Hlavní Zdraví

24 týdnů těhotenství

Již 24 týdnů těhotenství. Vaše dítě neustále roste, zabírá více místa v děloze. Nyní má dostatek prostoru pro pohyb, takže se cítíte velmi dobře.

Toto období těhotenství je důležitým mezníkem v životě dítěte: dosud se zcela nevytvořilo, ale pokud dojde k předčasnému porodu ve 24 týdnech, má dítě s kvalifikovanou lékařskou péčí šanci na přežití. Samozřejmě musíte použít speciální vybavení, protože dítě stále dýchá samo, nemůže udržovat teplotu.

I přes možné nepohodlí spojené s nepříjemnými pocity v žaludku, močovém měchýři a bolesti zad se stále cítíte docela dobře a snadno, obvykle v tuto chvíli matky stále pracují. Uvolněte se více, věnujte maximální pozornost svému zdraví.

Kolik měsíců uplynulo? Šestý porodnický měsíc těhotenství již končí. Dítě aktivně roste, cítíte, jak se jeho pohyby zesilují. Váha dítěte roste a cítíte to velmi dobře. Po 24 týdnech těhotenství je hmotnost plodu přibližně 530 g a jeho výška je asi 21 centimetrů.

Co se děje?

Nyní se vaše tělo přizpůsobí potřebám dítěte, protože hlavní věc je, že dítě je příjemně rostoucí a vyvíjí se. Svou stravu musíte pečlivě zvážit, protože dítě bere všechny potřebné látky pro sebe. Vaše bříško se rozrostlo natolik, že těžiště se postupně posouvá. Můžete zaznamenat zvýšený stres na páteři, bolest. Pokud jste před těhotenstvím šli na sport, vaše tělo se snáze přizpůsobí. Pokud ne, je čas začít praktikovat vhodná cvičení: můžete navštívit jógu pro těhotné ženy, plavecký bazén, speciální gymnastické kurzy.

Břicho se zvětšuje hlasitost a ženy s tenkou pokožkou se již mohou objevit načervenalé pruhy - strie. Nejčastěji se objevují na břiše, boku, hrudi. Je čas začít používat lék na strie. Kůže se stane pružnější, ai když se objeví strie, pak s patřičnou péčí bude méně znatelná a rychle klesá.

Je na čase přemýšlet o tom, kde porodíte, kdo bude s vámi během porodu. Blízký člověk v tomto těžkém období hodně pomáhá. Ne vždy musí být partner při porodu manželem, ale většina otců se chce aktivně podílet na narození dítěte. A samozřejmě, pouze manžel / manželka opravdu pomůže vyrovnat se s obtížemi a učinit zážitek z toho, že dítě bude pozitivní.

Plod po 24 týdnech těhotenství

Na konci druhého trimestru těhotenství jsou již vytvořeny všechny orgány dítěte. a poté dojde k jejich zlepšení. Smyslové orgány se aktivně vyvíjejí. Dítě začíná tvořit chuťové pohárky a dokáže rozlišit chuť jídla, které matka jí. Chutná sladká jídla mohou být již vytvořena, protože všechna děti mají sladkou chuť spojenou s matkou, teplo a klid. Již matčina stravovací preference poskytují stravovací návyky dítěte.

Dítě v tomto gestačním věku spí asi 18-20 hodin denně, jeho denní režim se absolutně neshoduje s jeho matkou. Velmi často i noční doba bdění klesá v noci, a to může způsobit matce potíže se spánkem. Kromě toho jsou pohyby dítěte již znatelně patrné a maminku může snadno v noci probudit.

Toto je období, kdy dýchací systém již má vytvořený bronchoalveolární aparát. Vnitřní povrch alveol má hustou síť kapilár, skrz kterou bude krev nasycena kyslíkem. Povrchově aktivní látka se však dosud nevytvořila - povrchově aktivní látka, díky níž se plíce narovná a při inhalaci se nezhroutí. Tvoření této látky je teprve začátek. S akumulací dostatečného množství povrchově aktivní látky bude dítě schopno dýchat nezávisle, bez pomoci zařízení pro umělou ventilaci plic.

Tvář dítěte je plně tvarovaná a již má charakteristické rysy obličeje. Pokud pořídíte ultrazvukovou fotografii, můžete pochopit, jakého rodiče dítě vypadá. Dítě již vytvořilo řasenku, obočí. Navzdory skutečnosti, že množství podkožní tkáně je stále malé a dítě je hubené, má již pleť téměř jako u novorozence..

Vývoj mozku pokračuje, motorické dovednosti, vestibulární aparát se zlepšuje. Vaše dítě se začíná učit, jak ovládat své tělo: dělá poměrně koordinované pohyby rukama, nohama, může se dotknout jeho obličeje, pupeční šňůry, nohou.

V této fázi těhotenství se tvoří kožní vrstvy a na prstech se objeví charakteristický individuální vzor.

Fotografie dítěte, ultrazvuk

Máminy pocity

Většina nastávajících matek říká, že druhý trimestr těhotenství je nejpříjemnější. Již za toxikózou prvních měsíců se bříško již zvětšilo, ale stále nezpůsobuje matce potíže. S dítětem již dochází k psychologickému kontaktu a vy mu dobře rozumíte. To je doba, kdy si plně užíváte jedinečné období svého života - porodíte dítě.

Ve 24. týdnu těhotenství je vývoj plodu velmi aktivní, již rostl a zvětšená bříško může způsobit nepříjemné a někdy i bolestivé pocity v zádech. Bolest zad je velmi charakteristická pro poslední měsíce těhotenství a nyní byste měli vyvinout veškeré úsilí, abyste si v budoucnu usnadnili svou pohodu. Nezapomeňte nosit obvaz, pomůže to snížit zátěž bederní páteře, podpoří břicho, kromě toho je kůže břicha napnutá méně, svědění a protažení jsou méně pravděpodobné. Určitě navštivte sportovní skupiny pro těhotné ženy - je třeba dobře posílit svaly zad. Plavání poskytuje velmi dobrý účinek - spolu s aktivním tréninkem zadních svalů lis uvolňuje tělo, odpočívá.

Přesto je třeba sledovat vaši hmotnost, protože normální hmotnost matky a dítěte během porodu významně snižuje riziko komplikací. Normálně by se vaše hmotnost v 24 týdnech těhotenství neměla zvyšovat o více než osm kilogramů. Pokud je tento ukazatel větší, je důležité zjistit, zda váha v důsledku otoku přibývá. Pokud si všimnete, že po ponožkách zůstává na nohou znatelný pruh, a pokud se v oblasti dolních končetin vytvoří jamka, poraďte se s lékařem - poradí, jak postupovat, aby se zabránilo otokům.

24. týden dvojčat těhotenství je doprovázen zvýšenou zátěží na matčině těle, protože celková hmotnost dětí je mnohem vyšší než u jediného těhotenství. Pokud je to možné, měli byste jít na mateřskou dovolenou dříve, protože s vícenásobným těhotenstvím je riziko komplikací mnohem vyšší.

Břicho ve 24 týdnech těhotenství

Vaše bříško již výrazně vzrostlo, protože děloha je již 24 centimetrů nad ochlupením. V epigastriu se můžete pravidelně setkávat s nepohodlím, protože děloha komprimuje vnitřní orgány, zvyšuje je, ale celkově se cítíte dobře. Pokud stále pracujete, zkuste přestávky častěji, zahřívejte se, aby žaludek nevytlačoval krevní cévy a dítě dostalo dostatek kyslíku a živin. Kromě toho se tímto způsobem budete cítit mnohem lépe a méně unaveni..

Míchání na 24 týdnech těhotenství

Dítě bylo dost silné a jeho pohyby se staly silnějšími. Hodně spí, ale několikrát denně máma cítí aktivní pohyby. V tuto chvíli může dítě již silně zatlačit nohy do přední stěny břicha a s rukou v něm můžete cítit. Období činnosti dítěte může padat v noci, ale obvykle matka dobře ví, co dítě chce. Možná má hlad, pak byste měli mít malé občerstvení, dítě se uklidnit, a spolu máte dobrý noční spánek.

Dítě má nyní v děloze dostatek prostoru a může se úplně otočit, takže se jeho poloha může změnit.

Správná výživa

Dítě aktivně roste a potřebuje přijímat všechny živiny. Vaše strava by proto měla být bohatá na rostlinné bílkoviny, zvířata (libové maso, mléčné výrobky), zeleninu, ovoce. Nezapomeňte jíst obiloviny, celozrnný chléb, ořechy. Imunitní systém dítěte je tvořen a vy byste měli již z nabídky vyloučit produkty související s alergeny. To platí zejména pro ty matky, které samy trpí alergiemi (bez ohledu na jídlo nebo ne) a jejichž manželé jsou náchylní k alergickým reakcím.

Bolest 24 týdnů těhotenství

Velmi častou příčinou úzkosti jsou bolesti nohou, křeče. Jejich příčinou je obvykle nedostatek vápníku, hořčíku. A nejúčinnějším lékem na křeče v nohou jsou léky obsahující tyto stopové prvky. Pokud k tomu dojde, informujte o tom svého lékaře. Předepíše účinné ošetření. Je možné zmírnit křeče svalů nohou masáží, napnutím lýtkových svalů (pohodlně sedět na gauči a přitáhnout si ponožky směrem k sobě - ​​křeče zmizí), teplé koupele nohou dobře pomáhají.

Bolest nohou může mít jiný důvod. Zvětšená děloha komprimuje dolní dutou žílu, což má za následek narušení výtoku z cév dolních končetin. Chcete-li zlepšit žilní odtok, odpočívejte několikrát denně, postavte nohy do zvednuté polohy, například na židli..

Někdy po 24 týdnech se nastávající matka obává bolesti břicha spojené s výronem dělohy. Často se vyskytují, když jste na dlouhou dobu v nepříjemné poloze. Pokud ležíte na levé straně a přivedete si nohy na břicho, bolest se sníží.

Zvláštní pozornost by měla být věnována vaší pohodě, pokud se vyskytnou tažné bolesti v břiše. Mohou naznačovat, že je zvýšen tón dělohy. Toto je období, kdy jsou takové stížnosti běžné. Poraďte se s lékařem, protože zvýšený tón může být hrozbou ukončení těhotenství.

Přidělení ve 24. týdnu

Přidělení v tomto okamžiku by měla být řídká, jasná. Je třeba věnovat pozornost změnám barvy a konzistence sekrecí, protože infekce jsou pro dítě nebezpečné. Ženy často trpí infekčními chorobami v latentní formě, a pokud se změnila povaha propouštění, musíte se poradit s lékařem.

Nezbytný výzkum

V tuto chvíli musíte každý měsíc navštěvovat prenatální kliniku a obvykle tento týden připadá návštěva. Budou vám přiděleny standardní testy: obecný krevní test, močový test. Porodníci také věnují zvláštní pozornost kontrole hladiny cukru v krvi, protože asi dvě procenta těhotných žen má zhoršený metabolismus glukózy.

Pokud vaše těhotenství postupuje normálně, ultrazvuk ve 24. týdnu těhotenství nebude předepsán. Do této doby jste pravděpodobně již provedli druhou screeningovou studii..

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Mohu mít sex ve 24. týdnu těhotenství?

Pokud těhotenství půjde dobře, nezvýší se děložní tón, pak by neměly být intimní vztahy omezovány. Musíte být opatrní při výběru pozice a omezit ostré pohyby, ale obecně sex během těhotenství nepoškodí dítě.

Bolí mě žaludek. Co to znamená? To je pro dítě nebezpečné.?

Příčinou bolesti břicha během těhotenství může být výron dělohy, stlačení přilehlých orgánů, ale bolest se zvýšeným tonusem je nebezpečnější a je třeba se poradit s lékařem, abyste zabránili těhotenským komplikacím..

Po 24 týdnech těhotenství mám větší váhu - 10 kg! Zároveň sleduji stravu, nejím hodně škrobnatých jídel. Jaký je důvod?

Příčinou nadváhy v těhotenství může být nejen přejídání. Hmotnost může být získána v důsledku otoku, a pouze lékař může vyloučit. Nezapomeňte se poradit, protože otok může být příznakem gestózy.

Byl jsem trochu pozdě na plánované ultrazvukové vyšetření, udělal to tento týden a oni mi napsali, že dítě bylo v pánevní prezentaci. Teď mám 24 týdnů těhotenství. Pozice plodu se může stále měnit?

Samozřejmě. A to nejenže, ale pravděpodobně se stane. Nyní dítě již vyrostlo dost pro aktivní pohyby a v děloze je stále mnoho prostoru a může se snadno převrátit a více než jednou. Nebojte se - v době narození se může poloha vašeho dítěte změnit.

Těhotenství 24 týdnů

24 týdnů těhotenství, kolik měsíců?

Od chvíle těhotenství končí šestý měsíc - 24. týden se stává jeho posledním týdnem. Druhý trimestr pokračuje, který mnoho žen nazývá jedním z nejklidnějších a nejpříjemnějších okamžiků těhotenství. Ještě je před porodem slušné množství času, které lze nyní věnovat přípravě na setkání s dítětem rostoucím v lůně.

Plod po 24 týdnech těhotenství

A dítě se do této doby již rozrostlo a téměř nabralo tvar: plod po 24 týdnech těhotenství vypadá téměř stejně jako matka po narození. Je pravda, že tělo dítěte je stále dost tenké: tukové zásoby dítěte se hromadí. Ale teď, podle hmotnosti, plod dosáhne asi 600 g a jeho růst je přibližně 30 cm. Zároveň, po 24 týdnech, tělo dítěte začne produkovat růstový hormon samostatně - od této chvíle bude plod aktivně růst a přibývat na váze.

Téměř všechny orgány a systémy ve 24. týdnu těhotenství se utvoří, nyní se stále více zlepšují. Dýchací systém dokončí svoji tvorbu: průduškový strom je zcela vytvořen, plíce jsou pokryty speciální látkou, sufrakantem, který v budoucnu zabrání vysychání a uzavírání kapilárních vaků při vdechování.

Plod ve 24. týdnu těhotenství se může chlubit dobře fungujícími potními a mazovými žlázami. A také - na mozku se formují drážky a spirály.

Spolu se zlepšením mozku se zlepšují také smysly dítěte a jeho reflexy. Dítě už slyší, mžourá na jasné světlo, rozeznává chuť plodové vody a prožívá emoce, které se na něj přenášejí z matky. Navzdory skutečnosti, že po 24 týdnech je plod již dostatečně velký a v matčině břiše je pro něj stále méně místa, stále se zajímá o svět kolem sebe: tlačí ruce a nohy do stěn dělohy, omývá plodovou vodou a popadá pupeční šňůra a cítí ji pomocí úchytů.

Je zajímavé, že v této fázi dítě již vyvinulo režim spánku a bdělosti, někteří vědci navíc tvrdí, že plod již sní o 24 týdnech těhotenství! Většinu času je samozřejmě dítě ve stavu spánku, který je stejně jako dospělí rozdělen do dvou fází - rychlá a pomalá.

A když nespí, dítě stále citlivěji naslouchá okolnímu světu a reaguje na emoce, které zažívá její matka. Takže, v reakci na hlasitý zvuk, dítě začíná. Reaguje také na strach mámy - začíná se neklidně pohybovat a tyto maminky snímají dostatečné pohyby.

Cítit

Jak dítě roste, jeho pohyby se zřetelněji projevují, a to nejen proto, že dítě reaguje na zvuky a světlo, které ho obklopuje, ale také kvůli poklesu jeho místa v děloze. Pořád má schopnost převrátit se a salto, které aktivně používá, a dát matce vědět o sobě.

Pocity ve 24. týdnu těhotenství jsou čím dál příjemnější - žena se úplně cítí, že její matka je již dokonalá matka, plná radosti a netrpělivosti ze setkání s dítětem. Již nyní však může přírůstek na váze ovlivnit: kromě příjemných pocitů jsou možné problémy s močovým měchýřem, trávicím a střevním pohybem, bolesti hlavy, těžkost a únava v nohou..

Děloha

Převládající počet pocitů budoucí matky v této fázi (a ve skutečnosti během celého těhotenství) je spojen s růstem dítěte, a tedy se zvýšením dělohy. Děloha ve 24. týdnu těhotenství tedy prochází následnými změnami a stále větší a větší velikost: spodní část dělohy je nyní určována na úrovni pupku. Krční kanál je současně naplněn tlustou sliznicí, která půjde přímo před porodem.

Děloha po 24 týdnech těhotenství se již může nepravidelně a téměř bezbolestně stahovat. Jedná se o tzv. Kontrakce Brexton-Hicks nebo falešné kontrakce, díky nimž se děloha „vlaky“ stahuje a uvolňuje, což bude nutné při porodu. Falešné kontrakce, pokud k nim dojde, pak periodicky, čas od času a nejsou provázeny žádnou silnou bolestí. Pokud se děloha začne pravidelně stahovat po 24 týdnech těhotenství a kontrakce jsou doprovázeny bolestí, a zejména intenzivním výtokem z vody, je třeba naléhavě vyhledat sanitku: takové příznaky naznačují nástup předčasného porodu.

Žaludek

Souběžně s růstem dělohy se také zvyšuje žaludek těhotné ženy. Břicho ve 24. týdnu těhotenství je již znatelně zaoblené a zvednuté, těhotenství se stává znatelnější. Jak břicho roste, kůže se na něm natahuje, na žaludku jsou vidět krevní cévy. Kvůli napětí kůže, břicho obvykle začne svědit, klenuté pruhy se objeví na kůži - strie, nebo podle vědecké “strie”. Po narození je dítě se striemi velmi obtížné, velmi obtížné bojovat, je mnohem snazší zabránit jejich formování. Za tímto účelem dnes existuje mnoho různých léků na strie pro těhotné ženy, které lze snadno zakoupit v lékárně nebo ve specializovaném obchodě. Doporučuje se používat krémy nebo gely pravidelně - 1-2krát denně, po sprše, tření je masážními pohyby do pokožky nejen břicha, ale také hrudníku, stehen.

Bolest 24 týdnů těhotenství

Na konci šestého měsíce již ženské tělo prošlo zásadními změnami spojenými s postupným růstem dítěte. Tělo je maximálně přizpůsobeno ložisku dítěte a věnuje veškerou svou energii udržování rostoucího malého života. Na tomto pozadí žena často zažívá určité nepohodlí - určité bolesti ve 24 týdnech těhotenství.

Nejoblíbenější matky nazývají bolest ve 24. týdnu těhotenství v dolní části zad a zpět. Je to důsledek zvětšeného břicha, posunutí těžiště a změkčení podpůrných vazů. Je možné a nutné se vyvarovat bolesti dolních částí zad a zad - posilování svalů zad ještě před těhotenstvím, a dokonce i při přenášení dítěte, uchýlením se k gymnastickým cvičením pro těhotné ženy. Bolest ve 24 týdnech těhotenství, umístěná v bederní oblasti a v zádech, dvojznačně naznačuje: paty by měly být co nejdříve zlikvidovány.

24 týdnů těhotenství: úplný popis, fotografie, ultrazvuk

Těhotenství je nesrovnatelným obdobím v životě každé ženy. Proto mnoho nastávajících matek dává přednost čtení informací o každém týdnu jejich vynikající pozice. Chcete zjistit, co činí 24 týdnů těhotenství? Podrobnosti v článku.

Foto: Vige Jordi, Orte Emilio Martin Atlas lidské anatomie. - M.: Labyrint, 2007. - 164 s..

24. týden těhotenství: pohyb dítěte

24 týdnů - kolik měsíců? Je to téměř šest měsíců. Přesněji řečeno, pět měsíců a dva týdny od početí.

Když se podíváte na fotografii dítěte, můžete toho malého chlapce už vidět. 24-týdenní plod má plně vytvořené končetiny, genitálie a rysy obličeje..

Dítě ve 24. týdnu těhotenství je stále velmi malé - lze jej porovnat s velkým klasem kukuřice. Hmotnost plodu ve 24. týdnu je 600 ga výška je asi 30 cm. Na základě mých praktických zkušeností však mohu říci, že v závislosti na individuálním vývoji může být plod ve 24. týdnu mírně menší nebo větší.

Pro těhotné ženy se stává radostným 23-24 týdnem těhotenství. Pohyby dítěte jsou hmatatelné, takže prostřednictvím otřesů komunikuje se svou matkou. Také pohyby drobků pocítí budoucí otec. V lůně je dítě pohodlné a není přeplněné, takže trénuje: mává rukama a nohama, padá, táhne na pupeční šňůře.

41 týdnů těhotenství: kdy je porod a co dělat?

Dítě ve 24 týdnech vypadá velmi řídce kvůli malému množství tukové hmoty. Jeho kůže je červená a pomačkaná, jedná se však o dočasný jev..

Foto: Abrahams P. Těhotenství. Ilustrovaná encyklopedie. - M.: Bertelsmann, 2007. - 63 s.

Vývoj dítěte je rychlý. Do 24. týdne se tyto změny projeví:

 • Mozek je téměř úplně vytvořen. Konvoluce jsou jasně viditelné, tvoří se mozeček. Díky tomu už dítě ví, jak koordinovat své pohyby.
 • Plíce se připravují na fungování. V alveolách plodu se vytváří zvláštní tekutina, díky které se dýchací orgány otevírají. Pokud se tedy dítě náhle objeví dopředu, bude po rehabilitaci schopen dýchat sám.
 • Reflexy se vyvíjejí. Dítě saje prsty a také reaguje na světlo, zvuky, říká autoritativní online publikaci WebMD. Nastávající matka proto musí dítě chránit před příliš hlasitými podmínkami.
 • Byly stanoveny cykly spánku a bdění. Těhotné ženy na vědomí, že dítě je aktivní v určitou dobu. Některé děti nenechají své matky spát v noci a během dne odpočívat. V průměru dítě spí asi 18 hodin denně.
 • Je vytvořen oběhový systém. Nyní pod kůží dítěte, které, mimochodem, je mnohem silnější, existuje mnoho kapilár.

Dítě roste velmi rychle a postupně se připravuje na narození, i když je ještě brzy. Budoucí matka by měla více mluvit s dítětem, i když to bude zpočátku trochu neobvyklé. Vývoj dítěte závisí nejen na fyzickém a psychickém stavu ženy, ale také na její neustálé komunikaci s dítětem.

24. týden těhotenství: co se děje v těle matky

Těhotenství 24 týdnů je pro budoucí matku klidným obdobím. Už je hrdá na vyboulené břicho, které ještě není tak velké, aby narušovalo celý život.

Tělo ženy je již zvyklé na své nové postavení, takže těhotné ženy se nebojí nálady nálad. Vlasy a nehty rostou rychle a vypadají leskle. Avšak břicho ve 24. týdnu těhotenství se může mírně změnit. Může se na něm objevit příčný pruh a na kůži stárnutí.

Termín 24 týdnů těhotenství je čas, kdy se prsa připravuje na kojení. Ve své práci jsem se osobně setkal s kolostrem u mnoha žen v dané situaci. Tento jev se nestojí za strach..

Zvětšená děloha komprimuje vnitřní orgány, takže těhotné ženy si stěžují na časté močení, zažívací problémy, nadýmání, pálení žáhy. Chcete-li se těmto problémům vyhnout, upravte napájení.

Fotografie: Lankovits A.V. Učebnice porodnictví a gynekologie. - M.: Medgiz, 1953.

24. týden těhotenství, jehož video je vidět níže, se liší v tom, že se těhotné ženy zpravidla mají jen málo starostí. Toxikóza je již minulostí a nové depresivní příznaky nejsou pozorovány. Někdy si však moji pacienti stěžují na:

 • únava;
 • ospalost;
 • bolest v zádech, pánvi, dolním břiše;
 • křeče v nohou.

První dva faktory s největší pravděpodobností souvisejí s příliš aktivním životním stylem nastávající matky. Proto doporučuji zmírnit váš zápal a více se uvolnit.

K dispozici je 24 týdnů těhotenství, bolí dolní části břicha, záda, objevují se křeče? Tyto nepříjemné příznaky nepříznivě ovlivňují kvalitu spánku, říká N.L. Khalkhaev v článku „Spánek a těhotenství“. Ve většině případů jsou tyto příznaky vyvolány nedostatkem vitamínů - poraďte se se svým lékařem.

Také nastávající matka si může všimnout zvýšení chuti k jídlu a rychlého přibírání na váze. Nenechte se unést hojným svátkem a nezdravým jídlem. Ujistěte se, že přírůstek hmotnosti není větší než 7 kg.

Všimnete si, že máte žaludek, boky, hrudník? To je způsobeno prudkým nárůstem epidermis a vede ke vzniku strie. Pravidelně zvlhčujte pokožku speciálními produkty nebo kosmetickým olejem.

Díky zvětšené děloze se gravitační centrum ženy posunuje a její chůze získává charakteristickou „káčátko“. Toto je dočasný jev, takže byste se neměli bát..

Obvykle 24 týdnů těhotenství zdobí ženu. Proto je čas udělat nezapomenutelné focení. Pokud se cítíte skvěle, udělejte si pauzu.

24 týdnů těhotenství: doporučení, testy, ultrazvuk

Na konci druhého trimestru se nastávající matky zpravidla cítí dobře. Stále však musíte pravidelně navštívit lékaře. To se provádí za účelem kontroly stavu matky a plodu, aby se nevynechala patologie.

Při vyšetření změří gynekolog obvod břicha, poslouchá srdeční rytmus a v případě potřeby provede nátěr. Rovněž těhotná žena musí podstoupit standardní moč a krevní test.

V gestačním věku 23–24 týdnů musí nastávající matky rozhodně provést test na hladinu cukru v krvi. Lékaři často předepisují test TSH (jinými slovy, glukózovou toleranci), který je považován za informativní. Indexy cukru jsou důležité pro kontrolu, protože jejich nárůst může naznačovat vážné onemocnění - gestózu těhotných žen.

Fotografie: Kassan A. Anatomie člověka. Ilustrovaný atlas. - M.: Medicine, 2011.-- 192 s.

Když probíhá 24. týden těhotenství, ultrazvuk obvykle není předepsán, protože žena nedávno podstoupila druhý fetální screening. Těhotné ženy však mohou být odeslány na dopplerometrii - ultrazvukové vyšetření, které ukazuje stav toku krve plodu. Také může být zapotřebí dalšího výzkumu pro stížnosti nastávající matky. Například dítě se trochu hýbe nebo je naopak příliš aktivní.

Těhotná žena by měla vést měřený životní styl. Je důležité starat se o své zdraví, hodně chodit a trochu jíst. Představte potraviny bohaté na vápník, vlákninu a draslík, radí WebMD, vyhnout se problémům s nedostatkem vitamínů a trávením.

Doporučuji také všem nastávajícím matkám postupovat podle těchto tipů:

 • Používejte ploché boty a volné oblečení. Nyní je pohodlí matky mnohem důležitější než krása.
 • Dejte si pozor na nachlazení, zejména pokud je těhotenství v chladném období. Pokuste se vyhnout velkým davům, větrejte místnost, posílejte imunitu.
 • Při chůzi buďte opatrní, zejména pokud je ulice kluzká. Poranění břicha hrozí vážným následkům pro matku a dítě.
 • Dejte si pozor na otoky. Pokud jsou velmi silné, okamžitě vyhledejte lékaře, protože to může ohrozit život..
 • Dostatečně se vyspat. Pokuste se udržet každodenní rutinu a relaxovat více.
 • Buďte na čerstvém vzduchu častěji. Chůze a fyzická aktivita pozitivně ovlivní váš stav a vývoj plodu., poznámky The British Medical Journal.
 • Nebuď nervózní. Pamatujte, že je důležité, aby nastávající matka zůstala v klidu a byla v dobré náladě. Odložte řešení na vážné problémy, protože to, co může být důležitější než dítě? Samozřejmě všem stresům nelze zabránit, ale pokuste se je minimalizovat
 • Prožijte intimní život. Sex ve 24. týdnu není bez kontraindikací zakázán.

24 týdnů těhotenství, jehož fotografie jistě přinese estetickou spokojenost, je skvělý čas. Proto pokračujte ve vedení měřeného životního stylu a připravte se na mateřskou dovolenou..

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Zdroje:

 1. Khalkhaeva N.L. Spánek a těhotenství // Sibiřský lékařský deník. - 2000. - T. 56. - S. 15–19.
 2. Traci C. Johnson. Váš týden těhotenství po týdnu: 21–25 týdnů // WebMD. - 2018. - Ne. 11. - Režim přístupu: https://www.webmd.com/baby/guide/your-pregnancy-week-by-week-weeks-21-25#2
 3. Traci C. Johnson. Těhotenství Dieta: Nutriční látky // WebMD. - 2018. - Ne. 9. - Režim přístupu: https://www.webmd.com/baby/pregnancy-diet-nutrients-need#1
 4. K S Khan. Vliv intervencí založených na stravě a fyzické aktivitě v těhotenství na přírůstek gestační váhy a výsledky těhotenství: metaanalýzy údajů jednotlivých účastníků z randomizovaných studií // British Medical Journal 2017. No. 3 - Režim přístupu: https: //www.bmj.com / content / 358 / bmj.j3119

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

24 týdnů těhotenství

Co se stane s dítětem

Ve 24. týdnu embryonálního vývoje dosáhne plod délky asi 25-30 cm a jeho hmotnost je 550 - 600 g. Dítě s každým týdnem významně zvyšuje hmotnost. Přibližně 60% dětí narozených v tomto období, které podléhají kvalifikované pomoci, přežije, protože právě v tomto týdnu se vyvíjejí plíce, aby se životně důležitá aktivita plodu mohla udržovat mimo tělo matky..

Kromě indikátoru hmotnosti dochází v těle dítěte ke kvalitativním změnám. Podkožní tuková tkáň zhoustne, již nevypadá tak „průhledně“ a množství pigmentu zodpovědného za zbarvení kůže. Dobře vyvinutá síť kapilár dává povrchu pokožky narůžovělý nádech.

Játra aktivně akumulují zásoby glykogenu, slezina a červená kostní dřeň se účastní procesu krvetvorby. Trávicí systém provádí aktivní trénink - dítě spolkne plodovou vodu a nutí svaly trávicího traktu do práce. Na den dítě „absorbuje“ asi 500 ml tekutiny.

Nejdůležitější orgány se nadále vyvíjejí - mozek, smyslové orgány. Hmotnost mozku je asi 100 g, na povrchu mozkové hmoty se již tvoří konvoluce, vývoj mozečku a středního mozku je dokončen. Nejdůležitější změny nastávají u dýchacího systému - plíce produkují speciální látku - povrchově aktivní látku - pomáhá jim narovnat se při vdechování.

Povrch hlavy dítěte je již pokryt vlasy, jsou vytvořeny obočí a řasy. Dítě má svůj vlastní režim spánku a bdění, slyší zvuky těla matky a zvuky prostředí. Dítě je aktivní v děloze - lze jej tlačit nohama a pažemi, převrátit se, chytit pupeční šňůru, ale většinu dne (16-19 hodin) spí.

Co se stane nastávající matce: pocity

Posledních pět měsíců a jeden týden těhotenství konečně dávají mámě přestávku, počínaje 24. týdnem. Do této doby toxikóza již ženu netrpí, je energická a aktivní, protože její žaludek ještě není velký a umožňuje péči o sebe - chůze, chodit do bazénu, fitness pro těhotné ženy.

Změny dělohy. Výška dna dělohy se zvedne nad pupek asi o 4 cm a velikost varhan lze vizuálně porovnat s objemem fotbalového míče. Jak děloha komprimuje vnitřní orgány, obvykle se objeví nepohodlí ze střev. V oblasti děložního čípku se zcela vytvoří korek, který chrání dítě před infekcí. U některých žen se děloha již připravuje na porod, takže se objevují slabé kontrakce. Nejsou pravidelné a dlouhotrvající, takže se nemusíte bát.

Močení. Močení se vrátí do normálu. Pokud nedochází k žádné infekci, necítí těhotná žena časté nutkání. Je důležité sledovat snížení výdeje moči, protože je to spojeno s edémem. Při správném příjmu tekutin nejsou problémy.

Bolest hlavy. Bolesti hlavy spojené se změnami v tomto období se neobjeví. Příčiny malátnosti jsou banální přepracování, prodloužený pobyt na hlučných místech, na slunci, provádění monotónní monotónní práce, stres, emoční přetěžování. Chcete-li zabránit bolesti hlavy, eliminujte provokující faktor.

Bolest dolní části zad. Bolest v dolní části zad nezmizí po dobu 24 týdnů. Děloha tlačí na nervové zakončení, proto s nepohodlným držením těla, prodlouženým pobytem v jedné poloze, žena zažívá tažení bolesti zad. Obvykle bolest zmizí, když žena změní polohu těla. Není-li bolest doprovázena horečkou a problémy s močením, není důvod k obavám. Také bolest dolní části zad se objevuje v důsledku velkého přírůstku na váze, který se obvykle objevuje odpoledne.

Změny prsou. Zvětšení prsou pokračuje. Tento proces je řízen hormony, takže žena má nepříjemný pocit plnosti, brnění, jako při menstruaci. Proud krve se zvyšuje, takže se na hrudi může objevit cévní obrazec. Bradavky ztmavnou, zvětší se ioly. Může se vyskytnout mlezivo. Na kůži prsu se mohou objevit strie, takže se o to musíte řádně starat..

Pigmentace kůže. Pigmentace kůže pokračuje, obličej je ohrožen tam, kde jsou možné pigmentové skvrny. U některých žen je linie od pupku k pubis výraznější. Na kůži v oblasti pigmentace se zřetelněji objevují strie s jasnými skvrnami.

Otok. Během těhotenství, 24. týden, otok škůdce těhotné ženy. S mírnou otoky je třeba upravit režim pití, snížit příjem soli, aktivovat denní režim. Obvykle se otok objevuje v horkém počasí, polštář pod nohama v poloze v lehu pomůže s nimi vyrovnat se, takže jsou zvednuty 15-20 cm nad povrchem.

Vaginální výtok. Alokace během těhotenství mění svůj charakter a po 24 týdnech má žena slizniční výtok střední hustoty mléčné barvy, sestávající z vaginálních sekretů a odumřelých buněk. Toto je zcela normální proces, protože zvýšené množství estrogenu ovlivňuje povahu výboje. Pokud neexistuje zvláštní kyselý nebo rybí zápach, svědění a pálení genitálií, nebojte se. V opačném případě navštivte lékaře, protože to může znamenat zhoršení drozdu, připojení další infekce.

Drobné krvácení. Krvácení během těhotenství není vždy spojeno s potratem. Malý výtok krve je pozorován u:

 • ektopion, cervikální polypy a dysplazie;
 • užívání určitých drog;
 • poruchy krvácení;
 • vaginální slabost.

Změnit předvolby. Specifické změny nenastanou. Do 24. týdne se vracejí staré stravovací návyky, takže nastávající matka bude schopna jíst normálně, ale je důležité nejíst „pro dva“. Neexistuje žádná zvláštní reakce na pachy.

Přibývání na váze. Hmotnostní přírůstek do 24. týdne těhotenství je obvykle asi 8 kg. Pokud žena měla před početí nadváhu, pak přírůstek na váze může být polovinou průměrné normy. Nejvýraznější přírůstek hmotnosti u žen astenického typu postavy. V průměru se v průběhu týdne hmotnost zvýší o 400 g, musí být kontrolovaná a vedena deník.

dítě radí

Proč k tomu dochází a jak problém sami identifikovat, se dozvíte v našem článku.

Očkování během těhotenství je důležitou součástí prenatální přípravy..

Mnoho mýtů je spojeno se sexem během těhotenství. V moderní porodnictví jsou sex a těhotenství kompatibilní v každém období...

Lékařské vyšetření

Ve 24. týdnu je nutné provádět rutinní vyšetření a v případě potřeby podstoupit ošetření specialisty z jiných oblastí.

 • ultrazvukové vyšetření (druhé v řadě) - provádí se k vyloučení malformací nervového systému, stanovení indexu plodové vody (za účelem diagnostiky polyhydramnios nebo oligohydramnios) a vyšetření placenty. Také v této době doktoři mohou spolehlivě určit pohlaví budoucího dítěte;
 • Klinický krevní test - lékař má zájem o hladinu hemoglobinu, protože v této době dítě potřebuje pro své potřeby větší zásobu železa;
 • plánované vyšetření gynekologem - měření výšky dolní části dělohy, poslech srdečního rytmu plodu, vážení těhotné ženy a měření ukazatelů krevního tlaku;
 • analýza moči - demonstruje fungování ledvin v těle matky, zvláště důležité v přítomnosti patologií močového systému;
 • elektrokardiogram - určuje fyzicky reverzibilní změny v činnosti srdce spojené se zvýšeným stresem na kardiovaskulární systém těhotné ženy.

Ložiskové potíže

Obvykle 24. týden nepřináší nepříjemná překvapení, ale některé ženy mohou mít potíže s porodem dítěte.

Polyhydramnios

Potvrzeno po elektivním ultrazvukovém vyšetření. S polyhydramniemi mají lékaři podezření na intrauterinní infekci, takže bude předepsáno několik testů. Extragenitální nemoc matky vede k polyhydramniím, například k diabetes mellitus, patologií srdce a krevních cév. Příčinou polyhydramnií může být konflikt Rhesus, vrozené abnormality plodu nebo feto-fetální transfuzní syndrom, pokud je žena těhotná s dvojčaty. V každém případě je nutná lékařská konzultace a identifikace příčiny..

Únik vody

Ženy jsou často zaměňovány s přírodními sekrecemi, ale v tuto chvíli musíte být velmi pozorní k vašemu stavu, abyste nezmeškali komplikace. Nejlepší je jít na kliniku okamžitě, protože s touto komplikací může těhotenství skončit předčasným porodem a zdraví ženy a dítěte by mělo být pod kontrolou lékařů.

Krátký děložní čípek

Individuální rys ženského těla nebo získaná patologie, která může vést k předčasnému otevření orgánů a porodu v předstihu. Při měření indikátoru lékař vydá doporučení nebo dá ženu uložit. V některých případech je děloha sešita před porodem..

Patologie placenty

Nesprávná poloha placenty a její neúplné připoutání jsou závažnými důvody k obavám pouze tehdy, pokud existují známky potratu - křeče v dolním břiše, krvácení. Většina žen nosí plod před datem splatnosti podle pokynů lékaře.

Otok

Projevem otoků v celém těle, nepříjemným pocitem brnění, nárůstem tlaku a nárůstem tělesné hmotnosti může být projev gestózy. Nebezpečí nespočívá pouze v otoku samotného těla - placenta také zažívá totéž, v důsledku čehož se zhoršuje výživa plodu. Pokud se otok objeví v celém těle, okamžitě vyhledejte lékaře.

Fotografie na 24 týdnech těhotenství

Nejčtenější příspěvky za 24. týden

Pamatuji si, jak jsem seděl v červnu a četl příspěvky dívek, které psaly o svých 30 letech, o tomto prahu, a přemýšlel... Eh... znovu bych otěhotněla

PROHLÁŠENÍ JE KRÁSNÉ! PRO VŠECHNY MATKY - MOŘSKÉ MOŘE! Sen každé ženy je stát se matkou! No a když čelíte brutálním skutečným...

Dobře, tak jsem shromáždil své myšlenky a rozhodl jsem se napsat příběh mého těhotenství a porodu. Promiň, děvče, ale je tu hodně bukoffů...

Musím hned říci, že příspěvek byl inspirován mým manželem... Jen jsem se rozhodl podělit se o to, jak zažívá NAŠE těhotenství a že někdy „namočí“)...

Co je možné a co ne

Ve 24. týdnu těhotenství by měla být žena zvláště zodpovědná za to, co v této době lze nebo nelze udělat. Závisí na tom její zdraví a zdraví dítěte..

CO MŮŽE nastávající matka:

 • chodit více na čerstvý vzduch, zejména před spaním;
 • jíst zeleninu podle sezóny - příjem vlákniny zlepší trávení;
 • komunikovat s dítětem a sledovat jeho pohyby;
 • jíst potraviny bohaté na železo, které je pro dítě nezbytné;
 • projít rutinní kontrolou a složit nezbytné zkoušky;
 • jíst mírně, vyhýbat se sladkostí, aby nedošlo k přibírání na váze;
 • péče o pokožku, aby se zabránilo výskytu velkého počtu strie;
 • dělat gymnastiku pro těhotné ženy, přihlásit se k fitness;
 • posílit svaly plaváním - bazén není v tuto chvíli zakázán, ale můžete také navštívit aqua aerobik pro těhotné ženy;
 • použijte bandáž, pokud vaše záda bolí z rozšiřujícího se břicha;
 • nosit kompresní punčochové zboží, existuje-li predispozice ke křečovým žilám, oběhové potíže, otoky dolních končetin.

Co NENÍ pro nastávající matku:

 • Nejezte hodně slané, uzené, abyste nevyvolávali stagnaci vody v těle;
 • nemůžete sedět ani dlouho stát v jedné póze - to vyvolává bolest zad;
 • nenoste vysoké podpatky - to vyvolává stagnaci krve v nohou;
 • Nejezte hodně bílkovinných potravin, abyste nevyvolávali zácpu a nevedli ke vzniku hemoroidů;
 • čaj nelze pít ihned po jídle - jeho látka zhoršuje vstřebávání železa z potravy;
 • barvení vlasů, obočí, řas (procedura může způsobit toxické látky proniknout do těla matky a jejího dítěte);
 • nemůžete chodit dlouhou dobu, protože to vyvolává otoky a bolesti v nohou;
 • odhoďte oděvy vyrobené ze syntetických materiálů, které vyvolávají zvýšené pocení;
 • v intimním životě se vyhýbejte drsnému sexu, volte si pohodlné polohy, aniž byste mačkal žaludek;
 • při nedostatku vody, těhotenství s dvojčaty a nízké placentě existuje riziko potratu, sexuální život je tedy zakázán.

Správná výživa

Pro ženu je důležité dodržovat správnou výživu, připravovat povolené přírodní produkty a také se vyhýbat nežádoucím metodám zpracování produktů - smažení, kouření, solení.

Ve 24. týdnu těhotenství se doporučuje:

 • nezbytným prvkem výživy v období aktivního růstu plodu je bílkovinné jídlo - z toho se prvky získávají, aby vytvářely buňky těla dítěte;
 • nepijte syrové mléko, ani domácí, je lepší dát přednost pasterizovanému produktu;
 • zahrnout hovězí maso (zdroj železa), červené ryby (obsahující důležité omega-3 kyseliny), bobule (včetně kyseliny listové, kyseliny askorbové) ve stravě;
 • v důsledku mačkání žaludku dělohy se jeho objem zmenšuje, takže je třeba jíst v malých porcích, ale častěji;
 • vyhněte se potravinám, které vyvolávají pálení žáhy, a když se objeví, pijte přípravky s uhličitanem vápenatým, které eliminují nepříjemné pocity;
 • nepřeplňujte jídlo - to vyvolává zadržování tekutin v těle, je také lepší použít jodizovanou sůl;
 • omezit spotřebu vody na jeden a půl litru;
 • vyhněte se rychle strávitelným uhlohydrátům, které usnadňují přibírání na váze - jedná se především o sladkosti, pečivo, šumivé nápoje.

Výborné vaření pro sebe i pro dítě

Ve 24. týdnu se potěšte recepty, díky nimž jsou zdravé a oblíbené potraviny nejjemnější a nejchutnější. Dušené, parní a vařené jídlo, založené na vláknině a dostatečném množství bílkovin - tyto produkty jsou užitečné nejen pro mámu, ale i pro dítě. Konzumujte produkty ve svých regionech - jsou tělem nejlépe snášeny a nezpůsobují alergickou reakci.

Recepty

Potřeba vitamínů a minerálů

24. týden těhotenství je období aktivního růstu dítěte, takže potřeba vitamínů a minerálů se zdvojnásobuje. Hlavní roli hraje vápník, kyselina askorbová, zinek a železo..

Vitamin A (retinol) - by neměl být užíván více než doporučené dávkování, nejlépe v potravinách. 350 mcg retinolu ve formě palmitátu je zapotřebí karotenoidů denně. K doplnění těla vitamínem musíte jíst dýně, mrkev, melouny, rybí olej, broskve.

Vitamin B1 (thiamin) - potřebnější než obvykle. Nedostatek této látky se odráží v periferní neuropatii. To je velmi škodlivé pro zdraví dítěte. U těhotné ženy musí být denně spotřebováno 2 mg thiaminu. Nachází se v brokolici, mrkvi, květáku, bramborách, pomerančích.

Vitamin B2 (riboflavin) - denní dávka riboflavinu je asi 2 mg. Vitamín je užitečný pro ty, kteří již dříve zažili těžkou toxikózu, a ve 24. týdnu si můžete napravit jeho nedostatek. Riboflavin se nachází v hovězích drobech, sýru Feta, žampionech, mléčných výrobcích.

Vitamin B6 (pyridoxin) - je zodpovědný za bílkoviny, které jsou hlavními stavebními kameny pro buňky všech tkání a orgánů dítěte. Ve 24. týdnu je to nesmírně nutné, protože plod aktivně roste a získává hmotu. Pyridoxinová norma je 2,5 mg denně, neměla by se zvyšovat. Pyridoxin se nachází v lískových oříšcích, vlašských ořechech, bramborách, mrkvi, jahodách, špenátu, rajčatech.

Vitamin B9 (kyselina listová) je důležitým vitamínem během těhotenství, protože stimuluje růst a obnovu buněk. Doporučuje se brát 400 mcg denně. Kyselina listová se nachází v zelené zelenině, mouce, luštěninách a citrusových plodech..

Vitamin B12 (kobalamin) - užívá se spolu s kyselinou listovou. Denní normou těhotné ženy je 5 až 10 mikrogramů kobalaminu. Nedostatek vitaminu ohrožuje intrauterinní růstovou retardací, patologiemi nervových trubic, potratem a předčasným porodem. Obsahuje vitamín B12 v mléčných výrobcích, maso, vejce, sýry.

Vitamin C (kyselina askorbová) - zvyšuje se potřeba nést plod. Denně by mělo být podáváno nejméně 100 mg. Kyselinu askorbovou lze získat z citrusových plodů, rajčat, květáku, brambor, bobulí.

Vitamin D3 (cholekalciferol) - Vitamin zlepšuje vstřebávání fosforu a vápníku, přispívá k tvorbě pohybového aparátu plodu. Nedostatek může vést k potratu, rozvoji křivice po narození dítěte. Cholecalciferol je navíc předepsán v objemu 400 - 600 IU. Nachází se v mořských plodech v potravinách..

Vitamin E (tokoferol) - účastní se procesu tkáňového dýchání, podporuje optimální funkce placenty, což je důležité zejména ve 24. týdnu, kdy dítě z ní aktivně přijímá živiny pro svůj růst a vývoj. Nedostatek vitaminu může způsobit potrat. Denní norma je 10 mg. Tokoferol se nachází ve špenátu, avokádu, ořechech a mořských plodech..

Vitamin N (Biotin) - Vitamin N je předepsán jako součást multivitaminových komplexů, protože není dostatek vlastních rezerv. Nedostatek biotinu vyvolává fetální malformace plodu, takže by mělo být podáno alespoň 50 μg prospěšné látky denně. Biotin lze navíc získat z fermentovaných mléčných výrobků, petrželky, kopru, zelí, mrkve, okurek a rajčat.

Vitamin K (fylochinon) - důležitý pro vstřebávání vápníku v těle plodu, ovlivňuje koagulaci krve. Vitamin K se předepisuje jako součást multivitaminů, lze jej však získat z potravin: pšeničné otruby, olivový olej, mléko, tvaroh, bylinky, zelí, kiwi, avokádo, banány. Denní potřeba fylochinonu - 500 mcg.

Vitamin PP (nikotinamid) - látka zajišťuje normální krevní oběh mezi matkou a dítětem a podílí se na vývoji cévního systému placenty. Nedostatek nikotinamidu vyvolává narušení fungování gastrointestinálního traktu, alergické kožní reakce. Potřeba za den je 20 mg niacinu. Můžete ji získat z arašídů, mořských plodů, celozrnného chleba, drobů, kukuřice.

Jód - látka nezbytná k produkci hormonů štítné žlázy, tvorba jódu u dítěte. Nedostatek ve 24. týdnu vyvolává zpoždění ve vývoji plodu a jeho abnormalit. Doporučuje se konzumovat 250 mcg denně. Nejvíce jodu se vyskytuje v mořských plodech (tresčí játra, kaviár a krevety jsou v něm zvláště bohaté), brusinky, jablka, pohanka, tomel.

Vápník - klíčový prvek kosterního systému, zajišťuje činnost svalového a kardiovaskulárního systému. Velmi důležité pro rostoucí plodový organismus. Denní norma je 1300 mg. Lze jej získat nejen v vitaminových komplexech, ale také v mléčných výrobcích, vejcích, sýrech, bylinách.

Hořčík - podporuje vstřebávání více než pěti set proteinů, takže výhody hořčíku pro růst plodu ve 24. týdnu jsou výjimečné. Prvek se podílí na tvorbě svalů a kosterního systému plodu. Nedostatek ohrožuje potrat, opožděný vývoj plodu, zvýšení tonusu dělohy. Je zapotřebí 450 mg hořčíku denně, které lze získat ze sezamových semen, pšeničných otrub, slunečnice, piniových oříšků.

Fosfor - je zodpovědný za odstranění životně důležitých produktů plodu. Podporuje vstřebávání vitamínů B. Je nutné konzumovat 1,3 g denně. Obsahuje pšeničné otruby, sezamová semínka, dýňová semínka, rozinky.

Draslík - udržuje hladinu tekutin a zabraňuje otokům, podporuje činnost nervového systému, podílí se na práci srdce. Protože se otok může objevit ve 24. týdnu, draslík je nesmírně důležitý, je třeba podat 250 mikrogramů denně. Vysoký obsah draslíku v bramborách, rajčatech, dýně, petrželce, sušeném ovoci.

Sodík - podílí se na metabolických procesech, ale používá se omezeně kvůli možnému zadržování vody ve 24. týdnu těhotenství, k němuž sodík přispívá. Doporučuje se denně nejvýše 500 mg. Můžete to získat z mořských plodů, sýrů.

Chrom - je nutné normalizovat hladiny glukózy v krvi. Lék může být předepsán ve 24. týdnu, pokud se po krevním testu ukáže, že hladina cukru je zvýšená. Prvek se podílí na metabolismu bílkovin v plodu, štěpí uhlohydráty a tuky. 50 mcg - požadovaný denní požadavek na chrom. K vyrovnání nedostatku chromu musíte jíst maso, mořské ryby, mléčné výrobky, brambory.

Kobalt - hlavní složka vitaminu B12, ovlivňuje produkci aminokyselin, bílkovin a tuků. Je důležité ve 24. týdnu během období růstu plodu. Potřeba kobaltu denně je 1,2 mg. Nejlepší je získat mořské plody.

Měď - spotřeba mědi musí být zvýšena, je nezbytné pro normální absorpci a asimilaci železa. Nedostatek vede k narušené absorpci proteinů nezbytných pro růst plodu. Pokud dojde k nedostatku mědi ve 24. týdnu, zvyšuje se riziko anémie z nedostatku železa v plodu. Optimální denní příjem je 2,2 mg. Pro zvýšení množství požadovaného prvku jezte játra, luštěniny, arašídy, krevety.

Železo - od 24. týdne se zvyšuje potřeba železa v těle. V závislosti na ukazatelích lékař předepíše železo, průměrná potřeba je 20-60 mg. Můžete získat železo z vepřových a hovězích jater, ryb, luštěnin, špenátu, jablek.

Selen je antioxidant, který chrání plod. Množství selenu ve 24. týdnu je třeba zvýšit, proto se těhotným ženám doporučuje, aby jej doporučovaly jako součást multivitaminů. Je vyžadováno 50 - 60 mcg denně, selen lze získat z mořských plodů, masa, tvarohu a vajec.

Křemík - je nezbytný pro tvorbu a normální vývoj pohybového aparátu plodu. S účastí křemíku na plodu se absorbuje více než sedmdesát důležitých stopových prvků. Ovlivňuje vývoj pojivové tkáně a tukové tkáně, která se objevuje u plodu ve 24. týdnu. Bude vyžadováno asi 20 mg denně. Tento prvek můžete získat, pokud existuje rýže, ovesné vločky, sója, čočka, ale lékaři to obvykle doporučují jako součást multivitaminů.

Zinek - řídí více než pět set enzymů. Zvýšená potřeba vyvstává od 24. týdne, kdy plod aktivně roste. S nedostatkem prvku se zvyšuje riziko rozvoje patologií nervové trubice dítěte. Norma je 15 mg. Zinek lze získat z masa, mléčných výrobků, řepy, brambor, ovoce.

Články O Neplodnosti