Hlavní Testy

24 týdnů těhotenství

Již 24 týdnů těhotenství. Vaše dítě neustále roste, zabírá více místa v děloze. Nyní má dostatek prostoru pro pohyb, takže se cítíte velmi dobře.

Toto období těhotenství je důležitým mezníkem v životě dítěte: dosud se zcela nevytvořilo, ale pokud dojde k předčasnému porodu ve 24 týdnech, má dítě s kvalifikovanou lékařskou péčí šanci na přežití. Samozřejmě musíte použít speciální vybavení, protože dítě stále dýchá samo, nemůže udržovat teplotu.

I přes možné nepohodlí spojené s nepříjemnými pocity v žaludku, močovém měchýři a bolesti zad se stále cítíte docela dobře a snadno, obvykle v tuto chvíli matky stále pracují. Uvolněte se více, věnujte maximální pozornost svému zdraví.

Kolik měsíců uplynulo? Šestý porodnický měsíc těhotenství již končí. Dítě aktivně roste, cítíte, jak se jeho pohyby zesilují. Váha dítěte roste a cítíte to velmi dobře. Po 24 týdnech těhotenství je hmotnost plodu přibližně 530 g a jeho výška je asi 21 centimetrů.

Co se děje?

Nyní se vaše tělo přizpůsobí potřebám dítěte, protože hlavní věc je, že dítě je příjemně rostoucí a vyvíjí se. Svou stravu musíte pečlivě zvážit, protože dítě bere všechny potřebné látky pro sebe. Vaše bříško se rozrostlo natolik, že těžiště se postupně posouvá. Můžete zaznamenat zvýšený stres na páteři, bolest. Pokud jste před těhotenstvím šli na sport, vaše tělo se snáze přizpůsobí. Pokud ne, je čas začít praktikovat vhodná cvičení: můžete navštívit jógu pro těhotné ženy, plavecký bazén, speciální gymnastické kurzy.

Břicho se zvětšuje hlasitost a ženy s tenkou pokožkou se již mohou objevit načervenalé pruhy - strie. Nejčastěji se objevují na břiše, boku, hrudi. Je čas začít používat lék na strie. Kůže se stane pružnější, ai když se objeví strie, pak s patřičnou péčí bude méně znatelná a rychle klesá.

Je na čase přemýšlet o tom, kde porodíte, kdo bude s vámi během porodu. Blízký člověk v tomto těžkém období hodně pomáhá. Ne vždy musí být partner při porodu manželem, ale většina otců se chce aktivně podílet na narození dítěte. A samozřejmě, pouze manžel / manželka opravdu pomůže vyrovnat se s obtížemi a učinit zážitek z toho, že dítě bude pozitivní.

Plod po 24 týdnech těhotenství

Na konci druhého trimestru těhotenství jsou již vytvořeny všechny orgány dítěte. a poté dojde k jejich zlepšení. Smyslové orgány se aktivně vyvíjejí. Dítě začíná tvořit chuťové pohárky a dokáže rozlišit chuť jídla, které matka jí. Chutná sladká jídla mohou být již vytvořena, protože všechna děti mají sladkou chuť spojenou s matkou, teplo a klid. Již matčina stravovací preference poskytují stravovací návyky dítěte.

Dítě v tomto gestačním věku spí asi 18-20 hodin denně, jeho denní režim se absolutně neshoduje s jeho matkou. Velmi často i noční doba bdění klesá v noci, a to může způsobit matce potíže se spánkem. Kromě toho jsou pohyby dítěte již znatelně patrné a maminku může snadno v noci probudit.

Toto je období, kdy dýchací systém již má vytvořený bronchoalveolární aparát. Vnitřní povrch alveol má hustou síť kapilár, skrz kterou bude krev nasycena kyslíkem. Povrchově aktivní látka se však dosud nevytvořila - povrchově aktivní látka, díky níž se plíce narovná a při inhalaci se nezhroutí. Tvoření této látky je teprve začátek. S akumulací dostatečného množství povrchově aktivní látky bude dítě schopno dýchat nezávisle, bez pomoci zařízení pro umělou ventilaci plic.

Tvář dítěte je plně tvarovaná a již má charakteristické rysy obličeje. Pokud pořídíte ultrazvukovou fotografii, můžete pochopit, jakého rodiče dítě vypadá. Dítě již vytvořilo řasenku, obočí. Navzdory skutečnosti, že množství podkožní tkáně je stále malé a dítě je hubené, má již pleť téměř jako u novorozence..

Vývoj mozku pokračuje, motorické dovednosti, vestibulární aparát se zlepšuje. Vaše dítě se začíná učit, jak ovládat své tělo: dělá poměrně koordinované pohyby rukama, nohama, může se dotknout jeho obličeje, pupeční šňůry, nohou.

V této fázi těhotenství se tvoří kožní vrstvy a na prstech se objeví charakteristický individuální vzor.

Fotografie dítěte, ultrazvuk

Máminy pocity

Většina nastávajících matek říká, že druhý trimestr těhotenství je nejpříjemnější. Již za toxikózou prvních měsíců se bříško již zvětšilo, ale stále nezpůsobuje matce potíže. S dítětem již dochází k psychologickému kontaktu a vy mu dobře rozumíte. To je doba, kdy si plně užíváte jedinečné období svého života - porodíte dítě.

Ve 24. týdnu těhotenství je vývoj plodu velmi aktivní, již rostl a zvětšená bříško může způsobit nepříjemné a někdy i bolestivé pocity v zádech. Bolest zad je velmi charakteristická pro poslední měsíce těhotenství a nyní byste měli vyvinout veškeré úsilí, abyste si v budoucnu usnadnili svou pohodu. Nezapomeňte nosit obvaz, pomůže to snížit zátěž bederní páteře, podpoří břicho, kromě toho je kůže břicha napnutá méně, svědění a protažení jsou méně pravděpodobné. Určitě navštivte sportovní skupiny pro těhotné ženy - je třeba dobře posílit svaly zad. Plavání poskytuje velmi dobrý účinek - spolu s aktivním tréninkem zadních svalů lis uvolňuje tělo, odpočívá.

Přesto je třeba sledovat vaši hmotnost, protože normální hmotnost matky a dítěte během porodu významně snižuje riziko komplikací. Normálně by se vaše hmotnost v 24 týdnech těhotenství neměla zvyšovat o více než osm kilogramů. Pokud je tento ukazatel větší, je důležité zjistit, zda váha v důsledku otoku přibývá. Pokud si všimnete, že po ponožkách zůstává na nohou znatelný pruh, a pokud se v oblasti dolních končetin vytvoří jamka, poraďte se s lékařem - poradí, jak postupovat, aby se zabránilo otokům.

24. týden dvojčat těhotenství je doprovázen zvýšenou zátěží na matčině těle, protože celková hmotnost dětí je mnohem vyšší než u jediného těhotenství. Pokud je to možné, měli byste jít na mateřskou dovolenou dříve, protože s vícenásobným těhotenstvím je riziko komplikací mnohem vyšší.

Břicho ve 24 týdnech těhotenství

Vaše bříško již výrazně vzrostlo, protože děloha je již 24 centimetrů nad ochlupením. V epigastriu se můžete pravidelně setkávat s nepohodlím, protože děloha komprimuje vnitřní orgány, zvyšuje je, ale celkově se cítíte dobře. Pokud stále pracujete, zkuste přestávky častěji, zahřívejte se, aby žaludek nevytlačoval krevní cévy a dítě dostalo dostatek kyslíku a živin. Kromě toho se tímto způsobem budete cítit mnohem lépe a méně unaveni..

Míchání na 24 týdnech těhotenství

Dítě bylo dost silné a jeho pohyby se staly silnějšími. Hodně spí, ale několikrát denně máma cítí aktivní pohyby. V tuto chvíli může dítě již silně zatlačit nohy do přední stěny břicha a s rukou v něm můžete cítit. Období činnosti dítěte může padat v noci, ale obvykle matka dobře ví, co dítě chce. Možná má hlad, pak byste měli mít malé občerstvení, dítě se uklidnit, a spolu máte dobrý noční spánek.

Dítě má nyní v děloze dostatek prostoru a může se úplně otočit, takže se jeho poloha může změnit.

Správná výživa

Dítě aktivně roste a potřebuje přijímat všechny živiny. Vaše strava by proto měla být bohatá na rostlinné bílkoviny, zvířata (libové maso, mléčné výrobky), zeleninu, ovoce. Nezapomeňte jíst obiloviny, celozrnný chléb, ořechy. Imunitní systém dítěte je tvořen a vy byste měli již z nabídky vyloučit produkty související s alergeny. To platí zejména pro ty matky, které samy trpí alergiemi (bez ohledu na jídlo nebo ne) a jejichž manželé jsou náchylní k alergickým reakcím.

Bolest 24 týdnů těhotenství

Velmi častou příčinou úzkosti jsou bolesti nohou, křeče. Jejich příčinou je obvykle nedostatek vápníku, hořčíku. A nejúčinnějším lékem na křeče v nohou jsou léky obsahující tyto stopové prvky. Pokud k tomu dojde, informujte o tom svého lékaře. Předepíše účinné ošetření. Je možné zmírnit křeče svalů nohou masáží, napnutím lýtkových svalů (pohodlně sedět na gauči a přitáhnout si ponožky směrem k sobě - ​​křeče zmizí), teplé koupele nohou dobře pomáhají.

Bolest nohou může mít jiný důvod. Zvětšená děloha komprimuje dolní dutou žílu, což má za následek narušení výtoku z cév dolních končetin. Chcete-li zlepšit žilní odtok, odpočívejte několikrát denně, postavte nohy do zvednuté polohy, například na židli..

Někdy po 24 týdnech se nastávající matka obává bolesti břicha spojené s výronem dělohy. Často se vyskytují, když jste na dlouhou dobu v nepříjemné poloze. Pokud ležíte na levé straně a přivedete si nohy na břicho, bolest se sníží.

Zvláštní pozornost by měla být věnována vaší pohodě, pokud se vyskytnou tažné bolesti v břiše. Mohou naznačovat, že je zvýšen tón dělohy. Toto je období, kdy jsou takové stížnosti běžné. Poraďte se s lékařem, protože zvýšený tón může být hrozbou ukončení těhotenství.

Přidělení ve 24. týdnu

Přidělení v tomto okamžiku by měla být řídká, jasná. Je třeba věnovat pozornost změnám barvy a konzistence sekrecí, protože infekce jsou pro dítě nebezpečné. Ženy často trpí infekčními chorobami v latentní formě, a pokud se změnila povaha propouštění, musíte se poradit s lékařem.

Nezbytný výzkum

V tuto chvíli musíte každý měsíc navštěvovat prenatální kliniku a obvykle tento týden připadá návštěva. Budou vám přiděleny standardní testy: obecný krevní test, močový test. Porodníci také věnují zvláštní pozornost kontrole hladiny cukru v krvi, protože asi dvě procenta těhotných žen má zhoršený metabolismus glukózy.

Pokud vaše těhotenství postupuje normálně, ultrazvuk ve 24. týdnu těhotenství nebude předepsán. Do této doby jste pravděpodobně již provedli druhou screeningovou studii..

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Mohu mít sex ve 24. týdnu těhotenství?

Pokud těhotenství půjde dobře, nezvýší se děložní tón, pak by neměly být intimní vztahy omezovány. Musíte být opatrní při výběru pozice a omezit ostré pohyby, ale obecně sex během těhotenství nepoškodí dítě.

Bolí mě žaludek. Co to znamená? To je pro dítě nebezpečné.?

Příčinou bolesti břicha během těhotenství může být výron dělohy, stlačení přilehlých orgánů, ale bolest se zvýšeným tonusem je nebezpečnější a je třeba se poradit s lékařem, abyste zabránili těhotenským komplikacím..

Po 24 týdnech těhotenství mám větší váhu - 10 kg! Zároveň sleduji stravu, nejím hodně škrobnatých jídel. Jaký je důvod?

Příčinou nadváhy v těhotenství může být nejen přejídání. Hmotnost může být získána v důsledku otoku, a pouze lékař může vyloučit. Nezapomeňte se poradit, protože otok může být příznakem gestózy.

Byl jsem trochu pozdě na plánované ultrazvukové vyšetření, udělal to tento týden a oni mi napsali, že dítě bylo v pánevní prezentaci. Teď mám 24 týdnů těhotenství. Pozice plodu se může stále měnit?

Samozřejmě. A to nejenže, ale pravděpodobně se stane. Nyní dítě již vyrostlo dost pro aktivní pohyby a v děloze je stále mnoho prostoru a může se snadno převrátit a více než jednou. Nebojte se - v době narození se může poloha vašeho dítěte změnit.

24 týdnů těhotenství

24 týdnů těhotenství - 26 porodníků

Gestační věk 24 týdnů je 26 porodních. Jen trochu doleva do třetího trimestru. A kousek před mateřskou dovolenou, která začíná po 2 týdnech s vícenásobným těhotenstvím a po 4 týdnech v případě porodu jednoho dítěte.

Mnoho matek má těžké jít do práce. Není divu. Bříško je velké, pravděpodobně otoky a nadváha... Zaměstnavatelé by měli dát nastávajícím matkám snazší práci, starat se o jejich pohodlí při práci. Ve skutečnosti se však všechno ukáže jinak. A matky jsou nuceny trochu oklamat - z menšího důvodu se zeptejte gynekologů, kteří vedou těhotenství, na hospitalizaci v nemocnici. Patří sem například přerušovaná hypertonicita dělohy.

Pocity a pocity budoucí matky ve dvaceti čtyřech týdnech od početí

1. Kontrakce Brextonových výšin. Příprava dělohy na porod. Žena pravidelně cítí napětí v děloze. Ale bez bolesti. Někdy je dokonce potřeba podporovat žaludek rukama. Mimochodem, pokud máte často přípravné kontrakce, noste obvaz. S ním nebudete mít pocit, že se vaše břicho chystá „vyjít“.

Protože je toto období poněkud nebezpečné, dochází k předčasnému porodu, je důležité nevynechat jejich předchůdce. Mezi ně patří únik čiré tekutiny z pochvy, tj. Voda, výtok ze sliznice (nemusí se nutně stát u krvavých pruhů), může to být jednoduše hlen, pravidelná bolest v břiše a dolní části zad. Máte-li jakékoli podezření na možné kontrakce, vypijte 2 tablety No-Shpa a rektálně vložte svíčku Papaverine Hydrochloride. Pokud po 40 minutách to nebude snazší - vyhledejte lékaře na prenatální klinice nebo zavolejte sanitku. I když se ukáže, že poplach je falešný, neobviňují vás. Neboj se. Ale obvykle jsou ženy s bolestí a jasně napjatou dělohou umístěny v nemocnici pod dohledem. Hypertonicita dělohy je dobře odstraněna kapátkem "Gineprala" a "Magnesia".

Ano, a pamatujte, že ultrazvuk nepředstavuje hypertonicitu. Je to určeno pouze pocity nastávající matky ve 24 týdnech těhotenství. Pokud neexistují žádné stížnosti - vše je v pořádku.

Tonus dělohy může také reagovat na pohyby dítěte. To je normální. Koneckonců, děloha je svalový orgán.

2. Bolest v páteři a dolní části zad. Jsou spojeny se změnou sklonu pánve. Doporučuje se lehká masáž bederní oblasti. Hlavní věcí je experimentální nalezení vhodné pozice pro něj. Takové jednoduché cvičení pomáhá dobře: je třeba co nejpevněji přitlačit záda ke zdi a pak se uvolnit. A opakujte to několikrát.

Velmi užitečná je také tzv. Kočičí póza, která zmírňuje bolest páteře. Když žena stojí na všech čtyřech se zakřiveným hřbetem. Mimochodem, toto stejné cvičení se doporučuje pro ženy s problémy s ledvinami..

3. Močová inkontinence. Nejčastěji pozorovány při kašli a kýchání. Únik moči není významný. Nepříjemným situacím se můžete vyhnout, pokud navštěvujete toaletu častěji, zabraňujete přetečení močového měchýře a pravidelně také děláte Kegelovy cviky k posílení svalů pánevního dna.

Tato nepříjemná situace vzniká v důsledku tlaku těžké dělohy na močový měchýř. Po porodu by mělo být vše obnoveno.

Je velmi důležité nezaměňovat únik moči a plodové vody. Druhá vyžaduje naléhavou lékařskou péči..

4. Hmotnostní přírůstek. Normálně je to asi 7-8 kilogramů. Pokud jste tuto značku překročili, zkontrolujte svou stravu, její množství a kvalitu. Jste samozřejmě těhotná a měla byste se dobře najíst, ale přílišná strava matky nepřinese žádné výhody pro dítě, ale těhotenství ztěžuje.

Je pravidlem strávit vykládací den jednou týdně nebo dva týdny. Například během dne jezte pouze balíček nízkotučného tvarohu a pijte kefír. Pokud si nepřejete, aby se půst dny, můžete prostě držet dietu - jíst méně tuku, vyloučit sladké sody, sladkosti, pečivo. To je zvláště nutné u žen, které mají vysokou hladinu cukru v krvi - gestační diabetes nebo podezření na diabetes.

5. Bolestivé otřesy dítěte. Pokud vám dítě dává nepříjemné pocity v oblasti močového měchýře, může silně stisknout hlavu, zkuste ležet na boku. Dítě se bude pohybovat a nezpůsobí nepříjemnosti.

6. prsní žlázy se připravují na časnou kojení. Během těhotenství se ženská prsa zvyšují v důsledku růstu žlázové tkáně. Počet alveol, lobules, kanálů se zvětší. A začíná se vyrábět mlezivo. Tyto změny jsou velmi jasně viditelné na ultrazvuku mléčných žláz, pokud jsou provedeny.

Rovněž se zvětší bradavky a nosní hrnky se zesvětlí a získají hnědou barvu. Montgomery žlázy se objeví na areole.

Ke změnám v mléčných žlázách dochází vlivem hormonů estrogen, progesteron a prolaktin.

7. Tvar a velikost břicha. Po 24 týdnech nebo později, ve 25 týdnech těhotenství od početí, je děloha již ve vzdálenosti 6-7 cm od pupku (nad ním). Pas je vyhlazený. Pokud porovnáte tvar břicha u matek ve stejném gestačním věku, bude to jiné. Někdo má ostré bříško, zatímco jiné vypadají jako koule. Někdo vypadá pružně a téměř neviditelně, zatímco někdo prakticky váží. Předpokládá se, že tvar břicha závisí zcela na pohlaví dítěte. Ale není tomu tak. Silnější bříško je charakteristické pro štíhlé matky, které jsou poprvé těhotné. Při mnohočetném, zejména ve třetím, čtvrtém těhotenství, se břicho silně odchyluje vpřed. Je to kvůli přetažené břišní stěně. Bohužel, častý výskyt u více matek, které nehrají sport.

Velikost břicha je obvykle větší u žen s nadváhou. Důvodem je skutečnost, že jejich pas byl zpočátku spíše obvodový než tenký. To znamená, že před těhotenstvím byla malá bříško. Není tedy co závidět. Je důležité, aby děloha rostla podle gestačního věku. To znamená, že nyní by měla být výška dna dělohy 26 cm. Pokud ano, nemůžete si dělat starosti se skutečností, že vaše bříško není ve srovnání s ostatními budoucími matkami příliš velké..

Co se stane dítěti ve 24 týdnech těhotenství

Dítě stále rychle roste. Jeho hmotnost je již 800–900 gramů.

Kůže se stává méně průhlednou. Dítě je zarostlé tukem. Ultrazvuk v trojrozměrném obraze již jasně viditelné rysy obličeje. Pokud pořídíte fotografii, můžete snadno určit, jak vypadá dítě. Co se děje s dítětem ještě dvacet čtyři týdnů od početí?

Mozek se rychle rozvíjí a naučil se zpracovávat vizuální a zvukové signály. Dítě samozřejmě nevidí nic, to znamená konkrétní obrázky. Ale záblesk světelných upozornění. A slyší - tlukot srdce matky, zvuk krve, hlasy matky a dalších lidí. Mimochodem, s ultrazvukem si mnoho matek všimne, že se děti začnou pohybovat aktivněji. Mnoho lidí si myslí, že je to kvůli nepříznivým účinkům ultrazvuku na plod. Ale není tomu tak. Dítě reaguje na neznámý hlas lékaře a mechanický tlak na stěnu dělohy pomocí senzoru.

A více o hluku. V děloze žije dítě v podmínkách tzv. Bílého šumu. Ne v tichu. Proto je pro novorozence velmi snadné usnout pod deštěm, vodopádem, zvukem vysoušeče vlasů atd. Zapamatujte si to a použijte po porodu!

Mozek dítěte je vhodné studovat na ultrazvuku. Nyní se specialisté obávají zejména komor, vyloučit hydrocefal a mozek. Tvář dítěte je pečlivě vyšetřena, aby se vyloučil rozštěp rtu a rozštěp patra (malformace).

Iris oka u plodu je zatím bez pigmentu. Objeví se po 30 týdnech. Avšak iu narozeného dítěte barva očí obvykle není konečná. Mnoho dětí se rodí modrooký a ve věku 6 měsíců se stanou zelenýma nebo hnědýma.

Dítě si vytváří vlastní způsob činnosti a odpočinku. To bude přetrvávat nějakou dobu po narození.

Fetometrie plodu je nyní následující:
BPR - 61-73 mm;
LZ - 77-93 mm;
Výfukové plyny - 224 - 262 mm;
Chladivo - 194 - 240 mm;
BK - 45-53 mm;
PC - 41-49 mm;
KP - 35 - 43 mm;
KG - 41-49 mm.

24 týdnů, kurzy pro těhotné ženy (video):

24 týdnů, kurzy pro těhotné ženy

Jaká pozice plodu v děloze je považována za normální

Určitě víte, že by normálně děti měly ležet hlavou dolů. V této fázi těhotenství to však není tak důležité. Dítě má stále dostatek prostoru pro tahy, které může provádět alespoň denně. Ale po 32. porodnickém týdnu se většina dětí usadí v děloze hlavou dolů. Děti s polyhydramniemi mohou zůstat na knězi, pokud je v děloze mechanická překážka, která zaujímá správné držení těla (například fibroidy dělohy), s malformacemi dělohy, placentou previa atd..

Pokud těhotenství postupuje dobře, ale dítě se žádným způsobem nechce převrátit - na tom nezáleží. Hodně dětí se rodí několik dní před porodem. V extrémním případě mají lékaři dostatek dovedností k tomu, aby mohli v porodním projevu porodit. Operace se provádí, pouze pokud žena nese chlapce nebo dívku, ale s odhadovanou hmotností vyšší než 3,5 kilogramu.

Je možné spěchat na dětský puč? Existují důkazy, že jednoduchá cvičení mohou pomoci. Například toto: lehněte si 10 minut na jedné straně, pak 10 minut na druhé straně, a tak 2-3krát. Nebo stát v kočičí poloze (koleno), zatímco dítě nespí.

Psychologové tvrdí, že dítě se může převrátit, pokud s ním mluví laskavě a požádá ho, aby to udělal..

Tipy pro nastávající matky - zákazy, které lze obejít

1. Nemůžete zvednout ruce. Říká se, že to povede k prasknutí močového měchýře a vypuštění plodové vody. Ve skutečnosti tomu tak není. Mechanicky se močový měchýř jen neroztrhne. Je zapotřebí značné zatížení. Ano, a různé gymnastické komplexy pro nastávající matky, včetně jógy, obsahují cvičení s nataženými pažemi.

2. Neopalovejte se. Ve skutečnosti není opalování obecně dobré. V teplém období, kdy většina kůže není schovaná pod oblečením, je lepší být ve stínu. Můžete se také opalovat ve stínu. Navíc bude opálení velmi vyrovnané. A nehrozí žádné nebezpečí popálení, pokud se nebudete opalovat v období od 11 do 17 hodin.

Pokud je třeba vyrazit na slunce ne po dobu 5 minut, ale déle, musíte nosit klobouk se širokým lemem, slunečními brýlemi a na pokožku aplikovat opalovací krém (jsou povoleny pro použití těhotnými ženami).

3. Nemůžete barvit vlasy. To není pravda. Malé množství barviva, které se dostane na kůži, nepoškodí plod. Trochu barvy se samozřejmě dostane do krve, ale není to děsivé.

V případě obav můžete použít přírodní barviva, například odvar z listů vlašských ořechů, cibulových slupek, heřmánku, henny nebo basy.

4. Je zakázáno navštěvovat lázeňský dům a saunu. Mytí není zakázáno. Teplotní rozdíl však vytváří zbytečnou zátěž pro srdce a krevní cévy, které tak musí učinit nejen při poměrně dlouhém těhotenství. Pokud je však teplota v sauně nebo vanu mírná, můžete chvíli jít. S výhradou dokonalého zdraví. Samotné koupání nevyvolává potrat.

5. Neleťte letadlem. To není pravda. Můžete letět ke zdravé nastávající matce. Toto přímo uvádí Světová zdravotnická organizace. Těhotenství není kontraindikací k létání. Nejvýhodnější doba pro cestování je přesně druhý trimestr. Jen nelétejte do oblastí s vysokou nadmořskou výškou (kde je vzduch chudý na kyslík) a v oblastech, kde není možné zajistit rychlou a kvalitní lékařskou péči.

6. Nepoužívejte dřep. Tento mýtus vznikl, protože v této poloze je vhodné mít dítě. Squatting samozřejmě není příliš vhodný, je snadné ztratit rovnováhu a krevní oběh v nohou je narušen. Ale to nevede k práci.

24 týdnů těhotenství

24. týden těhotenství je konec šestého porodního měsíce porodu plodu a konec druhého trimestru. Věk dítěte je dvacet dva embryonálních týdnů, ze kterých můžeme usoudit, že všechny systémy a orgány dítěte vstupují do konečné fáze formace.

Od tohoto týdne hrozí během těhotenství různé abnormality, a proto se častěji objevují pravidelné vyšetření nastávající matky. Kromě ultrazvukových a standardních testů se provádí také Dopplerometrický screening placentární cirkulace..

Obsah

Úvod

Nejdůležitějším znakem růstu a vývoje dítěte je rozšiřující se břicho nastávající matky každý den. Pozice a chůze se začínají měnit v důsledku skutečnosti, že se tělo snaží rovnoměrně distribuovat zvýšenou hmotu. To způsobuje bolest v bederní oblasti v důsledku velkého zatížení páteře..

Ženy, které zanedbaly aktivní životní styl, si začínají stěžovat na konstantní algii v dolní části zad, která se v důsledku přibírání na váze zvyšuje každý týden. Chcete-li se tomuto problému vyhnout a odstranit výskyt strií, měli byste nosit prenatální obinadlo a provádět speciální gymnastiku pro ženy v pozici.

24. týden těhotenství: co se děje pocity

Polovina gestačního věku je již pozadu. Od oplodnění vajíčka, jeho implantace na stěnu dělohy a posledního menstruačního toku začaly v ženském těle globální změny, včetně hormonálních změn. Všechno to bylo nezbytné, aby se nacvičené embryo úspěšně pěstovalo, vyvíjelo a po určité době se narodilo..

V prvním trimestru byly všechny tyto změny doprovázeny nepříjemnými projevy toxikózy a emoční nestability, právě teď se stav ženy vrátil k normálu. Není divu, že lékaři nazývají druhý trimestr těhotenství nejklidnějším ze všech těhotenství. Během této doby se máma cítí dobře, její pohyby jsou stále volné a lehké a její žaludek možná rostl, ale ještě není příliš velký.

Ve dvacátém čtvrtém týdnu těhotenství si žena začíná všimnout rychlého nárůstu hmotnosti. Z tohoto období hrozí přibývání na váze v důsledku zvýšené chuti k jídlu, která se každým dnem zvyšuje. Je třeba poznamenat, že přírůstek hmotnosti by do této doby neměl být větší než 5 až 6 kilogramů.

Normálním stavem pro toto období je nadměrné pocení, slabost a ospalost. Při řešení těchto negativních jevů byste se měli více uvolnit a nezapomenout na udržení aktivního životního stylu.

V dopoledních hodinách a večerech si může žena všimnout otoku horních a dolních končetin, ke kterému dochází v důsledku pomalé práce ledvin. Chcete-li minimalizovat možnost otoků, měli byste pít méně a omezit příjem soli. Pokud je otok významný, měli byste okamžitě vyhledat lékaře, protože tato symptomatologie je důkazem závažných problémů s ledvinami.

Některé mumie hlásí kolostrum z mléčných žláz. Ne každý čelí podobnému jevu, ale je to naprosto normální, protože tímto způsobem se prsa připravuje na produkci mléka pro krmení budoucího dítěte. Pro odstranění nepohodlí způsobených mlezivem by se měly používat podprsenky..

Problémy a hrozby těhotenství 24 týdnů

Vzhledem k rychlému růstu plodu a dělohy, blíže ke konci druhého trimestru, je zaznamenán břišní růst. Pokud v prvním trimestru zůstal na chvíli v klidu, pak ve dvacátém čtvrtém týdnu porodu plodu se nebude moci schovat ani za volné oblečení. Od tohoto období se růst břicha stává rychlým, což vede k různým problémům.

V důsledku protažení kůže se oblast stehen a břicha projevuje výskytem strie, kterému předchází silné svědění. Chcete-li zabránit jejich výskytu, měli byste začít používat speciální kosmetiku pro strie od prvního měsíce těhotenství.

Objevuje se také mírná bolest v bocích a bederní oblasti. Jsou spojeny s děložní distenzí v důsledku jejího růstu. Taková bolest je docela tolerovatelná a rychle zmizí. Díky zaoblenému břichu se budoucí matka cítí nepohodlně při sezení a ležení, takže je obtížnější si pohodlně sednout.

Růst břicha se odráží také v ženské chůzi, stává se jako kachna. Je to způsobeno posunem těžiště, rychlou únavou a bolestí zad a dolních končetin..

Zvětšení dělohy

Děloha stále roste a stlačuje orgány umístěné v malé pánvi. Komprese negativně ovlivňuje činnost trávicího traktu a močového měchýře. Žena často běží na záchod a má také problémy s pohybem střev. Vyskytuje se její pálení žáhy a nadýmání a na pozadí zácpy se mohou vyvinout hemoroidy.

Všechny výše uvedené problémy lze opravit, kromě toho je třeba mít na paměti, že jsou dočasné. Chcete-li je odstranit, musíte dodržovat speciální dietu a při zácpě si vezměte mírné projímadlo, které mohou opít těhotné ženy, protože to nepoškodí dítě.

Nepohodlí a bolest

Bolestivé a nepříjemné pocity vznikající v této době jsou nejčastěji spojeny se zvýšením dělohy. Často ovlivňují břišní oblast, dolní část zad, dolní končetiny, temporální a týlní oblast, jakož i řiť v přítomnosti hemoroidů.

Pokud bolestivé pocity mohou být tolerovány a nejsou ostré, neměli byste si s tím dělat starosti. Pokud se však začnou prohlubovat, je lepší se zdát odborníkovi. V této fázi hrozí potrat a předčasný porod. Tomu lze zabránit, pokud pečlivě sledujete svůj stav, protože není vždy možné zachránit dítě, které se narodilo předčasně.

SARS a horečka

Jen málo žen v této situaci se dokáže vyhnout nachlazení, protože toto nebo toto období těhotenství se nutně bude shodovat s vrcholem epidemie. Největší nebezpečí, nemoci studené etiologie, jsou v prvním trimestru porodu plodu, kdy se plod fixoval pouze v děloze a jakýkoli negativní účinek může vést ke spontánnímu potratu..

Období dvaceti čtyř týdnů je klidnější čas, kdy je minimalizována možnost potratu. Pokud však není nachlazení zastaveno včas, může to nepříznivě ovlivnit vývoj plodu. Z tohoto důvodu je důležité začít s léčbou, jakmile se objeví první příznaky.

Pokud je stav budoucí matky stabilní, může navštívit terapeutku na klinice sama. Ale pokud cítí slabost, bolení v kostech a její ukazatele teploty jsou zvýšené, měla by být do domu zavolána odbornice. Ke zmírnění vašeho stavu můžete kromě léčivých přípravků používat také tradiční léky, které jsou představovány inhalací a výplachem na základě různých léčivých bylin. Doporučuje se také pít malinový čaj, ovocné nápoje z bobuloviny a mléko s medem ve velkém množství..

Pokud indikátory teploty nepřesahují 38 stupňů, nemusí být sraženy, ale pokud teplota stoupne nad normální, měli byste vzít antipyretikum, které terapeut poradí. Z nejbezpečnějších antipyretik pro toto období by měl být upřednostněn paracetamol.

Po zotavení by se nemělo hromadit dopravní zácpě lidí, aby se znovu nemocilo. Abychom vám pomohli obnovit imunitu, musíte trávit více času na čerstvém vzduchu, vést aktivní životní styl a větrat byt..

Vaginální výtok

Vaginální sekrece ve dvacátém čtvrtém týdnu těhotenství se prakticky neliší od toho, co bylo před početí, jediná věc, která se změnila, je její hojnost.

Pokud se výboj stal hnědým, žlutým, zelenkavým, sraženým a nepříjemným zápachem, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Nepovažuje se za normální výtok s krvavými žilami a velkým množstvím tekutiny v nich. Jsou důkazem zánětlivého procesu, problémů s placentou nebo únikem plodové vody.

Můžete také zjistit, jaké problémy a hrozby provázejí 25. týden těhotenství, jak se vyvíjí dítě a co dělá, a ještě mnohem více. V tomto článku najdete všechny potřebné informace..

24. týden těhotenství: vývoj plodu

V této fázi lze ovoce porovnat s velikostí kukuřice. Jeho výška je 21 centimetrů a hmotnost 530 gramů. Ve věku 24 týdnů těhotenství se rychle zrají vnitřní orgány dítěte a všechny systémy na podporu života. Dítě ještě přibývalo na váze a jeho kůže se vrásčila a má načervenalý nádech. Právě se začal ukládat podkožní tuk. Po několika týdnech začne dítě přibývat na váze, jeho tváře, dolní a horní končetiny budou opuchlejší a pokožka se rozjasní.

Mozek se v této době vyvíjí velmi rychle. Váží asi sto gramů a je skvrnitý s mnoha závity. Ve fázi dokončení je tvorba mozečku a středního mozku. Ale i na začátku vývoje plodu vážil mozek embrya pouze dva gramy.

Kosti se nadále vyvíjejí a posilují. Totéž se stane se svalovým aparátem. Dítě je v tuto chvíli již dobře zatlačeno do lůna, popadne pupeční šňůru, omílání, pohybující se končetiny a hází a otáčí se. Vytvořil cyklus bdělosti a spánku. Dítě nyní spí od 16 do 19 hodin denně.

Plíce začínají připravovat dítě na nezávislý dýchací proces. Alveoli začíná syntetizovat povrchově aktivní látku, která umožní otevření plic při narození a prvním dechu dítěte. Pokud těhotenství skončí předčasným porodem, pak při umístění dítěte do nádoby se speciálním vybavením můžete zachránit jeho život a nechat plíce zcela se rozvíjet..

Tvář dítěte je již plně vyvinutá, v závislosti na náladě má výrazy obličeje. Obočí a řasy jsou jasně viditelné. V tomto okamžiku, drobky zralé receptory, on už může rozlišovat vkus, reagovat na světlo a zvuk. Pokud přinesete zahrnutou lampu do žaludku matky, zárodek se navždy obrátí na světlo a šilhání.

Je položena vnitřní a vnější vrstva kůže. Na dlaních a prstech dítěte se vytvoří individuální vzor, ​​který se následně stane jeho osobní identifikační značkou..

Míchání na 24 týdnech těhotenství

Protože v děloze je stále mnoho prostoru, může se v ní dítě volně pohybovat. Ve dvacátém čtvrtém týdnu těhotenství se žena už otřesy cítila dobře. Mohou být rytmické a silné nebo lehké a jemné - to vše závisí na náladě dítěte. Dítě se aktivně učí svět kolem sebe: hází se, hýbá nohama a pažemi, hází a otočí se a škytá.

Pokud žena ne vždy slyší pohyby plodu, není třeba se obávat. Ticho souvisí s tím, že dítě spí většinu dne a je vzhůru jen několik hodin. Pokud však neprobíhá žádná aktivita déle než jeden den, měli byste se poradit s gynekologem.

Testy a studie po 24 týdnech těhotenství

Do této doby měla žena již absolvovat dva trojité testy: hladina volného estriolu, hCG a alfa-fetoproteinového proteinu a dvě ultrazvuková vyšetření. Před plánovaným výletem do prenatální kliniky bude nastávající matka potřebovat močový test, obecný krevní test a krevní sérové ​​testy na glykemický index. Při vyšetření gynekolog také vezme vaginální nátěr.

KLA umožní specialistovi sledovat zdravotní stav nejen těhotné ženy, ale také plodu studiem erytrocytů, leukocytů, retikulocytů, destiček, hemoglobinu a hematokritu. Eliminují anémii a rozvoj zánětlivých procesů v těle.

Pomocí močového testu lékař monitoruje ledviny, které jsou dvojitě zatíženy. A glykemický index vám umožní detekovat přítomnost gestačního diabetu a také zajistit rizika jeho vývoje.

Ultrazvuk po 24 týdnech těhotenství

Ultrazvukové vyšetření po dobu dvaceti čtyř týdnů není plánovaným postupem. Děje se to mezi dvacátým a dvacátým druhým týdnem. Pokud však gynekolog má podezření na přítomnost patologie u dítěte, nařídí matce, aby provedla další postup.

Ultrazvuk lékař poslouchá srdeční rytmus plodu, zjistí, zda jeho vývoj odpovídá gestačnímu věku, prozkoumá již vytvořené orgány a diagnostikuje jeho podezření. Máma by se neměla dopředu bát, protože pro lékaře je tento postup, i když další, zajištěním.

Mami, v této době může uzist říct, jaké pohlaví je její dítě, a také to ukázat na monitoru zařízení, a pokud je to žádoucí, vyfotografovat první snímek svého dítěte.

Výživa ve 24 týdnech těhotenství

Ve dvacátém čtvrtém týdnu těhotenství byste měli dodržovat stejnou stravu, jaká byla dříve. Jídelní lístek by měl být bohatý na ovoce a zeleninu, cereálie, chléb, těstoviny, bylinky, olivový olej, ořechy a fazole. Také ve stravě by mělo být zavedeno maso, sýr, ryby, zakysaná smetana, vejce a jogurt.

Měl by vylučovat alkohol, sladkosti, kořeněné slané a pepřové nádobí, polotovary, vdolky, silný čaj a kávu. Potraviny s vysokým obsahem kalorií nejsou užitečné, ale naopak způsobují rychlý nárůst tělesné hmotnosti, zatímco slaná jídla vyvolávají výskyt otoků..

Nabídka by měla zahrnovat také výrobky obsahující železo, které zabrání chudokrevnosti. Představují je hovězí, pohanka, tomel, šťáva z granátového jablka. Chcete-li získat vitamíny, musíte jíst třešně a višně, mořské řasy a papriku a vlákninu lze získat z ovoce a zeleniny. Pijte až dva litry vody denně a často konzumujte jídlo v malých porcích..

Vitaminové komplexy

Není vždy možné získat správné množství vitamínů pro tělo matky a dítěte z jídla, proto gynekologové předepisují svým pacientům vitamínové a minerální komplexy. Zvláštní potřeba těchto leformů vyvstává v období podzim-zima. Indikací pro tyto léky je věk matky nad třicet let a alergie, kvůli které musíte omezit stravu.

Než však půjdete do lékárny pro vitamíny, měli byste se poradit se svým gynekologem. Pouze on si bude moci vybrat vhodný komplex s přihlédnutím k průběhu těhotenství a vlastnostem těla, které máma má. Při užívání těchto vitamínů je nutné přísně dodržovat dávkování.

Fyzická aktivita při těhotenství 24 týdnů

Důležitou roli v průběhu těhotenství a pohody ženy hraje její fyzická aktivita. Dlouhé posezení u počítače nebo před televizí negativně ovlivní pohodu matky. Bude mít nadváhu, která zkomplikuje porod, bolest v končetinách a zádech, stejně jako letargii a apatii..

Pro udržení těla v dobrém stavu stačí věnovat čas dlouhým procházkám v parku. Je třeba poznamenat, že pětiminutový pobyt na ulici nebude fungovat, chůze by měla být alespoň půl hodiny. Žena se také může přihlásit k fitness pro nastávající matky, vodní aerobik, jógu nebo třídy v tělocvičně s osobním trenérem.

Hlavní věc je, že trénink je pravidelný a nezpůsobuje přepětí.

24. týden těhotenství: doporučení gynekologů

Aby dvacátý čtvrtý týden těhotenství proběhl bez problémů, měla by budoucí matka dodržovat následující doporučení:

 • Pokud toto období klesne na vrchol chřipkové epidemie, měla by se žena vyhnout velkému davu lidí a jíst česnek a cibuli, které dobře ničí patogeny. Musíte také zajistit, aby vzduch v místnosti nestagnoval a byl vždy čerstvý.
 • Při zvýšeném otoku horních a dolních končetin byste se měli poradit s odborníkem. Pokud nebudou přijata včasná opatření, může se tento problém rozvinout v gestózu, což vede k narušení funkce srdce, centrálního nervového systému, ledvin a jater nastávající matky. Pro dítě představuje toto onemocnění také vážné nebezpečí v podobě placentární nedostatečnosti a dalších nebezpečných odchylek.
 • Po dobu dvaceti čtyř týdnů by se neměly tvořit modřiny a pády, protože mohou mít vážné následky, zejména pokud se jedná o modřinu břicha..
 • Vzhledem k tomu, že dítě v tuto chvíli už matku dobře slyší a rozpoznává její hlas, měla by s ním mluvit tak často, jak je to možné, dotknout se jejího žaludku, pohladit ho a mluvit s ním příjemná slova. Můžete dát drobky k poslechu klasické hudby. Taková interakce pomůže mamince a dítěti navázat blízký vztah ještě před jeho narozením.

Aby se žena mohla připravit na porod, musí provést cvičení Kegel, která posílí svaly vagíny, perineum a dolní části břicha.

Sex po 24 týdnech těhotenství

Vzdálenost po dobu dvaceti čtyř týdnů by měla být něžná, klidná a neuspěchaná, žádné experimenty nejsou povoleny. Pár by neměl zapomenout na pohodlí a bezpečnost drobků a vyvarovat se tlaku na žaludek. Jinak nejsou poskytována žádná omezení..

Gynekolog může zavést zákaz sexu, pokud existují problémy se zdravím nastávající matky nebo existuje-li hrozba předčasného porodu. Intimita může být rovněž zakázána v případě gestózy, velkého nedostatku vody, eroze děložního čípku a mnohočetného těhotenství.

Závěr

24. týden těhotenství se vyznačuje nejen prudkými vnějšími změnami týkajícími se těla budoucí matky, ale také výskytem zvláštního spojení mezi ní a dítětem.

Aby zbývající doba čekání na drobky uplynula bez incidentu, je třeba toto spojení posílit a samozřejmě sledovat pohodu a zdraví vašeho dítěte, pak bude čekání na jeho narození šťastné a vyrovnané..

24 týdnů těhotenství

Ve 24. týdnu těhotenství můžeme bezpečně předpokládat, že polovina obtížné cesty byla dokončena. Většina žen tentokrát vřele vzpomíná - žaludek ještě není tak velký, aby způsoboval nepohodlí, nepříjemné projevy toxikózy jsou pozadu a dítě se aktivně pohybuje, takže je v těsném kontaktu s matkou.

Plod

V této době je průměrná hmotnost plodu 530–600 gramů a jeho průměrná výška je 30 cm. Dítě se právě začíná hromadit podkožní tukovou vrstvu, takže vypadá tence. Kůže - načervenalá, vrásčitá, velmi tenká.

Dítě v tuto chvíli:

 • Mozek se aktivně vyvíjí. Výrazně se zvýšila, objevilo se mnoho spletení.
 • V plicích se vyskytují důležité procesy. V plicích se začíná tvořit povrchově aktivní látka, která je nezbytná pro nezávislé dýchání. Je to látka, která se vyrábí v alveolech a pomáhá plicím absorbovat kyslík. Ve 24. týdnu povrchově aktivní látka stále nestačí k tomu, aby žila mimo dělohu.
 • Trávicí trakt funguje aktivně: plod spolkne plodovou vodu, cvičí trávicí orgány.
 • Tvář zaujme známý vzhled dítěte, obočí a řas.
 • Muskuloskeletální systém se zlepšuje. Dítě se aktivně pohybuje, dotýká se pupeční šňůry úchyty, živí se nohama.
 • Orgány doteku a kouzla se vyvíjejí. Dítě je schopno rozlišit jasné světlo, slyší zvuky a rozlišuje vkus toho, co matka jí.
 • Děje se mnoho pohybů, protože v mateřské děloze je stále dostatek volného místa. Ve 24. týdnu se frekvence pohybů výrazně zvyšuje a dosahuje 10 až 15 pohybů za hodinu. Někdy se dítě na krátkou dobu uklidní - spí.

Stav budoucí matky

Cítit

Hmotnostní přírůstek od začátku těhotenství není větší než 8 kg. Týdenní hmotnostní přírůstek by neměl překročit 400 g. Poté, co toxikóza ustoupí, je riziko rychlého přibývání na váze vysoké.

Těhotná žena v této době:

 • Je zachována zvýšená citlivost mléčných žláz, je možný výskyt mleziva. Oblasti bradavek ztmavují a zvětšují.
 • Děloha roste a začíná přemisťovat břišní orgány. Možné zažívací problémy, zácpa, pálení žáhy.
 • Dochází k deformitě močového měchýře, doprovázené častým močením.
 • Posun těžiště může způsobit bolest páteře a nohou. Ženy by měly více spočívat na nohou na válečku. Pro pohodlný spánek se doporučuje použít speciální polštář.
 • Mohou se objevit hnědé skvrny na obličeji a ztmavnutí proužku na břiše..

Žaludek

Výška dělohy v tomto okamžiku je 24 cm a obvod břicha je v průměru 75-80 cm. Nevyjádřená bolest na stranách břicha je spojena s napínáním svalů dělohy, jak roste..

Při normálním těhotenství by bolest v břiše neměla být. Pokud je nepohodlí velmi výrazné a nezmizí, musíte navštívit lékaře. Možné riziko předčasného porodu.

Mnoho těhotných žen ve 24 týdnech má zvýšený tón dělohy. Toto je stav, ve kterém jsou svaly dělohy neustále ve stavu napětí. Žena cítí, že její žaludek je na chvíli ztuhlý.

Tón se objevuje v reakci na fyzický nebo emoční stres, nadměrné přetížení doma i v práci. Pokud problém ignorujete, plod má vysoké riziko patologií nebo předčasných porodů, neměli byste proto odkládat návštěvu u ošetřujícího lékaře, který vám předepíše sedativa, která jsou bezpečná pro plod a svalové relaxanty..

Vybít

Objem výboje ve 24. týdnu se mírně zvyšuje:

 • Normální výtok - průhledný nebo mléčný, homogenní, připomínající hlen v konzistenci. Žádný zápach.
 • Pokud se propouštění zkřivilo, objevily se v nich hrudky, lékaři diagnostikovali drozd.
 • Pokud výboj získal ostrý nepříjemný zápach nebo neobvyklou barvu, je pravděpodobné, že matka má genitourinární infekci. Lékař předepíše nezbytnou léčbu, která je bezpečná pro dítě.
 • Alarm je výskyt vodního výboje, který může naznačovat únik plodové vody.
 • Krvavý výtok je ještě nebezpečnější, k čemuž může dojít při pozorování placenty a jiných patologických stavů ohrožujících život matky a dítěte. Když se objeví taková sekrece, měla by žena zavolat sanitku.

Ložiskové potíže

Přes skutečnost, že druhý trimestr těhotenství se často nazývá „zlatý“, musí některé ženy čelit potížím s ložiskem.

Polyhydramnios

Gynekolog může detekovat patologii během vizuálního vyšetření, pokud je obvod břicha výrazně větší než přijaté normy. Diagnóza ultrazvuku je potvrzena..

Nejběžnější příčinou polyhydramnií je přítomnost nitroděložní infekce.

K léčbě se obvykle předepisuje léčba antibiotiky..

Důsledky polyhydramnií jsou předčasný porod, prolaps smyček pupečníkové šňůry, komplikace při porodu v důsledku nadměrného protažení svalů dělohy..

Únik vody

Ve 24. týdnu je zvláště důležité kontrolovat objem a povahu výtoku, protože mnoho těhotných žen zaměňuje únik plodové vody s normálním výtokem..

Během porodu obvykle dochází k prasknutí membrán a odtoku vody. Pokud voda začala vytékat dříve, existuje riziko předčasného porodu nebo vzniku závažných fetálních abnormalit.

Pokud je diagnóza potvrzena, gynekologové udělají vše pro to, aby těhotenství co nejdéle prodloužili..

Krátký děložní čípek

Normálně by měla být délka děložního čípku v období 24 týdnů těhotenství alespoň 2,5 cm. Pokud je tento ukazatel menší, nemusí děložní hrdlo vydržet tlak rostoucího plodu a otevřít se před datem splatnosti.

Ve většině případů je patologie asymptomatická a může vést k předčasnému porodu. Diagnóza se provádí na základě gynekologického vyšetření a ultrazvuku.

Příčinou zkracování dělohy mohou být anomálie jejího vývoje, trauma nebo hormonální nerovnováha.

Žena má klid na lůžku, v některých případech je děložní hrdlo šité, aby se zabránilo potratu.

Patologie placenty

Čím nižší je placenta připojena, tím více příznaků může žena pozorovat: tažení bolesti v podbřišku, špinění, bolest v dolní části zad, závratě, nevolnost, otok.

Příčiny nesprávného připoutání plodu:

 • mechanická poškození dělohy a strukturální vlastnosti,
 • zánětlivé procesy,
 • hormonální narušení.

U většiny žen, kterým byla diagnostikována nízká placenta, je do 24. týdne v normální poloze. Pokud k tomu nedojde, je diagnostikována placenta previa. Tento stav může negativně ovlivnit průběh těhotenství a vést k fetální hypoxii, krvácení matek a abrazi placenty. V některých případech je přirozený porod nemožný a je proveden císařský řez.

Otok

Malý otok ráno kvůli zpomalené funkci ledvin se nepovažuje za patologii. Pokud otok neodezní, objeví se večer a je doprovázen zvýšením tlaku, je naléhavě nutné o tom informovat ošetřujícího lékaře. Možná se u ženy vyvíjí gestóza - nebezpečný stav, který ohrožuje život matky a dítěte.

Druhy otoků během těhotenství

Lékařské vyšetření

Návštěva gynekologa

Předtím, než těhotné ženy podstoupí obecný krevní test, krevní test na cukr a obecný močový test. Rozdělení testů pomůže vyloučit zánětlivé procesy a infekce, anémii s nedostatkem železa, gestózu.

Ve druhém trimestru těhotné ženy navštíví lékaře každý měsíc v nepřítomnosti komplikací. Při každém vyšetření provádí gynekolog následující manipulace:

 • určuje přírůstek hmotnosti,
 • měří obvod břicha a výšku dělohy,
 • měření krevního tlaku,
 • zkoumá těhotnou ženu, aby zjistila otoky,
 • měří srdeční frekvenci plodu,
 • dešifruje výsledky testu,
 • jmenuje testy pro doručení před další návštěvou.

Do 24. týdne by měly všechny těhotné ženy podstoupit druhý screening, včetně ultrazvukové diagnostiky. Cíle výzkumu:

 1. Posouzení stavu plodu, identifikace odchylek v jeho vývoji. Změřte výšku a hmotnost vašeho dítěte.
 2. Analýza plodové vody.
 3. Posouzení pozice placenty a její stupně zralosti.
 4. Určení pohlaví dítěte.

Kromě toho může gynekolog poradit s hodnocením krevního toku - Dopplerův ultrazvuk k posouzení průběhu těhotenství.

Doporučení

Výživa

Doporučuje se dodržovat následující pravidla:

 • Jíst by mělo být časté a postupně, aby nedošlo k přejídání a pálení žáhy..
 • Základem stravy je sezónní místní zelenina a ovoce, libové maso, ryby dvakrát týdně, celozrnné cereálie, vysoce kvalitní mléčné výrobky.
 • Výrobky obsahující železo musí být přítomny ve stravě - hovězí maso, pohanka, tomel. To pomůže zabránit anémii..
 • Je vhodné vařit pokrmy na pár nebo péct. Lepší je vyhnout se smažení se spoustou oleje..
 • Mouka, sladká, slaná a uzená jídla by měla být z nabídky vyloučena, měli byste se pokusit vyhnout konzervovaným potravinám obsahujícími barviva a látky zlepšující chuť.
 • Zvláštní pozornost by měla být věnována správnému režimu pití. Pokud nedochází k otokům, mělo by se vypít nejméně 1,5 litru vody denně. Sycené nápoje a balené šťávy jsou škodlivé pro těhotné ženy.
Talíř zdravé výživy během těhotenství

Fyzická aktivita

Při normálním těhotenství po 24 týdnech se u žen projevuje mírná fyzická aktivita:

 • Dobrá volba - třídy ve skupině pro těhotné ženy pod vedením trenéra.
 • Protahování a jóga pro těhotné ženy posílí svaly pánevního dna a vodní aerobik pomůže vyvinout správné dýchání a vyrovnat se s těžkostí v nohou..
 • Během tréninku nepřepracovávejte. Vyloučeny jsou běh, skákání, vzpírání, posilování. Tepová frekvence by neměla přesáhnout 120 tepů za minutu.
 • Počínaje 24. týdnem se nedoporučuje provádět cvičení ležící na zádech, aby nedošlo k vymáčknutí dolní duté žíly.
 • Můžete se zapojit do systému Kegel a připravit perineální svaly na porod..

Intimní život

Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, nehrozí předčasné narození, hypertonicita nebo zkrácení děložního hrdla, intimní život po 24 týdnech není zakázán. Naopak, milování přinese budoucí matce pozitivní emoce a nové pocity - protože nyní díky přílivu krve do genitálií zvyšuje citlivost ženy. Vzhledem k rychlému růstu břicha je nutné zvolit maminku pohodlně.

Články O Neplodnosti