ve velké části případů je gardnerella oseta z obsahu konečníku, neměli bychom si nechat ujít šanci vaginální reklonizace gardnerellou rektálního původu. Z tohoto důvodu je naléhavé doporučení pro ženy, aby si během těhotenství každý den brát jednu sklenici jogurtu, brání rozvoji střevní dysbiózy a obnovuje normální profil mikroflóry. V závislosti na závažnosti gardnerelózy může její léčba začít antibiotickou terapií, ale obvykle se klade důraz na obnovení normální mikroflóry vagíny a střev (Linnex, Bifidumbacterin atd.).

Endometritida

Různé patogenní a podmíněně patogenní mikroflóry mohou vést k poporodní endometritidě, jejíž příznaky budou: mukopurulentní vaginální výtok, tažení bolesti v podbřišku, teplota, horečka. Existuje korelace mezi závažností endometritidy a obsahem produktů ničení tkání v lochii. Současně je indikována kyretáž, protože produkty práce pravděpodobně zůstanou v děloze. Poté je předepsán průběh antibiotické terapie, imunostimulanty, vitamíny, regenerační látky.

Poporodní období je často doprovázeno infekčními a zánětlivými komplikacemi, jejichž zdroj leží v genitální a extragenitální oblasti a je často představován chronickými ložisky neléčené infekce..

Proto je při plánování porodu tak důležité provést úplný audit ženského těla a vyléčit všechny chronické zánětlivé procesy. Tím se sníží pravděpodobnost komplikací v období po porodu a umožní ženě udržovat reprodukční zdraví po mnoho dalších let..

Poporodní propuštění

Uvolnění u žen po porodu je normální proces hojení a navrácení děložního endometria po oddělení a opuštění placenty. Narození dítěte vede ke vzniku krvácející rány v dutině dělohy, což vyvolává dlouhé období vaginálního výtoku. S krví přichází umírající epitel, hlen a plazma, a to dohromady se nazývá lochie.

Tělo ženy se postupně očistí a změní se povaha výboje po porodu, když se rána uzdraví a obnoví se sliznice. V poporodním období je velmi důležité věnovat pozornost vašemu zdraví, protože každá náhlá změna v procesu čištění dělohy může znamenat komplikace ve formě zánětu, infekce atd. Je velmi důležité vědět, jak se vzhled a složení výtoku po porodu mění v průběhu času, aby bylo možné tento stav ovlivnit. proces.

Uvolněte týden po narození

7 dní po narození je žena již doma, takže by jí měl lékař vysvětlit, jak pečovat o intimní oblast a v jakých případech se jí má na zdraví záležet. První dny po objevení dítěte by výtok měl být červený a bohatý. Mohou být doprovázeny křečemi, protože se děloha aktivně stahuje a vrací se do prenatálních rozměrů..

Aby se výtok po porodu zintenzivnil, gynekolog provádí palpaci břicha, masíruje ženské orgány a také vyžaduje aktivní kojení. Díky tomu se děloha po týdnu aktivně očistí a uzdraví. Pokud byl proveden císařský řez, zotavení trvá déle a první týdny mohou být doprovázeny hojným výtokem krve po porodu.

Je také důležité provést ultrazvuk v nemocnici, aby se vyloučila možnost placentárních zbytků v děložní dutině, což může vést ke stagnaci exfoliovaného endometria a zánětu. To často způsobuje krvácení, silnou bolest a horečku u nově razené matky po nějaké době po návratu domů.

Během prvního měsíce by žena měla používat plenky místo polštářků, aby určila výtok sraženinami po porodu. To je normální, ale je důležité sledovat změny barev a konzistenci všeho, co se nachází na vyměnitelné pleně. V období po porodu je velmi důležité dodržovat nejpřísnější intimní hygienu a maximalizovat uvolňování dělohy z lochie. Udělat toto:

 • Kojit. Během tohoto procesu jsou produkovány hormony, které stimulují kontrakce dělohy, což vede ke zvýšenému a zrychlenému uvolňování sekrecí;
 • Pravidelně leží na břiše. Když ležíte na zádech, děloha se potápí zpět a lochie nemůže volně teče, takže je velmi užitečné vzít každý den čas na ležení na břiše. Je také lepší to udělat bez spodního prádla, vložením plenky pod sebe;
 • Odmítnout sex. První 2 měsíce po narození byste se měli vyhnout intimním vztahům se svým manželem, abyste se vyhnuli infekci, protože děloha je otevřená a odcházející krev přispěje pouze k množení bakterií;
 • Pravidelná intimní hygiena. To musí být také provedeno, aby se zabránilo infekčním komplikacím. Každé 2-3 hodiny je nutné vyměnit plenu a důkladně omýt genitálie. I když máte normální porod po porodu, je douching přísně kontraindikován - děloha se čistí sama. Tampony jsou také kontraindikovány, a to i v případě, že je lochie vzácná. Hygienický přípravek by měl být vybrán pečlivě, je to lepší na radu porodníka-gynekologa, protože i jednoduše ochucený intimní gel může vést k podráždění genitálií. V prvních 2 měsících po narození se nemůžete vykoupat, pouze se sprchovat.

Alokace po porodu trvají nejméně 1 měsíc, po kterém se stanou velmi vzácnými a sliznicemi, což znamená úplné uzdravení dělohy a reprodukci sliznice..

Uvolnění po porodu za měsíc

Měsíc od narození vašeho dítěte je červené propouštění po porodu nahrazeno rozmazáním hnědých. To znamená, že děloha je téměř obnovena - čerstvá krev neteče, ale vychází pouze stará krev. Tmavě hnědý výboj po porodu lze také doplnit bílo-žlutou barvou, která má podobnou konzistenci jako hlen. To je další důkaz, že endometrium v ​​děložní dutině dokončí jeho zotavení.

Pokud jde o množství, jsou tyto sekrece zanedbatelné a již nezpůsobují nepohodlí, které bylo v prvních dnech poporodního období. Před dokončením výstupu lochie musí děloha dosáhnout své normální velikosti a její vnitřní vrstva je zcela pokryta sliznicí. Je zcela normální, když měsíc po narození výboj stále obsahuje krevní nečistoty, hlavní věc je, že toho není mnoho a není to doprovázeno žádnými příznaky špatného zdraví.

Poporodní propuštění 2 měsíce

Pokud po narození výtok pokračuje dlouho, může to znamenat, že děloha se slabě stahuje a hojení je poměrně pomalé. V každém případě by již krevní nečistoty měly zmizet. Bílo-žlutý výtok označuje poslední fázi hojení dělohy, takže byste se neměli bát. Pokud lochie nahradila průsvitný výtok sliznice, je to normální 2 měsíce po narození.

Porodník-gynekolog v každém případě důrazně doporučuje kontaktovat mateřskou nemocnici s případnými dotazy do 8 týdnů po porodu, protože za to, jak byla placenta oddělena a byla odstraněna děloha, odpovídá on. Pokud vás v tomto období nic neobtěžuje, je třeba provést plánovanou prohlídku gynekologem za 2 měsíce a již na klinice.

Po 8 týdnech zotavení dělohy by měla být barva výtoku po porodu průhledná a množství by mělo být minimální. Neměli by přinést žádné nepohodlí. To znamená, že se děloha zotavila, vrátila se do své normální velikosti a děložní hrdlo se uzavřelo. Mladá matka může znovu navštívit veřejná místa pro koupání, vykoupat se a užít si intimní život.

Uvolněte 3 měsíce po narození

Doba propuštění po porodu by neměla přesáhnout 8 týdnů. Pokud 3 měsíce po narození dítěte dojde k vaginálnímu výtoku, může to být buď menstruace, nebo projev zánětlivého procesu. Je důležité věnovat pozornost povaze výboje a průvodním příznakům..

Bílý sliz po porodu může být způsoben drozdem. Pokud jsou nevýznamné a průhledné, pak s tím není nic špatného - přírodní tekutina, jako jsou sliny nebo pot. Vypouštění poporodního výboje bez zápachu je také normální a často doprovází ovulaci..

Pokud žena nedojčí, je možné, že 3 měsíce po narození obnoví menstruační cyklus. To povede k nástupu menstruace se všemi doprovodnými příznaky, jako je bolest dolní části zad a břicho, zvýšená citlivost prsu. Pokud se jedná o hojný výtok krve po porodu, který je doprovázen vysokou tělesnou teplotou a celkovou nevolností, musíte zavolat sanitku, protože diagnózu může v tomto případě provést pouze lékař..

3 měsíce po narození se za normu považuje pouze bezbarvý, bez zápachu a nepohodlí. Ve všech ostatních případech je lepší provádět testy, provádět ultrazvukové vyšetření a být si vědom stavu vašeho těla.

Když propuštění po skončení práce

Při normálním zotavení ženského těla výboj po porodu netrvá déle než 8 týdnů. Toto období je dost pro to, aby se děložní dutina zmenšila, a místo připojení placenty by mělo být pokryto zdravým endometriem. Po menstruačním cyklu začíná zotavovat, který pokračuje v závislosti na pravidelnosti kojení.

Pokud žena kojí, vede to k rychlým kontrakcím dělohy, což urychluje výtok z lochie. Také produkce prolaktinu zpomaluje práci vaječníků, což zastavuje obnovení menstruace. Cyklus se tedy může zotavit šest měsíců po narození a další. Pro všechny ženy je však tento proces individuální..

V případě, že se výtok po porodu prudce zastavil, je třeba neprodleně konzultovat lékaře, protože to může mít velmi nepříznivé důsledky. K akumulaci Lochie v děložní dutině dochází z různých důvodů:

 • Nadměrné rozšíření děložní dutiny, které vede k jeho ohýbání zpět. Abyste tomu zabránili, musíte ležet častěji na břiše a masírovat. Je také důležité udržovat vodní rovnováhu v těle a kojení;
 • Předčasné vyprázdnění střev a močového měchýře, které začínají vyvíjet tlak na dělohu. Na první nutkání musíte jít na záchod, abyste předešli komplikacím.

Pokud neodpovíte včas na zastavení výstupu lochie v poporodní době, budete muset léčit endometritidu - zánět děložní sliznice. Krev je vynikajícím prostředkem pro růst bakterií, proto, aby se zabránilo infekci, musí včas odejít.

Pokud víte, kolik výboje jde po porodu a náhle se zastavily, zavolejte svého lékaře. Léčba spočívá v odstranění cervikálního křeče odebráním No-shpa, po kterém je předepsán Oxytocin, který podporuje kontrakce dělohy..

Poporodní špinění

Krvavý a růžový výboj po porodu je normou, protože děloha je nejprve intenzivně očištěna. Pokud však počet lochií prudce vzrostl, měli byste být opatrní. Je možné, že části placenty zůstaly v děloze, což vedlo k těžkému krvácení. Příčinou mohou být také poruchy v systému srážení krve..

Pokud části placenty zůstanou v děložní dutině, může být diagnostikována ultrazvukem nebo gynekologickým vyšetřením. Jsou odstraněny v celkové anestezii, po které je provedena intravenózní antibakteriální terapie, aby se vyloučilo riziko infekčních komplikací. Pokud nevyčistíte děložní dutinu včas, pak to jistě povede k závažným zánětům a život ohrožujícím důsledkům.

Pokud ostrý hojný výtok po porodu vyvolal poruchy krvácení, pak se ošetření provádí odpovídajícím způsobem. Těhotná žena by měla informovat lékaře o podobných zdravotních problémech, aby bylo možné zabránit krvácení po porodu..

Zvýšení průtoku je často způsobeno tím, že se děloha dostatečně nesnižuje. Takové krvácení se nazývá hypotonické. Jsou dost hojní, ale nic neublíží a neexistují žádné další příznaky nebezpečí. Nicméně stojí za zvážení, že jakékoli krvácení, pokud nebude zastaveno včas, může vést ke kritickým důsledkům.

Bohatá propouštění po porodu je normou, pouze pokud k nim dojde v prvním týdnu a lékař je o nich informován. Jinak musíte zavolat sanitku. K zastavení krvácení budou zavedena redukční léčiva a bude provedena intravenózní léčba, která nahradí ztrátu krve. V některých případech se nemůžete obejít bez chirurgického zákroku, takže je velmi důležité vyhledat pomoc včas.

Hnědý výboj po porodu

2-3 týdny po narození se výtok ztmavne než zpočátku, protože rána v děloze se hojí a téměř nez krvácí. Stará krev je však stále ve své dutině, postupně zhnědne a také zanechává jako součást kozy. Tmavý výtok po porodu není nic jiného než stará krev, která včas nerozpustila dělohu..

Vzhled tmavých přísavek začíná uprostřed prvního masa po porodu a může trvat 4-6 týdnů. Je důležité, aby výtok nebyl hojný a aby se dramaticky nezvýšil. Pokud k tomu dojde, měli byste se určitě poradit s lékařem, protože včasné a úplné vyčištění dělohy je klíčem k vašemu zdraví žen.

Žlutý výboj po porodu

Takový výtok je normou v konečné fázi výstupu z lochie. Mohou také signalizovat obnovení menstruačního cyklu. Pokud se 4 měsíce po narození výtok z bezbarvé stal žlutým, bez výrazného zápachu, znamená to ovulaci.

Za zmínku stojí situace, kdy bude nutné konzultovat lékaře:

 • Žlutý výboj po porodu je doprovázen nepříjemným zápachem. Obzvláště nebezpečný je ostrý páchnoucí zápach, který ukazuje na množení infekce;
 • Kromě sekrecí, svědění, pálení genitálií se obávají. Je to také známka infekce, která může vstoupit do dělohy a vyvolat zánět;

Většina z těchto situací se vyskytuje u endometritidy, zánětu děložní sliznice. Vyvolává slabé čištění dutiny, což vede k akumulaci lochie. Pokud výtok po porodu voní, musíte určitě navštívit porodníka-gynekologa.

Mukózní výtok po porodu

Transparentní výtok po porodu se objeví po úplném výstupu lochie z děložní dutiny. Ve většině případů to není nic jiného než tajemství práce pánevních orgánů. Mohou také předcházet a doprovázet ovulaci nebo vyniknout po sexu. Tímto způsobem se také projevuje hormonální přestavba v těle, která nastává po porodu.

Pokud jste znepokojeni výtokem po porodu, který vypadá jako sraženina průhledného hlenu, proveďte testy, abyste se ujistili, že jsou normou. Měli byste být ostražití, pokud se objeví jiné příznaky, jako je horečka, svědění nebo zápach. Takový výtok může být projevem eroze děložního čípku, takže se vyplatí colposkopie..

Zelený výboj po porodu

Zelená lochie je jasným příznakem zánětu v děložní dutině. Zpravidla jsou doprovázeny horečkou, bolestmi v dolním břiše. Také může náhle začít krvácení, protože zelený výboj může být spuštěn částmi placenty, které zůstávají v děloze. Další příčinou může být zpoždění lochie nebo špatně se hojící slzy a praskliny v porodním kanálu.

Kromě toho, zelený výboj po porodu s vůní je často způsoben infekcemi, proto je nutné během tohoto období dodržovat zvláštní pravidla intimní hygieny a zdržet se sexu. Také, aby se předešlo těmto komplikacím po porodu, musíte se vyhnout potratům, pohlavním chorobám a posílit imunitu.

Pokud máte zelený výboj, musíte navštívit lékaře, projít nátěrem na flóře a podstoupit ultrazvuk. V takových případech jsou léčeny antibiotiky a fyzioterapeutickými postupy. Někdy je nutné vyříznout zjizvené endometrium. Je také velmi důležité posílit vaše tělo jako celek.

Poporodní bílý výboj

Bílý výboj není vždy drozd, jak si mnoho žen myslí. Drozd je snadno diagnostikována sraženou konzistencí těchto sekrecí, kyselou vůní, suchostí a svěděním ve vagíně. Pravidelný nátěr také pomůže při stanovení diagnózy a vyléčení kolpitidy je snadné..

Bílý výboj však může být přirozeným tajemstvím vašeho reprodukčního systému. Pokud mají někteří jednotnou konzistenci a neexistují žádné další nepříjemné příznaky, neměli byste si dělat starosti. Je však třeba vědět, že bílý výboj může signalizovat:

 • Zánět vejcovodů;
 • Patologie dělohy;
 • Zánět vaginální sliznice;
 • Poruchy děložního hrdla.

Abyste těmto problémům předešli, musíte podstoupit včasné vyšetření gynekologem a provést testy. Je také důležité vyhnout se douchingu, chemickým antikoncepcím, porušování pravidel intimní hygieny a sedavému životnímu stylu. To je zvláště důležité v období po porodu..

Žena po porodu musí být velmi ohleduplná ke svému zdraví a musí plně kontrolovat proces čištění dělohy. Rovněž musí být schopna rozlišovat mezi nebezpečnými a běžnými situacemi, a proto by toto vše mělo být předem projednáno s lékařem. Normální výtok po porodu trvá asi 2 měsíce, postupně klesá a není doprovázen bolestí.

Vzpomínka na mladou matku. Poporodní výtok je normální a patologický.

Těhotenství a porod - vyvolávají vážné změny v těle ženy. Proto se nemusíte divit, že to bude nějakou dobu trvat, než se vrátíte do známého stavu. Vzhledem k tomu, že se do procesu aktivně zapojují regenerační mechanismy, dochází k propuštění po porodu - lochii.

Nově maminky jsou často kladeny spoustu otázek. Jedním z nejčastějších je, jak dlouho vydrží propouštění? Otázkou je také to, zda existují nějaké známky, které naznačují proces patologického zotavení. Každá žena má svůj vlastní termín, ale určitě nebudete muset čekat 3 měsíce po porodu, abyste zastavili propouštění.

Alokace po porodu: normy a odchylky

Ihned po narození jsou hojné krevní výluky, ale přesto byste neměli používat konvenční polštářky, nejlepší volbou je absorpční plenka. To se může zdát nepříjemné pro ženu a pro lékaře je lepší posoudit stav.

Po několika hodinách a poté dnech po narození má červený výboj mírně sladkou vůni, protože jejich hlavním složením je neměnná krev. Kromě toho se aktivuje tajemství děložních žláz, které se aktivuje po porodu. Objem výboje se postupně snižuje.

Odchylka od normy je považována za náhlé snížení počtu hnědých sekretů po porodu, což ukazuje na cervikální křeč. Rovněž je neobvyklé, pokud se výtok stane nadměrně hojným, což znamená, že je snížena kontraktilní aktivita dělohy..

Lékař může rozhodnout, že nově mumie má problémy s koagulací krve. V případě vývoje DIC jsou vyžadovány léčebné postupy, protože taková komplikace je život ohrožující.

Pokud žena podstoupila císařský řez, bude se obrázek trochu lišit, konkrétně jak dlouho je pozorováno propouštění po porodu. Doba trvání je zpožděna, protože děloha se nemůže tak rychle stahovat. Je však důležité vzít v úvahu, že propuštění po císařském řezu by nemělo trvat déle než dva týdny.

Proč dochází k výboji?

Bez ohledu na to, jak k porodu došlo, ženy již dávno propouštěly. To je způsobeno skutečností, že povrch dělohy po oddělení placenty je ve skutečnosti otevřená rána.

Ve třetím období normálního porodu je funkční vrstva endometria odmítnuta, která během těhotenství zesílila. V této době se děloha začne stahovat..

Po propuštění z nemocnice musíte po porodu nezávisle sledovat objem, vůni a barvu výboje.

Co určuje délku doby zotavení

Žena se chce zbavit potřeby neustále vyměňovat podložky co nejdříve, navíc hojné propouštění narušuje navrácení sexu po porodu.

Otázkou je, jak dlouho propouštění po porodu trvá, a to zejména žena. Období děložní involuce jsou různé, jejich trvání závisí na průběhu porodu a vlastnostech těla. Proces obvykle trvá měsíc, ale stává se, že po 5-6 týdnech zbude růžový výboj.

Kolik výtoku půjde po porodu, také závisí na kojení. Při častém krmení se děloha stahuje rychleji.


Pokud se žena po takové době stále bojí krve, měli byste se poradit s lékařem. Takový dlouhý proces zotavení má své vlastní důvody, které je třeba určit co nejdříve..

Ztráta krve na dlouhou dobu sama o sobě poškozuje ženu. Prudký nárůst počtu lochií je alarmujícím příznakem - lékař by měl ženu okamžitě vyšetřit. 2 měsíce po narození musí absolutně zůstat v minulosti. Proto je s příliš dlouhým procesem zotavení důležité rychle jednat.

Nicméně příliš rychlé zastavení špinění po porodu je dalším dobrým důvodem, proč se zdá, že se specialista zdá. S největší pravděpodobností se tělo rychle vrátilo k normálu, ale existuje i jiná možnost. Krev se může hromadit v děloze, aniž by šla ven.

Statistiky ukazují, že 98% případů rychlého zastavení propouštění končí hospitalizací pro ženu. Ženské tělo se sama očistí a nadbytek zbytků vyvolává rozvoj zánětu.

Složení Loch

Pro posouzení jejího stavu musí žena dodržovat nejen trvání temných sekretů, ale také složení.

Normální obrázek

 • Pár dní po narození je zaznamenán krevní výboj.
 • Alokace týden po narození jsou krevní sraženiny, které se objevují v důsledku uvolňování endometria a placenty. Za týden nebudou žádné sraženiny, lochie se stane tekutou.
 • Pokud dochází k sekreci hlenu, neznamená to patologii. Tak jsou odvozeny produkty nitroděložního života dítěte. Během týdne zmizí sliznice, která se objevila po porodu.
 • Měsíc po narození se špinění podobá skvrnám na konci menstruace.

Všechny tyto příznaky by neměly vzbuzovat nově mumifikované matky, protože jsou normálním průběhem procesu zotavení. Pokud je však propuštění měsíc po narození nebo dříve hnisavé. To je důvod, proč znít poplach.

Patologické příznaky

 • Hnis se vylučuje v případě zánětu. Příčinou mohou být infekce doprovázené horečkou, tažení bolesti v podbřišku. Navenek vypadají lochky jako hnus.
 • Hlen a sraženiny by se neměly objevit dříve než týden po narození dítěte.
 • Průhledný výboj jako voda je považován za abnormalitu. To může znamenat gardnerelózu nebo oddělení tekutin od lymfatických a krevních cév..

Je důležité, aby mladá matka věděla, které propouštění po porodu je normální a které nikoli, aby mohla včas konzultovat specialistu..

Barva a množství poporodní výboje

 • Do dvou až tří dnů od narození je pozorován jasný šarlatový výboj. V tomto okamžiku se krev ještě nevytvořila.
 • O dva týdny později se objeví hnědý výboj, což ukazuje na správnou obnovu.
 • Na konci lochie je průhledná barva nebo mírně nažloutlý odstín.

Patologie:

 • Bledý a mírně žlutý výboj by neměl ženu vzrušovat. Zářivě žlutý výtok se zelenou příměsí a hnilobným zápachem pátý den naznačuje zánět děložní sliznice. Pokud se taková lochie objevila po 2 týdnech, znamená to skrytou endometritidu.
 • S výskytem zeleného výboje lze také předpokládat endometritidu, ale jsou nebezpečnější než ty žluté, protože mluví o již probíhajícím procesu. Abyste tomu zabránili, musíte se při objevení prvních stop hnisu obrátit na specialistu. Pokud to dokážete včas, můžete se vyhnout nazelenalému výboji.
 • Stojí za to si dělat starosti, pokud jdete do lochie s nepříjemnou kyselou vůní, sraženou konzistencí. Takový bílý výboj je doprovázen svěděním a zarudnutím. To znamená infekci nebo drozd..
 • Po narození je černý výtok bez dalších příznaků považován za normální a je důsledkem hormonálního selhání. Ženy s takovým výtokem zacházejí nejčastěji kvůli barvě..

Vůně

Sekrece mají zvláštní vůni. Pomůže také určit, zda je vše v pořádku..

Nejprve by měla být vůně čerstvé krve a vlhkosti, a po chvíli se objeví zatuchlý a kouzlo. V tom není nic patologického..

Pokud se po porodu objeví výtok s nepříjemným zápachem - hnusný, kyselý, ostrý, měli byste být opatrní. Spolu s dalšími změnami (barva a hojnost) může tento příznak znamenat zánět nebo infekci..

Příznaky zánětlivých sekrecí

Pokud zánětlivý proces začíná v děloze, mladá matka si všimne následujících příznaků:

 • Nepříjemné a bolestivé pocity v podbřišku.
 • Slabost, závratě, bolesti těla atd..
 • Horečka bez laktostázy.
 • Změny barvy, vůně a výboje.

Pravidla poporodní hygieny

Poporodní exkrece je ideální živnou půdou pro bakterie. Během tohoto období je důležité pečlivě sledovat intimní hygienu:

 • Je nutné zvolit správné hygienické vložky - existují speciální poporodní, ale můžete použít absorpční plenky. Doma, po propuštění, můžete jít na obvyklá těsnění. Je nutné je včas změnit - každých 4-6 hodin. Závisí na intenzitě hnědého výboje.
 • Nepoužívejte tampony.
 • Je nutné pravidelně provádět záchod genitálií. Proud vody směřuje pouze zepředu dozadu.
 • Pokud žena potřebuje zpracovat švy na perineu, musíte použít antiseptika - roztok manganistanu draselného nebo furatsilinu.

Každá matka by si měla být vědoma toho, jak důležité je její zdraví. Můžete nezávisle zjistit, zda je zotavení správné podle toho, kolik dní propuštění po porodu trvá, podle jejich barvy a hojnosti. Nevěřte, že nepříjemné příznaky zmizí a počkejte 4 měsíce, a pak se poraďte s lékařem z beznaděje. Je lepší okamžitě odstranit nepříjemné příznaky, aby bylo možné plně si užívat mateřství.

Autor: Irina Levchenko, doktorka,
speciálně pro Mama66.ru

Poporodní propuštění

Každá žena, která ve svém životě porodila alespoň jednou, ví, že po dokončení porodu se v těle začnou projevovat závažné změny. Je také doprovázen výbojem různých druhů: krvavé, hnědé, žluté atd. Nově vyrobené matky se velmi bojí, když vidí tyto sekrece, začnou si dělat starosti, že do jejich těla vstoupila infekce, začalo krvácení atd. To je však normální a tomuto procesu nelze zabránit..

Hlavní věc je zajistit, aby výtok nepřekročil normu a aby nedošlo k bolesti, jinak budete potřebovat pomoc gynekologa..

Jak dlouho vydrží poporodní výboj??

Jak dlouho vydrží poporodní výboj? Obecně je poporodní výboj vědecky nazýván lochie. Začnou se objevovat od okamžiku poporodního odmítnutí a obvykle přetrvávají 7-8 týdnů. Postupem času jsou lochie přidělovány stále méně a méně, jejich barva začíná být světlejší a světlejší a pak se výboj zastaví.

Nelze však přesně odpovědět na otázku, jak dlouho propouštění trvá po skončení práce, protože to závisí na několika faktorech:

 • Fyziologické vlastnosti každé ženy jsou odlišné, včetně schopnosti těla rychle se zotavit po porodu.
 • Samotný průběh těhotenství.
 • Proces narození.
 • Intenzita kontrakce dělohy.
 • Přítomnost komplikací po porodu.
 • Kojení dítěte (pokud žena kojí dítě, děloha se stahuje a čistí mnohem rychleji).

Ale v průměru si pamatujte, že propuštění trvá asi 1,5 měsíce. Během této doby se tělo postupně zotavuje po těhotenství a porodu. Pokud je lochie po několika dnech nebo týdnech po narození, měli byste vyhledat pomoc odborníků, protože vaše děloha se nesnižuje správně, a to je spojeno s vážnými komplikacemi. Totéž platí pro situace, kdy se výtok nezastaví na poměrně dlouhou dobu, což může naznačovat krvácení, polypy v děloze, zánětlivý proces atd..

Přidělení měsíc po narození

Je žádoucí, aby byl v prvním měsíci hojný výtok - tím se vyčistí dutina dělohy. Kromě toho se v lochii po porodu vytvoří mikrobiální flóra, která následně může v těle způsobit všechny druhy zánětlivých procesů..

V této době je nutné pečlivě dodržovat osobní hygienu, protože může dojít k infikování krvácející rány. Z toho vyplývá:

 • po použití toalety důkladně umyjte genitálie. Je nutné mýt teplou vodou a venku, ale ne uvnitř.
 • každý den plavání, osprchování, koupání po porodu nelze vzít.
 • v prvních týdnech, dnech po narození, používejte sterilní pleny, nikoli hygienické vložky.
 • během určité doby po porodu vyměňte těsnění 7-8krát denně.
 • zapomenout na používání hygienických tamponů.

Pamatujte, že po měsíci by se měl výboj stát trochu lehčí, protože brzy by se měl úplně zastavit. Zachovejte hygienu a nebojte se, všechno jde podle plánu.

Pokud výboj pokračuje měsíc po narození a je hojný, máte nepříjemný zápach, sliznice, pak naléhavě k lékaři! Nepřetahujte, může to být nebezpečné pro vaše zdraví.!

Poporodní špinění

Velké množství krve a hlenu se vylučuje do ženy bezprostředně po porodu, i když by to mělo být. To vše je způsobeno tím, že je poškozen povrch dělohy, protože nyní je z placenty zranění. Proto bude špinění pokračovat, dokud se rána na povrchu dělohy uzdraví..

Mělo by být zřejmé, že špinění by nemělo být více než přípustná norma. Můžete se o tom dozvědět velmi snadno - pokud je plenka nebo prostěradlo nadměrně alokováno, bude pod vámi vše mokré. Rovněž stojí za to si dělat starosti, pokud ucítíte bolest v děloze nebo výtoku, který trhne srdeční tep, což naznačuje krvácení. V takovém případě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Lochia se bude postupně měnit. Nejprve to bude vypouštění, které je podobné vypouštění během menstruace, pouze mnohem více, pak se stanou nahnědlé, pak nažloutlé bílé, světlejší a lehčí.

Některé ženy zažívají krvácení po porodu, ale nejprve si myslí, že je to bezpečné. Abyste se vyhnuli krvácení, musíte:

 1. Pravidelně navštěvujte toaletu - močový měchýř by neměl vyvíjet tlak na dělohu, a tím bránit jejímu kontrakci.
 2. Neustále leží na žaludku (děložní dutina bude očištěna od obsahu rány).
 3. Umístěte topnou podložku s ledem na spodní část břicha v porodnici (obecně by to měli dělat porodníci).
 4. Vyhněte se těžkému cvičení.

Hnědý výboj po porodu

Alokace hnědé barvy děsí většinu matek zvlášť, zvláště pokud je zároveň nepříjemný zápach. A pokud čtete vše o medicíně, a zejména gynekologii, pak víte, že je to nevratný proces, na který by se mělo čekat. V tuto chvíli vyjdou mrtvé částice, některé krvinky.

V prvních hodinách po ukončení porodu může výboj již získat hnědý odstín spolu s velkými krevními sraženinami. Ale v zásadě bude prvních pár dní lochie čistě krvavé.

Pokud období zotavení u ženy uplyne bez komplikací, v den 5-6 se propuštění stane nahnědlé. Zajímavým faktem je, že hnědý výtok končí mnohem dříve u matek, které kojí své děti. Důvod je následující: laktace upřednostňuje nejrychlejší kontrakci dělohy..

Současně trvá hnědá lochie déle u žen, které musely provést císařský řez.

Pokud však dojde k ostrému hnisavému zápachu s hnědým výbojem, věnujte tomu velkou pozornost. Koneckonců, možnou příčinou tohoto jevu je infekce zavedená do těla. Proto v tomto případě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Žlutý výboj po porodu

Přidělení získají nažloutlý odstín desátý den po narození. Děloha se postupně obnovuje a žlutý výtok pouze potvrzuje tuto skutečnost. V této době je důležité kojit dítě a pamatovat také na včasné vyprázdnění močového měchýře. Žlutý výtok se tak zastaví rychleji a děloha se vrátí do svého původního prenatálního stavu..

Pokud však ihned po narození dítěte zjistíte, že máte výboj jasně žluté barvy nebo se zelenou příměsí, vyplatí se to sdělit svému lékaři. Koneckonců může být taková lochie způsobena skutečností, že se v těle ženy vyskytují zánětlivé procesy. Kromě toho je vypouštění této barvy obvykle doprovázeno horečkou a nepohodlím v dolním břiše..

Možná došlo k hnisání v děložní dutině, takže byste měli vyhledat pomoc gynekologa, který vás nasměruje na ultrazvuk..

Pamatujte, že žluté vypouštění způsobené infekcí má zpravidla ostrý hnisavý zápach. Aby se předešlo těmto důsledkům, je nutné dodržovat osobní hygienu a být pod dohledem lékaře.

Obecně je však žlutý výboj běžným jevem a pouze potvrzuje, že vše probíhá správně.

Co jsou sliznice, zelená, hnisavá nebo s vůní výboje po porodu?

Mělo by být zřejmé, že hojné hnisavé propouštění, zelená lochie, nejsou normou pro ženské tělo po porodu. Ve většině případů je tento výboj způsoben endometritidou, která se vyskytuje v důsledku zánětlivých procesů uvnitř dělohy.

Ke kontrakci dělohy dochází v tomto případě poměrně pomalu, protože v ní zůstala lochie. Jejich stagnace uvnitř dělohy a může vést k negativním důsledkům..

Mukózní výtok, pokud nepřekračuje normu, lze pozorovat po celý měsíc nebo měsíc a půl po skončení porodu. Povaha těchto sekrecí se bude časem měnit, ale stále se projeví, do té či oné míry, dokud nebude úplně obnovena vnitřní výstelka dělohy. Stojí za to si dělat starosti, pouze pokud sliznice má hnisavou nepříjemnou vůni. Pokud se takové příznaky objeví, poraďte se s gynekologem.

Vždy pamatujte, že poporodní výboj nastane bez selhání. Neměli bychom na to upozorňovat. Přestože by váš ošetřující lékař měl vědět, jak probíhá zotavovací období po porodu. Zapište si číslo, když byl výběr zahájen, a pak označte, když změnili barvu na hnědou nebo žlutou. Zaznamenejte na papír, jak se cítíte při závratě, únavě atd..

Nezapomeňte, že vaše dítě potřebuje zdravou matku, proto pečlivě sledujte své zdraví, dodržujte hygienu a neignorujte silné špinění. V případě jakýchkoli problémů vyhledejte pomoc odborníků.

Články O Neplodnosti