Hlavní Testy

25 týdnů těhotenství

25. týden těhotenství přivede nastávající matku na konec sedmého měsíce její smlouvy. Dítě se aktivně vyvíjí a cítí se trhnutím a mícháním. Zdravotní stav těhotné ženy je v této době obvykle celkem dobrý, potěší výrazně zaoblenou bříško.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

25 týdnů těhotenství: pocity a změny v těle ženy

25 porodnický týden těhotenství je doba, kdy již všechny ostré hormonální změny prošly, což znamená, že se blaho budoucí matky výrazně zlepšilo.

Nové pocity jsou spojeny hlavně s rostoucím bříškem. V tuto chvíli se zvyšuje každý týden asi o 1 cm. Děloha roste a v důsledku toho se zvyšuje tlak na vnitřní orgány, což může způsobit nepříjemné příznaky.

Radost a štěstí z cítění pohybů dítěte v břiše usnadňují snášet těhotenství. 25 týdnů může být spojeno s onemocněními, jako jsou:

 • mohou se vyskytnout trávicí problémy, zejména pálení žáhy. Jíst v malých porcích pomůže vyhnout se nepohodlí;
 • častá zácpa, která může vést k rozvoji hemoroidů. Je důležité sledovat stravu, existuje mnoho ovoce a zeleniny a dalších potravin bohatých na vlákninu;
 • časté močení. V žádném případě byste neměli těhotnou ženu dlouhodobě tolerovat, protože to je cesta k rozvoji cystitidy;
 • otok v nohou a křečové žíly spojené s kongescí ve velkých cévách a rostoucí zátěží na nohou. Když se objeví tento příznak, je indikováno použití kompresního prádla, mírné cvičení..

Na kůži rychle se rozvíjející bříško se mohou objevit strie. Je čas vyzvednout speciální přípravky pro péči o pleť, aby se snížila jejich závažnost v rané fázi..

Kromě toho je důležité, aby těhotná žena pečlivě sledovala míru přírůstku na váze. Dobrá chuť k jídlu a absence toxikózy často vedou k řadě dalších liber, což velmi komplikuje těhotenství. Proto je 25. týden čas věnovat pozornost stravě. S nedostatkem železa v této době dochází u žen k často anémii. Pokud se občas objeví závratě, tachykardie, je tinnitus, ospalost a slabost, je nutné se poradit s lékařem.

Stejně jako dříve by nastávající matka měla sledovat tělesnou teplotu, povahu výboje, bolest a nepohodlí a všechny změny oznámit gynekologovi. Důvodem je riziko předčasného porodu, které je v této době méně nebezpečné, ale samozřejmě nežádoucí.

25. týden těhotenství: vývoj plodu

Plod po 25 týdnech je již téměř plně formován. S výškou přibližně 35 cm, jeho hmotnost dosahuje 700 g. Navenek už s embryem nemá nic společného: díky rysům malé tváře při ultrazvukovém skenování je dokonce možné vidět podobnosti s rodiči.

Části těla dítěte jsou postupně zaobleny kvůli vzhledu tukové vrstvy. Kosterní systém se stává silnějším a dokonalejším, ale některé chrupavky ještě neměly čas ztvrdnout, například v uších.

Ve vnitřních orgánech plodu se vyskytují následující změny:

 • plně formované srdce aktivně pracuje;
 • vývoj plic je dokončen a v nich se začíná vytvářet povrchově aktivní látka nezbytná pro správné fungování dýchacího systému po narození dítěte;
 • mozek se rychle mění, vytvářejí se nové neurony a spojení. Dítě je již schopné myslet a analyzovat informace ze smyslů;
 • hematopoéza se vyskytuje v kostní dřeni. Játra a slezina jsou z této funkce vyňaty;
 • u dívek pokračuje formace pohlavních orgánů. U chlapců byl tento proces již dokončen.

Kromě toho je život dítěte v tomto období již velmi aktivní:

 • tlačí, hroutí a převalí se, stiskne a uvolní pěsti. Brzy bude muset zaujmout prenatální pozici s hlavou dolů, ale pokud to prostor v děloze dovolí, dítě studuje životní prostředí;
 • dítě již rozlišuje chuť, receptorový aparát se vyvinul natolik, aby mu poskytl pochopení jídla, které maminka jí;
 • dítě cítí náladu a všechny emoční změny, ke kterým dochází u ženy. Proto je tak důležité nezlobit se, ne nervózně a nezažívat jiné negativní emoce..

S dítětem na konci sedmého měsíce těhotenství můžete a měli byste komunikovat. Je důležité si uvědomit, že všechno, co žena nyní dělá, dělá se svým dítětem.

25 týdnů těhotenství: doporučení, testy, ultrazvuk

Ve třetím trimestru nastávající matky zpravidla chodí na mateřskou dovolenou. Dospělý žaludek vám již neumožňuje vést známý životní styl. Vzhledem ke změnám, ke kterým v této době dochází, dostávají ženy následující doporučení:

 • přečtěte si literaturu o porodu a prvních měsících života dítěte. Můžete také navštívit speciální kurzy pro nastávající matky. To pomůže připravit se na vše, co leží před námi, a necítit úzkost ze stavu napětí;
 • často mění polohu těla. Dlouhodobý pobyt v jedné poloze, vsedě nebo vleže, vede k rozvoji otoků a zhoršuje stav. Fyzická aktivita by měla být mírná, neměli byste ji úplně opustit. Je však nemožné zvednout těžký a dát tělu silné zatížení;
 • přejít na speciální oblečení a pohodlné boty. Je důležité, aby se žena cítila pohodlně;
 • dávejte pozor na kůži na břiše. Aby se strie neobjevila, jsou vybírány speciální kosmetické výrobky;
 • začít připravovat prsa na krmení dítěte. Kůže na bradavkách by měla být mírně zdrsněná, proto jsou zde cvičení. Jinak se mohou objevit praskliny a laktace;
 • pečlivě sledujte výživu. Malé porce a častá jídla jsou v současné době nejlepším řešením. Strava by měla být kompletní. Těhotná žena by měla mít vždy lehké, nevyživující občerstvení.

Plánované návštěvy gynekologa ve třetím trimestru jsou stále častější. Musíte alespoň jednou týdně navštívit lékaře, aby provedl takové procedury, jako jsou:

 • měření hmotnosti a krevního tlaku;
 • měření výšky dna dělohy a objemu břicha;
 • poslouchá tlukot srdce dítěte a určuje jeho umístění.

Z laboratorních testů se odebírají obecné klinické testy moči a krve, provede se nátěr pro studium vaginální mikroflóry. Jiné testy (trojitý hormonální test a ultrazvuk) jsou indikovány pouze tehdy, pokud se u plodu vyskytují onemocnění nebo podezření na patologické stavy..

Normálně se ultrazvuk provádí před 25. týdnem těhotenství. Fotografie během procedury ukazují všechny podrobnosti o tom, jak dítě vypadá. Můžete rozeznat rysy obličeje a přesně určit pohlaví.

Obecně platí, že 25. týden těhotenství málokdy vyvolává obavy a úzkost. Zdraví pomáhá nastávající matce vychutnat si její zajímavé postavení a strávit dny s radostí v očekávání zázraku - narození dítěte.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

25 týdnů těhotenství

Ve dvacátém pátém týdnu těhotenství nastávající matka stále intenzivně přibírá na váze a dítě rychle roste. Jeho orgány stárnou, připravují se na samostatný život po porodu. Fetální nervový systém se aktivně vyvíjí, je stále více tlačen do žaludku.

Příznaky a příznaky 25 týdnů těhotenství

Třetí trimestr těhotenství se blíží a některé příznaky rostou. Blaho většiny nastávajících matek po 25 týdnech těhotenství je však stále dobré. Žena je stále plná energie, kterou lze utratit za nákup věcí pro nenarozené dítě, zařizování dětského pokoje, krátký výlet.

Častým problémem ve druhém trimestru těhotenství je porucha spánku. Může to být způsobeno různými důvody (nebo všechny současně):

· Napětí, úzkost, starosti o nenarozené dítě. Když se žena snaží usnout, v hlavě se často točí mnoho zbytečných myšlenek, na které nebylo odpoledne čas.

· Některé hormony produkované během těhotenství mají účinek.

· Jak se velikost žaludku zvětšuje, pro nastávající matku je obtížnější najít pohodlné držení těla v posteli. Buď noha „znecitliví“, pak se dolní část zad začne bolet, pak je to prostě nepříjemné.

Časté močení. Pokud se tento příznak objevil ve vás v předchozích týdnech těhotenství, bude nyní ještě výraznější. Plod v žaludku roste, potřebuje stále více místa a tlačí pryč vnitřní orgány, včetně močového měchýře.

Zácpa se také stává častější a závažnější. Hormony nejen zpomalují vaše střeva, ale rostoucí děloha to ještě víc a víc tlačí.

Hemoroidy jsou velmi častým výskytem ve druhém trimestru těhotenství. Vyskytuje se v důsledku narušení odtoku krve z konečníku (protože děloha komprimuje krevní cévy) a konstantní zácpu..

Zvýšené plynování ve střevech a nadýmání jsou další „ahoj“ z těhotenských hormonů. Zpomalují střeva a jídlo je v něm delší dobu. Díky tomu tělo extrahuje více živin z potravy (protože je potřebuje rostoucí plod), ale ve střevě se tvoří velké množství plynu.

Mnoho nastávajících matek ve 25. týdnu těhotenství se obává pálení žáhy. Toto je výsledek tlaku dělohy na žaludek. Kyselina chlorovodíková ze žaludku je hozena do jícnu, což způsobuje nepříjemný pocit pálení v hrudi.

Mnoho nastávajících matek je nuceno panikařit při falešných kontrakcích nebo tzv. Brexton-Hicksových kontrakcích. Děloha se periodicky napíná, stává se hustou, v dolním břiše se objevují nepříjemné pocity, pak se vše vrací do normálu. Moderní vědci nedokážou přesně vysvětlit, proč nastávající matky mají falešné kontrakce, ale můžeme s jistotou říci, že to není nebezpečné. Kontrakce Brexton-Hicks se obvykle začínají bát od 28. týdne těhotenství, některé ženy - dříve.

Mnoho žen je překvapeno, že ve druhém trimestru jejich vlasy zesílily a svěží. Ne, už nerostli. Právě teď kvůli hormonům vypadávají méně často. Příroda si vybere svou daň po porodu. Vlasy začínají velmi vypadávat a mnoho žen se bojí, protože věří, že jsou „plešaté“. Ve skutečnosti je to normální, neznamená to, že v těle kojící matky něco chybí.

Všimli jste si, že vaše procházka nebyla tak krásná a půvabná jako předtím? Po tom všem, rostoucí dítě spolu s děloha vytváří další váhu a nyní se těžiště vašeho těla posunulo. Z tohoto důvodu se zatížení páteře zvýšilo a možná si nyní všimnete, že vaše dolní část zad je stále bolestivější. Tento příznak se bude zvyšovat až do konce těhotenství. Pokud jsou bolesti velmi silné a dlouho neodcházejí, často se opakují - nesnažte se s nimi bojovat domácími prostředky. Navštivte lékaře.

V 25. týdnu těhotenství mnoho nastávajících matek chrápalo. Pouze bez paniky: tento příznak je dočasný. K chrápání dochází v důsledku skutečnosti, že více krve proudí do sliznice nosu, úst a hltanu, bobtnají. Pokud je chrápání velmi silné a způsobuje problémy se spánkem, měli byste se poradit se svým lékařem. Někdy těhotné ženy trpí stavem známým jako spánkové apnoe. Je to nebezpečné, protože vede k narušení přísunu kyslíku do těla.

Dalším běžným příznakem těhotenství po 25 týdnech je syndrom karpálního tunelu. Otok rukou vede ke stlačení nervů, které procházejí v přirozených tunelech tvořených kostmi a vazy. Z tohoto důvodu je bolest, brnění v rukou znepokojující. Proto se budete muset na chvilku vzdát náramků, nosit je v noci. Odstraňte prsteny z prstů - je lepší je odstranit nebo nosit kolem řetězu kolem krku.

Lidská pánev je komplexní anatomický design, sestává ze šesti kostí (s výjimkou křížové kosti), je zesílena vazy a spojuje se s páteří a stehenními kostmi. Během těhotenství hormony uvolňují vazy pánve: je to nezbytné, aby během porodu „pánevní prsten“ postrádal hlavu dítěte. U některých žen však relaxace vazů vede k dysfunkci ochlupení. Tento stav se projevuje ve formě bolesti v pánevní oblasti. Obvykle mu gymnastika a Kegel cvičení pomáhají vyrovnat se. Pokud bolest přetrvává dlouhou dobu, jsou silné a často se opakují, měli byste se poradit s lékařem.

Některé nastávající matky mají brnění nejen v rukou, ale také v nohou. Je zvláště silný v noci, zatímco nohy se neustále chtějí pohybovat. Tento stav se nazývá syndrom neklidných nohou. Jeho příčiny nejsou zcela známy, má se za to, že je spojena s anémií s nedostatkem železa. Syndrom neklidných nohou někdy vyvolává příjem určitých potravin.

Když dítě roste a těžší, přirozeně mnoho nastávajících matek říká, že je pro ně obtížné provádět různé pohyby, vypořádat se s domácími pracemi, jsou unaveny rychleji. To však nevylučuje nutnost cvičení. Fyzická aktivita přispívá k příznivějšímu průběhu těhotenství a porodu, pomáhá snižovat riziko některých komplikací.

V důsledku zvýšeného průtoku krve a otoku sliznic ve 25. týdnu těhotenství dochází ke zvýšenému krvácení dásní. Zuby je třeba čistit dvakrát denně, ráno a v noci, ale měli byste si koupit kartáč s měkčími štětinami. Během těhotenství nezapomeňte navštívit svého zubaře alespoň jednou.

Těhotenství při 25 týdnech dvojče

Pokud máte v břiše dvě děti, pravděpodobně o tom už víte, protože do 25. týdne těhotenství se vám podařilo podstoupit alespoň jedno ultrazvukové vyšetření. Průběh dvojitého těhotenství se obecně neliší od průběhu jediného těhotenství:

· Velikost břicha je téměř nemožné určit, kolik ovoce je v děloze. Jedná se o velmi variabilní ukazatel..

· Ale budoucí maminky dvojčat přibývají na váze rychleji.

· Některé příznaky jsou výraznější, ale to je také docela individuální..

· Při dvojím těhotenství je riziko předčasného porodu vyšší. Obecně se dvojčata rodí v průměru dříve.

· Pokud je žena těhotná s dvojčaty, automaticky spadá do vysoce rizikové skupiny. Obecně se není čeho bát, většina dvojčat se rodí úplně zdravá. Přesto se zvyšuje riziko některých komplikací pro matku a dítě.

Dvacet-pátý týden těhotenství je kolik?

Těhotenství lze určit dvěma různými způsoby. Jeden z nich je přesnější, druhý pohodlnější:

· Při výpočtu embryonálního gestačního věku se odpočítávání provádí od okamžiku, kdy je vajíčko oplodněno spermatem. Zdá se, že vše je správné a logické, ale je tu zádrhel: nikdo, včetně nastávající matky, nebude schopen říci, v který den proběhlo oplodnění.

· Porodnické období se počítá od prvního dne poslední menstruace. K tomu dochází přibližně 2 týdny před oplodněním. Je však velmi pohodlné procházet porodním obdobím: každá žena může přesně pojmenovat datum, kdy začala její poslední menstruace. Porodnicko-gynekologové se proto zaměřují na porodnické období těhotenství.

Dvacátý pátý týden porodního těhotenství je 23. týden fetálního období. A dvacátý pátý týden fetálního období je 27. týden porodnictví.

V 25. týdnu jste těhotná asi pět měsíců a dva týdny.

Co se stane s plodem po 25 týdnech těhotenství?

Nenarozené dítě nadále aktivně roste. Je to plně formovaný malý muž, má všechny vnitřní orgány, ale jsou stále nezralé, nejsou připraveny na plnou práci. Po zbytek těhotenství porostou a zrají. Pokud však dojde k předčasnému porodu ve 25. týdnu, má se za to, že takové děti mají šanci. Lékaři se takové dítě pokusí opustit.

Nyní je délka těla vašeho dítěte asi 34,5 cm, hmotnost - 680 gramů. Jedná se o velikost hlavy květáku. Pod jeho kůží stále roste vrstva podkožní tukové tkáně, nyní je na hlavě ještě více vlasů, i když je to individuální: některé děti se rodí okamžitě se silnými vlasy, jiné téměř plešaté. Barva vlasů je konečně určena, ale v budoucnu se může změnit, u některých dětí se to stává dokonce i v období dospívání.

V 25. týdnu těhotenství má plod dobrou rovnováhu. Dítě rozlišuje, kde je horní a dolní část. Všechny analyzátory jsou přivedeny do stavu „bojové pohotovosti“: chuťové pupeny se vyvíjejí na povrchu jazyka, uši slyší zvuky, které se objevují uvnitř těla matky (dunění střev, srdeční kontrakce, hluk pohybu krve velkými cévami) a jsou slyšeny z vnějšku. Oči, které byly dříve zavřené, se nyní mohou otevírat a blikat.

Díky tvorbě nových nervových spojení se zlepšuje citlivost a pohyby prstů paží a nohou. Plod může provádět koordinovanější a mělčí pohyby. Pokud provádíte ultrazvuk na 25 týdnech těhotenství, tyto pohyby jsou vidět.

Struktura mozku je stále komplikovanější. Objeví se v něm více rýh, prohlubují se. Centrální nervový systém řídí dýchání, trávicí systém, tělesnou teplotu.

Nenarozené dítě stále přijímá jídlo přes pupeční šňůru, ale již se aktivně připravuje na sání mléka z mateřského prsu. Kolem jeho úst se objevilo více nervových zakončení.

Kůže plodu ve dvacátém pátém týdnu těhotenství se stává narůžovělým, protože se v ní vytváří mnoho nových malých krevních cév - kapilár. V plicích je vytvářena povrchově aktivní látka - povrchově aktivní látka, která jim pomáhá narovnat se během prvního dechu a neumožňuje jim ustoupit. Obecně však plíce ještě nejsou připraveny účinně přenášet kyslík do krve a odstraňovat z něj oxid uhličitý. Nové kapiláry v nich začnou aktivně růst až příští týden..

Dobře vyvinutý nos. Plod se nadechne nosními dírkami, ale zatím „dýchá“ nikoli vzduch, ale plodovou vodu. Před prvním nádechem je nějaký druh tréninku. Díky vyvinutému čichovému analyzátoru může nenarozené dítě už cítit.

Srdeční frekvence plodu při 25 týdnech těhotenství je 140 tepů za minutu. Po narození se zpomalí.

Fetální pohyby v maminčině bříšku

V předchozích týdnech se dítě začalo cítit s trhnutím a kopáním, nyní se staly silnějšími a hmatatelnějšími. Možná jste si všimli, že se dítě čas od času uklidňuje a spí, pak se probudí a začne tvrdě tlačit. Pravidelné pohyby po 25 týdnech těhotenství jsou známkou zdravého, normálně se vyvíjejícího plodu. Pokud je dlouho neaktivní a vy se obáváte, zda je s ním všechno v pořádku, můžete se pokusit dítě „nějakým způsobem“ probudit:

Pijte studenou vodu.

· Připojte baterku ke svému žaludku a zapněte ji.

· Lehce masírujte žaludek nebo požádejte svého partnera, aby to udělal.

Obvykle se potom v žaludku cítí třes - dítě reaguje na vnější podněty.

Pokud dítě zůstává po dlouhou dobu neaktivní, musíte navštívit lékaře.

Ultrazvuk při 25 týdnech těhotenství

Ve dvacátém pátém týdnu těhotenství se provádí ultrazvukové vyšetření pouze pro zvláštní indikace, kdy je nutné dodatečně sledovat stav plodu. Většina žen v tuto chvíli nebude mít ultrazvuk..

Obrázky ukazují, že plod je již docela podobný novorozenci. Pomocí ultrazvuku můžete zkoumat jeho kosti, páteř, mozek, srdce a další vnitřní orgány. Během ultrazvuku je jasně viditelné, v jaké poloze je plod v děloze, je možné pomocí dopplerografie posoudit stav pupečníkové šňůry, placentu, zhodnotit práci srdce a průtok krve ve velkých cévách.

Samozřejmě můžete vidět pohyb plodu a jeho škytání - pokud k tomu dojde během ultrazvuku. Vzhledem k tomu, že externí dítě již vyvinulo dobře vyvinuté vnější genitálie, lze z obrázků určit pohlaví.

Obrázek během ultrazvuku v 25 týdnech těhotenství je následující:

Co se děje s děloží a žaludkem po 25 týdnech těhotenství?

Děloha stále roste aktivně, nyní je její horní okraj nad pupkem a stoupá 23 cm nad ochlupení. Rostoucí plod potřebuje hodně kyslíku a živin, takže se zvyšuje objem krve v těle ženy - dosáhne maxima za 34–36 týdnů těhotenství. Paralelně se zvyšuje i zatížení srdce. V důsledku toho se někdy vyskytují nepříjemné pocity na hrudi a pocit zvýšeného tluku srdce. Problém se zhoršuje dehydratací. Pokud jsou příznaky velmi závažné, navštivte svého lékaře..

Hormony v 25 týdnu těhotenství

Těhotenství je čas emoční nestability a silných pocitů a za to jsou zodpovědní hormony. Problémy v emoční sféře nastávající matky jsou nejzávažnější v prvním a třetím trimestru, protože v této době jsou hormonální účinky nejvýraznější. Ve druhém trimestru jim však čelí mnoho žen.

Nastávající matky mají často obavy o nenarozené dítě, o změny, ke kterým dochází v jejich vlastním těle, o vztahy s partnerem. U některých žen dokonce dochází k depresi.

Některá doporučení pomohou vyrovnat se s emocionálními rozdíly:

· Dávejte pozor na svůj jídelníček. Výživa by měla být zdravá, výživná, různorodá a pravidelná..

· Fyzická cvičení hodně pomáhají v boji proti pocitům a špatné náladě..

· Užitečné relaxační techniky. Můžete se přihlásit na kurzy jógy - musíte najít skupinu pro nastávající matky.

· Potřebujete dobrý odpočinek a spánek.

Pokud se s problémem nedokážete sami vypořádat, vyhledejte pomoc od svých blízkých, partnerů, rodičů a psychologa. Můžete se připojit ke škole nastávajících matek, kde budete komunikovat s ostatními ženami, cítit podporu.

Kolik by měla nastávající matka přibrat na váze?

Druhým trimestrem těhotenství je doba, kdy se mnoho nastávajících matek obává, že získávají příliš velkou váhu. Nejčastěji jsou tyto zkušenosti neopodstatněné. Zvýšená chuť k jídlu a intenzivní přírůstek na váze jsou při těhotenství 25 týdnů normální. Hlavní věc je, že váha nezačne rychle narůstat, mnohem rychleji než dříve - to může být příznak závažné těhotenské komplikace - preeklampsie.

Doporučený celkový přírůstek hmotnosti během těhotenství závisí na tom, jaká byla vaše postava před početí. Řídí se indexem tělesné hmotnosti (BMI) - ukazatelem, který se vypočítá vydělením hmotnosti v kilogramech druhou mocninou růstu v metrech:

BMI před těhotenstvím

Doporučený přírůstek hmotnosti v průběhu těhotenství

Méně než 18,5 - nízká tělesná hmotnost

18,5-24,9 - normální tělesná hmotnost

25–29,9 - s nadváhou

Více než 30 - obezita

Do 25. týdne těhotenství je normální průměrný přírůstek hmotnosti 6,8–8,2 kg. Pokud je žena těhotná s dvojčaty, přidává 11,3-18 kg.

Hmotnostní přírůstek nebude stejný každý týden. To je normální, pokud přidáte více, pak méně - hlavní věc je, že neexistují žádné ostré skoky. Příliš velký přírůstek na váze může kromě preeklampsie znamenat následující podmínky:

· Velká velikost plodu. V tomto případě se očekává komplexní porod, který může vyžadovat císařský řez.

Intenzivní přírůstek na hmotnosti zvyšuje riziko gestačního diabetu.

Pokud nastávající matka naopak přibírá na váze velmi špatně, nejčastěji to znamená podvýživu a hrozí některými komplikacemi, zejména předčasným porodem.

V žádném případě alarm nezazní předem. Pokud pravidelně navštěvujete předporodní kliniku, pak vás tam lékař zváží. Pokud usoudí, že ne všechno je v pořádku s vaší váhou, pak vám to určitě řekne o tom a jmenuje potřebné vyšetření. Pro sebeovládání je vhodné mít doma koupelnovou váhu. Pokud vás znepokojují změny hmoty těla, nemusíte se zabývat samodiagnostikou a zejména samoléčbou - to může být nebezpečné pro vaše nenarozené dítě. Navštivte lékaře.

Jak jíst 25 týdnů těhotenství?

Mnoho nastávajících matek ve druhém trimestru se obává přílišného přibírání na váze. Ale některé ženy čelí přesně opačnému problému: masa roste příliš slabá. To dělá jeden strach: je těhotenství normální? Je všechno v pořádku s dítětem? Má dostatek živin? Bude jeho vývoj trpět nízkým přírůstkem na váze?

Pokud během těhotenství nastávající matka nedostane kilogramy podle normy, zvyšuje se riziko některých komplikací: předčasný porod, nízká porodní hmotnost, dítě může mít špatné zdraví.

Je důležité zvážit: čím více váha ženy před početí, tím méně přibírá během těhotenství. Zvýšení, které je považováno za extrémně nízké u tenkých žen, může odpovídat normě u žen, které měly před těhotenstvím nadváhu nebo obezitu.

Okamžitě nepotřebujete paniku, ale určitě byste se měli poradit s lékařem. Nejčastěji některá doporučení týkající se stravy pomáhají tento problém vyřešit:

· Jezte více kalorií. Pokud konzumujete denní normu, ale zároveň přibýváte na váze, je to pravděpodobně váš metabolismus a potřebujete více. Nezapomeňte, že i vysoce kalorická jídla během těhotenství by měla být zdravá. Dobré možnosti: ořechy, avokádo, obiloviny, luštěniny.

· Snažte se vyhnout snackům u potravin s nízkým obsahem kalorií. Například, když jíte ovoce, které obsahuje hodně vody, máte pocit, že je plný, ale zároveň do těla vstoupí jen málo kalorií.

Vyvarujte se prázdných kalorií a nezdravých potravin. Rychlé občerstvení a sladkosti vám pomohou zvýšit hmotnost, ale není to samoúčelné. Především se vaše dítě musí vyvíjet normálně a přijímat potřebné živiny. Nezdravé jídlo není jen zbytečné, poškozuje také zdraví.

· Změňte svou fyzickou aktivitu. Nevykonávejte velmi intenzivní cvičení, rozdělte je na 2-3 přístupy po celý den. Pokud spalujete hodně kalorií najednou, je těžší přibrat na váze.

Fyzická aktivita

Fyzická aktivita během těhotenství není jen kontraindikována - je to nutné. Z velké části existují pouze dva důvody, proč je omezit:

· Pokud byla nastávající matka diagnostikována s těhotenskými komplikacemi a byla zařazena do vysoce rizikové skupiny. V tomto případě může lékař doporučit speciální komplex jednodušších cvičení nebo dokonce odpočinek v posteli, v závislosti na závažnosti komplikací..

· Některé sporty jsou kontraindikovány během těhotenství. Pokud jste na nich dříve pracovali, musíte nyní přejít na něco jiného. Budoucí matka by neměla dělat vzpírání, bojová umění, hrát fotbal, volejbal a jiné míčové hry, nedoporučuje se jezdit na kole, skateboardu, bruslení: během těhotenství, zejména ve druhém a třetím trimestru, můžete snadno ztratit rovnováhu a pád, což způsobí poškození nenarozeného dítěte.

Navzdory těmto omezením má nastávající matka stále mnoho příležitostí ke sportu. Užitečné plavání, jóga, Pilates. Můžete se přihlásit na speciální kurzy gymnastiky pro nastávající matky nebo dělat cvičení doma s učebnicemi a videi.

Pokud se nemůžete rozhodnout pro sport a nemáte čas navštívit sekce a bazén, můžete si vybrat nejjednodušší možnost - procházka na čerstvém vzduchu.

Co je užitečné chůzi po 25 týdnech těhotenství?

Chůze lze provádět kdykoli..

Chůze na čerstvém vzduchu je vždy užitečná, během těhotenství na ně nejsou žádné kontraindikace. Některá bezpečnostní pravidla však stále stojí za zapamatování. Kupte si pohodlné boty, které vám padnou. To je důležité, protože nyní můžete díky posunutému těžisku těla zakopnout a snadno spadnout. Chůze po rovných površích, kde je asfalt nebo speciální povlak.

Chůze je v podstatě cvičení.

Jeho účinek je stejný jako u gymnastického komplexu. Pravidelné procházky pomáhají udržovat dobrý tón mnoha svalových skupin, trénují kardiovaskulární systém.

Zdraví dítěte se zlepšuje.

Studie ukazují, že chůze nebo jakýkoli jiný druh fyzické aktivity během těhotenství přispívá k normálnímu růstu dítěte, snadnější porodu.

Chůze pomáhá s gestační cukrovkou.

Během těhotenství má mnoho žen vysokou hladinu glukózy v krvi, což je stav zvaný gestační diabetes. Obvykle prochází po porodu, ale zvyšuje riziko vzniku diabetu typu II, obezity a předčasného porodu. Pravidelná chůze pomáhá udržovat tělesnou hmotnost a hladinu cukru v krvi pod kontrolou..

Riziko preeklampsie je sníženo.

Preeclampsia je jednou z nejzávažnějších komplikací těhotenství. To může vést k nebezpečným podmínkám, které ohrožují život ženy a dítěte, vyžadují okamžité porod. Hlavními příznaky preeklampsie jsou vysoký krevní tlak a výskyt bílkovin v moči. Chůze pomáhá udržovat zdravou váhu a normalizovat hladinu cholesterolu v krvi. Díky tomu je krevní tlak stabilizován, riziko preeklampsie je sníženo.

Redukce stresu.

Stres, špatná nálada, časté emoce jsou častými problémy během těhotenství. Ve druhém trimestru nejsou tak výrazní, ale stále se mohou obtěžovat. Během chůze, stejně jako při jakékoli fyzické námaze, se vytvářejí hormony štěstí - endorfiny. Pomáhají vyrovnat se se stresem a nepříjemnými zážitky..

Pravděpodobnost komplikací při porodu je snížena, vyskytují se snadněji.

Díky pravidelným procházkám se zvyšuje flexibilita, zlepšuje se stav svalů, které se účastní porodu. Porod tedy bude probíhat snadněji a bezbolestněji. Obzvláště užitečná je chůze brzy ráno..

Chůze pomáhá bojovat proti bolesti a nepohodlí.

V 25. týdnu těhotenství se často vyskytují bolesti a nepohodlí v různých částech těla v důsledku zvýšeného zatížení páteře, změn polohy vnitřních orgánů, zhoršeného odtoku krve z pánevní oblasti a dolních končetin. Pravidelné procházky pomáhají vašemu tělu pružnější, posilují spodní část těla korzetu a zlepšují průtok krve. Díky tomu pomáhají bojovat proti bolesti. Chceš lépe spát? Pak byste určitě měli přemýšlet o každodenních večerních procházkách..

Mezi další příznaky, které venkovní procházky během těhotenství pomáhají v boji, patří:

Jak to udělat chůzi na 25 týdnech těhotenství?

Doporučení uvedená v této tabulce vám pomohou:

Pokud jste dosud nevyužili

Pokud jste předtím byli středně fyzicky aktivní

Pokud jste byli před sportem aktivní ve sportu

· Začněte desetiminutovými procházkami 4-5krát týdně.

· Až budete připraveni, začněte chodit 5–6 dní v týdnu. Dvakrát týdně zvyšte délku procházek na 15–30 minut.

· Na konci druhého trimestru byste měli chodit 15-30 minut 4-6 dní v týdnu.

· Začněte 20minutovými procházkami 4–6 dní v týdnu.

· Postupně zvyšte délku procházek, zkuste chodit 30-40 minut denně.

· Pokud máte pocit, že můžete zvýšit zatížení, chodte dalších 10-15 minut 1-2krát týdně.

· Na konci druhého trimestru musíte chodit 25-40 minut 5-6 dní v týdnu.

· Začněte 30-40 minutovou procházkou 6krát týdně.

· Vyberte si jeden den v týdnu, pokud je vaše procházka 50 minut. V tento den se také doporučuje chodit po schodech a šplhat po svahu.

· Postupně zvyšte délku procházek na 40-50 minut.

· Na konci druhého trimestru musíte chodit 40-50 minut 5-6 dní v týdnu, jeden den by měla být 60 minut chůze.

Nejedná se o přísné požadavky. Nejprve se samozřejmě musíte soustředit na své zdraví. Pokud se cítíte unavení, je lepší se uvolnit. Žádné cvičení ani práce nestojí za to dělat silou. Pokud máte zdravotní potíže nebo pokud máte těhotenství, máte komplikace, měli byste se poradit se svým lékařem, než začnete chodit..

Mohu mít sex?

Některé ženy stále věří v mýtus, že intimní život by měl být během těhotenství omezen, protože pohlavní styk by pravděpodobně mohl ublížit dítěti a vést ke komplikacím. Je to klam. Sex není kontraindikován kdykoli během těhotenství. Abstinence je jen krátká doba před porodem.

Nemůžete ublížit dítěti, je dobře chráněno. Penis vašeho partnera nemůže dosáhnout plodu.

Není mnoho situací, kdy sexuální kontakt stojí za to omezit:

Pokud máte vy nebo váš partner známky sexuálně přenosných infekcí.

Dojde-li k komplikacím těhotenství a lékař doporučil, aby se zdrželi sexu.

· Pokud vám intimita nyní nedává potěšení. Mnoho žen zažívá zvýšené libido během druhého trimestru těhotenství, ale některé zažívají příliš mnoho únavy a dalších příznaků, které jim brání v sexuálním styku a činí je nepohodlnými..

· Nemůžete mít sex v pózách, ve kterých leží žena na zádech. V této poloze děloha komprimuje krevní cévy kvůli tomuto závratu. Někdy můžete dokonce omdlet.

Tipy pro ženy při těhotenství 25 týdnů

Pokud je pro vás obtížné usnout, protože nemůžete najít pohodlnou polohu v posteli, použijte zvláštní polštáře. Umístěte je pod žaludek, zpět. Kupte si pro tělo speciální polštář: možná s ním budete pohodlnější.

· Problémy se spánkem po 25 týdnech těhotenství se zhoršují častým močením. Aby vás touha navštívit toaletu nevzbudila znovu v noci, měli byste pít více tekutiny ráno, méně večer.

· Zácpa může být často léčena bez léků. Musíte pít více tekutin, jíst potraviny bohaté na vlákninu, udržovat fyzickou aktivitu (to pomáhá zlepšit pohyblivost střeva). Pokud chcete použít toaletu, nemůžete ji v žádném případě tolerovat - z tohoto důvodu bude židle hustší a zácpa se zintenzivní. Pokud tato opatření nepomohou, musíte navštívit lékaře, předepíše mírné projímadlo, povolené během těhotenství.

· Je důležité rozlišovat Brexton-Hicksovy kontrakce od skutečných porodních kontrakcí. Falešné kontrakce, obvykle bezbolestné, netrvají dlouho a zmizí, pokud změníte polohu těla. Skutečné kontrakce bolestivé, rostoucí. Ženy, které jsou těhotné s dvojčaty, by měly být zvláště o těchto příznacích opatrné, protože mají zvýšené riziko předčasného porodu. Při sebemenším podezření je lepší neprodleně konzultovat lékaře.

· Vyvarujte se jakékoli činnosti nebo cvičení, během kterých můžete ztratit rovnováhu, spadnout a poranit břicho. Během těhotenství se nemůžete zapojit do bojových umění, kontaktovat sporty (žádné míčové hry). Místo kola byste si měli koupit cvičební kolo. Lyže, brusle, válečky jsou kontraindikovány.

· Pokud se obáváte syndromu karpálního tunelu, možná jeho příznaky pomohou zmírnit akupunkturu..

· Ještě je čas na odpočinek, než půjdete do třetího trimestru těhotenství. Dokonce se můžete vydat na krátkou cestu ve 25. týdnu.

· Už můžete chatovat se svým nenarozeným dítětem. Promluvte si s ním, zpívejte, čte knihy - slyší vás.

· Potřebujete plný spánek - je užitečné jak pro vás, tak pro vaše nenarozené dítě. Musíte spát 7-9 hodin denně. Možná teď, ve druhém trimestru, máte pocit, že jste plný energie a potřebujete méně času na spaní. Na začátku třetího trimestru se budete stále více cítit unavení, potřeba odpočinku.

Jak se vypořádat s pálením žáhy během těhotenství?

Některé tipy vám pomohou:

Snažte se nejíst pikantní a kořenitá jídla..

· Nepřetěžujte v noci.

Po jídle si nelehněte: když jste ve vodorovné poloze, kyselina se snadněji vrhá ze žaludku do jícnu.

· K boji proti pálení žáhy se používají antacida - léky, které neutralizují kyselinu chlorovodíkovou. Téměř všechny z nich jsou v bezpečí během těhotenství, a přesto, než začnete užívat jakýkoli lék, musíte se poradit s lékařem.

Jaký výzkum je třeba udělat?

Možná vás lékař v předporodní klinice pozve tento týden na další naplánované schůzky. Během toho se vás lékař zeptá na vaši pohodu, vyšetří, změří váhu, obvod břicha, výšku stoje děložního pozadí, krevní tlak, vypočítá tepovou frekvenci. Může vám být poskytnuta obecná zkouška krve a moči..

V této fázi těhotenství je důležité provést krevní screeningový test na glukózu, protože mnoho nastávajících matek vyvine gestační diabetes, což zvyšuje riziko některých komplikací.

V jakých případech musíte navštívit lékaře?

Ve dvacátém pátém týdnu, stejně jako v průběhu těhotenství, si musíte dávat pozor na své zdraví. Je lepší obtěžovat lékaře ještě jednou, než vynechat vážné komplikace. Pokud máte neobvyklé příznaky, pokud jsou silné, netrvají dlouho - musíte kontaktovat porodníka-gynekologa.

Infekce, které jsou nebezpečné během těhotenství:

Chřipka způsobuje po narození pneumonii a další komplikace u dítěte. Jiné akutní infekce dýchacích cest jsou méně nebezpečné, ale je také lepší s nimi onemocnět. Nejlepší způsob, jak se chránit před virem chřipky, je roční očkování. Během těhotenství není nebezpečná..

V průběhu vědeckého výzkumu nebyl nalezen žádný vztah mezi chřipkovými záběry během těhotenství a případnými budoucími nemocemi u dítěte. Pokud máte příznaky nachlazení (horečka, kašel, rýma, bolest v krku), měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Toxoplazmóza je infekce, která je u mnoha lidí asymptomatická. Můžete onemocnět, aniž byste o tom věděli. Ale pro nastávající matky je toxoplasmóza nebezpečná, protože způsobuje některé komplikace plodu. Během těhotenství a několik týdnů před tím, než k němu dojde, nemůžete nakazit. Nemoc se přenáší na dítě ve 4 z 10 případů..

Toxoplazmóza může vést k potratu, předčasnému porodu, poškození mozku a očí. Toxoplasmózu můžete získat od kočky při čištění podnosu nebo jednoduše hladit zvíře. Toxoplasma se může vyskytovat také ve špatně vařeném masu, na povrchu nemytého ovoce a zeleniny, v nepasterovaném mléce a mléčných výrobcích.

Rubeola je virová infekce, která se projevuje ve formě symptomů nachlazení a kožních vyrážek. V současné době je to kvůli očkování vzácné. Očkování chrání proti viru zarděnek po celý život. Pokud žena nebyla během svého života očkována, může se během těhotenství nakazit zarděnkami, což ohrožuje dítě vážnými komplikacemi:

· Vrozený syndrom zarděnek se vyvíjí, pokud se infekce přenáší z matky na dítě. V tomto případě vznikají různé vývojové abnormality: vrozené srdeční vady, zhoršené vidění a sluch, mikrocefálie (zmenšení mozkové lebky), mentální retardace, narušený růst, poškození jater a sleziny.

Riziko přenosu infekce na dítě závisí na tom, v jakém týdnu těhotenství byla žena infikována:

· Až 12 týdnů - 10%.

· 13-16 týdnů - 50%.

· Po 16 týdnech - 25%.

Před těhotenstvím je nutné zjistit, zda jste byli očkováni proti zarděnkám. Pokud jste nebyli očkováni, musíte být očkováni a plánovat početí alespoň jeden měsíc po ní..

Infekce cytomegalovirem je způsobena virem stejného jména, který patří do skupiny herpetických virů. U mnoha lidí je nemoc symptomatická a nevede k vážným problémům. Cytomegalovirus však může v těle přetrvávat ve „spícím“ stavu a může být aktivován se sníženou imunitou. Během těhotenství jsou možné některé závažné komplikace plodu..

Vrozená cytomegalovirová infekce může vést k poruchám sluchu, zraku, problémům s mentálním vývojem..

Cytomegaloviry se přenášejí z člověka na člověka, preventivní opatření jsou stejná jako u chřipky a SARS:

Umyjte si ruce mýdlem, zejména po návratu z ulice, z veřejných míst.

· Nepoužívejte sdílené nádobí s jinými lidmi..

Pokud pracujete s dětmi, vyhněte se kontaktu s jejich slinami a jinými tělními tekutinami - mohou obsahovat viry.

Vakcína proti cytomegalovirové infekci v současné době neexistuje. Nepřímé příznaky nemoci během těhotenství: snížení množství plodové vody, zpomalení růstu plodu a některé změny v mozku. Tyto příznaky mohou být detekovány během ultrazvukového vyšetření. Pro potvrzení infekce cytomegalovirem u plodu může lékař předepsat amniocentézu, ale tento postup sám zvyšuje riziko přenosu viru z matky na plod..

Listerióza - infekce, kterou Listeria způsobuje - postihuje asi jednu z 10 000 nastávajících matek. Příčinná látka je schopna proniknout placentou a způsobit komplikace v nenarozeném dítěti. Těhotné ženy mají vyšší riziko infekce než běžná populace.

Listerióza u ženy je někdy velmi snadná a dokonce asymptomatická. Možné příznaky: horečka, bolesti hlavy, bolesti svalů, břicha, bolest v krku, bolesti zad, nevolnost a zvracení.

K infekci dochází, když jíte špatně vařené a nemyté potraviny. Listerióza vede k úmrtí plodu, těžké infekci novorozence ve formě pneumonie, meningitidy, sepse.

Hlavním způsobem, jak zabránit těhotenství v listerióze, je dodržovat pravidla „bezpečnosti potravin“. Veškerá zelenina a ovoce by se měly důkladně umýt speciálním štětcem. Maso musí být tepelně dobře zpracováno. Měli byste dostat speciální potravinářský teploměr..

Pokud se příznaky připomínající infekci objeví po 25 týdnech těhotenství a obecně kdykoli, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Neriskujte své zdraví a zdraví svého nenarozeného dítěte.

Články O Neplodnosti