Hlavní Bolest

24 týdnů těhotenství

Ve 24. týdnu těhotenství můžeme bezpečně předpokládat, že polovina obtížné cesty byla dokončena. Většina žen tentokrát vřele vzpomíná - žaludek ještě není tak velký, aby způsoboval nepohodlí, nepříjemné projevy toxikózy jsou pozadu a dítě se aktivně pohybuje, takže je v těsném kontaktu s matkou.

Plod

V této době je průměrná hmotnost plodu 530–600 gramů a jeho průměrná výška je 30 cm. Dítě se právě začíná hromadit podkožní tukovou vrstvu, takže vypadá tence. Kůže - načervenalá, vrásčitá, velmi tenká.

Dítě v tuto chvíli:

 • Mozek se aktivně vyvíjí. Výrazně se zvýšila, objevilo se mnoho spletení.
 • V plicích se vyskytují důležité procesy. V plicích se začíná tvořit povrchově aktivní látka, která je nezbytná pro nezávislé dýchání. Je to látka, která se vyrábí v alveolech a pomáhá plicím absorbovat kyslík. Ve 24. týdnu povrchově aktivní látka stále nestačí k tomu, aby žila mimo dělohu.
 • Trávicí trakt funguje aktivně: plod spolkne plodovou vodu, cvičí trávicí orgány.
 • Tvář zaujme známý vzhled dítěte, obočí a řas.
 • Muskuloskeletální systém se zlepšuje. Dítě se aktivně pohybuje, dotýká se pupeční šňůry úchyty, živí se nohama.
 • Orgány doteku a kouzla se vyvíjejí. Dítě je schopno rozlišit jasné světlo, slyší zvuky a rozlišuje vkus toho, co matka jí.
 • Děje se mnoho pohybů, protože v mateřské děloze je stále dostatek volného místa. Ve 24. týdnu se frekvence pohybů výrazně zvyšuje a dosahuje 10 až 15 pohybů za hodinu. Někdy se dítě na krátkou dobu uklidní - spí.

Stav budoucí matky

Cítit

Hmotnostní přírůstek od začátku těhotenství není větší než 8 kg. Týdenní hmotnostní přírůstek by neměl překročit 400 g. Poté, co toxikóza ustoupí, je riziko rychlého přibývání na váze vysoké.

Těhotná žena v této době:

 • Je zachována zvýšená citlivost mléčných žláz, je možný výskyt mleziva. Oblasti bradavek ztmavují a zvětšují.
 • Děloha roste a začíná přemisťovat břišní orgány. Možné zažívací problémy, zácpa, pálení žáhy.
 • Dochází k deformitě močového měchýře, doprovázené častým močením.
 • Posun těžiště může způsobit bolest páteře a nohou. Ženy by měly více spočívat na nohou na válečku. Pro pohodlný spánek se doporučuje použít speciální polštář.
 • Mohou se objevit hnědé skvrny na obličeji a ztmavnutí proužku na břiše..

Žaludek

Výška dělohy v tomto okamžiku je 24 cm a obvod břicha je v průměru 75-80 cm. Nevyjádřená bolest na stranách břicha je spojena s napínáním svalů dělohy, jak roste..

Při normálním těhotenství by bolest v břiše neměla být. Pokud je nepohodlí velmi výrazné a nezmizí, musíte navštívit lékaře. Možné riziko předčasného porodu.

Mnoho těhotných žen ve 24 týdnech má zvýšený tón dělohy. Toto je stav, ve kterém jsou svaly dělohy neustále ve stavu napětí. Žena cítí, že její žaludek je na chvíli ztuhlý.

Tón se objevuje v reakci na fyzický nebo emoční stres, nadměrné přetížení doma i v práci. Pokud problém ignorujete, plod má vysoké riziko patologií nebo předčasných porodů, neměli byste proto odkládat návštěvu u ošetřujícího lékaře, který vám předepíše sedativa, která jsou bezpečná pro plod a svalové relaxanty..

Vybít

Objem výboje ve 24. týdnu se mírně zvyšuje:

 • Normální výtok - průhledný nebo mléčný, homogenní, připomínající hlen v konzistenci. Žádný zápach.
 • Pokud se propouštění zkřivilo, objevily se v nich hrudky, lékaři diagnostikovali drozd.
 • Pokud výboj získal ostrý nepříjemný zápach nebo neobvyklou barvu, je pravděpodobné, že matka má genitourinární infekci. Lékař předepíše nezbytnou léčbu, která je bezpečná pro dítě.
 • Alarm je výskyt vodního výboje, který může naznačovat únik plodové vody.
 • Krvavý výtok je ještě nebezpečnější, k čemuž může dojít při pozorování placenty a jiných patologických stavů ohrožujících život matky a dítěte. Když se objeví taková sekrece, měla by žena zavolat sanitku.

Ložiskové potíže

Přes skutečnost, že druhý trimestr těhotenství se často nazývá „zlatý“, musí některé ženy čelit potížím s ložiskem.

Polyhydramnios

Gynekolog může detekovat patologii během vizuálního vyšetření, pokud je obvod břicha výrazně větší než přijaté normy. Diagnóza ultrazvuku je potvrzena..

Nejběžnější příčinou polyhydramnií je přítomnost nitroděložní infekce.

K léčbě se obvykle předepisuje léčba antibiotiky..

Důsledky polyhydramnií jsou předčasný porod, prolaps smyček pupečníkové šňůry, komplikace při porodu v důsledku nadměrného protažení svalů dělohy..

Únik vody

Ve 24. týdnu je zvláště důležité kontrolovat objem a povahu výtoku, protože mnoho těhotných žen zaměňuje únik plodové vody s normálním výtokem..

Během porodu obvykle dochází k prasknutí membrán a odtoku vody. Pokud voda začala vytékat dříve, existuje riziko předčasného porodu nebo vzniku závažných fetálních abnormalit.

Pokud je diagnóza potvrzena, gynekologové udělají vše pro to, aby těhotenství co nejdéle prodloužili..

Krátký děložní čípek

Normálně by měla být délka děložního čípku v období 24 týdnů těhotenství alespoň 2,5 cm. Pokud je tento ukazatel menší, nemusí děložní hrdlo vydržet tlak rostoucího plodu a otevřít se před datem splatnosti.

Ve většině případů je patologie asymptomatická a může vést k předčasnému porodu. Diagnóza se provádí na základě gynekologického vyšetření a ultrazvuku.

Příčinou zkracování dělohy mohou být anomálie jejího vývoje, trauma nebo hormonální nerovnováha.

Žena má klid na lůžku, v některých případech je děložní hrdlo šité, aby se zabránilo potratu.

Patologie placenty

Čím nižší je placenta připojena, tím více příznaků může žena pozorovat: tažení bolesti v podbřišku, špinění, bolest v dolní části zad, závratě, nevolnost, otok.

Příčiny nesprávného připoutání plodu:

 • mechanická poškození dělohy a strukturální vlastnosti,
 • zánětlivé procesy,
 • hormonální narušení.

U většiny žen, kterým byla diagnostikována nízká placenta, je do 24. týdne v normální poloze. Pokud k tomu nedojde, je diagnostikována placenta previa. Tento stav může negativně ovlivnit průběh těhotenství a vést k fetální hypoxii, krvácení matek a abrazi placenty. V některých případech je přirozený porod nemožný a je proveden císařský řez.

Otok

Malý otok ráno kvůli zpomalené funkci ledvin se nepovažuje za patologii. Pokud otok neodezní, objeví se večer a je doprovázen zvýšením tlaku, je naléhavě nutné o tom informovat ošetřujícího lékaře. Možná se u ženy vyvíjí gestóza - nebezpečný stav, který ohrožuje život matky a dítěte.

Druhy otoků během těhotenství

Lékařské vyšetření

Návštěva gynekologa

Předtím, než těhotné ženy podstoupí obecný krevní test, krevní test na cukr a obecný močový test. Rozdělení testů pomůže vyloučit zánětlivé procesy a infekce, anémii s nedostatkem železa, gestózu.

Ve druhém trimestru těhotné ženy navštíví lékaře každý měsíc v nepřítomnosti komplikací. Při každém vyšetření provádí gynekolog následující manipulace:

 • určuje přírůstek hmotnosti,
 • měří obvod břicha a výšku dělohy,
 • měření krevního tlaku,
 • zkoumá těhotnou ženu, aby zjistila otoky,
 • měří srdeční frekvenci plodu,
 • dešifruje výsledky testu,
 • jmenuje testy pro doručení před další návštěvou.

Do 24. týdne by měly všechny těhotné ženy podstoupit druhý screening, včetně ultrazvukové diagnostiky. Cíle výzkumu:

 1. Posouzení stavu plodu, identifikace odchylek v jeho vývoji. Změřte výšku a hmotnost vašeho dítěte.
 2. Analýza plodové vody.
 3. Posouzení pozice placenty a její stupně zralosti.
 4. Určení pohlaví dítěte.

Kromě toho může gynekolog poradit s hodnocením krevního toku - Dopplerův ultrazvuk k posouzení průběhu těhotenství.

Doporučení

Výživa

Doporučuje se dodržovat následující pravidla:

 • Jíst by mělo být časté a postupně, aby nedošlo k přejídání a pálení žáhy..
 • Základem stravy je sezónní místní zelenina a ovoce, libové maso, ryby dvakrát týdně, celozrnné cereálie, vysoce kvalitní mléčné výrobky.
 • Výrobky obsahující železo musí být přítomny ve stravě - hovězí maso, pohanka, tomel. To pomůže zabránit anémii..
 • Je vhodné vařit pokrmy na pár nebo péct. Lepší je vyhnout se smažení se spoustou oleje..
 • Mouka, sladká, slaná a uzená jídla by měla být z nabídky vyloučena, měli byste se pokusit vyhnout konzervovaným potravinám obsahujícími barviva a látky zlepšující chuť.
 • Zvláštní pozornost by měla být věnována správnému režimu pití. Pokud nedochází k otokům, mělo by se vypít nejméně 1,5 litru vody denně. Sycené nápoje a balené šťávy jsou škodlivé pro těhotné ženy.
Talíř zdravé výživy během těhotenství

Fyzická aktivita

Při normálním těhotenství po 24 týdnech se u žen projevuje mírná fyzická aktivita:

 • Dobrá volba - třídy ve skupině pro těhotné ženy pod vedením trenéra.
 • Protahování a jóga pro těhotné ženy posílí svaly pánevního dna a vodní aerobik pomůže vyvinout správné dýchání a vyrovnat se s těžkostí v nohou..
 • Během tréninku nepřepracovávejte. Vyloučeny jsou běh, skákání, vzpírání, posilování. Tepová frekvence by neměla přesáhnout 120 tepů za minutu.
 • Počínaje 24. týdnem se nedoporučuje provádět cvičení ležící na zádech, aby nedošlo k vymáčknutí dolní duté žíly.
 • Můžete se zapojit do systému Kegel a připravit perineální svaly na porod..

Intimní život

Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, nehrozí předčasné narození, hypertonicita nebo zkrácení děložního hrdla, intimní život po 24 týdnech není zakázán. Naopak, milování přinese budoucí matce pozitivní emoce a nové pocity - protože nyní díky přílivu krve do genitálií zvyšuje citlivost ženy. Vzhledem k rychlému růstu břicha je nutné zvolit maminku pohodlně.

24 týdnů těhotenství. Těhotenský kalendář

Kalkulačka těhotenství vám pomůže určit gestační věk a datum narození. “

Nenarozené dítě ve věku 24 týdnů

Konec „designu“ dvou dalších částí mozku končí - uprostřed a mozečku. Do konce šestého měsíce mozek váží asi 100 g. Na něm jsou viditelné rýhy a gyrus, které se stále zlepšují, prohlubují.

Snímek z filmu „Život před narozením“ https://www.youtube.com/watch?v=0gAsdEUNUJY

Všechny vnitřní orgány dítěte již tvrdě pracují: játra fungují, shromažďují se „zásoby“ glykogenu, červená kostní dřeň a slezina se aktivně podílejí na hematopoéze, trávicí soustavě a ledvinách. Pouze plíce jsou nezralá. Během tohoto období však dítě provádí první dýchací „cvičení“. "Jak? - ptáš se. - Koneckonců, dítě plave v plodové vodě. Jak a co je nejdůležitější, co může vdechnout? “

Skutečnost, že dítě je ve uteru ve vodním prostředí, neobtěžuje přírodu vůbec. Dýchací orgány (bronchiální strom) šestiměsíčního plodu jsou již dobře tvarované, až po nejmenší váčky - alveoly. Mikroskopické obložení buněk, jako je koberec, plicní alveoly, do 24. týdne začnou produkovat povrchově aktivní látku - látku, která je lubrikuje a zabraňuje jim slepit se spolu při dýchání.

Dítě, které přijímá kyslík od matky s průtokem krve, se samozřejmě nevdechuje, protože plicní tkáň se nerozšiřuje a vzduch nevstupuje do plic. Dělá jen dechové pohyby. Ve stejné době amniotická tekutina v malém množství vstupuje do plic, ale nezpůsobuje dítěti žádnou újmu. Takový respirační „výcvik“ se provádí pod vedením respiračního centra v mozku.

Normální zrání a fungování tohoto centra přímo závisí na tom, zda matka vede zdravý životní styl nebo ne. Pokud chodí hodně, dýchá čerstvý vzduch, respektuje režim - všechno jde dobře. Ale pokud toxické látky: alkohol, nikotin, laky, barvy, rozpouštědla inhibují centrální nervový systém plodu, může vývoj dýchacích center a průdušek zaostávat.

V mnoha západních zemích se od 24. týdne vedou statistické záznamy o tzv. Perinatální úmrtnosti, což znamená, že šestiměsíční plod je již považován za schopný přežít mimo tělo matky. Opravdu, v některých perinatálních centrech ošetřujících tyto děti pomocí komplexního dýchacího vybavení, speciálních inkubátorů, kontrolních systémů. Téměř všechny však zůstávají zdravotně postižené. Po 24 týdnech je dítě stále příliš nezralé, aby přežilo samo. A ve většině zemí (včetně Ruska) se ukazatel perinatální úmrtnosti provádí od 28. týdne.


Hmotnost plodu do konce 24. týdne těhotenství je 600 g, výška 30 cm.

Existují případy, kdy dítě narozené ve 24. týdnu těhotenství přežilo díky úsilí lékařů.

Nastávající matka ve 24 týdnech těhotenství

Nejdůležitější věcí, kterou je třeba poznamenat, je, že do 24. týdne nitroděložního vývoje dítě zcela vyplnilo dutinu dělohy. Nyní je přibližně 24 cm nad ochlupením, téměř na úrovni pupku. Děloha bude nyní nejen dále růst (nebo spíše budovat svaly, které spolu se svaly břicha a zad budou muset při porodu tvrdě pracovat), ale také se protáhnout.

Během tohoto období se ženy mohou cítit jako boje nazývané „Brexton-Hicksovy zápasy“ - po lékaři, který je popsal. Nejsou bolestivé, trvají 1-2 minuty a neznamenají hrozbu předčasného ukončení těhotenství, ale objevují se zpravidla v reakci na pohyby dítěte - děloha se mírně stahuje, pak se uvolňuje.

Je však třeba odlišit Brexton-Higgsovy kontrakce od běžných kontrakcí, které mohou vyvolat předčasné porody. Lehněte si na stranu po dobu 30-40 minut. Uklidni se, uvolni se. Během Brexton-Higgsových kontrakcí zmizí děložní napětí (tón) bez návratu.

Pokud však navzdory míru dochází ke kontrakcím pravidelně (například každých 15 minut), musíte okamžitě zavolat sanitku. K dispozici je speciální zařízení pro hodnocení kontraktilní aktivity dělohy, které pomáhá lékaři správně určit jeho povahu a rozlišit mezi neškodnými kontrakcemi dělohy Brexton-Higgs a úzkostnou, hrozící ztrátou kontrakcí dítěte..

24 týdnů těhotenství

24 týdnů těhotenství podle porodního kalendáře je období, které označuje konec 6 měsíců života dítěte v děloze. Druhý trimestr se postupně chýlí ke konci. Pocity ženy se mírně změnily v porovnání s předchozími sedmi dny. Většina nastávajících matek se cítí dobře.

Příznaky a individuální vlastnosti

24. týden těhotenství je někdy považován za „zlatý“ po celou dobu těhotenství. Objem břicha již vzrostl. Je obtížné ho skrýt i pod prostorným oblečením, ale stále to nezpůsobuje vážné nepohodlí. V této fázi jsou negativní aspekty nošení dítěte téměř úplně ztraceny, i když stále existují nepříjemné pocity.

Typické příznaky těhotenství ve 24. týdnu:

 • Zvýšené břicho.
 • Dramatický nárůst hmotnosti. V této fázi zvláště pečlivě sledujte stravu.
 • Někdy se obtěžuje zácpa, nadýmání a časté močení.
 • Na obličeji a dolních končetinách jsou často mírné otoky. To je způsobeno zejména zvýšením množství krve ve vaskulárním loži a zvýšeným zatížením ledvin..
 • Pocení se zesiluje. Během tohoto období je obzvláště důležité nosit přírodní oblečení, aby se zabránilo negativním účinkům na kůži. Problém lze částečně vyřešit také použitím deodorantů a antiperspirantů..

Přes výše uvedené potíže většina spravedlivého pohlaví zaznamenala normalizaci jejich zdraví. Charakteristickým projevem zůstává zlepšení stavu vlasů, nehtů a kůže.

Změny v těle ženy

Pojďme mluvit o tom, co se děje po 24 týdnech těhotenství. Radikální změny v těle budoucí matky by se neměly očekávat. Nejvýznamnější události zůstávají:

 • Změna umístění orgánů v břišní dutině. Tam je vzestup v žaludku, tlak na močový měchýř a stlačení určitých částí střeva. To vše způsobuje pálení žáhy, časté močení a zácpu s nadýmáním. Ve většině případů jsou takové projevy minimální a nezpůsobují vážné nepohodlí..
 • Matkou je sada dalších tělesných hmot. Jeho hmotnost vzrostla o 7–8 kg ve srovnání s originálem, a to i před početí.
 • Zatížení ledvin se zvyšuje, často otok obličeje a dolních končetin.

Většina změn souvisí s růstem dělohy. Psychický stav spravedlivého sexu v této fázi zůstává stabilní. Většina nastávajících matek je v příjemném očekávání..

Vývoj plodu

24. týden těhotenství je období, ve kterém se psychologické spojení mezi dítětem a jeho matkou aktivně posiluje. Předpokládá se, že proces utváření charakteru dítěte začíná právě teď. Proto jsou ženy povzbuzovány, aby více komunikovaly se svým dítětem, zpívaly mu písně, vyprávěly příběhy. U některých lidí se to může zdát směšné, ale takový kontakt pomůže posílit vztahy v budoucnosti. Dítě už chápe, když je jeho matka šťastná a když je smutná.

Ostatní stejně důležité změny v těle dítěte zůstávají:

 • Neustálé zlepšování svalové soustavy. Dítě aktivně spadne do děložní dutiny, tlačí, stlačuje paže a nohy. Dítě se pravidelně zamračuje, zívá a hraje si s pupeční šňůrou.
 • Tuková tkáň se nadále tvoří v celém těle. Každý den se dítě stává stále víc a víc jako dítě.
 • Pot a mazové žlázy aktivně syntetizují tajemství.
 • Trávicí systém, který již pracuje na plný výkon, ale stále se zvětšuje, dokončuje formaci..
 • Všechny systémy vnitřních orgánů zaujímají na těle dítěte správná místa.

Ve 24. týdnu těhotenství může hmotnost dítěte dosáhnout 520 ga výšce 30 cm. Od nynějška bude přírůstek hmotnosti u různých dětí nadále kolísat. Následné kolísání hmotnosti dětí se proto může velmi lišit.

Důležitým rysem vývoje plodu v této fázi jeho života zůstává formování emocionálně-humorálně-psychologického spojení mezi ním a jeho matkou. Realizuje se to reakcí dítěte na zážitky jeho matky pomocí komplexních nervových reakcí. Současně se do krve v závislosti na situaci vrhají určité dávky adrenalinu a norepinefrinu. Dítě je již schopno rozlišovat mezi emocemi, které matka do svého projevu vkládá. Tím je dosaženo stálého kontaktu mezi ženou a jejím dítětem..

Analýzy, ultrazvuk a diagnostické postupy

Ve 24. týdnu těhotenství není třeba podstoupit žádná vyšetření s normálním průběhem těhotenství. Pokud vám něco vadí, můžete si domluvit schůzku s gynekologem. Dříve budete muset projít obecným močovým testem, abyste vyhodnotili funkční aktivitu ledvin u lékaře.

Inspekce bude zahrnovat:

 • Měření hmotnosti, výšky, obvodu těla ženy.
 • Stanovení výšky děložního pozadí. Normálně je toto číslo 24 ± 1 cm.
 • Se stetoskopem je slyšet srdeční rytmus plodu.
 • Měřený krevní tlak.

Ultrazvuk v této fázi obvykle není prováděn. Pokud však existují podezření na možné malformace, je vhodné tuto diagnostickou metodu použít. Popis obrázku na monitoru bude zahrnovat určení, zda velikost plodu odpovídá těhotenství.

Studuje se stav jeho vnitřních orgánů, měří se základní rozměry dítěte. Ujistěte se, že lékař věnuje pozornost stupni zralosti placenty (ideálně je to nula) a množství plodové vody. Paralelně se stanoví srdeční frekvence plodu. Normálně je to 160-190 tepů za minutu. Pokud je tento ukazatel překročen, lékař může mít podezření na hladovění kyslíku dítěte. Proto navíc někdy provádějte Dopplerovo vyšetření cév pupeční šňůry. To vám umožní přesněji studovat krevní zásobení plodu..

Funkce napájení

Neexistují žádná nová pravidla pro stravování po 24 týdnech těhotenství. Stále stojí za to dodržovat základní principy zdravého životního stylu. Typická lékařská pomoc zůstává:

 • Jezte často, ale v malých porcích. To zabrání drastickému nárůstu hmotnosti a podpoří lepší vstřebávání zdravých živin..
 • Strava by měla obsahovat maso, dostatečně velké množství zeleniny a ovoce.
 • Doporučuje se vypít 1,5 litru tekutiny denně. Výhodou dávání je hodnota přírodních ovocných šťáv.
 • Je třeba co nejvíce omezit rychlé občerstvení a veškerá doplňková jídla.

Doporučení, tipy a triky

Přesto jsou ženy velmi odrazovány od pití alkoholu a kouření. Škodlivé návyky vedou ke zpoždění nitroděložního vývoje dítěte a způsobují primární závislost na toxinech.

Režim motoru je mírně snížen. Je třeba omezit jakoukoli činnost, která je příliš silná. Upřednostňuje se neuspěchaná cvičení. Můžete použít fitness pro těhotné ženy. Plavání v bazénu, turistika nebo jóga mohou pomoci připravit tělo matky na budoucí porodu..

Intimní život nevyžaduje žádná omezení, pokud nehrozí předčasné ukončení těhotenství. Hlavní věcí je vyhnout se pozicím s příliš hlubokým pronikáním nebo tlakem na žaludek ženy.

24 týdnů těhotenství

24. týden těhotenství je konec šestého porodního měsíce porodu plodu a konec druhého trimestru. Věk dítěte je dvacet dva embryonálních týdnů, ze kterých můžeme usoudit, že všechny systémy a orgány dítěte vstupují do konečné fáze formace.

Od tohoto týdne hrozí během těhotenství různé abnormality, a proto se častěji objevují pravidelné vyšetření nastávající matky. Kromě ultrazvukových a standardních testů se provádí také Dopplerometrický screening placentární cirkulace..

Obsah

Úvod

Nejdůležitějším znakem růstu a vývoje dítěte je rozšiřující se břicho nastávající matky každý den. Pozice a chůze se začínají měnit v důsledku skutečnosti, že se tělo snaží rovnoměrně distribuovat zvýšenou hmotu. To způsobuje bolest v bederní oblasti v důsledku velkého zatížení páteře..

Ženy, které zanedbaly aktivní životní styl, si začínají stěžovat na konstantní algii v dolní části zad, která se v důsledku přibírání na váze zvyšuje každý týden. Chcete-li se tomuto problému vyhnout a odstranit výskyt strií, měli byste nosit prenatální obinadlo a provádět speciální gymnastiku pro ženy v pozici.

24. týden těhotenství: co se děje pocity

Polovina gestačního věku je již pozadu. Od oplodnění vajíčka, jeho implantace na stěnu dělohy a posledního menstruačního toku začaly v ženském těle globální změny, včetně hormonálních změn. Všechno to bylo nezbytné, aby se nacvičené embryo úspěšně pěstovalo, vyvíjelo a po určité době se narodilo..

V prvním trimestru byly všechny tyto změny doprovázeny nepříjemnými projevy toxikózy a emoční nestability, právě teď se stav ženy vrátil k normálu. Není divu, že lékaři nazývají druhý trimestr těhotenství nejklidnějším ze všech těhotenství. Během této doby se máma cítí dobře, její pohyby jsou stále volné a lehké a její žaludek možná rostl, ale ještě není příliš velký.

Ve dvacátém čtvrtém týdnu těhotenství si žena začíná všimnout rychlého nárůstu hmotnosti. Z tohoto období hrozí přibývání na váze v důsledku zvýšené chuti k jídlu, která se každým dnem zvyšuje. Je třeba poznamenat, že přírůstek hmotnosti by do této doby neměl být větší než 5 až 6 kilogramů.

Normálním stavem pro toto období je nadměrné pocení, slabost a ospalost. Při řešení těchto negativních jevů byste se měli více uvolnit a nezapomenout na udržení aktivního životního stylu.

V dopoledních hodinách a večerech si může žena všimnout otoku horních a dolních končetin, ke kterému dochází v důsledku pomalé práce ledvin. Chcete-li minimalizovat možnost otoků, měli byste pít méně a omezit příjem soli. Pokud je otok významný, měli byste okamžitě vyhledat lékaře, protože tato symptomatologie je důkazem závažných problémů s ledvinami.

Některé mumie hlásí kolostrum z mléčných žláz. Ne každý čelí podobnému jevu, ale je to naprosto normální, protože tímto způsobem se prsa připravuje na produkci mléka pro krmení budoucího dítěte. Pro odstranění nepohodlí způsobených mlezivem by se měly používat podprsenky..

Problémy a hrozby těhotenství 24 týdnů

Vzhledem k rychlému růstu plodu a dělohy, blíže ke konci druhého trimestru, je zaznamenán břišní růst. Pokud v prvním trimestru zůstal na chvíli v klidu, pak ve dvacátém čtvrtém týdnu porodu plodu se nebude moci schovat ani za volné oblečení. Od tohoto období se růst břicha stává rychlým, což vede k různým problémům.

V důsledku protažení kůže se oblast stehen a břicha projevuje výskytem strie, kterému předchází silné svědění. Chcete-li zabránit jejich výskytu, měli byste začít používat speciální kosmetiku pro strie od prvního měsíce těhotenství.

Objevuje se také mírná bolest v bocích a bederní oblasti. Jsou spojeny s děložní distenzí v důsledku jejího růstu. Taková bolest je docela tolerovatelná a rychle zmizí. Díky zaoblenému břichu se budoucí matka cítí nepohodlně při sezení a ležení, takže je obtížnější si pohodlně sednout.

Růst břicha se odráží také v ženské chůzi, stává se jako kachna. Je to způsobeno posunem těžiště, rychlou únavou a bolestí zad a dolních končetin..

Zvětšení dělohy

Děloha stále roste a stlačuje orgány umístěné v malé pánvi. Komprese negativně ovlivňuje činnost trávicího traktu a močového měchýře. Žena často běží na záchod a má také problémy s pohybem střev. Vyskytuje se její pálení žáhy a nadýmání a na pozadí zácpy se mohou vyvinout hemoroidy.

Všechny výše uvedené problémy lze opravit, kromě toho je třeba mít na paměti, že jsou dočasné. Chcete-li je odstranit, musíte dodržovat speciální dietu a při zácpě si vezměte mírné projímadlo, které mohou opít těhotné ženy, protože to nepoškodí dítě.

Nepohodlí a bolest

Bolestivé a nepříjemné pocity vznikající v této době jsou nejčastěji spojeny se zvýšením dělohy. Často ovlivňují břišní oblast, dolní část zad, dolní končetiny, temporální a týlní oblast, jakož i řiť v přítomnosti hemoroidů.

Pokud bolestivé pocity mohou být tolerovány a nejsou ostré, neměli byste si s tím dělat starosti. Pokud se však začnou prohlubovat, je lepší se zdát odborníkovi. V této fázi hrozí potrat a předčasný porod. Tomu lze zabránit, pokud pečlivě sledujete svůj stav, protože není vždy možné zachránit dítě, které se narodilo předčasně.

SARS a horečka

Jen málo žen v této situaci se dokáže vyhnout nachlazení, protože toto nebo toto období těhotenství se nutně bude shodovat s vrcholem epidemie. Největší nebezpečí, nemoci studené etiologie, jsou v prvním trimestru porodu plodu, kdy se plod fixoval pouze v děloze a jakýkoli negativní účinek může vést ke spontánnímu potratu..

Období dvaceti čtyř týdnů je klidnější čas, kdy je minimalizována možnost potratu. Pokud však není nachlazení zastaveno včas, může to nepříznivě ovlivnit vývoj plodu. Z tohoto důvodu je důležité začít s léčbou, jakmile se objeví první příznaky.

Pokud je stav budoucí matky stabilní, může navštívit terapeutku na klinice sama. Ale pokud cítí slabost, bolení v kostech a její ukazatele teploty jsou zvýšené, měla by být do domu zavolána odbornice. Ke zmírnění vašeho stavu můžete kromě léčivých přípravků používat také tradiční léky, které jsou představovány inhalací a výplachem na základě různých léčivých bylin. Doporučuje se také pít malinový čaj, ovocné nápoje z bobuloviny a mléko s medem ve velkém množství..

Pokud indikátory teploty nepřesahují 38 stupňů, nemusí být sraženy, ale pokud teplota stoupne nad normální, měli byste vzít antipyretikum, které terapeut poradí. Z nejbezpečnějších antipyretik pro toto období by měl být upřednostněn paracetamol.

Po zotavení by se nemělo hromadit dopravní zácpě lidí, aby se znovu nemocilo. Abychom vám pomohli obnovit imunitu, musíte trávit více času na čerstvém vzduchu, vést aktivní životní styl a větrat byt..

Vaginální výtok

Vaginální sekrece ve dvacátém čtvrtém týdnu těhotenství se prakticky neliší od toho, co bylo před početí, jediná věc, která se změnila, je její hojnost.

Pokud se výboj stal hnědým, žlutým, zelenkavým, sraženým a nepříjemným zápachem, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Nepovažuje se za normální výtok s krvavými žilami a velkým množstvím tekutiny v nich. Jsou důkazem zánětlivého procesu, problémů s placentou nebo únikem plodové vody.

Můžete také zjistit, jaké problémy a hrozby provázejí 25. týden těhotenství, jak se vyvíjí dítě a co dělá, a ještě mnohem více. V tomto článku najdete všechny potřebné informace..

24. týden těhotenství: vývoj plodu

V této fázi lze ovoce porovnat s velikostí kukuřice. Jeho výška je 21 centimetrů a hmotnost 530 gramů. Ve věku 24 týdnů těhotenství se rychle zrají vnitřní orgány dítěte a všechny systémy na podporu života. Dítě ještě přibývalo na váze a jeho kůže se vrásčila a má načervenalý nádech. Právě se začal ukládat podkožní tuk. Po několika týdnech začne dítě přibývat na váze, jeho tváře, dolní a horní končetiny budou opuchlejší a pokožka se rozjasní.

Mozek se v této době vyvíjí velmi rychle. Váží asi sto gramů a je skvrnitý s mnoha závity. Ve fázi dokončení je tvorba mozečku a středního mozku. Ale i na začátku vývoje plodu vážil mozek embrya pouze dva gramy.

Kosti se nadále vyvíjejí a posilují. Totéž se stane se svalovým aparátem. Dítě je v tuto chvíli již dobře zatlačeno do lůna, popadne pupeční šňůru, omílání, pohybující se končetiny a hází a otáčí se. Vytvořil cyklus bdělosti a spánku. Dítě nyní spí od 16 do 19 hodin denně.

Plíce začínají připravovat dítě na nezávislý dýchací proces. Alveoli začíná syntetizovat povrchově aktivní látku, která umožní otevření plic při narození a prvním dechu dítěte. Pokud těhotenství skončí předčasným porodem, pak při umístění dítěte do nádoby se speciálním vybavením můžete zachránit jeho život a nechat plíce zcela se rozvíjet..

Tvář dítěte je již plně vyvinutá, v závislosti na náladě má výrazy obličeje. Obočí a řasy jsou jasně viditelné. V tomto okamžiku, drobky zralé receptory, on už může rozlišovat vkus, reagovat na světlo a zvuk. Pokud přinesete zahrnutou lampu do žaludku matky, zárodek se navždy obrátí na světlo a šilhání.

Je položena vnitřní a vnější vrstva kůže. Na dlaních a prstech dítěte se vytvoří individuální vzor, ​​který se následně stane jeho osobní identifikační značkou..

Míchání na 24 týdnech těhotenství

Protože v děloze je stále mnoho prostoru, může se v ní dítě volně pohybovat. Ve dvacátém čtvrtém týdnu těhotenství se žena už otřesy cítila dobře. Mohou být rytmické a silné nebo lehké a jemné - to vše závisí na náladě dítěte. Dítě se aktivně učí svět kolem sebe: hází se, hýbá nohama a pažemi, hází a otočí se a škytá.

Pokud žena ne vždy slyší pohyby plodu, není třeba se obávat. Ticho souvisí s tím, že dítě spí většinu dne a je vzhůru jen několik hodin. Pokud však neprobíhá žádná aktivita déle než jeden den, měli byste se poradit s gynekologem.

Testy a studie po 24 týdnech těhotenství

Do této doby měla žena již absolvovat dva trojité testy: hladina volného estriolu, hCG a alfa-fetoproteinového proteinu a dvě ultrazvuková vyšetření. Před plánovaným výletem do prenatální kliniky bude nastávající matka potřebovat močový test, obecný krevní test a krevní sérové ​​testy na glykemický index. Při vyšetření gynekolog také vezme vaginální nátěr.

KLA umožní specialistovi sledovat zdravotní stav nejen těhotné ženy, ale také plodu studiem erytrocytů, leukocytů, retikulocytů, destiček, hemoglobinu a hematokritu. Eliminují anémii a rozvoj zánětlivých procesů v těle.

Pomocí močového testu lékař monitoruje ledviny, které jsou dvojitě zatíženy. A glykemický index vám umožní detekovat přítomnost gestačního diabetu a také zajistit rizika jeho vývoje.

Ultrazvuk po 24 týdnech těhotenství

Ultrazvukové vyšetření po dobu dvaceti čtyř týdnů není plánovaným postupem. Děje se to mezi dvacátým a dvacátým druhým týdnem. Pokud však gynekolog má podezření na přítomnost patologie u dítěte, nařídí matce, aby provedla další postup.

Ultrazvuk lékař poslouchá srdeční rytmus plodu, zjistí, zda jeho vývoj odpovídá gestačnímu věku, prozkoumá již vytvořené orgány a diagnostikuje jeho podezření. Máma by se neměla dopředu bát, protože pro lékaře je tento postup, i když další, zajištěním.

Mami, v této době může uzist říct, jaké pohlaví je její dítě, a také to ukázat na monitoru zařízení, a pokud je to žádoucí, vyfotografovat první snímek svého dítěte.

Výživa ve 24 týdnech těhotenství

Ve dvacátém čtvrtém týdnu těhotenství byste měli dodržovat stejnou stravu, jaká byla dříve. Jídelní lístek by měl být bohatý na ovoce a zeleninu, cereálie, chléb, těstoviny, bylinky, olivový olej, ořechy a fazole. Také ve stravě by mělo být zavedeno maso, sýr, ryby, zakysaná smetana, vejce a jogurt.

Měl by vylučovat alkohol, sladkosti, kořeněné slané a pepřové nádobí, polotovary, vdolky, silný čaj a kávu. Potraviny s vysokým obsahem kalorií nejsou užitečné, ale naopak způsobují rychlý nárůst tělesné hmotnosti, zatímco slaná jídla vyvolávají výskyt otoků..

Nabídka by měla zahrnovat také výrobky obsahující železo, které zabrání chudokrevnosti. Představují je hovězí, pohanka, tomel, šťáva z granátového jablka. Chcete-li získat vitamíny, musíte jíst třešně a višně, mořské řasy a papriku a vlákninu lze získat z ovoce a zeleniny. Pijte až dva litry vody denně a často konzumujte jídlo v malých porcích..

Vitaminové komplexy

Není vždy možné získat správné množství vitamínů pro tělo matky a dítěte z jídla, proto gynekologové předepisují svým pacientům vitamínové a minerální komplexy. Zvláštní potřeba těchto leformů vyvstává v období podzim-zima. Indikací pro tyto léky je věk matky nad třicet let a alergie, kvůli které musíte omezit stravu.

Než však půjdete do lékárny pro vitamíny, měli byste se poradit se svým gynekologem. Pouze on si bude moci vybrat vhodný komplex s přihlédnutím k průběhu těhotenství a vlastnostem těla, které máma má. Při užívání těchto vitamínů je nutné přísně dodržovat dávkování.

Fyzická aktivita při těhotenství 24 týdnů

Důležitou roli v průběhu těhotenství a pohody ženy hraje její fyzická aktivita. Dlouhé posezení u počítače nebo před televizí negativně ovlivní pohodu matky. Bude mít nadváhu, která zkomplikuje porod, bolest v končetinách a zádech, stejně jako letargii a apatii..

Pro udržení těla v dobrém stavu stačí věnovat čas dlouhým procházkám v parku. Je třeba poznamenat, že pětiminutový pobyt na ulici nebude fungovat, chůze by měla být alespoň půl hodiny. Žena se také může přihlásit k fitness pro nastávající matky, vodní aerobik, jógu nebo třídy v tělocvičně s osobním trenérem.

Hlavní věc je, že trénink je pravidelný a nezpůsobuje přepětí.

24. týden těhotenství: doporučení gynekologů

Aby dvacátý čtvrtý týden těhotenství proběhl bez problémů, měla by budoucí matka dodržovat následující doporučení:

 • Pokud toto období klesne na vrchol chřipkové epidemie, měla by se žena vyhnout velkému davu lidí a jíst česnek a cibuli, které dobře ničí patogeny. Musíte také zajistit, aby vzduch v místnosti nestagnoval a byl vždy čerstvý.
 • Při zvýšeném otoku horních a dolních končetin byste se měli poradit s odborníkem. Pokud nebudou přijata včasná opatření, může se tento problém rozvinout v gestózu, což vede k narušení funkce srdce, centrálního nervového systému, ledvin a jater nastávající matky. Pro dítě představuje toto onemocnění také vážné nebezpečí v podobě placentární nedostatečnosti a dalších nebezpečných odchylek.
 • Po dobu dvaceti čtyř týdnů by se neměly tvořit modřiny a pády, protože mohou mít vážné následky, zejména pokud se jedná o modřinu břicha..
 • Vzhledem k tomu, že dítě v tuto chvíli už matku dobře slyší a rozpoznává její hlas, měla by s ním mluvit tak často, jak je to možné, dotknout se jejího žaludku, pohladit ho a mluvit s ním příjemná slova. Můžete dát drobky k poslechu klasické hudby. Taková interakce pomůže mamince a dítěti navázat blízký vztah ještě před jeho narozením.

Aby se žena mohla připravit na porod, musí provést cvičení Kegel, která posílí svaly vagíny, perineum a dolní části břicha.

Sex po 24 týdnech těhotenství

Vzdálenost po dobu dvaceti čtyř týdnů by měla být něžná, klidná a neuspěchaná, žádné experimenty nejsou povoleny. Pár by neměl zapomenout na pohodlí a bezpečnost drobků a vyvarovat se tlaku na žaludek. Jinak nejsou poskytována žádná omezení..

Gynekolog může zavést zákaz sexu, pokud existují problémy se zdravím nastávající matky nebo existuje-li hrozba předčasného porodu. Intimita může být rovněž zakázána v případě gestózy, velkého nedostatku vody, eroze děložního čípku a mnohočetného těhotenství.

Závěr

24. týden těhotenství se vyznačuje nejen prudkými vnějšími změnami týkajícími se těla budoucí matky, ale také výskytem zvláštního spojení mezi ní a dítětem.

Aby zbývající doba čekání na drobky uplynula bez incidentu, je třeba toto spojení posílit a samozřejmě sledovat pohodu a zdraví vašeho dítěte, pak bude čekání na jeho narození šťastné a vyrovnané..

Články O Neplodnosti