Hlavní Neplodnost

Těhotenství 29 týdnů

Jste již v 29. týdnu! Od této chvíle se váš život může výrazně změnit..

Celkově už teď žijete jen pro něj. Všechno se točí jen kolem nadcházejícího porodu.

Manžel je potřeba více pro morální podporu a vázání tkaniček. Práce se obecně přestala bát. Stav trapnosti, neustálé únavy narušuje normální existenci, ale musíte si pamatovat, k čemu je to všechno, a pokračovat v pohybu vpřed.

Vývoj plodu

Vnitřní orgány v době zbývající před porodem i nadále zrají a připravují se na nezávislou existenci.

Takto vypadá vaše dítě v 29. týdnu

Kůže se vytvořila, vrstva podkožního tuku se výrazně zvýšila. Množství lubrikantu podobného sýru je sníženo, pokožka je částečně očištěna od chlupů vellus.

Aktivita dítěte se významně zvyšuje v reakci na hlasy mámy a táty, poznává je.

Do této doby by už dítě mělo být v děloze v poloze, ze které se plánuje narodit.

Svaly plodu jsou posíleny, jeho pohyby zranily mámu.

Ale je příliš brzy na to, aby se narodil ještě - jeho plíce se ještě nedokáží vyrovnat se svým dechem na vlastní pěst.

Ve vnitřních orgánech dochází ke zvláštním změnám:

 • jaterní buňky zrají, které se seřazují v pořadí vlastní zralému orgánu. Tělo se připravuje na plnění své funkce;
 • nadledvinky jsou součástí práce a začnou aktivně produkovat látky podobné struktuře jako androgeny;
 • tvorba pankreatu končí, dodává dítěti inzulín v dostatečném množství;
 • plod nezávisle řídí tělesnou teplotu.

Nervózní spojení se nadále navazuje - dítě je vzhůru vzhůru než dříve a zpravidla matka ví, kdy dítě nespí.

Růst a hmotnost dítěte se významně zvyšuje, pro celý třetí trimestr může být pětkrát těžší.

Pohyby dítěte se stávají vědomějšími - nasává prst, škrábe se za uchem, usměje se, vystrčí jazyk.

Ultrazvuk v 29 týdnech těhotenství

Ultrazvuk v tuto chvíli není povinnou studií a je jmenován v případě kontroverzních otázek..

Během testu se hodnotí velikost plodu, jeho jednotlivé části, stav orgánů, jejich vzájemný vztah, průtok krve v systému matka-placenta-plod, stav placenty a děložního čípku..

Co se děje ve vašem těle v 29. týdnu?

Žaludek stále roste a zvětšuje se jeho velikost. Velká děloha komprimuje břišní orgány, což zhoršuje zácpu. Vytlačí také žaludek do bránice - objeví se pálení žáhy a dýchání je obtížné..

Těžká hrudník zvyšuje zatížení ramenního pletence a večer vede k nepohodlí v páteři a krku.

Musíte dýchat dva, srdce také pracuje ve vylepšeném režimu - matka cítí téměř neustálý pocit únavy. Zvyšuje chuť k jídlu, močení se stává častější.

Bradavky jsou zdrsněné, halos ztmavne. Prsa produkuje kolostrum, zatímco v malém množství.

Pokud vás náhle předjíždí taková nepříjemnost, jako je močová inkontinence během kašle a kýchání, můžete začít provádět Kegelova cvičení. Pomáhají posilovat svaly pánevního dna..

Vaše pocity v 29. týdnu

Vnitřně může být pocit štěstí také blokován úzkostí, strachem z nadcházejícího porodu. Nebojte se o tom mluvit - vždy můžete najít posluchače, ne-li manžela, pak mámu, ne-li matku, pak přítelkyni. V parku můžete potkat stejnou dámu s břichem - o čem budete muset mluvit.

Poslouchejte pohyb vašeho dítěte - podle jeho intenzity a síly můžete vždy určit, jak se cítí a co chce v tu chvíli.

Sledujte také své pocity - zvýšení otoku končetin není velmi dobrým prognostickým znakem - musíte o tom informovat lékaře a zařídit půst.

Genitální sekrece

Normální, lehký, mírný výboj s mírně kyselou vůní. Pokud najednou zjistíte, že tekutina má nažloutlý výtok - může to být plodová voda, zejména pokud tomuto výtoku předcházely náhlé pohyby, úder do břicha.

Silný žlutý nebo zelený výboj s nepříjemným zápachem naznačuje vývoj infekce v pochvě. Je nemožné se s tím vypořádat sami. Takové sekrece zmizí až po užívání drog - jedná se nejčastěji o místní svíčky a tablety. Douching s drogami během těhotenství je kontraindikován.

Foto břicho ve 29 týdnech

Průzkumy v týdnu 29

Vyžadují se následující měření:

 • měření krevního tlaku na obou rukou;
 • měření hmotnosti s odhadem celkového zisku a zisku za týden;
 • pomocí stetoskopu je slyšet srdeční rytmus dítěte, odhaduje se jeho frekvence, rytmus.

A opět budete muset projít testem na moč - podle výsledků, které bude lékař schopen určit, jak funguje tělo těhotné ženy.

Rizika v týdnu 29

S růstem plodu se zvyšuje riziko otevření krku a předčasného porodu. Nezapomeňte tedy nosit obvaz, dokonce i doma, pokud plánujete domácí práce, chodte s dítětem na ulici. Snažte se vyhnout cestování a chůzi na dlouhé vzdálenosti.

Snížená imunita těhotných žen vždy nechává bakterie a viry volně způsobovat zánětlivý proces - nezapomeňte na osobní hygienu, vyhněte se velkým davům, abyste nezachytili respirační infekci.

Důležité v 29. týdnu

Snažte se nezatěžovat své práce, které již fungují, na limitující organismus. Provádějte pouze ty činnosti, které nevyžadují velké množství energie. Můžete umýt nádobí a vařit, abyste se najedli sami, ale nechte svého manžela jít nakupovat. Pomůže vám pověsit oblečení, klepat na koberce.

Je čas vyměnit šatník - vše od ponožek po svrchní oděv by mělo být pohodlné a nemělo by vám bránit v pohybu.

Pokud stále pracujete, potěšte se chladnou koupelí nohou a váš manžel vám může masírovat nohy, pomůže vám to zmírnit otoky a nepohodlí.

Pokud jste ještě nepřiložili seznam nezbytných věcí, je čas pomoci vaší rodině koupit věno pro vaše dítě, když jste v nemocnici.

Stravování v týdnu 29

Strava těhotné ženy by měla sestávat ze snadno stravitelných, dobře tepelně zpracovaných potravin. Je nutné snížit spotřebu mastných, smažených a kořenitých potravin. Místo toho se můžete potěšit sušeným ovocem, ořechy, jogurty. Není o nic méně chutná, ale zdravější..

Pod zákazem je stále alkohol, rychlé občerstvení, konzervované výrobky z továrny, soda a exotika (pokud vaše strava nebyla nasycena mořskými plody před těhotenstvím - nezavádějte je a nyní - je možné u dítěte vyvolat alergii).

Režim

Nastávající matka musí dodržovat režim mateřské školy: snídaně, chůze, oběd, odpolední zdřímnutí, odpolední občerstvení, chůze, večeře, opět chodit a plný 9hodinový spánek.

Takový režim je prospěšný pro děti, což znamená, že neublíží těhotné ženě. V tomto režimu můžete přidat pouze větší množství občerstvení, příjemných domácích prací a gymnastiky pro těhotné ženy.

Dvacátý devátý týden těhotenství

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Počínaje dvanáctým týdnem je gestační věk indikován v porodnických týdnech, protože všechny parametry růstu a vývoje plodu, s nimiž je porovnáván jeho současný stav k určení souladu s normou, byly vyvinuty a ověřeny speciálně pro porodnické období..

Průměrná tělesná hmotnost plodu v týdnu 29 je 1381 plus nebo mínus 172 g. Průměrná délka těla plodu je 37,9 plus nebo mínus 2 cm. Je však třeba si uvědomit, že jak délka těla, tak i hmotnost plodu v těchto gestačních datech se mohou kolísají v poměrně širokém rozmezí, protože tyto parametry nezávisí pouze na objektivních faktorech, ale také na řadě individuálních charakteristik ženy, jako je povaha výživy, dědičně předurčené složení dítěte atd. Například dítě velkých rodičů bude mít velkou hmotu a vysoký růst a dítě hubených žen a mužů bude mnohem menší.

Od 29. týdne každé dítě přibírá na váze svým vlastním způsobem, v závislosti na své genetické konstituci a výživě matky.

29. týden pokračuje aktivní rychlý růst a vývoj plodu. Jeho orgány a systémy se „učí“ spolupracovat a ne chaoticky nebo každý ve svém vlastním režimu, ale koordinovaným a koordinovaným způsobem.

Imunitní systém produkuje protilátky a chrání plod před původci mnoha infekčních chorob, takže některé infekce se ho již nebojí, i když dojde k intrauterinní infekci. Ale protože imunitní systém ještě není kompletní a jeho vývoj se dokončí za 7 až 8 let, plod se bohužel zatím nedokáže vypořádat se všemi patogeny, a proto intrauterinní infekce s některými chorobami může vést k rozvoji patologie u dítěte. Vzhledem k tomu by se žena měla dávat pozor a vyvarovat se nakažení různými infekcemi..

Plíce se dále vyvíjejí, vytváří se povrchově aktivní látka, která je zevnitř zakrývá a zabraňuje adhezi alveol během dýchání. Samotné alveoly jsou však již schopné výměny plynu, takže pokud se dítě narodí ve 29. týdnu, budou ho lékaři moci opustit. Navíc nemusí být ani připojen k umělé plicní ventilaci - bude schopen dýchat sám.

Kostní dřeň je plně funkční, produkují se v ní všechny krvinky. Vzhledem k jedinému centru pro hemopoézu se složení fetální krve v týdnu 29 již stalo konstantní.

Gastrointestinální trakt funguje a je již připraven na trávení mléka, které dítě bude jíst v prvních měsících mimomaternicového života. Všechny trávicí žlázy fungují a vylučují enzymy potřebné k trávení potravy. Dítě dokonce tvoří prvotní výkaly - meconium, které je směsí žluči, mrtvých buněk střevní sliznice, jakož i zbytků strávených uhlohydrátů, které dítě přijímá z plodové vody a polyká.

Ledviny produkují moč a uvolňují jej do plodové vody. To se však nemusí bát, protože složení plodové vody je během dvou hodin úplně obnoveno, takže dítě není ve své vlastní moči.

Oči dítěte jsou částečně otevřené, řasy stále rostou na víčkach, a teď už může docela dobře mrknout a ne jen dělat blikající pohyby s očima zakrytými víčky. Současně pokračuje vývoj vizuálního analyzátoru, dětské vlaky zaměřují svůj pohled na určitý bod a zaměřují se na revizi kusu prostoru, místo aby se bezcílně bloudily jeho pohledem po celém světě kolem sebe.

Příprava dítěte na život mimo dělohu pokračuje, vyvíjí polykání a sání reflexů, které budou nezbytné pro kojení. Kromě toho plod cítí chutě, vůně, vidí světlo, slyší zvuky a reaguje na náladu matky. Mozek již řídí rytmus dýchání a udržuje konstantní tělesnou teplotu..

Mozkové hemisféry rostou aktivně a začínají uzavírat další, starodávnější a dříve vytvořené mozkové struktury, jako je mozek, talamus, hypofýza atd. Kromě toho se v mozkové kůře nadále formují a prohlubují spirály, můžeme tedy říci, že budoucí intelektuální schopnosti dítěte se aktivně rozvíjejí.

Kůže se stále více rozjasňuje a díky ukládání tuku je vyhlazená a přestane být pomačkaná. Vklady tuku tvoří nafouklé tváře a záhyby na těle, s nimiž se dítě narodí. Kůže je pokryta tukem, který nahrazuje původní (surový), ale nese stejné funkce.

Objem a síla svalů se zvyšuje, kosti rostou silnější, takže plod je již tlačen velmi hmatatelně. Z celého povrchu kůže, s výjimkou ramen, dělové vlasy zmizí.

Plodové pohyby

V 29. týdnu žena pociťuje různé pohyby plodu. Nastávající matka navíc dokáže velmi dobře rozlišit, jaké pohyby dělají dítě. Pohyby plodu se staly aktivními a hmatatelnými a někdy velmi bolestivými, protože se zvýšila svalová síla dítěte a nyní se může tlačit, což způsobuje bolest matky. V této době již dítě nehroutí, protože v děloze není dostatek místa k provedení takového manévrování, ale aktivně je tlačí rukama a nohama, spočívá na stěnách dělohy s různými částmi těla. Proto v 29. týdnu žena pociťuje pohyby plodu stejně jako chvění a ne jako nějaký abstraktní pohyb v žaludku.

Protože otřesy dítěte mohou být silné, mohou způsobovat krátkodobou, ale znatelnou bolest v různých částech těla. Nejčastěji je bolest způsobená šokem plodu lokalizována v oblasti žeber, žaludku nebo jater, protože právě v těchto oblastech se dětské kopy obvykle vyskytují nohama. Každé dítě má přirozeně svůj temperament, takže aktivita různých druhů ovoce je jiná. Dítě v jedné matce se tedy pohybuje, kopá a tlačí velmi intenzivně, což způsobuje její bolest a nepohodlí, a v druhé naopak jemně odhaluje její nohy nebo paže, prakticky bez obtěžování své matky..

Během dne se může povaha pohybů plodu několikrát změnit - potom jsou jeho chvění hladké a měřené, pak silné a drsné. Koneckonců, dítě reaguje změnou povahy pohybů na vliv různých faktorů, například příjem potravy matky, vzrušení matky, nedostatek kyslíku, vzhled vnějších podnětů působících na smysly (například hudba, světlo atd.).

Takže během spánku nebo v reakci na oblíbené dráždivé dítě dítěte působící na smysly (například klidná krásná hudba, měkké světlo), začíná plynulé pohyby nebo úplně ustupuje. Pokud je však nastávající matka nervózní, ve stavu stresu nebo pokud dráždivé účinky působí na smysly, které se mu dítě nelíbí (například hlasité výkřiky, tvrdé a příliš jasné světlo směřující do žaludku), potom na to plod odpoví zvýšenou pohybovou aktivitou, navíc začne kopat a tlačit násilně a bolestně. Rovněž zvýšením aktivity plod reaguje na příjem potravy matky, protože po jídle stoupá množství glukózy v krvi, což dává dítěti sílu pro hraní.

Pokud se dítě najednou začalo aktivně pohybovat bez zjevného důvodu, znamená to nedostatek kyslíku, ke kterému dochází v důsledku zúžení krevních cév v důsledku sezení v nepříjemné poloze, ležící na zádech atd. V takové situaci musíte změnit svou polohu, chodit po dobu 10 - 15 minut a zhluboka se nadechnout (nejlépe na ulici nebo blízko otevřeného okna).

Mnoho žen si všimne zajímavého vzoru - zatímco jsou aktivně zaneprázdněny něčím, například při práci v domě nebo při provádění svých obvyklých akcí ve službě, plod se pohybuje málo a slabě. Ale pokud si jen odpočinete, posaďte se nebo si lehněte k odpočinku, protože dítě se začne aktivně pohybovat a kopat. Tato paradoxní povaha chování je jednoduše vysvětlena - zatímco žena chodí po svém byznysu, chodí, vstává, to znamená, že je fyzicky aktivní, zdá se, že se dítě v kolébce v břiše pohybuje, protože pohyby budoucí matky způsobují rytmické vibrace břicha, podobné tomu, jak se houpe kočárkem na pramenech. Jinými slovy, žena během období své fyzické aktivity kolébá plod a spí nebo nespí. Jakmile se však žena uvolní a sedí nebo leží klidně, účinek pohybové nemoci přestane působit, plod se probudí a začne hrát aktivně.

Kromě obvyklých tlaků a pohybů plodu může žena v břiše pociťovat pravidelně se vyskytující třes, který má rytmickou povahu. Jsou způsobeny škytavkami plodu. Škytavka u dítěte je neškodná a netrvá dlouho, takže byste se neměli bát takových rytmických třesů.

Pohyb plodu by se měl cítit denně, přibližně 10 šoků za hodinu. Pokud se dítě pohybuje méně než jednu hodinu a více za jinou, pak je to normální, protože plod se neustále střídá mezi obdobím spánku a bdělosti, jako novorozeně. Někdy si ženy prostě nevšimnou pohyby plodu a provádějí své obvyklé každodenní činnosti, ale pokud si lehnete a odpočíváte, pohyby se určitě stanou patrnými. Proto je střídání období aktivních pohybů a jejich téměř úplná absence během dne normální. Důvodem k obavám je pouze nedostatek pohybu po dobu 12 po sobě následujících hodin. V tomto případě musíte být okamžitě hospitalizováni v porodnici pro léčbu zaměřenou na zachování života dítěte.

Ultrazvuk a testy

Plánované ultrazvukové vyšetření se neprovádí v 29. týdnu těhotenství, protože druhé období screeningu již uplynulo a třetí ještě nepřijelo. Lékař však může na 29. týden předepsat ultrazvuk neplánovaný, aby se ujistil, že se dítě vyvíjí a roste normálně. Ultrazvuk může být také předepsán pro potvrzení přítomnosti nebo nepřítomnosti komplikací. Při jmenování neplánovaného ultrazvuku v 29. týdnu byste se neměli bát, protože se nejčastěji provádí jednoduše pro „zajištění“. Během studie lékař vyhodnotí stav plodu, soulad jeho vývoje s normou, změří tloušťku placenty, určí stupeň její zralosti atd..

Ačkoli období třetího screeningu ještě nezačalo (prováděno po dobu 32 - 34 týdnů), může lékař ve 29. týdnu předepsat dopplerografické a kardiotocografické (CTG) - studie, které jsou součástí třetího screeningu jako doplňkové. To znamená, že nejsou běžně prováděny pro všechny ženy, ale jsou prováděny pouze v případě potřeby. Doppler a CTG však mohou být provedeny 29. týden, aniž by čekaly na 32., pokud existují náznaky, a lékař považuje za nutné posoudit stav plodu a matky s pomocí jejich pomoci.

Dopplerografie je nezbytná pro komplexní hodnocení krevního toku v cévách dělohy, placenty a plodu a pro identifikaci porušení krevního zásobení dítěte. Přítomnost jakýchkoli poruch oběhu nám umožňuje nepřímo usoudit, že dítě trpí hypoxií a nedostatkem výživy.

Kardiotocografie je nezbytná pro hodnocení frekvence a rytmu srdečních rytmů plodu v klidu as pohybem. Na základě toho, jak a jakou rychlostí bije srdce plodu, může lékař dojít k závěru, zda trpí hypoxií, zda má patologii kardiovaskulárního systému.

Vzhledem k parametrům určeným CTG a Dopplerem jsou tyto studie na 29. týdnu přiřazeny v následujících případech:

 • Podezření na propletení krku plodu pupeční šňůrou (podobné komplikace jsou podezřelé, pokud srdeční rytmy slyšené porodním stetoskopem přes přední břišní stěnu jsou hluché);
 • Příliš častý nebo vzácný srdeční rytmus plodu zaznamenaný při slyšení porodním stetoskopem břišní stěnou;
 • Šikmá nebo postranní poloha plodu v děloze;
 • Možná přítomnost malformace srdce u plodu;
 • Patologie placenty (předčasné stárnutí, malá tloušťka, placenta previa);
 • Jedna umbilikální tepna, ne dvě;
 • Podezření na malformace CNS;
 • Přítomnost nízké vody nebo polyhydramnios;
 • Gestóza (projevující se otoky, vysokým krevním tlakem a bílkovinami v moči);
 • Plod zaostává v růstu podle fetometrie;
 • Přítomnost diabetu u žen nebo hypertenze;
 • U žen s negativním Rh faktorem byl na základě titru protilátek detekován konflikt rhesus.

Pokud jsou podle výsledků kardiotocografie a Dopplerova ultrazvukového vyšetření zjištěny nějaké abnormality, lékař buď předepíše ambulantní léčbu doma, nebo ho pošle do nemocnice v porodnici. Ve vážném stavu dítěte, kdy trpí velmi hypoxií, může být dokonce možné předčasné porod, protože předčasně narozené dítě narozené v této době může mít téměř 100% pravděpodobnost a v lůně může zemřít.

V 29. týdnu by se neměly provádět žádné testy podle plánu. Jedinou situací, kdy mohou být nutné jakékoli testy, je přítomnost komplikací těhotenství, které zjistil lékař a který předepíše nezbytné laboratorní testy k posouzení jejich závažnosti, stavu matky a plodu. V takovém případě může lékař v případě komplikací předepsat jakékoli testy, které považuje za nezbytné. V takových situacích lékař nejčastěji předepisuje obecné testy krve a moči, krevní testy na cukr, biochemické testy krve a koagulogram.

Návštěva porodníka-gynekologa

V 29. týdnu nemusíte plánovaným způsobem navštívit porodníka-gynekologa, a to ani v případě, že by žena ve 28 týdnech neměla schůzku. V takové situaci je lepší jít na recepci ve 30. týdnu, pokud se žena samozřejmě cítí dobře a neobtěžuje ji..

Pokud se žena necítí dobře, měla by navštívit gynekologa ve 29. týdnu neplánovaně, aniž by čekala na plánovanou návštěvu ve 30. týdnu, protože týden v tomto období těhotenství je poměrně dlouhé období, během kterého se mohou vyvinout nebezpečné komplikace, pokud nejsou detekovány a ošetřeny včas.

Pokud se žena rozhodla navštívit gynekologa v 29. týdnu těhotenství, provede všechna nezbytná vyšetření poskytnutá algoritmem. Nejprve bude lékař hovořit s těhotnou ženou a zjistí, jaké stížnosti se obává, jak často se to stane, co má vaginální výtok, naposledy, kdy cítila pohyby plodu, jsou zde výrazné otoky rukou a obličeje, přetrvávající bolesti hlavy, blikající skvrny a mouchy před očima, nepohodlí, bolest a svědění v oblasti genitálu, bolest při močení, bolest břicha atd..

Provádí se měření krevního tlaku, zváží se, provede se obecná analýza krve a moči, zkoumá se hrudník, nohy, kůže a přední břišní stěna. Rukou přes kůži břicha lékař určí, kde je lokalizována hlava a osel plodu, na základě čeho určí jeho polohu a vzhled..

Poloha plodu může být podélná, příčná nebo šikmá. V podélné poloze je plod umístěn v děloze svisle s hlavou nebo zadkem dolů a je považován za normální. V příčné poloze je plod vodorovný, hlava spočívá na jedné straně a zadek na straně druhé. V šikmé poloze je plod umístěn šikmo - hlava / zadek spočívá na pravé nebo levé hypochondrii a zadek / hlava - na pravé nebo levé pánevní kosti. Šikmá nebo boční poloha je považována za neobvyklou..

Prezentace plodu znamená, která část těla je v pánvi. Pokud je dítě v pánvi s hlavou, pak je prezentace nazývána hlavou a je optimální pro porod - dítě jde nejprve hlavou. Pokud je dítě v zadku v pánvi, pak se prezentace nazývá hýždě a v tomto případě se dítě při narození porodí vpřed.

Bude také slyšet srdeční rytmus plodu, bude hodnocena povaha tónů a tepová frekvence. Poté bude změřen obvod břicha, který je ve 29. týdnu normálně 81 - 86 cm a výška děložního pozadí je 29 cm. Na základě reakce dělohy na dotek rukou lékaře bude vyhodnocen její tón. Pokud se děloha v reakci na dotek mírně smrští, je její tón normální. Pokud se děloha silně stahuje, pak je zvýšený tón.

Poté, pokud je to nutné, lékař vyšetří ženu na židli a vezme z vagíny skvrny. Poté analyzuje výsledky vyšetření, rozhovorů, vyšetření a laboratorních testů, na jejichž základě dospěje k závěru o průběhu těhotenství, stavu plodu a ženy. V případě potřeby je předepsána léčba nebo žena je poslána na hospitalizaci v porodnici.

29. týden těhotenství: CTG, odběr a skladování pupečníkové krve, poloha plodu (doporučení gynekologa a transfuziologa) - video

Znepokojující známky

Pocity, známky těhotenství a změny stavu těla

Ve 29. týdnu může žena pociťovat řadu nepříjemných pocitů způsobených změnami v těle pod vlivem těhotenství. Tyto pocity jsou normální, nenaznačují patologii, ale je obtížné je tolerovat, subjektivně nepříjemné a přinést nepohodlí. Zvažte takové normální pocity a změny v těle těhotné ženy, které se vyskytují v 29. týdnu těhotenství.

Za prvé, v 29. týdnu je žena často trápena dušností, pocitem nedostatku vzduchu a neschopností se zhluboka nadechnout, protože děloha tlačí na plíce a brání jim v narovnání. Aby nedošlo k dýchání a pocitu nedostatku vzduchu, je nutné provést dechová cvičení.

Zvýšená zátěž kardiovaskulárního systému, zvýšený objem krve a tekutin v tkáních, stejně jako vysoká rychlost metabolismu, vyvolávají periodický pocit tepla v celém těle, pocení, krvácení z nosu nebo dásní a otoky. Nejnaléhavější je problém otoků, které mohou mít různou míru závažnosti - od drobných, téměř nepostřehnutelných až po dobře cítitelné a viditelné. Pro minimalizaci otoků je nutné omezit příjem soli, spotřebovat nejvýše 1,5 litru tekutiny denně, nejíst slanou, kořenitou a nakládanou. Edém během těhotenství není zpravidla nebezpečný, ale pokud začnou růst nebo se objeví ostrý otok obličeje a rukou, naznačuje to možný vývoj gestózy - nebezpečnou komplikaci těhotenství. V takovém případě okamžitě vyhledejte lékaře.

Ženy mají často bolesti nohou ve 29. týdnu, což je způsobeno otokem a vysokým zatížením. Chcete-li snížit závažnost otoků a bolestí v nohou, měli byste několikrát odpočinout během dne polštáři umístěnými pod nohama, nestojat nebo chodit déle než 40 minut v řadě, a pokud musíte zůstat na nohou po dlouhou dobu, každých 10 - 15 minut si odpočinout - 40 minut.

Také v 29. týdnu se mohou objevit bolesti hlavy a závratě, jejichž příčinou je velké zatížení krevních cév mozku, nízký krevní tlak, anémie nebo banální hlad. Proto, když se objeví bolest hlavy nebo závratě, doporučuje se něco jíst a lehnout si, aby si odpočinuli v temné a chladné místnosti. Tyto jednoduché kroky obvykle zmírňují bolesti hlavy..

Tlak dospělé dělohy na střeva, močový měchýř a žaludek vyvolává zácpu, časté močení a pálení žáhy. Bohužel nebude možné tyto pocity odstranit, můžete se je pokusit minimalizovat. Aby se minimalizoval problém zácpy, je nutné jíst správně, včetně potravin bohatých na vlákninu, která podporují pohyb stolice ve střevě (sušené meruňky, švestky, řepa, celozrnný chléb atd.). U vzácnějších výletů na toaletu je nutné se během močení trochu naklonit dopředu, což umožní dokonalejší vyprázdnění močového měchýře. Chcete-li zabránit pálení žáhy, musíte jíst v malých porcích, neohýbat se po jídle a pití, vždy spát se zvednutou hlavou a položit polštář pod hlavu a ramena. Chcete-li zastavit pálení žáhy, můžete použít antacida (například Maalox, Fosfalugel, Almagel atd.) Nebo najít svůj vlastní lék. Některým ženám tak pomáhá kliknutím na semena, zatímco jiné absorbují kousek čokolády.

Změkčení vazů a šlach mezi kostmi pánve, které je nezbytné pro odklon jeho kostí na stranu, způsobuje bolest v kyčlích a pánvi. A tlak dělohy na vazy, kosti a klouby v kombinaci s posunem ve středu gravitace vyvolává bolest v zádech, dolních částech zad, ocasu a nohou a také nepohodlí při chůzi. Aby se snížila závažnost takové bolesti, je nutné několikrát během dne ležet na vaší straně a odpočívat po dobu 10 až 15 minut, vyhnout se dlouhodobému stání nebo chůzi, nezvedat těžké předměty a nosit vysoké boty na podpatku..

Také v 29. týdnu mohou ženy pociťovat necitlivost v pažích a nohou. Předpokládá se, že tento pocit je vyvolán kompresí cév oteklou tkání, ale příčiny tohoto jevu nebyly plně prozkoumány. Je však přesně známo, že necitlivost paží a nohou je neškodná..

Z nových změn v těle v 29. týdnu dochází k rychlému tlukotu srdce a ke snížení krevního tlaku, což může vyvolat závratě nebo dokonce mdloby.

Komprese cév dolních končetin v 29. týdnu se může projevit kompresí dolní duté žíly. Tento syndrom je charakterizován periodickými záchvaty závratě a bez příčiny mdloby a svým atypickým průběhem - dokonce záchvaty připomínající epileptika. Kompresivní syndrom dolní genitální žíly nastává, když je tato velká cévka vymačkaná, v důsledku čehož do krve a srdce proudí nedostatečná krev a trpí hypoxií, která vyvolává výše uvedené příznaky.

Ve 29. týdnu se v důsledku vysokého zatížení nohou a krevních cév zvyšuje riziko vzniku křečových žil a trombózy. Pro prevenci křečových žil a snížení pocitu únavy a otoku nohou se doporučuje nosit kompresní oděvy vybrané lékařem (punčochy, výšky kolen atd.).

Rychlé zvýšení velikosti dělohy je doprovázeno silným napínáním kůže na břiše, což může vést k svědění a striím. Striím lze zabránit mazáním pokožky břicha, stehen a boků výživným krémem, speciální kosmetikou nebo běžným rostlinným olejem. Nebude však možné zbavit se svědění způsobeného napínáním kůže, takže to musíte snášet. Pokud se však svědění neomezuje pouze na kůži břicha a boků, ale šíří se po celém těle nebo do jiných oblastí, měli byste se poradit s lékařem, protože to může být příznakem alergie, žloutenky nebo kožních onemocnění..

Poměrně často ženy ve 29. týdnu zažívají bolestivé a nepříjemné křeče lýtkových svalů, které mohou být způsobeny nedostatkem vápníku, vitamínu B12, nízká hladina glukózy v krvi, křečové žíly, diabetes mellitus a také velké zatížení nohou. Když dojde ke křeči, musíte nohu silně přitáhnout k sobě a držet, dokud bolest nezmizí, a poté masírovat tele. Pro prevenci záchvatů by měly být užívány doplňky vápníku a vitaminy B a je třeba se vyvarovat silného tlaku nohou..

Kolostrum (primární mléko) může být vylučováno z bradavek, které nemohou být vytlačeny samy o sobě. Pokud kolostrum uniklo, otřete hrudník suchým a měkkým hadříkem. Je vhodné se již v 29. týdnu připravit na nadcházející kojení, na které se prsa omývá studenou vodou a setře se hrubým ručníkem.

Pravidelně se během dne mohou objevit krátké (1 - 2 minuty) tréninkové kontrakce, které odrážejí přípravu dělohy na porod. Takové kontrakce jsou nepravidelné, bezbolestné a neškodné. Pokud však kontrakce byly bolestivé, pravidelné, jejich počet přesáhl 5 za hodinu, měli byste být okamžitě hospitalizováni v porodnici, protože takové příznaky naznačují nástup předčasného porodu.

Břicho již výrazně vzrostlo, takže žena má potíže se spánkem - je těžké najít pohodlnou polohu, její paže a nohy jsou znecitlivěné, bolí jí záda atd. Chcete-li minimalizovat nepohodlí, je dobré mít dostatek spánku a nevyvolávat syndrom komprese dolní duté veny, musíte spát na boku a přitahovat jednu nohu k hrudi. Tato postranní pozice je optimální pro spaní a relaxaci..

Vybít

V 29. týdnu se za normální považuje výboj s rovnoměrnou kapalnou konzistencí, bělavý nebo průsvitný, s mírně kyselou vůní, která nezpůsobuje nepříjemné a nepříjemné pocity. Při normálním výboji by neměly být žádné nečistoty.

Pokud se v sekrecích objeví příměs hnisu, hlenu a krve nebo pokud se změní barva na nazelenalé, nažloutlé, šedavé, zemité nebo heterogenní konzistence s bublinami, vločkami, hrudkami a případnými vměstky, naznačuje to vývoj infekčního a zánětlivého procesu v pohlavních orgánech. Příznakem infekčního procesu je také normální výtok, ale svědění, zarudnutí, otok nebo bolest v oblasti vnějších genitálií. V takových případech byste se s příznaky zánětu měli poradit s gynekologem na klinice.

Vypouštění, podobné zakalené nažloutlé vodě se sladkou vůní, která způsobuje, že pokožka je při styku s nimi lepkavá, znamená, že plodová voda uniká do ženy. Únik vody je také indikován neustálým pocitem vlhkosti na perineální kůži - v tomto případě voda teče nepatrně, v malých porcích, ale výrazně namočí pokožku a prádlo. Pokud má žena pochybnosti o tom, zda voda vytéká, můžete si koupit speciální expresní test v lékárně a pomocí analýzy potvrdit nebo vyvrátit její předpoklady. Při úniku plodové vody je v blízké budoucnosti nutné být hospitalizován v nemocnici, aby bylo možné stanovit další taktiku řízení a posoudit stav plodu..

Pokud se z vaginálního namočeného oblečení najednou vylila velká část zakalené nažloutlé vody, měli byste být okamžitě hospitalizováni v porodnici, protože to může znamenat začátek předčasného porodu.

Vzhled krvavých sekrecí nebo krevních nečistot je vždy známkou nebezpečných komplikací v této fázi těhotenství, proto v takových případech musíte nutně a okamžitě zavolat sanitku a být hospitalizován v nemocnici.
Více o vaginálním výboji

Krvácející

Výskyt krvavého výtoku z pochvy po dobu 29 týdnů je příznakem nebezpečných komplikací, jako je placentární narušení, předčasný porod atd., Které mohou vést ke ztrátě těhotenství. Když se z pochvy objeví krev, měli byste zavolat sanitku a jít do porodnice.

Nezapomeňte, že krvácení ve 29. týdnu se může lišit - bohatá, vzácná, špinavá a krev může být namalovaná v šarlatových, vínových, načervenalých nebo nahnědlých tónech. Krvácení je často spojeno s bolestí v břiše tažné bolesti.

Při krvácení se musíte pohybovat co nejméně, abyste v důsledku toho nevyprovokovali její zesílení a velkou ztrátu krve. Po zavolání sanitky byste proto měli otevřít dveře bytu, vzít si potřebné dokumenty a ležet na posteli a čekat na příchod týmu lékařů. Není třeba rozrušit a chodit po bytě, pokoušet se sbírat věci, nechat je, aby přivedli příbuzné již do porodnice, protože jakákoli fyzická aktivita může vést ke zvýšenému krvácení.
Více o krvácení

Děloha a žaludek

Výška postavení děložního fundusu (VCDM) v 29. týdnu těhotenství je již v průměru 29 cm, nicméně tento ukazatel se v závislosti na individuálních charakteristikách ženy může pohybovat od 26 do 31 cm. Obecně lze říci, že průměrná výška postavení děložního fundusu v centimetrech s 28. týden a do 36. roku odpovídá gestačnímu věku v týdnech.

Ve 29. týdnu se děloha již intenzivně připravuje na porod, takže žena cítí během dne kontrakce 10 až 15krát a trvá 1 až 2 minuty. Takové kontrakce jsou méně bolestivé, nepravidelné a neškodné, rychle prochází poté, co žena leží na boku a odpočívá. Pokud se však kontrakce stanou bolestivými, nepřecházejte v poloze na zádech, jejich počet přesahuje 5 za hodinu, měli byste být okamžitě hospitalizováni v porodnici, protože to je známkou předčasného porodu. Možná doktoři dokážou zastavit práci, a pak žena bude schopna porodit dítě po předepsanou dobu, ale pokud to nebude fungovat, mělo by se předčasné dítě narodit ve specializovaném zdravotnickém zařízení, kde mu bude poskytnuta kvalifikovaná pomoc.

Ve 29. týdnu břicho silně vyčnívá dopředu, v důsledku čehož je pro ženu obtížné najít pohodlné polohy pro spaní, tvrdě se ohýbat atd. Obvod břicha, měřený od samotné vyčnívající části, je obvykle 81 - 86 cm. V důsledku rychlého růstu dělohy se kůže břicha rychle roztahuje, což způsobuje přetrvávající svědění a někdy vyrážky podobné alergickým. Pokud jsou však svědění a vyrážky lokalizovány výlučně na kůži břicha, boků a stehen, není třeba se obávat, protože se jedná o přirozenou reakci kůže na těžké protažení. Pokud se však vyrážky a svědění šíří do dalších oblastí kůže, měli byste se poradit s lékařem, protože to může znamenat vývoj alergické reakce, kožního onemocnění nebo žloutenky..

Bolest v břiše a dalších částech těla

V 29. týdnu těhotenství může žena zažít celou řadu různých bolestí, ale vezmeme v úvahu pouze nejčastější pocity bolesti, které mohou být normální i patologické. Nejčastěji v 29. týdnu těhotenství ženy trpí bolestmi břicha, hypochondrií, zad, dolní části zad, křížem, kostrou, pánevními kostmi, boky a nohama, což může být normální i patologické. Zohledníme, kdy jsou takové bolesti normální a nevyžadují léčbu, a když jsou patologické, a proto označují vývoj onemocnění, které vyžaduje zásah lékaře.

Normální bolesti břicha jsou obvykle lokalizovány po jeho stranách, jsou ve formě lehkého popíjení nebo krátkodobě ostrého lumbagu. Jsou způsobeny protahováním a změkčováním vazů, které drží dělohu, jakož i růstem dělohy a jejím tlakem na jiné orgány a tkáně. Hlavním charakteristickým rysem normální bolesti břicha je jejich nenápadnost, to znamená, že nezasahují do vlastního podnikání ženy, nedráždí ji a nenutí ji soustředit se na bolest..

Patologické bolesti břicha mají vždy charakter vyčerpávajícího se protahování nebo ostrého křeče, mohou být lokalizovány v kterékoli části břicha (ale častěji pod nebo na celém povrchu břicha), často jsou kombinovány s křečovitými bolestmi v dolní části zad, horečky, vaginálním výbojem nebo velké množství problémové vody nebo prudké zhoršení pohody. Pokud se objeví bolest břicha, musíte zavolat sanitku a být hospitalizováni, protože to může být příznakem závažných onemocnění a komplikací, které mohou vést ke ztrátě těhotenství (např. Abrazi placenty, předčasný porod, akutní apendicitida atd.).

Bolest v hypochondriu nebo žeber může být patologická i normální. Běžně je bolest této lokalizace ostrá a krátkodobá, protože je způsobena nárazem plodu do žeber. Patologická bolest v hypochondrii obvykle trvá dlouhou dobu, má tažnou, vyčerpávající povahu, často kombinovanou s pocitem bolavého břicha, říhání a hořké nevolnosti. Taková patologická bolest v hypochondriu je způsobena onemocněním jater nebo močového měchýře, a proto, když se objeví, je třeba v blízké budoucnosti konzultovat s lékařem na klinice.

Bolest v zádech, dolní části zad, křížové kosti, ocasu, pánevních kostech, kyčlích a dolních končetinách je téměř vždy normální a jejich příčiny jsou velmi jednoduché: přemístění těžiště díky vyčnívajícím břichu, vysoké zatížení kostí, kloubů, vazů a šlach, jakož i změkčení vazů a šlach s divergencí pánevních kostí po stranách pro rozšíření porodního kanálu. Bolesti zad, dolní části zad, křížové kosti, kostrče, pánevních kostí, boků a nohou jsou normální povahy, mohou se během dne střídat a mizí, a dokonce i krátký odpočinek vždy vede ke snížení jejich intenzity nebo dokonce k úplné úlevě..

Chcete-li snížit intenzitu a frekvenci normální bolesti v zádech, dolních částech zad, křížové kosti, kostrči, pánevních kostech, boky a nohou, musíte dodržovat tato jednoduchá pravidla:
1. Během dne několikrát 10 - 15 minut odpočívat na boku a zvedat nohy nahoru (můžete si lehnout a zvednout nohy, položit pod ně polštář).
2. Nenoste boty na vysokém podpatku.
3. Nepřekračujte nohy.
4. Nesedejte na měkkých površích a židlích bez zad.
5. Nestojte, chodte ani nesedejte déle než 40 minut bez přerušení. Pokud žena potřebuje sedět po dlouhou dobu, pak by měla každých 40 minut vstávat a chodit po dobu 10 minut. Pokud potřebujete stát nebo chodit po dlouhou dobu, pak každých 40 minut byste měli odpočívat po dobu 10 minut.
6. Používejte kompresní prádlo.
7. vstávejte několikrát denně po dobu 5 - 10 minut v poloze koleno (na všech čtyřech), což přináší výraznou úlevu od bolesti.

Bohužel bolest v různých částech muskuloskeletálního systému může být patologická. Patologická bolest v dolní části zad je tedy vždy spojena s bolestí během močení nebo se zvýšenou tělesnou teplotou, nebo je v přírodě ostrá a křečovitá. Jsou způsobeny chorobami močového ústrojí nebo předčasným porodem. Patologické bolesti v křížové kosti, dolní části zad a nohou se objevují náhle, nikdy neodejdou se změnou držení těla nebo po odpočinku, jsou ostré, střelecké, přetrvávající. Obvykle jsou tyto bolesti způsobeny ischiasou - špetkou sedacího nervu.

Také k variantě patologické bolesti v nohou patří křeče lýtkových svalů. Kromě toho se bolesti nohou považují za patologické, pokud jsou kombinovány s otokem rukou nebo obličeje a blikáním mouchy a skvrnami před očima. Pokud se takové neobvyklé bolesti objeví na nohou, je třeba zavolat sanitku a hospitalizovat..

V 29. týdnu může mít žena bolesti v pubis a perineu, které jsou nejčastěji normální, protože jsou způsobeny rozdílností pánevních kostí na stranách, aby se rozšířil porodní kanál. Jsou-li však bolesti v oblasti pubis a perineum kombinovány s „kachní“ chůzí, jsou patologické a ukazují na vývoj symfýzy. V tomto případě musíte navštívit lékaře k vyšetření a léčbě.

Ženy často zažívají v 29. týdnu ostré a silné bolesti v konečníku, které jsou způsobeny hemoroidy nebo jinými chorobami konečníku. Pokud se objeví, vyhledejte lékaře.

Pokud neexistují žádné komplikace těhotenství (například placenta previa, hrozba předčasného porodu atd.), Cítí se žena dobře, pak je povolen sex ve 29. týdnu. Ačkoli v tomto období žena již často ztrácí sexuální touhu, nemusí mít sexuální styk. Tento faktor by měl být vzat v úvahu a při vstupu do pohlavního styku věnovat náležitou pozornost předehry, aby byla žena připravena na intimitu..

Přirozeně, abyste se milovali v 29. týdnu, musíte být opatrní, abyste nespáchali ostré drsné tření, vyhýbali se hlubokému pronikání penisu a nepohodlné nebo vyžadující intenzivní fyzické fyzické držení těla. Břicho je již velké a může velmi komplikovat sex, takže si musíte vybrat pózu, ve které bude žena pohodlná a zároveň nezažije silný fyzický stres..

Obava některých párů, že se dítě podílí na pohlavním styku, je nepřiměřená, protože dítě nebude moci špehovat „proces“ a sex mu nepřinese újmu. Nakonec penis proniká pouze do pochvy a dítě je v děloze, takže penis se k němu nedostane ani při nejhlubším zavedení.

Hmotnostní přírůstek v 29. týdnu je obvykle 5,6 - 10,0 kg. Čím je žena o to plnější, tím méně by měla získat. V souladu s tím by měla plná žena v 29. týdnu normálně přibrat na váze v rozmezí 5,6 - 8,6 kg a hubené - 8,6 - 10,0 kg. Je vhodné nedovolit přírůstek hmotnosti větší než tyto normy, protože k tomu dochází v důsledku tělesného tuku. A podkožní tuk zaprvé nejdéle po porodu a žena odejde těhotenství docela dobře, a zadruhé, kvůli zvýšené tělesné hmotnosti bude porod pro ni obtížnější..

Proto se doporučuje sledovat přírůstek hmotnosti a zabránit přírůstku hmotnosti více, než je obvyklé. Chcete-li to provést, můžete zvážit sami denně nebo jednou týdně. Současně se během dne může normální hmotnost zvýšit o 50 - 70 g a během týdne o 350 - 500 g. Přírůstek hmotnosti by měl být kontrolován vážením, a pokud je to více, než je obvyklé, můžete změnit stravu odstraněním produktů z ní. přispívá k hromadnému zisku, jako je mouka, sladkosti, pečivo, rychlé občerstvení atd..

Jídlo a alkohol

Ve 29. týdnu musí žena jíst vyváženě a plně, aby její tělo dostalo všechny vitamíny, minerály a živiny nezbytné pro růst a vývoj dítěte. Je vhodné uspokojit tělesné potřeby živin prostřednictvím zdravých potravin, jako je maso, ryby, mléčné výrobky, mořské plody, cereálie, čerstvá zelenina, ovoce, bobule, byliny, zelenina a máslo atd. Nezapomeňte zahrnout potraviny bohaté na železo (pohanka, hovězí maso, játra, řepa atd.) A vápník (sýry, tvaroh, atd.), Protože potřeba těchto prvků je velmi vysoká. Do nabídky se doporučuje zahrnout produkty, které zlepšují vylučování trusu, to znamená preventivní zácpu, například sušené meruňky, švestky, řepa.

Je vhodné minimalizovat spotřebu uzené, stolní soli v miskách, solené, smažené, nakládané, kořeněné, kořeněné, rychlé občerstvení, mouku, cukrovinky, sladkosti a také produkty, které často způsobují alergie (med, vejce, kaviár, citrusové plody atd.).). Neměli byste jíst polopečené produkty živočišného původu (např. Maso s krví, sushi ze syrových ryb, vejce na měkko vařená jídla), špatně omytou čerstvou zeleninu a ovoce nebo pít nevařenou vodu z kohoutku, protože to může vést k infekci hlístami..

Vaření jídla optimálně dušená, vařit, péct nebo dušit, a smažení je nejlépe se vyhnout. Doporučuje se jíst 3-5 krát denně v malých porcích. Můžete pít kdykoli budete chtít, ale sledujte příjem tekutin tak, aby nebylo dodáno více než 1,5 - 2 litry denně, vzhledem k vodě v miskách. K pití je vhodné zvolit zdravé nápoje: kompoty, ovocné nápoje, želé, džusy atd. Je však lepší se vyhnout čaju a kávě, protože na jedné straně mají nadměrný stimulační účinek a na druhé straně narušují vstřebávání železa a vápníku.

Pokud jde o alkohol, většina vědců a lékařů věří, že sklenka přírodního vína nebo piva plod nepoškodí. Některé ženy však čelí paradoxní touze po alkoholu, nejen touze pít sklenici vína. Tato touha je způsobena nedostatkem bílkovin v těle. Když se objeví taková touha, musíte do své stravy zahrnout více bílkovinných potravin, jako je maso, ryby, ořechy, sýry atd..
Podrobnosti o výživě

Povolené léčivé přípravky

Léky, které lze užívat v 29. týdnu těhotenství, se určují podle klasifikace FDA, která rozděluje celou kombinaci léčiv do pěti skupin (A, B, C, D a X) v závislosti na tom, jaké účinky mají na plod. Léky každé skupiny mají stejný účinek na plod, podle kterého je jejich použití v těhotenství regulováno.

Takže v 29. týdnu těhotenství mohou být drogy skupin A a B užívány beze strachu, protože v tuto chvíli nepříznivě neovlivňují plod. Při těžkých onemocněních, kdy nedostatek léčby může vést k komplikacím nebo zdravotním postižením ženy v průběhu času, je povoleno užívání léků skupiny C, což teoreticky může mít negativní dopad na plod. Zároveň však takový negativní účinek na lidský plod není s jistotou potvrzen. Pokud je žena ohrožena smrtí, je povoleno užívání léků skupiny D, které mají přesně negativní dopad na plod. Léky skupiny X se nikdy nepoužívají během těhotenství, protože způsobují smrt plodu.

Pro rozhodnutí, zda je možné tento nebo ten lék užít v 29. týdnu těhotenství, tedy stačí pochopit, do které skupiny podle klasifikace FDA patří. To lze provést přečtením části „Použití během těhotenství a kojení“ v oficiálních pokynech.

Například pokyny pro léky skupiny A naznačují, že je lze použít kdykoli během těhotenství. V pokynech pro léky skupiny B najdete následující tři formulace: „lék je schválen pro použití ve druhém a třetím trimestru“ nebo „lék je zakázán v prvním trimestru“, nebo „v experimentech na zvířatech nebyly zjištěny žádné negativní účinky na plod, ale studie u lidí nebyly provedeny, a proto teoreticky není vyloučen negativní účinek a použití je přípustné pouze podle předpisu lékaře, pokud přínos převyšuje rizika. ““ Pokyny pro přípravky skupiny C naznačují, že při pokusech na zvířatech byl zjištěn negativní účinek na plod, proto je nemožné je používat během těhotenství, nebo je ve výjimečných případech povoleno pod dohledem lékaře. Pokyny pro drogy skupiny D a X vždy uvádějí, že je během těhotenství zakázáno používat.

Vzhledem k tomu, že není vždy možné určit, do které skupiny určitá droga patří, a podle toho pochopit, zda ji lze použít v 29. týdnu těhotenství, uvádíme níže seznam léků skupin A a B z nejčastěji používaných v každodenním životě, které povoleno absolvovat 29. týden:

 • Léky pro snižování teploty jsou založeny na paracetamolu (Akamol-Teva, Daleron, Ifimol, Kalpol, Panadol, Lupocet atd.) Nebo kyselině acetylsalicylové (aspirin, kyselina acetylsalicylová atd.). V minulosti se věřilo, že kyselina acetylsalicylová by neměla být používána ve třetím trimestru těhotenství, avšak podle moderních studií je droga bezpečná jak ve 2., tak ve 3. trimestru. Kyselina acetylsalicylová (Aspirin) je proto schválena k použití 29. týden.
 • Suché přípravky proti kašli - obsahující dextrometorfan (Akodin, Padeviks, Paracetamol DM, Tussin plus).
 • Expektoranty - obsahující guaifenesin nebo bromhexin (Bronchicum, Bronchipret, Herbion, Gedelix atd.).
 • Léky na běžné nachlazení a nazální kongesce jsou lokální formy (nosní kapky a spreje) obsahující pseudoefedrin, fenylefrin (Vibrocil, Orinol Plus, Rinopront atd.), Xylometazolin nebo oxymetazolin (pro nos, galazolin atd.) ).
 • Léčiva pro alergiky - léky III. Generace (Allegra, Desloratadine, Norastemizole, Telfast, Ezlor, Erius atd.).
 • Analgetika (léky proti bolesti) - obsahující drotaverin (No-Shpa, Drotaverin), papaverin (Papaverine) a magnesia (síran hořečnatý).
 • Antacida (pro pálení žáhy) - obsahující hydroxid hořečnatý a hlinitý (Almagel, Alumag, Gastratsid, Maaloks, Fosfalugel).
 • Antimykotika (z drozdů) - topické formy (čípky, krémy a masti pro vaginální podání): klotrimazol, mikogal, mikonazol, natamycin, nystatin, sertaconazol, eknazol.
 • Hemoroidy - lokální formy (čípky, krémy a tablety pro rektální podání): Hepatrombin, Calcium Dobesylate, Proctoglivenol, Relief, Troxevasin, Eskuzan.
 • Laxativa pro zácpu - všechny sirupy s laktulózou (Dufalac, Portalac, Normase atd.).
 • Jsou povoleny léky na průjem - probiotika (Linex) a sorbenty (Smecta).
 • Antibiotika - téměř jakékoli léky ze skupiny penicilinů (Amoxicilin, Amoxiclav atd.), Cefalosporinové skupiny (Cefuroxime, Cefalexin), stejně jako Nitrofurantoin, Erythromycin, Polymyxin, Linkomycin, Clindamycin.
 • Antihypertenziva (ke snížení krevního tlaku) - obsahující methyldopa (Methyldopa, Dopegit), metoprolol (Betalok, Metolol, Metoprolol, Egilok atd.), Atenolol (Atenol, Atenolol, Betacard, Tenormin atd.) A také nifedipin. Nejprve jsou předepsány Methyldopa nebo Dopegit, jako nejbezpečnější prostředky. Atenolol a metoprolol jsou předepisovány pouze v případě, že Methyldopa a Dopegit jsou neúčinné a používají rezervu jako léky. Nifedipin se používá výhradně v nouzových případech, kdy je nutné rychle snížit tlak.
 • Léky proti chřipce - podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) během těhotenství jsou povoleny léky obsahující oseltamivir (Tamiflu) nebo zanamivir (Relenza). Oba léky doporučené WHO však patří do skupiny C.
 • Decongestants (k odstranění otoků) - lékárenské ledviny a hořčíkové přípravky (Magne B6, Magnerot atd.).

Narození 29. týdne

Pokud z jakéhokoli důvodu dojde k narození 29. týdne, jsou považovány za předčasné a narozené dítě je předčasné. Děti, které se narodily ve 29. týdnu, budou ošetřovány pomocí speciálního vybavení a určitých nezbytných úkonů lékařů, a pokud budou řádně zvládnuty, budou mít tato děti vysokou šanci na přežití. Navíc dítě narozené 29. týdne je docela realistické, aby vyrostlo zdravé a bez vývojových postižení, protože v době narození již fungují hlavní systémy podporující život, utváří se centrální nervový systém, funguje imunitní systém atd..
Více o porodu

Autor: Nasedkina A.K. Specialista biomedicínského výzkumu.

Články O Neplodnosti